enlightenment 0.22.4 - en to da translation catalogue (1902 entries)

en:   Ok, here comes the explanation of <hilight>everything</hilight>...<ps/>  Just type a few letters of the thing you are looking for. <ps/>  Use cursor <hilight>&lt;up/down&gt;</hilight> to choose from the list of things.<ps/>  Press  <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> to select an action, then press  <hilight>&lt;return&gt;</hilight>.<ps/> This page will not show up next time you run <hilight>everything</hilight>.<ps/>    <hilight>&lt;Esc&gt;</hilight> close this Dialog<ps/>    <hilight>&lt;?&gt;</hilight> show this page<ps/>    <hilight>&lt;return&gt;</hilight> run action<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+return&gt;</hilight> run action and continue<ps/>    <hilight>&lt;tab&gt;</hilight> toggle between selectors<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+tab&gt;</hilight> complete input (depends on plugin)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+'x'&gt;</hilight> jump to plugin beginning with 'x'<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+left/right&gt;</hilight> cycle through plugins<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+up/down&gt;</hilight> go to first/last item<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+1&gt;</hilight> toggle view modes (exit this page ;)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+2&gt;</hilight> toggle list view modes<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+3&gt;</hilight> toggle thumb view modes
da:   OK, her kommer forklaringen af <hilight>alt</hilight>...<ps/>  Skriv blot nogle få bogstaver af det du leder efter. <ps/>  Brug markør <hilight>&lt;op/ned&gt;</hilight> til at vælge fra listen med ting.<ps/>  Tryk på  <hilight>&lt;tabulator&gt;</hilight> for at vælge en handling, tryk så på  <hilight>&lt;retur&gt;</hilight>.<ps/> Denne side vises ikke næste gang du kører <hilight>alt</hilight>.<ps/>    <hilight>&lt;Esc&gt;</hilight> luk denne dialog<ps/>    <hilight>&lt;?&gt;</hilight> vis denne side<ps/>    <hilight>&lt;retur&gt;</hilight> kør handling<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+retur&gt;</hilight> kør handling og fortsæt<ps/>    <hilight>&lt;tabulator&gt;</hilight> skift mellem vælgere<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+tabulator&gt;</hilight> fuldfør input (afhænger af plugin)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+'x'&gt;</hilight> hop til plugin som begynder med 'x'<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+venstre/højre&gt;</hilight> gå gennem plugins<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+op/ned&gt;</hilight> gå til første/sidste punkt<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+1&gt;</hilight> skift mellem visningstilstande (forlad denne side ;)<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+2&gt;</hilight> skift mellem listevisningstilstande<ps/>    <hilight>&lt;ctrl+3&gt;</hilight> skift mellem tommelfingervisningstilstande

en: %'.0f bytes
da: %'.0f byte

en: %.1f seconds
da: %.1f sekunder

en: %.2f seconds
da: %.2f sekunder

en: %1.0f Chars
da: %1.0f tegn

en: %1.0f F
da: %1.0f b

en: %1.0f minutes
da: %1.0f minutter

en: %1.0f second(s)
da: %1.0f sekund(er)

en: %1.0f seconds
da: %1.0f sekunder

en: %1.1f minutes
da: %1.1f minutter

en: %1.1f second(s)
da: %1.1f sekund(er)

en: %1.1f seconds
da: %1.1f sekunder

en: %1.2f Seconds
da: %1.2f sekunder

en: %1.2f seconds
da: %1.2f sekunder

en: %1.2f times
da: %1.2f gange

en: %a, %e %b, %Y
da: %A den %e. %B %Y

en: %d file | %d files
da[0]: %d fil
da[1]: %d filer

en: %d item | %d items
da[0]: %d punkt
da[1]: %d punkter

en: %s Configuration Updated
da: %s Konfiguration opdateret

en: %s already exists!
da: %s findes allerede!

en: %s can't be written to!
da: %s kan ikke skrives til!

en: %s could not be renamed because it is protected
da: %s kunne ikke omdøbes da den er beskyttet

en: %s does not support disabling autoscrolling
da: %s understøtter ikke deaktivering af automatisk rulning

en: %s doesn't exist.
da: %s findes ikke.

en: %s stopped running unexpectedly.
da: %s stoppede uventet med at køre.

en: %s was interrupted by a Broken Pipe.
da: %s blev afbrudt af en ødelagt pipe.

en: %s was interrupted by a Bus Error.
da: %s blev afbrudt af en busfejl.

en: %s was interrupted by a Floating Point Error.
da: %s blev afbrudt af en flydende kommafejl.

en: %s was interrupted by a Quit Signal.
da: %s blev afbrudt af et quit-signal.

en: %s was interrupted by a Segmentation Fault.
da: %s blev afbrudt af en segmenteringsfejl.

en: %s was interrupted by a Termination Signal.
da: %s blev afbrudt af et termination-signal.

en: %s was interrupted by an Abort Signal.
da: %s blev afbrudt af et abort-signal.

en: %s was interrupted by an Interrupt Signal.
da: %s blev afbrudt af et interrupt-signal.

en: %s was interrupted by an Uninterruptable Kill Signal.
da: %s blev afbrudt af et ikke-afbrydeligt kill-signal.

en: %s was interrupted by the signal number %i.
da: %s blev afbrudt af signalnummeret %i.

en: %u file | %u files
da[0]: %u fil
da[1]: %u filer

en: 'cp+rm' instead of 'mv'
da: 'cp+rm' i stedet for 'mv'

en: (clickable)
da: (klikbar)

en: (drag only)
da: (kun træk)

en: (left clickable)
da: (venstre klikbar)

en: * Your player must be configured to export the DBus interface MPRIS2.
da: * Din afspiller skal være konfigureret til at eksportere DBus-grænsefladen MPRIS2.

en: ***The remaining output has been truncated. Save the output to view.***
da: ***Det tilbageværende output er blevet afkortet. Gem outputtet for at vise.***

en: 12 h
da: 12 timer

en: 24 h
da: 24 timer

en: <None>
da: <Ingen>

en: <title>The Team</><ps/><ps/>
da: <title>Teamet</><ps/><ps/>

en: A link to the requested URL already exists!
da: Et link til den anmodede URL findes allerede!

en: A minute | %li Minutes
da[0]: Et minut
da[1]: %li minutter

en: A minute ago | %li Minutes ago
da[0]: Et minut siden
da[1]: %li minutter siden

en: A previous instance of Enlightenment is still active
    on this screen. Aborting startup.
da: En tidligere instans af Enlightenment er stadig aktiv
    på denne skærm. Afbryder opstart.

en: A second | %li Seconds
da[0]: Et sekund
da[1]: %li sekunder

en: A shelf with that name already exists!
da: Der findes allerede en hylde med det navn!

en: A shelf with that name and id already exists!
da: Der findes allerede en hylde med det navn og id!

en: AC Adapter Plugged
da: Strømforsyning sat i

en: AC Adapter Unplugged
da: Strømforsyning taget ud

en: AC power is recommended.
da: Strømforsyning anbefales.

en: ACPI Binding
da: ACPI-binding

en: ACPI Bindings
da: ACPI-bindinger

en: ACPI Bindings Settings
da: Indstillinger for ACPI-bindinger

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Om

en: About Enlightenment
da: Om Enlightenment

en: About Theme
da: Om tema

en: About Title
da: Om titel

en: About Version
da: Om version

en: Above
da: Over på

en: Above Everything
da: Oven på alt

en: Ac Adapter
da: Strømforsyning

en: Accelerate
da: Accelerér

en: Accelerate, then decelerate
da: Accelerér, deaccelerér herefter

en: Accepts Focus
da: Accepterer fokus

en: Action
da: Handling

en: Action Context
da: Handlingskontekst

en: Action Params
da: Handlingsparametre

en: Action Params Syntax Error
da: Syntaksfejl ved handlingsparametre

en: Action Plugins
da: Handling-plugins

en: Actions
da: Handling

en: Actions...
da: Handlinger...

en: Activate if on visible desk
da: Aktivitet hvis på synligt skrivebord

en: Activate on hint
da: Aktivér ved tip

en: Active Window Hint Policy
da: Hintpolitik for aktivt vindue

en: Add
da: Tilføj

en: Add New Configuration
da: Tilføj ny konfiguration

en: Add New Profile
da: Tilføj ny profil

en: Add New Shelf
da: Tilføj ny hylde

en: Add Quickaccess
da: Tilføj kvikadgang

en: Add Quickaccess For Current Window
da: Tilføj kvikadgang for nuværende vindue

en: Add Signal Binding
da: Tilføj signalbinding

en: Add a Shelf
da: Tilføj en hylde

en: Add other gadgets
da: Tilføj andre gadgets

en: Add to Favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Add to Favorites Menu
da: Tilføj til favoritmenu

en: Add to IBar
da: Tilføj til ikonbjælke

en: Add to bar
da: Tilføj til linje

en: Adding missing App files
da: Tilføjer manglende programfiler

en: Adjust windows on shelf hide
da: Juster vinduer når hylde skjules

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Mode
da: Avanceret tilstand

en: Alert
da: Besked

en: Alert when at:
da: Besked når det er på:

en: Align
da: Juster

en: Alignment
da: Justering

en: All
da: Alt

en: All Applications
da: Alle programmer

en: All Desktops
da: Alle skriveborde

en: All screens
da: Alle skærme

en: All windows
da: Alle vinduer

en: Allow Navigation On Desktop
da: Tillad navigation på skrivebord

en: Allow binding activation with fullscreen windows
da: Tillad bindingsaktivering med fuldskærmsvinduer

en: Allow binding activation with multiple screens (DANGEROUS!)
da: Tillad bindingsaktivering med flere skærme (FARLIGT!)

en: Allow focusing of sticky windows when reverting focus
da: Tillad fokusering af fastgjorde vinduer når fokus vendes om

en: Allow manipulation of maximized windows
da: Tillad manipulation af maksimerede vinduer

en: Allow windows above fullscreen window
da: Tillad vinduer over fuldskærmsvindue

en: Allow windows completely out of visual screen limits
da: Tillad at vinduer er fuldstændigt uden for de synlige skærmgrænser

en: Allow windows partly out of the visual screen limits
da: Tillad at vinduer er delvist uden for de synlige skærmgrænser

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Already creating a new file for this directory!
da: Opretter allerede en ny fil for denne mappe!

en: Alternate win key
da: Alternativ win-tast

en: Always Below
da: Altid neden under

en: Always focus on start
da: Altid fokus ved start

en: Always on Top
da: Altid øverst

en: Always pass click events to programs
da: Videregiv altid klik-begivenheder til programmer

en: Always show desktop names
da: Vis altid skrivebordsnavne

en: An error occurred while performing an operation.<ps/>%s
da: Der opstod en fejl under udførsel af en handling.<ps/>%s

en: An exit code of %i was returned from %s.
da: Afslutningskoden %i blev returneret fra %s.

en: An hour | %li Hours
da[0]: En time
da[1]: %li timer

en: An hour ago | %li Hours ago
da[0]: En time siden
da[1]: %li timer siden

en: Animate
da: Animer

en: Animate on hint
da: Animer ved hint

en: Animate scrolling
da: Animer rulning

en: Animations
da: Animationer

en: Another compositor is already running on your display server.
da: Der kører allerede en anden kompositør på din display-server.

en: Any
da: Enhver

en: Appearance
da: Udseende

en: Application
da: Program

en: Application Execution Error
da: Fejl ved eksekvering af program

en: Application Menu
da: Programmenu

en: Application Properties
da: Programegenskaber

en: Application Theme
da: Programtema

en: Application Theme Settings
da: Indstillinger for programtema

en: Application file or name (.desktop)
da: Programfil eller -navn (.desktop)

en: Application priority
da: Programprioritet

en: Application provided
da: Fra program

en: Application run error
da: Fejl ved kørsel af program

en: Applications
da: Programmer

en: Applications Display
da: Programvisning

en: Apply
da: Anvend

en: Apps
da: Programmer

en: Are you sure you want to delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette "%s"?

en: Are you sure you want to delete this bar source?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne bar-kilde?

en: Are you sure you want to delete this profile?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne profil?

en: Are you sure you want to delete this shelf?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne hylde?

en: Are you sure you want to delete<ps/><hilight>%s</hilight>?
da: Er du sikker på, at du vil slette<ps/><hilight>%s</hilight>?

en: Are you sure you want to delete<ps/><hilight>all</hilight> the %d files in<ps/><hilight>%s</hilight>?
da: Er du sikker på, at du vil slette<ps/><hilight>alle</hilight> %d filer i<ps/><hilight>%s</hilight>?

en: Are you sure you want to delete<ps/>the %d selected file in<ps/><hilight>%s</hilight>? | Are you sure you want to delete<ps/>the %d selected files in<ps/><hilight>%s</hilight>?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette<ps/>%d valgt fil i<ps/><hilight>%s</hilight>?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette<ps/>%d valgte filer i<ps/><hilight>%s</hilight>?

en: Are you sure you want to exit Enlightenment?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte Enlightenment?

en: Are you sure you want to hibernate your computer?
da: Er du sikker på, at du vil sætte din computer i dvale?

en: Are you sure you want to kill this window?
da: Er du sikker på, at du vil dræbe dette vindue?

en: Are you sure you want to logout?
da: Er du sikker på, at du vil logge ud?

en: Are you sure you want to power off your computer?
da: Er du sikker på, at du vil slukke computeren?

en: Are you sure you want to reboot your computer?
da: Er du sikker på, at du vil genstarte din computer?

en: Are you sure you want to suspend your computer?
da: Er du sikker på, at du vil suspenderer din computer?

en: Ask
da: Spørg

en: Aspect Ratio
da: Højde-bredde-forhold

en: Assist
da: Assistér

en: Assume swapping method:
da: Antag ombytningsmetode:

en: Attention
da: Opmærksomhed

en: Authenticating...
da: Autentificere...

en: Authentication System Error
da: Fejl ved autentifikationssystem

en: Authentication via PAM had errors setting up the<ps/>authentication session. The error code was <hilight>%i</hilight>.<ps/>This is bad and should not be happening. Please report this bug.
da: Autentifikation via PAM har fejl ved opsætning af<ps/>autentifikationssessionen. Fejlkoden var <hilight>%i</hilight>.<ps/>Det er skidt og burde ikke ske. Rapportér venligst denne fejl.

en: Auto
da: Automatisk

en: Auto Detect
da: Registrer automatisk

en: Auto Hide
da: Skjul automatisk

en: Auto dismiss in...
da: Afskedig automatisk om...

en: Auto-hide the shelf
da: Skjul automatisk hylden

en: Autohide
da: Skjul automatisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic Interactive
da: Automatisk interaktiv

en: Automatic powersaving
da: Automatisk strømbesparelse

en: Automatically accept changes after:
da: Acceptér automatisk ændringer efter:

en: Automatically scroll contents
da: Rul indholdet automatisk

en: Autoraise
da: Automatisk hævning

en: Autoscroll
da: Automatisk rulning

en: Available Gadgets
da: Tilgængelige gadgets

en: Available Layers
da: Tilgængelige lag

en: Available Plugins
da: Tilgængelige plugins

en: Available Profiles
da: Tilgængelige profiler

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Background Change
da: Baggrund skift

en: Background Options
da: Baggrundsvalgmuligheder

en: Backgrounds
da: Baggrunde

en: Backlight
da: Baggrundsbelysning

en: Backlight Adjust
da: Baggrundsbelysning juster

en: Backlight Controls
da: Styring af baggrundsbelysning

en: Backlight Down
da: Baggrundsbelysning ned

en: Backlight Max
da: Baggrundsbelysning maksimum

en: Backlight Mid
da: Baggrundsbelysning medium

en: Backlight Min
da: Baggrundsbelysning minimum

en: Backlight Set
da: Baggrundsbelysning sæt

en: Backlight Settings
da: Indstillinger for baggrundsbelysning

en: Backlight Up
da: Baggrundsbelysning op

en: Base DPI (Currently %i DPI)
da: Basis-DPI (nuværende %i DPI)

en: Base Size
da: Basisstørrelse

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Basic Info
da: Grundlæggende info

en: Basic Mode
da: Grundlæggende tilstand

en: Battery
da: Batteri

en: Battery Button
da: Batteriknap

en: Battery Meter
da: Batterimåler

en: Battery Monitor Settings
da: Indstillinger for batteriovervågning

en: Begin Moving Gadgets
da: Begynd flytning af gadgets

en: Begin move/resize
da: Begynd flytning/skift størrelse

en: Behavior
da: Adfærd

en: Behavior Locks
da: Adfærdslåse

en: Below
da: Neden under

en: Below Everything
da: Neden under alt

en: Below Windows
da: Neden under vinduer

en: Big
da: Stor

en: Binding Key Error
da: Fejl ved binding af tast

en: Blanking
da: Tom

en: Border
da: Kant

en: Border Icon
da: Kantikon

en: Border style
da: Kantstil

en: Borderless
da: Kantløs

en: Borders
da: Kanter

en: Both
da: Begge

en: Bother me later
da: Forstyr mig senere

en: Bottom
da: Nederst

en: Bottom Edge
da: Nederste kant

en: Bottom Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom Left Edge
da: Nederste venstre kant

en: Bottom Right
da: Nederst til højre

en: Bottom Right Edge
da: Nederste højre kant

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom-left Corner
da: Nederst i venstre hjørne

en: Bottom-right Corner
da: Nederst i højre hjørne

en: Bounce
da: Hop

en: Bounce more
da: Hop mere

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Brightness Down
da: Lysstyrke ned

en: Brightness Up
da: Lysstyrke op

en: Browse %s
da: Gennemse %s

en: Bugfix update
da: Opdatering med fejlrettelse

en: Button
da: Knap

en: Button %i
da: Knap %i

en: Button Text
da: Knaptekst

en: Buttons
da: Knapper

en: By Desktop #...
da: Ved skrivebord nummer...

