engrampa 1.25.0 - en to da translation catalogue (403 entries)

en: %lu file remaining | %lu files remaining
da[0]: %lu fil tilbage
da[1]: %lu filer tilbage

en: %lu object (%s) | %lu objects (%s)
da[0]: %lu objekt (%s)
da[1]: %lu objekter (%s)

en: %lu object selected (%s) | %lu objects selected (%s)
da[0]: %lu objekt markeret (%s)
da[1]: %lu objekter markeret (%s)

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: - Create and modify an archive
da: - Opret og ændr et arkiv

en: 7-Zip Compressed File (.7z)
da: 7-Zip-komprimeret fil (.7z)

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
da: <i><b>Bemærk:</b></i> adgangskoden bliver brugt til at kryptere de filer du tilføjer det aktuelle arkiv, og til at dekyptere de filer du udpakker fra det aktuelle arkiv. Når arkivet lukkes, vil adgangskoden blive slettet.

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Adgangskode krævet</span>

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
da: En fil med navnet »%s« findes allerede.
    
    %s

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
da: En mappe med navnet »%s« findes allerede.
    
    %s

en: ALZip Compressed File (.alz)
da: ALZip-komprimeret fil (.alz)

en: ALZip archive
da: ALZip-arkiv

en: ARC archive
da: ARC-arkiv

en: ARCHIVE
da: ARKIV

en: ARJ Compressed Archive (.arj)
da: ARJ-komprimeret arkiv (.arj)

en: Actions
da: Handlinger

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add Folder
da: Tilføj en mappe

en: Add a Folder
da: Tilføj en mappe

en: Add a _Folder…
da: Tilføj en ma_ppe ...

en: Add a folder to the archive
da: Tilføj en mappe til arkivet

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
da: Tilføj filer, spørg om navn på arkivet og afslut programmet

en: Add files to an archive
da: Tilføj filer til et arkiv

en: Add files to the archive
da: Tilføj filer til arkivet

en: Add files to the specified archive and quit the program
da: Tilføj filer til det angivne arkiv og afslut programmet

en: Add only if _newer
da: Tilføj kun hvis _nyere

en: Adding file:
da: Tilføjer fil:

en: Adding files to "%s"
da: Tilføjer filer til »%s«

en: Adds 'unar' support over .zip archives.
da: Tilføjer unar-understøttelse over .zip-arkiver

en: All Files
da: Alle filer

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: All archives
da: Alle arkiver

en: All files
da: Alle filer

en: Allows to create and extract archives
da: Tillader oprettelse og udpakning af arkiver

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
da: Et arkivprogram for skrivebordsmiljøet MATE

en: An error occurred while adding files to the archive.
da: Der opstod en fejl ved tilføjelse af filer til arkivet.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
da: Der opstod en fejl ved fjernelse af filer fra arkivet.

en: An error occurred while extracting files.
da: Et fejl opstod under udpakning af filer.

en: An error occurred while loading the archive.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af arkivet.

en: An error occurred while saving the archive.
da: Der opstod en fejl under gemning af arkivet.

en: An error occurred while testing archive.
da: Der opstod en fejl ved test af arkivet.

en: An error occurred.
da: Der opstod en fejl.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
da: En anden fil med det samme navn findes allerede i »%s«.

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Archive Manager
da: Arkivhåndtering

en: Archive created successfully
da: Arkivet blev oprettet planmæssigt

en: Archive not created
da: Arkiv ikke oprettet

en: Archive not found
da: Arkiv ikke fundet

en: Archive size:
da: Arkivstørrelse:

en: Archive type not supported.
da: Arkivtype understøttes ikke.

en: Brotli compressed file
da: Brotli-komprimeret fil

en: By Extension
da: Efter filendelse

en: Bzip compressed file
da: Bzip-komprimeret fil

en: Bzip2 compressed file
da: Bzip2-komprimeret fil

en: C_reate
da: _Opret

en: Cabinet File (.cab)
da: Cabinet-fil (.cab)

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Close the current archive
da: Luk det aktuelle arkiv

en: Close the folders pane
da: Luk mappepanelet

en: Command _Line Output
da: Uddata fra kommando_linje

en: Command exited abnormally.
da: Programmet afsluttede med en fejl.

en: Command not found.
da: Kommandoen blev ikke fundet.

