marco 1.25.0 - en to da translation catalogue (418 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
da: »%s« fundet i konfigurationsdatabasen er ikke en gyldig værdi for tastebindingen »%s«

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
da: »%s« fundet i konfigurationsdatabasen er ikke en gyldig værdi som museknapsmodifikation

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
da: »%s« er ikke en gyldig værdi for fokusegenskaben

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
da: »%s« er ikke en gyldig værdi for størrelsesændringsegenskaben

en: "%s" is not a valid value for state attribute
da: »%s« er ikke en gyldig værdi for tilstandsegenskaben

en: "version" attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
da: Attributten »version« kan ikke bruges i metacity-theme-1.xml eller metacity-theme-2.xml

en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
da: %d lagret i GSettings-nøgle %s er uden for intervallet %d til %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
da: %g millisekunder for at tegne en vinduesramme

en: %s (as %s)
da: %s (som %s)

en: %s (as another user)
da: %s (som en anden bruger)

en: %s (as superuser)
da: %s (som superbruger)

en: %s (on %s)
da: %s (på %s)

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
da: (Ikke implementeret) Navigatering virker med programmer ikke vinduer

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
da: <%s>-geometrien »%s« er ikke blevet defineret

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
da: <%s> skal enten angive en geometri eller et ophav der har en geometri

en: <%s> name "%s" used a second time
da: <%s>-navnet »%s« brugt to gange

en: <%s> parent "%s" has not been defined
da: <%s>-ophavet »%s« er ikke blevet defineret

en: <%s> specified twice for this theme
da: <%s> angivet to gange for dette tema

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
da: <button function="%s" state="%s" draw_ops="et-eller-andet"/> skal angives for denne rammestil

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
da: <marco_session>-egenskaben set, men vi har allerede sessions-id'en

en: <tt>%s</tt> is not responding.
da: <tt>%s</tt> svarer ikke.

en: <tt>Rename Workspace</tt>
da: <tt>Omdøb arbejdsområde</tt>

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
da: En skrifttypebeskrivelsesstreng der beskriver skrifttypen for vinduestitellinjer. Størrelsen fra beskrivelsen vil dog kun blive brugt hvis indstillingen titlebar_font_size er sat til 0. Desuden er denne indstilling deaktiveret hvis indstillingen titlebar_uses_desktop_font er sat til true.

en: A style called "%s" has not been defined
da: En stil ved navn »%s« er ikke blevet defineret

en: Action on title bar double-click
da: Handling ved dobbeltklik på titellinjen

en: Action on title bar middle-click
da: Handling ved midterklik på titellinjen

en: Action on title bar right-click
da: Handling ved højreklik på titellinjen

en: Activate the window menu
da: Aktiver vinduesmenuen

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
da: Alfa skal være mellem 0.0 (usynlig) og 1.0 (helt ugennemsigtig), var %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
da: Alfaværdien »%s« i blandet farve er ikke mellem 0,0 og 1,0

en: Always On Visible Workspace
da: Altid på synligt arbejdsområde

en: Always on _Top
da: Altid _øverst

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
da: Vinkel skal være mellem 0.0 og 360.0, var %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
da: Program angav en ugyldig _NET_WM_PID %lu

en: Arrangement of buttons on the titlebar
da: Arrangeringen af knapper på titellinjen

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
da: Arrangeringen af knapper på titellinjen. Værdien skal være en tekststreng, såsom »menu:minimize,maximize,spacer,close«; kolon adskiller venstre hjørne fra højre hjørne, og knapnavnene er kommaadskilte. Hver knap kan kun optræde en gang. Ukendte knapnavne ignoreres uden advarsel sådan at yderligere knapper kan tilføjes i senere versioner af Marco uden at ødelægge ældre versioner. Et specielt skillemærke »spacer« kan bruges til at indsætte noget plads mellem to knapper.

en: Aspect ratio "%s" is unknown
da: Formatforholdet »%s« er ukendt

en: Attached Modal Dialog
da: Vedhæftet modalt meddelelsesvindue

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
da: Egenskaben »%s« er ugyldig i <%s>-elementet i denne sammenhæng

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
da: Egenskaben »%s« er gentaget to gange i det samme <%s>-element

en: Automatically raises the focused window
da: Hæv automatisk det fokuserede vindue

en: Bad version specification '%s'
da: Ugyldig versionspecifikation »%s«

en: Bar
da: Linje

en: Bell event
da: Klokkebegivenhed

en: Benchmark
da: Tidstest

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
da: Blandingsformat er »blend/bg_color/fg_color/alpha«, »%s« passer ikke med formatet

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
da: Booleske værdier skal være »true« eller »false« ikke »%s«

en: Border
da: Ramme

en: Border "%s" is unknown
da: Kanten »%s« er ukendt

en: Border-only window
da: Vindue med kun ramme

en: Bug in window manager:
da: Fejl i vindueshåndtering:

en: Button Layouts
da: Knaplayout

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
da: Knapformatforholdet %g er ikke fornuftigt

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
da: Knapfunktionen »%s« findes ikke i denne version (%d, kræver %d)

en: Button layout test %d
da: Knaplayouttest %d

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for et <button>-element (tema angav en draw_ops egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for et <menu_icon>-element (tema angav en draw_ops egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for et <piece>-element (tema angav en draw_ops egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
da: Kan ikke angive både »button_width«/»button_height« og »aspect_ratio« for knapper

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the "resize_with_right_button" key. Modifier is expressed as "<Alt>" or "<Super>" for example.
da: Klik på et vindue mens denne modifikationstast holdes nede vil flytte vinduet (venstreklik), ændre størrelsen af vinduet (midterklik) eller vise vinduesmenuen (højreklik). Midter- og højrekliksoperationerne kan byttes om ved hjælp af nøglen »resize_with_right_button«. Modifikationstasten kan f.eks. udtrykkes som »<Alt>« eller »<Super>«.

