mate-utils 1.25.1 - en to cmn translation catalogue (615 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
cmn: 
    … 錯誤過多，無法顯示 …

en:  (%d
cmn:  (第 %d

en:  (another copy)
cmn:  (另一個副本)

en:  (copy)
cmn:  (副本)

en:  (invalid Unicode)
cmn: （無效的萬國碼）

en:  - Browse and monitor logs
cmn:  - 瀏覽及監視日誌

en:  - Look up words in dictionaries
cmn:  - 在字典中查字詞

en: "%s" in %s
cmn: “%s”%s

en: "%s" is not a valid folder
cmn: “%s”不是有效的資料夾

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
cmn: %Y 年 %m 月 %-d 日(%A) %p %-I 時 %M 分 %S 秒

en: %d lines (%s) - %s
cmn: %d 列 (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
cmn: %s（第 %d 個副本）%s

en: %s (%drd copy)%s
cmn: %s（第 %d 個副本）%s

en: %s (%dst copy)%s
cmn: %s（第 %d 個副本）%s

en: %s (%dth copy)%s
cmn: %s（第 %d 個副本）%s

en: %s (another copy)%s
cmn: %s (另一個副本)%s

en: %s (copy)%s
cmn: %s (副本)%s

en: %s - Dictionary
cmn: %s - 字典

en: (stopped)
cmn: （已停止）

en: - the MATE Search Tool
cmn: - MATE 搜尋工具

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
cmn: 掃描時排除的分割區 URI 列表。

en: A locate database has probably not been created.
cmn: locate 指令的資料庫可能還未建構。

en: A_vailable options:
cmn: 目前提供的選項(_V):

en: Add Dictionary Source
cmn: 加入字典來源

en: Add a new dictionary source
cmn: 新增一個字典來源

en: Add new filter
cmn: 新增過濾器規則

en: Add search option
cmn: 加入搜尋選項

en: All Files
cmn: 所有檔案

en: All_ocated Space
cmn: 已分配空間(_O)

en: An error occurred
cmn: 發生錯誤

en: Another search is in progress
cmn: 正在進行其他的搜尋

en: Application does not accept documents on command line
cmn: 應用程式不接受以命令列開啟文件

en: Apply _effect:
cmn: 套用效果(_E)：

en: Automatically start a search
cmn: 自動開始搜尋

en: Available
cmn: 可用

en: Available St_rategies
cmn: 現有搜尋方法(_R)

en: Available _Databases
cmn: 現存資料庫(_D)

en: Available dictionaries
cmn: 現存字典

en: Available options
cmn: 可用選項

en: Available strategies
cmn: 現有搜尋方法

en: Background:
cmn: 背景：

en: Bad command '%s'
cmn: 不正確的指令「%s」

en: Bad parameters for command '%s'
cmn: 不是指令「%s」正確的參數

en: Bigger text size
cmn: 放大字型大小

en: Border Effect
cmn: 邊框效果

en: Browse
cmn: 瀏覽

en: C_opy to Clipboard
cmn: 拷貝到剪貼簿(_O)

en: Calculating percentage bars...
cmn: 正在計算百分比長條圖…

en: Can't access source file
cmn: 無法存取來源檔案

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
cmn: 不能傳送文件 URI 至「Type=Link」桌面項目

en: Can't read from "%s"
cmn: 不能從「%s」讀取

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
cmn: 不能連接伺服器。您必須輸入伺服器名稱。

en: Cannot check an excluded folder!
cmn: 不能檢查已排除的資料夾！

en: Cannot create pixbuf image!
cmn: 無法產生 pixbuf 影像！

en: Cannot scan location "%s"
cmn: 不能掃描位置「%s」

en: Changes to your home folder will not be monitored.
cmn: 不會監察個人資料夾的變更

en: Character set conversion failed for "%s"
cmn: “%s”的字元轉換失敗

en: Chart model
cmn: 圖表型式

en: Chart root node
cmn: 圖表根節點

en: Check folder sizes and available disk space
cmn: 檢查資料夾大小與可用的磁碟空間

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
cmn: 在線上字典中查詢字詞的解譯及拼法

en: Cl_ear
cmn: 清除(_E)

en: Clear definition
cmn: 清除字詞解釋

en: Clear the definitions found
cmn: 清除找到的字詞解釋

en: Clear the list of available databases
cmn: 消除現存資料庫列表

en: Clear the list of available strategies
cmn: 清除現有搜尋方法

en: Clear the list of similar words
cmn: 清除近似字詞列表

en: Clear the search string
cmn: 清除搜尋字串

en: Clear the text of the definition
cmn: 清除字詞解釋的文字

en: Click to add the selected available search option.
cmn: 按這裡加入搜尋選項。

en: Click to close "Search for Files".
cmn: 按下本按鈕來關閉「搜尋檔案」。

en: Click to display the help manual.
cmn: 按下本按鈕來顯示說明文件。

en: Click to expand or collapse the list of available options.
cmn: 按這裡展開或收起一系列搜尋選項。