en: By usage
da: Efter anvendelse

en: Bytecode
da: Bytekode

en: CPU Frequency
da: CPU-frekvens

en: Cache visited directories
da: Mellemlagr besøgte mapper

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Can't eject device
da: Kan ikke skubbe enhed ud

en: Can't mount device
da: Kan ikke montere enhed

en: Can't unmount device
da: Kan ikke afmontere enhed

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Logout
da: Annuller udlogning

en: Cannot change permissions: %s
da: Kan ikke skifte tilladelser: %s

en: Cannot exit - immortal windows.
da: Kan ikke afslutte - udødelige vinduer.

en: Cannot initialize network
da: Kan ikke initialisere netværk

en: Cannot set relaunch for internal E dialog!
da: Kan ikke sætte genkørsel af intern E-dialog!

en: Cannot set relaunch for window without name and class!
da: Kan ikke sætte genkørsel for vindue uden navn og klasse!

en: Caps Lock is On
da: Caps Lock er til

en: Captions
da: Tekster

en: Case Sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Categories
da: Kategorier

en: Center
da: Centrér

en: Change Gadgets
da: Skift gadgets

en: Change Wallpaper
da: Skift tapet

en: Change current window opacity
da: Skift nuværende vindues opacitet

en: Check Buttons
da: Tilvalgsknapper

en: Check Interval
da: Tjekinterval

en: Check every:
da: Tjek hver:

en: Check for available updates
da: Søg efter tilgængelige opdateringer

en: Checking to see if Connman exists
da: Tjekker om Connman findes

en: Clamp video size
da: Klem videostørrelse

en: Class
da: Klasse

en: Class:
da: Klasse:

en: Cleanup Windows
da: Ryd op i vinduer

en: Clear background
da: Ryd baggrund

en: Clear cache
da: Ryd mellemlager

en: Clear overlay
da: Ryd overlægning

en: Click
da: Klik

en: Click Drag Timeout
da: Timeout for klik-træk

en: Click Window to Focus
da: Klik på vindue for at fokusere

en: Click an object to align with.
da: Klik på et objekt for at justere med det.

en: Click focuses the window
da: Klik fokuserer vinduet

en: Click raises the window
da: Klik hæver vinduet

en: Click to set
da: Klik for at sætte

en: Clickable edge
da: Klikbar kant

en: Client Error!
da: Fejl ved klient!

en: Client Leader
da: Klientleder

en: Clock
da: Ur

en: Clock Settings
da: Indstillinger for ur

en: Clone
da: Klon

en: Clone Window
da: Klon vindue

en: Close
da: Luk

en: Closing the window
da: Lukker vinduet

en: Color Preview
da: Forhåndsvisning af farve

en: Color Selector
da: Farvevælger

en: Combo
da: Kombination

en: Command
da: Kommando

en: Commands
da: Kommandoer

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: Compact (package name)
da: Kompakt (pakkenavn)

en: Compose
da: Komponer

en: Composite
da: Komposition

en: Composite Match Settings
da: Indstillinger for kompositmatch

en: Composite Settings
da: Indstillinger for komposit

en: Composite Style Settings
da: Indstillinger for kompositstil

en: Compositing
da: Komposition

en: Compositor
da: Kompositør

en: Compositor Warning
da: Advarsel for kompositør

en: Configuration Panel
da: Konfigurationspanel

en: Configuration data needed upgrading. Your old configuration<ps/>has been wiped and a new set of defaults initialized. This<ps/>will happen regularly during development, so don't report a<ps/>bug. This means the module needs new configuration<ps/>data by default for usable functionality that your old<ps/>configuration lacked. This new set of defaults will fix<ps/>that by adding it in. You can re-configure things now to your<ps/>liking. Sorry for the hiccup in your configuration.<ps/>
da: Konfigurationsdata behøvede opgradering. Din gamle konfiguration er blevet ryddet<ps/>og et nyt sæt standarder initialiseret.<ps/>Det sker regelmæssigt under udvikling, så rapportér ikke en fejl.<ps/>Det betyder simpelthen at Enlightenment behøver ny konfigurationsdata som standard<ps/>til anvendelige funktionalitet som dine gamle indstillinger simpelthen ikke har.<ps/> Det nye sæt standarder vil rette dette<ps/>ved at tilføje det i det. Du kan nu konfigurere tingene igen som du ønsker.<ps/>Vi beklager dette lille bump i vejen i din konfiguration.<ps/>

en: Configure
da: Konfigurer

en: Configure Layer
da: Konfigurer lag

en: Configured Shelves: Display %d
da: Konfigureret hylder: Skærm %d

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: Confirm Share
da: Bekræft deling

en: Confirm Shelf Deletion
da: Bekræft sletning af hylde

en: Connected standby instead of suspend
da: Tilsluttet standby i stedet for suspendér

en: Connection Manager
da: Forbindelseshåndtering

en: Connman and Wireless modules disabled
da: Connman- og Wireless-moduler deaktiveret

en: Connman network service not found
da: Connman-netværkstjeneste ikke fundet

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Contents
da: Indhold

en: Continue
da: Fortsæt

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Path
da: Kopiér sti

en: Copy To ...
da: Kopiér til...

en: Copy from back to front
da: Kopiér fra bag til front

en: Copy of %s done
da: Kopi af %s færdig

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Copying %s (eta: %s)
da: Kopierer %s (estimeret ankomst: %s)

en: Copying is aborted
da: Kopiering er afbrudt

en: Core
da: Kerne

en: Corner
da: Kant

en: Could not create a directory!
da: Kunne ikke oprette en mappe!

en: Could not create a file!
da: Kunne ikke oprette en fil!

en: Could not determine command for starting this application!
da: Kunne ikke bestemme kommando til at starte dette program!

en: Cpu Frequency Control Settings
da: Indstillinger for CPU-frekvenskontrol

en: Create Application Launcher
da: Opret programstarter

en: Create Icon
da: Opret ikon

en: Create Keyboard Shortcut
da: Opret tastaturgenvej

en: Create new IBar source
da: Opret ny ikonbjælke-kilde

en: Create new Icon
da: Opret nyt ikon

en: Critical
da: Kritisk

en: Currency
da: Valuta

en: Current Directory
da: Nuværende mappe

en: Current Screen
da: Nuværende skærm

en: Current Wallpaper
da: Nuværende tapet

en: Current screen
da: Nuværende skærm

en: Cursor
da: Markør

en: Cursor Margin
da: Markørmargen

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom Browser Command
da: Brugerdefineret browserkommando

en: Custom Color
da: Brugerdefineret farve

en: Custom Command
da: Brugerdefineret kommando

en: Custom Icons
da: Brugerdefinerede ikoner

en: Custom Image
da: Brugerdefineret billede

en: Custom Scale
da: Brugerdefineret skala

en: Custom scaling factor
da: Brugerdefineret faktor

en: Cut
da: Klip

en: Cycle between Borders
da: Gennemløb kanter

en: DANGEROUS
da: FARLIGT

en: DPI Scaling
da: DPI-skalering

en: Daily
da: Dagligt

en: Date
da: Dato

en: Date Only
da: Kun dato

en: Days
da: Dage

en: Debug
da: Fejlret

en: Decelerate
da: Deaccelerér

en: Decrease Volume
da: Lavere lydstyrke

en: Decrease Volume of Focused Application
da: Lavere lydstyrke i fokuseret program

en: Decryption failed.
da: Dekryptering mislykkede.

en: Default
da: Standard

en: Default Action
da: Standardhandling

en: Default Applications
da: Standardprogrammer

en: Default Border Style
da: Standard kantstil

en: Default Dialog Mode
da: Standard dialogtilstand

en: Default Directories
da: Standardmapper

en: Default Settings Dialogs Mode
da: Standardtilstand for indstillingsdialoger

en: Default Timeout
da: Standard timeout

en: Default View
da: Standardvisning

en: Default keyboard layout
da: Standardtastaturlayout

en: Del
da: Slet

en: Delay before raising:
da: Pause inden hævning:

en: Delayed Action
da: Forsinket handling

en: Delete
da: Slet

en: Delete All
da: Slet alle

en: Delete a Shelf
da: Slet en hylde

en: Delete done
da: Sletning er færdig

en: Deleting files...
da: Sletter filer...

en: Deleting is aborted
da: Sletning er afbrudt

en: Desk
da: Skrivebord

en: Desk Change
da: Skift af skrivebord

en: Desk Settings
da: Skrivebordsindstillinger

en: Desklock Language Settings
da: Sprogindstillinger for skrivebordslåsning

en: Desklock Password
da: Adgangskode for skrivebordslåsning

en: Desklock Title
da: Titel for skrivebordslåsning

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop Entry Editor
da: Redigering af skrivebordspost

en: Desktop Environments
da: Skrivebordsmiljøer

en: Desktop Gadgets
da: Skrivebordsgadgets

en: Desktop Icon
da: Skrivebordsikon

en: Desktop Overlay
da: Skrivebordsoverlægning

en: Desktop file
da: Skrivebordsfil

en: Desktop gadgets
da: Skrivebordsgadgets

en: Desktops
da: Skriveborde

en: Detailed
da: Detaljeret

en: Details
da: Detaljer

en: Device
da: Enhed

en: Dialog Error
da: Fejl ved dialog

en: Dialog Settings
da: Dialogindstillinger

en: Dialogs
da: Dialoger

en: Digital Clock
da: Digitalt ur

en: Dim
da: Nedton

en: Dim Backlight
da: Nedton baggrundsbelysning

en: Dimming
da: Nedtoner

en: Direction
da: Retning

en: Directories First
da: Mapper først

en: Directories Last
da: Mapper sidst

en: Directory
da: Mappe

en: Disable Confirmation Dialogs
da: Deaktivér bekræftelsesdialoger

en: Disable Startup Tutorial
da: Deaktivér opstartsvejledning

en: Disable Warning Dialogs
da: Deaktivér advarselsdialoger

en: Disable blanking for Fullscreen Windows
da: Deaktivér tomme fuldskærmsvinduer

en: Disable icons in menus
da: Deaktivér ikoner i menuer

en: Disable mouse warp on directional focus change
da: Deaktivér vridning af markør ved ændring af retningsfokus

en: Disable the named module
da: Deaktivér det navngivne modul

en: Display
da: Visning

en: Display Border Caption
da: Vis kanttekster

en: Display Class
da: Skærmklasse

en: Display Icon Name
da: Skærmens ikonnavn

en: Display Name
da: Skærmnavn

en: Display Title
da: Skærmtitel

en: Display Units
da: Visningsenheder

en: Display information
da: Vis information

en: Do default action after timeout
da: Udfør standardhandling efter timeout

en: Do not allow the border to change on this window
da: Tillad ikke at kanten ændres på dette vindue

en: Do not apply any keyboard settings ever
da: Anvend aldrig nogen tastaturindstillinger

en: Dock
da: Dok

en: Don't Scale
da: Skalér ikke

en: Don't adjust windows when overlapping the shelf
da: Juster ikke vinduer når hylden overlappes

en: Don't composite fullscreen windows
da: Komposit ikke fuldskærmsvinduer

en: Don't fade backlight
da: Nedton ikke baggrundsbelysning

en: Don't hide Gadgets
da: Skjul ikke gadgets

en: Don't remember file manager windows by directory
da: Husk ikke filhåndteringsvinduer efter mappe

en: Double buffered swaps
da: Ombytning med dobbelt buffer

en: Down
da: Ned

en: Drag Icon...
da: Træk ikon...

en: Drag and Drop
da: Træk-og-slip

en: Drag and Drop button
da: Træk-og-slip-knap

en: Drag only
da: Kun træk

en: Drag whole desktop
da: Træk hele skrivebordet

en: E Theme
da: E-tema

en: E-Mail
da: E-mail

en: EEK! This should not happen
da: Åh nej! Det burde ikke ske

en: EFM Navigation
da: EFM-navigation

en: EFM Operation Info
da: EFM-handlingsinfo

en: EFM Toolbar
da: EFM-værktøjslinje

en: ERROR
da: FEJL

en: East
da: Øst

en: Edge Binding Error
da: Fejl ved kantbinding

en: Edge Binding Sequence
da: Kantbindingssekvens

en: Edge Bindings
da: Kantbindinger

en: Edge Bindings Settings
da: Indstillinger for kantbindinger

en: Edge Popup Size
da: Størrelse på kant-pop op

en: Edge of the screen
da: Skærmens kant

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Application Entry
da: Rediger programpost

en: Edit Color Scheme
da: Rediger farveskema

en: Edit E_Comp_Match
da: Rediger ikon

en: Edit Icon
da: Rediger ikon

en: Edit window matches
da: Rediger vinduesmatch

en: Effect
da: Effekt

en: Effect:
da: Effekt:

en: Eject
da: Skub ud

en: Eject Error
da: Fejl ved udskubning

en: Emacs style (ALT + n,p,f,b,m,i)
da: Emacs-stil (ALT + n,p,f,b,m,i)

en: Enable Custom Font Classes
da: Aktivér brugerdefinerede skrifttypeklasser

en: Enable Fallbacks
da: Aktivér fallbacks

en: Enable Font Class
da: Aktivér skrifttypeklasse

en: Enable Taskbar
da: Aktivér proceslinje

en: Enable Thumbscroll
da: Aktivér rulning med tommelfinger

en: Enable X Application Settings
da: Aktivér X-programindstillinger

en: Enable advanced compositing features
da: Aktivér avancerede kompositionsfunktionaliteter

en: Enable floating split-mode
da: Aktivér flydende opdelingstilstand

en: Enable icon theme for Enlightenment
da: Aktiver ikontema for Enlightenment

en: Enable icon theme for applications
da: Aktiver ikontema for programmer

en: Enable screen blanking
da: Aktivér tom skærm

en: Enable the named module
da: Aktivér det navngivne modul

en: Enable update checking
da: Aktiver søgning efter opdateringer

en: Enable/disable tiling per desktop.
da: Aktivér/deaktivér fliselægning pr. skrivebord.

en: Enabled
da: Aktiv

en: Encryption failed.
da: Kryptering mislykkede.

en: Engine
da: Motor

en: English 012 #!? 日本語 にほんご ソフト 中文 華語 한국
da: Dansk æøåÆØÅ #!? 日本語 にほんご ソフト 中文 華語 한국

en: Enhancement update
da: Opdatering med forbedring

en: Enlightenment %s Module
da: Enlightenment %s-modul

en: Enlightenment : Module
da: Enlightenment : Modul

en: Enlightenment Default
da: Enlightenment standard

en: Enlightenment Paths
da: Enlightenment-stier

en: Enlightenment can check for new<ps/>versions, updates, security and<ps/>bugfixes, as well as available add-ons.<ps/><ps/>This is very useful, because it lets<ps/>you know about available bug fixes and<ps/>security fixes when they happen. As a<ps/>result, Enlightenment will connect to<ps/>enlightenment.org and transmit some<ps/>information, much like any web browser<ps/>might do. No personal information such as<ps/>username, password or any personal files<ps/>will be transmitted. If you don't like this,<ps/>please disable this below. It is highly<ps/>advised that you do not disable this as it<ps/>may leave you vulnerable or having to live<ps/>with bugs.
da: Enlightenment kan søge efter nye<ps/>versioner, opdateringer, sikkerheds- og<ps/>fejlrettelser, såvel som tilgængelige tilføjelser.<ps/><ps/>Det er meget nyttigt da det giver dig mulighed for at <ps/>kende til tilgængelige fejlrettelser og<ps/>sikkerhedsrettelser efterhånden som de opstår. Som et<ps/>resultat heraf opretter Enlightenment forbindelse til<ps/>enlightenment.org og overfører noget<ps/>information, i stil med hvad webbrowsere kan gøre<ps/>. Ingen personlig information såsom <ps/>brugernavn, adgangskode eller personlige filer<ps/>vil blive overført. Hvis du ikke kan lide det,<ps/>så deaktivér det venligst nedenfor. Det anbefales kraftigt<ps/>at du ikke deaktivere det eftersom<ps/>det kan efterlade dit system sårbart eller du ville skulle leve<ps/>med fejl.

