mate-utils 1.25.1 - en to da translation catalogue (683 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
da: 
    ... For mange fejl til at vise …

en:  (another copy)
da:  (endnu en kopi)

en:  (copy)
da:  (kopi)

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en:  - Browse and monitor logs
da:  - Gennemse og overvåg logge

en:  - Look up words in dictionaries
da:  - Slå ord op i ordbøger

en: "%s" in %s
da: »%s« i %s

en: "%s" is not a valid folder
da: »%s« er ikke en gyldig mappe

en: %'d File Found | %'d Files Found
da[0]: %'d fil fundet
da[1]: %'d filer fundet

en: %'d file found | %'d files found
da[0]: %'d fil fundet
da[1]: %'d filer fundet

en: %5d item | %5d items
da[0]: %5d element
da[1]: %5d elementer

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %A, %-d %B %Y kl. %-H:%M:%S

en: %d lines (%s) - %s
da: %d linjer (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%drd copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%dst copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%dth copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (another copy)%s
da: %s (endnu en kopi)%s

en: %s (copy)%s
da: %s (kopi)%s

en: %s - Dictionary
da: %s - Ordbog

en: %s - Version %s
    Copyright (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi and others.
    Copyright (C) 2011-2021 MATE developers.
da: %s - Version %s
    Ophavsret 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi og andre.
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne.

en: (stopped)
da: (stoppet)

en: - the MATE Search Tool
da: - MATE-søgeværktøjet

en: A definition found | %d definitions found
da[0]: En definition fundet
da[1]: %d definitioner fundet

en: A dictionary for MATE Desktop
da: En ordbog for MATE-skrivebordet

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
da: Et analysværktøj til diskforbrug for MATE-skrivebordet

en: A file searching tool for MATE Desktop
da: Et filsøgningsværktøj for MATE-skrivebordet

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
da: En liste af URI'er for partitioner, der ekskluderes fra skanning.

en: A locate database has probably not been created.
da: En locate-database er sandsynligvis ikke oprettet.

en: A screenshot utility for MATE Desktop
da: Et skærmbilledredskab for MATE-skrivebordet

en: A_vailable options:
da: T_ilgængelige indstillinger:

en: About Dictionary
da: Om Ordbog

en: About Disk Usage Analyzer
da: Om Diskforbrugsanalyse

en: About System Log Viewer
da: Om Systemlogfremviser

en: Active Chart
da: Aktivt diagram

en: Add Dictionary Source
da: Tilføj ordbogskilde

en: Add a new dictionary source
da: Tilføj en ny ordbogskilde

en: Add new filter
da: Tilføj nyt filter

en: Add search option
da: Tilføj søgevalgmulighed

en: All Files
da: Alle filer

en: All_ocated Space
da: All_okeret plads

en: Allow writing to the image
da: Tillad skrivning til aftrykket

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Analyze your disk usage through a graphical tool.
da: Analyser dit diskforbrug via et grafisk værktøj.

en: Another search is in progress
da: En anden søgning er i gang

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Apply _effect:
da: Anvend _effekt:

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at åbne %d dokument?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at åbne %d dokumenter?

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at åbne %d mappe?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at åbne %d mapper?

en: As its name implies, Disk Usage Analyzer is a graphical utility that you can use to view and monitor your disk usage and folder structure. It displays summary information in ring or treemap charts.
da: Som navnet antyder, er Disk Usage Analyzer et grafisk redskab, som du kan bruge til at se og overvåge dit diskforbrug samt mappestruktur. Programmet viser resumeinformation i et ring- eller trækortdiagram.

en: Attach and mount one or more disk image files
da: Tilslut og monter en eller flere diske aftryksfiler

en: Attach and mount one or more disk image files.
da: Tilslut og monter et eller flere diskaftryksfiler.

en: Automatically start a search
da: Start automatisk en søgning

en: Available
da: Tilgængelig

en: Available St_rategies
da: Tilgængelige st_rategier

en: Available _Databases
da: Tilgængelige _databaser

en: Available dictionaries
da: Tilgængelige ordbøger

en: Available options
da: Tilgængelige indstillinger

en: Available strategies
da: Tilgængelige strategier

en: Background:
da: Baggrund:

en: Bad command '%s'
da: Ugyldig kommando »%s«

en: Bad parameters for command '%s'
da: Ugyldige parametre til kommandoen »%s«

en: Bigger text size
da: Større tekststørrelse

en: Border
da: Ramme

en: Border Effect
da: Effekt for ramme

en: Browse
da: Gennemse

en: C_opy to Clipboard
da: K_opier til udklipsholder

en: Calculating percentage bars...
da: Beregner procentbjælker …

en: Can't access source file
da: Kan ikke tilgå kildefil

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokument-URI'er til et »Type=Link«-skrivebordselement

en: Can't read from "%s"
da: Kan ikke læse fra »%s«

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
da: Kan ikke forbinde til serveren. Du skal indtaste et navn for serveren.

en: Cannot check an excluded folder!
da: Kan ikke kontrollere en ekskluderet mappe!

en: Cannot create pixbuf image!
da: Kan ikke oprette pixbuf-billede!

en: Cannot open `%s' - maybe the volume isn't mounted?
da: Kan ikke åbne »%s« - måske er diskenheden ikke monteret?

en: Cannot scan location "%s"
da: Kan ikke skanne placeringen »%s«

en: Changes to your home folder will not be monitored.
da: Ændringer i din hjemmemappe vil ikke blive overvåget.

en: Character set conversion failed for "%s"
da: Konvertering af tegnsæt mislykkedes for »%s«

en: Chart model
da: Diagrammodel

en: Chart root node
da: Rodpunkt for diagrammet

en: Check folder sizes and available disk space
da: Kontroller mappestørrelser og tilgængelig diskplads

