wmakerconf 2.9.1-1 - en to da translation catalogue (273 entries)

en: %s
    Shell command failed.
    '%s'
da: %s
    Skalkommando slog fejl.
    '%s'

en: %s
    Shell command failed.
    '%s'
    Please check `stderr' for more details.
da: %s
    Skalkommando slog fejl.
    '%s'
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: %s: line %d:
    Error: %s
da: %s: linje %d:
    Fejl: %s

en: %s: line %d:
    Warning: %s
da: %s: linje %d:
    Advarsel: %s

en: '%s': parse error.
da: '%s': fortolkningsfejl.

en: (Re)start window manager
da: (Gen)start vinduesstyringsprogram

en: A solid color or a drop shadow.
da: En ensfarvning eller en slagskygge

en: A solid color, a pixmap, or a gradient.
da: En ensfarvning, en billedfil eller en gradient.

en: A solid color, a pixmap, or a gradient. If 'None' is selected, then the root background is not changed by Window Maker.
da: En ensfarvning, en billedfil eller en gradient. Hvis 'Ingen' er valgt, så bliver den grundlæggende baggrund ikke ændret af Window Maker.

en: A solid color, a pixmap, or a gradient. If 'None' is selected, then the root background is not changed by Window Maker. If 'Default' is selected, then the texture of the default workspace is used
da: En ensfarvning, en billedfil, eller en gradient. Hvis 'Ingen' er valgt, så bliver den grundlæggende baggrund ikke ændret af WindowMaker. Hvis `standard' er valgt bruges teksturen fra standardarbejdspladsen.

en: About
da: Om

en: Actions
da: Handlinger

en: Append
da: Tilføj

en: Append a new color after the last color.
da: Tilføj en ny farve efter den sidste.

en: Application menu configuration requires that your menu file
da: Opsætning af programmenu kræver at din menufil er i

en: Arrange miniwindows
da: Arranger minivinduer

en: Attribute %s not yet supported.
da: Attribut %s endnu ikke understøttet.

en: Backupfile `%s' generated.
da: Sikkerhedskopi `%s' oprettet.

en: Bilinear gradient
da: Biliniær gradient

en: Browse...
da: Udvælg...

en: Can't convert old style menu
    %s
    to menu in proplist format.
da: Kan ikke omdanne menu i gammelt format
    %s
    til menu i proplist-format.

en: Can't create directory
    '%s'
    
    %s
da: Kan ikke oprette katalog
    '%s'
    
    %s

en: Can't create directory
    `%s'
da: Kan ikke oprette katalog
    `%s'

en: Can't delete
    '%s'
    
    %s
da: Kan ikke slette
    '%s'
    
    %s

en: Can't delete
    `%s'
da: Kan ikke slette
    `%s'

en: Can't display pixmap '%s`.
da: Kan ikke vise billedfil '%s`.

en: Can't execute dynamic menu command.
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke udføre kommandoen til aktivering af dynamiske menuer.
    Kig på `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't find passwd entry to expand
    `~' in filename %s
da: Kan ikke finde data i passwd til at ekspandere
    `~' i filnavn %s

en: Can't find pixmap
    '%s`
    in PixmapPath. Please update
    your PixmapPath attribute.
da: Kan ikke finde billedfil
    '%s`
    i "PixmapPath". Opdater venligst
    din "PixmapPath"-variabel.

en: Can't generate configuration file `%s'.
da: Kan ikke generere opsætningsfil `%s'.

en: Can't generate preview `%s'.
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke generere forhåndsvisning `%s'.
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't move
    '%s'
    to
    '%s'
da: Kan ikke flytte
    '%s'
    til
    '%s'

en: Can't move
    '%s'
    to
    '%s'
    
    %s
da: Kan ikke flytte
    '%s'
    til
    '%s'
    
    %s

en: Can't open global WindowMaker configuration file.
da: Kan ikke åbne global WindowMaker opsætningsfil.

