gvfs - en to da translation catalogue (435 entries)

en:  (invalid encoding)
da:  (ugyldig kodning)

en:  <location> <attribute> <values> - set attribute
da:  <placering> <attribut> <værdier> - sæt attribut

en: %s Audio Player
da: %s-lydafspiller

en: %s Camera
da: %s-kamera

en: %s Drive
da: %s-drev

en: %s Encrypted Data
da: %s krypteret data

en: %s Filesystem Service
da: %s-filsystemstjeneste

en: %s Media
da: %s-medie

en: %s on %s
da: %s på %s

en: %s/%s Drive
da: %s/%s-drev

en: %s: %d: Directory or file exists
da: %s: %d: Kataloget eller filen findes

en: %s: %d: Invalid filename
da: %s: %d: Ugyldigt filnavn

en: %s: %d: No such file or directory
da: %s: %d: Ingen sådan fil eller katalog findes

en: %s: %d: Not Supported
da: %s: %d: Ikke understøttet

en: %s: %s, error writing to stdout
da: %s: %s, skrivefejl til standard-uddata

en: %s: %s: error launching application: %s
da: %s: %s: fejl ved programopstart: %s

en: %s: %s: error opening file: %s
da: %s: %s: fejl ved åbning af fil: %s

en: %s: %s: error opening location: %s
da: %s: %s: fejl ved åbning af placering: %s

en: %s: %s: error reading: %s
da: %s: %s: læsefejl: %s

en: %s: %s:error closing: %s
da: %s: %s: fejl ved lukning: %s

en: %s: missing locations
da: %s: mangler placeringer

en: - create directories
da: - opret kataloger

en: - delete files
da: - slet filer

en: - list contents of directories in a tree-like format
da: - udskriv indholdet af kataloger i et træagtigt format

en: - list files at <location>
da: - udskriv filer i <placering>

en: - mount <location>
da: - montér <placering>

en: - move files to trash
da: - flyt filer til papirkurv

en: - rename file
da: - omdøb fil

en: - show info for <location>
da: - vis info for <placering>

en: / on %s
da: / på %s

en: ATA Drive
da: ATA-drev

en: Accounts are unsupported
da: Kontoerne understøttes ikke

en: Append to end of file
da: Føj til slutningen af filen

en: Attribute not specified
da: Attribut ikke angivet

en: Audio CD Filesystem Service
da: Filsystemstjeneste for Audio-CD

en: Audio Disc
da: Audio-disk

en: Audio Player
da: Lydafspiller

en: Automount failed: %s
da: Automontering mislykkedes: %s

en: Backup file creation failed
da: Oprettelse af sikkerhedskopi af filen slog fejl

en: Backup file creation failed: %s
da: Oprettelse af sikkerhedskopifil mislykkedes: %s