en: Click to perform a search.
cmn: 按下本按鈕來進行搜尋

en: Click to remove the "%s" search option.
cmn: 按這裡移除搜尋選項“%s”。

en: Click to stop a search.
cmn: 按下本按鈕來停止搜尋。

en: Click to view the dictionary window
cmn: 點擊一下來檢視字典視窗

en: Client Name
cmn: 客戶端名稱

en: Close this log
cmn: 關閉本日誌

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
cmn: 衝突的選項：--window 和 --area 不應同時使用。

en: Connect to Server
cmn: 連接伺服器

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
cmn: 於 %s:%d 連接到字典伺服器失敗

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
cmn: 於「%s:%d」連接到字典伺服器逾時

en: Contains the _text
cmn: 包含指定的文字(_T)

en: Contents
cmn: 內容

en: Context
cmn: 脈絡

en: Copy the selection
cmn: 拷貝選取的內容

en: Could not analyze disk usage.
cmn: 無法分析磁碟使用率

en: Could not delete "%s".
cmn: 無法刪除“%s”。

en: Could not detect any mount point.
cmn: 無法偵測到任何掛載點。

en: Could not initialize monitoring
cmn: 無法初始化監控

en: Could not move "%s" to the Trash
cmn: 無法將“%s”丟進回收筒

en: Could not move "%s" to trash.
cmn: 無法將“%s”丟進回收筒。

en: Could not move file to the Trash
cmn: 無法將檔案移至回收筒

en: Could not open document "%s".
cmn: 無法開啟“%s”文件

en: Could not open folder "%s"
cmn: 無法開啟資料夾“%s”

en: Could not open folder "%s".
cmn: 無法開啟“%s”資料夾

en: Could not open help document.
cmn: 無法開啟說明文件。

en: Could not open the following files:
cmn: 無法開啟下列檔案：

en: Could not save "%s" document to "%s".
cmn: 無法將“%s”文件儲存至“%s”

en: Could not save document.
cmn: 無法儲存文件。

en: Custom Location
cmn: 自訂位置

en: DAYS
cmn: 日數

en: Database
cmn: 資料庫

en: Database `%s' selected
cmn: 已選取資料庫「%s」

en: Database to use
cmn: 使用的資料庫

en: Date Modified
cmn: 修改日期

en: Date modified more than
cmn: 最後修改時間多於

en: Default
cmn: 預設值

en: Default Dictionary Server
cmn: 預設字典伺服器

en: Default Window Height
cmn: 預設視窗高度

en: Default Window Maximized
cmn: 預設視窗最大化

en: Default Window Width
cmn: 預設視窗寬度

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
cmn: 「%s」的解釋
     來自「%s」：
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
cmn: 刪除“%s”失敗：%s。

en: Description
cmn: 描述

en: Details: %s
cmn: 詳細資料：%s

en: Device
cmn: 裝置

en: Dictionaries
cmn: 字典

en: Dictionary
cmn: 字典

en: Dictionary Look up
cmn: 查字典

en: Dictionary Preferences
cmn: 字典偏好設定

en: Dictionary Sources
cmn: 字典來源

en: Dictionary entry
cmn: 字典輸入欄位

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
cmn: 字典伺服器「%s」有不合法的傳送型態「%s」

en: Dictionary source `%s' selected
cmn: 已選定字典來源「%s」

en: Dictionary source does not have name
cmn: 字典伺服器沒有名稱

en: Dictionary source to use
cmn: 使用的字典來源

en: Dictionary sources
cmn: 字典來源

en: Dictionary sources found
cmn: 找到字典來源

en: Disable Quick Search
cmn: 停用快速搜尋功能

en: Disable Quick Search Second Scan
cmn: 停用快速搜尋第二次掃描功能

en: Disable _Quick Search
cmn: 停止使用快速搜尋功能(_Q)

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Disk Usage Analyzer
cmn: 磁碟用量分析器

en: Disk Usage Analyzer Preferences
cmn: 磁碟用量分析器偏好設定

en: Do you want to delete "%s" permanently?
cmn: 是否確定永久刪除“%s”？

en: Double-click on the database to use
cmn: 在要使用的資料庫上按兩下滑鼠鍵

en: Double-click on the matching strategy to use
cmn: 在要使用的搜尋方法上按兩下滑鼠鍵

en: Double-click on the source to use
cmn: 在要使用的來源按兩下滑鼠鍵

en: Double-click on the word to look up
cmn: 在要查詢的字詞上按兩下滑鼠鍵

en: Drop shadow
cmn: 陰影

en: Edit Dictionary Source
cmn: 編輯字典來源

en: Edit filter
cmn: 編輯過濾條件

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
cmn: 加到視窗邊框的效果（陰影、邊框或沒有）

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
cmn: 加到邊框外的效果。可用的數值有：“shadow”，“none”及“border”。

en: Effect:
cmn: 效果：

en: Effects
cmn: 效果

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
cmn: 輸入檔案的名稱或檔案部分的名稱（名稱中可配合萬用字元）。