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
da: Slå orddefinitioner og stavning op i en ordbog på internettet

en: Cl_ear
da: _Ryd

en: Clear definition
da: Ryd definition

en: Clear the definitions found
da: Ryd de fundne definitioner

en: Clear the list of available databases
da: Ryd listen af tilgængelige databaser

en: Clear the list of available strategies
da: Ryd listen af tilgængelige strategier

en: Clear the list of similar words
da: Ryd listen af lignende ord

en: Clear the search string
da: Ryd søgestrengen

en: Clear the text of the definition
da: Ryd definitionens tekst

en: Click to add the selected available search option.
da: Klik for at tilføje den udvalgte tilgængelige søgevalgmulighed.

en: Click to close "Search for Files".
da: Klik for at lukke »Søg efter filer«.

en: Click to display the help manual.
da: Klik for at få hjælp.

en: Click to expand or collapse the list of available options.
da: Klik for at udvide eller sammenfolde listen af tilgængelige valgmuligheder.

en: Click to perform a search.
da: Klik for at udføre en søgning.

en: Click to remove the "%s" search option.
da: Klik for at fjerne søgevalgmuligheden »%s«.

en: Click to stop a search.
da: Klik for stoppe søgningen.

en: Click to view the dictionary window
da: Klik for at se ordbogsvinduet

en: Client Name
da: Klientnavn

en: Close this log
da: Luk denne log

en: Conflicting options: --clipboard and --interactive should not be used at the same time.
da: Indstillinger i konflikt: --clipboard og --interactive må ikke bruges på samme tid.

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
da: Tilvalgskonflikt: --window og --area kan ikke bruges på samme tid.

en: Connect to Server
da: Forbind til server

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
da: Kunne ikke forbinde til ordbogsserveren på %s:%d

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
da: Udløbstid for forbindelse til ordbogsserveren på »%s:%d«

en: Contains the _text
da: Indeholder _teksten

en: Contents
da: Indhold

en: Context
da: Kontekst

en: Copy _Path
da: Kopier _sti

en: Copy the selection
da: Kopier det markerede

en: Copyright © 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2005-2010 Fabio Marzocca
    Ophavsret 2011-2021 MATE-udviklerne

en: Could not analyze disk usage.
da: Kunne ikke analysere diskforbrug.

en: Could not delete "%s".
da: Kunne ikke slette »%s«.

en: Could not detect any mount point.
da: Kunne ikke detektere noget monteringspunkt.

en: Could not initialize monitoring
da: Kunne ikke initialisere overvågning

en: Could not move "%s" to the Trash
da: Kunne ikke flytte »%s« til papirkurven

en: Could not move "%s" to trash.
da: Kunne ikke flytte »%s« til papirkurven.

en: Could not move file to the Trash
da: Kunne ikke flytte filen til papirkurven

en: Could not open document "%s".
da: Kunne ikke åbne dokumentet »%s«.

en: Could not open folder "%s"
da: Kunne ikke åbne mappen »%s«

en: Could not open folder "%s".
da: Kunne ikke åbne mappen »%s«.

en: Could not open help document.
da: Kunne ikke åbne hjælpedokument.

en: Could not open the following files:
da: Kunne ikke åbne følgende filer:

en: Could not save "%s" document to "%s".
da: Kunne ikke gemme »%s«-dokumentet på »%s«.

en: Could not save document.
da: Kunne ikke gemme dokument.

en: Custom Location
da: Tilpasset placering

en: DAYS
da: DAGE

en: Database `%s' selected
da: Database »%s« valgt

en: Database to use
da: Benyttet database

en: Date Modified
da: Dato ændret

en: Date modified more than
da: Dato ændret længere tilbage end

en: Default
da: Standard

en: Default Dictionary Server
da: Standardordbogsserver

en: Default Window Height
da: Standardvindueshøjde

en: Default Window Maximized
da: Standardvindue maksimeret

en: Default Window Width
da: Forvalgt vinduesbredde

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
da: Definition på »%s«
      Fra »%s«:
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
da: Sletning af »%s« mislykkedes: %s.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Details: %s
da: Detaljer: %s

en: Device
da: Enhed

en: Dictionaries
da: Ordbøger

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Dictionary Applet Factory
da: Fabrik for ordbogspanelprogrammer

en: Dictionary Look up
da: Ordbogsopslag

en: Dictionary Preferences
da: Indstillinger for ordbog

en: Dictionary Sources
da: Ordbogskilder

en: Dictionary entry
da: Ordbogspost

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
da: Ordbogskilden »%s« har ugyldig transport »%s«

en: Dictionary source `%s' selected
da: Ordbogskilde »%s« valgt

en: Dictionary source does not have name
da: Ordbogskilden har ikke noget navn

en: Dictionary source to use
da: Benyttet ordbogskilde

en: Dictionary sources
da: Ordbogskilder

en: Dictionary sources found
da: Ordbogskilder fundet

en: Disable Quick Search
da: Deaktiver hurtigsøgning

en: Disable Quick Search Second Scan
da: Deaktiver anden skanning i hurtigsøgning

en: Disable _Quick Search
da: Deaktiver _hurtigsøgning

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Disk Images (*.img, *.iso)
da: Diskaftryk (*.img, *.iso)

en: Disk Usage Analyzer
da: Diskforbrugsanalyse

en: Disk Usage Analyzer Preferences
da: Indstillinger for diskforbrugsanalyse

en: Do you want to delete "%s" permanently?
da: Ønsker du at slette »%s« permanent?

en: Double-click on the database to use
da: Dobbeltklik på databasen der skal benyttes

en: Double-click on the matching strategy to use
da: Dobbeltklik på søgningsstrategien der skal benyttes

en: Double-click on the source to use
da: Dobbeltklik på den kilde som skal benyttes

en: Double-click on the word to look up
da: Dobbeltklik på ordet for at slå det op

en: Drop shadow
da: Slagskygge

en: Edit Dictionary Source
da: Rediger ordbogskilde

en: Edit filter
da: Rediger filter

en: Edit the currently selected dictionary source
da: Rediger den valgte ordbogskilde

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
da: Effekt for vinduesrammen (»shadow«, »border« eller »none«)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
da: Effekt for ydersiden af en ramme. Mulige værdier er »shadow«, »none« og »border«.

en: Effect:
da: Effekt:

en: Effects
da: Effekter

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
da: Angiv et filnavn eller et ufuldstændigt filnavn med eller uden jokertegn.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
da: Angiv en tekstværdi for søgevalgmuligheden »%s«.