en: Backups are not yet supported.
da: Sikkerhedskopier understøttes endnu ikke

en: Blank Blu-Ray Disc
da: Tom Blu-Ray-disk

en: Blank Blu-Ray R Disc
da: Tom Blu-Ray R-disk

en: Blank Blu-Ray RW Disc
da: Tom Blu-Ray RW-disk

en: Blank CD-R Disc
da: Tom CD-R-disk

en: Blank CD-ROM Disc
da: Tom CD-ROM-disk

en: Blank CD-RW Disc
da: Tom CD-RW-disk

en: Blank DVD+R DL Disc
da: Tom DVD+R DL-disk

en: Blank DVD+R Disc
da: Tom DVD+R-disk

en: Blank DVD+RW Disc
da: Tom DVD+RW-disk

en: Blank DVD-RAM Disc
da: Blank DVD-RAM-disk

en: Blank DVD-ROM Disc
da: Tom DVD-ROM-disk

en: Blank DVD-RW Disc
da: Tom DVD-RW-disk

en: Blank Disc
da: Tom disk

en: Blank HD DVD Disc
da: Tom HD DVD-disk

en: Blank HD DVD-R Disc
da: Tom HD DVD-R-disk

en: Blank HD DVD-RW Disc
da: Tom HD DVD-RW-disk

en: Blank MO Disc
da: Tom MO-disk

en: Blu-Ray Disc
da: Blu-Ray-disk

en: Blu-Ray R Disc
da: Blu-Ray R-disk

en: Blu-Ray RW Disc
da: Blu-Ray RW-disk

en: CD-R Disc
da: CD-R-disk

en: CD-ROM Disc
da: CD-ROM-disk

en: CD-RW Disc
da: CD-RW-disk

en: Camera
da: Kamera

en: Can't contact session bus
da: Kan ikke kontakte sessionsbussen

en: Can't copy directory over directory
da: Kan ikke kopiere kataloget over kataloget

en: Can't copy file over directory
da: Kan ikke kopiere fil over katalog

en: Can't eject file
da: Kan ikke skubbe filen ud

en: Can't find metadata file %s
da: Kan ikke finde metadatafilen %s

en: Can't handle version %d of GVfsIcon encoding
da: Kan ikke håndtere version %d af GVfsIcon-kodningen

en: Can't monitor file or directory.
da: Kan ikke overvåge fil eller katalog.

en: Can't mount file
da: Kan ikke montere fil

en: Can't move directory over directory
da: Kan ikke flytte katalog over katalog

en: Can't open directory
da: Kan ikke åbne katalog

en: Can't open mountable file
da: Kan ikke åbne monterbar fil

en: Can't poll file
da: Kan ikke hente data fra fil

en: Can't recursively copy directory
da: Kan ikke kopiere kataloget rekursivt

en: Can't recursively move directory
da: Kan ikke flytte kataloget rekursivt

en: Can't send host identity confirmation
da: Kan ikke sende bekræftelse af værtsidentitet

en: Can't send password
da: Kan ikke sende kodeord

en: Can't start file
da: Kan ikke starte fil

en: Can't stop file
da: Kan ikke stoppe fil

en: Can't unmount file
da: Kan ikke afmontere fil

en: Can't write to directory
da: Kan ikke skrive til katalog

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Login
da: Afbryd indlogning

en: Cannot allocate new file to append to
da: Kan ikke allokere ny fil at skrive videre på

en: Cannot connect to the system bus
da: Kan ikke forbinde til systembussen

en: Cannot create gphoto2 context
da: Kan ikke oprette gphoto2-kontekst

en: Cannot create gudev client
da: Kan ikke oprette gudev-klient

en: Cannot create libhal context
da: Kan ikke oprette libhal-kontekst

en: Cannot find drive %s
da: Kan ikke finde drevet %s

en: Cannot get LUKS cleartext slave
da: Kan ikke hente LUKS-klartekstslave

en: Cannot get LUKS cleartext slave from path `%s'
da: Kan ikke hente LUKS-klartekstslave fra stien "%s"

en: Cannot get data of file to append to
da: Kan ikke hente data fra filen, der skal skrives videre på

en: Cannot initialize libhal
da: Kan ikke initiere libhal

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
da: Kan ikke åbne dataforbindelse. Bliver det forhindret af din brandmur?

en: Cannot read file to append to
da: Kan ikke læse filen, der skal skrives videre på

en: CompactFlash Drive
da: CompactFlash-drev

en: Concatenate files at locations and print to the standard output. Works just like the traditional cat utility, but using gvfs location instead local files: for example you can use something like smb://server/resource/file.txt as location to concatenate.
da: Sammenføj filer på forskellige placeringer og udskriv til standard-uddata. Virker præcis som det traditionelle cat-værktøj, men bruger gvfs-placeringer i stedet for lokale filer: for eksempel kan du skrive smb://server/resource/file.txt som placeringen der skal sammenføjes.

