caja 1.25.3 - en to el translation catalogue (1431 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
el: 
    
    Προσθήκη προσάρτησης για σύνδεση σε εξυπηρετητή

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
el: 
    
    Περιήγηση του συστήματος αρχείων με το διαχειριστή αρχείων

en:  (another copy)
el: (και άλλο αντίγραφο)

en:  (copy)
el:  (αντίγραφο)

en:  (invalid Unicode)
el:  (μη έγκυρο Unicode)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
el: Το "%s" δεν μπορεί να ανοίξει το "%s", διότι το "%s" δεν μπορεί να προσπελάσει αρχεία στις τοποθεσίες "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
el: Το "%s" δε βρέθηκε. Μήπως μόλις διαγράφηκε;

en: "%s" is an executable text file.
el: Το "%s" είναι εκτελέσιμο αρχείο κειμένου.

en: "%s" selected
el: Επιλέχθηκε το "%s"

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
el: Το "%s" θα αντιγραφεί αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
el: Το "%s" θα μεταφερθεί αν επιλέξετε την εντολή Επικόλληση

en: %'dnd link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

en: %'drd link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

en: %'dst link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

en: %'dth link to %s
el: %'dος σύνδεσμος προς το %s

en: %S of %S
el: %S από %S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
el: %a, %b %-d %Y, στις %-I:%M %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
el: %a, %b %-d %Y, στις %-I:%M:%S %p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
el: %b %-d %Y, στις %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
el: %d/%m/%y

en: %s (%'dnd copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

en: %s (%'drd copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

en: %s (%'dst copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

en: %s (%'dth copy)%s
el: %s (%'dο αντίγραφο)%s

en: %s (another copy)%s
el: %s (και άλλο αντίγραφο)%s

en: %s (copy)%s
el: %s (αντίγραφο) %s

en: %s - File Browser
el: %s - Περιηγητής αρχείων

en: %s Properties
el: Ιδιότητες %s

en: %s Visible Columns
el: %s ορατές στήλες

en: %s document
el: Έγγραφο %s

en: %s's Home
el: %s

en: %s, Free space: %s
el: %s, Ελεύθερος χώρος: %s

en: (Empty)
el: (Κενό)

en: (some contents unreadable)
el: (μερικά από τα περιεχόμενα είναι μη αναγνώσιμα)

en: --check cannot be used with other options.
el: --έλεγχος δε χρησιμοποιείται μαζί με άλλες επιλογές.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
el: --γεωμετρία χρησιμοποιείται μόνο με ένα URI.

en: --quit cannot be used with URIs.
el: --έξοδος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με URI.

en: --select must be used with at least an URI.
el: --επιλογή πρέπει να χρησιμοποιηθεί με τουλάχιστον ένα URI.

en: 00/00/00, 00:00 PM
el: 00/00/00, 00:00 μμ

en: 1 Day
el: 1 ημέρα

en: 1 Hour
el: 1 ώρα

en: 1 Month
el: 1 μήνα

en: 1 Week
el: 1 εβδομάδα

en: 1 Year
el: 1 χρόνο

en: 6 Months
el: 6 μήνες

en: <b>Available _Extensions:</b>
el: <b>Διαθέσιμες _προεκτάσεις:</b>

en: <b>Behavior</b>
el: <b>Συμπεριφορά</b>

en: <b>Date</b>
el: <b>Ημερομηνία</b>

en: <b>Default View</b>
el: <b>Προεπιλεγμένη προβολή</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
el: <b>Εκτελέσιμα αρχεία κειμένου</b>

en: <b>Folders</b>
el: <b>Φάκελοι</b>

en: <b>Icon Captions</b>
el: <b>Λεζάντες εικονιδίων</b>

en: <b>List Columns</b>
el: <b>Στήλες λίστας</b>

en: <b>Media Handling</b>
el: <b>Χειρισμός μέσων</b>

en: <b>Other Media</b>
el: <b>Άλλα μέσα</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
el: <b>Άλλα αρχεία με δυνατότητα προεπισκόπησης</b>

en: <b>Size</b>
el: <b>Μέγεθος</b>

en: <b>Sound Files</b>
el: <b>Αρχεία ήχου</b>

en: <b>Text Files</b>
el: <b>Αρχεία κειμένου</b>

en: <b>Trash</b>
el: <b>Απορρίμματα</b>

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
el: <big><b>Σφάλμα αυτόματης εκτέλεσης λογισμικού</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
el: <big><b>Αυτό το μέσο περιέχει λογισμικό σχεδιασμένο να εκτελείται αυτόματα. Θέλετε να το εκτελέσετε;</b></big>

en: ? bytes
el: ; bytes

en: ? items
el: ; αντικείμενα

en: A folder with the same name already exists in "%s".
el: Ένας φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
el: Ένα νεότερο αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
el: Ένας νεότερος φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
el: Ένα αλφαριθμητικό που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις γεωμετρίας και συντεταγμένων για τα παράθυρα πλοήγησης.

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
el: Ένα αλφαριθμητικό που καθορίζει τον τρόπο αντικατάστασης από αποσιωπητικά μέρους των μεγάλων ονομάτων αρχείων, ανάλογα με το επίπεδο εστίασης. Κάθε καταχώρηση της λίστας είναι της μορφής "Επίπεδο εστίασης:Ακέραιος". Για κάθε επίπεδο εστίασης, αν ο ακέραιος που δόθηκε είναι μεγαλύτερος του 0, το όνομα αρχείου δε θα ξεπερνά τον αριθμό γραμμών που δόθηκε. Αν ο ακέραιος είναι 0 ή μικρότερος, δε θα ισχύουν περιορισμοί για το συγκεκριμένο επίπεδο εστίασης. Επίσης, επιτρέπεται μια προεπιλεγμένη καταχώρηση της μορφής "Ακέραιος", χωρίς να έχει οριστεί επίπεδο εστίασης. Καθορίζει το μέγιστο αριθμό γραμμών για όλα τα υπόλοιπα επίπεδα εστίασης. Για παράδειγμα: 0 - τα μεγάλα ονόματα αρχείων προβάλλονται πάντα· 3 - συντόμευση ονομάτων αρχείων αν ξεπερνούν τις τρεις γραμμές· smallest:5, smaller:4,0 - συντόμευση ονομάτων αρχείων αν ξεπερνούν τις πέντε ή τις τέσσερις γραμμές στα επίπεδα εστίασης "smallest" και "smaller", αντίστοιχα. Όχι συντόμευση των ονομάτων αρχείων στα υπόλοιπα επίπεδα εστίασης. Τα διαθέσιμα επίπεδα εστίασης είναι: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: A_ll columns have the same width
el: Ίδιο πλάτος για ό_λες τις στήλες

en: About Caja
el: Περί Caja

en: About Extension
el: Περί προεκτάσεων

en: Access files
el: Προσπέλαση αρχείων

en: Access was denied.
el: Δεν επιτράπηκε η προσπέλαση.

en: Access:
el: Προσπέλαση:

en: Accessed:
el: Προσπελάστηκε:

en: Acti_on:
el: Ε_νέργεια:

en: Activate next tab
el: Ενεργοποίηση επόμενης καρτέλας

en: Activate previous tab
el: Ενεργοποίηση προηγούμενης καρτέλας

en: Add Application
el: Προσθήκη εφαρμογής

en: Add Emblems...
el: Προσθήκη εμβλημάτων...

en: Add _bookmark
el: _Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Add a bookmark for the current location to this menu
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη για την τρέχουσα τοποθεσία σε αυτό το μενού

en: Add a new criterion to this search
el: Προσθήκη νέου κριτηρίου στην αναζήτηση

en: Add new...
el: Προσθήκη νέου...

en: All columns have same width
el: Ίδιο πλάτος για όλες τις στήλες

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
el: Όλα τα εκτελέσιμα αρχεία σε αυτόν το φάκελο θα εμφανίζονται στο μενού σεναρίων εντολών.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
el: Όλα τα εκτελέσιμα αρχεία σε αυτόν το φάκελο θα εμφανίζονται στο μενού σεναρίων εντολών. Η επιλογή ενός σεναρίου εντολών από το μενού θα εκτελέσει το συγκεκριμένο σενάριο.
    
    Όταν εκτελούνται από τοπικό φάκελο, τα σενάρια θα εφαρμόζονται στα επιλεγμένα ονόματα αρχείων. Όταν εκτελούνται από απομακρυσμένο φάκελο (π.χ. φάκελο με δικτυακό περιεχόμενο, ftp ή www), τα σενάρια δε θα δέχονται καμία παράμετρο.
    
    Σε κάθε περίπτωση, ο Caja ορίζει τις ακόλουθες μεταβλητές περιβάλλοντος, για χρήση των σεναρίων εντολών:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: λίστα διαδρομών με τα επιλεγμένα αρχεία , χωρισμένων με χαρακτήρες αλλαγής γραμμής (μόνο τοπικά)
    κ
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: λίστα διευθύνσεων URI των επιλεγμένων αρχείων, χωρισμένων με χαρακτήρες αλλαγής γραμμής
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: διεύθυνση URI της τρέχουσας τοποθεσίας
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: θέση και μέγεθος του τρέχοντος παραθύρου
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: λίστα διαδρομών με τα επιλεγμένα αρχεία χωρισμένων με χαρακτήρες αλλαγής γραμμής στην ανενεργή στήλη ενός παραθύρου με διπλή προβολή φακέλων (μόνο αν είναι τοπικά)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: διευθύνσεις URI με χαρακτήρες αλλαγής γραμμής για τα επιλεγμένα αρχεία στην ανενεργή στήλη ενός παραθύρου με διπλή προβολή φακέλων
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: διευθύνσεις URI για την τρέχουσα τοποθεσία στην ανενεργή στήλη ενός παραθύρου με διπλή προβολή φακέλων

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
el: Όλα τα αντικείμενα στα απορρίμματα θα διαγραφούν οριστικά.

en: Allow _executing file as program
el: Να επιτρέπεται η ε_κτέλεση του αρχείου ως πρόγραμμα

en: Always
el: Πάντα

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
el: Να γίνεται πάντα χρήση του πεδίου κειμένου αντί των κουμπιών στη γραμμή τοποθεσίας

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
el: Ένα ακέραιος που καθορίζει τον τρόπο αντικατάστασης από αποσιωπητικά μέρους των μεγάλων ονομάτων αρχείων στην επιφάνεια εργασίας. Αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος του 0, το όνομα αρχείου δε θα υπερβαίνει τον αριθμό γραμμών που δόθηκε. Αν ο αριθμός είναι ίσος ή μικρότερος του 0, δε θα υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των γραμμών που θα εμφανίζονται.

en: An invalid drag type was used.
el: Χρησιμοποιήθηκε μη έγκυρος τρόπος μεταφοράς.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
el: Ένα παλιότερο αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
el: Ένας παλιότερος φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
el: Κάποιο άλλο αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
el: Ένας άλλος φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη στο "%s".

en: Another link to %s
el: Επιπλέον σύνδεσμος προς το %s

en: Any
el: Οποιοσδήποτε

en: Aperture Value
el: Τιμή διαφράγματος

en: Apparition
el: Φάντασμα

en: Apple Filing Protocol (AFP)
el: Πρωτόκολλο Αρχείων Apple (AFP)

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα από τη γραμμή εντολών

en: Apply Permissions to Enclosed Files
el: Εφαρμογή δικαιωμάτων στα περιεχόμενα αρχεία

en: Apply this action to all files and folders
el: Εφαρμογή αυτής της ενέργειας σε όλα τα αρχεία και φακέλους

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
el: Σίγουρα θέλετε να εκκαθαρίσετε τη λίστα με τις τοποθεσίες που έχετε επισκεφθεί;

en: Are you sure you want to open all files?
el: Σίγουρα θέλετε να ανοίξετε όλα τα αρχεία;

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε οριστικά το "%B" από τα απορρίμματα;

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε οριστικά το "%B";

en: Are you sure you want to trash "%B"?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να πετάξετε "%B"?

en: Arran_ge Items
el: Στοί_χιση αντικειμένων

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
el: Ε_ρώτηση πριν το άδειασμα των απορριμμάτων ή τη διαγραφή αρχείων

en: Ask before moving files to the _Trash
el: Κάνε ερώτηση πριν την μετακίνηση στο_Κάδο απορριμάτων

en: Ask what to do
el: Ερώτηση για την ενέργεια

en: Autorun Prompt
el: Ειδοποίηση αυτόματης εκτέλεσης

en: Azul
el: Κυανό

en: B_rowse media when inserted
el: Περιή_γηση μέσων κατά την εισαγωγή τους

en: Back history
el: Ιστορικό (πίσω)

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Backgrounds and Emblems
el: Παρασκήνια και εμβλήματα

en: Basic
el: Βασικές

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
el: Πριν την εκτέλεση του Caja, παρακαλώ, δημιουργήστε τον παρακάτω φάκελο, ή ορίστε τα κατάλληλα δικαιώματα ώστε να μπορέσει να τον δημιουργήσει ο Caja.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
el: Πριν την εκτέλεση του Caja, παρακαλώ, δημιουργήστε αυτούς τους φακέλους, ή ορίστε τα κατάλληλα δικαιώματα ώστε να μπορέσει να τους δημιουργήσει ο Caja.

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Black
el: Μαύρο

en: Blue Ridge
el: Γαλάζιες ρίγες

en: Blue Rough
el: Γαλάζιο σαγρέ

en: Blue Type
el: Μπλε γράμματα

en: Bookmark Name:
el: Όνομα σελιδοδείκτη:

en: Bookmark for Nonexistent Location
el: Σελιδοδείκτης για ανύπαρκτη τοποθεσία

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Browse Network
el: Πλοήγηση στο δίκτυο

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
el: Περιήγηση σε όλους τους τοπικούς ή απομακρυσμένους δίσκους και φακέλους στους οποίους έχει πρόσβαση ο υπολογιστής

en: Browse bookmarked and local network locations
el: Περιήγηση στους σελιδοδείκτες και το τοπικό δίκτυο

en: Browse in New _Tab
el: Περιήγηση σε νέα _καρτέλα

en: Browse in New _Window
el: Περιήγηση σε νέο παρά_θυρο

en: Browse the contents of the network
el: Περιήγηση στο δίκτυο

en: Browse the file system with the file manager
el: Περιήγηση στο σύστημα αρχείων με το διαχειριστή αρχείων

en: Brushed Metal
el: Βουρτσισμένο μέταλλο

en: Bubble Gum
el: Τσιχλόφουσκα

en: Burlap
el: Λινάτσα

en: By Access Date
el: Ανά ημερομηνία προσπέλασης

en: By Creation Date
el: Ανά ημερομηνία δημιουργίας

en: By Emblems
el: Κατά έμβλημα

en: By Extension
el: Κατά επέκταση

en: By Modification Date
el: Κατά ημερομηνία τροποποίησης

en: By Modification _Date
el: Κατά _ημερομηνία τροποποίησης

en: By Name
el: Κατά όνομα

en: By Path
el: Ανά διαδρομή αρχείου

en: By Size
el: Κατά μέγεθος

en: By Size on Disk
el: Ανά μεγέθους στο δίσκο

en: By T_rash Time
el: Κατά ώρα από_ρριψης

en: By Trashed Date
el: Διαγράφηκε την

en: By Type
el: Κατά είδος

en: By _Emblems
el: Κατά έμ_βλημα

en: By _Name
el: Κατά όν_ομα

en: By _Size
el: Κατά _μέγεθος

en: By _Type
el: Κατά _είδος

en: CD _Audio:
el: _CD ήχου:

en: C_ancel Remove
el: Α_κύρωση αφαίρεσης

en: C_olors
el: Χ_ρώματα

en: C_onfigure Extension
el: _Ρύθμιση πρέκτασης

en: C_onnect
el: Σύ_νδεση

en: Caja cannot handle "%s" locations.
el: Ο Caja δεν μπορεί να χειριστεί τοποθεσίες "%s".

en: Caja cannot handle this kind of location.
el: Ο Caja δεν μπορεί να χειριστεί τέτοιου είδους τοποθεσίες.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
el: Ο Caja δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τους ακόλουθους απαιτούμενους φακέλους: %s.

en: Caja could not create the required folder "%s".
el: Ο Caja δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τον απαιτούμενο φάκελο "%s".