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vinduet

en: Comma separated class list. Each running GUI application referenced to given windows manager class will be ignored by 'Show Desktop' functionality.
da: Kommaadskilt klasseliste. Hver kørende GUI-program med reference til given vindueshåndteringsklasse vil blive ignoreret af funktionaliteten »Show Desktop« (vis skrivebord).

en: Commands to run in response to keybindings
da: Kommando der skal køres ved genvejstaster

en: Compositing Manager
da: Kompositionshåndtering

en: Constant "%s" has already been defined
da: Konstanten »%s« er allerede defineret

en: Control how new windows get focus
da: Indstil måden hvorpå nye vinduer tildeles fokus

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
da: Koordinatudtryk indeholdt en ukendt operator i begyndelsen af teksten: »%s«

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
da: Koordinatudtryk indeholder tegnet »%s« som ikke er tilladt

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
da: Koordinatudtryk indeholder kommatallet »%s« som ikke kunne tolkes

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
da: Koordinatudtryk indeholder heltallet »%s« som ikke kunne tolkes

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
da: Koordinatudtrykket ser ikke ud til at have nogen operatorer eller operander

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
da: Koordinatudtrykket sluttede med en operator i stedet for en operand

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
da: Koordinatudtrykket havde en slutparantes uden startparantes

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
da: Koordinatudtrykket havde en startparantes uden en slutparantes

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
da: Koordinatudtrykket havde en operand hvor en operator var ventet

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
da: Koordinatudtrykket havde en ukendt variabel eller konstant »%s«

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
da: Koordinatudtrykket har en operator »%s« hvor en operand var ventet

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
da: Koordinatudtrykket har en operator »%c« efter en operator »%c« og ingen operand mellem dem

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
da: Koordinatudtryksfortolkeren har fået bufferoverløb.

en: Coordinate expression results in division by zero
da: Koordinatudtrykket resulterer i division med nul

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
da: Koordinatudtrykket prøver at bruge modulo-operator på et kommatal

en: Coordinate expression was empty or not understood
da: Koordinatudtrykket var tomt eller blev ikke forstået

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
da: Kunne ikke fremskaffe vindueshåndteringvælgeren på skærm %d på terminal »%s«

en: Could not create directory '%s': %s
da: Kunne ikke oprette mappen »%s«: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
da: Kunne ikke finde et tema! Sikr dig at %s eksisterer og indeholder de sædvanlige temaer.

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
da: Kunne ikke åbne sessionsfilen »%s« til skrivning: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
da: Kunne ikke fortolke »%s« som et kommatal

en: Could not parse "%s" as an integer
da: Kunne ikke fortolke »%s« som et heltal

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
da: Kunne ikke fortolke alfaværdien »%s« i blandet farve

en: Could not parse color "%s"
da: Kunne ikke fortolke farven »%s«

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
da: Kunne ikke fortolke skrifttypebeskrivelsen »%s« fra GSettings-nøglen %s

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
da: Kunne ikke fortolke skyggeværdien »%s« i skygget farve

en: Could not release screen %d on display "%s"
da: Kunne ikke frigive skærm %d på terminal »%s«

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
da: Ventetid i millisekunder for autohævningsindstillingen

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Determines if new windows are created on the center of the screen
da: Bestem om nye vinduer oprettes i centrum af skærmen

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
da: Bestemmer om Marco håndterer komposition.

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
da: Bestemmer om programmer eller systemet kan generere hørbare bip; kan bruges sammen med visuelt bip til at opnå lydløse systembip.

en: Dialog Box
da: Meddelelsevindue

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke pilen »%s« for <%s>-elementet

en: Did not understand color component "%s" in color specification
da: Forstod ikke farvekomponenten »%s« i farvespecifikationen

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke fyldtypen »%s« for <%s>-elementet

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke skyggen »%s« for <%s>-elementet

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke tilstanden »%s« for <%s>-elementet

en: Did not understand state "%s" in color specification
da: Forstod ikke tilstanden »%s« i farvespecifikationen

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
da: Forstod ikke de afsluttende tegn »%s« i tekststrengen »%s«

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
da: Forstod ikke værdien »%s« for farveovergangstypen

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
da: Deaktiver uheldige faciliteter der kræves af ældre eller ødelagte programmer

en: Distance "%s" is unknown
da: Afstanden »%s« er ukendt

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
da: Opret ikke fuldskærmsvinduer, der er maksimeret og ikke har nogen dekorationer

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
da: Tegnede %d rammer på %g klientsekunder (%g millisekunder pr. ramme) og %g sekunders almindelig tid inkl. X-server-resurser (%g millisekunder pr. ramme)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
da: Element <%s> er ikke tilladt under <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
da: Element <%s> er ikke tilladt inden i et <%s>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et <constant>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et element af typen distance/border/aspect_ratio

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et tegneoperationselement

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et navne-/forfatter-/dato-/beskrivelseselement

en: Enable Visual Bell
da: Aktiver visuelt bip

en: Error closing session file '%s': %s
da: Fejl under lukning af sessionsfilen »%s«: %s

en: Error loading theme: %s
da: Fejl under indlæsning af tema: %s

en: Error writing session file '%s': %s
da: Fejl under skrivning af sessionsfilen »%s«: %s

en: Expand the alt-tab popup window to fit longer window titles
da: Udvid alt-tab pop op-vinduet så det passer til længere vinduestitler