en: Enlightenment cannot configure the DPMS settings.
da: Enlightenment kan ikke konfigurere DPMS-indstillingerne.

en: Enlightenment cannot configure the backlight.
da: Enlightenment kan ikke initialisere baggrundsbelysningen.

en: Enlightenment cannot configure the mouse settings.
da: Enlightenment kan ikke konfigurere museindstillingerne.

en: Enlightenment cannot create a compositor.
da: Enlightenment kan ikke oprette en kompositør.

en: Enlightenment cannot create a dbus session connection.
    At best this will break many things, at worst it will hard lock your machine.
    If you're sure you know what you're doing, export E_NO_DBUS_SESSION=1
da: Enlightenment kan ikke oprette en dbus-session-forbindelse.
    Det kan i bedste tilfælde ødelægge ting, og i værste tilfælde kan det låse din maskine hårdt.
    Hvis du er sikker på hvad du foretager du, så brug eksport E_NO_DBUS_SESSION=1

en: Enlightenment cannot create directories in your home directory.
    Perhaps you have no home directory or the disk is full?
da: Enlightenment kan ikke oprette mapper i din hjemmemappe.
    Måske har du ingen hjemmemappe eller disken er fuld?

en: Enlightenment cannot initialize EFX!
da: Enlightenment kan ikke initialisere EFX!

en: Enlightenment cannot initialize EIO!
da: Enlightenment kan ikke initialisere EIO!

en: Enlightenment cannot initialize E_Intl!
da: Enlightenment kan ikke initialisere E_Intl!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Ecore!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Con!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Ecore_Con!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Evas!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Ecore_Evas!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_File!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Ecore_File!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Ipc!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Ecore_Ipc!

en: Enlightenment cannot initialize Eet!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Eet!

en: Enlightenment cannot initialize Eina!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Eina!

en: Enlightenment cannot initialize Elementary!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Elementary!

en: Enlightenment cannot initialize Emotion!
da: Enlightenment kan ikke initialisere Emotion!

en: Enlightenment cannot initialize its desktop environment.
da: Enlightenment kan ikke initialisere sit skrivebordsmiljø.

en: Enlightenment cannot initialize its emergency alert system.
    Have you set your DISPLAY variable?
da: Enlightenment kan ikke initialisere sit nødalarmssystem.
    Har du sat din DISPLAY-variabel?

en: Enlightenment cannot initialize the FDO desktop system.
    Perhaps you lack permissions on ~/.cache/efreet or are
    out of memory or disk space?
da: Enlightenment kan ikke initialisere FDO-skrivebordssystemet.
    Måske mangler du tilladelser på ~/.cache/efreet eller er
    måske er du løbet tør for diskplads?

en: Enlightenment cannot initialize the File manager.
da: Enlightenment kan ikke initialisere filhåndteringen.

en: Enlightenment cannot initialize the Icon Cache system.
da: Enlightenment kan ikke initialisere miniaturebilledsystemet.

en: Enlightenment cannot initialize the System Command system.
da: Enlightenment kan ikke initialisere systemkommandosystemet.

en: Enlightenment cannot initialize the Thumbnailing system.
da: Enlightenment kan ikke initialisere miniaturebilledsystemet.

en: Enlightenment cannot initialize the Update system.
da: Enlightenment kan ikke initialisere opdateringssystemet.

en: Enlightenment cannot initialize the XSettings system.
da: Enlightenment kan ikke initialisere XSettings-systemet.

en: Enlightenment cannot set up a HUP signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
da: Enlightenment kan ikke oprette et HUP-signalhåndtag.
    Måske er du løbet tør for hukommelse?

en: Enlightenment cannot set up a USER signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
da: Enlightenment kan ikke oprette et USER-signalhåndtag.
    Måske er du løbet tør for hukommelse?

en: Enlightenment cannot set up an exit signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
da: Enlightenment kan ikke oprette et exit-signalhåndtag.
    Måske er du løbet tør for hukommelse?

en: Enlightenment cannot set up its actions system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit handlingssystem.

en: Enlightenment cannot set up its bindings system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit bindingssystem.

en: Enlightenment cannot set up its config system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit konfigurationssystem.

en: Enlightenment cannot set up its desk locking system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit skrivebordslåsningssystem.

en: Enlightenment cannot set up its desktop background system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit skrivebordsbaggrundssystem.

en: Enlightenment cannot set up its dnd system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit dnd-system.

en: Enlightenment cannot set up its environment.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit miljø.

en: Enlightenment cannot set up its exec system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit eksekveringssystem.

en: Enlightenment cannot set up its file registry system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit registreringssystem.

en: Enlightenment cannot set up its font system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit skrifttypesystem.

en: Enlightenment cannot set up its gadget control system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit gadget kontrolsystem.

en: Enlightenment cannot set up its grab input handling system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit grib-input-håndteringssystem.

en: Enlightenment cannot set up its init screen.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit init-system.

en: Enlightenment cannot set up its intl system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit intl-system.

en: Enlightenment cannot set up its module system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit modulsystem.

en: Enlightenment cannot set up its msg system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit meddelelsessystem.

en: Enlightenment cannot set up its order file system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit rækkefølgefilsystem.

en: Enlightenment cannot set up its pointer system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit markørsystem.

en: Enlightenment cannot set up its powersave modes.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sine strømbesparelsestilstande.

en: Enlightenment cannot set up its scale system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit skaleringssystem.

en: Enlightenment cannot set up its theme system.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sit temasystem.

en: Enlightenment cannot set up its toolbars.
da: Enlightenment kan ikke opsætte sine værktøjslinjer.

en: Enlightenment cannot set up paths for finding files.
    Perhaps you are out of memory?
da: Enlightenment kan ikke opsætte søgestier til at finde filer.
    Måske er du løbet tør for hukommelse?

en: Enlightenment cannot setup remember settings.
da: Enlightenment kan ikke opsætte husk indstillinger.

en: Enlightenment could not create a logging domain!
da: Enlightenment kan ikke oprette et logningsdomæne!

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted
da: Enlightenment holdt op med at virke ved start og er blevet genstartet

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<ps/>All modules have been disabled and will not be loaded to help<ps/>remove any problem modules from your configuration.<ps/><ps/>The module configuration dialog should let you select your<ps/>modules again.
da: Enlightenment holdt op med at virke ved start og er blevet genstartet.<ps/>Alle moduler er blevet deaktiveret og vil ikke blive indlæst for at hjælpe<ps/>med at fjerne problemmoduler fra din konfiguration.<ps/><ps/>Modulkonfigurationsdialogen burde lade dig vælge dine<ps/>moduler igen.

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted.<ps/>There was an error loading the module named: %s<ps/><ps/>This module has been disabled and will not be loaded.
da: Enlightenment holdt op med at virke ved start og er blevet genstartet.<ps/>Der var en fejl ved indlæsningen af modulet ved navn: %s<ps/><ps/>Dette modul er blevet deaktiveret og vil ikke blive indlæst.

en: Enlightenment crashed early on start and has<ps/>been restarted. All modules have been disabled<ps/>and will not be loaded to help remove any problem<ps/>modules from your configuration. The module<ps/>configuration dialog should let you select your<ps/>modules again.
da: Enlightenment holdt op med at virke tidligere ved start og er<ps/>blevet genstartet. Alle moduler er blevet deaktiveret<ps/>og vil ikke blive indlæst, for at hjælpe med at fjerne problemmoduler<ps/>fra din konfiguration. Modulkonfigurationsdialogen<ps/> burde lade dig vælge dine<ps/>moduler igen.

en: Enlightenment crashed early on start and has<ps/>been restarted. There was an error loading the<ps/>module named: %s. This module has been disabled<ps/>and will not be loaded.
da: Enlightenment holdt op med at virke ved start og er blevet genstartet.<ps/>Der var en fejl ved indlæsningen af modulet ved navn:<ps/>%s. Dette modul er blevet deaktiveret og<ps/>vil ikke blive indlæst.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software Buffer
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software Buffer rendering engine.
da: Enlightenment fandt at ecore_evas ikke understøtter softwarebuffer-gengivelse
    i Evas. Tjek venligst din installation af Evas og Ecore, og
    tjek at de understøtter softwarebuffer-gengivelsesmotoren.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software X11
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software X11 rendering engine.
da: Enlightenment fandt at ecore_evas ikke understøtter software X11-gengivelse
    i Evas. Tjek venligst din installation af Evas og Ecore, og
    tjek at de understøtter software X11-gengivelsesmotoren.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Wayland SHM
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Wayland SHM rendering engine.
da: Enlightenment fandt at ecore_evas ikke understøtter Wayland SHM-gengivelse
    i Evas. Tjek venligst din installation af Evas og Ecore, og
    tjek at de understøtter Wayland SHM-gengivelsesmotoren.

en: Enlightenment is busy with another request
da: Enlightenment er optaget med en anden anmodning

en: Enlightenment set up window management for all the screens on your system
    failed. Perhaps another window manager is running?
da: Enlightenment kunne ikke blive opsat som vindueshåndtering på alle
    skærmene på dit system. Måske kører der en anden vindueshåndtering?

en: Enlightenment was unable to change to directory:<ps/><ps/>%s
da: Enlightenment kunne ikke skifte til mappe:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<ps/><ps/>%s
da: Enlightenment kunne ikke forgrene en barneproces:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to fork a child process:<ps/><ps/>%s<ps/>
da: Enlightenment kunne ikke forgrene en barneproces:<ps/><ps/>%s<ps/>

en: Enlightenment was unable to get current directory
da: Enlightenment kunne ikke hente nuværende mappe

en: Enlightenment was unable to import the configuration.<ps/><ps/>Are you sure this is really a valid configuration?
da: Enlightenment kunne ikke importere konfigurationen.<ps/><ps/>Er du sikker på, at det er en gyldig konfiguration?

en: Enlightenment was unable to import the configuration<ps/>due to a copy error.
da: Enlightenment kunne ikke importere konfigurationen<ps/>pga. fejl ved kopiering.

en: Enlightenment was unable to import the image.<ps/><ps/>Are you sure this is a valid image?
da: Enlightenment kunne ikke importere billedet<ps/><ps/>Er du sikker på, at det er et gyldigt billede?

en: Enlightenment was unable to import the image<ps/>due to a copy error.
da: Enlightenment kunne ikke importere billedet<ps/>pga. fejl ved kopiering.

en: Enlightenment was unable to import the picture<ps/>due to conversion errors.
da: Enlightenment kunne ikke importere billedet<ps/>pga. fejl ved konvertering.

en: Enlightenment was unable to import the theme.<ps/><ps/>Are you sure this is really a valid theme?
da: Enlightenment kunne ikke importere temaet.<ps/><ps/>Er du sikker på, at det er en gyldig konfiguration?

en: Enlightenment was unable to import the theme<ps/>due to a copy error.
da: Enlightenment kunne ikke importere temaet.<ps/>pga. fejl ved kopiering.

en: Enlightenment was unable to restore to directory:<ps/><ps/>%s
da: Enlightenment kunne ikke gendanne til mappe:<ps/><ps/>%s

en: Enlightenment was unable to run the application:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>The application failed to start.
da: Enlightenment kunne ikke køre programmet:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>Programmet kunne ikke starte.

en: Ensure initial placement of windows inside useful geometry
da: Sørg for indledende placering af vinduer indenfor brugbar geometri

en: Ensure there's no other module acting as a server and that D-Bus is correctly installed and running
da: Sørg for at der ikke er andre modulhandlinger såsom en server, og at D-Bus er installeret korrekt og kører

en: Enter a name for this new source:
da: Indtast et navn til den nye kilde:

en: Enter a unique name for this entry
da: Indtast et unikt navn til denne post

en: Entries
da: Punkter

en: Entry
da: Indtastning

en: Environment Variables
da: Miljøvariabler

en: Error
da: Fejl

en: Error - Upload Failed
da: Fejl - Upload mislykkedes

en: Error - no PAM support
da: Fejl - ingen PAM-understøttelse

en: Error Information
da: Fejlinformation

en: Error Logs
da: Fejllog

en: Error Signal Information
da: Information om fejlsignal

en: Error creating directory
da: Fejl ved oprettelse af mappe

en: Error during notification server initialization
da: Fejl under initialisering af notifikationsserver

en: Error loading Module
da: Fejl ved indlæsning af modul

en: Error starting the input method executable<ps/><ps/>please make sure that your input<ps/>method configuration is correct and<ps/>that your configuration's<ps/>executable is in your PATH<ps/>
da: Fejl ved start af inputmetode-eksekverbar<ps/><ps/>Sørg venligst for, at din inputmetode-konfiguration<ps/>er korrekt, og<ps/>at din konfigurations <ps/>eksekverbar er i din PATH<ps/>

en: Error: window_focus action
da: Fejlinformation: window_focus-handling

en: Events
da: Begivenheder

en: Everything Applications
da: Alt med programmer

en: Everything Collection
da: Alt med samling

en: Everything Configuration
da: Alt med konfiguration

en: Everything Files
da: Alt med filer

en: Everything Gadgets
da: Alt med gadgets

en: Everything Launcher
da: Alt med programstarter

en: Everything Module
da: Alt med modul

en: Everything Plugin
da: Alt med plugin

en: Everything Settings
da: Indstillinger for alt

en: Everything Starter
da: Alt med starter

en: Exebuf
da: Eksbuf

en: Exebuf Command
da: Eksbuf-kommando

en: Execute Command
da: Eksekver kommando

en: Execution
da: Eksekvering

en: Exit
da: Afslut

en: Exit Now
da: Afslut nu

en: Expand When On Desktop
da: Udvid når på skrivebord

en: Exported Environment Variables
da: Eksportér miljøvariabler

en: Extend
da: Udvid

en: Extended (name and description)
da: Udvidet (navn og beskrivelse)

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Extra
da: Ekstra

en: Extra Wheel (%d) Down
da: Ekstra hjul (%d) ned

en: Extra Wheel (%d) Up
da: Ekstra hjul (%d) op

en: Extra button (%d)
da: Ekstra knap (%d)

en: Extreme
da: Ekstrem

en: Factor
da: Faktor

en: Fade Time
da: Udtoningstid

en: Failed to create directory: %s .<ps/>A file of that name already exists.
da: Kunne ikke oprette mappe: %s .<ps/>En fil med det navn findes allerede.

en: Failed to create directory: %s .<ps/>Check that you have correct permissions set.
da: Kunne ikke oprette mappe: %s .<ps/>Tjek at du har korrekte tilladelser sat.

en: Fallback Name
da: Fallbacknavn

en: Fan
da: Blæser

en: Fast (4 ticks)
da: Hurtig (4 ticks)

en: Fast Mouse Move Threshold
da: Tærskel for hurtig flytning med mus

en: Favorite Applications
da: Favoritprogrammer

en: Favorites
da: Favoritter

en: Feature not implemented.
da: Funktionalitet er ikke implementeret.

en: Fifth level
da: Femte niveau

en: File
da: Fil

en: File Extensions
da: Filendelser

en: File Icon
da: Filikon

en: File Icon Settings
da: Indstillinger for filikon

en: File Icons
da: Filikoner

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Manager Settings
da: Indstillinger for filhåndtering

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: File Quality
da: Filkvalitet

en: File Type:
da: Filtype:

en: File Types
da: Filtyper

en: File already exists, overwrite?<ps/><hilight>%s</hilight>
da: Filen findes allerede, overskriv?<ps/><hilight>%s</hilight>

en: Fileman
da: Filhåndtering

en: Filemanager
da: Filhåndtering

en: Filemanager is idle
da: Filhåndtering er inaktiv

en: Files
da: Filer

en: Fill
da: Udfyld

en: Fill Color
da: Udfyldningsfarve

en: Fill and Stretch Options
da: Valgmuligheder for udfyld og stræk

en: Fill available space
da: Fyld den tilgængelige plads

en: Flags
da: Flag

en: Flash Card—%s
da: Flash-kort—%s

en: Flip
da: Vend

en: Flip Desktop By...
da: Vend skrivebord med...

