mate-panel 1.26.0 - en to da translation catalogue (623 entries)

en: "%s" has quit unexpectedly
da: »%s« afsluttede uventet

en: %A %B %d (%%s)
da: %A den %d. %B (%%s)

en: %A, %B %d %Y
da: %A, %d. %B %Y

en: %I:%M %p
da: %I:%M

en: %I:%M:%S %p
da: %l:%M:%S

en: %l:%M:%S %p
da: %l:%M:%S

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
da: %s er totalt ubrugelig. Programmet optager bare diskplads og oversættelsestid, og når den er i brug også dyrebar plads i panelet og hukommelsen. Hvis nogen bliver taget i at bruge dette program, burde vedkommende straks sendes til en psykiatrisk undersøgelse.

en: %s the Fish
da: Fisken %s

en: %s the Fish Says:
da: Fisken %s siger:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
da: Fisken %s, et nutidigt orakel

en: %s the Fish, the fortune teller
da: Fisken %s, lykkespåersken

en: %s, feels like %s
da: %s, føles som %s

en: (empty)
da: (tom)

en: (with minor help from George)
da: (med en smule hjælp fra George)

en: - Edit .desktop files
da: - Rediger .desktop-filer

en: <i>(optional)</i>
da: <i>(valgfri)</i>

en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
da: <small><i>Skriv navnet på en by, en region eller et land, og vælg på passende vis i pop op-dialogen</i></small>

en: <small>Opaque</small>
da: <small>Ugennemsigtig</small>

en: <small>Set...</small>
da: <small>Indstil…</small>

en: <small>Set</small>
da: <small>Indstil</small>

en: <small>Transparent</small>
da: <small>Gennemsigtig</small>

en: A compact menu
da: En kompakt menu

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
da: En fisk uden navn er en ret kedelig fisk. Giv din fisk liv ved at navngive den.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
da: En liste af panelprogram-iid'er som panelet vil ignorere. På denne måde kan du deaktivere visse panelprogrammer således at de ikke bliver indlæst eller dukker op i menuen. For eksempel, for at deaktivere panelprogrammet mini-commander, skal »OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet« føjes til denne liste. Panelet skal genstartes før dette træder i kraft.

en: A list of locations to display in the calendar window.
da: En liste af steder, der vises i kalendervinduet.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
da: En liste af panel-id'er. Hver id identificerer et enkelt topniveau-panel. Opsætningen for hver af disse paneler er gemt i /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
da: En liste af panelobjekt-id'er. Hver id identificerer et enkelt panelobjekt (f.eks. en genvej, en handlingsknap eller en menuknap/-linje). Opsætningen for hver af disse objekter er gemt i /apps/panel/ojbects/$(id).

en: A pop out drawer to store other items in
da: En pop-ud-skuffe til at gemme andre ting i

en: A separator to organize the panel items
da: En adskiller til at organisere panel-elementerne

en: A simple applet for testing the MATE panel
da: Et simpelt panelprogram til at teste MATE-panelet

en: A_bout Panels
da: _Om paneler

en: About Clock
da: Om Ur

en: About Fish
da: Om Fisk

en: About Notification Area
da: Om statusfelt

en: About Show Desktop Button
da: Om Vis skrivebordsknap

en: About Window List
da: Om vinduesliste

en: About Window Selector
da: Om vinduesvælger

en: About Workspace Switcher
da: Om arbejdsområdeskifter

en: About the MATE Panel
da: Om MATE-panelet

en: Access documents, folders and network places
da: Tilgå dokumenter, mapper og steder på netværket

en: Action button type
da: Handlingsknaptype

en: Ad_just Date & Time
da: _Juster dato og tid

en: Add this as _drawer to panel
da: Tilføj som _skuffe på panelet

en: Add this as _menu to panel
da: Tilføj som _menu på panelet

en: Add this launcher to _desktop
da: Tilføj denne genvej til _skrivebordet

en: Add this launcher to _panel
da: Tilføj denne genvej til _panelet

en: Add to Drawer
da: Tilføj til skuffe

en: Add to Panel
da: Tilføj til panel

en: Allow workspace _wrap around in switcher
da: Tillad arbejdsområde_ombrydning i skifter

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
da: Der opstod en ukendt fejl under forsøg på at åbne »%s«.

en: And many, many others…
da: Og mange, mange andre ...

en: Animation speed
da: Animationsfart

en: Applet IID
da: Panelprogram-IID

en: Applet IIDs to disable from loading
da: Panelprogram-iid'er som ikke skal indlæses

en: Application
da: Program

en: Application Launcher...
da: Programgenvej …

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Application in Terminal
da: Program i terminal

en: Applications
da: Programmer

en: Area where notification icons appear
da: Område hvor påmindelsesikoner fremkommer

en: Arro_ws on hide buttons
da: Vis _pile på skjuleknapper

en: Autoclose drawer
da: Luk automatisk skuffe

en: Automatically hide panel into corner
da: Skjul automatisk panelet i hjørne

en: Background
da: Baggrund

en: Background _image:
da: Baggrunds_billede:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color opacity
da: Ugennemsigtigheden af baggrundsfarve

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bottom Panel
da: Bundpanel

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle lokale og eksterne diske og mapper der kan tilgås fra denne computer

en: Browse and run installed applications
da: Gennemse og kør installerede programmer

en: Browse bookmarked and local network locations
da: Gennemse bogmærkede og lokale netværkssteder

en: C_lear
da: _Ryd

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Cannot delete this panel
da: Kan ikke fjerne dette panel

en: Cannot find an empty spot
da: Kan ikke finde en tom plads

en: Center panel on x-axis
da: Centrer panelet på x-aksen

en: Center panel on y-axis
da: Centrer panelet på y-aksen

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
da: Skift skrivebordets udseende og opførsel, få hjælp eller log ud

en: Choose Location
da: Vælg sted

en: Choose a file to append to the command...
da: Vælg en fil af tilføje til kommandoen …

en: Choose a file...
da: Vælg en fil …

en: Choose an application...
da: Vælg et program …

en: Choose an icon
da: Vælg et ikon

en: City Name
da: Bynavn

en: City Time Zone
da: Byens tidszone

en: Classic Menu
da: Klassisk menu

en: Clear Recent Documents
da: Ryd seneste dokumenter

en: Clear Recent Documents...
da: Ryd seneste dokumenter …

en: Clear all items from the recent documents list
da: Ryd listen over seneste dokumenter

en: Clear the Recent Documents list?
da: Ryd listen over seneste dokumenter?