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
da: Kunne ikke udføre fdopen() på logfilen %s: %s

en: Failed to find a valid file for theme %s
da: Kunne ikke finde en gyldig fil til temaet %s

en: Failed to get hostname: %s
da: Kunne ikke skaffe værtsnavn: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
da: Kunne ikke indlæse temaet »%s«: %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
da: Kunne ikke åbne X Window System-terminalen »%s«

en: Failed to open debug log: %s
da: Kunne ikke åbne fejlinformationslog: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
da: Kunne ikke fortolke den lagrede sessionsfil: %s

en: Failed to restart: %s
da: Kunne ikke genstarte: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
da: Kunne ikke skanne temamappe: %s

en: Fake menu item %d
da: Uægte menupunkt %d

en: Fast Alt-Tab with compositing manager (disable thumbnails)
da: Hurtig Alt-Tab med kompositionshåndtering (deaktiver miniaturebilleder)

en: Frame geometry does not specify size of buttons
da: Rammegeometri angiver ikke størrelsen af knapper

en: Frame style already has a button for function %s state %s
da: Rammestil har allerede en knap for funktion %s tilstand %s

en: Frame style already has a piece at position %s
da: Rammestil har allerede et stykke på position %s

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
da: GTK-farvespecifikation skal have en afsluttende klamme efter tilstanden, f.eks. gtk:fg[NORMAL] hvor NORMAL er tilstanden; kunne ikke fortolke »%s«

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
da: GTK-farvespecifikation skal have tilstanden i firkantede klammer, f.eks. gtk:fg[NORMAL] hvor NORMAL er tilstanden; kunne ikke fortolke »%s«

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse "%s"
da: Den tilpassede GTK-farvespecifikation skal have farvenavn og reserve i parentes, f.eks. gtk:custom(foo,bar) kunne ikke fortolke »%s«

en: Gradients should have at least two colors
da: Farveovergange skal mindst have to farver

en: Gtk:custom format is "gtk:custom(color_name,fallback)", "%s" does not fit the format
da: Formatet Gtk:custom  »gtk:custom(color_name,fallback)«, »%s« passer ikke med formatet

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
da: Skjul alle normale vinduer og fokuser skrivebordet

en: Icon size in alt-tab popup window
da: Ikonstørrelse i alt-tab pop op-vindue

en: If enabled, drag-dropping a window to the top of the screen will maximize it. Only works when allow-tiling is enabled.
da: Hvis aktiveret vil træk-slip af et vindue til toppen af skærmen medføre maksimering. Fungerer kun når »allow-tiling« er aktiveret.

en: If enabled, dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Drag-dropping to the top maximizes the window if allow-top-tiling is enabled.
da: Hvis aktiveret vil drop af vinduer på skærmkanter maksimere dem lodret og ændre deres størrelse horisontalt for at dække halvdelen af det tilgængelige område. Træk-drop til toppen maksimerer vinduet hvis »allow-top-tiling« er aktiveret.

en: If enabled, tiling a window will cycle through multiple different sizes by using the same keyboard shortcut multiple times in a row.
da: Hvis aktiveret, vil valg af et vindue løbe igennem flere forskellige størrelser ved brug af den samme genvejstast flere gange i træk.

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
da: Hvis sat til true (sand), og fokustilstanden er enten »sloppy« eller »mouse«, så vil det fokuserede vindue automatisk hæves efter en ventetid specificeret af nøglen auto_raise_delay. Dette er ikke relateret til at klikke på et vindue for at hæve det, ej heller at komme ind i et vindue under træk-og-slip.

en: If set to true, new windows are opened in the center of the screen. Otherwise, they are opened at the top left of the screen.
da: Hvis angivet som true (sand), så åbnes nye vinduer i centrum af skærmen. Ellers åbnes de i øverste venstre del af skærmen.

en: If set to true, no window thumbnails will be displayed in the alt-tab popup window when the compositing manager is enabled. Application icons will be displayed instead. Note that on high resolution screens with many visible windows there can be a perceptible lag in rendering.
da: Hvis angivet som true (sand), vil ingen vinduesminiaturebilleder blive vist i alt-tab pop op-vinduet når kompositionshåndteringen er aktiveret. Programikoner vil blive vist i stedet for. Bemærk at på skærme med høj opløsning og med mange synlige vinduer, kan der være en synlig forsinkelse i optegningen.

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
da: Hvis sand, ignorer indstillingen titlebar_font og brug standardskrifttypen for programmer til vinduestitler.

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
da: Hvis sand, vil Marco give brugeren mindre tilbagemelding ved at bruge rammelinjer, undgå animeringer og andet. Dette er en betydelig formindskelse af brugbarheden for mange brugere, men kan sætte gamle programmer i stand til at fungere, samt kan være et brugbart kompromis for terminalservere. Rammelinjefaciliteten er dog deaktiveret når tilgængelighed er slået til.

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
da: Hvis sand, så arbejder Marco med programmer i stedet for vinduer. Konceptet er en smule abstrakt, men generelt er en programbaseret opsætning mere i retning af Mac og mindre som Windows. Når et vindue fokuseres i den programbaserede tilstand, vil alle vinduer i programmet blive hævet. Desuden bliver fokusklik ikke sendt videre til vinduer i andre programmer. I øvrigt er programbaseret tilstand i øjeblikket for størstedelens vedkommende ikke implementeret.

en: If true, trade off usability for less resource usage
da: Hvis sand, så formindsk brugbarhed af hensyn til ressourceforbrug

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
da: Medtagelse af draw_ops »%s« ville skabe en cirkulær reference

en: Initialize session from savefile
da: Initialiser session fra gemt fil

en: Integer %ld is too large, current max is %d
da: Heltallet %ld er for stort, det nuværende maksimum er %d

en: Integer %ld must be positive
da: Heltallet %ld skal være positivt

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
da: Ugyldig WM_TRANSIENT_FOR vindue 0x%lx specificeret for %s.

