dconf master - en to da translation catalogue (385 entries)

en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
da[0]:  og en dconf-operation venter.
da[1]:  og %u dconf-operationer venter.

en: %s (key erased)
da: %s (nøgle slettet)

en: %s (local keys)
da: %s (lokale nøgler)

en: A (simple) string conflicting key that should give a error
da: En modstridende nøgle med en (simpel) streng, som bør give en fejl

en: A 1-choice enumeration
da: En nummerering med ét valg

en: A 1-choice integer value
da: En heltalsværdi med én mulighed

en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
da: Et 16-bit heltal med fortegn. Se også nøglen “integer-16-unsigned”.

en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
da: Et 16-bit heltal uden fortegn. Se også nøglen “integer-16-signed”.

en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
da: E 32 bit-heltal med fortegn defineret af et flytbart skema.

en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
da: Et 32-bit heltal med fortegn. Se også nøglen “integer-32-unsigned”.

en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
da: Et 32-bit heltal uden fortegn. Se også nøglen “integer-32-signed”.

en: A 5-choices enumeration
da: En 5-valgsnummerering

en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
da: Et 64-bit heltal med fortegn. Se også nøglen “integer-64-unsigned”.

en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
da: Et 64-bit heltal uden fortegn. Se også nøglen “integer-64-signed”.

en: A D-Bus handle type, type ‘h’
da: En type for D-Bus-håndtag, type “h”

en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
da: Et D-Bus-objektsti-array, type “ao”

en: A D-Bus object path, type ‘o’
da: En D-Bus-objektsti, type “o”

en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
da: En D-Bus-signatur er en streng, der bruges som typesignatur for en D-Bus-metode eller -meddelelse. Hvis du ikke interagerer med D-Bus, er der ikke nogen grund til at gøre brug af denne type.

en: A D-Bus signature, type ‘g’
da: En D-Bus-signatur, type “g”

en: A boolean, type ‘b’
da: En boolesk variabel, type “b”

en: A byte (unsigned), type ‘y’
da: En byte (uden fortegn), type “y”

en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
da: En byteværdi er et heltal mellem 0 og 255. Den kan bruges til at videregive tegn.

en: A bytestring array, type ‘aay’
da: Et bytestreng-array, type “aay”

en: A bytestring, type ‘ay’
da: En bytestreng, type “ay”

en: A custom type, here ‘(ii)’
da: En brugerdefineret type, her “(ii)”

en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
da: Et ordbogselement af typen “{ss}”

en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
da: En ordbog afbilder værdier af en basistype til værdier (af en hvilken som helst type). Et ordbogselement er én sådan afbildning.

en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
da: En ordbog afbilder værdier af en basistype til værdier (af en hvilken som helst type). En simpel anvendelse er at afbilde strenge til varianter.

en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
da: En ordbog som afbilder skema-id’er på stiangivelser. Tillader brugeren at knytte et flytbart skema til visse stier. Stiangivelser kan indeholde jokere i form af tomme dele (f.eks. /ca/desrt/dconf-editor//) og dermed definere mere end en sti. Samme skema-id kan tilknyttes flere stiangivelser.

en: A double value could represent any real number.
da: Et decimaltal kan repræsentere et reelt tal.

en: A double, type ‘d’
da: Et decimaltal, type “d”

en: A flag for skipping unnecessary subfolders
da: Et flag til at springe unødvendige undermapper over

en: A flag to check for added or removed schemas
da: Et flag til at se efter tilføjede eller fjernede skemaer

en: A flag to enable maximized mode
da: Et flag til at aktivere maksimeret tilstand

en: A flag to enable small rows for bookmarks list
da: Et flag som aktiverer små rækker for bogmærkelister

en: A flag to enable small rows for keys list
da: Et flag til at aktivere små rækker for nøglelisten

en: A flag to follow system night light
da: Et flag til at følge systemets natlys

en: A flag to restore the last view
da: Et flag til at gendanne sidste visning

en: A flag to sort keys list case-sensitively
da: Et flag til at sortere nøgler med forskel på store og små bogstaver

en: A graphical tool for editing the dconf database
da: Et grafisk værktøj til at redigere dconf-databasen

en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
da: En grafisk fremviser og redigering af programmeers interne indstillinger.