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
da: Angiv en værdi i %s for søgevalgmuligheden »%s«.

en: Entry changed called for a non entry option!
da: Det ændrede indtastningsfelt ønskede et ikke-indtastningsflag!

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
da: Der opstod en fejl under tilslutning af diskaftryk: %s (%s, %d)

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
da: Der opstod en fejl under forbindelsen til udisks-dæmonen: %s (%s,%d)

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
da: Kunne ikke indlæse brugerfladedefinitionsfil for skærmbilledprogrammet:
    %s
    
    Kontroller venligst din installation af mate-utils.

en: Error loading the help page
da: Fejl ved indlæsning af hjælpesiden

en: Error opening `%s': %m
da: Der opstod en fejl under åbning af »%s«: %m

en: Error parsing the search command.
da: Fejl ved fortolkning af søgekommandoen.

en: Error running the search command.
da: Fejl ved kørsel af søgekommandoen.

en: Error while looking up definition
da: Fejl ved opslag af definition

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
da: Fejl under opslag af definitionen på »%s«:
    %s

en: Error while matching
da: Fejl under søgning

en: Error while reading reply from server:
    %s
da: Fejl under læsning af svar fra server:
    %s

en: Error while retrieving the definition
da: Fejl under overførsel af definition

en: Error while saving screenshot
da: Fejl under gemning af skærmbillede

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
da: Fejl ved udpakning af GZippet log. Filen er måske beskadiget.

en: Error while writing to '%s'
da: Fejl under skrivning til »%s«

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Exclude other filesystems
da: Ekskluder andre filsystemer

en: Excluded partitions URIs
da: URI'er for ekskluderede partitioner

en: FILE
da: FIL

en: FLAGS
da: FLAG

en: FTP (with login)
da: FTP (med logind)

en: Factory for the dictionary applet
da: Fabrik for ordbogspanelprogrammet

en: Failed to parse command line arguments: %s
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjeargumenter: %s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
da: Det mislykkedes at sætte proces-gruppe-id for underproces %d: %s.

en: File already exists
da: Filen findes allerede

en: File is empty
da: Fil er tom

en: File is not a valid .desktop file
da: Filen er ikke en gyldig .desktop-fil

en: Filename
da: Filnavn

en: Filesystem Type
da: Filsystemstype

en: Filter name is empty!
da: Filternavnet er tomt!

en: Filter name may not contain the ':' character
da: Filternavnet kan ikke indeholde »:«-tegnet

en: Filters
da: Filtre

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Pre_vious
da: Find _forrige

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Find a word or phrase in the document
da: Søg efter noget tekst i dokumentet

en: Find a word or phrase in the log
da: Find et ord eller en frase i loggen

en: Find next occurrence of the search string
da: Find næste forekomst af søgeteksten

en: Find previous occurrence of the search string
da: Find foregående forekomst af søgeteksten

en: Folder
da: Mappe

en: Follow symbolic links
da: Følg symbolske henvisninger

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: GDict Options
da: GDict-valgmuligheder

en: GDict debugging flags to set
da: GDict-fejlsøgeflag at slå til

en: GDict debugging flags to unset
da: GDict-fejlsøgerflag at slå fra

en: GROUP
da: GRUPPE

en: Go to the first definition
da: Gå til den første definition

en: Go to the last definition
da: Gå til den sidste definition

en: Go to the next definition
da: Gå til næste definition

en: Go to the previous definition
da: Gå til forrige definition

en: Grab _after a delay of
da: Tag billede _efter en ventetid på

en: Grab a window instead of the entire screen
da: Tag et billede af et vindue i stedet for af hele skærmen

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
da: Tag et billede af et område på skærmen i stedet for af hele skærmen

en: Grab the current _window
da: Tag billede af det aktuelle _vindue

en: Grab the whole _desktop
da: Tag billede af hele _skrivebordet

en: H_ostname:
da: V_ærtsnavn:

en: Height of the main window in pixels
da: Højden af hovedvinduet i pixler

en: Hide
da: Skjul

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: ID
da: Id

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don't want the underlying disk image to be modified
da: Hvis afkrydset, vil monteringen være skrivebeskyttet. Dette er nyttigt hvis du ikke ønsker at det underliggende diskaftryk skal ændres

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
da: Hvis du erstatter en eksisterende fil, vil filens indhold blive overskrevet.

en: Impossible to open the file %s
da: Umuligt at åbne filen %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
da: Umuligt at gemme skærmbillede til %s.
     Fejlen var %s.
     Vælg venligst en anden placering og prøv igen.

en: Include Border
da: Inkluder ramme

en: Include Pointer
da: Inkluder markør

en: Include _pointer
da: Inkluder _markør

en: Include the pointer in the screenshot
da: Inkluder markøren i skærmbilledet

en: Include the window _border
da: Inkluder vindues_rammen

en: Include the window border with the screenshot
da: Inkluder vinduesrammen i skærmbilledet

en: Include the window manager border along with the screenshot
da: Inkluder vindueshåndteringsrammen i skærmbilledet

en: Interactively set options
da: Vælg indstillinger interaktivt

en: Invalid database '%s'
da: Ugyldig database »%s«

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
da: Ugyldigt parameter givet til kommandolinjeparameteren »sortby«.