en: Flip Desktop By... (All Screens)
da: Vend skrivebord med... (alle skærme)

en: Flip Desktop Down
da: Vend skrivebord ned

en: Flip Desktop Down (All Screens)
da: Vend skrivebord ned (alle skærme)

en: Flip Desktop In Direction...
da: Vend skrivebord i retning...

en: Flip Desktop Left
da: Vend skrivebord til venstre

en: Flip Desktop Left (All Screens)
da: Vend skrivebord til venstre (alle skærme)

en: Flip Desktop Linearly...
da: Vend skrivebord lineært...

en: Flip Desktop Linearly... (All Screens)
da: Vend skrivebord lineært... (alle skærme)

en: Flip Desktop Right
da: Vend skrivebord til højre

en: Flip Desktop Right (All Screens)
da: Vend skrivebord til højre (alle skærme)

en: Flip Desktop To...
da: Vend skrivebordet til...

en: Flip Desktop To... (All Screens)
da: Vend skrivebord til... (alle skærme)

en: Flip Desktop Up
da: Vend skrivebord op

en: Flip Desktop Up (All Screens)
da: Vend skrivebord op (alle skærme)

en: Flip To Previous Desktop
da: Skift til forrige skrivebord

en: Flip desktop on mouse wheel
da: Vend skrivebordet med musehjulet

en: Flip when dragging objects to the screen edge
da: Vend når objekter trækkes til skærmens kant

en: Float
da: Flyd

en: Floating
da: Flydende

en: Focus
da: Fokus

en: Focus IBar
da: Fokuser ikonbjælke

en: Focus Policy
da: Fokuspolitik

en: Focus Settings
da: Fokusindstillinger

en: Focus last focused window on lost focus
da: Fokuser sidste fokuseret vindue når fokus mistes

en: Focus next window
da: Fokusér næste vindue

en: Focus previous window
da: Fokusér forrige vindue

en: Focus window above
da: Fokusér vindue ovenfor

en: Focus window below
da: Fokusér vindue nedenfor

en: Focus window left
da: Fokusér vindue til venstre

en: Focus window right
da: Fokusér vindue til højre

en: Focus-In
da: Fokus-ind

en: Focus-Out
da: Fokus-ud

en: Focus:
da: Fokus:

en: Follow Desktop
da: Følg skrivebord

en: Follow Iconify
da: Følg ikonifiser

en: Follow Layer
da: Følg lag

en: Follow Lower
da: Følg sænk

en: Follow Move
da: Følg flyt

en: Follow Raise
da: Følg hævning

en: Follow Resize
da: Følg skift størrelse

en: Follows the window
da: Følger vinduet

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Classes
da: Skriftypeklasser

en: Font Fallbacks
da: Fallbacks for skrifttype

en: Font Settings
da: Indstillinger for skrifttype

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Forbidden
da: Forbudt

en: Force timeout for all notifications
da: Tving timeout for alle notifikationer

en: Forget/Unmap
da: Glem/afkortlæg

en: Frame
da: Ramme

en: Free
da: Ledig

en: Friction slowdown
da: Mindre friktion

en: Full
da: Fuld

en: Full Path In Title
da: Fuld sti i titel

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Fullscreen Mode Enable
da: Fuldskærmstilstand aktiv

en: Fullscreen Mode Toggle
da: Fuldskærmstilstand til/fra

en: Fullscreen state
da: Fuldskærmstilstand

en: Fuzzy Mode
da: Udvisket tilstand

en: GTK Applications
da: GTK-programmer

en: GTK Bookmarks
da: GTK-bogmærker

en: Gadget error
da: Fejl ved gadget

en: General
da: Generelt

en: General Options
da: Generelle valgmuligheder

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Generic
da: Generisk

en: Generic : Actions
da: Generisk : Handlinger

en: Generic Locks
da: Generiske låsninger

en: Generic Name
da: Generisk navn

en: Geometry
da: Geometri

en: Go To Parent Directory
da: Gå til forældermappe

en: Go up a Directory
da: Gå en mappe op

en: Go up a directory
da: Gå en mappe op

en: Grab Server during draw
da: Fang server under tegning

en: Gravity
da: Tyngde

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to hide it!
da: Godt! Aktivér hurtigadgangspunktet igen for at skjule det!

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to show it!
da: Godt! Aktivér hurtigadgangspunktet igen for at vise det!

en: Grid Icons
da: Gitterikoner

en: Group By
da: Gruppér efter

en: Group with current desktop
da: Gruppér med nuværende skrivebord

en: Group with owning desktop
da: Gruppér med ejet skrivebord

en: Group with windows of the same application
da: Gruppér med vinduer fra samme program

en: Group:
da: Gruppe:

en: Grouping
da: Gruppering

en: Hardware Accelerated (OpenGL)
da: Hardwareaccelereret (OpenGL)

en: Help
da: Hjælp

en: Hibernate
da: Dvale

en: Hibernate Intelligently
da: Intelligent dvale

en: Hibernate Now
da: Dvale nu

en: Hibernate when below:
da: Dvale, når under:

en: Hibernating.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>until hibernation is complete.
da: Går i dvale.<ps/>Du kan ikke udføre andre systemhandlinger<ps/>før dvale er fuldført.

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide
da: Skjul

en: Hide If Focus Lost
da: Skjul hvis fokus tabes

en: Hide Instead Of Raise
da: Skjul i stedet for at hæve

en: Hide Instead Of Raising
da: Skjul i stedet for at hæve

en: Hide Logo
da: Skjul logo

en: Hide duration
da: Skjul varighed

en: Hide input when inactive
da: Skjul input, når inaktiv

en: Hide list
da: Skjul liste

en: Hide timeout
da: Skjul timeout

en: High
da: Høj

en: High Temperature
da: Høj temperatur

en: High priority update
da: Opdatering med høj prioritet

en: Hinting / Fallbacks
da: Hinting/fallbacks

en: Home
da: Hjem

en: Horizontal
da: Vandret

en: Hotplug
da: Hotplug af skærm

en: Hotplug Policy (%s)
da: Hotplug-politik (%s)

en: Hourly
da: Hver time

en: Huge
da: Kæmpe stor

en: I know
da: Jeg ved det

en: IBar
da: Ikonbjælke

en: IBar Settings
da: Ikonbjælke-indstillinger

en: IBox Settings
da: IBox-indstillinger

en: ICCCM Properties
da: ICCCM-egenskaber

en: Icon
da: Ikon

en: Icon %s
da: Ikon %s

en: Icon Labels
da: Ikonetiketter

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: Icon Preference
da: Ikonpræference

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Icon Size (%d)
da: Ikonstørrelse (%d)

en: Icon Sizes
da: Ikonstørrelser

en: Iconic
da: Ikonisk

en: Iconic Mode Enable
da: Ikon-tilstand aktiv

en: Iconic Mode Toggle
da: Ikon-tilstand til/fra

en: Iconified
da: Ikonifiser

en: Iconified Windows
da: Ikonifiseret vinduer

en: Iconified from other desks
da: Ikonifiser fra andre skriveborde

en: Iconified from other screens
da: Ikonifiser fra andre skærme

en: Iconified state
da: Ikonifiseret tilstand

en: Iconify
da: Ikonifiser

en: Icons
da: Ikoner

en: Icons On Desktop
da: Ikoner på skrivebord

en: Identifiers
da: Identifikatorer

en: Idle Fade Time
da: Inaktiv udtoningstid

en: Idle effects
da: Inaktive effekter

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore all
da: Ignorer alle

en: Ignore hint
da: Ignorer hint

en: Ignore replace ID
da: Ignorer erstat-ID

en: Ignore this
da: Ignorer dette

en: Images
da: Billeder

en: Import Error
da: Fejl ved import

en: Import Settings...
da: Importér indstillinger...

en: Import...
da: Importér...

en: In the future
da: I fremtiden

en: In the last minute
da: I det sidste minut

en: Include windows from other screens
da: Inkluder vinduer fra andre skærme

en: Incomplete Window Properties
da: Ufuldstændige vinduesegenskaber

en: Increase Volume
da: Højere lydstyrke

en: Increase Volume of Focused Application
da: Højere lydstyrke i fokuseret program

en: Inherit parent settings
da: Nedarv forælderindstillinger

en: Initial State
da: Indledende tilstand

en: Initial draw timeout for newly mapped windows
da: Indledende tegningstimeout for nyligt kortlagte vinduer

en: Input Method Config Import Error
da: Fejl ved import af konfiguration fro inputmetode

en: Input Method Error
da: Fejl ved inputmetode

en: Input Method Parameters
da: Inputmetode-parametre

en: Input Method Selector
da: Vælger for inputmetode

en: Input Method Settings
da: Indstillinger for inputmetode

en: Input requested
da: Input anmodet

en: Inset
da: Indsat

en: Install one of these modules for network management support
da: Installer en af disse moduler for at få understøttelse af netværkshåndtering

en: Install/Enable Connman service for network management support
da: Installer/Aktivér Connman-tjeneste for understøttelse af netværkshåndtering

en: Interaction Settings
da: Indstillinger for interaktion

en: Internal
da: Intern

en: Internal filemanager error :(
da: Intern filhåndteringsfejl :(

en: Invalid parameter: %s
da: Ugyldig parameter: %s

en: Invalidate (full redraw)
da: Ugyldiggør (fuld genoptegning)

en: Item height
da: Element højde

en: Item width
da: Element bredde

en: Japan
da: Japansk

en: Jump Mode
da: Hoptilstand

en: Jump to desk
da: Hop til skrivebord

en: Jump to window...
da: Hop til vindue...

en: Jump to window... or start...
da: Hop til vindue... eller start...

en: Keep
da: Behold

en: Keep current properties
da: Behold nuværende egenskaber

en: Keep windows within the visual screen limits
da: Hold vinduer indenfor grænserne af den visuelle skærm

en: Key Binding Combination
da: Tastebindingskombination

en: Key Bindings
da: Tastebindinger

en: Key Bindings Settings
da: Indstillinger for tastebindinger

en: Keybind Error
da: Fejl ved tastebinding

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Layout
da: Tastaturlayout

en: Keyboard Layouts
da: Tastaturlayouts

en: Keyboard Settings
da: Tastaturindstillinger

en: Keypad
da: Numerisk tastatur

en: Keypad delete key
da: Delete-tast på numerisk tastatur

en: Kill
da: Dræb

en: Kill process if unclosable
da: Dræb proces hvis den ikke kan lukkes

en: Kill process instead of client
da: Dræb proces i stedet for klient

en: Kill timeout:
da: Timeout for dræb:

en: Known Applications
da: Kendte programmer

en: Korean
da: Koreansk

en: Label
da: Etiket

en: Label only in gadgets
da: Kun etiket i gadgets

en: Language
da: Sprog

en: Language Selector
da: Sprogvælger

en: Language Settings
da: Sprogindstillinger

en: Laptop lid
da: Bærbarens låg

en: Large
da: Stor

en: Large Styled
da: Stor stil

en: Last Accessed:
da: Sidst tilgået:

en: Last Modified Permissions:
da: Sidst ændret tilladelser:

en: Last Modified:
da: Sidst ændret:

en: Last month | %li Months ago
da[0]: Sidste måned
da[1]: %li måneder siden

en: Last used
da: Sidst anvendt

en: Last week | %li Weeks ago
da[0]: Sidste uge
da[1]: %li uger siden

en: Last year | %li Years ago
da[0]: Sidst år
da[1]: %li år siden

en: Launch
da: Kør

en: Launcher
da: Programstarter

en: Launcher Applications
da: Programstarter-programmer

en: Launcher Other
da: Programstarter andre

en: Layers
da: Lag

en: Led
da: LED

en: Left
da: Venstre

en: Left Edge
da: Venstre kant

en: Left button
da: Venstre knap

en: Left of
da: Til venstre for

en: Left-bottom Corner
da: Venstre i nederste hjørne

en: Left-top Corner
da: Venstre i øverste hjørne

en: Length:
da: Længde:

en: Level
da: Niveau

en: Levels Allowed
da: Tilladte niveauer

en: Levels of urgency to display:
da: Niveauer af vigtighed som skal vises:

en: Lid
da: Låg

en: Lid Closed
da: Låg lukket

en: Lid Events
da: Låg-begivenheder

en: Lid Opened
da: Låget er åbent

en: Lid Unknown
da: Låg ukendt

en: Limit caption length
da: Begræns tekstlængde

en: Limit resize to useful geometry
da: Begræns tilpas størrelse til brugbar geometri

en: Linear
da: Lineær

en: Link Information
da: Linkinformation

en: List
da: Liste

en: List Header
da: Listeoverskrift

en: List Item
da: Listepunkt

en: Load
da: Indlæs

en: Load X Modifier Map
da: Indlæs X-ændringskort

en: Load X Resources
da: Indlæs X-ressourcer

en: Loaded Gadgets
da: Indlæste gadgets

en: Loading Module: %s
da: Indlæser modul: %s

en: Locale
da: Sprog

en: Locale Selected
da: Sprog valgt

en: Location:
da: Placering:

en: Lock
da: Lås

en: Lock Failed
da: Lås mislykkedes

en: Lock icon move
da: Lås flytning af ikon

en: Lock on Startup
da: Lås ved opstart

en: Lock on Suspend
da: Lås ved suspendér

en: Locking
da: Låsning

en: Locking the desktop failed because some application<ps/>has grabbed either the keyboard or the mouse or both<ps/>and their grab is unable to be broken.
da: Låsning af skrivebordet mislykkedes, fordi et program<ps/>har grebet enten tastaturet eller musen eller begge dele<ps/>og grebet kan ikke brydes.

en: Locks
da: Låsninger

en: Log Out
da: Log ud

en: Logging out while this window is open
da: Logge ud mens dette vindue er åbent

en: Logging out.<ps/>You cannot perform other system actions<ps/>once a logout has begun.
da: Logger ud.<ps/>Du kan ikke udføre andre systemhandlinger<ps/>når en udlogning er begyndt.

en: Login Box
da: Loginboks

en: Logout
da: Log ud

en: Logout is taking too long.<ps/>Some applications refuse to close.<ps/>Do you want to finish the logout<ps/>anyway without closing these<ps/>applications first?<ps/><ps/>Auto logout in %d seconds.
da: Udlogning tager for lang tid.<ps/>Nogle programmer nægter at lukke.<ps/>Vil du færdiggøre udlogningen <ps/>alligevel uden at lukke disse<ps/>programmer først?<ps/><ps/>Logger automatisk ud om %d sekunder.

en: Logout now
da: Log ud nu

en: Logout problems
da: Problemer ved udlogning

en: Look
da: Udseende

en: Lost Windows
da: Tabte vinduer

en: Low
da: Lav

en: Low Temperature
da: Lav temperatur

en: Low priority update
da: Opdatering med lav prioritet

en: Lower
da: Sænk

en: Lower Power Automatic
da: Formindsk automatisk strømforbrug

en: Machine
da: Maskine

en: Main
da: Hoved

en: Main Menu
da: Primær menu

en: Major Desktops
da: Hovedskriveborde

en: Manager
da: Håndtering

en: Manual
da: Manuel

en: Margin
da: Margen

en: Match Enlightenment theme if possible
da: Match Enlightenment-tema hvis det er muligt

en: Match only one window
da: Match kun ét vindue

en: Max
da: Maks.

en: Max File Size For Thumbnailing
da: Maks. filstørrelse for miniaturebillede

en: Maximization
da: Maksimering

en: Maximize
da: Maksimer

en: Maximize Fullscreen
da: Maksimer fuldskærm

en: Maximize Horizontally
da: Maksimer vandret

en: Maximize Left
da: Maksimer til venstre

en: Maximize Mode "Expand"
da: Maksimertilstand "Udvid"

en: Maximize Mode "Fill"
da: Maksimertilstand "Udfyld"

en: Maximize Mode "Smart"
da: Maksimertilstand "Smart"

en: Maximize Right
da: Maksimer til højre

en: Maximize Vertically
da: Maksimer lodret

en: Maximized state
da: Maksimeret tilstand

en: Maximizing
da: Maksimerer

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum Power State
da: Maksimum strømtilstand

en: Maximum Size
da: Maksimal størrelse

en: Maximum Speed
da: Maksimum hastighed

en: Memory ran out while preparing the write.<ps/>Please free up memory.
da: Løb tør for hukommelse under forberedelse til at ​​skrive.<ps/>Frigør venligst hukommelse.

