mate-calc 1.25.0 - en to da translation catalogue (414 entries)

en:  in
da:  i

en: %d place | %d places
da[0]: %d bit
da[1]: %d bit

en: %s%%s
da: %s %%s

en: 1.2566370614×10⁻⁶ N/A²
da: 1,2566370614×10⁻⁶ N/A²

en: 1.6021766208(98)×10⁻¹⁹ C
da: 1,6021766208(98)×10⁻¹⁹ C

en: 1.672621898(21)×10⁻²⁷ kg
da: 1,672621898(21)×10⁻²⁷ kg

en: 299,792,458 m/s
da: 299..792.458 m/s

en: 6.02214086×10²³ mol⁻¹
da: 6,02214086×10²³ mol⁻¹

en: 6.62607004×10⁻³⁴ m²kg/s
da: 6,62607004×10⁻³⁴ m²kg/s

en: 6.67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)
da: 6,67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)

en: 8.85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg
da: 8,85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg

en: 9.10938356×10⁻³¹ kg
da: 9,10938356×10⁻³¹ kg

en: About MATE Calculator
da: Om MATE-lommeregner

en: Absolute Value
da: Absolut værdi

en: Absolute value [|]
da: Absolut værdi [|]

en: Accuracy value
da: Værdi for nøjagtighed

en: Acres
da: Acre

en: Add [+]
da: Læg til [+]

en: Additional Functions
da: Flere funktioner

en: Additional constants
da: Yderligere konstanter

en: Algerian Dinar
da: Algeriske dinarer

en: Angle
da: Vinkel

en: Angle units
da: Vinkelenheder

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
da: Programtilvalg:
      -s, --solve <ligning>           Løs den givne ligning

en: Arctangent function is undefined for values i and -i
da: Arktangent-funktionen er udefineret for værdierne i og -i

en: Area
da: Areal

en: Argument --solve requires an equation to solve
da: Argumentet --solve kræver en ligning, der skal løses

en: Argument not defined for zero
da: Argumentet af nul er ikke defineret

en: Astronomical Units
da: Astronomiske enheder

en: Australian Dollar
da: Australske dollar

en: Automatic
da: Automatisk

en: Avogadro constant
da: Avogadokonstant

en: Bahraini Dinar
da: Bahrainske dinarer

en: Binary
da: Binær

en: Boolean AND
da: Boolesk OG

en: Boolean AND is only defined for positive integers
da: Boolesk OG er kun defineret for naturlige tal

en: Boolean Exclusive OR
da: Boolesk eksklusiv ELLER

en: Boolean NOT
da: Boolesk IKKE

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
da: Boolesk IKKE er kun defineret for naturlige tal

en: Boolean OR
da: Boolesk ELLER

en: Boolean OR is only defined for positive integers
da: Boolesk ELLER er kun defineret for naturlige tal

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
da: Boolesk XOR er kun defineret for naturlige tal

en: Botswana Pula
da: Botswanske pula

en: Brazilian Real
da: Brasilianske real

en: Brunei Dollar
da: Bruneiske dollar

en: Bulgarian Lev
da: Bulgarske lev

en: Button mode
da: Knaptilstand

en: CFA Franc
da: CFA-franc

en: C_alculate
da: _Udregn

en: C_ost:
da: _Pris:

en: Cables
da: Kabellængder

en: Calculate Result
da: Beregn resultat

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
da: Udregner størrelsen for den periodiske betaling af et lån, hvor betalinger udføres ved slutningen af hver betalingsperiode.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
da: Udregner rådighedsbeløbet for afskrivningen på et aktiv for en angivet tidsperiode, ved brug af »summen af årenes cifre«-metoden. Denne afskrivningsmetode accelererer afskrivningsraten, således at større afskrivningsudgifter finder sted i tidligere perioder end i de senere. Det brugbare liv er antallet af perioder, typisk år, hvorover et aktiv afskrives.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
da: Udregner rådighedsbeløbet for afskrivning på et aktiv for en angivet tidsperiode ved brug af den dobbeltmindskende balancemetode.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
da: Udregner den fremtidige værdi af en investering baseret på en række lige store betalinger med periodisk rentesats over antallet af betalingsperioder i terminen.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
da: Udregner antallet af nødvendige rentetilskrivningsperioder til at øge en investering af den aktuelle værdi til en fremtidig værdi, med en fastholdt rentesats per rentetilskrivningsperiode.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
da: Udregner antallet af betalingsperioder, som er nødvendige under terminen for en almindelig annuitet, for at akkumulere en fremtidig værdi, ved en periodisk rentesats.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
da: Udregner den periodiske rente, der er nødvendig for at øge en investering til en fremtidig værdi, over antallet af rentetilskrivningsperioder.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
da: Udregner den aktuelle værdi af en investering baseret på en række ens betalinger med discount på periodisk rentesats over antallet af betalingsperioder i terminen.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
da: Udregner videresælgelsesprisen på et produkt, baseret på produktets pris og den ønskede bruttoprofitmargen.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
da: Udregner den retlinjede afskrivning af et aktiv for en periode. Den retlinjede afskrivningsmetode deler den afskrivbare pris jævnt over det brugbare liv af et aktiv. Det brugbare liv er antallet er perioder, typisk år, over hvilke et aktiv afskrives.

en: Calculating
da: Udregner

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
da: Lommeregner med finansiel og videnskabelig tilstand.
    Bruger GNU MPFR %s og GNU MPC %s

en: Canadian Dollar
da: Canadiske dollar

en: Ceiling
da: Loft

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Ch_aracter:
da: _Tegn:

en: Chilean Peso
da: Chilenske peso

en: Chinese Yuan
da: Kinesiske yuan

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Display [Escape]
da: Ryd skærm [Escape]

en: Colombian Peso
da: Colombiske peso

en: Complex argument
da: Komplekst argument

en: Complex conjugate
da: Kompleks konjugeret

en: Compounding Term
da: Rentetilskrivningstermin

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1986–2010 GCalctool-forfatterne
    Ophavsret 2011–2021 MATE-udviklerne

en: Cosine
da: Cosinus

en: Croatian Kuna
da: Kroatiske kuna

en: Ctrm
da: Sams

en: Cubic Meters
da: Kubikmeter

en: Currency
da: Valuta

en: Currency of the current calculation
da: Valuta for den aktuelle beregning

en: Currency to convert the current calculation into
da: Valuta, som den aktuelle beregning skal konverteres til

en: Czech Koruna
da: Tjekkiske koruna

en: Danish Krone
da: Danske kroner

en: Days
da: Dage

en: Ddb
da: Dm

en: Degrees
da: Grader

en: Displayed value not an integer
da: Den viste værdi er ikke et heltal

en: Divide [/]
da: Divider [/]

en: Division by zero is undefined
da: Division med nul er ikke defineret

en: Double Declining Depreciation
da: Dobbeltmindskende afskrivning

en: Double-Declining Depreciation
da: Dobbeltmindskende afskrivning

en: Duration
da: Varighed

en: Electric constant
da: Elektrisk konstant

en: Electron mass
da: Elektronmasse

en: Elementary charge
da: Elementær ladning

en: End Group [)]
da: Afslut gruppe [)]

en: Engineering
da: Ingeniør

en: Error: the number of periods must be positive
da: Fejl: Antallet af perioder skal være positivt

en: Estonian Kroon
da: Estiske kroon

en: Euler’s Number
da: Eulers tal

en: Exponent
da: Eksponent

en: Exponent [^ or **]
da: Eksponent [^ eller **]

en: Factorial
da: Fakultet

en: Factorial [!]
da: Fakultet [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
da: Fakultet er kun defineret for ikke-negative reelle tal

en: Factorize
da: Faktoriser

en: Factorize [Ctrl+F]
da: Faktoriser [Ctrl+F]

en: Farenheit
da: Fahrenheit

en: Fathoms
da: Favne

en: Feet
da: Fod

en: Financial Term
da: Finansiel term

en: Fixed
da: Fast

en: Floor
da: Gulv

en: Fractional Component
da: Decimaldel

en: Function '%s' is not defined
da: Funktionen »%s« er ikke defineret

en: Future Value
da: Fremtidig værdi

en: Future _Value:
da: Fremtidig _værdi:

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
da: GTK+-tilvalg:
      --class=KLASSE                  Programklasse, som den bruges af
                                        vindueshåndteringen
      --name=NAVN                     Programnavnet, som det bruges af
                                        vindueshåndteringen
      --screen=SKÆRM                  X-skærm, der skal bruges
      --sync                          Gør X-kald synkrone
      --gtk-module=MODULER            Indlæs ekstra GTK+-moduler
      --g-fatal-warnings              Gør alle advarsler fatale

en: Gpm
da: Bpm

en: Gradians
da: Nygrader

en: Grams
da: Gram

en: Gross Profit Margin
da: Margen for bruttofortjeneste

en: Hectares
da: Hektar

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
da: Hjælpetilvalg:
      -v, --version                   Vis versionsnummeret
      -h, -?, --help                  Vis hjælpetilvalg
      --help-all                      Vis alle hjælpetilvalg
      --help-gtk                      Vis GTK+-tilvalg

en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong-dollar

en: Hours
da: Timer

en: Hungarian Forint
da: Ungarske forint

en: Hyperbolic Cosine
da: Cosinushyperbolsk

en: Hyperbolic Sine
da: Sinushyperbolsk

en: Hyperbolic Tangent
da: Tangenshyperbolsk

en: Icelandic Krona
da: Islandske kroner

en: Imaginary Component
da: Imaginærdel

en: Inches
da: Tommer

en: Indian Rupee
da: Indiske rupee

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
da: Angiver om nuller, der følger efter kommaet, skal indgå i den viste værdi.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
da: Angiver om tusindtalsseparatorer vises i store tal.

en: Indonesian Rupiah
da: Indonesiske rupiah

en: Insert Character
da: Indsæt tegn

en: Insert Character Code
da: Indsæt tegnkode

en: Integer Component
da: Heltalsdel

en: Inverse
da: Reciprok

en: Inverse Cosine
da: Omvendt cosinus

en: Inverse Sine
da: Omvendt sinus

en: Inverse Tangent
da: Omvendt tangens

en: Inverse [Ctrl+I]
da: Reciprok [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
da: Arcuscosinus er ikke defineret for værdier uden for [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
da: Areacosinushyperbolsk er ikke defineret for værdier mindre end et

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
da: Invers hyperbolsk tangens er udefineret for værdier uden for (-1, 1)

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
da: Arcussinus er ikke defineret for værdier uden for [-1, 1]

en: Iranian Rial
da: Iranske rial

en: Israeli New Shekel
da: Israelske new shekel

en: Japanese Yen
da: Japanske yen

en: Kazakhstani Tenge
da: Kazakhstanske tenge

en: Kilograms
da: Kilogram

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Kuwaiti Dinar
da: Kuwaitiske dinarer

en: Latvian Lats
da: Lettiske lats

en: Length
da: Længde

en: Libyan Dinar
da: Libyske dinarer

en: Light Years
da: Lysår

en: Lithuanian Litas
da: Litauiske litas

en: Litres
da: Liter

en: Logarithm
da: Logaritme

en: Logarithm of zero is undefined
da: Logaritmen til nul er ikke defineret

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
da: MATE Calc er en forgrening af GNOME Calc og en del af MATE-skrivebordet. Hvis du ønsker at vide mere om MATE og MATE Calc, så besøg projektets hjemmeside.