en: Connection refused by server
da: Forbindelse nægtet af server

en: Connection to the device lost
da: Forbindelsen til enheden tabt

en: Copy with file
da: Kopiér med fil

en: Could not create request
da: Kunne ikke oprette forespørgsel

en: Could not find enclosing mount
da: Kunne ikke finde det omsluttende monteringsobjekt

en: Could not parse response
da: Kunne ikke fortolke svaret

en: Couldn't get stream file descriptor
da: Kunne ikke hente fildeskriptor for strømmen

en: Create backup
da: Opret sikkerhedskopi

en: DEST - read from standard input and save to DEST
da: MÅL - læs fra standard-input og gem til DEST

en: DVD+R DL Disc
da: DVD+R DL-disk

en: DVD+R Disc
da: DVD+R-disk

en: DVD+RW Disc
da: DVD+RW-disk

en: DVD-RAM Disc
da: DVD-RAM-disk

en: DVD-ROM Disc
da: DVD-ROM-disk

en: DVD-RW Disc
da: DVD-RW-disk

en: Data connection closed
da: Dataforbindelse lukket

en: Device '%s' is password protected. Enter the password on the device and click 'Try again'.
da: Enheden "%s" er adgangskodebeskyttet. Indtast adgangskoden på enheden og tryk "Prøv igen".

en: Device requires a software update
da: Enheden kræver en softwareopdatering

en: Didn't get stream file descriptor
da: Hentede ikke fildeskriptor for strømmen

en: Digital Camera (%s)
da: Digitalkamera (%s)

en: Directory '%s' is not empty
da: Kataloget "%s" er ikke tomt

en: Directory not empty
da: Kataloget er ikke tomt

en: Directory notification not supported
da: Katalogunderrettelse understøttes ikke

en: Disc
da: Disk

en: Don't follow symlinks
da: Følg ikke symlænker

en: Don't send single MOVED events.
da: Send ikke enkelte MOVED-begivenheder.

en: Don't start fuse.
da: Undlad at starte fuse.

en: Drive %s does not contain audio files
da: Drevet %s indeholder ikke lydfiler

en: Empty response
da: Tomt svar

en: End of stream
da: Slutning af strøm

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data on partition %d.
da: Indtast en adgangskode for at låse diskenheden op
    Diskenheden "%s" indeholder krypterede data på partitionen %d.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data.
da: Indtast en adgangskode for at låse diskenheden op
    Enheden "%s" indeholder krypterede data.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device %s contains encrypted data.
da: Indtast en adgangskode for at låse diskenheden op
    Enheden %s indeholder krypterede data.

en: Enter passphrase for key for ssh as %s on %s
da: Indtast adgangsfrase for nøgle til ssh som %s på %s

en: Enter passphrase for key for ssh on %s
da: Indtast adgangsfrase for nøgle til ssh på %s

en: Enter password for %s
da: Indtast kodeord for %s

en: Enter password for ftp as %s on %s
da: Indtast kodeord for ftp som %s på %s

en: Enter password for ftp on %s
da: Indtast kodeord for ftp på %s

en: Enter password for ssh as %s on %s
da: Indtast adgangskode til ssh som %s på %s

en: Enter password for ssh on %s
da: Indtast adgangskode til ssh på %s

en: Error closing: %s
da: Fejl ved lukning: %s

en: Error connecting to D-Bus: %s
da: Fejl ved forbindelse til D-Bus: %s

en: Error connecting to daemon: %s
da: Fejl ved forbindelse til dæmon: %s

en: Error connecting to socket: %s
da: Fejl ved forbindelse til sokkel: %s

en: Error copying file %s: %s
da: Fejl ved kopiering af filen %s: %s

en: Error creating Avahi resolver: %s
da: Fejl ved oprettelse af Avahi-opløser: %s

en: Error creating backup file: %s
da: Fejl ved oprettelse af sikkerhedskopi af fil: %s

en: Error creating camera
da: Fejl ved oprettelse af kamera

en: Error creating directory
da: Fejl ved oprettelse af katalog

en: Error creating directory: %s
da: Fejl ved oprettelse af katalog: %s

en: Error creating file object
da: Fejl ved oprettelse af filobjekt

en: Error creating socket: %s
da: Fejl ved oprettelse af sokkel: %s

en: Error deleting directory
da: Fejl ved sletning af katalog

en: Error deleting file
da: Fejl ved sletning af fil

en: Error deleting file: %s
da: Fejl ved sletning af fil: %s

en: Error finding enclosing mount: %s
da: Fejl ved søgning efter det omsluttende monteringsobjekt: %s

