HexChat - en to da translation catalogue (1279 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
da: 
    DCC GET <kaldenavn>                     - acceptér en tilbudt fil
    DCC SEND [-maxcps=#] <kaldenavn> [fil]  - sender en fil til nogen
    DCC PSEND [-maxcps=#] <kaldenavn> [fil] - sender en fil ved at bruge passiv-tilstand
    DCC LIST                                - vis DCC-liste
    DCC CHAT <kaldenavn>                    - tilbyd DCC-CHAT til nogen
    DCC PCHAT <kaldenavn>                   - tilbyder DCC-CHAT ved at bruge passiv-tilstand
    DCC CLOSE <type> <kaldenavn> <fil>         eksempel:
             /dcc close send johnhansen fil.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
da: 
    Der er ingen hjælp til den kommando.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
da: 
    TRAY -f <timeout> <fil1> [<fil2>] Blink bakke mellem to ikoner.
    TRAY -f <filnavn>                  Sæt bakke til et fast ikon.
    TRAY -i <nummer>                    Blink bakke med et internt ikon.
    TRAY -t <tekst>                      Sæt bakkens værktøjstip.
    TRAY -b <titel> <tekst>              Sæt bakkens ballon.

en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
da:  Ref#  Sekunder  Gentag  Kommando 

en:  has been build without plugin support.
da:  er blevet bygget uden understøttelse af plugins.

en: !Leave ports at zero for full range.
da: !Opgiv værdien af porte til nul for fuldstændigt interval.

en: $ Number
da: $ tal

en: $tNotify list is empty.
da: $tNotifikationsliste er tom.

en: %C16,17  Notify List
da: %C16,17  Notifikationsliste

en: %C16,17 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
da: %C16,17 Værtsmaske PRIV NOTI CHAN CTCP DCC INVI UNIG

en: %C16,17 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
da: %C16,17 Type Til/fra Status Størrelse Pla Fil

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
da: %C18*%O$t%C18$1%O tilføjet til notifikationsliste.

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
da: %C19*%O$t%C19Du er blevet dræbt af %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
da: %C19*%O$tTaler nu på %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
da: %C19*%O$tDu er blevet sparket fra %C22$2%C af %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
da: %C19*%O$tDu har forladt kanalen %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
da: %C19*%O$tDu har forladt kanalen %C22$3%O

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
da: %C20*%O$tKan ikke deltage i %C22$1%C (%C20kanalen er kun per invitation%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
da: %C20*%O$tKan ikke deltage i %C22$1%C (%C20kræver nøgleord%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
da: %C20*%O$tKan ikke deltage i %C22$1%C (%C20brugergrænse nået%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
da: %C20*%O$tForbindelse fejlede (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
da: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' til %C18$3%O stoppede, afbryder.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
da: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' til %C18$3%O fik timeout, afbryder.

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
da: %C20*%O$tDCC $1 forbindelsesforsøg til %C18$2%O fejlede (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
da: %C20*%O$tDCC-CHAT til %C18$1%O tabt (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
da: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' fra %C18$3%O fejlede (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
da: %C20*%O$tDCC RECV: Kan ikke åbne '%C23$1%C' til skrivning (%C20$2%O)

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
da: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' til %C18$2%C fejlede (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
da: %C20*%O$tForbindelse afbrudt (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
da: %C20*%O$tKaldenavn er fejlbehæftet eller allerede i brug. Brug /NICK for at prøve et andet.

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
da: %C20*%O$tIntet ping-svar i %C24$1%O sekunder, afbryder forbindelsen.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
da: %C20*%O$tIngen sådan DCC.

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
da: %C20*%O$tModtog en forkert udformet DCC-anmodning fra %C18$1%O.$a010%C23*%O$tIndhold af pakke: %C23$2%O

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
da: %C20*%O$tUkendt vært. Skrev du forkert?

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
da: %C20*%O$tDu er nu kendt som %C18$2%O

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
da: %C20*%O$tDu har inviteret %C18$1%O til %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
da: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O på %C24$4%O af %C26$3%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%C har ændret emnet til: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
da: %C22*%O$t%C26$1%C har sparket %C18$2%C fra %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%C sætter undtagelse på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%C sætter invitationsundtagelse på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O giver kanal halv-operatørstatus til %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O giver kanaloperatørstatus til %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O giver stemme til %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner udelukkelse på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner kanal halv-operatørstatus fra %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner kanal-nøgleord

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner kanaloperatørstatus fra %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner undtagelse på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner invitationsundtagelse på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner stille på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner brugergrænse

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O fjerner stemme fra %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O sætter udelukkelse på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O sætter kanal-nøgleord til %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O sætter kanalgrænse til %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O sætter tilstand %C24$2$3%O på %C22$4%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
da: %C22*%O$t%C26$1%O sætter stille på %C18$2%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
da: %C22*%O$tKan ikke deltage i %C22$1 %O(%C20Du er udelukket%O).

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
da: %C22*%O$tKanal %C22$1%O oprettet på %C24$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
da: %C22*%O$tKanal %C22$1%O tilstande: %C24$2

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
da: %C22*%O$tKanal %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
da: %C22*%O$tEmne for %C22$1%C er: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
da: %C22*%O$tEmne for %C22$1%C sat af %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
da: %C22*%O$tBrugere på %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
da: %C23*$t$1 ($3%C23) deltager

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
da: %C23*%O$t%C23$1%O brugere i notifikationsliste.

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
da: %C23*%O$t%C28$1%C er allerede i brug. Prøver igen med %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
da: %C23*%O$t%C28$1%C er fejlbehæftet. Prøver igen med %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
da: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OSlut på WHOIS-liste.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
da: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C er fraværende %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
da: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Rigtig vært: %C23$2%O, rigtig IP: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
da: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O passiv %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
da: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O passiv %C23$2%O, indlogning: %C23$3%O

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
da: %C23*%O$tGodkendelse via SASL som %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
da: %C23*%O$tAnmodede formåenheder: %C29$1%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
da: %C23*%O$tUnderstøttede formåenheder: %C29$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
da: %C23*%O$tForbundet. Logger ind nu.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
da: %C23*%O$tOpretter forbindelse til %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
da: %C23*%O$tDCC-CHAT til %C18$1%O afbrudt.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
da: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' til %C18$1%O afbrudt.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
da: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' til %C18$1%O afbrudt.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
da: %C23*%O$tIngen proces kører i øjeblikket

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
da: %C23*%O$tIntet sådan DCC-tilbud.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
da: %C23*%O$tNotifikation: %C18$1%C er fraværende (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
da: %C23*%O$tNotifikation: %C18$1%C er tilbage

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
da: %C23*%O$tNotifikation: %C18$1%C er offline (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
da: %C23*%O$tNotifikation: %C18$1%C er online (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
da: %C23*%O$tModtog '%C23$1%C' fra %C18$2%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
da: %C23*%O$tStoppede forrige forbindelsesforsøg (%C24$1%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
da: %C23*%O$tFilen '%C24$1%C' findes allerede. Gemmer den i stedet som '%C23$2%O'.

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
da: %C24*$t$1 ($2%C24) er gået

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
da: %C24*$t$1 ($2%C24) er gået ($4)

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
da: %C24*$t$1 har afsluttet ($2)

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
da: %C24*%C$tModtog en CTCP %C24$1%C fra %C18$2%C (til %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
da: %C24*%O$t%C18$1%C har tilbudt '%C23$2%C' (%C24$3%O byte)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
da: %C24*%O$t%C18$1%C har anmodet at genoptage '%C23$2%C' fra %C24$3%O.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
da: %C24*%O$t%C18$1%O slettet fra notifikationsliste.

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
da: %C24*%O$t%C26$1%C sætter tilstande %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
da: %C24*%O$t%C28$1%O er nu kendt som %C18$2%O

en: %C24*%O$tA process is already running
da: %C24*%O$tA proces kører allerede

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
da: %C24*%O$tTilbyder allerede CHAT til %C18$1%O

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
da: %C24*%O$tDCC-CHAT-forbindelse etableret til %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
da: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' fra %C18$3%O fuldført %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
da: %C24*%O$tDCC RECV-forbindelse etableret til %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
da: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' til %C18$2%C fuldført %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
da: %C24*%O$tDCC SEND-forbindelse etableret til %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
da: %C24*%O$tFandt din IP: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
da: %C24*%O$tSlår IP-numre op for %C18$1%O...