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
el: Ο Caja δεν έχει εγκατεστημένη εφαρμογή που να μπορεί να εμφανίσει το φάκελο.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Ο Caja διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποδειχθεί χρήσιμος, παρόλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ — χωρίς ούτε και την σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL).

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
el: Ο Caja είναι επεκτάσιμος μέσω ενός συστήματος προσθέτων, παρόμοιο με αυτό του GNOME Nautilus, από τον οποίο προέρχεται ο Caja.

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Ο Caja είναι ελεύθερο λογισμικό· επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL), όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (FSF) — είτε της έκδοσης 2 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογήν σας) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
el: Ο Caja είναι ο επίσημος διαχειριστής αρχείων για το γραφικό περιβάλλον MATE. Παρέχει τη δυνατότητα πλοήγησης σε φακέλους, όπως επίσης την προεπισκόπηση αρχείων και την εκκίνηση εφαρμογών που σχετίζονται με αυτά. Είναι επίσης υπεύθυνος να διαχειρίζεται τα εικονίδια στο περιβάλλον MATE. Λειτουργεί σε τοπικά και απομακρυσμένα συστήματα αρχείων. Ο διαχειριστής αρχείων Caja είναι επεκτάσιμος μέσω συστήματος προσθέτων, παρόμοιο με εκείνο του GNOME Nautilus, από τον οποίο προέρχεται ο Caja.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
el: Ο Caja σας επιτρέπει να οργανώνετε αρχεία και φακέλους, τόσο στον υπολογιστή σας όσο και στο δίκτυο.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
el: Χρήση του προσωπικού φακέλου ως επιφάνειας εργασίας

en: Caja will exit when last window destroyed.
el: Ο Caja θα τερματίζεται όταν κλείσει και το τελευταίο παράθυρο.

en: Camera Brand
el: Μάρκα φωτ/κής μηχανής

en: Camera Model
el: Μοντέλο φωτ/κής μηχανής

en: Camouflage
el: Παραλλαγή

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
el: Δεν είναι δυνατή η φόρτωση της λίστας της υποστηριζόμενης μεθόδου διακομιστή. ⏎ Παρακαλούμε ελέγξτε Gvfs εγκατάσταση σας.

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Δεν επιτρέπεται το πέρασμα διευθύνσεων (URI) εγγράφων σε εγγραφές της επιφάνειας εργασίας τύπου 'Type=Link'

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel Group Change?
el: Ακύρωση αλλαγής ομάδας;

en: Cancel Owner Change?
el: Ακύρωση αλλαγής ιδιοκτήτη;

en: Cannot create the link to %s
el: Αδυναμία δημιουργίας συνδέσμου στο %s

en: Cannot find the autorun program
el: Αδυναμία εύρεσης του προγράμματος αυτόματης εκτέλεσης

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
el: Το αρχείο δεν μπορεί να μεταφερθεί στα απορρίμματα. Θέλετε να το διαγράψετε οριστικά;

en: Chalk
el: Κιμωλία

en: Change Desktop _Background
el: Α_λλαγή παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
el: Αλλαγή της εμφάνισης και της συμπεριφοράς των παραθύρων του διαχειριστή αρχείων

en: Change the visibility of this window's location bar
el: Αν θα είναι ορατή η γραμμή τοποθεσίας του παραθύρου αυτού

en: Change the visibility of this window's main toolbar
el: Αν θα είναι ορατή η κύρια εργαλειοθήκη του παραθύρου αυτού

en: Change the visibility of this window's side pane
el: Αν θα είναι ορατή η πλευρική στήλη του παραθύρου αυτού

en: Change the visibility of this window's statusbar
el: Αν θα είναι ορατή η γραμμή κατάστασης του παραθύρου αυτού

en: Charcoal
el: Κάρβουνο

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
el: Βεβαιωθείτε ότι η ορθογραφία και οι ρυθμίσεις διαμεσολαβητή είναι σωστές.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
el: Βεβαιωθείτε ότι έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να διαγράψετε το έμβλημα.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
el: Βεβαιωθείτε ότι έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να διαγράψετε το μοτίβο.

en: Choose a program with which to open the selected item
el: Επιλογή προγράμματος για το άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Choose another application with which to open the selected item
el: Επιλογή άλλης εφαρμογής για το άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης των πληροφοριών κάτω από τα ονόματα των εικονιδίων. Όσο αυξάνει το επίπεδο εστίασης, τόσο περισσότερες πληροφορίες θα εμφανίζονται.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης των πληροφοριών που εμφανίζονται στην προβολή λίστας.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης των πληροφοριών στο φάκελο:

en: Choose what application to launch.
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα εκκινηθεί.

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
el: Επιλέξτε τι θα συμβαίνει όταν εισάγετε μέσα ή συνδέετε συσκευές

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
el: Η επιλογή ενός σεναρίου εντολών από το μενού θα εκτελέσει το σενάριο αυτό με τα επιλεγμένα αντικείμενα ως είσοδο.

en: Clea_r History
el: Ε_κκαθάριση ιστορικού

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
el: Εκκαθάριση των περιεχομένων του μενού Μετάβαση και των λιστών Πίσω/Μπροστά

en: Click on a color to remove it
el: Κάντε κλικ σε ένα χρώμα για να το αφαιρέσετε

en: Click on a pattern to remove it
el: Κάντε κλικ σε ένα μοτίβο για να το αφαιρέσετε

en: Click on an emblem to remove it
el: Κάντε κλικ σε ένα έμβλημα για να το αφαιρέσετε

en: Clos_e All Folders
el: _Κλείσιμο όλων των φακέλων

en: Close P_arent Folders
el: Κλείσιμο όλων των γ_ονικών φακέλων

en: Close _All Windows
el: Κλείσιμο ό_λων των παραθύρων

en: Close all Navigation windows
el: Κλείσιμο όλων των παραθύρων περιηγητή

en: Close all folder windows
el: Κλείσιμο όλων των παραθύρων φακέλου

en: Close tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close the side pane
el: Κλείσιμο της πλευρικής στήλης

en: Close this folder
el: Κλείσιμο αυτού του φακέλου

en: Close this folder's parents
el: Κλείσιμο των γονικών φακέλων του τρέχοντος φακέλου

en: Color _name:
el: Όνομα _χρώματος:

en: Color _value:
el: Τιμή χρώ_ματος:

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
el: Χρώμα του προεπιλεγμένου παρασκηνίου των φακέλων. Χρησιμοποιείται μόνο αν το background_set είναι αληθές.

en: Colors:
el: Χρώματα:

en: Command
el: Εντολή

en: Comment
el: Σχολιασμός

en: Compact View
el: Συμπτυγμένη προβολή

en: Compact _Layout
el: Συμπτυγμένη _διάταξη

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Computer icon visible on desktop
el: Εικονίδιο υπολογιστή ορατό στην επιφάνεια εργασίας

en: Concrete
el: Τσιμέντο

en: Connect To This Server
el: Σύνδεση σε αυτόν τον εξυπηρετητή

en: Connect to Server
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: Connect to Server %s
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή %s

en: Connect to _Server...
el: Σύνδεση σε ε_ξυπηρετητή...

en: Connect to a remote computer or shared disk
el: Σύνδεση σε ένα απομακρυσμένο υπολογιστή ή σε ένα κοινόχρηστο δίσκο

en: Connect to the drive associated with the open folder
el: Σύνδεση στον οδηγό που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Connect to the selected drive
el: Σύνδεση στον επιλεγμένο οδηγό

en: Connecting...
el: Γίνεται σύνδεση...

en: Content View
el: Προβολή περιεχομένου

en: Contents:
el: Περιεχόμενα:

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Cop_y to
el: Αντι_γραφή σε

en: Copy %d items to '%s'
el: Αντιγραφή %d αντικειμένων στο '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
el: Αντιγραφή του '%s' στο '%s'

en: Copy _Anyway
el: Αντιγραφή ο_πωσδήποτε

en: Copy the current selection to the desktop
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής στην επιφάνεια εργασίας

en: Copy the current selection to the home folder
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής στον προσωπικό φάκελο

en: Copy the current selection to the other pane in the window
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής στην άλλη στήλη του παραθύρου

en: Copy the selected text to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

en: Copying "%B" to "%B"
el: Αντιγραφή του "%B" στο "%B"

en: Copying Files
el: Αντιγραφή αρχείων...

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
el: Πνευματική ιδιοκτησία © 1999-2009 Συγγραφείς Nautilus
    Πνευματική ιδιοκτησία © 2011-2021 Συγγραφείς Caja

en: Cork
el: Φελλός

en: Could not add application
el: Αδυναμία προσθήκης εφαρμογής

en: Could not add application to the application database: %s
el: Αδυναμία προσθήκης της εφαρμογής στη βάση εφαρμογών: %s

en: Could not determine original location of "%s"
el: Δε βρέθηκε η αρχική τοποθεσία του "%s"

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
el: Αδύνατη η εμφάνιση του "%s", διότι δε βρέθηκε το σύστημα.

en: Could not display "%s".
el: Αδύνατη η εμφάνιση του "%s".

en: Could not find "%s".
el: Αδύνατη η εύρεση του "%s".

en: Could not find '%s'
el: Δε βρέθηκε το '%s'

en: Could not find application
el: Δε βρέθηκε η εφαρμογή

en: Could not remove application
el: Δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση της εφαρμογής

en: Could not remove emblem with name '%s'.
el: Δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του εμβλήματος '%s'.

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή των αρχείων από τον ήδη υπάρχοντα φάκελο %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του ήδη υπάρχοντος αρχείου %F.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή από το %F του ήδη υπάρχοντος αρχείου με το ίδιο όνομα.

en: Could not remove the folder %B.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του φακέλου %B.

en: Could not remove the source folder.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του φακέλου προέλευσης.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του εμβλήματος '%s'.

en: Could not run application
el: Αδυναμία εκτέλεσης εφαρμογής

en: Could not set application as the default: %s
el: Αδυναμία ορισμού της εφαρμογής ως προεπιλεγμένης: %s

en: Could not set as default application
el: Αδυναμία ορισμού της εφαρμογής ως προεπιλεγμένης

en: Count _number of items:
el: Μέτρηση αρι_θμού αντικειμένων:

en: Countertop
el: Τραπεζομάντιλο

en: Create Document from template "%s"
el: Δημιουργία εγγράφου από το πρότυπο "%s"

en: Create L_auncher...
el: Δημιουργία εκκινη_τή...

en: Create _Document
el: Δημιουργία _εγγράφου

en: Create _Folder
el: Δημιουργία _φακέλου

en: Create a New Color:
el: Δημιουργία νέου χρώματος:

en: Create a New Emblem
el: Δημιουργία νέου εμβλήματος

en: Create a new empty file inside this folder
el: Δημιουργία νέου κενού αρχείου μέσα σε αυτόν το φάκελο

en: Create a new empty folder inside this folder
el: Δημιουργία νέου κενού φακέλου μέσα σε αυτόν το φάκελο

en: Create a new folder '%s'
el: Δημιουργία κενού φακέλου '%s'

en: Create a new launcher
el: Δημιουργία ενός νέου εκκινητή

en: Create a symbolic link for each selected item
el: Δημιουργία συμβολικού συνδέσμου για κάθε επιλεγμένο αντικείμενο

en: Create an empty file '%s'
el: Δημιουργία κενού αρχείου '%s'

en: Create and delete files
el: Δημιουργία και διαγραφή αρχείων

en: Create link to '%s'
el: Δημιουργία συνδέσμου προς το '%s'

en: Create links to %d items
el: Δημιουργία συνδέσμων σε %d αντικείμενα

en: Create new file '%s' from template
el: Δημιουργία του αρχείου '%s' από πρότυπο

en: Create the initial window with the given geometry.
el: Δημιουργία του αρχικού παραθύρου με τη δοσμένη γεωμετρία.

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Creating Properties window.
el: Δημιουργία παραθύρου ιδιοτήτων...

en: Creating links in "%B"
el: Δημιουργία συνδέσμων στο "%B"...

en: Creator
el: Δημιουργός

en: Cu_t
el: Αποκο_πή

en: Cursor Position
el: Θέση Δρομέα

en: Custom Background
el: Προσαρμοσμένο παρασκήνιο

en: Custom Side Pane Background Set
el: Ορισμός προσαρμοσμένου παρασκηνίου πλευρικής στήλης

en: Cut the selected text to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου κειμένου και μεταφορά στο πρόχειρο

en: D_efault zoom level:
el: _Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης:

en: D_uplicate
el: Δημιουργία διπλο_τύπου

en: Danube
el: Δούναβης

en: Dark Cork
el: Ελιά

en: Dark GNOME
el: GNOME σκούρο

en: Date Accessed
el: Ημερομηνία προσπέλασης

en: Date Created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Date Digitized
el: Ημερομηνία ψηφιοποίησης

en: Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Date Modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Date Taken
el: Ημερομηνία λήψης

en: Date when file was moved to the Trash
el: Ημερομηνία μεταφοράς του αρχείου στα απορρίμματα.

en: Decrease the view size
el: Μείωση του μεγέθους των αντικειμένων

en: Deep Teal
el: Κυπαρίσσι

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default Background Color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου

en: Default Background Filename
el: Όνομα αρχείου προεπιλεγμένου παρασκηνίου

en: Default Side Pane Background Color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου πλευρικής στήλης

en: Default Side Pane Background Filename
el: Όνομα αρχείου προεπιλεγμένου παρασκηνίου πλευρικής στήλης

en: Default Thumbnail Icon Size
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος μικρογραφιών

en: Default _zoom level:
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εσ_τίασης:

en: Default column order in the list view
el: Προεπιλεγμένη ταξινόμηση στηλών στην προβολή λίστας

en: Default column order in the list view.
el: Προεπιλεγμένη ταξινόμηση στηλών στην προβολή λίστας.

en: Default compact view zoom level
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης συμπτυγμένης προβολής

en: Default folder viewer
el: Προεπιλεγμένη προβολή φακέλων

en: Default icon zoom level
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης εικονιδίων

en: Default list of columns visible in the list view
el: Προεπιλεγμένη λίστα ορατών στηλών για την προβολή λίστας

en: Default list of columns visible in the list view.
el: Προεπιλεγμένη λίστα ορατών στηλών για την προβολή λίστας.

en: Default list zoom level
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης για την προβολή λίστας

en: Default sort order
el: Προεπιλεγμένη σειρά ταξινόμησης

en: Default zoom level used by the compact view.
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης για τη συμπτυγμένη προβολή.

en: Default zoom level used by the icon view.
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης για την προβολή εικονιδίων.

en: Default zoom level used by the list view.
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης για την προβολή λίστας.

en: Defaults
el: Προεπιλογές

en: Delete %d copied items
el: Διαγραφή %d αντικειμένων που αντιγράφηκαν

en: Delete %d duplicated items
el: Διαγραφή %d διπλότυπων αντικειμένων

en: Delete '%s'
el: Διαγραφή του '%s'

en: Delete _All
el: Διαγραφή ό_λων

en: Delete all items in the Trash
el: Διαγραφή όλων των αντικειμένων από τα απορρίμματα

en: Delete all selected items permanently
el: Οριστική διαγραφή όλων των επιλεγμένων αντικειμένων

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
el: Διαγραφή κάθε επιλεγμένου αντικειμένου, χωρίς προηγούμενη μεταφορά στα απορρίμματα

en: Delete link to '%s'
el: Διαγραφή συνδέσμου προς το '%s'

en: Delete links to %d items
el: Διαγραφή συνδέσμων %d αντικειμένων

en: Delete the open folder permanently
el: Οριστική διαγραφή του ανοιγμένου φακέλου

en: Delete this folder, without moving to the Trash
el: Διαγραφή αυτού του φακέλου, χωρίς μεταφορά στα απορρίμματα

en: Deleting Files
el: Διαγραφή αρχείων...

en: Deleting files
el: Διαγραφή αρχείων...

en: Description
el: Περιγραφή

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Desktop View
el: Προβολή επιφάνειας εργασίας

en: Desktop computer icon name
el: Όνομα εικονιδίου υπολογιστή

en: Desktop font
el: Γραμματοσειρά επιφάνειας εργασίας

en: Desktop home icon name
el: Όνομα εικονιδίου προσωπικού φακέλου

en: Desktop trash icon name
el: Όνομα εικονιδίου απορριμμάτων

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Detect media in the selected drive
el: Εντοπισμός μέσων στον επιλεγμένο οδηγό

en: Devices
el: Συσκευές

en: Differences...
el: Διαφορές...

