mate-control-center 1.26.0 - en to as translation catalogue (893 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
as: "%s" এটা বৈধ থিম নহয় যেন লাগিছে  ।

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
as: "%s" এটা বৈধ থিম নহয় যেন লাগিছে  । আপকি সঙ্কলন কৰিব লগা এটা থিমৰ কলঘৰ হ'ব পাৰে  ।

en: - MATE Default Applications
as: - MATE-ৰ ডিফল্ট এপ্লিকেশন

en: - MATE Keyboard Preferences
as: - MATE Keyboard সংক্ৰান্ত পছন্দ

en: - MATE Mouse Preferences
as: - MATE মাউস সংক্ৰান্ত পছন্দ

en: 100%
as: ১০০%

en: 200%
as: ২০০%

en: <Unknown Action>
as: <অজ্ঞাত কাৰ্য্য>

en: <b>Di_rect internet connection</b>
as: <b>পোনপতীয়া ইন্টাৰনেট সংযোগ (_r)</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
as: <b>স্বয়ংক্ৰিয় নিযুক্তক বিন্যাস (_A)<b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
as: <b>স্বহস্তে নিযুক্তক বিন্যাস (_M)</b>

en: <b>_Use authentication</b>
as: <b>পৰিচয়প্ৰমাণকাৰী প্ৰক্ৰিয়া ব্যৱহাৰ কৰক (_U)</b>

en: A computer break reminder.
as: বিৰতি স্মৰণ কৰি দিয়াৰ এটা কম্পিউটাৰ প্ৰোগ্ৰাম  ।

en: A system error has occurred
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী সংক্ৰান্ত সমস্যা ‍হৈছে

en: About %s
as: %s ৰ বিষয়ে

en: About Me
as: মোৰ বিষয়ে

en: Accel Mode
as: বেগবৰ্দ্ধক মোড

en: Accelerator key
as: বেগবৰ্দ্ধক চাবি

en: Accelerator keycode
as: বেগবৰ্দ্ধক চাবিৰ কোড

en: Accelerator modifiers
as: বেগবৰ্দ্ধক পৰিবৰ্তক

en: Accessibility
as: সহায়ক প্ৰযুক্তি

en: Accessible Lo_gin
as: ব্যৱহাৰযোগ্য প্ৰৱেশ (_g)

en: Action
as: কাম

en: Add Wallpaper
as: ৱালপেপাৰ যোগ কৰক

en: Add to Favorites
as: নিজৰ পছন্দলৈ যোগ কৰক

en: Add to Startup Programs
as: প্ৰাৰম্ভিক প্ৰোগ্ৰাম তালিকাত যোগ কৰক

en: Africa/Abidjan
as: আফ্ৰিকা/অবিজান

en: Africa/Accra
as: আফ্ৰিকা/আক্ৰা

en: Africa/Addis_Ababa
as: আফ্ৰিকা/আডিস আবাবা (_A)

en: Africa/Algiers
as: আফ্ৰিকা/এলজিয়াৰ্স

en: Africa/Asmara
as: আফ্ৰিকা/আস্মেৰা

en: Africa/Bamako
as: আফ্ৰিকা/বামাকো

en: Africa/Bangui
as: আফ্ৰিকা/বাঙ্গুই

en: Africa/Banjul
as: আফ্ৰিকা/বানজুল

en: Africa/Bissau
as: আফ্ৰিকা/বিচাউ

en: Africa/Blantyre
as: আফ্ৰিকা/ব্লেনটায়াৰ

en: Africa/Brazzaville
as: আফ্ৰিকা/ব্ৰাজাভিল

en: Africa/Bujumbura
as: আফ্ৰিকা/বুজুমবুৰা

en: Africa/Cairo
as: আফ্ৰিকা/কায়ৰো

en: Africa/Casablanca
as: আফ্ৰিকা/কাচাব্লাঙ্কা

en: Africa/Ceuta
as: আফ্ৰিকা/থেউটা

en: Africa/Conakry
as: আফ্ৰিকা/কোনাক্ৰি

en: Africa/Dakar
as: আফ্ৰিকা/ডাকাৰ

en: Africa/Dar_es_Salaam
as: আফ্ৰিকা/ডাৰ_এস_চালাম

en: Africa/Djibouti
as: আফ্ৰিকা/জিবুতি

en: Africa/Douala
as: আফ্ৰিকা/ডুয়ালা

en: Africa/El_Aaiun
as: আফ্ৰিকা/এল আউইন (_A)

en: Africa/Freetown
as: আফ্ৰিকা/ফ্ৰিটাউন

en: Africa/Gaborone
as: আফ্ৰিকা/গ্যাবাৰোন

en: Africa/Harare
as: আফ্ৰিকা/হাৰাৰে

en: Africa/Johannesburg
as: আফ্ৰিকা/জোহানেচ্বাৰ্গ

en: Africa/Kampala
as: আফ্ৰিকা/কাম্পালা

en: Africa/Khartoum
as: আফ্ৰিকা/খাৰতৌম

en: Africa/Kigali
as: আফ্ৰিকা/কিগালি

en: Africa/Kinshasa
as: আফ্ৰিকা/কিন্চাচা

en: Africa/Lagos
as: আফ্ৰিকা/লাগোচ্

en: Africa/Libreville
as: আফ্ৰিকা/লিবাৰভিল

en: Africa/Lome
as: আফ্ৰিকা/লোমে

en: Africa/Luanda
as: আফ্ৰিকা/লুয়ান্ডা

en: Africa/Lubumbashi
as: আফ্ৰিকা/লুবুম্বাশি

en: Africa/Lusaka
as: আফ্ৰিকা/লুচাকা

en: Africa/Malabo
as: আফ্ৰিকা/মালাবো

en: Africa/Maputo
as: আফ্ৰিকা/মাপুতো

en: Africa/Maseru
as: আফ্ৰিকা/মাচেৰু

en: Africa/Mbabane
as: আফ্ৰিকা/আমবাবানে

en: Africa/Mogadishu
as: আফ্ৰিকা/মোগাডিশু

en: Africa/Monrovia
as: আফ্ৰিকা/মোন্ৰোভিয়া

en: Africa/Nairobi
as: আফ্ৰিকা/নায়ৰোবি

en: Africa/Ndjamena
as: আফ্ৰিকা/আনজামেনা

en: Africa/Niamey
as: আফ্ৰিকা/নিয়ামে

en: Africa/Nouakchott
as: আফ্ৰিকা/নোয়াকশোট

en: Africa/Ouagadougou
as: আফ্ৰিকা/ওয়াগাডুগু

en: Africa/Porto-Novo
as: আফ্ৰিকা/পোৰ্টো-নোভো

en: Africa/Sao_Tome
as: আফ্ৰিকা/সাও_টোমে

en: Africa/Tripoli
as: আফ্ৰিকা/ট্ৰিপোলি

en: Africa/Tunis
as: আফ্ৰিকা/টিউনিস

en: Africa/Windhoek
as: আফ্ৰিকা/ভিন্টহুক

en: All Files
as: সৰ্বধৰনৰ নথিপত্ৰ

en: All files
as: সকলো নথিপত্ৰ

en: All_ow postponing of breaks
as: বিৰতি বাতিলকৰণ অনুমোদন কৰক (_o)

en: America/Adak
as: আমেৰিকা/আদাক

en: America/Anchorage
as: আমেৰিকা/এঙ্কোৰেজ

en: America/Anguilla
as: আমেৰিকা/এঙ্গিলা

en: America/Antigua
as: আমেৰিকা/এন্টিগা

en: America/Araguaina
as: আমেৰিকা/আৰাগুয়েনা

en: America/Argentina/Buenos_Aires
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/বুয়েনোচ্ আয়াৰ্চ (_A)

en: America/Argentina/Catamarca
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/কাটামাৰ্কা

en: America/Argentina/Cordoba
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/কোৰ্ডোবা

en: America/Argentina/Jujuy
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/জুজুই

en: America/Argentina/La_Rioja
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/লা ৰিওজা (_R)

en: America/Argentina/Mendoza
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/মেন্ডোজা

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/ৰিও গেলিগোচ্ (_G)

en: America/Argentina/Salta
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/ছাল্টা

en: America/Argentina/San_Juan
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/চান হুৱান (_J)

en: America/Argentina/San_Luis
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/ছান লুই (_L)

en: America/Argentina/Tucuman
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/টুকুমান

en: America/Argentina/Ushuaia
as: আমেৰিকা/আৰ্জেনটিনা/উশুয়াইয়া

en: America/Aruba
as: আমেৰিকা/আৰুবা

en: America/Asuncion
as: আমেৰিকা/এচানছিয়ান

en: America/Atikokan
as: আমেৰিকা/আটিকোকান

en: America/Bahia
as: আমেৰিকা/বাহিয়া

en: America/Barbados
as: আমেৰিকা/বাৰবাডোচ্

en: America/Belem
as: আমেৰিকা/বেলেম

en: America/Belize
as: আমেৰিকা/বেলিজে

en: America/Blanc-Sablon
as: আমেৰিকা/ব্লাঙ্ক-চাবলোন

en: America/Boa_Vista
as: আমেৰিকা/বোয়া_ভিস্টা

en: America/Bogota
as: আমেৰিকা/বোগোটা

en: America/Boise
as: আমেৰিকা/বোয়স

en: America/Cambridge_Bay
as: আমেৰিকা/কেমব্ৰিজ বে (_B)

en: America/Campo_Grande
as: আমেৰিকা/কাম্পো গ্ৰান্ডে (_G)

en: America/Cancun
as: আমেৰিকা/কেনকুন

en: America/Caracas
as: আমেৰিকা/কেৰাকাস

en: America/Cayenne
as: আমেৰিকা/কেয়েন

en: America/Cayman
as: আমেৰিকা/কেমেন

en: America/Chicago
as: আমেৰিকা/শিকাগো

en: America/Chihuahua
as: আমেৰিকা/চিহুৱাহুৱা

en: America/Costa_Rica
as: আমেৰিকা/কোস্টা ৰিকা (_R)