en: Can't open input file
    '%s'
da: Kan ikke åbne fil med inddata
    '%s'

en: Can't open input file
    '%s'
    
    %s
da: Kan ikke åbne fil med inddata
    '%s'
    
    %s

en: Can't open output file
    '%s'
    
    %s
da: Kan ikke åbne fil med uddata
    '%s'
    
    %s

en: Can't open selected file.
da: Kan ikke åbne den valgte fil.

en: Can't open selected theme.
da: Kan ikke åbne valgte tema.

en: Can't open temporary theme file.
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil for tema.
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't pack theme file
    `%s'
da: Kan ikke pakke temafil
    `%s'

en: Can't parse generated menu file
    `%s'.
    Please check syntax of this file.
da: Kan ikke fortolke den dannede menufil
    `%s'.
    Undersøg venligst syntaks på denne fil.

en: Can't read file '%s'
da: Kan ikke læse filen '%s'

en: Can't revert to backupfile of `WMRootMenu'. Please manually revert from file WMRootMenu.bak.
da: Kan ikke genoprette `WMRootMenu'. Kopiér WMRootMenu.bak -> WMRootMenu.

en: Can't revert to backupfile of `WindowMaker'. Please manually revert from file WindowMaker.bak.
da: Kan ikke genoprette `WindowMaker'-opsætning. Kopier venligst data fra WindowMaker.bak manuelt.

en: Can't revert to old theme.
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke gå tilbage til tidligere tema.
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't save theme file
    `%s'
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke gemme temafil
    `%s'
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't show preview of theme `%s'.
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke forhåndsvise tema `%s'.
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't unpack BZIP2 compressed theme file
    `%s'
    to destiation file
    `%s'
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke udpakke BZIP2-komprimeret temafil
    `%s'
    til målfil
    `%s'
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't unpack GNU zipped theme file
    `%s'
    to destiation file
    `%s'
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke udpakke GNU-zippet temafil
    `%s'
    til målfil
    `%s'
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't unpack theme
    `%s'
da: Kan ikke udpakke tema
    `%s'

en: Can't write backupfile `%s'.
da: Kan ikke skrive sikkerhedskopi `%s'.

en: Can't write temporary theme file.
    Please check `stderr' for more details.
da: Kan ikke skrive tema ind i midlertidig fil.
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Can't write to Window Maker file
    `%s'.
da: Kan ikke skrive til Window Maker-fil
    `%s'.

en: Can't write to menu file
    `%s'
da: Kan ikke skrive til menufilen
    `%s'

en: Can't write to output file
    '%s'
    
    %s
da: Kan ikke skrive til fil med uddata
    '%s'
    
    %s

en: Cancel
da: Fortryd

en: Centered
da: Centreret

en: Centered: The pixmap will be shown centered.
    Tiled: The pixmap will be tiled in the destination.
    Scaled: The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size.
da: Centreret: Billedet vises i centrum.
    Tapet: Billedet bruges til at udfylde.
    Skaleret: Billedet skaleres.

en: Centered: The pixmap will be shown centered.
    Tiled: The pixmap will be tiled in the destination.
    Scaled: The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size.
    Scaled (x:y): The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size but will maintain aspect ratio.
da: Centreret: Billedet vises i centrum.
    Tapet: Billedet bruges til at udfylde.
    Skaleret: Billedet skaleres så det passer.
    Skaleret (x:y): Billedet skaleres, men størrelsesforholdene bevares.

en: Change
da: Ændr

en: Choose directory
da: Vælg katalog

en: Choose themes to install
da: Vælg temaer til installering

en: Close
da: Luk

en: Collapse directory tree
da: Sammentræk katalogtræ

en: Collapse submenus
da: Luk undermenuer

en: Color 1:
da: Farve 1:

en: Color 2:
da: Farve 2:

en: Color of the lower left corner.
da: Farve på nederste venstre hjørne.