en: Error from 'paranoia' on drive %s
da: Fejl fra "paranoia" på drevet %s

en: Error getting data from file
da: Fejl ved hentning af data fra fil

en: Error getting device information
da: Fejl ved indhentning af enhedsinformation

en: Error getting file
da: Fejl ved hentning af fil

en: Error getting writable attributes: %s
da: Fejl ved hentning af skrivbare attributter: %s

en: Error in stream protocol: %s
da: Fejl i strømprotokol: %s

en: Error initializing Avahi: %s
da: Fejl ved initiering af Avahi: %s

en: Error initializing camera
da: Fejl ved initiering af kamera

en: Error loading device information
da: Fejl under indlæsning af enhedsinformation

en: Error looking up device information
da: Fejl under opslag af enhedsinformation

en: Error mounting %s: %s
da: Fejl ved montering af %s: %s

en: Error mounting location: %s
da: Fejl ved montering af placering: %s

en: Error moving file %s: %s
da: Fejl ved flytning af filen %s: %s

en: Error moving file: %s
da: Fejl ved flytning af fil: %s

en: Error opening file: %s
da: Fejl ved åbning af fil: %s

en: Error parsing commandline options: %s
da: Fejl under fortolkning af kommandolinjetilvalg: %s

en: Error reading stdin
da: Fejl ved læsning fra stdin

en: Error removing target file: %s
da: Fejl ved fjernelse af destinationsfil: %s

en: Error renaming dir
da: Fejl ved omdøbning af katalog

en: Error renaming file
da: Fejl ved omdøbning af fil

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
da: Fejl ved opløsning af "%s"-tjenesten "%s" på domænet "%s"

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s". One or more TXT records are missing. Keys required: "%s".
da: Fejl ved opløsning af "%s"-tjenesten "%s" på domænet "%s". En eller flere TXT-fortegnelser mangler. Påkrævede nøgler: "%s".

en: Error seeking in stream on camera %s
da: Fejl ved søgning i strøm på kameraet %s

en: Error seeking in stream on drive %s
da: Fejl ved søgning i strøm på drevet %s

en: Error sending fd: %s
da: Fejl ved afsending af fildeskriptor: %s

en: Error setting attribute: %s
da: Fejl ved indstilling af attribut: %s

en: Error setting file metadata: %s
da: Fejl ved indstilling af filmetadata: %s

en: Error setting up camera communications port
da: Fejl under opsætning af kamerakommunikationsport

en: Error trashing file: %s
da: Fejl ved flytning af fil til papirkurv: %s

en: Error unmounting mount: %s
da: Fejl ved afmontering af montering: %s

en: Error while getting mount info: %s
da: Fejl under indhentning af monteringsinformation: %s

en: Error writing file
da: Fejl under skrivning af fil

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Etag not available
da: Etag ikke tilgængeligt

en: FILES... - open FILES with registered application.
da: FILER... - åbn FILER med registreret program.

en: Failed to create active FTP connection.
da: Kunne ikke oprette aktiv FTP-forbindelse.

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
da: Kunne ikke åbne en aktiv FTP-forbindelse. Måske understøtter din router ikke dette?