en: Compress
da: Komprimer

en: Compress...
da: Komprimer …

en: Compression level
da: Komprimeringsniveau

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very_fast, fast, normal, maximum.
da: Komprimeringsniveau brugt når filer tilføjes til et arkiv. Mulige værdier er: »very_fast«, »fast«, »normal«, »maximum«.

en: Compression ratio:
da: Komprimeringsforhold:

en: Content size:
da: Indholdsstørrelse:

en: Contents
da: Indhold

en: Copy the selection
da: Kopier det markerede

en: Copying the extracted files to the destination
da: Kopierer de udtrukne filer til destinationen

en: Copying the files to add to "%s"
da: Kopierer filerne som skal tilføjes »%s«

en: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
da: Ophavsret 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2012–2021 MATE-udviklerne

en: Could not add the files to the archive
da: Kunne ikke tilføje filerne til arkivet

en: Could not create the archive
da: Kunne ikke oprette arkivet

en: Could not create the destination folder: %s.
da: Kan ikke oprette destinationsmappen: %s.

en: Could not delete the old archive.
da: Kunne ikke slette det gamle arkiv.

en: Could not display help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Could not display the folder "%s"
da: Kunne ikke vise mappen »%s«

en: Could not find the volume: %s
da: Kunne ikke finde arkivdelen: %s

en: Could not open "%s"
da: Kunne ikke åbne »%s«

en: Could not open this file type
da: Kunne ikke åbne denne filtype

en: Could not perform the operation
da: Kunne ikke udføre handlingen

en: Could not rename the file
da: Kunne ikke omdøbe filen

en: Could not rename the folder
da: Kunne ikke omdøbe mappen

en: Could not save the archive "%s"
da: Kunne ikke gemme arkivet »%s«

en: Create _Archive
da: Opret _arkiv

en: Create _Folder
da: Opret _mappe

en: Create a compressed archive with the selected objects
da: Opret et komprimeret arkiv med de markerede objekter

en: Create a new archive
da: Opret et nyt arkiv

en: Create and modify an archive
da: Opret og ændr et arkiv

en: Create destination folder without asking confirmation
da: Opret destinationsmappe uden at spørge efter bekræftelse

en: Creating "%s"
da: Opretter »%s«

en: Cu_t
da: Kl_ip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: Debian Package (.deb, .udeb) [Read-only mode]
da: Debianpakke (.deb, .udeb) [skrivebeskyttet tilstand]

en: Debian package
da: Debianpakke

en: Decompressing archive
da: Udpakker arkiv

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
da: Forvalgt mappe for kommandoerne »--add« og »--extract«

en: Default volume size
da: Standardstørrelse på diskenhed

en: Delete
da: Slet

en: Delete the selection from the archive
da: Slet det markerede fra arkivet

en: Deleting files from "%s"
da: Sletter filer fra »%s«

en: Deleting files from archive
da: Fjerner filer fra arkivet

en: Dese_lect All
da: _Afmarker alle

en: Deselect all files
da: Afmarker alle filer

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
da: Destinationsmappen »%s« findes ikke.
    
    Vil du oprette den?

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Disc Image File
da: Disc Image-fil

en: Display path
da: Vis sti

en: Display size
da: Vis størrelse

en: Display the Engrampa Manual
da: Vis brugervejledningen til Filpakker

en: Display the Path column in the main window.
da: Vis stikolonnen i hovedvinduet.

en: Display the Size column in the main window.
da: Vis størrelseskolonne i hovedvinduet.

en: Display the Time column in the main window.
da: Vis tidskolonne i hovedvinduet

en: Display the Type column in the main window.
da: Vis typekolonne i hovedvinduet.

en: Display time
da: Vis tid

en: Display type
da: Vis type

en: Do not e_xtract older files
da: _Udpak ikke ældre filer

en: Do not overwrite newer files
da: Overskriv ikke eksisterende filer

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
da: Vil du tilføje denne fil til det aktuelle arkiv eller åbne den som et nyt arkiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
da: Vil du oprette et nyt arkiv med disse filer?

en: E_xclude files:
da: U_delad filer:

en: Editors
da: Redigeringsprogrammer

en: Electronic Publication
da: Elektronisk publikation

en: Encrypt the archive header
da: Krypter arkivteksthovedet

en: Engrampa
da: Filpakker

en: Engrampa Archive Manager
da: Engrampa - arkivhåndtering

en: Engrampa is a fork of File Roller and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Engrampa, please visit the project's home page.
da: Engrampa er en forgrening af File Roller og en del af skrivebordsmiljøet MATE. Hvis du ønsker at vide mere om MATE og Engrampa, så besøg projektets hjemmeside.

