mate-calc 1.25.0 - en to ar translation catalogue (433 entries)

en:  in
ar: إلى

en: 16-bit
ar: 16 بت

en: 32-bit
ar: 32 بت

en: 64-bit
ar: 64 بت

en: 8-bit
ar: 8 بت

en: Absolute Value
ar: القيمة المُطلقة

en: Absolute value [|]
ar: القيمة المطلقة [|]

en: Accuracy value
ar: درجة الدّقة

en: Acres
ar: فدّان

en: Add [+]
ar: اجمع [+]

en: Additional Functions
ar: دوالٌ إضافية

en: Algerian Dinar
ar: دينار جزائري

en: Angle
ar: الزّوايا

en: Angle units
ar: وحدات الزّوايا

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
ar: خيارات التّطبيق:
      -s, --solve <معادلة>          لحلّ المُعادلة المعطاة

en: Area
ar: المساحة

en: Argument --solve requires an equation to solve
ar: يتطلب المُعطى --solve معادلةً لحلّها

en: Argument not defined for zero
ar: المُعطى غير مُعرّف على الصّفر

en: Astronomical Units
ar: وحدة فلكية

en: Australian Dollar
ar: دولار أسترالي

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Bahraini Dinar
ar: دينار بحريني

en: Binary
ar: ثنائي

en: Boolean AND
ar: "و" منطقية

en: Boolean AND is only defined for positive integers
ar: "و" المنطقية مُعرّفة فقط على الأعداد الصّحيحة الموجبة

en: Boolean Exclusive OR
ar: "أو" حصرية منطقية

en: Boolean NOT
ar: "ليس" منطقية

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ar: "ليس" المنطقية مُعرّفة فقط على الأعداد الصّحيحة الموجبة

en: Boolean OR
ar: "أو" منطقية

en: Boolean OR is only defined for positive integers
ar: "أو" المنطقية مُعرّفة فقط على الأعداد الصّحيحة الموجبة

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ar: "أو" المنطقية الحصرية مُعرّفة فقط على الأعداد الصّحيحة الموجبة

en: Botswana Pula
ar: بولا بتسوانية

en: Brazilian Real
ar: ريال برازيلي

en: Brunei Dollar
ar: دولار بروناي

en: Bulgarian Lev
ar: ليف بلغاري

en: Button mode
ar: نمط الزّر

en: CFA Franc
ar: فرنك إفريقي

en: C_alculate
ar: ا_حسُب

en: C_ost:
ar: ال_كُلفة:

en: Cables
ar: كابل

en: Calculate Result
ar: احسب النّتيجة

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ar: يحسب مقدار الدفع الدوري لقرض، حيث الدفعات تؤدى في نهاية كل دورة دفع.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ar: يقومُ بحساب استهلاك الأصل في فترة مُحدّدة من الزّمن، و ذلك باستخدام طريقة مجمُوع الاستهلاك السّنوي. حيث تعتبر هذه الطّريقة التّسارع في مُعدّل الاستهلاك، أي أنّ الاستهلاك الأكبر يحدث في الفترات السّابقة. حيث يتمثّل العمر الإنتاجي بعدد الفترات، سنوات غالبًا، و فوقها الرّصيد المُستَهلك.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ar: يقومُ بحساب بدل الاستهلاك على الأصول لدورة زمنية مُحدّدة، باستخدام طريقة الرّصيد المُتناقص المُزدوج.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ar: يقومُ بحساب القيمة المُستقبلية لعملية استثمارية بناء على سلسلة من الدّفعات المتساوية بُمعدّل ربحٍ دوري على عددٍ من الدّورات الدّفعية ضمن الأجل.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ar: يقومُ بحساب عدد الفترات المرّكبة و الضرورية للوصول من القيمة الحالية إلى القيمة المُستقبلية استثماريًا بربحٍ دوري.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ar: يقوم بحساب عدد الدّورات الرّبحية الضّرورية ضمن المعاش العادي، بما يراكم القيمة المُستقبلية، و ذلك خلال معدّل الحصة الدّورية.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ar: يقومُ بحساب الرّبح الدّوري الضّروري لزيادة القيمة المُستقبلية استثماريًا، أكثر من عدد الدّوريات المُركّبة.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ar: يقومُ بحساب القيمة الحالية لعملية استثمارية بناء على سلسلة من الدّفعات المتساوية بُمعدّل ربحٍ دوري على عددٍ من الدّورات الدّفعية ضمن الأجل.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ar: يقومُ بحساب سعر إعادة المبيع للمنتج ، اعتمادًا على كُلفة المنتج و هامش الربح الإجمالي المطلوب.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ar: يقومُ بحساب الاستهلاك الثّابت للأصل في فترة واحدة. تُقسّم طريقة الاستهلاك الثّابت كُلفة الاستهلاك بالتّساوي على العمر الإنتاجي للأصل. حيث يتمثّل العمر الإنتاجي بعدد الفترات، سنوات غالبًا، و فوقها الرّصيد المُستَهلك.