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
da: %C24*%O$tTilbyder '%C24$1%O' til %C18$2%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
da: %C24*%O$tTilbyder DCC-CHAT til %C18$1%O

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
da: %C24*%O$tPing-svar fra %C18$1%C: %C24$2%O sekund(er)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
da: %C24*%O$tModtog en CTCP %C24$1%C fra %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
da: %C24*%O$tModtog en CTCP-lyd %C24$1%C fra %C18$2%C (til %C22$3%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
da: %C24*%O$tModtog en CTCP-lyd %C24$1%C fra %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
da: %C24*%O$tModtog et DCC-CHAT-tilbud fra %C18$1%O

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
da: %C24*%O$tDu er blevet inviteret til %C22$1%O af %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
da: %C29*%O$t%C29MOTD sprunget over%O

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
da: %C29*%O$tKendte formåenheder: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
da: %C29*%O$tFjernet formåenheder: %C29$2%O

en: %C29*%O$tConnected.
da: %C29*%O$tForbundet.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
da: %C29*%O$tOpslag efter %C29$1%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
da: %O%C18$1%O tilføjet til ignorerliste.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
da: %O%C18$1%O fjernet fra ignorerliste.

en: %OIgnore list is empty.
da: %OIgnorerliste er tom.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
da: %OIgnorer på %C18$1%O ændret.

en: %UChannel          Users   Topic
da: %UKanal          Brugere   Emne

en: %d bytes
da: %d byte

en: %d hours ago
da: %d timer siden

en: %d minutes ago
da: %d minutter siden

en: %d nicks selected.
da: %d kaldenavne valgt.

en: %d ops, %d total
da: %d kanaloperatører, %d total

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
da: %n=Kaldenavn
    %p=Adgangskode
    %r=Rigtige navn
    %u=Brugernavn

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
da: %s tilbyder "%s". Accepterer du?

en: %s on %s by %s
da: %s på %s af %s

en: %s plugin loaded
da: %s plugin indlæst

en: %s plugin unloaded
da: %s plugin fjernet

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
da: %s=Server %c=Kanal %n=Netværk.

en: %u channel messages. - %s
da: %u kanalmeddelelser. - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
da: %u fil-tilbud, seneste fra: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
da: %u fremhævede meddelelser, seneste fra: %s (%s) - %s

en: %u minutes ago
da: %u minutter siden

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
da: %u private meddelelser, seneste fra: %s (%s) - %s

en: (Disabled)
da: (deaktiveret)

en: *	Error starting identd server: %s
da: *	Fejl ved start af identd-server: %s

en: *	Servicing ident request from %s as %s
da: *	Servicerer ident-anmodning fra %s som %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
da: * Kan ikke åbne logfil(er) til skrivning. Tjek
    tilladelserne på %s

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
da: * At køre IRC som root er dumt! Du bør oprette
      en almindelig bruger og bruge den til at logge ind.

en: *!*@*.host
da: *!*@*.vært

en: *!*@domain
da: *!*@domæne

en: *!*user@*.host
da: *!*bruger@*.vært

en: *!*user@domain
da: *!*bruger@domæne

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
da: **** BEGYNDER LOGNING KL. %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
da: **** AFSLUTTER LOGNING KL. %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
da: *ADVARSEL*
    At auto-acceptering af DCC til din hjemmemappe
    kan være farligt og kan udnyttes. Eksempelvis:
    Nogen kunne sende dig en .bash_profile

en: <b>Bold</b>
da: <b>Fed</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
da: <i>(ingen forslag)</i>

en: <i>Italic</i>
da: <i>Kursiv</i>

en: <none>
da: <ingen>

en: <u>Underline</u>
da: <u>Understreget</u>

en: A-Z
da: A-Å

en: A-Z, ops first
da: A-Å, operatører først

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
da: ADDBUTTON <navn> <handling>, tilføj en knap under brugerlisten

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
da: ADDSERVER <NytNetværk> <nyserver/6667>, tilføjer et nyt netværk med en ny server til netværkslisten

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
da: ALLCHAN <kommando>, sender en kommando til alle de kanaler du er i

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
da: ALLCHANL <kommando>, sender en kommando til alle kanaler på den nuværende server

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
da: ALLSERV <kommando>, sender en kommando til alle de servere du er i

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
da: AWAY [<begrundelse>], sætter dig fraværende (brug /BACK til at fjerne)

en: Abort
da: Afbryd

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Accept
da: Acceptér

en: Accept invalid SSL certificates
da: Acceptér ugyldige SSL-certifikater

en: Account
da: Konto

en: Account unknown
da: Konto ukendt

en: Account:
da: Konto:

en: Acknowledged Capabilities
da: Kendte formåenheder

en: Action Upon Double Click
da: Handling ved dobbeltklik

en: Active
da: Aktiv

en: Add
da: Tilføj

en: Add "%s" to Dictionary
da: Tilføj "%s" til ordbog

en: Add...
da: Tilføj...

en: Added server %s to network %s.
da: Tilføjede serveren %s til netværket %s.

en: Address:
da: Adresse:

en: Adult Entertainment
da: Voksenunderholdning

en: Advanced
da: Avanceret

en: Aland Islands
da: Åland

en: Albania
da: Albanien

en: Albanian
da: Albansk

en: Alerts
da: Underretninger

en: Algeria
da: Algeriet

en: All connections
da: Alle forbindelser

en: All downloads combined:
da: Alle downloads lagt sammen:

en: All uploads combined:
da: Alle uploads lagt sammen:

en: Already marked away: %s
da: Allerede markeret som fraværende: %s

en: Already marked back.
da: Allerede markeret som tilbage.

en: Alternative fonts:
da: Alternative skrifttyper:

en: Always
da: Altid

en: American Samoa
da: Samoa

en: Amharic
da: Amharisk

en: An hour ago
da: En time siden

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Appearance
da: Udseende

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
da: Er du sikker på, dette er en SSL-kompatibel server og port?

en: Are you sure you want to quit?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: Are you sure you want to remove all ignores?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle ignoreringer?

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle viste poster i %s?

en: Armenia
da: Armenien

en: Ascension Island
da: Ascension

en: Asia-Pacific Region
da: Asien-stillehavsregion

en: Ask for confirmation
da: Spørg efter bekræftelse

en: Ask for download folder
da: Spørg efter downloadmappe

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
da: Spørger IRC-serveren om din virkelige adresse. Brug dette, hvis du har en adresse af typen 192.168.*.*!

en: Asturian
da: Asturisk

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
da: Prøv at bruge denne udelukkelsesmaske, når der udelukkes eller sættes på stille. (kræver irc_who_join)

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Auto Copy Behavior
da: Auto-kopiér opførsel

en: Auto Open DCC Windows
da: Åbn automatisk DCC-vinduer

en: Auto Replace
da: Erstat automatisk

en: Auto accept file offers:
da: Acceptér automatisk fil-tilbud:

en: Auto join delay:
da: Auto-deltagforsinkelse:

en: Auto reconnect delay:
da: Forsinkelse ved autogentilslutning:

en: Autojoin Channel
da: Auto-deltag i kanal

en: Autojoin channels
da: Auto-deltag i kanaler

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatically change status when hiding to tray.
da: Skift automatisk status ved når der skjules til bakke.

en: Automatically copy selected text
da: Kopiér automatisk den valgte tekst

en: Automatically include color information
da: Inkluder automatisk farve information

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
da: Inkluder automatisk farveinformation i kopierede linjer af tekst. Ellers inkluder farveinformation hvis Ctrl-tasten holdes nede ved valg.

en: Automatically include timestamps
da: Inkluder automatisk tidsstempler

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
da: Inkluder automatisk tidsstempler i kopierede linjer af tekst. Ellers inkluder tidsstempler hvis Shift-tasten holdes nede ved valg.

en: Automatically mark away/back
da: Markér automatisk fraværende/tilbage

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
da: Genopret automatisk forbindelse til servere når forbindelsen afbrydes

en: Automatically unmark away
da: Automatisk markering af fraværende

en: Aviation-Related Fields
da: Luftfartsrelaterede områder

en: Away
da: Fraværende

en: Away Msg:
da: Fraværende-meddelelse:

en: Away Reason
da: Begrundelse for fravær

en: Away Tracking
da: Fraværende-sporing

en: Away reason
da: Fraværs-grund

en: Away user:
da: Fraværende bruger:

en: Away:
da: Fraværende:

en: Azerbaijan
da: Azerbajdzjan

en: Azerbaijani
da: Azerbajdzjan

en: BACK, sets you back (not away)
da: BACK, sætter dig som tilbage (ikke fraværende)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
da: BAN <maske> [<udelukkelsestype>], udelukker alle, der matcher masken, fra den aktuelle kanal. Hvis de allerede er på kanalen vil dette ikke sparke dem ud (kræver kanaloperatorstatus)

en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Bad arguments for user command.
da: Forkerte argumenter for brugerkommando.

en: Ban
da: Udeluk

en: Ban List
da: Udelukkelsesliste

en: Ban List (%s) - %s
da: Udelukkelsesliste (%s) - %s

en: Ban Type:
da: Udelukkelsestype:

en: Ban time
da: Udelukkelsestid

en: Banmask
da: Udelukkelsesmaske

en: Bans
da: Udelukkelser

en: Basque
da: Baskisk

en: Beep on _Message
da: Bip ved _meddelelse

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
da: Start minimeret. Niveau 0=Normal 1=Ikonificeret 2=Aktivitetsfelt

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Belgium
da: Belgien

en: Bind to:
da: Bind til:

en: Blink Task _Bar
da: Blink _værktøjslinjen

en: Blink Tray _Icon
da: Blink felt_ikonen

en: Blink task bar on:
da: Blink værktøjslinjen ved:

en: Blink tray icon on:
da: Blink bakkeikon ved:

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien og Hercegovina

en: Both
da: Begge

en: Bottom
da: Bund

en: Bounce dock icon on:
da: Hop dok-ikon ved:

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Brazil
da: Brasilien

en: British Channel Isles
da: Britiske kanaløer

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk territorium i Indiske Ocean

en: British Virgin Islands
da: Britiske Jomfruøer

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Businesses
da: Virksomheder

en: Bypass proxy server
da: Forbigå proxyserver

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
da: CHANOPT [-quiet] <variabel> [<værdi>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
da: CHARSET [<kodning>], hent eller sæt kodningen, der bruges til den nuværende forbindelse

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
da: CLEAR [ALL|HISTORY[-]<mængde>], Rydder det aktive tekstvindue eller kommandohistorie

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
da: CLOSE [-m], lukker den nuværende fane. Vinduet lukkes, hvis dette er den eneste åbne fane. Er "-m"-flaget angivet, lukkes alle anmodninger.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
da: COUNTRY [-s] <kode|jokertegn>, finder en landekode, eksempelvis: dk = danmark

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
da: CTCP <kaldenavn> <meddelelse>, sender CTCP-meddelelsen til kaldenavnet, typiske meddelelser er VERSION og USERINFO

en: CTCP Replies
da: CTCP-svar

en: CTCP Replies - %s
da: CTCP-svar - %s

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
da: CTCP-svar - specialkoder:
    
    %d  =  data (hele ctcp-kommandoen)
    %e  =  aktuelt netværksnavn
    %m  =  maskininformation
    %s  =  kaldenavnet som sendte ctcp-kommandoen
    %t  =  tid/dato
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 til slutningen på linjen
    &3  =  ord 3 til slutningen på linjen

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
da: CYCLE [<kanal>], forlader aktuelle eller angiven kanal og deltager igen med det samme

en: C_lear Text
da: _Ryd tekst

en: C_onnect
da: _Opret forbindelse

en: Cameroon
da: Kamerun

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot access %s
da: Kan ikke tilgå %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
da: Kan ikke få adgang til fil: %s
    %s.
    Genoptagelse ikke mulig.

en: Cannot assign that address
da: Kan ikke tildele denne adresse

en: Cannot read sound file:
    %s
da: Kan ikke læse lydfil:
    %s

en: Cannot read that file.
da: Kan ikke læse dén fil.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
da: Kan ikke oversætte værtsnavnet %s
    Tjek dine IP-indstillinger!

en: Cannot resume the same file from two people.
da: Kan ikke genoptage samme fil fra to personer.

en: Cannot write to that file.
da: Kan ikke skrive til dén fil.