en: A list of bookmarked paths
da: En liste over bogmærkede stier

en: A long integer, type ‘x’
da: Et langt heltal, type “x”

en: A normal non-conflicting key from Conflict1
da: En normal nøgle, der ikke forårsager konflikt, fra Conflict1

en: A normal non-conflicting key from Conflict2
da: En normal nøgle fra Conflict2 uden konflikt

en: A nullable boolean, type ‘mb’
da: En nulbar boolesk variabel, type “mb”

en: A nullable string, type ‘ms’
da: En nulbar streng, type “ms”

en: A nullable-string conflicting key that should give an error
da: En modstridende streng, der kan være null, som bør give en fejl

en: A number with range
da: Et tal med interval

en: A path to restore the last view
da: En sti til at gendanne den sidste visning

en: A path to restore the pathbar state
da: En sti til at gendanne tilstanden for stilinjen

en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
da: Et interval kan begrænse heltalsnøgler til kun at tillade en enkelt værdi, men dette er sandsynligvis en fejl. Dconf-redigeringen advarer dig i det tilfælde.

en: A short integer, type ‘n’
da: Et kort heltal, type “n”

en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
da: Et streng-array indeholder et hvilket som helst antal strenge med en hvilken som helst længde. Det kan være et tomt array, “[]”.

en: A string array, type ‘as’
da: Et streng-array, type “as”

en: A string, type ‘s’
da: En streng, type “s”

en: A variant, type ‘v’
da: En variant, type “v”

en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
da: En “vardict”, type “a{sv}”

en: About
da: Om

en: About Dconf Editor
da: Om Dconf-redigering

en: Actions
da: Handlinger

en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
da: En nummerering kan indeholde blot et enkelt element, men dette er sandsynligvis en fejl. Dconf-redigeringen advarer dig i det tilfælde.

en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
da: Et objektsti-array kan indeholde et hvilket som helst antal objektstier (inklusive ingen: “[]”). Hvis du ikke interagerer med D-Bus, er der ikke nogen grund til at gøre brug af denne type.

en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
da: En objektsti bruges til at identificere D-Bus-objekter på en given destination på bussen. Hvis du ikke interagerer med D-Bus, er der ikke nogen grund til at gøre brug af denne type.

en: An unsigned long integer, type ‘t’
da: Et langt heltal uden fortegn, type “t”

en: An unsigned short integer, type ‘q’
da: Et kort heltal uden fortegn, type “q”

en: An unsigned usual integer, type ‘u’
da: Et almindeligt heltal uden fortegn, type “u”

en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
da: En almindelig boolesk værdi defineret af et flytbart skema.

en: An usual integer, type ‘i’
da: Et almindeligt heltal, type “i”

en: Apply
da: Anvend

en: Apply all
da: Gennemfør alle

en: Arguments description:
da: Argumentbeskrivelse:

en: Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Bookmark this Location
da: Bogmærk denne placering

en: Bookmark this Search
da: Tilføj bogmærke for denne søgning

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bookmarks will
    be added here
da: Bogmærker vil
    blive tilføjet her

en: Boolean
da: Boolesk

en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
da: Booleske variable kan kun tage to værdier, “sand” eller “falsk”.

en: Browse the keys used by installed applications
da: Gennemse nøgler som bruges af installerede programmer

en: Cannot find key “%s”.
da: Kan ikke finde nøglen “%s”.

en: Cannot understand second argument in this context.
da: Kan ikke forstå andet argument i denne kontekst.

en: Cannot understand: given path contains “//”.
da: Forstår ikke: Givne sti indeholder “//”.

en: Cannot understand: slash character in second argument.
da: Ikke forstået: skråstregstegn i andet argument.

en: Cannot understand: space character in argument.
da: Ikke forstået: mellemrumstegn i argument.

en: Cannot understand: too many arguments.
da: Ikke forstået: for mange argumenter.

en: Change the behaviour of a key value change request
da: Ændr opførslen af en forespørgsel om ændring af nøgleværdi

en: Changes will be delayed until you request it.
da: Ændringerne vil vente indtil du beder om at de bliver gennemført.

