mate-applets 1.25.3 - en to cmn translation catalogue (422 entries)

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
cmn: 
    ESSID：%s
    強度：%d %%

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
cmn: 可使用 %d %s %d %s，剩餘電量 %d%%

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
cmn: 距離完全充電還有 %d %s %d %s，剩餘電量 %d%%

en: %s is down
cmn: %s 已停止

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
cmn: %s：
    接收 %s
    傳送 %s

en: (mounted)
cmn: （已掛載）

en: (not mounted)
cmn: （未掛載）

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
cmn: 「0」則沒有標籤，「1」則顯示百分比，「2」則顯示剩餘時間。

en: ?
cmn: ？

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
cmn: 數值 0 代表面板程式以圖形模式顯示（只顯示 pixmap），1 代表以文字模式顯示（不顯示 pixmap），2 代表以文字及圖形模式顯示。

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
cmn: 面板上的回收筒。您可以用它來查看回收筒及將項目拖曳進去。

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
cmn: MATE 面板上的一對眼睛程式。它們會看著滑鼠游標的方向。

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
cmn: 會顯示在指定網路裝置上流量的某些資訊的小型程式

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
cmn: 監控本地天氣情況的面板程式。

en: A set of eyeballs for your panel
cmn: 在面板上顯示眼睛

en: A system load indicator
cmn: 系統負載指示器

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
cmn: 系統負載監控程式可以顯示 CPU、記憶體、交換記憶及網路使用量。

en: A_ddress:
cmn: 地址(_D):

en: About...
cmn: 關於…

en: AccessX Status
cmn: 無障礙環境狀態

en: AccessX Status Applet Factory
cmn: AccessX 狀態面板程式工廠

en: Add Palette
cmn: 加入選字盤

en: Add button
cmn: 加入按鈕

en: Address Entry
cmn: 地址輸入欄

en: Appearance
cmn: 外觀

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
cmn: 掛載及卸載檔案系統的面板程式。

en: Applet refresh rate in milliseconds
cmn: 面板程式自動更新頻率（毫秒）

en: Available palettes
cmn: 可供選用的字盤

en: B/s
cmn: 位元組/秒

en: Background color for disk load graph
cmn: 磁碟負載圖的背景色彩

en: Battery Charge Monitor
cmn: 電池電量監控程式

en: Battery Charge Monitor Preferences
cmn: 電池電量監控程式偏好設定

en: Battery Monitor
cmn: 電池電量監控程式

en: Battery Notice
cmn: 電池狀態通知

en: Battery Status Utility
cmn: 電池狀態公用程式

en: Battery charged (%d%%)
cmn: 電池已充電 (%d%%)

en: Battery fully re-charged
cmn: 電池電量全滿

en: Battery power low
cmn: 電池電量過低

en: Battery status unknown
cmn: 電池狀態不詳

en: Battstat Factory
cmn: Battstat 工廠

en: Beaufort scale
cmn: 蒲福氏風級

en: Beep for warnings
cmn: 顯示訊息時發出聲響

en: Beep when displaying a warning.
cmn: 顯示訊息時同時發出聲響。

en: Behavior
cmn: 運作方式

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
cmn: 當產生便條時，預設是使用該天的日期作為標題的。這裡指定顯示日期的格式，規定為任何 strftime() 能夠接受的格式。

en: Bytes in:
cmn: 位元組流入：

en: Bytes out:
cmn: 位元組流出：

en: CPU Frequency Monitor Preferences
cmn: CPU 頻率調整監控程式偏好設定

en: CPU Frequency Scaling Monitor
cmn: CPU 頻率調整監控程式

en: CPU Load
cmn: CPU 負載

en: CPU frequency scaling unsupported
cmn: 不支援 CPU 頻率調整

en: CPU graph background color
cmn: CPU 負載圖的背景顏色

en: CPU to Monitor
cmn: 要監控的 CPU

en: C_ommand:
cmn: 指令(_O):

en: Cach_ed
cmn: 快取記憶(_E)

