caja 1.25.3 - en to da translation catalogue (1534 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
da: 
    
    Tilføj tilslutning til servermontering

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
da: 
    
    Naviger filsystemet med filhåndteringen

en:  (another copy)
da:  (endnu en kopi)

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
da[0]:  (indeholder %'d fil)
da[1]:  (indeholder %'d filer)

en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
da[0]:  (med tilsammen %'d objekt)
da[1]:  (med tilsammen %'d objekter)

en:  (copy)
da:  (kopi)

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
da: »%s« kan ikke åbne »%s«, fordi »%s« ikke kan tilgå filer placeret på »%s«-steder.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
da: »%s« blev ikke fundet. Måske er den blevet slettet for nylig.

en: "%s" is an executable text file.
da: »%s« er en udførbar tekstfil.

en: "%s" selected
da: »%s« valgt

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
da: »%s« vil blive kopieret hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
da: »%s« vil blive flyttet hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
da[0]: %'d resterende fil at slette
da[1]: %'d resterende filer at slette

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
da[0]: %'d fil tilbage at slette
da[1]: %'d filer tilbage at slette

en: %'d file operation active | %'d file operations active
da[0]: %'d filoperation aktiv
da[1]: %'d filoperationer aktive

en: %'d folder selected | %'d folders selected
da[0]: %'d mappe valgt
da[1]: %'d mapper valgt

en: %'d hour | %'d hours
da[0]: %'d time
da[1]: %'d timer

en: %'d item selected | %'d items selected
da[0]: %'d fil valgt
da[1]: %'d filer valgt

en: %'d item, with size %s (%s on disk) | %'d items, totalling %s (%s on disk)
da[0]: %'d fil, i alt %s (%s på disk)
da[1]: %'d filer, i alt %s (%s på disk)

en: %'d minute | %'d minutes
da[0]: %'d minut
da[1]: %'d minutter

en: %'d other item selected | %'d other items selected
da[0]: %'d andet objekt valgt
da[1]: %'d andre objekter valgt

en: %'d second | %'d seconds
da[0]: %'d sekund
da[1]: %'d sekunder

en: %'dnd link to %s
da: %'d. henvisning til %s

en: %'drd link to %s
da: %'d. henvisning til %s

en: %'dst link to %s
da: %'d. henvisning til %s

en: %'dth link to %s
da: %'d. henvisning til %s

en: %'u file | %'u files
da[0]: %'u fil
da[1]: %'u filer

en: %'u folder | %'u folders
da[0]: %'u mappe
da[1]: %'u mapper

en: %'u item | %'u items
da[0]: %'u fil
da[1]: %'u filer

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %A, %-d %B %Y kl. %-H:%M:%S

en: %S of %S
da: %S af %S

en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
da[0]: %S af %S - %T tilbage (%S/sek)
da[1]: %S af %S - %T tilbage (%S/sek)

en: %T left | %T left
da[0]: %T tilbage
da[1]: %T tilbage

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
da: %a d. %-d. %b. %Y kl. %-H:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %a d. %-d. %b. %Y kl. %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y kl. %H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y, %H:%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y, %H:%M

en: %m/%d/%y
da: %-d/%-m-%y

en: %s (%'dnd copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

en: %s (%'drd copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

en: %s (%'dst copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

en: %s (%'dth copy)%s
da: %s (%'d. kopi)%s

en: %s (another copy)%s
da: %s (endnu en kopi)%s

en: %s (copy)%s
da: %s (kopi)%s

en: %s - File Browser
da: %s - Filhåndtering

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: %s Visible Columns
da: %s synlige kolonner

en: %s document
da: %s-dokument

en: %s's Home
da: Hjemmemappe for %s

en: %s, Free space: %s
da: %s, ledig plads: %s

en: (Empty)
da: (Tom)

en: (some contents unreadable)
da: (noget indhold ulæseligt)

en: --check cannot be used with other options.
da: --check kan ikke bruges med andre tilvalg.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
da: --geometry kan ikke bruges med mere end en URI.

en: --quit cannot be used with URIs.
da: --quit kan ikke bruges med URI'er.

en: --select must be used with at least an URI.
da: --select skal have mindst en URI.

en: 00/00/00
da: 00/00-00

en: 00/00/00, 00:00 PM
da: 00/00-00, 01:00

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 1 GB
da: 1 Gb

en: 1 Hour
da: 1 time

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 1 Year
da: 1 år

en: 100 KB
da: 100 kb

en: 500 KB
da: 500 kb

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: <b>Available _Extensions:</b>
da: <b>Tilgængelige _udvidelser:</b>

en: <b>Behavior</b>
da: <b>Opførsel</b>

en: <b>Date</b>
da: <b>Dato</b>

en: <b>Default View</b>
da: <b>Standardvisning</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
da: <b>Eksekverbare tekstfiler</b>

en: <b>Folders</b>
da: <b>Mapper</b>

en: <b>Height:</b> %d pixel | <b>Height:</b> %d pixels
da[0]: <b>Højde:</b> %d punkt
da[1]: <b>Højde:</b> %d punkter

en: <b>Icon Captions</b>
da: <b>Ikontekster</b>

en: <b>List Columns</b>
da: <b>Listekolonner</b>

en: <b>Media Handling</b>
da: <b>Mediehåndtering</b>

en: <b>Other Media</b>
da: <b>Andre medier</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
da: <b>Andre filer der kan vises på forhånd</b>

en: <b>Size</b>
da: <b>Størrelse</b>

en: <b>Sound Files</b>
da: <b>Lydfiler</b>

en: <b>Text Files</b>
da: <b>Tekstfiler</b>

en: <b>Trash</b>
da: <b>Affald</b>

en: <b>Width:</b> %d pixel | <b>Width:</b> %d pixels
da[0]: <b>Bredde:</b> %d punkt
da[1]: <b>Bredde:</b> %d punkter

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
da: <big><b>Fejl ved autokørsel af software</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
da: <big><b>Dette medie indeholder software tiltænkt automatisk kørsel. Vil du køre det?</b></big>

en: ? bytes
da: ? byte

en: ? items
da: ? objekter

en: A folder with the same name already exists in "%s".
da: En mappe med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_created", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
da: En liste af tekster som optræder under et ikon i ikonvisningen og på skrivebordet. Det faktiske antal linjer afhænger af zoomniveaet. Mulige værdier er: »size«, »type«, »date_modified«, »data_created«, »data_changed«, »data_accessed«, »owner«, »group«, »permissions«, »octal_permissions« og »mime_type«.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
da: En nyere fil med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
da: En nyere mappe med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
da: En streng, der indeholder den gemte geometri og koordinatstreng til navigationsvinduer.

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
da: En streng, der angiver hvordan dele af overordentligt lange filnavne skal erstattes med ellipse, afhængigt af forstørrelsesniveau. Hver af listeelementerne er på formen "Forstørrelsesniveau:Heltal". For hvert angivet forstørrelsesniveau vil filnavnet, hvis det givne heltal er større end 0, ikke overstige det givne antal linjer. Hvis heltallet er 0 eller mindre, vil ingen begrænsning gælde på det angivne forstørrelsesniveau. En angivelse på formen "Heltal" uden noget angivet forstørrelsesniveau tillades også. Den definerer det maksimale antal linjer for alle andre forstørrelsesniveauer. Eksempler: 0 - vis altid overordentligt lange filnavne; 3 - forkort filnavne hvis de overstiger tre linjer; smallest:5,smaller:4,0 - forkort filnavne hvis de overstiger fem linjer for forstørrelsesniveauet "smallest". Forkort filnavne hvis de overstiger fire linjer for forstørrelsesniveauet "smaller". Forkort ikke filnavne for andre forstørrelsesniveauer. Tilgængelige forstørrelsesniveauer: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: A_ll columns have the same width
da: _Alle kolonner har samme bredde

en: About Caja
da: Om Caja

en: About Extension
da: Om udvidelse

en: Access files
da: Tilgå filer

en: Access was denied.
da: Tilgang blev nægtet.

en: Access:
da: Tilgå:

en: Accessed:
da: Tilgået:

en: Acti_on:
da: _Handling:

en: Activate next tab
da: Aktiver næste faneblad

en: Activate previous tab
da: Aktiver forrige faneblad

en: Add Application
da: Tilføj program

en: Add Emblems...
da: Tilføj emblemer …

en: Add _bookmark
da: Tilføj _bogmærke

en: Add a bookmark for the current location to this menu
da: Tilføj et bogmærke for det nuværende sted til denne menu

en: Add a new criterion to this search
da: Tilføj et nyt kriterium til denne søgning

en: Add new...
da: Tilføj ny …

en: All columns have same width
da: Alle kolonner har samme bredde

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
da: Alle eksekverbare filer i denne mappe vil blive vist i programmenuen.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
da: Alle eksekverbare filer i denne mappe vil blive vist i programmenuen. Valg af et program fra menuen vil køre dette.
    
    Ved kørsel fra en lokal mappe vil programmet blive givet de markerede filnavne. Ved kørsel fra en ekstern mappe (f.eks. en mappe der fremviser en internetrelateret side) modtager programmet ikke nogen parametre.
    
    I alle tilfælde vil følgende miljøvariable blive sat af Caja og kan bruges af programmet:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: liste af stier adskilt med linjeskift til de markerede filer (kun ved lokal kørsel)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: liste af URI-adresser adskilt med linjeskift til de markerede filer
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for nuværende placering
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position og størrelse af det aktive vindue
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: liste af stier adskilt med linjeskift til markerede filer i den inaktive rude af et opdelt vindue (kun ved lokal kørsel)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URI'er adskilt af linjeskift til de markerede filer i den inaktive rude af et opdelt vindue
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for den nuværende placering af den inaktive rude i et opdelt vindue

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
da: Alle elementer i papirkurven vil blive slettet permanent.

en: Allow _executing file as program
da: Tillad _kørsel af filen som et program

en: Always
da: Altid

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
da: Brug altid adresselinjen, i stedet for stivælgeren

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
da: Et heltal, der angiver hvordan dele af overordentligt lange filnavne skal erstattes med ellipse på skrivebordet. Hvis tallet er større end 0, vil filnavnet ikke overstige det givne antal linjer. Hvis tallet er 0 eller mindre, vil ikke være nogen grænse for antallet af viste linjer.

en: An invalid drag type was used.
da: En ugyldig trækketype blev brugt.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
da: En ældre fil med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
da: En ældre mappe med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
da: En anden fil med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
da: En anden mappe med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: Another link to %s
da: Anden henvisning til %s

en: Any
da: Enhver

en: Aperture Value
da: Åbningsværdi

en: Apparition
da: Spøgelse

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Apply Permissions to Enclosed Files
da: Anvend rettigheder på indeholdte filer

en: Apply this action to all files and folders
da: Udfør denne handling på alle filer og mapper

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
da: Er du sikker på, at du ønsker at rydde listen over steder du har besøgt?

en: Are you sure you want to open all files?
da: Er du sikker på, at du ønsker at åbne alle filer?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
da: Er du sikker på, at du vil slette »%B« permanent fra papirkurven?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
da: Er du sikker på, at du en gang for alle ønsker at slette »%B«?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette %'d valgt fil fra papirkurven permanent?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette de %'d valgte filer fra papirkurven permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
da[0]: Er du sikker på, at du en gang for alle ønsker at slette %'d valgt fil?
da[1]: Er du sikker på, at du en gang for alle ønsker at slette de %'d valgte filer?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%B«?

en: Are you sure you want to trash the %'d selected item? | Are you sure you want to trash the %'d selected items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette %'d valgt fil?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette de %'d valgte filer?

en: Arran_ge Items
da: Arran_ger objekter

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
da: Spørg før _tømning af papirkurven eller sletning af filer

en: Ask before moving files to the _Trash
da: Spørg før filer flyttes til _papirkurven

en: Ask what to do
da: Spørg om handling

en: Autorun Prompt
da: Autokørselsforespørgsel

en: Azul
da: Azur

en: B_rowse media when inserted
da: _Gennemse medie ved indsættelse

en: Back history
da: Tilbage i historik

en: Background
da: Baggrund

en: Backgrounds and Emblems
da: Baggrunde og emblemer

en: Basic
da: Generelt

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
da: Opret denne mappe eller ændr rettighederne sådan at Caja kan oprette den, før du kører programmet igen.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
da: Opret disse mapper eller ændr rettighederne sådan at Caja kan oprette dem, før du kører programmet igen.

en: Behavior
da: Opførsel

en: Black
da: Sort

en: Blue Ridge
da: Blå ribber

en: Blue Rough
da: Blå ru

en: Blue Type
da: Blå typer

en: Bookmark Name:
da: Bogmærkenavn:

en: Bookmark for Nonexistent Location
da: Bogmærke for ikke-eksisterende sted

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Browse Network
da: Gennemse netværk