en: Close search
da: Luk søgning

en: Close search results
da: Luk søgeresultater

en: Configuration editor for dconf
da: Konfigurationsredigering til dconf

en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
da: Modstridende nøgle, som standard “1”, som bør give en fejl

en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
da: Modstridende nøgle, som standard “2”, som bør give en fejl

en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
da: Modstridende nøgle fra Conflict1, som bør give en advarsel

en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
da: Modstridende nøgle fra Conflict2, som bør give en advarsel

en: Conflicting key with no range that should give an error
da: Modstridende nøgle uden interval, som bør give en fejl

en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
da: Modstridende nøgle med interval 0~5 som bør give en fejl

en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
da: Indeholder alle stier som er bogmærket af brugeren som et array af strenge.

en: Copied to clipboard
da: Kopieret til udklipsholderen

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy current path
da: Kopiér aktuelle sti

en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
da: Ophavsret © %u-%u – Arnaud Bonatti

en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
da: Ophavsret © 2010-2014 – Canonical Ltd

en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
da: Ophavsret © 2017-2018 – Davi da Silva Böger

en: Creators
da: Forfattere

en: Credits
da: Bidragydere

en: Current value
da: Nuværende værdi

en: Current view actions
da: Aktuelle visningshandlinger

en: Custom value
da: Brugerdefineret værdi

en: Customize…
da: Tilpas …

en: DConf backend
da: DConf-motor

en: Dconf Editor
da: Dconf-redigering

en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
da: Dconf Editor kan overvåge om der tilføjes eller fjernes skemaer fra flere mulige steder. Dette gøres ved at kontrollere hvert tredje sekund, om skemalisten er ændret. Da denne fremgangsmåde ikke er optimal, kan funktionen deaktiveres ved at sætte dette flag til “false”. Bemærk at denne indstilling vil blive fjernet, så snart vi finder en bedre måde at gøre det på.

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
da: Dconf-redigering er et værktøj der giver mulighed for direkte redigering af dconf-konfigurationsdatabasen. Det er nyttigt ved udvikling af programmer, der bruger disse indstillinger.

en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
da: Dconf-redigering lader dig redigere enhver indstillingstype som undersøttes af GSettings og falder tilbage til en streng når den ikke har en bedre måde at gøre det på. Her er en tupel af to 32-bit heltal med fortegn.

en: Default
da: Standard

en: Default value
da: Standardværdi

en: Defined by
da: Defineret af

en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
da: Er i ventetilstand
    men
    ingen ventende ændringer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Directly edit your entire configuration database
da: Redigér direkte i hele din konfigurationsdatabase

en: Dismiss
da: Forkast

en: Dismiss all
da: Forkast alle

en: Dismiss change
da: Forkast ændring

en: Do not erase
da: Slet ikke

en: Do not show initial warning
da: Vis ikke indledende advarsel

en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
da: Husk på at nogle indstillinger kan få programmer til ikke at virke. Så vær forsigtig.

en: Double
da: Dobbeltpræcision

en: Edit
da: Redigér

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
da: Direkte redigering af dine indstillinger er en avanceret funktion og kan få programmer til ikke at virke korrekt.

en: Empty tuple
da: Tom tupel

en: Enabled relocatable schema mapping facilities
da: Aktiverede afbildningsfunktioner for flytbare skemaer

en: Enter delay mode
da: Aktivér ventetilstand

en: Enumeration
da: Enum

en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
da: Nummerering kan enten gøres med “enum”-attributten eller med et “valg”-mærkat.

en: Erase key
da: Slet nøgle

en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
da: Enhver talindstilling (heltal og heltal uden fortegn for hver type samt decimaltal) kan være begrænset til et brugerdefineret område af værdier. F.eks. kan dette heltal kun tage en værdi mellem -2 og 10.

en: Failed to parse as 64-bit integer.
da: Kunne ikke fortolke som 64-bit heltal.

en: Failed to parse as double.
da: Kunne ikke fortolke som double.

en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
da: Kunne ikke fortolke som 64-bit heltal uden fortegn.

en: False
da: Falsk

en: Flags
da: Flag

en: Flags could be set by the “enum” attribute.
da: Flag kan sættes med “enum”-attributten.

