mate-settings-daemon 1.26.0 - en to da translation catalogue (314 entries)

en: 0 thru 3, 0 is inactive, 1-3 is button to emulate
da: 0 til 3, 0 er inaktiv, 1-3 er knap at emulere

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
da: Accelerationsfaktor for musebevægelser. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Acceleration multiplier for touchpad motion. A value of -1 is the system default.
da: Accelerationsfaktor for pegepladebevægelser. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Acceleration profile
da: Accelerationprofil

en: Acceleration profile used for connected mice. The acceleration profile can be set to either default ('default') which uses the default acceleration profile for each device, flat ('flat'), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive ('adaptive') which adapts the acceleration depending on the mouse movement. If a mouse doesn't support the configured profile, 'default' will be used.
da: Accelerationprofil brugt for tilsluttet mus. Accelerationprofil kan angives til enten standard (»default«), der bruger standardprofilen for hver enhed, flad (»flat«), der accelererer via en enhedsspecifik konstant faktor afledt fra den konfigurerede markørhastighed, eller adaptiv (»adaptive«), der adapterer accelerationen afhængig af musebevægelsen. Hvis en mus ikke understøtter den konfigurerede profil vil »default« blive anvendt.

en: Acceleration profile used for touchpad. The acceleration profile can be set to either default ('default') which uses the default acceleration profile for each device, flat ('flat'), which accelerates by a device specific constant factor derived from the configured pointer speed, or adaptive ('adaptive') which adapts the acceleration depending on the touchpad movement. If a touchpad doesn't support the configured profile, 'default' will be used.
da: Accelerationprofil brugt for pegeplade. Accelerationprofil kan angives til enten standard (»default«), der bruger standardprofilen for hver enhed, flad (»flat«), der accelererer via en enhedsspecifik konstant faktor afledt fra den konfigurerede markørhastighed, eller adaptiv (»adaptive«), der adapterer accelerationen afhængig af musebevægelsen. Hvis en mus ikke understøtter den konfigurerede profil vil »default« blive anvendt.

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Accessibility Keyboard
da: Tilgængelighedstastatur

en: Accessibility keyboard plugin
da: Tastaturtilgængelighedsmodul

en: Accessibility settings
da: Indstillinger for tilgængelighed

en: Accessibility settings plugin
da: Modul til indstillinger for tilgængelighed

en: Activate
da: Aktiver

en: Activation of this plugin
da: Aktivering af dette udvidelsesmodul

en: Airplane mode disabled
da: Flytilstand deaktiveret

en: Airplane mode enabled
da: Flytilstand aktiveret

en: Antialiasing
da: Pixeludjævning

en: Automatically prunes thumbnail caches and other transient files, and warns about low disk space
da: Fjerner automatisk lagre af miniaturebilleder og andre midlertidige filer, og advarer om lav diskplads

en: Background
da: Baggrund

en: Background plugin
da: Baggrundsmodul

en: Binding to eject an optical disc.
da: Genvej til at skubbe en optisk disk ud.

en: Binding to enable or disable the touchpad.
da: Genvej til at slå pegepladen til eller fra.

en: Binding to launch MATE settings.
da: Binding til at starte MATE-indstillinger op.

en: Binding to launch the calculator.
da: Genvej til at starte lommeregneren.

en: Binding to launch the email client.
da: Genvej til at starte e-post-klienten.

en: Binding to launch the help browser.
da: Genvej til at starte hjælpefremviseren.

en: Binding to launch the instant messenger.
da: Genvej til at starte kvikbeskedprogrammet.

en: Binding to launch the media player.
da: Genvej til at starte medieafspilleren.

en: Binding to launch the search tool.
da: Genvej til at starte søgeværktøjet.

en: Binding to launch the web browser.
da: Genvej til at starte internetbrowseren.

en: Binding to lock the screen.
da: Genvej til at låse skærmen.

en: Binding to log out.
da: Genvej til at logge ud.