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
da: Klik her for at skjule alle vinduer og vise skrivebordet.

en: Click here to restore hidden windows.
da: Klik her for at gendanne skjulte vinduer.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
da: Klik på et vindue for at tvinge programmet til at afslutte. Tryk <ESC> for at annullere.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
da: Se efter en fil hvis navn skal tilføjes til kommandostrengen.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
da: Kør det valgte program eller kommandoen i kommandoindtastningsfeltet.

en: Click to hide month calendar
da: Klik for at skjule månedskalenderen

en: Click to view month calendar
da: Klik for at vise din månedskalender

en: Clock
da: Ur

en: Clock Applet Factory
da: Ur-panelprogrammets fabrik

en: Clock Format
da: Urformat

en: Clock Preferences
da: Indstillinger for ur

en: Co_lor:
da: _Farve:

en: Co_mmand to run when clicked:
da: _Kommando som udføres når der klikkes:

en: Co_mment:
da: Ko_mmentar:

en: Comm_and:
da: Komm_ando:

en: Command icon
da: Kommandoikon

en: Command to execute on click
da: Kommando som udføres ved klik

en: Compact Menu
da: Kompakt menu

en: Complete panel lockdown
da: Lås panelet fuldstændigt

en: Computer Clock
da: Computer-ur

en: Confirm panel removal
da: Bekræft panelfjernelse

en: Connect to Server...
da: Tilslut server …

en: Connect to a remote computer or shared disk
da: Forbind til en fjern computer eller delt disk

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
da: Kontrollerer den maksimale størrelse på historikken for vinduet »Kør program«. En værdi på 0 vil deaktivere historikken.

en: Copy _Date
da: Kopier _dato

en: Copy _Time
da: Kopier _tid

en: Copy a launcher from the applications menu
da: Kopier en genvej fra programmenuen

en: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2004 Vincent Untz
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2002-2005 Vincent Untz
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2000 Helix Code, Inc.
    Ophavsret 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2002 Red Hat, Inc.
    Ophavsret 2003-2006 Vincent Untz
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2002 Red Hat, Inc.
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Could not connect to server
da: Kunne ikke tilslutte til serveren

en: Could not convert '%s' from UTF-8
da: Kunne ikke konvertere »%s« fra UTF-8

en: Could not display help document
da: Kunne ikke vise hjælpedokument

en: Could not display help document '%s'
da: Kunne ikke vise hjælpedokumentet »%s«

en: Could not execute '%s'
da: Kunne ikke starte »%s«

en: Could not launch '%s'
da: Kunne ikke starte »%s«

en: Could not launch application
da: Kunne ikke starte program

en: Could not open location '%s'
da: Kunne ikke vise stedet »%s«

en: Could not open recently used document "%s"
da: Kunne ikke åbne nyligt benyttet dokument »%s«

en: Could not run command '%s'
da: Kunne ikke udføre kommandoen »%s«

en: Could not save directory properties
da: Kunne ikke gemme mappeegenskaber

en: Could not save launcher
da: Kunne ikke gemme genvej

en: Could not show this URL
da: Kunne ikke vise denne adresse

en: Could not use dropped item
da: Kunne ikke bruge sluppet element

en: Create Launcher
da: Opret genvej

en: Create _Launcher
da: Opret _genvej

en: Create a new launcher
da: Opret genvej

en: Create new file in the given directory
da: Opret en ny fil i den givne mappe

en: Current Time:
da: Tidspunkt nu:

en: Custom Application Launcher
da: Brugerdefineret programgenvej

en: Custom format of the clock
da: Brugerdefineret format for uret

en: D_elete
da: _Slet

en: D_on't Delete
da: Slet _ikke

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
da: Bestemmer hvornår vinduer fra det samme program skal grupperes i vindueslisten. Gyldige værdier er »never«, »auto« og »always«.

en: Default panel layout
da: Standardpanellayout

en: Delete this drawer?
da: Fjern denne skuffe?

en: Delete this panel?
da: Fjern dette panel?

[ctx: Desktop Folder]
en: Desktop
da: Skrivebord

en: Directory Properties
da: Mappe-egenskaber

en: Disable Force Quit
da: Deaktiver gennemtving afslutning

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Display
da: Vis

en: Display a swimming fish or another animated creature
da: Vis en svømmende fisk eller en anden animeret skabning

en: Display all workspaces
da: Vis alle arbejdsområder

en: Display workspace names
da: Vis arbejdsområdenavne

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
da: Viser historikken omvendt. Tilbyder en konsistent visning for terminalbrugere, da piletasten op vil vælge det seneste element.

en: Do you want to create a launcher for it or use it as the panel's background?
da: Ønsker du at oprette en genvej for billedet eller bruge det som panelets baggrund?

