marco 1.25.0 - en to el translation catalogue (394 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
el: Το "%s" που βρέθηκε στη βάση δεδομένων ρυθμίσεων δεν είναι μια έγκυρη τιμή για συνδυασμό πλήκτρων"%s"

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
el: Το "%s" που βρέθηκε στη βάση δεδομένων ρυθμίσεων δεν είναι μια έγκυρη τιμή για μετατροπέα κουμπιού ποντικιού

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
el: "%s" δεν είναι έγκυρη τιμή για το γνώρισμα εστίασης

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
el: "%s" δεν είναι έγκυρη τιμή για το γνώρισμα αλλαγής μεγέθους

en: "%s" is not a valid value for state attribute
el: "%s" δεν είναι έγκυρη τιμή για το γνώρισμα κατάστασης

en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
el: Το %d που αποθηκεύτηκε στο κλειδί MateConf %s είναι εκτός του εύρους %d έως %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
el: %g χιλιοστά δευτερ. για τη σχεδίαση ενός πλαισίου παραθύρου

en: %s (as %s)
el: %s (ως %s)

en: %s (as another user)
el: %s (ως άλλος χρήστης)

en: %s (as superuser)
el: %s (ως υπερχρήστης)

en: %s (on %s)
el: %s (σε %s)

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
el: (Δεν εφαρμόζεται) Η πλοήγηση λειτουργεί στους όρους των εφαρμογών όχι των παραθύρων

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
el: <%s> γεωμετρία "%s"  δεν έχει ορισθεί

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
el: <%s> θα πρέπει να καθορίσετε είτε μια γεωμετρία είτε ένα μητρικό που έχει γεωμετρία

en: <%s> name "%s" used a second time
el: Το <%s> όνομα "%s" χρησιμοποιήθηκε για δεύτερη φορά

en: <%s> parent "%s" has not been defined
el: <%s> μητρικό "%s" δεν έχει ορισθεί

en: <%s> specified twice for this theme
el: <%s> έχει ορισθεί δύο φορές για αυτό το θέμα

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
el: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> θα πρέπει να καθοριστεί στο στυλ πλαισίου

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
el: βρέθηκε γνώρισμα <marco_session> αλλά ήδη έχουμε την ταυτότητα συνεδρίας

en: <tt>%s</tt> is not responding.
el: <tt>%s</tt> δεν αποκρίνεται.

en: <tt>Rename Workspace</tt>
el: <tt>Μετονομάστε το Χώρο εργασίας</tt>

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
el: Ένα αλφαριθμητικό περιγραφής που περιγράφει τη γραμματοσειρά της μπάρας τίτλου παραθύρου. Το μέγεθος από την περιγραφή θα χρησιμοποιείται μόνο αν η επιλογή μεγέθους γραμματοσειράς είναι 0. Ακόμα, αυτή η επιλογή απενεργοποιείται αν η επιλογή titlebar_uses_desktop_font είναι true.

en: A style called "%s" has not been defined
el: Ένα στυλ που ονομάζεται "%s"  δεν έχει ορισθεί

en: Action on title bar double-click
el: Ενέργεια κατά το διπλό κλικ στη μπάρα τίτλου

en: Action on title bar middle-click
el: Ενέργεια κατά το μεσαίο κλικ στη μπάρα τίτλου

en: Action on title bar right-click
el: Ενέργεια κατά το δεξί κλικ στη μπάρα τίτλου

en: Activate the window menu
el: Ενεργοποίηση του μενού του παραθύρου

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
el: Το Alpha θα πρέπει να είναι ανάμεσα σε 0.0 (αόρατο) και 1.0 (πλήρης ορατό), ήταν %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
el: Η τιμή Alpha "%s" στο αναμεμιγμένο χρώμα δεν είναι ανάμεσα σε 0.0 και 1.0

en: Always On Visible Workspace
el: Πάντοτε σε ορατό χώρο εργασία

en: Always on _Top
el: Πάντα σε _πρώτο πλάνο

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
el: Η γωνία θα πρέπει να είναι ανάμεσα σε 0.0 και 360.0, ήταν %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
el: Η εφαρμογή έθεσε ένα πλαστό _NET_WM_PID %lu

en: Arrangement of buttons on the titlebar
el: Διάταξη των κουμπιών στη μπάρα τίτλου

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
el: Διάταξη των κουμπιών στη μπάρα τίτλου. Η τιμή θα πρέπει να είναι αλφαριθμητικό, όπως "menu:minimize,maximize,close", το σημείο χωρίζει την αριστερή γωνία του παραθύρου από τη δεξιά γωνία, και τα ονόματα κουμπιών χωρίζονται από κόμμα. Δεν επιτρέπονται διπλά κουμπιά. Άγνωστοι τύποι κουμπιών αγνοούνται σιωπηλά έτσι ώστε να μπορούν να προστεθούν σε μελλοντικές εκδόσεις του marco χωρίς να χαλάνε οι προηγούμενες εκδόσεις. Μια ειδική ετικέτα πλήκτρου διαστήματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να εισάγει κενό ανάμεσα σε δύο παρακείμενα κουμπιά.

en: Aspect ratio "%s" is unknown
el: Η αναλογία διαστάσεων "%s" είναι άγνωστη

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
el: Το γνώρισμα"%s" δεν είναι έγκυρο στο στοιχείο <%s> σε αυτό το περιεχόμενο

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
el: Το γνώρισμα "%s" επαναλήφθηκε δυο φορές στο ίδιο <%s> στοιχείο

en: Automatically raises the focused window
el: Αυτόματη ανασήκωση του εστιασμένου παράθυρου

en: Bar
el: Μπάρα

en: Bell event
el: Ηχητικό συμβάν κουδουνιού

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
el: Ο τύπος ανάμιξης που είναι "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" δεν ταιριάζει στη διαμόρφωση

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
el: Οι τιμές Boolean θα πρέπει να είναι είτε  "true" ή "false" όχι "%s"

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Border "%s" is unknown
el: Περίγραμμα  "%s" είναι άγνωστο

en: Border-only window
el: Παράθυρο μόνο με πλαίσιο

en: Bug in window manager:
el: Σφάλμα στο διαχειριστή παραθύρων:

en: Button Layouts
el: Διατάξεις κουμπιού

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
el: Η αναλογία διαστάσεων κουμπιού  %g  δεν είναι λογική

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
el: Η λειτουργία "%s" του κουμπιού δεν υπάρχει σε αυτή την έκδοση  (%d, χρειάζεται %d)

en: Button layout test %d
el: Δοκιμή διάταξης κουμπιού %d

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
el: Δεν μπορεί να υπάρχουν δυο λειτουργίες σχεδίασης για ένα στοιχείο <κουμπί> ( το θέμα έχει καθορίσει ένα γνώρισμα λειτουργίας σχεδίασης και ακόμα ένα στοιχείο <λειτουργίες σχεδίασης> ή καθόρισε δύο στοιχεία)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
el: Δεν μπορεί να υπάρχουν δυο λειτουργίες σχεδίασης για ένα στοιχείο <εικονίδιο μενού> ( το θέμα έχει καθορίσει ένα γνώρισμα λειτουργίας σχεδίασης και ακόμα ένα στοιχείο <λειτουργίες σχεδίασης> ή καθόρισε δύο στοιχεία)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
el: Δεν μπορεί να υπάρχουν δυο λειτουργίες σχεδίασης για ένα στοιχείο <κομμάτι> ( το θέμα έχει καθορίσει ένα γνώρισμα λειτουργίας σχεδίασης και ακόμα ένα στοιχείο <λειτουργίες σχεδίασης> ή καθόρισε δύο στοιχεία)