en: Binding to lower the system volume quietly.
da: Genvej til at sænke lydstyrken stille og roligt.

en: Binding to lower the system volume.
da: Genvej til at skrue systemlydstyrken ned.

en: Binding to mute the system volume quietly.
da: Genvej til stille og roligt at slukke for lyden.

en: Binding to mute the system volume.
da: Genvej til at slå lyden fra.

en: Binding to mute/unmute the microphone.
da: Genvej til at slukke/tænde mikrofonen.

en: Binding to open the Home folder.
da: Genvej til at åbne hjemmemappen.

en: Binding to pause playback.
da: Genvej til at sætte afspilning på pause.

en: Binding to raise the system volume quietly.
da: Genvej til at øge lydstyrken stille og roligt.

en: Binding to raise the system volume.
da: Genvej til at skrue systemlydstyrken op.

en: Binding to show the on-screen keyboard
da: Genvej til at vise skærmtastaturet

en: Binding to show the screen magnifier
da: Genvej til at vise skærmforstørrelse

en: Binding to shut down.
da: Genvej til at lukke ned.

en: Binding to skip to next track.
da: Genvej til at gå til næste spor.

en: Binding to skip to previous track.
da: Genvej til at gå til foregående spor.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
da: Genvej til at påbegynde afspilning (eller slå pause til/fra).

en: Binding to start the screen reader
da: Genvej til at starte skærmlæseren

en: Binding to stop playback.
da: Genvej til at stoppe afspilning.

en: Bluetooth disabled
da: Bluetooth deaktiveret

en: Bluetooth enabled
da: Bluetooth aktiveret

en: Cannot determine user's home directory
da: Kan ikke bestemme brugers hjemmemappe

en: Change system time
da: Indstil systemtid

en: Change system time zone
da: Skift systemtidszone

en: Changing Screen Layout
da: Ændring af skærmlayout

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Clipboard plugin
da: Udklipsholdermodul

en: Configure display settings
da: Konfigurer skærmindstillinger

en: Configure hardware clock
da: Indstil hardwareuret

en: Could not apply the stored configuration for monitors
da: Kunne ikke anvende gemt konfiguration for monitorer

en: Could not enable mouse accessibility features
da: Kunne ikke aktivere musetilgængelighedsfaciliteter

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
da: Kunne ikke finde standardterminal. Sikr dig, at kommandoen til din standardterminal er indstillet og peger på et gyldigt program.

en: Could not refresh the screen information: %s
da: Kunne ikke genopfriske skærminformation: %s

en: Could not restore the display's configuration
da: Kunne ikke genoprette displaykonfigurationen

en: Could not restore the display's configuration from a backup
da: Kunne ikke genoprette displaykonfigurationen fra sikkerhedskopi

en: Could not save monitor configuration
da: Kunne ikke gemme monitorkonfiguration

en: Could not switch the monitor configuration
da: Kunne ikke ændre monitorkonfiguration

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
da: Kunne ikke køre kommandoen: %s
    Kontroller at kommandoen er gyldig.

en: Cursor size
da: Markørstørrelse

en: Cursor theme
da: Markørtema

en: Cursor theme name.
da: Temanavn for markør.

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: Disable touchpad while typing
da: Deaktiver pegeplade når der skrives

en: Distance before a drag is started.
da: Afstand før en træk og slip påbegyndes.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
da: Afstand i punkter som markøren skal flytte sig før den accelererede musebevægelse aktiveres. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated touchpad motion is activated. A value of -1 is the system default.
da: Afstand i punkter som markøren skal flytte sig før den accelererede pegepladebevægelse aktiveres. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Do not touch monitor configuration
da: Rør ikke skærmkonfigurationen

en: Do you want to activate Slow Keys?
da: Vil du aktivere langsomme taster?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
da: Vil du aktivere blivende taster?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
da: Vil du deaktivere langsomme taster?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
da: Vil du deaktivere blivende taster?