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Catalan
da: Catalansk

en: Categories
da: Kategorier

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske republik

en: Chad
da: Tchad

en: Channel
da: Kanal

en: Channel List (%s) - %s
da: Kanalliste (%s) - %s

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
da: Kanalmedlemsskab/"er en IRC-operatør"

en: Channel Message
da: Kanalmeddelelse

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Channel Tab
da: Kanal-faneblad

en: Channel Window
da: Kanal-vindue

en: Channel _List
da: _Kanalliste

en: Channel message from: %s (%s)
da: Kanalmeddelelse fra: %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s) - %s
da: Kanalmeddelelse fra: %s (%s) - %s

en: Channel name
da: Kanalnavn

en: Channel name too short, try again.
da: Kanalnavn er for kort, prøv igen.

en: Channel switcher
da: Kanalskifter

en: Channel:
da: Kanal:

en: Character Chart
da: Tegnoversigt

en: Character set:
da: Tegnsæt:

en: Chat window
da: Chatvindue

en: Chat with other people online
da: Chat med andre personer online

en: Chatting
da: Chatning

en: China
da: Kina

en: Chinese (Simplified)
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese (Traditional)
da: Kinesisk (traditionel)

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Claim you are at this address when offering files.
da: Udgiv dig for at være på denne adresse, når du tilbyder filer.

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Raw Log
da: Ryd rå log

en: Clear list
da: Ryd liste

en: Close to tray
da: Luk til bakke

en: Cocos Islands
da: Kokosøerne

en: Color Stripping
da: Fjernelse af farver

en: Color nicknames in userlist
da: Farvelæg brugenavne i brugerliste

en: Colored nick names
da: Farvede kaldenavne

en: Colors
da: Farver

en: Colors 0-7
da: Farverne 0-7

en: Colors 8-15
da: Farverne 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
da: Kommasepareret liste over netværk accepteres.

en: Commands Available:
da: Tilgængelige kommandoer:

en: Comoros
da: Comorerne

en: Company Jobs
da: Firmajobs

en: Congo
da: Kongo

en: Connect
da: Opret forbindelse

en: Connect commands
da: Connect-kommandoer

en: Connect to selected server only
da: Opret kun forbindelse til valgte server

en: Connect to this network automatically
da: Opret automatisk forbindelse til dette netværk

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
da: Forbundet til %u netværk og %u kanaler - %s

en: Connection Complete - %s
da: Forbindelse færdig - %s

en: Connection refused
da: Forbindelse nægtet

en: Connection reset by peer
da: Forbindelse nulstillet af ligemand

en: Connection timed out
da: Forbindelsen fik timeout

en: Connection to %s complete.
da: Forbindelse til %s færdig.

en: Cook Islands
da: Cook-øerne

en: Cooperatives
da: Kooperativer

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Selected Link
da: Kopiér valgte link

en: Copy _Topic Text
da: Kopiér _emnetekst

en: Copy entry
da: Kopiér post

en: Copy mask
da: Kopiér maske

en: Copy selected URL
da: Kopiér valgte URL

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
da: Kopiér den valgte tekst til udklipsholder, når der ikke længere trykkes på venstre museknap. Ellers vil Ctrl-Skift-C kopiere den valgte tekst til udklipsholderen.

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Couldn't connect to session bus
da: Kunne ikke oprette forbindelse til sessionsbus

en: Couldn't connect to session bus: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til sessionsbus: %s

en: Country:
da: Land:

en: Croatia
da: Kroatien

en: Crop
da: Beskær

en: Cycle Channel
da: Skift kanal

en: Cycling to next server in %s...
da: Skifter til næste server i %s...

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: DCC Chat List - %s
da: DCC-chatliste - %s

en: DCC IP address:
da: DCC-IP-adresse:

en: DCC String
da: DCC-streng

en: DCC Type
da: DCC-type

en: DCC only
da: Kun DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
da: DEHOP <kaldenavn>, fjerner halvkanaloperatørstatus fra kaldenavnet på den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørstatus)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
da: DELBUTTON <navn>, fjerner en knap under brugerlisten

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
da: DEOP <kaldenavn>, fjerner kanaloperatørsstatus fra kaldenavnet på den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
da: DEVOICE <kaldenavn>, fjerner stemmestatus fra kaldenavnet på den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: DISCON, Disconnects from server
da: DISCON, hopper af server

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
da: DNS <kaldenavn|vært|ip>, oversætter en IP eller et værtsnavn

en: DOAT <channel,list,/network> <command>
da: DOAT <kanal,liste,/netværk> <kommando>

en: Danish
da: Dansk

en: Date
da: Dato

en: DeOp
da: Fjern OP

en: Default Messages
da: Standardmeddelelser

en: Delete
da: Slet

en: Democratic Republic of Congo
da: Demokratiske republik Kongo

en: Denmark
da: Danmark

en: Description
da: Beskrivelse

en: Destination filename
da: Filnavn på mål

en: Details
da: Detaljer

en: Dialog Buttons
da: Dialogknapper

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
da: Dialogknapper - specielle koder:
    
    %a  =  alle valgte kaldenavne
    %c  =  aktuelle kanal
    %e  =  aktuelle netværksnavn
    %h  =  valgte kaldenavns værtsnavn
    %m  =  maskininfo
    %n  =  dit kaldenavn
    %s  =  valgte kaldenavn
    %t  =  klokkeslæt/dato
    %u  =  valgte brugers konto

en: Dialog buttons - %s
da: Dialogknapper - %s

en: Dialog with
da: Dialog med

en: Dictionaries to use:
da: Ordbøger, der skal bruges:

en: Direct Chat
da: Direkte chat

en: Display MODEs in raw form
da: Vis MODE i rå form

en: Display lists in compact mode
da: Vis lister i kompakt tilstand

en: Display scrollback from previous session
da: Vis historik fra forrige session

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
da: Vis tidsstempler hentet fra server hvis den understøtter time-server-udvidelsen.

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
da: Viser %d/%d brugere på %d/%d kanaler.

en: Dominican Republic
da: Dominikanske republik

en: Don't ask next time.
da: Spørg ikke næste gang.

en: Don't auto connect to servers
da: Opret ikke automatisk forbindelse til servere

en: Don't auto load any plugins
da: Indlæs ikke automatisk nogen plugins

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
da: Skift ikke mellem alle serverne når forbindelsen fejler.

en: Done
da: Færdig

en: Download files to:
da: Download filer til:

en: Dutch
da: Nederlandsk

en: ECHO <text>, Prints text locally
da: ECHO <tekst>, udskriver tekst lokalt

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
da: EXEC [-o] <kommando>, kører kommandoen. Hvis flaget -o er brugt, sendes output til den aktuelle kanal, ellers skrives den ud i det aktuelle tekstfelt

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
da: EXECCONT, sender SIGCONT til processen

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
da: EXECKILL [-9], dræber en kørende eksekvering i den aktuelle session. Hvis -9 angives bliver processen SIGKILL'et

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
da: EXECSTOP, sender SIGSTOP til processen

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
da: EXECWRITE, sender data til processens standard ind

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
da: EXPORTCONF, eksporterer HexChat-indstillinger

en: East Germany
da: Østtyskland

en: East Timor
da: Řsttimor

en: Edit %s - %s
da: Rediger %s - %s

en: Edit Events
da: Rediger hændelser

en: Edit This Menu
da: Rediger denne menu

en: Educational Institution
da: Uddannelsesinstitution

en: Egypt
da: Ægypten

en: Enable URL grabber
da: Aktivér URL-opfanger

en: Enable logging of URLs to disk
da: Aktivér logning af URL'er til disk

en: Enable logging of conversations to disk
da: Aktivér samtalelogning på disk

en: Enable system tray icon
da: Aktivér ikon for systembakke

en: Enable timestamps
da: Aktivér tidsstempler

en: Enabled
da: Aktiveret

en: English
da: Engelsk

en: English (British)
da: Engelsk (britisk)

en: Enter Channel to Join:
da: Skriv kanal, der skal deltages i:

en: Enter mask to ignore:
da: Angiv maske at ignorere:

en: Enter new nickname:
da: Indtast nyt kaldenavn:

en: Enter nickname to add:
da: Indtast kaldenavn som skal tilføjes:

en: Enter reason to kick %s:
da: Indtast begrundelse til at sparke %s:

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Error
da: Fejl

en: Estonia
da: Estland

en: Estonian
da: Estisk

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: European Union
da: Europæiske Union

en: Event
da: Hændelse

en: Execute command:
da: Eksekveringskommando:

en: Exempt
da: Undtagelse

en: Exempts
da: Undtagelser

en: Extra Gadgets
da: Ekstra gadgets

en: Extra words to highlight:
da: Ekstra ord som skal fremhæves:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
da: FLUSHQ, tømmer den aktuelle servers sendekø

en: Failed
da: Fejlede

en: Failed to acquire %s: %s
da: Kunne ikke overtage %s: %s

en: Failed to complete Command
da: Kunne ikke fuldføre kommando

en: Failed to complete NameHasOwner
da: Kunne ikke fuldføre NameHasOwner

en: Failed to open font:
    
    %s
da: Kunne ikke åbne skrifttype:
    
    %s

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: File
da: Fil

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: File _Transfers
da: _Filoverførsler

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
da: Filen i downloadmappen er større end filen som blev tilbudt. Genoptagelse ikke mulig.

en: File offer from: %s (%s)
da: Fil-tilbud fra: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s) - %s
da: Fil-tilbud fra: %s (%s) - %s

en: File transfers
da: Filoverførsler

en: File:
da: Fil:

en: Filename
da: Filnavn

en: Files and Directories
da: Filer og kataloger

en: Filter Colors
da: Filterfarver

en: Finnish
da: Finsk

en: First DCC listen port:
da: Første DCC-lytteport:

en: Focus new tabs:
da: Giv fokus til nye faneblade:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Former USSR
da: Tidligere USSR

en: France
da: Frankrig

en: French
da: Fransk

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Franske Sydterritorier

en: Friends List
da: Venneliste

en: Friends List - %s
da: Venneliste - %s

en: From
da: Fra

en: Full name
da: Fuldt navn

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
da: GATE <vært> [<port>], tunnellerer via en vært, standardværdi på port er 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
da: GHOST <kaldenavn> [adgangskode], Dræber et kaldenavnsspøgelse

en: Galician
da: Galicisk

en: General
da: Generelt

en: Georgia
da: Georgien

en: German
da: Tysk

en: Germany
da: Tyskland

en: Get my address from the IRC server
da: Hent min IP-adresse fra IRC-serveren

en: Give Ops
da: Giv operatørstatus

en: Give Voice
da: Giv Tale

en: Give each person on IRC a different color
da: Giv hver person på IRC en forskellig farve

en: Government
da: Regering

en: Graph
da: Graf

en: Graphical
da: Grafisk

en: Great Britain
da: Storbritanien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greek
da: Græsk

en: Greenland
da: Grønland

en: Gujarati
da: Gujaratisk

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
da: HOP <kaldenavn>, giver halvkanaloperatørsstatus til kaldenavn (kræver kanaloperatørsstatus)

en: Haiti
da: Haďti

en: Heard and McDonald Islands
da: Heard- og McDonald-øerne

en: HexChat Theme Manager
da: HexChat-temahåndtering

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
da: HexChat er en IRC-klient, der er nem at bruge, men som alligevel også kan udvides. Den tillader dig sikkert at forbinde til flere netværk og tale med brugere privat eller i kanaler ved brug af en tilpasselig grænseflade. Du kan endda overføre filer.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
da: HexChat understøtter funktioner som: DCC, SASL, proxyer, stavekontrol, underretninger, logning, tilpassede temaer og Python-/Perl-scripts.

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide Version
da: Skjul version

en: Hide channel join/part messages by default.
da: Skjul deltag-/forlad-meddelelser som standard.

en: Hide join and part messages
da: Skjul deltag-/forlad-meddelelser

en: Hide nick change messages
da: Skjul meddelelser om ændring af kaldenavn

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
da: Fremhæv alle forekomster og understreg den aktuelle forekomst.

en: Highlight:
da: Fremhævning:

en: Highlighted Message
da: Fremhævet meddelelse

en: Highlighted Messages
da: Fremhævede meddelelser

en: Highlighted message from: %s (%s)
da: Fremhævet meddelelse fra: %s (%s)

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
da: Fremhævet meddelelse fra: %s (%s) - %s

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
da: Fremhævede meddelelser er dem hvor dit kaldenavn er nævnt, men også:

en: Host
da: Vært

en: Host unknown
da: Ukendt vært

en: Hostmask
da: Værtsmaske

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Hungary
da: Ungarn

en: I need /bin/sh to run!
da: Jeg har brug for /bin/sh for at køre!

en: I'm busy
da: Jeg er optaget

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
da: ID <adgangskode>, identificér dig selv over for nickserv

en: IDENTD <port> <username>
da: IDENTD <port> <brugernavn>

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
da: IGNORE <maske> <typer..> <tilvalg..>
        maske - værtsmaske, der skal ignoreres, eksempelvis: *!*@*.aol.com
        typer - datatyper, der skal ignoreres, en eller alle af:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        alternativer - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
da: INVITE <kaldenavn> [<kanal>], indbyder nogen til en kanal, standardalternativet er den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: IP address
da: IP-adresse

en: IRC Client
da: IRC-klient

en: IRC server only
da: Kun IRC-server

en: Iceland
da: Island

en: Identd Server
da: Identd-server

en: Identified text
da: Identificeret tekst

en: Idle time
da: Passiv-tid

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
da: Hvis du kender navnet på kanalen, du vil gå ind i, så indtast den her.

en: Ignore All
da: Ignorér alle

en: Ignore List
da: Ignorerliste

en: Ignore Stats:
da: Ignoreringsstatistikker:

en: Ignore list - %s
da: Ignorerliste - %s

en: In an extra tab
da: I et ekstra faneblad

en: In the front tab
da: I det forreste faneblad

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
da: Der er ikke indtastet nogen kanal (chatrum) i serverlistevinduet til automatisk deltagelse for dette netværk.

en: Indent nick names
da: Indryk kaldenavne

en: India
da: Indien

en: Individual's Names
da: Individers navne

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Informational
da: Informativ

en: Input Box
da: Inputboks

en: Input box
da: Inputboks

en: Insert Attribute or Color Code
da: Indsæt attribut eller farvekode

en: Insert a red line after the last read text.
da: Indsæt en rød linje efter den sidst læste tekst.

en: Insert timestamps in logs
da: Indsæt tidsstempler i logfiler

en: Interface
da: Brugerflade

en: Interface Colors
da: Brugerfladens farver

en: International
da: Internationalt

en: Internet Communication Services
da: Tjenester til internetkommunikation

en: Internic Commercial
da: Internic, kommercielt

en: Internic Network
da: Internic, netværk

en: Internic Non-Profit Organization
da: Internic, nonprofitorganisation

en: Invite
da: Inviter

en: Invite Only
da: Kun for inviterede

en: Invite:
da: Inviter:

en: Invited to channel by: %s (%s)
da: Invitation til kanal af: %s (%s)

en: Invites
da: Invitationer

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italian
da: Italiensk

en: Italy
da: Italien

en: JOIN <channel>, joins the channel
da: JOIN <kanal>, deltag i kanalen

en: Japanese
da: Japansk

en: Join Channel
da: Deltag i kanal

en: Join Channel...
da: Deltag i kanal...

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
da: KICK <kaldenavn> [begrundelse], sparker kaldenavn ud fra den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
da: KICKBAN <kaldenavn> [begrundelse], udelukker og sparker derefter kaldenavn ud fra den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: Kazakhstan
da: Kazakstan

en: Key (Password)
da: Nøgleord (adgangskode)

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard Shortcuts - %s
da: Tastaturgenveje - %s

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Kick
da: Spark

en: Kick/Ban
da: Spark/udeluk

en: KickBan
da: SparkUdeluk

en: Korean
da: Koreansk

en: Kyrgyzstan
da: Kirgizistan

en: LAGCHECK, forces a new lag check
da: LAGCHECK, tvinger et nyt lag-tjek

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
da: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <streng>, søger efter en streng i bufferen
        Brug -h for at fremhæve de(n) fundne streng(e)
        Brug -m for at skelne mellem store og små bogstaver
        Brug -r, når strengen er et regulært udtryk
        Brug -- (dobbelt bindestreg), for at afslutte tilvalg, når du f.eks. søger efter strengen '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
da: LOAD [-e] <fil>, indlæser et plugin eller et script

en: Lag meter:
da: Lagmåler:

en: Language:
da: Sprog:

en: Last DCC listen port:
da: Sidste DCC-lytteport:

en: Last Msg:
da: Sidste meddelelse:

en: Last Seen
da: Sidst set

en: Last-spoke order
da: Senest talte rækkefølge

en: Latvia
da: Letland

en: Latvian
da: Lettisk

en: Leave Channel
da: Forlad kanal

en: Leave channel:
da: Forlad kanal:

en: Leaving
da: Forlader

en: Lebanon
da: Libanon

en: Left (lower)
da: Venstre (nedre)

en: Left (upper)
da: Venstre (øvre)

en: Left message
da: Venstre meddelelse

en: Libya
da: Libyen

en: Lithuania
da: Litauen

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Load From...
da: Indlæs fra...

en: Loaded log from
da: Indlæs log fra

en: Local colors:
da: Lokale farver:

en: Log filename:
da: Logfilens navn:

en: Log timestamp format:
da: Logtidsstempelformat:

en: Logging
da: Logning

en: Login method:
da: Loginmetode:

en: Look in:
da: Led i:

en: Looking up %s...
da: Slår %s op...

en: Luxembourg
da: Luxemborg

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
da: MDEHOP, Masse-deop'er alle kanalhalvoperatører i den nuværende kanal (kræver kanaloperatørstatus)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
da: MDEOP, Masse-deop'er alle kanaloperatører i den nuværende kanal (kræver kanaloperatørstatus)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
da: ME <handling>, sender handlingen til den nuværende kanal (handlinger er skrevet i tredjeperson, f.eks. /me hopper)