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Disconnect the drive associated with the open folder
el: Αποσύνδεση του οδηγού που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Disconnect the selected drive
el: Αποσύνδεση του επιλεγμένου οδηγού

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display Caja help
el: Εμφάνιση βοήθειας Caja

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
el: Εμφάνιση παραθύρου που επιτρέπει την επεξεργασία των σελιδοδεικτών αυτού του μενού

en: Display credits for the creators of Caja
el: Εμφάνιση μνείας των δημιουργών του Caja

en: Display icons in the opposite order
el: Εμφάνιση των εικονιδίων σε αντίστροφη σειρά

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
el: Εμφάνιση μοτίβων, χρωμάτων και εμβλημάτων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την προσαρμογή της εμφάνισης

en: Display this location with the compact view.
el: Εμφάνιση αυτής της τοποθεσίας με τη συμπτυγμένη προβολή.

en: Display this location with the icon view.
el: Εμφάνιση αυτής της τοποθεσίας με την προβολή εικονιδίων.

en: Display this location with the list view.
el: Εμφάνιση αυτής της τοποθεσίας με την προβολή λίστας.

en: Do Nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Do _not Empty Trash
el: _Να μη γίνει άδειασμα των απορριμμάτων

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
el: Να μη γίνεται διαχείριση της επιφάνειας εργασίας (αγνοεί τις προτιμήσεις που ορίστηκαν από το διάλογο προτιμήσεων).

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
el: Θέλετε να αδειάσετε τα απορρίμματα πριν την αποπροσάρτηση;

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
el: Θέλετε να διαγράψετε τους σελιδοδείκτες για αυτήν την ανύπαρκτη τοποθεσία από τη λίστα σας;

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
el: Θέλετε να εκτελέσετε το"%s", ή να εμφανίσετε τα περιεχόμενά του;

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Domain Name:
el: Όνομα τ_ομέα:

en: Dots
el: Πουά

en: Download location?
el: Λήψη τοποθεσίας;

en: Drag a color to an object to change it to that color
el: Σύρτε ένα χρώμα σε ένα αντικείμενο για να το αλλάξετε σε αυτό το χρώμα

en: Drag a pattern tile to an object to change it
el: Σύρτε ένα παλκίδιο μοτίβου σε ένα αντικείμενο για να το αλλάξετε

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
el: Σύρτε ένα έμβλημα σε ένα αντικείμενο για να του το προσθέσετε

en: Drag and drop is not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται η μεταφορά και απόθεση.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
el: Η μεταφορά και απόθεση υποστηρίζεται μόνο για τοπικά συστήματα αρχείων.

en: Duplicate '%s' in '%s'
el: Διπλότυπο '%s' στο '%s'

en: Duplicate each selected item
el: Δημιουργία διπλοτύπου κάθε επιλεγμένου αντικειμένου

en: Duplicate of %d items in '%s'
el: Διπλότυπα %d αντικειμένων στο '%s'

en: Duplicating "%B"
el: Δημιουργία διπλοτύπου του "%B"

en: E_mpty Trash
el: Ά_δειασμα απορριμμάτων

en: E_xecute
el: Εκ_τέλεση

en: E_xtra Pane
el: Πρόσ_θετη στήλη

en: Eclipse
el: Έκλειψη

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

en: Edit Caja preferences
el: Επεξεργασία προτιμήσεων του Caja

en: Edit the saved search
el: Επεξεργασία αποθηκευμένης αναζήτησης

en: Eject the selected volume
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου τόμου

en: Eject the volume associated with the open folder
el: Εξαγωγή του τόμου που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Eject the volume associated with this folder
el: Εξαγωγή του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Emblems
el: Εμβλήματα

en: Emblems:
el: Εμβλήματα:

en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμάτων

en: Empty _Trash
el: Άδειασμα α_πορριμμάτων

en: Empty all items from Trash?
el: Διαγραφή όλων των αντικειμένων από τα απορρίμματα;

en: Emptying Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων...

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
el: Ενεργοποιεί την κλασσική συμπεριφορά του Caja, στην οποία όλα τα παράθυρα είναι περιηγητές

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
el: Εισάγετε ένα περιγραφικό όνομα δίπλα σε κάθε έμβλημα. Το όνομα αυτό θα χρησιμοποιείται όποτε γίνεται αναφορά στο έμβλημα.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
el: Εισάγετε ένα περιγραφικό όνομα δίπλα στο έμβλημα. Το όνομα αυτό θα χρησιμοποιείται όποτε γίνεται αναφορά στο έμβλημα.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
el: Επιλέξτε νέο όνομα για το εμφανιζόμενο έμβλημα:

en: Envy
el: Φθόνος

en: Erase
el: Διαγραφή

en: Error starting autorun program: %s
el: Σφάλμα εκκίνησης του προγράμματος αυτόματης εκτέλεσης: %s

en: Error while copying "%B".
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή του "%B".

en: Error while copying to "%B".
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή στο "%B".

en: Error while copying.
el: Σφάλμα κατά την αντιγραφή.

en: Error while creating directory %B.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου %B.

en: Error while creating file %B.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου %B.

en: Error while creating link to %B.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία συνδέσμου προς το %B.

en: Error while deleting.
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή.

en: Error while moving "%B".
el: Σφάλμα κατά τη μεταφορά του "%B".

en: Error while moving files to trash.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφορά αρχείων στα απορρίμματα.

en: Error while moving.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφορά.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
el: Σφάλμα: %s
    Παρακαλώ, επιλέξτε άλλο πρόγραμμα και δοκιμάστε ξανά.

en: Examples:
el: Παραδείγματα:

en: Execute:
el: Εκτέλεση:

en: Exposure Program
el: Πρόγραμμα έκθεσης

en: Exposure Time
el: Χρόνος έκθεσης

en: Extension
el: Επέκταση

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: FTP (with login)
el: FTP (με σύνδεση)

en: Failed to load image information
el: Αποτυχία φόρτωσης πληροφοριών εικόνας

en: Fibers
el: Ίνες

en: File Browser
el: Περιηγητής αρχείων

en: File Management
el: Διαχείριση αρχείων

en: File Management Preferences
el: Προτιμήσεις διαχείρισης αρχείων

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: File Operations
el: Ενέργειες αρχείων

en: File Permissions:
el: Δικαιώματα αρχείων:

en: File System
el: Σύστημα αρχείων

en: File Type
el: Τύπος αρχείου

en: File access:
el: Προσπέλαση αρχείων:

en: File and Folder conflict
el: Ασυμφωνία αρχείων και φακέλων

en: File conflict
el: Ασυμφωνία αρχείων

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: File manager for the MATE desktop environment
el: Διαχειριστής αρχείων για το περιβάλλον εργασίας MATE

en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
el: Όνομα αρχείου για το προεπιλεγμένο παρασκήνιο πλευρικής στήλης. Χρησιμοποιείται μόνο αν είναι αληθές το side_pane_background_set.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
el: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή των αρχείων του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής τους.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
el: Τα αρχεία του φακέλου "%B" δεν μπορούν να διαγραφούν, διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής τους.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
el: Δεν είναι δυνατός ο χειρισμός των αρχείων του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσής τους.

en: Filesystem type:
el: Τύπος συστήματος αρχείων:

en: Fire Engine
el: Πυροσβεστική

en: Flash Fired
el: Χρήση φλας

en: Fleur De Lis
el: Ταπετσαρία

en: Floral
el: Λουλούδια

en: Focal Length
el: Απόσταση φακού

en: Folder Permissions:
el: Δικαιώματα φακέλων:

en: Folder access:
el: Προσπέλαση φακέλων:

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
el: Για χρήστες με ποντίκια που διαθέτουν κουμπιά "Μπροστά" και "Πίσω", αυτό το κλειδί καθορίζει αν ο Caja θα εκτελεί κάποια ενέργεια όταν πιέζονται τα κουμπιά αυτά.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
el: Για χρήστες με ποντίκια που διαθέτουν κουμπιά "Μπροστά" και "Πίσω", αυτό το κλειδί καθορίζει ποιο κουμπί θα ενεργοποιεί την εντολή "Πίσω" στο παράθυρο περιηγητή. Οι επιτρεπτές τιμές είναι από 6 μέχρι 14.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
el: Για χρήστες με ποντίκια που διαθέτουν κουμπιά "Μπροστά" και "Πίσω", αυτό το κλειδί καθορίζει ποιο κουμπί θα ενεργοποιεί την εντολή "Μπροστά" στο παράθυρο περιηγητή. Οι επιτρεπτές τιμές είναι από 6 μέχρι 14.

en: Format the selected volume
el: Μορφοποίηση του επιλεγμένου τόμου

en: Format the volume associated with the open folder
el: Μορφοποίηση του τόμου που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Format the volume associated with this folder
el: Μορφοποίηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Forward history
el: Ιστορικό (μπροστά)

en: Fossil
el: Απολιθώματα

en: Free space:
el: Ελεύθερος χώρος:

en: Free space: %s
el: Ελεύθερος χώρος: %s

en: GEOMETRY
el: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

en: Go
el: Μετάβαση

en: Go To:
el: Μετάβαση σε:

en: Go to the location specified by this bookmark
el: Μετάβαση στην τοποθεσία που αντιστοιχεί σε αυτόν το σελιδοδείκτη

en: Go to the next visited location
el: Μετάβαση στην επόμενη τοποθεσία

en: Go to the previous visited location
el: Μετάβαση στην προηγούμενη τοποθεσία

en: Go to the same location as in the extra pane
el: Μετάβαση στην ίδια θέση με την επιπρόσθετη στήλη

en: Granite
el: Γρανίτης

en: Grapefruit
el: Γκρέιπφρουτ

en: Green Weave
el: Πράσινο ύφασμα

en: Group
el: Ομάδα

en: Group:
el: Ομάδα:

en: History
el: Ιστορικό

en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

en: Home icon visible on desktop
el: Εικονίδιο προσωπικού φακέλου ορατό στην επιφάνεια εργασίας

en: ISO Speed Rating
el: Ταχύτητα ISO

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
el: _Συμπερίληψη εντολής διαγραφής που θα παρακάμπτει τα απορρίμματα

en: Ice
el: Πάγος

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Icon View
el: Προβολή εικονιδίων

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
el: Αν οριστεί σε "after_current_tab", οι νέες καρτέλες θα εισάγονται μετά την τρέχουσα καρτέλα. Αν οριστεί σε "end", οι νέες καρτέλες θα προστίθενται στο τέλος των υπόλοιπων καρτελών.

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα προβάλλει μόνο τους φακέλους στο δένδρο της πλευρικής στήλης. Στην αντίθετη περίπτωση, θα προβάλλει και τους φακέλους και τα αρχεία.

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
el: Αν η ρύθμιση είναι "true", τα μεγέθη των αρχείων θα προβάλλονται δείχνοντας μονάδες μέτρησης IEC (βάση 1024) με καταλήξεις σε στυλ "KiB", αντί για το προκαθορισμένο με μονάδες μέτρησης SI.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα είναι ορατή στα νέα παράθυρα η γραμμή τοποθεσίας.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα είναι ορατή στα νέα παράθυρα η πλευρική στήλη.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα είναι ορατή στα νέα παράθυρα η γραμμή κατάστασης.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα είναι ορατές στα νέα παράθυρα οι εργαλειοθήκες.

en: If set to true, show file icons in list view.
el: Εάν οριστεί σε αληθές, εμφάνιση εικονιδίων σε προβολή λίστας

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τα παράθυρα του Caja θα χρησιμοποιούν πάντα πεδίο κειμένου αντί για κουμπιά στη γραμμή τοποθεσίας.

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα επιτρέπει την προβολή και επεξεργασία πιο προχωρημένων επιλογών για τα δικαιώματα αρχείων (τύπου Unix).

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα εμφανίζει τους φακέλους πριν από τα αρχεία στις προβολές εικονιδίων και λίστας.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα ζητά επιβεβαίωση όταν προσπαθείτε να διαγράψετε αρχεία ή να αδειάσετε τα απορρίμματα.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα ζητά επιβεβαίωση όταν προσπαθείτε να μετακινήσετε αρχεία στον Κάδο απορριμάτων.

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
el: Αν οριστεί σε αληθές, Caja θα προσαρτά αυτόματα τα μέσα που εισάγονται ή εκκινούνται (π.χ. σκληρός δίσκος ή CD-ROM).

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα ανοίγει αυτόματα τον κατάλληλο φάκελο, όταν προσαρτάται αυτόματα ένα μέσο. Αυτό ισχύει μόνο για μέσα με άγνωστο τύπο x-content/*. Για μέσα με γνωστό τύπο x-content, θα εκτελείται η ενέργεια που έχει επιλέξει ο χρήστης.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τότε ο Caja θα τερματίζεται όταν κλείσουν όλα τα παράθυρα. Αυτή είναι η προεπιλεγμένη ρύθμιση. Αν οριστεί σε ψευδές, τότε ο Caja θα μπορεί να εκκινείται ακόμη και αν δεν υπάρχουν παράθυρα. Άρα, θα μπορεί να λειτουργεί ως υπηρεσία που θα παρακολουθεί την αυτόματη προσάρτηση μέσων ή παρόμοιων εργασιών.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα διαθέτει επιλογή άμεσης διαγραφής αρχείων αντί για μεταφοράς τους στα απορρίμματα. Αυτή η επιλογή μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνη, για αυτό χρησιμοποιήστε τη με προσοχή.

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τότε ο Caja δε θα εμφανίζει ειδοποιήσεις, ούτε και θα εκτελεί αυτόματα προγράμματα κατά την εισαγωγή ενός νέου μέσου.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, ο Caja θα χρησιμοποιεί τον προσωπικό φάκελο του χρήστη ως επιφάνεια εργασίας. Αν οριστεί σε ψευδές, θα χρησιμοποιεί ως επιφάνεια εργασίας το ~/Desktop.