en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
da: Flag til afbildningsfunktioner for flytbare skemaer. “User” aktiverer afbildninger defineret af nøglen “relocatable-schemas-user-paths”; “Built-in” aktiverer velkendte afbildninger som ligger fast i Dconf-redigeringen; “Internal” er reserveret til Dconf-redigeringens egne afbildninger; “Startup” er til at afbilde et flytbart skema fra kommandolinjen.

en: Flags: choose-colors-you-love
da: Flag: vælg-farver-du-elsker

en: Folder “%s” is now empty.
da: Mappen “%s” er nu tom.

en: Folders
da: Mapper

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
da: For brugere med mus, der har “Frem”- og “Tilbage”-knapper, bestemmer denne nøgle om der udføres nogen handling i et browservindue, når en af disse trykkes.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
da: For brugere med mus, der har “Fremad”- og “Tilbage”-knapper, bestemmer denne nøgle hvilken knap, der aktiverer “Tilbage”-kommandoen i et browservindue. Mulige værdier ligger i intervallet 6 til 14.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
da: For brugere med mus, der har “Fremad”- og “Tilbage”-knapper, bestemmer denne nøgle hvilken knap, der aktiverer “Fremad”-kommandoen i et browservindue. Mulige værdier ligger i intervallet 6 til 14.

en: Forced range
da: Tvunget interval

en: GNU General Public License
    version 3 or later
da: GNU General Public License
    version 3 eller nyere

en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
da: Gsettings tillader nulbare typer, som ligner andre typer men kan tage værdien “intet”. En nulbar boolesk variabel kan kun tage tre værdier, “sand”, “falsk” og “intet”.

en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
da: GSettings tillader nulbare typer, som ligner andre typer men kan tage værdien “intet”. En nulbar streng kan tage enhver streng som værdi, inklusive den tomme streng “''”, eller den kan være NULL (intet).

en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
da: GSettings tillader ikke, at nøgler bruger store bogstaver i deres navne, men installationsstier for skemaer må godt. Hvis “sand” vil nøglelisten blive sorteret med forskel på store og små bogstaver, så store bogstaver som udgangspunkt kommer før små.

en: Given value is out of range.
da: Den givne værdi er uden for det gyldige interval.

en: Go to this path
da: Gå til denne sti

en: Go to “%s”
da: Gå til “%s”

en: Graphical interface for editing other applications settings.
da: Grafisk brugerflade til at redigere andre programmers indstillinger.

en: Hide bookmarks
da: Skjul bogmærker

en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
da: Hvis nøglen “restore-view” er sat til “sand”, forsøger Dconf-redigering ved opstart at navigere til denne sti.

en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
da: Hvis nøglen “restore-view” er sat til “sand”, og hvis den forespurgte sti ved programstart er en ophavssti til denne, forsøger Dconf-redigering ved opstart at genindstille stilinjen til denne sti.

en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
da: Hvis “sand”, åbner Dconf-redigering ved opstart en pop-op for at minde brugeren om at være forsigtig.

en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
da: Hvis “sand”, forsøger Dconf-redigering ved opstart at navigere til stien beskrevet i nøglen “saved-view”.

en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
da: Hvis “true” bruger bogmærkelisten mindre rækker.

en: If “true”, the keys list use smaller rows.
da: Hvis “true” bruger nøglelisten mindre rækker.

en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
da: Hvis “true” starter hovedvinduet i maksimeret tilstand.

en: Integer
da: Heltal

en: I’ll be careful.
da: Jeg skal nok være forsigtig.

en: Key erased
da: Nøgle slettet

en: Key erased.
da: Nøgle slettet.

en: Key “%s” has been deleted.
da: Nøglen “%s” er blevet slettet.