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
da: Ugyldigt tegn »%c« i parameteren color_name for gtk:custom, kun A-Za-z0-9-_ er gyldige

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
da: Ugyldig titelskalering »%s« (skal være en af xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Keep Window On Top
da: Behold vinduet øverst

en: Large Title Font
da: Stor titelskrifttype

en: Line %d character %d: %s
da: Linje %d tegn %d: %s

en: List of applications ignored by show-desktop
da: Liste med programmer der ignoreres af show-desktop

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
da: Indlæste tema »%s« på %g sekunder

en: Lower window below other windows
da: Sænk vindue under andre vinduer

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimer

en: Make X calls synchronous
da: Gør kald til X synkrone

en: Marco was compiled without support for verbose mode
da: Marco blev oversat uden understøttelse for verbose-tilstand

en: Maximize Window
da: Maksimer vindue

en: Maximize window
da: Maksimer vindue

en: Maximize window horizontally
da: Maksimer et vindue vandret

en: Maximize window vertically
da: Maksimer et vindue lodret

en: Maximum number of columns in alt-tab popup window
da: Maksimalt antal kolonner i alt-tab pop op-vindue

en: Mi_nimize
da: Mi_nimer

en: Minimize Window
da: Minimer vindue

en: Minimize window
da: Minimer vindue

en: Missing %s extension required for compositing
da: Manglende %s-udvidelse som kræves til komposition

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
da: Manglende <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="et-eller-andet"/>

en: Modal Dialog Box
da: Modalt meddelelsevindue

en: Modifier to use for modified window click actions
da: Modifikationstast til brug for modificerede vinduesklikhandlinger

en: Move Titlebar On_screen
da: Flyt titellinje til _skærm

en: Move backward between panels and the desktop immediately
da: Gå baglæns gennem paneler og skrivebordet omgående

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
da: Gå baglæns mellem paneler og skrivebordet, via et navigationsvindue

en: Move backward between windows immediately
da: Gå baglæns gennem vinduer omgående

en: Move backward between windows of an application immediately
da: Gå baglæns gennem et programs vinduer omgående

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
da: Gå baglæns gennem et programs vinduer vha. navigationsvindue

en: Move backward between windows on all workspaces, using a popup window
da: Gå baglæns mellem vinduer på alle arbejdsrum, via et navigationsvindue

en: Move backward between windows, using a popup window
da: Gå baglæns gennem vinduer vha. navigationsvindue

en: Move between panels and the desktop immediately
da: Skift mellem paneler og skrivebordet omgående

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
da: Gå gennem paneler og skrivebordet vha. navigationsvindue

en: Move between windows immediately
da: Gå gennem vinduer omgående

en: Move between windows of an application immediately
da: Gå gennem et programs vinduer omgående

en: Move between windows of an application, using a popup window
da: Gå gennem et programs vinduer vha. navigationsvindue

en: Move between windows on all workspaces, using a popup window
da: Flyt mellem vinduer på alle arbejdsrum vha. et navigationsvindue

en: Move between windows, using a popup window
da: Gå gennem vinduer vha. navigationsvindue

en: Move to Another _Workspace
da: Flyt til andet _arbejdsområde

en: Move to Workspace R_ight
da: Flyt til arbejdsområde mod _højre

en: Move to Workspace _Down
da: Flyt til arbejdsområde _nedenfor

en: Move to Workspace _Left
da: Flyt til arbejdsområde mod _venstre

en: Move to Workspace _Up
da: Flyt til arbejdsområde _ovenfor

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Move window one workspace down
da: Flyt vindue et arbejdsområde ned

en: Move window one workspace to the left
da: Flyt vindue et arbejdsområde til venstre

en: Move window one workspace to the right
da: Flyt vindue et arbejdsområde til højre

en: Move window one workspace up
da: Flyt vindue et arbejdsområde op

en: Move window to center of screen
da: Flyt vindue til skærmens centrum

en: Move window to east (right) monitor
da: Flyt vindue til den østlige (højre) skærm

en: Move window to east (right) side of screen
da: Flyt vindue til skærmens østlige (højre) kant

en: Move window to north (top) monitor
da: Flyt vindue til den nordlige (øverste) skærm

en: Move window to north (top) side of screen
da: Flyt vindue til skærmens nordlige (øverste) kant

en: Move window to north-east (top right) corner
da: Flyt vindue til det nordøstlige (øverste højre) hjørne

en: Move window to north-west (top left) corner
da: Flyt vindue til det nordvestlige (øverste venstre) hjørne

en: Move window to south (bottom) monitor
da: Flyt vindue til den sydlige (nederste) skærm

en: Move window to south (bottom) side of screen
da: Flyt vindue til skærmens sydlige (nederste) kant

en: Move window to south-east (bottom right) corner
da: Flyt vindue til det sydøstlige (nederste højre) hjørne

en: Move window to south-west (bottom left) corner
da: Flyt vindue til det sydvestlige (nederste venstre) hjørne

en: Move window to west (left) monitor
da: Flyt vindue til den vestlige (venstre) skærm

en: Move window to west (left) side of screen
da: Flyt vindue til skærmens vestlige (venstre) kant

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 10
da: Flyt vindue til arbejdsområde 10

en: Move window to workspace 11
da: Flyt vindue til arbejdsområde 11

en: Move window to workspace 12
da: Flyt vindue til arbejdsområde 12

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: Move window to workspace 5
da: Flyt vindue til arbejdsområde 5

en: Move window to workspace 6
da: Flyt vindue til arbejdsområde 6

en: Move window to workspace 7
da: Flyt vindue til arbejdsområde 7

en: Move window to workspace 8
da: Flyt vindue til arbejdsområde 8

en: Move window to workspace 9
da: Flyt vindue til arbejdsområde 9

en: Name of workspace
da: Arbejdsområdets navn

en: New Workspace Name:
da: Nyt navn på arbejdsområde:

en: No "%s" attribute on element <%s>
da: Ingen »%s«-egenskab i elementet <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
da: Ingen »extent_angle«- eller »to«-egenskab på elementet <%s>

