mate-screensaver 1.26.0 - en to da translation catalogue (167 entries)

en: "#rrggbb"
da: »#rrggbb«

en: %A, %B %e
da: %A, %e. %B

en: %U on %h
da: %U på %h

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
da: %s lader ikke til at være et gyldigt pauseskærmstema.

en: %s. See --help for usage information.
da: %s. Se --help fori hjælp til benyttelse.

en: (current) UNIX password:
da: (nuværende) UNIX-adgangskode:

en: <b>Leave a message for %R:</b>
da: <b>Efterlad en besked til %R:</b>

en: <b>Screensaver preview</b>
da: <b>Forhåndsvisning af pauseskærm</b>

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
da: <b>Advarsel: skærmen vil ikke være låst for administratoren.</b>

en: <span size="small">%U on %h</span>
da: <span size="small">%U på %h</span>

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
da: Et popkunstagtigt net af pulserende farver.

en: Activate when idle
da: Aktiver i tomgang

en: Allow embedding a keyboard into the window
da: Tillad at indlejre et tastatur i vinduet

en: Allow logout
da: Tillad at logge ud

en: Allow the session status message to be displayed
da: Tillad visning af sessionstatusmeddelelser

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
da: Tillad visning af sessionstatusmeddelelser når skærmen er låst.

en: Allow user switching
da: Tillad brugerskift

en: Authentication failed.
da: Godkendelse fejlede.

en: Background picture for lock screen:
da: Baggrundsbillede for lås skærm:

en: Blank screen
da: Sort skærm

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
da: Bobler GNOME-logoet omkring på skærmen

en: Bubbles the MATE logo around the screen
da: Bobler MATE-logoet omkring på skærmen

en: Can not get username
da: Kan ikke hente brugernavn

en: Can't set PAM_TTY=%s
da: Kan ikke sætte PAM_TTY=%s

en: Causes the screensaver to exit gracefully
da: For pauseskærmen til at afslutte med ynde

en: Checking...
da: Kontrollerer …

en: Color to use for images background
da: Farven der bruges til billedbaggrund

en: Command to invoke from the logout button
da: Kommando er skal køres fra log ud-knappen

en: Copying file: %u of %u
da: Kopierer fil: %u af %u

en: Copying files
da: Kopierer filer

en: Copying themes
da: Kopierer temaer

en: Cosmos
da: Kosmos

en: Could not load the main interface
da: Kunne ikke indlæse hovedgrænsefladen

en: Display a slideshow from your Pictures folder
da: Viser et billedeshow af billeder fra din billedemappe

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
da: Viser et billedeshow af billeder af kosmos

en: Do not randomize pictures from location
da: Sammenbland ikke billeder fra placeringen

en: Do not try to stretch images on screen
da: Forsøg ikke at strække billeder på skærmen

en: Don't become a daemon
da: Kør ikke som tjeneste

en: Embedded keyboard command
da: Indlejret tastaturkommando

en: Enable debugging code
da: Aktiver fejlsøgningskode

en: Enter new UNIX password:
da: Skriv ny UNIX-adgangskode:

en: Error while changing NIS password.
da: Fejl under ændring af NIS adgangskode.

en: File to use for the background image.
da: Fil der skal bruges som baggrundsbillede.

en: Floating GNOME
da: Flydende GNOME

en: Floating MATE
da: Flydende MATE

en: Format for date on lock dialog
da: Format for dato ved lås-dialog

en: Format for time on lock dialog
da: Format for tid ved lås-dialog

en: Format to display the date on lock dialog. Default is 'locale' which uses default format for current locale. Custom values should be set according to g-date-time-format. Try %F for ISO 8601 date format.
da: Format for datoen ved dialogen lås. Standarden er »locale«, der bruger standardformatet for sproget. Tilpassede værdier bør angives jævnfør g-date-time-format. Prøv %F for ISO 8601-datoformatet.

en: Format to display the time on lock dialog. Default is 'locale' which uses default format for current locale. Custom values should be set according to g-date-time-format. Try %R for 24H format.
da: Format for tiden ved dialogen lås. Standarden er »locale«, der bruger standardformatet for sproget. Tilpassede værdier bør angives jævnfør g-date-time-format. Prøv %R for 24H-formatet.

en: From:
da: Fra:

en: Hide password
da: Skjul adgangskode

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
da: Hvis pauseskærmen er aktiv, deaktiver den (genopret skærmen)

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
da: Hvis pauseskærmen er aktiv, skift da til en anden grafik demonstration

en: Incorrect password.
da: Forkert adgangskode.