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keys not defined by a schema
da: Nøgler som ikke er defineret af et skema

en: Known schemas installed:
da: Installerede kendte skemaer:

en: Known schemas skipped:
da: Kendte skemaer sprunget over:

en: Local keys not defined by a schema
da: Lokale nøgler som ikke er defineret af et skema

en: Location bookmarked
da: Placeringen blev bogmærket

en: Manage your bookmarks
da: Håndtér dine bogmærker

en: Mapping of paths to manually associated schemas
da: Afbildninger af stier til manuelt tilknyttede skemaer

en: Maximum
da: Maksimum

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
da: Museknap, der aktiverer “Tilbage”-kommandoen i browservinduet

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
da: Museknap, der aktiverer “Fremad”-kommandoen i browservinduet

en: Name
da: Navn

en: No
da: Nej

en: No change
da: Ingen ændring

en: No description provided
da: Ingen beskrivelse givet

en: No keys in this path
da: Ingen nøgler i denne sti

en: No known schemas installed.
da: Ingen kendte skemaer installeret.

en: No known schemas skipped.
da: Ingen kendte skemaer sprunget over.

en: No matches
da: Ingen træffere

en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
da: Intet tilgængeligt skema. Et skema er det som beskriver hvordan en nøgle bruges, og Dconf-redigering kan ikke finde et skema tilknyttet denne nøgle. Hvis programmet, der brugte denne nøgle, er blevet afinstalleret, eller hvis nøglen er forældet, kan du overveje at slette den.

en: No schema found
da: Intet skema fundet

en: No summary provided
da: Intet sammendrag givet

en: No unknown schemas.
da: Ingen ukendte skemaer.

en: Nothing
da: Intet

en: Nothing to reset.
da: Intet at nulstille.

en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
da[0]: En dconf-operation venter.
da[1]: %u dconf-operationer venter.

en: One gsettings operation | %u gsettings operations
da[0]: En gsettings-operation
da[1]: %u gsettings-operationer

en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
da[0]: En gsettings-operation venter.
da[1]: %u gsettings-operationer venter.

en: Only one window can be opened for now.
da: Kun ét vindue kan åbnes indtil videre.

en: Open
da: Åbn

en: Open parent folder
da: Åbn ophavsmappe

en: Open path entry
da: Åbn stiindtastning

en: Other actions
da: Andre handlinger

en: Page on GNOME wiki
da: Side på GNOMEs wiki

en: Pause night mode
da: Sæt nattilstand på pause

en: Pending
da: Ventende

en: Print release version and exit
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut

en: Print relocatable schemas and exit
da: Udskriv flytbare skemaer og afslut

en: Properties
da: Egenskaber

en: Quit mode
da: Afslut tilstand

en: Read keys descriptions and edit their values
da: Indlæs nøglebeskrivelser og redigér deres værdier

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Refresh search results
da: Genopfrisk søgeresultater

en: Reload
da: Genindlæs

en: Relocatable schema
da: Flytbart skema

en: Reset recursively
da: Nulstil rekursivt

en: Reset view recursively
da: Nulstil visning rekursivt

en: Reset visible keys
da: Nulstil synlige nøgler

en: Reuse night mode
da: Brug nattilstand igen

en: Rule all
da: Hele listen

en: Schema
da: Skema

en: Schema is not installed on given path.
da: Skemaet er ikke installeret på den givne sti.

en: Schema is relocatable, a path is needed.
da: Skemaet er flytbart — der er brug for en sti.

en: Schema path should start and end with a “/”.
da: Skemastien bør starte og slutte med “/”.

en: Schema with path
da: Skema med sti

en: Search
da: Søg

en: Search everywhere
da: Søg overalt

en: Search in “%s” folder
da: Søg i mappen “%s”

en: Search keys
da: Søg på nøgler

en: Select
da: Vælg

en: Set to default
da: Indstil til standard

en: Show bookmarks
da: Vis bogmærker

en: Show details…
da: Vis detaler …

en: Show initial warning
da: Vis indledende advarsel

en: Show properties
da: Vis egenskaber

en: Show this dialog next time.
da: Vis denne dialog næste gang.

en: Signed 16-bit integer
da: 16-bit heltal med fortegn

en: Signed 32-bit integer
da: 32-bit heltal med fortegn

en: Signed 64-bit integer
da: 64-bit heltal med fortegn

en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
da: Sorteringsindstillingerne er ændret. Vil du genopfriske visningen?

en: Startup mappings are disabled.
da: Opstartsafbildninger er slået fra.