en: America/Cuiaba
as: আমেৰিকা/কুইয়াবা

en: America/Curacao
as: আমেৰিকা/কুৰাকাও

en: America/Danmarkshavn
as: আমেৰিকা/ডানমাৰ্কচৱান

en: America/Dawson
as: আমেৰিকা/ড'চ'ন

en: America/Dawson_Creek
as: আমেৰিকা/ড'চ'ন ক্ৰিক (_C)

en: America/Denver
as: আমেৰিকা/ডেনভাৰ

en: America/Detroit
as: আমেৰিকা/ডেট্ৰইট

en: America/Dominica
as: আমেৰিকা/ডোমিনিকা

en: America/Edmonton
as: আমেৰিকা/এডমনটন

en: America/Eirunepe
as: আমেৰিকা/ইৰুনেপে

en: America/El_Salvador
as: আমেৰিকা/এল ছালভাডোৰ (_S)

en: America/Fortaleza
as: আমেৰিকা/ফোৰ্টালেজা

en: America/Glace_Bay
as: আমেৰিকা/গ্লেস বে (_B)

en: America/Godthab
as: আমেৰিকা/গডথাব

en: America/Goose_Bay
as: আমেৰিকা/গূজ বে (_B)

en: America/Grand_Turk
as: আমেৰিকা/গ্ৰ্যান্ড টাৰ্ক (_T)

en: America/Grenada
as: আমেৰিকা/গ্ৰেনাডা

en: America/Guadeloupe
as: আমেৰিকা/গুয়াডেলুপ

en: America/Guatemala
as: আমেৰিকা/গুয়াটেমালা

en: America/Guayaquil
as: আমেৰিকা/গায়াকুইল

en: America/Guyana
as: আমেৰিকা/গায়ানা

en: America/Halifax
as: আমেৰিকা/হেলিফ্যাক্স

en: America/Havana
as: আমেৰিকা/হাভানা

en: America/Hermosillo
as: আমেৰিকা/হাৰ্মোসিলো

en: America/Indiana/Indianapolis
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/ইন্ডিয়ানাপোলিস

en: America/Indiana/Knox
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/নোক্স

en: America/Indiana/Marengo
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/মাৰেঙ্গো

en: America/Indiana/Petersburg
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/পিটাৰ্সবাৰ্গ

en: America/Indiana/Tell_City
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/টেল_চিটি

en: America/Indiana/Vevay
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/ভিভে

en: America/Indiana/Vincennes
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/ভিনসেন

en: America/Indiana/Winamac
as: আমেৰিকা/ইন্ডিয়ানা/ৱিনামাক

en: America/Inuvik
as: আমেৰিকা/ইনুভিক

en: America/Iqaluit
as: আমেৰিকা/ইকালুইট

en: America/Jamaica
as: আমেৰিকা/জামাইকা

en: America/Juneau
as: আমেৰিকা/জুনিউ

en: America/Kentucky/Louisville
as: আমেৰিকা/কেন্টাকি/লুইভিল

en: America/Kentucky/Monticello
as: আমেৰিকা/কেন্টাকি/মোন্টিচেলো

en: America/La_Paz
as: আমেৰিকা/লা পাজ (_P)

en: America/Lima
as: আমেৰিকা/লিমা

en: America/Los_Angeles
as: আমেৰিকা/লস এঞ্জেল্চ্ (_A)

en: America/Maceio
as: আমেৰিকা/মাচিও

en: America/Managua
as: আমেৰিকা/মানাগুয়া

en: America/Manaus
as: আমেৰিকা/মানাউস

en: America/Marigot
as: আমেৰিকা/মাৰিগট

en: America/Martinique
as: আমেৰিকা/মাৰ্টিনিক

en: America/Mazatlan
as: আমেৰিকা/মাজাতলান

en: America/Menominee
as: আমেৰিকা/মেনোমিনি

en: America/Merida
as: আমেৰিকা/মেৰিডা

en: America/Mexico_City
as: আমেৰিকা/মেক্সিকো সিটি (_C)

en: America/Miquelon
as: আমেৰিকা/মিকেলন

en: America/Moncton
as: আমেৰিকা/মঙ্কটন

en: America/Monterrey
as: আমেৰিকা/মণ্টেৰি

en: America/Montevideo
as: আমেৰিকা/মন্টেভিডিও

en: America/Montserrat
as: আমেৰিকা/মন্টচেৰাত

en: America/Nassau
as: আমেৰিকা/নাসাউ

en: America/New_York
as: আমেৰিকা/নিউ ইয়োৰ্ক (_Y)

en: America/Nipigon
as: আমেৰিকা/নিপিগন

en: America/Nome
as: আমেৰিকা/নোম

en: America/Noronha
as: আমেৰিকা/নোৰোনহা

en: America/North_Dakota/Center
as: আমেৰিকা/উত্তৰ ডাকোটা (_D)/চেন্টাৰ

en: America/North_Dakota/New_Salem
as: আমেৰিকা/উত্তৰ_ডাকোটা/নিউ_সেলাম

en: America/Panama
as: আমেৰিকা/পানামা

en: America/Pangnirtung
as: আমেৰিকা/পাংনিৰতুং

en: America/Paramaribo
as: আমেৰিকা/পাৰামাৰিবো

en: America/Phoenix
as: আমেৰিকা/ফিনিক্স

en: America/Port-au-Prince
as: আমেৰিকা/পোৰ্ট_ও_প্ৰিন্স

en: America/Port_of_Spain
as: আমেৰিকা/পোৰ্ট_অফ_স্পেন

en: America/Porto_Velho
as: আমেৰিকা/পোৰ্তো_ভেলহো

en: America/Puerto_Rico
as: আমেৰিকা/পুয়েৰ্তো ৰিকো (_R)

en: America/Rainy_River
as: আমেৰিকা/ৰেইনি ৰিভাৰ (_R)

en: America/Rankin_Inlet
as: আমেৰিকা/ৰেঙ্কিন ইনলেট (_I)

en: America/Recife
as: আমেৰিকা/ৰিসাইফে

en: America/Regina
as: আমেৰিকা/ৰেজিনা

en: America/Resolute
as: আমেৰিকা/ৰিছোলিউট

en: America/Rio_Branco
as: আমেৰিকা/ৰিও ব্ৰাঙ্কো (_B)

en: America/Santarem
as: আমেৰিকা/ছান্টাৰেম

en: America/Santiago
as: আমেৰিকা/চান্টিয়াগো

en: America/Santo_Domingo
as: আমেৰিকা/চান্টো ডোমিঙ্গো (_D)

en: America/Sao_Paulo
as: আমেৰিকা/চাও পাওলো(_P)

en: America/Scoresbysund
as: আমেৰিকা/স্কোৰ্সবিছান্ড

en: America/St_Barthelemy
as: আমেৰিকা/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
as: আমেৰিকা/চেন্ট জন্চ্ (_J)

en: America/St_Kitts
as: আমেৰিকা/চেন্ট কিট্চ্ (_K)

en: America/St_Lucia
as: আমেৰিকা/চেন্ট্ লুূচিয়া (_L)

en: America/St_Thomas
as: আমেৰিকা/চেন্ট্ থোমাচ্ (_T)

en: America/St_Vincent
as: আমেৰিকা/চেন্ট্ ভিনচেন্ট্ (_V)

en: America/Swift_Current
as: আমেৰিকা/চ্যুইফ্ট্ কাৰেন্ট্ (_C)

en: America/Tegucigalpa
as: আমেৰিকা/তেগুচিগাল্পা

en: America/Thule
as: আমেৰিকা/থুল

en: America/Thunder_Bay
as: আমেৰিকা/থান্ডাৰ বে (_B)

en: America/Tijuana
as: আমেৰিকা/থেওয়ানা

en: America/Toronto
as: আমেৰিকা/টৰোন্টো

en: America/Tortola
as: আমেৰিকা/টৰটলা

en: America/Vancouver
as: আমেৰিকা/ভ্যাংকুভাৰ

en: America/Whitehorse
as: আমেৰিকা/ওয়াইটহৰ্স

en: America/Winnipeg
as: আমেৰিকা/উইনিপেগ

en: America/Yakutat
as: আমেৰিকা/ইয়াকুতাত

en: America/Yellowknife
as: আমেৰিকা/ইয়েল্লোনাইফ

en: Antarctica/Casey
as: এন্টাৰ্কটিকা/কেসি

en: Antarctica/Davis
as: এন্টাৰ্কটিকা/ডেভিচ্

en: Antarctica/DumontDUrville
as: এন্টাৰ্কটিকা/দুমোন্ত দ্য উৰভিল

en: Antarctica/Mawson
as: এন্টাৰ্কটিকা/মচন

en: Antarctica/McMurdo
as: এন্টাৰ্কটিকা/মেকমাৰ্ডো

en: Antarctica/Palmer
as: এন্টাৰ্কটিকা/পাল্মাৰ

en: Antarctica/Rothera
as: এন্টাৰ্কটিকা/ৰোথেৰা

en: Antarctica/Syowa
as: এন্টাৰ্কটিকা/চিওয়া

en: Antarctica/Vostok
as: এন্টাৰ্কটিকা/ভোস্টক

en: Appearance
as: প্ৰদৰ্শন

en: Appearance Preferences
as: প্ৰদৰ্শনৰ পছন্দ

en: Apply Background
as: পটভূমি প্ৰয়োগ কৰক

en: Apply Font
as: ফন্ট প্ৰয়োগ কৰক

en: Apply New Theme
as: নতুন থিম প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Arctic/Longyearbyen
as: আৰ্কটিক/লংইয়াৰ্বেন