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
da: Forhindrer pauseskærmen i at aktiveres. Kommandoen blokerer så længe hindringen er aktiv.

en: Invalid screensaver theme
da: Ugyldigt pauseskærmtema

en: Launch screensaver and locker program
da: Start pauseskærm og skærmlåseprogram

en: Location to get images from
da: Sted hvor billeder skal hentes fra

en: Lock on activation
da: Lås ved aktivering

en: Log _Out
da: Log _ud

en: Logout command
da: Log ud-kommando

en: MATE;screensaver;preferences;
da: MATE;screensaver;preferences;pauseskærm;præferencer;

en: MAX_IMAGES
da: MAX_BILLEDER

en: MESSAGE
da: BESKED

en: Message to show in the dialog
da: Besked der skal vises i dialogen

en: Never
da: Aldrig

en: No longer permitted to access the system.
da: Adgang til systemet er ikke længere tilladt.

en: No password supplied
da: Ingen adgangskode udleveret

en: Not permitted to gain access at this time.
da: Adgang er ikke tilladt på dette tidspunkt.

en: Not used
da: Bruges ikke

en: Occasionally rotate images as they move
da: Roter billeder i ny og næ mens de flyttes

en: PATH
da: STI

en: Password has been already used. Choose another.
da: Adgangskoden har allerede været brugt. Vælg en anden.

en: Password unchanged
da: Adgangskode er uændret

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Picture Filename
da: Billedfilnavn

en: Pictures folder
da: Billedemappe

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
da: Kontroller venligst at pauseskærmen er installeret korrekt

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
da: Prik den kørende pauseskærm for at simulere brugeraktivitet

en: Pop art squares
da: Firkantet popkunst

en: Power _Management
da: Strø_mstyring

en: Print out frame rate and other statistics
da: Udskriv billedraten og anden statistik

en: Query the length of time the screensaver has been active
da: Forespørg til hvor lang tid pauseskærmen har været aktiv

en: Query the state of the screensaver
da: Forespørg pauseskærmens tilstand

en: Random
da: Tilfældig

en: Regard the computer as _idle after:
da: Betragt computeren som værende _i tomgang efter:

en: Retype new UNIX password:
da: Skriv ny UNIX-adgangskode igen:

en: S_witch User...
da: _Skift bruger …

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Screensaver Preferences
da: Indstillinger for pauseskærm

en: Screensaver Preview
da: Pauseskærms-forhåndsvisning

en: Screensaver theme selection mode
da: Temavalgstilstand for pauseskærm

en: Screensaver themes
da: Pauseskærm temaer

en: Screensavers
da: Pauseskærme

en: Select Background Image
da: Vælg baggrundsbillede

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at aktivere pauseskærmen når sessionen er i tomgang.

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at muliggøre indlejringen af et tastatur i vinduet, når man prøver at låse skærmen op. Nøglen »keyboard_command« skal være sat til en passende kommando.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at låse skærmen når pauseskærmen bliver aktiv.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the "logout_delay" key.
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at tilbyde mulighed for at logge ud efter et tidsrum. Tidsrummet er specificeret i »logout_delay«-nøglen.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at tilbyde mulighed for at skifte bruger i oplåsningsdialogen.

en: Set your screensaver preferences
da: Sæt dine indstillinger for pauseskærm

en: Show debugging output
da: Vis fejlfindingsuddata

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: Show paths that images follow
da: Vis stier som billeder følger

en: Show the logout button
da: Vis log ud-knappen

en: Show the switch user button
da: Vis skift bruger-knappen

en: Sorry, passwords do not match
da: Beklager, adgangskoderne passer ikke sammen

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
da: Beordre den kørende pauseskærmproces at låse skærmen øjeblikkeligt

en: Tells the running screensaver process to unlock the screen immediately
da: Beordre den kørende pauseskærmproces at låse skærmen op øjeblikkeligt

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
da: Programmet der undertrykker pauseskærmen

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
da: Kommandoen der skal køres for at indlejre et tastatur i vinduet til at låse skærmen op med, forudsat at »embedded_keyboard_enabled«-nøglen er sat til TRUE. Kommandoen bør implementere en »XEMBED plug«-grænseflade og lave et vindue-XID på standardud.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
da: Kommandoen som skal køres, når der trykkes på log ud-knappen. Denne kommando bør logge brugeren af uden interaktion. Denne nøgle har kun effekt hvis »logout_enable«-nøglen er sat til TRUE (SAND).

en: The initial size and position of window
da: Startstørrelse og -position af vindue

en: The maximum number of images to keep on screen
da: Det maksimale antal billeder der skal holdes på skærmen

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
da: Antallet af minutter efter pauseskærmaktivering før skærmen låses.

en: The number of minutes after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
da: Antallet af minutter efter pauseskærmaktivering før en udlogningsmulighed vises i oplåsningsdialogen. Denne nøgle har kun effekt hvis »logout_enable«-nøglen er sat til TRUE (SAND).