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle lokale og eksterne diske og mapper der kan tilgås fra denne computer

en: Browse bookmarked and local network locations
da: Gennemse bogmærkede og lokale netværkssteder

en: Browse in %'d New _Tab | Browse in %'d New _Tabs
da[0]: Gennemse i %'d nyt _faneblad
da[1]: Gennemse i %'d nye _faneblade

en: Browse in %'d New _Window | Browse in %'d New _Windows
da[0]: Gennemse i %'d nyt _vindue
da[1]: Gennemse i %'d nye _vinduer

en: Browse in New _Tab
da: Gennemse i ny_t faneblad

en: Browse in New _Window
da: Gennemse i nyt _vindue

en: Browse the contents of the network
da: Gennemse indholdet af netværket

en: Browse the file system with the file manager
da: Naviger filsystemet med filhåndteringen

en: Brushed Metal
da: Børstet metal

en: Bubble Gum
da: Bobletyggegummi

en: By Access Date
da: Efter adgangsdato

en: By Creation Date
da: Efter oprettelsesdato

en: By E_xtension
da: Efter _filendelse

en: By Emblems
da: Efter emblemer

en: By Extension
da: Efter filendelse

en: By Modification Date
da: Efter ændringsdato

en: By Modification _Date
da: Efter ændrings_dato

en: By Name
da: Efter navn

en: By Path
da: Efter sti

en: By S_ize on Disk
da: Efter _diskstørrelse

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Size on Disk
da: Efter størrelse på disken

en: By T_rash Time
da: Efter _papirkurvstidspunkt

en: By Trashed Date
da: Efter papirkurvdato

en: By Type
da: Efter type

en: By _Creation Date
da: Efter _oprettelsesdato

en: By _Emblems
da: Efter _emblemer

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By _Type
da: Efter _type

en: CD _Audio:
da: Cd-_lyd:

en: C_ancel Remove
da: _Annuller fjernelse

en: C_olors
da: _Farver

en: C_onfigure Extension
da: _Konfigurer udvidelse

en: C_onnect
da: _Tilslut

en: Caja cannot handle "%s" locations.
da: Caja kan ikke håndtere »%s«-steder.

en: Caja cannot handle this kind of location.
da: Caja kan ikke håndtere denne slags sted.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
da: Caja kunne ikke oprette de følgende påkrævede mapper: %s.

en: Caja could not create the required folder "%s".
da: Kunne ikke oprette den påkrævede mappe »%s«.

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
da: Caja har ingen fremviser installeret der kan vise mappen.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Caja distribueres i håb om at programmet er nyttigt, men uden NOGEN GARANTI, ikke engang underforstået garanti om at det er SALGBART eller PASSER TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
da: Caja kan udvides via et system med udvidelsesmoduler, svarende til det hos GNOME Nautilus, som Caja er en forgrening af.

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Caja er et frit program. Du kan redistribuere og ændre programmet under betingelserne i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
da: Caja er den officielle filhåndtering for skrivebordet MATE. Programmet giver mulighed for at gennemse mapper samt forhåndsvise filer og starte programmer associeret med disse filer. Programmet er også ansvarlig for håndtering af ikoner på MATE-skrivebordet. Fungerer på lokale og eksterne filsystemer.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
da: Caja lader dig organisere filer og mapper, både på din computer og på nettet.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
da: Caja benytter brugerens hjemmemappe som skrivebord

en: Caja will exit when last window destroyed.
da: Caja vil afslutte når sidste vindue destrueres.

en: Camera Brand
da: Kameramærke

en: Camera Model
da: Kameramodel

en: Camouflage
da: Kamuflage

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
da: Kan ikke indlæse den understøttede servermetodeliste.
    Kontroller venligst din GVfs-installation.

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Group Change?
da: Fortryd ændring af gruppe?

en: Cancel Owner Change?
da: Fortryd ændring af ejer?

en: Cannot create the link to %s
da: Kan ikke oprette henvisning til %s

en: Cannot find the autorun program
da: Kan ikke finde autokørselsprogram

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
da: Kan ikke flytte fil til papirkurven. Ønsker du at slette den med det samme?

en: Chalk
da: Kalk

en: Change Desktop _Background
da: Skift _baggrund

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
da: Ændr opførslen og udseendet af filhåndteringsvinduer

en: Change the visibility of this window's location bar
da: Skift mellem om dette vindues adresselinje er vist

en: Change the visibility of this window's main toolbar
da: Skift mellem om dette vindues værktøjslinje vises

en: Change the visibility of this window's side pane
da: Ændr synligheden af dette vindues sidepanel

en: Change the visibility of this window's statusbar
da: Skift mellem om dette vindues statuslinje er vist

en: Charcoal
da: Trækul

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
da: Kontroller at stavningen og mellemværtsindstillingerne er korrekte.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
da: Tjek at du har rettighed til at slette emblemet.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
da: Tjek at du har rettighed til at slette mønsteret.

en: Choose a program with which to open the selected item
da: Vælg et program som du vil bruge til at åbne det valgte objekt

en: Choose another application with which to open the selected item
da: Vælg et andet program som du vil bruge til at åbne det valgte objekt

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger der vises under ikonnavnene. Yderligere oplysninger dukker op når du zoomer ind.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger der vises i listevisningen.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
da: Vælg rækkefølgen af oplysninger der vises i denne mappe:

en: Choose what application to launch.
da: Vælg programmet der skal åbnes.

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
da: Vælg hvad der sker ved indsættelse af medier eller når enheder tilsluttes systemet

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
da: Valg af et program fra menuen vil køre programmet med alle de valgte objekter som inddata.

en: Clea_r History
da: Ry_d historik

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
da: Tøm indholdet af navigationsmenuen og frem/tilbage-listerne

en: Click on a color to remove it
da: Klik på en farve for at fjerne den

en: Click on a pattern to remove it
da: Klik på et mønster for at fjerne det

en: Click on an emblem to remove it
da: Klik på et emblem for at fjerne det

en: Clos_e All Folders
da: Luk _alle mapper

en: Close P_arent Folders
da: Luk _ophavsmapper

en: Close _All Windows
da: Luk _alle vinduer

en: Close all Navigation windows
da: Luk alle navigationsvinduer

en: Close all folder windows
da: Luk alle mappevinduer

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Close the side pane
da: Luk sidepanelet

en: Close this folder
da: Luk denne mappe

en: Close this folder's parents
da: Luk denne mappes overliggende mapper

en: Color _name:
da: _Navn på farve:

en: Color _value:
da: Farve_værdi:

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
da: Farve for den forvalgte mappebaggrund. Benyttes kun hvis background_set er sand.

en: Colors:
da: Farver:

en: Command
da: Kommando

en: Comment
da: Kommentar

en: Compact View
da: Kompakt visning

en: Compact _Layout
da: Tættere _placering

en: Computer icon visible on desktop
da: Maskinikon synligt på skrivebordet

en: Concrete
da: Beton

en: Connect To This Server
da: Tilslut til denne server

en: Connect to Server
da: Forbind til server

en: Connect to Server %s
da: Tilslut til serveren %s

en: Connect to _Server...
da: Tilslut til _server …

en: Connect to a remote computer or shared disk
da: Forbind til en fjern computer eller delt disk

en: Connect to the drive associated with the open folder
da: Forbind til drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Connect to the selected drive
da: Forbind til det valgte drev

en: Connecting...
da: Forbinder …

en: Contained text
da: Indeholdt tekst

en: Content View
da: Indholdsvisning

en: Contents:
da: Indhold:

en: Continue
da: Fortsæt

en: Cop_y to
da: Kop_ier til

en: Copy %d items to '%s'
da: Kopier %d filer til »%s«

en: Copy '%s' to '%s'
da: Kopier »%s« til »%s«

en: Copy _Anyway
da: Kopier _alligevel

en: Copy the current selection to the desktop
da: Kopier den nuværende markering til skrivebordet

en: Copy the current selection to the home folder
da: Kopier den nuværende markering til hjemmemappen

en: Copy the current selection to the other pane in the window
da: Kopier den nuværende markering til den anden rude i vinduet

en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopier markeret tekst til udklipsholderen

en: Copying "%B" to "%B"
da: Kopierer »%B« til »%B«

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
da[0]: Kopierer %'d fil (i »%B«) til »%B«
da[1]: Kopierer %'d filer (i »%B«) til »%B«

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
da[0]: Kopierer %'d fil til »%B«
da[1]: Kopierer %'d filer til »%B«

en: Copying Files
da: Kopierer filer

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
da: Ophavsret 1999-2009 Nautilusforfatterne
    Ophavsret 2011-2021 Cajaforfatterne

en: Cork
da: Kork

en: Could not add application
da: Kunne ikke tilføje programmet

en: Could not add application to the application database: %s
da: Kunne ikke tilføje program til programdatabasen: %s

en: Could not determine original location of "%s"
da: Kunne ikke bestemme den originale placering af »%s«

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
da: Kunne ikke vise »%s«, da værten ikke kunne findes.

en: Could not display "%s".
da: Kunne ikke vise »%s«.

en: Could not find "%s".
da: Kunne ikke finde »%s«.

en: Could not find '%s'
da: Kunne ikke finde »%s«

en: Could not find application
da: Kunne ikke finde programmet

en: Could not remove application
da: Kunne ikke fjerne programmet

en: Could not remove emblem with name '%s'.
da: Kunne ikke slette emblemet ved navn »%s«.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
da: Kunne ikke fjerne filer fra den allerede eksisterende mappe %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
da: Kunne ikke fjerne den allerede eksisterende fil %F.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
da: Kunne ikke fjerne den allerede eksisterende fil med det samme navn i %F.

en: Could not remove the folder %B.
da: Kunne ikke fjerne mappen %B.

en: Could not remove the source folder.
da: Kunne ikke fjerne kildemappen.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
da: Kunne ikke omdøbe emblemet ved navn »%s«.

en: Could not run application
da: Kunne ikke køre programmet

en: Could not set application as the default: %s
da: Kunne ikke sætte programmet til forvalg: %s

en: Could not set as default application
da: Kunne ikke gøre til forvalgt program

en: Count _number of items:
da: Tæl _antallet af objekter:

en: Countertop
da: Nøglehuller

en: Create Document from template "%s"
da: Opret dokument fra skabelonen »%s«

en: Create L_auncher...
da: Opret _genvej …

en: Create _Document
da: Opret _dokument

en: Create _Folder
da: Opret _mappe

en: Create a New Color:
da: Opret en ny farve:

en: Create a New Emblem
da: Opret et nyt emblem

en: Create a new empty file inside this folder
da: Opret en ny tom fil i denne mappe

en: Create a new empty folder inside this folder
da: Opret en ny tom mappe i denne mappe

en: Create a new folder '%s'
da: Opret en ny  mappe »%s«

en: Create a new launcher
da: Opret genvej

en: Create a symbolic link for each selected item
da: Opret en symbolsk henvisning for hver valgt objekt

en: Create an empty file '%s'
da: Opret en tom fil »%s«

en: Create and delete files
da: Oprette og slette filer

en: Create link to '%s'
da: Opret henvisning til »%s«

en: Create links to %d items
da: Opret henvisninger til %d filer

en: Create new file '%s' from template
da: Opret ny fil »%s« fra skabelon

en: Create the initial window with the given geometry.
da: Opret det første vindue med den angivne geometri.

en: Created:
da: Oprettet:

en: Creating Properties window.
da: Opretter egenskaber-vinduet.

en: Creating links in "%B"
da: Opretter henvisninger i »%B«

en: Creator
da: Ophavsmand

en: Cu_t
da: Kl_ip

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: Custom Background
da: Brugerdefineret baggrund

en: Custom Side Pane Background Set
da: Brugerdefineret sidepanelsbaggrund sat

en: Cut the selected text to the clipboard
da: Klip markeret tekst ud til udklipsholderen

en: D_efault zoom level:
da: Standard_zoomniveau:

en: D_uplicate
da: D_upliker

en: Danube
da: Donau

en: Dark Cork
da: Mørk kork

en: Dark GNOME
da: Mørk GNOME

en: Date Accessed
da: Dato for tilgang

en: Date Created
da: Dato for oprettelse

en: Date Digitized
da: Tidspunkt digitaliseret

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date Modified
da: Dato ændret

en: Date Taken
da: Tidspunkt taget

en: Date when file was moved to the Trash
da: Dato hvorpå filen blev flyttet til papirkurven

en: Decrease the view size
da: Formindsk fremvisningsstørrelsen

en: Deep Teal
da: Dyb Teal

en: Default
da: Standard

en: Default Background Color
da: Forvalgt baggrundsfarve

en: Default Background Filename
da: Forvalgt baggrundsfilnavn

en: Default Side Pane Background Color
da: Forvalgt sidepanelsbaggrundsfarve

en: Default Side Pane Background Filename
da: Forvalgt sidepanelsbaggrundsfilnavn

en: Default Thumbnail Icon Size
da: Standardstørrelse for miniatureikoner

en: Default _zoom level:
da: Start_zoomniveau:

en: Default column order in the list view
da: Forvalgt kolonneorden for listevisningen

en: Default column order in the list view.
da: Forvalgt kolonneorden for listevisningen.

en: Default compact view zoom level
da: Forvalgt zoomniveau for kompakt visning

en: Default folder viewer
da: Forvalgt mappefremviser

en: Default icon zoom level
da: Forvalgt ikonzoomniveau

en: Default list of columns visible in the list view
da: Forvalgt liste af synlige kolonner for listevisningen

en: Default list of columns visible in the list view.
da: Forvalgt liste af synlige kolonner for listevisningen.