en: Do_n't activate
da: Aktiver _ikke

en: Do_n't deactivate
da: Aktiver _ikke

en: Does the display look OK?
da: Ser skærmbilledet acceptabelt ud?

en: Don't activate
da: Aktiver ikke

en: Don't become a daemon
da: Kør ikke som tjeneste

en: Don't deactivate
da: Deaktiver ikke

en: Don't show any warnings again
da: Vis ikke nogen advarsler igen

en: Don't show any warnings again for this file system
da: Vis ikke nogen advarsler igen for dette filsystem

en: Double Click Time
da: Dobbeltkliktid

en: Drag Threshold
da: Trækketærskel

en: Dummy
da: Test

en: Dummy plugin
da: Testmodul

en: Eject
da: Skub ud

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Empty all of the items from the trash?
da: Fjern alle filerne fra papirkurven?

en: Emptying the trash
da: Tømmer papirkurven

en: Enable debugging code
da: Aktiver fejlsøgningskode

en: Enable horizontal edge scrolling
da: Aktiver vandret kantrulning

en: Enable horizontal two-finger scrolling
da: Aktiver vandret tofingerrulning

en: Enable mouse clicks with touchpad
da: Aktiver museklik med pegeplade

en: Enable three-finger button-click emulation
da: Aktiver emulering af trefinger knapklik

en: Enable touchpad
da: Slå pegeplade til

en: Enable vertical edge scrolling
da: Aktiver lodret kantrulning

en: Enable vertical two-finger scrolling
da: Aktiver lodret tofingerrulning

en: Enabled two-finger button-click emulation
da: Aktiveret emulering med tofinger knapklik

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
da: Aktiver emulering af midterste knap via samtidig venstre og højre museklik.

en: Enhance _contrast in colors
da: Forøg farve_kontrast

en: Error activating XKB configuration.
    It can happen under various circumstances:
     • a bug in libxklavier library
     • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
     • X server with incompatible libxkbfile implementation
    
    X server version data:
    %s
    %d
    If you report this situation as a bug, please include:
     • The result of <b>%s</b>
     • The result of <b>%s</b>
da: Fejl ved aktivering af XKB-konfiguration.
    Dette kan have flere årsager:
     • en fejl i programbiblioteket libxklavier
     • en fejl i X-serveren (redskaberne xkbcomp eller xmodmap)
     • en X-server med en inkompatibel libxkbfile-implementation
    
    Versionsdata for X-server:
    %s
    %d
    Hvis du vælger at rapportere dette som en fejl, så vær venlig at inkludere:
     • Resultatet af <b>%s</b>
     • Resultatet af <b>%s</b>

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
da: Fejl ved forsøg på kørsel af (%s)
    som er bundet til genvejen (%s)

en: Examine…
da: Undersøg…

en: Exit after a time (for debugging)
da: Afslut efter et stykke tid (til fejlsøgning)

en: File for default configuration for RandR
da: Fil med standardkonfiguration til RandR

en: File name of the bell sound to be played.
da: Filnavn for den klokkelyd der skal afspilles.

en: Free percentage notify threshold
da: Påmindelsestærskel for fri plads i procent

en: Free space no notify threshold
da: Tærskel for ikke at give påmindelser om fri plads

en: From:
da: Fra:

en: Hardware Airplane Mode
da: Tilstand for flyudstyr

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
da: Fremhæv den aktuelle placering af markøren når Ctrl-tasten trykkes ned og slippes.

en: Hinting
da: Skrifttype-hinting

en: Home folder
da: Hjemmemappe

en: Housekeeping
da: Hovedrengøring

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
da: Hvis du tømmer papirkurven, vil filerne blive slettet permanent. Bemærk at du også kan slette dem individuelt.

