caja 1.25.3 - en to crh translation catalogue (1208 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
crh: 
    
    Sunucu bağlamaya bağlantı ekle

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
crh: 
    
    Dosya yöneticisi ile dosya sistemine gözat

en:  (another copy)
crh:  (diğer kopya)

en:  (copy)
crh:  (kopya)

en:  (invalid Unicode)
crh:  (geçersiz Unikod)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
crh: "%s", "%s"i açamıyor çünkü "%s", "%s" konumlarındaki dosyalara erişemiyor.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
crh: "%s" bulunamadı. Belki yakın bir zamanda silindi.

en: "%s" is an executable text file.
crh: "%s" çalıştırılabilir bir metin dosyası.

en: "%s" selected
crh: "%s" saylandı

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
crh: Yapıştır komutunu seçerseniz "%s" kopyalanacak

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
crh: Yapıştır komutunu seçerseniz "%s" taşınacak

en: %'dnd link to %s
crh: %'d. %s ilişimi

en: %'drd link to %s
crh: %'d. %s ilişimi

en: %'dst link to %s
crh: %'d. %s ilişimi

en: %'dth link to %s
crh: %'d. %s ilişimi

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
crh: %m/%-d/%y, %-H:%M

en: %S of %S
crh: %S / %S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
crh: %-d %b %Y %a, saat %-H:%M da

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
crh: %-d %b %Y %a, saat %-H:%M:%S da

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
crh: %-d %m %Y, saat %-H:%M da

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
crh: %-d %b %Y, saat %-H:%M da

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
crh: %-d/%m/%y, saat %-H:%M da

en: %m/%d/%y
crh: %d/%m/%y

en: %s (%'dnd copy)%s
crh: %s (%'d. kopiya)%s

en: %s (%'drd copy)%s
crh: %s (%'d. kopiya)%s

en: %s (%'dst copy)%s
crh: %s (%'d. kopiya)%s

en: %s (%'dth copy)%s
crh: %s (%'d. kopiya)%s

en: %s (%s bytes)
crh: %s (%s bayt)

en: %s (another copy)%s
crh: %s (diğer kopya)%s

en: %s (copy)%s
crh: %s (kopya)%s

en: %s - File Browser
crh: %s - Dosye Kezicisi

en: %s Properties
crh: %s Hasiyetleri

en: %s Visible Columns
crh: %s Körüngen Sutunları

en: %s document
crh: %s vesiqası

en: %s's Home
crh: %s Ev Cilbenti

en: %s, Free space: %s
crh: %s, Boş feza: %s

en: (Empty)
crh: (Boş)

en: (some contents unreadable)
crh: (bazı mündericeler oqulmaz)

en: 00/00/00, 00:00 PM
crh: 00/00/00, saat 00:00 da

en: 1 Year
crh: 1 Yıl

en: 100%
crh: %100

en: 150%
crh: %150

en: 200%
crh: %200

en: 400%
crh: %400

en: 50%
crh: %50

en: 6 Months
crh: 6 Ay

en: <b>Behavior</b>
crh: <b>Davranış</b>

en: <b>Date</b>
crh: <b>Tarih</b>

en: <b>Default View</b>
crh: <b>Öntanımlı Görünüm</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
crh: <b>Çalıştırılabilir Metin Dosyaları</b>

en: <b>Folders</b>
crh: <b>Klasörler</b>

en: <b>Icon Captions</b>
crh: <b>Simge Başlıkları</b>

en: <b>List Columns</b>
crh: <b>Liste Sütunları</b>

en: <b>Media Handling</b>
crh: <b>Ortam İşleme</b>

en: <b>Other Media</b>
crh: <b>Diger Vasat</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
crh: <b>Diğer Önizlenebilir Dosyalar</b>

en: <b>Sound Files</b>
crh: <b>Ses Dosyaları</b>

en: <b>Text Files</b>
crh: <b>Metin Dosyaları</b>

en: <b>Trash</b>
crh: <b>Çöp</b>

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
crh: <big><b>Yazılım kendiliğinden başlatılırken hata</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
crh: <big><b>Bu ortam kendiliğinden çalıştırılması istenen bir yazılım içeriyor. Çalıştırmak ister misiniz?</b></big>

en: ? bytes
crh: ? bayt

en: ? items
crh: ? unsur

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
crh: Çok uzun dosya isimlerinin yaklaştırma seviyesine bağlı olarak nasıl kısaltılacağını belirten biz dizgi. Er liste girişleri "Yaklaştırma Seviyesi:Tamsayı" biçimindedir. Er yaklaştırma seviyesine göre eğer girilen tamsayı 0'dan büyükse dosya ismi girilen satır sayısını geçmeyecek. Eğer tamsayı 0 ya da daa küçükse, belirtilen yaklaştırma seviyesinde içbir sınır uygulanmaz. Bir öntanımlı olarak yaklaştırma seviyesi belirtilmeden "Tamsayı" biçiminde girişe izin verilir. Bu diğer tüm yaklaştırma seviyeleri için satır sınırını belirtir. Örnekler: 0 - er zaman uzun dosya isimlerini göster; 3 - eğer dosya ismi üç satırı geçiyorsa kısalt; smallest:5, smaller:4,0 - yaklaştırma seviyesi "smallest" için eğer beş satırı geçerse dosya ismini kısalt. "small" yaklaştırma seviyesi için eğer satır sayısı 4'ü geçerse dosya ismini kısalt. Diğer yaklaştırma seviyeleri için dosya isimlerini kısaltma. Geçerli yaklaştırma seviyeleri: smallest (%33), smaller (%50), small (%66), standard (%100), large (%150), larger (%200), largest (%400)

en: A_ll columns have the same width
crh: _Tüm sütunlar aynı genişliğe saip

en: Access files
crh: Dosyalara erişim

en: Access was denied.
crh: Erişim engellendi.

en: Access:
crh: İrişim:

en: Accessed:
crh: İrişilgen:

en: Acti_on:
crh: _Eylem:

en: Activate next tab
crh: Soñraki ilmekni faalleştir

en: Activate previous tab
crh: Önceki sekmeyi etkinleştir

en: Add Application
crh: Uyğulama Ekle

en: Add Emblems...
crh: Amblem Ekle...

en: Add _bookmark
crh: _Yer-imi ekle

en: Add a bookmark for the current location to this menu
crh: Mevcut konum için menüye yer imi ekle

en: Add a new criterion to this search
crh: Bu qıdırmağa yañı bir qıstas ekle

en: Add new...
crh: Yañı ekle...

en: All columns have same width
crh: Tüm sütunlar aynı genişlikte

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
crh: Bu klasördeki tüm çalıştırılabilir dosyalar Betikler menüsünde görünecek.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
crh: Bu cilbentteki episi ifa-etilebilir dosyeler Bitikler menüsinde körünir. Menüden bir bitikniñ saylanuvı o bitikni çaptırır.
    
    Yerli bir cilbentten çaptırılğanında, bitiklerge saylanğan dosye adları keçirilir. Uzaqtaki bir cilbentten çaptırılğanında (meselâ, ağ yaki ftp mündericesini köstergen bir cilbent), bitikler parametr almaycaqlardır.
    
    Er hal-ü-kârda, bitiklerniñ qullanabilecegi aşağıdaki çevre deñişkenleri Caja tarafından tesbit etilecektir:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: Seçilen dosyalar için satır sonu çıkarılmış konumlar (sadece yerel ise)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: Seçilen dosyalar için satır sonu çıkarılmış URI'ler.
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: Geçerli konum için URI
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: güncel pencerenin konumu ve boyutu
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: bir yarıq-körünim penceresiniñ ğayrı-faal terezesinde saylanğan dosyeler içün satır-soñu ile mahdut yolçıqlar (faqat yerli ise)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: bir yarıq-körünim penceresiniñ ğayrı-faal terezesinde saylanğan dosyeler içün satır-soñu ile mahdut URİ'ler
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: bir yarıq-körünim penceresiniñ ğayrı-faal terezesinde saylanğan qonum içün URİ

en: Allow _executing file as program
crh: Dosyayı bir program gibi ç_alıştırmaya izin ver

en: Always
crh: Er _zaman

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
crh: Yol çubuğu yerine er zaman konum girişini kullan

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
crh: Masaüstünde çok uzun dosya isimlerinin kısaltılmasının nasıl yapılabileceğini belirten bir tam sayı. Eğer sayı 0'dan büyükse, dosya ismi girilen sayı kadar satırı geçemez. Eğer sayı 0'dan küçükse, gösterilen satır sınırı uygulanmaz.

en: An invalid drag type was used.
crh: Keçersiz bir süyrekleme türü qullanıldı.

en: Another link to %s
crh: %s için başqa bir ilişim

en: Any
crh: Er angisi

en: Aperture Value
crh: Diyafram Değeri

en: Apparition
crh: Ruh

en: Application does not accept documents on command line
crh: Uyğulama emir satrında vesiqalarnı qabul etmey

en: Apply Permissions to Enclosed Files
crh: Çevrelenmiş Dosyalara İzinleri Uygula

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
crh: Daha önce ziyaret edilen konumları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to open all files?
crh: Dosyelerniñ episini açmağa istegeniñizden eminsiñizmi?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
crh: "%B" dosyasını çöpten kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
crh: "%B" dosyasını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Arran_ge Items
crh: _Unsurlarnı Tertiple

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
crh: Çö_pü boşaltmadan, ya da dosyaları silmeden önce sor

en: Ask what to do
crh: Ne yapılacağını sora

en: Autorun Prompt
crh: Kendiliğinden Çalışma Sorusu

en: B_rowse media when inserted
crh: Takıldığında  _ortama göz at

en: Back history
crh: Geçmişte geriye

en: Background
crh: Arkaplan

en: Backgrounds and Emblems
crh: Arqa-zeminler ve Emblemler

en: Basic
crh: Temel

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
crh: Caja'u çalıştırmadan önce, lütfen aşağıdaki klasörü oluşturun, ya da Caja'un oluşturabileceği şekilde erişim haklarını ayarlayın.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
crh: Caja'u çalıştırmadan önce, lütfen aşağıdaki klasörü oluşturun, ya da Caja'un oluşturabileceği şekilde erişim haklarını ayarlayın.

en: Behavior
crh: Davranış

en: Black
crh: Siyah

en: Blue Ridge
crh: Kabartma Mavi

en: Blue Rough
crh: Pürüzlü Mavi

en: Blue Type
crh: Mavi Tür

en: Bookmark for Nonexistent Location
crh: Bulunmayan Konum İçin Yer İmi

en: Bookmarks
crh: Yer-imleri

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
crh: Bu bilgisayardan irişilebilgen episi yerli ve uzaqtaki disklerde ve cilbentlerde keziniñiz

en: Browse bookmarked and local network locations
crh: Yer-imli ve yerli şebeke qonumlarını kezin

en: Browse in New _Tab
crh: Yañı _İlmekte Kezin

en: Browse in New _Window
crh: _Yañı Pencerede Kezin

en: Browse the contents of the network
crh: Şebeke içindekilerinde keziniñiz

en: Browse the file system with the file manager
crh: Dosya yöneticisi ile dosya sistemine gözat

en: Brushed Metal
crh: Cilalı Metal

en: Bubble Gum
crh: Sakız

en: Burlap
crh: Kumaş

en: By Emblems
crh: Emblem Boyunca

en: By Modification Date
crh: Deñişim Tarihı Boyunca

en: By Modification _Date
crh: _Değişim Tarihine Göre

en: By Name
crh: İsim Boyunca

en: By Size
crh: Ölçü Boyunca

en: By Type
crh: Tür Boyunca

en: By _Emblems
crh: _Amblemlerine Göre

en: By _Name
crh: İ_sme Göre

en: By _Size
crh: _Büyüklüğe Göre

en: By _Type
crh: _Türe Göre

en: CD _Audio:
crh: CD _Sesi:

en: C_ancel Remove
crh: _Silmeyi İptal Et

en: C_olors
crh: _Renkler

en: C_onnect
crh: _Bağlan

en: Caja cannot handle "%s" locations.
crh: Caja "%s" konumlarını işleyemiyor.

en: Caja cannot handle this kind of location.
crh: Caja bu tür qonumlarnı qollayalmay.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
crh: Caja aşağıdaki gereken klasörleri oluşturamadı: %s.

en: Caja could not create the required folder "%s".
crh: Natutilus gerekli "%s" klasörünü oluşturamadı.