en: Asia/Aden
as: এছিয়া/এডেন

en: Asia/Almaty
as: এছিয়া/আলমাটি

en: Asia/Amman
as: এছিয়া/আম্মান

en: Asia/Anadyr
as: এছিয়া/আনাদিৰ

en: Asia/Aqtau
as: এছিয়া/আকতু

en: Asia/Aqtobe
as: এছিয়া/আকতোবে

en: Asia/Ashgabat
as: এছিয়া/আশ‌গাবাত

en: Asia/Baghdad
as: এছিয়া/বাগদাদ

en: Asia/Bahrain
as: এছিয়া/বাহৰেন

en: Asia/Baku
as: এছিয়া/বাকু

en: Asia/Bangkok
as: এছিয়া/ব্যাঙ্কক

en: Asia/Beirut
as: এছিয়া/বেইৰুট

en: Asia/Bishkek
as: এছিয়া/বিশকেক

en: Asia/Brunei
as: এছিয়া/ব্ৰুনেই

en: Asia/Choibalsan
as: এছিয়া/চৈবালছান

en: Asia/Colombo
as: এছিয়া/কোলোম্বো

en: Asia/Damascus
as: এছিয়া/ডামাচ্কাচ্

en: Asia/Dhaka
as: এছিয়া/ঢাকা

en: Asia/Dili
as: এছিয়া/ডিলি

en: Asia/Dubai
as: এছিয়া/দুবাই

en: Asia/Dushanbe
as: এছিয়া/দুশানবে

en: Asia/Gaza
as: এছিয়া/গাজা

en: Asia/Ho_Chi_Minh
as: এছিয়া/হো_চি_মিন

en: Asia/Hong_Kong
as: এছিয়া/হং কং (_K)

en: Asia/Hovd
as: এছিয়া/হোভড

en: Asia/Irkutsk
as: এছিয়া/ইৰকুট্স্ক্

en: Asia/Jakarta
as: এছিয়া/জাকাৰ্তা

en: Asia/Jayapura
as: এছিয়া/জায়াপুৰা

en: Asia/Jerusalem
as: এছিয়া/জেৰুচেলাম

en: Asia/Kabul
as: এছিয়া/কাবুল

en: Asia/Kamchatka
as: এছিয়া/কামচাটকা

en: Asia/Karachi
as: এছিয়া/কৰাচী

en: Asia/Kathmandu
as: এছিয়া/কাটমান্ডুু

en: Asia/Kolkata
as: এছিয়া/কোলকাতা

en: Asia/Krasnoyarsk
as: এছিয়া/ক্ৰাসনোয়াৰ্স্ক

en: Asia/Kuala_Lumpur
as: এছিয়া/কুয়ালা লাম্পুৰ (_L)

en: Asia/Kuching
as: এছিয়া/কুচিং

en: Asia/Kuwait
as: এছিয়া/কুৱেইত

en: Asia/Macau
as: এছিয়া/মাকাও

en: Asia/Magadan
as: এছিয়া/মাগাদান

en: Asia/Makassar
as: এছিয়া/মাকাচ্চাৰ

en: Asia/Manila
as: এছিয়া/মেনিলা

en: Asia/Muscat
as: এছিয়া/মাসকাট

en: Asia/Nicosia
as: এছিয়া/নিকোসিয়া

en: Asia/Novosibirsk
as: এছিয়া/নোভোসিবাৰ্স্ক

en: Asia/Omsk
as: এছিয়া/ওমস্ক

en: Asia/Oral
as: এছিয়া/ওৰাল

en: Asia/Phnom_Penh
as: এছিয়া/নোম ফেন (_P)

en: Asia/Pontianak
as: এছিয়া/পন্টিয়ানাক

en: Asia/Pyongyang
as: এছিয়া/পিয়োংইয়াং

en: Asia/Qatar
as: এছিয়া/কাতাৰ

en: Asia/Qyzylorda
as: এছিয়া/কিজিলোৰ্দা

en: Asia/Riyadh
as: এছিয়া/ৰিয়াধ

en: Asia/Sakhalin
as: এছিয়া/শাকালিন

en: Asia/Samarkand
as: এছিয়া/সামাৰখান্দ

en: Asia/Seoul
as: এছিয়া/চিওল

en: Asia/Shanghai
as: এছিয়া/সাংঘাই

en: Asia/Singapore
as: এছিয়া/সিঙ্গাপুৰ

en: Asia/Taipei
as: এছিয়া/তাইপে

en: Asia/Tashkent
as: এছিয়া/তাসকেন্ত

en: Asia/Tbilisi
as: এছিয়া/তবিলিছি

en: Asia/Tehran
as: এছিয়া/তেহেৰান

en: Asia/Thimphu
as: এছিয়া/থিম্পু

en: Asia/Tokyo
as: এছিয়া/টোকিও

en: Asia/Ulaanbaatar
as: এছিয়া/উলানবাতোৰ

en: Asia/Urumqi
as: এছিয়া/উৰুমকি

en: Asia/Vientiane
as: এছিয়া/ভিয়েনতিয়েন

en: Asia/Vladivostok
as: এছিয়া/ভ্লাডিভোস্টক

en: Asia/Yakutsk
as: এছিয়া/ইয়াকুটস

en: Asia/Yekaterinburg
as: এছিয়া/ইয়াকাতাৰিনবুৰ্গ

en: Asia/Yerevan
as: এছিয়া/ইয়াৰ্ভান

en: Assign shortcut keys to commands
as: বিভিন্ন আদেশৰ বাবে শৰ্টকাট নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Assistive Technologies
as: সহায়ক প্ৰযুক্তি

en: Assistive Technologies Preferences
as: সহায়ক প্ৰযুক্তি বিষয়ক পছন্দ

en: Atlantic/Azores
as: আটলান্টিক/এজোৰে

en: Atlantic/Bermuda
as: আটলান্টিক/বাৰমুডা

en: Atlantic/Canary
as: আটলান্টিক/কেনাৰি

en: Atlantic/Cape_Verde
as: আটলান্টিক/কেপ ভাৰ্ডি (_V)

en: Atlantic/Faroe
as: আটলান্টিক/ফেৰো

en: Atlantic/Madeira
as: আটলান্টিক/মাদিইৰা

en: Atlantic/Reykjavik
as: আটলান্টিক/ৰিকয়াভিক

en: Atlantic/South_Georgia
as: আটলান্টিক/চাউথ জৰ্জিয়া (_G)

en: Atlantic/St_Helena
as: আটলান্টিক/চেন্ট্ হেলেনা (_H)

en: Atlantic/Stanley
as: আটলান্টিক/স্টেনলি

en: Audio _Feedback...
as: অডিও প্ৰতিক্ৰিয়া...(_F)

en: Australia/Adelaide
as: অস্ট্ৰেলিয়া/এডিলেড

en: Australia/Brisbane
as: অস্ট্ৰেলিয়া/ব্ৰিসবেন

en: Australia/Broken_Hill
as: অস্ট্ৰেলিয়া/ব্ৰোকেন হিল (_H)

en: Australia/Currie
as: অস্ট্ৰেলিয়া/কাৰি

en: Australia/Darwin
as: অস্ট্ৰেলিয়া/ডাৰউইন

en: Australia/Eucla
as: অস্ট্ৰেলিয়া/ইউক্লা

en: Australia/Hobart
as: অস্ট্ৰেলিয়া/হোবাৰ্ট

en: Australia/Lindeman
as: অস্ট্ৰেলিয়া/লিন্ডামেন

en: Australia/Lord_Howe
as: অস্ট্ৰেলিয়া/লৰ্ড হাউই (_H)

en: Australia/Melbourne
as: অস্ট্ৰেলিয়া/মেলবোৰ্ন

en: Australia/Perth
as: অস্ট্ৰেলিয়া/পাৰ্থ

en: Australia/Sydney
as: অস্ট্ৰেলিয়া/চিড্নি

en: Authenticated!
as: অনুমোদিত!

en: Autoconfiguration _URL:
as: স্বয়ংক্ৰিয় বিন্যাসৰ URL:(_U)

en: Back
as: পিছলৈ

en: Background
as: পটভূমি

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
as: অভিগমৰ গুণ আৰম্ভ বা বন্ধ কৰিলে বিপ কৰা হ'ব (_a)

en: Beep when a _modifier key is pressed
as: সলনি কৰাৰ চাবি টিপিলে বিপ কৰা হ'ব (_m)

en: Beep when a _toggle key is pressed
as: টগল চাবি টিপিলে বিপ কৰা হ'ব (_t)

en: Beep when a key is pr_essed
as: চানি টিপিলে বিপ কৰিব (_e)

en: Beep when a key is reje_cted
as: চাবি গ্ৰহণ নকৰিলে বিপ কৰক (_c)

en: Beep when key is _accepted
as: চাবি গ্ৰহণ কৰিলে বিপ কৰা হ'ব (_a)

en: Beep when key is _rejected
as: চাবি গ্ৰহণ নকৰিলে বিপ কৰক (_r)

en: Best _shapes
as: সৰ্বোত্তম আকাৰ (_s)

en: Bounce Keys
as: বাউন্স-কি

en: By _country
as: দেশ অনুযায়ী (_c)

en: By _language
as: ভাষা অনুযায়ী (_l)

en: C_olors:
as: রং (_o)

en: C_ommand:
as: আদেশ:(_o)

en: C_ustomize...
as: স্বনিৰ্ধাৰিত...(_u)

en: Calculator
as: গণক

en: Cancel
as: বাতিল কৰক

en: Cannot install theme
as: থিম সংস্থাপন কৰিব নোৱাৰি

en: Center
as: কেন্দ্ৰ

en: Change Passwo_rd...
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন... (_r)

en: Change pa_ssword
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন (_s)

en: Change password
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন

en: Change your password
as: পাসওয়ার্ড পরিবর্তন করুন

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
as: আকৌ প্ৰৱেশ নকৰালৈকে সহায়ক প্ৰযুক্তি সংক্ৰান্ত এই পৰিবৰ্তনসমূহ প্ৰয়োগ কৰা ন'হ'ব  ।

en: Check if breaks are allowed to be postponed
as: বিৰতি বাতিল কৰা যায় নে নহয় তাকে পৰীক্ষা কৰক

en: Checking password...
as: গুপ্তশব্দ পৰীক্ষা...