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
da: Vil du slette panelprogrammet fra din konfiguration?

en: Do you want to use it as the panel's background?
da: Ønsker du at bruge det som panelets baggrund?

en: Draw arrow in menu button
da: Tegn pil i menuknap

en: Drawer
da: Skuffe

en: Drawer Properties
da: Skuffe-egenskaber

en: E_xpand
da: _Udvid

en: East
da: Øst

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Location
da: Rediger sted

en: Enable SNI support
da: Aktiver SNI-understøttelse

en: Enable animations
da: Aktiver animationer

en: Enable arrows on hide buttons
da: Aktiver pile på skjuleknapper

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
da: Aktiver autofuldførelse i »Kør program«-vinduet

en: Enable hide buttons
da: Aktiver skjuleknapper

en: Enable program list in "Run Application" dialog
da: Aktiver programlisten i »Kør program«-vinduet

en: Enable tooltips
da: Aktiver værktøjstip

en: Error
da: Fejl

en: Error displaying help document
da: Fejl ved visning af hjælpedokument

en: Execute the run dialog
da: Udfør kørselsdialogen

en: Expand list of locations
da: Fold listen af steder ud

en: Expand program list in "Run Application" dialog
da: Udvid programlisten i »Kør program«-vinduet

en: Expand to occupy entire screen width
da: Udvid for at udfylde hele skærmbredden

en: FILE
da: FIL

en: Factory for Test DBus Applet
da: Fabrik for Test DBus-panelprogrammet

en: Factory for clock applet
da: Fabrik for ur-panelprogram

en: Factory for notification area
da: Fabrik for påmindelsesområde

en: Factory for the window navigation related applets
da: Fabrik for panelprogrammer relateret til vinduesnavigation

en: Failed to load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Failed to load applet %s
da: Kunne ikke indlæse panelprogrammet %s

en: Failed to set the system time
da: Kunne ikke indstille systemtid

en: Failed to set the system timezone
da: Kunne ikke ændre systemets tidszone

en: File System
da: Filsystem

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Find an _item to add to "%s":
da: Find et _element at tilføje til »%s«:

en: Find an _item to add to the drawer:
da: Find et _element at tilføje til skuffen:

en: Find an _item to add to the panel:
da: Find et _element at tilføje til panelet:

en: Fish
da: Fisk

en: Fish Preferences
da: Indstillinger for fisk

en: Fit image to panel
da: Tilpas billede til panelet

en: Force Quit
da: Gennemtving afslutning

en: Force a misbehaving application to quit
da: Tving et program der opfører sig forkert, til at slutte

en: Force this application to exit?
da: Tving dette program til at afslutte?

en: Frames in fish's animation
da: Antallet af billeder i fiskens animation

en: From Whence That Stupid Fish Came
da: Fra Whence That Stupid Fish Came

en: General
da: Generelt

en: Get the current time and date
da: Hent det aktuelle tidspunkt og dato

en: Group windows when _space is limited
da: Gruppér vinduer når _pladsen er begrænset

en: Hide Panel
da: Skjul panel

en: Hide application windows and show the desktop
da: Skjul programvinduer og vis skrivebordet

en: Highlight launchers on mouseover
da: Fremhæv genveje når mus over

en: History for "Run Application" dialog
da: Historik for dialogen »Kør program«

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Hour format
da: Timeformat

en: ID
da: Id

en: Icon '%s' not found
da: Ikonet »%s« blev ikke fundet

en: Icon not found
da: Ikon ikke fundet

en: Icon to show in menu bar
da: Ikon at vise i menulinjen

en: Icon used for object's button
da: Ikon som benyttes til objektets knap

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
da: Om et vindue der spørger efter bekræftelse hvis brugeren ønsker at fjerne et panel, skal vises.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
da: Om en skuffe automatisk skal lukkes når brugeren klikker på en genvej i den.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
da: Om en genvej skal fremhæves når brugeren bevæger markøren hen over den.

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
da: Hvis sand (true) tegnes en pil over menuknappens ikon. Hvis falsk (false) har menuknappen kun ikonet.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
da: Om pile skal placeres på skjuleknapperne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_buttons er sand.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
da: Hvis sand, vil autofuldførelse være tilgængelig i dialogen »Kør program«.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
da: Om knapper til at flytte panelet til kanten af skærmen skal vises.

en: If true, display a weather icon.
da: Hvis sand, så vis et vejrikon.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
da: Hvis sand, så vis dato i uret foruden tiden.

en: If true, display seconds in time.
da: Hvis sand, så vis sekunder i tidsangivelsen.

en: If true, enable mouse scrolling in window list, otherwise disable mouse scrolling in window list.
da: Hvis true (sand), aktiver muserulning i vindueslisten, ellers deaktiver muserulning i vindueslisten.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af steder i kalendervinduet ud.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
da: Om skjul og genvisning af dette panel skal animeres i stedet for at ske med det samme.

en: If true, show applications item in menu bar.
da: Hvis sand, vis programpunkter i menulinjen.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
da: Hvis sand, så vis dato i et værktøjstip når musen er over uret.

en: If true, show desktop item in menu bar.
da: Hvis sand, vis skrivebordspunkt i menulinjen.

en: If true, show icon in menu bar.
da: Hvis sand, vis ikon i menulinjen.

en: If true, show places item in menu bar.
da: Hvis sand, vis punkter for steder i menulinjen.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
da: Hvis sand, så vis temperaturen ved siden af vejrikonet.

en: If true, show week numbers in the calendar.
da: Hvis sand, så vis ugenumre i kalenderen.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
da: Om listen over kendte program i »Kør program«-vinduet skal være udvidet når vinduet åbnes. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_program_list er sand.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
da: Hvis sand, bliver listen over kendte programmer i »Kør program«-vinduet synlig. Om listen er udvidet når vinduet er vist, kontrolleres af »show_program_list«-nøglen.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
da: Om baggrundsbilledet skal roteres når panelet vender lodret.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
da: Hvis sand bliver nøglen custom_icon brugt til et brugerdefineret ikon til knappen. Hvis falsk bliver nøglen custom_icon ignoreret. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »menu-object« eller »drawer-object«.