en: Engrampa is an archive manager for the MATE Desktop Environment.
da: Engrampa er et arkivprogram for skrivebordsmiljøet MATE.

en: Engrampa is an archive manager for the MATE environment. It allows you to create and modify archives, view the contents of an archive, view a file contained in an archive, and extract files from archive.
da: Engrampa er en arkivhåndtering for MATE-miljøet. Du kan oprette og ændre arkiver, se indholdet på et arkiv, vise en fil indeholdt i et arkiv og udpakke filer fra arkivet.

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Filpakker distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Filpakker er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: Engrampa is only a front-end (a graphical interface) to archiving programs like tar and zip. The supported file types are:
da: Engrampa er kun en brugerflade (en grafisk grænseflade) til arkivprogrammer såsom tar og zip. De understøttede filtyper er:

en: Enter the password for the archive '%s'.
da: Angiv en adgangskode for arkivet »%s«.

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
da: Udelad mapper som er symbolske _henvisninger

en: Extension(s)
da: Filendelse(r)

en: Extract
da: Udpak

en: Extract Here
da: Udpak her

en: Extract To...
da: Udpak til …

en: Extract archive
da: Udpak arkiv

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
da: Udpak arkiv, spørg om destinationsmappen og afslut programmet

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
da: Udpak filer til den angivne mappe og afslut programmet

en: Extract files from the archive
da: Udpak filer fra arkivet

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
da: Udpak indholdet af arkiverne i arkivmappen og afslut programmet

en: Extract the selected archive
da: Udpak det markerede arkiv

en: Extract the selected archive to the current position
da: Udpak det markerede arkiv til den nuværende position

en: Extracting file:
da: Udpakker fil:

en: Extracting files from "%s"
da: Udtrækker filer fra »%s«

en: Extraction completed successfully
da: Udpakning blev udført planmæssigt

en: Extraction not performed
da: Udpakning ikke udført

en: FILE
da: FIL

en: FOLDER
da: MAPPE

[ctx: File]
en: Date Modified
da: Dato ændret

[ctx: File]
en: Location
da: Placering

[ctx: File]
en: Name
da: Navn

[ctx: File]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: File]
en: New
da: Ny

[ctx: File]
en: Save
da: Gem

[ctx: File]
en: Size
da: Størrelse

en: File Format
da: Filformat

en: File _Format: %s
da: Fil_format: %s

en: File format not recognized
da: Filformat ikke genkendt

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: File not found.
da: Filen blev ikke fundet.

en: Folder
da: Mappe

en: Folders
da: Mapper

en: GZip compressed file
da: GZip-komprimeret fil

en: Getting the file list
da: Frembringer fillisten

en: Go to the home location
da: Gå til hjemmemappen

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte placering

en: Go to the previous visited location
da: Gå til foregående besøgte placering

en: Go up one level
da: Gå et niveau op

en: How to sort files
da: Hvordan filer sorteres

en: ID
da: Id

en: ISO-9660 Disk Image (.iso) [Read-only mode]
da: ISO-9660-diskaftryk (.iso) [skrivebeskyttet tilstand]

en: Include _files:
da: Inkluder _filer:

en: Information about the program
da: Information om programmet

en: It enables the ability to support 'unar' over .zip archives.
da: Aktiverer muligheden for at understøtte »unar« over .zip-arkiver.

en: Java Archive (.jar)
da: Javaarkiv (.jar)

en: Java Enterprise archive (.ear)
da: Java Enterprise-arkiv (.ear)

en: Java Web Archive (.war)
da: Java Web-arkiv (.war)

en: LHA Archive (.lzh, .lha)
da: LHA-arkiv (.lzh, .lha)

en: LZMA compressed file
da: LZMA-komprimeret fil

en: LZO compressed file
da: LZO-komprimeret fil

en: LZip compressed file
da: LZIP-komprimeret fil

en: Last Output
da: Sidste uddata

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: List Mode
da: Listetilstand

en: List of applications entered in the Open file dialog and not associated with the file type.
da: Liste over programmer indtastede i Åbn fil-dialogen og ikke associeret med filtypen.