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
el: Δεν είναι δυνατός ο καθορισμός και "ύψους_κουμπιού"/"πλάτους_κουμπιού" και "αναλογίας_διαστάσεων" για κουμπιά

en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Comma separated class list. Each running GUI application referenced to given windows manager class will be ignored by 'Show Desktop' functionality.
el: Λίστα τάξης διαχωρισμένη με κόμματα. Κάθε εκτελούμενη εφαρμογή GUI που αναφέρεται σε μια δεδομένη κλάση του διαχειριστή παραθύρων θα αγνοηθεί από τη λειτουργία "Εμφάνιση επιφάνειας εργασίας".

en: Commands to run in response to keybindings
el: Εντολές που εκτελούνται σε αντιστοίχιση με συνδυασμούς πλήκτρων

en: Compositing Manager
el: Διαχειριστής Compositing

en: Constant "%s" has already been defined
el: Constant "%s" έχει ήδη καθορισθεί

en: Control how new windows get focus
el: Έλεγχος της λήψης εστίασης για τα νέα παράθυρα

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
el: Η συντεταγμένη έκφραση περιείχε έναν άγνωστο χειριστή στην αρχή αυτού του κειμένου: "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
el: Η συντεταγμένη έκφραση περιέχει ένα χαρακτήρα '%s που δεν επιτρέπεται

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
el: Η συντεταγμένη έκφραση περιέχει αριθμό κινητού σημείου '%s' που δεν μπορεί να αναλυθεί

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
el: Η συντεταγμένη έκφραση περιέχει έναν ακέραιο  '%s που δεν μπορεί να αναλυθεί

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
el: Η συντεταγμένη έκφραση δεν φαίνεται να έχει operators ή operands

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
el: Η συντεταγμένη έκφραση τέλειωσε με χειριστή αντί για operand

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει μια παρένθεση κλεισίματος χωρίς να έχει ανοιχθεί παρένθεση

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει μια παρένθεση ανοίγματος χωρίς να έχει κλεισθεί παρένθεση

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει ένα operand  ενώ αναμενόταν  operator

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει άγνωστη μεταβλητή ή συνεχής "%s"

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει ένα operator "%s" ενώ αναμενόταν operand

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει operator "%c" ακολουθούμενο operator "%c" χωρίς operand μεταξύ τους

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
el: Η συντεταγμένη έκφραση ήταν κενή ή δεν έγινε κατανοητή

en: Coordinate expression results in division by zero
el: Η συντεταγμένη έκφραση έχει σαν αποτέλεσμα διαίρεση με το μηδέν

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
el: Η συντεταγμένη έκφραση  προσπαθεί να χρησιμοποίησε ιmod operator σε αριθμό κινητού σημείου

en: Coordinate expression was empty or not understood
el: Η συντεταγμένη έκφραση ήταν κενή ή δεν έγινε κατανοητή

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
el: Αδυναμία λήψης επιλογής διαχειριστή παραθύρων στην οθόνη %d προβολή "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου '%s': %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση θέματος! Βεβαιωθείτε ότι το %s υπάρχει και περιέχει τα συνήθη θέματα.

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα  αρχείου συνεδρίας `%s' για εγγραφή: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
el: Αδυναμία ανάλυσης "%s" ως αριθμό κινητού σημείου

en: Could not parse "%s" as an integer
el: Αδύνατη η ανάλυση του "%s" ως ακεραίου αριθμού

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
el: Αδυναμία ανάλυσης τιμής alpha "%s" στο αναμεμιγμένο χρώμα

en: Could not parse color "%s"
el: Αδύνατη η ανάλυση χρώματος "%s"

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
el: Αδυναμία ανάλυσης περιγραφής γραμματοσειράς "%s" από κλειδί MateConf %s

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
el: Αδυναμία ανάλυσης παράγοντα σκίασης "%s" στο σκιασμένο χρώμα

en: Could not release screen %d on display "%s"
el: Αδυναμία απελευθέρωσης οθόνης %d στην προβολή "%s"

en: Current theme
el: Τρέχον θέμα

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
el: Καθυστέρηση σε ms πριν την αυτόματη ανασήκωση παραθύρων

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Determines if new windows are created on the center of the screen
el: Καθορίζει αν τα νέα παράθυρα δημιουργήθηκαν στο κέντρο της οθόνης

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
el: Καθορίζει αν το Marco είναι ένας διαχειριστής compositing.

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
el: Καθορίζει αν οι εφαρμογές ή το σύστημα θα δημιουργούν ήχους 'μπιπ', μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με το 'οπτικό κουδούνι' για να επιτρέπει ήσυχα 'μπιπ'.

en: Dialog Box
el: Κουτί διαλόγου

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
el: Δεν έγινε κατανοητό το βέλος "%s" για στοιχείο <%s>

en: Did not understand color component "%s" in color specification
el: Δεν έγινε κατανοητό το συστατικό χρώματος  "%s" στον ορισμό χρώματος

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
el: Δεν έγινε κατανοητός ο τύπος γεμίσματος "%s" για <%s> στοιχείο

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
el: Δεν έγινε κατανοητή η σκίαση "%s" για στοιχείο <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
el: Δεν έγινε κατανοητή η κατάσταση "%s" για στοιχείο <%s> )

en: Did not understand state "%s" in color specification
el: Δεν έγινε κατανοητή η κατάσταση  "%s" στον ορισμό χρώματος

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
el: Δεν έγινε κατανοητή η ακολουθία χαρακτήρων "%s" στο αλφαριθμητικό "%s"

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
el: Δεν έγινε κατανοητή η τιμή "%s" για τον τύπο του gradient

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
el: Απενεργοποίηση χαρακτηριστικών που απαιτούνται από παλιές ή σπασμένες εφαρμογές

en: Distance "%s" is unknown
el: Η απόσταση "%s" είναι άγνωστη

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
el: Μην κάνετε παράθυρα πλήρης οθόνης που είναι μεγιστοποιημένα και δεν έχουν καμία διακόσμηση

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
el: Σχεδιάστηκαν %d πλαίσια σε %g δευτερόλεπτα από τη μεριά του πελάτη (%g χιλιοστά ανά πλαίσιο) και %g δευτερόλεπτα σε πραγματικό χρόνο συμπεριλαμβανομένων και των πόρων του εξυπηρετητή X (%g χιλιοστά ανά πλαίσιο)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
el: Το στοιχείο <%s> δεν επιτρέπεται κάτω από <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
el: Το στοιχείο <%s> δεν επιτρέπεται μέσα σε ένα <%s> στοιχείο

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
el: Το στοιχείο  <%s> δεν επιτρέπεται μέσα σε στοιχείο <constant>