en: Can not launch the eyes applet.
cmn: 無法啟動小眼睛面板程式。

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
cmn: 無法將項目丟到回收筒，要立即刪除它嗎？

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
cmn: 有些項目無法丟到回收筒，要立即刪除它嗎？

en: Celsius
cmn: 攝氏

en: Change CPU Frequency scaling
cmn: 調整 CPU 頻率

en: Character Palette
cmn: 字元選擇盤

en: Character Palette Preferences
cmn: 選字盤偏好設定

en: Characters shown on applet startup
cmn: 面板程式啟動時所顯示的字元

en: Charpicker Applet Factory
cmn: 字元選擇面板程式工廠

en: Choose a base color to use for all sticky notes
cmn: 選取所有便條使用的基本顏色

en: Choose a color for the note
cmn: 選取便條顏色

en: Choose a font for the note
cmn: 選取便條字型

en: Choose a font to use for all sticky notes
cmn: 選取所有便條使用的字型

en: Choose if notes are visible on all workspaces
cmn: 選擇便條會否在所有工作區中出現

en: Choose if the default style is forced on all notes
cmn: 指定是否強迫所有便條使用預設的樣式

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
cmn: 選擇在桌面進行選取時是否隱藏所有的筆記

en: City:
cmn: 城市：

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
cmn: 城市：%s
    天氣：%s
    溫度：%s

en: Click to Enter Weather.com
cmn: 請按這裡進入 Weather.com

en: Click to add a new palette
cmn: 按這裡可以加入新的選字盤

en: Click to delete the selected palette
cmn: 按這裡可以刪除指定的選字盤

en: Click to edit the selected palette
cmn: 按這裡可以修改指定的選字盤

en: Colors
cmn: 顏色

en: Command
cmn: 指令

en: Conditions:
cmn: 情況：

en: Could not open help document
cmn: 無法開啟說明文件

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
cmn: 在桌面中製作、顯示和管理便條

en: Current Conditions
cmn: 目前的天氣情況

en: Date format of note's title
cmn: 便條標題的日期格式

en: Default Note Properties
cmn: 預設的便條屬性

en: Default color for font
cmn: 預設的字型顏色

en: Default color for new notes
cmn: 新便條預設使用的顏色

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
cmn: 新便條預設使用的顏色。它應該使用像 HTML 中的 16 進制數字來表示，例如“#30FF50”。

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
cmn: 新便條預設使用的字型顏色。它應該使用像 HTML 中的 16 進制數字來表示，例如“#000000”。

en: Default font for new notes
cmn: 新便條預設使用的字型

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
cmn: 新便條預設使用的字型。它應該使用 Pango 格式的字型名稱，例如“Sans Italic 10”。

en: Default height for new notes
cmn: 新的便條的預設高度

en: Default height for new sticky notes in pixels.
cmn: 新的便條的預設高度，以像素計算。

en: Default width for new notes
cmn: 新的便條的預設寬度

en: Default width for new sticky notes in pixels.
cmn: 新的便條的預設寬度，以像素計算。

en: Delete Immediately?
cmn: 立即刪除？

en: Delete all sticky notes?
cmn: 是否刪除所有的便條？

en: Delete button
cmn: 刪除按鈕

en: Delete this sticky note?
cmn: 是否刪除這個便條？

en: Details
cmn: 詳細資料

en: Device _Details
cmn: 裝置詳細資訊(_D)

en: Dew point:
cmn: 露點：

en: Directory in which the theme is located
cmn: 布景主題所在的目錄

en: Disk
cmn: 磁碟

en: Disk Load
cmn: 磁碟負載

en: Disk Mounter
cmn: 檔案系統掛載程式

en: Display
cmn: 顯示

en: Display Settings
cmn: 顯示設定

en: Displays current state of keyboard accessibility features
cmn: 顯示目前的無障礙環境鍵盤狀態