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
crh: Caja'e klasörü gösterebilecek yetenekte bir görüntüleyici kurulmamış.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
crh: Caja faydalı olacağı ümüti ile, lâkin ER ANGİ KEFALET OLMADAN dağıtıla; atta zımniy ALIP-VERİLEBİLİRLİK yaki BELLİ MURATQA LİYAQAT kefaleti olmadan. Daha çoq tafsilât içün GNU Umumiy Aleniy Litsenziyasını körüñiz.

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
crh: Caja serbest yazılımdır; onı Serbest Yazılım Vaqfı (FSF) tarafından neşir etilgeni kibi GNU Umumiy Aleniy Litsenziyası şartları altında kene dağıtabilir ve/yaki deñiştirebilirsiñiz; ya Litsenziyanıñ 2-nci sürümi, ya da (ihtiyarıñızğa köre) er angi soñraki sürümi.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
crh: Caja sizge dosyeleriñizni ve cilbentleriñizni tertiplemege imkân berir, em bilgisayarıñızda em de devre-içi.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
crh: Caja'un kullanıcıların ev klasörlerini masaüstü olarak kullanması

en: Caja will exit when last window destroyed.
crh: Soñki pencere yoq etilgeninde Caja terk etecek.

en: Camera Brand
crh: Fotoğraf Makinesi Markası

en: Camera Model
crh: Fotoğraf Makinesi Modeli

en: Camouflage
crh: Kamuflaj

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
crh: Bir 'Tür=İlişim' masaüstü kirildisine vesiqa URI'leri keçirilamaz

en: Cancel
crh: Vazgeç

en: Cancel Group Change?
crh: Grup Değişimi İptal Edilsin mi?

en: Cancel Owner Change?
crh: Saip Değişimi İptal Edilsin mi?

en: Cannot find the autorun program
crh: Kendiliğinden çalıştırma programı bulunamıyor

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
crh: Dosya çöpe taşınamadı, kalıcı olarak silmek ister misiniz?

en: Chalk
crh: Tebeşir

en: Change Desktop _Background
crh: Masaüstü _Arqa-zeminini Deñiştir

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
crh: Dosya yönetici pencerelerinin işleyişini ve görünümünü değiştirin

en: Change the visibility of this window's location bar
crh: Bu pencerenin konum çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Change the visibility of this window's main toolbar
crh: Bu pencerenin ana araç çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Change the visibility of this window's side pane
crh: Bu pencerenin yan çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Change the visibility of this window's statusbar
crh: Pencere durum çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Charcoal
crh: Kömür

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
crh: Yazım yanlışlarını ve vekil ayarlarınızın doğruluğunu kontrol edin.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
crh: Bu amblemi silmek için erişim haklarınızı kontrol edin.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
crh: Bu deseni silmek için erişim haklarınızı kontrol edin.

en: Choose a program with which to open the selected item
crh: Seçili dosyayı açacak uygulamayı seç

en: Choose another application with which to open the selected item
crh: Seçili dosyayı açacak başka bir uygulamayı seç

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
crh: Simge adının altında gösterilecek bilgilerin sırasını seçin. Simgelere yaklaştıkça görüntülenecek bilgi miktarı artacaktır.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
crh: List görünümünde gösterilecek bilgilerin sırasını seçin.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
crh: Bu cilbentte körünecek malümatnıñ sırasını saylañız:

en: Choose what application to launch.
crh: Ne uyğulamanıñ fırlatılacağını saylañız.

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
crh: Ortam takıldığında ya da sisteme aygıtlar bağlandığında ne olacağını seçin

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
crh: Menüden bir betik seçmek, bu betiği girdi olarak tüm seçili öğeleri kullanarak çalıştırır.

en: Clea_r History
crh: _Keçmişni Temizle

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
crh: Git menüsünün ve İleri/Geri listesinin içeriğini temizle

en: Click on a color to remove it
crh: Silmek için bir rengin üzerine tıklayın

en: Click on a pattern to remove it
crh: Silmek için bir desenin üzerine tıklayın

en: Click on an emblem to remove it
crh: Silmek için bir amblemin üzerine tıklayın

en: Clos_e All Folders
crh: _Tüm Klasörleri Kapat

en: Close P_arent Folders
crh: _Üst Klasörleri Kapat

en: Close _All Windows
crh: _Episi Pencerelerni Qapat

en: Close all Navigation windows
crh: Episi Seyrüsefer pencerelerini qapat

en: Close all folder windows
crh: Tüm klasör pencerelerini kapat

en: Close tab
crh: İlmekni qapat

en: Close the side pane
crh: Yan terezeni qapat

en: Close this folder
crh: Bu cilbentni qapat

en: Close this folder's parents
crh: Klasörün üst klasörlerini kapat

en: Color _name:
crh: Renk _adı:

en: Color _value:
crh: Renk _değeri:

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
crh: Öntanımlı klasör arkaplanı için renk. Sadece background_set seçiliyse kullanılır.

en: Colors:
crh: Renkler:

en: Command
crh: Komut

en: Comment
crh: Şerh

en: Compact View
crh: Kompakt Körünim

en: Compact _Layout
crh: Kompakt _Tizilim

en: Computer
crh: Bilgisayar

en: Computer icon visible on desktop
crh: Bilgisayar simgesi masaüstünde görünür

en: Concrete
crh: Beton

en: Connect To This Server
crh: Bu Sunucığa Bağlan

en: Connect to Server
crh: Sunucuya Bağlan

en: Connect to Server %s
crh: %s Sunucısına Bağlan

en: Connect to _Server...
crh: _Sunucığa Bağlan...

en: Connect to a remote computer or shared disk
crh: Uzaqtaki bilgisayarğa ya da üleşilgen diskke bağlan

en: Connect to the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürücige bağlan

en: Connect to the selected drive
crh: Saylanğan sürücige bağlan

en: Content View
crh: İçerik Görünümü

en: Contents:
crh: Münderice:

en: Copy _Anyway
crh: _Kene de Kopiyala

en: Copy the current selection to the desktop
crh: Cari saylamnı masaüstüne kopiyala

en: Copy the current selection to the home folder
crh: Cari saylamnı ev cilbentine kopiyala

en: Copy the current selection to the other pane in the window
crh: Cari saylamnı penceredeki diger terezege kopiyala

en: Copy the selected text to the clipboard
crh: Seçili metni panoya kopiyala

en: Copying "%B" to "%B"
crh: "%B", "%B" hedefine kopiyalanıyor

en: Copying Files
crh: Dosyeler Kopiyalana

en: Copyright
crh: Telif Hakkı

en: Cork
crh: Mantar

en: Could not add application
crh: Uyğulama eklenamadı

en: Could not add application to the application database: %s
crh: Uygulama uygulama veritabanına eklenemedi: %s

en: Could not determine original location of "%s"
crh: "%s" özgün konumu belirlenemedi

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
crh: "%s" gösterilemedi, çünkü makine bulunamadı.

en: Could not display "%s".
crh: "%s" kösterilamadı.

en: Could not find "%s".
crh: "%s" bulunamadı.

en: Could not find '%s'
crh: '%s' tapılamadı

en: Could not find application
crh: Uygulama bulunamadı

en: Could not remove application
crh: Uyğulama çetletilamadı

en: Could not remove emblem with name '%s'.
crh: '%s' adındaki amblem silinemedi.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
crh: Zaten mevcut olan %F klasöründen dosyalar silinemedi.

en: Could not remove the already existing file %F.
crh: Zaten mevcut olan %F dosyası silinemedi.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
crh: %F içerisinde aynı isimde zaten mevcut olan dosya silinemedi.

en: Could not remove the folder %B.
crh: %B klasörü silinemedi.

en: Could not remove the source folder.
crh: Hedef klasör silinemedi.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
crh: '%s' adındaki amblem yeniden adlandırılamadı.

en: Could not run application
crh: Uyğulama çaptırılamadı

en: Could not set application as the default: %s
crh: Uyğulama ög-belgilengen olaraq tesbit etilamadı: %s

en: Could not set as default application
crh: Ög-belgilengen uyğulama olaraq tesbit etilamadı

en: Count _number of items:
crh: _Öğe sayısını esapla:

en: Create Document from template "%s"
crh: "%s" şablomundan Belge oluştur

en: Create L_auncher...
crh: _Fırlatıcı İcat Et...

en: Create _Document
crh: _Vesiqa İcat Et

en: Create _Folder
crh: _Cilbent İcat Et

en: Create a New Color:
crh: Yeni Bir Renk Oluştur:

en: Create a New Emblem
crh: Yeni Bir Amblem Oluştur

en: Create a new empty file inside this folder
crh: Bu klasör içinde boş bir dosya oluştur

en: Create a new empty folder inside this folder
crh: Bu klasör içinde boş bir klasör oluştur

en: Create a new launcher
crh: Yañı bir fırlatıcını icat et

en: Create a symbolic link for each selected item
crh: Seçilen er dosya için sembolik bağlantı oluştur

en: Create and delete files
crh: Dosyaları oluştur ve sil

en: Create the initial window with the given geometry.
crh: Verilen geometride giriş penceresi oluştur.

en: Creating Properties window.
crh: Özellikler penceresi oluşturuluyor.

en: Creating links in "%B"
crh: "%B" içerisinde bağlar oluşturuluyor

en: Creator
crh: Oluşturan

en: Cu_t
crh: _Kes

en: Cursor Position
crh: İmleç Konumu

en: Custom Background
crh: Özel Arkaplan

en: Custom Side Pane Background Set
crh: Özel Yan Panel Arkaplan Ayarı

en: Cut the selected text to the clipboard
crh: Seçili metni kes ve panoya yapıştır

en: D_efault zoom level:
crh: Ön_tanımlı yaklaştırma seviyesi:

en: D_uplicate
crh: E_gizle

en: Dark Cork
crh: Mantar

en: Date Accessed
crh: İrişim Tarihı

en: Date Digitized
crh: Çekildiği Tarih

en: Date Format
crh: Tarih Biçimi

en: Date Modified
crh: Deñiştirilgeni Tarih

en: Date Taken
crh: Çekildiği Tarih

en: Decrease the view size
crh: Körünim ölçüsini ufaqlaştır

en: Deep Teal
crh: Çamur

en: Default
crh: Ög-belgilengen

en: Default Background Color
crh: Öntanımlı Arkaplan Rengi

en: Default Background Filename
crh: Öntanımlı Arkaplan Dosya Adı

en: Default Side Pane Background Color
crh: Öntanımlı Yan Panel Arkaplan Rengi

en: Default Side Pane Background Filename
crh: Öntanımlı Yan Panel Arkaplan Dosya Adı

en: Default Thumbnail Icon Size
crh: Öntanımlı Örnek Resim Simge Boyutu

en: Default _zoom level:
crh: Ön_tanımlı yaklaştırma seviyesi:

en: Default column order in the list view
crh: Liste görünümünde öntanımlı sütun sırası

en: Default column order in the list view.
crh: Liste görünümünde öntanımlı sütun sırası.

en: Default compact view zoom level
crh: Öntanımlı sıkışık görünüm yaklaştırma seviyesi

en: Default folder viewer
crh: Öntanımlı klasör görüntüleyici

en: Default icon zoom level
crh: Öntanımlı simge yaklaştırma seviyesi

en: Default list of columns visible in the list view
crh: Liste görünümünde görünür olan öntanımlı sütun listesi

en: Default list of columns visible in the list view.
crh: Liste görünümünde görünür olan öntanımlı sütun listesi.