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
el: Το στοιχείο  <%s> δεν επιτρέπεται μέσα σε στοιχείο απόστασης/περιγράμματος/aspect_ratio

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
el: Το στοιχείο  <%s> δεν επιτρέπεται μέσα σε στοιχείο λειτουργίας σχεδίασης

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
el: Το στοιχείο  <%s> δεν επιτρέπεται μέσα σε στοιχείο ονόματος/συγγραφέα/ημερομηνίας/περιγραφής

en: Enable Visual Bell
el: Ενεργοποίηση οπτικού κουδουνιού

en: Error closing session file '%s': %s
el: Σφάλμα κλεισίματος αρχείου συνεδρίας '%s': %s

en: Error loading theme: %s
el: Σφάλμα φόρτωσης θέματος: %s

en: Error writing session file '%s': %s
el: Σφάλμα εγγραφής αρχείου συνεδρίας '%s': %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
el: Αποτυχία  fdopen() αρχείου καταγραφής %s: %s

en: Failed to find a valid file for theme %s
el: Αποτυχία εύρεσης ενός έγκυρου αρχείου για το θέμα %s

en: Failed to get hostname: %s
el: Αποτυχία λήψης του ονόματος του συστήματος: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
el: Αποτυχία φόρτωσης θέματος "%s": %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
el: Αποτυχία ανοίγματος οθόνης του συστήματος παραθύρων Χ '%s'

en: Failed to open debug log: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος καταγραφής εκσφαλμάτωσης: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
el: Αποτυχία ανάλυσης αποθηκευμένου αρχείου συνεδρίας: %s

en: Failed to restart: %s
el: Αποτυχία επανεκκίνησης: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
el: Αποτυχία σάρωσης καταλόγου θεμάτων: %s

en: Fake menu item %d
el: Ψεύτικο αντικείμενο μενού %d

en: Fast Alt-Tab with compositing manager (disable thumbnails)
el: Γρήγορο Alt-Tab με το διαχειριστή σύνθεσης (απενεργοποιήσει μικρογραφιών)

en: Frame geometry does not specify size of buttons
el: Η γεωμετρία πλαισίου δεν έχει καθορίσει μέγεθος κουμπιών

en: Frame style already has a button for function %s state %s
el: Το στυλ πλαισίου έχει ήδη ένα κουμπί για τη λειτουργία  %s κατάσταση %s

en: Frame style already has a piece at position %s
el: Το στυλ πλαισίου έχει ήδη ένα κομμάτι στην θέση %s

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
el: Ο καθορισμός χρώματος GTK θα πρέπει να έχει μια αγκύλη κλεισίματος μετά την κατάσταση. π.χ gtk:fg[NORMAL] όπου NORMAL είναι η κατάσταση. Αδυναμία ανάλυσης "%s"

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
el: Ο καθορισμός χρώματος GTK θα πρέπει να έχει τη κατάσταση σε αγκύλες, π.χ gtk:fg[NORMAL] όπου NORMAL είναι η κατάσταση. Αδυναμία ανάλυσης "%s"

en: Gradients should have at least two colors
el: Τα διαβαθμισμένα χρώματα θα πρέπει να έχουν δύο τουλάχιστον θέματα

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
el: Απόκρυψη όλων των κανονικών παραθύρων και εστίαση στην επιφάνεια εργασίας

en: If enabled, drag-dropping a window to the top of the screen will maximize it. Only works when allow-tiling is enabled.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένη, η μετακίνηση ενός παραθύρου στην κορυφή της οθόνης θα το μεγιστοποιήσει. Λειτουργεί μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το άνοιγμα.

en: If enabled, dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Drag-dropping to the top maximizes the window if allow-top-tiling is enabled.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένο, τα παράθυρα που ανοίγουν στις άκρες της οθόνης τους μεγιστοποιούν κατακόρυφα και τα αλλάζουν σε οριζόντια θέση για να καλύψουν το ήμισυ της διαθέσιμης περιοχής. Η μετακίνηση στην κορυφή μεγιστοποιεί το παράθυρο εάν είναι ενεργοποιημένη η επιτρέπει επικάλυψη.

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
el: Αν τεθεί σε true, και η κατάσταση εστίασης είναι "sloppy" ή "mouse", τότε το εστιασμένο παράθυρο να ανασηκωθεί αυτόματα μετά από μια καθυστέρηση που καθορίζεται από το κλειδί auto_raise_delay. Αυτή η λειτουργία δε σχετίζεται με την ανασήκωση παραθύρου όταν κάνουμε κλικ, ούτε με την εστίαση παραθύρου κατά τη μετάφορα και απόθεση (drag and drop).

en: If set to true, new windows are opened in the center of the screen. Otherwise, they are opened at the top left of the screen.
el: Αν οριστεί σε αληθές, τα νέα παράθυρα ανοίγουν στο κέντρο της οθόνης. Αλλιώς, ανοίγουν στο πάνω αριστερό μέρος στην οθόνη.

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
el: Αν true, αγνοείται την επιλογή γραμματοσειράς μπάρας τίτλου, και γίνεται χρήση των καθορισμένων γραμματοσειρών για τους τίτλους παραθύρων.

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
el: Αν true, το marco θα δίνει στο χρήστη λιγότερη ανάδραση και λιγότερη αίσθηση "άμεσων χειρισμών" με τη χρήση wireframes και την αποφυγή κινήσεων. Αυτή είναι μια σημαντική παραχώρηση στη χρηστικότητα για πολλούς χρήστες αλλά θα επιτρέψει σε εφαρμογές legacy και εξυπηρετητές τερματικού να λειτουργήσουν εκεί που δεν μπορούσαν πριν.

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
el: Αν true, τότε το  Marco  δουλεύει με όρους εφαρμογών αντί για παραθύρων. Η ιδέα είναι λίγο αφηρημένη αλλά σε γενικές γραμμές μια εγκατάσταση βασισμένη σε εφαρμογές μοιάζει περισσότερο σε Mac και λιγότερο σε  Windows. Όταν εστιάζετε σε ένα παράθυρο σε λειτουργία βασισμένη σε εφαρμογές, τα κλικ εστίασης δε μεταβιβάζονται μέσα από παράθυρα σε άλλες εφαρμογές. Η ύπαρξη αυτής της ρύθμισης είναι βέβαια κάπως συζητήσιμη. Αλλά είναι καλύτερα να υπάρχουν ρυθμίσεις για όλες τις λεπτομέρειες. Ακόμα η λειτουργία βασισμένη σε εφαρμογές δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα σε μεγάλο βαθμό.

en: If true, trade off usability for less resource usage
el: Αν είναι true, αποφέρει χρηστικότητα για λιγότερη χρήση πόρων

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
el: Αν συμπεριλάβετε εδώ λειτουργίες σχεδίασης "%s" θα δημιουργήσετε μια κυκλική αναφορά

en: Initialize session from savefile
el: Εκκίνηση συνεδρίας από savefile

en: Integer %ld is too large, current max is %d
el: Ο ακέραιος  %ld είναι πολύ μεγάλος , μέγιστος δυνατός %d

en: Integer %ld must be positive
el: Ο ακέραιος %ld θα πρέπει να είναι θετικός

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
el: Άκυρο WM_TRANSIENT_FOR παράθυρο 0x%lx που καθορίστηκε για %s.