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
da: Kunne ikke skubbe mediet ud; et eller flere drev på mediet er optaget.

en: Failed to get file list
da: Kunne ikke hente filliste

en: Failed to get folder list
da: Kunne ikke hente mappeliste

en: Failed to mount Windows share
da: Kunne ikke montere Windows-deling

en: Failed to retrieve share list from server
da: Kunne ikke hente delingsliste fra server

en: Failure
da: Mislykkedes

en: File System
da: Filsystem

en: File does not exist
da: Filen findes ikke

en: File doesn't exist
da: Filen findes ikke

en: File exists
da: Filen findes

en: File is directory
da: Filen er et katalog

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
da[0]: Filsystemet er optaget: %d åben fil
da[1]: Filsystemet er optaget: %d åbne filer

en: Filename contains invalid characters.
da: Filnavnet indeholder ugyldige tegn.

en: Filesystem is busy
da: Filsystemet er optaget

en: FireWire Drive
da: FireWire-drev

en: Floppy Disk
da: Diskette

en: Floppy Drive
da: Diskettedrev

en: Follow symlinks, mounts and shortcuts like dirs
da: Følg symlænker, monteringer og genveje som kataloger

en: GVFS Daemon
da: GVFS-dæmon

en: GVFS Metadata Daemon
da: GVFS-metadatadæmon

en: GVfs GDU Volume Monitor
da: Overvågning af diskenheder til GVfs GDU

en: Get filesystem info
da: Hent filsysteminfo

en: HD DVD Disc
da: HD DVD-disk

en: HD DVD-R Disc
da: HD DVD-R-disk

en: HD DVD-RW Disc
da: HD DVD-RW-disk

en: HTTP Client Error: %s
da: HTTP-klientfejl: %s

en: HTTP Error: %s
da: HTTP-fejl: %s

en: Host closed connection
da: Værten lukkede forbindelsen

en: Host key verification failed
da: Godkendelse af værtsnøgle slog fejl

en: Hostname not known
da: Ukendt værtsnavn

en: Insufficient permissions
da: Utilstrækkelige rettigheder

en: Internal Apple File Control error
da: Intern Apple-filkontrolfejl

en: Internal Error (%s)
da: Intern fejl (%s)

en: Internal error: %s
da: Intern fejl: %s

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
da: Ugyldig AFC-placering: skal være på formen afc://uuid:portnummer

en: Invalid Apple File Control data received
da: Ugyldige Apple-filkontroldata modtaget

en: Invalid arguments from spawned child
da: Ugyldige argumenter fra spawnet underproces

en: Invalid attribute info list content
da: Ugyldigt indhold af attribut-infoliste

en: Invalid attribute type %s
da: Ugyldig attributtype %s

en: Invalid backend type
da: Ugyldig backend-type

en: Invalid dbus message
da: Ugyldig dbus-meddelelse

en: Invalid file info format
da: Ugyldig filinformationsformat

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid filename %s
da: Ugyldigt filnavn %s

en: Invalid icon_id '%s' in OpenIconForRead
da: Ugyldig icon_id "%s" i OpenIconForRead

en: Invalid mount spec
da: Ugyldig monteringsspecifikation

en: Invalid reply
da: Ugyldigt svar

en: Invalid reply received
da: Ugyldigt svar modtaget

en: Invalid return value from %s
da: Ugyldig returværdi fra %s

en: Invalid seek type
da: Ugyldig søgetype

en: Items in the trash may not be modified
da: Elementer i papirkurven kan ikke modificeres

en: Jaz Drive
da: Jaz-drev

en: Keep with file when moved
da: Bliv ved fil efter flytning

en: LOCATION... - concatenate LOCATIONS to standard output.
da: PLACERING... - sammenføj PLACERINGER til standard-uddata.

en: List
da: Udskriv

en: List writable attributes
da: Udskriv skrivbare attributter

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Location is already mounted
da: Placeringen er allerede monteret

en: Location is not mountable
da: Placeringen kan ikke monteres

en: Location not specified
da: Placering ikke angivet

en: Lockdown Error: Invalid Argument
da: Nedlåsningsfejl: Ugyldigt argument

en: Log In Anyway
da: Log ind alligevel

en: Login dialog cancelled
da: Logind-dialog afbrudt

en: MO Disc
da: MO-disk

en: Main daemon for GVFS
da: Hoveddæmon for GVFS

en: Malformed dns-sd encoded_triple '%s'
da: Fejlformet dsn-sd encoded_triple "%s"

en: Malformed icon identifier '%s'
da: Fejlformet ikonidentifikator "%s"