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
da: Om fiskeanimationen skal roteres på lodrette paneler.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
da: Om billedet skal skaleres (med samme formatforhold) til panelets højde (hvis panelet er vandret).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
da: Om billedet skal skaleres til panelets størrelse. Formatforholdet for billedet bevares ikke.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
da: Hvis sand bliver nøglen menu_path brugt som den sti som menuindholdet skal konstrueres fra. Hvis falsk bliver nøglen menu_path ignoreret. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »menu-object«.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
da: Om panelet automatisk skal skjules i et hjørne af skærmen når markøren forlader panelområdet. Hvis markøren flyttes til det hjørne igen, dukker panelet op igen.

en: If true, the panel provides support for SNI.
da: Hvis true (sand), så tilbyder panelet understøttelse for SNI.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
da: Hvis sand vil panelet ikke tillade en bruger at gennemtvinge at et program afslutter (ved at fjerne tilgangen til knappen gennemtving afslutning).

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
da: Hvis sand, vil panelet ikke tillade nogen ændringer i konfigurationen af panelet. Individuelle panelprogrammer skal dog muligvis låses ned separat. Panel skal genstartes før dette træder i kraft.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
da: Om panelet skal optage hele skærmbredden (eller højden hvis det er et lodret panel). I denne tilstand kan panelet kun placeres ved en skærmkant. Ellers vil panelet kun være stort nok til at have plads til panelprogrammerne, genvejene og knapperne på panelet.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
da: Om placeringen af objektet skal fortolkes relativt til højre kant (eller nederste kant hvis lodret) af panelet.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
da: Om brugeren ikke kan flytte objektet uden først at låse det op med menupunktet »Lås op«.

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
da: Hvis sand, viser vindueslisten vinduer fra alle arbejdsområder, ellers vises kun vinduer fra det aktive arbejdsområde.

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
da: Hvis sand (true), vil arbejdsområdeskifteren tillade ombrydning, hvilket betyder skift fra første til sidste arbejdsområde og vice versa via rulning.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
da: Hvis sand, vil arbejdsområdeskifteren vise alle arbejdsområder, ellers vises kun den aktive.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
da: Hvis sand, vil felterne i arbejdsområdeskifteren vise arbejdsområdernes navne. Ellers vises vinduerne på arbejdsområderne. Denne indstilling virker kun når vindueshåndteringen Marco benyttes.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
da: Hvis sand, bliver nøglerne »x« og »x_right« ignoreret, og panelet anbringes i midten af x-aksen på skærmen. Hvis panelets størrelse ændres, forbliver det på den position - dvs. det gror til begge sider. Hvis falsk, angiver nøglerne »x« og »x_right« placeringen af panelet.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
da: Hvis sand, bliver nøglerne »y« og »y_bottom« ignoreret, og panelet anbringes i midten af x-aksen på skærmen. Hvis panelets størrelse ændres, forbliver det på den position - dvs. det gror til begge sider. Hvis falsk, angiver nøglerne »y« og »y_bottom« placeringen af panelet.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
da: Hvis sand, bringes et vindue der bliver gendannet efter en minimering, til det aktive arbejdsområde. Ellers skiftes til arbejdsområdet for vinduet.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
da: Om værktøjstip vises for objekter i paneler.

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
da: Tvinger du et program til at afslutte, så kan ugemte dokumenter i programmet gå tabt.

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
da: Hvis du rydder listen over seneste dokumenter, rydder du følgende:
    • Alle elementerne fra Steder → seneste dokumenter-menupunktet.
    • Alle elementerne fra seneste dokumenter i alle programmer.

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
da: Hvis du genstarter et panelobjekt vil det automatisk blive tilføjet panelet igen.

en: Image Background Details
da: Detaljer for billedbaggrund

en: Images
da: Billeder

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
da: Fortolk placering relativt til nederste/højre kant

en: Key %s is not set, cannot load launcher
da: Nøglen %s er ikke angivet, kan ikke indlæse genvejj

en: L_atitude:
da: _Breddegrad:

en: L_ongitude:
da: _Længdegrad:

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
da: Kør andre programmer og tilbyd forskellige værktøjer til vindueshåndtering, at vise hvad klokken er, osv.

en: Launcher Properties
da: Egenskaber for genvej

en: Launcher location
da: Placering af genvej

en: Left Panel
da: Venstre panel

en: List of known applications
da: Liste over kendte programmer

en: List of locations
da: Liste af steder

en: Loc_k To Panel
da: _Lås til panel

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
da: Find dokumenter og mapper på denne computer ved navn eller indhold

en: Location
da: Placering

en: Locations
da: Steder

en: Lock Screen
da: Lås skærmen

en: Lock the object to the panel
da: Lås objektet til panelet

en: Log Out %s...
da: Log %s ud …

en: Log Out...
da: Log ud …

en: Log out %s of this session to log in as a different user
da: Log %s ud af denne session for at logge på som en anden bruger

en: Log out of this session to log in as a different user
da: Afslut denne session for at logge på som en anden bruger

en: Look at today's date!
da: Se på dags dato!