en: Default list zoom level
crh: Öntanımlı liste yaklaştırma seviyesi

en: Default sort order
crh: Öntanımlı sıralama düzeni

en: Default zoom level used by the compact view.
crh: Sıkışık görünüm tarafından kullanılacak öntanımlı yaklaştırma.

en: Default zoom level used by the icon view.
crh: Simge görünümünün kullanacağu öntanımlı yaklaştırma seviyesi.

en: Default zoom level used by the list view.
crh: Simge görünümünün kullanacağu öntanımlı yaklaştırma seviyesi.

en: Delete _All
crh: _Episini Sil

en: Delete all items in the Trash
crh: Çöpteki episi unsurlarnı sil

en: Delete all selected items permanently
crh: Saylanğan unsurlarnı daimiy olaraq sil

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
crh: Tüm seçilen öğeleri Çöpe göndermeden sil

en: Delete the open folder permanently
crh: Açık olan klasörü kalıcı olarak sil

en: Delete this folder, without moving to the Trash
crh: Bu klasörü Çöp'e taşımadan sil

en: Deleting Files
crh: Dosyeler Siline

en: Deleting files
crh: Dosyalar siliniyor

en: Description
crh: Betimleme

en: Desktop
crh: Masaüstü

en: Desktop computer icon name
crh: Masaüstü bilgisayar simgesi adı

en: Desktop font
crh: Masaüstü yazıtipi

en: Desktop home icon name
crh: Masaüstü ev simgesi adı

en: Desktop trash icon name
crh: Masaüstü çöp simgesi adı

en: Details:
crh: Tafsilât:

en: Detect media in the selected drive
crh: Saylanğan sürücide vasatnı alğıla

en: Disable connection to session manager
crh: Oturım idarecisine bağlantını ğayrı qabilleştir

en: Disconnect the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürüciniñ bağlantısını kes

en: Disconnect the selected drive
crh: Saylanğan sürüci bağlantısını kes

en: Display
crh: Gösterim

en: Display Caja help
crh: Caja yardımını köster

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
crh: Bu menüdeki yer imlerini düzenlemek için pencere göster

en: Display credits for the creators of Caja
crh: Caja mücitleri aqqında itimatlarnı köster

en: Display icons in the opposite order
crh: Simgeleri ters sıra ile göster

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
crh: Körünişni şahsiyleştirmek içün qullanılabilgen desenler, tüsler ve emblemlerni köster

en: Display this location with the compact view.
crh: Bu konumu sıkışık görünüm ile göster.

en: Display this location with the icon view.
crh: Bu konumu simge görünümü ile göster

en: Display this location with the list view.
crh: Bu konumu liste görünümü ile göster.

en: Do Nothing
crh: İç Bir Şey Yapma

en: Do _not Empty Trash
crh: Çöpü _Boşaltma

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
crh: Masaüstünü yönetme (tercihler penceresindeki özellikleri gözardı et).

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
crh: Bağı kaldırmadan önce çöpü boşaltmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
crh: Listenizde konumu bulunmayan yer imlerini silmek ister misiniz?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
crh: "%s" çalıştırmak ister misiniz, yoksa içeriği mi görüntülensin?

en: Documents
crh: Belgeler

en: Dots
crh: Noktalar

en: Download location?
crh: Qonum endirilsinmi?

en: Drag a color to an object to change it to that color
crh: Nesnenin rengini değiştirmek için rengi nesneye doğru sürükleyin

en: Drag a pattern tile to an object to change it
crh: Değiştirmek için deseni nesnenin üzerine doğru sürükleyin

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
crh: Nesneye eklemek için amblemi nesneye sürükleyin

en: Drag and drop is not supported.
crh: Süyrekle ve tüşür desteklenmey.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
crh: Süyrekle ve tüşür faqat yerli dosye sistemlerinde desteklene.

en: Duplicate each selected item
crh: Er saylanğan unsurnı egizle

en: Duplicating "%B"
crh: "%B" çoğaltılıyor

en: E_mpty Trash
crh: Çöpni _Boşat

en: E_xecute
crh: _İfa

en: Eclipse
crh: Karartı

en: Edit
crh: Tarir Et

en: Edit Bookmarks
crh: Yer-imlerini Tarir Et

en: Edit Caja preferences
crh: Caja tercihlerini tarir et

en: Edit the saved search
crh: Kaydedilmiş aramayı düzenle

en: Eject the selected volume
crh: Seçili sistemi çıkart

en: Eject the volume associated with the open folder
crh: Açılı klasör ile ilişkili sistemi çıkart

en: Eject the volume associated with this folder
crh: Bu klasör ile ilişkili sistemi çıkart

en: Emblems
crh: Emblemler

en: Emblems:
crh: Amblemler:

en: Empty Trash
crh: Çöpni Boşat

en: Empty _Trash
crh: Çöpü _Boşalt

en: Emptying Trash
crh: Çöp Boşatıla

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
crh: Tüm pencerelerin tarayıcı halinde olduğu, klasik Caja işleyişini etkinleştirir

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
crh: Er amblemin yanına bir açıklayıcı bir isim giriniz.  Bu isim başka yerlerde bu amblemi tanımak için kullanılacaktır.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
crh: Amblemin yanına bir açıklayıcı bir isim giriniz.  Bu isim başka yerlerde bu amblemi tanımak için kullanılacaktır.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
crh: Gösterilen amblem için yeni bir isim giriniz:

en: Envy
crh: Kıskandıran

en: Erase
crh: Sil

en: Error starting autorun program: %s
crh: Kendiliğinden çalıştırma programı başlatılırken hata: %s

en: Error while copying "%B".
crh: "%B" kopiyalanırken hata.

en: Error while copying to "%B".
crh: "%B" hedefine kopiyalanırken hata.

en: Error while copying.
crh: Kopiyalarken hata oluştu.

en: Error while creating directory %B.
crh: %B dizini oluştururken hata.

en: Error while creating file %B.
crh: %B dosyası oluştururken hata.

en: Error while creating link to %B.
crh: %B bağı oluşturulurken hata.

en: Error while deleting.
crh: Silinirken hata oluştu.

en: Error while moving "%B".
crh: "%B" taşınırken hata oluştu.

en: Error while moving files to trash.
crh: Dosyalar çöpe taşınırken hata.

en: Error while moving.
crh: Taşınırken hata oluştu.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
crh: Hata: %s
    Lütfen başka bir görüntüleyici seçin ve tekrar deneyin.

en: Execute:
crh: İfa:

en: Exposure Program
crh: Tab Etme Programı

en: Exposure Time
crh: Tab Etme Zamanı

en: FILE
crh: DOSYE

en: FTP (with login)
crh: FTP (giriş ile)

en: Failed to load image information
crh: Resim bilgisi yüklenirken hata oluştu

en: Fibers
crh: İplik

en: File Browser
crh: Dosye Kezicisi

en: File Management
crh: Dosye İdaresi

en: File Management Preferences
crh: Dosya Yöneticisi Tercihleri

en: File Manager
crh: Dosye İdarecisi

en: File Operations
crh: Dosye işlemleri

en: File Permissions:
crh: Dosye Ruhsetleri:

en: File System
crh: Dosya Sistemi

en: File Type
crh: Dosye Türü

en: File access:
crh: Dosye irişimi:

en: File is not a valid .desktop file
crh: Dosye keçerli bir .desktop dosyesi degil

en: File not found
crh: Dosya bulunamadı

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
crh: Öntanımlı yan panel arkaplanı için dosyaadı. Sadece side_pane_ background_set seçiliyse kullanılır.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
crh: "%B" klasörü içerisindeki dosyalar kopiyalanamıyor çünkü onları görmek için yeterli erişim hakkınız yok.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
crh: "%B" klasöründeki dosyalar silinemiyor çünkü onları görmek için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
crh: "%B" klasöründeki dosyalar işlenemiyor çünkü onları okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: Filesystem type:
crh: Dosye-sistemi türü:

en: Fire Engine
crh: Alev Makinesi

en: Flash Fired
crh: Flaş Çakıldı

en: Floral
crh: Bitki

en: Focal Length
crh: Odak Uzaklığı

en: Folder Permissions:
crh: Cilbent Ruhsetleri:

en: Folder access:
crh: Cilbent irişimi:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
crh: "İleri" ve "Keri" dögmelerine saip sıçanları olğan qullanıcılar içün, bu tuş olarnıñ biri basılğanında er angi bir amelniñ yapılıp yapılmaycağını belgileycek.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
crh: "İleri" ve "Keri" içün dögmelerge saip sıçanları olğan qullanıcılar içün, bu tuş angi dögmeniñ bir kezici penceresinde "Keri" emrini faalleştirgenini tesbit etecek. Caiz qıymetlerniñ menzili 6 ile 14 arasıdır.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
crh: "İleri" ve "Keri" içün dögmelerge saip sıçanları olğan qullanıcılar içün, bu tuş angi dögmeniñ bir kezici penceresinde "İleri" emrini faalleştirgenini tesbit etecek. Caiz qıymetlerniñ menzili 6 ile 14 arasıdır.

en: Format the selected volume
crh: Saylanğan cıltnı formatlandır

en: Format the volume associated with the open folder
crh: Açık klasör ile ilişkili sistemi biçimlendir

en: Format the volume associated with this folder
crh: Bu klasör ile ilişkili sistemi biçimle

en: Forward history
crh: Geçmişte ileriye

en: Fossil
crh: Fosil

en: Free space:
crh: Boş feza:

en: GEOMETRY
crh: GEOMETRİ

en: Go
crh: Bar

en: Go To:
crh: Şurağa Bar:

en: Go to the location specified by this bookmark
crh: Bu yer-imi tarafından belirtilgen qonumğa bar

en: Go to the next visited location
crh: Soñraki ziyaret etilgen qonumğa bar

en: Go to the previous visited location
crh: Evelki ziyaret etilgen qonumğa bar

en: Go to the same location as in the extra pane
crh: Ziyade terezedeki ile aynı qonumğa bar

en: Granite
crh: Granit

en: Grapefruit
crh: Greyfurt

en: Green Weave
crh: Yeşil Örgülü

en: Group
crh: Zümre

en: Group:
crh: Zümresi:

en: History
crh: Geçmiş

en: Home Folder
crh: Ev Cilbenti

en: Home icon visible on desktop
crh: Ev simgesi masaüstünde görünür

en: ID
crh: Kimlik

en: ISO Speed Rating
crh: ISO Hız Oranı

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
crh: Çö_pü kullanmayacak bir Sil komutu ekle

en: Ice
crh: Buz

en: Icon
crh: İşaretçik

en: Icon View
crh: İşaretçik Körünimi

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
crh: Eğer seçiliyse, Caja klasörleri sadece ağaç yan panelinde gösterir. Aksi halde em klasörleri em de dosyaları gösterir.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
crh: Eğer seçiliyse, yeni açılan pencerelerin konum çubukları görünür halde olur.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
crh: Eğer seçiliyse, yeni açılan pencerelerin yan paneli görüntülenecektir.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
crh: Eğer seçiliyse, yeni açılan pencerelerin durum çubuğu görüntülenecektir.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
crh: Eğer seçiliyse, yeni açılan pencerelerin araç çubuğu görüntülenecektir.

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
crh: Eğer seçiliyse, Nautilüş tarayıcı pencereleri er zaman yol çubuğu yerine konum araç çubğu için metinsel girişi kullanır.

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
crh: Eğer seçiliyse, Caja dosya tercihleri penceresinde unix yoluyla düzenlemenizi sağlayarak, az bilinen dosya özelliklerine erişmenize olanak verir.