en: Child exited unexpectedly
as: চাইল্ড অপ্ৰত্যাশিতৰূপে বন্ধ হৈছে

en: Choose a Keyboard Model
as: যি কোনো এটা চাবিৰ ফলক মডেল বাচক

en: Choose a Layout
as: যি কোনো এটা চাবিৰ ফলক পৰিকল্পনা বাচক

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
as: প্ৰৱেশ কৰাৰ সময়, বিশেষ ব্যবহাৰৰ কোনো ব্যবস্থাসমূহ সক্ৰিয় কৰা হ'ব সেইটো নিৰ্বাচন কৰক

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তনৰ বাবে <b>গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন</b> টিপক  ।

en: Close and _Log Out
as: বন্ধ কৰি প্ৰস্থান কৰক (_L)

en: Colors
as: ৰং

en: Command
as: কমান্ড

en: Common Tasks
as: সাধাৰণ কৰ্ম

en: Compositing Manager
as: ম্যানেজাৰ

en: Controls
as: নিয়ন্ত্ৰণ

en: Copying '%s'
as:  '%s' নকল কৰা হৈছে

en: Copying files
as: ফাইল কপি কৰা হচ্ছে

en: Copyright
as: স্বত্বাধিকাৰ

en: Could not access '%s' device
as: '%s' যন্ত্ৰ ব্যবহাৰ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not access any fingerprint readers
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ পাঠেৰ কোনো ব্যবস্থা প্ৰয়োগ কৰা নাযায়

en: Could not detect displays
as: ডিসপ্লে সনাক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not get screen information
as: পৰ্দা সংক্ৰান্ত পৰিবৰ্তন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not get session bus while applying display configuration
as: ডিসপ্লে কনফিগাৰেশন প্ৰয়োগ কৰাৰ সময় সেশান বাস পাওয়া নাযায়

en: Could not install theme engine
as: থিম ইঞ্জিন ইনস্টল কৰা নাযায়

en: Could not save the monitor configuration
as: মনিটৰ সংক্ৰান্ত কনফিগাৰেশন সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
as: backend_stdin IO চেনেল বন্ধ কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
as: backend_stdout IO চেনেল বন্ধ কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
as: '%s' যন্ত্ৰেত আঙ্গুলিৰ ছাপ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Current URI index
as: বৰ্তমান URI সূচি

en: Current URI index - starts from 1
as: বৰ্তমান URI সূচি - আৰম্ভ ‍হৈছে ১ৰ পৰা

en: Current _password:
as: বৰ্তমান গুপ্তশব্দ:(_p)

en: Cursor Blinking
as: কার্সারের ঝলকানি

en: Cursor _blinks in text fields
as: আখৰৰ ক্ষেত্ৰত কাৰ্ছাৰ টিপাটিপি কৰি (_b)

en: Cursor blinks speed
as: কাৰ্ছাৰ টিপিটিপোৱাৰ হাৰ

en: Custom
as: নিজস্ব

en: Custom Shortcut
as: স্বনিৰ্ধাৰিত শৰ্ট-কাট

en: Custom Shortcuts
as: স্বনিৰ্ধাৰিত শৰ্ট-কাট

en: Customize Theme
as: স্বনিৰ্ধাৰিত থিম

en: Customize the look of the desktop
as: ডেস্কটপৰ প্ৰদৰ্শনৰ পছন্দ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: D_elay:
as: বিলম্ব (_e):

en: D_etails...
as: বিৱৰণ...(_e)

en: Date
as: তাৰিখ

en: Default
as: অবিকল্পিত

en: Default Pointer
as: অবিকল্পিত পইন্টাৰ

en: Delete registered fingerprints?
as: নিবন্ধিত আঙ্গুলিৰ ছাপ আঁতৰুৱা হ'ব নেকি ?

en: Des_ktop font:
as: ডেস্কটপত ব্যৱহৃত ফন্ট (_k):

en: Description
as: বিৱৰণ

en: Desktop
as: ডেস্কটপ

en: Disable _Fingerprint Login...
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ সহযোগে প্ৰৱেশ নিষ্ক্ৰিয় কৰক...(_F)

en: Disabled
as: নিষ্ক্ৰিয়

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ সহযোগে প্ৰৱেশ ব্যবস্থা নিষ্ক্ৰিয় কৰাৰ উদ্দেশ্যে নিবন্ধিত আঙ্গুলিৰ ছাপসমূহ আঁতৰুৱা হ'ব নেকি ?

en: Document Viewer
as: ডকুমেন্ট প্ৰদৰ্শন ব্যৱস্থা

en: Documents
as: ডকুমেন্ট

en: Done!
as: সমাপ্ত!

en: Double-Click Timeout
as: দুইবার ক্লিকের সময়সীমা

en: Drag and Drop
as: টেনে এনে ছেড়ে দিন

en: Duration of the break when typing is disallowed
as: অনুমতি থকা টাইপিং বিৰতিৰ দৈৰ্ঘ্য

en: Duration of work before forcing a break
as: যি সময় কাম কৰাৰ পিছত বিৰতি দিয়া হ'ব

en: Edit
as: সম্পাদনা

en: Eject
as: বহিষ্কাৰ

en: Enable Fingerprint Login
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ সহযোগে প্ৰৱেশ সক্ৰিয় কৰক

en: Enable _Fingerprint Login...
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ সহযোগে প্ৰৱেশ সক্ৰিয় কৰক...(_F)

en: Enable debugging code
as: সক্ৰিয়

en: Error saving the new shortcut
as: নতুন শৰ্ট-কাট সংৰক্ষণে সমস্যা

en: Europe/Amsterdam
as: ইউৰোপ/আমস্টাৰডাম

en: Europe/Andorra
as: ইউৰোপ/এন্ডোৰা

en: Europe/Athens
as: ইউৰোপ/এথেন্স

en: Europe/Belgrade
as: ইউৰোপ/বেলগ্ৰেড

en: Europe/Berlin
as: ইউৰোপ/বাৰ্লিন

en: Europe/Bratislava
as: ইউৰোপ/ব্ৰাতিসলাভা

en: Europe/Brussels
as: ইউৰোপ/ব্ৰাসেলস

en: Europe/Bucharest
as: ইউৰোপ/বুখাৰেস্ট

en: Europe/Budapest
as: ইউৰোপ/বুডাপেস্ট

en: Europe/Chisinau
as: ইউৰোপ/চিশিনাউ

en: Europe/Copenhagen
as: ইউৰোপ/কোপেনহেগেন

en: Europe/Dublin
as: ইউৰোপ/ডাবলিন

en: Europe/Gibraltar
as: ইউৰোপ/জিব্ৰালটাৰ

en: Europe/Guernsey
as: ইউৰোপ/গুয়েৰ্ন্সে

en: Europe/Helsinki
as: ইউৰোপ/হেলসিঙ্কি

en: Europe/Isle_of_Man
as: ইউৰোপ/আইল_অফ_মেন

en: Europe/Istanbul
as: ইউৰোপ/ইস্তানবুল

en: Europe/Jersey
as: ইউৰোপ/জাৰ্সি

en: Europe/Kaliningrad
as: ইউৰোপ/কালিনিনগ্ৰাড

en: Europe/Kiev
as: ইউৰোপ/কিভ

en: Europe/Lisbon
as: ইউৰোপ/লিচ্বন্

en: Europe/Ljubljana
as: ইউৰোপ/লুবলইয়ানা

en: Europe/London
as: ইউৰোপ/লণ্ডন

en: Europe/Luxembourg
as: ইউৰোপ/লুক্সেমবুৰ্গ

en: Europe/Madrid
as: ইউৰোপ/মাদ্ৰিদ

en: Europe/Malta
as: ইউৰোপ/মল্টা

en: Europe/Mariehamn
as: ইউৰোপ/মাৰিহাম

en: Europe/Minsk
as: ইউৰোপ/মিনস্ক

en: Europe/Monaco
as: ইউৰোপ/মোনেকো

en: Europe/Moscow
as: ইউৰোপ/মস্কো

en: Europe/Oslo
as: ইউৰোপ/ওসলো

en: Europe/Paris
as: ইউৰোপ/পেৰিশ্ব

en: Europe/Podgorica
as: ইউৰোপ/প'ডগোৰিকা

en: Europe/Prague
as: ইউৰোপ/প্ৰাগ

en: Europe/Riga
as: ইউৰোপ/ৰিগা

en: Europe/Rome
as: ইউৰোপ/ৰোম

en: Europe/Samara
as: ইউৰোপ/সামাৰা

en: Europe/San_Marino
as: ইউৰোপ/চান মাৰিনো (_M)

en: Europe/Sarajevo
as: ইউৰোপ/সাৰায়েভো

en: Europe/Simferopol
as: ইউৰোপ/সিম্ফিৰোপেল

en: Europe/Skopje
as: ইউৰোপ/স্কপয়া

en: Europe/Sofia
as: ইউৰোপ/সোফিয়া

en: Europe/Stockholm
as: ইউৰোপ/স্টকহোম

en: Europe/Tallinn
as: ইউৰোপ/ট্যালিন

en: Europe/Tirane
as: ইউৰোপ/তিৰানা

en: Europe/Uzhgorod
as: ইউৰোপ/উজগোৰোদ

en: Europe/Vaduz
as: ইউৰোপ/ভাদুজ

en: Europe/Vatican
as: ইউৰোপ/ভ্যাটিকেন

en: Europe/Vienna
as: ইউৰোপ/ভিয়েনা

en: Europe/Vilnius
as: ইউৰোপ/ভিলনিয়াস

en: Europe/Volgograd
as: ইউৰোপ/ভোল্গোগ্ৰাড

en: Europe/Warsaw
as: ইউৰোপ/ওয়াৰস

en: Europe/Zagreb
as: ইউৰোপ/জাগ্ৰেব

en: Europe/Zaporozhye
as: ইউৰোপ/জাপোৰোযেই

en: Europe/Zurich
as: ইউৰোপ/জুৰিখ

en: Eye candy added by Anders Carlsson
as: অপ্ৰয়োজনীয় সকলো ৰংচং যোগ কৰিছে Anders Carlsson

en: Failed to create temporary directory
as: অস্থায়ী পঞ্জিকা নিৰ্মাণ কৰা নাযায়

en: Fast
as: দ্রুত

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
as: '%s' ফাইলটি বৰ্তমানে উপস্থিত ৰয়েছে ।  আপকি কি এটিকে প্ৰতিস্থাপন কৰিবলৈ চান?