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
el: Μή έγκυρη κλίμακα τίτλου "%s" (θα πρέπει να είναι ενα από xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Keep Window On Top
el: Διατήρηση παραθύρου σε πρώτο πλάνο

en: Large Title Font
el: Γραμματοσειρά μεγάλου τίτλου

en: Line %d character %d: %s
el: Γραμμή %d χαρακτήρας %d: %s

en: List of applications ignored by show-desktop
el: Λίστα εφαρμογών που αγνοούνται από το show-desktop

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
el: Το θέμα "%s" φορτώθηκε σε %g  δευτερόλεπτα

en: Lower window below other windows
el: Χαμήλωμα παραθύρου κάτω από τα άλλα παράθυρα

en: Ma_ximize
el: Με_γιστοποίηση

en: Make X calls synchronous
el: Χρήση σύγχρονων κλήσεων X

en: Marco was compiled without support for verbose mode
el: Το Marco έχει γίνει compiled χωρίς υποστήριξη για verbose mode

en: Maximize Window
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Maximize window
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Maximize window horizontally
el: Μεγιστοποίηση ενός παραθύρου οριζόντια

en: Maximize window vertically
el: Μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κάθετα

en: Mi_nimize
el: Ελα_χιστοποίηση

en: Minimize Window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

en: Minimize window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

en: Missing %s extension required for compositing
el: Λείπει η επέκταση %s που απαιτείται για compositing

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
el: Λείπει <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>

en: Modal Dialog Box
el: Κουτί σχηματικού διαλόγου

en: Modifier to use for modified window click actions
el: Μετατροπέας για χρήση στις τροποποιημένες ενέργειες κλικ παραθύρων

en: Move Titlebar On_screen
el: Μετακίνηση μπάρας τίτλου στην ο_θόνη

en: Move backward between panels and the desktop immediately
el: Άμεση εναλλαγή προς τα πίσω μεταξύ πινάκων εφαρμογών και επιφάνειας εργασίας

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
el: Εναλλαγή προς τα πίσω μεταξύ πινάκων εφαρμογών και επιφάνειας εργασίας, χρησιμοποιώντας ένα αναδυόμενο παράθυρο

en: Move backward between windows immediately
el: Άμεση εναλλαγή προς τα πίσω μεταξύ παραθύρων

en: Move backward between windows of an application immediately
el: Άμεση εναλλαγή προς τα πίσω μεταξύ παραθύρων μιας εφαρμογής

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
el: Εναλλαγή προς τα πίσω μεταξύ παραθύρων μιας εφαρμογής, με αναδυόμενο παράθυρο

en: Move backward between windows on all workspaces, using a popup window
el: Εναλλαγή προς τα πισω μεταξύ παραθύρων σε όλους τους χώρους εργασίας, χρησιμοποιώντας ένα αναδυόμενο παράθυρο

en: Move backward between windows, using a popup window
el: Εναλλαγή προς τα πίσω μεταξύ παραθύρων, με αναδυόμενο παράθυρο

en: Move between panels and the desktop immediately
el: Άμεση εναλλαγή μεταξύ πινάκων εφαρμογών και επιφάνειας εργασίας

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
el: Εναλλαγή μεταξύ πινάκων εφαρμογών και επιφ. εργασίας, με αναδυόμενο παράθυρο

en: Move between windows immediately
el: Άμεση εναλλαγή μεταξύ παραθύρων

en: Move between windows of an application immediately
el: Άμεση εναλλαγή μεταξύ παραθύρων μιας εφαρμογής

en: Move between windows of an application, using a popup window
el: Εναλλαγή μεταξύ παραθύρων μιας εφαρμογής, με αναδυόμενο παράθυρο

en: Move between windows on all workspaces, using a popup window
el: Εναλλαγή μεταξύ παραθύρων σε όλους τους χώρους εργασίας, χρησιμοποιώντας ένα αναδυόμενο παράθυρο

en: Move between windows, using a popup window
el: Εναλλαγή μεταξύ παραθύρων, με αναδυόμενο παράθυρο

en: Move to Another _Workspace
el: Μετακίνηση σε άλλο χώρο ερ_γασίας

en: Move to Workspace R_ight
el: Μετακίνηση σε χώρο εργασίας δε_ξιά

en: Move to Workspace _Down
el: Μετακίνηση σε χώρο εργασίας _κάτω

en: Move to Workspace _Left
el: Μετακίνηση σε χώρο ερ_γασίας αριστερά

en: Move to Workspace _Up
el: Μετακίνηση σε χώρο εργασίας _πάνω

en: Move window
el: Μετακίνηση παραθύρου

en: Move window one workspace down
el: Μετακίνηση του παραθύρου ένα χώρο εργασίας κάτω

en: Move window one workspace to the left
el: Μετακίνηση του παραθύρου ένα χώρο εργασίας αριστερά

en: Move window one workspace to the right
el: Μετακίνηση του παραθύρου ένα χώρο εργασίας δεξιά

en: Move window one workspace up
el: Μετακίνηση του παραθύρου ένα χώρο εργασίας πάνω

en: Move window to center of screen
el: Μετακίνηση του παραθύρου στο κέντρο της οθόνης

en: Move window to east (right) monitor
el: Μετακινήστε το παράθυρο στην ανατολική (δεξιά) οθόνη

en: Move window to east (right) side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην δεξιά μεριά της οθόνης

en: Move window to north (top) monitor
el: Μετακινήστε το παράθυρο στη βόρεια (πάνω) οθόνη

en: Move window to north (top) side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην πάνω μεριά της οθόνης

en: Move window to north-east (top right) corner
el: Μετακίνηση του παραθύρου στην πάνω δεξιά γωνία

en: Move window to north-west (top left) corner
el: Μετακίνηση του παραθύρου στην πάνω αριστερή γωνία

en: Move window to south (bottom) monitor
el: Μετακινήστε το παράθυρο προς τη νότια (κάτω) οθόνη

en: Move window to south (bottom) side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην κάτω μεριά της οθόνης

en: Move window to south-east (bottom right) corner
el: Μετακίνηση παραθύρου στην κάτω δεξιά γωνία

en: Move window to south-west (bottom left) corner
el: Μετακίνηση του παραθύρου στην κάτω αριστερή γωνία

en: Move window to west (left) monitor
el: Μετακινήστε το παράθυρο στη δυτική (αριστερή) οθόνη

en: Move window to west (left) side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην αριστερή μεριά της οθόνης

en: Move window to workspace 1
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 1

en: Move window to workspace 10
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 10

en: Move window to workspace 11
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 11

en: Move window to workspace 12
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 12

en: Move window to workspace 2
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 2

en: Move window to workspace 3
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 3

en: Move window to workspace 4
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 4

en: Move window to workspace 5
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 5

en: Move window to workspace 6
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 6

en: Move window to workspace 7
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 7

en: Move window to workspace 8
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 8

en: Move window to workspace 9
el: Μετακίνηση παραθύρου στο χώρο εργασίας 9

en: Name of workspace
el: Όνομα χώρου εργασίας

en: New Workspace Name:
el: Νέο όνομα χώρου εργασίας

en: No "%s" attribute on element <%s>
el: Δεν υπάρχει γνώρισμα  "%s" για το στοιχείο <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
el: Δεν υπάρχει γνώρισμα "επέκταση_γωνίας"  ή γνώρισμα "σε" για το στοιχείο <%s>