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
crh: Eğer seçiliyse, Caja simge ve liste görünümlerinde klasörleri dosyalardan önce gösterir.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
crh: Eğer seçiliyse, Caja bir dosyayı silerken ya da Çöp'u boşaltırken onay için size soracaktır.

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
crh: Eğer seçiliyse, Caja kullanıcının görebileceği sabit diskleri ve ayrılabilir ortamları başlangıçta ve ortam takıldığında kendiliğinden bağlayacak.

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
crh: Eğer seçiliyse, Caja ortam kendiliğinden bağlandığında bir klasörü kendiliğindnden açacak. Bu sadece hiçbir bilinen x-content/* türü tespit edilmediğinde uygulanır; bilinen x-content türü tespit edildiğinde kullanıcı tarafından yapılandırılabilen eylem gerçekleştirilir.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
crh: Eğer seçiliyse, bir dosya silinirken Caja bunu çöpe göndermeksizin diskten silecektir. Bu özellik tehlikeli olabilir, bu nedenle dikkatli kullanın.

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
crh: Eğer seçiliyse, Caja ortam eklendiğinden kullanıcıya ne programları kendiliğinden çalıştırma ne de kendiliğinden başlatma soracak.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
crh: Eğer seçiliyse, Caja kullanıcının ev klasörünü masaüstü olarak kullanacak. Eğer seçili değilse, o zaman ~/Desktop masaüstü olacak.

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
crh: Eğer atanmışsa, satırlar çok geniş olduğunda bölünür.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
crh: Eğer seçiliyse, Ağ Sunucuları görünümüne bağlanan bir simge masaüstüne yerleştirilecek.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
crh: Eğer bu seçiliyse, bilgisayar konumuna olan simge bağı masaüstüne konacak.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
crh: Eğer bu seçiliyse, ev klasörüne olan simge bağı masaüstüne konacak.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
crh: Eğer bu seçiliyse, çöp'e olan simge bağı masaüstüne konacak.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
crh: Eğer seçiliyse, bağlanmış sistemlere ait olan simglere masaüstüne konacak.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
crh: Eger bu tercih tesbit etilgen ise, sıqışıq körünimde episi sutunlar aynı kenişlikke saip olur. Aksi taqdirde, er sutunnıñ kenişligi ayrı ayrı belgilenir.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
crh: Eğer seçiliyse, yeni pencerelerdeki dosyalar ters sırayla dizilecekler. yani, eğer isim ile sıralanırlarsa, dosyalar "a"dan "z"ye sıralama yerine, "z"den "a"ya sıralanacak; eğer boyuta göre sıralanırsa, artan boyut yerine azalan boyutta sıralanacak.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
crh: Eğer seçiliyse, yeni pencerelerde simgeler öntanımlı olarak daa sıkı yerleştirilecek.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
crh: Eğer seçiliyse, etiketler simgelerin altına değil üstüne yerleştirilecek.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
crh: Eğer bir öğeyi silerseniz, o kalıcı olarak kaybolur.

en: Illustration
crh: Örnekleme

en: Image
crh: Suret

en: Image Type:
crh: Resim Türü:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
crh: Bu boyuttan (bayt olarak) büyük olan resimler örneklenmeyecek. Bunun amacı boyutu büyük olan resimlerin örneklemesinin uzun zaman alması veya çok fazla hafıza harcamasıdır.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
crh: Bu sistemde boş alan kazanmak için çöp boşaltılmak zorunda. Sistemdeki tüm çöpe atılmış öğeler kalıcı olarak kaybolacak.

en: Increase the view size
crh: Körünim ölçüsini büyüt

en: Indigo
crh: İndigo

en: Information
crh: Malümat

en: Justification
crh: Yaslandırma

en: Keep icons lined up on a grid
crh: Simgeleri bir ızgara üzerinde hizalı tut

en: Keep icons sorted by emblems in rows
crh: Simgeleri amlemlerine göre sırala

en: Keep icons sorted by modification date in rows
crh: Simgeleri değişim tarihlerine göre sırala

en: Keep icons sorted by name in rows
crh: Simgeleri isimlerine göre sırala

en: Keep icons sorted by size in rows
crh: Simgeleri büyüklüklerine göre sırala

en: Keep icons sorted by type in rows
crh: Simgeleri türlerine göre sırala

en: Keywords
crh: Anahtar Sözcükler

en: Last changed:
crh: Soñki deñişiklik:

en: Leaf
crh: Yaprak

en: Leave icons wherever they are dropped
crh: Simgeler nerede bırakılırsa orada dursun

en: Lemon
crh: Limon

en: Less common media formats can be configured here
crh: Daha az yaygın ortam biçimleri buradan yapılandırılabilir

en: Line wrap
crh: Satır bölme

en: Link _name:
crh: İlişim _ismi:

en: Link target:
crh: İlişim hedefi:

en: Link to %s
crh: %s için ilişim

en: List Columns
crh: Liste Sütunları

en: List View
crh: Liste Körünimi

en: List files only
crh: Sadece dosyaları listeler

en: List of possible captions on icons
crh: Simgelerin üzerindeki olası yazılar

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
crh: Tercih yapılandırma uygulamasında "İçbir Şey Yapma" seçili x-content/* türlerinin listesi. Bu türlerle eşleşen ortam takıldığında içbir uygulama başlatılmayacak ya da sorulmayacak.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
crh: Tercih yapılandırma uygulamasında "Klasör Aç" seçili x-content/* türlerinin listesi. Bu türlerle eşleşen ortam takıldığında bir klasör penceresi açılacak.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
crh: Tercih yapılandırma uygulamasında bir uygulama başlat seçili x-content/* türlerinin listesi. Bu türlerle eşleşen ortam takıldığında girilen tür için tercih edilen uygulama başlatılır.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
crh: "Bir Şey Yapma" olarak atanan x-content/* türlerinin listesi

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
crh: "Klasör Aç" olarak atanan x-content/* türlerinin listesi

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
crh: Tercih edilen uygulamanın başlatılacaği x-content/* türlerinin listesi

en: Loading...
crh: Yüklene...

en: Local Files Only
crh: Faqat Yerli Dosyeler

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
crh: Bu bilgisayardaki vesiqalarnı ve cilbentlerni isimge yaki mündericege köre qonumlandırıñız

en: Location
crh: Konum

en: Location _Bar
crh: _Qonum Çubuğı

en: Location:
crh: Konum:

en: Lock the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürücini kilitle

en: Lock the selected drive
crh: Saylanğan sürücini kilitle

en: MIME Type
crh: MİME Türü

en: Make a _Link
crh: _İlişim Yap

en: Make a permanent connection to this server
crh: Bu sunucuya kalıcı bir bağlantı oluştur

en: Manila Paper
crh: Manila Kağıdı

en: Mark as _Trusted
crh: _İşançlı olaraq Tamğala

en: Maximum image size for thumbnailing
crh: Örneklenecek olan resmin azami büyüklüğü

en: Media
crh: Vasat

en: Merge _All
crh: _Episini Mezc Et

en: Metering Mode
crh: Ölçüm Kipi

en: Mo_ve to Trash
crh: Çöp'e _Taşı

en: Modified:
crh: Deñiştirilgen:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
crh: Eki 00 0000 Pzt, saat 00:00:00 da

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
crh: Eki 00 0000 Pzt, saat 00:00:00 da

en: Moss Ridge
crh: Yosun Sırtı

en: Mount and open %s
crh: %s taqılsın ve açılsın

en: Mount the selected volume
crh: Seçilen sistemi bağla

en: Mount the volume associated with the open folder
crh: Açık olan klasör ile ilişkili sistemi bağla

en: Mount the volume associated with this folder
crh: Bu klasörle ilişkili sistemi bağla

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
crh: Kezici penceresinde "Keri" emrini faalleştirecek sıçan dögmesi

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
crh: Kezici penceresinde "İleri" emrini faalleştirecek sıçan dögmesi

en: Move Dow_n
crh: _Aşağı Taşı

en: Move Tab _Left
crh: İlmekni S_olğa Avuştır

en: Move Tab _Right
crh: İlmekni _Sağğa Avuştır

en: Move _Up
crh: _Yuqarı Taşı

en: Move current tab to left
crh: Mevcut sekmeyi sola taşı

en: Move current tab to right
crh: Mevcut sekmeyi sağa taşı

en: Move each selected item to the Trash
crh: Tüm seçilen öğeleri Çöpe taşı

en: Move focus to the other pane in a split view window
crh: Fokusnı yarıq körünim penceresindeki diger terezege avuştır

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
crh: Daha önce Kes ya da Kopiyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları taşı ya da kopiyala

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
crh: Daha önce Kes ya da Kopiyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları seçilen klasöre taşı ya da kopiyala

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
crh: Daha önce Kes ya da Kopiyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları bu klasöre taşı ya da kopiyala

en: Move the current selection to the desktop
crh: Cari saylamnı masaüstüne avuştır

en: Move the current selection to the home folder
crh: Cari saylamnı ev cilbentine avuştır

en: Move the current selection to the other pane in the window
crh: Cari saylamnı penceredeki diger terezege avuştır

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
crh: Açık olan klasörü çöpün dışındaki "%s" konumuna taşı

en: Move the open folder to the Trash
crh: Açık olan klasörü Çöp'e taşı

en: Move this folder to the Trash
crh: Bu klasörü Çöp'e taşı

en: Moving "%B" to "%B"
crh: "%B", "%B" hedefine taşınıyor

en: Moving Files
crh: Dosyeler Avuştırıla

en: Moving files to trash
crh: Dosyalar çöpe taşınıyor

en: Mud
crh: Çamur

en: Music
crh: Müzik

en: Name
crh: İsim

en: Network
crh: Ağ

en: Network Servers
crh: Ağ Sunucuları

en: Network Servers icon visible on the desktop
crh: Ağ Sunucuları simgesi masaüstünde görünür

en: Network servers icon name
crh: Ağ sunucuları simge ismi

en: Never
crh: Asla

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
crh: Ortam eklendiğinde asla programların kendiliğinden çalıştırılması/başlatılması için sorma

en: New _Tab
crh: Yañı _İlmek

en: New _Window
crh: Yañı _Pencere

en: No applications found
crh: İç bir uyğulama tapılmadı

en: No applications selected
crh: Saylanğan uyğulama yoq

en: No bookmarks defined
crh: Belgilengen yer-imleri yoq

en: No templates installed
crh: İç bir şablon qurulmağan

en: None
crh: İç biri

en: None of the files could be added as emblems.
crh: Dosyaların içbiri amlem olarak eklenemedi.

en: Normal Si_ze
crh: Normal _Ölçü

en: Not a launchable item
crh: Fırlatılabilir bir unsur degil

en: Not allowed to set group
crh: Grup atamasına izin verilemiyor

en: Not allowed to set owner
crh: Saibin atanmasına izin verilmiyor

en: Not allowed to set permissions
crh: Yetkilerin İzinlerin atanmasına izin verilmiyor

en: Notes
crh: Notlar

en: Numbers
crh: Sayılar

en: Ocean Strips
crh: Okyanus Hissi

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
crh: Eki 00 0000, saat 00:00 da

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
crh: Eki 00 0000, saat 00:00 da

en: Octal Permissions
crh: Sekizli Ruhsetler

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
crh: Sadece açık olarak belirtilen URI'ler için pencere oluştur.

en: Only show folders in the tree side pane
crh: Ağaç kenar panelinde sadece klasörleri göster

en: Open %s
crh: %s Aç

en: Open %s and other "%s" files with:
crh: %s ve  diger "%s" dosyelerini şöyle aç:

en: Open %s and other %s document with:
crh: %s ve diger %s dosyelerini şöyle aç:

en: Open %s with:
crh: %s şöyle açılsın:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
crh: Açma işlemi başarısız, baska bir eylem seçmek ister misiniz?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
crh: Açma işlemi başarısız, başka bir görüntüleyici seçmek istiyor musunuz?