en: File Manager
as: নথিপত্ৰ পৰিচালক

en: File System
as: ফাইল সিস্টেম

en: Filter
as: ফিল্টাৰ

en: Flash _window titlebar
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ শিৰোনামক ফ্লেশ কৰক (_w)

en: Flash entire _screen
as: সম্পূৰ্ণ পৰ্দা ঝলকানো হ'ব (_s)

en: Font Rendering Details
as: ফন্ট ৰেন্ডাৰিঙৰ বিৱৰণ

en: Fonts
as: ফন্ট

en: Fraction completed
as: আংশিক সম্পন্ন

en: Fraction of transfer currently completed
as: স্থানান্তৰিত ভগ্নাংশ তথ্যৰ পৰিমাণ

en: From URI
as: URI ৰ পৰা

en: Full Name
as: সম্পূৰ্ণ নাম

en: General
as: সাধাৰণ

en: Get more backgrounds online
as: পটভূমির অতিরিক্ত ছবি অন-লাইন প্রাপ্ত করুন

en: Get more themes online
as: অতিরিক্ত থিম অন-লাইন প্রাপ্ত করুন

en: Gra_yscale
as: গ্ৰেস্কেল(_y)

en: Groups
as: দল

en: HTTP Proxy Details
as: HTTP নিযুক্তক সংক্ৰান্ত বিৱৰণ

en: H_TTP proxy:
as: HTTP নিযুক্তক:(_T)

en: H_yper
as: হাইপাৰ (_y)

en: Help
as: সহায়তা

en: Hide on start (useful to preload the shell)
as: আরম্ভ আড়াল করা হবে (শেল প্রি-লোড করার সময় সুবিধাজনক)

en: High
as: উচ্চ

en: Hinting
as: হিন্টিং

en: Home folder
as: ব্যক্তিগত ফোল্ডাৰ

[ctx: Home folder]
en: Home
as: গৃহ

en: Horizontal gradient
as: অনুভূমিক গ্রেডিয়েন্ট

en: Icons
as: আইকন

en: Icons only
as: শুধুমাত্র আইকন

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
as: "%s"-এ শৰ্ট-কাট স্থাপন কৰা হ'লে, "%s" শৰ্ট-কাটটি নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ'ব ।

en: Ignore Host List
as: উপেক্ষিত হোস্টের তালিকা

en: Ignored Hosts
as: উপেক্ষিত হোস্ট

en: Image
as: ছবি

en: Image Viewer
as: ছবি প্রদর্শন ব্যবস্থা

en: Images
as: ছবি

en: Include _panel
as: পেনেল অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব (_p)

en: Indian/Antananarivo
as: ভাৰত মহাসাগৰ/আন্তানানাৰিভো

en: Indian/Chagos
as: ভাৰত মহাসাগৰ/চাগোস

en: Indian/Christmas
as: ভাৰত মহাসাগৰ/ক্ৰিস্টমাস

en: Indian/Cocos
as: ভাৰত মহাসাগৰ/কোকোস

en: Indian/Comoro
as: ভাৰত মহাসাগৰ/কোমোৰো

en: Indian/Kerguelen
as: ভাৰত মহাসাগৰ/কাৰগুয়েলেন

en: Indian/Mahe
as: ভাৰত মহাসাগৰ/মাহে

en: Indian/Maldives
as: ভাৰত মহাসাগৰ/মালদিভ

en: Indian/Mauritius
as: ভাৰত মহাসাগৰ/মৰিশাস

en: Indian/Mayotte
as: ভাৰত মহাসাগৰ/মেয়োতে

en: Indian/Reunion
as: ভাৰত মহাসাগৰ/ৰিউনিয়ন

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
as: সাহায্য সংক্ৰান্ত কৰ্ম সঞ্চালিত হ'লে শেল বন্ধ কৰা হ'ব কি না সেইটো নিৰ্দেশ কৰা হয় ।

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
as: আৰম্ভেৰ কৰ্ম সঞ্চালিত হ'লে শেল বন্ধ কৰা হ'ব কি না সেইটো নিৰ্দেশ কৰা হয় ।

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
as: যোগ অথবা অপসাৰণ সংক্ৰান্ত কৰ্ম সঞ্চালিত হ'লে শেল বন্ধ কৰা হ'ব কি না সেইটো নিৰ্দেশ কৰা হয় ।

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
as: আপগ্ৰেড অথবা আন-ইনস্টল কৰ্ম সঞ্চালিত হ'লে শেল বন্ধ কৰা হ'ব কি না সেইটো নিৰ্দেশ কৰা হয় ।

en: Install
as: ইনস্টল কৰক

en: Install Failed
as: ইনস্টল করা যায়নি

en: Installation for theme "%s" failed.
as: থিম "%s" ৰ সংস্থাপন বিফল  ।

en: Installed
as: ইনস্টল করা হয়েছে

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
as: ডেস্কটপৰ বিভিন্ন অংশৰ বাবে থিমৰ সৰঞ্জাম সংস্থাপন কৰক

en: Instant Messenger
as: তাৎ‍ক্ষণিক মেসেঞ্জার

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
as: থিমটে ইয়াত সংস্থাপন কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় অনুমতি নাই:
    %s

en: Internet
as: ইন্টাৰনেট

en: Jump to Preferred Applications dialog
as: পছন্দৰ অনুপ্ৰয়োগৰ সম্বাদলৈ যাওক

en: Jump to the Accessible Login dialog
as: ব্যৱহাৰযোগ্য প্ৰৱেশ সম্বাদেলৈ যাওক

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
as: চাবি ফলকৰ সহায়ক প্ৰযুক্তি সম্বাদেলৈ যাওক

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
as: মাউস সহায়ক প্ৰযুক্তি ডায়লগে এগিয়ে চলুন

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
as: পছন্দসমূহক কাৰ্যকৰ কৰি প্ৰস্থান কৰক (অকল সঙ্গতিৰ বাবে; এতিয়া ডেমনৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত)

en: Keep Current Theme
as: বৰ্তমান থিম অপৰিবৰ্তিত ৰখা হ'ব

en: Key presses _repeat when key is held down
as: চাবি টিপি ৰাখিলে অনবৰত লিখা হ'ব (_r)

en: Keyboard
as: চাবিৰ ফলক

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
as: কি-বোৰ্ডেৰ বিশেষ ব্যবহাৰৰ অডিও প্ৰতিক্ৰিয়া

en: Keyboard Layout Options
as: চাবিৰ ফলক পৰিকল্পনাৰ বিকল্প

en: Keyboard Preferences
as: চাবিৰ ফলক সম্পৰ্কিত পছন্দ

en: Keyboard Shortcuts
as: চাবিৰ ফলকৰ শৰ্টকাট

en: Keyboard _model:
as: চাবি ফলকৰ মডেল (_):

en: Large
as: ডাঙৰ

en: Launch calculator
as: কেলকুলেটৰ আৰম্ভ কৰক

en: Launch email client
as: ই-মেইল ক্লায়েন্ট আৰম্ভ কৰক

en: Launch help browser
as: সহায়িকা প্ৰদৰ্শক ব্ৰাউজাৰ চালু কৰো

en: Launch media player
as: মিডিয়া প্লেয়াৰ আৰম্ভ কৰক

en: Launch web browser
as: ৱেব ব্ৰাউজাৰ চালু কৰো

en: Layout
as: পৰিকল্পনা

en: Layouts
as: পৰিকল্পনা

en: Left
as: বাওঁফালে

en: Left index finger
as: বাওঁহাতৰ তৰ্জনি

en: Left little finger
as: বাঁহাতের কনিষ্ঠা

en: Left middle finger
as: বাঁহাতের মধ্যমা

en: Left ring finger
as: বাঁহাতের অনামিকা

en: Left thumb
as: বাঁহাতের বৃদ্ধাঙ্গুলি

en: Less than one minute until the next break
as: পৰবৰ্তী বিৰতিলৈ আৰু এক মিনিটতকৈ কম

en: Lock screen
as: পৰ্দা নিষ্ক্ৰিয় কৰো

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
as: অনবৰত চাবিৰ ফলক ব্যৱহাৰৰ পৰা হোৱা দৈহিক ক্ষতি প্ৰতিৰোধ কৰাৰ বাবে স্ক্ৰিন বন্ধ কৰা হ'ব

en: Log out
as: প্ৰস্থান

en: Long
as: দীর্ঘ

en: Low
as: নিম্ন

en: MATE Theme %s correctly installed
as: MATE থিম %s সঠিকৰূপে সংস্থাপিত

en: Mail Reader
as: মেইল পাঠের ব্যবস্থা

en: Mate Theme Package
as: Mate থিম সৰঞ্জাম

en: Maximize
as: সৰ্বোচ্চ আকাৰ প্ৰদান

en: Maximize Horizontally
as: অনুভূমিক দিশায় সৰ্বোচ্চ মাপ নিৰ্ধাৰণ

en: Maximize Vertically
as: উলম্ব দিশায় সৰ্বোচ্চ মাপ নিৰ্ধাৰণ

en: Minimize
as: সৰু কৰক

en: Mirror Screens
as: পৰ্দাৰ অনুলিপি তৈৰি কৰা হ'ব

en: Mobility
as: চলাচল

en: Models
as: মডেল

en: Monitor
as: মনিটর

en: Monitor: %s
as: মনিটর: %s

en: More backgrounds URL
as: অতিরিক্ত পটভূমির ছবি প্রাপ্ত করার URL

en: More themes URL
as: অতিরিক্ত থিম প্রাপ্ত করার URL

en: Mouse
as: মাউছ

en: Mouse Keys
as: মাউচ চাবি

en: Mouse Orientation
as: মাউসের দিশা

en: Mouse Preferences
as: মাউচ সম্পৰ্কিত পছন্দ

en: Move _Up
as: উপৰে স্থানান্তৰ (_U)