en: Default list zoom level
da: Forvalgt listezoomniveau

en: Default sort order
da: Forvalgt sorteringsorden

en: Default zoom level used by the compact view.
da: Forvalgt zoomniveau for kompakt visning.

en: Default zoom level used by the icon view.
da: Forvalgt zoomniveau for ikonvisningen.

en: Default zoom level used by the list view.
da: Forvalgt zoomniveau for listevisningen.

en: Defaults
da: Standarder

en: Delete %d copied items
da: Slet %d kopierede filer

en: Delete %d duplicated items
da: Slet %d duplikerede filer

en: Delete '%s'
da: Slet »%s«

en: Delete _All
da: Slet _alle

en: Delete all items in the Trash
da: Slet alle elementer i papirkurven

en: Delete all selected items permanently
da: Slet alle valgte elementer permanent

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
da: Slet alle valgte objekter uden at flytte dem til papirkurven

en: Delete link to '%s'
da: Slet henvisning til »%s«

en: Delete links to %d items
da: Slet henvisninger til %d filer

en: Delete the open folder permanently
da: Slet den åbne mappe permanent

en: Delete this folder, without moving to the Trash
da: Slet denne mappe, uden at flytte den til papirkurven

en: Deleting Files
da: Sletter filer

en: Deleting files
da: Sletter filer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop View
da: Skrivebordsvisning

en: Desktop computer icon name
da: Skrivebordets maskinikonnavn

en: Desktop font
da: Skrivebordsskrifttype

en: Desktop home icon name
da: Skrivebordets hjemmeikonnavn

en: Desktop trash icon name
da: Skrivebordets papirkurvikonnavn

en: Details:
da: Detaljer:

en: Detect media in the selected drive
da: Find medie i det valgte drev

en: Devices
da: Enheder

en: Differences...
da: Forskelle …

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Disconnect the drive associated with the open folder
da: Frakobl drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Disconnect the selected drive
da: Frakobl det valgte drev

en: Display
da: Vis

en: Display Caja help
da: Vis hjælp til Caja

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
da: Vis et vindue der tillader redigering af bogmærker i denne menu

en: Display credits for the creators of Caja
da: Vis information om udviklerne bag Caja

en: Display icons in the opposite order
da: Vis ikoner i omvendt rækkefølge

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
da: Vis mønstre, farver og emblemer som kan bruges til at tilpasse udseendet

en: Display this location with the compact view.
da: Vis dette sted med kompakt visning.

en: Display this location with the desktop view.
da: Vis dette sted med skrivebordsvisningen

en: Display this location with the empty view.
da: Vis dette sted med den tomme visning.

en: Display this location with the icon view.
da: Vis dette sted med ikonvisningen.

en: Display this location with the list view.
da: Vis dette sted med listevisningen.

en: Display this location with the widget view.
da: Vis dette sted med kontrolvisningen.

en: Do Nothing
da: Gør intet

en: Do _not Empty Trash
da: Tøm _ikke papirkurv

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
da: Håndter ikke skrivebordet (ignorer indstillingen i indstillingsvinduet).

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
da: Ønsker du at tømme papirkurven før du afmonterer?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
da: Ønsker du at fjerne alle bogmærker med det ikke-eksisterende sted fra din liste?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
da: Vil du køre »%s« eller vise dens indhold?

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
da[0]: Vil du vise %d sted?
da[1]: Vil du vise %d steder?

en: Documents
da: Dokumenter

en: Domain Name:
da: Domænenavn:

en: Dots
da: Prikker

en: Download location?
da: Overfør sted?

en: Drag a color to an object to change it to that color
da: Træk en farve til et objekt for at ændre det til den farve

en: Drag a pattern tile to an object to change it
da: Træk et mønster til et objekt for at ændre det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
da: Træk et emblem til et objekt for at tilføje det til objektet

en: Drag and drop is not supported.
da: Træk og slip er ikke understøttet.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
da: Træk og slip er kun understøttet på lokale filsystemer.

en: Duplicate '%s' in '%s'
da: Dupliker »%s« i »%s«

en: Duplicate each selected item
da: Dupliker alle valgte objekter

en: Duplicate of %d items in '%s'
da: Duplikering af %d filer i »%s«

en: Duplicating "%B"
da: Duplikerer »%B«

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
da[0]: Duplikerer %'d fil
da[1]: Duplikerer %'d filer

en: Duplicating %'d file (in "%B") | Duplicating %'d files (in "%B")
da[0]: Duplikerer %'d fil (i »%B«)
da[1]: Duplikerer %'d filer (i »%B«)

en: E_mpty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: E_xecute
da: _Udførsel

en: E_xtra Pane
da: E_kstra rude

en: Eclipse
da: Formørkelse

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Bookmarks
da: Rediger bogmærker

en: Edit Caja preferences
da: Konfigurer indstillingerne for Caja

en: Edit the saved search
da: Rediger den gemte søgning

en: Eject the selected volume
da: Skub den markerede diskenhed ud

en: Eject the volume associated with the open folder
da: Skub den diskenhed ud, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Eject the volume associated with this folder
da: Skub diskenheden, der er tilknyttet denne mappe, ud

en: Emblems
da: Emblemer

en: Emblems:
da: Emblemer:

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Empty View
da: Tom visning

en: Empty _Trash
da: _Tøm papirkurv

en: Empty all items from Trash?
da: Slet alle filer i papirkurven?

en: Emptying Trash
da: Tømmer papirkurv

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
da: Aktiverer den klassiske Caja-opførsel hvor alle vinduer er navigationsvinduer

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
da: Indtast et beskrivende navn ud for hvert emblem. Dette navn vil blive brugt andre steder til at identificere emblemet.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
da: Indtast et beskrivende navn ud for emblemet. Dette navn vil blive brugt andre steder til at identificere emblemet.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
da: Indtast et nyt navn for det viste emblem:

en: Envy
da: Misundelse

en: Erase
da: Slet

en: Error starting autorun program: %s
da: Fejl ved start af autokørselsprogram: %s

en: Error while copying "%B".
da: Fejl ved kopiering af »%B«.

en: Error while copying to "%B".
da: Fejl ved kopiering til »%B«.

en: Error while copying.
da: Fejl ved kopiering.

en: Error while creating directory %B.
da: Fejl ved oprettelse af mappen %B.

en: Error while creating file %B.
da: Fejl ved oprettelse af filen %B.

en: Error while creating link to %B.
da: Fejl ved oprettelse af henvisning i %B.

en: Error while deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: Error while moving "%B".
da: Fejl ved flytning af »%B«.

en: Error while moving files to trash.
da: Fejl ved flytning af objekter til papirkurven.

en: Error while moving.
da: Fejl ved flytning.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
da: Fejl: %s
    Vælg venligst en anden fremviser og prøv igen.

en: Examples:
da: Eksempler:

en: Execute:
da: Kør:

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Extension
da: Udvidelse

en: Extensions
da: Udvidelser

en: FILE
da: FIL

en: FTP (with login)
da: FTP (med logind)

en: Failed to load image information
da: Kunne ikke indlæse billedinformation

en: Fibers
da: Fibre

en: File Browser
da: Filbrowser

en: File Management
da: Filhåndtering

en: File Management Preferences
da: Indstillinger for filhåndtering

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Operations
da: Filoperationer

en: File Permissions:
da: Filrettigheder:

en: File System
da: Filsystem

en: File Type
da: Filtype

en: File access:
da: Filtilgang:

en: File and Folder conflict
da: Fil- og mappekonflikt

en: File conflict
da: Filkonflikt

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: File manager for the MATE desktop environment
da: Filhåndtering for skrivebordsmiljøet MATE

en: File not found
da: Filen ikke fundet

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
da: Filnavn for den forvalgte sidepanelsbaggrund. Benyttes kun hvis side_pane_background_set er sand.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen »%B« kan ikke kopieres fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen »%B« kan ikke slettes, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
da: Filer i mappen »%B« kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at se dem.

en: Filesystem type:
da: Filsystemstype:

en: Fire Engine
da: Brandbil

en: Flash Fired
da: Med blitz

en: Fleur De Lis
da: Fleur de Lis

en: Floral
da: Blomstret

en: Focal Length
da: Fokallængde

en: Folder Permissions:
da: Mapperettigheder:

en: Folder access:
da: Mappetilgang:

en: Folder:
da: Mappe:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
da: For brugere med mus, der har »Fremad«- og »Tilbage«-knapper, bestemmer denne nøgle den handling, der skal tages i Caja når disse trykkes.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
da: For brugere med mus, der har »Fremad«- og »Tilbage«-knapper, bestemmer denne nøgle hvilken knap, der aktiverer »Tilbage«-kommandoen i et browservindue. Mulige værdier ligger i intervallet 6 til 14.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
da: For brugere med mus, der har »Fremad«- og »Tilbage«-knapper, bestemmer denne nøgle hvilken knap, der aktiverer »Fremad«-kommandoen i et browservindue. Mulige værdier ligger i intervallet 6 til 14.

en: Format the selected volume
da: Formater den valgte diskenhed

en: Format the volume associated with the open folder
da: Formater den diskenhed, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Format the volume associated with this folder
da: Formater diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

en: Forward history
da: Fremad i historik

en: Free space:
da: Fri plads:

en: Free space: %s
da: Fri plads: %s

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: Go
da: Søg

en: Go To:
da: Gå til:

en: Go to the location specified by this bookmark
da: Gå til stedet givet ved dette bogmærke

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte placering

en: Go to the previous visited location
da: Gå til foregående besøgte placering

en: Go to the same location as in the extra pane
da: Gå til samme sted som i den ekstra rude

en: Granite
da: Granit

en: Grapefruit
da: Grapefrugt

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Green Weave
da: Grønt væveri

en: Group
da: Gruppe

en: Group:
da: Gruppe:

en: History
da: Historik

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Home icon visible on desktop
da: Hjemmeikon synligt på skrivebordet

en: ID
da: Id

en: ISO Speed Rating
da: ISO-hastighed

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
da: _Medtag en sletkommando der ikke benytter papirkurven

en: Ice
da: Is

en: Icon
da: Ikon

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
da: Hvis denne sættes til »after_current_tab«, så vil nye faneblade blive indsat efter det aktuelle faneblad. Hvis den sættes til »end«, så vil nye faneblade føjes til enden af fanebladslisten.

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
da: Hvis sat til sand, vil Caja kun vise mapper i træsidepanelet. Ellers vises både mapper og filer.

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
da: Hvis sat til sand (true), vil Caja vise skrivebordspåmindelser.

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
da: Hvis angivet som true (sand), vises filstørrelser med brug af IEC-enheder (base 1024) med »KiB«-stilsuffikser, i stedet for standarden med SI-enheder.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have en adresselinje.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have et sidepanel.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have en statuslinje.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
da: Hvis sat til sand, vil nyligt åbnede vinduer have værktøjslinjer.

en: If set to true, show file icons in list view.
da: Hvis sat til sand, vil Caja vise filikoner i listevisning.

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
da: Hvis sat til sand, vil Caja navigeringsvinduer altid bruge adresselinje, i stedet for stivælgeren.

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
da: Hvis sat til sand, vil Caja lade dig ændre og vise filrettigheder på en mere Unix-lignende måde og give adgang til mere indforståede valgmuligheder.

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
da: Hvis sat til sand, vil Caja vise mapper før filer i ikon- og listevisningerne.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
da: Hvis sat til sand, vil Caja spørge om bekræftelse når du forsøger at slette filer, eller tømme papirkurven.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
da: Hvis sat til sand, vil Caja spørge om bekræftelse når du forsøger at flytte filer til papirkurven.

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
da: Hvis »true«, vil Caja automatisk montere medier såsom brugersynlige harddiske og eksterne medier ved opstart og ved indsættelse af medierne.

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
da: Hvis »true«, vil Caja automatisk åbne en mappe når medier automonteres. Dette gælder kun når ingen kendt x-content/*-type blev fundet for mediet; for medier hvor en kendt x-content-type findes, vil den brugerdefinerbare handling i stedet blive foretaget.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
da: Hvis sand (true), vil Caja afslutte når alle vinduer er blevet ødelagt. Dette er standardindstillingen. Hvis falsk (false), kan programmet startes uden noget vindue, så Caja kan tjene som en dæmon, der overvåger automontering af medier eller tilsvarende opgaver.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
da: Hvis sat til sand, vil Caja have en facilitet til at lade dig slette en fil med det samme i stedet for at flytte den til papirkurven. Dette kan være farligt, så pas på.

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
da: Hvis »true«, vil Caja aldrig spørge brugeren eller foretage autokørsel/autostart af programmer når medier indsættes.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil Caja benytte brugerens hjemmemappe som skrivebord. Hvis sat til falsk, vil ~/Desktop blive benyttet som skrivebord.

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
da: Hvis sat til sand, vil alle Caja-vinduer være navigeringsvinduer. Det er sådan Nautilus plejede at opføre sig før version 2.6, og nogle foretrækker dette.

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
da: Hvis sat til sand (true), vil sikkerhedskopier blive vist i filhåndteringen. Sikkerhedskopier afsluttes med en tilde (~).

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
da: Hvis sat til sand (true), vil skjulte filer blive vist i filhåndteringen. Skjulte filer er enten punktumfiler eller angivet i en mappes .hidden-fil.