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
da: Ingen »start_angle«- eller »from«-egenskab på elementet <%s>

en: No <%s> set for theme "%s"
da: Ingen <%s> angivet for temaet »%s«

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet »%s« er blevet defineret

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet »%s« er blevet defineret

en: No command %d has been defined.
da: Ingen kommando %d er blevet defineret.

en: No draw_ops provided for button
da: Ingen draw_ops angivet for knap

en: No draw_ops provided for frame piece
da: Ingen draw_ops angivet for rammestykke

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
da: Ingen rammestil angivet for vinduestypen »%s« i temaet »%s«, tilføj et <window type="%s" style_set="et-eller-andet"/>-element

en: No terminal command has been defined.
da: Ingen terminal-kommando er blevet defineret.

en: No text is allowed inside element <%s>
da: Ingen tekst er tilladt inden i element <%s>

en: Normal Application Window
da: Almindeligt programvindue

en: Normal Title Font
da: Normal titelskrifttype

en: Number of workspaces
da: Antal arbejdsområder

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
da: Antal arbejdsområder. Skal være større end nul og har et fast maksimum for at forhindre at skrivebordet gøres ubrugeligt ved et uheld ved at antallet sættes for stort.

en: OK
da: O.k.

en: Opened log file %s
da: Åbnede logfilen %s

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
da: Det yderste element i temaet skal være <metacity_theme> ikke <%s>

en: Print version
da: Vis version

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
da: Egenskaben %s for vinduet 0x%lx indeholdt ugyldig UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
da: Egenskaben %s for vinduet 0x%lx indeholdt ugyldig UTF-8 for element %d i listen

en: Put Window On Only One Workspace
da: Vis vindue på kun et arbejdsområde

en: Raise window above other windows
da: Hæv vindue over andre vinduer

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
da: Hæv vindue hvis det er dækket af et andet vindue, ellers sænk det

en: Remove Window From Top
da: Fjern vinduet fra toppen

en: Rename current workspace
da: Omdøb nuværende arbejdsområde

en: Replace the running window manager with Marco
da: Erstat den kørende vindueshåndtering med Marco

en: Resize window
da: Ændr størrelsen på vindue

en: Restore Window
da: Gendan vindue

en: Restore window
da: Gendan vindue

en: Roll Up Window
da: Rul vinduet op

en: Roll _Up
da: Rul _op

en: Run a defined command
da: Kør en defineret kommando

en: Run a terminal
da: Start en terminal

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
da: Skærm %d på terminal »%s« har allerede en vindueshåndtering

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
da: Skærm %d på terminal »%s« har allerede en vindueshåndtering; prøv tilvalget --replace for at erstatte den aktuelle vindueshåndtering.

en: Screen %d on display '%s' is invalid
da: Skærm %d på terminal »%s« er ugyldig

en: Set this to false to disable border of preselected window while performing tab switching.
da: Angiv denne som falsk (false) for at deaktivere kanten for det forhåndsvalgte vindue under udførelse af fanebladsskift.

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
da: Sæt denne til »true« for at ændre størrelse med højre knap og vise en menu med midterste knap mens tasten givet i »mouse_button_modifier« holdes nede; sæt den til »false« for at få det til at fungere på modsat vis.

en: Setting this option to false can lead to buggy behavior, so users are strongly discouraged from changing it from the default of true. Many actions (e.g. clicking in the client area, moving or resizing the window) normally raise the window as a side-effect. Setting this option to false, which is strongly discouraged, will decouple raising from other user actions, and ignore raise requests generated by applications. See http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Even when this option is false, windows can still be raised by an alt-left-click anywhere on the window, a normal click on the window decorations, or by special messages from pagers, such as activation requests from tasklist applets. This option is currently disabled in click-to-focus mode. Note that the list of ways to raise windows when raise_on_click is false does not include programmatic requests from applications to raise windows; such requests will be ignored regardless of the reason for the request. If you are an application developer and have a user complaining that your application does not work with this setting disabled, tell them it is _their_ fault for breaking their window manager and that they need to change this option back to true or live with the "bug" they requested.
da: Angivelse af denne indstilling kan medføre en fejlramt opførsel, så brugerne anbefales kraftigt til ikke at ændre standarden væk fra true. Mange handlinger (f.eks. klik i klientområdet, flytning eller ændring af størrelsen for vinduer) fremhæver vinduet som en sideeffekt. Hvis denne indstilling er false, hvilket stærkt frarådes, så frakobles fremhævelse fra andre brugerhandlinger, og fremhævelsesforespørgsler oprettet fra programmer ignoreres. Se http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Selv når denne indstilling er falsk, kan vinduer stadig fremhæves ved alt-venstre-klik et sted i vinduet, et normal klik på vinduesdekroationerne eller af specielle beskeder fra tekstsøgere, såsom aktiveringsforespørgsler fra tasklist-panelprogrammer. Denne indstilling er i øjeblikket deaktiveret i klik-til-fokus-tilstand. Bemærk at listen over måder at fremhæve vinduer når raise_on_click er falsk ikke inkluderer programmeringsmæssige forespørgsler fra programmer om at fremhæve vinduer: sådanne forespørgsler vil blive ignoreret uanset årsag for forespørgslen. Hvis du er programudvikler og har en bruger som klager over at programmet ikke fungerer med denne indstilling deaktiveret, så fortæl dem, at det er »deres« skyld at deres vindueshåndtering går ned og at de skal ændre denne indstilling tilbage til true eller leve med »fejlen« de har igangsat.