en: Movement Key
as: বিচলনের-কি

en: Multimedia
as: মাল্টিমিডিয়া

en: Multimedia Player
as: মাল্টিমিডিয়া প্লেয়ার

en: N_one
as: শূণ্য (_o)

en: Name
as: নাম

en: Network Proxy
as: নেটৱৰ্ক নিযুক্তক

en: Network Proxy Preferences
as: নেটৱৰ্ক নিযুক্তক সম্পৰ্কিত পছন্দ

en: Network Servers
as: নে'টৱৰ্ক সেৱক সমূহ

en: New Document
as: নতুন আলেখ্যন

en: New Spreadsheet
as: নতুন স্প্ৰেড-শিট

en: New shortcut...
as: নতুন শৰ্টকাট...

en: New themes have been successfully installed.
as: নতন থিমসমূহ সফলভাবে সংস্থাপন কৰা হৈছে  ।

en: Next track
as: পৰবৰ্তী গান

en: No Desktop Background
as: ডেস্কটপেৰ কোনো পটভূমি প্ৰয়োগ কৰা হ'ব না

en: No Image
as: কোনো ছবি নাই

en: No matches found.
as: কোন মিল পাওয়া যায়নি।

en: No theme file location specified to install
as: সংস্থাপন কৰাৰ বাবে কোনো থিম নথিপত্ৰৰ অৱস্থান উল্লেখ কৰা নহয়

en: None
as: শূণ্য

en: Normal
as: স্বাভাবিক

en: Off
as: বন্ধ

en: Office
as: কাৰ্যালয়

en: On
as: অন

en: Open a dialog to specify the color
as: ৰং নিৰ্ধাৰণৰ বাবে এটা সম্বাদ খোলক

en: Other
as: অন্যান্য

en: Other finger:
as: অন্য আঙ্গুলি:

en: Overwrite _All
as: সমস্ত নতুন কৰি লিখা হ'ব (_A)

en: Pacific/Apia
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/এপিয়া

en: Pacific/Auckland
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/অকলেন্ড

en: Pacific/Chatham
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/চ্যাটহাম

en: Pacific/Easter
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ঈষ্টাৰ

en: Pacific/Efate
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/এফাতে

en: Pacific/Enderbury
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/এন্ডাৰবুৰি

en: Pacific/Fakaofo
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ফাকাওফো

en: Pacific/Fiji
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ফিজি

en: Pacific/Funafuti
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ফুনাফুতি

en: Pacific/Galapagos
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/গালাপাগোস

en: Pacific/Gambier
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/গ্যামবিয়াৰ

en: Pacific/Guadalcanal
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/গুয়াডালকানাল

en: Pacific/Guam
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/গুয়াম

en: Pacific/Honolulu
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/হনোলুলু

en: Pacific/Kiritimati
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/কিৰিতিমাটি

en: Pacific/Kosrae
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/কোসৰে

en: Pacific/Kwajalein
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/কয়াজালিইন

en: Pacific/Majuro
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/মাজুৰো

en: Pacific/Marquesas
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/মাৰকিসাস

en: Pacific/Midway
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/মিডওয়ে

en: Pacific/Nauru
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/নাউৰু

en: Pacific/Niue
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/নিউ

en: Pacific/Norfolk
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/নোৰফোল্ক

en: Pacific/Noumea
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/নুমিয়া

en: Pacific/Pago_Pago
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/পাগো_পাগো

en: Pacific/Palau
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/পালাউ

en: Pacific/Pitcairn
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/পিটকেয়াৰ্ন

en: Pacific/Port_Moresby
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/পোৰ্ট-মোৰ্সবি

en: Pacific/Rarotonga
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ৰাৰোটোঙ্গা

en: Pacific/Saipan
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/সাইপান

en: Pacific/Tahiti
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/তাহিতি

en: Pacific/Tarawa
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/তাৰাওয়া

en: Pacific/Tongatapu
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/টোঙ্গাটাপু

en: Pacific/Wake
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ওয়েক

en: Pacific/Wallis
as: প্ৰশান্ত মহাসাগৰ/ওয়ালিচ

en: Panel icon
as: প্যানেলের আইকন

en: Parent Window
as: ঊৰ্ধ্বতন সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Parent window of the dialog
as: বৰ্তমান সম্বাদৰ ঊৰ্ধ্বতন সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Pause playback
as: প্লে-বেক স্থগিত কৰক

en: Place finger on reader
as: ৰিডাৰৰ ওপৰত আঙ্গুলি ৰাখক

en: Play (or play/pause)
as: বাজাও (বা বাজাও/বিৰতি)

en: Please contact your system administrator for help.
as: অনুগ্ৰহ কৰি সহায়তাৰ বাবে আপোনাৰ প্ৰণালী প্ৰশাসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক ।

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
as: অনুগ্ৰহ কৰি <b>নতুন গুপ্তশব্দ আকৌ লিখক</b> শীৰ্ষক ক্ষেত্ৰত গুপ্তশব্দ আকৌ লিখক  ।

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
as: অনুগ্ৰহ কৰি <b>নতুন গুপ্তশব্দ</b> শীৰ্ষক ক্ষেত্ৰত গুপ্তশব্দ লিখক  ।

en: Pointer
as: পইন্টাৰ

en: Pointer Speed
as: পয়েন্টারের গতি

en: Port:
as: পোৰ্ট:

en: Preferences
as: পছন্দসমূহ

en: Preferred Applications
as: পছন্দৰ অনুপ্ৰয়োগ

en: Preview
as: পূৰ্ব প্ৰদৰ্শন

en: Preview:
as: পূৰ্বপ্ৰদৰ্শন:

en: Previous track
as: পূৰ্ববৰ্তী গান

en: Proxy Configuration
as: নিযুক্তক বিন্যাস

en: R_otation:
as: ঘূৰুৱা (_o):

en: Re_fresh rate:
as: সগেজ কৰা প্ৰদৰ্শনৰ মাত্ৰা:(_f)

en: Remove from Favorites
as: নিজৰ পছন্দৰ পৰা আঁতৰাওঁক

en: Remove from Startup Programs
as: প্ৰাৰম্ভিক প্ৰোগ্ৰাম তালিকাৰ পৰা আঁতৰাওঁক

en: Rendering
as: রেন্ডারিং ব্যবস্থা

en: Repeat Keys
as: পুনরাবৃত্তির-কি

en: Repeat keys speed
as: চাবি পকৰাবৃত্তিৰ হাৰ

en: Reset to De_faults
as: অবিকল্পিত মান আকৌ স্থাপন কৰক (_f)

en: Revert Font
as: ফন্টেৰ নিৰ্বাচন নাকচ কৰক

en: Right
as: সোঁফালে

en: Right index finger
as: সোঁ হাতৰ তৰ্জনি

en: Right little finger
as: ডান হাতের কনিষ্ঠা

en: Right middle finger
as: ডান হাতের মধ্যমা

en: Right ring finger
as: ডান হাতের অনামিকা

en: Right thumb
as: ডান হাতের বৃদ্ধাঙ্গুলি

en: Run at st_art
as: আৰম্ভত সঞ্চালিত হ'ব (_a)

en: SIZE
as: আকাৰ

en: S_ocks host:
as: Socks গৃহস্থ (_o):

en: S_peed:
as: গতি (_p):

en: S_uper (or "Windows logo")
as: ছুপাৰ (বা "সংযোগক্ষেত্ৰৰ লোগো") (_u)

en: Save Theme As...
as: নতুন ৰূপত থিম সংৰক্ষণ...

en: Save _As...
as: নতুন নামে সংৰক্ষণ কৰক (_A)...

en: Save _background image
as: পটভূমিৰ ছবি সংৰক্ষণ কৰা হ'ব (_b)

en: Scale
as: মাত্ৰা

en: Scrolling
as: স্ক্রোল ব্যবস্থা

en: Search
as: বিচাৰক

en: Select Image
as: ছবি বাচক

en: Select Theme
as: থিম বাচক

en: Select finger
as: আঙ্গুলি বাচি লওক

en: Select your default applications
as: আপোনাৰ অবিকল্পিত অনুপ্ৰয়োগ নিৰ্ব্বাচন কৰক

en: Select your photo
as: আপোনাৰ ছবি নিৰ্ব্বাচন কৰক

en: Set your keyboard preferences
as: চাবিৰ ফলক সম্পৰ্কিত পছন্দ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set your mouse preferences
as: মাউচ সম্পৰ্কিত পছন্দ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set your network proxy preferences
as: নেটৱৰ্ক নিযুক্তক সম্পৰ্কিত পছন্দ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set your personal information
as: আপোনাৰ ব্যক্তিগত তথ্য লিখক

en: Set your window properties
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Short
as: ক্ষুদ্র

en: Shortcut
as: শৰ্টকাট

en: Show _visual feedback for the alert sound
as: সতৰ্কধ্বনিৰ বাবে ভিসুয়্যাল প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_v)

en: Slide Show
as: চ্‌লাইড শ্বো

en: Slow
as: ধীর

en: Slow Keys
as: ধীর গতির-কি

en: Small
as: ক্ষুদ্ৰ

en: Smoothing
as: স্মুদিং

en: Solid color
as: গাঢ় রং

en: Sound
as: ধ্বনি

en: Specify the filename of a theme to install
as: সংস্থাপন কৰাৰ বাবে কোনো থিম নথিপত্ৰৰ নাম উল্লেখ কৰক