en: Do you want to connect %s now?
cmn: 您現在要連接 %s 嗎？

en: Do you want to disconnect %s now?
cmn: 您現在要中斷連線 %s 嗎？

en: Drive Mount Applet Factory
cmn: 檔案系統掛載面板程式工廠

en: ESSID:
cmn: ESSID：

en: Edit Palette
cmn: 修改選字盤

en: Edit button
cmn: 修改按鈕

en: Empty all of the items from the trash?
cmn: 是否清理回收筒所有項目？

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
cmn: 刪除沒有內容的便條時不需要確認。

en: Emptying the Trash
cmn: 正在清理回收筒

en: Enable CPU load graph
cmn: 顯示 CPU 負載圖

en: Enable _radar map
cmn: 啟用雷達圖(_R)

en: Enable disk load graph
cmn: 顯示磁碟負載圖

en: Enable load average graph
cmn: 顯示系統平均負載圖

en: Enable memory load graph
cmn: 顯示記憶體負載圖

en: Enable network load graph
cmn: 顯示網路負載圖

en: Enable swap load graph
cmn: 顯示交換記憶負載圖

en: Enter the URL
cmn: 請輸入 URL

en: Error while spawning caja:
    %s
cmn: 當執行 caja 時發生錯誤：
    %s

en: Error: %s
cmn: 錯誤：%s

en: Eyes
cmn: 小眼睛

en: F_ree
cmn: 未用(_R)

en: Factory for creating the weather applet.
cmn: 用來產生天氣面板程式的工廠。

en: Factory for drive mount applet
cmn: 可產生檔案系統掛載面板程式的工廠

en: Fahrenheit
cmn: 華氏

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
cmn: 無法載入位置 XML 資料庫。請報告錯誤。

en: Feels like:
cmn: 感覺像：

en: Find _Next
cmn: 找下一個(_N)

en: Font C_olor:
cmn: 字型顏色(_O):

en: Font Co_lor:
cmn: 字型顏色(_L):

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
cmn: 在水平方向的面板中，這個數字是每一格的寬度（像素）。而在垂直面板中這個數字就代表每格的高度。

en: Force _default color and font on notes
cmn: 強制便條使用某種預設色彩和字型(_D)

en: Forecast
cmn: 預報

en: Forecast Report
cmn: 天氣預報

en: Forecast not currently available for this location.
cmn: 無法提供這個地點的天氣預報。

en: Frequency Scaling Unsupported
cmn: 不支援頻率調整

en: From:
cmn: 從:

en: Full Battery Notification
cmn: 電量全滿時發出通知

en: General
cmn: 一般

en: General Settings
cmn: 一般設定

en: Go to Trash
cmn: 前往回收筒

en: Graph color for buffer memory
cmn: 代表緩衝記憶用量的顏色

en: Graph color for cached memory
cmn: 代表快取記憶用量的顏色

en: Graph color for disk read
cmn: 代表磁碟讀取的顏色

en: Graph color for disk write
cmn: 代表磁碟寫入的顏色

en: Graph color for input network activity
cmn: 代表數據進入網路的圖表顏色

en: Graph color for iowait related CPU activity
cmn: 代表 iowait 相關的 CPU 活動的顏色

en: Graph color for load average
cmn: 代表系統平均負載的顏色

en: Graph color for loopback network usage
cmn: 代表 loopback 網路的圖表顏色

en: Graph color for nice-related CPU activity
cmn: 代表優先值較低的行程的 CPU 用量的顏色

en: Graph color for output network activity
cmn: 代表數據送出網路的圖表顏色

en: Graph color for shared memory
cmn: 代表分享記憶用量的顏色

en: Graph color for system-related CPU activity
cmn: 代表和系統有關的 CPU 用量的顏色

en: Graph color for user-related CPU activity
cmn: 代表和用戶有關的 CPU 用量的顏色

en: Graph color for user-related memory usage
cmn: 代表和用戶有關的記憶體用量的顏色

en: Graph color for user-related swap usage
cmn: 代表和用戶有關的交換記憶用量的顏色

en: Graph size
cmn: 方格

en: Graphic
cmn: 圖示

en: Graphic and Text
cmn: 圖示及文字

en: H_eight:
cmn: 高度(_E):

en: Harddisk
cmn: 硬碟

en: Hardware Address:
cmn: 硬體位址：

en: Help
cmn: 求助

en: Hi_de Notes
cmn: 隱藏便條(_D)