en: Load Options
da: Åbn valg

en: Loading "%s"
da: Indlæser »%s«

en: Location
da: Placering

en: Location:
da: Placering:

en: MATE;archive;manager;compression;
da: MATE;archive;manager;compression;arkiv;håndtering;komprimering;

en: Max history length
da: Maks. historiklængde

en: Max number of items in the Open Recents menu.
da: Maksimal antal poster i menuen Seneste åbnede.

en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
da: Navnet »%s« er ikke gyldigt fordi det indeholder mindst et af følgende tegn: %s, benyt venligst et andet navn.

en: Name column width
da: Bredde på navnekolonne

en: New name is the same as old one, please type other name.
da: Nyt navn er identisk med det gamle, indtast venligst et andet navn.

en: New name is void, please type a name.
da: Nyt navn er ugyldigt, indtast venligst et navn.

en: New…
da: Ny…

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Number of files:
da: Antal filer:

en: Open
da: Åbn

en: Open _Recent
da: Åbn _seneste

en: Open a recently used archive
da: Åbn et af de senest brugte arkiver

en: Open archive
da: Åbn arkiv

en: Open selected files with an application
da: Åbn markerede filer med et program

en: Open the selected file
da: Åben den markerede fil

en: Open the selected folder
da: Åben den markerede mappe

en: OpenDocument Presentation
da: OpenDocument-præsentation

en: OpenDocument Presentation Template
da: OpenDocument-præsentationsskabelon

en: OpenDocument Spreadsheet
da: OpenDocument-regneark

en: OpenDocument Spreadsheet Template
da: OpenDocument-regnearksskabelon

en: OpenDocument Text
da: OpenDocument-tekst

en: OpenDocument Text Template
da: OpenDocument-tekstskabelon

en: Open…
da: Åbn…

en: Over_write existing files
da: Over_skriv eksisterende filer

en: Overwrite existing files
da: Overskriv eksisterende filer

en: Pass_word…
da: Adgangs_kode ...

en: Password
da: Adgangskode

en: Paste Selection
da: Indsæt det markerede

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

en: Please use a different name.
da: Vælg venligst et andet navn.

en: Please wait…
da: Vent venligst ...

en: Process paused
da: Proces på pause

en: RAR Archived Comic Book (.cbr)
da: RAR-arkiveret tegneserie (.cbr)

en: RPM Package Manager (.rpm) [Read-only mode]
da: RPM-pakkehåndtering (.rpm) [skrivebeskyttet tilstand]

en: RZip compressed file
da: RZip-komprimeret fil

en: Rar Archived Comic Book
da: Rar-pakket tegneserie

en: Re-crea_te folders
da: _Opret mapper igen

en: Reading "%s"
da: Læser »%s«

en: Recompressing archive
da: Pakker arkiv igen

en: Recreate the folders stored in the archive
da: Genskab mapperne lagret i arkivet

en: Red Hat Package Manager file
da: Red Hat Package Manager-fil

en: Reload current archive
da: Genindlæs det aktuelle arkiv

en: Removing file:
da: Fjerner fil:

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename the selection
da: Omdøb det markerede

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace file "%s"?
da: Erstat filen »%s«?

en: Reverse the list order
da: Vend sorteringsordenen om

en: S_elect the files you want to update:
da: V_ælg filerne som du vil opdatere:

en: Sa_ve Options
da: _Gem valg

en: Save As…
da: Gem som…

en: Save Options
da: Gem valg

en: Save the current archive with a different name
da: Gem det aktuelle arkiv under et andet navn

en: Saving "%s"
da: Gemmer »%s«

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Select all files
da: Marker alle filer

en: Self-extracting zip
da: Selvudpakkende zip

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Show archive properties
da: Vis egenskaber for arkivet

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Show the _Files and Quit
da: Vis _filerne og afslut

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

en: Single files compressed with gzip (.gz), brotli (.br), bzip (.bz), bzip2 (.bz2), compress (.Z), lrzip (.lrz), lzip (.lz), lzop (.lzo), rzip(.rz), xz (.xz).
da: Enkelte filer komprimeret med gzip .gz), brotli (.br), bzip (.bz), bzip2 (.bz2), compress (.Z), lrzip (.lrz), lzip (.lz), lzop (.lzo), rzip(.rz), xz (.xz).