en: Enter a text value for the "%s" search option.
cmn: 輸入搜尋選項“%s”搜尋用的文字。

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
cmn: 在 %s 輸入搜尋選項“%s”的數值。

en: Entry changed called for a non entry option!
cmn: 已變更的欄位使用了無效的欄位選項！

en: Error loading the help page
cmn: 載入說明文件時發生錯誤

en: Error parsing the search command.
cmn: 分析搜尋指令時發生錯誤

en: Error running the search command.
cmn: 執行搜尋指令時發生錯誤

en: Error while looking up definition
cmn: 查詢字詞解釋時發生錯誤

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
cmn: 查詢“%s”解釋時發生錯誤：
    %s

en: Error while matching
cmn: 比對時發生錯誤

en: Error while reading reply from server:
    %s
cmn: 從伺服器上讀取回應時發生錯誤：
    %s

en: Error while retrieving the definition
cmn: 擷取字詞解釋時發生錯誤

en: Error while saving screenshot
cmn: 儲存螢幕截圖時發生錯誤

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
cmn: 在解壓縮 GZip 壓縮式紀錄檔時發生錯誤。該檔案可能損壞。

en: Error while writing to '%s'
cmn: 寫入「%s」時發生錯誤

en: Error: %s
cmn: 錯誤：%s

en: Exclude other filesystems
cmn: 排除其他檔案系統

en: Excluded partitions URIs
cmn: 已排除分割區 URI

en: FILE
cmn: 檔案

en: FLAGS
cmn: 旗標

en: FTP (with login)
cmn: FTP (需登入)

en: F_ind:
cmn: 尋找(_I):

en: Failed to parse command line arguments: %s
cmn: 無法解析命令列引數：%s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
cmn: 設定子程序 %d 的群組 id 失敗：%s。

en: File already exists
cmn: 檔案已經存在

en: File is empty
cmn: 檔案是空白的

en: File is not a valid .desktop file
cmn: 檔案不是有效的 .desktop 檔案

en: Filename
cmn: 檔案名稱

en: Filesystem Type
cmn: 檔案系統類型

en: Filter name is empty!
cmn: 過濾條件名稱是空的！

en: Filter name may not contain the ':' character
cmn: 過濾條件名稱不能包含「:」字元

en: Filters
cmn: 過濾條件

en: Find Ne_xt
cmn: 找下一個(_X)

en: Find Next
cmn: 找下一個

en: Find Pre_vious
cmn: 找上一個(_V)

en: Find Previous
cmn: 找上一個

en: Find a word or phrase in the document
cmn: 在文件中尋找字詞

en: Find a word or phrase in the log
cmn: 在紀錄檔中搜尋單字或片語

en: Find next occurrence of the search string
cmn: 尋找下一個出現搜尋字串的地方

en: Find previous occurrence of the search string
cmn: 尋找上一個出現搜尋字串的地方

en: Folder
cmn: 資料夾

en: Follow symbolic links
cmn: 跟隨符號鏈結

en: Foreground:
cmn: 前景：

en: GDict Options
cmn: GDict 選項

en: GDict debugging flags to set
cmn: 準備設定的 GDict 偵錯旗標

en: GDict debugging flags to unset
cmn: 準備去除的 GDict 偵錯旗標

en: GROUP
cmn: 群組

en: Go to the first definition
cmn: 前往第一個字詞解釋

en: Go to the last definition
cmn: 前往最後一個字詞解釋

en: Go to the next definition
cmn: 前往下一個字詞解釋

en: Go to the previous definition
cmn: 前往上一個字詞的解釋

en: Grab _after a delay of
cmn: 在(_A)

en: Grab a window instead of the entire screen
cmn: 擷取單一視窗而不是整個畫面

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
cmn: 擷取畫面的一個區域而不是整個畫面

en: Grab the current _window
cmn: 拍下目前的視窗(_W)

en: Grab the whole _desktop
cmn: 拍下整個桌面(_D)

en: H_ostname:
cmn: 主機名稱(_O):

en: Height of the main window in pixels
cmn: 主視窗的高度（像素）

en: Hide
cmn: 隱藏

en: Highlight
cmn: 標示

en: Hostname
cmn: 主機名稱

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
cmn: 如果您取代一個現有的檔案，該檔案的原有內容將會消失。

en: Impossible to open the file %s
cmn: 不可能開啟檔案 %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
cmn: 不可能將螢幕截圖儲存為 %s。
     錯誤為 %s
    。請選擇另一個位置並再試一次。

en: Include Border
cmn: 包含邊框

en: Include Pointer
cmn: 包含滑鼠指標

en: Include _pointer
cmn: 包含滑鼠指標(_P)

en: Include the pointer in the screenshot
cmn: 螢幕截圖包含包含滑鼠指標

en: Include the window _border
cmn: 包括視窗邊框(_B)

en: Include the window border with the screenshot
cmn: 螢幕截圖包含視窗邊框

en: Include the window manager border along with the screenshot
cmn: 螢幕截圖包含視窗管理員邊框

en: Interactively set options
cmn: 互動設定選項

en: Invalid database '%s'
cmn: 不合法的資料庫「%s」

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
cmn: sortby 參數中的選項無效。

en: Invalid strategy '%s'
cmn: 不合法的搜尋方式「%s」

en: Invalid transport type '%d'
cmn: 無效的傳送型態「%d」

en: KILOBYTES
cmn: 千位元組

en: List View
cmn: 列表顯示

en: Loading...
cmn: 載入中…

en: Local Only
cmn: 僅限本地端

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
cmn: 以名稱或內容尋找此電腦中的文件及資料夾

en: Log File Viewer
cmn: 紀錄檔檢視器

en: Log Viewer
cmn: 日誌檢視程式

en: Log file to open up on startup
cmn: 啟動程式時開啟的日誌

en: Log files to open up on startup
cmn: 啟動時開啟的日誌檔案

en: Longdo Thai-English Dictionaries
cmn: Longdo 泰英字典

en: Look _up:
cmn: 查詢(_U)