en: Memory-mapping (mmap) of the file failed.
da: Hukommelseskortlægning (mmap) af filen mislykkedes.

en: Menu (Dropdown)
da: Menu (rullegardin)

en: Menu (Popup)
da: Menu (pop op)

en: Menu Item
da: Menupunkt

en: Menu Scroll Speed
da: Rullehastighed for menu

en: Menu Settings
da: Menuindstillinger

en: Menu Title
da: Menutitel

en: Menus
da: Menuer

en: Messages
da: Meddelelser

en: Middle button
da: Midterknap

en: Mime Types
da: MIME-typer

en: Mime-type:
da: MIME-type:

en: Mime:
da: MIME:

en: Min
da: Min.

en: Minimum Power State
da: Minimum strømtilstand

en: Minimum Size
da: Minimum størrelse

en: Minimum Speed
da: Minimum hastighed

en: Minimum characters for search
da: Minimum tegn til søgning

en: Misc
da: Diverse

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Missing Application
da: Manglende program

en: Mobile
da: Mobil

en: Mode
da: Tilstand

en: Modified:
da: Ændret:

en: Modify
da: Ændret

en: Module %s needs to support %s
da: Modulet %s skal understøtte %s

en: Module API Error<ps/>Error initializing Module: %s<ps/>It requires a module API version of: %i.<ps/>The module API advertized by Enlightenment is: %i.<ps/>
da: Fejl ved modul-API<ps/>Fejl ved initialisering af modul: %s<ps/>Modul-API-version som kræves: %i.<ps/>Modul-API som Enlightenment annoncerer: %i.<ps/>

en: Module Settings
da: Modulindstillinger

en: Module does not contain all needed functions
da: Modulet indeholder ikke alle de nødvendige funktioner

en: Modules
da: Moduler

en: More Help
da: Mere hjælp

en: More than one module selected.
da: Mere end et modul valgt.

en: Most recent Window under the Mouse
da: Seneste vindue under musen

en: Most recently used
da: Seneste brugte

en: Most used
da: Mest anvendte

en: Mount
da: Monter

en: Mount Error
da: Fejl ved montering

en: Mount status:
da: Monteringsstatus:

en: Mount volumes on insert
da: Monter diskenheder når de sættes i

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Binding Combination
da: Musebindingskombination

en: Mouse Binding Error
da: Fejl ved musebinding

en: Mouse Bindings
da: Musebindinger

en: Mouse Bindings Settings
da: Indstillinger for musebindinger

en: Mouse Button
da: Museknap

en: Mouse Buttons
da: Museknapper

en: Mouse Hand
da: Musehånd

en: Mouse Remapping
da: Genkortlægning af mus

en: Mouse Settings
da: Museindstillinger

en: Mouse Wheel Down
da: Musehjul ned

en: Mouse Wheel Up
da: Musehjul op

en: Mouse Wheels
da: Musehjul

en: Mouse to key
da: Mus til tast

en: Move
da: Flyt

en: Move By Coordinate Offset...
da: Flyt med koordinatforskydning...

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move Geometry
da: Flytgeometri

en: Move Source
da: Flyt kilde

en: Move Text
da: Flyt tekst

en: Move To ...
da: Flyt til...

en: Move To Center
da: Flyt til midten

en: Move To Coordinates...
da: Flyt til koordinater...

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move by
da: Flyt med

en: Move of %s done
da: Flytning af %s er færdig

en: Move the focused window down
da: Flyt det fokuserede vindue ned

en: Move the focused window left
da: Flyt det fokuserede vindue til venstre

en: Move the focused window right
da: Flyt det fokuserede vindue til højre

en: Move the focused window up
da: Flyt det fokuserede vindue op

en: Move to
da: Flyt til

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Move to current desk after switch
da: Flyt til nuværende skrivebord efter skift

en: Move with keyboard
da: Flyt med tastatur

en: Move/resize to lower-left quadrant
da: Flyt/skift størrelse til nederste venstre område

en: Move/resize to lower-right quadrant
da: Flyt/skift størrelse til nederste højre område

en: Move/resize to upper-left quadrant
da: Flyt/skift størrelse til øverste venstre område

en: Move/resize to upper-right quadrant
da: Flyt/skift størrelse til øverste højre område

en: Moving %s (eta: %s)
da: Flytter %s (estimeret ankomst: %s)

en: Moving is aborted
da: Flytning er afbrudt

en: Music Player
da: Musikafspiller

en: Music control Settings
da: Indstillinger for musikkontrol

en: Music controller
da: Musikkontroller

en: Mute Volume
da: Mute lydstyrke

en: Mute Volume of Focused Application
da: Mute lydstyrke i fokuseret program

en: Mute volume
da: Mute lydstyrke

en: N/A
da: -

en: NONE
da: INGEN

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Names
da: Navne

en: Navigate
da: Naviger

en: Navigate...
da: Naviger...

en: NetWM Properties
da: NetWM-egenskaber

en: Network Management
da: Netværkshåndtering

en: Never
da: Aldrig

en: Never tell me
da: Informer mig aldrig

en: New
da: Ny

en: New Application Entry
da: Ny programpost

en: New Directory
da: Ny mappe

en: New File
da: Ny fil

en: New Instance of Focused App
da: Ny instans af fokuseret program

en: New Window Focus
da: Fokusering af nyt vindue

en: New Windows
da: Nye vinduer

en: New volume
da: Ny lydstyrke

en: New...
da: Ny...

en: Next
da: Næste

en: Next Window
da: Næste vindue

en: Next keyboard layout
da: Næste tastaturlayout

en: Next window class
da: Næste vinduesklasse

en: Next window of same class
da: Næste vindue af samme klasse

en: No
da: Nej

en: No PAM support was built into Enlightenment, so<ps/>desk locking is disabled.
da: Der var ikke bygget PAM-understøttelse ind i Enlightenment, så<ps/>skrivebordslåsning er deaktiveret.

en: No Sorting
da: Ingen sortering

en: No applications
da: Ingen programmer

en: No edge selected
da: Ingen kant valgt

en: No information available
da: Ingen information tilgængelig

en: No listable items
da: Ingen punkter at vise

en: No match properties set
da: Ingen matchegenskaber sat

en: No modules selected.
da: Ingen moduler valgt.

en: No plugins loaded
da: Ingen plugins indlæst

en: No selection
da: Intet valgt

en: No to all
da: Nej til alle

en: No window
da: Intet vindue

en: No windows
da: Ingen vinduer

en: None
da: Ingen

en: Nonexistent path
da: Ikke-eksisterende sti

en: Normal Backlight
da: Normal baggrundsbelysning

en: Normal Styled
da: Normal stil

en: Normal Windows
da: Normale vinduer

en: Normal update
da: Normal opdatering

en: North
da: Nord

en: Northeast
da: Nordøst

en: Northwest
da: Nordvest

en: Not signed.
da: Ikke signeret.

en: Nothing
da: Intet

en: Nothing to do
da: Intet at gøre

en: Notification
da: Notifikation

en: Notification Module
da: Notifikationsmodul

en: Notification Settings
da: Notifikationsindstillinger

en: Number of Desktops
da: Antal skriveborde

en: Numbers
da: Tal

en: Object Plugins
da: Objekt-plugins

en: Objects
da: Objekter

en: Occupied blocks on disk:
da: Besatte blokke på disk:

en: Of window...
da: Af vindue...

en: Off
da: Fra

en: Offer Resistance
da: Giv modstand

en: Ok
da: OK

en: On
da: Til

en: On window...
da: På vindue...

en: One day | %li Days
da[0]: En dag
da[1]: %li dage

en: One month | %li Months
da[0]: En måned
da[1]: %li måned

en: One update available | %d updates available
da[0]: En tilgængelig opdatering
da[1]: %d tilgængelige opdateringer

en: One week | %li Weeks
da[0]: En uge
da[1]: %li uger

en: One year | %li Years
da[0]: Et år
da[1]: %li år

en: Only dialogs
da: Kun dialoger

en: Only dialogs with focused parent
da: Kun dialoger med fokuseret forælder

en: Only launch single instances
da: Start kun én instans

en: Opacity
da: Opacitet

en: Open
da: Åbn

en: Open Directory
da: Åbn mappe

en: Open Dirs In Place
da: Åbn mapper i sted

en: Open File...
da: Åbn fil...

en: Open Terminal here
da: Åbn terminal her

en: Open filemanager on mount
da: Åbn filhåndtering ved montering

en: Open with...
da: Åbn med...

en: OpenGL options:
da: OpenGL-valgmuligheder:

en: Operation in progress
da: Handling i gang

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Order
da: Rækkefølge

en: Orientation
da: Orientering

en: Other Settings
da: Andre indstillinger

en: Other application...
da: Andet program...

en: Other windows
da: Andre vinduer

en: Others:
da: Andre:

en: Output Data
da: Outputdata

en: Overlay (Action Toggle)
da: Overlægning (handling til/fra)

en: Overrides
da: Tilsidesætninger

en: Owner:
da: Ejer:

en: PIN Entry (insecure)
da: PIN-indtastning (usikker)

en: PRNG was not seeded.
da: PRNG blev ikke podet.

en: Package Manager
da: Pakkehåndtering

en: Package list
da: Pakkeliste

en: Padding between windows
da: Afstand mellem vinduer

en: Pager
da: Personsøger

en: Pager Settings
da: Indstillinger for personsøger

en: Pager action popup height
da: Pop op-højde for personsøgerhandling

en: Pager module cannot be loaded at the same time as Pager Plain!
da: Personsøger-modul kan ikke indlæses samtidig med personsøger almindelig!

en: Pairable
da: Kan parres

en: Paste
da: Sæt ind

en: Pause music when screen is locked
da: Sæt musik på pause når skærmen er lås

en: Performance
da: Ydelse

en: Performance Settings
da: Indstillinger for ydelse

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Permissions:
da: Tilladelser:

en: Personal
da: Personlig

en: Personal Application Launchers
da: Personlige programstartere

en: Personal Default
da: Personlig standard

en: Personal Screenlock Password (insecure)
da: Personlig adgangskode for skærmlåsning (usikker)

en: Picture Import Error
da: Fejl ved import af billede

en: Pin to Desktop
da: Fastgør til skrivebord

en: Ping clients
da: Ping klienter

en: Ping interval:
da: Interval for ping:

en: Place at mouse pointer
da: Placer ved musemarkør

en: Place manually with the mouse
da: Placer manuelt med musen

en: Placement
da: Placering

en: Plain
da: Almindelig

en: Please Wait...
da: Vent venligst...

en: Please enter your PIN
da: Indtast venligst din PIN

en: Please enter your unlock password
da: Indtast venligst din adgangskode for at låse op

en: Please hold any modifier you want<ps/>and press any button on your mouse<ps/>or roll a wheel to assign mouse binding.<ps/><ps/>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.
da: Hold venligt den modifier du ønsker<ps/>og tryk på en af knapperne på din mus,<ps/>eller rul et hjul for at tildele musebinding.<ps/>Tryk på <hilight>Escape</hilight> for at afbryde.

en: Please press a key combination.<ps/><ps/>Press <hilight>Escape</hilight> to abort.
da: Tryk venligst tastekombinationen,<ps/><ps/>eller <hilight>Escape</hilight> for at afbryde.

en: Please select an edge,<ps/>or click <hilight>Close</hilight> to abort.<ps/><ps/>You can either specify a delay of this<ps/> action using the slider, or make it<ps/>respond to edge clicks:
da: Vælg venligst en kant,<ps/>eller klik på <hilight>Luk</hilight> for at afbryde.<ps/><ps/>Du kan enten angive en forsinkelse til denne handling<ps/> ved at bruge skyderen, eller få den til at<ps/>reagere på kantklik:

en: Please trigger the ACPI event you wish to bind to, <ps/><ps/>or <hilight>Escape</hilight> to abort.
da: Udløs venligst den ACPI-begivenhed som du ønsker at binde til, <ps/><ps/>eller <hilight>Escape</hilight> for at afbryde.

en: Please wait
da: Vent venligst

en: Plugin Trigger
da: Plugin-udløser

en: Plugin View
da: Pluginvisning

en: Pointer
da: Markør

en: Policy
da: Politik

en: Polling
da: Trækning

en: Popup
da: Pop op

en: Popup Align
da: Pop op-justering

en: Popup Corner
da: Pop op-hjørne

en: Popup Desk Down
da: Pop op-skrivebord ned

en: Popup Desk Left
da: Pop op-skrivebord venstre

en: Popup Desk Next
da: Pop op-skrivebord næste

en: Popup Desk Previous
da: Pop op-skrivebord forrige

en: Popup Desk Right
da: Pop op-skrivebord højre

en: Popup Desk Up
da: Pop op-skrivebord op

en: Popup Height
da: Pop op-højde

en: Popup Size
da: Pop op-størrelse

en: Popup Width
da: Pop op-bredde

en: Popup duration
da: Varighed af pop op

en: Popup pager height
da: Højde for pop op-personsøger

en: Popups
da: Pop op'er

en: Position
da: Placering

en: Possible Locale problems
da: Mulige lokale problemer

en: Power Button
da: Strømknap

en: Power Management
da: Strømhåndtering

en: Power Management Settings
da: Indstillinger for strømhåndtering

en: Power Management Timing
da: Strømstyringstiming

en: Power Off
da: Sluk

en: Power Off Now
da: Sluk nu

en: Power State Max
da: Strømtilstand maks.

en: Power State Min
da: Strømtilstand min.

en: Power off
da: Sluk

en: Powering off.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>once a shutdown has been started.
da: Slukker.<ps/>Du kan ikke udføre andre systemhandlinger<ps/>når en nedlukning er begyndt.

en: Powersaving behavior
da: Strømbesparelsesadfærd

en: Preferences
da: Præferencer

en: Prevent Changes In:
da: Forhindr ændringer i:

en: Prevent all forms of pointer warping
da: Forhindr alle former for vridning af markør

en: Prevent this window from being changed by me
da: Forhindr dette vindue i at blive ændret af mig

en: Prevent this window from being closed
da: Forhindr dette vindue i at blive lukket

en: Prevent this window from moving on its own
da: Forhindr dette vindue i at flytte sig selv

en: Prevent:
da: Forhindr:

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Previous Window
da: Forrige vindue

en: Previous keyboard layout
da: Forrige tastaturlayout

en: Previous window class
da: Forrige vinduesklasse

en: Previous window of same class
da: Forrige vindue af samme klasse

en: Primary screen
da: Primær skærm

en: Priority
da: Prioritet

en: Processing %d operation | Processing %d operations
da[0]: Behandler %d handling
da[1]: Behandler %d handlinger

en: Profile
da: Profil

en: Profile Selector
da: Profilvælger

en: Profiles
da: Profiler

en: Program Locks
da: Programlåse

en: Pronounced accelerate
da: Stærk accelerér

en: Pronounced accelerate, then decelerate
da: Stærk accelerér, så deaccelerér

en: Pronounced decelerate
da: Stærk deaccelerér

en: Properties
da: Egenskaber

en: Protected
da: Beskyttet

en: Push in Direction...
da: Skub i retning...