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
da: Skyggefaktoren »%s« i skygget farve er negativ

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
da: Skyggeformat er »shade/base_color/factor«, »%s« passer ikke med formatet

en: Shift
da: Skift

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
da: Skal ikke have en »resize«-egenskab i <%s>-elementet for maksimerede tilstande

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
da: Skal ikke have en »resize«-egenskab i <%s>-elementet for maksimerede/oprullede tilstande

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
da: Vis panelets »Kør program«-vindue

en: Show the panel's &quot;Run Application&quot; dialog box
da: Vis panelets »Kør program«-vindue

en: Show the panel's main menu
da: Vis panelets hovedmenu

en: Size of the application icons displayed in alt-tab popup window. The screen's scale factor is applied to this value.
da: Størrelse for programikonerne vist i alt-tab pop op-vindue. Skærmens skaleringsfaktor anvendes for denne værdi.

en: Small Title Font
da: Lille titelskrifttype

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
da: Visse programmer ignorerer specifikationer således at vindueshåndteringen kan bringes til fejlagtig opførsel. Denne indstilling sætter Marco i en strengt korrekt tilstand, hvilket giver en mere konsistent brugergrænseflade, såfremt man ikke behøver nogen uartige programmer.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
da: Et andet program bruger allerede nøglen %s med modifikatorer %x som binding

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: Style has already been specified for state %s focus %s
da: Stilen er allerede blevet angivet for tilstand %s fokus %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
da: Stilen er allerede blevet angivet for tilstand %s størrelsesændring %s fokus %s

en: Switch to previously selected workspace
da: Skift til forrige valgte arbejdsområde

en: Switch to workspace 1
da: Skift til arbejdsområde 1

en: Switch to workspace 10
da: Skift til arbejdsområde 10

en: Switch to workspace 11
da: Skift til arbejdsområde 11

en: Switch to workspace 12
da: Skift til arbejdsområde 12

en: Switch to workspace 2
da: Skift til arbejdsområde 2

en: Switch to workspace 3
da: Skift til arbejdsområde 3

en: Switch to workspace 4
da: Skift til arbejdsområde 4

en: Switch to workspace 5
da: Skift til arbejdsområde 5

en: Switch to workspace 6
da: Skift til arbejdsområde 6

en: Switch to workspace 7
da: Skift til arbejdsområde 7

en: Switch to workspace 8
da: Skift til arbejdsområde 8

en: Switch to workspace 9
da: Skift til arbejdsområde 9

en: Switch to workspace above the current workspace
da: Skift til arbejdsområdet over det aktuelle arbejdsområde

en: Switch to workspace below the current workspace
da: Skift til arbejdsområdet under det aktuelle arbejdsområde

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
da: Skift til arbejdsområdet til venstre for det aktuelle arbejdsområde

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
da: Skift til arbejdsområdet til højre for det aktuelle arbejdsområde

en: System Bell is Audible
da: Systembip er hørbart

en: Take a screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Take a screenshot of a window
da: Gem skærmbillede for et vindue

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
da: Angiver hvordan den visuelle indikering af systembippet eller udløsningen af et andet programs »bip«-indikator skal implementeres. I øjeblikket er der to gyldige værdier, »fullscreen«, som medfører at hele skærmen skifter mellem sort og hvid, og »frame_flash« som medfører at titellinjen for vinduet blinker. Hvis programmet som sendte bippet ikke er kendt (hvilket det som regel er for systemets standardbip), vil titellinjen for det aktuelt fokuserede vindue blinke.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
da: Nøglerne /apps/marco/global_keybindings/run_command_N definerer tastebindinger der svarer til disse kommandoer. Ved tryk på tastebindingen for run_command_N udføres command_N.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
da: Nøglen /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot definerer en tastebinding der forårsager at kommandoen for denne indstilling bliver udført.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
da: Nøglen /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot_window definerer en tastebinding der forårsager at kommandoen for denne indstilling bliver udført.

en: The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Formatet ser ud som »<Control>a« eller »<Shift><Alt>F1«. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som »<Ctl>« og »<Ctrl>«. Hvis du sætter indstillingen til den specielle tekststreng "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej til denne handling.

en: The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action. This keybinding may be reversed by holding down the "shift" key; therefore, "shift" cannot be one of the keys it uses.
da: Formatet ser ud som »<Control>a« eller »<Shift><Alt>F1«. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som »<Ctl>« og »<Ctrl>«. Hvis du sætter indstillingen til den specielle tekststreng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast til denne handling. Denne genvej kan fortrydes ved at holde tasten »skift« nede; derfor kan »skift« ikke være en af de taster den bruger.

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/marco/keybinding_commands The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Denne genvejstast starter den tilsvarende nummererede kommando i /apps/marco/keybinding_commands. Formatet ser ud som »<Control>a« eller »<Shift><Alt>F1«. Fortolkeren er ikke kræsen og tillader både store og små bogstaver, samt forkortelser som »<Ctl>« og »<Ctrl>«. Hvis du sætter indstillingen til den specielle tekststreng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast til denne handling.

en: The name of a workspace.
da: Arbejdsområdets navn.

en: The popup window may be expanded up to the width determined by the config parameter 'alt-tab-max-columns'.
da: Pop op-vinduet kan udvides til bredden bestemt af konfigurationsparameteren »alt-tab-max-columns«.

en: The popup window will be expanded to fit up to these many entries per row.
da: Pop op-vinduet vil blive udvidet for at passe til dette antal elementer per række.

en: The screenshot command
da: Kommando for skærmbillede

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
da: Temaet bestemmer udseendet af vindueskanter, titellinjer osv.

