HexChat - en to am translation catalogue (346 entries)

en: $ Number
am: $ ቍጥር

en: (Disabled)
am: (የተበላሸ)

en: <none>
am: <ምንም>

en: Abort
am: ውድቅ

en: Aborted
am: ውድቅ ሆኗል

en: Afghanistan
am: አፍጋኒስታን

en: Albania
am: አልባኒያ

en: Albanian
am: አልባኒያ

en: Algeria
am: አልጄሪያ

en: American Samoa
am: የአሜሪካ ሳሞአ

en: Andorra
am: አንዶራ

en: Angola
am: አንጐላ

en: Anguilla
am: አንጉኢላ

en: Antarctica
am: አንታርክቲካ

en: Antigua and Barbuda
am: አንቲጓ እና ባሩዳ

en: Argentina
am: አርጀንቲና

en: Armenia
am: አርሜኒያ

en: Aruba
am: አሩባ

en: Australia
am: አውስትሬሊያ

en: Austria
am: ኦስትሪያ

en: Azerbaijan
am: አዘርባጃን

en: Azerbaijani
am: አዘርባጃን

en: Background image:
am: የመደቡ ምስል፦

en: Background:
am: መደቡ፦

en: Bahamas
am: ባሃማስ

en: Bahrain
am: ባህሬን

en: Bangladesh
am: ባንግላዲሽ

en: Barbados
am: ባርቤዶስ

en: Belarus
am: ቤላሩስ

en: Belarusian
am: ቤላሩስ

en: Belgium
am: ቤልጄም

en: Belize
am: ቤሊዘ

en: Benin
am: ቤኒን

en: Bermuda
am: ቤርሙዳ

en: Bhutan
am: ቡህታን

en: Bolivia
am: ቦሊቪያ

en: Bosnia and Herzegovina
am: ቦስኒያ እና ሄርዞጎቪኒያ

en: Both
am: ሁለትም

en: Botswana
am: ቦትስዋና

en: Bottom
am: ወደ ታች

en: Bouvet Island
am: የቦውቬት ደሴት

en: Brazil
am: ብራዚል

en: British Indian Ocean Territory
am: የብሪታኒያ ህንድ ውቂያኖስ ግዛት

en: British Virgin Islands
am: የእንግሊዝ ድንግል ደሴቶች

en: Browse...
am: ቃኝ...