en: Ignore
da: Ignorer

en: Key binding (%s) is incomplete
da: Tastegenvejen (%s) er ufuldstændig

en: Key binding (%s) is invalid
da: Tastegenvejen (%s) er ugyldig

en: Keybindings
da: Tastegenveje

en: Keybindings plugin
da: Modul for tastegenveje

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Bell Custom Filename
da: Brugerdefineret filnavn til tastaturklokke

en: Keyboard _Preferences
da: Tastatur_indstillinger

en: Keyboard plugin
da: Tastaturmodul

en: Launch calculator
da: Start lommeregner

en: Launch email client
da: Start e-post-klient

en: Launch help browser
da: Start hjælpefremviser

en: Launch instant messenger
da: Start kvikbskedprogram

en: Launch media player
da: Start medieafspiller

en: Launch settings
da: Opstartsindstillinger

en: Launch web browser
da: Start internetbrowser

en: Left
da: Venstre

en: Length of a double click.
da: Længden for et dobbeltklik.

en: Locate Pointer
da: Find markør

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Log out
da: Log ud

en: Low Disk Space
da: Lav resterende diskplads

en: MATE Settings Daemon
da: MATE-indstillingsdæmon

en: Make _text larger and easier to read
da: Gør _teksten større og lettere at læse

en: Manage X Settings
da: Håndter indstillinger for X

en: Manage the X resource database
da: Håndter X-ressourcedatabasen

en: Media keys
da: Medietaster

en: Media keys plugin
da: Medietastmodul

en: Microphone mute/unmute
da: Mikrofon sluk/tænd

en: Middle button emulation
da: Emulering af midterste knap

en: Minimum notify period for repeated warnings
da: Minimal påmindelsesperiode for gentagne advarsler

en: Mirror same output to all monitors and turn them on
da: Spejl det samme billede til alle skærme og tænd for dem

en: Mirroring outputs not supported
da: Spejlning af uddata understøttes ikke

en: Module
da: Modul

en: Module Path
da: Modulsti

en: Motion Acceleration
da: Bevægelsesacceleration

en: Motion Threshold
da: Bevægelsestærskel

en: Mount paths to ignore
da: Monteringsstier, der skal ignoreres

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Preferences
da: Indstillinger for mus

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
da: Musetilgængelighed kræver at Mousetweaks er installeret på dit system.

en: Mouse button orientation
da: Retning for musetast

en: Mouse plugin
da: Musemodul

en: Mpris plugin
da: Mpris-udvidelsesmodul

en: Mute the audio quietly
da: Sluk stille og roligt for lyden

en: NSS security system could not be initialized
da: NSS-sikkerhedssystem kunne ikke klargøres

en: Natural scrolling
da: Naturlig rulning

en: Next track
da: Næste spor

en: No External Display
da: Ingen ekstern skærm

en: NumLock state
da: NumLock-tilstand

en: OFF
da: SLUK

en: ON
da: TÆND

en: On-screen keyboard
da: Skærmtastatur

en: One finger tap button
da: Enfinger tap-knap

en: Open the display configuration dialog (all settings)
da: Åbn dialogen til skærmkonfiguration (alle indstillinger)

en: Pause playback
da: Afspilning på pause

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
da: Mængden af fri plads i procent, der giver anledning til første advarsel om lav diskplads. Hvis procentdelen af fri plads kommer under dette, vises en advarsel.

en: Play (or play/pause)
da: Afspil (eller afspil/pause)

en: Preparing to empty trash…
da: Forbereder tømning af papirkurven…

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
da: Tryk på taster og _hold dem nede for at acceptere dem (langsomme taster)

en: Previous track
da: Foregående spor

en: Priority to use for this plugin
da: Prioritet for dette udvidelsesmodul

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
da: Prioritet for dette udvidelsesmodul i opstartskøen for mate-settings-daemon

en: Privileges are required to change the system time zone.
da: Der kræves tilladelse for at ændre systemets tidszone.

en: Privileges are required to change the system time.
da: Der kræves tilladelse for at ændre systemtiden.