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quick Navigation
da: Kviknavigation

en: Quickaccess
da: Kvikadgang

en: Quickaccess Demo
da: Kvikadgang demo

en: Quickaccess Error
da: Fejl med kvikadgang

en: Quickaccess Help
da: Hjælp for kvikadgang

en: Quickaccess Settings
da: Indstillinger for kvikadgang

en: Quickaccess entries can be created from<ps/>the border menu of any window.<ps/>Click Continue to see a demonstration.
da: Hurtigadgangspunkter kan oprettes fra<ps/>kantmenuen af ethvert vindue.<ps/>Klik på Fortsæt for at se en demonstration.

en: Quickaccess is a way of binding user-selected<ps/>windows and applications to keyboard shortcuts.<ps/>Once a Quickaccess entry has been created,<ps/>the associated window can be returned to immediately<ps/>on demand by pushing the keyboard shortcut.
da: Hurtigadgang er en måde hvorpå brugervalgte<ps/>vinduer og programmer bindes til tastaturgenveje.<ps/>Når et hurtigadgangspunkt er blevet oprettet,<ps/>så kan der vendes tilbage til det tilknyttede vindue med det samme<ps/>når det ønskes, ved at trykke på tastaturgenvejen.

en: Quickaccess...
da: Kvikadgang...

en: Radio Buttons
da: Radioknapper

en: Raise
da: Hæv

en: Raise Window
da: Hæv vindue

en: Raise when reverting focus
da: Hæv når fokus vendes om

en: Raise when starting to move or resize
da: Hæv når flytning eller tilpas størrelse startes

en: Raise windows on mouse over
da: Hæv vinduer på musen holdes over

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Read-Write
da: Læse-skrive

en: Really Big
da: Virkelig stor

en: Reboot
da: Genstart

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: Refocus last window on desktop switch
da: Fokuser igen på sidste vindue når skrivebordet skiftes

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh Packages
da: Genopfrisk pakker

en: Refresh View
da: Genopfrisk visning

en: Relative
da: Relativ

en: Relaunch When Closed
da: Kør igen når lukket

en: Remember
da: Husk

en: Remember Ordering
da: Husk rækkefølge

en: Remember file manager windows
da: Husk filhåndteringsvinduer

en: Remember internal dialogs
da: Husk interne dialoger

en: Remember size and position of dialogs
da: Husk størrelse og placering af ​​dialoger

en: Remember the locks for this window
da: Husk låsene for dette vindue

en: Remember these Locks
da: Husk disse låsninger

en: Remember this Border for this window next time it appears
da: Husk denne kant for dette vindue næste gang det vises

en: Removable Device
da: Flytbar enhed

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Quickaccess
da: Fjern kvikadgang

en: Remove Quickaccess From Current Window
da: Fjern hurtigadgang fra nuværende vindue

en: Remove from bar
da: Fjern fra linje

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename %s to:
da: Omdøb %s til:

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Rename Shelf
da: Omdøb hylde

en: Report Bug
da: Rapportér fejl

en: Request Delete
da: Anmod om sletning

en: Request Position
da: Anmod om placering

en: Reserved:
da: Reserveret:

en: Reset
da: Nulstil

en: Resetting.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>once a reboot has begun.
da: Genstarter.<ps/>Du kan ikke udføre andre systemhandlinger<ps/>når en genstart er begyndt.

en: Resist obstacles
da: Modstå forhindringer

en: Resistance
da: Modstand

en: Resize
da: Skift størrelse

en: Resize By...
da: Skift størrelse efter...

en: Resize Geometry
da: Skift størrelse på geometri

en: Resize Steps
da: Trin for skift størrelse

en: Resize Text
da: Tekst for skift størrelse

en: Resize by
da: Skift størrelse efter

en: Resize with keyboard
da: Skift størrelse med tastatur

en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Restart
da: Genstart

en: Restart Applications
da: Genstart programmer

en: Restore CPU Power Policy
da: Gendan CPU-strømpolitik

en: Restore Default Bindings
da: Gendan standardbindinger

en: Restore on start
da: Gendan opsætning ved start

en: Retry
da: Prøv igen

en: Right
da: Højre

en: Right Edge
da: Højre kant

en: Right button
da: Højre knap

en: Right of
da: Til højre for

en: Right-bottom Corner
da: Højre i nederste hjørne

en: Right-top Corner
da: Højre i øverste hjørne

en: Role
da: Rolle

en: Role:
da: Rolle:

en: Root
da: Rod

en: Run
da: Kør

en: Run Error
da: Fejl ved kørsel

en: Run Everything
da: Kør alt

en: Run Executable
da: Kør eksekverbar

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: Run with Sudo
da: Kør med sudo

en: SHIFT
da: SKIFT

en: Save
da: Gem

en: Save This Message
da: Gem denne meddelelse

en: Scale
da: Skalér

en: Scale Settings
da: Indstillinger for skalering

en: Scale relative to screen DPI
da: Skalér relativt til skærm-DPI

en: Scaling
da: Skalering

en: Scratch
da: Ny

en: Screen
da: Skærm

en: Screen %d
da: Skærm %d

en: Screen Blank Settings
da: Indstillinger for tom skærm

en: Screen Limits
da: Skærmgrænser

en: Screen Lock
da: Skærmlås

en: Screen Lock Applications
da: Skærmlåsningsprogrammer

en: Screen Lock Settings
da: Indstillinger for skærmlåsning

en: Screen Policy
da: Skærmpolitik

en: Screen Setup
da: Skærmopsætning

en: Screen Unlock Applications
da: Skærmoplåsningsprogrammer

en: Screenlock
da: Skærmlås

en: Screenshot is available at this location:
da: Skærmbillede er tilgængelig på denne placering:

en: Scroll Animation
da: Rulleanimation

en: Scroll speed
da: Rullehastighed

en: Search Directories
da: Søg i mapper

en: Search Path Settings
da: Indstillinger for søgesti

en: Search cached files
da: Søg i mellemlagrede filer

en: Search only when triggered
da: Søg kun når udløst

en: Search recent files
da: Søg i seneste filer

en: Secondary
da: Sekundær

en: Seconds
da: Sekunder

en: Secure Deletion
da: Sikker sletning

en: Secure delete done
da: Sikker sletning er færdig

en: Secure deletion is aborted
da: Sikker sletning er afbrudt

en: Securely deleting files...
da: Sletter filer på en sikker måde...

en: Security update
da: Sikkerhedsopdatering

en: Select
da: Vælg

en: Select Border Style
da: Vælg kantstil

en: Select Theme
da: Vælg tema

en: Select a Background...
da: Vælg en baggrund...

en: Select a Picture...
da: Vælg et billede...

en: Select a Theme...
da: Vælg et tema...

en: Select a profile
da: Vælg en profil

en: Select a window
da: Vælg et vindue

en: Select an Edje file
da: Vælg en Edje-fil

en: Select an Executable
da: Vælg en eksekverbar

en: Select an Icon for '%s'
da: Vælg et ikon til '%s'

en: Select an Image
da: Vælg et billede

en: Select an Input Method Settings...
da: Vælg en inputmetodeindstillinger...

en: Select an image
da: Vælg et billede

en: Select and Slide button
da: Vælg- og skyde-knap

en: Select default style
da: Vælg standardstil

en: Select one
da: Vælg en

en: Select preferred size
da: Vælg foretrukne størrelse

en: Selected Application
da: Valgt program

en: Selected profile: %s
da: Valgte profil: %s

en: Selected source
da: Valgt kilde

en: Selecting
da: Vælger

en: Send Mouse Back 1 Screen
da: Send mus 1 skærm tilbage

en: Send Mouse Forward 1 Screen
da: Send mus 1 skærm fremad

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
da: Send mus fremad/tilbage skærme...

en: Send Mouse To Screen 0
da: Send mus til skærm 0

en: Send Mouse To Screen 1
da: Send mus til skærm 1

en: Send Mouse To Screen...
da: Send mus til skærm...

en: Send to Desktop
da: Send til skrivebord

en: Sensors
da: Sensorer

en: Separate Groups By
da: Separér grupper efter

en: Separate group
da: Separér gruppe

en: Set
da: Sæt

en: Set As Background
da: Sæt som baggrund

en: Set As Theme
da: Sæt som tema

en: Set Border
da: Sæt kant

en: Set CPU Power Policy
da: Sæt CPU-strømpolitik

en: Set CPU Speed
da: Sæt CPU-hastighed

en: Set Shaded State
da: Sæt skyggetilstand

en: Set Virtual Desktops
da: Sæt virtuelle skriveborde

en: Set background...
da: Sæt baggrund...

en: Set current window opacity
da: Sæt nuværende vindues opacitet

en: Set overlay...
da: Sæt overlægning...

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Heading
da: Indstillinger for overskrift

en: Settings Panel
da: Indstillingspanel

en: Settings Upgraded
da: Indstillinger opgraderet

en: Settings data needed upgrading. Your old settings have<ps/>been wiped and a new set of defaults initialized. This<ps/>will happen regularly during development, so don't report a<ps/>bug. This simply means Enlightenment needs new settings<ps/>data by default for usable functionality that your old<ps/>settings simply lack. This new set of defaults will fix<ps/>that by adding it in. You can re-configure things now to your<ps/>liking. Sorry for the hiccup in your settings.<ps/>
da: Indstillingsdata behøvede opgradering. Dine gamle indstillinger er blevet ryddet<ps/>og et nyt sæt standarder initialiseret.<ps/>Det sker regelmæssigt under udvikling, så rapportér ikke en fejl.<ps/>Det betyder simpelthen at Enlightenment behøver nye indstillingsdata som standard<ps/>til anvendelige funktionalitet som dine gamle indstillinger simpelthen ikke har.<ps/> Det nye sæt standarder vil rette dette<ps/>ved at tilføje det i det. Du kan nu konfigurere tingene igen som du ønsker.<ps/>Vi beklager dette lille bump i vejen i dine indstillinger.<ps/>

en: Setup Command
da: Opsæt kommando

en: Setup Selected Input Method
da: Opsæt valgte inputmetode

en: Shade
da: Skygge

en: Shade Down Mode Toggle
da: Skygge ned-tilstand til/fra

en: Shade Left Mode Toggle
da: Skygge venstre-tilstand til/fra

en: Shade Mode Toggle
da: Skyggetilstand til/fra

en: Shade Right Mode Toggle
da: Skygge højre-tilstand til/fra

en: Shade Up Mode Toggle
da: Skygge op-tilstand til/fra

en: Shaded
da: Skygget

en: Shaded state
da: Skygget tilstand

en: Shading
da: Skygning

en: Share
da: Del

en: Shelf #%d
da: Hylde nummer %d

en: Shelf %s
da: Hylde %s

en: Shelf Autohide Error
da: Fejl ved automatisk skjulning af hylde

en: Shelf Contents
da: Hyldeindhold

en: Shelf Error
da: Fejl ved hylde

en: Shelf Settings
da: Hyldeindstillinger

en: Shelf autohiding will not work properly<ps/>with the current configuration; set your shelf to<ps/>"Below Everything" or disable autohiding.
da: Automatisk skjulning af hylde virker ikke korrekt<ps/>med den nuværende konfiguration; sæt din hylde til<ps/>"Neden under alt" eller deaktivér automatisk skjulning.

en: Shelves
da: Hylder

en: Shot Error
da: Fejl ved indfangning

en: Show %s Plugin
da: Vis %s-plugin

en: Show All Applications Menu
da: Vis alle programmer-menu

en: Show Clients Menu
da: Vis klientmenu

en: Show Cursor
da: Vis markør

en: Show Dialog
da: Vis dialog

en: Show Everything Launcher
da: Vis alt med programstarter

en: Show Favorites Menu
da: Vis favoritmenu

en: Show Framerate
da: Vis billedhastighed

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show Icon Label
da: Vis ikonetiket

en: Show Main Menu
da: Vis hovedmenu

en: Show Menu
da: Vis menu

en: Show Menu...
da: Vis menu...

en: Show Pager Popup
da: Vis personsøger pop op

en: Show The Desktop
da: Vis skrivebordet

en: Show The Shelf
da: Vis hylden

en: Show alert when battery is low
da: Vis besked når batteriet er lavt

en: Show applications only for Environment
da: Vis kun miljøets programmet

en: Show configurations in menu
da: Vis konfigurationer i menu

en: Show device icons on desktop
da: Vis enhedsikoner på skrivebord

en: Show gadget settings in top-level
da: Vis gadget-indstillinger i topniveau

en: Show icon label
da: Vis ikonetiket

en: Show icon only
da: Vis kun ikon

en: Show in "All"
da: Vis i "Alt"

en: Show in Menus
da: Vis i menuer

en: Show in top-level
da: Vis i topniveau

en: Show low battery alert
da: Vis besked om lavt batteri

en: Show on all Desktops
da: Vis på alle skriveborde

en: Show on all screens
da: Vis på alle skærme

en: Show on current screen
da: Vis på nuværende skærm

en: Show on mouse click
da: Vis ved museklik

en: Show on mouse in
da: Vis ved mus i

en: Show on screen #:
da: Vis på skærm nummer:

en: Show on specified Desktops
da: Vis på angivne skriveborde

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: Show popup for focused windows
da: Vis pop op for fokuserede vinduer

en: Show popup for urgent window
da: Vis pop op for vindue som haster

en: Show popup for urgent windows
da: Vis pop op for vinduer som haster

en: Show popup on desktop change
da: Vis pop op når skrivebordet skiftes

en: Show recent files
da: Vis seneste filer

en: Show text only
da: Vis kun tekst

en: Show tooltip
da: Vis værktøjstip

en: Show window titles
da: Vis vinduestitler

en: Show windows from active desktop
da: Vis vinduer fra det aktive skrivebord

en: Show windows from all desktops
da: Vis vinduer fra alle skriveborde

en: Show windows from all screens
da: Vis vinduer fra alle skærme

en: Show windows from current screen
da: Vis vinduer fra den nuværende skærm

en: Show/Hide All Windows
da: Vis/skjul alle vinduer

en: Show/hide gadgets
da: Vis/skjul gadgets

en: Shrink to Content Width
da: Formindsk til indholdets bredde

en: Shutdown when below:
da: Luk ned når mindre end:

en: Sidebar
da: Sidepanel

en: Signal Binding Error
da: Fejl ved signalbinding

en: Signal Bindings
da: Signalbindinger

en: Signal Bindings Settings
da: Indstillinger for signalbindinger

en: Signal and Source must NOT be blank!
da: Signal og kilde må IKKE være tomme!

en: Signature failed.
da: Signatur mislykkedes.

en: Single Click Activation
da: Aktivér med ét klik

en: Single key
da: Enkelt tast

en: Size
da: Størrelse

en: Size and Position
da: Størrelse og placering

en: Size, Position and Locks
da: Størrelse, placering og låsninger

en: Size:
da: Størrelse:

en: Sizing
da: Dimensionering

en: Skip
da: Spring over

en: Skip Pager
da: Spring personsøger over

en: Skip Taskbar
da: Spring proceslinje over

en: Skip Window List
da: Spring vinduesliste over

en: Sleep Button
da: Sovknap

en: Slide pointer to a new window which is focused
da: Skub markøren til et nyt vindue når det får fokus

en: Slider
da: Skyder

en: Sloppy
da: Sjusket

en: Slow (64 ticks)
da: Langsom (64 ticks)

en: Small
da: Lille

en: Small Styled
da: Lille stil

en: Smart Placement
da: Smart placering

en: Smart expansion
da: Smart udvidelse

en: Smooth scaling
da: Glat skalering

en: Smooth scaling of window content
da: Jævn skalering af vinduesindhold

en: Some windows are left still around with the Lifespan lock enabled. This means<ps/>that Enlightenment will not allow itself to exit until these windows have<ps/>been closed or have the lifespan lock removed.<ps/>
da: Der findes stadig vinduer hvor livstidslåsen er aktiveret. Det betyder<ps/>at Enlightenment ikke vil tillade sig selv at afslutte før disse vinduer er<ps/>blevet lukket eller fået fjernet livstidslåsen.<ps/>

en: Something has attempted to set a border when it shouldn't! Report this!
da: Noget har forsøgt at sætte en kant når det ikke skulle! Rapportér det!

en: Sort By Extension
da: Sortér efter endelse

en: Sort By Modification Time
da: Sortér efter ændringstidspunkt

en: Sort By Size
da: Sortér efter størrelse

en: Sort Now
da: Sortér nu

en: Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Sort by Date
da: Sortér efter dato

en: Sort by Name
da: Sortér efter navn

en: Sorting
da: Sortering

en: Source:
da: Kilde:

en: South
da: Syd

en: Southeast
da: Sydøst

en: Southwest
da: Sydvest

en: Spacebar
da: Mellemrum

en: Special timeout when locked (0 is off)
da: Speciel timeout når låst (0 er fra)

en: Splash Text
da: Splash-tekst

en: Splash Title
da: Splash-titel

en: Splash Version
da: Splash-version

en: Spring Delay
da: Forsinkelse for spring

en: Stacking
da: Stakning

en: Start GNOME services on login
da: Start GNOME-tjenester ved login

en: Start KDE services on login
da: Start KDE-tjenester ved login

en: Start this program on login
da: Start dette program ved login

en: Startup
da: Opstart

en: Startup Applications
da: Opstartsprogrammer

en: Startup Notify
da: Opstartsnotifikation

en: State
da: Tilstand

en: States
da: Tilstande

en: Static
da: Statisk

en: Stickiness
da: Fastgørelse

en: Sticky
da: Fastgør

en: Sticky Mode Enable
da: Fasttgørelsestilstand aktiv

en: Sticky Mode Toggle
da: Fasttgørelsestilstand til/fra

en: Stop Moving Gadgets
da: Stop flytning af gadgets

en: Stop moving
da: Stop flytning

en: Stretch
da: Stræk

en: Style
da: Stil

en: Style:
da: Stil:

en: Styles
da: Stile

en: Subject Plugins
da: Emne-plugins

en: Suggested Applications
da: Forslåede programmer

en: Suspend
da: Suspendér

en: Suspend Intelligently
da: Suspendér intelligent

en: Suspend Now
da: Suspendér nu

en: Suspend delay
da: Forsinkelse for suspendér

en: Suspend even if AC
da: Suspendér, selv når strømforsyningen er tilsluttet

en: Suspend on blank
da: Suspendér ved tom

en: Suspend when below:
da: Suspendér når mindre end:

en: Suspending.<ps/>You cannot perform any other system actions<ps/>until suspend is complete.
da: Suspenderer.<ps/>Du kan ikke udføre andre systemhandlinger<ps/>før suspendér er fuldført.