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
el: Δεν υπάρχει γνώρισμα "έναρξη γωνίας"  ή γνώρισμα "από" για το στοιχείο <%s>

en: No <%s> set for theme "%s"
el: Δεν έχει ορισθεί  <%s> για θέμα "%s"

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
el: Δεν έχουν ορισθεί  <λειτουργίες σχεδίασης> που ονομάζονται "%s"

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
el: δεν έχουν ορισθεί <λειτουργίες σχεδίασης> με το όνομα  "%s"

en: No command %d has been defined.
el: Δεν έχει ορισθεί εντολή %d.

en: No draw_ops provided for button
el: Δεν παρέχονται λειτουργίες σχεδίασης για το κουμπί

en: No draw_ops provided for frame piece
el: Δεν παρέχονται λειτουργίες σχεδίασης για το κομμάτι πλαισίου

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
el: Δεν έχει ορισθεί στύλ πλαισίου για τον τύπο παραθύρου "%s" στο θέμα "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element

en: No terminal command has been defined.
el: Δεν έχει ορισθεί εντολή τερματικού.

en: No text is allowed inside element <%s>
el: Δεν επιτρέπεται κείμενο μέσα σε στοιχείο <%s>

en: Normal Application Window
el: Κανονικό παράθυρο εφαρμογής

en: Normal Title Font
el: Γραμματοσειρά κανονικού τίτλου

en: Number of workspaces
el: Αριθμός χώρων εργασίας

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
el: Αριθμός των χώρων εργασίας. Πρέπει να είναι παραπάνω από μηδέν, και έχει ένα καθορισμένο μέγιστο όριο ώστε να αποφευχθεί τυχαία καταστροφή της επιφάνειας εργασίας με καθορισμό εξωφρενικά πολλών χώρων εργασίας.

en: OK
el: ΟΚ

en: Opened log file %s
el: Έχει ανοιχθεί το αρχείο καταγραφών %s

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
el: Το εξωτερικό στοιχείο του θέματος πρέπει να είναι το <metacity_theme> και όχι το <%s>

en: Print version
el: Έκδοση εκτύπωσης

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
el: Η ιδιότητα %s στο παράθυρο 0x%lx περιείχε μη έγκυρο UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
el: Η ιδιότητα %s στο παράθυρο 0x%lx περιείχε μη έγκυρο UTF-8
     για το αντικείμενο %d στη λίστα

en: Put Window On Only One Workspace
el: Τοποθέτηση παράθυρου μόνο σε ένα χώρο εργασίας

en: Raise window above other windows
el: Ανασήκωση παραθύρου πάνω από τα άλλα παράθυρα

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
el: Ανασήκωση παραθύρου αν καλύπτεται από άλλο παράθυρο, αλλιώς χαμήλωμα του

en: Remove Window From Top
el: Απομάκρυνση παραθύρου από το πρώτο πλάνο

en: Rename current workspace
el: Μετονομασία τρέχοντος χώρου εργασίας

en: Replace the running window manager with Marco
el: Αντικατάσταση του διαχειριστή παραθύρων που εκτελείται με το Marco

en: Resize window
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: Restore Window
el: Επαναφορά παραθύρου

en: Restore window
el: Επαναφορά παραθύρου

en: Roll Up Window
el: Τύλιγμα παραθύρου προς τα πάνω

en: Roll _Up
el: Τύλιγμα _πάνω

en: Run a defined command
el: Εκτέλεση μιας ορισμένης εντολής

en: Run a terminal
el: Εκτέλεση ενός τερματικού

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
el: Η οθόνη  %d στην προβολή "%s" έχει ήδη ένα διαχειριστή παραθύρων

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
el: Η οθόνη %d στην προβολή '%s' έχει ήδη ένα διαχειριστή παραθύρων. Προσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε την επιλογή --replace για να αντικαταστήσετε τον τρέχων διαχειριστή παραθύρων.

en: Screen %d on display '%s' is invalid
el: Η οθόνη %d στην προβολή '%s' δεν είναι έγκυρη

en: Set this to false to disable border of preselected window while performing tab switching.
el: Ορίστε το σε ψευδές για να απενεργοποιήσετε το περίγραμμα του προεπιλεγμένου παραθύρου ενώ εκτελείτε εναλλαγή καρτελών.

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
el: Καθορίστε ως true για να μπορείτε να αλλάζεται το μέγεθος με το δεξί πλήκτρο και να εμφανίζεται μενού με το μεσαίο πλήκτρο καθώς έχετε πατημένο το πλήκτρο που δηλώσατε στο "mouse_button_modifier"· καθορίστε σε false για να έχετε την αντίθετη συμπεριφορά.

en: Setting this option to false can lead to buggy behavior, so users are strongly discouraged from changing it from the default of true. Many actions (e.g. clicking in the client area, moving or resizing the window) normally raise the window as a side-effect. Setting this option to false, which is strongly discouraged, will decouple raising from other user actions, and ignore raise requests generated by applications. See http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Even when this option is false, windows can still be raised by an alt-left-click anywhere on the window, a normal click on the window decorations, or by special messages from pagers, such as activation requests from tasklist applets. This option is currently disabled in click-to-focus mode. Note that the list of ways to raise windows when raise_on_click is false does not include programmatic requests from applications to raise windows; such requests will be ignored regardless of the reason for the request. If you are an application developer and have a user complaining that your application does not work with this setting disabled, tell them it is _their_ fault for breaking their window manager and that they need to change this option back to true or live with the "bug" they requested.
el: Θέτοντας αυτή την επιλογή σε false μπορεί να οδηγήσει σε ελαττωματική συμπεριφορά, για αυτό οι χρήστες παρακαλούνται να μην αλλάζουν την προεπιλεγμένη τιμή. Πολλές ενέργειες (π.χ. click σε περιοχή κάποιου παραθύρου, μετακίνηση είτε αλλαγή μεγέθους παραθύρων) κανονικά φέρνουν στο προσκήνιο το παράθυρο αυτόματα. Θέτοντας την τιμή αυτή σε false, που δεν συνίσταται, θα αποδεσμεύσει την μεταφορά των παραθύρων στο προσκήνιο από διάφορες ενέργειες του χρήστη, είτε αιτήματα άλλων εφαρμογών. Δείτε http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Ακόμα και με την επιλογή στο false τα παράθυρα μπορούν να έρθουν στο προσκήνιο με το συνδυασμό alt-left-click εντός των πλαισίων του, με ένα click στο πλαίσιό του, ή από ειδικά μηνύματα από pagers. Αυτή η επιλογή αυτή τη στιγμή είναι απενεργοποιημένη κατά τη λειτουργία click-to-focus. Επίσης, να θυμόσαστε ότι η λίστα των τρόπων μεταφοράς παραθύρων στο προσκήνιο, όταν η επιλογή raise_on_click είναι false, δεν θα περιλαμβάνει αιτήσεις από εφαρμογές για την επαναφορά παραθύρων στο προσκήνιο. Εάν είσαστε προγραμματιστής και κάποιος χρήστης παραπονιέται ότι η εφαρμογή σας δε λειτουργεί με αυτή την επιλογή απενεργοποιημένη, ενημερώστε τους ότι είναι δικό του σφάλμα η δυσλειτουργία του διαχειριστή παραθύρων του και ότι θα πρέπει να επαναφέρουν την επιλογή αυτή στην αρχική ρύθμιση true ή να συμβιβαστούν με τη συνύπαρξη του "σφάλματος" που οι ίδιοι ενεργοποίησαν.