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
da: Der kræves tilladelse for at indstille hardwareuret.

en: RGBA order
da: RGBA-rækkefølge

en: Remember NumLock state
da: Husk NumLock-tilstand

en: Removing item %lu of %lu
da: Fjerner element %lu af %lu

en: Removing: %s
da: Fjerner: %s

en: Replace the current daemon
da: Erstat den aktuelle dæmon

en: Rfkill plugin
da: Rfkill-udvidelsesmodul

en: Right
da: Højre

en: Rotation not supported
da: Rotation understøttes ikke

en: Same output on all monitors
da: Samme billede på alle skærme

en: Screen magnifier
da: Skærmforstørrelse

en: Screen reader
da: Skærmoplæser

en: Search
da: Søg

en: Select the button mapping for one-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
da: Vælg knapoversættelsen for enfinger tap. Understøttede værdier er: 1: venstre museknap 2: midterste museknap 3: højre museknap

en: Select the button mapping for three-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
da: Vælg knapoversættelsen for trefinger tap. Understøttede værdier er: 1: venstre museknap 2: midterste museknap 3: højre museknap

en: Select the button mapping for two-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
da: Vælg knapoversættelsen for tofinger tap. Understøttede værdier er: 1: venstre museknap 2: midterste museknap 3: højre museknap

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
da: Sæt denne til TRUE hvis du kommer til at ramme pegepladen, mens du skriver.

en: Set this to TRUE to allow horizontal edge scrolling
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at tillade vandret kantrulning

en: Set this to TRUE to allow horizontal two-finger scrolling
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at tillade vandret tofingerrulning

en: Set this to TRUE to allow vertical edge scrolling
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at tillade lodret kantrulning

en: Set this to TRUE to allow vertical two-finger scrolling
da: Sæt denne til TRUE (SAND) for at tillade lodret tofingerrulning

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
da: Sæt denne til TRUE for at muliggøre museklik ved at trykke på pegepladen.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
da: Sæt denne til TRUE for at aktivere alle pegeplader.

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
da: Sæt denne til en af »none«, »lock_screen« eller »force_logout«. Handlingen vil blive udført, når det smartkortet, der bruges ved indlogning, fjernes.

en: Set this to true to enable natural (reverse) scrolling for touchpads
da: Sæt denne til sand for at aktivere naturlig (omvendt) rulning for pegeplader

en: Set up screen size and rotation settings
da: Indstil skærmstørrelse og rotation

en: Show Displays in Notification Area
da: Vis skærme i påmindelsesområdet

en: Show OSD notification
da: Vis OSD-påmindelse

en: Show _Current Layout
da: Vis aktuelle _udlægning

en: Shut down
da: Luk ned

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
da: Størrelsen for den markør som bliver refereret af cursor_theme.

en: Slot ID
da: Plads-id

en: Slot Series
da: Pladsrække

en: Slow Keys Alert
da: Langsomme taster

en: Smartcard
da: Smartkort

en: Smartcard plugin
da: Smartkort-modul

en: Smartcard removal action
da: Handling for fjernelse af smartkort

en: Sound
da: Lyd

en: Sound Sample Cache plugin
da: Sound Sample Cache-modul

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
da: Angiv en liste af monteringsstier, der ignoreres når de er ved at løbe tør for diskplads.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
da: Angiv en tid i minutter. Efterfølgende advarsler for en diskenhed vil ikke blive vist oftere end dette interval.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
da: Angiv en pladsmængde i GB. Hvis mængden af fri plads er større end denne, vil ingen advarsel blive vist.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
da: Angiv procentdelen hvormed mængden af fri plads skal reduceres yderligere, før der bliver givet endnu en advarsel.

en: Sticky Keys Alert
da: Blivende taster

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Subsequent free percentage notify threshold
da: Efterfølgende påmindelsestærskel for fri plads i procent

en: Swap left and right buttons for left-handed touchpads with 'left', 'right' for right-handed, 'mouse' to follow the mouse setting.
da: Byt om på venstre og højre knapper for venstrehåndede pegeplader med »left«, »right« for højrehåndede, »mouse« for at følge museindstillingen.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
da: Skift venstre og højre musetaster for venstrehåndsmus.