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
da: MATE Calc er en kraftfuld grafisk lommeregner med finansiel, logisk og videnskabelig tilstande. Det bruger en multipel præcisionspakke til at udføre aritmetik til en høj grad af nøjagtighed.

en: MATE Calculator
da: Mate-lommeregner

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: MATE-lommeregner distribueres i håb om at programmet er nyttigt, men uden NOGEN GARANTI, ikke engang underforstået garanti om at det er SALGBART eller PASSER TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: MATE-lommeregner er et frit program. Du kan redistribuere og ændre programmet under betingelserne i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.

en: MATE Desktop calculator
da: MATE Skrivebords lommeregner

en: MATE Documentation Team
da: MATE-dokumentationsholdet

en: Magnetic constant
da: Magnetisk konstant

en: Malaysian Ringgit
da: Malaysiske ringgit

en: Malformed expression
da: Misdannet udtryk

en: Malformed expression at token '%s'
da: Misdannet udtryk ved symbolet »%s«

en: Mauritian Rupee
da: Mauretanske rupee

en: Memory
da: Hukommelse

en: Meters
da: Meter

en: Mexican Peso
da: Mexicanske peso

en: Microlitres
da: Mikroliter

en: Micrometers
da: Mikrometer

en: Microseconds
da: Mikrosekunder

en: Millilitres
da: Milliliter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Milliseconds
da: Millisekunder

en: Minutes
da: Minutter

en: Modulus divide
da: Modulo-division

en: Modulus division is only defined for integers
da: Modulo-division er kun defineret for heltal

en: Multiply [*]
da: Multiplicer [*]

en: Nanometers
da: Nanometer

en: Natural Logarithm
da: Naturlig logaritme

en: Nautical Miles
da: Sømil

en: Need an integer to factorize
da: Kræver et heltal at faktorisere

en: Nepalese Rupee
da: Nepalesiske rupee

en: New Romanian Leu
da: Nye rumænske leu

en: New Turkish Lira
da: Nye tyrkiske lira

en: New Zealand Dollar
da: New Zealandske dollar

en: Newtonian constant of gravitation
da: Newtons gravitationskonstant

en: No redo history
da: Ingen fortrydelseshistorik

en: No sane value to bitwise shift
da: Ingen gyldig værdi til at udføre bitvis-skift

en: No sane value to store
da: Ingen gyldig værdi til at lagre

en: No undo history
da: Ingen fortrydelseshistorik

en: Norwegian Krone
da: Norske kroner

en: Number _Format:
da: Tal_format:

en: Number format
da: Talformat

en: Numeric Base
da: Numerisk grundtal

en: Octal
da: Oktal

en: Omani Rial
da: Omanske rial

en: Ones' Complement
da: 1'er-komplement

en: Ounces
da: Ounce

en: Overflow. Try a bigger word size
da: Overløb. Prøv at øge word-størrelsen

en: Pakistani Rupee
da: Pakistanske rupee

en: Parsecs
da: Parsec

en: Payment Period
da: Betalingsperiode

en: Percentage [%]
da: Procent [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
da: Udfør aritmetiske, videnskabelige eller finansielle udregninger

en: Periodic Interest Rate
da: Periodisk rentesats

en: Periodic Interest _Rate:
da: Periodisk _rentesats:

en: Periodic Payment
da: Periodisk betaling

en: Peruvian Nuevo Sol
da: Peruvianske nuveo sol

en: Philippine Peso
da: Fillippinske peso

en: Pints
da: Pint

en: Planck constant
da: Planckkonstant

en: Pmt
da: Bet

en: Polish Zloty
da: Polske zloty

en: Pound Sterling
da: Pund sterling

en: Pounds
da: Pund

en: Preferences
da: Præferencer

en: Present Value
da: Nuværende værdi

en: Present _Value:
da: Nuværende _værdi:

en: Proton mass
da: Protonmasse

en: Pv
da: Nv

en: Qatari Riyal
da: Qatarske riyal

en: Quarts
da: Quart

en: Radians
da: Radianer

en: Rate
da: Sats

en: Real Component
da: Realdel

en: Root [Ctrl+R]
da: Rod [Ctrl+R]

