mate-desktop 1.25.0 - en to el translation catalogue (273 entries)

en: "Deepness" of the color.
el: "Βάθος" του χρώματος

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
el: Μια '\n' λίστα χωρισμένη σε "name:color' όπως καθορίστηκε από τη ρύθμιση 'gtk-color-scheme'

en: About MATE
el: Περί MATE

en: Allow postponing of breaks
el: Να επιτρέπεται η αναβολή διαλειμμάτων

en: Amount of blue light in the color.
el: Ποσότητα του μπλε φωτός μέσα στο χρώμα.

en: Amount of green light in the color.
el: Ποσότητα του πράσινου φωτός μέσα στο χρώμα.

en: Amount of red light in the color.
el: Ποσότητα του κόκκινου φωτός μέσα στο χρώμα.

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
el: Όρισμα που χρησιμοποιείται για την εκτέλεση προγραμμάτων σε τερματικό που καθορίζονται από το 'exec' key.

en: Bad command (Exec) to launch
el: Εσφαλμένη εντολή (Exec) για εκκίνηση

en: Basename of the default theme used by gtk+.
el: Όνομα βάσης του εξ ορισμού θέματος που χρησιμοποιείται από το gtk+.

en: Beep when a modifier is pressed.
el: Ήχος (μπιπ) όταν πιεστεί ένας τροποποιητής.

en: Break time
el: Ώρα διαλείμματος

en: Brightness of the color.
el: Φωτεινότητα του χρώματος.

en: Browser needs terminal
el: Ο περιηγητής χρειάζεται τερματικό

en: Browser understands remote
el: Ο περιηγητής κατανοεί αποκακρυσμένο

en: Buttons Have Icons
el: Τα κουμπιά διαθέτουν εικονίδια

en: CRTC %d cannot drive output %s
el: Το CRTC %d δεν μπορεί να οδηγήσει την έξοδο %s

en: CRTC %d does not support rotation=%s
el: Το CRTC %d δεν υποστηρίζει περιστροφή=%s

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
el: Το CRTC %d: δοκιμάζει την κατάσταση λειτουργίας %dx%d@%dHz με την έξοδο στα %dx%d@%dHz (επιτυχής %d)

en: Calendar needs terminal
el: Το ημερολόγιο χρειάζεται τερματικό

en: Cancel Button
el: Πλήκτρο Ακύρωσης

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
el: Αδυναμία εύρεσης τερματικού, χρήση του xterm, ακόμα και αν μπορεί να μη δουλέψει

en: Cannot find file '%s'
el: Αδυναμία εύρεσης του αρχείου '%s'

en: Choose colors from the palette or the screen
el: Επιλογή χρωμάτων από παλέτα ή την οθόνη

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
el: Κάντε κλικ στο σταγονόμετρο, έπειτα κάντε κλικ σε ένα χρώμα οπουδήποτε στην οθόνη σας,  για να επιλέξτε το χρώμα αυτό.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
el: Κάντε κλικ σε αυτήν την καταχώριση της παλέτας για να γίνει το τρέχον χρώμα. Για να αλλάξετε αυτή την καταχώρηση, σύρετε ένα δείγμα χρώματος εδώ ή κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε "Αποθήκευση χρώματος εδώ."

en: Color Selection
el: Επιλογή Χρώματος

en: Color Shading Type
el: Τύπος Σκίασης Χρώματος

en: Color Wheel
el: Ρόδα Χρωμάτων

en: Color _name:
el: Όνομα _χρώματος:

en: Color selection dialog
el: Διάλογος επιλογής χρώματος

en: Current Alpha
el: Τρέχον άλφα

en: Current Color
el: Τρέχον χρώμα

en: Cursor Blink
el: Παλλόμενος δρομέας

en: Cursor Blink Time
el: Χρόνος παλμών δρομέα

en: Default browser
el: Προεπιλεγμένος περιηγητής

en: Default browser for all URLs.
el: Προεπιλεγμένος περιηγητής για όλους τους URL.

en: Default calendar
el: Προεπιλεγμένο ημερολόγιο

en: Default calendar application
el: Προεπιλεγμένη εφαρμογή ημερολογίου

en: Default font
el: Προεπιλεγμένη γραμματοσειρά

en: Default mixer device
el: Προεπιλεγμένη συσκευή μίξης ήχου

en: Default mixer tracks
el: Προεπιλεγμένα track μίξης

en: Default tasks
el: Προεπιλεγμένες εργασίες

en: Default tasks application
el: Προεπιλεγμένη εφαρμογή εργασιών

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
el: Καθορίζει τον τρόπο με τον οποίο εμφανίζεται η εικόνα η οποία ορίζεται από το wallpaper_filename. Οι πιθανές τιμές είναι "ταπετσαρία", "κεντραρισμένη", "σε κλίμακα", "τεντωμένη", "σε μεγέθυνση", "εκτεταμένη".

