mate-screensaver 1.26.0 - en to as translation catalogue (125 entries)

en: %U on %h
as: চলি আছে h

en: %s. See --help for usage information.
as: %s. দেখুন --ব্যৱহাৰেৰ তথ্যেৰ জন্য.

en: (current) UNIX password:
as: (বৰ্তমান) UNIX পাসওয়াৰ্ড:

en: <b>Leave a message for %R:</b>
as: <b> Leave a বাৰ্তা উল্লিখিত সময় অবধি R</b>

en: <b>Screensaver preview</b>
as: <b> স্ক্ৰীনছেভাৰ</b>

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
as: <b> সতৰ্কবাণী উল্লিখিত সময় অবধি</b>

en: <span size="small">%U on %h</span>
as: <span size="small"> চলি আছে h</span>

en: Activate when idle
as: যখন নিস্ক্ৰিয় থাকবে তখন সক্ৰিয় কৰো

en: Allow embedding a keyboard into the window
as: a

en: Allow logout
as: লগআউট অনুমোদন কৰক

en: Allow the session status message to be displayed
as: অধিবেশনৰ অৱস্থা সূচনাকাৰী বাৰ্তা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
as: পৰ্দা লক কৰা হলে, অধিবেশনৰ অৱস্থা সূচনাকাৰী বাৰ্তা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: Allow user switching
as: ব্যৱহাৰকাৰীদেৰ পৰিবৰ্তন অনুমোদন কৰক

en: Authentication failed.
as: অনুমোদন ব্যৱস্থা.

en: Blank screen
as: পৰ্দা ফাঁকা

en: Can not get username
as: ব্যৱহাৰকাৰীৰ নাম পাওয়া যায়নি

en: Can't set PAM_TTY=%s
as: PAM_TTY=%s নিৰ্ধাৰণ কৰতে ব্যৰ্থ

en: Color to use for images background
as: উল্লিখিত সময় অবধি

en: Command to invoke from the logout button
as: কমান্ড

en: Copying files
as: ফাইল কপি কৰা হচ্ছে

en: Cosmos
as: কসমস

en: Could not load the main interface
as: মূল ইন্টাৰফেস লোড কৰা নাযায়

en: Display a slideshow from your Pictures folder
as: আপনাৰ ছবিৰ ফোল্ডাৰ এৰ োৰ একটি স্লাইডশো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
as: কসমস এৰ ছবিগুলোৰ একটি স্লাইডশো প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Do not try to stretch images on screen
as: চলি আছে

en: Don't become a daemon
as: ডেমন সৃষ্টি কৰা ন'হ'ব

en: Embedded keyboard command
as: এমবেড কৰা

en: Enable debugging code
as: সক্ৰিয়

en: Enter new UNIX password:
as: নতুন UNIX পাসওয়াৰ্ড লিখুন:

en: Error while changing NIS password.
as: NIS পাসওয়াৰ্ড পৰিবৰ্তনে সমস্যা ।

en: File to use for the background image.
as: পটভূমিৰ ছবি ৰূপে ব্যৱহাৰৰ বাবে নথিপত্ৰ ।

en: From:
as: প্ৰেৰক:

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
as: হলো সক্ৰিয়

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
as: হলো সক্ৰিয় ডেমো

en: Incorrect password.
as: অশুদ্ধ গুপ্তশব্দ  ।

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
as: Inhibit কমান্ড হলো সক্ৰিয়.

en: Invalid screensaver theme
as: অৱৈধ

en: Location to get images from
as: অৱস্থান

en: Lock on activation
as: সক্ৰিয় হলে লক কৰা হ'ব

en: Log _Out
as: লগ আউট (_O)

en: Logout command
as: লগআউট কমান্ড

en: Message to show in the dialog
as: বাৰ্তা

en: Never
as: কেতিয়াও নহয়

en: No longer permitted to access the system.
as: না.

en: No password supplied
as: পাসওয়াৰ্ড উল্লেখ কৰা নহয়

en: Not permitted to gain access at this time.
as: Not.

en: Not used
as: ব্যৱহৃত নহয়

en: Password has been already used. Choose another.
as: উল্লিখিত পাসওয়াৰ্ডে পূৰ্বে ব্যৱহৃত হয়েছে । অনুগ্ৰহ কৰে একটি পৃথক পাসওয়াৰ্ড নিৰ্বাচন কৰক ।

en: Password unchanged
as: পাসওয়াৰ্ড অপৰিবৰ্তিত ৰয়েছে

en: Password:
as: পাসওয়াৰ্ড:

en: Picture Filename
as: ছবিৰ নথিপত্ৰৰ নাম

en: Pictures folder
as: ছবিৰ ফোল্ডাৰ

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
as: অনুগ্ৰহ কৰি স্ক্ৰিন-ছেভাৰ সঠিক ৰূপে সংস্থাপন কৰা হৈছে নে নাই সেইটো নিশ্চিত কৰক

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
as: চলমান

en: Pop art squares
as: পপ আৰ্ট স্কোয়াৰ

en: Print out frame rate and other statistics
as: প্ৰিন্ট কৰক এবং

en: Query the length of time the screensaver has been active
as: অনুসন্ধান সৰ্বমোট সক্ৰিয়

en: Query the state of the screensaver
as: স্ক্ৰিনছেভাৰেৰ অৱস্থা জানুন

en: Regard the computer as _idle after:
as: পিছত:

en: Retype new UNIX password:
as: নতুন UNIX পাসওয়াৰ্ড পুনৰায় লিখুন:

en: S_witch User...
as: এস ব্যৱহাৰকৰ্তা.

en: Screensaver
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ

en: Screensaver Preferences
as: স্ক্ৰীনছেভাৰৰ পছন্দতালিকা

en: Screensaver Preview
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ Preview

en: Screensaver theme selection mode
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ

en: Screensaver themes
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ থিম

en: Screensavers
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ

en: Select Background Image
as: পটভূমিৰ ছবি নিৰ্ব্বাচন কৰক

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
as: Set সক্ৰিয় কৰক হলো.