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
da: Hvis sat, så ombryd linjer når teksten bliver for bred.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til netværksservere, blive vist på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til placering af maskinen, blive vist på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til hjemmemappen, blive vist på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til papirkurven, blive vist på skrivebordet.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon der henviser til monterede diskenheder, blive vist på skrivebordet.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, vil alle kolonner i kompakt visning have samme bredde. Ellers vil bredden af hver kolonne bestemmes separat.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
da: Hvis sand vil filer i nye vinduer blive sorteret i omvendt rækkefølge, dvs. ved f.eks. sortering efter navn vil filerne blive sorteret fra »å« til »a« i stedet for fra »a« til »å«; ved sortering efter størrelse vil filerne blive sorteret stigende i stedet for faldende.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
da: Hvis sand vil ikoner blive placeret tættere som standard i nye vinduer.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
da: Hvis sand (true) aktiveres muligheden for at skifte faneblade med [ctrl + tab] og [ctrl + skift + tab].

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
da: Hvis sand vil etiketter blive placeret ved siden af ikoner i stedet for under dem.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter et objekt, vil det gå tabt permanent.

en: Image
da: Billede

en: Image Type:
da: Billedtype:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
da: Billeder over denne størrelse (i byte) vil ikke få genereret miniaturer. Formålet må dette er at undgå at generere miniaturer for store billeder som kan tage lang tid at indlæse eller bruge meget hukommelse.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
da: For at få den frie plads tilbage på enheden skal papirkurven tømmes. Alle elementer i papirkurven på denne enhed vil permanent gå tabt.

en: Increase the view size
da: Forøg fremvisningsstørrelsen

en: It is now safe to remove the drive
da: Det er nu sikkert at fjerne drevet

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
da: Elementer flyttet til papirkurven kan gendannes indtil papirkurven tømmes.

en: Items:
da: Punkter:

en: Justification
da: Justering

en: Keep icons lined up on a grid
da: Hold ikoner justeret på et gitter

en: Keep icons sorted by creation date in rows
da: Hold ikoner sorteret efter oprettelsesdato i rækker

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
da: Hold ikoner sorteret efter diskforbrug i rækker

en: Keep icons sorted by emblems in rows
da: Hold ikoner sorteret efter emblemer i rækker

en: Keep icons sorted by modification date in rows
da: Hold ikoner sorteret efter ændringsdato i rækker

en: Keep icons sorted by name in rows
da: Hold ikoner sorteret efter navn i rækker

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
da: Hold ikoner sorteret efter omvendt filendelsesegmenter i rækker

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
da: Hold ikoner sorteret efter omvendte filendelsesegmenter i rækker

en: Keep icons sorted by size in rows
da: Hold ikoner sorteret efter størrelse i rækker

en: Keep icons sorted by trash time in rows
da: Hold ikoner sorteret efter tidspunkt for flytning til papirkurv i rækker

en: Keep icons sorted by type in rows
da: Hold ikoner sorteret efter type i rækker

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Last changed:
da: Senest ændret:

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: Leaf
da: Løv

en: Leave icons wherever they are dropped
da: Lad ikoner være hvor de placeres

en: Lemon
da: Citron

en: Less common media formats can be configured here
da: Mindre almindelige medieformater kan konfigureres her

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Line wrap
da: Linjeombrydning

en: Link Creation Failed
da: Kunne ikke oprette henvisning

en: Link _name:
da: Henvisnings_navn:

en: Link target:
da: Henvisningsmål:

en: Link to %s
da: Henvisning til %s

en: List Columns
da: Listekolonner

en: List View
da: Listevisning

en: List files only
da: Vis kun filer

en: List of extensions in disabled state.
da: Liste over udvidelser i deaktiveret tilstand.

en: List of possible captions on icons
da: Liste over mulige tekster for ikoner

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
da: Liste af x-content/*-typer for hvilke brugeren har valgt »Gør intet« i »preference capplet«. Ingen forespørgsel vil blive vist, ej heller vil noget tilsvarende program startes ved indsættelse af medier svarende til disse typer.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
da: Liste af x-content/*-typer for hvilke brugeren har valgt »Åbn mappe« i »preferenes capplet«. Et mappevindue vil blive åbnet ved indsættelse af medier svarende til disse typer.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
da: Liste af x-content/*-typer for hvilke brugeren har valgt at starte et program i »preference capplet«. Det foretrukne program for den givne type vil blive startet ved indsættelse af medier svarende til disse typer.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
da: Liste af x-content/*-typer sat til »Gør intet«

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
da: Liste af x-content/*-typer sat til »Åbn mappe«

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
da: Liste af x-content/*-typer for hvilke et foretrukkent program startes

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Local Files Only
da: Kun lokale filer

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
da: Find dokumenter og mapper på denne computer ved navn eller indhold

en: Location
da: Placering

en: Location _Bar
da: _Adresselinje

en: Location:
da: Placering:

en: Lock the drive associated with the open folder
da: Lås drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Lock the selected drive
da: Lås det valgte drev

en: MIME Type
da: MIME-type

en: M_ove to
da: F_lyt til

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
da[0]: Opret _henvisning
da[1]: Opret _henvisninger

en: Make a _Link
da: Opret en _henvisning

en: Make a permanent connection to this server
da: Lav en permanent forbindelse til denne server

en: Make the selected icon resizable
da: Gør det valgte ikon udstrækkeligt

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
da[0]: Opretter henvisninger til %'d fil
da[1]: Opretter henvisninger til %'d filer

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
da: Håndter skrivebordet uanset af satte præferencer eller miljø (kun ved ny opstart)

en: Manila Paper
da: Manila-papir

en: Mark as _Trusted
da: Marker som _betroet

en: Matches files that contains specified text.
da: Matcher filer der indeholder angivet tekst.

en: Maximum image size for thumbnailing
da: Maksimal billedstørrelse til miniaturegenerering

en: Media
da: Medie

en: Merge
da: Sammenflet

en: Merge Folder
da: Sammenflet mappe

en: Merge _All
da: Sammenføj _alle

en: Merge folder "%s"?
da: Flet mappen »%s«?

en: Merge with
da: Sammenflet med

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
da: Ved sammenføjning vil der blive bedt om bekræftelse før der overskrives filer i mappen, som er i konflikt med dem, der flyttes.

en: Metering Mode
da: Måletilstand

en: Mo_ve to Trash
da: F_lyt til papirkurv

en: Modification Time
da: Ændringstidspunkt

en: Modified:
da: Ændret:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
da: ons. d. 0. okt. 0000 kl. 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
da: man. d. 0. okt. 0000 kl. 00:00:00

en: Moss Ridge
da: Mosribber

en: Mount and open %s
da: Monter og åbn %s

en: Mount the selected volume
da: Monter den valgte diskenhed

en: Mount the volume associated with the open folder
da: Monter den diskenhed, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Mount the volume associated with this folder
da: Monter diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
da: Museknap, der aktiverer »Tilbage«-kommandoen i browservinduet

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
da: Museknap, der aktiverer »Fremad«-kommandoen i browservinduet

en: Move %d items back to '%s'
da: Flyt %d filer tilbage til »%s«

en: Move %d items back to trash
da: Flyt %d filer tilbage til papirkurven

en: Move %d items to '%s'
da: Flyt %d filer til »%s«

en: Move %d items to trash
da: Flyt %d filer til papirkurven

en: Move '%s' back to '%s'
da: Flyt »%s« tilbage til »%s«

en: Move '%s' back to trash
da: Flyt »%s« tilbage til papirkurven

en: Move '%s' to '%s'
da: Flyt »%s« til »%s«

en: Move '%s' to trash
da: Flyt »%s« til papirkurven

en: Move Dow_n
da: Flyt _ned

en: Move Tab _Left
da: Flyt faneblad til _venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt faneblad til _højre

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move current tab to left
da: Flyt det aktuelle faneblad til venstre

en: Move current tab to right
da: Flyt det aktuelle faneblad til højre

en: Move each selected item to the Trash
da: Flyt alle de valgte elementer til papirkurven

en: Move focus to the other pane in a split view window
da: Flyt fokus til den anden rude i opdelt vindue

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
da: Flyt eller kopier filer som tidligere blev valgt med en »klip filer«- eller »kopier filer«-kommando

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
da: Flyt eller kopier filer som tidligere var udvalgt med en »klip filer«- eller »kopier filer«-kommando, ind i den valgte mappe

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
da: Flyt eller kopier filer, som tidligere var udvalgt med en klip- eller kopierkommando, ind i denne mappe

en: Move the current selection to the desktop
da: Flyt den nuværende markering til skrivebordet

en: Move the current selection to the home folder
da: Flyt den nuværende markering til hjemmemappen

en: Move the current selection to the other pane in the window
da: Flyt den nuværende markering til den anden rude i vinduet

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
da: Flyt den åbne mappe ud af papirkurven til »%s«

en: Move the open folder to the Trash
da: Flyt den åbne mappe til papirkurven

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
da[0]: Flyt den valgte fil ud af papirkurven
da[1]: Flyt de valgte filer ud af papirkurven

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
da[0]: Flyt den valgte fil ud af papirkurven til »%s«
da[1]: Flyt de valgte filer ud af papirkurven til »%s«

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
da[0]: Flyt den valgte mappe ud af papirkurven
da[1]: Flyt de valgte mapper ud af papirkurven

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
da[0]: Flyt den valgte mappe ud af papirkurven til »%s«
da[1]: Flyt de valgte mapper ud af papirkurven til »%s«

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
da[0]: Flyt den valgte fil ud af papirkurven
da[1]: Flyt de valgte filer ud af papirkurven

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
da[0]: Flyt den valgte fil ud af papirkurven til »%s«
da[1]: Flyt de valgte filer ud af papirkurven til »%s«

en: Move this folder to the Trash
da: Flyt denne mappe til papirkurven

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: Moving "%B" to "%B"
da: Flytter »%B« til »%B«

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
da[0]: Flytter %'d fil (i »%B«) til »%B«
da[1]: Flytter %'d filer (i »%B«) til »%B«

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
da[0]: Flytter %'d fil til »%B«
da[1]: Flytter %'d filer til »%B«

en: Moving Files
da: Flytter filer

en: Moving files to trash
da: Flytter filer til papirkurv

en: Mud
da: Ler

en: Music
da: Musik

en: Name
da: Navn

en: Network
da: Netværk

en: Network Servers
da: Netværksservere

en: Network Servers icon visible on the desktop
da: Netværksservere synligt på skrivebordet

en: Network servers icon name
da: Ikonnavn for Netværksservere

en: Never
da: Aldrig

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
da: Spørg aldrig og benyt aldrig automatisk programkørsel ved medieindsættelse

en: New _Tab
da: Ny_t faneblad

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: No applications found
da: Ingen programmer fundet

en: No applications selected
da: Ingen programmer valgt

en: No bookmarks defined
da: Ingen bogmærker defineret

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
da: Der er ikke andre tilgængelige handlinger som kan vise denne fil. Hvis du kopierer filen over på din maskine, kan du måske åbne den.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
da: Der er ikke andre tilgængelige programmer, som kan vise denne fil. Hvis du kopierer filen over på din maskine, kan du måske åbne den.

en: No templates installed
da: Ingen skabeloner installeret

en: None
da: Ingen

en: None of the files could be added as emblems.
da: Ingen af filerne kunne tilføjes som emblemer.

en: Normal Si_ze
da: Normal st_ørrelse

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Not allowed to set group
da: Har ikke tilladelse til at ændre gruppe

en: Not allowed to set owner
da: Har ikke tilladelse til at ændre ejer

en: Not allowed to set permissions
da: Har ikke tilladelse til at ændre rettigheder

en: Notes
da: Noter

en: Numbers
da: Tal

en: Ocean Strips
da: Oceanstriber

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
da: 0. okt 0000 kl. 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
da: 0. okt 0000, 01:00

en: Octal Permissions
da: Oktale rettigheder

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
da: Opret kun vinduer til eksplicit angivne URI'er.

en: Only show folders in the tree side pane
da: Vis kun mapper i træsidepanelet

en: Open %s
da: Åbn %s

en: Open %s and other "%s" files with:
da: Åbn %s og andre »%s«-filer med:

en: Open %s and other %s document with:
da: Åbn %s og andre %s-dokumenter med:

en: Open %s with:
da: Åbn %s med:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
da: Åbning mislykkedes, ønsker du at vælge en anden handling?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
da: Åbning mislykkedes, ønsker du at vælge et andet program?

en: Open File and Close window
da: Åbn fil og luk vindue

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open Folder W_indow
da: Åbn mappev_indue

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Open URIs in tabs.
da: Åbn URI'er i faneblade.

en: Open Wit_h
da: Åbn _med

en: Open With
da: Åbn med

en: Open With %s
da: Åbn med %s

en: Open With Other _Application...
da: Åbn med andet _program …

en: Open _Location...
da: Åbn _placering …

en: Open _Parent
da: Åbn _ophav

en: Open a browser window.
da: Åbn et browservindue.