en: Disable URL and MIME type handlers
el: Απενεργοποίηση των χειριστών URL και τύπων MIME

en: Disable all external thumbnailers
el: Απενεργοποίηση όλων των εξωτερικών προγραμμάτων προεπισκόπησης

en: Disable command line
el: Απενεργοποίηση γραμμής εντολών

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
el: Απενεργοποίησε εάν πιεστούν την ίδια στιγμή δύο πλήκτρα.

en: Disable lock screen
el: Απενεργοποίηση κλειδώματος οθόνης

en: Disable log out
el: Απενεργοποίηση αποσύνδεσης

en: Disable print setup
el: Απενεργοποίηση ρυθμίσεων εκτύπωσης

en: Disable printing
el: Απενεργοποίηση εκτύπωσης

en: Disable saving files to disk
el: Απενεργοποίηση αποθήκευσης αρχείων στο δίσκο

en: Disable theme settings
el: Απενεργοποίηση ρυθμίσεων θέματος

en: Disable user switching
el: Απενεργοποίηση εναλλαγής χρήστη

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
el: Να μη γίνεται αποδοχή ενός πλήκτρου αν δεν πατηθεί και κρατηθεί @delay milliseconds

en: Document font
el: Γραμματοσειρά εγγράφου

en: Draw Desktop Background
el: Σχεδίαση παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας

en: Enable Accessibility
el: Ενεργοποίηση Προσιτότητας

en: Enable Animations
el: Ενεργοποίηση Κινουμένων Εικόνων

en: Enable ESD
el: Ενεργοποίηση ESD

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
el: Ενεργοποίηση ολόκληρης της εργαλειοθήκης κινούμενων σχεδίων Gtk

en: Enable sound server startup.
el: Ενεργοποίηση εκκίνησης εξυπηρετητή ήχων.

en: Error reading file '%s': %s
el: Σφάλμα στην ανάγνωση του αρχείου '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
el: Σφάλμα επαναφοράς αρχείου '%s': %s

en: Exec Arguments
el: Ορίσματα εκτέλεσης

en: Fade the background on change
el: Ξεθώριασμα του παρασκηνίου κατά την αλλαγή

en: File '%s' is not a regular file or directory.
el: Το αρχείο '%s' δεν είναι κανονικό αρχείο ή κατάλογος.

en: File Icon Theme
el: Θέμα Εικονιδίου Αρχείου

en: File to use for the background image.
el: Αρχείο που θα χρησιμοποιείται για την εικόνα παρασκηνίου.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
el: Το Gnome 2 ήταν το δημοφιλέστατο περιβάλλον εργασίας για Linux αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο... Το ΜΑΤΕ είναι εδώ για να σας παρέχει το ίδιο γραφικό περιβάλλον!

en: GTK IM Module
el: Άρθρωμα GTK IM

en: GTK IM Preedit Style
el: Στυλ Preedit GTK IM

en: GTK IM Status Style
el: Στυλ κατάστασης GTK IM

en: Gtk+ Theme
el: Θέμα Gtk+

en: HEX String
el: Αλφαριθμητικό HEX

en: Has Opacity Control
el: Διαθέτει έλεγχο αδιαφάνειας

en: Has palette
el: Έχει παλέτα.

en: Have MATE draw the desktop background.
el: Χρήση του MATE για τη σχεδίαση του παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας.

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
el: Χρήση του διαχειριστή αρχείων του MATE (Caja) για τη σχεδίαση εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help Button
el: Πλήκτρο Βοήθειας

en: How long to accelerate in milliseconds
el: Διάρκεια συντόμευσης σε χιλιοστά δευτερολέπτου

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
el: Χιλιοστά δευτερολέπτου που χρειάζονται για τη μετάβαση από το 0 στη μέγιστη ταχύτητα

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
el: Χιλιοστά δευτερολέπτου αναμονής μέχρι την έναρξη της λειτουργίας των πλήκτρων κίνησης ποντικιού

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
el: Αριθμός εικονοστοιχείων ανά δευτερόλεπτο, που θα μετακινούνται στη μέγιστη ταχύτητα.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
el: Πώς να σκιάζεται το χρώμα παρασκηνίου. Οι πιθανές τιμές είναι "οριζόντια διαβάθμιση", "κάθετη διαβάθμιση", και "συμπαγές χρώμα".

en: Icon Theme
el: Θέμα εικονιδίου

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
el: Θέμα εικονιδίου που χρησιμοποιείται για το πίνακα εφαρμογών, το Nαυτίλο κτλ.