en: Open File and Close window
crh: Dosyaı Aç ve Pencereyi Kapat

en: Open Folder
crh: Cilbent Aç

en: Open Folder W_indow
crh: Cilbent _Penceresini Aç

en: Open Location
crh: Qonumnı Aç

en: Open Wit_h
crh: Şöy_le Aç

en: Open With
crh: Şöyle Aç

en: Open _Location...
crh: _Qonum Aç...

en: Open _Parent
crh: _Üst Cilbentni Aç

en: Open a folder window for the displayed location
crh: Gösterilen konum için bir klasör penceresi aç

en: Open all "%s" files with:
crh: Episi "%s" dosyelerini şöyle aç:

en: Open all %s documents with:
crh: Episi %s vesiqalarını şöyle aç:

en: Open all files of type "%s" with:
crh: "%s" türündeki tüm dosyaları birlikte aç:

en: Open an extra folder view side-by-side
crh: Ziyade bir cilbent körünimini yan-yanğa aç

en: Open another Caja window for the displayed location
crh: Gösterilen konum için başka bir Caja penceresi aç

en: Open another tab for the displayed location
crh: Gösterilen konum için başka bir sekme aç

en: Open each selected item in a folder window
crh: Er seçili öğeyi bir klasör penceresinde aç

en: Open each selected item in a navigation window
crh: Saylanğan er unsurnı bir seyrüsefer penceresinde aç

en: Open each selected item in a new tab
crh: Er seçili öğeyi yeni bir sekmede aç

en: Open in Navigation Window
crh: Seyrüsefer Penceresinde Aç

en: Open in New _Tab
crh: _Yañı İlmekte Aç

en: Open in New _Window
crh: _Yañı Pencerede Aç

en: Open in _Folder Window
crh: _Cilbent Penceresinde Aç

en: Open the contents of the File System
crh: Dosye Sisteminiñ mündericesini açıñız

en: Open the contents of your desktop in a folder
crh: Masaüstüñizniñ mündericesini bir cilbentte aç

en: Open the parent folder
crh: Baba cilbentni aç

en: Open the selected item in this window
crh: Seçili dosyayı bu pencerede aç

en: Open the trash
crh: Çöpni aç

en: Open this folder in a folder window
crh: Bu klasörü bir klasör penceresinde aç

en: Open this folder in a navigation window
crh: Bu cilbentni bir seyrüsefer penceresinde aç

en: Open this folder in a new tab
crh: Bu klasörü yeni bir sekmede aç

en: Open with other Application...
crh: Başqa bir Uyğulama ile Aç...

en: Open your personal folder
crh: Şahsiy cilbentiñizni aç

en: Open your personal templates folder
crh: Şahsiy şablon cilbentiñizni açıñız

en: Open your personal trash folder
crh: Şahsiy çöp cilbentiñizni açıñız

en: Opening "%s".
crh: "%s" açıla.

en: Orange
crh: Portakal

en: Other Type...
crh: Başqa Tür...

en: Other _Application...
crh: Başqa _Uyğulama...

en: Others
crh: Digerler

en: Others:
crh: Digerler:

en: Owner
crh: Saibi

en: Owner:
crh: Saibi:

en: Pale Blue
crh: Açık Mavi

en: Password:
crh: Sır-söz:

en: Paste the text stored on the clipboard
crh: Panodsa saklanan resmi yapıştır

en: Patterns:
crh: Desenler:

en: Perform a quick set of self-check tests.
crh: Caja'un hızlı iç testini gerçekleştir.

en: Perform or update the search
crh: Qıdırmanı icra et yaki yañart

en: Permissions
crh: Ruhsetler

en: Picture
crh: Resim

en: Places
crh: Yerler

en: Please check the spelling and try again.
crh: Lütfen, yazım hatalarını kontrol edip tekrar deneyin.

en: Please choose a different emblem name.
crh: Lütfen başka amblem ismi seçin.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
crh: Lütfen özel simge ayarlamak için sadece bir resmi taşıyın.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
crh: Geçerli değerler dosyaları bir tıklama ile başlatmak için "single", veya iki tıklama ile başlatmak için "double"dır.

en: Prefere_nces
crh: _Tercihler

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
crh: Saylanğan dosyelerni Yapıştır emri ile kopiyalanmağa azırla

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
crh: Saylanğan dosyelerni Yapıştır emri ile avuştırılmağa azırla

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
crh: Saylanğan cilbetni Yapıştır emri ile kopiyalanmağa azırla

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
crh: Saylanğan cilbetni Yapıştır emri ile avuştırılmağa azırla

en: Preparing
crh: Azırlana

en: Preparing to Move to "%B"
crh: "%B" içine Taşımak için Azırlanıyor

en: Presentation
crh: Sunum

en: Preview
crh: Ög-baquv

en: Preview _sound files:
crh: _Ses dosyaları önizleme:

en: Properties
crh: Hasiyetler

en: Public FTP
crh: Genel FTP

en: Purple Marble
crh: Mor Mermer

en: Put labels beside icons
crh: Yazıyı simgenin yanına yerleştir

en: Quit Caja.
crh: Caja'tan Çıq.

en: Rating
crh: Değerlendirme

en: Re_versed Order
crh: _Ters Sıra

en: Read and write
crh: Okuma ve yazma

en: Read-only
crh: Salt-okunur

en: Redo the last undone action
crh: Keri yapılğan soñki amelni kene yap

en: Reload
crh: Kene Yükle

en: Reload the current location
crh: Ağımdaki qonumnı kene yükle

en: Remove
crh: Çetlet

en: Remove this criterion from the search
crh: Qıdırmadan bu qıstasnı çetlet

en: Rename
crh: Yeniden Adlandır

en: Rename Emblem
crh: Amblemi Yeniden Adlandır

en: Rename selected item
crh: Seçili öğeyi yeniden adlandır

en: Rename...
crh: Yeniden Adlandır...

en: Renaming "%s" to "%s".
crh: "%s"nin adı "%s"ye değiştiriliyor.

en: Replace
crh: İvaz Et

en: Replace _All
crh: _Episini İvaz Et

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
crh: Simgeleri üst üste gelmeyi engelleyecek şekilde pencere içinde daa uygun bir şekilde konumlandır

en: Reset
crh: Sıfırla

en: Reset View to _Defaults
crh: Körünimni _Ög-belgilemelerge Sıfırla

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
crh: Reset silinemeyen özel bir resimdir.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
crh: Bu görünüm için tercihlerle uyuşmak için sıralamayı ve yaklaştırma oranını sıfırla

en: Restore Icon's Original Si_ze
crh: İşaretçikniñ Ö_zgün Ölçüsini Keri Tikle

en: Restore Icons' Original Si_zes
crh: İşaretçiklerniñ Ö_zgün Ölçülerini Keri Tikle

en: Restore each selected icon to its original size
crh: Er seçili simgeyi eski konumuna getir

en: Reverse sort order in new windows
crh: Yeni pencerelerde ters sıralama düzeni

en: Ridged Paper
crh: İnce Kağıt

en: Rough Paper
crh: Kalın Kağıt

en: Ruby
crh: Yakut

en: Run "%s" on any selected items
crh: Herhangi bir seçili öğe üzerinde "%s" çalıştır

en: Run in _Terminal
crh: _Terminalda Çaptır

en: Run or manage scripts from %s
crh: Betikleri %s konumundan çalıştır ya da yönet

en: SELinux Context
crh: SELinux Konteksti

en: SELinux context:
crh: SELinux konteksti:

en: S_kip All
crh: Episini _Atla

en: Sa_ve Search
crh: Aramayı _Kaydet

en: Sa_ve Search As...
crh: _Aramayı Farklı Kaydet...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürücini emin şekilde çetleştir

en: Safely remove the selected drive
crh: Saylanğan sürücini telükesiz olaraq çetleştir

en: Save Search as
crh: Qıdırmanı şöyle Saqla

en: Save the current search as a file
crh: Mevcut aramayı dosya olarak kaydet

en: Save the edited search
crh: Düzenlenmiş aramayı kaydet

en: Saved search
crh: Kayıtlı arama

en: Sea Foam
crh: Deniz

en: Search
crh: Arama

en: Search Folder
crh: Qıdırma Cilbenti

en: Search _name:
crh: Qıdırma _adı:

en: Search documents and folders by name
crh: Vesiqalarnı ve cilbentlerni isimge köre qıdır

en: Search for "%s"
crh: "%s" içün qıdıruv

en: Search results
crh: Qıdırma neticeleri

en: Search:
crh: Qıdırma:

en: Secure WebDAV (HTTPS)
crh: Güvenli WebDAV (HTTPS)

en: Select All
crh: Tümünü Seç

en: Select Custom Icon
crh: Şahsiyleştirilgen İşaretçik Sayla

en: Select Folder to Save Search In
crh: Qıdırmanıñ Saqlanacağı Cilbentni Saylañız

en: Select I_tems Matching...
crh: Şöyle _Eşleşken Unsurlarnı Sayla...

en: Select Items Matching
crh: Eşleşen Öğeleri Seçin

en: Select _All
crh: _Tümünü Seç

en: Select a Category:
crh: Bir Sınıf Seçin:

en: Select a Color to Add
crh: Eklemek İçin Bir Renk Seçin

en: Select all and only the items that are not currently selected
crh: Episini ve faqat al-azırda saylanmağan unsurlarnı sayla

en: Select all items in this window
crh: Bu penceredeki episi unsurlarnı sayla

en: Select all the text in a text field
crh: Metin alanındaki tüm metni seç

en: Select an Application
crh: Bir Uyğulama Saylañız

en: Select an Image File for the New Emblem
crh: Yeni Amblem için bir Resim Dosyası seç

en: Select an Image File to Add as a Pattern
crh: Desen olarak eklemek için bir Resim Dosyası seç

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
crh: %s ve "%s" türündeki diger dosyelerni açmaq içün bir uyğulama saylañız

en: Select an application to view its description.
crh: Tasvirini körmek içün bir uyğulama saylañız.

en: Select folder to search in
crh: Arama yapılacak klasörü seçin

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
crh: "%s" nasıl açılacağını ve bu eylemin ileride diğer "%s" ortam türündekiler için kullanılmasını seçin.

en: Select items in this window matching a given pattern
crh: Bu penceredeki belirtilen desenle eşleşen öğeleri seç

en: Select the columns visible in this folder
crh: Bu klasör için gösterilecek sütunları seçin

en: Select type
crh: Tür sayla

en: Selection Bound
crh: Seçim Kapsamı

en: Session management options:
crh: Oturım idaresi ihtiyariyatı:

en: Set _user ID
crh: _Kullanıcı nosu ayarla

en: Set as _Background
crh: _Arqa-zemin olaraq Tesbit Et

en: Set as background for _all folders
crh: _Tüm klasörler için arkaplan resmi olarak tanımla

en: Set as background for _this folder
crh: _Bu klasör için arkaplan resmi olarak tanımla

en: Set gro_up ID
crh: _Grup nosu ayarla

en: Set the zoom level of the current view
crh: Cari körünimniñ miqyaslama seviyesini tesbit et

en: Setting permissions
crh: İzinler atanıyor

en: Shale
crh: Petrol

en: Show Emblems
crh: Amblemleri Göster

en: Show History
crh: Keçmişni Köster

en: Show Information
crh: Malümat Köster

en: Show Notes
crh: Notlarnı Köster

en: Show Places
crh: Yerlerni Köster

en: Show Tree
crh: Ağacı Göster

en: Show _Hidden Files
crh: _Gizli Dosyelerni Köster

en: Show _only folders
crh: _Sadece klasörleri göster

en: Show _thumbnails:
crh: _Örneklendirmeleri göster:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
crh: Masaüstü arkaplanı rengi ya da desenini ayarlayacak pencere aç

en: Show advanced permissions in the file property dialog
crh: Dosya özelliği penceresinde gelişmiş izinleri göster

en: Show folders first in windows
crh: Pencere içinde önce klasörleri göster

en: Show location bar in new windows
crh: Yeni pencerelerde konum çubuğunu göster

en: Show more _details
crh: Daha fazla _ayrıntı göster

en: Show mounted volumes on the desktop
crh: Bağlanmış sistemleri masaüstünde göster

en: Show search
crh: Qıdırmanı köster

en: Show session management options
crh: Oturım idaresi ihtiyariyatını köster

en: Show side pane in new windows
crh: Yeni pencerelerde yan paneli göster

en: Show status bar in new windows
crh: Yeni pencerelerde durum çubuğunu göster

en: Show te_xt in icons:
crh: S_imgelerde metni göster:

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
crh: Bu menüde görüntülenen betikleri içeren klasörü göster

en: Show the version of the program.
crh: Programnıñ sürümini köster.

en: Show toolbar in new windows
crh: Yeni pencerede araç çubuğunu göster

en: Side pane view
crh: Yan panel görünümü

en: Silver
crh: Gümüş

en: Size
crh: Boyut

en: Size:
crh: Ölçü:

en: Sky
crh: Gökyüzü

en: Sky Ridge
crh: Gökyüzü 2

en: Slashes are not allowed in filenames
crh: Dosya isimlerinde taksim işareti kullanılamaz

en: Snow Ridge
crh: Kar

en: Software
crh: Yazılım

en: Some of the files could not be added as emblems.
crh: Kimi dosyalar amblem olarak eklenemedi.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
crh: Üzgünüm, ancak "%s" kullanılabilir bir resim dosyası değil.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
crh: Üzgünüm, ancak %s amblemi silinemedi.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
crh: Üzgünüm, ancak amblem anahtar kelimesi sadece harf, rakam ve boşluk karakterleri içerebilir.