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
da: Ventetiden før et vindue hæves hvis auto_raise er sat til sand. Tiden angives i tusinddele af et sekund.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
da: Vinduesfokuseringstilstanden fortæller hvordan vinduer aktiveres. Der er tre mulige værdier: »click« betyder at vinduer skal klikkes på for at fokusere dem, »sloppy« betyder at vinduer fokuseres når musen føres ind i vinduet og »mouse« betyder at vinduer fokuseres når musen føres ind i vinduet og mister fokus igen når musen forlader vinduet.

en: The window placement mode indicates how new windows are positioned. "automatic" means the system chooses a location automatically based on the space available on the desktop, or by a simple cascade if there is no space; "pointer" means that new windows are placed according to the mouse pointer position; "manual" means that the user must manually place the new window with the mouse or keyboard.
da: Vinduesplaceringstilstanden indikerer hvordan nye vinduer placeres. »automatic« betyder at systemet vælger en placering automatisk baseret på den tilgængelige plads på skrivebordet, eller ved en simpel kaskade hvis der ikke er plads; »pointer« betyder at nye vinduer placeres jævnfør musemarkørens postion: »manual« betyder at brugeren manuelt skal placere det nye vindue med musen eller tastaturet.

en: The window screenshot command
da: Kommando for vinduesskærmbillede

en: The wrap style is used to determine how to switch from one workspace to another at the border of the workspace switcher. When set to "no wrap", nothing will happen if you try to switch to a workspace past the border of the workspace switcher. If set to "classic", the old marco behavior is used: the end of one row leads to the beginning of the next and the end of a column leads to the beginning of the next. If set to "toroidal", workspaces are connected like a doughnut: the end of each row leads to its own beginning and the end of each column leads to its own beginning.
da: Ombrydningsstilen bruges til at bestemme hvordan der skiftes fra et arbejdsrum til et andet på grænse af arbejdsrumsskifteren. Når angivet som »no wrap«, vil intet ske, hvis du forsøger at skifte til et arbejdsrum på den anden side af arbejdsrumsskifteren. Hvis angivet som »classic« bruges den gamle Marco-opførsel: slutningen af en række fører til begyndelsen af den næste og slutningen af en kolonne fører til begyndelsen af den næste. Hvis angivet som »toroidal« er arbejdsrum forbundet som en donut: slutningen af hver række fører til sin egen begyndelse og slutningen af hver kolonne fører til sin egen begyndelse.

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
da: Tema indeholdt et udtryk som resulterede i en fejl: %s

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
da: Tema kræver version %s men seneste understøttede temaversion er %d.%d

en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af <tt>%s</tt>:
    
    %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
da: Disse vinduer understøtter ikke gemning af deres opsætning og skal genstartes manuelt næste gang du logger på.

en: This is a sample message in a sample dialog
da: Dette er en eksempelbesked i et eksempelmeddelelsevindue

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
da: Angiver hvad der sker når der dobbeltklikkes på titellinjen. Nuværende gyldige muligheder er »toggle_shade« som ruller vinduet op/ned, »toggle_maximize« som skifter mellem maksimeret/normal tilstand for vinduet, »toggle_maximize_horizontally« og »toggle_maximize_vertically« som vil skifte mellem maksimeret og normal tilstand kun i den retning, »minimize« som vil minimere vinduet, »shade« som vil rulle vinduet op, »menu« som vil vise vinduesmenuen, »lower« som vil placere vinduet bag alle andre og »none« som ingenting gør.

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
da: Angiver hvad der sker når der midterklikkes på titellinjen. Nuværende gyldige muligheder er »toggle_shade« som ruller vinduet op/ned, »toggle_maximize« som skifter mellem maksimeret/normal tilstand for vinduet, »toggle_maximize_horizontally« og »toggle_maximize_vertically« som vil skifte mellem maksimeret og normal tilstand kun i den retning, »minimize« som vil minimere vinduet, »shade« som vil rulle vinduet op, »menu« som vil vise vinduesmenuen, »lower« som vil placere vinduet bag alle andre og »none« som ingenting gør.

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
da: Angiver hvad der sker når der højreklikkes på titellinjen. Nuværende gyldige muligheder er »toggle_shade« som ruller vinduet op/ned, »toggle_maximize« som skifter mellem maksimeret/normal tilstand for vinduet, »toggle_maximize_horizontally« og »toggle_maximize_vertically« som vil skifte mellem maksimeret og normal tilstand kun i den retning, »minimize« som vil minimere vinduet, »shade« som vil rulle vinduet op, »menu« som vil vise vinduesmenuen, »lower« som vil placere vinduet bag alle andre og »none« som ingenting gør.

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
da: Denne indstilling giver yderligere kontrol over måden hvorpå nyoprettede vinduer bringes i fokus. Den har to mulige værdier; »smart« anvender brugerens normale fokusindstillinger, og »strict« resulterer i at vinduer der startes fra en terminal ikke gives fokus.