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
da: Maksimal historikstørrelse for vinduet »Kør program«

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
da: Maksimalt antal menuposter (dvs. bogmærker) som vises uden at blive placeret i en undermenu.

en: Maximum number of recent documents displayed in the Places menu
da: Maksimalt antal seneste dokumenter vist i menuen Steder

en: Maximum number of recent documents that are displayed in the Places menu at a time. If this is set to -1, all known recent documents will be displayed.
da: Maksimalt antal seneste dokumenter vist i menuen Steder på en gang. Hvis angivet til -1 vil alle kendte seneste dokumenter blive vist.

en: Menu bar icon size
da: Ikonstørrelse for menulinje

en: Menu content path
da: Menuindholdssti

en: Menu items icon size
da: Ikonstørrelse for menupunkter

en: Minimum icon size
da: Mindste ikonstørrelse

en: Mount %s
da: Monter %s

en: Mouse Scrolling
da: Muserulning

en: Move windows to current workspace when unminimized
da: Flyt vinduer til det aktive arbejdsområde ved gendannelse

en: Name to identify panel
da: Navn til identifikation af panel

en: Network
da: Netværk

en: Network Places
da: Netværkssteder

en: No URI provided for panel launcher desktop file
da: Ingen URI angivet for skrivebordsfil til panelgenvej

en: No URL was specified.
da: Der blev ikke angivet en adresse.

en: No application to handle search folders is installed.
da: Der er ikke installeret noget program til at håndtere søgemapper.

en: North
da: Nord

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Not compatible with Wayland
da: Ikke kompatibel med Wayland

en: Not compatible with X11
da: Ikke kompatibel med X11

en: Notification Area
da: Statusfelt

en: Notification Area Factory
da: Påmindelsesområdets fabrik

en: Notification Area Preferences
da: Præferencer for statusfelt

en: Number of _workspaces:
da: Antal arbejds_områder:

en: Object's position on the panel
da: Objektets placering på panelet

en: Open '%s'
da: Åbn »%s«

en: Open URL: %s
da: Åbn adresse: %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

[ctx: Orientation]
en: Bottom
da: Bund

[ctx: Orientation]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Orientation]
en: Right
da: Højre

en: Panel Display
da: Panelindikator

en: Panel ID list
da: Panel-id-liste

en: Panel Notification Area
da: Panelstatusfelt

en: Panel Properties
da: Indstillinger for panel

en: Panel attached to drawer
da: Panel som hænger sammen med skuffe

en: Panel autohide delay
da: Automatisk skjul-ventetid for panel

en: Panel autounhide delay
da: Automatisk opdukningsventetid for panel

en: Panel object ID list
da: Panelobjekt-id-liste

en: Panel object has quit unexpectedly
da: Panelobjektet afsluttede uventet

en: Panel object type
da: Panelobjekttype

en: Panel orientation
da: Panelorientering

en: Panel size
da: Panelstørrelse

en: Pause per frame
da: Pause pr. billede

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Places
da: Steder

en: Protect your computer from unauthorized use
da: Beskyt computeren mod uautoriseret brug

en: Recent Documents
da: Seneste dokumenter

en: Removable Media
da: Eksternt medie

en: Replace a currently running panel
da: Erstat et nu kørende panel

en: Rescan %s
da: Omskan %s

en: Reset all panels?
da: Nulstil alle paneler?

en: Reset the panel configuration to default
da: Nulstil panelkonfigurationen til standard

en: Restore to current _workspace
da: Gendan til aktivt _arbejdsområde

en: Restore to na_tive workspace
da: Gendan til _oprindeligt arbejdsområde

en: Restoring Minimized Windows
da: Gendannelse af minimerede vinduer

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
da: Vend historikken om for vinduet »Kør program

en: Right Panel
da: Højre panel

en: Rotate image on vertical panels
da: Roter billede på lodrette paneler

en: Rotate image when panel is _vertical
da: Roter billedet når panelet er _lodret

en: Rotate on vertical panels
da: Vend om på lodrette paneler

en: Rows in workspace switcher
da: Rækker i arbejdsområdeskifter

en: Run Application
da: Kør program

en: Run Application...
da: Kør program …

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
da: Kør et program ved at indtaste en kommando eller vælge fra en liste

en: Run in _terminal
da: Kør i _terminal

en: Run with _file...
da: Kør med _fil …

en: S_tyle:
da: _Type:

en: Search
da: Søg

en: Search for Files...
da: Søg efter filer …

en: Select an animation
da: Vælg en animation

en: Select an application to view its description.
da: Vælg et program for et se dets beskrivelse.

en: Select background
da: Vælg baggrund

en: Select this box to run the command in a terminal window.
da: Om kommandoen skal køres i et terminalvindue.

en: Separator
da: Adskiller

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Set System Time
da: Indstil systemtid

en: Set System Time...
da: Indstil systemtid …

en: Set _Background Image
da: Angiv _baggrundsbillede

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
da: Indstil lokalitet til nuværende lokalitet og brug dens tidszone for denne computer

en: Set the default panel layout
da: Sæt standardpanellayouttet

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
da: Angiv størrelsen for et ikon brugt i menulinjen. Panelet skal genstartes for at det træder i kraft.

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
da: Angiv størrelsen for ikonerne brugt i menuen. Panelet skal genstartes for at det træder i kraft.