en: Brunei Darussalam
am: ብሩኒ ዳሩሳላም

en: Bulgaria
am: ቡልጌሪያ

en: Bulgarian
am: ቡልጌሪያ

en: Burkina Faso
am: ቡርኪና ፋሶ

en: Burundi
am: ብሩንዲ

en: C_lear Text
am: ጽሑፉ _ሰርዝ

en: C_onnect
am: _አገናኝ

en: Cambodia
am: ካምቦዲያ

en: Cameroon
am: ካሜሩን

en: Canada
am: ካናዳ

en: Cancel
am: ተወው

en: Cape Verde
am: ኬፕ ቬርዴ

en: Categories
am: ምድብ

en: Cayman Islands
am: ካይማን ደሴቶች

en: Central African Republic
am: የመካከለኛው አፍሪካ ሪፐብሊክ

en: Chad
am: ቻድ

en: Channel
am: ጣቢያ

en: Channel Name
am: የጣቢያ ስም

en: Channel name
am: የጣቢያን ስም

en: Channel:
am: ጣቢያ፦

en: Chatting
am: ወሪ

en: Chile
am: ቺሊ

en: China
am: ቻይና

en: Christmas Island
am: የገና ደሴቶች

en: Clear
am: ሰርዝ

en: Cocos Islands
am: የኮኮስ ደሴቶች

en: Colombia
am: ኮሎምቢያ

en: Colors
am: ቀለሞች

en: Comoros
am: ኮሞሮስ

en: Congo
am: ኮንጐ

en: Connect
am: አገናኝ

en: Cook Islands
am: ኩክ ደሴቶች

en: Costa Rica
am: ኮስታ ሪካ

en: Croatia
am: ክሮኤሽያ

en: Cuba
am: ኩባ

en: Cyprus
am: ሳይፕረስ

en: Czech Republic
am: ቼክ ሪፑብሊክ

en: DCC String
am: DCC ሐረግ

en: DCC Type
am: DCC ዓይነት

en: Date
am: ቀን

en: Delete
am: አጥፉ

en: Denmark
am: ዴንማርክ

en: Description
am: መግለጫ

en: Djibouti
am: ጂቡቲ

en: Dominica
am: ዶሚኒካ

en: Dominican Republic
am: ዶሚኒክ ሪፑብሊክ

en: Done
am: ጨርሷል

en: East Timor
am: ምስራቅ ቲሞር

en: Ecuador
am: ኢኳዶር

en: Egypt
am: ግብጽ

en: El Salvador
am: ኤል ሳልቫዶር

en: Equatorial Guinea
am: ኢኳቶሪያል ጊኒ

en: Eritrea
am: ኤርትራ

en: Error
am: ስህተት

en: Estonia
am: ኤስቶኒያ

en: Estonian
am: ኤስቶኒያ

en: Ethiopia
am: ኢትዮጵያ

en: Falkland Islands
am: የፎልክላንድ ደሴቶች

en: Faroe Islands
am: የፋሮይ ደሴቶች

en: Fiji
am: ፊጂ

en: File
am: ፋይል

en: Filename
am: የፋይል ስም

en: Find:
am: ፈልግ፦

en: Finland
am: ፊንላንድ

en: Font:
am: የፊደል ቅርጽ፦

en: Foreground:
am: ፊት ለፊት፦

en: France
am: ፈረንሳይ

en: French Guiana
am: የፈረንሳይ ጉዊአና

en: French Polynesia
am: የፈረንሳይ ፖሊኔዢያ

en: French Southern Territories
am: የፈረንሳይ ደቡባዊ ግዛቶች

en: From
am: ከ

en: Full name
am: ሙሉ ስም

en: Gabon
am: ጋቦን

en: Gambia
am: ጋምቢያ

en: General
am: አጠቃላይ

en: Georgia
am: ጆርጂያ

en: Germany
am: ጀርመን

en: Ghana
am: ጋና

en: Gibraltar
am: ጊብራልታር

en: Government
am: መንግስት

en: Great Britain
am: ታላቋ ብሪታኒያ

en: Greece
am: ግሪክ

en: Greenland
am: ግሪንላንድ

en: Grenada
am: ግሬናዳ

en: Guadeloupe
am: ጉዋደሉፕ

en: Guam
am: ጉዋም

en: Guatemala
am: ጉዋቲማላ

en: Guinea
am: ጊኒ

en: Guinea-Bissau
am: ጊኒ ቢሳዎ

en: Guyana
am: ጉያና

en: Haiti
am: ሀይቲ*

en: Heard and McDonald Islands
am: የኧርድ እና የማክዶናልድ ደሴቶች

en: Hidden
am: የተደበቀ

en: Highlight:
am: አቅልም፦

en: Hindi
am: ህንድ

en: Honduras
am: ሆንዱራስ

en: Hong Kong
am: ሆንግ ኮንግ

en: Host
am: እንግዳ ተቀባይ

en: Hostname
am: የእንግዳ ተቀባይ ስም

en: Hungary
am: ሀንጋሪ

en: IP address
am: IP አድራሻ

en: Iceland
am: አይስላንድ

en: India
am: ህንድ

en: Indonesia
am: ኢንዶኔዢያ

en: Iran
am: ኢራን

en: Iraq