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
da: Udvidelsesmodulet XRandR vil kigge efter en standardkonfiguration i filen, der angives ved denne nøgle. Dette svarer til ~/.config/monitors.xml, som normalt ligger i brugeres hjemmemapper. Hvis en bruger ikke har en sådan fil, eller har en fil der ikke svarer til brugerens skærmopsætning, vil filen angivet ved denne nøgle bruges i stedet.

en: The display will be reset to its previous configuration in %d second | The display will be reset to its previous configuration in %d seconds
da[0]: Skærmtilstanden vil blive nulstillet til dens sidste konfiguration om %d sekund
da[1]: Skærmtilstanden vil blive nulstillet til dens sidste konfiguration om %d sekunder

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
da: Rækkefølgen af elementerne for underbilledpunkter på en LCD-skærm; bruges kun når billedpunktsudjævning er sat til »rgba«. Mulige værdier er: »rgb« for rød til venstre (den mest almindelige), »bgr« for blå til venstre, »vrgb« for rød øverst, »vbgr« for rød nederst.

en: The remembered state of the NumLock LED.
da: Den huskede tilstand for NumLock-LED.

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
da: Opløsningen der bruges ved konvertering af skriftstørrelser til pixelstørrelser i prikker per tomme.

en: The selected configuration for displays could not be applied
da: Den valgte displaykonfiguration kunne ikke anvendes

en: The slot the card is in
da: Pladsen hvor kortet er indsat

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
da: Typen af udjævning for skrifttyper. Mulige værdier er: »none« for ingen udjævning, »grayscale« for standardgråtoneudjævning og »rgba« for underpixeludjævning (kun for LCD-skærme).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
da: Hinting-metode der bruges til skrifttyper. Mulige værdier er: »none« for ingen hinting, »slight« for basal, »medium« for moderat og »full« for maksimal hinting (kan forårsage forvrængning af bogstavformer).

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
da: Diskenheden »%s« har kun %s resterende diskplads.

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: This computer has only %s disk space remaining.
da: Denne computer har kun %s resterende diskplads.

en: Three finger tap button
da: Trefinger tap-knap

en: Toggle magnifier
da: Slå skærmforstørrelse til eller fra

en: Toggle on-screen keyboard
da: Slå skærmtastatur til eller fra

en: Toggle screen reader
da: Slå skærmoplæser til eller fra

en: Toggle touchpad
da: Slå pegeplade til eller fra

en: Touchpad button orientation
da: Retning for pegepladeknap

en: Touchpad disabled
da: Pegeplade deaktiveret

en: Touchpad enabled
da: Pegeplade aktiveret

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
da: Forsøger at ændre monitorkonfiguration alligevel.

en: Turn on external monitor after system boot
da: Slå ekstern skærm til efter systemopstart

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
da: Slå ekstern skærm til efter systemopstart, hvis brugeren tilslutter ekstern skærm ved systemopstart.

en: Turn on laptop monitor after system boot
da: Slå skærm til bærbar computer til efter systemopstart

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
da: Slå skærm til bærbar computer til efter systemopstart, hvis brugeren tilslutter ekstern skærm ved systemopstart.

en: Turn the volume down quietly
da: Sænk lydstyrken stille og roligt

en: Turn the volume up quietly
da: Øg lydstyrken stille og roligt

en: Turn this monitor off
da: Sluk for denne skærm

en: Turn this monitor on
da: Tænd for denne skærm

en: Two finger tap button
da: Tofinger tap-knap

en: Typing Break
da: Tastepause

en: Typing break plugin
da: Tastepausemodul

en: Universal Access Preferences
da: Indstillinger for universel tilgang

en: Upside Down
da: På hovedet

en: Use on-screen _keyboard
da: Brug skærm_tastatur

en: Use screen _magnifier
da: Brug skærm_forstørrelse

en: Use screen _reader
da: Brug skærmop_læser

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
da: Normalt konfigurerer mate-settings-daemon interne og eksterne skærme jævnfør indstillingerne for turn_on_external_monitors_at_startup og turn_on_laptop_monitor_at_startup og bestemmer en passende kloning/side-efter-side tilstand. Angivelse af denne nøgle som True (sand) deaktiverer dette, og skærmindstillingerne røres ikke (med mindre der er en eksplicit brugerkonfiguration).