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
el: Αν οριστεί σε αληθές, όλα τα παράθυρα του Caja θα είναι παράθυρα περιηγητή, όπως λειτουργούσε και ο Ναυτίλος έως και την έκδοση 2.6

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τα κρυφά αρχεία θα εμφανίζονται από προεπιλογή στον διαχειριστή αρχείων. Τα κρυφά αρχεία είτε αρχίζουν με τελεία ή περιέχονται στο αρχείο .hidden του φακέλου.

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
el: Αν οριστεί, θα αναδιπλώνονται γραμμές αν το κείμενο γίνει πολύ πλατύ.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα τοποθετηθεί στην επιφάνεια εργασίας εικονίδιο-σύνδεσμος προς την προβολή των εξυπηρετητών δικτύου.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα τοποθετηθεί στην επιφάνεια εργασίας εικονίδιο-σύνδεσμος προς την τοποθεσία του υπολογιστή.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα τοποθετηθεί στην επιφάνεια εργασίας εικονίδιο-σύνδεσμος προς τον προσωπικό φάκελο του χρήστη.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα τοποθετηθεί στην επιφάνεια εργασίας εικονίδιο-σύνδεσμος προς τα απορρίμματα.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
el: Αν οριστεί σε αληθές, θα τοποθετούνται στην επιφάνεια εργασίας εικονίδια-σύνδεσμοι προς τους προσαρτημένους τόμους.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
el: Αν επιλεγεί αυτή η προτίμηση, όλες οι στήλες στη συμπτυγμένη προβολή θα έχουν το ίδιο πλάτος. Διαφορετικά, το πλάτος κάθε στήλης θα καθορίζεται ανεξάρτητα.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τα αρχεία στα νέα παράθυρα θα ταξινομούνται σε αντίστροφη σειρά. Π.χ. στην ταξινόμηση κατά όνομα αντί για ταξινόμηση από το "α" στο "ω", θα γίνεται ταξινόμηση από το "ω" στο "α". Στην ταξινόμηση κατά μέγεθος η ταξινόμηση θα είναι φθίνουσα και όχι αύξουσα.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
el: Αν οριστεί σε αληθές, η διάταξη των εικονιδίων στα νέα παράθυρα θα είναι περισσότερο συμπτυγμένη.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
el: Αν είναι αληθές, επιτρέπει τη δυνατότητα εναλλαγής καρτελών χρησιμοποιώντας [ctrl + tab] και [ctrl + shift + tab].

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
el: Αν οριστεί σε αληθές, οι λεζάντες θα τοποθετούνται δίπλα στα εικονίδια αντί για από κάτω τους.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
el: Αν διαγράψετε ένα αντικείμενο, θα χαθεί οριστικά.

en: Illustration
el: Διάγραμμα

en: Image
el: Φωτογραφία

en: Image Type:
el: Τύπος εικόνας:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
el: Δε θα γίνεται προεπισκόπηση σε εικόνες πάνω από αυτό το μέγεθος (σε byte). Ο σκοπός αυτής της ρύθμισης είναι να αποφευχθεί η προεπισκόπηση μεγάλων αρχείων που θα καθυστερούν να φορτώσουν και θα χρησιμοποιούν πολλή μνήμη.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
el: Για να κερδίσετε ελεύθερο χώρο στη συσκευή, θα πρέπει να αδειάσετε τα απορρίμματα. Όλα τα αντικείμενα στα απορρίμματα θα χαθούν οριστικά.

en: Increase the view size
el: Αύξηση του μεγέθους των αντικειμένων

en: Indigo
el: Λουλάκι

en: Information
el: Πληροφορίες

en: It is now safe to remove the drive
el: Είναι πλέον ασφαλές να αφαιρέσετε τη μονάδα δίσκου

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
el: Τα υπάρχουσα αντικείμενα στον κάδο απορριμάτων μπορούν να ανακτηθούν μέχρι να αδειάσει.

en: Items:
el: Αντικείμενα:

en: Justification
el: Στοίχιση

en: Keep icons lined up on a grid
el: Ευθυγράμμιση της κάθετης στοίχισης των εικονιδίων

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
el: Διατηρήστε τα εικονίδια ταξινομημένα ανά χρήση δίσκου σε σειρές

en: Keep icons sorted by emblems in rows
el: Ταξινόμηση των εικονιδίων με βάση τα εμβλήματά τους

en: Keep icons sorted by modification date in rows
el: Ταξινόμηση των εικονιδίων με βάση την ημερομηνία τροποποίησής τους

en: Keep icons sorted by name in rows
el: Ταξινόμηση των εικονιδίων με βάση το όνομά τους

en: Keep icons sorted by size in rows
el: Ταξινόμηση των εικονιδίων με βάση το μέγεθός τους

en: Keep icons sorted by trash time in rows
el: Ταξινόμηση των εικονιδίων σε σειρές με βάση την ώρα μετακίνησης στα απορρίμματα

en: Keep icons sorted by type in rows
el: Ταξινόμηση των εικονιδίων με βάση το είδος τους

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Last changed:
el: Τελευταία αλλαγή:

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Leaf
el: Φύλλο

en: Leave icons wherever they are dropped
el: Διατήρηση των εικονιδίων στη θέση που απετέθησαν

en: Lemon
el: Λεμόνι

en: Less common media formats can be configured here
el: Εδώ μπορούν να ρυθμιστούν λιγότερο κοινές μορφές μέσων

en: Less than or equal to
el: Χαμηλότερο ή ίσο με

en: Line wrap
el: Αναδίπλωση γραμμών

en: Link Creation Failed
el: Αποτυχία δημιουργίας συνδέσμου

en: Link _name:
el: Ό_νομα συνδέσμου:

en: Link target:
el: Προορισμός συνδέσμου:

en: Link to %s
el: Σύνδεσμος προς το %s

en: List Columns
el: Στήλες λίστας

en: List View
el: Προβολή λίστας

en: List files only
el: Μόνο λίστα αρχείων

en: List of extensions in disabled state.
el: Λίστα πρόσθετων που είναι απενεργοποιημένα.

en: List of possible captions on icons
el: Λίστα με πιθανές λεζάντες για τα εικονίδια

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
el: Μια λίστα από τύπους x-content/* για τους οποίους ο χρήστης έχει επιλέξει "Καμία ενέργεια" στη μικροεφαρμογή προτιμήσεων. Κατά την εισαγωγή μέσων αυτών των τύπων δε θα εμφανίζονται ειδοποιήσεις ούτε θα εκκινούνται οι αντίστοιχες εφαρμογές.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
el: Μια λίστα από τύπους x-content/* για τους οποίους ο χρήστης έχει επιλέξει "Άνοιγμα φακέλου" στη μικροεφαρμογή προτιμήσεων. Κατά την εισαγωγή μέσων αυτών των τύπων θα ανοίγει ένα παράθυρο φακέλου.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
el: Μια λίστα από τύπους x-content/* για τους οποίους ο χρήστης έχει επιλέξει την εκκίνηση μιας εφαρμογής. Κατά την εισαγωγή ενός μέσου συγκεκριμένου τύπου θα εκκινείται ή αντίστοιχη προτιμώμενη εφαρμογή.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
el: Λίστα τύπων x-content/* ορισμένων σε "Καμία ενέργεια"

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
el: Λίστα τύπων x-content/* ορισμένων σε "Άνοιγμα φακέλου"

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
el: Λίστα τύπων x-content/* που θα εκκινούν την προτιμώμενη εφαρμογή

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Local Files Only
el: Μόνο τοπικά αρχεία

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
el: Εντοπισμός εγγράφων και φακέλων σε αυτό τον υπολογιστή με βάση το όνομα ή το περιεχόμενο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location _Bar
el: Γραμμή _τοποθεσίας

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Lock the drive associated with the open folder
el: Κλείδωμα του οδηγού που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Lock the selected drive
el: Κλείδωμα του επιλεγμένου οδηγού

en: MIME Type
el: Τύπος MIME

en: M_ove to
el: Μετα_κίνηση σε

en: Make a _Link
el: Δημιουργία συν_δέσμου

en: Make a permanent connection to this server
el: Να δημιουργηθεί μόνιμη σύνδεση με αυτόν τον εξυπηρετητή

en: Make the selected icon resizable
el: Δυνατότητα αλλαγής διαστάσεων του επιλεγμένου εικονιδίου

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
el: Διαχείρηση υπολογιστή ανεξάρτητα απο τις ρυθμίσεις ή το περιβάλλον  (μόνο σε νέα αρχή)

en: Mango
el: Μάνγκο

en: Manila Paper
el: Πάπυρος

en: Mark as _Trusted
el: Σημείωση ως έ_μπιστου

en: Maximum image size for thumbnailing
el: Μέγιστο μέγεθος για τις εικόνες των οποίων θα γίνεται προεπισκόπηση

en: Media
el: Μέσα

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge Folder
el: Συγχώνευση φακέλου

en: Merge _All
el: Συγχώνευση ό_λων

en: Merge folder "%s"?
el: Συγχώνευση φακέλου "%s";

en: Merge with
el: Συγχώνευση με

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
el: Η συγχώνευση ζητήσει επιβεβαίωση πριν την αντικατάσταση οποιουδήποτε αρχείου στο φάκελο που θα συγκρούεται με αρχεία που αντιγράφονται.

en: Metering Mode
el: Λειτουργία μέτρησης

en: Mo_ve to Trash
el: _Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
el: Δευ, Οκτ 00 0000, στις 00:00 μμ

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
el: Δευ, Οκτ 00 0000, στις 00:00:00 μμ

en: Moss Ridge
el: Θαλασσιές ραβδώσεις

en: Mount and open %s
el: Προσάρτηση και άνοιγμα  %s

en: Mount the selected volume
el: Προσάρτηση του επιλεγμένου τόμου

en: Mount the volume associated with the open folder
el: Προσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Mount the volume associated with this folder
el: Προσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
el: Κουμπί ποντικιού που θα εκτελεί την εντολή "Πίσω" στο παράθυρο περιηγητή

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
el: Κουμπί ποντικιού που θα εκτελεί την εντολή "Μπροστά" στο παράθυρο περιηγητή

en: Move %d items back to '%s'
el: Μετακίνηση %d αντικειμένων πίσω στο '%s'

en: Move %d items back to trash
el: Μετακίνηση %d αντικειμένων πίσω στον κάδο

en: Move %d items to '%s'
el: Μετακίνηση %d αντικειμένων στο '%s'

en: Move %d items to trash
el: Μετακίνηση %d αντικειμένων στον κάδο

en: Move '%s' back to '%s'
el: Μετακίνηση του '%s' πίσω στο '%s'

en: Move '%s' back to trash
el: Μετακίνηση του '%s' πίσω στον κάδο

en: Move '%s' to '%s'
el: Μετακίνηση του '%s' στο '%s'

en: Move '%s' to trash
el: Μετακίνηση του '%s' στον κάδο

en: Move Dow_n
el: Μετακίνηση _κάτω

en: Move Tab _Left
el: Μετακίνηση καρτέλας στα α_ριστερά

en: Move Tab _Right
el: Μετακίνηση καρτέλας στα _δεξιά

en: Move _Up
el: Μετακίνηση ε_πάνω

en: Move current tab to left
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας αριστερά

en: Move current tab to right
el: Μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας δεξιά

en: Move each selected item to the Trash
el: Μεταφορά κάθε επιλεγμένου αντικειμένου στα απορρίμματα

en: Move focus to the other pane in a split view window
el: Μετακίνηση της εστίασης στην άλλη στήλη σε παράθυρο διπλής προβολής

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
el: Μεταφορά ή αντιγραφή των αρχείων που επιλέχθηκαν με την εντολή Αποκοπή/Αντιγραφή

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
el: Μεταφορά ή αντιγραφή των αρχείων που επιλέχθηκαν με την εντολή Αποκοπή/Αντιγραφή μέσα στον επιλεγμένο φάκελο

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
el: Μεταφορά ή αντιγραφή σε αυτόν το φάκελο των αρχείων που επιλέχθηκαν με την εντολή Αποκοπή/Αντιγραφή

en: Move the current selection to the desktop
el: Μετακίνηση της τρέχουσας επιλογής στην επιφάνεια εργασίας

en: Move the current selection to the home folder
el: Μετακίνηση της τρέχουσας επιλογής στον προσωπικό φάκελο

en: Move the current selection to the other pane in the window
el: Μετακίνηση της τρέχουσας επιλογής στην άλλη στήλη του παραθύρου

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
el: Μεταφορά του ανοικτού φακέλου έξω από τα απορρίμματα, στο "%s"

en: Move the open folder to the Trash
el: Μεταφορά του ανοικτού φακέλου στα απορρίμματα

en: Move this folder to the Trash
el: Μεταφορά αυτού του φακέλου στα απορρίμματα

en: Move to _Trash
el: Μετακίνηση στο_Κάδο απορρομάτων

en: Moving "%B" to "%B"
el: Μεταφορά του "%B" στο "%B"

en: Moving Files
el: Μεταφορά αρχείων...

en: Moving files to trash
el: Μεταφορά αρχείων στα απορρίμματα...

en: Mud
el: Λάσπη

en: Music
el: Μουσική

en: Name
el: Όνομα

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network Servers
el: Εξυπηρετητές δικτύου

en: Network Servers icon visible on the desktop
el: Εικονίδιο εξυπηρετητών δικτύου ορατό στην επιφάνεια εργασίας

en: Network servers icon name
el: Όνομα εικονιδίου εξυπηρετητών δικτύου

en: Never
el: Ποτέ

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
el: Να μην εμφανίζονται ειδοποιήσεις ούτε να εκτελούνται αυτόματα προγράμματα όταν γίνεται εισαγωγή ενός μέσου

en: New _Tab
el: Νέα _καρτέλα

en: New _Window
el: Νέο παρά_θυρο

en: No applications found
el: Δε βρέθηκαν εφαρμογές

en: No applications selected
el: Δεν επιλέχθηκαν εφαρμογές

en: No bookmarks defined
el: Δεν υπάρχουν σελιδοδείκτες

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
el: Δεν υπάρχουν άλλες διαθέσιμες ενέργειες για την εμφάνιση αυτού του αρχείου. Αν αντιγράψετε το αρχείο στον υπολογιστή σας, ίσως μπορέσετε να το ανοίξετε.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
el: Δεν υπάρχουν άλλες εφαρμογές διαθέσιμες για την εμφάνιση αυτού του αρχείου. Αν αντιγράψετε το αρχείο στον υπολογιστή σας, ίσως μπορέσετε να το ανοίξετε.

en: No templates installed
el: Δεν υπάρχουν εγκατεστημένα πρότυπα

en: None
el: Καμία

en: None of the files could be added as emblems.
el: Κανένα αρχείο δεν ήταν δυνατό να προστεθεί ως έμβλημα.

en: Normal Si_ze
el: _Κανονικό μέγεθος

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Not allowed to set group
el: Δεν σας επιτρέπεται να ορίσετε ομάδα

en: Not allowed to set owner
el: Δεν σας επιτρέπεται να ορίσετε ιδιοκτήτη

en: Not allowed to set permissions
el: Δεν σας επιτρέπεται να ορίσετε δικαιώματα

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Ocean Strips
el: Ωκεανός

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
el: Οκτ 00 0000, στις 00:00 μμ

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
el: Οκτ 00 0000, 00:00 μμ

en: Octal Permissions
el: Οκταδικά δικαιώματα

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
el: Δημιουργία παραθύρων μόνο για τα URI που έχουν οριστεί ρητά.