en: Invalid strategy '%s'
da: Ugyldig strategi »%s«

en: Invalid transport type '%d'
da: Ugyldig transporttype »%d«

en: List View
da: Listevisning

en: List of saved filters
da: Liste over gemte filtre

en: List of saved regexp filters
da: Liste over gemte filtre med regulære udtryk

en: Loading...
da: Indlæser …

en: Local Only
da: Kun lokal

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
da: Find dokumenter og mapper på denne computer ved navn eller indhold

en: Log File Viewer
da: Logfilsfremviser

en: Log Viewer
da: Logfremviser

en: Log file to open up on startup
da: Logfil der skal åbnes ved start

en: Log files to open up on startup
da: Logfiler der skal åbnes ved start

en: Longdo Thai-English Dictionaries
da: Longdo Thai-Engelsk ordbøger

en: Look _up:
da: Slå _op:

en: Look in Folder
da: Kig i mappe

en: Look in folder
da: Kig i mappe

en: Look up words in a dictionary
da: Slå ord op i ordbog

en: Look up words in dictionaries
da: Slå ord op i ordbøger

en: Look up words or terms in a dictionary source.
da: Slå ord eller termer op i en ordbogskilde.

en: Lookup failed for host '%s': %s
da: Opslag slog fejl på vært »%s«: %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
da: Opslag slog fejl på vært »%s«: vært ikke fundet

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
da: Opslag på værtsnavn »%s« slog fejl: ingen passende ressourcer fundet

en: MATE Dictionary
da: MATE-ordbog

en: MATE Dictionary allows you to look up words in on-line dictionaries. It comes preconfigured with a list of Dict servers (RFC 2229), to which you can add your own sources, while you can select specific servers for a specific query.
da: MATE-ordbogen giver dig mulighed for at slå ord op i ordbøger på nettet. Den har en forudfyldt liste med Dict-servere (RFC 2229) hvortil du kan tilføje dine egne kilder, mens du kan vælge specifikke servere for en specifik forespørgsel.

en: MATE Disk Image Mounter
da: MATE - diskaftryksmontering

en: MATE Disk Usage Analyzer
da: MATE - diskforbrugsanalyse

en: MATE Documentation Team
da: MATE-dokumentationsholdet

en: MATE Screenshot
da: MATE-skærmbillede

en: MATE Screenshot is a simple utility that lets you capture screenshots of your desktop or of application windows. You can select to copy them to the system clipboard or save them in Portable Network Graphics (.png) image format.
da: MATE Screenshot (MATE-skærmbillede) er et simpelt redskab, hvor du kan tage skærmbilleder af dit skrivebord eller af programvinduet. Du kan vælge at kopiere dem til systemets udklipsholder eller gemme dem i Portable Network Graphics (.png)-billedformatet.

en: MATE Search Tool
da: MATE-søgeværktøj

en: MATE Search Tool is a simple but powerful utility that allows you to search for files and folders on any mounted file system. Its interface gives you instant access to a wide variety of parameters for each search, such as text contained within a file, ownership, date of modification, file size, folder exclusion, etc..
da: MATE Search Tool er et simpelt redskab men fuld af funktioner, hvor du kan søge efter filer og mapper på ethvert monteret filsystem. Dets grænseflade giver dig øjeblikkelig adgang til en bred vifte af parametre for hver søgning, såsom tekst indeholdt i en fil, ejerskab, dato for sidste ændring, filstørrelse, mappeudelukkelse etc.

en: MATE;check;disk;usage;analyze;size;space;
da: MATE;check;disk;usage;analyze;size;space;kontrol;forbrug;analyser;størrelse;plads;

en: MATE;dictionary;applet;thesaurus;spelling;definitions;online;
da: MATE;dictionary;applet;thesaurus;spelling;definitions;online;ordbog;panelprogram;ordbog;stavning;definitioner;netadgang;

en: MATE;monitor;view;system;log;files;logviewer;
da: MATE;monitor;view;system;log;files;logviewer;visning;filer;logfremviser;

en: MATE;screenshot;snapshot;desktop;window;image;
da: MATE;screenshot;snapshot;desktop;window;image;skærmbillede;skrivebord;vindue;billede;

en: MATE;search;files;locate;documents;folders;computer;name;content;find;tool;
da: MATE;search;files;locate;documents;folders;computer;name;content;find;tool;søg;søgning;filer:find;dokumenter;mapper;navn;indhold;værktøj;

en: Manage Filters
da: Håndter filtre

en: Manage filters
da: Håndter filtre

en: Maximum depth
da: Maksimal dybde

en: Mo_ve to Trash
da: F_lyt til papirkurv

en: Monitor Home
da: Overvåg hjem

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Move to parent folder
da: Gå til mappen et niveau over

en: Moving "%s" failed: %s.
da: Flytning af »%s« mislykkedes: %s.

en: Na_me does not contain
da: Na_vn indeholder ikke

en: Name
da: Navn

en: Name contains
da: Navn indeholder

en: Name matches regular e_xpression
da: Fil passer til _regulært udtryk

en: New look up
da: Nyt opslag

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
da: Ingen »%s«-gruppe fundet i ordbogskildens definition

en: No Files Found
da: Ingen filer fundet

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
da: Ingen forbindelse til ordbogsserveren på »%s:%d«

en: No context available for source '%s'
da: Ingen kontekst tilgængelig for kilden »%s«

en: No databases found on dictionary server at '%s'
da: Ingen databaser fundet på ordbogsserveren på »%s«

en: No definitions found
da: Ingen definitioner fundet

en: No definitions found for '%s'
da: Ingen definitioner fundet for »%s«

en: No dictionary source available with name '%s'
da: Ingen ordbogskilde tilgængelig med navnet »%s«