en: String
da: Streng

en: String array
da: Streng-array

en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
da: Strenge, signaturer og objektstier skal sættes i anførselstegn.

en: Subfolders
da: Undermapper

en: Summary
da: Sammendrag

en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
da: Tak fordi du bruger Dconf-redigering til at redigere dine indstillinger.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: The bookmarks list is not editable.
da: Bogmærkelisten kan ikke redigeres.

en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
da: Typen bytestreng bruges almindeligvis til at videregive strenge som måske ikke er gyldig utf8. I dette tilfælde er konventionen sådan at nul-terminatortegnet skal inkluderes som det sidste tegn i arrayet.

en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
da: Ændringen vil blive udført ved forespørgsel herom, eller hvis du afslutter visningen.

en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
da: Ændringen vil blive forkastet, hvis du afslutter denne visning uden at anvende ændringer.

en: The empty tuple, type and value “()”
da: Den tomme tupel, type og værdi “()”

en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
da: Håndtagstypen er en 32-bit heltalsværdi med fortegn som, ved konvention, bruges som et indeks i et array af fildeskriptorer, der sendes sideløbende med en D-Bus-meddelelse. Hvis du ikke interagerer med D-Bus, er der ikke nogen grund til at gøre brug af denne type.

en: The height of the main window in pixels.
da: Højden af hovedvinduet i pixel.

en: The height of the window
da: Højden af vinduet

en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
da: Samme musetast er indstillet til at gå både fremad og tilbage. Gør intet.

en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
da: Typen streng kan acceptere enhver utf8-streng. Bemærk at en tom streng “''” ikke er det samme som NULL (intet). Se også nøglen “string-nullable”.

en: The value is invalid.
da: Værdien er ugyldig.

en: The width of the main window in pixels.
da: Bredden af hovedvinduet i pixel.

en: The width of the window
da: Bredden af vinduet

en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
da: Værdien “unsafe” er frarådet: for nøgler som har en type, som ikke er et specialtilfælde, vil den opdatere nøgleværdien hver gang noget ændrer sig i elementet, hvilket inkluderer mellemtilstande. Værdien “safe” vil bede om bekræftelse i disse tilfælde, men vil tillade øjeblikkelige ændringer for booleske variable, booleske variable som kan sættes til null, nummereringer og flag. Værdierne “always-confirm-implicit” og “always-confirm-explicit” vil altid bede om bekræftelse, men førstnævnte vil anvende ændringen hvis du skifter sti, hvorimod sidstnævnte forkaster den. Værdien “always-delay” tilføjer alle ændringer i ventetilstand, hvilket muliggør anvendelse af flere nøgler på en gang.

en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
da: Der er modstridende definitioner af denne nøgle. Det vil være problematisk eller meningsløst at bestemme værdien.

en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
da: Der er ventende ændringer. Brug Shift+Ctrl+Q til at udføre ændringerne og afslutte eller Alt+F4 for at afvise ændringerne og afslutte.

en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
da: Der er en tom tupeltype (undertiden kaldet “triv”), som er en tupel uden indhold og kun kan tage “()” som værdi.

en: There’s nothing in requested folder “%s”.
da: Der er ikke noget i den forespurgte mappe “%s”.

en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
da: Denne nummerering tilbyder kun et valg. Det er sandsynligvis en fejl i det program, som installedede dette skema. Hvis det er muligt, så åbn en fejlrapport om det.

en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
da: Indholdet af denne mappe er ændret. Vil du genindlæse visningen?

en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
da: Denne heltalsnøgle tilbyder kun ét valg. Det er sandsynligvis en fejl i det program, som installerede dette skema. Hvis det er muligt, så åbn en fejlrapport om det.

en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
da: Dette er typen af et array, af bytestrenge. Typen bytestreng bruges almindeligvis til at videregive strenge som måske ikke er gyldig utf8.