en: Color of the lower right corner.
da: Farve på nederste højre hjørne.

en: Color of the upper left corner.
da: Farve på øverste venstre hjørne.

en: Color of the upper right corner.
da: Farve på øverste højre hjørne.

en: Color of title text
da: Farve på titeltekst

en: Color selection
da: Farvevalg

en: Colors
da: Farver

en: Command
da: Kommando

en: Command:
da: Kommando:

en: Commandline of application to execute. A %s directive is replaced by the current selection, %w by the XID of the focused window, and %a(title[,prompt]) pops up an input box with specified title and optional prompt and substitutes with the typed text.
da: Kommandolinje for programmet der skal afvikles. %s bliver erstattet med det aktuelle valg, %w med det fokuserede vindues XID og %a(title[,prompt]) åbner en dialog med den angivne titel og valgfri prompt og erstattes med fra den indtastede tekst.

en: Commandline to generate dynamic menu.
da: Kommandolinje til at generere dynamisk menu.

en: Convert current menu
da: Omdan den aktuelle menu

en: Convert current menu file to new format.
da: Omdan den aktuelle menu til nyt format.

en: Cut item/submenu
da: Klip punkt/undermenu

en: Default
da: Standard

en: Default color
da: Standardfarve

en: Directory $HOME/.wmakerconf does not exist yet.
    This directory is used to store the previews of all images.
    Should I generate this directory and the image previews now?
da: Katalog $HOME/.wmakerconf eksisterer endnu ikke.
    I dette katalog gemmes alle forhåndsvisninger af billedfiler.
    Skal jeg oprette dette katalog og billedforhåndsvisningerne nu?

en: Directory list
da: Katalogliste

en: Directory list...
da: Katalogliste

en: Discard session data
da: Smid data væk

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Drop shadow
da: Slagskygge

en: Error
da: Fejl

en: Execute application
da: Start program

en: Execute shell command
da: Udfør skalkommando

en: Exit
da: Afslut

en: Exit Window Maker
da: Afslut Window Maker

en: Exit session
da: Afslut session

en: Exit wmakerconf
da: Afslut wmakerconf

en: Expand directory tree
da: Udfold katalogtræ

en: Expand submenus
da: Vis undermenuer

en: Fading gradient
da: Falmende gradient

en: Fading vertical gradient
da: Falmende vertikal gradient

en: File
da: Fil

en: File:
da: Filnavn:

en: Filename of menu to include.
da: Filnavn på menuen der skal inkluderes:

en: Filename of the pixmap. <RETURN> checks if the pixmap filename is valid.
da: Navn på billedfil. <RETUR> vil undersøge om billedfil er gyldig.

en: Filename:
da: Filnavn:

en: First color of gradient 1.
da: Første farve på gradient 1.

en: First color of gradient 2.
da: Første farve på gradient 2.

en: First color of gradient.
da: Første farve på gradient.

en: Focused titlebar
da: Fokuseret titelbjælke

en: Font selection
da: Skrifttypevalg

en: For each workspace a different texture can be specified. The texture of the default workspace is used if the texture type is set to 'default' for a specific workspace.
da: Man kan sætte baggrundstekstur for hver arbejdsplads. Teksturen for standardarbejdspladsen bruges hvis teksturtypen er sat til `standard' for en specifik arbejdsplads.

en: Foreground
da: Forgrund

en: Frequency range of sine layers.
da: Frekvensinterval på sinus-lag.