en: Malformed input data for GVfsIcon
da: Fejlformet inddata for GVfsIcon

en: Mass Storage Drive
da: Mass Storage-drev

en: MemoryStick Drive
da: MemoryStick-drev

en: Metadata daemon for GVFS
da: Metadatadæmon til GVFS

en: Missing operand
da: Manglende operand

en: Mixed Audio/Data Disc
da: Blandet lyd-/datadisk

en: Monitor events
da: Overvåg begivenheder

en: Mount as mountable
da: Montér som montérbar entitet

en: Mount volume with device file
da: Montér diskenhed med enhedsfil

en: Mounted %s at %s
da: Monterede %s på %s

en: Name already exists
da: Navnet findes allerede

en: Network
da: Netværk

en: Network Location Monitor
da: Netværksstedsovervåger

en: New name too long
da: Det nye navn er for langt

en: No camera specified
da: Intet kamera angivet

en: No device specified
da: Ingen enhed angivet

en: No drive specified
da: Intet drev angivet

en: No hostname specified
da: Intet værtsnavn angivet

en: No media in the drive
da: Intet medie i drevet

en: No mount type specified
da: Ingen monteringstype angivet

en: No route to host
da: Ingen rute til vært

en: No space left on server
da: Ikke mere plads på serveren

en: No such file
da: Filen findes ikke

en: No such file %s on drive %s
da: Filen %s findes ikke på drevet %s

en: No such file or directory
da: Filen eller kataloget findes ikke

en: No such file or directory in target path
da: Filen eller kataloget findes ikke i destinationsstien

en: No volume for device file %s
da: Ingen diskenhed for enhedsfilen %s

en: Not a WebDAV enabled share
da: Ikke en WebDAV-aktiveret deling

en: Not a directory
da: Ikke en mappe

en: Not a mountable file
da: Ikke en monterbar fil

en: Not a regular file
da: Ikke en regulær fil

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Not supported (not same directory)
da: Ikke understøttet (ikke samme katalog)

en: Not supported (src is dir, dst is dir)
da: Ikke understøttet (kilde er katalog, destination er katalog)

en: Not supported (src is dir, dst is existing file)
da: Ikke understøttet (kilde er katalog, destination er eksisterende fil)

en: Not supported (src is file, dst is dir)
da: Ikke understøttet (kilde er fil, destination er katalog)

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting option like -n, -T or other.
da: NB: send dette (pipe) gennem cat hvis du skal bruge cats formatteringstilvalg såsom -n og -T.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
da: Et eller flere programmer forhindrer afmonteringsoperationen.

en: Only create if not existing
da: Opret kun hvis mål ikke findes

en: Opens the file(s) with the default application registered to handle the type of the file.
da: Åbner filen eller filerne med det forvalgte program for den pågældende filtype.

en: Operation failed
da: Operationen slog fejl

en: Operation not supported by backend
da: Operationen understøttes ikke af backend

en: Operation not supported, files on different mounts
da: Operationen er ikke tilladt, filer er på forskellige monteringspunkter

en: Operation unsupported
da: Operationen understøttes ikke

en: Operation was cancelled
da: Operationen blev annulleret

en: Page type unknown
da: Ukendt sidetype

en: Password dialog cancelled
da: Kodeordsdialog afbrudt

en: Password required for %s
da: %s kræver en adgangskode

en: Password required for share %s on %s
da: Delingen %s på %s kræver et kodeord

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Please enter proxy password
da: Indtast venligst et proxy-kodeord

en: Print new etag at end
da: Udskriv nyt etag i slutningen

en: Protocol error
da: Protokolfejl

en: Rename successful. New uri: %s
da: Omdøbning fuldført. Ny uri: %s

en: Replace old daemon.
da: Erstat gammel dæmon.