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
cmn: 當桌面被點選時隱藏筆記(_K)

en: I_dle
cmn: 閒置(_D)

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
cmn: 如停用本選項，您可以自行指定一種顏色作為所有便條的預設顏色。

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
cmn: 如停用本選項，您可以自行指定一種字型作為所有便條的預設字型。

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
cmn: 如果啟用這個選項，以任何方式選取桌面都會自動隱藏所有開啟的筆記。

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
cmn: 如選用本選項，任何個別便條使用的字型和顏色設定都會被忽略。

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
cmn: 如果您選擇清理回收筒，所有在回收筒裡的項目會永遠消失。請注意您也可以個別刪除它們。

en: Insert "%s"
cmn: 插入“%s”

en: Insert characters
cmn: 加入字元

en: Insert special character
cmn: 插入特殊字元

en: Kelvin
cmn: 凱氏

en: Keyboard Accessibility Status
cmn: 無障礙環境鍵盤狀態

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
cmn: 無障礙環境鍵盤狀態面板程式工廠

en: Last update:
cmn: 最後更新：

en: List of available palettes
cmn: 可供選用的選字盤

en: List of strings containing the available palettes.
cmn: 列出所有可供選用的選字盤。

en: Load
cmn: 負載

en: Load Average
cmn: 平均負載

en: Load graph background color
cmn: 系統負載量背景顏色

en: Location
cmn: 位置

en: Location view
cmn: 位置檢視模式

en: Lock/Unlock note
cmn: 鎖定/不鎖定便條內容

en: Low Battery Notification
cmn: 電量太低時發出通知

en: MATE Weather
cmn: MATE 天氣預報

en: Mateweather Applet Factory
cmn: Mateweather 小程式工廠

en: Memory
cmn: 記憶體

en: Memory Load
cmn: 記憶體負載

en: Memory graph background color
cmn: 記憶體負載量背景顏色

en: Minutes Remaining
cmn: 分鐘時發出警告

en: Modify a palette by adding or removing characters
cmn: 在選字盤中加減字元

en: Monitor Settings
cmn: 監控設定

en: Monitor a laptop's remaining power
cmn: 監控筆電的剩餘電量

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
cmn: 監控 CPU 頻率的調整

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
cmn: 監控目前的天氣情況及進行天氣預報

en: Monitored Resources
cmn: 受監控的資源

en: Mount local disks and devices
cmn: 掛載本機磁碟及裝置

en: N/A
cmn: 不適用

en: Net Load
cmn: 網路負載

en: Netmask:
cmn: 子網路遮罩:

en: Network
cmn: 網路

en: Network _device:
cmn: 網路裝置(_D)：

en: Network graph background color
cmn: 網路負載量背景顏色

en: No Items in Trash
cmn: 回收筒中沒有任何項目

en: No battery present
cmn: 電池不存在

en: Note C_olor:
cmn: 便條顏色(_O):

en: Note _Color:
cmn: 便條顏色(_C):

en: Notifications
cmn: 通知

en: Notify user when the battery is full.
cmn: 當充電完成後通知使用者。

en: Notify user when the battery is low.
cmn: 當電量太低時通知使用者。

en: Options
cmn: 選項

en: P-t-P Address:
cmn: P-t-P 位址：

en: Palette entry
cmn: 選字盤項目

en: Palettes list
cmn: 選字盤列表

en: Percent
cmn: % 時發出警告

en: Pick a color for the sticky note
cmn: 選取便條的顏色

en: Pick a default sticky note color
cmn: 選取預設的便條顏色

en: Pick a default sticky note font
cmn: 選取預設的便條字型

en: Pick a font for the sticky note
cmn: 選取便條的字型

en: Preferences...
cmn: 偏好設定…

en: Pressure:
cmn: 氣壓：

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
cmn: 要調整 CPU 頻率需要權限。

en: Processor
cmn: 處理器

en: Properties
cmn: 屬性

en: Radar Map
cmn: 雷達圖

en: Red value level
cmn: 紅色表示電量

en: Relative humidity:
cmn: 相對溼度：

en: Removing item %s of %s
cmn: 正在移除項目 %s / %s

en: Removing: %s
cmn: 正在移除：%s

en: Resize note
cmn: 變更便條大小

en: S_wap Space
cmn: 交換記憶(_W)