en: Look in Folder
cmn: 在資料夾中搜尋

en: Look in folder
cmn: 在資料夾中搜尋

en: Look up words in a dictionary
cmn: 在字典中查字詞

en: Look up words in dictionaries
cmn: 在字典中查詢字詞

en: Lookup failed for host '%s': %s
cmn: 在主機「%s」查詢失敗：%s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
cmn: 在主機「%s」查詢失敗：找不到主機

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
cmn: 在主機名稱「%s」查詢失敗：沒有找到適合的資源

en: Manage Filters
cmn: 管理過濾條件

en: Manage filters
cmn: 管理過濾條件

en: Maximum depth
cmn: 最大深度

en: Mo_ve to Trash
cmn: 丟進回收筒(_V)

en: Mount Point
cmn: 掛載點

en: Move to parent folder
cmn: 移至上層資料夾

en: Moving "%s" failed: %s.
cmn: 移動“%s”失敗： %s。

en: Na_me does not contain
cmn: 名稱中沒有(_M)

en: Name contains
cmn: 名稱包含

en: Name matches regular e_xpression
cmn: 檔名符合正規表示式(_X)

en: New look up
cmn: 新增查詢

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
cmn: 在字典來源的定義中找不到「%s」群組

en: No Files Found
cmn: 找不到任何檔案

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
cmn: 於「%s:%d」沒有與字典伺服器的連線

en: No context available for source '%s'
cmn: 來源「%s」沒有內容存在

en: No databases found on dictionary server at '%s'
cmn: 在字典伺服器上沒有發現資料庫「%s」

en: No definitions found
cmn: 找不到字詞解釋

en: No definitions found for '%s'
cmn: 找不到「%s」的解釋

en: No dictionary source available with name '%s'
cmn: 沒有現存字典來源的名稱為「%s」

en: No files found
cmn: 找不到符合條件的檔案

en: No hostname defined for the dictionary server
cmn: 在字典伺服器上沒有定義主機名稱

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
cmn: 在字典伺服器上沒有發現搜尋方式「%s」

en: None
cmn: 沒有

en: Normal text size
cmn: 正常字型大小

en: Not a launchable item
cmn: 不是可以啟動的項目

en: Not found
cmn: 找不到

en: Only show lines that match one of the given filters
cmn: 只顯示符合指定過濾條件的行

en: Open Log
cmn: 開啟日誌

en: Open Wit_h
cmn: 以其他方式開啟(_H)

en: Open a log from file
cmn: 從檔案中開啟日誌

en: Open the help contents for the log viewer
cmn: 開啟系統日誌顯示程式的說明文件

en: Open with %s
cmn: 以 %s 開啟

en: Optional information:
cmn: 選擇性的資訊：

en: Owned by _group
cmn: 屬於指定群組(_G)

en: Owned by _user
cmn: 由指定使用者擁有(_U)

en: Owner is unrecognized
cmn: 無法識別擁有者

en: PATH
cmn: 路徑

en: PATTERN
cmn: 胚騰

en: P_review...
cmn: 預覽(_R)…

en: Paths
cmn: 路徑

en: Please enter a name and try again.
cmn: 請輸入名稱並再試一次。

en: Please specify either foreground or background color!
cmn: 請指定前景或背景的顏色！

en: Please wait until the current search ends.
cmn: 請等待現正進行的搜尋結束。

en: Port
cmn: 通訊埠

en: Preferences
cmn: 偏好設定

en: Preview this document
cmn: 預覽這份文件

en: Print
cmn: 列印

en: Print definition
cmn: 列印字詞解釋

en: Print result to the console
cmn: 將結果輸出至終端機

en: Print the definitions found
cmn: 列印找到的字詞解釋

en: Print the text of the definition
cmn: 列印字詞解釋的文字

en: Print this document
cmn: 列印這份文件

en: Public FTP
cmn: 公共 FTP

en: Quick Search Excluded Paths
cmn: 不包含路徑的快速搜尋

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
cmn: 不包含路徑的快速搜尋第二次掃描

en: Quit the log viewer
cmn: 離開日誌顯示程式

en: Ready
cmn: 準備就緒

en: Refresh
cmn: 重新整理

en: Regular expression is empty!
cmn: 正規表示式是空的！

en: Regular expression is invalid: %s
cmn: 正規表示式是無效的：%s

en: Reload the list of available databases
cmn: 重新載入可用資料庫列表

en: Reload the list of available sources
cmn: 重新載入可用來源的列表

en: Reload the list of available strategies
cmn: 重新載入現有的搜尋方法

en: Remove "%s"
cmn: 移除“%s”