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
as: Set a.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
as: Set সক্ৰিয়.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
as: Set a.

en: Set your screensaver preferences
as: আপোনাৰ স্ক্ৰীনছেভাৰেৰ পছন্দসমূহ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Show debugging output
as: ডিবাগিং আউটপুট প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Show the logout button
as: লগ আউট বাটন দেখাও

en: Sorry, passwords do not match
as: দুঃক্ষিত, পাসওয়াৰ্ডে গৰমিল

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
as: চলমান

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
as: হলো

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
as: হলো a এবং a চলি আছে.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
as: হলো ইফেক্ট হলো.

en: The initial size and position of window
as: এবং সৰ্বমোট

en: The maximum number of images to keep on screen
as: সংখ্যা সৰ্বমোট চলি আছে

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
as: সংখ্যা সৰ্বমোট মিনিট পিছত পূৰ্বে.

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
as: সংখ্যা সৰ্বমোট মিনিট পূৰ্বে.

en: The reason for inhibiting the screensaver
as: উল্লিখিত সময় অবধি

en: The screensaver is %s
as: স্ক্ৰিনছেভাৰটি হচ্ছে %s

en: The screensaver is being inhibited by:
as: স্ক্ৰিন-ছেভাৰ প্ৰতিৰোধকাৰী:

en: The screensaver is not currently active.
as: স্ক্ৰিন-ছেভাৰ বৰ্তমানে সক্ৰিয় নহয় ।

en: The screensaver is not inhibited
as: স্ক্ৰিন-ছেভাৰ প্ৰতিৰোধ কৰা নহয়

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
as: মে চলি আছে চলি আছে এবং a চলি আছে.

en: The source image to use
as: উৎস

en: Theme for lock dialog
as: থিম উল্লিখিত সময় অবধি

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
as: তালিকা সৰ্বমোট হলো হলো এবং a তালিকা সৰ্বমোট হলো.

en: Time before locking
as: সময়, লক কৰাৰ পূৰ্বে

en: Time before logout option
as: সময়, লগ-আউট অপশন এৰ পূৰ্বে

en: Time before theme change
as: সময়, থিম পৰিবৰ্তনৰ পূৰ্বে

en: Time has expired.
as: সময় অতিবাহিত হয়ে গেছে ।

en: To:
as: অভিমুখে:

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
as: চলি আছে

en: Unable to establish service %s: %s
as: %s পৰিসেবা স্থাপন কৰতে ব্যৰ্থ: %s

en: Username:
as: ব্যৱহাৰকাৰীৰ নাম:

en: Version of this application
as: এই অ্যাপলিকেশনটিৰ সংস্কৰণ

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
as: এক্স স্থানাঙ্ক ওয়াই স্থানাঙ্ক

en: You are required to change your password immediately (password aged)
as: এই মুহূৰ্তে পাসওয়াৰ্ড পৰিবৰ্তন কৰা আবশ্যক (পাসওয়াৰ্ডেৰ মেয়াদ পূৰণ হতে চলেছে)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
as: এই মুহূৰ্তে পাসওয়াৰ্ড পৰিবৰ্তন কৰা আবশ্যক (root ব্যৱহাৰকাৰীৰ নিৰ্দেশানুযায়ী)

en: You have the Caps Lock key on.
as: You লক কৰা হ'ব চলি আছে.

en: You must choose a longer password
as: অত্যাধিক লম্বা পাসওয়াৰ্ড নিৰ্বাচন কৰা আবশ্যক

en: You must wait longer to change your password
as: পাসওয়াৰ্ড পৰিবৰ্তনৰ জন্য কিছু সময় উপেক্ষা কৰতে হ'ব

en: Your account has expired; please contact your system administrator
as: আপনাৰ অ্যাকাউন্টেৰ মেয়াদ উত্তীৰ্ণ হয়েছে; অনুগ্ৰহ কৰে সিস্টেম অ্যাডমিনস্ট্ৰেটৰেৰ সাথে যোগাযোগ কৰক ।

en: _Cancel
as: বাতিল (_C)

en: _Leave Message
as: Leave বাৰ্তা

en: _Lock screen when screensaver is active
as: লক কৰা হ'ব হলো সক্ৰিয়

en: _Log Out
as: লগ-আউট (_L)

en: _Password:
as: গুপ্তশব্দ: (_P)

en: _Preview
as: পূৰ্বৰূপ (_P)

en: _Save
as: সংৰক্ষণ (_S)

en: _Screensaver theme:
as: স্ক্ৰীনছেভাৰ:

en: _Switch User
as: ব্যৱহাৰকাৰী পৰিবৰ্তন (_S)

en: _Unlock
as: আনলক (_U)

en: active
as: সক্ৰিয়

en: failed to register with the message bus
as: বাৰ্তা

en: image - floats images around the screen
as: image - ভাসাবে images পৰ্দা জুড়ে

en: inactive
as: নিষ্ক্ৰিয়

en: not connected to the message bus
as: সংযুক্ত বাৰ্তা

en: screensaver already running in this session
as: চলমান