en: Help
da: Hjælp

en: Hide other windows
da: Skjul andre vinduer

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal: A gradient going from left to right.
    Vertical: A gradient going from top to bottom.
    Diagonal: A gradient going from the top-left corner to the bottom-right corner.
    Always from color 1 to color 2
da: Vandret: Graduering fra venstre mod højre.
    Lodret: Graduering oppefra og ned.
    Diagonalt: Graduering fra øverst til venstre mod nederst til højre.
    Graduering er fra farve 1 til farve 2

en: Horizontal: A gradient going from left to right.
    Vertical: A gradient going from top to bottom.
    Diagonal: A gradient going from the top-left corner to the bottom-right corner.
    Always from the first to the last color.
da: Vandret: Graduering fra venstre mod højre.
    Lodret: Graduering oppefra og ned.
    Diagonalt: Graduering fra øverst til venstre mod nederst til højre.
    Graduering er fra den første farve til den anden.

en: Import
da: Importér

en: Import contents of selected menu file. The 'include menu file' item is removed afterwards.
da: Importér indhold af den udvalgte menufil. Feltet `Inkluder menufil' vil blive fjernet.

en: Import output of command. The 'include dynamic menu' item is removed afterwards.
da: Importér uddata fra kommandoen. Bagefter vil `Inkluder dynamisk menu' bliver fjernet.

en: Imported file '%s'
da: Importeret fil `%s'

en: Include directory menu
da: Medtag katalogmenu

en: Include dynamic menu
da: Inkludér dynamisk menufil

en: Include menu file
da: Inkludér menufil

en: Info
da: Om wmakerconf

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert Debian menu
da: Indsæt Debian-Menu

en: Insert GNOME menu
da: Indsæt GNOME-menu

en: Insert KDE menu
da: Indsæt KDE-menu

en: Insert RedHat menu
da: Indsæt Redhat-menu

en: Insert WMAKERCONF menu
da: Indsæt WMAKERCONF-menu

en: Insert a new color before current color.
da: Indsæt en ny farve før den valgte.

en: Insert default menu
da: Indsæt standard-menu

en: Insert new command
da: Indsæt ny kommando

en: Insert new directory.
da: Indsæt nyt katalog.

en: Insert new submenu
da: Indsæt ny undermenu

en: Insert...
da: Indsæt...

en: Install
da: Installér

en: Install themes
da: Installér temaer

en: Install themes in
    `%s':
da: Installer temaer i
    `%s':

en: Install...
da: Installér...

en: Interwoven gradient
da: Sammenløbet gradient

en: Last color of gradient 1.
da: Sidste farve på gradient 1.

en: Last color of gradient 2.
da: Sidste farve på gradient 2.

en: Last color of gradient.
da: Sidste farve på gradient.

en: Leave preview mode
da: Forlad forhåndsvisning

en: List of themes
da: Liste over temaer

en: Make new subdirectory in
    `%s':
da: Opret nyt underkatalog i
    `%s':

en: Menu file selection
da: Menufil-valg

en: Menu(item) label
da: Menutitel

en: Menuitem
da: Menupunkt

en: Menutitle
da: Menutitel

en: Messages
da: Meddelelser

en: Name of window manager to start. If omitted, restart Window Maker.
da: Navn på vinduesstyringsprogram der skal startes. Hvis udeladt, genstart Window Maker.

en: Name:
da: Navn:

en: New WindowMaker configuration file `%s' created.
da: Ny WindowMaker opsætningsfil `%s' oprettet.

en: New directory
da: Nyt katalog

en: New directory...
da: Nyt katalog...

en: No
da: Nej

en: No installation prefix given.
da: Intet installationspræfiks anført.

en: No sections to show!
da: Ingen afsnit at vise!

en: None
da: Ingen

en: Number of sine layers.
da: Antal sinus-lag

en: OK
da: O.k.

en: Opacity of the pixmap. If set to zero, only the pixmap is visible (and vice versa).
da: Billedfilens gennemsigtighed. Hvis sat til nul vises kun billedfilen (og vice versa).

en: Opacity:
da: Gennemsigtighed:

en: Open
da: Åbn

en: Open a style, theme, or WindowMaker file.
da: Åbn en stilart-, tema- eller WindowMaker-fil.

en: Open file browser to select include file.
da: Åben fildialog for at udvælge fil der skal inkluderes.