en: Swap window
da: Byt vinduer

en: Switch Desktop To... On Screen...
da: Skift skrivebord til... på skærm...

en: Switch Layout
da: Skift layout

en: Switch To Desktop 0
da: Skift til skrivebord 0

en: Switch To Desktop 0 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 0 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 1
da: Skift til skrivebord 1

en: Switch To Desktop 1 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 1 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 10
da: Skift til skrivebord 10

en: Switch To Desktop 10 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 10 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 11
da: Skift til skrivebord 11

en: Switch To Desktop 11 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 11 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 2
da: Skift til skrivebord 2

en: Switch To Desktop 2 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 2 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 3
da: Skift til skrivebord 3

en: Switch To Desktop 3 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 3 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 4
da: Skift til skrivebord 4

en: Switch To Desktop 4 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 4 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 5
da: Skift til skrivebord 5

en: Switch To Desktop 5 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 5 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 6
da: Skift til skrivebord 6

en: Switch To Desktop 6 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 6 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 7
da: Skift til skrivebord 7

en: Switch To Desktop 7 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 7 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 8
da: Skift til skrivebord 8

en: Switch To Desktop 8 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 8 (alle skærme)

en: Switch To Desktop 9
da: Skift til skrivebord 9

en: Switch To Desktop 9 (All Screens)
da: Skift til skrivebord 9 (alle skærme)

en: Switch To Desktop...
da: Skift til skrivebord...

en: Switch To Desktop... (All Screens)
da: Skift til skrivebord... (alle skærme)

en: Switch layout
da: Skift layout

en: Switch to Window
da: Skift til vindue

en: Switch to desktop of new window
da: Skift til det nye vindues skrivebord

en: Sync
da: Synkroniser

en: System Controls
da: Systemkontroller

en: System Controls Settings
da: Indstillinger for systemkontroller

en: System Default
da: Systemstandard

en: System Updates
da: Systemopdateringer

en: Systray
da: Systembakke

en: Systray Settings
da: Indstillinger for systembakke

en: Tablet Disabled
da: Tablet deaktiveret

en: Tablet Enabled
da: Tablet aktiveret

en: Tablet Off
da: Tablet slukket

en: Tablet On
da: Tablet tændt

en: Take Focus
da: Tag fokus

en: Take Screenshot
da: Tag billede

en: Take Shot
da: Tag billede

en: Taskbar
da: Proceslinje

en: Tasks
da: Opgaver

en: Tasks Configuration
da: Konfiguration af opgaver

en: Tear-free updates (VSynced)
da: Iturivningsfrie opdateringer (lodret synkroniseret)

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature Settings
da: Temperaturindstillinger

en: Temperatures
da: Temperaturer

en: Terminal Command
da: Terminal-kommando

en: Terminate X
da: Terminér X

en: Text
da: Tekst

en: Text List Item
da: Tekstlistepunkt

en: Textblock Big
da: Tekstblok stor

en: Textblock Light
da: Tekstblok let

en: Textblock Plain
da: Tekstblok almindelig

en: Texture from pixmap
da: Struktur fra pixelkort

en: The EET file handle is bad.
da: EET-filhåndtag er dårligt.

en: The binding key combination that you chose is already used by <ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>Please choose another binding key combination.
da: Den kombinationen af bindingstast du har valgt bruges allerede af <ps/><hilight>%s</hilight>-handlingen.<ps/>Vælg venligst en anden bindingstastkombination.

en: The demo dialog has been bound to the keys you pressed.<ps/>Try pressing the same keys!
da: Demo-dialogen er blevet bundet til de taster du trykkede på.<ps/>Prøv at tryk på de samme taster!

en: The edge binding that you chose is already used by<ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>Please choose another edge to bind.
da: Den kantbinding du har valgt bruges allerede af <ps/><hilight>%s</hilight>-handlingen.<ps/>Vælg venligst en anden kant at binde.

en: The error is unknown to Enlightenment.
da: Denne fejl er ukendt for Enlightenment.

en: The file data is empty.
da: Fildata er tom.

en: The file is not writable. Perhaps the disk is read-only<ps/>or you lost permissions to your files.
da: Der kan ikke skrives til filen. Måske er disken skrivebeskyttet<ps/>eller du mistet tilladelser til dine filer.

en: The file was closed while writing.
da: Filen blev lukket, mens den blev skrevet.

en: The following modules are not standard ones for<ps/>Enlightenment and may cause bugs and crashes.<ps/>Please remove them before reporting any bugs.<ps/><ps/>The module list is as follows:<ps/><ps/>
da: Følgende moduler er ikke standard i<ps/>Enlightenment og kan forårsage fejl og nedbrud.<ps/>Fjern dem venligt inden du rapporterer fejl.<ps/><ps/>Modullisten er som følger:<ps/><ps/>

en: The keybinding you have entered is already in use!
da: De tastebindinger du har indtastet er allerede i brug!

en: The listed files are probably not E themes:<ps/>%s
da: De viste filer er formodentligt ikke E-temaer:<ps/>%s

en: The newly displayed window will activate<ps/>the Quickaccess binding sequence.
da: Det nyligt viste vindue vil aktivere<ps/>bindingssekvensen for hurtigadgang.

en: The options found in the Quickaccess menu are as follows:<ps/><hilight>Autohide</hilight> - hide the window whenever it loses focus<ps/><hilight>Hide Instead of Raise</hilight> - Hide window when activated without focus<ps/><hilight>Jump Mode</hilight> - Switch to window's desk and raise instead of showing/hiding<ps/><hilight>Relaunch When Closed</hilight> - Run the entry's command again when its window exits<ps/><hilight>Transient</hilight> - Remember only this instance of the window (not permanent)
da: Valgmulighederne fundet i hurtigadgangsmenuen:<ps/><hilight>Skjul automatisk</hilight> - skjul vinduet når det mister fokus<ps/><hilight>Skjul i stedet for at hæve</hilight> - skjul vinduet når det aktiveres uden fokus<ps/><hilight>Hoptilstand</hilight> - Skift til vinduets skrivebord og hæv i stedet for at vise/skjule<ps/><hilight>Kør igen når lukket</hilight> - Kør punktets kommando igen når dets vindue afslutter<ps/><hilight>Forbigående</hilight> - Husk kun denne instans af vinduet (ikke permanent)

en: The password you entered is invalid. Try again.
da: Den indtastede adgangskode er ugyldig. Prøv igen.

en: The recent DND operation requested for '%s' has failed.
da: Den nylige DND-handling som blev anmodet til '%s' mislykkedes.

en: The relaunch option is meant to be used<ps/>with terminal applications to create a persistent<ps/>terminal which reopens when closed, generally seen<ps/>in quake-style drop-down terminals.<ps/>Either the selected application is not a terminal<ps/>or the cmdline flag for changing the terminal's window<ps/>name is not known. Feel free to submit a bug report if this<ps/>is a terminal which can change its window name.<ps/>Alternatively, you can add a data.item to<ps/>%s/e-module-quickaccess.edj<ps/>Like so:<ps/>data.item: "%s" "--OPT";
da: Det er ikke meningen at genkørsel-valgmuligheden skal bruges<ps/>med terminalprogrammer til at oprette en vedvarende<ps/>terminal som genåbnes når den lukkes, som det kendes fra<ps/>drop down-terminaler i quake-stil.<ps/>Enten af det valgte program ikke en terminal<ps/>eller også er cmdline-flaget til at ændre terminalens vinduesnavn<ps/>ikke kendt. Hvis du vil kan du indsende en fejlrapport hvis det<ps/>er en terminal som kan ændre sit vinduesnavn.<ps/>Alternativt kan du tilføj et data.item til<ps/>%s/e-module-quickaccess.edj<ps/>Som her:<ps/>data.item: "%s" "--OPT";

en: The requested Quickaccess entry does not exist!
da: Det anmodede hurtigadgangspunkt findes ikke!

en: The selected window created with name:<ps/>%s<ps/>and class:<ps/>%s<ps/>could not be found in the Quickaccess app database<ps/>This means that either the app is unknown to us<ps/>or it is not intended for use with this option.<ps/>Please choose an action to take:
da: Det valgte vindue som blev oprettet med navnet:<ps/>%s<ps/>og klassen:<ps/>%s<ps/>blev ikke fundet i hurtigadgang-programdatabasen<ps/>Det betyder enten at programmet er ukendt for os<ps/>eller at det ikke er beregnet til at blive brugt med denne valgmulighed.<ps/>Vælg venligst en handling:

en: The settings file is too large.<ps/>It should be very small (a few hundred KB at most).
da: Indstillingsfilen er for stor.<ps/>Den bør være meget lille (højst nogle hundrede KB).

en: The signal and source that you entered are already used by<ps/><hilight>%s</hilight> action.<ps/>
da: Signalet og kilden som du indtastede bruges allerede af <ps/><hilight>%s</hilight>-handlingen.<ps/>

en: The signature was invalid.
da: Signaturen er ugyldig.

en: The window you are creating an icon for<ps/>does not contain window name and class<ps/>properties. Without these, you will have to<ps/>use the window title instead. This will only<ps/>work if the window title is the same at<ps/>the time the window starts up, and does not<ps/>change.
da: Vinduet som du opretter et ikon for<ps/>indeholder ikke egenskaberne vinduesnavn og -klasse<ps/>Du skal i stedet bruge<ps/>vinduestitlen i dem. Dette vil kun<ps/>virke, hvis vinduestitlen er den samme som<ps/>da vinduet starter op, og ændres<ps/>ikke.

en: Theme
da: Tema

en: Theme Defined
da: Temadefineret

en: Theme File Error
da: Fejl ved temafil

en: Theme Import Error
da: Fejl ved import af tema

en: Theme Selector
da: Temavælger

en: Theme Wallpaper
da: Tematapet

en: There was an error loading the module named: %s<ps/>No module named %s could be found in the<ps/>module search directories.<ps/>
da: Der opstod en fejl under indlæsning af modulet ved navn: %s<ps/>Intet modul ved navn %s kunne findes i søgemapperne<ps/>for moduler.<ps/>

en: There was an error loading the module named: %s<ps/>The full path to this module is:<ps/>%s<ps/>The error reported was:<ps/>%s<ps/>
da: Der opstod en fejl under indlæsning af modulet ved navn: %s<ps/>Den fulde sti til dette modul er:<ps/>%s<ps/>Den rapporteret fejl var:<ps/>%s<ps/>

en: There was no error message.
da: Der var ingen fejlmeddelelse.

en: There was no output.
da: Der var ingen output.

en: Thermal
da: Termisk

en: Third level
da: Tjedre niveau

en: This Desktop
da: Dette skrivebord

en: This Screen
da: Denne skærm

en: This appears to be your first time using the Quickaccess module.<ps/>Would you like some usage tips?
da: Det ser ud til at være først gang du bruger hurtigadgang-modulet.<ps/>Vil du have nogen anvendelsestips?

en: This error log will be saved as %s/%s.log
da: Denne fejllog vil blive gemt som %s/%s.log

en: This is a demo dialog used in the Quickaccess tutorial
da: Dette er en demo-dialog som bruges i hurtigadgang-vejledningen

en: This is a generic error.
da: Dette er en generisk fejl.

en: This link is broken.
da: Dette link er ødelagt.

en: This module wants to execute an external application EConnMan that does not exist.<ps/>Please install <b>EConnMan</b> application.
da: Denne modul ønsker at eksekvere et eksternt program, EConnMan som ikke findes.<ps/>Installer venligst <b>EConnMan</b>-programmet.

en: This option WILL break your desktop if you don't know what you're doing.<ps/>Do not file bugs about anything that occurs with this option enabled.<ps/>You have been warned.
da: Denne valgmulighed VIL ødelægge dit skrivebord hvis du ikke ved hvad du foretager dig.<ps/>Indsend ikke fejl om noget som sker når denne valgmulighed er aktiveret.<ps/>Du er blevet advaret.

en: Threshold
da: Tærskel

en: Threshold for a thumb drag
da: Tærskel for en træk med tommelfinger

en: Threshold for applying drag momentum
da: Tærskel for anvendelse af trækmoment

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Thumbscroll
da: Tommelfingerrulning

en: Tile
da: Flæselæg

en: Tile dialog windows
da: Fliselæg dialogvinduer

en: Tiling
da: Fliselægning

en: Tiling Configuration
da: Konfiguration af fliselægning

en: Time Between Updates
da: Tid mellem opdateringer

en: Time to defer power-hungry tasks
da: Tid som strømslugende opgaver skal udsættes

en: Timers
da: Timere

en: Tiny
da: Meget lille

en: Title
da: Titel

en: Title Bar
da: Titellinje

en: Title:
da: Titel:

en: To
da: Til

en: To Desktop...
da: Til skrivebord...

en: To Next Desktop
da: Til næste skrivebord

en: To Next Screen
da: Til næste skærm

en: To Previous Desktop
da: Til forrige skrivebord

en: To Previous Screen
da: Til forrige skærm

en: Toggle Borderless State
da: Kantløs tilstand til/fra

en: Toggle Fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

en: Toggle Pinned State
da: Fastgjort tilstand til/fra

en: Toggle Visibility
da: Synlighed til/fra

en: Toggle calendar
da: Kalender til/fra

en: Toggle floating
da: Flydende til/fra

en: Toggle focused client's redirect state
da: Fokuseret klients omdirigeringstilstand til/fra

en: Toggle split mode for new windows.
da: Opdelt tilstand for nye vinduer til/fra.

en: Toggle the named module
da: Navngivne modul til/fra

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Toolbar Contents
da: Værktøjslinjens indhold

en: Toolbar Settings
da: Værktøjslinjeindstillinger

en: Tooltip
da: Værktøjstip

en: Tooltip delay
da: Forsinkelse for værktøjstip

en: Tooltip size (Screen percentage)
da: Størrelse for værktøjstip (skærmprocent)

en: Tooltips
da: Værktøjstips

en: Top
da: Øverst

en: Top Edge
da: Øverste kant

en: Top Left
da: Øverst til venstre

en: Top Left Edge
da: Øverste venstre kant

en: Top Right
da: Øverst til højre

en: Top Right Edge
da: Øverste højre kant

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Top-left Corner
da: Øverst i venstre hjørne

en: Top-right Corner
da: Øverst i højre hjørne

en: Touch
da: Berøring

en: Track launch
da: Kørsel af spor

en: Transience
da: Flygtighed

en: Transient
da: Forbigående

en: Transient For
da: Forbigående for

en: Transients
da: Forbigående

en: Transition Settings
da: Overgangsindstillinger

en: Transitions
da: Overgange

en: Trash
da: Papirkurv

en: Triple buffered swaps
da: Ombytning med triple buffer

en: Types
da: Typer

en: Unable to set a mouse wheel binding without modifiers<ps/>on a window: conflict with existing edje signal bindings.<ps/>FIXME!!!
da: Kan ikke sætte en musehjulsbinding uden modifiers<ps/>på et vindue, konflikt med eksisterende kantsignalbindinger.<ps/>RET MIG!!!

en: Unconfigured
da: Ikke konfigureret

en: Undim
da: Nedton fra

en: Uniconify/Unshade
da: Afikonifiser/afskygge

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Volume
da: Ukendt diskenhed

en: Unknown operation from slave %d
da: Ukendt handling fra slave %d

en: Unknown operation from slave is aborted
da: Ukendt handling fra slave er afbrudt

en: Unload
da: Afindlæs

en: Unmaximize
da: Ikke maksimeret

en: Unmount
da: Afmonter

en: Unmount Error
da: Fejl ved afmontering

en: Unmounted
da: Afmonteret

en: Unpin from Desktop
da: Frigør fra skrivebord

en: Unredirected
da: Ikke-omdirigeret

en: Unset
da: Afsæt

en: Unstable module tainting
da: Ustabil modul-tainting

en: Untitled window
da: Unavngivet vindue

en: Unused
da: Ubrugt

en: Up
da: Op

en: Up/Down select next item in icon view
da: Op/ned vælg næste element i ikonvisning

en: Update Notice
da: Opdateringsnotits

en: Update and re-apply screen setup
da: Opdater og genanvend skærmopsætning

en: Update poll interval
da: Interval for opdateringstræk

en: Updates
da: Opdateringer

en: Upload failed with status code:<ps/>%i
da: Upload mislykkedes med statuskode:<ps/>%i

en: Uploading ...
da: Uploader...