en: Calculating
ar: يجري الحساب

en: Calculator
ar: الحاسِبة

en: Canadian Dollar
ar: دولار كندي

en: Ceiling
ar: الحد الأعلى

en: Celsius
ar: مئوية

en: Centimeters
ar: سنتيمتر

en: Ch_aracter:
ar: الم_حرف:

en: Chilean Peso
ar: بيزو تشيلي

en: Chinese Yuan
ar: يوان صيني

en: Clear
ar: مسح

en: Clear Display [Escape]
ar: امسح المعروض [Escape]

en: Colombian Peso
ar: بيوز كولومبي

en: Complex argument
ar: مُعطى مُعقّد

en: Complex conjugate
ar: مُقارنة مُعقّدة

en: Compounding Term
ar: الرّبح المُركّب

en: Cosine
ar: جيب تمام

en: Croatian Kuna
ar: كونو كرواتي

en: Ctrm
ar: ممرك

en: Cubic Meters
ar: مترمُكعّب

en: Currency
ar: العُملة

en: Currency of the current calculation
ar: عملة الحساب الحالي

en: Currency to convert the current calculation into
ar: العملة التي يحول الحساب الحالي لها

en: Czech Koruna
ar: كورونا تشيكية

en: Danish Krone
ar: كرون دنماركي

en: Days
ar: يوم

en: Ddb
ar: الاستهلاك المُتناقص المُزدوج

en: Decimal
ar: عشري

en: Degrees
ar: درجات

en: Displayed value not an integer
ar: اعرض قيمةً بدلًا من العدد الصحيح

en: Divide [/]
ar: قسّم [/]

en: Division by zero is undefined
ar: القسمة على صفر غير مُعرّفة

en: Double Declining Depreciation
ar: الاستهلاك المُتناقص المُزدوج

en: Double-Declining Depreciation
ar: الاستهلاك المُتناقص المُزدوج

en: Duration
ar: الوقت

en: End Group [)]
ar: أنهِ مجموعة [)]

en: Engineering
ar: هندسة

en: Error: the number of periods must be positive
ar: خطأ: الرّقم الدّال على زمن يجب أن يكون موجبًا

en: Estonian Kroon
ar: كرون استوني

en: Euler’s Number
ar: رقم أويلر

en: Euro
ar: يورو

en: Exponent
ar: أس

en: Exponent [^ or **]
ar: أس [^ أو **]

en: Factorial
ar: عاملي

en: Factorial [!]
ar: عاملي [!]

en: Factorize
ar: حلّل

en: Factorize [Ctrl+F]
ar: حلّل [Ctrl+F]

en: Farenheit
ar: فهرنهايت

en: Fathoms
ar: قامة

en: Feet
ar: قدم

en: Financial Term
ar: الأجل المالي

en: Fixed
ar: ثابت

en: Floor
ar: الحد الأدنى

en: Fractional Component
ar: الجزء الكسري

en: Function '%s' is not defined
ar: الدّالة %s غير معرّفة

en: Future Value
ar: القيمة المُستقبلية

en: Future _Value:
ar: القيمة المُ_ستقبلية:

en: Fv
ar: القيمة المُستقبلية

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
ar: خيارات جتك+:
      --class=CLASS                   فئة البرنامج في مدير النّوافذ
      --name=NAME                    اسم البرنامج في مدير النّوافذ
      --screen=SCREEN                 شاشة خادوم X لاستخدامها
      --sync                          مزامنة استدعاءات خادوم X
      --gtk-module=MODULES            تحميل وحدات جتك+ إضافية
      --g-fatal-warnings              جعل جميع التّحذيرات خطيرة

en: Gallons
ar: جالون

en: Gpm
ar: هامش الرّبح الإجمالي

en: Gradians
ar: ميولات (غراد)