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
crh: Üzgünüm, ancak %s deseni silinemedi.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
crh: Üzgünüm, ancak %s deseni kurulamadı.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
crh: "%s" isimli bir amblem zaten bulunuyor. Lütfen farklı bir isim seçin.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
crh: Üzgünüm, fakat uzaktaki sitedeki komutları çalıştıramazsınız.

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
crh: Üzgünüm, ancak reset resmini değiştiremezsiniz.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
crh: Üzgünüm, ancak yeni amblem için boş olmayan bir anahtar kelime girmelisiniz.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
crh: Üzgünüm, ancak renk için boş olmayan bir isim belirtmeniz gerekiyor.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
crh: Üzgünüm, ancak yeni renk için kullanılmamış bir renk ismi belirtmeniz gerekiyor.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
crh: Üzgünüm, "%s" dosyasının grubu değiştirilemedi: %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
crh: Afu etiñiz, "%s" içün saip deñiştirilamadı: %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
crh: Üzgünüm, "%s" erişim hakları değiştirilemedi: %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
crh: Üzgünüm, "%s" dosyasının bütün içeriği gösterilemiyor: %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
crh: Üzgünüm, "%s" ismi "%s" olarak değiştirilemedi: %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
crh: Üzgünüm, özel amblem ismi kaydedilemedi.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
crh: Üzgünüm, özel amblem kaydedilemedi.

en: Sort _folders before files
crh: _Klasörleri dosyalardan önce sırala

en: Special flags:
crh: Özel bayraklar:

en: Specified group '%s' doesn't exist
crh: Belirtilen grup '%s' mevcut değil

en: Specified owner '%s' doesn't exist
crh: Belirtilen saip '%s' mevcut değil

en: Specify a location to open
crh: Açmak için bir konum belirtin

en: Specify file containing saved configuration
crh: Saqlanğan ayarlamanı ihtiva etken dosyeni belirtiñiz

en: Specify session management ID
crh: Oturım idaresi kimligini belirtiñiz

en: Spreadsheet
crh: Çizelge

en: St_atusbar
crh: _Durum Çubuğu

en: Start the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürücini başlat

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen çoqlu-disk sürücisini başlat

en: Start the selected drive
crh: Saylanğan sürücini başlat

en: Start the selected multi-disk drive
crh: Saylanğan çoqlu-disk sürücisini başlat

en: Start the selected volume
crh: Saylanğan cıltnı başlat

en: Start the volume associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen cıltnı başlat

en: Start the volume associated with this folder
crh: Bu cilbent ile ülfetlendirilgen cıltnı başlat

en: Starting %s
crh: %s Başlatıla

en: Stop loading the current location
crh: Ağımdaki qonumnı yüklevni toqtat

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen çoqlu-disk sürücisini toqtat

en: Stop the selected drive
crh: Saylanğan sürücini toqtat

en: Stop the selected multi-disk drive
crh: Saylanğan çoqlu-disk sürücisini toqtat

en: Stop the selected volume
crh: Saylanğan cıltnı toqtat

en: Stop the volume associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen cıltnı toqtat

en: Stop the volume associated with this folder
crh: Bu cilbent ile ülfetlendirilgen cıltnı toqtat

en: Symbolic links only supported for local files
crh: Sembolik bağlar sadece yerel dosyalar için desteklenir

en: T_emplates
crh: _Şablonlar

en: Tags
crh: Nişanlar

en: Tangerine
crh: Mandalina

en: Text
crh: Metin

en: Text Ellipsis Limit
crh: Metin Kısaltma Sınırı

en: Text File
crh: Metin Dosyası

en: Text view:
crh: Metin körünimi:

en: The Link "%s" is Broken.
crh: "%s" Bağı Kırık

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
crh: "%s" Bağı Kırık. Onu Çöp'e taşımak ister misiniz?

en: The SELinux security context of the file.
crh: Dosyeniñ SELinux emniyet konteksti.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
crh: Birbirlerine bağlı olan etiket metinleri satırlarının hizalanması. Bu etiketlerin kendi içindeki hizalamalarını etkilemeyecektir. Bunun için GtkMisc::xalign'a bakın.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
crh: Uyğulama fırlatıcısı "%s" itimatlı olaraq tamğalanmağandır. Bu dosyeniñ menbasını bilmey iseñiz, onıñ fırlatıluvı ğayrı emin ola bilir.

en: The color cannot be installed.
crh: Renk kurulamadı.

en: The compact view encountered an error while starting up.
crh: Sıkışık görünüm başlatılırken bir hata ile karşılaşıldı.

en: The compact view encountered an error.
crh: Sıkışık görünüm bir hata ile karşılaştı.

en: The current position of the insertion cursor in chars.
crh: Ekleme imlecinin karakterlerlerdeki mevcut pozisyonu.

en: The date the file was accessed.
crh: Dosyeniñ soñki kere qullanılğanı tarih.

en: The date the file was modified.
crh: Dosyeniñ deñiştirilgeni tarih.

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
crh: Öntanımlı eylem "%s" dosyasını açamadı çünkü "%s" konumlarındaki dosyarlara erişemiyor.

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
crh: Simge görünümünde bir örnek resim için öntanımlı simge boyutu

en: The default width of the side pane in new windows.
crh: Yeni pencerelerdeki yan panelin genişliği.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
crh: Masaüstü görünümü başlatılırken bir hata ile karşılaşıldı.

en: The desktop view encountered an error.
crh: Masaüstü görünümü bir hata ile karşılaştı.

en: The destination folder is inside the source folder.
crh: Hedef klasör kaynak klasörünün içerisinde.

en: The destination is not a folder.
crh: Hedef bir klasör değil.

en: The destination is read-only.
crh: Hedef salt okunur.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
crh: Sürüklenen dosya geçerli bir resim gibi görünmüyor.

en: The emblem cannot be added.
crh: Amblem eklenemedi.

en: The emblem cannot be installed.
crh: Amblem kurulamadı.

en: The emblems do not appear to be valid images.
crh: Amblemler geçerli resimler gibi görünmüyor.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
crh: "%B" dosyası işlenemedi çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
crh: "%B" dosyası çöpe taşınamıyor.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
crh: '%s' dosyası geçerli bir resim gibi görünmüyor.

en: The file is not an image.
crh: Dosya resim değil.

en: The file is of an unknown type
crh: Dosye bilinmegen türdendir

en: The file that you dropped is not an image.
crh: Bıraktığınız dosya resim dosyası değil.

en: The file that you dropped is not local.
crh: Bıraktığınız dosya yerel değil.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
crh: "%B" klasörü kopiyalanamıyor çünkü onu hedefte oluşturmak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
crh: "%B" klasörü kopiyalanamıyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
crh: "%B" klasörü silinemiyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
crh: "%B" klasörü işlenemeiyor çünkü onu okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

en: The folder contents could not be displayed.
crh: Klasör içeriği gösterilemiyor.

en: The font description used for the icons on the desktop.
crh: Masaüstündeki simgelerde kullanılan yazıtipi açıklaması.

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
crh: Dosya tarihlerinin biçimi. Geçerli değerler "locale", "iso", ve "informal"dır.

en: The group could not be changed.
crh: Grup değiştirilemedi.

en: The group of the file.
crh: Dosyeniñ zümresi.

en: The history location doesn't exist.
crh: Keçmiş qonumı mevcut degil.

en: The icon view encountered an error while starting up.
crh: Simge görünümü başlatılırken bir hata ile karşılaşıldı.

en: The icon view encountered an error.
crh: Simge görünümü bir hata ile karşılaştı.

en: The item cannot be restored from trash
crh: Öğe çöpten geri getirilemedi

en: The item could not be renamed.
crh: Öğe yeniden adlandırılamadı.

en: The list view encountered an error while starting up.
crh: Liste görünümü başlatılırken bir hata ile karşılaşıldı.

en: The list view encountered an error.
crh: Liste görünümü bir hata ile karşılaştı.

en: The location "%s" does not exist.
crh: "%s" için konum bulunmuyor.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
crh: Konum bu görüntüleyici ile gösterilemez.

en: The location is not a folder.
crh: Konum bir klasör değil.

en: The media contains digital photos.
crh: Vasat raqamsal fotolar ihtiva ete.

en: The media contains software.
crh: Vasat yazılım ihtiva ete.

en: The media has been detected as "%s".
crh: Vasat "%s" olaraq alğılanğandır.

en: The mime type of the file.
crh: Dosyeniñ mime türü.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
crh: "%s" adı bu klasörde zaten kullanılıyor. Lütfen başka bir isim kullanın.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
crh: "%s" adı geçerli değil, çünkü içinde "/" karakteri var. Lütfen başka bir dosya ismini kullanın.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
crh: "%s" geçerli bir ad değil. Lütfen başka bir dosya ismini kullanın.

en: The name and icon of the file.
crh: Dosyeniñ ismi ve işaretçigi.

en: The owner could not be changed.
crh: Saip deñiştirilamadı.

en: The owner of the file.
crh: Dosyeniñ saibi.

en: The permissions could not be changed.
crh: Erişim hakları değiştirilemedi.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
crh: "%s"nin erişim hakları belirlenemedi.

en: The permissions of the file, in octal notation.
crh: Dosyeniñ ruhsetleri, sekizli notlandırmada.

en: The permissions of the file.
crh: Dosyeniñ ruhsetleri.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
crh: Seçilen dosyanın erişim hakları belirlenemedi.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
crh: Seçimin karşı ucunun imlece göre karakter olarak konumu.

en: The selection rectangle
crh: Saylam tüzköşeligi

en: The side pane view to show in newly opened windows.
crh: Yeni açılan pencerelerde görüntülenen yan panel.

en: The size of the file.
crh: Dosyeniñ ölçüsi.

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
crh: Yazılım "%s" ortamından doğrudan çalıştırılacak. Güvenmediğiniz yazılımları asla çalıştırmamalısınız.
    