en: Uploading screenshot
da: Uploader skærmbillede

en: Urgency
da: Vigtighed

en: Urgent
da: Haster

en: Urgent Windows
da: Vinduer som haster

en: Urgent popup duration
da: Varighed for pop op som haster

en: Urgent popup sticks on screen
da: Pop op som haster fastgøres på skærmen

en: Use
da: Brug

en: Use Alternate Selection Modifiers
da: Brug alternative valg af modifiers

en: Use Application Provided Icon
da: Brug ikon fra program

en: Use Default
da: Brug standard

en: Use Edje File
da: Brug Edje-fil

en: Use Enlightenment Default Icon Preference
da: Brug Enlightenment standard ikonpræference

en: Use Generated Thumbnail
da: Brug genererede miniature

en: Use Image
da: Brug billede

en: Use No Input Method
da: Brug ingen inputmetode

en: Use PIN (insecure)
da: Brug PIN (usikker)

en: Use Personal Screenlock Password (insecure)
da: Brug personlig adgangskode for skærmlåsning (usikker)

en: Use Profile
da: Brug profil

en: Use Single Click
da: Brug enkelt klik

en: Use System Authentication
da: Brug systemautentifikation

en: Use Theme Icon
da: Brug temaikon

en: Use Theme Wallpaper
da: Brug temaets tapet

en: Use User Defined Icon
da: Brug brugerdefineret ikon

en: Use default
da: Brug standard

en: Use desktop notifications for alert
da: Brug skrivebordsnotifikationer ved besked

en: Use keyboard layout
da: Brug tastaturlayout

en: Use this icon for all files of this type
da: Brug dette ikon til alle filer af denne type

en: Used:
da: Brugt:

en: User Defined Directories
da: Brugerdefinerede mapper

en: User Locks
da: Brugerlåse

en: User defined
da: Brugerdefineret

en: Using menus
da: Brug af menuer

en: Using separator bars
da: Brug af separatorlinjer

en: Utilities
da: Redskaber

en: Utility
da: Redskab

en: Vertical
da: Lodret

en: Very Slow (256 ticks)
da: Meget langsom (256 ticks)

en: Vi style (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)
da: Vi-stil (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)

en: View
da: Vis

en: View Mode
da: Visningstilstand

en: Virtual
da: Virtuelle

en: Virtual Desktop
da: Virtuelt skrivebord

en: Virtual Desktops
da: Virtuelle skriveborde

en: Virtual Desktops Settings
da: Indstillinger for virtuelle skriveborde

en: Visible
da: Synlig

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume changed
da: Lydstyrke ændret

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: WIN
da: VIN

en: Wait longer
da: Vent længere

en: Wake on notification
da: Vågn ved notifikation

en: Wake on urgency
da: Vågn op ved vigtighed

en: Wakeups
da: Opvågninger

en: Wallpaper
da: Tapet

en: Wallpaper Settings
da: Tapetindstillinger

en: Warning
da: Advarsel

en: Warp mouse at end
da: Vrid musen ved udgangen

en: Warp mouse while selecting
da: Vrid musen når der vælges

en: Warp speed
da: Vridningshastighed

en: Warp to owning desktop
da: Vrid til ejet skrivebord

en: Warping
da: Vridning

en: Week
da: Uge

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Welcome to Enlightenment
da: Velkommen til Enlightenment

en: Well done.<ps/>Now to delete the entry we just made...
da: Godt gået.<ps/>Nu skal vi slettet punktet som vi lige har lavet...

en: West
da: Vest

en: What action should be taken with this module?<ps/>
da: Hvilken handling skal foretages med dette modul?<ps/>

en: Whenever a window is clicked
da: Når der klikkes på et vindue

en: Whenever the mouse enters a window
da: Når musen flyttes ind i et vindue

en: Where to place the Wallpaper
da: Hvor tapetet skal placeres

en: Wifi On
da: Wifi tændt

en: Win List
da: Vinduesliste

en: Window
da: Vindue

en: Window : Actions
da: Vindue : Handlinger

en: Window : Focus
da: Vindue : Fokus

en: Window : List
da: Vindue : Liste

en: Window : Moving
da: Vindue : Flytning

en: Window : State
da: Vindue : Tilstand

en: Window Border Selection
da: Valg af vindueskant

en: Window Class
da: Vinduesklasse

en: Window Display
da: Vinduesvisning

en: Window Down
da: Vindue ned

en: Window Focus
da: Vinduesfokus

en: Window Geometry
da: Vinduesgeometri

en: Window Group
da: Vinduesgruppe

en: Window ID
da: Vindues-ID

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Window List Menu
da: Vindueslistemenu

en: Window List Menu Settings
da: Indstillinger for vindueslistemenu

en: Window Locks
da: Vindueslåsninger

en: Window Menu
da: Vinduesmenu

en: Window Process Management
da: Håndtering af vinduesproces

en: Window Remember
da: Husk for vindue

en: Window Remembers
da: Vindue husker

en: Window Role
da: Vinduesrolle

en: Window Switcher
da: Vinduesskifter

en: Window Switcher Settings
da: Indstillinger for vinduesskifter

en: Window Up
da: Vindue op

en: Window cannot be tiled
da: Vindue kan ikke fliselægges

en: Window class
da: Vinduesklasse

en: Window name
da: Vinduesnavn

en: Window on the Left
da: Vinduet til venstre

en: Window on the Right
da: Vindue til højre

en: Window properties are not a unique match
da: Vinduesegenskaber er ikke et unikt match

en: Window stacking layer
da: Vinduesstakningslag

en: Window type
da: Vinduestype

en: Window under the Mouse
da: Vindue under musen

en: Windows
da: Vinduer

en: Windows from other desks
da: Vinduer fra andre skriveborde

en: Windows from other screens
da: Vinduer fra andre skærme

en: Winlist Error
da: Fejl ved vinduesliste

en: Winlist Title
da: Vindueslistetitel

en: Winlist cannot be activated from a signal binding
da: Vinduesliste kan ikke aktiveres fra en signalbinding

en: Winlist cannot be activated from an ACPI binding
da: Vinduesliste kan ikke aktiveres fra en ACPI-binding

en: Winlist cannot be activated from an edge binding
da: Vinduesliste kan ikke aktiveres fra en kantbinding

en: Withdrawn
da: Tilbagetrukket

en: Within
da: Inden for

en: Wrap desktops around when flipping
da: Vrid skriveborde når de vendes

en: X Messages
da: X-meddelelser

en: X11 Basics
da: X11 grundlæggende

en: X509 Encoding failed.
da: X509-kodning mislykkedes.

en: Yes
da: Ja

en: Yes to all
da: Ja til alle

en: Yesterday | %li Days ago
da[0]: I går
da[1]: %li dage siden

en: You
da: Dig

en: You are about to kill %s.<ps/><ps/>Please keep in mind that all data from this window<ps/>which has not yet been saved will be lost!<ps/><ps/>Are you sure you want to kill this window?
da: Du er ved at dræbe %s.<ps/><ps/>Husk venligst på at al data fra dette vindue<ps/>som endnu ikke er blevet gemt, vil gå tabt!<ps/><ps/>Er du sikker på, at du vil dræbe dette vindue?

en: You are executing enlightenment directly. This is
    bad. Please do not execute the "enlightenment"
    binary. Use the "enlightenment_start" launcher. It
    will handle setting up environment variables, paths,
    and launching any other required services etc.
    before enlightenment itself begins running.
da: Du eksekverer enlightenment direkte. Det er skidt.
    Eksekver venligst ikke "enlightenment"-binæren.
    Brug "enlightenment_start"-programstarteren.
    Den vil håndtere opsætning af miljøvariabler, stier,
    og opstart af andre krævede tjenester osv.
    inden selve enlightenment begynder at kører.

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<ps/>properties (such as size, location, border style etc.) to<ps/>a window <hilight>without specifying how to remember it</hilight>.<ps/><ps/>You must specify at least 1 way of remembering this window.
da: Du forsøger at bede Enlightenment om at anvende egenskaber<ps/>(såsom størrelse, placering, rammestil osv.) på et<ps/> vindue <hilight>uden at specificere hvordan det skal huskes</hilight>.<ps/><ps/>Du skal specificere mindst 1 måde hvorpå dette vindue kan huskes.

en: You are trying to ask Enlightenment to remember to apply<ps/>properties (such as size, location, border style etc.) to<ps/>a window that <hilight>does not have unique properties</hilight>.<ps/><ps/>This means it shares Name/Class, Transience, Role etc. properties<ps/>with more than 1 other window on the screen and remembering<ps/>properties for this window will apply to all other windows<ps/>that match these properties.<ps/><ps/>This is just a warning in case you did not intend this to happen.<ps/>If you did, simply press <hilight>Apply</hilight> or <hilight>OK</hilight> buttons<ps/>and your settings will be accepted. Press <hilight>Cancel</hilight> if you<ps/>are not sure and nothing will be affected.
da: Du forsøger at bede Enlightenment om at anvende egenskaber<ps/>(såsom størrelse, placering, rammestil osv.) på et<ps/>vindue som <hilight>ikke har unikke egenskaber</hilight>.<ps/><ps/>Det betyder at det deler egenskaber såsom navn/klasse, overgang, rolle osv. med<ps/>med mere end 1 andet vindue på skærmen, og at huske<ps/> egenskaber for dette vindue vil således anvendes på alle andre vinduer<ps/>der matcher disse egenskaber.<ps/><ps/>Dette er blot en advarsel i tilfælde af at du ikke ønskede dette.<ps/>Hvis du gjorde, så tryk på <hilight>Anvend</hilight> eller <hilight>OK</hilight><ps/>og dine indstillinger vil bliver accepteret. Tryk på <hilight>Annuller</hilight> hvis du<ps/>ikke er sikker, og der vil ikke ske nogen ændringer.

en: You cannot use the right mouse button in the<ps/>shelf for this as it is already taken by internal<ps/>code for context menus.<ps/>This button only works in the popup.
da: Du kan ikke bruge den højre museknap i<ps/>hylden for dette, da det allerede er taget af intern<ps/>kode for genvejsmenuer.<ps/>Denne knap virker kun i pop op'en.

en: You deleted it on your own, you rascal!<ps/>Way to go!
da: Du slettede den selv din slyngel<ps/>Godt gået!

en: You have I/O errors on the disk.<ps/>Maybe it needs replacing?
da: Du har I/O-fejl på disken.<ps/>Måske skal den udskiftes?

en: You have some extra locale environment<ps/>variables set that may interfere with<ps/>correct display of your chosen language.<ps/>If you don't want these affected, use the<ps/>Environment variable settings to unset them.<ps/>The variables that may affect you are<ps/>as follows:<ps/>%s
da: Du har nogle ekstra sprog-miljøvariabler<ps/>sat som kan forstyrre<ps/>korrekt visning af det sprog som du har valgt.<ps/>Ønsker du ikke at de skal påvirkes, så brug<ps/>miljøvariabelindstillingerne for at afsætte dem.<ps/>Variablerne som kan påvirke er<ps/>som følger:<ps/>%s

en: You ran out of space while writing the file.
da: Du løb tør for plads, mens filen blev skrevet.

en: You requested to delete "%s".<ps/><ps/>Are you sure you want to delete this bar source?
da: Du anmodede om at slette "%s".<ps/><ps/>Er du sikker på, at du vil slette denne bar-kilde?

en: You requested to delete this shelf.<ps/><ps/>Are you sure you want to delete it?
da: Du anmodede om at slette denne hylde.<ps/><ps/>Er du sikker på, at du vil slette den?

en: You want to delete the "%s" profile.<ps/><ps/>Are you sure?
da: Du er ved at slette profilen "%s".<ps/><ps/>Er du sikker?

en: Your battery is low!
da: Dit batteri er lavt!

en: Your bindings settings version does not match the current settings version.<ps/>As a result, all bindings have been reloaded from defaults.<ps/>Sorry for the inconvenience.<ps/>
da: Versionen af dine bindingsindstillinger passer ikke med version af de nuværende indstillinger.<ps/>Derfor er alle bindinger blevet genindlæst fra standarder.<ps/>Vi beklager ulejligheden.<ps/>

en: Your display driver does not support OpenGL, GLSL<ps/>shaders or no OpenGL engines were compiled or installed<ps/>for Evas or Ecore-Evas. Falling back to software engine.<ps/><ps/>You will need an OpenGL 2.0 (or OpenGL ES 2.0) capable<ps/>GPU to use OpenGL with compositing.
da: Din skærmdriver understøtter ikke OpenGL, GLSL-shadere<ps/>eller der var ikke kompileret eller installeret nogen OpenGL-motor<ps/>til Evas eller Ecore-Evas. Falder tilbage til software-motor.<ps/><ps/>Du skal bruge en GPU som formår OpenGL 2.0 (eller OpenGL ES 2.0)<ps/>for at bruge OpenGL med komposition.

en: Your display server does not support XComposite, or Ecore-X was built without XComposite support. Note that for composite support you will also need XRender and XFixes support in X11 and Ecore.
da: Din display-server understøtter ikke XComposite, eller også blev Ecore-X bygget uden XComposite-understøttelse. Bemærk at du også behøver XRender- og XFixes-understøttelse i X11 og Ecore, for at få kompositionsunderstøttelse.

en: Your display server does not support XDamage or Ecore was built without XDamage support.
da: Din display-server understøtter ikke XDamage eller også blev Ecore bygget uden XDamage-understøttelse.

en: Your display server does not support the compositor overlay window.
    This is needed for Enlightenment to function.
da: Din display-server understøtter ikke kompositørens overlægningsvindue.
    Det behøves for at Enlightenment kan fungere.

en: Your enlightenment version is<ps/>not the current latest release.<ps/>The latest version is:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>Please visit www.enlightenment.org<ps/>or update your system packages<ps/>to get a new version.
da: Din enlightenment-version er<ps/>ikke den seneste udgivelse.<ps/>Den seneste version er:<ps/><ps/>%s<ps/><ps/>Besøg venligst www.enlightenment.org<ps/>eller opdater dine systempakker<ps/>for at hente en ny version.

en: Your kernel does not support setting the<ps/>CPU frequency at all. You may be missing<ps/>Kernel modules or features, or your CPU<ps/>simply does not support this feature.
da: Din kerne understøtter overhovedet ikke indstilling af CPU-frekvens.<ps/>Du kan være du mangler kerne-moduler eller funktioner, eller at din CPU<ps/>simpelthen ikke understøtter denne funktion.

en: Your module configuration is NEWER than the module version. This is very<ps/>strange. This should not happen unless you downgraded<ps/>the module or copied the configuration from a place where<ps/>a newer version of the module was running. This is bad and<ps/>as a precaution your configuration has been now restored to<ps/>defaults. Sorry for the inconvenience.<ps/>
da: Din modulkonfiguration er NYERE end modulets version. Det er meget<ps/>mærkeligt. Det bør ikke ske, medmindre du nedgraderet<ps/>modulet eller kopieret konfigurationen fra et sted, hvor<ps/>en nyere version af modulet kørte. Det er skidt, og<ps/>som en sikkerhedsforanstaltning er din konfiguration nu blevet gendannet til<ps/>standard. Vi beklager ulejligheden.<ps/>

en: Your settings are NEWER than Enlightenment. This is very<ps/>strange. This should not happen unless you downgraded<ps/>Enlightenment or copied the settings from a place where<ps/>a newer version of Enlightenment was running. This is bad and<ps/>as a precaution your settings have been now restored to<ps/>defaults. Sorry for the inconvenience.<ps/>
da: Dine indstillinger er NYERE end Enlightenment. Det er meget mærkeligt.<ps/>Det bør ikke sker med mindre du nedgraderede Enlightenment<ps/>eller kopierede indstillingerne fra et sted hvor<ps/>der kørte en nyere version af Enlightenment. Dette er skidt og<ps/>som en forholdsregel er dine indstillinger blevet gendannet til standarderne.<ps/>Vi beklager ulejligheden.<ps/>

en: Your system is updated
da: Dit system er opdateret

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: e.g. Saving to disk
da: f.eks. gem på disk

en: execute
da: eksekver

en: quick access name/identifier
da: hurtig adgangsnavn/identifikator

en: read
da: læs

en: syntax: "(0|1) (up|down|left|right)"
da: syntaks: "(0|1) (op|ned|venstre|højre)"

en: wildcard matches are allowed
da: match med jokertegn er tilladt

en: write
da: skriv