en: Only show folders in the tree side pane
el: Εμφάνιση μόνο των φακέλων στην πλευρική στήλη

en: Onyx
el: Όνυχας

en: Open %s
el: Άνοιγμα %s

en: Open %s and other "%s" files with:
el: Άνοιγμα %s και άλλων αρχείων του τύπου "%s" με:

en: Open %s and other %s document with:
el: Άνοιγμα %s και άλλου  εγγράφου %s με:

en: Open %s with:
el: Άνοιγμα %s με:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
el: Το άνοιγμα απέτυχε, θέλετε να επιλέξετε άλλη ενέργεια;

en: Open Failed, would you like to choose another application?
el: Το άνοιγμα απέτυχε, θέλετε να επιλέξετε άλλη εφαρμογή;

en: Open File and Close window
el: Άνοιγμα αρχείου και κλείσιμο παραθύρου

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Open Folder W_indow
el: Άνοιγμα _παραθύρου φακέλου

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Open URIs in tabs.
el: Άνοιγμα των URI σε καρτέλες

en: Open Wit_h
el: Άνοιγμα _με

en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Open With %s
el: Άνοιγμα με %s

en: Open With Other _Application...
el: Άνοιγμα με άλλη ε_φαρμογή...

en: Open _Location...
el: Άνοιγμα _τοποθεσίας...

en: Open _Parent
el: Άνοιγμα _γονικού

en: Open a browser window.
el: Άνοιγμα παράθυρο περιηγητή

en: Open a folder window for the displayed location
el: Άνοιγμα της τρέχουσας τοποθεσίας σε παράθυρο φακέλου

en: Open all "%s" files with:
el: Άνοιγμα όλων των αρχείων του τύπου "%s" με:

en: Open all %s documents with:
el: Άνοιγμα όλων των εγγράφων "%s" με:

en: Open all files of type "%s" with:
el: Άνοιγμα όλων των αρχείων του τύπου "%s" με:

en: Open an extra folder view side-by-side
el: Άνοιγμα επιπρόσθετης προβολής φακέλων η μία δίπλα στην άλλη

en: Open another Caja window for the displayed location
el: Άνοιγμα της τρέχουσας τοποθεσίας σε νέο παράθυρο του Caja

en: Open another tab for the displayed location
el: Άνοιγμα της τρέχουσας τοποθεσίας σε νέα καρτέλα του Caja

en: Open each _folder in its own window
el: Άνοιγμα κάθε φακέλου σε _ξεχωριστό παράθυρο

en: Open each selected item in a folder window
el: Άνοιγμα κάθε επιλεγμένου αντικειμένου σε παράθυρο φακέλου

en: Open each selected item in a navigation window
el: Άνοιγμα κάθε επιλεγμένου αντικειμένου σε παράθυρο περιηγητή

en: Open each selected item in a new tab
el: Άνοιγμα κάθε επιλεγμένου αντικειμένου σε νέα καρτέλα

en: Open in Navigation Window
el: Άνοιγμα σε παράθυρο περιηγητή

en: Open in New _Tab
el: Άνοιγμα σε νέα _καρτέλα

en: Open in New _Window
el: Άνοιγμα σε νέο _παράθυρο

en: Open in _Folder Window
el: Άνοιγμα σε παράθυρο _φακέλου

en: Open parent location
el: Άνοιγμα μητρικής τοποθεσίας

en: Open parent location for the selected item
el: Άνοιγμα μητρικής τοποθεσίας για το επιλεγμένο αντικείμενο

en: Open the contents of the File System
el: Άνοιγμα των περιεχομένων του συστήματος αρχείων σας

en: Open the contents of your desktop in a folder
el: Άνοιγμα των περιεχομένων της επιφάνειας εργασίας σας σε ένα φάκελο

en: Open the parent folder
el: Άνοιγμα του μητρικού φακέλου

en: Open the selected item in this window
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου σε αυτό το παράθυρο

en: Open the trash
el: Άνοιγμα των απορριμμάτων

en: Open this folder in a folder window
el: Άνοιγμα αυτού του φακέλου σε παράθυρο φακέλου

en: Open this folder in a navigation window
el: Άνοιγμα αυτού του φακέλου σε παράθυρο περιηγητή

en: Open this folder in a new tab
el: Άνοιγμα αυτού του φακέλου σε νέα καρτέλα

en: Open with other Application...
el: Άνοιγμα με άλλη εφαρμογή...

en: Open your personal folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου

en: Open your personal templates folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου προτύπων

en: Open your personal trash folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου απορριμμάτων

en: Opening "%s".
el: Άνοιγμα "%s"...

en: Orange
el: Πορτοκάλι

en: Original Location
el: Αρχική τοποθεσία

en: Original file
el: Αρχικό αρχείο

en: Original folder
el: Αρχικός φάκελος

en: Original location of file before moved to the Trash
el: Αρχική τοποθεσία του αρχείου πριν τη μετακίνηση στα Απορρίμματα

en: Other Type...
el: Άλλος τύπος...

en: Other _Application...
el: Άλλη ε_φαρμογή...

en: Others
el: Άλλοι

en: Others:
el: Άλλοι:

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: Pale Blue
el: Θάλασσα

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Paste the text stored on the clipboard
el: Επικόλληση του κειμένου που είναι αποθηκευμένο στο πρόχειρο

en: Patterns:
el: Μοτίβα:

en: Pause
el: Παύση

en: Perform a quick set of self-check tests.
el: Εκτέλεση ορισμένων γρήγορων δοκιμών εγκυρότητας.

en: Perform or update the search
el: Εκτέλεση ή επανάληψη της αναζήτησης

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Picture
el: Εικόνα

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Please check the spelling and try again.
el: Παρακαλώ, ελέγξτε την ορθογραφία και δοκιμάστε ξανά.

en: Please choose a different emblem name.
el: Παρακαλώ, επιλέξτε διαφορετικό όνομα εμβλήματος.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
el: Παρακαλώ, σύρετε μόνο μια εικόνα για να την ορίσετε ως προσαρμοσμένο εικονίδιο.

en: Please verify your user details.
el: Παρακαλώ επικυρώστε τις προσωπικές επιλογές σας

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
el: Οι επιτρεπτές τιμές είναι "single" για εκκίνηση αρχείων με μονό κλικ, ή "double" για εκκίνηση αρχείων με διπλό κλικ.

en: Prefere_nces
el: Προτι_μήσεις

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
el: Προετοιμασία αντιγραφής των επιλεγμένων αρχείων με την εντολή Επικόλληση

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
el: Προετοιμασία μεταφοράς των επιλεγμένων αρχείων με την εντολή Επικόλληση

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
el: Προετοιμασία αντιγραφής του φακέλου με την εντολή Επικόλληση

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
el: Προετοιμασία μεταφοράς του φακέλου με την εντολή Επικόλληση

en: Preparing
el: Προετοιμασία...

en: Preparing to Move to "%B"
el: Προετοιμασία μεταφοράς στο "%B"...

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview _sound files:
el: Προεπισκόπηση αρχείων ή_χου:

en: Process completed
el: Η διαδικασία ολοκληρώθηκε

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Public FTP
el: Δημόσιο FTP

en: Purple Marble
el: Μωβ μάρμαρο

en: Put labels beside icons
el: Τοποθέτηση λεζάντων δίπλα από τα εικονίδια

en: Queue
el: Ουρά αναμονής

en: Quit Caja.
el: Τερματισμός του Caja.

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Re_name
el: _Μετονομασία

en: Re_versed Order
el: Α_ντίστροφη σειρά

en: Read and write
el: Ανάγνωση και εγγραφή

en: Read-only
el: Μόνο ανάγνωση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo the last undone action
el: Επανάληψη της τελευταίας ενέργειας που αναιρέθηκε

en: Reload
el: Επανάληψη

en: Reload the current location
el: Επαναφόρτωση της τρέχουσας τοποθεσίας

en: Remember this password
el: Αποθήκευση του συνθηματικού

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove this criterion from the search
el: Αφαίρεση αυτού του κριτηρίου αναζήτησης

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename '%s' as '%s'
el: Μετονομασία του '%s' σε '%s'

en: Rename Emblem
el: Μετονομασία εμβλήματος

en: Rename selected item
el: Μετονομασία επιλεγμένου αντικειμένου

en: Rename...
el: Μετονομασία…

en: Renaming "%s" to "%s".
el: Μετονομασία του "%s" σε "%s".

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: Replace file "%s"?
el: Αντικατάσταση του αρχείου "%s";

en: Replace folder "%s"?
el: Αντικατάσταση φακέλου "%s";

en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

en: Replacing it will overwrite its content.
el: Η αντικατάστασή του θα διαγράψει τα περιεχόμενά του.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
el: Η αντικατάστασή του θα διαγράψει όλα τα αρχεία στο φάκελο.

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
el: Αναταξινόμηση εικονιδίων, έτσι ώστε να ταιριάζουν καλύτερα στο παράθυρο και να μην επικαλύπτονται

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset View to _Defaults
el: Επαναφορά της _προεπιλεγμένης προβολής

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
el: Η Επαναφορά είναι μια ειδική εικόνα που δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
el: Επαναφορά της σειράς ταξινόμησης και του επιπέδου εστίασης που αντιστοιχούν σε αυτήν την προβολή

en: Resize Icon...
el: Αλλαγή διασ_τάσεων εικονιδίου...

en: Restore %d items from trash
el: Επαναφορά %d αντικειμένων από τον κάδο

en: Restore '%s' from trash
el: Επαναφορά του '%s' από τον κάδο

en: Restore '%s' to '%s'
el: Επαναφορά του '%s' στο '%s'

en: Restore Icon's Original Si_ze
el: Επαναφορά αρ_χικών διαστάσεων εικονιδίου

en: Restore Icons' Original Si_zes
el: Επαναφορά αρ_χικών διαστάσεων εικονιδίων

en: Restore Selected Items
el: Επαναφορά επιλεγμένων αντικειμένων

en: Restore each selected icon to its original size
el: Επαναφορά κάθε επιλεγμένου εικονιδίου στις αρχικές του διαστάσεις

en: Restore group of '%s' to '%s'
el: Επαναφορά ομάδας του '%s' σε '%s'

en: Restore original permissions of '%s'
el: Επαναφορά αρχικών δικαιωμάτων του '%s'

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
el: Επαναφορά αρχικών δικαιωμάτων αντικειμένων μέσα στο '%s'

en: Restore owner of '%s' to '%s'
el: Επαναφορά ιδιοκτήτη του '%s' σε '%s'

en: Restore selected items to their original position
el: Επαναφορά επιλεγμένων αντικειμένων στις αρχικές τους τοποθεσίες

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Reverse sort order in new windows
el: Αντίστροφη σειρά ταξινόμησης στα νέα παράθυρα

en: Ridged Paper
el: Χαρτί με ραβδώσεις

en: Rough Paper
el: Ανάγλυφο χαρτί

en: Ruby
el: Ρουμπίνι

en: Run "%s" on any selected items
el: Εκτέλεση του "%s" για κάθε επιλεγμένο αντικείμενο

en: Run in _Terminal
el: Εκτέλεση από _τερματικό

en: Run or manage scripts from %s
el: Εκτέλεση ή διαχείριση των σεναρίων εντολών του %s

en: SELinux Context
el: Περιβάλλον SELinux

en: SELinux context:
el: Περιβάλλον SELinux:

en: S_how Search
el: Εμφάνιση ανα_ζήτησης

en: S_kip All
el: _Προσπέραση όλων

en: S_witch to Other Pane
el: Μετακί_νηση σε άλλη στήλη

en: Sa_me Location as Other Pane
el: Η ί_δια θέση με την άλλη στήλη

en: Sa_ve Search
el: Απο_θήκευση αναζήτησης

en: Sa_ve Search As...
el: Απο_θήκευση αναζήτησης ως...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
el: Ασφαλής αφαίρεση του οδηγού που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Safely remove the selected drive
el: Ασφαλής αφαίρεση του επιλεγμένου οδηγού

en: Save Search as
el: Αποθήκευση αναζήτησης ως

en: Save the current search as a file
el: Αποθήκευση της τρέχουσας αναζήτησης ως αρχείο

en: Save the edited search
el: Αποθήκευση της τροποποιημένης αναζήτησης

en: Saved search
el: Αποθηκευμένη αναζήτηση

en: Sea Foam
el: Αφρός της θάλασσας

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Folder
el: Φάκελος αναζήτησης

en: Search _name:
el: Όν_ομα αναζήτησης:

en: Search documents and folders by name
el: Εντοπισμός εγγράφων και φακέλων με βάση το ονόμα τους

en: Search for "%s"
el: Αναζήτηση "%s"

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Custom Icon
el: Επιλογή προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Select Folder to Save Search In
el: Επιλογή φακέλου για την αποθήκευση της αναζήτησης

en: Select I_tems Matching...
el: Επιλογή _αντικειμένων που αντιστοιχούν στο...

en: Select Items Matching
el: Επιλογή αντικειμένων που αντιστοιχούν στο

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select a Category:
el: Επιλέξτε κατηγορία:

en: Select a Color to Add
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να προσθέσετε

en: Select a new name for the _destination
el: Επιλέξτε νέο όνομα για τον _προορισμό

en: Select all and only the items that are not currently selected
el: Επιλογή όλων και μόνο αυτών των αντικειμένων που δεν είναι επιλεγμένα αυτή τη στιγμή

en: Select all items in this window
el: Επιλογή όλων των αντικειμένων αυτού του παραθύρου

en: Select all the text in a text field
el: Επιλογή όλου του κειμένου ενός πεδίου κειμένου

en: Select an Application
el: Επιλογή εφαρμογής

en: Select an Image File for the New Emblem
el: Επιλέξτε ένα αρχείο εικόνας για το νέο έμβλημα

en: Select an Image File to Add as a Pattern
el: Επιλέξτε ένα αρχείο εικόνας για να το προσθέσετε ως μοτίβο

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
el: Επιλογή εφαρμογής για το άνοιγμα του %s και άλλων αρχείων του τύπου "%s"

en: Select an application to view its description.
el: Επιλογή μιας εφαρμογής για την προβολή της περιγραφής της.

en: Select folder to search in
el: Επιλογή φακέλου για αναζήτηση

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
el: Επιλέξτε τον τρόπο ανοίγματος του "%s", καθώς και το αν αυτή η ενέργεια θα εκτελείται στο μέλλον για όλα τα μέσα τύπου "%s".

en: Select items in this window matching a given pattern
el: Επιλογή των αντικειμένων του παραθύρου που αντιστοιχούν σε συγκεκριμένο μοτίβο

en: Select specified URI in parent folder.
el: Επιλογή καθορισμένου URI στον γονικό φάκελο.

en: Select the columns visible in this folder
el: Επιλέξτε τις στήλες που θα είναι ορατές στο φάκελο

en: Select type
el: Επιλογή τύπου

en: Selection Bound
el: Όριο Επιλογής

en: Server Details
el: Χαρακτηριστικά Σέρβερ

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Set _user ID
el: Ορισμός ταυ_τότητας χρήστη

en: Set as _Background
el: Ορισμός ως _παρασκήνιο

en: Set as background for _all folders
el: Ορισμός ως παρασκήνιο για ό_λους τους φακέλους

en: Set as background for _this folder
el: Ορισμός ως παρασκήνιο για αυ_τόν το φάκελο

en: Set gro_up ID
el: Ορισμός ταυτότητας ο_μάδας

en: Set group of '%s' to '%s'
el: Ορισμός ομάδας του '%s' σε '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
el: Ορισμός ιδιοκτήτη του '%s' σε '%s'

en: Set permissions of '%s'
el: Ορισμός δικαιωμάτων του '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
el: Ορισμός δικαιωμάτων που περιέχονται στο '%s'

en: Set the zoom level of the current view
el: Ορισμός του επιπέδου εστίασης της τρέχουσας προβολής

en: Setting permissions
el: Ορισμός δικαιωμάτων...