en: Open a folder window for the displayed location
da: Åbn et mappevindue for det viste sted

en: Open all "%s" files with:
da: Åbn alle »%s«-filer med:

en: Open all %s documents with:
da: Åbn alle %s-dokumenter med:

en: Open all files of type "%s" with:
da: Åbn alle filer af typen »%s« med:

en: Open an extra folder view side-by-side
da: Åbn ekstra mappevisning side om side

en: Open another Caja window for the displayed location
da: Åbn et andet Caja-vindue for det viste sted

en: Open another tab for the displayed location
da: Åbn et nyt faneblad for det viste sted

en: Open each _folder in its own window
da: Åbn hver _mappe i et separat vindue

en: Open each selected item in a folder window
da: Åbn hvert valgt objekt i et mappevindue

en: Open each selected item in a navigation window
da: Åbn hver valgt objekt i et navigationsvindue

en: Open each selected item in a new tab
da: Åbn hvert valgt objekt i et nyt faneblad

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
da[0]: Åbn i %'d nyt _faneblad
da[1]: Åbn i %'d nye _faneblade

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
da[0]: Åbn i %'d nyt _vindue
da[1]: Åbn i %'d nye _vinduer

en: Open in Navigation Window
da: Åbn i navigationsvindue

en: Open in New _Tab
da: Åbn i ny_t faneblad

en: Open in New _Window
da: Åben i ny _vindue

en: Open in _Folder Window
da: Åbn i _mappevindue

en: Open parent location
da: Åbn overliggende placering

en: Open parent location for the selected item
da: Åbn overliggende placering for det valgte objekt

en: Open the contents of the File System
da: Åbn indholdet af filsystemet

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Open the parent folder
da: Åbn den underliggende mappe

en: Open the selected item in this window
da: Åbn det valgte objekt i dette vindue

en: Open the trash
da: Åbn papirkurven

en: Open this folder in a folder window
da: Åbn denne mappe i et mappevindue

en: Open this folder in a navigation window
da: Åbn denne mappe i et navigationsvindue

en: Open this folder in a new tab
da: Åbn denne mappe i et nyt faneblad

en: Open with other Application...
da: Åbn med andet program …

en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

en: Open your personal templates folder
da: Åbn din personlige skabelonmappe

en: Open your personal trash folder
da: Åbn din personlige papirkurvmappe

en: Opening "%s".
da: Åbner »%s«.

en: Opening %d item. | Opening %d items.
da[0]: Åbner %d fil.
da[1]: Åbner %d filer.

en: Original Location
da: Oprindelig placering

en: Original file
da: Oprindelig fil

en: Original folder
da: Oprindelig mappe

en: Original location of file before moved to the Trash
da: Oprindelig placering af filen før den blev flyttet til Papirkurven

en: Other Type...
da: Anden type …

en: Other _Application...
da: Andet p_rogram …

en: Others
da: Andre

en: Others:
da: Andre:

en: Owner
da: Ejer

en: Owner:
da: Ejer:

en: Pale Blue
da: Lyseblå

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste the text stored on the clipboard
da: Indsæt tekst som er gemt i udklipsholderen

en: Patterns:
da: Mønstre:

en: Pdf / Postscript
da: PDF/Postscript

en: Perform a quick set of self-check tests.
da: Udfør et hurtigt sæt af selvtjek-kontroller.

en: Perform or update the search
da: Udfør eller opdater søgningen

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Picture
da: Billede

en: Places
da: Steder

en: Please check the spelling and try again.
da: Kontroller stavningen og prøv igen.

en: Please choose a different emblem name.
da: Vælg venligst et andet emblemnavn.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
da: Træk venligst kun et billede for at vælge et brugerdefineret ikon.

en: Please verify your user details.
da: Bekræft venligst dine brugerdetaljer.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
da: Mulige værdier er »single« for at køre filer med et enkeltklik og »double« for at køre dem med et dobbeltklik.

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
da: Forbered de valgte filer til at blive kopieret med en Indsæt-kommando

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
da: Forbered de valgte filer til at blive flyttet med en Indsæt-kommando

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
da: Forbered denne mappe til at blive kopieret med en »Indsæt«-kommando

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
da: Forbered denne mappe til at blive flyttet med en Indsæt-kommando

en: Preparing
da: Forbereder

en: Preparing to Move to "%B"
da: Forbereder flytning til »%B«

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
da[0]: Forbereder kopiering af %'d fil (%S)
da[1]: Forbereder kopiering af %'d filer (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
da[0]: Forbereder sletning af %'d fil (%S)
da[1]: Forbereder sletning af %'d filer (%S)

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
da[0]: Forbereder flytning af %'d fil (%S)
da[1]: Forbereder flytning af %'d filer (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
da[0]: Forbereder kassering af %'d fil
da[1]: Forbereder kassering af %'d filer

en: Presentation
da: Præsentation

en: Prevent repositioning icons
da: Forhindr ny position for ikoner

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Preview _sound files:
da: Smughør _lydfiler:

en: Process completed
da: Proces fuldført

en: Properties
da: Egenskaber

en: Public FTP
da: Offentlig FTP

en: Purple Marble
da: Purpurmarmor

en: Put labels beside icons
da: Anbring etiketter ved siden af ikoner

en: Queue
da: Kø

en: Quit Caja.
da: Afslut Caja.

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Re_name
da: Om_døb

en: Re_versed Order
da: Om_vendt rækkefølge

en: Read and write
da: Læse og skrive

en: Read-only
da: Kun læse

en: Redo
da: Omgør

en: Redo change group of %d item | Redo change group of %d items
da[0]: Gendan ændring af gruppe for %d fil
da[1]: Gendan ændring af gruppe for %d filer

en: Redo change owner of %d item | Redo change owner of %d items
da[0]: Gendan ændring af ejer for %d fil
da[1]: Gendan ændring af ejer for %d filer

en: Redo change permissions of %d item | Redo change permissions of %d items
da[0]: Gendan ændring af rettigheder for %d fil
da[1]: Gendan ændring af rettigheder for %d filer

en: Redo recursive change permissions of %d item | Redo recursive change permissions of %d items
da[0]: Gendan rekursiv ændring af rettigheder for %d fil
da[1]: Gendan rekursiv ændring af rettigheder for %d filer

en: Redo the last undone action
da: Gendan den sidste fortrudte handling

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload the current location
da: Genindlæs den aktuelle placering

en: Remember this password
da: Husk denne adgangskode

en: Remove
da: Fjern

en: Remove this criterion from the search
da: Fjern dette kriterium fra søgningen

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename '%s' as '%s'
da: Omdøb »%s« til »%s«

en: Rename Emblem
da: Omdøb emblem

en: Rename selected item
da: Omdøb det valgte objekt

en: Rename...
da: Omdøb …

en: Renaming "%s" to "%s".
da: Omdøber »%s« til »%s«.

en: Replace
da: Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace file "%s"?
da: Erstat filen »%s«?

en: Replace folder "%s"?
da: Erstat mappen »%s«?

en: Replace with
da: Erstat med

en: Replacing it will overwrite its content.
da: Ved erstatning vil dens indhold blive overskrevet.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
da: Ved erstatning vil alle filer i mappen blive fjernet.

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
da: Flyt ikonerne så de passer bedre til vinduet og undgår overlapning

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset View to _Defaults
da: Nulstil visning til _forvalg

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
da: Nulstil er et specielt billede som ikke kan slettes.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
da: Nulstil sorteringsrækkefølgen og zoomniveauet til at passe med det foretrukne for denne visning

en: Resize Icon...
da: Ændr størrelse på ikon …

en: Restore %d items from trash
da: Gendan %d filer fra papirkurv

en: Restore '%s' from trash
da: Gendan »%s« fra papirkurven

en: Restore '%s' to '%s'
da: Gendan »%s« til »%s«

en: Restore Icon's Original Si_ze
da: Nulstil _ikonstørrelse

en: Restore Icons' Original Si_zes
da: Nulstil _ikonstørrelser

en: Restore Selected Items
da: Genopret valgte objekter

en: Restore each selected icon to its original size
da: Genopret hvert markeret ikons oprindelige størrelse

en: Restore group of '%s' to '%s'
da: Gendan gruppe af »%s« til »%s«

en: Restore original permissions of '%s'
da: Gendan originale rettigheder for »%s«

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
da: Gendan originale rettigheder for filer indeholdt i »%s«

en: Restore owner of '%s' to '%s'
da: Gendan ejer for »%s« til »%s«

en: Restore selected items to their original position
da: Genopret hvert markeret objekt i dets oprindelige placering

en: Resume
da: Genoptag

en: Reverse sort order in new windows
da: Omvendt sorteringsorden i nye vinduer

en: Ridged Paper
da: Ribbet papir

en: Rough Paper
da: Ru papir

en: Ruby
da: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
da: Benyt »%s« til de valgte filer

en: Run in _Terminal
da: Kør i _terminal

en: Run or manage scripts from %s
da: Kør eller håndter programmer fra %s

en: SELinux Context
da: SELinux-kontekst

en: SELinux context:
da: SELinux-kontekst:

en: S_how Search
da: _Vis søgning

en: S_kip All
da: Spring _alle over

en: S_witch to Other Pane
da: _Skift til modsatte rude

en: Sa_me Location as Other Pane
da: Sa_mme sted som anden rude

en: Sa_ve Search
da: G_em søgning

en: Sa_ve Search As...
da: G_em søgning som …

en: Safely remove the drive associated with the open folder
da: Fjern drevet, der er tilknyttet den åbne mappe, sikkert

en: Safely remove the selected drive
da: Fjern det valgte drev sikkert

en: Save Search as
da: Gem søgning som

en: Save the current search as a file
da: Gem den nuværende søgning som en fil

en: Save the edited search
da: Gem den ændrede søgning

en: Saved search
da: Gemt søgning

en: Sea Foam
da: Havsskum

en: Search
da: Søg

en: Search Folder
da: Søg mappe

en: Search _name:
da: _Navn på søgning:

en: Search documents and folders by name
da: Søg efter dokumenter og mapper efter navn

en: Search for "%s"
da: Søg efter »%s«

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Search:
da: Søg:

en: Secure WebDAV (HTTPS)
da: Sikker WebDAV (HTTPS)

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select Custom Icon
da: Vælg eget ikon

en: Select Folder to Save Search In
da: Vælg mappe til at gemme søgning i

en: Select I_tems Matching...
da: Vælg _elementer der matcher …

en: Select Items Matching
da: Vælg objekter der matcher

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Select a Category:
da: Vælg en kategori:

en: Select a Color to Add
da: Vælg en farve der skal tilføjes

en: Select a new name for the _destination
da: Vælg et nyt navn for _destinationen

en: Select all and only the items that are not currently selected
da: Marker de og kun de elementer, der på nuværende tidspunkt ikke er markeret

en: Select all items in this window
da: Vælg alle objekter i dette vindue

en: Select all the text in a text field
da: Vælg hele teksten i et tekstfelt

en: Select an Application
da: Vælg et program

en: Select an Image File for the New Emblem
da: Vælg en billedfil for det nye emblem

en: Select an Image File to Add as a Pattern
da: Vælg en billedfil som skal tilføjes som et mønster

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
da: Vælg et program hvormed %s og andre filer af typen »%s« skal åbnes

en: Select an application to view its description.
da: Vælg et program for et se dets beskrivelse.

en: Select folder to search in
da: Vælg mappe at søge i

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
da: Vælg hvordan »%s« skal åbnes, og hvorvidt denne handling skal udføres i fremtiden for andre medier af typen »%s«.

en: Select items in this window matching a given pattern
da: Vælg objekter i dette vindue som passer til et givet mønster

en: Select specified URI in parent folder.
da: Select-angivet URI i overmappe.

en: Select the columns visible in this folder
da: Vælg de kolonner som skal være synlige i denne mappe

en: Select type
da: Vælg type

en: Selection Bound
da: Markeringsgrænse

en: Server Details
da: Serverdetaljer

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Set _user ID
da: Sæt _bruger-id

en: Set as _Background
da: Vælg som _baggrund

en: Set as background for _all folders
da: Vælg som baggrund for _alle mapper

en: Set as background for _this folder
da: Vælg som baggrund for _denne mappe

en: Set gro_up ID
da: Sæt _gruppe-id

en: Set group of '%s' to '%s'
da: Angiv gruppe for »%s« til »%s«

en: Set owner of '%s' to '%s'
da: Angiv ejer for »%s« til »%s«

en: Set permissions of '%s'
da: Angiv rettigheder for »%s«

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
da: Angiv rettigheder for filer indeholdt i »%s«

en: Set the zoom level of the current view
da: Angiv zoomniveauet for den aktuelle visning

en: Setting permissions
da: Ændrer rettigheder

en: Shale
da: Lerskifer

en: Share:
da: Delt mappe:

en: Show Bac_kup Files
da: Vis _sikkerhedskopier

en: Show Emblems
da: Vis emblemer

en: Show History
da: Vis historik

en: Show Information
da: Vis information

en: Show Notes
da: Vis noter

en: Show Places
da: Vis steder

en: Show Tree
da: Vis træ

en: Show _Hidden Files
da: Vis sk_julte filer

en: Show _only folders
da: Vis kun _mapper

en: Show _thumbnails:
da: Vis m_iniaturer:

en: Show a list of your personal bookmarks
da: Vis en liste over dine personlige bogmærker

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
da: Vælg mønstret eller farven på din skrivebordsbaggrund

en: Show advanced permissions in the file property dialog
da: Vis avancerede rettigheder i filegenskabsvinduet

en: Show backup files
da: Vis sikkerhedskopier

en: Show folders first in windows
da: Vis mapper først i vinduer

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Show location bar in new windows
da: Vis adresselinje i nye vinduer

en: Show more _details
da: Vis flere _detaljer

en: Show mounted volumes on the desktop
da: Vis monterede diskenheder på skrivebordet

en: Show search
da: Vis søgning

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Show side pane in new windows
da: Vis sidepanel i nye vinduer

en: Show status bar in new windows
da: Vis statuslinje i nye vinduer

en: Show te_xt in icons:
da: Vis t_ekst i ikoner:

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
da: Vis den mappe som indeholder kommandolinjeprogrammerne i denne menu

en: Show the package installer for unknown MIME types
da: Vis pakkeinstallationsprogrammet for ukendte MIME-typer

en: Show the version of the program.
da: Vis programmets version.

en: Show toolbar in new windows
da: Vis værktøjslinje i nye vinduer

en: Side pane view
da: Sidepanelsvisning

en: Silver
da: Sølv

en: Size
da: Størrelse

en: Size on Disk
da: Diskstørrelse

en: Size on Disk:
da: Diskstørrelse:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Sky
da: Himmel

en: Sky Ridge
da: Skyribber

en: Slashes are not allowed in filenames
da: Skråstreger tillades ikke i filnavne

en: Snow Ridge
da: Snedriver

en: Software
da: Programmel

en: Some of the files could not be added as emblems.
da: Nogle af filerne kunne ikke tilføjes som emblemer.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
da: Desværre, »%s« er ikke en brugbar billedfil.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
da: Desværre, emblemet %s kunne ikke slettes.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
da: Desværre, men emblem-nøgleord kan kun indeholde bogstaver, mellemrum og cifre.