en: Round
da: Afrund

en: Russian Rouble
da: Russiske rubler

en: Saudi Riyal
da: Saudiske riyal

en: Scientific
da: Videnskabelig

en: Scientific Exponent
da: Videnskabelig eksponent

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
da: Videnskabelig eksponent [Ctrl+E]

en: Seconds
da: Sekunder

en: Shift Left
da: Forskyd til venstre

en: Shift Left [<<]
da: Skift Venstre [<<]

en: Shift Right
da: Forskyd til højre

en: Shift Right [>>]
da: Skift Højre [>>]

en: Shift is only possible on integer values
da: Bitvis forskydning er kun mulig på heltalsværdier

en: Show %d decimal _places
da: Vis %d _decimaler

en: Show History
da: Vis historik

en: Show Thousands Separators
da: Vis tusinde-adskillere

en: Show Trailing Zeroes
da: Vis afsluttende nuller

en: Show _thousands separators
da: Vis _tusinde-adskillere

en: Show trailing _zeroes
da: Vis afsluttende _nuller

en: Shows all recent calculations
da: Vis alle seneste beregninger

en: Sign
da: Fortegn

en: Singapore Dollar
da: Singaporeanske dollar

en: Sln
da: Rlj

en: Source currency
da: Kildevaluta

en: Source units
da: Kildeenheder

en: South African Rand
da: Sydafrikanske rand

en: South Korean Won
da: Sydkoreanske won

en: Square Centimeters
da: Kvadratcentimeter

en: Square Meters
da: Kvadratmeter

en: Square Millimeters
da: Kvadratmillimeter

en: Square [Ctrl+2]
da: Kvadrat [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
da: Kvadratrod [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
da: Sri lankanske rupee

en: Start Group [(]
da: Start gruppe [(]

en: Store
da: Gem

en: Straight Line Depreciation
da: Retlinjet afskrivning

en: Straight-Line Depreciation
da: Retlinjet afskrivning

en: Subscript
da: Sænket

en: Subscript mode [Alt]
da: Sænket skrifttilstand [Alt]

en: Subtract [-]
da: Træk fra [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
da: Summen af årenes cifre-afskrivning

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
da: Summen af årenes cifre-afskrivning

en: Superscript
da: Hævet

en: Superscript mode [Ctrl]
da: Hævet skrifttilstand [Ctrl]

en: Swedish Krona
da: Svenske kroner

en: Swiss Franc
da: Schweiziske franc

en: Switch conversion units
da: Byt om på konverteringsenheder

en: Syd
da: Sum

en: T&T Dollar (TTD)
da: T&T dollar (TTD)

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
da: Tangens er ikke defineret for vinkler, der er multipla af π (180°) fra π∕2 (90°)

en: Target currency
da: Målvaluta

en: Target units
da: Målenheder

en: Temperature
da: Temperatur

en: Term
da: Termin

en: Thai Baht
da: Thailandske baht

en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
da: Riemann zeta-funktionen er kun defineret for reelle tal ≠1

en: The angle units to use
da: Vinkelenhed, der skal bruges

en: The button mode
da: Knaptilstanden

en: The error function is only defined for real numbers
da: Fejlfunktionen er kun defineret for reelle tal

en: The format to display numbers in
da: Formatet som tal vises i

en: The number of digits displayed after the numeric point
da: Antallet af cifre, der vises efter kommaet

en: The numeric base
da: Numerisk grundtal

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
da: Potenser af nul er ikke defineret for negative eksponenter

en: The size of the words used in bitwise operations
da: Størrelsen af word, der bruges i bitvise operationer

en: The zeroth root of a number is undefined
da: Zeroth-roden for et tal er ikke defineret

en: Tonnes
da: Ton

en: Tunisian Dinar
da: Tunesiske dinarer

en: Two's Complement
da: 2'er-komplement

en: US Dollar
da: Amerikanske dollar

en: Unable to open help file
da: Kunne ikke åbne hjælpfil

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo [Ctrl+Z]
da: Fortryd [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
da: Enheder for den aktuelle beregning