en: Grams
ar: غرام

en: Gross Profit Margin
ar: هامش الرّبح الإجمالي

en: Hectares
ar: هكتار

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
ar: خيارات المساعدة:
      -v, --version                   أظهر رقم الإصدارة
      -h, -?, --help                  أظهر خيارات المساعدة
      --help-all                      أظهر كلّ خيارات المساعدة
      --help-gtk                     أظهر خيارات جتك+

en: Hexadecimal
ar: ستّة عشر

en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونج كونج

en: Hours
ar: ساعة

en: Hungarian Forint
ar: فورنت هنغاري

en: Hyperbolic Cosine
ar: التّجيب الزائد

en: Hyperbolic Sine
ar: الجيب الزائد

en: Hyperbolic Tangent
ar: الظّل الزّائد

en: Icelandic Krona
ar: كرونا آيسلندية

en: Imaginary Component
ar: الجزء التّخيلي

en: Inches
ar: بوصة

en: Indian Rupee
ar: روبية هندية

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ar: للدلالة على إظهار الأصفار الذّيلية بعد الفاصلة الرّقمية في القيمة المعروضة.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ar: للدلالة على إظهار الفواصل الألفية في الأعداد الكبيرة.

en: Indonesian Rupiah
ar: روبية إندونيسية

en: Insert Character
ar: أدرِج محرِفًا

en: Insert Character Code
ar: أدرِج رمز المِحرف

en: Integer Component
ar: الجزء الصّحيح

en: Inverse
ar: مقلوب

en: Inverse Cosine
ar: التّجيب العكسي

en: Inverse Sine
ar: الجيب العكسي

en: Inverse Tangent
ar: الظّل العكسي

en: Inverse [Ctrl+I]
ar: مقلوب [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ar: التّجيب العكسي غير معرّف على القيم خارج المجال [-1،1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ar: التّجيب العكسي الزّائد غير معرّف على القيم الأصغر من واحد

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ar: الجيب العكسي غير معرّف على القيم خارج المجال [-1،1]

en: Iranian Rial
ar: ريال إيراني

en: Japanese Yen
ar: ين ياباني

en: Kazakhstani Tenge
ar: تينغ كازاخستاني

en: Kelvin
ar: كلفن

en: Kilograms
ar: كيلوغرام

en: Kilometers
ar: كيلومتر

en: Kuwaiti Dinar
ar: دينار كويتي

en: Latvian Lats
ar: لاتس لاتفي

en: Length
ar: الأطوال

en: Libyan Dinar
ar: دينار ليبي

en: Light Years
ar: سنة ضوئية

en: Lithuanian Litas
ar: ليتس ليتواني

en: Litres
ar: لتر

en: Logarithm
ar: لوغاريتم

en: Logarithm of zero is undefined
ar: لوغاريتم الصّفر غير مُعرّف

en: MATE Calculator
ar: حاسبة متّة

en: Malaysian Ringgit
ar: رينغت ماليزي

en: Malformed expression
ar: جملة غير صالحة

en: Malformed expression at token '%s'
ar: جملة غير صالحة عند المُعطى '%s'

en: Mauritian Rupee
ar: روبية موريشيوس

en: Memory
ar: الذاكرة

en: Meters
ar: متر

en: Mexican Peso
ar: بيسو مكسيكي

en: Microlitres
ar: ميكرولتر

en: Micrometers
ar: ميكرومتر

en: Microseconds
ar: ميكروثانية

en: Miles
ar: ميل

en: Millilitres
ar: ميلليلتر

en: Millimeters
ar: ميليمتر

en: Milliseconds
ar: ميلليثانية

en: Minutes
ar: دقيقة

en: Modulus divide
ar: قسّم مُعامليًا

en: Modulus division is only defined for integers
ar: القسمة المُعاملية مُعرّفة فقط على الأعداد الصّحيحة

en: Multiply [*]
ar: اضرب [*]

en: Nanometers
ar: نانومتر

en: Natural Logarithm
ar: لوغاريتم طبيعي

en: Nautical Miles
ar: ميل بحري

en: Need an integer to factorize
ar: تحتاج لعددٍ صحيح لتحليله إلى عوامله

en: Nepalese Rupee
ar: روبية نيبالية

en: New Romanian Leu
ar: ليو رومانيا الجديد

en: New Turkish Lira
ar: ليرة تركية جديدة

en: New Zealand Dollar
ar: دولار نيوزيلاندي

en: No redo history
ar: لا يوجد تأريخ للتّكرار

en: No sane value to bitwise shift
ar: القيمة غير صالحةٍ لتحويلها

en: No sane value to store
ar: القيمة غير صالحةٍ لحفظها

en: No undo history
ar: لا يوجد تأريخ للتّراجع

en: Norwegian Krone
ar: كرون نرويجي

en: Number _Format:
ar: _صيغة الأرقام:

en: Number format
ar: صيغة الأرقام

en: Numeric Base
ar: أساسٌ رقمي

en: Octal
ar: ثماني

en: Omani Rial
ar: ريال عُماني

en: Ones' Complement
ar: تكملة أحادية

en: Ounces
ar: أوقية

en: Overflow. Try a bigger word size
ar: تجاوز. جرّب كلمةً أكبر حجمًا

en: Pakistani Rupee
ar: روبية باكستانية

en: Parsecs
ar: فرسخ نجمي

en: Payment Period
ar: دورة الدّفع

en: Percentage [%]
ar: نسبة مئوية [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ar: أجرِ حساباتك الرّياضية و العلمية و الاقتصادية

en: Periodic Interest Rate
ar: معدّل الرّبح الدّوري

en: Periodic Interest _Rate:
ar: معدل الرّبح ال_دّوري:

en: Periodic Payment
ar: الدّفع الدّوري

en: Peruvian Nuevo Sol
ar: سول بيروي جديد

en: Philippine Peso
ar: بيسو فليبيني

en: Pi [Ctrl+P]
ar: π [Ctrl+P]

en: Pints
ar: مكيال

en: Pmt
ar: الدّفع الدّوري

en: Polish Zloty
ar: زلوتي بولندي

en: Pound Sterling
ar: جنيه استرليني

en: Pounds
ar: رطل

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Present Value
ar: القيمة الحالية

en: Present _Value:
ar: القيمة ال_حالية:

en: Pv
ar: القيمة الحالية

en: Qatari Riyal
ar: ريال قطري

en: Quarts
ar: رُبع

en: Radians
ar: قُطريات (راديان)

en: Rankine
ar: رانكين

en: Rate
ar: معدّل الرّبح الدّوري

en: Real Component
ar: الجزء الحقيقي

en: Root [Ctrl+R]
ar: جذر [Ctrl+R]

en: Round
ar: الدّورة

en: Russian Rouble
ar: روبل روسي

en: Saudi Riyal
ar: ريال سعودي

en: Scientific
ar: علمي

en: Scientific Exponent
ar: أُسٌ علمي

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
ar: أسٌ علمي [Ctrl+E]

en: Seconds
ar: ثانية

en: Shift Left
ar: نقل لليسار

en: Shift Right
ar: نقل لليمين

en: Shift is only possible on integer values
ar: النّقل مسموح فقط في القيم الصّحيحة

en: Show %d decimal _places
ar: أظهر %d خا_نة عُشرية

en: Show History
ar: ام_سح التأريخ

en: Show Thousands Separators
ar: أظهر الفواصل الألفية

en: Show Trailing Zeroes
ar: أظهر الأصفار الذّيلية

en: Show _thousands separators
ar: أظهر ال_فواصل الألفية

en: Show trailing _zeroes
ar: أظهر الأ_صفار الذّيلية

en: Sign
ar: الإشارة

en: Sine
ar: جيب

en: Singapore Dollar
ar: دولار سنغافوري

en: Sln
ar: الاستهلاك الثّابت

en: Source currency
ar: العُملة المصدر

en: Source units
ar: الوحدة المصدر

en: South African Rand
ar: راند جنوب إفريقي

en: South Korean Won
ar: ون كوري جنوبي

en: Square Centimeters
ar: سنتيمترمربّع

en: Square Meters
ar: مترمُربّع

en: Square Millimeters
ar: ميلليمترمربّع

en: Square [Ctrl+2]
ar: تربيع [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
ar: جذر تربيعي [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
ar: روبية سيرلانكية

en: Start Group [(]
ar: ابدأ مجموعة [(]

en: Store
ar: احفظ

en: Straight Line Depreciation
ar: الاستهلاك الثّابت

en: Straight-Line Depreciation
ar: الاستهلاك الثّابت

en: Subscript
ar: مخطوط منخفض

en: Subscript mode [Alt]
ar: وضع مُنخفض [Alt]

en: Subtract [-]
ar: اطرح [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ar: مجمُوع الاستهلاك السّنوي