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
as: প্ৰদৰ্শনযোগ্য পৃষ্ঠাৰ নাম উল্লেখ কৰক (internet|multimedia|system|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
as: প্ৰদৰ্শন কৰিব লগা পৃষ্ঠাৰ নাম দিয়ক (theme|background|fonts|interface)

en: Start %s
as: %s আরম্ভ করুন

en: Start the page with the typing break settings showing
as: পৃষ্ঠাটিৰ প্ৰদৰ্শন আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত টাইপিং বিৰতিৰ বৈশিষ্ট্য দেখাওক

en: Sticky Keys
as: স্টিকি-কি

en: Stop playback
as: প্লে-বেক বন্ধ কৰক

en: Sub_pixel (LCDs)
as: ছাবপিক্সেল (LCD) (_p)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
as: ছাবপিক্সেল স্মুদিং (LCD) (_p)

en: Subpixel Order
as: সাবপিক্সেলের ধারা

en: Swipe finger on reader
as: ৰিডাৰৰ ওপৰত আঙ্গুলি চোৱাইপ কৰক

en: System
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী

en: System error: %s.
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী সংক্ৰান্ত সমস্যা: %s  ।

en: Take a break!
as: অলপ জিৰাওক!

en: Task names and associated .desktop files
as: কৰ্মৰ নাম আৰু সংশ্লিষ্ট .desktop নথিপত্ৰ

en: Terminal Emulator
as: টার্মিন্যাল এমুলেটর

en: Text
as: টেক্সট

en: Text Editor
as: টেক্সট এডিটার

en: Text below items
as: বস্তুর নীচে লেখা স্থাপন

en: Text beside items
as: বস্তুর পাশে লেখা স্থাপন

en: Text only
as: শুধুমাত্র টেক্সট

en: That password was incorrect.
as: গুপ্তশব্দ সঠিক নহয়  ।

en: The %s utility is not installed.
as: %s সৰঞ্জাম সংস্থাপিত নাই  ।

en: The MATE configuration tool
as: MATE বিন্যাস প্ৰক্ৰিয়া

en: The current controls theme does not support color schemes.
as: বৰ্ত্তমানৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ থিমে ৰংৰ স্কীমৰ সমৰ্থন নকৰি  ।

en: The current theme suggests a background and a font.
as: এই থিমে পটভূমি আৰু ফন্টৰ প্ৰস্তাব দিছে  ।

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
as: এই থিমেৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰস্তাবিত পটভূমি আৰু ফন্ট উপস্থিত ৰয়েছে । ওপৰতন্তু, সৰ্বশেষ প্ৰস্তাবিত ফন্ট নাকচ কৰা যাবে ।

en: The current theme suggests a background.
as: এই থিমে পটভূমিৰ প্ৰস্তাব দিছে  ।

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
as: এই থিমেৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰস্তাবিত পটভূমি উপস্থিত ৰয়েছে । ওপৰতন্তু, সৰ্বশেষ প্ৰস্তাবিত ফন্ট নাকচ কৰা যাবে ।

en: The current theme suggests a font.
as: এই থিমে ফন্টৰ প্ৰস্তাব দিছে  ।

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
as: এই থিমেৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰস্তাবিত ফন্ট উপস্থিত ৰয়েছে । ওপৰতন্তু, সৰ্বশেষ প্ৰস্তাবিত ফন্ট নাকচ কৰা যাবে ।

en: The device is already in use.
as: যন্ত্ৰ বৰ্তমানে ব্যবহৃত হৈছে ।

en: The last applied font suggestion can be reverted.
as: সৰ্বশেষ প্ৰয়োগ কৰা প্ৰস্থাবিত ফন্টেৰ নিৰ্বাচন নাকচ কৰা যাবে ।

en: The new password must contain numeric or special character(s).
as: নতুন গুপ্তশব্দত সংখ্যা আৰু বিশেষ অক্ষৰৰ উপস্থিতি বাঞ্ছনীয়  ।

en: The old and new passwords are the same.
as: পূৰণি আৰু নতুন গুপ্তশব্দ অনুৰূপ  ।

en: The old and new passwords are too similar.
as: পূৰণি আৰু নতুন গুপ্তশব্দৰ গঠন অতিমাত্ৰায় অনুৰূপ  ।

en: The password is too short.
as: গুপ্তশব্দ অত্যন্ত সৰু  ।

en: The password is too simple.
as: গুপ্তশব্দ অত্যন্ত সৰল  ।

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
as: শৰ্টকাট-কি হিসেবে "%s" ব্যবহাৰ কৰা যাবে না কাৰণ এৰ ফলে এই কি ব্যবহাৰ কৰি কিছু টাইপ কৰা যাবে না ।
    অনুগ্ৰহ কৰি Control, Alt বা Shift কি-ৰ একত্ৰিক ব্যবহাৰৰ প্ৰচেষ্টা কৰক ।

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
as: শৰ্টকাট "%s" বৰ্তমানে
     "%s"-ৰ বাবে ব্যবহৃত হৈছে

en: The theme "%s" has been installed.
as: "%s" থিম সংস্থাপন কৰা ‍হৈছে  ।

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
as: থিমটো ইতিমধ্যেই আছে  । আপকি এইটোক প্ৰতিস্থাপন কৰিব বিচাৰে নেকি ?

en: The two passwords are not equal.
as: উল্লেখিত গুপ্তশব্দ দুটা একে নহয়  ।

en: The type of accelerator.
as: বেগবৰ্দ্ধক চাবিৰ ধৰণ  ।

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
as: তথ্য প্ৰদৰ্শনৰ বাবে টাইপিং মনিটৰটি বিজ্ঞপ্তিস্থলকে ব্যৱহাৰ কৰি  ।  মনে হৈছে আপোনাৰ পেনেলে কোনো বিজ্ঞপ্তিস্থল নাই  ।  এইটো যোগ কৰোঁতে চাইলে পেনেলে মাউচেৰ সোঁ বুটাম ক্লিক কৰি 'পেনেলে যোগ কৰক' বাচি নিয়ে 'বিজ্ঞপ্তিস্থল' নিৰ্ব্বাচন কৰক আৰু তাৰপৰ 'যোগ' -এ টিপক  ।

en: Theme
as: থিম

en: Theme Installer
as: থিম সংস্থাপক

en: Theme Packages
as: থিম সৰঞ্জাম

en: Theme cannot be deleted
as: থিম আঁতৰুৱা নাযাব

en: Theme name must be present
as: থিমৰ নাম থাকিবই লাগিব

en: There was a problem while extracting the theme.
as: থিম উদ্ধাৰ কৰোঁতে সমস্যা  ।

en: There was an error displaying help: %s
as: সহায়িকা প্ৰদৰ্শনৰ সময় এটা সমস্যা হয়েছে: %s

en: There was an error installing the selected file
as: নিৰ্বাচিত নথিপত্ৰ সংস্থাপন কৰোঁতে ভুল

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
as: আবশ্যক GTK+ থিম '%s' ইনস্টল না থাকাৰ ফলে চিহ্নিত থিমটি সঠিকৰূপে প্ৰদৰ্শিত হ'ব না ।

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
as: আবশ্যক আইকন থিম '%s' ইনস্টল না থাকাৰ ফলে চিহ্নিত থিমটি সঠিকৰূপে প্ৰদৰ্শিত হ'ব না ।

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
as: আবশ্যক উইন্ডো পৰিচালন ব্যবস্থাৰ থিম '%s' ইনস্টল না থাকাৰ ফলে চিহ্নিত থিমটি সঠিকৰূপে প্ৰদৰ্শিত হ'ব না ।

en: Time
as: সময়

en: Time Zone
as: সময়েৰ অঞ্চল

en: Time zone
as: সময়েৰ অঞ্চল

en: Titlebar Action
as: শিরোনামের-বার সংক্রান্ত কর্ম

en: To URI
as: এই URI লৈ

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তনৰ বাবে নিম্নলিখিত ক্ষেত্ৰত নিজৰ বৰ্তমান গুপ্তশব্দ লিখক আৰু <b>অনুমোদন</b> টিপক ।
    অনুমোদিত হ'লে, নতুন গুপ্তশব্দ লিখক, সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে পুনঃ গুপ্তশব্দ লিখি, <b>গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন</b> টিপক।

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ সহযোগে প্ৰৱেশ ব্যবস্থা সক্ৰিয় কৰাৰ বাবে, '%s' সহযোগে অন্তত এটা আঙ্গুলিৰ ছাপ সংৰক্ষণ কৰা আবশ্যক ।

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
as: সংযোগক্ষেত্ৰ স্থানান্তৰ কৰোঁতে এই চাবি টিপি সংযোগক্ষেত্ৰৰ অৱস্থান পৰিবৰ্তন কৰক:

en: Too many custom shortcuts
as: অত্যাধিক স্বনিৰ্ধাৰিত শৰ্ট-কাট

en: Total URIs
as: সৰ্বমোঠ URI

en: Total number of URIs
as: সৰ্বমোঠ URI সংখ্যা

en: Touchpad
as: টাচ-প্যাড

en: Type
as: ধৰন

en: Typing Break
as: টাইপিং বিৰতি

en: URI currently transferring from
as: যি URI ৰ পৰা বৰ্তমানে স্থানান্তৰিত হৈছে

en: URI currently transferring to
as: যি URI লৈ বৰ্তমানে স্থানান্তৰিত হৈছে

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
as: ডেস্কটপের জন্য পটভূমির অতিরিক্ত ছবি প্রাপ্ত করার URL। এই ক্ষেত্রে একটি ফাঁকা পংক্তি চিহ্নিত হলে লিংক প্রদর্শন করা হবে না।