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
el: Ο παράγοντας σκίασης  "%s" στο σκιασμένο χρώμα είναι αρνητικός

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
el: Ο τύπος σκίασης είναι  "shade/base_color/factor", το "%s" δεν ταιριάζει στον τύπο

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
el: Δεν πρέπει να υπάρχει γνώρισμα "αλλαγή μεγέθους" στο στοιχείο <%s> για μεγιστοποιημένες καταστάσεις

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
el: Δεν πρέπει να υπάρχει γνώρισμα "αλλαγή μεγέθους" στο στοιχείο <%s> για μεγιστοποιημένες/σκιασμένες καταστάσεις

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
el: Εμφάνιση του διαλόγου "Εκτέλεση εφαρμογής" του πίνακα εφαρμογών

en: Show the panel's main menu
el: Εμφάνιση του κύριου μενού του πίνακα εφαρμογών

en: Small Title Font
el: Γραμματοσειρά μικρού τίτλου

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
el: Ορισμένες εφαρμογές αγνοούν τις προδιαγραφές με τρόπους που οδηγούν σε διαχειριστή παραθύρων misfeatures. Η επιλογή αυτή θέτει τον Marco σε μια αυστηρά σωστή λειτουργία, η οποία δίνει μια πιο συνεπή διεπαφή χρήστη, παρέχοντας ένα δεν χρειάζεται να τρέξει όλες τις εφαρμογές που παρουσιάζουν εσφαλμένη συμπεριφορά.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
el: Κάποιο άλλο πρόγραμμα χρησιμοποιεί ήδη το κλειδί %s με μετατροπείς %x ώς δεσμό

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Style has already been specified for state %s focus %s
el: Το στυλ έχει ήδη καθορισθεί για κατάσταση %s εστίαση %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
el: Το στυλ έχει ήδη καθορισθεί για κατάσταση %s αλλαγή μεγέθους %s εστίαση %s

en: Switch to previously selected workspace
el: Αλλαγή στον προηγούμενο επιλεγμένο χώρο εργασίας

en: Switch to workspace 1
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 1

en: Switch to workspace 10
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 10

en: Switch to workspace 11
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 11

en: Switch to workspace 12
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 12

en: Switch to workspace 2
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 2

en: Switch to workspace 3
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 3

en: Switch to workspace 4
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 4

en: Switch to workspace 5
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 5

en: Switch to workspace 6
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 6

en: Switch to workspace 7
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 7

en: Switch to workspace 8
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 8

en: Switch to workspace 9
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας 9

en: Switch to workspace above the current workspace
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας πάνω από τον τρέχοντα

en: Switch to workspace below the current workspace
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας κάτω από τον τρέχοντα

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας αριστερά του τρέχοντος

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
el: Αλλαγή στο χώρο εργασίας δεξιά του τρέχοντος

en: System Bell is Audible
el: Το κουδούνι συστήματος είναι ενεργό

en: Take a screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης

en: Take a screenshot of a window
el: Λήψη στιγμιότυπου ενός παραθύρου

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
el: Επικοινωνεί με το Marco για τον τρόπο με τον οποίο θα εφαρμόζεται η οπτική ένδειξη του κουδουνιού συστήματος ή ότι άλλη εφαρμογή έχει χρησιμοποιήσει το οπτικό κουδούνισμα . Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο έγκυρες τιμές "πλήρης οθόνη", που δημιουργεί ένα ασπρόμαυρο φλάς σε πλήρη οθόνη, και  "φλάς-πλαισίου" που δημιουργεί ένα ένα αναβόσβημα του τίτλου της εφαρμογής που έστειλε το κουδούνισμα. Αν η εφαρμογή που έστειλε το κουδούνισμα είναι άγνωστη (όπως συνήθως συμβαίνει για το προεπιλεγμένο "μπιπ συστήματος") αναβοσβήνει η μπάρα τίτλου του εστιασμένου εκείνη τη στιγμή παραθύρου.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
el: Τα κλειδιά /apps/marco/global_keybindings/run_command_N ορίζουν τους συνδυασμούς πλήκτρων που αντιστοιχούν σε αυτές τις εντολές. Πιέζοντας το συνδυασμό για run_command_N θα εκτελείται η εντολή_Ν.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
el: Το κλειδί /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot ορίζει το συνδυασμό πλήκτρων που αντιστοιχεί σε αυτή την εντολή.

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
el: Το κλειδί /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshotορπροσδιορίζει το συνδυασμό πλήκτρων που αντιστοιχεί σε αυτή την εντολή.

en: The name of a workspace.
el: Το όνομα του χώρου εργασίας.

en: The screenshot command
el: Η εντολή λήψης στιγμιότυπου οθόνης

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
el: Το θέμα καθορίζει την εμφάνιση των περιγραμμάτων παραθύρου, μπάρας τίτλου κτλ.

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
el: Η χρονική καθυστέρηση πριν την ανασήκωση ενός παραθύρου αν το auto_raise είναι true. Η καθυστέρηση δίνεται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
el: Η λειτουργία εστίασης παραθύρου ορίζει τον τρόπο που θα ενεργοποιούνται τα παράθυρα. Έχει τρείς πιθανές τιμές: "click" σημαίνει οτι πρέπει να γίνεται κλικ στα παράθυρα για να εστιάζονται, "sloppy" σημαίνει ότι τα παράθυρα εστιάζονται όταν το ποντίκι μπαίνει στο παράθυρο, και "mouse"  σημαίνει ότι τα παράθυρα εστιάζονται όταν το ποντίκι μπαίνει στο παράθυρο και απεστιάζονται όταν φεύγει.

en: The window placement mode indicates how new windows are positioned. "automatic" means the system chooses a location automatically based on the space available on the desktop, or by a simple cascade if there is no space; "pointer" means that new windows are placed according to the mouse pointer position; "manual" means that the user must manually place the new window with the mouse or keyboard.
el: Ο τρόπος τοποθέτησης παράθυρου δείχνει πώς τα νέα παράθυρα τοποθετούνται. "Αυτόματη" σημαίνει ότι το σύστημα επιλέγει μια θέση αυτόματα με βάση το διαθέσιμο χώρο στην επιφάνεια εργασίας, ή με μια απλή αλληλοεπικάλυψη, αν δεν υπάρχει χώρος; "Δείκτης" σημαίνει ότι τα νέα παράθυρα τοποθετούνται ανάλογα με τη θέση του δείκτη του ποντικιού; "Χειροκίνητη" σημαίνει ότι ο χρήστης πρέπει να τοποθετήσει χειροκίνητα το νέο παράθυρο με το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο.