en: Shale
el: Σχιστόλιθος

en: Share:
el: _Κοινόχρηστος φάκελος:

en: Show Emblems
el: Προβολή εμβλημάτων

en: Show History
el: Εμφάνιση ιστορικού

en: Show Information
el: Προβολή πληροφοριών

en: Show Notes
el: Εμφάνιση σημειώσεων

en: Show Places
el: Εμφάνιση τοποθεσιών

en: Show Tree
el: Εμφάνιση δένδρου

en: Show _Hidden Files
el: Εμφάνιση _κρυφών αρχείων

en: Show _only folders
el: Εμφάνιση φακέλων μό_νο

en: Show _thumbnails:
el: Εμφάνιση _μικρογραφιών:

en: Show a list of your personal bookmarks
el: Εμφάνιση μιας λίστας με τους προσωπικούς σας σελιδοδείκτες

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
el: Εμφανίζει παράθυρο επιλογής εικόνας ή χρώματος για το παρασκήνιο της επιφάνειας εργασίας

en: Show advanced permissions in the file property dialog
el: Προβολή προχωρημένων δικαιωμάτων στο διάλογο ιδιοτήτων αρχείου

en: Show backup files
el: Προβολή αρχείων αντιγράφων ασφαλείας

en: Show folders first in windows
el: Εμφάνιση πρώτα των φακέλων στα παράθυρα

en: Show hidden files
el: Προβολή κρυφών αρχείων

en: Show location bar in new windows
el: Εμφάνιση γραμμής τοποθεσίας στα νέα παράθυρα

en: Show more _details
el: Εμφάνιση περισσότερων _λεπτομερειών

en: Show mounted volumes on the desktop
el: Εμφάνιση προσαρτημένων τόμων στην επιφάνεια εργασίας

en: Show search
el: Εμφάνιση αναζήτησης

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Show side pane in new windows
el: Εμφάνιση πλευρικής στήλης στα νέα παράθυρα

en: Show status bar in new windows
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης στα νέα παράθυρα

en: Show te_xt in icons:
el: Εμφάνιση κειμέ_νου στα εικονίδια:

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
el: Εμφάνιση του φακέλου που περιέχει τα σενάρια εντολών αυτού του μενού

en: Show the package installer for unknown MIME types
el: Εμφάνιση διαλόγου εγκατάστασης πακέτων για άγνωστους τύπους MIME

en: Show the version of the program.
el: Εμφάνιση της έκδοσης του προγράμματος.

en: Show toolbar in new windows
el: Εμφάνιση εργαλειοθήκης στα νέα παράθυρα

en: Side pane view
el: Προβολή πλευρικής στήλης

en: Silver
el: Ασήμι

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size on Disk
el: Μέγεθος στο δίσκο

en: Size on Disk:
el: Μέγεθος στο δίσκο

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Sky
el: Ουρανός

en: Sky Ridge
el: Ουρανί ραβδώσεις

en: Slashes are not allowed in filenames
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση καθέτων (/) στα ονόματα αρχείων

en: Snow Ridge
el: Ραβδώσεις στο χιόνι

en: Software
el: Λογισμικό

en: Some of the files could not be added as emblems.
el: Κάποια αρχεία δεν ήταν δυνατό να προστεθούν ως εμβλήματα.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
el: Συγγνώμη, αλλά το αρχείο εικόνας "%s" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
el: Συγγνώμη, αλλά το έμβλημα %s δεν μπόρεσε να διαγραφεί.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
el: Συγγνώμη, αλλά οι λέξεις-κλειδιά των εμβλημάτων επιτρέπεται να περιέχουν μόνο γράμματα, διαστήματα ή αριθμούς.

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του μοτίβου %s.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση του μοτίβου %s.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
el: Συγγνώμη, αλλά υπάρχει ήδη έμβλημα με το όνομα "%s".

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν μπορείτε να εκτελέσετε εντολές από απομακρυσμένο σύστημα.

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε την εικόνα Επαναφορά.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
el: Συγγνώμη, αλλά πρέπει να ορίσετε μη κενή λέξη-κλειδί για το νέο έμβλημα.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
el: Συγγνώμη, αλλά πρέπει να ορίσετε ένα μη κενό όνομα για το νέο χρώμα.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
el: Συγγνώμη, αλλά πρέπει να ορίσετε ένα μη χρησιμοποιούμενο όνομα για το νέο χρώμα.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της ομάδας του "%s": %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αλλαγή του ιδιοκτήτη του "%s": %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αλλαγή των δικαιωμάτων του "%s": %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση όλων των περιεχομένων του "%s": %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του "%s" σε "%s": %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του προσαρμοσμένου ονόματος εμβλήματος.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
el: Συγγνώμη, δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του προσαρμοσμένου εμβλήματος.

en: Sort _folders before files
el: Εμφάνιση _φακέλων πριν από τα αρχεία

en: Special flags:
el: Ειδικές σημαίες:

en: Specified group '%s' doesn't exist
el: Η ομάδα '%s' δεν υπάρχει

en: Specified owner '%s' doesn't exist
el: Ο ιδιοκτήτης '%s' δεν υπάρχει

en: Specify a location to open
el: Ορίστε μια τοποθεσία για άνοιγμα

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
el: Η προεπισκόπηση αρχείων ήχου στο πέρασμα του ποντικιού προκαλεί κάποια καθυστέρηση. Αν οριστεί στο "always", θα γίνεται πάντα αναπαραγωγή ήχου, ακόμα και αν το αρχείο βρίσκεται σε απομακρυσμένο εξυπηρετητή. Αν οριστεί σε "local-only", θα γίνεται αναπαραγωγή μόνο τοπικών αρχείων. Αν οριστεί στο "never", δε θα γίνεται καθόλου προεπισκόπηση αρχείων ήχου.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
el: Η προεπισκόπηση των περιεχομένων αρχείων κειμένου στο πέρασμα του ποντικιού προκαλεί κάποια καθυστέρηση. Αν οριστεί στο "always", θα γίνεται πάντα προεπισκόπηση των περιεχομένων, ακόμα και αν το αρχείο βρίσκεται σε απομακρυσμένο εξυπηρετητή. Αν οριστεί σε "local-only", θα γίνεται προεπισκόπηση μόνο τοπικών αρχείων. Αν ορισθεί στο "never", δε θα γίνεται καθόλου προεπισκόπηση περιεχομένων.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
el: Η εμφάνιση μικρογραφιών αρχείων εικόνας στο πέρασμα του ποντικιού προκαλεί κάποια καθυστέρηση. Αν οριστεί στο "always", θα γίνεται πάντα προεπισκόπηση αρχείων εικόνας, ακόμα και αν το αρχείο βρίσκεται σε απομακρυσμένο εξυπηρετητή. Αν οριστεί σε "local-only", θα γίνεται προεπισκόπηση μόνο τοπικών αρχείων. Αν οριστεί στο "never", δε θα γίνεται προεπισκόπηση εικόνων, απλώς θα εμφανίζεται ένα γενικό εικονίδιο.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
el: Η προβολή του αριθμού των αντικειμένων του φακέλου προκαλεί κάποια καθυστέρηση. Αν οριστεί σε "always", θα γίνεται πάντα καταμέτρηση των αντικειμένων, ακόμα και αν ο φάκελος βρίσκεται σε απομακρυσμένο εξυπηρετητή. Αν οριστεί σε "local-only", θα γίνεται καταμέτρηση μόνο στους τοπικούς φακέλους. Αν οριστεί σε "never", δε θα γίνεται καθόλου καταμέτρηση αντικειμένων.

en: Spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο

en: St_atusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Start the drive associated with the open folder
el: Εκκίνηση του οδηγού που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
el: Εκκίνηση του οδηγού πολλαπλών δίσκων που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Start the selected drive
el: Εκκίνηση του επιλεγμένου οδηγού

en: Start the selected multi-disk drive
el: Εκκίνηση του επιλεγμένου οδηγού πολλαπλών δίσκων

en: Start the selected volume
el: Εκκίνηση του επιλεγμένου τόμου

en: Start the volume associated with the open folder
el: Εκκίνηση του τόμου που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Start the volume associated with this folder
el: Εκκίνηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Stop loading the current location
el: Διακοπή φόρτωσης της τρέχουσας τοποθεσίας

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
el: Διακοπή του οδηγού πολλαπλών δίσκων που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Stop the selected drive
el: Διακοπή του επιλεγμένου οδηγού

en: Stop the selected multi-disk drive
el: Διακοπή του επιλεγμένου οδηγού πολλαπλών δίσκων

en: Stop the selected volume
el: Διακοπή του επιλεγμένου τόμου

en: Stop the volume associated with the open folder
el: Διακοπή του τόμου που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Stop the volume associated with this folder
el: Διακοπή του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Stucco
el: Σαγρέ

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
el: Εναλλάξτε καρτέλες με [ctrl] + [tab]

en: Symbolic links only supported for local files
el: Οι συμβολικοί σύνδεσμοι υποστηρίζονται μόνο για τοπικά αρχεία

en: T_emplates
el: _Πρότυπα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
el: Ετικέτες χωρισμένες από κενά. Αντιστοιχούν σε αρχεία που περιέχουν όλες τις καθορισμένες ετικέτες.

en: Tangerine
el: Μανταρίνι

en: Terracotta
el: Μωσαϊκό

en: Text
el: Κείμενο

en: Text Ellipsis Limit
el: Όριο εμφάνισης αποσιωπητικών

en: Text File
el: Αρχείο κειμένου

en: Text view:
el: Προβολή κειμένου:

en: The Link "%s" is Broken.
el: Ο σύνδεσμος "%s" είναι σπασμένος.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
el: Ο σύνδεσμος "%s" είναι σπασμένος. Θέλετε να τον μεταφέρετε στα απορρίμματα;

en: The SELinux security context of the file.
el: Το περιβάλλον ασφάλειας SELinux του αρχείου.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
el: Η στοίχιση των γραμμών στο κείμενο της ετικέτας μεταξύ τους. Αυτό ΔΕΝ επηρεάζει τη στοίχιση της ετικέτας στο χώρο που της αντιστοιχεί. Για το δεύτερο, δείτε το GtkMisc::xalign.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
el: Ο εκκινητής εφαρμογής "%s" δεν έχει σημειωθεί ως έμπιστος. Αν δε γνωρίζετε την πηγή του αρχείου αυτού, η εκκίνησή του ενδέχεται να μην είναι ασφαλής.

en: The color cannot be installed.
el: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του χρώματος.

en: The compact view encountered an error while starting up.
el: Η συμπτυγμένη προβολή παρουσίασε σφάλμα κατά την εκκίνηση.

en: The compact view encountered an error.
el: Η συμπτυγμένη προβολή παρουσίασε σφάλμα.

en: The current position of the insertion cursor in chars.
el: Η τρέχουσα θέση του δρομέα εισαγωγής (μετράται σε χαρακτήρες).

en: The date the file was accessed.
el: Η ημερομηνία που προσπελάστηκε το αρχείο.

en: The date the file was created.
el: Η ημερομηνία που δημιουργήθηκε το αρχείο.

en: The date the file was modified.
el: Η ημερομηνία που τροποποιήθηκε το αρχείο.

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
el: Η προεπιλεγμένη ενέργεια δεν μπορεί να ανοίξει το "%s", διότι δεν μπορεί να προσπελάσει αρχεία στις τοποθεσίες "%s".

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος των εικονιδίων των μικρογραφιών στην προβολή εικονιδίων.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
el: Η προεπιλεγμένη σειρά ταξινόμησης των αντικειμένων στην προβολή εικονιδίων. Οι επιτρεπτές τιμές είναι "name" (όνομα), "size" (μέγεθος), "type" (τύπος), "mtime" (ημ/νία τροποποίησης), και "emblems" (εμβλήματα).

en: The default width of the side pane in new windows.
el: Το προεπιλεγμένο πλάτος της πλευρικής στήλης στα νέα παράθυρα.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εκκίνηση της προβολής επιφάνειας εργασίας.

en: The desktop view encountered an error.
el: Η προβολή επιφάνειας εργασίας παρουσίασε σφάλμα.

en: The destination folder is inside the source folder.
el: Ο φάκελος προορισμού βρίσκεται μέσα στο φάκελο προέλευσης.

en: The destination is not a folder.
el: Η τοποθεσία δεν είναι φάκελος.

en: The destination is read-only.
el: Ο προορισμός είναι μόνο για ανάγνωση.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
el: Το αρχείο που σύρατε μάλλον δεν είναι έγκυρη εικόνα.

en: The emblem cannot be added.
el: Δεν είναι δυνατή η προσθήκη του εμβλήματος.

en: The emblem cannot be installed.
el: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του εμβλήματος.

en: The emblems do not appear to be valid images.
el: Τα αρχεία μάλλον δεν είναι έγκυρες εικόνες.

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
el: Δεν είναι δυνατός ο χειρισμός του αρχείου "%B", διότι δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσής του.

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
el: Το αρχείο "%B" δεν μπορεί να μεταφερθεί στα απορρίμματα.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
el: Το αρχείο '%s' μάλλον δεν είναι έγκυρη εικόνα.

en: The file is not an image.
el: Το αρχείο δεν είναι εικόνα.

en: The file is of an unknown type
el: Το αρχείο είναι αγνώστου τύπου

en: The file that you dropped is not an image.
el: Το αρχείο που αποθέσατε δεν είναι αρχείο εικόνας.

en: The file that you dropped is not local.
el: Το αρχείο που αποθέσατε δεν είναι τοπικό.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
el: Δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαίωμα δημιουργίας του στον προορισμό.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
el: Ο φάκελος "%B" δεν μπορεί να αντιγραφεί, διότι δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσής του.