en: Units to convert the current calculation into
da: Den aktuelle beregning skal omregnes til disse enheder

en: Unknown argument '%s'
da: Ukendt argument »%s«

en: Unknown conversion
da: Ukendt konvertering

en: Unknown variable '%s'
da: Ukendt variabel »%s«

en: Uruguayan Peso
da: Uruguayanske peso

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
da: Brug:
      %s — Foretag matematiske udregninger

en: Velocity of Light
da: Lysets hastighed

en: Venezuelan Bolívar
da: Venezuelanske bolívarer

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Weight
da: Vægt

en: Word _size:
da: Word-_størrelse:

en: Word size
da: Word-størrelse

en: Yards
da: Yard

en: Years
da: År

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med MATE-lommeregner. Hvis du ikke har det, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin Street, 5. sal, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: _%d place | _%d places
da[0]: _%d bit
da[1]: _%d bit

en: _About
da: _Om

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: _Angle units:
da: _Vinkelenheder:

en: _Basic
da: _Basalt

en: _Calculator
da: _Lommeregner

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Clear History
da: _Ryd historik

en: _Close
da: _Luk

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Cost:
da: _Pris:

en: _Financial
da: _Finansiel

en: _Future Value:
da: _Fremtidig værdi:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _History
da: _Historik

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Life:
da: _Liv:

en: _Margin:
da: _Margen:

en: _Mode
da: _Tilstand

en: _Number of Periods:
da: _Antal perioder:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Period:
da: _Periode:

en: _Periodic Payment:
da: _Periodisk betaling:

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Principal:
da: _Hovedstol:

en: _Programming
da: _Programmering

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Redo
da: _Gendan

en: _Salvage:
da: _Udløbsværdi:

en: _Term:
da: _Termin:

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _View
da: _Vis

en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
da: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;lommregner;videnskabelig;aritmetik;financiel;beregninger;

en: const
da: konst

[ctx: unit-format]
en: %s acres
da: %s acre

[ctx: unit-format]
en: %s cb
da: %s kl

[ctx: unit-format]
en: %s days
da: %s dage

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
da: %s grader

[ctx: unit-format]
en: %s ft
da: %s fod

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
da: %s favne

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
da: %s gradianer

[ctx: unit-format]
en: %s hours
da: %s timer

[ctx: unit-format]
en: %s in
da: %s "

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
da: %s minutter

[ctx: unit-format]
en: %s nm
da: %s sm

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
da: %s sm

[ctx: unit-format]
en: %s radians
da: %s radianer

[ctx: unit-format]
en: %s years
da: %s år

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
da: acre,acre

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
da: kabellænge,kabellængder,kl

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
da: centimeter,centimeter,cm,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
da: dag,dage

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
da: gradC,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
da: gradR,˚R,˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
da: grad,grader,gr

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
da: favn,favne,favne

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
da: fod,fod,fod

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
da: gradian,gradianer,grad

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
da: gram,gram,gram,gram,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
da: hektar,hektar,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
da: time,timer

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
da: tomme,tommer,"

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
da: kilogram,kilogram,kilogram,kilogram,kg,kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
da: kilometer,kilometer,km,km

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
da: lysår,lysår,ly

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
da: liter,liter,liter,liter,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
da: meter,meter,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
da: mikrometer,mikrometers,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
da: mikrosekund,mikrosekunder,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
da: milliliter,milliliter,milliliter,milliliter,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
da: millimeter,millimeter,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
da: millisekund,millisekunder,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
da: minut,minutter

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
da: nanometer,nanometer,nm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
da: sm

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
da: ounce,ounce,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
da: parsec,parsec,pc

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
da: pund,pund,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
da: quart,quart,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
da: radian,radianer,rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
da: sekund,sekunder,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
da: ton,ton

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
da: yard,yard,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
da: år,år