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
as: ডেস্কটপের জন্য অতিরিক্ত থিম প্রাপ্ত করার URL। এই ক্ষেত্রে একটি ফাঁকা পংক্তি চিহ্নিত হলে লিংক প্রদর্শন করা হবে না।

en: U_sername:
as: ব্যৱহাৰকৰোঁতাৰ-নাম (_s):

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
as: নিম্নোক্ত সমস্যাৰ কাৰণে টাইপিং বিৰতিৰ বৈশিষ্টাসূচক সম্বাদটিক চলোৱা ন'গ'ল: %s

en: Unable to launch %s: %s
as: %s আৰম্ভ কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to launch backend
as: বেক-এন্ড আৰম্ভ কৰা নাযায়

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
as: 'mate-settings-daemon' নামক বৈশিষ্ট্য পরিচালনব্যবস্থা আরম্ভ করতে ব্যর্থ।
    MATE settings manager না চললে কিছু বৈশিষ্ট্য কার্যকর হবে না। সম্ভবত DBus-র কোনো সমস্যার কারণে এটি হয়েছে অথবা MATE-ভিন্ন অন্য কোনো বৈশিষ্ট্য পরিচালনব্যবস্থা বর্তমানে চলছে এবং এর ফলে MATE settings manager-র সাথে দ্বন্দ্ব সৃষ্টি হচ্ছে।

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Upside Down
as: উলোটা

en: Upside-down
as: উলটো

en: User name:
as: ব্যৱহাৰকৰোঁতাৰ নাম:

en: Vendors
as: বিক্ৰেতা

en: Version
as: ভাৰ্সান

en: Vertical gradient
as: উলম্ব গ্রেডিয়েন্ট

en: Video Player
as: ভিডিও প্লেয়ার

en: Visual
as: ভিচুৱেল

en: Visual cues for sounds
as: শব্দের জন্য প্রদর্শিত ছবি

en: Volume down
as: শব্দমাত্ৰা কমাও

en: Volume mute
as: শব্দ বন্ধ কৰো

en: Volume up
as: শব্দমাত্ৰা বৃদ্ধি কৰো

en: Web Browser
as: ওয়েব ব্রাউজার

en: Window Border
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ প্ৰান্ত

en: Window Preferences
as: সংযোগক্ষেত্ৰ সংক্ৰান্ত পছন্দ

en: Window Selection
as: উইন্ডো নির্বাচন

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
as: সংযোগক্ষেত্ৰ পৰিচালক "%s" কোনো বিন্যাস প্ৰক্ৰিয়া নিবন্ধন কৰা নাই

en: Windows
as: সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
as: আপকি এতিয়া প্ৰযোজ্য কৰিব খোজে, নে আপোনাৰ বৰ্ত্তমানৰ থিম ৰাখিব বিচাৰে ?

en: Would you like to delete this theme?
as: আপকি এই থিমটো আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক ?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
as: Richard Hult <richard@imendio.com> ৰ দ্বাৰা লিখা হৈছে

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
as: আপকি এই যন্ত্ৰ ব্যবহাৰ কৰিবলৈ অনুমোদিত নহয়  । অনুগ্ৰহ কৰি প্ৰণালী প্ৰশাসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক ।

en: Your filter "%s" does not match any items.
as: চিহ্নিত ফিল্টার "%s" অনুযায়ী কোনো বস্তু পাওয়া যায়নি।

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
as: সাফল্যেৰ সৈতে আপোনাৰ আঙ্গুলিৰ ছাপ সংৰক্ষিত হৈছে । আঙ্গুলিৰ ছাপ পাঠেৰ ব্যবস্থা (ৰিডাৰ) সহযোগে আপকি এতিয়া প্ৰৱেশ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব ।

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
as: পূৰ্বৰ প্ৰমাণীকৰণৰ পৰা আপোনাৰ গুপ্তশব্দ সলনি কৰা হৈছে! অনুগ্ৰহ কৰি পকঃ প্ৰমাণীকৰণ কৰক  ।

en: Your password has been changed.
as: আপোনাৰ গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তিত ‍হৈছে  ।

en: Zoom
as: জুম

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: _Acceleration:
as: গতিবৃদ্ধি (_A):

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
as: কি-বোৰ্ড শৰ্ট-কাট সহযোগে বিশেষ ব্যবহাৰৰ বৈশিষ্ট্য টগল কৰা যাবে (_A)

en: _Add...
as: যোগ  কৰক...(_A)

en: _Application font:
as: অনুপ্ৰয়োগত ব্যৱহৃত ফন্ট (_A):

en: _Authenticate
as: অনুমোদন (_A)

en: _Break interval lasts:
as: বিৰতিৰ দৈৰ্ঘ্য (_B):

en: _Cancel
as: বাতিল (_C)

en: _Close
as: বন্ধ কৰক (_C)

en: _Country:
as: দেশ: (_C)

en: _Delay:
as: বিলম্ব (_D):

en: _Delete
as: মুছে ফেলুন (_D)

en: _Delete Fingerprints
as: আঙ্গুলিৰ ছাপ আঁতৰাওক (_D)

en: _Description:
as: বিৱৰণ: (_D)

en: _Details
as: বিৱৰণ (_D)

en: _Document font:
as: আলেখ্যনত ব্যৱহৃত ফন্ট (_D):

en: _Enable assistive technologies
as: সহায়ক প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰক (_E)

en: _FTP proxy:
as: FTP নিযুক্তক :(_F)

en: _File
as: ফাইল (_F)

en: _Fixed width font:
as: নিৰ্দিষ্ট প্ৰস্থবিশিষ্ট ফন্ট (_F):

en: _Full
as: সম্পূৰ্ণ (_F)

en: _Help
as: সাহায্য (_H)

en: _Ignore fast duplicate keypresses
as: শীঘ্ৰে কৰা দ্বৈত চাবি টিপা অগ্ৰাহ্য কৰক (_I)

en: _Input boxes:
as: নিবেশ বক্স: (_I)

en: _Install...
as: সংস্থাপন কৰক...(_I)

en: _Keyboard Accessibility
as: চাবি ফলকৰ সহায়ক প্ৰযুক্ত (_K)

en: _Language:
as: ভাষা: (_L)

en: _Left-handed
as: বাওঁহাতৰ (_L)

en: _Lock screen to enforce typing break
as: টাইপেত বাধ্যতামূলক বিৰতি ধাৰ্য কৰাৰ বাবে পৰ্দা লক কৰা হ'ব (_L)

en: _Medium
as: মধ্যম মানৰ (_M)

en: _Meta
as: মিটা (_M)

en: _Models:
as: মডেল (_M):

en: _Mouse Accessibility
as: মাউস ব্যবহাৰৰ সহায়ক প্ৰযুক্তি (_M)

en: _Name:
as: নাম (_N):

en: _New password:
as: নতুন গুপ্তশব্দ:(_N)

en: _None
as: শূণ্য (_N)

en: _Open
as: খোলো (_O)

en: _Overwrite
as: নতুন কৰি লেখা হ'ব (_O)

en: _Password:
as: গুপ্তশব্দ: (_P)

en: _Pointer can be controlled using the keypad
as: কি-পেড সহযোগে পয়েন্টাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা যাবে (_P)

en: _Preferences
as: পছন্দ (_P)

en: _Preferred Applications
as: পছন্দৰ অনুপ্ৰয়োগ (_P)

en: _Reassign
as: পকঃ নিৰ্ধাৰণ (_R)

en: _Remove
as: আঁতৰাওক (_R)

en: _Reset to Defaults
as: অবিকল্পিত মান আকৌ স্থাপন কৰক(_R)

en: _Resolution:
as: বিশ্লেষণ:(_R)

en: _Retype new password:
as: নতুন গুপ্তশব্দ আকৌ লিখক (_R):

en: _Right-handed
as: সোঁহাতৰ (_R)

en: _Run at start
as: সঞ্চালন কৰক

en: _Save
as: সংৰক্ষণ (_S)

en: _Secure HTTP proxy:
as: নিৰাপদ HTTP নিযুক্তক: (_S)

en: _Select windows when the mouse moves over them
as: কোনো সংযোগক্ষেত্ৰৰ ওপৰত মাউচ অৱস্থান কৰিলে সেইটো সক্ৰিয় হ'ব (_S)

en: _Selected items:
as: নিৰ্বাচিত বস্তু: (_S)

en: _Sensitivity:
as: সংবেদনশীলতা (_S):

en: _Simulate simultaneous keypresses
as: _Simulate simultanous keypresses

en: _Size:
as: মাপ:(_S)

en: _Skip
as: উপেক্ষা কৰা হ'ব (_S)

en: _Slight
as: স্বল্প (_S)

en: _Speed:
as: গতি (_S):

en: _Style:
as: বিন্যাস:(_S)

en: _Take a Break
as: বিরতি নিন (_T)

en: _Timeout:
as: সময়সীমা: (_T)

en: _Tooltips:
as: টুল-টিপ: (_T)

en: _Type to test settings:
as: এই মানসমূহ পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে কিছু লিখক (_T):

en: _Vendors:
as: বিক্ৰেতা: (_V)

en: _Window title font:
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ শিৰোনামত ব্যৱহৃত ফন্ট (_W):

en: _Windows:
as: সংযোগক্ষেত্ৰ: (_W)

en: _Work interval lasts:
as: কাম চলাকালীন বিৰতিৰ দৈৰ্ঘ্য (_W):

en: filename
as: নথিপত্ৰৰ নাম

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
as: মান true (সত্য) হ'লে, কোনো "সাধাৰণ কৰ্ম" সক্ৰিয় কৰা হ'লে control-center বন্ধ কৰা হ'ব ।

en: minutes
as: মিনিট

en: multiple sizes
as: একাধিক মাপ

en: page
as: পৃষ্ঠা

en: seconds
as: ছেকেণ্ড

en: unknown
as: অজানা