en: Sort file list by file size
da: Sorter filliste efter størrelse

en: Sort file list by location
da: Sorter filliste efter placering

en: Sort file list by modification time
da: Sorter filliste efter ændringstidspunkt

en: Sort file list by name
da: Sorter filliste efter navn

en: Sort file list by type
da: Sorter filliste efter type

en: Sort type
da: Sorteringstype

en: Specify a password for this archive
da: Angiv en adgangskode for dette arkiv

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: Split into _volumes of
da: Opdel arkivet i _dele af

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Stat_usbar
da: Stat_uslinje

en: Stop current operation
da: Stop den aktuelle handling

en: StuffIt Archive
da: Stufflt-arkiv

en: Stuffit Archives (.bin, .sit)
da: Stuffit-arkiver (.bin, .sit)

en: Tape Archive File uncompressed (.tar) or compressed with: gzip (.tar.gz, .tgz), brotli (.tar.br), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2), compress (.tar.Z, .taz), lrzip (.tar.lrz, .tlrz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo), 7zip (.tar.7z), xz (.tar.xz), Zstandard (.zst)
da: Tape Archive File uden komprimering (.tar) eller komprimeret med: gzip (.tar.gz, .tgz), brotli (.tar.br), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2), compress (.tar.Z, .taz), lrzip (.tar.lrz, .tlrz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo), 7zip (.tar.7z), xz (.tar.xz), Zstandard (.zst)

en: Tar compressed with 7z
da: Tar komprimeret med 7z

en: Tar compressed with brotli
da: Tar-komprimeret med brotli

en: Tar compressed with bzip
da: Tar-komprimeret med bzip

en: Tar compressed with bzip2
da: Tar-komprimeret med bzip2

en: Tar compressed with compress
da: Tar-komprimeret med compress

en: Tar compressed with gzip
da: Tar-komprimeret med gzip

en: Tar compressed with lrzip
da: Tar-komprimeret med lrzip

en: Tar compressed with lzip
da: Tar-komprimeret med lzip

en: Tar compressed with lzma
da: Tar-komprimeret med lzma

en: Tar compressed with lzop
da: Tar-komprimeret med lzop

en: Tar compressed with xz
da: Tar komprimeret med xz

en: Tar compressed with zstd
da: Tar komprimeret med zstd

en: Tar uncompressed
da: Tar uden komprimering

en: Test Result
da: Kontrolresultater

en: Test whether the archive contains errors
da: Kontroller om arkivet indeholder fejl

en: Testing "%s"
da: Tester »%s«

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
da: Arkivet findes allerede. Vil du overskrive det?

en: The default size for volumes.
da: Standardstørrelsen for diskenheder.

en: The default width of the name column in the file list.
da: Standardbredde for navnekolonne i fillisten.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
da: Navnet »%s« er ikke gyldigt fordi det ikke må indeholde tegnene: %s
    
    %s

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
da: Programmet kunne ikke finde ud af filformatet, som du ønsker at bruge for »%s«. Sikr dig venligst at du bruger en kendt filendelse for denne fil eller vælg manuelt et filformat fra listen nedenfor.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
da: Der er ingen kommando installeret til %s-filer.
    Ønsker du at søge efter en kommando til at åbne denne fil med?

en: There was an internal error trying to search for applications:
da: Der opstod en intern fejl ved forsøg på at søge efter programmer:

en: This archive type cannot be modified
da: Denne arkivtype kan ikke modificeres

en: UNIX CPIO Archive (.cpio)
da: UNIX CPIO-arkiv (.cpio)

en: Unix CPIO Archive
da: Unix CPIO-arkiv

en: Unix Compressed Archive file
da: Unix-komprimeret arkivfil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
da: Opdater filen »%s« i arkivet »%s«?

en: Update the files in the archive "%s"?
da: Opdater filerne i arkivet »%s«?

en: Use MIME icons
da: Brug MIME-ikoner

en: View All _Files
da: Vis alle _filer

en: View as a F_older
da: Vis som en _mappe

en: View statusbar
da: Vis statuslinje

en: View the folders pane
da: Vis mappepanelet

en: View the main toolbar
da: Vis hovedværktøjslinjen

en: View the output produced by the last executed command
da: Vis uddataene fra den sidst kørte kommando

en: View the statusbar
da: Vis statuslinjen

en: View toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
da: Hvilket kriterie skal bruges til at arrangere filer. Mulige værdier er name«, »size«, »type«, »time« og »path«.

en: Whether to display the folders pane.
da: Hvorvidt mappepanelet skal vises.

en: Whether to display the statusbar.
da: Hvorvidt statuslinjen skal vises.

en: Whether to display the toolbar.
da: Hvorvidt værktøjslinjen skal vises.