    Eğer şüpheliyseniz İptal'e basın.

en: The source file would be overwritten by the destination.
crh: Menba dosyesi istiqamet tarafından üstüne yazılacaq.

en: The target doesn't support symbolic links.
crh: Hedef sembolik bağları desteklemiyor.

en: The text of the label.
crh: Etiketin metni.

en: The type of the file.
crh: Dosyeniñ türü.

en: There is %S available, but %S is required.
crh: %S kullanılabilir alan var, ancak %S gerekli.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
crh: Bu klasörde "%s" bulunamadı. Silinmiş, ya da taşınmış olabilir mi?

en: There is no application installed for %s files
crh: %s dosyeleri içün iç bir uyğulama qurulğan degil

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
crh: %s dosyeleri içün iç bir uyğulama qurulğan degil.
    Bu dosyeni açmaq içün bir uyğulamanı qıdırmağa isteysiñizmi?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
crh: Hedefte yeterli boş alan yok. Dosyaları silerek boş alan açmayı deneyin.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
crh: Panoda yapıştırılacak bir şey yok.

en: There was an error copying the file into %F.
crh: Dosya %F içerisine kopiyalanırken bir hata oluştu.

en: There was an error creating the directory in %F.
crh: %F içerisinde dizin oluştururken bir hata oluştu.

en: There was an error creating the folder "%B".
crh: "%B" klasörü oluşturulurken hata oluştu.

en: There was an error creating the symlink in %F.
crh: %F içerisinde sembolik bağ oluştururken hata oluştu.

en: There was an error deleting %B.
crh: %B silinirken bir hata oluştu.

en: There was an error displaying help.
crh: Yardım gösterilirken bir hata oluştu.

en: There was an error displaying help: 
    %s
crh: Yardım görüntülenirken bir hata oluştu: 
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
crh: "%B" hakkında bilgi alırken bir hata oluştu.

en: There was an error getting information about the destination.
crh: Hedef hakkında bilgi alırken bir hata oluştu.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
crh: "%B" klasöründeki dosyalar hakkında bilgi alınırken hata oluştu.

en: There was an error launching the application.
crh: Uygulama başlatılırken bir hata oluştu.

en: There was an error moving the file into %F.
crh: Dosya %F içerisine taşınırken hata oluştu.

en: There was an error reading the folder "%B".
crh: "%B" klasörü okunurken hata oluştu.

en: There was an internal error trying to search for applications:
crh: Uyğulamalarnı qıdırmağa talpınğanda içki bir hata bar edi.

en: These files are on a Photo CD.
crh: Bu dosyeler bir Foto CD üzerinde.

en: These files are on a Picture CD.
crh: Bu dosyeler bir Resim CD üzerinde.

en: These files are on a Super Video CD.
crh: Bu dosyeler bir Super Video CD üzerinde.

en: These files are on a Video CD.
crh: Bu dosyeler bir Video CD üzerinde.

en: These files are on a Video DVD.
crh: Bu dosyeler bir Video DVD üzerinde.

en: These files are on a digital audio player.
crh: Bu dosyeler bir raqamsal davuş çalıcısı üzerinde.

en: These files are on an Audio CD.
crh: Bu dosyeler bir Ses CD üzerinde.

en: These files are on an Audio DVD.
crh: Bu dosyeler bir Davuş DVD üzerinde.

en: This drop target only supports local files.
crh: Bu bırakma hedefi sadece yerel dosyalar için destekleniyor.

en: This file cannot be ejected
crh: Bu dosye çıqartılalmaz

en: This file cannot be mounted
crh: Bu dosye taqılalmaz

en: This file cannot be started
crh: Bu dosye başlatılalmaz

en: This file cannot be stopped
crh: Bu dosye toqtatılalmay

en: This file cannot be unmounted
crh: Bu dosye sökülalmaz

en: This is disabled due to security considerations.
crh: Bu güvenlik kaygısı nedeniyle kapatılmıştır.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
crh: Bunun nedeni bu amblemi sizin eklememiş olmanız veya kalıcı bir amlem olması olabilir.

en: This link cannot be used, because it has no target.
crh: Bu bağ kullanılamaz, çünkü hedefi yok.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
crh: Bu bağ kullanılamaz, çünkü "%s" hedefi bulunmuyor.

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
crh: Masaüstündeki bilgisayar simgesi için özel bir isim vermek istiyorsanız buradan tanımlayın.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
crh: Masaüstündeki ev simgesi için özel bir isim vermek istiyorsanız buradan tanımlayın.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
crh: Masaüstündeki ağ sunucuları simgesi için özel bir isim vermek istiyorsanız buradan tanımlayın.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
crh: Masaüstündeki çöp kutusu için özel bir isim vermek istiyorsanız buradan tanımlayın.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
crh: Yerel olmayan dosyaları açmak için, onları yerel bir klasöre kopiyalayın daa sonra tekrar bırakmayı deneyin.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
crh: Yerel olmayan dosyaları açmak için bunları önce yerel bir klasöre kopiyalayın ve tekrar bırakın. Bıraktığınız yerel dosyalar zaten açıldı.

en: Toggle the display of hidden files in the current window
crh: Ağımdaki pencerede gizli dosyelerniñ kösterimini tönter

en: Toggle using a tighter layout scheme
crh: Sıkışık düzen şeması kullan veya kullanma

en: Toplevel files cannot be renamed
crh: Üst düzey dosyalar yeniden adlandırılamıyor

en: Total capacity:
crh: Topyekün acim:

en: Trash
crh: Çöp

en: Trash icon visible on desktop
crh: Çöp kutusu masaüstünde görüntülensin

en: Trashing Files
crh: Dosyeler Çöpleştirile

en: Tree
crh: Ağaç

en: Type
crh: Tür

en: Type of click used to launch/open files
crh: Dosyaları açma/başlatma için kullanılan tıklama yöntemi

en: Type:
crh: Tür:

en: U_nlock Drive
crh: Sürücini Kilit_sizle

en: Unable to eject %V
crh: %V çıkartılamadı

en: Unable to eject %s
crh: %s çıkartılamadı

en: Unable to eject location
crh: Qonum çıqartılalmay

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
crh: Fırlatıcı itimatlı (ifa-etilebilir) olaraq tamğalanalmay

en: Unable to mount %s
crh: %s taqılalmay

en: Unable to mount location
crh: Qonum taqılamadı

en: Unable to mount the location.
crh: Konum bağlanamadı.

en: Unable to poll %s for media changes
crh: Ortam değişikliği için %s yoklanamadı

en: Unable to rename desktop file
crh: Masaüstü dosyası yeniden adlandırılamadı

en: Unable to rename desktop icon
crh: Masaüstü simgesi yeniden adlandırılamadı

en: Unable to search for application
crh: Uyğulama qıdırılalmay

en: Unable to start %s
crh: %s başlatılamadı

en: Unable to start location
crh: Qonum başlatılalmay

en: Unable to stop %s
crh: %s toqtatılamadı

en: Unable to stop drive
crh: Sürüci toqtatılalmay

en: Unable to unmount %V
crh: %V bağı kaldırılamadı

en: Unable to unmount location
crh: Qonum sökülalmay

en: Undo the last action
crh: Soñki amelni keri yap

en: Unknown
crh: Bilinmey

en: Unknown error
crh: Bilinmegen hata

en: Unlock the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürücini kilitsizle

en: Unlock the selected drive
crh: Saylanğan sürücini kilitsizle

en: Unmount the selected volume
crh: Seçilen sistemi ayır

en: Unmount the volume associated with the open folder
crh: Açık olan klasör ile ilişkili sistemin bağını kaldır

en: Unmount the volume associated with this folder
crh: Bu klasör ile ilişkili sistemin bağını kaldır

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
crh: Tanılmağan masaüstü dosyesi Sürümi '%s'

en: Unrecognized launch option: %d
crh: Tanılmağan fırlatma ihtiyariyatı: %d

en: Untrusted application launcher
crh: İşançsız uyğulama fırlatıcısı

en: Use De_fault
crh: Ög-belgilengenni _Qullan

en: Use _Default Background
crh: Ög-_belgilengen Arqa-zemin Qullan

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
crh: Caja kezici penceresinde ziyade sıçan dögmeleri vaqiaları

en: Use the normal view size
crh: Normal körünim ölçüsini qullan

en: Use tighter layout in new windows
crh: Yeni pencerelerde sıkışık yerleşim kullan

en: View _new folders using:
crh: _Yeni klasörleri bunu kullanarak görüntüle:

en: View of the current folder
crh: Mevcut klasörün görünümü

en: View or modify the properties of each selected item
crh: Saylanğan er unsurnıñ hasiyetlerini köster ya da deñiştir

en: View or modify the properties of the open folder
crh: Açık olan klasörün özelliklerini göster ya da değiştir

en: View or modify the properties of this folder
crh: Bu klasörün özelliklerini görüntüle ya da değiştir

en: Views
crh: Körünimler

en: Violet
crh: Mor

en: Visible _Columns...
crh: Körüngen _Sutunlar...

en: Volume:
crh: Cılt:

en: Wavy White
crh: Dalgalı Beyaz

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
crh: Eylül 00 0000 Çarşamba, saat 00:00:00 da

en: What to do with executable text files when activated
crh: Çalıştırılabilir dosyalar etkinleştirildiği zaman yapılacak işlem

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
crh: Çalıştırılabilir dosyalar etkinleştirildiği zaman yapılacak işlem (tek veya çift tıklamada). Geçerli değerler, uygulama olarak başlatmak için "launch", ne yapılacağının bir perncere ile sorulması için "ask", ve metin dosyası olarak görüntülemek için "display"dir.

en: When to show number of items in a folder
crh: Bir klasördeki öğe sayısının gösterilmesi

en: When to show preview text in icons
crh: Simgelerde önizleme metni kullanılması

en: When to show thumbnails of image files
crh: Resim dosyalarının örneklendirilmesinin yapılması

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
crh: Tarayıcı penceresinde yeni açılan sekmelerin nereye konumlandırılacağı.

en: Whether a custom default folder background has been set.
crh: Özel bir öntanımlı klasör arkaplanının ayarlanması.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
crh: Özel bir öntanımlı yan panel arkaplanının ayarlanması.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
crh: Dosyaların silinirken ya da Çöp boşaltılırken onay için sorulması

en: Whether to automatically mount media
crh: Ortamın kendiliğinden bağlanması

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
crh: Kendiliğinden bağlanan ortam için bir klasörün kendiliğinden açılması

en: Whether to enable immediate deletion
crh: Dosyanın anında silinmesi

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
crh: Fare üzerine geldiği zaman ses dosyalarının önizlemesinin yapılması

en: Whether to show backup files
crh: Yedekleme dosyalarının gösterimi

en: Whether to show hidden files
crh: Gizli dosyaların gösterilmesi

en: White
crh: Beyaz

en: Width of the side pane
crh: Yan panelin genişliği

en: Windows share
crh: Windows paylaşımı

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
crh: Saibi olmadığınız için bu erişim haklarını değiştiremezsiniz.

en: You can choose another view or go to a different location.
crh: Başka bir görünüm seçebilir ya da başka bir konuma gidebilirsiniz.

en: You can download it or make a link to it.
crh: Onı endirebilirsiñiz ya da oña bir ilişim yapabilirsiñiz.

en: You can only use images as custom icons.
crh: Resimleri sadece özel simge olarak kullanabilirsiniz.

en: You can only use local images as custom icons.
crh: Özel simge olarak sadece yerel resimleri kullanabilirsiniz.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
crh: İptal düğmesine tıklayarak bu işlemi durdurabilirsiniz.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
crh: Bir seferde birden daa fazla özel simge atayamazsınız!