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
da: Desværre, mønsteret %s kunne ikke slettes.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
da: Desværre, mønsteret %s kunne ikke installeres.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
da: Desværre, der findes allerede et emblem med navnet »%s«.

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
da: Desværre, du kan ikke udføre kommandoer fra et fjernt sted.

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
da: Desværre, du kan ikke erstatte nulstillingsbilledet.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
da: Desværre, du skal angive et ikke-tomt nøgleord for det nye emblem.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
da: Desværre, du skal angive et ikke-tomt navn for den nye farve.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
da: Desværre, du skal angive et ubenyttet farvenavn for den nye farve.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
da: Desværre, kunne ikke ændre gruppen for »%s«: %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
da: Desværre, kunne ikke ændre ejeren af »%s«: %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
da: Desværre, kunne ikke ændre rettighederne for »%s«: %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
da: Desværre, kunne ikke vise hele indholdet af »%s«: %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
da: Desværre, kunne ikke omdøbe »%s« til »%s«: %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
da: Desværre, kunne ikke gemme brugerdefineret emblemnavn.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
da: Desværre, kunne ikke gemme brugerdefineret emblem.

en: Sort _folders before files
da: Sorter mapper f_ør filer

en: Special flags:
da: Specielle kørselstilvalg:

en: Specified group '%s' doesn't exist
da: Angivne gruppe »%s« findes ikke

en: Specified owner '%s' doesn't exist
da: Den angivne ejer »%s« findes ikke

en: Specify a location to open
da: Angiv et sted at åbne

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
da: Hastighedsvalg for hvornår en lydfil skal afspilles når musen flyttes over et filikon. Hvis sat til »always«, vil lyden altid blive afspillet også selvom filen er på en fjernserver. Hvis sat til »local_only«, vil kun filer på lokale filsystemer blive afspillet. Hvis sat til »never«, bliver lydfiler aldrig afspillet.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
da: Hastighedsvalg for hvornår udsnit af tekstfiler skal vises i en fils ikon. Hvis sat til »always«, vil udsnit altid blive vist også selvom filen er på en fjernserver. Hvis sat til »local_only«, vil udsnit kun blive vist for filer på lokale filsystemer. Hvis sat til »never«, vil udsnit aldrig blive vist.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
da: Hastighedsvalg for hvornår miniaturer af billeder skal vises. Hvis sat til »always«, vil der altid blive genereret miniaturer også selvom filen er på en fjernserver. Hvis sat til »local_only«, vil der kun blive generereret miniaturer for filer på lokale filsystemer. Hvis sat til »never«, bliver miniaturer aldrig genereret, i stedet benyttes et generelt ikon.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
da: Hastighedsvalg for hvornår antallet af objekter i en mappe skal vises. Hvis sat til »always«, vil antallet af objekter altid blive vist også selvom mappen er på en fjernserver. Hvis sat til »local_only«, vil objektantal blive vist for mapper på lokale filsystemer. Hvis sat til »never«, vil antallet af objekter aldrig blive talt op.

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: St_atusbar
da: St_atusbjælke

en: Start the drive associated with the open folder
da: Start drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
da: Start flerdiskdrevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Start the selected drive
da: Start det valgte drev

en: Start the selected multi-disk drive
da: Start det valgte flerdiskdrev

en: Start the selected volume
da: Start den valgte diskenhed

en: Start the volume associated with the open folder
da: Start diskenheden, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Start the volume associated with this folder
da: Start diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Stop loading the current location
da: Afbryd indlæsning af denne placering

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
da: Stop flerdiskdrevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Stop the selected drive
da: Stop det valgte drev

en: Stop the selected multi-disk drive
da: Stop det valgte flerdiskdrev

en: Stop the selected volume
da: Stop den markerede diskenhed

en: Stop the volume associated with the open folder
da: Stop diskenheden, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Stop the volume associated with this folder
da: Stop diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

en: Stucco
da: Stuk

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
da: Skift faneblade med [ctrl] + [tab]

en: Symbolic links only supported for local files
da: Symbolske henvisninger understøttes kun for lokale filer

en: T_emplates
da: _Skabeloner

en: Tags
da: Mærker

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
da: Mærker adskilt af mellemrum. Matcher filer som indeholder ALLE de angivne mærker.

en: Text
da: Tekst

en: Text Ellipsis Limit
da: Tekst-ellipsegrænse

en: Text File
da: Tekstfil

en: Text view:
da: Tekstvisning:

en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items will be copied if you select the Paste command
da[0]: %'d valgt fil vil blive kopieret, hvis du vælger kommandoen Indsæt
da[1]: De %'d valgte filer vil blive kopieret, hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items will be moved if you select the Paste command
da[0]: %'d valgt fil vil blive flyttet, hvis du vælger kommandoen Indsæt
da[1]: De %'d valgte filer vil blive flyttet, hvis du vælger kommandoen Indsæt

en: The Link "%s" is Broken.
da: Henvisningen »%s« er ødelagt.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
da: Henvisningen »%s« er ødelagt. Ønsker du at flytte den til papirkurven?

en: The SELinux security context of the file.
da: SELinux-sikkerhedskonteksten for filen.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
da: Den indbyrdes justering af tekstlinjerne i mærkaten. Dette påvirker IKKE justeringen af mærkaten inden for dens allokering. Se GtkMisc::xalign angående dette.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
da: Programgenvejen »%s« er ikke markeret som betroet. Hvis du ikke kender denne fils kilde, er det måske usikkert at starte den.

en: The color cannot be installed.
da: Farven kan ikke installeres.

en: The compact view encountered an error while starting up.
da: Kompakt visning stødte på en fejl ved opstart.

en: The compact view encountered an error.
da: Kompakt visning stødte på en fejl.

en: The current position of the insertion cursor in chars.
da: Den aktuelle position af indsættelsesmarkøren, målt i tegn.

en: The date the file was accessed.
da: Den dato hvor filen sidst blev tilgået.

en: The date the file was created.
da: Datoen hvor filen blev oprettet.

en: The date the file was modified.
da: Den dato hvor filen sidst blev ændret.

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
da: Standardhandlingen kan ikke åbne »%s«, fordi den ikke kan tilgå filer placeret på »%s«-steder.

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
da: Standard-ikonstørrelsen for en miniature i ikonvisningen.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
da: Den forvalgte sorteringsorden for objekter i ikonvisningen. Mulige værdier er »name«, »size«, »type«, »modification_date« og »emblems«.

en: The default width of the side pane in new windows.
da: Den forvalgte bredde af sidepanelet i nye vinduer.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
da: Skrivebordsvisningen stødte på en fejl ved start.

en: The desktop view encountered an error.
da: Skrivebordsvisningen stødte på en fejl.

en: The destination folder is inside the source folder.
da: Destinationsmappen er inden i kildemappen.

en: The destination is not a folder.
da: Destinationen er ikke en mappe.

en: The destination is read-only.
da: Destinationen er skrivebeskyttet.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
da: Den trækkede fil ser ikke ud til at være et gyldigt billede.

en: The emblem cannot be added.
da: Emblemet kan ikke tilføjes.

en: The emblem cannot be installed.
da: Emblemet kan ikke installeres.

en: The emblems do not appear to be valid images.
da: Emblemerne ser ikke ud til at være gyldige billeder.

en: The empty view encountered an error.
da: Den tomme visning stødte på en fejl.

en: The extension of the file.
da: Filendelsen på filen.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
da: Filen »%B« kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
da: Filen »%B« kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
da: Filen »%s« ser ikke ud til at være et gyldigt billede.

en: The file is not an image.
da: Filen er ikke et billede.

en: The file is of an unknown type
da: Filen er af en ukendt type

en: The file that you dropped is not an image.
da: Filen du slap, er ikke et billede.

en: The file that you dropped is not local.
da: Filen du slap, er ikke lokal.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
da: Mappen »%B« kan ikke kopieres fordi du ikke har rettigheder til at oprette den på destinationen.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
da: Mappen »%B« kan ikke kopieres fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
da: Mappen »%B« kan ikke slettes fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
da: Mappen »%B« kan ikke håndteres, fordi du ikke har rettigheder til at læse den.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
da: Mappen »%s« kan ikke åbnes på »%s«.

en: The folder contents could not be displayed.
da: Mappeindholdet kunne ikke vises.

en: The font description used for the icons on the desktop.
da: Den skrifttypebeskrivelse som bruges til ikontekster på skrivebordet.

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
da: Formatet for fildatoer. Mulige værdier er »locale«, »iso«, og »informal«.

en: The geometry string for a navigation window.
da: Geometristrengen for navigationsvinduet.

en: The group could not be changed.
da: Gruppen kunne ikke ændres.

en: The group of the file.
da: Ejergruppen for filen.

en: The history location doesn't exist.
da: Stedet i historikken findes ikke.

en: The icon view encountered an error while starting up.
da: Ikonvisningen stødte på en fejl ved start.

en: The icon view encountered an error.
da: Ikonvisningen stødte på en fejl.

en: The item cannot be restored from trash
da: Objektet kan ikke genskabes fra papirkurven

en: The item could not be renamed.
da: Objektet kunne ikke omdøbes.

en: The list view encountered an error while starting up.
da: Listevisningen stødte på en fejl ved start.

en: The list view encountered an error.
da: Listevisningen stødte på en fejl.

en: The location "%s" does not exist.
da: Stedet »%s« findes ikke.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
da: Stedet kan ikke vises med denne fremviser.

en: The location is not a folder.
da: Stedet er ikke en mappe.

en: The location of the file.
da: Filens placering.

en: The media contains digital photos.
da: Dette medie indeholder digitale billeder.

en: The media contains software.
da: Mediet indeholder software.

en: The media has been detected as "%s".
da: Mediet er identificeret som »%s«.

en: The mime type of the file.
da: MIME-typen af filen.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
da: Navnet »%s« er allerede i brug i denne mappe. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
da: Navnet »%s« er ikke gyldigt fordi det indeholder tegnet »/«. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
da: Navnet »%s« er ikke gyldigt. Benyt venligst et andet navn.

en: The name and icon of the file.
da: Navnet og ikonet for filen.

en: The owner could not be changed.
da: Ejeren kunne ikke ændres.

en: The owner of the file.
da: Ejeren af filen.

en: The permissions could not be changed.
da: Rettighederne kunne ikke ændres.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
da: Kunne ikke afgøre rettighederne for »%s«.

en: The permissions of the file, in octal notation.
da: Rettighederne for den filen i oktal notation.

en: The permissions of the file.
da: Rettighederne for filen.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
da: Kunne ikke afgøre rettighederne for den valgte fil.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
da: Placeringen af den modsatte ende af markeringen fra markøren, målt i tegn.

en: The selection rectangle
da: Markeringsrektanglet

en: The server at "%s" cannot be found.
da: Serveren på »%s« kan ikke findes.

en: The side pane view to show in newly opened windows.
da: Den sidepanelsvisning som vises i nye vinduer.

en: The size of the file on disk.
da: Størrelsen på filen på disken.

en: The size of the file.
da: Størrelsen af filen.

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
da: Programmet vil blive kørt direkte fra mediet »%s«. Du bør aldrig køre programmer, du ikke stoler på.
    