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
da: Antallet af minutter der skal køres før der skiftes pauseskærmtema.

en: The number of seconds of inactivity before signalling to power management. This key is set and maintained by the session power management agent.
da: Antallet af sekunders inaktivitet før der sendes signal til strømstyringen. Denne nøgle bliver sat og vedligeholdt af sessionsstrømstyringsagenten.

en: The reason for inhibiting the screensaver
da: Grunden til at pauseskærmen undertrykkes

en: The screensaver has been active for %d seconds.
da: Pauseskærmen har været aktiv i %d sekunder.

en: The screensaver is %s
da: Denne pauseskærm er %s

en: The screensaver is being inhibited by:
da: Pauseskærm bliver undertrykt af:

en: The screensaver is not currently active.
da: Pauseskærmen er ikke aktiv i øjeblikket.

en: The screensaver is not inhibited
da: Pauseskærm er ikke undertrykt

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
da: Den udvælgingsmåde der bliver brugt af pauseskærmen. Kan være »blank-only« for at sætte pauseskærmen uden noget tema ved aktivering, »single« for at sætte pauseskærmen til kun at bruge et tema ved aktivering (specificeret i »themes«-nøglen), og »random« for at sætte pauseskærmen til at bruge et tilfældigt tema ved aktivering.

en: The source image to use
da: Kildebilledet der skal bruges

en: Theme for lock dialog
da: Tema for låsningsdialog

en: Theme to use for the lock dialog
da: Tema der skal bruges til låsningsdialogen

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
da: Denne nøgle specificerer listen af temaer til brug af pauseskærmen. Den bliver ignoreret når »mode«-nøglen er »blank-only«, bør give temanavnet når »mode« er »single« og bør give en liste af temaer når »mode« er »random«.

en: Time before locking
da: Tid før låsning

en: Time before logout option
da: Tid før udlogningsmulighed

en: Time before power management baseline
da: Tid før grundlinje for strømstyring

en: Time before theme change
da: Tid før temaskift

en: Time has expired.
da: Tiden er udløbet.

en: To:
da: Til:

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
da: Slå pauseskærmen til (sorten skærmen)

en: Unable to establish service %s: %s
da: Er ikke i stand til at etablere tjeneste %s: %s

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Version of this application
da: Version af dette programmel

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
da: BREDDExHØJDE+X+Y

en: You are required to change your password immediately (password aged)
da: Det er påkrævet at du ændrer din adgangskode med det samme (adgangskode er for gammelt)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
da: Det er påkrævet at du ændrer din adgangskode med det samme (påtvunget af administrator)

en: You have the Caps Lock key on.
da: Du har aktiveret Caps Lock-tasten.

en: You must choose a longer password
da: Du skal vælge en længere adgangskode

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
da: Du skal specificere et billede. Se --help for hjælp til benyttelse.

en: You must wait longer to change your password
da: Du skal vente længere før du kan ændre din adgangskode

en: Your account has expired; please contact your system administrator
da: Din konto er udløbet; kontakt venligst din system-administrator

en: _Activate screensaver when computer is idle
da: _Aktiver pauseskærm når computeren er i tomgang

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Leave Message
da: _Efterlad besked

en: _Lock screen when screensaver is active
da: _Lås skærm mens pauseskærmen er aktiv

en: _Log Out
da: _Log ud

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Preview
da: _Forhåndsvisning

en: _Save
da: _Gem

en: _Screensaver theme:
da: Tema for pause_skærm:

en: _Switch User
da: _Skift bruger

en: _Unlock
da: _Lås op

en: active
da: aktiv

en: failed to register with the message bus
da: kunne ikke registere med kommunikationsbussen

en: image - floats images around the screen
da: billede - flyder billeder rundt på skærmen

en: inactive
da: inaktiv

en: not connected to the message bus
da: ikke tilsluttet kommunikationsbussen

en: screensaver already running in this session
da: pauseskærm kører allerede i denne session