en: Remove "%s"?
cmn: 移除“%s”？

en: Remove the currently selected dictionary source
cmn: 移除目前選擇的字典來源

en: Remove the window border from the screenshot
cmn: 自螢幕截圖移除視窗邊框

en: Rescan your home folder?
cmn: 重新掃描個人資料夾？

en: STRING
cmn: 字串

en: S_can Remote Folder...
cmn: 掃描遠端資料夾(_C)…

en: S_earch results:
cmn: 搜尋結果(_E):

en: S_ize at least
cmn: 檔案大小下限(_I)

en: S_tatusbar
cmn: 狀態列(_T)

en: Save Screenshot
cmn: 儲存螢幕截圖

en: Save Search Results As...
cmn: 將搜尋結果另存為…

en: Save Snapshot
cmn: 儲存螢幕截圖

en: Save a Copy
cmn: 儲存副本

en: Save definition
cmn: 儲存字詞解釋

en: Save images of your desktop or individual windows
cmn: 將整個桌面或獨立的視窗儲存為圖片

en: Save in _folder:
cmn: 儲存於資料夾(_F):

en: Save screenshot
cmn: 儲存螢幕截圖

en: Save the definitions found
cmn: 儲存找到的解釋

en: Save the text of the definition to a file
cmn: 儲存解釋的文字到檔案中

en: Saving file...
cmn: 正在儲存檔案…

en: Scan
cmn: 掃描

en: Scan F_older...
cmn: 掃描資料夾(_O)…

en: Scan Filesystem
cmn: 掃描檔案系統

en: Scan Folder
cmn: 掃描資料夾

en: Scan Home
cmn: 掃描個人資料夾

en: Scan Remote Folder
cmn: 掃描遠端資料夾

en: Scan _Filesystem
cmn: 掃描檔案系統(_F)

en: Scan _Home Folder
cmn: 掃描個人資料夾(_H)

en: Scan a folder
cmn: 掃描資料夾

en: Scan a remote folder
cmn: 掃描遠端資料夾

en: Scan filesystem
cmn: 掃描檔案系統

en: Scan home folder
cmn: 掃描個人資料夾

en: Scanning...
cmn: 掃描中…

en: Screenshot delay
cmn: 螢幕截圖延遲

en: Screenshot directory
cmn: 螢幕截圖目錄

en: Screenshot taken
cmn: 螢幕截圖拍攝

en: Search Result Columns Order
cmn: 以行為順序的搜尋結果

en: Search for Files
cmn: 搜尋檔案

en: Search paths used by this object
cmn: 這個物件所使用的搜尋路徑

en: Searching for '%s'...
cmn: 搜尋「%s」…

en: Searching...
cmn: 搜尋中…

en: See mate-dictionary --help for usage
cmn: 執行 mate-dictionary --help 來查詢使用方法

en: Select Folder
cmn: 選擇資料夾

en: Select _All
cmn: 全部選取(_A)

en: Select _area to grab
cmn: 選擇要抓取的區域(_A)

en: Select _devices to include in filesystem scan:
cmn: 選擇系統掃描時包括的裝置(_D)

en: Select a folder
cmn: 選擇資料夾

en: Select a search option from the drop-down list.
cmn: 在下拉式選單中選擇搜尋選項。

en: Select and set the "%s" search option
cmn: 選擇及設定搜尋選項“%s”

en: Select more _options
cmn: 選擇更多選項(_O)

en: Select more options
cmn: 選擇更多選項

en: Select the "%s" search option
cmn: 選擇搜尋選項“%s”

en: Select the entire log
cmn: 選取整個日誌

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
cmn: 選擇準備搜尋的資料夾或裝置。

en: Service _type:
cmn: 服務類型(_T):

en: Session management options:
cmn: 作業階段管理選項：

en: Set sort order to descending, the default is ascending
cmn: 設定為相反次序排列（預設為順序排列）

en: Set the font used for printing the definitions
cmn: 設定列印解釋時使用的字型

en: Set the model of the chart
cmn: 設定圖表的型式

en: Set the root node from the model
cmn: 從模式中設定根節點

en: Set the text of "Look in folder" search option
cmn: 預先填上在「在資料夾中搜尋」搜尋選項中的文字

en: Set the text of "Name contains" search option
cmn: 預先填上在「檔名中含有」搜尋選項中的文字

en: Show Additional Options
cmn: 顯示額外選項

en: Show GDict Options
cmn: 顯示 GDict 選項

en: Show Side Pane
cmn: 顯示側面窗格

en: Show Status Bar
cmn: 顯示狀態列

en: Show hidden and backup files
cmn: 顯示隱藏或備份的檔案或資料夾

en: Show matches only
cmn: 只顯示符合項

en: Show more _details
cmn: 顯示更多訊息(_D)

en: Show or hide the definition window
cmn: 顯示或隱藏解釋視窗

en: Show session management options
cmn: 顯示作業階段管理選項

en: Show the about dialog for the log viewer
cmn: 開啟系統日誌顯示程式的關於視窗

en: Show the application's version
cmn: 顯示應用程式的版本

en: Show version
cmn: 顯示版本

en: Show version of the application
cmn: 顯示應用程式的版本

en: Si_ze at most
cmn: 檔案大小上限(_Z)

en: Side _Pane
cmn: 側邊窗格(_P)

en: Similar _Words
cmn: 近似字詞(_W)

en: Similar words
cmn: 近似字詞

en: Size of the font used to display the log
cmn: 顯示日誌時所使用的字型大小

en: Smaller text size
cmn: 縮小字型大小

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
cmn: 根據以下其中一種屬性排列檔案：名稱、資料夾、大小、類型或日期

en: Source Name
cmn: 來源名稱

en: Sources
cmn: 來源

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
cmn: 指定啟動時預設開啟的日誌檔案列表。預設列表會根據 /etc/syslog.conf 來建構。