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
da: MHOP, Masse-op'er alle brugere i den nuværende kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
da: MKICK, Massesparker alle undtagen dig selv ud af den aktuelle kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
da: MOP, Masse-op'er alle brugere i den nuværende kanal (kræver kanaloperatørsstatus)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
da: MSG <kaldenavn> <meddelelse>, sender en privat meddelelse. Send "." for at skrive til sidste kaldenavn, eller præfiks med "=" for dcc-chat

en: M_ode Buttons
da: _Tilstandsknapper

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Main Chat Window
da: Primære chatvindue

en: Main font:
da: Primære skrifttype:

en: Make a beep sound on:
da: Lav en biplyd ved:

en: Make nick names right-justified
da: Højrejuster kaldenavne

en: Malay
da: Malaysia

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Mark or unmark this network as a favorite.
da: Markér eller fjern markering af dette netværk som en favorit.

en: Marked _Away
da: _Fraværende

en: Marker line disabled.
da: Markeringslinje deaktiveret.

en: Marker line never set.
da: Markeringslinje aldrig sat.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
da: Markeringslinje nulstillet pga. at tilbagerulningsgrænsen blev overskredet.

en: Marker line reset by CLEAR command.
da: Markeringslinje nulstillet af CLEAR-kommando.

en: Marker line reset manually.
da: Markeringslinje nulstillet manuelt.

en: Marker line state unknown.
da: Ukendt tilstand for markeringslinje.

en: Marker line:
da: Markeringslinje:

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mask
da: Maske

en: Mat_ch case
da: _Forskel på store og små bogstaver

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
da: Maksimum hastigheder for filoverførsel (byte pr. sekund)

en: Maximum number of URLs to grab:
da: Maksimum antal af URL'er som skal opfanges:

en: Maximum speed for all files
da: Maximal hastighed for alle filer

en: Maximum speed for one transfer
da: Maximal hastighed for en overførsel

en: Mechanism
da: Mekanisme

en: Message
da: Meddelelse

en: Messages
da: Meddelelser

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Middle click to close tab
da: Midterklik for at lukke faneblad

en: Military
da: Militær

en: Minimize to tray
da: Minimer til bakke

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mobile Devices
da: Mobile enheder

en: Mode char
da: Mode-tegn

en: Moderated
da: Modereret

en: Modes string
da: Tilstande-streng

en: Moldova
da: Moldavien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: More...
da: Mere...

en: Morocco
da: Marokko

en: Move completed files to:
da: Flyt færdige filer til:

en: Move to Marker Line
da: Flyt til markeringslinje

en: Mozambique
da: Moçambique

en: Museums
da: Museer

en: Myanmar
da: Myanmar (Burma)

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
da: NAMES [kanal], Lister kaldenavnene i kanalen

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
da: NCTCP <kaldenavn> <meddelelse>, sender en CTCP-notits

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
da: NEWSERVER [-noconnect] <værtsnavn> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
da: NICK <kaldenavn>, bestemmer dit kaldenavn på serveren

en: NO
da: NEJ

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
da: NOTICE <kaldenavn/kanal> <meddelelse>, sender en notits

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
da: NOTIFY [-n netværk1[,netværk2,...]] [<kaldenavn>], viser din notifikationsliste eller tilføjet nogen til den

en: Name
da: Navn

en: Nato Fiel
da: Nato

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: Nederlandske antiller

en: Network
da: Netværk

en: Network Li_st
da: _Netværksliste

en: Network List - %s
da: Netværksliste - %s

en: Network send queue: %d bytes
da: Sendekø for netværket: %d byte

en: Network setup
da: Netværksopsætning

en: Networks
da: Netværk

en: Never
da: Aldrig

en: New Caledonia
da: Ny Kaledonien

en: New Filename
da: Nyt filnavn

en: New Network
da: Nyt netværk

en: New data:
da: Ny data:

en: New message:
da: Ny meddelelse:

en: New nickname
da: Nyt kaldenavn

en: Nick
da: Kaldenavn

en: Nick Completion
da: Fuldførsel af kaldenavn

en: Nick being tried
da: Afprøver kaldenavn

en: Nick completion amount:
da: Mængde for fuldførsel af kaldenavn:

en: Nick completion sorted:
da: Rækkefølge for fuldførsel af kaldenavn:

en: Nick completion suffix:
da: Suffiks for fuldførsel af kaldenavn:

en: Nick names not to highlight:
da: Kaldenavne som ikke skal fremhæves:

en: Nick names to always highlight:
da: Kaldenavne som altid skal fremhæves:

en: Nick of person who changed the topic
da: Kaldenavnet på personen der ændrede emnet

en: Nick of person who have been invited
da: Kaldenavn på person som er blevet inviteret

en: Nick of person who invited you
da: Kaldenavn på person som inviterede dig

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Nickname in use
da: Kaldenavn i brug

en: Niger
da: Nigeria

en: No active DCCs
da: Ingen aktive DCC'er

en: No channel joined. Try /join #<channel>
da: Deltager ikke i nogen kanal. Prøv /join #<kanal>

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
da: Intet hexchat_plugin_init-symbol; er det virkeligt et HexChat-plugin?

en: No outside messages
da: Ingen meddelelser udefra

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: No route to host
da: Ingen rute til værten

en: No such command.
da: Ingen kommando der hedder det.

en: No such plugin found.
da: Intet sådant plugin fundet.

en: No such ref number found.
da: Intet sådan ref-nummer fundet.

en: No timers installed.
da: Ingen timere installeret.

en: No topic is set
da: Intet emne er sat

en: Norfolk Island
da: Norfolkøerne

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordlige Marianerøerne

en: Norway
da: Norge

en: Norwegian (Bokmal)
da: Norsk (bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
da: Norsk (nynorsk)

en: Not connected.
da: Ikke tilsluttet.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
da: Ikke forbundet. Prøv /server <værtsnavn> [<port>]

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Notice
da: Bemærk

en: Notice from: %s (%s)
da: Notits fra: %s (%s)

en: Notice:
da: Bemærk:

en: Notify on these networks:
da: Giv besked på disse netværk:

en: Number of notify items
da: Antal notifikationsposter

en: OFF
da: FRA

en: ON
da: TIL

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
da: OP <kaldenavn>, giver kanaloperatørsstatus til kaldenavnet (kræver kanaloperatørsstatus)

en: O_pen the channel list.
da: _Åbn kanallisten.

en: O_perator Actions
da: O_peratørhandlinger

en: Off
da: Fra

en: Old Filename
da: Gammelt filnavn

en: Old School ARPAnet
da: Gamle ARPAnet

en: Old nickname
da: Tidligere kaldenavn

en: Omit alerts when marked as being away
da: Udelad underretninger når markeret som fraværende

en: Omit alerts while the window is focused
da: Udelad underretninger når vinduet har fokus

en: On channels smaller than:
da: På kanaler mindre end:

en: One download:
da: En download:

en: One upload:
da: En upload:

en: Only requested tabs
da: Kun anmodede faneblade

en: Only show notifications when hidden or iconified
da: Vis kun notifikationer når skjult eller vist som ikon

en: Only useful for computers with multiple addresses.
da: Kun nyttig til computere med flere adresser.

en: Op
da: Giv OP

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
da: Åbn DCC, ignorering, notifikation osv. i faneblade eller vinduer?

en: Open Data Folder
da: Åbn datamappe

en: Open Dialog
da: Åbning af dialog

en: Open Folder...
da: Åbn mappe...

en: Open Link in Browser
da: Åbn link i browser

en: Open Safe Mode
da: Åbn fejlsikret tilstand

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
da: Åbn URL eller eksekver kommando i en eksisterende HexChat

en: Open a new tab when you receive a private message
da: Åbn et nyt faneblad når du modtager en privat meddelelse

en: Open an extra tab for server messages
da: Åbn et ekstra faneblad til servermeddelelser

en: Open an irc://server:port/channel URL
da: Åbn en irc://server:port/kanal URL

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
da: Åbn en irc://server:port/kanal?nøgle-URL

en: Open channels in:
da: Åbn kanaler i:

en: Open dialogs in:
da: Åbn dialoger i:

en: Open utilities in:
da: Åbn værktøjer i:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
da: PART [<kanal>] [<begrundelse>], forlader kanalen, ved standard er det den nuværende kanal

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
da: PING <kaldenavn | kanal>, CTCP pinger nick eller kanal

en: Palestinian Territory
da: Palestinske territorie

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Part Channel
da: Forlad kanal

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
da: Adgangskode brugt ved login. Lad være tom, hvis i tvivl.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Pathname
da: Stinavn

en: Pattern Match (Wildcards)
da: Mønstermatchning (jokertegn)

en: Perform a case-sensitive search.
da: Udfør en søgning, hvor der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: Peru
da: Perú

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Ping Server
da: Ping server

en: Placement of notices:
da: Placering af notitser:

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
da: Afspil "message-new-instant" fra freedesktop.org-lydtemaet ved de valgte begivenheder

en: Play a GTK beep upon the selected events
da: Afspil et GTK-bip ved de valgte begivenheder

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
da: Afspil systemlyden "Instant Message Notification" ved de valgte begivenheder

en: Plugin defined commands:
da: Plugindefinerede kommandoer:

en: Plugins and Scripts - %s
da: Plugins og scripts - %s

en: Poland
da: Polen

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese (Brazilian)
da: Portugisisk (brasiliansk)

en: Position
da: Vinduesplacering

en: Preferences - %s
da: Præferencer - %s

en: Print Texts File
da: Udskriv tekstfil

en: Private
da: Privat

en: Private Message
da: Privat meddelelse

en: Private message from: %s (%s)
da: Privat meddelelse fra: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s) - %s
da: Privat meddelelse fra: %s (%s) - %s

en: Private:
da: Privat:

en: Professions
da: Stillinger

en: Proxy Authentication
da: Proxy-godkendelse

en: Proxy Server
da: Proxyserver

en: Proxy traversal failed.
da: Proxy-gennemløb fejlede.