    Hvis du er i tvivl, så tryk annuller.

en: The source file would be overwritten by the destination.
da: Kildefilen ville blive overskrevet af destinationen.

en: The target doesn't support symbolic links.
da: Destinationen understøtter ikke symbolske henvisninger.

en: The text of the label.
da: Teksten for mærkaten.

en: The type of the file.
da: Typen af filen.

en: The widget view encountered an error while starting up.
da: Kontrolvisningen stødte på en fejl under opstarten.

en: The widget view encountered an error.
da: Kontrolvisningen stødte på en fejl.

en: There is %S available, but %S is required.
da: Der er %S tilgængelig, men %S kræves.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
da: Der er ingen »%s« i denne mappe. Måske er den lige blevet flyttet eller slettet?

en: There is no application installed for %s files
da: Der er ikke installeret noget program for %s-filer

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
da: Der er ikke installeret noget program for %s-filer.
    Ønsker du at søge efter et program, der kan åbne denne fil?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
da: Der er ikke tilstrækkelig plads på destinationen. Prøv at fjerne filer for at gøre plads.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
da: Der er intet i udklipsholderen at indsætte.

en: There was an error copying the file into %F.
da: Der opstod en fejl under kopiering af filen ind i %F.

en: There was an error creating the directory in %F.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappen i %F.

en: There was an error creating the folder "%B".
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappen »%B«.

en: There was an error creating the symlink in %F.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af den symbolske henvisning i %F.

en: There was an error deleting %B.
da: Der opstod en fejl under sletning af %B.

en: There was an error displaying help.
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp.

en: There was an error displaying help: 
    %s
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp:
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
da: Der opstod en fejl ved indhentning af information om »%B«.

en: There was an error getting information about the destination.
da: Der opstod en fejl ved indhentning af information om destinationen.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
da: Der opstod en fejl ved at indhente informationer om filerne i mappen »%B«.

en: There was an error launching the application.
da: Der opstod en fejl under kørsel af programmet.

en: There was an error moving the file into %F.
da: Der opstod en fejl under flytning af filen ind i %F.

en: There was an error reading the folder "%B".
da: Der opstod en fejl under læsning af mappen »%B«.

en: There was an internal error trying to search for applications:
da: Der opstod en intern fejl ved forsøg på at søge efter programmer:

en: These files are on a Photo CD.
da: Disse filer ligger på en foto-cd.

en: These files are on a Picture CD.
da: Disse filer ligger på en Kodak billed-cd.

en: These files are on a Super Video CD.
da: Disse filer ligger på en Super video-cd.

en: These files are on a Video CD.
da: Disse filer ligger på en video-cd.

en: These files are on a Video DVD.
da: Disse filer ligger på en video-dvd.

en: These files are on a digital audio player.
da: Disse filer ligger på en digital lydafspiller.

en: These files are on an Audio CD.
da: Disse filer ligger på en lyd-cd.

en: These files are on an Audio DVD.
da: Disse filer ligger på en lyd-dvd.

en: This drop target only supports local files.
da: Denne slippedestination understøtter kun lokale filer.

en: This file cannot be ejected
da: Denne fil kan ikke skubbes ud

en: This file cannot be mounted
da: Denne fil kan ikke monteres

en: This file cannot be started
da: Denne fil kan ikke startes

en: This file cannot be stopped
da: Denne fil kan ikke stoppes

en: This file cannot be unmounted
da: Denne fil kan ikke afmonteres

en: This is disabled due to security considerations.
da: Dette er deaktiveret af sikkerhedshensyn.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
da: Dette skyldes sandsynligvis at emblemet er permanent og ikke et du selv har tilføjet.

en: This link cannot be used, because it has no target.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes, da den ikke har en destination.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
da: Denne henvisning kan ikke benyttes da dens destination »%s« ikke findes.

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
da: Listen indeholder udvidelserne som i øjeblikket er deaktiveret.

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
da: Dette navn kan anføres hvis du ønsker et brugerdefineret navn for maskinikonet på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
da: Dette navn kan anføres hvis du ønsker et brugerdefineret navn for hjemmeikonet på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
da: Dette navn kan anføres hvis du ønsker et brugerdefineret navn til Netværksservere-ikonet på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
da: Dette navn kan anføres hvis du ønsker et brugerdefineret navn for papirkurvsikonet på skrivebordet.

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
da[0]: Dette vil åbne %'d separat faneblad.
da[1]: Dette vil åbne %'d separate faneblade.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %'d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %'d separate vinduer.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
da[0]: Dette vil åbne %d separat faneblad.
da[1]: Dette vil åbne %d separate faneblade.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate vinduer.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
da: For at åbne ikke-lokale filer kopier dem til en lokal mappe og slip dem igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
da: For at åbne ikke-lokale filer kopier dem til en lokal mappe og slip dem igen. De lokale filer du har sluppet, er allerede blevet åbnet.

en: Toggle between button and text-based location bar
da: Skift mellem knap og tekstbaseret adresselinje

en: Toggle the display of backup files in the current window
da: Aktiverer/deaktiverer visningen af sikkerhedskopier i det nuværende vindue.

en: Toggle the display of hidden files in the current window
da: Skift mellem om skjulte filer vises i det aktuelle vindue

en: Toggle using a tighter layout scheme
da: Slå brug af tættere placering til/fra

en: Toplevel files cannot be renamed
da: Topniveau-filer kan ikke omdøbes

en: Total capacity:
da: Total kapacitet:

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash icon visible on desktop
da: Papirkurv synligt på skrivebordet

en: Trashed On
da: Smidt i papirkurv

en: Trashing Files
da: Smider filer ud

en: Tree
da: Træ

en: Tree View
da: Trævisning

en: Try Again
da: Prøv igen

en: Type of click used to launch/open files
da: Kliktype der bruges til at åbne/køre filer

en: U_nlock Drive
da: Lås drev _op

en: Unable to eject %V
da: Kan ikke skubbe %V ud

en: Unable to eject %s
da: Kan ikke skubbe %s ud

en: Unable to eject location
da: Kan ikke skubbe stedet ud

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
da: Kan ikke markere genvej som betroet (eksekverbar)

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Unable to mount location
da: Kan ikke montere stedet

en: Unable to mount the location.
da: Kan ikke montere stedet.

en: Unable to poll %s for media changes
da: Kan ikke hente information fra %s om medieændringer

en: Unable to rename desktop file
da: Kan ikke omdøbe skrivebordsfil

en: Unable to rename desktop icon
da: Kan ikke omdøbe skrivebordsikon

en: Unable to search for application
da: Kan ikke søge efter program

en: Unable to start %s
da: Kan ikke starte %s

en: Unable to start location
da: Kan ikke starte stedet

en: Unable to stop %s
da: Kan ikke stoppe %s

en: Unable to stop drive
da: Kan ikke stoppe drevet

en: Unable to unmount %V
da: Kunne ikke afmontere %V

en: Unable to unmount location
da: Kan ikke afmontere stedet

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo change group of %d item | Undo change group of %d items
da[0]: Fortryd ændring af gruppe for %d fil
da[1]: Fortryd ændring af gruppe for %d filer

en: Undo change owner of %d item | Undo change owner of %d items
da[0]: Fortryd ændring af ejer for %d fil
da[1]: Fortryd ændring af ejer for %d filer

en: Undo change permissions of %d item | Undo change permissions of %d items
da[0]: Fortryd ændring af rettigheder for %d fil
da[1]: Fortryd ændring af rettigheder for %d filer

en: Undo recursive change permissions of %d item | Undo recursive change permissions of %d items
da[0]: Fortryd rekursive ændringsrettigheder for %d fil
da[1]: Fortryd rekursive ændringsrettigheder for %d filer

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unlock the drive associated with the open folder
da: Lås det drev op, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Unlock the selected drive
da: Lås det valgte drev op

en: Unmount the selected volume
da: Afmonter den valgte diskenhed

en: Unmount the volume associated with the open folder
da: Afmonter den diskenhed, der er tilknyttet den åbne mappe

en: Unmount the volume associated with this folder
da: Afmonter diskenheden, der er tilknyttet denne mappe

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Untrusted application launcher
da: Programstarteren er ikke betroet

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
da: Uri for den forvalgte mappebaggrund. Benyttes kun hvis background_set er sand (true).

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
da: Adresse for baggrunden for standardsidepanelet. Bruges kun hvis side_pane_background_set er sand.

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
da[0]: Brug »%s« til at åbne det valgte objekt
da[1]: Brug »%s« til at åbne de valgte objekter

en: Use De_fault
da: _Benyt standard

en: Use _Default Background
da: Nulstil _baggrund

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
da: Brug ekstra museknapbegivenheder i Caja' browservindue

en: Use the normal view size
da: Brug den normale fremvisningsstørrelse

en: Use tighter layout in new windows
da: Benyt tættere placering i nye vinduer

en: User Details
da: Brugerdetaljer

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: View _new folders using:
da: Vis _nye mapper med:

en: View of the current folder
da: Visning af den aktuelle mappe

en: View or modify the properties of each selected item
da: Vis eller ændr egenskaberne for hver af de valgte objekter

en: View or modify the properties of the open folder
da: Vis eller ændr egenskaberne for den åbne mappe

en: View or modify the properties of this folder
da: Vis eller ændr egenskaberne for denne mappe

en: Views
da: Visninger

en: Violet
da: Lilla

en: Visible _Columns...
da: Synlige _kolonner …

en: Volume:
da: Diskenhed:

en: Wavy White
da: Bølgehvid

en: Website
da: Internetside

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
da: onsdag d. 0. september 0000 kl. 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
da: Hvad der skal gøre med eksekverbare tekstfiler ved aktivering

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
da: Hvad der skal gøres med eksekverbare tekstfiler som aktiveres (ved enkelt- eller dobbeltklik). Mulige værdier er »launch« som køre dem som programmer, »ask« som spørger hvad der skal gøres via et vindue og »display« som viser dem som tekstfiler.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
da: Når en mappe besøges, benyttes denne fremviser medmindre du har valgt en anden fremviser specifikt for denne mappe. Mulige værdier er »list_view«, »icon_view« og »compact_view«.

en: When to show number of items in a folder
da: Hvornår antallet af objekter i en mappe skal vises

en: When to show preview text in icons
da: Hvornår udsnit af tekst skal vises i ikoner

en: When to show thumbnails of image files
da: Hvornår miniaturer af billedfiler skal vises

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
da: Hvor nyåbnede faneblade placeres i filhåndteringsvinduer.

en: Whether a custom default folder background has been set.
da: Om en brugerdefineret forvalgt mappebaggrund er valgt.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
da: Om en brugerdefineret forvalgt sidepanelsbaggrund er valgt.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
da: Om navigationsvinduet skal være maksimeret som standard.

en: Whether the navigation window should be maximized.
da: Om navigationsvinduet skal være maksimeret.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
da: Om der skal spørges om bekræftelse ved sletning af filer eller når papirkurven tømmes

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
da: Om der skal spørges om bekræftelse, når filer flyttes til papirkurven

en: Whether to automatically mount media
da: Om medier monteres automatisk

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
da: Om der automatisk skal åbnes en mappe for automonterede medier

en: Whether to enable immediate deletion
da: Om umiddelbar sletning skal aktiveres

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
da: Om lydfiler skal afspilles når musen er over ikonerne

en: Whether to show backup files
da: Om sikkerhedskopier skal vises

en: Whether to show desktop notifications
da: Om der skal vises skrivebordspåmindelser

en: Whether to show file sizes with IEC units
da: Om filstørrelser skal vises med IEC-enheder

en: Whether to show hidden files
da: Om skjulte filer skal vises

en: Whether to show icons in list view
da: Om ikoner skal vises i listevisning

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
da: Hvorvidt et pakkeinstallationsvindue skal vises til brugeren, hvis en ukendt MIME-type åbnes, for at søge efter et program, der kan håndtere typen.

en: White
da: Hvid

en: Widget View
da: Kontrolvisning

en: Width of the side pane
da: Bredde af sidepanelet

en: Windows share
da: Windows-deling

en: Writing data to the drive -- do not unplug
da: Skriver data til drevet - fjern ikke drevet

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
da: Du er ikke ejeren, så du kan ikke ændre disse rettigheder.

en: You can choose another view or go to a different location.
da: Du kan vælge en anden visning eller gå til et andet sted.

en: You can download it or make a link to it.
da: Du kan overføre det eller lave en henvisning til det.

en: You can only use images as custom icons.
da: Du kan kun bruge billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: You can only use local images as custom icons.
da: Du kan kun bruge lokale billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
da: Du kan standse denne operation ved at klikke på annuller.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
da: Du kan ikke tildele mere end et brugerdefineret ikon ad gangen!