am: ኢራቅ

en: Ireland
am: አየርላንድ

en: Israel
am: እስራኤል

en: Italy
am: ጣሊያን

en: Jamaica
am: ጃማይካ

en: Japan
am: ጃፓን

en: Join Channel
am: ጣቢያ አትጫን

en: Jordan
am: ጆርዳን

en: Kazakhstan
am: ካዛኪስታን

en: Kenya
am: ኬንያ

en: Keyword
am: ቁልፍ ቃላት

en: Kiribati
am: ኪሪባቲ

en: Kuwait
am: ክዌት

en: Laos
am: ላኦስ

en: Latvia
am: ላትቪያ

en: Lebanon
am: ሊባኖስ

en: Lesotho
am: ሌሶቶ

en: Liberia
am: ላይቤሪያ

en: Libya
am: ሊቢያ

en: Liechtenstein
am: ሊችተንስታይን

en: Lithuania
am: ሊቱዌኒያ

en: Luxembourg
am: ሉክሰምበርግ

en: Macau
am: ማካዎ

en: Macedonia
am: ማከዶኒያ

en: Madagascar
am: ማዳጋስካር

en: Malawi
am: ማላዊ

en: Malay
am: ማሌዢያ

en: Malaysia
am: ማሌዢያ

en: Maldives
am: ማልዲቭስ

en: Mali
am: ማሊ

en: Malta
am: ማልታ

en: Marshall Islands
am: ማርሻል አይላንድ

en: Martinique
am: ማርቲኒክ

en: Mauritania
am: ሞሪቴኒያ

en: Mauritius
am: ማሩሸስ

en: Mayotte
am: ሜይኦቴ

en: Message
am: መልእክት

en: Mexico
am: ሜክሲኮ

en: Micronesia
am: ሚክሮኔዢያ

en: Military
am: ወታደራዊ

en: Moldova
am: ሞልዶቫ

en: Monaco
am: ሞናኮ

en: Mongolia
am: ሞንጎሊያ

en: Montserrat
am: ሞንትሴራት

en: Morocco
am: ሞሮኮ

en: Mozambique
am: ሞዛምቢክ

en: Myanmar
am: ማያንማር

en: NO
am: አይ

en: Name
am: ስም

en: Namibia
am: ናሚቢያ

en: Nauru
am: ናኡሩ

en: Nepal
am: ኔፓል

en: Netherlands
am: ኔዘርላንድ

en: Netherlands Antilles
am: ኔዘርላንድስ አንቲልስ

en: Network
am: መረብ

en: Network setup
am: የመረብ ቅንጅት

en: Networks
am: መረቦች

en: Never
am: በፍጹም

en: New Caledonia
am: ኒው ካሌዶኒያ

en: New Filename
am: አዲስ የፋይል ስም

en: New Network
am: አዲስ መረብ

en: New Zealand
am: ኒው ዚላንድ

en: New nickname
am: አዲስ ቅጽል ስም

en: Nicaragua
am: ኒካራጓ

en: Nick
am: ቅጽል

en: Nickname
am: ቅጽል ስም

en: Niger
am: ኒጀር

en: Nigeria
am: ናይጄሪያ

en: Niue
am: ኒኡይ

en: Norfolk Island
am: ኖርፎልክ ደሴት

en: North Korea
am: ሰሜን ኮሪያ

en: Northern Mariana Islands
am: የሰሜናዊ ማሪያና ደሴቶች

en: Norway
am: ኖርዌ

en: Off
am: አጥፋ

en: Old Filename
am: አሮጌ የፋይል ስም

en: Old nickname
am: አሮጌ  ቅጽል ስም

en: Oman
am: ኦማን

en: Online
am: ኦንላይን

en: Pakistan
am: ፓኪስታን

en: Palau
am: ፓላው

en: Panama
am: ፓናማ

en: Papua New Guinea
am: ፓፑዋ ኒው ጊኒ

en: Paraguay
am: ፓራጓይ

en: Pathname
am: የመተላለፊያ ስም

en: Peru
am: ፔሩ

en: Philippines
am: ፊሊፒንስ

en: Pitcairn
am: ፒትካኢርን

en: Poland
am: ፖላንድ

en: Port
am: ፖርት

en: Portugal
am: ፖርቱጋል

en: Position
am: ቦታ

en: Puerto Rico
am: ፖርታ ሪኮ

en: Qatar
am: ኳታር

en: Real Name:
am: የውነት ስም፦

en: Refresh
am: በድጋሚ ጀምር

en: Remove
am: አስወግድ

en: Resume
am: ቀጥል

en: Reunion
am: ውህደት

en: Romania
am: ሮሜኒያ

en: Russian Federation
am: ራሺያ

en: Rwanda
am: ሩዋንዳ

en: S_ettings
am: _ምርጫዎች

en: Saint Lucia
am: ሴንት ሉቺያ

en: Samoa
am: ሳሞአ

en: San Marino
am: ሳን ማሪኖ

en: Sao Tome and Principe
am: ሳኦ ቶሜ እና ፕሪንሲፔ

en: Saudi Arabia
am: ሳውድአረቢያ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Seconds
am: ሴኮንዶች