en: Push input line into history but doesn't send to server
da: Skub inputlinjen ind i historikken, men send den ikke til serveren

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
da: QUERY [-nofocus] <kaldenavn> [meddelelse], åbner et nyt privat meddelelse-vindue til nogen og eventuelt sender en meddelelse

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
da: QUIET <maske> [<stilletype>], sæt alle, der matcher masken, på stille i den aktuelle kanal, hvis serveren understøtter det.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
da: QUIT [<begrundelse>], afbryder forbindelsen til den aktuelle server

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
da: QUOTE <tekst>, sender teksten i rå form til serveren

en: Quiet
da: Stille

en: Quiet is not supported by this server.
da: Stille understøttes ikke af denne server.

en: Quiets
da: Stiller

en: Quit HexChat?
da: Afslut HexChat?

en: Quit:
da: Afslut:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
da: RECONNECT [-ssl] [<vært>] [<port>] [<adgangskode>], kan kaldes blot som /RECONNECT for at genoprette forbindelse til den aktuelle server eller med /RECONNECT ALL for at genoprette forbindelse til alle de åbne servere

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
da: RECONNECT [<vært>] [<port>] [<adgangskode>], kan kaldes blot som /RECONNECT for at genoprette forbindelse til den aktuelle server eller med /RECONNECT ALL for at genoprette forbindelse til alle de åbne servere

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
da: RECV <tekst>, send rådata til HexChat, som var den modtaget fra IRC-serveren

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
da: RELOAD <navn>, genindlæser et plugin eller script

en: Raw Log (%s) - %s
da: Rå log (%s) - %s

en: Raw Numeric or Identifier
da: Rå numerisk eller identifikator

en: Rea_l name:
da: _Rigtige navn:

en: Real IP
da: Rigtige IP

en: Real Name:
da: Rigtige navn:

en: Real name:
da: Rigtige navn:

en: Real user@host
da: Rigtige bruger@vært

en: Really remove network "%s" and all its servers?
da: Vil du virkelig fjerne netværket "%s" og alle dets servere?

en: Reason
da: Grund

en: Receive window
da: Modtagelsesvindue

en: Receiver
da: Modtager

en: Recv
da: Modtaget

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Regard search string as a regular expression.
da: Betragt søgestreng som et regulært udtryk.

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Remote host closed socket
da: Fjern-vært lukkede socket

en: Remove
da: Fjern

en: Removed Capabilities
da: Fjernede formåenheder

en: Render colors and attributes
da: Gengiv farver og attributter

en: Replace - %s
da: Erstat - %s

en: Replace with
da: Erstat med

en: Requested Capabilities
da: Anmodet formåenheder

en: Reset Marker Line
da: Nulstil markeringslinje

en: Resolved to %s
da: Oversat til %s

en: Resolved to:
da: Oversat til:

en: Resume
da: Genoptag

en: Retrieve channel list
da: Hent kanalliste

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
da: Hentning af kanallisten kan tage et minut eller to.

en: Reunion
da: Réunion

en: Reverse DNS
da: Omvendt DNS

en: Right (lower)
da: Højre (nedre)

en: Right (upper)
da: Højre (øvre)

en: Right message
da: Højre meddelelse

en: Romania
da: Rumænien

en: Russian
da: Russisk

en: Russian Federation
da: Russiske Føderation

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
da: Sydgeorgien og Sødre Sandwichøer

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
da: SAY <tekst>, sender teksten til det nuværende vindue

en: SEND <nick> [<file>]
da: SEND <kaldenavn> [<fil>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
da: SERVCHAN <vært> <port> <kanal>, opretter forbindelse til og deltager i en kanal

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
da: SERVCHAN [-ssl] <vært> <port> <kanal>, opretter forbindelse til og deltager i en kanal

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
da: SERVER <vært> [<port>] [<adgangskode>], opretter forbindelse til en server. Standardporten er 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
da: SERVER [-ssl] <vært> [<port>] [<adgangskode>], opretter forbindelse til en server. Standardporten er 6667 for normale forbindelser og 6697 for ssl-forbindelser

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
da: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variabel> [<værdi>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
da: SETCURSOR [-|+]<position>, genpositionerer markøren i inputboksen

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
da: SETTAB <nyt navn>, skift navnet på et faneblad, tab_trunc-grænse gælder fortsat

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
da: SETTEXT <ny tekst>, erstat teksten i inputboksen

en: S_ettings
da: _Indstillinger

en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

en: Sao Tome and Principe
da: Săo Tomé og Principe

en: Saudi Arabia
da: Saudiarabien

en: Save
da: Gem

en: Save As...
da: Gem som...

en: Save Text
da: Gem tekst

en: Save _List...
da: Gem _liste...

en: Save list to a file
da: Gem liste i en fil

en: Save nick name in filenames
da: Gem kaldenavn i filnavne

en: Save without interaction
da: Gem uden interaktion

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
da: Rul musehjul for at skifte faneblade

en: Scrollback
da: Tilbagerulning

en: Scrollback lines:
da: Tilbagerulning:

en: Search
da: Søg

en: Search Next
da: Søg næste

en: Search Previous
da: Søg forrige

en: Search Text
da: Søg i tekst

en: Search buffer is empty.
da: Søgebuffer er tom.

en: Search hit end or not found.
da: Søgning nåede slutning eller ikke fundet.

en: Search type:
da: Søgetype:

en: Second choice:
da: Andet valg:

en: Seconds
da: Sekunder

en: See the strftime MSDN article for details.
da: Se strftime MSDN-artiklen for detaljer.

en: See the strftime manpage for details.
da: Se strftime-mansiden for detaljer.

en: Select Download Folder
da: Vælg downloadmappe

en: Select a Plugin or Script to load
da: Vælg et plugin eller script som skal indlæses

en: Select a row to get help information on its Action.
da: Vælg en række for at få hjælp til dens handling.

en: Select a sound file
da: Vælg en lydfil

en: Select an Image File
da: Vælg billedfil

en: Select an output filename
da: Vælg et outputfilnavn

en: Select color
da: Vælg farve

en: Select font
da: Vælg skrifttype

en: Selected Text
da: Markeret tekst

en: Send File
da: Send fil

en: Send file to %s
da: Send fil til %s

en: Send window
da: Send-vindue

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
da: Sender et /WHOIS, når en bruger fra din notifikationsliste kommer online.

en: Sent
da: Sendt

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
da: Adskil flere poster med kommaer uden mellemrum før eller efter.

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
da: Separér flere ord med kommategn.
    Jokertegn accepteres.

en: Serbia
da: Serbien

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Serbian
da: Serbisk

en: Server %s already exists on network %s.
da: Serveren %s eksisterer allerede på netværket %s.

en: Server Capabilities
da: Server-formåenheder

en: Server Information
da: Serverinformation

en: Server Links
da: Serverlink

en: Server Name
da: Servernavn

en: Server Tab
da: Server-faneblad

en: Server Window
da: Server-vindue

en: Server will respond with the networks username
da: Server vil svare med netværkenes brugernavn

en: Servers
da: Servere

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Shorten tab labels to:
da: Afkort fanebladsnavne til:

en: Show away once
da: Vis fraværende én gang

en: Show channel modes
da: Vis kanaltilstande

en: Show channel switcher at:
da: Vis kanalskifter ved:

en: Show dotted lines in the channel tree
da: Vis prikkede linjer i kanaltræet

en: Show favorites only
da: Vis kun favoritter

en: Show hostnames in user list
da: Vis værtsnavne i brugerlisten

en: Show icons for user modes
da: Vis ikoner for brugertilstande

en: Show icons in the channel tree
da: Vis ikoner i kanaltræet

en: Show identical away messages only once.
da: Vis kun identiske fraværende-meddelelser én gang.

en: Show marker line
da: Vis markeringslinje

en: Show nick box
da: Vis kaldenavnsboks

en: Show notifications on:
da: Vis notifikationer ved:

en: Show number of users
da: Vis antal brugere

en: Show only:
da: Vis kun:

en: Show plugin/script auto-load directory
da: Vis auto-indlæs-mappe med plugin/script

en: Show user config directory
da: Vis mappe for brugerkonfiguration

en: Show user count in channels
da: Vis antal brugere i kanaler

en: Show user list at:
da: Vis brugerliste på:

en: Show user mode icon in nick box
da: Vis brugertilstandsikon i kaldenavnsboks

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: Signon time
da: Tilslutningstid

en: Simple Search
da: Simpel søgning

en: Size
da: Størrelse

en: Skip network list on startup
da: Ingen netværksliste ved opstart

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovak Republic
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Smaller text
da: Mindre tekst

en: Solomon Islands
da: Solomonøerne

en: Some file transfers are still active.
da: En del filoverførsler er stadigvæk aktive.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
da: Nogle indstillinger som blev ændret kræver en genstart, før de træder i kraft.

en: Sort tabs in alphabetical order
da: Sortér faneblade i alfabetisk orden

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
da: Sorterer netværkslisten i alfabetisk rækkefølge. Brug tasterne Skift+Op og Skift+Ned for at flytte en række.

en: Sound file
da: Lydfil

en: Sound file:
da: Lydfil:

en: Sounds
da: Lyde

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Korea
da: Sydkorea

en: South Sudan
da: Sydsudan

en: Spain
da: Spanien

en: Spanish
da: Spansk

en: Spell checker:
da: Stavekontrol:

en: Spell checking
da: Stavekontrol

en: Spelling Suggestions
da: Staveforslag

en: St. Kitts and Nevis
da: St. Kitts og Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
da: St. Pierre og Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
da: St. Vincent og Grenadinerne

en: Start Time
da: Starttid

en: Strip _Colors
da: Fjern _farver

en: Suriname
da: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen-øerne

en: Sweden
da: Sverige

en: Swedish
da: Svensk

en: Switcher type:
da: Skiftertype:

en: Switzerland
da: Schweitz

en: Syria
da: Syrien

en: Sysinfo: %s is set to: %d
da: Sysinfo: %s er sat til: %d

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
da: Sysinfo: kunne ikke hente info. Enten ikke understøttet eller fejl.

en: Sysinfo: Invalid variable name
da: Sysinfo: ugyldigt variabelnavn

en: Sysinfo: No info by that name
da: Sysinfo: ingen info med det navn

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
da: Sysinfo: gyldige indstillinger er: announce eller hide_* for hver stykke information. F.eks. hide_os. Uden en værdi vil det vise aktuelle (eller standard) indstilling.