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
cmn: 指定日誌檢視主視窗的高度（像素）

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
cmn: 指定啟動時預設開啟的日誌。預設值可能是 /var/adm/messages 或 /var/log/messages，取決於所使用的作業系統。

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
cmn: 指定在主要樹狀檢視中顯示日誌的等寬字大小。預設為預設終於機的字型大小。

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
cmn: 指定日誌檢視主視窗的寬度（像素）

en: Specify file containing saved configuration
cmn: 指定含有已儲存組態的檔案

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: St_atusbar
cmn: 狀態列(_A)

en: Starting %s
cmn: 準備啟動 %s

en: Status
cmn: 狀態

en: Stop scanning
cmn: 停止掃描

en: Strategies
cmn: 搜尋方法

en: Strategy
cmn: 搜尋方法

en: Strategy `%s' selected
cmn: 已選取搜尋方法「%s」

en: System Log Viewer
cmn: 系統日誌顯示程式

en: Take Screenshot
cmn: 拍下螢幕截圖

en: Take _Screenshot
cmn: 拍下螢幕截圖(_S)

en: Take a picture of the screen
cmn: 拍下整個螢幕

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
cmn: 在指定的時間後（秒）拍攝螢幕截圖

en: Thai
cmn: 泰文

en: The GdictContext bound to this source
cmn: 鏈結此來源的 GdictContext

en: The GdictContext object used to get the word definition
cmn: 用來取得字詞解釋的 GdictContext 物件

en: The caja file manager is not running.
cmn: caja 檔案總管並未執行。

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
cmn: 儲存行程在無法預期下離開。我們無法將螢幕截圖寫到磁碟上。

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
cmn: 您的個人資料夾的內容已經改變。選擇重新掃描來更新用量的詳細資料。

en: The database used to query the GdictContext
cmn: 查詢 GdictContext 所使用的資料庫。

en: The default database to use
cmn: 預設使用的資料庫

en: The default search strategy to use
cmn: 預設使用的搜尋方法

en: The description of this dictionary source
cmn: 此字典來源的說明文字。

en: The directory the last screenshot was saved in.
cmn: 上次螢幕截圖擷取程式用作儲存的目錄

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
cmn: 文件“%s”已存在，是否確定覆寫這個檔案？

en: The document does not exist.
cmn: 資料夾不存在。

en: The document name you selected is a folder.
cmn: 您所選的文件名稱是一個資料夾。

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
cmn: 檔案“%s”已存在。您要覆寫這個檔案嗎？

en: The file is not a regular file or is not a text file.
cmn: 該檔案不是普通的檔案或不是文字檔。

en: The filename used by this dictionary source
cmn: 此字典來源所使用的檔案名稱

en: The folder does not exist.
cmn: 資料夾不存在。

en: The font to be used when printing
cmn: 輸出時所使用的字型

en: The font to be used when printing a definition.
cmn: 輸出解釋時所使用的字型

en: The hostname of the dictionary server to connect to
cmn: 連接至字典伺服器主機的名稱

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
cmn: 從根 (/) 開始繪製圖表深度的上限

en: The name of the client of the context object
cmn: 內容物件中客戶端的名稱

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
cmn: 指定在字典來源所預設使用的資料庫或後設資料庫名稱。“！”表示 mate-dictionary 會搜尋指字典來源中所有的資料庫。

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
cmn: 在字典伺服器中所使用的預設的搜尋方式名稱（如果這個名稱存在的話）。預設的搜尋方式是「exact」，它會完整比對字詞。

en: The name of the dictionary source used
cmn: 在字典來源中所使用的名稱。

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
cmn: 在字典伺服器中用來擷取字詞解釋的資料庫名稱。

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
cmn: 在照下螢幕截圖前等待的秒數。

en: The port of the dictionary server to connect to
cmn: 連接至字典伺服器所使用的通訊埠

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
cmn: 搜尋結果可能無效。進行搜尋時發生錯誤。

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
cmn: 搜尋結果可能過時或者無效。您想要停止使用快速搜尋功能？

en: The status code as returned by the dictionary server
cmn: 字典伺服器回傳的狀態碼

en: The strategy used to query the GdictContext
cmn: 查詢 GdictContext 用的搜尋方法

en: The transport mechanism used by this dictionary source
cmn: 此字典來源伺服器使用的傳送機制

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
cmn: 沒有任何已安裝的顯示模式可以顯示該檔案。

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
cmn: 沒有任何已安裝的顯示程式可以顯示該檔案。

en: There was an error displaying help.
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤。

en: There was an error displaying help: %s
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤：%s

en: There was an error while displaying help
cmn: 顯示說明文件時發生錯誤

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
cmn: 這個設定鍵定義了「在資料夾中搜尋」元件的預設數值。