en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
da: Denne nøgle har den særlige type “tom tupel”. Det er sandsynligvis en fejl i det program, som installerede dette skema. Hvis det er muligt, så åbn en fejlrapport om det.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
da: Denne nøgle er en test af flere skemaer i samme sti med modstridende nøgler. Den kan redigeres, da typerne er kompatible, men dette er stadig et problem.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
da: Denne nøgle er en test af flere skemaer i samme sti med modstridende nøgler. Den bør ikke kunne redigeres, da en nøgle som afbildes til samme sti har en forskellig standardværdi.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
da: Denne nøgle er en test for flere skemaer i samme sti med modstridende nøgler. Den bør ikke kunne redigeres, da en nøgle som afbildes til samme sti har et andet interval.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
da: Denne nøgle er en test til flere skemaer i samme sti med modstridende nøgler. Den bør ikke kunne redigeres, da en nøgle afbildet til samme sti har en anden type.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
da: Denne nøgle er en test for flere skemaer i samme sti med modstridende nøgler. Nøgler som ikke er i modstrid bør ikke have problemer.

en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
da: Denne nøgle er defineret og bruges af flere skemaer. Dette kan føre til problemer. Ændr værdien på eget ansvar.

en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
da: Denne nøgle er inkompatibelt defineret og bruges af flere skemaer. Dens værdi kan ikke bruges på meningsfuld vis.

en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
da: Denne nøgles egenskaber er blevet ændret. Vil du genindlæse visningen?

en: This value is invalid for the key type.
da: Denne værdi er ugyldig for nøgletypen.

en: Toggle to bookmark this location
da: Slå bogmærke til/fra for denne placering

en: Translators
da: Oversættere

en: True
da: Sand

en: Type code
da: Typekode

en: Type name
da: Typenavn

en: Unbookmark
da: Fjern bogmærke

en: Unknown schema “%s”.
da: Ukendt skema: “%s”.

en: Unknown schemas:
da: Ukendte skemaer:

en: Unsigned 16-bit integer
da: 16-bit heltal uden fortegn

en: Unsigned 32-bit integer
da: 32-bit heltal uden fortegn

en: Unsigned 64-bit integer
da: 64-bit heltal uden fortegn

en: Use
da: Brug

en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
da: Aktivér nattilstand i henhold til GNOMEs natlysindstilling.

en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
da: Brug en prik som decimaltegn og ingen tusindeadskiller. Du kan bruge notationen X.Ye+Z.

en: Use default value
da: Anvend standardværdi

en: Use night mode
da: Brug nattilstand

en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
da: Brug nøgleordet “intet” til at sætte en måsketype (starter med “m”) til sin tomme værdi.

en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
da: Brug nøgleordet “intet” for at sætte en måsketype (starter med “m”) til dens tomme værdi. Strenge, signaturer og objektstier skal sættes i anførselstegn.

en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
da: Brug museknaphændelserne “Tilbage” og “Frem”

en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
da: Bruger gsettings-API’en for biblioteket glib og andre måder.

en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
da: Variantens indhold skal være omsluttet af XML-klammer (“<” og “>”). Se den fuldstændige dokumentation på https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html.

en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
da: Varianter kan gemmes inden i varianter og dermed som en GSettings-type. Deres repræsentation bruger XML-klammer (tegnene “<” og “>”, eller henholdsvis “&#60;” og “&#62;” i en gschema-fil) som omslutter en læselig repræsentation af deres indhold. Hvis typen ikke fremgår klart, kan denne angives i værdien med præfiksnotationen “@x”, hvor “x” er typestrengen, eller “int64”. Se den fuldstændige dokumentation på https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html.

en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
da: Når en mappe kun indeholder én undermappe og ingen nøgler, kan Dconf-redigeringen hoppe direkte til den undermappe. Dette flag aktiverer den funktion.

en: Yes
da: Ja

en: a folder path or a key path
da: en mappesti eller en nøglesti

en: boolean
da: boolesk

[ctx: capitalized]
en: D-Bus handle type
da: D-Bus-håndtagstype (handle)

[ctx: capitalized]
en: D-Bus object path
da: D-Bus-objektsti

[ctx: capitalized]
en: D-Bus object path array
da: D-Bus-objektsti-array

[ctx: capitalized]
en: D-Bus signature
da: D-Bus-signatur

en: conflict
da: konflikt

en: conflicting keys
da: modstridende nøgler

en: dconf Editor
da: dconf-redigering

en: double
da: dobbeltpræcision

en: empty tuple
da: tom tupel

en: enumeration
da: enum

en: erased
da: slettet

en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
da: eksempel: “/org/gnome/” eller “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

en: example: “bookmarks”
da: eksempel: “bookmarks”

en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
da: eksempel: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
da: eksempel: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

en: false
da: falsk

en: flags
da: flag

en: integer
da: heltal

en: key erased
da: nøgle slettet

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus handle type
da: D-Bus-håndtagstype (handle)