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
el: Ο φάκελος "%B" δεν μπορεί να διαγραφεί, διότι δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσής του.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
el: Δεν είναι δυνατός ο χειρισμός του φακέλου "%B", διότι δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσής του.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
el: Ο φάκελος "%s" δεν μπορεί να ανοιχτεί στο "%s"

en: The folder contents could not be displayed.
el: Δεν ήταν δυνατή η προβολή των περιεχομένων του φακέλου.

en: The font description used for the icons on the desktop.
el: Η περιγραφή γραμματοσειράς που χρησιμοποιείται για τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
el: Η μορφή της ημερομηνίας στα αρχεία. Οι επιτρεπτές τιμές είναι "locale" (εντοπιότητα), "iso", και"informal" (ανεπίσημη).

en: The geometry string for a navigation window.
el: Το αλφαριθμητικό γεωμετρίας για ένα παράθυρο περιήγησης.

en: The group could not be changed.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της ομάδας.

en: The group of the file.
el: Η ομάδα του αρχείου.

en: The history location doesn't exist.
el: Η τοποθεσία δεν υπάρχει στο ιστορικό.

en: The icon view encountered an error while starting up.
el: Η προβολή εικονιδίων παρουσίασε σφάλμα κατά την εκκίνηση.

en: The icon view encountered an error.
el: Η προβολή εικονιδίων παρουσίασε σφάλμα.

en: The item cannot be restored from trash
el: Δεν είναι δυνατή η αποκατάσταση του αντικειμένου από τα απορρίμματα

en: The item could not be renamed.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αντικειμένου.

en: The list view encountered an error while starting up.
el: Η προβολή λίστας παρουσίασε σφάλμα κατά την εκκίνηση.

en: The list view encountered an error.
el: Η προβολή λίστας παρουσίασε σφάλμα.

en: The location "%s" does not exist.
el: Η τοποθεσία "%s" δεν υπάρχει.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
el: Η τοποθεσία δεν μπορεί να εμφανιστεί με αυτό το πρόγραμμα.

en: The location is not a folder.
el: Η τοποθεσία δεν είναι φάκελος.

en: The location of the file.
el: Η τοποθεσία του αρχείου

en: The media contains digital photos.
el: Το μέσο περιέχει ψηφιακές φωτογραφίες.

en: The media contains software.
el: Το μέσο περιέχει λογισμικό.

en: The media has been detected as "%s".
el: Το μέσο αναγνωρίστηκε ως "%s".

en: The mime type of the file.
el: Ο τύπος mime του αρχείου.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" χρησιμοποιείται ήδη σε αυτόν το φάκελο. Παρακαλώ, δοκιμάστε άλλο όνομα.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" δεν είναι έγκυρο, διότι περιέχει το χαρακτήρα "/". Παρακαλώ, δοκιμάστε άλλο όνομα.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
el: Το όνομα "%s" δεν είναι έγκυρο. Παρακαλώ, δοκιμάστε άλλο όνομα.

en: The name and icon of the file.
el: Το όνομα και το εικονίδιο του αρχείου.

en: The owner could not be changed.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή ιδιοκτήτη.

en: The owner of the file.
el: Ο ιδιοκτήτης του αρχείου.

en: The permissions could not be changed.
el: Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή των δικαιωμάτων.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
el: Δεν ήταν δυνατή η εξακρίβωση των δικαιωμάτων του "%s".

en: The permissions of the file, in octal notation.
el: Τα δικαιώματα του αρχείου σε οκταδική σημείωση.

en: The permissions of the file.
el: Τα δικαιώματα του αρχείου.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
el: Δεν ήταν δυνατή η εξακρίβωση των δικαιωμάτων του επιλεγμένου αρχείου.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
el: Η θέση του αντίθετου άκρου της επιλογής (μετράται σε χαρακτήρες από το δρομέα).

en: The selection rectangle
el: Το ορθογώνιο επιλογής

en: The server at "%s" cannot be found.
el: Ο εξυπηρετητής στο "%s" δεν μπορεί να βρεθεί.

en: The side pane view to show in newly opened windows.
el: Η προβολή πλευρικής στήλης που θα εμφανίζεται στα νέα παράθυρα.

en: The size of the file on disk.
el: Το μέγεθος του αρχείου στο δίσκο.

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
el: Το λογισμικό θα εκτελεστεί απευθείας από το μέσο "%s". Προσοχή: Μην εκτελείτε λογισμικό από μη έμπιστες πηγές.
    
    Αν έχετε αμφιβολίες, πατήστε Ακύρωση.

en: The source file would be overwritten by the destination.
el: Το αρχείο προέλευσης θα έπρεπε να αντικατασταθεί από το αρχείο προορισμού.

en: The target doesn't support symbolic links.
el: Ο προορισμός δεν υποστηρίζει συμβολικούς συνδέσμους.

en: The text of the label.
el: Το κείμενο της ετικέτας.

en: The type of the file.
el: Ο τύπος του αρχείου.

en: There is %S available, but %S is required.
el: Υπάρχουν διαθέσιμα %S, αλλά απαιτούνται %S.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
el: Δεν υπάρχει "%s" σε αυτόν το φάκελο. Μήπως μόλις μεταφέρθηκε ή διαγράφηκε;

en: There is no application installed for %s files
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για αρχεία %s

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για τα αρχεία %s.
    Να αναζητηθεί εφαρμογή για το άνοιγμα του αρχείου;

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στον προορισμό. Δοκιμάστε να διαγράψετε κάποια αρχεία για να κερδίσετε χώρο.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
el: Δεν υπάρχει τίποτα στο πρόχειρο για να επικολληθεί.

en: There was an error copying the file into %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αντιγραφή του αρχείου στο %F.

en: There was an error creating the directory in %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου στο %F.

en: There was an error creating the folder "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του φακέλου "%B".

en: There was an error creating the symlink in %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία συμβολικού συνδέσμου στο %F.

en: There was an error deleting %B.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη διαγραφή του %B.

en: There was an error displaying help.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας.

en: There was an error displaying help: 
    %s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας: 
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη λήψη πληροφοριών για το "%B".

en: There was an error getting information about the destination.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη λήψη πληροφοριών για τον προορισμό.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη λήψη πληροφοριών για τα αρχεία του φακέλου "%B".

en: There was an error launching the application.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εκκίνηση της εφαρμογής.

en: There was an error moving the file into %F.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη μεταφορά του αρχείου στο %F.

en: There was an error reading the folder "%B".
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ανάγνωση του φακέλου "%B".

en: There was an internal error trying to search for applications:
el: Συνέβηκε ένα εσωτερικό σφάλμα κατά την προσπάθεια αναζήτησης εφαρμογών:

en: These files are on a Photo CD.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε CD φωτογραφιών.

en: These files are on a Picture CD.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε CD εικόνων.

en: These files are on a Super Video CD.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε CD σούπερ βίντεο (SVCD).

en: These files are on a Video CD.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε CD βίντεο (VCD).

en: These files are on a Video DVD.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε DVD βίντεο.

en: These files are on a digital audio player.
el: Τα αρχεία βρίσκονται σε συσκευή αναπαραγωγής ήχου.

en: These files are on an Audio CD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε CD ήχου.

en: These files are on an Audio DVD.
el: Αυτά τα αρχεία βρίσκονται σε DVD ήχου.

en: This drop target only supports local files.
el: Ο προορισμός υποστηρίζει μόνο τοπικά αρχεία.

en: This file cannot be ejected
el: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή του αρχείου

en: This file cannot be mounted
el: Δεν είναι δυνατή η προσάρτηση του αρχείου

en: This file cannot be started
el: Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση του αρχείου

en: This file cannot be stopped
el: Δεν είναι δυνατή η διακοπή του αρχείου

en: This file cannot be unmounted
el: Δεν είναι δυνατή η αποπροσάρτηση του αρχείου

en: This is disabled due to security considerations.
el: Η λειτουργία αυτή έχει απενεργοποιηθεί για λόγους ασφαλείας.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
el: Κατά πάσα πιθανότητα, το έμβλημα είναι μόνιμο και όχι έμβλημα που προσθέσατε εσείς.

en: This link cannot be used, because it has no target.
el: Ο σύνδεσμος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, διότι δεν έχει προορισμό.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
el: Ο σύνδεσμος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, διότι ο προορισμός "%s" δεν υπάρχει.

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
el: Αυτή η λίστα περιλαμβάνει τα πρόσθετα που προς το παρόν είναι απενεργοποιημένα.

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
el: Ορίστε αυτό το όνομα αν θέλετε προσαρμοσμένο όνομα για το εικονίδιο του υπολογιστή στην επιφάνεια εργασίας.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
el: Ορίστε αυτό το όνομα αν θέλετε προσαρμοσμένο όνομα για το εικονίδιο του προσωπικού φακέλου του χρήστη στην επιφάνεια εργασίας.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
el: Ορίστε αυτό το όνομα αν θέλετε προσαρμοσμένο όνομα για το εικονίδιο των εξυπηρετητών δικτύου στην επιφάνεια εργασίας.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
el: Ορίστε αυτό το όνομα αν θέλετε προσαρμοσμένο όνομα για το εικονίδιο των απορριμάτων στην επιφάνεια εργασίας.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
el: Για να ανοίξετε μη τοπικά αρχεία, αντιγράψτε τα σε τοπικό φάκελο και δοκιμάστε ξανά.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
el: Για να ανοίξετε μη τοπικά αρχεία, αντιγράψτε τα σε τοπικό φάκελο και δοκιμάστε ξανά. Τα τοπικά αρχεία που εναποθέσατε έχουν ήδη ανοιχτεί.

en: Toggle between button and text-based location bar
el: Εναλλαγή μεταξύ πλήκτρων και κειμένου στη γραμμή τοποθεσίας

en: Toggle the display of hidden files in the current window
el: Εναλλαγή της εμφάνισης των κρυφών αρχείων του τρέχοντος παραθύρου

en: Toggle using a tighter layout scheme
el: Εναλλαγή της χρήσης πιο συμπτυγμένης διάταξης

en: Toplevel files cannot be renamed
el: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία αρχείων ανώτατου επιπέδου

en: Total capacity:
el: Συνολική χωρητικότητα:

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Trash icon visible on desktop
el: Εικονίδιο απορριμμάτων ορατό στην επιφάνεια εργασίας

en: Trashed On
el: Διαγράφηκε την

en: Trashing Files
el: Μεταφορά αρχείων στα απορρίμματα...

en: Tree
el: Δένδρο

en: Tree View
el: Προβολή δέντρου

en: Try Again
el: Προσπαθήστε Ξανά

en: Type
el: Τύπος

en: Type of click used to launch/open files
el: Τύπος κλικ που χρησιμοποιείται για το άνοιγμα/εκκίνηση αρχείων

en: Type:
el: Τύπος:

en: U_nlock Drive
el: _Ξεκλείδωμα οδηγού

en: Unable to eject %V
el: Αδυναμία εξαγωγής %V

en: Unable to eject %s
el: Αδυναμία εξαγωγής %s

en: Unable to eject location
el: Αδυναμία εξαγωγής τοποθεσίας

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
el: Αδυναμία σημείωσης ως έμπιστου του εκκινητή (εκτελέσιμος)

en: Unable to mount %s
el: Αδυναμία προσάρτησης %s

en: Unable to mount location
el: Αδυναμία προσάρτησης τοποθεσίας

en: Unable to mount the location.
el: Αδύνατη η προσάρτηση της τοποθεσίας.

en: Unable to poll %s for media changes
el: Αδυναμία ερώτησης %s για αλλαγές μέσων

en: Unable to rename desktop file
el: Αδυναμία μετονομασίας αρχείου επιφάνειας εργασίας

en: Unable to rename desktop icon
el: Αδυναμία μετονομασίας εικονιδίου επιφάνειας εργασίας

en: Unable to search for application
el: Αδυναμία αναζήτησης της εφαρμογής

en: Unable to start %s
el: Αδυναμία εκκίνησης %s

en: Unable to start location
el: Αδυναμία εκκίνησης τοποθεσίας

en: Unable to stop %s
el: Αδυναμία διακοπής %s

en: Unable to stop drive
el: Αδυναμία διακοπής οδηγού

en: Unable to unmount %V
el: Αδυναμία αποπροσάρτησης %V

en: Unable to unmount location
el: Αδυναμία προσάρτησης τοποθεσίας

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unlock the drive associated with the open folder
el: Ξεκλείδωμα του οδηγού που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Unlock the selected drive
el: Ξεκλείδωμα του επιλεγμένου οδηγού

en: Unmount the selected volume
el: Αποπροσάρτηση του επιλεγμένου τόμου

en: Unmount the volume associated with the open folder
el: Αποπροσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: Unmount the volume associated with this folder
el: Αποπροσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου desktop '%s'

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Untrusted application launcher
el: Μη έμπιστος εκκινητής εφαρμογής

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
el: Όνομα αρχείου για το προεπιλεγμένο παρασκήνιο (backround) των φακέλων.  Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο αν το background_set έχει τεθεί στην επιλογή "αληθές" (true).

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
el: Όνομα αρχείου για το προεπιλεγμένο παρασκήνιο πλευρικής στήλης. Χρησιμοποιείται μόνο αν η τιμή του side_pane_background_set έχει τεθεί στο αληθές(true)

en: Use De_fault
el: Χρήση _προεπιλογής

en: Use _Default Background
el: Χρήση _προεπιλεγμένου παρασκηνίου

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
el: Χρήση επιπλέον κουμπιών ποντικιού στα παράθυρα περιηγητή του Caja

en: Use the normal view size
el: Χρήση του προεπιλεγμένου μεγέθους για αυτήν την προβολή

en: Use tighter layout in new windows
el: Χρήση συμπτυγμένης διάταξης στα νέα παράθυρα

en: User Details
el: Ρυθμίσεις χρήστη

en: User Name:
el: Όνομα Χρήστη:

en: Video
el: Βίντεο

en: View _new folders using:
el: Προβολή _νέων φακέλων με χρήση:

en: View of the current folder
el: Προβολή του τρέχοντος φακέλου

en: View or modify the properties of each selected item
el: Εμφάνιση ή τροποποίηση των ιδιοτήτων κάθε επιλεγμένου αντικειμένου

en: View or modify the properties of the open folder
el: Εμφάνιση ή τροποποίηση των ιδιοτήτων του ανοιχτού φακέλου

en: View or modify the properties of this folder
el: Εμφάνιση ή τροποποίηση των ιδιοτήτων αυτού του φακέλου

en: Views
el: Προβολές

en: Violet
el: Βιολέτα

en: Visible _Columns...
el: Ορατές _στήλες...

en: Volume:
el: Τόμος:

en: Wavy White
el: Λευκά κύματα

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
el: Τετάρτη, Σεπτέμβριος 00 0000, στις 00:00:00 μμ

en: What to do with executable text files when activated
el: Ενέργεια κατά την ενεργοποίηση εκτελέσιμων αρχείων κειμένου

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
el: Ενέργεια κατά την ενεργοποίηση εκτελέσιμων αρχείων κειμένου (με μονό ή διπλό κλικ). Οι επιτρεπτές τιμές είναι "launch" για να εκκινούνται ως προγράμματα,"ask" για να εμφανίζεται διάλογος ερώτησης και "display" για να προβάλλονται ως αρχεία κειμένου.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
el: Όταν ένας φάκελος ανοιχτεί, χρησιμοποιείται αυτή η προβολή, εκτός και αν έχετε επιλέξει διαφορετική προβολή για το συγκεκριμένο φάκελο. Οι επιτρεπτές τιμές είναι "list-view" (λίστα), "icon-view" (εικονίδια) και "compact-view" (συμπτυγμένη).

en: When to show number of items in a folder
el: Αν θα εμφανίζεται ο αριθμός αντικειμένων του φακέλου

en: When to show preview text in icons
el: Αν θα εμφανίζεται προεπισκόπηση του κειμένου στα εικονίδια

en: When to show thumbnails of image files
el: Αν θα εμφανίζονται μικρογραφίες των αρχείων εικόνας

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
el: Πού θα τοποθετούνται οι νέες καρτέλες που ανοίγουν σε παράθυρα περιηγητή.

en: Whether a custom default folder background has been set.
el: Αν έχει οριστεί προσαρμοσμένο προεπιλεγμένο παρασκήνιο για τους φακέλους.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
el: Αν έχει οριστεί προσαρμοσμένο προεπιλεγμένο παρασκήνιο για την πλευρική στήλη.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
el: Αν το παράθυρο περιήγησης θα είναι μεγιστοποιημένο ως προεπιλογή.

en: Whether the navigation window should be maximized.
el: Αν το παράθυρο περιήγησης θα έπρεπε να είναι μεγιστοποιημένο.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
el: Αν θα γίνεται ερώτηση επιβεβαίωσης κατά τη διαγραφή αρχείων ή το άδειασμα των απορριμμάτων

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
el: Αν θα γίνεται ερώτηση επιβεβαίωσης κατά τη μετακίνηση των αρχείων στο Κάδο απορριμάτων

en: Whether to automatically mount media
el: Αν θα γίνεται αυτόματη προσάρτηση μέσων

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
el: Αν θα ανοίγει αυτόματα ο κατάλληλος φάκελος κατά την αυτόματη προσάρτηση μέσων

en: Whether to enable immediate deletion
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένη η άμεση διαγραφή

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
el: Αν θα γίνεται προεπισκόπηση ήχων κατά το πέρασμα του ποντικιού πάνω από τα εικονίδια

en: Whether to show backup files
el: Αν θα προβάλλονται τα αρχεία αντιγράφων ασφαλείας

en: Whether to show desktop notifications
el: Αν εμφανίζονται ειδοποιήσεις υπολογιστή

en: Whether to show file sizes with IEC units
el: Αν θα προβάλλονται τα μεγέθη αρχείων σε μονάδες IEC

en: Whether to show hidden files
el: Αν θα προβάλλονται τα κρυφά αρχεία

en: Whether to show icons in list view
el: Εάν θα εμφανίζονται εικονίδια σε προβολή λίστας

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
el: Αν θα εμφανίζεται διάλογος εγκατάστασης πακέτων όποτε ανοίγεται αρχείο άγνωστου MIME τύπου ,ώστε να γίνει αναζήτηση εφαρμογής για το χειρισμό του.

en: White
el: Λευκό

en: Width of the side pane
el: Πλάτος της πλευρικής στήλης

en: Windows share
el: Κοινόχρηστο Windows

en: Writing data to the drive -- do not unplug
el: Εγγραφή δεδομένων στην μονάδα δίσκου -- μην την αποσυνδέσετε

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
el: Δεν είστε ο ιδιοκτήτης, οπότε δεν μπορείτε να αλλάξετε τα δικαιώματα αυτά.

en: You can choose another view or go to a different location.
el: Μπορείτε να επιλέξετε άλλο πρόγραμμα ή να μεταβείτε σε διαφορετική τοποθεσία.

en: You can download it or make a link to it.
el: Μπορείτε να τη λάβετε ή να δημιουργήσετε σύνδεσμο προς αυτήν.

en: You can only use images as custom icons.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιείτε μόνο εικόνες ως προσαρμοσμένα εικονίδια.

en: You can only use local images as custom icons.
el: Μόνο τοπικά αρχεία εικόνας επιτρέπονται ως προσαρμοσμένα εικονίδια.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
el: Μπορείτε να διακόψετε αυτή τη λειτουργία αν πατήσετε ακύρωση.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
el: Δεν μπορείτε να ορίσετε περισσότερα από ένα προσαρμοσμένα εικονίδια!