en: The window screenshot command
el: Η εντολή λήψης στιγμιότυπου παραθύρου

en: The wrap style is used to determine how to switch from one workspace to another at the border of the workspace switcher. When set to "no wrap", nothing will happen if you try to switch to a workspace past the border of the workspace switcher. If set to "classic", the old marco behavior is used: the end of one row leads to the beginning of the next and the end of a column leads to the beginning of the next. If set to "toroidal", workspaces are connected like a doughnut: the end of each row leads to its own beginning and the end of each column leads to its own beginning.
el: Το στυλ wrap χρησιμοποιείται για να καθοριστεί πώς να μεταβείτε από ένα χώρο εργασίας στον άλλο στο περίγραμμα της εναλλαγής χώρων εργασίας. Όταν ρυθμιστεί σε "χωρίς περιτύλιγμα», τίποτα δεν θα συμβεί αν προσπαθήσετε να μεταβείτε σε ένα χώρο εργασίας του περιγράμματος της εναλλαγής χώρων εργασίας. Αν οριστεί σε «κλασικό», η παλιά συμπεριφορά Marco χρησιμοποιείται: το τέλος μιας σειράς οδηγεί στην αρχή του επόμενου και το τέλος μιας στήλης οδηγεί στην αρχή του επόμενου. Αν οριστεί σε "σπειροειδές", οι χώροι εργασίας συνδέονται σαν ένα κουλούρι: το τέλος της κάθε γραμμής οδηγεί σε δική του αρχή και το τέλος κάθε στήλης οδηγεί στη δικιά της αρχή.

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
el: Το θέμα περιείχε μια έκφραση που είχε σαν αποτέλεσμα σφάλμα: %s

en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του <tt>%s</tt>:
    
    %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
el: Αυτά τα παράθυρα δεν υποστηρίζουν &quot;αποθήκευση τρέχουσας εγκατάστασης&quot; και θα πρέπει να επανεκκινηθούν στην επόμενη είσοδο από εσάς.

en: This is a sample message in a sample dialog
el: Αυτό είναι ένα κείμενο-παράδειγμα σε ένα παραδειγματικό διάλογο

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
el: Αυτή η επιλογή καθορίζει τα αποτελέσματα του διπλού κλικ στη μπάρα τίτλου. Οι τρέχουσες έγκυρες επιλογές είναι 'εναλλαγή_σκίασης', που θα σκιάζει/αποσκιάζει το παράθυρο, 'εναλλαγή_μεγιστοποίησης' που θα μεγιστοποιεί/απομεγιστοποιεί το παράθυρο, εναλλαγή_μεγιστοποίησης_οριζόντια και εναλλαγή_μεγιστοποίησης_κάθετα που θα μεγιστοποιεί/απομεγιστοποιεί το παράθυρο μόνο σε αυτή την κατεύθυνση, 'ελαχιστοποίηση' που θα ελαχιστοποιεί το παράθυρο, 'σκίαση' που θα τυλίγει το παράθυρο προς τα πάνω, 'μενού' που θα εμφανίζει το μενού του παραθύρου, 'χαμήλωμα' που θα βάζει το παράθυρο πίσω από όλα τα άλλα, και 'καμία' που δεν θα κάνει τίποτα.

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
el: Αυτή η επιλογή καθορίζει τα αποτελέσματα του μεσαίου κλικ στη μπάρα τίτλου. Οι τρέχουσες έγκυρες επιλογές είναι 'εναλλαγή_σκίασης', που θα σκιάζει/αποσκιάζει το παράθυρο, 'εναλλαγή_μεγιστοποίησης' που θα μεγιστοποιεί/απομεγιστοποιεί το παράθυρο, εναλλαγή_μεγιστοποίησης_οριζόντια και εναλλαγή_μεγιστοποίησης_κάθετα που θα μεγιστοποιεί/απομεγιστοποιεί το παράθυρο μόνο σε αυτή την κατεύθυνση, 'ελαχιστοποίηση' που θα ελαχιστοποιεί το παράθυρο, 'σκίαση' που θα τυλίγει το παράθυρο προς τα πάνω, 'μενού' που θα εμφανίζει το μενού του παραθύρου, 'χαμήλωμα' που θα βάζει το παράθυρο πίσω από όλα τα άλλα, και 'καμία' που δεν θα κάνει τίποτα.

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
el: Αυτή η επιλογή καθορίζει τα αποτελέσματα του δεξιού κλικ στη μπάρα τίτλου. Οι τρέχουσες έγκυρες επιλογές είναι 'εναλλαγή_σκίασης', που θα σκιάζει/αποσκιάζει το παράθυρο, 'εναλλαγή_μεγιστοποίησης' που θα μεγιστοποιεί/απομεγιστοποιεί το παράθυρο, εναλλαγή_μεγιστοποίησης_οριζόντια και εναλλαγή_μεγιστοποίησης_κάθετα που θα μεγιστοποιεί/απομεγιστοποιεί το παράθυρο μόνο σε αυτή την κατεύθυνση, 'ελαχιστοποίηση' που θα ελαχιστοποιεί το παράθυρο, 'σκίαση' που θα τυλίγει το παράθυρο προς τα πάνω, 'μενού' που θα εμφανίζει το μενού του παραθύρου, 'χαμήλωμα' που θα βάζει το παράθυρο πίσω από όλα τα άλλα, και 'καμία' που δεν θα κάνει τίποτα.

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
el: Αυτή η επιλογή παρέχει επιπρόσθετο έλεγχο σχετικά με το πώς θα πραγματοποιείται η εστίαση στα νέα παράθυρα. Υπάρχουν δύο δυνατές τιμές. "έξυπνη" που εφαρμόζει την κανονική εστίαση, και "αυστηρή" που έχει ως αποτέλεσμα να μη γίνεται εστίαση στα παράθυρα που δημιουργούνται από το τερματικό.

en: Tile window to east (right) side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στην ανατολική (δεξιά) μεριά της οθόνης

en: Tile window to north-east (top right) corner
el: Παράθυρο πλακιδίων στη βορειοανατολική (πάνω δεξιά) γωνία

en: Tile window to north-east (upper right) corner of screen
el: Παράθυρο πλακιδίων στη βορειοανατολική (πάνω δεξιά) γωνία της οθόνης

en: Tile window to north-west (top left) corner
el: Παράθυρο πλακιδίων στη βορειοδυτική (πάνω αριστερή) γωνία

en: Tile window to north-west (upper left) corner of screen
el: Παράθυρο πλακιδίων στη βορειοδυτική (πάνω αριστερή) γωνία της οθόνης

en: Tile window to south-east (bottom right) corner
el: Παράθυρο πλακιδίων προς τη νοτιοανατολική (κάτω δεξιά) γωνία

en: Tile window to south-east (lower right) corner of screen
el: Παράθυρο πλακιδίων στη νοτιοανατολική (κάτω δεξιά) γωνία της οθόνης

en: Tile window to south-west (bottom left) corner
el: Παράθυρο πλακιδίων στη νοτιοδυτική (κάτω αριστερή) γωνία

en: Tile window to south-west (lower left) corner of screen
el: Παράθυρο πλακιδίων στη νοτιοδυτική (κάτω αριστερή) γωνία της οθόνης

en: Tile window to west (left) side of screen
el: Μετακίνηση παραθύρου στη δυτική (αριστερή) μεριά της οθόνης

en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή κατάστασης πλήρους οθόνης

en: Toggle maximization state
el: Εναλλαγή κατάστασης μεγιστοποίησης

en: Toggle shaded state
el: Εναλλαγή σκιασμένης κατάστασης

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
el: Εναλλαγή αν το παράθυρο θα είναι πάντα ορατό πάνω από τα υπόλοιπα