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
el: Αν ρυθμιστεί σε "αληθινό", τότε το MATE θα αλλάζει το παρασκήνιο της επιφάνειας εργασίας χρησιμοποιώντας ένα εφέ ξεθωριάσματος.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
el: Αγνόηση πολλαπλών πατημάτων του _ίδιου_ πλήκτρου σε διάστημα @delay χιλιοστών του δευτερολ.

en: Initial delay in milliseconds
el: Αρχική καθυστέρηση σε χιλιοστά του δευτερολέπτου

en: Input feedback sounds
el: Ήχοι ειδοποίησης εισόδου

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
el: Συντόμευση πληκτρολογίου για το άνοιγμα εργαλειοθηκών μενού.

en: Laptop
el: Φορητός υπολογιστής

en: Learn more about MATE
el: Μάθετε περισσότερα για το MATE

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
el: Αριστερό ή πάνω χρώμα κατά τη σχεδίαση διαβαθμίσεων, ή το συμπαγές χρώμα.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
el: Διάρκεια του κύκλου εναλλαγής παλμού δρομέα σε χιλιοστά δευτερολ.

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
el: Μια λίστα εφαρμογών βοηθητικής τεχνολογίας που θα εκκινούνται μαζί με την εκκίνηση της επιφάνειας εργασίας του MATE

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
el: Λίστα mime-type για την οποία θα απενεργοποιούνται εξωτερικά προγράμματα μικρογραφιών

en: List of symbolic names and color equivalents
el: Λίστα με συμβολικά ονόματα και ισοδύναμα χρώματα

en: MATE Color Selection
el: Επιλογή χρωμάτων MATE

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
el: Το MATE περιέχει ότι χρειάζεστε στον υπολογιστή σας, συμπεριλαμβαμένων των διαχειρηστή αρχείων, προβολέα κειμένων, menus και πολλές εφαρμογές.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
el: Το MATE είναι ένα ελεύθερο, εύχρηστο, προσβάσιμο γραφικό περιβάλλον για την οικογένεια των λειτουργικών συστημάτων Unix.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
el: Το MATE είναι η συνέχεια του GNOME 2. Εκατοντάδες άνθρωποι έχουν συνεισφέρει κώδικα στο GNOME από τότε που ξεκίνησε, το 1997. Πολλοί περισσότεροι έχουν συνεισφέρει σε άλλους σημαντικούς τομείς όπως μεταφράσεις, τεκμηριώσεις και διασφάλιση ποιότητας.

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
el: Το MATE προσφέρει αισθητική και ελκυστική επιφάνεια εργασίας σε χρήστες Linux χρησιμοποιηόντας παραδοσιακές μεταφορές.

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
el: Να εκκινήσει το MATE την προτεινόμενη εφαρμογή βοηθητικής τεχνολογίας κινητικότητας κατά τη σύνδεση στο σύστημα.

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
el: Να εκκινήσει το MATE την προτεινόμενη εφαρμογή βοηθητικής τεχνολογίας όρασης κατά τη σύνδεση στο σύστημα

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
el: Μέγιστος χρόνος διατήρησης μικρογραφιών στη μνήμη, σε ημέρες. Επιλέξτε -1 για να απενεργοποιήσετε την εκκαθάριση.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
el: Μέγιστο μέγεθος μικρογραφιών, σε megabyte. Επιλέξτε -1 για να απενεργοποιήσετε την εκκαθάριση.

en: Menubar Detachable
el: Αποσπώμενη μπάρα μενού

en: Menubar accelerator
el: Συντόμευση μενού

en: Menus Have Icons
el: Τα μενού έχουν εικονίδια

en: Menus Have Tearoff
el: Τα μενού είναι αποσπώμενα

en: Minimum interval in milliseconds
el: Ελάχιστο διάστημα σε χιλιοστά του δευτερολέπτου

en: Mirror Screens
el: Καθρεπτισμός οθονών

en: Module for GtkFileChooser
el: Λειτουργικό στοιχείο για GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
el: Άρθρωμα για χρήση ως μοντέλο αρχείου συστήματος για το γραφικό συστατικό GtkFileChooser . Οι πιθανές τιμές είναι "gio" και "gtk+".