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
da: Du kan ikke tildele mere end et brugerdefineret ikon ad gangen.

en: You cannot copy a file over itself.
da: Du kan ikke kopiere en fil til den selv.

en: You cannot copy a folder into itself.
da: Du kan ikke kopiere en mappe til den selv.

en: You cannot move a file over itself.
da: Du kan ikke flytte en fil til den selv.

en: You cannot move a folder into itself.
da: Du kan ikke flytte en mappe til den selv.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå destinationsmappen.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at ændre gruppen for »%s«.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at omdøbe »%s«.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at se indholdet af »%s«.

en: You have just inserted a Photo CD.
da: Du har netop indsat en foto-cd.

en: You have just inserted a Picture CD.
da: Du har netop indsat en Kodak billed-cd.

en: You have just inserted a Super Video CD.
da: Du har netop indsat en Super Video-cd.

en: You have just inserted a Video CD.
da: Du har netop indsat en video-dvd.

en: You have just inserted a Video DVD.
da: Du har netop indsat en video-dvd.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
da: Du har netop indsat en tom Blu-Ray-disk.

en: You have just inserted a blank CD.
da: Du har netop indsat en tom cd.

en: You have just inserted a blank DVD.
da: Du har netop indsat en tom dvd.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
da: Du har netop indsat en tom HD DVD.

en: You have just inserted a digital audio player.
da: Du har netop indsat en digital lydafspiller.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
da: Du har netop indsat et medie med digitale billeder.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
da: Du har netop indsat et medie indeholdende software tiltænkt automatisk kørsel.

en: You have just inserted a medium.
da: Du har netop indsat et medie.

en: You have just inserted an Audio CD.
da: Du har netop indsat en lyd-cd.

en: You have just inserted an Audio DVD.
da: Du har netop indsat en lyd-dvd.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Caja. Hvis du ikke har det, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin Street, 5. sal, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom to Default
da: Zoom til standardzoom

en: [URI...]
da: [URI …]

en: _About
da: _Om

en: _About Extension
da: _Om udvidelse

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Add a New Color...
da: _Tilføj en ny farve …

en: _Add a New Emblem...
da: _Tilføj et nyt emblem …

en: _Add a New Pattern...
da: _Tilføj et nyt mønster …

en: _Always perform this action
da: Udfør _altid denne handling

en: _Arrange items:
da: _Arranger objekter:

en: _Ask each time
da: _Spørg hver gang

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Backgrounds and Emblems...
da: _Baggrunde og emblemer …

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Browse Folder | _Browse Folders
da[0]: _Gennemse mappe
da[1]: _Gennemse mapper

en: _Browse...
da: _Gennemse …

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

en: _Compact
da: _Kompakt

en: _Connect
da: _Tilslut

en: _Connect Drive
da: _Tilslut drev

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Copy Here
da: _Kopier hertil

en: _DVD Video:
da: _DVD-video:

en: _Default zoom level:
da: S_tartzoomniveau:

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Permanently
da: _Slet permanent

en: _Desktop
da: _Skrivebord

en: _Detect Media
da: _Find medier

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: _Disconnect Drive
da: _Frakobl drev

en: _Display
da: _Fremvis

en: _Double click to open items
da: _Dobbeltklik for at åbne objekter

en: _Download
da: _Hent

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Edit Bookmarks...
da: _Rediger bogmærker …

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Emblems
da: _Emblemer

en: _Empty
da: _Tom

en: _Empty File
da: _Tom fil

en: _File
da: _Fil

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: _Format
da: _Formater

en: _Format:
da: _Formater:

en: _Forward
da: _Fremad

en: _Go
da: _Gå til

en: _Group:
da: _Gruppe:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Home
da: _Hjem

en: _Home Folder
da: _Hjemmemappe

en: _Icons
da: _Ikoner

en: _Image:
da: _Billede:

en: _Invert Selection
da: _Omvend markering

en: _Jump to
da: _Gå til

en: _Keep Aligned
da: _Hold justeret

en: _Keyword:
da: _Nøgleord:

en: _Launch Anyway
da: _Start alligevel

en: _Link Here
da: _Kæd hertil

en: _List
da: _Liste

en: _Location
da: _Placering

en: _Location...
da: _Sted …

en: _Location:
da: _Placering:

en: _Lock Drive
da: _Lås drev

en: _Lock Icons Position
da: _Lås ikonernes position

en: _Main Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Manually
da: _Manuelt

en: _Mount
da: _Monter

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

en: _Music Player:
da: _Musikafspillet:

en: _Name
da: _Navn

en: _Name: | _Names:
da[0]: _Navn:
da[1]: _Navne:

en: _Network
da: _Netværk

en: _Never prompt or start programs on media insertion
da: Spørg _aldrig, og start aldrig programmer ved indsættelse af medier

en: _New Tab
da: _Nyt faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: _OK
da: _O.k.

en: _Only for files smaller than:
da: Kun for filer _mindre end:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Scripts Folder
da: _Åbn programmappen

en: _Open With %s
da: _Åbn med %s

en: _Organize Desktop by Name
da: _Organiser skrivebord efter navn

en: _Organize by Name
da: _Organiser efter navn

en: _Other pane
da: _Anden rude

en: _Owner:
da: _Ejer:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Paste Into Folder
da: _Indsæt filer i mappe

en: _Pattern:
da: M_ønster:

en: _Patterns
da: _Mønstre

en: _Photos:
da: _Billeder:

en: _Places
da: _Steder

en: _Power On
da: _Tænd

en: _Previous Tab
da: _Foregående faneblad

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Read
da: _Læse

en: _Redo
da: _Gendan

en: _Redo copy of %d item | _Redo copy of %d items
da[0]: _Gendan kopi af %d fil
da[1]: _Gendan kopi af %d filer

en: _Redo create link to %d item | _Redo create link to %d items
da[0]: _Gendan opret henvisning for %d fil
da[1]: _Gendan opret henvisning for %d filer

en: _Redo creation of %d folder | _Redo creation of %d folders
da[0]: _Gendan oprettelse af %d mappe
da[1]: _Gendan oprettelse af %d mapper

en: _Redo creation of a file from template
da: _Gendan oprettelse af en fil fra skabelon

en: _Redo creation of an empty file
da: _Gendan oprettelse af en tom fil

en: _Redo delete of %d item | _Redo delete of %d items
da[0]: _Gendan slet for %d fil
da[1]: _Gendan slet for %d filer

en: _Redo duplicate of %d item | _Redo duplicate of %d items
da[0]: _Gendan duplikat af %d fil
da[1]: _Gendan duplikat af %d filer

en: _Redo move of %d item | _Redo move of %d items
da[0]: _Gendan flytning af %d fil
da[1]: _Gendan flytning af %d filer

en: _Redo move to trash of %d item | _Redo move to trash of %d items
da[0]: _Gendan flytning til papirkurv for %d fil
da[1]: _Gendan flytning til papirkurv for %d filer

en: _Redo rename of %d item | _Redo rename of %d items
da[0]: _Gendan omdøb af %d fil
da[1]: _Gendan omdøb af %d filer

en: _Redo restore from trash of %d item | _Redo restore from trash of %d items
da[0]: _Gendan gendan fra papirkurv for %d fil
da[1]: _Gendan gendan fra papirkurv for %d filer

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remember this application for "%s" files
da: _Husk dette program for »%s«-filer

en: _Remember this application for %s documents
da: _Husk dette program for %s-dokumenter

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove a Color...
da: _Fjern en farve …

en: _Remove a Pattern...
da: _Fjern et mønster …

en: _Remove an Emblem...
da: _Fjern et emblem …

en: _Remove...
da: _Fjern …

en: _Rename...
da: _Omdøb …

en: _Restore
da: _Gendan

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Run
da: _Kør

en: _Run executable text files when they are opened
da: _Kør eksekverbare tekstfiler når de åbnes

en: _Safely Remove Drive
da: Fjern drev _sikkert

en: _Save
da: _Gem

en: _Scripts
da: _Programmer

en: _Search
da: _Søg

en: _Search for Files...
da: _Søg efter filer …

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Select Application
da: _Vælg program

en: _Show file sizes with IEC units
da: _Vis filstørrelser med IEC-enheder

en: _Show icons
da: _Vis ikoner

en: _Side Pane
da: _Sidepanel

en: _Single click to open items
da: _Enkeltklik for at åbne objekter

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Skip files
da: _Spring filer over

en: _Start Multi-disk Device
da: _Start flerdiskenhed

en: _Start Multi-disk Drive
da: _Start flerdiskdrev

en: _Sticky
da: _Klæbrig

en: _Stop Multi-disk Device
da: _Stop flerdiskenhed

en: _Stop Multi-disk Drive
da: _Stop flerdiskdrev

en: _Stop the drive associated with the open folder
da: _Stop drevet, der er tilknyttet den åbne mappe

en: _Tabs
da: _Faneblade

en: _Text beside icons
da: _Tekst ved siden af ikoner

en: _Trash
da: _Papirkurv

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Undo copy of %d item | _Undo copy of %d items
da[0]: _Fortryd kopiering af %d fil
da[1]: _Fortryd kopiering af %d filer

en: _Undo create link to %d item | _Undo create link to %d items
da[0]: _Fortryd opret henvisning til %d fil
da[1]: _Fortryd opret henvisning til %d filer

en: _Undo creation of %d folder | _Undo creation of %d folders
da[0]: _Fortryd oprettelse af %d mappe
da[1]: _Fortryd oprettelse af %d mapper

en: _Undo creation of a file from template
da: _Fortryd oprettelse af en fil fra skabelon

en: _Undo creation of an empty file
da: _Fortryd oprettelse af en tom fil

en: _Undo delete of %d item | _Undo delete of %d items
da[0]: _Fortryd slet af %d fil
da[1]: _Fortryd slet af %d filer

en: _Undo duplicate of %d item | _Undo duplicate of %d items
da[0]: _Fortryd duplikering af %d fil
da[1]: _Fortryd duplikering af %d filer

en: _Undo move of %d item | _Undo move of %d items
da[0]: _Fortryd flytning af %d fil
da[1]: _Fortryd flytning af %d filer

en: _Undo move to trash of %d item | _Undo move to trash of %d items
da[0]: _Fortryd flytning til papirkurven af %d fil
da[1]: _Fortryd flytning til papirkurven af %d filer

en: _Undo rename of %d item | _Undo rename of %d items
da[0]: _Fortryd omdøb af %d fil
da[1]: _Fortryd omdøb af %d filer

en: _Undo restore from trash of %d item | _Undo restore from trash of %d items
da[0]: _Fortryd gendan fra papirkurv for %d fil
da[1]: _Fortryd gendan fra papirkurv for %d filer

en: _Unlock Drive
da: Lås drev _op

en: _Unmount
da: _Afmonter

en: _Up
da: _Op

en: _Use a custom command
da: _Brug en brugertilpasset kommando

en: _Use compact layout
da: Benyt _tættere placering

en: _View
da: _Vis

en: _View As
da: _Vis som

en: _View executable text files when they are opened
da: _Vis eksekverbare tekstfiler når de åbnes

en: _Widget View
da: _Kontrolvisning

en: _Write
da: _Skrive

en: access
da: tilgå

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
da[0]: omtrent %'d time
da[1]: omtrent %'d timer

en: bookmarks;browse;local;network;locations;MATE;
da: bogmærker;gennemse;lokal;netværk;steder;MATE;

en: browse;disks;folders;local;remote;computer;MATE;
da: gennemse;diske;mapper;lokal;ekstern;computer;MATE;

en: by E_xtension
da: efter _filendelse

en: by Modification _Date
da: efter ændrings_dato

en: by S_ize on Disk
da: efter _diskstørrelse

en: by T_rash Time
da: efter tidspunkt for flytning til _papirkurv

en: by _Creation Date
da: efter _oprettelsesdato

en: by _Emblems
da: efter _emblemer

en: by _Name
da: efter _navn

en: by _Size
da: efter _størrelse

en: by _Type
da: efter _type

en: column
da: kolonne

en: create/delete
da: oprette/slette

en: dropped data
da: indtrukket data.txt

en: dropped text.txt
da: indtrukket tekst.txt

en: file;manager;change;properties;behaviour;appearance;windows;MATE;
da: fil;håndtering;ændring;egenskaber;opførsel;udseende;vinduer;MATE;

en: files;browser;manager;MATE;
da: filer;browser;manager;håndtering;MATE;

en: folder removed
da: mappe fjernet

en: free
da: fri

en: home;personal;folder;open;MATE;
da: hjem;personlig;mappe;åbn;MATE;

en: link
da: henvisning

en: link (broken)
da: henvisning (ødelagt)

en: list
da: liste

en: loading...
da: indlæser …

en: nd copy)
da: . kopi)

en: new file
da: ny fil

en: no
da: nej

en: nothing
da: intet

en: on the desktop
da: på skrivebordet

en: paused
da: Pause

en: pausing
da: På pause

en: pointing at "%s"
da: pegende på »%s«

en: queued
da: Kø

en: queuing
da: I kø

en: rd copy)
da: . kopi)

en: read
da: læse

en: st copy)
da: . kopi)

en: th copy)
da: . kopi)

en: today
da: i dag

en: today at %-I:%M %p
da: i dag kl. %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
da: i dag kl. %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
da: i dag kl. 00:00

en: today at 00:00:00 PM
da: i dag kl. 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
da: i dag, kl. %-H:%M

en: today, 00:00 PM
da: i dag, kl. 00:00

en: unknown
da: Ukendt

en: unknown MIME type
da: ukendt MIME-type

en: unknown type
da: ukendt type

en: unreadable
da: ulæseligt

en: untitled folder
da: mappe uden navn

en: used
da: brugt

en: write
da: skrive

en: yesterday
da: i går

en: yesterday at %-I:%M %p
da: i går kl. %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
da: i går kl. %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
da: i går kl. 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
da: i går kl. 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
da: i går, kl. %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
da: i går, kl. 00:00