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
da: Sæt temaikonnavnet at bruge i menulinjen.

en: Sh_ow windows from current workspace
da: Vis vinduer fra a_ktivt arbejdsområde

en: Show Desktop
da: Vis skrivebordet

en: Show Desktop Button
da: Vis skrivebord-knap

en: Show _all workspaces in:
da: Vis _alle arbejdsområder i:

en: Show _only the current workspace
da: Vis kun det a_ktive arbejdområde

en: Show _temperature
da: Vis _temperatur

en: Show _thumbnails on hover
da: Vis _miniaturebilleder via musen

en: Show _weather
da: Vis _vejr

en: Show applications menu
da: Vis programmenu

en: Show date in clock
da: Vis dato i ur

en: Show date in tooltip
da: Vis dato i værktøjstip

en: Show desktop menu
da: Vis skrivebordsmenu

en: Show hide _buttons
da: Vis skjule_knapper

en: Show icon
da: Vis ikon

en: Show list of known _applications
da: Vis liste over kendte _programmer

en: Show places menu
da: Vis menu for steder

en: Show seco_nds
da: Vis sek_under

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Show temperature in clock
da: Vis temperaturen i uret

en: Show the _date
da: Vis _dato

en: Show time with seconds
da: Vis tid med sekunder

en: Show weather in clock
da: Vis vejret i uret

en: Show wee_k numbers in calendar
da: Vis _ugenumre i kalenderen

en: Show week numbers in calendar
da: Vis ugenumre i kalenderen

en: Show windows from a_ll workspaces
da: Vis vinduer fra a_lle arbejdsområder

en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: Show workspace _names in switcher
da: Vis arbejdsområde_navne i skifteren

en: Shut Down...
da: Sluk …

en: Shut down the computer
da: Sluk maskinen

[ctx: Size]
en: Large
da: Stor

[ctx: Size]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: Size]
en: Small
da: Lille

[ctx: Size]
en: X Large
da: Meget stor

[ctx: Size]
en: X Small
da: Meget lille

[ctx: Size]
en: XX Large
da: Enorm

[ctx: Size]
en: XX Small
da: Mikroskopisk

en: Solid c_olor
da: _Ensfarvet

en: Some of these properties are locked down
da: Nogle af disse egenskaber er låst ned

en: South
da: Syd

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
da: Angiver baggrundsfarven for panelet i #RGB-format.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
da: Angiver den fil som bruges til baggrundsbillede. Hvis billedet indeholder en alfakanal, bliver det sat sammen med skrivebordets baggrundsbillede.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren går ind i panelområdet før panelet vises automatisk igen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren forlader panelområdet før panelet bliver skjult automatisk. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af punkter der er synlige når panelet er skjult automatisk i et hjørne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
da: Angiver ugennemsigtigheden af baggrundsfarveformatet. Hvis farven ikke er fuldstændig ugennemsigtig (dvs. har en værdi mindre end 65535), vil farven blive sat sammen med skrivebordets baggrundsbillede.

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
da: Angiv en gsettings-placering til indstillingerne for panelprogrammet

en: Specify an applet IID to load
da: Angiv et panelprograms-IID som skal indlæses

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
da: Angiv startorienteringen af panelprogrammet (top, bottom, left eller right)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
da: Angiv startstørrelsen af panelprogrammet (xx-small, medium, large osv.)

en: Speed unit
da: Fartenhed

en: St_retch
da: Stræ_k

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Stretch image to panel
da: Stræk billede til panel

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
da: Solopgang: %s / solnedgang: %s

en: Switch between open windows using a menu
da: Skift mellem åbne vinduer via en menu

en: Switch between open windows using buttons
da: Skift gennem åbne vinduer med knapperne

en: Switch between workspaces
da: Skift mellem arbejdsområder

en: Switcher
da: Skifter

en: Temperature unit
da: Temperaturenhed

en: Test DBus Applet
da: Test DBus-panelprogrammet

en: Test DBus Applet Factory
da: TEst DBus-panelprogramfabrik

en: Test applet utility
da: Testpanelprogramredskab

en: The Clock displays the current time and date
da: Urpanelprogrammet viser tiden og datoen

en: The MATE Panel
da: Mate-panelet

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
da: Vindueslisten viser en liste over alle vinduer i et sæt af knapper og lader dig gennemse dem.

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
da: Vinduesvælgeren viser en liste over alle vinduer i en menu og lader dig gennemse dem.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
da: Arbejdsområdeskifteren viser en lille udgave af dine arbejdsområder og kan bruges til at håndtere vinduerne.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
da: Den handlingstype som denne knap repræsenterer. Mulige værdier er »lock«, »logout«, »run«, »search« og »screenshot«. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »action-applet«.

en: The classic Applications, Places and System menu bar
da: De klassiske programmer, steder og systemmenubjælke

en: The command of the launcher is not set.
da: Kommandoen for genvejen er ikke angivet.

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
da: Den konfigurerede kommando virker ikke og er udskiftet med: %s

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
da: Standardlayout for panellet, der skal bruges når paneler oprettes eller nulstilles.

en: The fish's animation pixmap
da: Fiskens animeringsbillede

en: The fish's name
da: Fiskens navn

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
da: Højden (bredden for et lodret panel) af panelet. Panelet vil afgøre på kørselstidspunktet en mindste størrelse baseret på skrifttypestørrelsen og andre ting. Den maksimale størrelse er fast på det kvarte af skærmhøjden (eller -bredden).

en: The icon of the command to be run.
da: Ikonet for den kommando der skal køres.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
da: Id'en for det panel som denne skuffe hænger sammen med. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »drawer-object«.

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
da: Id'en for det topniveau-panel som indeholder dette objekt.

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
da: Implementerings-id'en for panelprogrammet - f.eks. »ClockAppletFactory::ClockApplet«. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »external-applet« (eller den forældede »matecomponent-applet«).

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
da: Placeringen af .desktop-filen som beskriver genvejen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »launcher-object«.