en: Open...
da: Åbn...

en: Out of memory!
da: Ikke mere hukommelse!

en: Output format
da: Format på uddata

en: Output of command '%s'
da: Uddata fra kommandoen `%s'

en: Overwrite existing file
    `%s'
da: Overskriv eksisterende fil
    `%s'

en: Overwrite existing files
    `%s'
    `%s'
da: Overskriv eksisterende filer
    `%s'
    `%s'

en: Overwrite existing theme
    `%s'
da: Overskriv eksisterende tema
    `%s'

en: Parent titlebar
da: Ophavs-titelbjælke

en: Paste item/submenu
da: Indsæt punkt/undermenu

en: Pixmap
da: Billedfil

en: Pixmap Browser
da: Browser til billedfiler

en: Pixmap file browser
da: Vælg billedfil

en: Press this button to activate capture mode - then press the desired key sequence.
da: Klik på denne knap for at opfange tastetrykkene - og tast herefter den ønskede tastesekvens.

en: Preview
da: Vis tema

en: Preview of `%s'
da: Forhåndsvisning af `%s'

en: Previews...
da: Fremvis...

en: Question
da: Spørgsmål

en: Recursively, a submenu with all files and subdirectories of the given directory list is generated - each file is then used as argument for `command'. If `command' is omitted, a submenu with all executable files is generated.
da: Genererer en undermenu med alle filer og kataloger fra den givne katalogliste. Hver fil gives som argument til kommandoen. Hvis kommandoen udelades vises en under med alle programmer.

en: Refresh screen
da: Opdater skærm

en: Remove
da: Fjern

en: Remove files and directories of selected themes
da: Slet filer og kataloger for udvalgte temaer

en: Remove files and directories of theme `%s'
da: Slet filer og kataloger for tema `%s'

en: Remove files and directories of themes
da: Slet filer og kataloger for temaer

en: Remove selected color from gradient color list.
da: Fjern den valgte farve fra gradientfarvelisten.

en: Remove selected directory.
da: Fjern det valgte katalog.

en: Remove themes
da: Fjern temaer

en: Remove...
da: Slet...

en: Rename directory `%s' to:
da: Omdøb katalog `%s' til:

en: Rename theme
da: Omdøb tema

en: Rename theme directory `%s' to:
da: Omdøb temakatalog `%s' til:

en: Rename theme file `%s' to:
da: Omdøb temafil `%s' til:

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Replace current menu file with an empty one.
da: Erstat den eksisterende menu med en tom.

en: Revert to backupfile of `WindowMaker' 
    and `WMRootMenu' and exit wmakerconf?
da: Genkald `WindowMaker'-data og `WMRootMenu' 
    fra sikkerhedskopi og afslut wmakerconf?

en: Revert...
da: Genkald...

en: Save
da: Gem

en: Save WindowMaker file
da: Gem filen 'WindowMaker'

en: Save a theme
da: Gem et tema

en: Save before quitting?
da: Gem før afslutning?

en: Save current settings to new theme in
    `%s':
da: Gem nuværende indstillinger til nyt tema i
    `%s':

en: Save session
da: Gem session

en: Save...
da: Gem...

en: Scaled
da: Skaleret

en: Scaled (x:y)
da: Skaleret (x:y)

en: Select individual files and directories:
da: Vælg enkelte filer og kataloger:

en: Select themes with a file selection dialog (or use drag and drop with your file manager and WWW browser).
da: Vælg temaer med en filvælger-dialogboks (eller brug træk og slip med dit filhåndteringsværktøj og WWW-browser).

en: Set
da: Sæt

en: Shadow 1
da: Skygge 1

en: Shadow 2
da: Skygge 2

en: Shell command failed.
    '%s'
da: Skalkommando slog fejl.
    '%s'

en: Shell command failed.
    '%s'
    Please check `stderr' for more details.
da: Skalkommando slog fejl.
    '%s'
    Undersøg `stderr' for yderligere detaljer.