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
da: Hvorvidt arkivhovedet skal arkiveres. Hvis teksthovedet er krypteret vil adgangskoden også være krævet for at vise arkivindholdet.

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
da: Hvorvidt der skal sorteres i faldende eller stigende retning. Mulige værdier er »ascending«, »descending«.

en: Whether to view all files in the archive (all_files), or view the archive as a folder (as_folder).
da: Hvorvidt alle filer skal vises i arkviet (all_files), eller arkivet vises som en mappe (as_folder).

en: WinAce Compressed File (.ace)
da: WinAce-komprimeret fil (.ace)

en: WinRAR Compressed Archive (.rar)
da: WinRAR-komprimeret arkiv (.rar)

en: Xz compressed file
da: Xz-komprimeret fil

en: You can't add an archive to itself.
da: Du kan ikke tilføje et arkiv til sig.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
da: Du har ikke rettighed til at oprette et arkiv i denne mappe

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette et arkiv i målmappen.

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
da: Du har ikke de rettigheder som kræves for at udpakke arkiver i mappen »%s«

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
da: Du har ikke de rettigheder som kræves for at læse filer i mappen »%s«

en: You don't have the right permissions.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder.

en: You have to specify an archive name.
da: Du skal angive et arkivnavn.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Filpakker; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Femte sal, Boston, MA 02110-1301, USA

en: ZIP Archive (.zip)
da: ZIP-arkiv (.zip)

en: ZIP Archived Comic Book (.cbz)
da: ZIP-pakket tegneserie (.cbz)

en: ZOO Compressed Archive File (.zoo)
da: Zoo-komprimeret arkivfil (.zoo)

en: Zip Archived Comic Book
da: Zip-pakket tegneserie

en: Zstandard compressed file
da: Zstandard-komprimeret fil

en: [read only]
da: [skrivebeskyttet]

en: _About
da: _Om

en: _About Archive Manager
da: _Om arkivhåndtering

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add Files…
da: _Tilføj filer…

en: _All files
da: _Alle filer

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Archive
da: _Arkiv

en: _Arrange Files
da: _Arranger filer

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Delete
da: _Slet

en: _Destination folder:
da: _Destinationsmappe:

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Encrypt the file list
da: _Krypter listen af filer

en: _Encrypt the file list too
da: _Krypter også listen af filer

en: _Exclude folders:
da: _Udelad mapper:

en: _Extract
da: _Udpak

en: _Extract…
da: _Udpak ...

en: _Filename:
da: _Filnavn:

en: _Files:
da: _Filer:

en: _Folders
da: _Mapper

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Include subfolders
da: _Medtag undermapper

en: _Last Output
da: _Sidste uddata

en: _Load Options
da: _Åbn valg

en: _Location:
da: _Placering:

en: _New file name:
da: _Nyt filnavn:

en: _New folder name:
da: _Nyt mappenavn:

en: _OK
da: _O.k.

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open With…
da: _Åbn med…

en: _Open the Archive
da: _Åbn arkivet

en: _Options Name:
da: _Indstillingsnavn:

en: _Other Options
da: _Andre indstillinger

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Rename…
da: _Omdøb…

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Reset Options
da: _Nulstil valg

en: _Resume
da: _Genoptag

en: _Reversed Order
da: _Omvendt orden

en: _Save
da: _Gem

en: _Search Command
da: _Søgekommando

en: _Selected files
da: _Markerede filer

en: _Show the Files
da: _Vis filerne

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Test Integrity
da: _Test integritet

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Update
da: O_pdater

en: _View
da: _Vis

en: by T_ype
da: efter t_ype

en: by _Date Modified
da: efter ændrings_dato

en: by _Location
da: efter _placering

en: by _Name
da: efter _navn

en: by _Size
da: efter _størrelse

en: example: *.o; *.bak
da: eksempel: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
da: eksempel: *.txt; *.doc

en: if TRUE will display icons depending on the file type (slower), otherwise will use always the same icon for all files (faster).
da: Hvis TRUE (SAND) vises ikoner afhængig af filtypen (langsommere), ellers bruges det samme ikon for alle filer (hurtigere).