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
cmn: 本設定鍵定義搜尋結果的行順序，它不應該被使用者修改。

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
cmn: 本設定鍵決定搜尋工具在進行快速搜尋時會忽略的路徑。支援萬用字元「*」及「？」。預設的數值是 /mnt/*，/media/*，/dev/*，/tmp/*，/proc/* 及/var/*。

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
cmn: 本設定鍵決定搜尋工具在進行快速搜尋第二次掃描會忽略的路徑。快速搜尋第二次掃描是做用 find 指令來尋找檔案。第二次掃描的目的是尋找那些沒有建構索引的檔案。支援萬用字元「*」及「？」。預設的數值是 ./。

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
cmn: 本設定鍵定義視窗的高度，而且用來在不同的執行階段間記住搜尋工具的大小。如果將它的值設為 -1 則會讓搜尋工具使用預設的高度。

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
cmn: 本設定鍵定義視窗的寬度，而且用來在不同的執行階段間記住搜尋工具的大小。如果將它的值設為 -1 則會讓搜尋工具使用預設的寬度。

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「包含指定的文字」選項。

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「最後修改時間少於」選項。

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「最後修改時間多於」選項。

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「排除其他檔案系統」選項。

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「檔案是空白的」選項。

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「跟隨符號鏈結」選項。

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「名稱中沒有」選項。

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「檔名符合正規表示式」選項。

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「屬於指定群組」選項。

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「由指定使用者擁有」選項。

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「無法識別擁有者」選項。

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「顯示隱藏檔案及資料夾」選項。

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「檔案大小下限」選項。

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
cmn: 本設定鍵決定在搜尋工具開始搜尋時已選用了「檔案大小上限」選項。

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
cmn: 本設定鍵決定搜尋工具在進行快速搜尋後不使用 find 指令

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
cmn: 本設定鍵決定搜尋工具在進行的檔案名稱搜尋時不使用 locate 指令。

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
cmn: 本設定鍵決定搜尋工具起始時是否最大化

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cmn: 發布這一程式的目的是希望它有用，但沒有任何擔保。甚至沒有適合特定目的而隱含的擔保。更詳細的情況請參閱 GNU 通用公共許可證。

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cmn: 這個程式是自由軟體，您可以遵照自由軟體基金會 (Free Software Foundation) 出版的 GNU 通用公共許可證條款 (GNU General Public License) 第二版來修改和重新發布這一程式，或者自由選擇使用任何更新的版本。

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
cmn: 這個版本的系統紀錄檔不支援 GZip 壓縮式紀錄檔。

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
cmn: 這會從列表中將字典來源永久刪除。

en: Toggle dictionary window
cmn: 打開字典視窗

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
cmn: 參數太多。只能指定一個目錄。

en: Toolbar is Visible
cmn: 顯示工具列

en: Total Size
cmn: 全部容量

en: Total filesystem capacity
cmn: 檔案系統總容量

en: Total filesystem capacity:
cmn: 檔案系統總容量：

en: Total filesystem usage
cmn: 檔案系統的總用量

en: Transport
cmn: 傳送

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
cmn: 回收筒無法使用。未能把“%s”丟進回收筒。

en: Type
cmn: 類型

en: Type the word you want to look up
cmn: 請輸入您想查詢的字詞

en: USER
cmn: 使用者

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
cmn: 無法清除暫存資料夾：
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
cmn: 於「%s:%d」無法連接到字典伺服器

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
cmn: 在「%s:%d」無法連接字典伺服器，伺服器回應碼 %d（伺服器關閉）

en: Unable to create a context
cmn: 無法建構內容

en: Unable to create a source file
cmn: 無法建構來源檔案

en: Unable to create socket
cmn: 無法建構 socket 連線

en: Unable to create the data directory '%s': %s
cmn: 無法建構資料目錄「%s」：%s

en: Unable to display the preview: %s
cmn: 無法顯示預覽 %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
cmn: 無法找到合適的字典來源

en: Unable to find dictionary source
cmn: 無法找到字典來源

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
cmn: 無法從字典伺服器解釋檔案中取得「%s」關鍵字：%s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
cmn: 無法從字典伺服器解釋中取得「%s」關鍵字：%s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
cmn: 無法辨識字典伺服器回應
    ：「%s」

en: Unable to remove source '%s'
cmn: 無法移除來源「%s」

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
cmn: 無法將檔案「%s」更名為「%s」：%s

en: Unable to save source file
cmn: 無法儲存來源檔案

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
cmn: 無法設定通道為 non-blocking：%s

en: Unable to take a screenshot of the current window
cmn: 無法拍下目前視窗的螢幕截圖

en: Unknown error saving screenshot to disk
cmn: 儲存螢幕截圖到磁碟時發生不明的錯誤

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
cmn: 無法辨識的桌面檔案版本「%s」

en: Unrecognized launch option: %d
cmn: 無法辨識的啟動選項：%d

en: Untitled document
cmn: 未命名的文件

en: Usage
cmn: 用量

en: VALUE
cmn: 數值

en: Version:
cmn: 版本:

en: View as Rings Chart
cmn: 以環狀圖表檢視

en: View as Treemap Chart
cmn: 以樹狀圖表檢視

en: View or monitor system log files
cmn: 顯示或監察系統日誌檔案

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
cmn: 應否監察個人資料夾的任何變更。

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
cmn: 背景是否只用於本地端的字典

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
cmn: 應否顯示在主視窗底部的狀態列。

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
cmn: 是否顯示選取的資料夾之子資料夾工具提示。

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
cmn: 應否顯示在主視窗中的工具列

en: Width of the main window in pixels
cmn: 主視窗的寬度（像素）

en: Windows share
cmn: Windows 分享

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
cmn: 沒有掛載點的磁碟機用量無法被分析。

en: Word `%s' selected
cmn: 已選取字詞「%s」

en: Words to look up
cmn: 要查詢的字詞

en: Words to match
cmn: 比對的字詞

en: Wrapped
cmn: 已包裹

en: You did not select a document name.
cmn: 您未選取任何文件。

en: You don't have enough permissions to read the file.
cmn: 您沒有足夠權限讀取該檔案。

en: You may not have write permissions to the document.
cmn: 您沒有足夠權限寫入檔案。

en: Zoom _In
cmn: 拉近(_I)

en: Zoom _Out
cmn: 拉遠(_O)

en: Zoom in
cmn: 拉近

en: Zoom out
cmn: 拉遠

en: [DIRECTORY]
cmn: [目錄]

en: [LOGFILE...]
cmn: [紀錄檔…]

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: _Analyzer
cmn: 分析器(_A)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: _Collapse All
cmn: 全部收起(_C)

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Date modified less than
cmn: 最後修改時間少於(_D)

en: _Description:
cmn: 描述(_D):

en: _Domain Name:
cmn: 網域名稱(_D):

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _Expand All
cmn: 全部展開(_E)

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: _Filters
cmn: 過濾條件(_F)

en: _Find...
cmn: 尋找(_F)…

en: _Find:
cmn: 尋找(_F):

en: _First Definition
cmn: 第一個字詞解釋(_F)

en: _Folder:
cmn: 資料夾(_F):

en: _Go
cmn: 前往(_G)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _Image type:
cmn: 影像類型(_I)：

en: _Last Definition
cmn: 最後一個字詞解釋(_L)

en: _Location (URI):
cmn: 位置(_URI):

en: _Look Up Selected Text
cmn: 查詢已選字詞(_L)

en: _Look in folder:
cmn: 在資料夾中搜尋(_L):

en: _Monitor changes to your home folder
cmn: 監視個人資料夾的變更(_M)

en: _Mount
cmn: 掛載(_M)

en: _Name contains:
cmn: 名稱包含(_N):

en: _Name:
cmn: 名稱(_N):

en: _New
cmn: 新增(_N)

en: _Next
cmn: 下一個(_N)

en: _Next Definition
cmn: 下一個字詞解釋(_N)

en: _Normal Size
cmn: 正常大小(_N)

en: _Open
cmn: 開啟(_O)

en: _Open Folder
cmn: 開啟資料夾(_O)

en: _Open with %s
cmn: 以 %s 開啟(_O)

en: _Open...
cmn: 開啟(_O)…

en: _Port:
cmn: 通訊埠(_P):

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: _Previous
cmn: 上一個(_P)

en: _Previous Definition
cmn: 上一個字詞解釋(_P)

en: _Print
cmn: 列印(_P)

en: _Print font:
cmn: 列印字型(_P):

en: _Print...
cmn: 列印(_P)…

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

en: _Regular Expression:
cmn: 正規表示式(_R):

en: _Replace
cmn: 取代(_R)

en: _Rescan
cmn: 重新掃描(_R)

en: _Save
cmn: 儲存(_S)

en: _Save Results As...
cmn: 將結果儲存為(_S)…

en: _Save a Copy...
cmn: 儲存副本(_S)…

en: _Scan
cmn: 掃描(_S)

en: _Select a dictionary source for looking up words:
cmn: 選擇用來查詢字詞的字典來源(_S):

en: _Server:
cmn: 伺服器(_S):

en: _Share:
cmn: 分享(_S):

en: _Show hidden folders
cmn: 顯示隱藏資料夾(_S)

en: _Sidebar
cmn: 側面窗格(_S)

en: _Statusbar
cmn: 狀態列(_S)

en: _Toolbar
cmn: 工具列(_T)

en: _Transport:
cmn: 傳送(_T):

en: _User Name:
cmn: 使用者名稱(_U):

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: available:
cmn: 剩餘：

en: contains hardlinks for:
cmn: 包含的硬鏈結有：

en: days
cmn: 天

en: effect
cmn: 效果

en: kilobytes
cmn: KB

en: last update: %s
cmn: 最後更新：%s

en: link (broken)
cmn: 鏈結（目標不存在）

en: link to %s
cmn: %s 的鏈結

en: nd copy)
cmn: 個副本)

en: rd copy)
cmn: 個副本)

en: seconds
cmn: 秒後拍下螢幕截圖

en: source
cmn: 來源

en: st copy)
cmn: 個副本)

en: th copy)
cmn: 個副本)

en: today at %-I:%M %p
cmn: 今天 %p %-I:%M

en: used:
cmn: 已使用：

en: word
cmn: 文字

en: yesterday at %-I:%M %p
cmn: 昨天 %p %-I:%M