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: No hostname defined for the dictionary server
da: Intet værtsnavn defineret til ordbogsserveren

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
da: Ingen strategier fundet på ordbogsserveren på »%s«

en: None
da: Ingen

en: Normal text size
da: Normal tekststørrelse

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Only show lines that match one of the given filters
da: Vis kun linjer, der matcher et af de givne filtre

en: Open Containing _Folder
da: Åbn indeholdende _mappe

en: Open Log
da: Åbn log

en: Open Wit_h
da: Åbn _med

en: Open a log from file
da: Åbn en log fra fil

en: Open the help contents for the log viewer
da: Åbn hjælp for log-fremviseren

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Optional information:
da: Valgfri information:

en: Owned by _group
da: Ejet af _gruppe

en: Owned by _user
da: Ejet af _bruger

en: Owner is unrecognized
da: Ejer er ukendt

en: PATH
da: STI

en: PATTERN
da: MØNSTER

en: P_review...
da: Fo_rhåndsvis …

en: Paths
da: Stier

en: Please enter a name and try again.
da: Indtast venligst et navn og prøv igen.

en: Please specify either foreground or background color!
da: Angiv venligst enten forgrunds- eller baggrundsfarve!

en: Please wait until the current search ends.
da: Vent venligst til den aktuelle søgning er afsluttet.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preview this document
da: Forhåndsvis dette dokument

en: Print
da: Udskriv

en: Print definition
da: Udskriv definition

en: Print result to the console
da: Udskriv resultat til konsollen

en: Print the definitions found
da: Udskriv de fundne definitioner

en: Print the text of the definition
da: Udskriv definitionens tekst

en: Print this document
da: Udskriv dette dokument

en: Print version information and exit
da: Vis versionsinformation og afslut

en: Public FTP
da: Offentlig FTP

en: Quick Search Excluded Paths
da: Ekskluderede stier i hurtigsøgning

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
da: Ekskluderede stier for anden skanning i hurtigsøgning

en: Quit the log viewer
da: Afslut logfremviseren

en: Ready
da: Klar

en: Refresh
da: Opdater

en: Regular expression is empty!
da: Det regulære udtryk er tomt!

en: Regular expression is invalid: %s
da: Det regulære udtryk er ugyldigt: %s

en: Reload the list of available databases
da: Genindlæs listen af tilgængelige databaser

en: Reload the list of available sources
da: Genindlæs listen af tilgængelige kilder

en: Reload the list of available strategies
da: Genindlæs listen af tilgængelige strategier

en: Remove "%s"
da: Fjern »%s«

en: Remove "%s"?
da: Fjern »%s«?

en: Remove the currently selected dictionary source
da: Fjern den valgte ordbogskilde

en: Remove the window border from the screenshot
da: Fjern vinduesrammen fra skærmbilledet

en: Rescan your home folder?
da: Skan hjemmemappen igen?

en: STRING
da: STRENG

en: S_can Remote Folder...
da: S_kan fjern mappe …

en: S_earch results:
da: S_øgeresultater:

en: S_ize at least
da: Størrelse _mindst

en: S_tatusbar
da: S_tatusbjælke

en: Save Screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Save Search Results As...
da: Gem søgeresultater som …

en: Save Snapshot
da: Gem skærmbillede

en: Save a Copy
da: Gem en kopi

en: Save definition
da: Gem definition

en: Save images of your desktop or individual windows
da: Gem billeder af dit skrivebord eller individuelle vinduer

en: Save in _folder:
da: Gem i _mappen:

en: Save screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Save the definitions found
da: Gem de fundne definitioner

en: Save the text of the definition to a file
da: Gem definitionens tekst til en fil

en: Saving file...
da: Gemmer fil …

en: Scan
da: Skan

en: Scan F_older...
da: Skan m_appe …

en: Scan Filesystem
da: Skan filsystem

en: Scan Folder
da: Skan mappe

en: Scan Home
da: Skan hjemmemappe

en: Scan Remote Folder
da: Skan fjern mappe

en: Scan _Filesystem
da: Skan _filsystem

en: Scan _Home Folder
da: Skan _hjemmemappe

en: Scan a folder
da: Skan en mappe

en: Scan a remote folder
da: Skan en fjern mappe

en: Scan filesystem
da: Skan filsystem

en: Scan home folder
da: Skan hjemmemappe

en: Scanning...
da: Skanner …

en: Screenshot at %s - %d.png
da: Skærmbillede på %s - %d.png

en: Screenshot at %s.png
da: Skærmbillede på %s.png

en: Screenshot delay
da: Ventetid før skærmbillede

en: Screenshot directory
da: Mappe til skærmbillede

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede taget

en: Screenshot.png
da: Skærmbillede.png

en: Search Result Columns Order
da: Kolonnerækkefølge for søgeresultater

en: Search for Files
da: Søg efter filer

en: Search history
da: Søgehistorik

en: Search paths used by this object
da: Søgestier benyttet af dette objekt

en: Searching for '%s'...
da: Søger efter »%s« …

en: Searching...
da: Søger …

en: Secure WebDAV (HTTPS)
da: Sikker WebDAV (HTTPS)

en: See mate-dictionary --help for usage
da: Se mate-dictionary --help for brugsinstruktioner

en: Select Disk Image(s) to Mount
da: Vælg diskaftryk at montere

en: Select Folder
da: Marker mappe

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Select _area to grab
da: Vælg _området, der skal tages billede af

en: Select _devices to include in filesystem scan:
da: Vælg de _enheder der skal medtages i skanning af filsystem:

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Select a search option from the drop-down list.
da: Udvælg en søgevalgmulighed fra rullegardins-listen.

en: Select and set the "%s" search option
da: Udvælg og sæt søgevalgmuligheden »%s«

en: Select more _options
da: Vælg flere _indstillinger

en: Select more options
da: Vælg flere indstillinger

en: Select the "%s" search option
da: Udvælg søgevalgmuligheden »%s«

en: Select the entire log
da: Marker hele loggen

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
da: Udvælg mappen eller enheden hvor du ønsker at begynde søgningen.

en: Send grabbed area directly to the clipboard
da: Send registreret område direkte til udklipsholderen

en: Service _type:
da: Tjeneste_type:

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Set sort order to descending, the default is ascending
da: Lad sorteringsrækkefølgen være faldende, som standard benyttes stigende

en: Set the font used for printing the definitions
da: Sæt skrifttypen der bruges til udskrift af definitioner

en: Set the model of the chart
da: Angiv modellen for diagrammet

en: Set the root node from the model
da: Sæt rodpunktet fra modellen

en: Set the text of "Look in folder" search option
da: Angiv teksten for søgevalgmuligheden »Kig i mappe«

en: Set the text of "Name contains" search option
da: Angiv teksten for søgevalgmuligheden »Navn indeholder«

en: Set up _read-only mount
da: Opsæt _skrivebeskyttet montering

en: Show Additional Options
da: Vis flere indstillinger

en: Show GDict Options
da: Vis GDict-valgmuligheder

en: Show Side Pane
da: Vis sidepanel

en: Show Status Bar
da: Vis statusbjælke

en: Show hidden and backup files
da: Vis skjulte filer og sikkerhedskopier

en: Show matches only
da: Vis kun matches

en: Show more _details
da: Vis flere _detaljer

en: Show or hide the definition window
da: Vis eller skjul definitionsvinduet

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Show the about dialog for the log viewer
da: Vis om-vinduet for log-fremvisereren

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

en: Show version
da: Vis version

en: Show version of the application
da: Vis programmets version

en: Si_ze at most
da: Størrelse _højst

en: Side _Pane
da: Side_panel

en: Similar _Words
da: Lignende _ord

en: Similar words
da: Lignende ord

en: Size
da: Størrelse

en: Size of the font used to display the log
da: Skriftstørrelse hvormed loggen vises

en: Smaller text size
da: Mindre tekststørrelse

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
da: Sorter fil efter en af de følgende: »name«, »folder«, »size«, »type« eller »date«

en: Source
da: Kilde

en: Source Name
da: Kildenavn

en: Sources
da: Kilder

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
da: Angiver en liste af logfiler der skal åbnes når programmet startes. En standardliste oprettes ved at læse /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
da: Angiver en højde af logfremviserens hovedvindue i pixler.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
da: Angiver logfilen der skal vises når programmet startes. Forvalg er enten /var/adm/messages eller /var/log/messages, afhængigt af din styresystem.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
da: Angiver størrelsen af den monospatierede skrifttype der bruges til at vise loggen i hovedtrævisningen. Terminalskrifttypens standardstørrelse benyttes som forvalg.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
da: Angiver bredden af log-fremviserens hovedvindue i pixler.

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: St_atusbar
da: St_atusbjælke

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Statusbar is Visible
da: Statusbjælke er synlig

en: Stop scanning
da: Stop skanning

en: Strategies
da: Strategier

en: Strategy
da: Strategi

en: Strategy `%s' selected
da: Strategi »%s« valgt

en: Subfolder tips visible
da: Tip synlige for undermapper

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
da: Sun GNOME-dokumentationsholdet <gdocteam@sun.com>

en: System Log Viewer
da: Systemlog-fremviser

en: Take Screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Take _Screenshot
da: Gem _skærmbillede

en: Take a picture of the screen
da: Tag et skærmbillede

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
da: Tag skærmbillede efter en anført forsinkelse [i sekunder]

en: The GdictContext bound to this source
da: GdictContext bundet til denne kilde

en: The GdictContext object used to get the word definition
da: GdictContext-objektet der bruges til at hente orddefinitionen

en: The caja file manager is not running.
da: Filhåndteringen Caja kører ikke.

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
da: Gemme-underprocessen afsluttede uventet. Skærmbilledet kunne ikke skrives til disken.

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
da: Indholdet af din hjemmemappe er ændret. Vælg »Skan igen« for at opdatere detaljerne vedrørende diskforbrug.

en: The database used to query the GdictContext
da: Den database der skal benyttes til forespørgsler GdictContext'en

en: The default database of this dictionary source
da: Denne ordbogskildes standarddatabase

en: The default database to use
da: Standarddatabasen der skal benyttes

en: The default search strategy to use
da: Standardsøgestrategi der skal benyttes

en: The default strategy of this dictionary source
da: Denne ordbogskildes standardstrategi

en: The description of this dictionary source
da: Beskrivelsen af denne ordbogskilde

en: The directory the last screenshot was saved in.
da: Mappen som sidste skærmbillede blev gemt i.

en: The display name of this dictionary source
da: Kaldenavnet for denne ordbogskilde

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
da: Dokumentet »%s« findes allerede. Ønsker du at erstatte det?

en: The document does not exist.
da: Dokumentet findes ikke.

en: The document name you selected is a folder.
da: Det valgte dokumentnavn er en mappe.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
da: Filen »%s« findes allerede. Ønsker du at erstatte den?

en: The file is not a regular file or is not a text file.
da: Filen er ikke en regulær fil eller er ikke en tekstfil.

en: The filename used by this dictionary source
da: Filnavnet der benyttes af denne ordbogskilde

en: The folder does not exist.
da: Mappen findes ikke.