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
da: Placeringen af billedfilen som skal bruges som ikon for objektets knap. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »drawer-object« eller »menu-object« og nøglen use_custom_icon er sand.

en: The location of the launcher is not set.
da: Placeringen af genvejen er ikke angivet.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs x-aksen, målt fra skærmens højre side. Hvis denne sættes til -1, vil værdien blive ignoreret, og værdien af nøglen »x« blive brugt. Hvis værdien er større end 0, så vil værdien af nøglen »x« blive ignoreret. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand ignoreres denne nøgle, og panelet placeres ved skærmens kant som angivet af nøglen »orientation«.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs x-aksen. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand er denne nøgle ignoreret og panelet placeres ved skærmkanten som angivet af nøglen orientation.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs y-aksen, målt fra skærmens bund. Hvis denne sættes til -1, vil værdien blive ignoreret, og værdien af nøglen »y« blive brugt. Hvis værdien er større end 0, så vil værdien af nøglen »y« blive ignoreret. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand ignoreres denne nøgle, og panelet placeres ved skærmens kant som angivet af nøglen »orientation«.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
da: Placeringen af panelet langs y-aksen. Denne nøgle er kun relevant i ikke-udvidet tilstand. I udvidet tilstand er denne nøgle ignoreret og panelet placeres ved skærmkanten som angivet af nøglen orientation.

en: The minimum size an icon can have.
da: Den mindste størrelse et ikon kan have.

en: The name of the directory is not set.
da: Navnet på mappen er ikke angivet.

en: The name of the launcher is not set.
da: Navnet på genvejen er ikke angivet.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
da: Orienteringen af panelet. Mulige værdier er »top«, »bottom«, »left« og »right«. I udvidet tilstand angiver nøglen hvilken skærmkant som panelet er på. I ikke-udvidet tilstand er forskellen mellem »top« og »bottom« mindre vigtig - begge indikerer at dette er et vandret panel - men giver alligevel et brugbart hint til hvordan visse panelobjekter skal opføre sig. F.eks. vil en menuknap vise sin menu under panelet på et »top«-panel, mens den vises over panelet på et »bottom«-panel.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
da: Panelet stødte ind i et problem under indlæsning af »%s«.

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
da: Den sti som menuindholdet konstrueres ud fra. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen use_menu_path er sand og nøglen object_type er »menu-object«.

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
da: Placeringen af dette panelobjekt. Placeringen er angivet som antallet af punkter fra venstre panelkant (eller øverste hvis lodret).

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
da: Den fart som panelanimationer skal foregå med. Mulige værdier er »slow«, »medium« og »fast«. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_animations er sand.

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
da: Den tekst som skal vises i et værktøjstip for denne skuffe eller menu. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen object_type er »drawer-object« eller »menu-object«.

en: The type of this panel object.
da: Typen for dette panelobjekt.

en: The unit to use when showing temperatures.
da: Enheden hvormed temperaturer angives.

en: The unit to use when showing wind speed.
da: Enheden hvormed vindhastighed angives.

en: The water needs changing
da: Vandet skal skiftes

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
da: Denne knap lader dig skjule alle vinduerne og vise skrivebordet.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
da: Dette er et menneskeligt læsbart navn som du kan bruge til at identificere et panel. Hovedformålet er at tjene til panelets vinduestitel ved navigering mellem paneler.

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
da: Dette er listen med kommandoer brugt i vinduet »Kør program«. Kommandoerne er sorteret faldende efter seneste (dvs. de seneste kommandoer vises først).

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
da: Ved visning af alle arbejdsområder afgør dette hvor mange rækker (ved vandrette paneler) eller kolonner (ved lodrette paneler) skifteren viser arbejdsområderne i. Nøglen er kun relevant hvis display_all_workspaces er sand.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
da: Kommando som forsøges udført når der klikkes på fisken.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
da: Filnavnet for det billede som bruges til animationen i fiskepanelprogrammet, i forhold til pixmap-mappen.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
da: Denne nøgle angiver formatet for urpanelprogrammet når »format«-nøglen er sat til »custom«. Du kan bruge de konverteringsangivelser der forstås af strftime() til at opnå et specifikt format. Se manualen for strftime() for yderligere information.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
da: Denne nøgle angiver det tidsformat der benyttes af urpanelprogrammet. Mulige værdier er »12-timer«, »24-timer«, »internet«, »unix« og »custom». Hvis sat til »internet« viser uret internettiden der deler dagen ind i 1.000 slag uden tidszoner så tiden er den samme over hele verden. Hvis sat til »unix« vil uret vise tiden i sekunder siden den 1. jan. 1970. Hvis sat til »custom« vil uret vise tiden ifølge formatet angivet i nøglen »custom_format«.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
da: Antallet af billeder som vil blive vist i fiskens animation.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
da: Antallet af sekunder som hver billede vil blive vist.

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
da: Dette program er ansvarligt for at starte andre programmer og tilbyder nyttige værktøjer.

en: Threshold of menu items before submenu is created
da: Tærskel for menupunkter før undermenu oprettes

en: Thumbnail width in pixels. Window aspect ratio will be maintained.
da: Bredde for miniaturebilleder i billedpunkter. Vinduets størrelsesforhold bevares.

en: Thumbnail width:
da: Bredde for miniaturebilleder:

en: Time & Date
da: Dato & klokkeslet

en: Time _Settings
da: Tids_indstillinger

en: Tooltip displayed for drawer or menu
da: Værktøjstip som vises for skuffe eller menu

en: Top Panel
da: Toppanel

en: Toplevel panel containing object
da: Topniveau panel som indeholder objekt

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
da: URI-listen som blev droppet på kør-vinduet havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke køre »%s«
    
    Detaljer: %s

en: Unable to locate the command to execute
da: Kan ikke lokalisere den kommando der skal udføres

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
da: Kan ikke åbne skrivebordsfilen %s til panelgenvejen%s%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke læse fra »%s«
    
    Detaljer: %s

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
da: Kunne ikke læse uddata fra kommando
    
    Detaljer: %s

en: Unable to scan %s for media changes
da: Kan ikke skanne %s for medieændringer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Use custom icon for object's button
da: Benyt brugerdefineret ikon til objektets knap

en: Use custom path for menu contents
da: Benyt brugerdefineret sti til menuindhold

en: Visible pixels when hidden
da: Synlige punkter når skjult

en: Wanda Factory
da: Wandafabrik

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
da: Advarsel: Kommandoen ser ud til at lave noget der faktisk er nyttigt.
    Eftersom dette er et ubrugeligt program, ønsker du nok ikke at gøre dette.
    Vi advarer på det kraftigste at anvende %s til noget
    som ville gøre panelprogrammet »praktisk« eller brugbart.

en: Weather
da: Vejr

en: West
da: Vest

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
da: Når en skuffe fjernes, mister du både skuffen
    og dens opsætning.