en: Tile window to east (right) side of screen
da: Flyt vindue til skærmens østlige (højre) kant

en: Tile window to north-east (top right) corner
da: Flyt vindue til det nordøstlige (øverste højre) hjørne

en: Tile window to north-east (upper right) corner of screen
da: Flyt vindue til det nordvestlige (øverste højre) hjørne

en: Tile window to north-west (top left) corner
da: Flyt vindue til det nordvestlige (øverste venstre) hjørne

en: Tile window to north-west (upper left) corner of screen
da: Flyt vindue til det nordvestlige (øverste venstre) hjørne

en: Tile window to south-east (bottom right) corner
da: Flyt vindue til det sydøstlige (nederste højre) hjørne

en: Tile window to south-east (lower right) corner of screen
da: Flyt vindue til det nordvestlige (nederste højre) hjørne

en: Tile window to south-west (bottom left) corner
da: Flyt vindue til det sydvestlige (nederste venstre) hjørne

en: Tile window to south-west (lower left) corner of screen
da: Flyt vindue til det nordvestlige (nederste venstre) hjørne

en: Tile window to west (left) side of screen
da: Flyt vindue til skærmens vestlige (venstre) kant

en: Toggle fullscreen mode
da: Skift fuldskærmstilstand

en: Toggle maximization state
da: Skift maksimeringstilstand

en: Toggle shaded state
da: Skift oprullethed

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
da: Slå til eller fra hvorvidt et vindue altid vil være synligt over andre vinduer

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
da: Skift mellem hvorvidt vinduet vises på alle arbejdsområder eller kun et

en: Torn-off Menu
da: Afrevet menu

en: Turn compositing off
da: Deaktiver komposition

en: Turn compositing on
da: Aktiver komposition

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
da: Aktiverer visuel tilkendegivelse idet et program eller systemet udsender et bip; nyttigt for svagthørende eller til brug i støjende omgivelser.

en: Unknown attribute %s on <%s> element
da: Ukendt egenskab %s for <%s>-element

en: Unknown element %s
da: Ukendt element %s

en: Unknown function "%s" for button
da: Ukendt funktion »%s« for knap

en: Unknown position "%s" for frame piece
da: Ukendt position »%s« for rammestykke

en: Unknown state "%s" for button
da: Ukendt tilstand »%s« for knap

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
da: Ukendt style_set »%s« i <%s>-element

en: Unknown type "%s" on <%s> element
da: Ukendt type »%s« i <%s>-element

en: Unknown window information request: %d
da: Ukendt forespørgsel efter vinduesinformation: %d

en: Unma_ximize
da: Ge_ndan

en: Unroll Window
da: Rul vinduet ned

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
da: Brug: marco-theme-viewer [TEMANAVN]

en: Use standard system font in window titles
da: Benyt standardskrifttypen i vinduestitler

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
da: Brugerdefinerede konstanter skal begynde med et stort bogstav; det gør »%s« ikke

en: Utility Palette
da: Værktøjspalet

en: Visual Bell Type
da: Visuel bip-type

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
da: Om hævning skal være en bivirkning af andre brugerhændelser

en: Whether to display preselected tab window border
da: Hvorvidt den forhåndsvalgte fanebladsvindueskant skal vises

en: Whether to enable cycling through different tile sizes
da: Om aktivering af gennemløb via forskellige feltstørrelser skal aktiveres

en: Whether to enable window tiling
da: Om vinduesopdeling skal aktiveres

en: Whether to maximize the window when dragged to the top of the screen
da: Om vinduet skal maksimeres når det trækkes til toppen af skærmen

en: Whether to resize with the right button
da: Om der ændres størrelse med højre tast

en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
da: Vinduet %s angiver SM_CLIENT_ID for det selv i stedet for WM_CLIENT_LEADER-vinduet som specificeret i ICCCM.

en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
da: Vinduet %s angiver et MWM-hint for at indikere at dets størrelse ikke kan ændres, men angiver den mindste størrelse %d x %d og den maksimale størrelse %d x %d; dette giver ikke mening.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
da: Vinduet 0x%lx har egenskaben %s
    som forventedes at have typen %s format %d
    og faktisk har typen %s format %d n_items %d.
    Dette er sandsynligvis en fejl i programmet og ikke i vindueshåndteringen.
    Vinduet har titlen »%s«, klassen »%s« og navnet »%s«

en: Window App Menu
da: Vinduesprogrammenu

en: Window Management
da: Vindueshåndtering

en: Window Menu
da: Vinduesmenu

en: Window Title Goes Here
da: Vinduestitel er her

en: Window focus mode
da: Vinduesfokuseringstilstand

en: Window manager error:
da: Vindueshåndteringsfejl:

en: Window manager warning:
da: Vindueshåndteringsadvarsel:

en: Window manager:
da: Vindueshåndtering:

en: Window placement mode
da: Vinduers placeringstilstand

en: Window title font
da: Skrifttype til vinduestitel

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
da: Vinduestypen »%s« er allerede blevet tildelt et stilsæt

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
da: Omgåelser for ødelagte programmer deaktiveret. Nogle programmer opfører sig måske ikke korrekt.

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace %d%n
da: Arbejdsområde %d%n

en: Workspace %s%d
da: Arbejdsområde %s%d

en: Workspace 1_0
da: Arbejdsområde 1_0

en: Workspace wrap style
da: Ombrydningsstil for arbejdsrum

en: X Display to use
da: X-skærm som bruges

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
da: Du kan vælge at vente et lille stykke tid på at programmet fortsætter, eller du kan tvinge programmet til at afslutte fuldstændigt.

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
da: Du skal angive en baggrund hvis en alfaværdi skal være meningsfuld

en: _Always on Visible Workspace
da: _Altid på synligt arbejdsområde

en: _Close
da: _Luk

en: _Force Quit
da: _Tving til at afslutte

en: _Move
da: _Flyt

en: _OK
da: _O.k.

en: _Only on This Workspace
da: Kun på _dette arbejdsområde

en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

en: _Unroll
da: Rul _ned

en: _Wait
da: _Vent

en: bottom
da: bund

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
da: rammegeometri angiver ikke dimensionen »%s«

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
da: rammegeometri angiver ikke dimensionen »%s« for kanten »%s«

en: left
da: venstre

en: nested <window> tag
da: indlejret <window>-mærke

en: right
da: højre