en: Volume down
da: Dæmpning af lydstyrken

en: Volume mute
da: Slå lyden fra

en: Volume step
da: Lydstyrkeskridt

en: Volume step as percentage of volume.
da: Lydstyrkeskridt som procent af lydstyrke.

en: Volume up
da: Forøg lydstyrken

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
da: Hvis sand (true) vil MATE huske tilstanden for NumLock-lyset mellem sessioner.

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
da: Om et påmindelsesikon med visningsrelaterede ting skal vises i panelet.

en: Whether an OSD notification is shown to notify about changes
da: Om en OSD-påmindelse vises for at påminde om ændringer

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
da: Om skærmtastaturet er slået til.

en: Whether the screen magnifier is turned on.
da: Om skærmforstørrelse er slået til.

en: Whether the screen reader is turned on.
da: Om skærmoplæseren er slået til.

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
da: Om dette udvidelsesmodul skal aktiveres af mate-settings-daemon eller ej

en: X Resource Database
da: X-ressourcedatabase

en: X Settings
da: X-indstillinger

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
da: Du kan frigøre plads ved at tømme papirkurven, fjerne ubenyttede programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en ekstern disk.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
da: Du kan frigøre diskplads ved at tømme papirkurven, ved at fjerne ubenyttede programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en anden disk eller partition.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
da: Du kan frigøre plads ved at fjerne ubrugte programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en ekstern disk.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
da: Du kan frigøre plads ved at fjerne ubenyttede programmer eller filer, eller ved at flytte filer til en anden disk eller partition.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du holdt lige skiftetasten trykket nede i 8 sekunder. Dette er en genvej til langsomme taster-faciliteten som påvirker den måde dit tastatur virker på.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du trykkede lige på skiftetasten 5 gange i træk. Dette er genvejen til blivende taster-faciliteten som påvirker den måde dit tastatur virker på.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du trykkede lige på to taster på samme tid eller på skiftetasten 5 gange i træk. Dette deaktiverer blivende taster-faciliteten som påvirker den måde dit tastatur virker på.

en: _Activate
da: A_ktiver

en: _Beep when pressing a key while CapsLock is active
da: _Bip når der trykkes på en tast mens CapsLock er aktiv.

en: _Configure Display Settings…
da: _Konfigurer skærmindstillinger …

en: _Deactivate
da: _Deaktiver

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
da: _Ignorer gentagne tastetryk (afvis gentagelser)

en: _Keep This Configuration
da: _Behold denne konfiguration

en: _Layouts
da: _Udlægninger

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
da: Anvend _tastekombinationer en enkelt tast ad gangen (blivende taster)

en: _Restore Previous Configuration
da: _Gendan foregående konfiguration

en: could not watch for incoming card events - %s
da: kunne ikke holde øje med indkommende kortbegivenheder - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
da: stødte på en uventet fejl ved ventning på smartkort-begivenheder

en: name
da: navn

en: no suitable smartcard driver could be found
da: ingen passende smartkort-driver blev fundet

en: path to smartcard PKCS #11 driver
da: sti til smartkortdriver PKCS #11

en: per-slot card identifier
da: pladsvis identifikation til kort

en: possible values are "on", "off", and "custom".
da: mulige værdier er »on«, »off« og »custom«.

en: received error or hang up from event source
da: modtog fejl eller »hang up«-signal fra begivenhedskilde

en: smartcard driver
da: smartkort-driver

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
da: smartkortdriveren »%s« kunne ikke indlæses