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
crh: Birden daa fazla özel simgeyi aynı zamanda atayamazsınız.

en: You cannot copy a file over itself.
crh: Bir dosyeni özü üzerine kopiyalayamazsıñız.

en: You cannot copy a folder into itself.
crh: Bir klasörü kendi üzerine kopiyalayamazsınız.

en: You cannot move a file over itself.
crh: Bir dosyeni özü üzerine avuştıramazsıñız.

en: You cannot move a folder into itself.
crh: Bir klasörü kendi üzerine taşıyamazsınız.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
crh: Hedef klasöre erişim için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
crh: "%s"nin grubunu değiştirmek için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
crh: "%s" öğesini yeniden adlandırmak için gerekli erişim haklarına saip değilsiniz.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
crh: "%s" içeriğine bakmak için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: You have just inserted a Photo CD.
crh: Şimdiçik bir Foto Kompakt Diskini qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Picture CD.
crh: Şimdiçik bir Resim Kompakt Diskini qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Super Video CD.
crh: Şimdiçik bir Super Video Kompakt Diskini qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Video CD.
crh: Şimdiçik bir Video Kompakt Diskini qıstırdıñız.

en: You have just inserted a Video DVD.
crh: Şimdiçik bir Video DVD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
crh: Şimdiçik boş bir Blu-Ray diski qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank CD.
crh: Şimdiçik boş bir Kompakt Diskni qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank DVD.
crh: Şimdiçik boş bir DVD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
crh: Şimdiçik boş bir HD DVD qıstırdıñız.

en: You have just inserted a digital audio player.
crh: Şimdiçik bir raqamsal davuş çalıcısı qıstırdıñız.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
crh: Şimdiçik raqamsal fotolar ihtiva etken bir vasat qıstırdıñız.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
crh: Şimdiçik öz-özünden başlatıluvı niyetlenilgen yazılım bulundırğan bir vasat qıstırdıñız.

en: You have just inserted a medium.
crh: Şimdiçik bir vasat qıstırğan olasıñız.

en: You have just inserted an Audio CD.
crh: Şimdiçik bir Davuş Kompakt Diskini qıstırdıñız.

en: You have just inserted an Audio DVD.
crh: Şimdiçik bir Davuş DVD qıstırdıñız.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
crh: Bu program ile beraber bir GNU Umumiy Aleniy Litsenziyası kopiyasını berilgen olmañız lâzim; aksi taqdirde, Serbest Yazılım Vaqfı'na yazıñız: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Zoom
crh: Miqyasla

en: Zoom In
crh: Yaqınlaştır

en: Zoom Out
crh: Uzaqlaştır

en: Zoom _In
crh: Yaqı_nlaştır

en: Zoom _Out
crh: U_zaqlaştır

en: Zoom to Default
crh: Ög-belgilengenge Miqyasla

en: _About
crh: _Aqqında

en: _Add
crh: _Ekle

en: _Add Bookmark
crh: _Yer-imi Ekle

en: _Add a New Color...
crh: Yeni _Bir Renk Ekle...

en: _Add a New Emblem...
crh: _Yeni Bir Amblem Ekle...

en: _Add a New Pattern...
crh: Yeni Bir _Desen Ekle...

en: _Always perform this action
crh: _Er zaman bu amelni icra et

en: _Arrange items:
crh: Unsurlarnı _tertiple:

en: _Ask each time
crh: _Er zaman sora

en: _Back
crh: _Keri

en: _Backgrounds and Emblems...
crh: _Arqa-zeminler ve Emblemler...

en: _Bookmarks
crh: _Yer-imleri

en: _Browse...
crh: _Kezin...

en: _Cancel
crh: _Vazgeç

en: _Close
crh: _Qapat

en: _Close Tab
crh: İlmekni _Qapat

en: _Compact
crh: K_ompakt

en: _Computer
crh: _Bilgisayar

en: _Connect
crh: _Bağlan

en: _Connect Drive
crh: _Sürücini Bağlantıla

en: _Contents
crh: _İçindekiler

en: _Copy
crh: _Kopyala

en: _Copy Here
crh: _Mında Kopiyala

en: _Default zoom level:
crh: Ö_ntanımlı yaklaştırma seviyesi:

en: _Delete
crh: _Sil

en: _Delete Permanently
crh: Daimiy Olaraq _Sil

en: _Desktop
crh: _Masaüstü

en: _Detect Media
crh: Vasatnı _Keşfet

en: _Disconnect
crh: _Bağlantıyı Kes

en: _Disconnect Drive
crh: _Sürüci Bağlantısını Kes

en: _Display
crh: _Köster

en: _Double click to open items
crh: Öğ_eleri açmak için çift tıklayın

en: _Download
crh: _Endir

en: _Edit
crh: _Tarir

en: _Edit Bookmarks...
crh: Yer-imlerini _Tarir Et...

en: _Eject
crh: _Çıqart

en: _Emblems
crh: _Amblemler

en: _Empty File
crh: _Boş Dosye

en: _File
crh: _Dosya

en: _Folder:
crh: _Dizin:

en: _Format
crh: _Formatla

en: _Forward
crh: _İleri

en: _Go
crh: _Git

en: _Group:
crh: _Zümresi:

en: _Help
crh: _Yardım

en: _Home
crh: _Ev

en: _Home Folder
crh: _Ev Cilbenti

en: _Icons
crh: _İşaretçikler

en: _Image:
crh: _Resim:

en: _Invert Selection
crh: _Saylamnı Tersine Çevir

en: _Keep Aligned
crh: _Hizalanğan Tut

en: _Keyword:
crh: _Anahtar sözcük:

en: _Launch Anyway
crh: _Kene de Fırlat

en: _Link Here
crh: Mında _İliştir

en: _List
crh: _Liste

en: _Location...
crh: _Qonum...

en: _Location:
crh: _Qonum:

en: _Lock Drive
crh: Sürücini _Kilitle

en: _Main Toolbar
crh: _Ana Alet Çubuğı

en: _Manually
crh: _Elden

en: _Mount
crh: _Taq

en: _Move Here
crh: _Mında Taşı

en: _Music Player:
crh: _Müzik Çalıcı:

en: _Network
crh: _Şebeke

en: _Never prompt or start programs on media insertion
crh: _Ortam takıldığı zaman asla programları başlatmak için sorma

en: _Next Tab
crh: _Soñraki İlmek

en: _Only for files smaller than:
crh: _Sadece bundan daa küçük dosyalar:

en: _Open
crh: _Aç

en: _Open Scripts Folder
crh: _Betikler Klasörünü Aç

en: _Other pane
crh: _Diger tereze

en: _Owner:
crh: _Saibi:

en: _Paste
crh: Y_apıştır

en: _Paste Into Folder
crh: _Cilbentniñ İçine Yapıştır

en: _Pattern:
crh: _Desen:

en: _Patterns
crh: _Desenler

en: _Photos:
crh: _Fotolar:

en: _Places
crh: _Yerler

en: _Port:
crh: _Kapı:

en: _Power On
crh: _Köçür

en: _Previous Tab
crh: _Evelki İlmek

en: _Properties
crh: _Hasiyetler

en: _Read
crh: _Okuma

en: _Redo
crh: Kene _yap

en: _Reload
crh: Kene Yük_le

en: _Remember this application for "%s" files
crh: "%s" dosyeleri içün bu uyğulamanı _hatırla

en: _Remember this application for %s documents
crh: %s vesiqaları içün bu uyğulamanı _hatırla

en: _Remove a Color...
crh: B_ir Rengi Sil...

en: _Remove a Pattern...
crh: _Bir Deseni Sil...

en: _Remove an Emblem...
crh: Bir _Amblemi Sil...

en: _Remove...
crh: _Çetlet...

en: _Rename...
crh: Kene _adlandır...

en: _Restore
crh: _Keri tikle

en: _Retry
crh: Ken_e Deñe

en: _Revert
crh: _Keri döndür

en: _Run
crh: _Çaptır

en: _Run executable text files when they are opened
crh: _Açıldığında çalıştırılabilir metin dosyalarını çalıştır

en: _Safely Remove Drive
crh: _Sürücini Emin Olaraq Çetleştir

en: _Save
crh: _Saqla

en: _Scripts
crh: _Betikler

en: _Search
crh: _Qıdır

en: _Search for Files...
crh: _Dosyeler içün Qıdır...

en: _Search for:
crh: _Qıdırılacaq:

en: _Select Application
crh: Uyğulama _Saylañız

en: _Server:
crh: _Sunucu:

en: _Side Pane
crh: _Yan Tereze

en: _Single click to open items
crh: Unsurlarnı _açmaq içün tek çert

en: _Skip
crh: _Atla

en: _Skip files
crh: _Dosyaları atla

en: _Software:
crh: _Yazılım:

en: _Start
crh: _Başlat

en: _Start Multi-disk Device
crh: Çoqlu-disk Cihazını _Başlat

en: _Start Multi-disk Drive
crh: Çoqlu-disk Sürücisini _Başlat

en: _Sticky
crh: _Yapışaq

en: _Stop
crh: _Toqtat

en: _Stop Multi-disk Device
crh: Çoqlu-disk Cihazını _Toqtat

en: _Stop Multi-disk Drive
crh: Çoqlu-disk Sürücisini _Toqtat

en: _Stop the drive associated with the open folder
crh: Açıq cilbent ile ülfetlendirilgen sürücini _toqtat

en: _Tabs
crh: _İlmekler

en: _Text beside icons
crh: _İşaretçikler arqasında metin

en: _Trash
crh: _Çöp

en: _Type:
crh: _Tür:

en: _Undo
crh: _Keri yap

en: _Unlock Drive
crh: Sürücini Kilit_sizle

en: _Unmount
crh: _Bağı Kaldır

en: _Up
crh: _Yuqarı

en: _Use a custom command
crh: Şahsiyleştirilgen bir emir _qullan

en: _Use compact layout
crh: _Kompaky serim qullan

en: _View
crh: _Körünim

en: _View As
crh: Şöyle _Baq

en: _View executable text files when they are opened
crh: _Açıldığında çalıştırılabilir metin dosyalarını görüntüle

en: _Write
crh: _Yazma

en: _Zoom
crh: _Miqyasla

en: access
crh: irişim

en: by Modification _Date
crh: _Deñişim tarihına köre

en: by _Emblems
crh: _Emblemlerine köre

en: by _Name
crh: İ_simge köre

en: by _Size
crh: _Ölçüge köre

en: by _Type
crh: _Türge köre

en: create/delete
crh: icat etüv/silüv

en: dropped data
crh: tüşürilgen veriler

en: dropped text.txt
crh: tüşürilgen metin.txt

en: free
crh: serbest

en: link
crh: ilişim

en: link (broken)
crh: bağlantı (kırık)

en: list
crh: listelev

en: loading...
crh: yükleniyor...

en: nd copy)
crh: . kopya)

en: new file
crh: yeni dosya

en: no
crh: -

en: nothing
crh: iç biri

en: on the desktop
crh: masaüstünde

en: pointing at "%s"
crh: "%s" gösteriliyor

en: rd copy)
crh: . kopya)

en: read
crh: oquv

en: st copy)
crh: . kopya)

en: th copy)
crh: . kopya)

en: today
crh: bugün

en: today at %-I:%M %p
crh: bugün saat %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
crh: bugün saat %-H:%M:%S da

en: today at 00:00 PM
crh: bugün saat 00:00

en: today at 00:00:00 PM
crh: bugün saat 00:00:00 da

en: today, %-I:%M %p
crh: bugün saat %-H:%M da

en: today, 00:00 PM
crh: bugün saat 00:00 da

en: unknown
crh: bilinmey

en: unknown MIME type
crh: bilinmegen MİME türü

en: unknown type
crh: bilinmegen tür

en: unreadable
crh: oqulmaz

en: untitled folder
crh: isimsiz klasör

en: used
crh: qullanılğan

en: write
crh: yazuv

en: yesterday
crh: dün

en: yesterday at %-I:%M %p
crh: dün saat %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
crh: dün saat %-H:%M:%S da

en: yesterday at 00:00 PM
crh: dün saat 00:00 da

en: yesterday at 00:00:00 PM
crh: dün saat 00:00:00 da

en: yesterday, %-I:%M %p
crh: dün saat %-H:%M da

en: yesterday, 00:00 PM
crh: dün saat 00:00 da