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
da: TOPIC [<emne>], sætter emne, hvis et bliver skrevet. Hvis ikke vises det nuværende emne

en: T_ree
da: T_ræ

en: Tabs
da: Faneblade

en: Tabs or Windows
da: Faneblade eller vinduer

en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

en: Take Ops
da: Fratag operatørstatus

en: Take Voice
da: Fratag stemme

en: Test All
da: Afprøv alle

en: Text
da: Tekst

en: Text Box
da: Tekstboks

en: Text Colors
da: Tekstfarver

en: Text Events
da: Teksthændelser

en: That file is not resumable.
da: Den fil kan ikke genoptages.

en: That mask already exists.
da: Den maske findes allerede.

en: That plugin is refusing to unload.
da: Pluginet nægter at blive fjernet.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
da: Kommandoen Skift side skifter mellem sider i notesbogen. Sæt data 1 til siden som du vil skifte til. Hvis data 2 er sat til noget så vil skiftet være relativt til den aktuelle position. Sæt data 1 til auto for at skifte til siden med den seneste og vigtigste aktivitet (anmodninger først, så kanaler med fremhævning, kanaler med dialoger, kanaler med andre data)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
da: Kommandoen Indsæt i buffer vil indsætte indholdet af data 1 i feltet, hvor tastkombinationen tryktes ved nuværende markørposition

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
da: Kommandoen Seneste kommando gør at feltet indeholder den senest angivne kommando - samme som at trykke opadpil i skallen

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
da: Kommandoen Næste kommando gør at feltet indeholder næste kommando som blev angivet - samme som at trykke på ned i en skal

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
da: Kør kommando-handlingen kører dataene i data 1 som var det indtastet i indtastningsboksen hvor du trykkede tastesekvensen. Dermed kan den indeholde tekst (som vil blive sendt til kanalen/personen), kommandoer eller brugerkommandoer. Når det køres bruges, alle \n-tegn i data 1 til at afgrænse kommandoer, så det er muligt at køre mere end én kommando. Hvis du vil have et \ i teksten i tekstkørslen så indtast \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
da: Kommandoen Rul side ruller tekst-widget'en én side eller én linje op eller ned. Sæt data 1 til enten Top, Bottom, Up, Down, +1 eller -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
da: Kommandoen Sæt buffer sætter posten hvor nøglesekvensen blev indtastet til indholdet af data 1

en: The CTCP event
da: CTCP-hændelsen

en: The Channel it's going to
da: Kanalen det går til

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
da: Menulinjen er skjult nu. Du kan vise den igen ved at trykke på Control+F9 eller højreklik på en tom del af det primære tekstområde.

en: The Packet
da: Netpakken

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
da: Tilvalget rigtige navn må ikke være tomt. Falder tilbage til "rigtige navn".

en: The account of the person
da: Personens konto

en: The action
da: Handlingen

en: The ban mask
da: Udelukkelsesmasken

en: The channel
da: Kanalen

en: The channel being joined
da: Kanalen der bliver deltaget i

en: The channel it's being set on
da: Kanalen som den sættes på

en: The creator
da: Opretteren

en: The exempt mask
da: Undtagelsesmasken

en: The host of the person
da: Personens vært

en: The invite mask
da: Invitationsmasken

en: The key
da: Nøglen

en: The limit
da: Grænseværdien

en: The message
da: Meddelelsen

en: The mode letter
da: Tilstandsbogstavet

en: The mode's sign (+/-)
da: Tilstandens fortegn (+/-)

en: The nick of the joining person
da: Kaldenavnet på personen som deltager

en: The nick of the person
da: Kaldenavnet på personen

en: The nick of the person leaving
da: Kaldenavnet på personen som forlader

en: The nick of the person removed the exempt
da: Kaldenavnet på personen som fjernede undtagelse

en: The nick of the person removed the invite
da: Kaldenavnet på personen som fjernede invitationen

en: The nick of the person setting the mode
da: Kaldenavnet på personen som satte tilstanden

en: The nick of the person who did the banning
da: Kaldenavnet på personen som foretog udelukkelsen

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
da: Kaldenavnet på personen som foretog dehalfop'ingen

en: The nick of the person who did the deop'ing
da: Kaldenavnet på personen som foretog afop'ingen

en: The nick of the person who did the devoice'ing
da: Kaldenavnet på personen som foretog fjernelse af stemme

en: The nick of the person who did the exempt
da: Kaldenavnet på personen som foretog undtagelse

en: The nick of the person who did the halfop'ing
da: Kaldenavnet på personen som foretog halvop'ingen

en: The nick of the person who did the invite
da: Kaldenavnet på personen som foretog invitationen

en: The nick of the person who did the op'ing
da: Kaldenavnet på personen som foretog op'ingen

en: The nick of the person who did the quieting
da: Kaldenavnet på personen som satte på stille

en: The nick of the person who did the unban'ing
da: Kaldenavnet på personen som fjernede udelukkelsen

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
da: Kaldenavnet på personen som fjernede stilleningen

en: The nick of the person who did the voice'ing
da: Kaldenavnet på personen som foretog stemme'ingen

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
da: Kaldenavnet på personen som er blevet dehalfop'et

en: The nick of the person who has been deop'ed
da: Kaldenavnet på personen som er blevet afop'et

en: The nick of the person who has been devoice'ed
da: Kaldenavnet på personen som har fået fjernet sin stemme

en: The nick of the person who has been halfop'ed
da: Kaldenavnet på personen som er blevet halvop'et

en: The nick of the person who has been op'ed
da: Kaldenavnet på personen som er blevet op'et

en: The nick of the person who has been voice'ed
da: Kaldenavnet på personen som er blevet stemme'et

en: The nick of the person who set the key
da: Kaldenavnet på personen som satte nøglen

en: The nick of the person who set the limit
da: Kaldenavnet på personen som satte grænsen

en: The nick who removed the key
da: Kaldenavnet som fjernede nøglen

en: The nick who removed the limit
da: Kaldenavnet som fjernede grænsen

en: The nickname of the kicker
da: Kaldenavnet på den som sparkede

en: The person being kicked
da: Personen der bliver sparket

en: The quiet mask
da: Stille-masken

en: The reason
da: Grunden

en: The sound
da: Lyden

en: The text
da: Teksten

en: The time
da: Tiden

en: The time in x.x format (see below)
da: Tiden i x.x format (se nedenfor)

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
da: Måden hvorpå du identificerer dig overfor serveren. Brug connect-kommandoer for brugerdefinerede loginmetoder.

en: There was an error loading key bindings configuration
da: Der var en fejl ved indlæsning af konfigurationen for tastebindinger

en: There was an error parsing the string
da: Der var en fejl, da strengen skulle fortolkes

en: Third choice:
da: Tredje valg:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
da: Denne kommando ændre teksten i posten til at færdiggøre et ufuldstændigt kaldenavn eller kommando. Hvis data 1 er sat, så vil dobbelttryk i en streng vælge det sidste kaldenavn, ikke det næste

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
da: Denne kommando kontrollerer det senest angivne ord i feltet op mod erstatningslisten og erstatter det hvis det finder en træffer

en: This command moves the current tab family to the left
da: Denne kommando flytter det aktuelle faneblad et trin til venstre

en: This command moves the current tab family to the right
da: Denne kommando flytter det aktuelle faneblad et trin til højre

en: This command moves the front tab left by one
da: Denne kommando flytter det forreste faneblad et trin til venstre

en: This command moves the front tab right by one
da: Denne kommando flytter det forreste faneblad et trin til højre

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
da: Denne kommando ruller op og ned i listen over kaldenavne. Hvis data 1 er sat til noget som helst ruller det op, ellers ruller det ned

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
da: Denne server har stadig %d tilknyttede kanaler eller dialoger. Luk dem alle?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
da: Dette signal videregiver kun %d argumenter, $%d er ugyldig

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
da: Tærskel af kaldenavne til start af visning i stedet for fuldførsel

en: Throttle meter:
da: Throttlemåler:

en: Timer %d deleted.
da: Timer %d slettet.

en: Timestamp format:
da: Tidsstempelformat:

en: Timestamps
da: Tidsstempler

en: Title Bar
da: Titellinje

en: Too many recursive usercommands, aborting.
da: For mange rekursive brugerkommandoer, afbryder.

en: Topic
da: Emne

en: Topic Protection
da: Emnebeskyttelse

en: Topic for %s is: %s
da: Emne for %s er: %s

en: Track the away status of users and mark them in a different color
da: Spor fraværstatus for brugere og markér dem i en anden farve

en: Transparency Settings
da: Indstillinger for gennemsigtighed

en: Travel and Tourism
da: Rejse og turisme

en: Tray Behavior
da: Bakke-opførsel

en: Tree
da: Træ

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicos-øerne

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
da: Skriv /HELP <kommando> for yderligere information, eller /HELP -l

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
da: UNBAN <maske> [<maske>...], fjerner udelukke af den angivne maske.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
da: UNIGNORE <maske> [STILLE]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
da: UNLOAD <navn>, fjerner et plugin eller et script