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus object path
da: D-Bus-objektsti

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus object path array
da: D-Bus-objektsti-array

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus signature
da: D-Bus-signatur

en: nothing
da: ingen

en: nothing (%s)
da: ingen (%s)

en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
da: se liste med tilvalget “--list-relocatable-schemas”

en: settings;configuration;
da: indstillinger;valgmuligheder;valg;konfiguration;

[ctx: shortcut window]
en: About
da: Om

[ctx: shortcut window]
en: Actions
da: Handlinger

[ctx: shortcut window]
en: Actions menu
da: Handlingsmenu

[ctx: shortcut window]
en: Apply pending changes and quit
da: Gennemfør ventende ændringer og afslut

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark this path
da: Bogmærk denne sti

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks menu
da: Bogmærkemenu

[ctx: shortcut window]
en: Browse keys tree
da: Gennemse nøgletræ

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
da: Udklipsholder

[ctx: shortcut window]
en: Contextual menu
da: Kontekstmenu

[ctx: shortcut window]
en: Copy descriptor
da: Kopiér deskriptor

[ctx: shortcut window]
en: Copy path
da: Kopiér sti

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss modification
da: Forkast ændring

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss pending changes and quit
da: Forkast ventende ændringer og afslut

[ctx: shortcut window]
en: Edit parent path
da: Redigér ophavssti

[ctx: shortcut window]
en: Edit path
da: Redigér sti

[ctx: shortcut window]
en: Edit root path
da: Redigér rodsti

[ctx: shortcut window]
en: Generic
da: Generisk

[ctx: shortcut window]
en: Keys list actions
da: Handlinger for nøgleliste

[ctx: shortcut window]
en: Modifications list actions
da: Handlinger for ændringsliste

[ctx: shortcut window]
en: Next line
da: Næste linje

[ctx: shortcut window]
en: Open active direct child
da: Åbn aktive direkte underelement

[ctx: shortcut window]
en: Open active last child
da: Åbn aktive sidste underelement

[ctx: shortcut window]
en: Open parent folder
da: Åbn ophavsmappe

[ctx: shortcut window]
en: Open root folder
da: Åbn rodmappe

[ctx: shortcut window]
en: Open selected row key
da: Åbn valgte rækkenøgle

[ctx: shortcut window]
en: Paste as search
da: Indsæt som søgning

[ctx: shortcut window]
en: Paste as search (force)
da: Indsæt som søgning (tving)

[ctx: shortcut window]
en: Path bar menu
da: Stilinjemenu

[ctx: shortcut window]
en: Path bar navigation
da: Stilinjenavigation

[ctx: shortcut window]
en: Previous line
da: Forrige linje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Quit if there’s no pending changes
da: Afslut hvis der ikke er nogen ventende ændringer

[ctx: shortcut window]
en: Search again
da: Søg igen

[ctx: shortcut window]
en: Search again, locally
da: Søg igen, lokalt

[ctx: shortcut window]
en: Search options
da: Søgeindstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Set to default
da: Indstil til standard

[ctx: shortcut window]
en: Show this help
da: Vis denne hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Toggle boolean value
da: Ændr boolesk værdi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle folder properties
da: Slå mappeegenskaber til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle local search
da: Slå lokal søgning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle modifications list
da: Slå ændringsliste til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle search
da: Slå søgning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Unbookmark this path
da: Fjern bogmærke fra denne sti

en: string
da: streng

en: string array
da: streng-array

en: the name of a key from the schema
da: navnet på en nøgle fra skemaet

en: the name of a schema with fixed path
da: navnet på et skema med fast sti

en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
da: navnet på et flytbart (“relocatable”) skema uden fast sti

en: the path where to map the relocatable schema
da: stien hvor flytbart skema afbildes

en: true
da: sand