en: Response invalid
da: Ugyldigt svar

en: SCSI Drive
da: SCSI-drev

en: SD/MMC Drive
da: SD/MMC-drev

en: SOURCE... DEST - copy file(s) from SOURCE to DEST
da: KILDE... MÅL - kopiér filer fra KILDE til MÅL

en: SOURCE... DEST - move file(s) from SOURCE to DEST
da: KILDE... MÅL - flyt filer fra KILDE til MÅL

en: Seek not supported on stream
da: Søgning understøttes ikke for denne strøm

en: Service %d on Apple Mobile Device
da: Tjeneste %d på Apple Mobile Device

en: Settable attributes:
da: Sætbare attributter:

en: Show completions
da: Vis fuldførelser

en: Show extra information for List and Monitor
da: Vis ekstra information ved Udskriv og Overvåg

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: SmartMedia Drive
da: SmartMedia-drev

en: Software RAID Drive
da: Sofware-RAID-drev

en: Start Anyway
da: Start alligevel

en: Start drive in degraded mode?
    Starting a drive in degraded mode means that the drive is no longer tolerant to failures. Data on the drive may be irrevocably lost if a component fails.
da: Start drevet i degraderet tilstand?
    At starte et drev i degraderet tilstand betyder, at drevet ikke længere er fejltolerant. Data på drevet kan gå permanent tabt hvis en komponent fejler.

en: Symlinks not supported by backend
da: Backend understøtter ikke symbolske links

en: Tape Drive
da: Bånddrev

en: Target %s is not a directory
da: Målet %s er ikke et katalog

en: Target file already exists
da: Destinationsfilen findes allerede

en: Target file exists
da: Destinationsfilen findes

en: The FTP server is busy. Try again later
da: FTP-serveren er optaget. Prøv igen senere

en: The attributes to get
da: Attributter at hente

en: The connection was interrupted
da: Forbindelsen blev afbrudt

en: The device did not respond
da: Enheden svarede ikke

en: The directory is not empty
da: Kataloget er ikke tomt

en: The etag of the file being overwritten
da: Etag for filen, der overskrives

en: The file does not exist or isn't an audio track
da: Filen findes ikke eller er ikke et lydspor

en: The file is not a directory
da: Filen er ikke et katalog

en: The file is not a mountable
da: Filen er ikke en montérbar entitet

en: The file was externally modified
da: Filen blev modificeret udefra

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
da: Identiteten af den fjerne computer (%s) er ukendt.
    Dette sker når du logger ind på en computer første gang.
    
    Identiteten som sendes af den fjerne computer er %s. Hvis du vil være fuldstændig sikker på at det er sikkert at fortsætte, så kontakt systemadministratoren.

en: The specified location is not mounted
da: Den angivne placering er ikke monteret

en: The specified location is not supported
da: Den angivne placering understøttes ikke

en: The trash folder may not be deleted
da: Papirkurvskataloget kan ikke slettes

en: Thumb Drive
da: Thumb-drev

en: Timed out resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
da: Tidsudløb ved opløsning af "%s"-tjenesten "%s" på domænet "%s"

en: Timed out when logging in
da: Tidsudløb ved indlogning

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: Trash
da: Papirkurv

en: Try "%s --help" for more information.
da: Prøv "%s --help" for mere information.

en: Try again
da: Prøv igen

en: USB Drive
da: USB-drev

en: USB support missing. Please contact your software vendor
da: USB-understøttelse mangler. Kontakt venligst din softwareforhandler

en: Unable to create temporary directory
da: Kan ikke oprette midlertidigt katalog

en: Unable to create temporary file
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil

en: Unable to find supported ssh command
da: Kunne ikke finde en understøttet ssh-kommando

en: Unable to move metadata keys
da: Kan ikke flytte metadatanøgler

en: Unable to remove metadata keys
da: Kan ikke fjerne metadatanøgler

en: Unable to set metadata key
da: Kan ikke indstille metadatanøgle

en: Unable to spawn ssh program
da: Kunne ikke starte ny instans af ssh-program

en: Unable to spawn ssh program: %s
da: Kunne ikke starte ny instans af ssh-program: %s

en: Unable to unset metadata key
da: Kan ikke nulstille metadatanøgle

en: Unexpected end of stream
da: Uventet slutning på strøm

en: Unexpected reply from server
da: Uventet svar fra server

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
da: Uhåndteret Apple-filkontrolfejl (%d)

en: Unhandled Lockdown error (%d)
da: Uhåndteret nedlåsningsfejl (%d)