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
da: UNQUIET <maske> [<maske>...], fjerner stille for de angivne masker, hvis serveren understøtter det.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
da: URL <url>, åbner en URL i din browser

en: URL Grabber - %s
da: URL-opfanger - %s

en: URL Handlers
da: URL-behandlere

en: URL Handlers - %s
da: URL-behandlere - %s

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
da: URL-behandlere - specielle koder:
    
    %s  =  URL-strengen
    
    Et ! foran kommandoen
    indikerer at den skal sendes
    til en skal i stedet for HexChat

en: URLs
da: URL'er

en: US Virgin Islands
da: Jomfruøerne (USA)

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
da: USELECT [-a] [-s] <kaldenavn1> <kaldenavn2> osv., fremhæver kaldenavn(e) i kanalens brugerliste

en: U_ser List Buttons
da: _Brugerliste-knapper

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Unignore
da: Afignorér

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States Medical
da: Forenede Stater, medicinskt

en: United States of America
da: Amerikas Forenede Stater

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Command %s. Try /help
da: Ukendt kommando %s. Prøv /help

en: Unknown arg '%s' ignored.
da: Ukendt argument '%s' ignoreret.

en: Unmark yourself as away before sending messages.
da: Fjern dig selv som fraværende før meddelelser sendes.

en: Unsorted
da: Usorteret

en: Uploads and Downloads - %s
da: Uploads og downloads - %s

en: Usage: %s
da: Anvendelse: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
da: Brug SSL til alle servere på dette netværk

en: Use a different config directory
da: Brug en anden konfigurationsmappe

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
da: Brug godkendelse (kun HTTP eller SOCKS5)

en: Use global user information
da: Brug global brugerinfo

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
da: Brug grafiske ikoner fremfor tekstsymboler i brugerlisten.

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
da: Brug sprogkoder (som i "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Adskil flere poster med kommaer.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
da: Brug sprogkoder. Adskil flere poster med kommaer.

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
da: Brug mindre mellemrum mellem brugerliste/kanaltræ-rækker.

en: Use proxy for:
da: Brug proxy for:

en: Use server time if supported
da: Bruger servertid hvis det understøttes

en: Use the Text box font and colors
da: Brug tekstboksens skrifttype og farver

en: Use the text box font and colors
da: Brug tekstboksens skrifttype og farver

en: User Command for: %s
da: Brugerkommando for: %s

en: User Commands
da: Brugerkommandoer

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
da: Brugerkommandoer - specielle koder:
    
    %c  =  aktuelle kanal
    %e  =  aktuelle netværksnavn
    %m  =  maskininfo
    %n  =  dit kaldenavn
    %t  =  klokkeslæt/dato
    %v  =  HexChat version
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 til slutningen af linjen
    &3  =  ord 3 til slutningen af linjen
    
    eksempelvis:
    /kommando john hej
    
    %2 vil være "john"
    &2 vil være "john hej".

en: User Defined Commands - %s
da: Brugerdefinerede kommandoer - %s

en: User Information
da: Brugerinformation

en: User Limit
da: Brugergrænse

en: User List
da: Brugerliste

en: User List Buttons
da: Brugerliste-knapper

en: User List Popup
da: Brugerliste-pop op

en: User defined commands:
da: Brugerdefinerede kommandoer:

en: User limit must be a number!
da: Brugergrænse skal være et nummer!

en: User list
da: Brugerliste

en: User list sorted by:
da: Brugerliste sorteret efter:

en: User menu - %s
da: Brugermenu - %s

en: User name cannot be left blank.
da: Brugernavn må ikke være tomt.

en: User:
da: Bruger:

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
da: Brugerlisteknapper - specielle koder:
    
    %a  =  alle valgte kaldenavne
    %c  =  aktuelle kanal
    %e  =  aktuelle netværksnavn
    %h  =  valgte kaldenavns værtsnavn
    %m  =  maskininfo
    %n  =  dit kaldenavn
    %s  =  valgte kaldenavn
    %t  =  klokkeslæt/dato
    %u  =  valgte brugers konto

en: Userlist Popup menu -  %s
da: Brugerliste pop op-menu -  %s

en: Userlist buttons - %s
da: Brugerlisteknapper - %s

en: Username
da: Brugernavn

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users
da: Brugerliste

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
da: VOICE <kaldenavn>, giver stemmestatus til nogen (kræver kanaloperatørsstatus)

en: Vatican City State
da: Vatikanstaten

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
da: WALLCHAN <meddelelse>, skriver meddelelsen til alle kanaler

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
da: WALLCHOP <meddelelse>, sender meddelelsen til alle kanaloperatører på den nuværende kanal

en: WHOIS on notify
da: WHOIS ved notifikation

en: Waiting
da: Venter

en: Wallis and Futuna Islands
da: Wallis- og Futuna-øerne

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
da: Advarsel: tegnsættet "%s" er ukendt. Ingen konvertering vil blive anvendt for netværket %s.

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: What would you like to do next?
da: Hvad vil du gøre herefter?

en: Who it's from
da: Hvem er det fra

en: Who set the ban
da: Hvem satte udelukkelsen

en: Will color nicknames the same as in chat.
da: Farvelægger kaldenavne som i chat.

en: Window opacity:
da: Vinduesopacity:

en: Windows
da: Vinduer

en: YES
da: JA

en: Yemen
da: Jemen

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
da: Du bliver CTCP-flooded fra %s, ignorerer %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
da: Du bliver MSG-flooded af %s, sætter gui_autoopen_dialog til TIL.

en: You are connected to %i IRC networks.
da: Du er forbundet til %i IRC-netværk.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
da: Du kan kun åbne udelukkelseslisten inde fra et kanalfaneblad.

en: You cannot have an empty nick name.
da: Du kan ikke have et tomt kaldenavn.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
da: Du kan ikke placere træet i toppen eller i bunden!
    Skift venligst først til <b>Faneblade</b>-layout i <b>Vis</b>-menuen.

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
da: Du har ikke skriveadgang til %s. Intet fra denne session kan gemmes.

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
da: Du skal have tilladelser til at lytte til denne port. Hvis ikke 113 (0 bruger denne som standard) så skal du konfigurerer port-forwarding.

en: You must have two unique nick names.
da: Du skal have to unikke kaldenavne.

en: You must select some bans.
da: Du skal vælge nogle udelukkelser.

en: Your Address
da: Din adresse

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Z-A
da: Å-A

en: Z-A, ops last
da: Å-A, operatører sidst

en: _About
da: _Om

en: _Add to Friends List
da: _Tilføj til venneliste

en: _Always show this dialog after connecting.
da: _Vis altid denne dialog efter tilslutning.

en: _Attach
da: _Tilkobl

en: _Auto-Connect
da: _Auto-opret forbindelse

en: _Autojoin
da: _Auto-deltag

en: _Away
da: _Fraværende

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Ban List
da: _Udelukkelsesliste

en: _Blink on
da: _Blink ved

en: _Browse...
da: _Gennemse...

en: _Change status
da: _Ændr status

en: _Channel Switcher
da: _Kanalskifter

en: _Close
da: _Luk

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy Channel Name
da: _Kopiér kanalnavn

en: _Copy Selection
da: _Kopiér valgte

en: _Detach
da: _Frigør

en: _Disconnect
da: _Afbryd forbindelse

en: _Download List
da: _Download liste

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Edit...
da: _Rediger...

en: _Extra Alerts
da: Yderligere _underretninger

en: _Favor
da: Sæt som _favorit

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide Join/Part Messages
da: _Skjul meddelelser om indgang/udgang

en: _Hide Window
da: _Skjul vindue

en: _Highlight all
da: _Fremhæv alle

en: _Ignore
da: _Ignorer

en: _Join Channel
da: _Deltag i kanal

en: _Join a Channel
da: _Deltag i en kanal

en: _Join this channel:
da: _Deltag i denne kanal:

en: _Load Plugin or Script
da: _Indlæs plugin eller script

en: _Load...
da: Ind_læs...

en: _Log to Disk
da: _Log til disk

en: _Menu Bar
da: _Menulinje

en: _Minimize to Tray
da: _Minimér til aktivitetsfelt

en: _Network Meters
da: _Netværksmålere

en: _New
da: _Ny

en: _Nick name:
da: _Kaldenavn:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
da: _Intet, jeg deltager i en kanal senere.

en: _Open Dialog Window
da: _Åbn dialogvindue

en: _Play
da: _Afspil

en: _Plugins and Scripts
da: _Plugins og scripts

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Raw Log
da: _Rå log

en: _Reconnect
da: _Genopret forbindelse

en: _Regex
da: _Regulært udtryk

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Reload Scrollback
da: _Genindlæs historik

en: _Restore Window
da: _Gendan vindue

en: _Search
da: _Søg

en: _Send a File
da: _Send en fil

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Sort
da: _Sortér

en: _Tabs
da: _Faneblade

en: _Topic Bar
da: _Emnelinje

en: _URL Grabber
da: _URL-opfanger

en: _Unload
da: _Fjern

en: _User Info (WhoIs)
da: _Brugerinfo (WhoIs)

en: _User List
da: _Brugerliste

en: _User name:
da: _Brugernavn:

en: _Usermenu
da: _Brugermenu

en: _View
da: _Vis

en: _Window
da: _Vindue

en: bye
da: farvel

en: channels with
da: kanaler med

en: enchant error for language: %s
da: enchant-fejl for sprog: %s

en: letters.
da: tegn.

en: level
da: niveau

en: mIRC colors:
da: mIRC-farver:

en: nicks.
da: kaldenavne.

en: plugin for remote access using DBUS
da: plugin for fjernadgang via DBUS

en: remote access
da: fjernadgang

en: to
da: til

en: users.
da: brugere.

en: {unset}
da: {usat}