en: S_ystem
cmn: 系統(_Y)

en: See the ForeCast Details
cmn: 收看天氣預報

en: Select Location from the list
cmn: 從列表中選擇地點

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
cmn: 設定監控的 CPU。在單一處理器的系統上無需變更它。

en: Sh_ared
cmn: 分享(_A)

en: Show CPU frequency as _frequency
cmn: 以頻率數值來顯示 _CPU 頻率

en: Show CPU frequency as _percentage
cmn: 以百分比來顯示 C_PU 頻率

en: Show _bits instead of bytes
cmn: 顯示位元以代替位元組(_B)

en: Show _percentage remaining
cmn: 顯示剩餘的百分比(_P)

en: Show _sum instead of in & out
cmn: 顯示總和以代替流入 & 流出(_S)

en: Show _time remaining
cmn: 顯示剩餘時間(_T)

en: Show frequency _units
cmn: 顯示頻率單位(_U)

en: Show sticky notes
cmn: 顯示便條

en: Show the time/percent label
cmn: 顯示時間/百分比標籤

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
cmn: 啟用無障礙環境功能時顯示鍵盤狀態。

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
cmn: 顯示無障礙環境鍵盤的狀態

en: Shows the status of keyboard accessibility features
cmn: 顯示無障礙環境鍵盤狀態

en: Signal Strength:
cmn: 信號強度：

en: Sky:
cmn: 天氣：

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
cmn: 指定便條內容是否鎖定（不允許編輯）。

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
cmn: 指定是否在所有桌面中顯示便條。

en: Specify a title for the note
cmn: 指定便條的標題

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
cmn: 指定新的便條的預設高度（像素）

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
cmn: 指定新的便條的預設寬度（像素）

en: Spinbutton for updating
cmn: 更新數值用的按鈕

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
cmn: 啟動計時器並於它結束時接收通知

en: Sticky Note
cmn: 便條

en: Sticky Note Properties
cmn: 便條屬性

en: Sticky Notes
cmn: 便條

en: Sticky Notes Applet Factory
cmn: 便條面板程式工廠

en: Sticky Notes Preferences
cmn: 便條偏好設定

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
cmn: 適用於 MATE 桌面環境的便條程式

en: Sticky notes' locked state
cmn: 是否鎖定便條內容

en: Sticky notes' workspace stickyness
cmn: 是否在所有工作區顯示便條

en: Sunrise:
cmn: 日出：

en: Sunset:
cmn: 日落：

en: Swap Load
cmn: 交換檔負載

en: Swap Space
cmn: 交換記憶

en: Swap graph background color
cmn: 交換記憶負載量背景顏色

en: System Monitor
cmn: 系統監控

en: System Monitor Preferences
cmn: 系統監控程式偏好設定

en: System is running on AC power
cmn: 系統正在使用交流電

en: System is running on battery power
cmn: 系統正在使用電池

en: Temperature:
cmn: 溫度：

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
cmn: 電池電量低於這個數值時會顯示為紅色。同樣低於這個數值時會發出警告。

en: The desktop description file to execute as the system monitor
cmn: 以系統監視器執行的桌面描述檔案