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
ar: مجمُوع الاستهلاك السّنوي

en: Superscript
ar: مُرتفع

en: Superscript mode [Ctrl]
ar: وضع مُرتفع [Ctrl]

en: Swedish Krona
ar: كرونا سويدية

en: Swiss Franc
ar: فرنك سويسري

en: Switch conversion units
ar: بدّل بين وحدات التحويل

en: Syd
ar: مجمُوع الاستهلاك السّنوي

en: T&T Dollar (TTD)
ar: دولار تيرنندادي

en: Tangent
ar: ظل

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ar: الظّل غير مُعرّف على الزّوايا من أمثال π (180°) ابتداءً من π/2 (90°)

en: Target currency
ar: العملة الهدف

en: Target units
ar: الوحدة الهدف

en: Temperature
ar: الحرارة

en: Term
ar: دورة الدّفع

en: Thai Baht
ar: بات تايلندي

en: The angle units to use
ar: وحدات الزّوايا المُستخدمة

en: The button mode
ar: نمط الزّر

en: The format to display numbers in
ar: صيغة عرض الأرقام

en: The number of digits displayed after the numeric point
ar: عدد الأرقام الظاهرة بعد النّقطة الرّقمية

en: The numeric base
ar: الأساس الرّقمي

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ar: قوة الصّفر غير مُعرّفة عند الأُسِ السّالب

en: The size of the words used in bitwise operations
ar: حجم الكلمات المستخدمة في العمليات البتّية

en: Tonnes
ar: طن

en: Tunisian Dinar
ar: دينار تونسي

en: Two's Complement
ar: تكملة ثُنائية

en: UAE Dirham
ar: درهم إماراتي

en: US Dollar
ar: دولار أمريكي

en: Unable to open help file
ar: تعذّر فتح ملفِ المُساعدة

en: Undo
ar: تراجَع

en: Undo [Ctrl+Z]
ar: تراجَع [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
ar: وحدة الحساب الحالي

en: Units to convert the current calculation into
ar: الوحدة التي يحوّل الحساب الحالي إليها

en: Unknown argument '%s'
ar: مُعطى غير معروف '%s'

en: Unknown conversion
ar: تحويل غير معروف

en: Unknown variable '%s'
ar: مُتغير غير معروف '%s'

en: Uruguayan Peso
ar: بيسو أوروغواني

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
ar: الاستخدام:
      %s — يؤدّي حسابات رياضية

en: Venezuelan Bolívar
ar: بوليفار فنزويلي

en: Volume
ar: حجم الصوت

en: Weight
ar: الوزن

en: Word _size:
ar: حجم ال_كلمة:

en: Word size
ar: حجم الكلمة

en: Yards
ar: ياردة

en: Years
ar: سنة

en: _About
ar: _عنْ

en: _Advanced
ar: مُ_تقدم

en: _Angle units:
ar: وحدات ال_زّوايا:

en: _Basic
ar: _أساسي

en: _Calculator
ar: _حاسبة

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Close
ar: _إغلاق

en: _Contents
ar: الم_حتويات

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: _Cost:
ar: الكُ_لفة:

en: _Financial
ar: _مصرفي

en: _Future Value:
ar: القيمة المُ_ستقبلية:

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Insert
ar: _أدرج

en: _Life:
ar: المُدّة الكاملة:

en: _Margin:
ar: ال_هامش:

en: _Mode
ar: الو_ضع

en: _Number of Periods:
ar: ع_دد الدّورات:

en: _Paste
ar: ا_لصق

en: _Period:
ar: الدّ_ورة:

en: _Periodic Payment:
ar: الدّفع ال_دّوري:

en: _Preferences
ar: ال_تّفضيلات

en: _Principal:
ar: رأس الم_ال:

en: _Programming
ar: برم_جي

en: _Quit
ar: _خروج

en: _Redo
ar: أ_عِد

en: _Salvage:
ar: المُ_سترَد:

en: _Term:
ar: الأ_جل:

en: _Undo
ar: _تراجع

en: _View
ar: _عرض

en: acos
ar: التّجيب العكسي

en: asin
ar: الجيب العكسي

en: atan
ar: الظّل العكسي

[ctx: unit-format]
en: %s K
ar: %s كـ

[ctx: unit-format]
en: %s L
ar: %s ل

[ctx: unit-format]
en: %s T
ar: %s طن

[ctx: unit-format]
en: %s acres
ar: %s فدّان

[ctx: unit-format]
en: %s au
ar: %s وحدة فلكية

[ctx: unit-format]
en: %s cb
ar: %s كابل

[ctx: unit-format]
en: %s cm
ar: %s سم

[ctx: unit-format]
en: %s cm²
ar: %s سم²

[ctx: unit-format]
en: %s days
ar: %s يوم

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ar: %s درجة

[ctx: unit-format]
en: %s ft
ar: %s قدم

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
ar: %s قامة

[ctx: unit-format]
en: %s g
ar: %s غ

[ctx: unit-format]
en: %s gal
ar: %s جالون

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
ar: %s ميولات (غراد)