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
el: Μπορείτε να ορίζετε μόνο ένα προσαρμοσμένο εικονίδιο κάθε φορά.

en: You cannot copy a file over itself.
el: Δεν επιτρέπεται η αντιγραφή ενός αρχείου στον εαυτό του.

en: You cannot copy a folder into itself.
el: Δεν επιτρέπεται η αντιγραφή ενός φακέλου στον εαυτό του.

en: You cannot move a file over itself.
el: Δεν επιτρέπεται η μεταφορά ενός αρχείου στον εαυτό του.

en: You cannot move a folder into itself.
el: Δεν επιτρέπεται η μεταφορά ενός φακέλου στον εαυτό του.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
el: Δεν έχετε δικαίωμα προσπέλασης του προορισμού.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να αλλάξετε την ομάδα του "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να μετονομάσετε το "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να εμφανίσετε τα περιεχόμενα του "%s".

en: You have just inserted a Photo CD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή CD φωτογραφιών.

en: You have just inserted a Picture CD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή CD εικόνων.

en: You have just inserted a Super Video CD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή CD σούπερ βίντεο (SVCD).

en: You have just inserted a Video CD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή CD βίντεο (VCD).

en: You have just inserted a Video DVD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή DVD βίντεο.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή κενού δίσκου Blu-Ray.

en: You have just inserted a blank CD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή κενού CD.

en: You have just inserted a blank DVD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή κενού DVD.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή κενού HD DVD.

en: You have just inserted a digital audio player.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή συσκευής αναπαραγωγής ήχου.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή μέσου με ψηφιακές φωτογραφίες.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή μέσου που περιέχει λογισμικό σχεδιασμένο να εκτελείται αυτόματα.

en: You have just inserted a medium.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή μέσου.

en: You have just inserted an Audio CD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή CD ήχου.

en: You have just inserted an Audio DVD.
el: Μόλις έγινε εισαγωγή DVD ήχου.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL) μαζί με το Caja. Αν όχι, γράψτε στο Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom _Out
el: Σ_μίκρυνση

en: Zoom to Default
el: Προεπιλεγμένη εστίαση

en: _About
el: Πε_ρί

en: _About Extension
el: _Περί προεκτάσεων

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: _Add Bookmark
el: _Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: _Add a New Color...
el: _Προσθήκη νέου χρώματος...

en: _Add a New Emblem...
el: _Προσθήκη νέου εμβλήματος...

en: _Add a New Pattern...
el: _Προσθήκη νέου μοτίβου...

en: _Always perform this action
el: Να εκτε_λείται πάντα αυτή η ενέργεια

en: _Arrange items:
el: _Ταξινόμηση αντικειμένων:

en: _Ask each time
el: Ε_ρώτηση κάθε φορά

en: _Back
el: _Πίσω

en: _Backgrounds and Emblems...
el: Παρασκήνια και εμβ_λήματα...

en: _Bookmarks
el: _Σελιδοδείκτες

en: _Browse...
el: _Περιήγηση...

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Close Tab
el: _Κλείσιμο καρτέλας

en: _Compact
el: _Συμπτυγμένη

en: _Computer
el: _Υπολογιστής

en: _Connect
el: _Σύνδεση

en: _Connect Drive
el: Σύν_δεση οδηγού

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Copy Here
el: _Αντιγραφή εδώ

en: _DVD Video:
el: _DVD βίντεο:

en: _Default zoom level:
el: Προεπιλεγμένο επίπεδο εσ_τίασης:

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Delete Permanently
el: Οριστική _διαγραφή

en: _Desktop
el: Επι_φάνεια εργασίας

en: _Detect Media
el: Εντοπισμός _μέσων

en: _Disconnect
el: Α_ποσύνδεση

en: _Disconnect Drive
el: _Αποσύνδεση οδηγού

en: _Display
el: Εμ_φάνιση

en: _Double click to open items
el: _Διπλό κλικ για το άνοιγμα αντικειμένων

en: _Download
el: _Λήψη

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Edit Bookmarks...
el: _Επεξεργασία σελιδοδεικτών...

en: _Eject
el: Εξαγω_γή

en: _Emblems
el: Εμ_βλήματα

en: _Empty
el: Ά_δειο

en: _Empty File
el: _Κενό αρχείο

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Folder:
el: _Φάκελος:

en: _Format
el: _Μορφοποίηση

en: _Format:
el: _Μορφή:

en: _Forward
el: _Μπροστά

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Group:
el: Ο_μάδα:

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Home
el: Προσωπικός _φάκελος

en: _Home Folder
el: Προσωπικός _φάκελος

en: _Icons
el: _Εικονίδια

en: _Image:
el: _Εικόνα:

en: _Invert Selection
el: _Αντιστροφή επιλογής

en: _Keep Aligned
el: Ευθυγράμμιση εικονι_δίων

en: _Keyword:
el: _Λέξη κλειδί:

en: _Launch Anyway
el: _Εκκίνηση οπωσδήποτε

en: _Link Here
el: _Σύνδεσμος εδώ

en: _List
el: _Λίστα

en: _Location
el: _Τοποθεσία

en: _Location...
el: Τοποθε_σία...

en: _Location:
el: _Τοποθεσία:

en: _Lock Drive
el: Κλείδ_ωμα οδηγού

en: _Lock Icons Position
el: _Κλείδωμα θέσης εικονιδίων

en: _Main Toolbar
el: _Κύρια εργαλειοθήκη

en: _Manually
el: _Χειροκίνητα

en: _Mount
el: Π_ροσάρτηση

en: _Move Here
el: _Μεταφορά εδώ

en: _Music Player:
el: Συσκευή _μουσικής:

en: _Name
el: _Όνομα

en: _Network
el: _Δίκτυο

en: _Never prompt or start programs on media insertion
el: Ό_χι ειδοποίηση ή αυτόματη εκκίνηση προγραμμάτων κατά την εισαγωγή μέσων

en: _New Tab
el: _Νέα Καρτέλα

en: _Next Tab
el: _Επόμενη καρτέλα

en: _Only for files smaller than:
el: Μόν_ο για αρχεία μικρότερα από:

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Open Scripts Folder
el: Άνοιγμα _φακέλου σεναρίων εντολών

en: _Open With %s
el: Άν_οιγμα με %s

en: _Organize Desktop by Name
el: _Οργάνωση επιφάνειας εργασίας κατά όνομα

en: _Organize by Name
el: _Οργάνωση κατά όνομα

en: _Other pane
el: Ά_λλη στήλη

en: _Owner:
el: Ι_διοκτήτης:

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: _Paste Into Folder
el: _Επικόλληση αρχείων στο φάκελο

en: _Pattern:
el: Μοτί_βο:

en: _Patterns
el: _Μοτίβα

en: _Photos:
el: _Φωτογραφίες:

en: _Places
el: _Τοποθεσίες

en: _Port:
el: _Θύρα:

en: _Power On
el: _Εκκίνηση

en: _Previous Tab
el: _Προηγούμενη καρτέλα

en: _Properties
el: _Προτιμήσεις

en: _Read
el: Α_νάγνωση

en: _Redo
el: Ε_πανάληψη

en: _Redo creation of a file from template
el: Ε_πανάληψη δημιουργίας κενού αρχείου από πρότυπο

en: _Redo creation of an empty file
el: Ε_πανάληψη δημιουργίας κενού αρχείου

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: _Remember this application for "%s" files
el: Απομνη_μόνευση αυτής της εφαρμογή για αρχεία του  "%s"

en: _Remember this application for %s documents
el: Απομνη_μόνευση αυτής της εφαρμογή για έγγραφα %s

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: _Remove a Color...
el: _Αφαίρεση χρώματος...

en: _Remove a Pattern...
el: _Αφαίρεση μοτίβου...

en: _Remove an Emblem...
el: _Αφαίρεση εμβλήματος...

en: _Remove...
el: _Αφαίρεση...

en: _Rename...
el: _Μετονομασία...

en: _Restore
el: _Αποκατάσταση

en: _Retry
el: _Επαναπροσπάθεια

en: _Revert
el: Επανα_φορά

en: _Run
el: _Εκτέλεση

en: _Run executable text files when they are opened
el: Εκ_τέλεση εκτελέσιμων αρχείων κειμένου όταν ανοίγονται

en: _Safely Remove Drive
el: Ασφα_λής αφαίρεση οδηγού

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Scripts
el: Σενάρ_ια εντολών

en: _Search
el: _Αναζήτηση

en: _Search for Files...
el: _Αναζήτηση αρχείων...

en: _Search for:
el: Α_ναζήτηση για:

en: _Select Application
el: Επι_λογή εφαρμογής

en: _Server:
el: _Εξυπηρετητής:

en: _Show file sizes with IEC units
el: _Εμφάνιση μεγέθων αρχείων σε μονάδες IEC

en: _Show icons
el: _Εμφάνιση εικονιδίων

en: _Side Pane
el: _Πλευρική στήλη

en: _Single click to open items
el: _Μονό κλικ για το άνοιγμα αντικειμένων

en: _Skip
el: _Παράβλεψη

en: _Skip files
el: _Προσπέραση αρχείων

en: _Software:
el: _Λογισμικό:

en: _Start
el: _Εκκίνηση

en: _Start Multi-disk Device
el: Ε_κκίνηση συσκευής πολλαπλών δίσκων

en: _Start Multi-disk Drive
el: _Εκκίνηση οδηγού πολλαπλών δίσκων

en: _Sticky
el: Μόν_ιμο

en: _Stop
el: Σ_τοπ

en: _Stop Multi-disk Device
el: _Διακοπή συσκευής πολλαπλών δίσκων

en: _Stop Multi-disk Drive
el: _Διακοπή οδηγού πολλαπλών δίσκων

en: _Stop the drive associated with the open folder
el: _Διακοπή του οδηγού που αντιστοιχεί στον ανοικτό φάκελο

en: _Tabs
el: _Καρτέλες

en: _Text beside icons
el: _Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

en: _Trash
el: Απο_ρρίμματα

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: _Undo creation of a file from template
el: _Αναίρεση δημιουργίας αρχείου από πρότυπο

en: _Undo creation of an empty file
el: _Αναίρεση δημιουργίας κενού αρχείου

en: _Unlock Drive
el: _Ξεκλείδωμα οδηγού

en: _Unmount
el: Α_ποσύνδεση

en: _Up
el: _Πάνω

en: _Use a custom command
el: _Χρήση προσαρμοσμένης εντολής

en: _Use compact layout
el: Χ_ρήση συμπτυγμένης διάταξης

en: _View
el: _Προβολή

en: _View As
el: _Προβολή Ως

en: _View executable text files when they are opened
el: Προ_βολή εκτελέσιμων αρχείων κειμένου όταν ανοίγονται

en: _Write
el: Ε_γγραφή

en: _Zoom
el: _Μεγέθυνση

en: access
el: προσπέλαση

en: by Modification _Date
el: κατά _ημερομηνία τροποποίησης

en: by T_rash Time
el: κατά ώρα από_ρριψης

en: by _Emblems
el: κατά έ_μβλημα

en: by _Name
el: κατά ό_νομα

en: by _Size
el: κατά _μέγεθος

en: by _Type
el: κατά _είδος

en: column
el: στήλη

en: create/delete
el: δημιουργία/διαγραφή

en: dropped data
el: αποτεθειµένα δεδομένα

en: dropped text.txt
el: αποτεθειµένο κείμενο.txt

en: files;browser;manager;MATE;
el: αρχεία;περιηγητής;διαχειριστής;MATE;

en: folder removed
el: Ο φάκελος αφαιρέθηκε

en: free
el: ελεύθερα

en: link
el: σύνδεσμος

en: link (broken)
el: σύνδεσμος (σπασμένος)

en: list
el: λίστα

en: loading...
el: φόρτωση...

en: nd copy)
el: ο αντίγραφο)

en: new file
el: νέο αρχείο

en: no
el: όχι

en: nothing
el: τίποτα

en: on the desktop
el: στην επιφάνεια εργασίας

en: paused
el: Σε παύση

en: pausing
el: Παύσεις

en: pointing at "%s"
el: δείχνει στο "%s"

en: program
el: πρόγραμμα

en: queued
el: Στην ουρά

en: queuing
el: Ουρές

en: rd copy)
el: ο αντίγραφο)

en: read
el: ανάγνωση

en: st copy)
el: ο αντίγραφο

en: th copy)
el: ο αντίγραφο

en: today
el: σήμερα

en: today at %-I:%M %p
el: σήμερα στις %-I:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
el: σήμερα, στις %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
el: σήμερα, στις 00:00 μμ

en: today at 00:00:00 PM
el: σήμερα, στις 00:00:00 μμ

en: today, %-I:%M %p
el: σήμερα, %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
el: σήμερα, 00:00 μμ

en: unknown
el: άγνωστο

en: unknown MIME type
el: άγνωστος τύπος MIME

en: unknown type
el: άγνωστος τύπος

en: unreadable
el: μη αναγνώσιμο

en: untitled folder
el: ανώνυμος φάκελος

en: used
el: σε χρήση

en: write
el: εγγραφή

en: yesterday
el: χθες

en: yesterday at %-I:%M %p
el: χθες στις %-I:%M %p

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
el: χθες, στις %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
el: χθες, στις 00:00 μμ

en: yesterday at 00:00:00 PM
el: χθες, στις 00:00:00 μμ

en: yesterday, %-I:%M %p
el: χθες, %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
el: χθες, 00:00 μμ