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
cmn: 眼睛會望向滑鼠指標

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
cmn: 這是使用者在上次啟動面板程式時選擇的字串。使用者下次啟動面板程式時會再顯示這個字串。

en: The system load average is %0.02f
cmn: 系統平均負載為 %0.02f

en: The type of text to display (if the text is enabled).
cmn: 文字的顯示類型（如已啟用文字）。

en: Themes
cmn: 主題

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
cmn: 嘗試載入布景主題時出現嚴重錯誤。

en: There was an error displaying help:
    %s
cmn: 出現了錯誤顯示說明：
    %s

en: There was an error displaying help: %s
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤：%s

en: There was an error executing '%s': %s
cmn: 執行「%s」時出現錯誤：%s

en: There was an error launching the help viewer: %s
cmn: 啟動說明文件瀏覽器時出現錯誤：%s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
cmn: 啟動鍵盤偏好設定對話方塊時出現錯誤：%s

en: This cannot be undone.
cmn: 這將無法復原。

en: This note is locked.
cmn: 這便條已鎖定。

en: This note is unlocked.
cmn: 這便條未上鎖。

en: This utility shows the current CPU Frequency
cmn: 此工具程式能顯示目前 CPU 的頻率

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
cmn: 此工具程式能顯示目前 CPU 頻率的調整。

en: This utility shows the status of your laptop battery.
cmn: 本公用程式可以顯示筆電的電池狀態。

en: Timer
cmn: 計時器

en: Timer Applet
cmn: 計時器小程式

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
cmn: 為了避免您的工作遺失：
     • 替筆電插上外部電源，或
     • 儲存已開啟的文件及關機。

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
cmn: 為了避免您的工作遺失：
     • 暫停筆電來節省用電，
     • 替筆電插上外部電源，或
     • 儲存已開啟的文件及關機。

en: Trash
cmn: 回收筒

en: Trash Applet
cmn: 回收筒面板程式

en: Un_mount %s
cmn: 卸載 %s(_M)

en: Unknown error
cmn: 不明的錯誤

en: Unknown time (%d%%) remaining
cmn: 無法決定可使用時間，剩餘電量 %d%%

en: Unknown time (%d%%) until charged
cmn: 無法決定充電所需時間，剩餘電量 %d%%

en: Update
cmn: 更新

en: Update spin button
cmn: 數值更新按鈕

en: Updating...
cmn: 更新中…

en: Use _custom address for radar map
cmn: 自行指定雷達圖的地址(_C)

en: Use co_lor from the system theme
cmn: 使用系統指定的色彩(_L)

en: Use default co_lor
cmn: 使用預設色彩(_L)

en: Use default fo_nt
cmn: 使用預設字型(_N)

en: Use fo_nt from the system theme
cmn: 使用系統布景主題所指定的字型(_N)

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
cmn: 使用 red_value 定義的數值作為剩餘時間顯示警告對話方塊，而非以電量的百分比。

en: Visibility:
cmn: 能見度：

en: Visit Weather.com
cmn: 瀏覽 Weather.com

en: Warn on low time rather than low percentage
cmn: 以低剩餘時間發出警告，而非以電量的低百分比

en: Weather Forecast
cmn: 天氣預報

en: Weather Preferences
cmn: 天氣程式偏好設定

en: Weather Report
cmn: 天氣報告

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
cmn: 刪除便條前是否需要確認

en: Whether to force the default color and font on all notes
cmn: 是否強迫所有便條使用預設顏色和字型

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
cmn: 是否在桌面被點選時隱藏所有的筆記

en: Whether to use the default system color
cmn: 是否使用系統預設的色彩

en: Whether to use the default system font
cmn: 是否使用系統預設字型

en: Wind:
cmn: 風向：

en: XKB Extension is not enabled
cmn: 並未啟用 XKB 延伸功能

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
cmn: 您的電池總電量剩下 %d%%。

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
cmn: 您無法修改電腦的運作頻率。可能是設置錯誤或是沒有支援 CPU 頻率調整的硬體。

en: Your battery is now fully recharged
cmn: 電池已完成充電

en: Your battery is running low
cmn: 電池電量甚低

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: _Appearance:
cmn: 外觀(_A):

en: _Automatically update every:
cmn: 自動更新相隔時間(_A):