en: The font to be used when printing
da: Skrifttypen der bruges når der printes

en: The font to be used when printing a definition.
da: Skrifttypen der bruges når en definition udskrives.

en: The hostname of the dictionary server to connect to
da: Værtsnavnet på ordbogsserveren der forbindes til

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
da: Maksimal dybde der tegnes i diagrammet fra roden

en: The name of the client of the context object
da: Navnet på kontekst-objektets klient

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
da: Navnet på den forvalgte individuelle database eller meta-database der skal bruges på ordbogskilde. Et udråbstegn (»!«) angiver at alle databaserne fra en given kilde skal søges

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
da: Navnet af standardsøgestrategien der benyttes på en ordbogskilde, hvis tilgængelig. Standardstrategien er »exact«, det vil sige træf identiske ord.

en: The name of the dictionary source used
da: Navnet på den benyttede ordbogskilde

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
da: Navnet på ordbogskilden der benyttes til at hente orddefinitioner.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
da: Antallet af sekunder, der ventes før skærmbilledet tages.

en: The port of the dictionary server to connect to
da: Porten på ordbogsserveren der forbindes til

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
da: Søgeresultaterne kan være ugyldige. Der opstod fejl ved søgningen.

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
da: Søgeresultaterne kan være forældede eller ugyldige. Vil du deaktivere hurtigsøgningsfaciliteten?

en: The status code as returned by the dictionary server
da: Statuskoden returneret af ordbogsserveren

en: The strategy used to query the GdictContext
da: Strategien der bruges til forespørgsler til GdictContext'en

en: The transport mechanism used by this dictionary source
da: Denne ordbogskildes transportmekanisme

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
da: Der er ikke nogen installeret fremviser der kan vise dokumentet.

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
da: Der er ikke nogen installeret fremviser der kan vise mappen.

en: There was an error displaying help.
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp.

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: There was an error while displaying help
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
da: Denne nøgle definerer standardværdien af »Look in Folder«-kontrollen.

en: This key defines the items which were searched for in the past.
da: Denne nøgle definerer posterne som der blev søgt på tidligere.

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
da: Denne nøgle bestemmer rækkefølgen af kolonner i søgeresultaterne. Denne nøgle bør ikke blive modificeret af brugeren.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
da: Denne nøgle definerer stierne som søgeværktøjet ekskluderer fra hurtigsøgningen. Jokerne »*« og »?« er understøttet. De forvalgte værdier er /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/* og /var/*.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
da: Denne nøgle definerer stierne som søgeværktøjet ekskluderer fra den anden skanning ved udførsel af en hurtigsøgning. Den anden skanning bruger find-kommandoen til at søge efter filer. Formålet med denne anden skanning er at finde filer, som ikke er blevet indekseret. Jokerne »*« og »?« er understøttet. Den forvalgte værdi er /.

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
da: Denne nøgle definerer vindueshøjden, og den bruges til at huske størrelsen af søgeværktøjet på tværs af sessioner. Sættes den til -1, vil søgeværktøjet bruge standardhøjden.

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
da: Denne nøgle bestemmer vinduesbredden, og den bruges til at huske størrelsen af søgeværktøjet på tværs af sessioner. Sættes den til -1, vil søgeværktøjet bruge standardbredden.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Indeholder teksten« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Dato ændret inden for« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Dato ændret længere tilbage end« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Medtag andre filsystemer« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Fil er tom« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Følg symbolske henvisninger« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Navn indeholder ikke« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Navn matcher regulært udtryk« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Ejet af gruppe« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Ejet af bruger« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Ejer er ukendt« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Vis skjulte filer og mapper« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Størrelse mindst« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
da: Denne nøgle bestemmer om søgevalgmuligheden »Størrelse højst« er udvalgt når søgeværktøjet startes.

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
da: Denne nøgle bestemmer om søgeværktøjet deaktiverer brugen af find-kommandoen efter udførsel af en hurtigsøgning.

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
da: Denne nøgle bestemmer om søgeværktøjet deaktiverer brugen af locate-kommandoen ved udførsel af simple filnavnsøgninger.

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
da: Denne nøgle bestemmer om søgeværktøjets vindue er maximeret fra begyndelsen.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License, som udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
da: Denne version af Systemlog understøtter ikke GZippede logge.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
da[0]: Dette vil åbne %d separat vindue.
da[1]: Dette vil åbne %d separate vinduer.

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
da: Dette vil permanent fjerne ordbogskilden fra listen.

en: Toggle dictionary window
da: Slå ordbogsvindue til/fra

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
da: For mange argumenter. Kun en mappe kan angives.

en: Toolbar is Visible
da: Værktøjslinjen er synlig

en: Total Size
da: Samlet størrelse

en: Total filesystem capacity
da: Total filsystemskapacitet

en: Total filesystem capacity:
da: Total filsystemskapacitet:

en: Total filesystem usage
da: Totalt pladsforbrug på filsystemet

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
da: Papirkurven er ikke tilgængelig. Kunne ikke flytte »%s« til papirkurven.

en: Type the word you want to look up
da: Ordet du vil slå op

en: USER
da: BRUGER

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
da: Kunne ikke rydde den midlertidige mappe:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
da: Kunne ikke forbinde til ordbogsserveren på »%s:%d«