en: Shift
da: Skift

en: Shortcut
da: Genvej

en: Show all windows
da: Vis alle vinduer

en: Show confirm panel
da: Vis bekræftelsesvindue

en: Show info panel
da: Vis infodialog

en: Show legal panel
da: Vis retsinformation (!)

en: Show next preview
da: Næste forhåndsvisning

en: Single selection with drag and drop
da: Enkeltvalg med træk og slip

en: Skip
da: Spring over

en: Solid color
da: Udfyldningsfarve

en: Some values are modified.
    Do you want to save them before quitting?
da: Visse værdier er blevet ændret.
    Vil du gemme dem førend du afslutter?

en: Start with empty menu
da: Start med en tom menu

en: Strip suffix of filenames
da: Fjern efternavn fra filnavn.

en: Submenu
da: Undermenu

en: Texture
da: Tekstur

en: Texture `%s' not yet supported or wrong number of arguments.
    Converting to (solid, black) ...
da: Teksturen `%s' er enten ikke understøttet eller har et forkert antal argumenter. Konverteret til (udfyld, sort) ...

en: Textured gradient
da: Gradient med tekstur

en: Theme name
da: Navn på tema

en: Themes
da: Temaer

en: Thickness gradient 1.
da: Tykkelse gradient 1.

en: Thickness gradient 2.
da: Tykkelse gradient 2.

en: This color is used as solid color, if a gradient can't be drawn, or during the pixmap scaling/tiling process.
da: Denne farve bruges som ensfarvning hvis gradienten ikke kan tegnes eller under skaleringsprocessen for billedfilen

en: Tiled
da: Tapet

en: Tooltips
da: Værktøjstips

en: Toplevel theme directory list
da: Topniveau for katalogliste over temaer

en: Unable to display pixmap
    '%s`
    (format not supported).
    See stderr for subsequent messages.
da: Kan ikke vise billedfil
    '%s`
    (format ikke understøttet).
    Undersøg `stderr' for flere meddelelser.

en: Undefined boolean value '%s' converted to true.
da: Udefineret sandhedsværdi `%s' sat til sand.

en: Unfocused titlebar
da: Ufokuseret titelbjælke

en: Update previews
da: Opdater forhåndsvisninger

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Upgrade wmakerconf-data package via HTTP.
da: Opgradér pakke med wmakerconf-data via HTTP

en: Use file browser to select pixmap.
da: Brug fildialog til at vælge billedfil.

en: Use one of Window Maker's predefined menus as a starting point.
da: Anvend en af WindowMakers prædefinerede menuer som udgangspunkt.

en: Use predefined menu
da: Brug predefineret menu

en: Use preview browser to select pixmap.
da: Brug fremviser til at vælge billedfil.

en: Vertical
da: Lodret

en: Warning
da: Advarsel

en: Waves gradient
da: Bølge-gradient

en: Window Maker config file '%s' saved.
da: Window Maker opsætningsfil '%s' gemt.

en: Window Maker root menu file '%s' saved.
da: WindowMaker hovedmenufil `%s' gemt.

en: Window Maker theme folder (.themed)
da: Window Maker temakatalog (.themed)

en: Window Maker's searchpath for pixmaps
da: WindowMakers søgesti til billedfiler

en: Wmakerconf homepage
da: Hjemmeside for Wmakerconf

en: Workspace
da: Arbejdsplads

en: Workspace menu
da: Arbejdspladsmenu

en: Yes
da: Ja

en: http://wm.themes.org theme archive (.tar)
da: http://wm.themes.org tema-arkiv (.tar)

en: http://wm.themes.org theme archive (.tar.gz)
da: http://wm.themes.org tema-arkiv (.tar.gz)

en: is in the new format.
da: det nye format

en: unknown_lamer's themes
da: unknown_lamer's temaer