en: _Average
cmn: 平均(_A)

en: _Background
cmn: 背景顏色(_B)

en: _Buffers
cmn: 緩衝區(_B)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: _Delete
cmn: 刪除(_D)

en: _Delete All
cmn: 全部刪除(_D)

en: _Delete Notes
cmn: 刪除便條(_D)

en: _Details
cmn: 詳細設定(_D)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _Eject %s
cmn: 退出碟片 %s(_E)

en: _Empty Trash
cmn: 清理回收筒(_E)

en: _Find:
cmn: 尋找(_F):

en: _Font:
cmn: 字型(_F):

en: _Free
cmn: 可用(_F)

en: _Harddisk
cmn: 硬碟(_H)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _Hours:
cmn: 小時(_H)：

en: _In
cmn: 進(_I)

en: _In graph color
cmn: 流入的圖形顏色(_I)

en: _Keyboard Accessibility Preferences
cmn: 無障礙環境鍵盤偏好設定(_K)

en: _Load
cmn: 負載(_L)

en: _Local
cmn: 本地端(_L)

en: _Lock Notes
cmn: 鎖定便條(_L)

en: _Memory
cmn: 記憶體(_M)

en: _Minutes:
cmn: 分(_M)：

en: _Monitored CPU:
cmn: 受監控的 CP_U：

en: _Mount %s
cmn: 掛載 %s(_M)

en: _Name:
cmn: 名稱(_N):

en: _Network
cmn: 網路(_N)

en: _New Note
cmn: 新增便條(_N)

en: _Notify when battery is fully recharged
cmn: 當完全充電後發出通知(_N)

en: _Open %s
cmn: 開啟 %s(_O)

en: _Open System Monitor
cmn: 啟動系統監控程式(_O)

en: _Open Trash
cmn: 開啟回收筒(_O)

en: _Out
cmn: 出(_O)

en: _Out graph color
cmn: 流出的圖形顏色(_O)

en: _Palette:
cmn: 選字盤(_P):

en: _Palettes:
cmn: 選字盤(_P):

en: _Play CD
cmn: 播放 _CD

en: _Play DVD
cmn: 播放 D_VD

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: _Pressure unit:
cmn: 氣壓單位(_P):

en: _Processor
cmn: 處理器(_P)

en: _Put notes on all workspaces
cmn: 在所有工作區中顯示便條(_P)

en: _Read
cmn: 讀(_R)

en: _Seconds:
cmn: 秒(_S)：

en: _Select a location:
cmn: 選取位置(_S):

en: _Select a theme:
cmn: 選取主題(_S):

en: _Show time/percentage:
cmn: 顯示時間/百分比(_S):

en: _Temperature unit:
cmn: 溫度單位(_T):

en: _Title:
cmn: 標題(_T):

en: _Update
cmn: 更新(_U)

en: _Used
cmn: 使用中(_U)

en: _User
cmn: 使用者(_U)

en: _Visibility unit:
cmn: 能見度單位(_V):

en: _Visit Weather.com
cmn: 瀏覽 _Weather.com

en: _Warn when battery charge drops to:
cmn: 當電量下降至剩餘(_W)

en: _Width:
cmn: 寬度(_W):

en: _Wind speed unit:
cmn: 風速單位(_W):

en: _Write
cmn: 寫(_W)

en: bytes
cmn: 位元組

en: hPa
cmn: 百帕

en: insert special character %s
cmn: 插入特殊字元 %s

en: kPa
cmn: 千帕

en: km
cmn: 公里

en: km/h
cmn: 公里/小時

en: knots
cmn: 節

en: m/s
cmn: 公尺/秒

en: mb
cmn: 毫巴

en: meters
cmn: 公尺

en: miles
cmn: 英里

en: milliseconds
cmn: 亳秒

en: minutes
cmn: 分鐘

en: mph
cmn: 浬/小時

en: none
cmn: 無

en: pixels
cmn: 像素

en: unknown
cmn: 不明

en: upower backend enabled.
cmn: 已啟用 upower 後端。