[ctx: unit-format]
en: %s ha
ar: %s هكتار

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ar: %s سا

[ctx: unit-format]
en: %s in
ar: %s بوصة

[ctx: unit-format]
en: %s kg
ar: %s كغ

[ctx: unit-format]
en: %s km
ar: %s كم

[ctx: unit-format]
en: %s lb
ar: %s رطل

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ar: %s سنة ضوئية

[ctx: unit-format]
en: %s m
ar: %s م

[ctx: unit-format]
en: %s mL
ar: %s مل

[ctx: unit-format]
en: %s mi
ar: %s ميل

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ar: %s د

[ctx: unit-format]
en: %s mm
ar: %s مم

[ctx: unit-format]
en: %s mm²
ar: %s مم²

[ctx: unit-format]
en: %s ms
ar: %s مللي.ثا

[ctx: unit-format]
en: %s m²
ar: %s م²

[ctx: unit-format]
en: %s m³
ar: %s م³

[ctx: unit-format]
en: %s nm
ar: %s نم

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
ar: %s ميل بحري

[ctx: unit-format]
en: %s oz
ar: %s أوقية

[ctx: unit-format]
en: %s pc
ar: %s فرسخ نجمي

[ctx: unit-format]
en: %s pt
ar: %s مكيال

[ctx: unit-format]
en: %s qt
ar: %s رُبع

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ar: %s قُطريات (راديان)

[ctx: unit-format]
en: %s s
ar: %s ثا

[ctx: unit-format]
en: %s yd
ar: %s ياردة

[ctx: unit-format]
en: %s years
ar: %s سنة

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
ar: %s ˚م

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
ar: %s ˚ف

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
ar: %s ˚ر

[ctx: unit-format]
en: %s μL
ar: %s ميكرولتر

[ctx: unit-format]
en: %s μm
ar: %s مكروم

[ctx: unit-format]
en: %s μs
ar: %s ميكرو.ثا

[ctx: unit-symbols]
en: K
ar: كب

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
ar: فدّان،فدانين

[ctx: unit-symbols]
en: au
ar: وحدة فلكية

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
ar: كابل،كابلات

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ar: سنتيمتر،سنتيمترات،سم

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
ar: سم²

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ar: يوم،أيام

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
ar: درجة مئوية،˚م

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
ar: فهرنهايت،˚ف

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
ar: رانكن،˚ر

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ar: درجة،درجات

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ar: قامة،قامات

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ar: قدم،أقدام

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ar: جالون،جالونات

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ar: ميولي،ميولات،(غراد)

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ar: غرام،غرامات،غ

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ar: هكتار،هكتارات

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ar: ساعة،ساعات،سا

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ar: بوصة،بوصات

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ar: كيلوغرام،كيلوغرامات،كغ

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ar: كيلومتر،كيلومترات،كم

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ar: سنة ضوئية،سنين ضوئية

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ar: لتر،لترات،ل

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ar: متر،أمتار،م

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ar: ميكرومتر،ميكرومترات،مكروم

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ar: ميكروثانية،ميكروثوانٍ،ميكرو.ثا

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ar: ميل،أميال

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ar: ميلليلتر،ميلليلترات،مل،سم³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ar: ميليمتر،ميليمترات،مم

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ar: ملليثاني،ملليثوانٍ،مللي.ثا

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ar: دقيقة،دقائق،د

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
ar: مم²

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
ar: ميكرولتر،مم³

[ctx: unit-symbols]
en: m²
ar: م²

[ctx: unit-symbols]
en: m³
ar: م³

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ar: نانومتر،نانومترات،نم

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
ar: ميل بحري

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ar: أوقية،أوقيات

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
ar: فرسخ،فراسخ

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ar: مكيال،مكاييل

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
ar: رطل،أرطال

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
ar: رُبع،أرباع

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ar: قُطري،قُطريات،(راديان)

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ar: ثانية،ثوانٍ،ثا

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ar: طن،أطنان

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ar: ياردة،ياردات

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ar: سنة،سنين

en: x
ar: س