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
da: Kan ikke forbinde til ordbogsserveren »%s:%d«. Denne server svarede med kode %d (server nede)

en: Unable to create a context
da: Kan ikke oprette kontekst

en: Unable to create a source file
da: Kan ikke oprette en kildefil

en: Unable to create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Unable to create the data directory '%s': %s
da: Kan ikke oprette datamappen »%s«: %s

en: Unable to display the preview: %s
da: Kunne ikke lave forhåndvisning: %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
da: Kan ikke finde en passende ordbogskilde

en: Unable to find dictionary source
da: Kan ikke finde ordbogskilde

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
da: Kan ikke finde »%s«-nøglen i ordbogskildens definitionsfil: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
da: Kan ikke finde »%s«-nøglen i ordbogskildens definition: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
da: Kan ikke fortolke ordbogsserverens svar
    : »%s«

en: Unable to remove source '%s'
da: Kunne ikke fjerne kilden »%s«

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
da: Kan ikke omdøbe filen »%s« til »%s«: %s

en: Unable to save source file
da: Kan ikke gemme kildefil

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
da: Kunne ikke sætte kanalen op som ikkeblokerende: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
da: Kunne ikke tage et skærmbillede af det aktuelle vindue

en: Unknown error saving screenshot to disk
da: Ukendt fejl ved gemning af skærmbilledet til disken

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Skrivebordsfilversion »%s« ikke genkendt

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Untitled document
da: Dokument uden titel

en: Usage
da: Brug

en: VALUE
da: VÆRDI

en: View as Rings Chart
da: Vis som ringdiagram

en: View as Treemap Chart
da: Vis som træafbildning

en: View or monitor system log files
da: Gennemse eller overvåg systemets logfiler

en: View, monitor or analyze your system logs in a gradual manner.
da: Se, overvåg eller analyser dine systemlogge på gradvis maner.

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
da: Om enhver ændring af hjemmemappen skal overvåges.

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
da: Om konteksten kun bruger lokale ordbøger

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
da: Om statusbjælken i bunden af hovedvinduet skal være synlig.

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
da: Om værktøjstip for undermapper af den valgte mappe tegnes.

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
da: Om værktøjslinjen skal være synlig i hovedvinduet.

en: Which type of chart should be displayed.
da: Hvilket typediagram skal vises.

en: Width of the main window in pixels
da: Bredde af hovedvinduet i pixler

en: Windows share
da: Windows-deling

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
da: Uden monteringspunkter kan diskforbruget ikke analyseres.

en: Word `%s' selected
da: Ord »%s« valgt

en: Words to look up
da: Ord der skal slås op

en: Words to match
da: Søgeord

en: Wrapped
da: Ombrudt

en: You can perform scans on a file system, your home or any other folder - local or remote. There is also an option to constantly monitor any external changes to the home directory and warn the user if a file is added/removed.
da: Du kan udføre skanninger på et filsystem, din hjemmemappe eller en anden mappe - lokalt eller eksternt. Der er også et tilvalg til konstant at overvåge eksterne ændringer til hjemmemappen og advare brugeren hvis en fil tilføjes/fjernes.

en: You did not select a document name.
da: Du valgte ikke et dokumentnavn.

en: You don't have enough permissions to read the file.
da: Du har ikke rettigheder til at læse filen.

en: You may not have write permissions to the document.
da: Du har muligvis ikke skriverettigheder til dokumentet.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Er dette ikke tilfældet, så se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom in
da: Forstør

en: Zoom out
da: Formindsk

en: [DIRECTORY]
da: [MAPPE]

en: [LOGFILE...]
da: [LOGFIL …]

en: _About
da: _Om

en: _Analyzer
da: _Analyse

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Date modified less than
da: _Dato ændret inden for

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Domain Name:
da: _Domænenavn:

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Expand All
da: _Udfold alle

en: _File
da: _Fil

en: _Filters
da: _Filtre

en: _Find...
da: _Søg …

en: _First Definition
da: _Første definition

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: _Go
da: _Gå til

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Image type:
da: _Billedtype:

en: _Last Definition
da: _Sidste definition

en: _Location (URI):
da: _Placering (URI):

en: _Look Up Selected Text
da: _Slå markeret tekst op

en: _Look in folder:
da: _Kig i mappen:

en: _Monitor changes to your home folder
da: _Overvåg ændringer i din hjemmemappe

en: _Mount
da: _Monter

en: _Name contains:
da: _Navnet indeholder:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _New
da: _Ny

en: _Next
da: _Næste

en: _Next Definition
da: _Næste definition

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Folder
da: _Åbn mappe

en: _Open with %s
da: _Åbn med %s

en: _Open...
da: _Åbn …

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Previous Definition
da: _Forrige definition

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Print font:
da: Skrifttype til _udskrift:

en: _Print...
da: _Udskriv …

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Regular Expression:
da: _Regulære udtryk:

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Rescan
da: _Skan igen

en: _Save
da: _Gem

en: _Save Results As...
da: _Gem resultater som …

en: _Save a Copy...
da: _Gem en kopi …

en: _Scan
da: _Skan

en: _Select a dictionary source for looking up words:
da: _Vælg en ordbogskilde til ordopslag:

en: _Share:
da: _Deling:

en: _Show hidden folders
da: _Vis skjulte mapper

en: _Sidebar
da: _Sidepanel

en: _Statusbar
da: _Statusbjælke

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _User Name:
da: _Brugernavn:

en: _View
da: _Vis

en: available:
da: tilgængelig:

en: contains hardlinks for:
da: indeholder hårde lænker for:

en: days
da: dage

en: effect
da: effekt

en: kilobytes
da: kilobyte

en: last update: %s
da: sidste opdatering: %s

en: link (broken)
da: henvisning (ødelagt)

en: link to %s
da: henvisning til %s

en: nd copy)
da: . kopi)

en: rd copy)
da: . kopi)

en: seconds
da: sekunder

en: source
da: kilde

en: st copy)
da: . kopi)

en: th copy)
da: . kopi)

en: today at %-I:%M %p
da: i dag kl. %-H:%M

en: used:
da: brugt:

en: word
da: ord

en: yesterday at %-I:%M %p
da: i går kl. %-H:%M