en: Select color
am: ቀለም ምረጡ

en: Select font
am: የፊደል ቅርጹ ምረጡ

en: Senegal
am: ሴኔጋል

en: Sent
am: ተልኳል

en: Server Name
am: የሰርቨር ስም

en: Seychelles
am: ሲሼልስ

en: Sierra Leone
am: ሴራሊዮን

en: Singapore
am: ሲንጋፖር

en: Size
am: መጠን

en: Slovak Republic
am: ስሎቫክ ሪፐብሊክ

en: Slovenia
am: ስሎቬኒያ

en: Solomon Islands
am: ሰሎሞን ደሴት

en: Somalia
am: ሱማሌ

en: South Africa
am: ደቡብ አፍሪካ

en: South Korea
am: ደቡብ ኮሪያ

en: Spain
am: ስፔን

en: Sri Lanka
am: ሲሪላንካ

en: St. Helena
am: ሴንት ሄለና

en: St. Kitts and Nevis
am: ቅዱስ ኪትስ እና ኔቪስ

en: St. Pierre and Miquelon
am: ቅዱስ ፒዬር እና ሚኩኤሎን

en: Status
am: ሁኔታ

en: Sudan
am: ሱዳን

en: Suriname
am: ሱሪናም

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
am: የስቫልባርድ እና ዣን ማየን ደሴቶች

en: Swaziland
am: ሱዋዚላንድ

en: Sweden
am: ስዊድን

en: Switzerland
am: ስዊዘርላንድ

en: Syria
am: ሲሪያ

en: Tabs
am: መክፈቻዎች

en: Taiwan
am: ታይዋን

en: Tajikistan
am: ታጃኪስታን

en: Tanzania
am: ታንዛኒያ

en: Test All
am: ሁሉም ሙከራ

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Thai
am: ታይላንድ

en: Thailand
am: ታይላንድ

en: The action
am: ትግባር

en: The channel
am: ጣቢያው ሰዓቱ

en: The host of the person
am: እንግዳ ተቀባይ

en: The key
am: ቁልፉ

en: The message
am: መልእክቱ

en: The sound
am: ድምፁ

en: The text
am: ጽሑፉ

en: Togo
am: ቶጐ

en: Tokelau
am: ቶክላው

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Top
am: ወደ ላይ

en: Topic
am: ጉዳዩ

en: Trinidad and Tobago
am: ትሪኒዳድ እና ቶባጎ

en: Tunisia
am: ቱኒዚያ

en: Turkey
am: ቱርክ

en: Turkmenistan
am: ቱርክሜኒስታን

en: Turks and Caicos Islands
am: የቱርኮችና የካኢኮስ ደሴቶች

en: Tuvalu
am: ቱቫሉ

en: US Virgin Islands
am: የአሜሪካ ቨርጂን ደሴቶች

en: Uganda
am: ዩጋንዳ

en: Ukraine
am: ዩክሬን

en: United Arab Emirates
am: የተባበሩት አረብ ኤምሬትስ

en: United Kingdom
am: እንግሊዝ

en: United States of America
am: አሜሪካ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Uruguay
am: ኡራጓይ

en: Usage: %s
am: አጠቃቀም፦ %s

en: User List
am: የተጠቃሚ ዝርዝር

en: User list
am: የተጠቃሚ ዝርዝር

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Uzbekistan
am: ዩዝበኪስታን

en: Vanuatu
am: ቫኑአቱ

en: Vatican City State
am: ቫቲካን ከተማ

en: Venezuela
am: ቬንዙዌላ

en: Version
am: ዝርያ

en: Vietnam
am: ቬትናም

en: Vietnamese
am: ቬትናም

en: Wallis and Futuna Islands
am: ዋሊስ እና ፉቱና ደሴቶች

en: Western Sahara
am: ምዕራባዊ ሳህራ

en: Windows
am: መስኮቶች

en: YES
am: አዎ

en: Yemen
am: የመን

en: Yugoslavia
am: ዩጎዝላቪያ

en: Zambia
am: ዛምቢያ

en: Zimbabwe
am: ዚምቧቤ

en: _Help
am: _መረጃ

en: _Load...
am: _ጫን...

en: _Server
am: _ሰርቨር

en: _Window
am: _መስኮት

en: mIRC colors:
am: የmIRC ቀለሞች፦