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
da: Uhåndteret libimobiledevice-fejl (%d)

en: Unmount
da: Afmontér

en: Unmount Anyway
da: Afmontér alligevel

en: Unmount all mounts with the given scheme
da: Afmontér alle monteringer med den givne metode

en: Unnamed Drive
da: Unavngivet drev

en: Unnamed Drive (%s)
da: Unavngivet drev (%s)

en: Unsupported network protocol
da: Uunderstøttet netværksprotokol

en: Unsupported seek type
da: Uunderstøttet søgningstype

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
da: Brug: %s --spawner dbus-id objektsti

en: Usage: %s key=value key=value ...
da: Brug: %s nøgle=værdi nøgle=værdi ...

en: Use a long listing format
da: Brug et langt udskriftsformat

en: Value not specified
da: Værdi ikke angivet

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
da: Diskenheden er optaget
    Et eller flere programmer optager diskenheden.

en: WebDAV on %s
da: WebDAV på %s

en: WebDAV share
da: WebDAV-tjeneste

en: When creating a file, restrict access to the current user only
da: Begræns adgang til kun den aktuelle bruger, når en fil oprettes

en: Windows Network
da: Windows-netværk

en: Windows Network Filesystem Service
da: Filsystemstjeneste til Windows-netværk

en: Windows Shares Filesystem Service
da: Filsystemstjeneste for Windows-delinger

en: Windows shares on %s
da: Windows-delinger på %s

en: Writable attribute namespaces:
da: Navnerum for skrivbare attributter:

en: Zip Drive
da: Zip-drev

en: attribute type [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv, unset]
da: attributtype [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv, unset]

en: attributes:
da: attributter:

en: backup existing destination files
da: opret sikkerhedskopier af eksisterende destinationsfiler

en: backups not supported yet
da: sikkerhedskopier understøttes endnu ikke

en: cdda mount on %s
da: cdda-montering på %s

en: create parent directories
da: opret ophavskataloger

en: directory
da: katalog

en: display name: %s
da: visningsnavn: %s

en: edit name: %s
da: redigeringsnavn: %s

en: error starting mount daemon
da: fejl ved opstart af monteringsdæmon

en: files
da: filer

en: ftp as %s on %s
da: ftp som %s på %s

en: ftp on %s
da: ftp på %s

en: gphoto2 mount on %s
da: gphoto2-montering på %s

en: hidden
da: skjult

en: ignore nonexistent files, never prompt
da: ignorér ikke-eksisterende filer, spørg aldrig

en: invalid type
da: ugyldig type

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
da: libimobiledevice-fejl: Ugyldigt argument

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
da: libimobiledevice-fejl: Ingen enhed fundet. Sikr dig at usbmuxd er korrekt konfigureret.

en: locations
da: placeringer

en: mountable
da: montérbar entitet

en: mountpoint for %s already running
da: monteringspunkt for %s kører allerede

en: name: %s
da: navn: %s

en: never follow symbolic links
da: følg aldrig symbolske lænker

en: no target directory
da: intet målkatalog

en: overwrite %s?
da: overskriv %s?

en: preserve all attributes
da: bevar alle attributter

en: progress
da: fremgang

en: prompt before overwrite
da: spørg før der overskrives

en: regular
da: regulær

en: sftp for %s on %s
da: sftp for %s på %s

en: sftp on %s
da: sftp på %s

en: shortcut
da: genvej

en: show progress
da: vis fremgang

en: size:
da: størrelse:

en: special
da: speciel

en: ssh program unexpectedly exited
da: ssh-programmet afsluttede uventet

en: symlink
da: symlænke

en: unknown
da: ukendt

en: values must be string or list of strings
da: værdier skal være strenge eller lister af strenge