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
el: Εμφάνιση παραθύρου σε όλους τους χώρους εργασίας ή μόνο σε έναν

en: Torn-off Menu
el: Αποσπώμενο μενού

en: Turn compositing off
el: Απενεργοποίηση compositing

en: Turn compositing on
el: Ενεργοποίηση compositing

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
el: Ενεργοποιεί μια οπτική ένδειξη για το πότε η εφαρμογή ή το σύστημα στέλνει ένα 'κουδούνισμα' ή 'μπιπ'. Είναι χρήσιμο για όσους έχουν προβλήματα ακοής ή για όσους εργάζονται σε θορυβώδες περιβάλλον.

en: Unknown attribute %s on <%s> element
el: Άγνωστο γνώρισμα %s στο στοιχείο <%s>

en: Unknown element %s
el: Άγνωστο στοιχείο %s

en: Unknown function "%s" for button
el: Άγνωστη λειτουργία  "%s" για το κουμπί

en: Unknown position "%s" for frame piece
el: Άγνωστη θέση  "%s" για το κομμάτι πλαισίου

en: Unknown state "%s" for button
el: Άγνωστη κατάσταση "%s" για το κουμπί

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
el: Άγνωστος ορισμός τύπου "%s" στο στοιχείο <%s>

en: Unknown type "%s" on <%s> element
el: Άγνωστος τύπος "%s" στο στοιχείο <%s>

en: Unknown window information request: %d
el: Άγνωστη αίτηση πληροφοριών παραθύρου: %d

en: Unma_ximize
el: Απομεγιστο_ποίηση

en: Unroll Window
el: Ξετύλιγμα παραθύρου

en: Usage: %s
el: Χρήση: %s

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
el: Χρήση: marco-theme-viewer [THEMENAME]

en: Use standard system font in window titles
el: Χρήση κανονικής γραμματοσειράς συστήματος στους τίτλους παραθύρων.

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
el: Οι συνεχείς που ορίζονται από το χρήστη θα πρέπει να ξεκινάνε με κεφαλαίο γράμμα, η "%s" δεν έχει

en: Utility Palette
el: Παλέτα εφαρμογής

en: Visual Bell Type
el: Οπτικό είδος κουδουνιού

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
el: Αν η ανασήκωση θα έχει παρενέργειες στις άλλες δράσεις του χρήστη

en: Whether to display preselected tab window border
el: Είτε για να εμφανίσετε το περίγραμμα της καρτέλα προεπιλεγμένου παραθύρου

en: Whether to enable window tiling
el: Είτε για να ενεργοποιήσετε την πλακάκια παραθύρων

en: Whether to maximize the window when dragged to the top of the screen
el: Είτε πρόκειται να μεγιστοποιήσετε το παράθυρο όταν σύρεται στο επάνω μέρος της οθόνης

en: Whether to resize with the right button
el: Αν θα γίνεται αλλαγή μεγέθους με το δεξί κουμπί

en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
el: Το παράθυρο %s όρισε SM_CLIENT_ID στον εαυτό του, αντί στο παράθυρο του WM_CLIENT_LEADER όπως καθορίζεται στο ICCCM.

en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
el: Το παράθυρο %s  όρισε μια συμβουλή  MWM ότι δεν είναι δυνατή η αλλαγή μεγέθους, αλλά όρισε ελάχιστο μέγεθος  %d x %d και μέγιστο μέγεθος %d x %d; αυτό είναι ακατανόητο.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
el: Το παράθυρο 0x%lx έχει ιδιότητα %s
    η οποία αναμενόταν να έχει τύπο %s μορφή %d
    ενώ στην πραγματικότητα έχει τύπο %s μορφή %d n_items %d
    Αυτό πιθανόν να είναι σφάλμα της εφαρμογής και όχι του διαχειριστή παραθύρων.
    Το παράθυρο έχει τίτλο="%s" class="%s" name="%s"

en: Window Management
el: Διαχείριση παραθύρων

en: Window Menu
el: Μενού παραθύρου

en: Window Title Goes Here
el: Τίτλος παραθύρου εδώ

en: Window focus mode
el: Λειτουργία εστίασης παραθύρου

en: Window manager error:
el: Σφάλμα διαχειριστή παραθύρων:

en: Window manager warning:
el: Προειδοποίηση διαχειριστή παραθύρων:

en: Window manager:
el: Διαχειριστής παραθύρων:

en: Window placement mode
el: Λειτουργία τοποθέτηση παραθύρων

en: Window title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου παραθύρου

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
el: Έχει ορισθεί ήδη ένα στυλ για τον τύπο  παραθύρου  "%s"

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
el: Οι προσωρινές λύσεις για προβληματικές εφαρμογές έχουν απενεργοποιηθεί. Μερικές εφαρμογές μπορεί να μη συμπεριφέρονται σωστά.

en: Workspace %d
el: Χώρος Εργασίας %d

en: Workspace %d%n
el: Χώρος εργασίας %d%n

en: Workspace %s%d
el: Χώρος Εργασίας %s%d

en: Workspace 1_0
el: Χώρος Εργασίας 1_0

en: Workspace wrap style
el: Στυλ εναλλαγής χώρων εργασίας

en: X Display to use
el: X Display για χρήση

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
el: Μπορείτε να επιλέξετε να περιμένετε λίγο για να συνεχίσει, ή να εξαναγκάσετε την εφαρμογή σε πλήρη έξοδο.

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
el: Πρέπει να καθορίσετε ένα παρασκήνιο για να έχει νόημα μια τιμή άλφα

en: _Always on Visible Workspace
el: _Πάντοτε σε ορατό χώρο εργασίας

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Force Quit
el: _Εξαναγκασμός σε τερματισμό

en: _Move
el: _Μετακίνηση

en: _Only on This Workspace
el: Μόνο σε αυ_τό το χώρο εργασίας

en: _Resize
el: Αλλαγή με_γέθους

en: _Unroll
el: _Ξετύλιγμα

en: _Wait
el: _Αναμονή

en: bottom
el: κάτω

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
el: η γεωμετρία πλαισίου δεν έχει καθορίσει "%s" διάσταση

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
el: η γεωμετρία πλαισίου δεν έχει καθορίσει "%s" διάσταση για περίγραμμα "%s"

en: left
el: αριστερά

en: nested <window> tag
el: ενσωματωμένη ετικέτα <window>

en: right
el: δεξιά

en: top
el: επάνω