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
da: Når et panel fjernes, mister du både panelet
    og dets opsætning.

en: When the panels are reset, all 
    custom settings are lost.
da: Når panelerne nulstilles, bliver 
    alle tilpassede indstillinger tabt.

en: When to group windows
da: Hvornår vinduer skal grupperes

en: Whether to enable mouse scrolling in the switch window list
da: Om muserulning skal aktiveres i skift vindue-listen

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
da: Hvilken type baggrund der skal bruges til panelet. Mulige værdier er »none« - standard-GTK+-kontrolbaggrunden benyttes, »color« - farvenøglen vil blive brugt som baggrundsfarve eller »image« - det billede som er angivet af nøglen image vil blive brugt som baggrund.

en: Will run command: '%s'
da: Vil køre kommando: »%s«

en: Window Grouping
da: Vinduesgruppering

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Window List Content
da: Indhold af vinduesliste

en: Window List Preferences
da: Indstillinger for vinduesliste

en: Window Navigation Applet Factory
da: Panelprogramfabrik for vinduesnavigation

en: Window Selector
da: Vinduesvælger

en: Window Thumbnails
da: Vinduesminiaturebilleder

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: Workspace Names
da: Arbejdsområdenavne

en: Workspace Switcher
da: Arbejdsområdeskifter

en: Workspace Switcher Preferences
da: Indstillinger for arbejdsområdeskifter

en: Workspace na_mes:
da: Arbejdsområdena_vne:

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: Wrap around on scroll
da: Ombryd ved rulning

en: X co-ordinate of panel
da: Vandret koordinat for panel

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
da: Panelets x-koordinat, målt fra skærmens højre kant

en: X screen where the panel is displayed
da: X-skærm som panel vises på

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
da: Xinerama-skærm som panel vises på

en: Y co-ordinate of panel
da: Lodret koordinat for panel

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
da: Panelets y-koordinat, målt fra skærmens bund

en: You dropped an image on the panel, what do you want to do?
da: Du smed et billede på panelet, hvad ønsker du at gøre?

en: You dropped the image "%s" on the panel.
da: Du smed billedet »%s« på panelet.

en: You must always have at least one panel.
da: Du skal altid mindst have et panel.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
da: Din vindueshåndtering understøtter ikke knappen til at vise skrivebordet, eller også kører du ikke en vindueshåndtering.

en: [FILE...]
da: [FIL…]

en: _12 hour format
da: _12-timersformat

en: _24 hour format
da: _24-timersformat

en: _About
da: _Om

en: _Activate Screensaver
da: _Aktiver pauseskærm

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add to Drawer...
da: _Tilføj til skuffe …

en: _Add to Panel…
da: _Tilføj til panel ...

en: _Always group windows
da: Gruppér _altid vinduer

en: _Applet:
da: _Panelprogram:

en: _Autohide
da: Skjul _automatisk

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Browse...
da: _Gennemse …

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete This Panel
da: _Fjern dette panel

en: _Don't Reload
da: Genindlæs i_kke

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Edit Menus
da: _Rediger menuer

en: _Enable mouse scrolling
da: _Aktiver muserulning

en: _Entire menu
da: _Hele menuen

en: _Execute
da: _Kør

en: _File:
da: _Fil:

en: _Force quit
da: _Tving afslutning

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Launch
da: _Start

en: _Location Name:
da: _Stednavn:

en: _Location:
da: _Placering:

en: _Lock Screen
da: _Lås skærm

en: _Minimum Icon Size:
da: _Mindste størrelse på ikon:

en: _Move
da: _Flyt

en: _Name of fish:
da: _Navnet på fisken:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Never group windows
da: Gruppér al_drig vinduer

en: _New Panel
da: _Nyt panel

en: _None (use system theme)
da: _Ingen (benyt systemtema)

en: _OK
da: _O.k.

en: _Ok
da: _O.k.

en: _Open
da: _Åbn

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: _Pause per frame:
da: _Pause pr. billede:

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Prefs Path:
da: _Indstillingssti:

en: _Pressure unit:
da: _Trykenhed:

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove From Panel
da: F_jern fra panel

en: _Reset All Panels
da: _Nulstil alle paneler

en: _Reset Panels
da: _Nulstil paneler

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Rotate on vertical panels
da: _Vend om på lodrette paneler

en: _Run
da: _Kør

en: _Scale
da: _Skaler

en: _Set System Time
da: _Indstil systemtid

en: _Size:
da: _Størrelse:

en: _Speak again
da: _Tal igen

en: _System Monitor
da: _Systemovervågning

en: _Temperature unit:
da: _Temperaturenhed:

en: _Tile
da: _Fliselæg

en: _Time:
da: _Tid:

en: _Timezone:
da: _Tidszone:

en: _Total frames in animation:
da: _Antal billeder i animationen:

en: _Visibility unit:
da: _Sigtbarhedsenhed:

en: _Wind speed unit:
da: _Vindstyrkeenhed:

en: columns
da: kolonner

en: file
da: fil

en: frames
da: billeder

en: pixels
da: billedpunkter

en: px
da: bp.

en: rows
da: rækker

en: seconds
da: sekunder