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Monospace font
el: Γραμματοσειρά Monospace

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
el: Όνομα γραμματοσειράς Monospace (σταθερού-πλάτους) για χρήση σε τοποθεσίες όπως τερματικά.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
el: Όνομα της μεθόδου εισαγωγής GTK+ Preedit Style που χρησιμοποιείται από το gtk+.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
el: Όνομα της μεθόδου εισαγωγής GTK+ Status Style που χρησιμοποείται από το gtk+.

en: Name of the default font used by gtk+.
el: Όνομα της προεπιλεγμένης γραμματοσειράς για χρήση από το gtk+.

en: Name of the default font used for reading documents.
el: Όνομα της προεπιλεγμένης γραμματοσειράς για χρήση στην ανάγνωση εγγράφων.

en: Name of the input method module used by GTK+.
el: Όνομα της μεθόδου εισαγωγής που χρησιμοποιείται από το GTK+.

en: No URL to launch
el: Δεν υπάρχει URL προς εκκίνηση

en: No command (Exec) to launch
el: Δεν υπάρχει εντολή (Exec) για εκκίνηση

en: No filename to save to
el: Δεν υπάρχει όνομα αρχείου για την αποθήκευση

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
el: Αριθμός λεπτών πληκτρολόγησης πριν την έναρξη διαλείμματος.

en: Number of minutes that the typing break should last.
el: Αριθμός λεπτών που διαρκεί το διάλειμμα πληκτρολόγησης.

en: OK Button
el: Πλήκτρο OK

en: Only show mnemonics on when the Alt key is pressed
el: Να δείχνουν μόνο μνημονικά όταν πατηθεί το πλήκτρο Alt

en: Op_acity:
el: Δια_φάνεια:

en: Opacity with which to draw the background picture.
el: Αδιαφάνεια με την οποία θα σχεδιάζεται η εικόνα παρασκηνίου.

en: Pick a Color
el: Επιλέξτε ένα χρώμα

en: Picture Filename
el: Όνομα αρχείου Εικόνας

en: Picture Opacity
el: Αδιαφάνεια Εικόνας

en: Picture Options
el: Επιλογές Εικόνας

en: Pixels per seconds
el: Εικονοστοιχεία ανά δευτερόλεπτα

en: Position on the color wheel.
el: Θέση της ρόδας χρώματος.

en: Preferred Mobility assistive technology application
el: Προτεινόμενη εφαρμογή βοηθητικής τεχνολογίας κινητικότητας

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
el: Προτεινόμενη εφαρμογή βοηθητικής τεχνολογίας κινητικότητας για χρήση στη σύνδεση στο σύστημα, σε μενού ή στη γραμμή εντολής.

en: Preferred Visual assistive technology application
el: Προτεινόμενη εφαρμογή βοηθητικής τεχνολογίας όρασης

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
el: Προτεινόμενη εφαρμογή βοηθητικής τεχνολογίας όρασης για χρήση στη σύνδεση στο σύστημα, σε μενού ή στη γραμμή εντολής

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
el: Να εμποδίζεται οι εκτέλεση εφαρμογών χειριστών URL ή τύπων MIME.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
el: Αποτρέπει την πρόσβαση από το χρήστη στο τερματικό ή καθορίζει την εκτέλεση μιας συγκεκριμένης εντολής. Για παράδειγμα, αυτό δεν θα επιτρέπει την πρόσβαση στο διάλογο του πίνακα εφαρμογών "Εκτέλεση εφαρμογής".

en: Prevent the user from changing theme settings.
el: Απαγόρευσε στον χρήστη να αλλάξει τις ρυθμίσεις θέματος.

en: Prevent the user from locking the screen.
el: Αποτροπή του χρήστη να κλειδώσει την οθόνη.

en: Prevent the user from logging out.
el: Αποτρέπει τον χρήστη από αποσύνδεση.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
el: Δεν επιτρέπει στο χρήστη να τροποποιήσει τις ρυθμίσεις εκτύπωσης. Για παράδειγμα αυτό θα αποτρέψει την πρόσβαση στους διαλόγους "Διαμόρφωση εκτύπωσης" σε όλες τις εφαρμογές.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
el: Δεν επιτρέπει στο χρήστη να εκτυπώσει. Για παράδειγμα αυτό θα αποτρέψει την πρόσβαση στους διαλόγους "Εκτύπωση" σε όλες τις εφαρμογές.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
el: Δεν επιτρέπει στο χρήστη την αποθήκευση αρχείων στο δίσκο. Για παράδειγμα αυτό θα  αποτρέψει την  πρόσβαση στους διαλόγους "Αποθήκευση ως" σε όλες τις εφαρμογές.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
el: Αποτροπή του χρήστη να εναλλάσσει σε άλλο λογαριασμό όταν έχει ενεργή συνεδρία

en: Primary Color
el: Πρωτεύον Χρώμα

en: RANDR extension is not present
el: Η επέκταση RANDR δεν υπάρχει

en: Received invalid color data
el: Ελήφθησαν μη έγκυρα δεδομένα χρώματος

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
el: Δεξιό ή κάτω χρώμα κατά τη σχεδίαση διαβαθμίσεων, δε χρησιμοποιείται για συμπαγές χρώμα.

en: Secondary Color
el: Δευτερεύον Χρώμα

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
el: Επιλέξτε το χρώμα που επιθυμείτε από τον εξωτερικό δακτύλιο. Επιλέξτε την σκοτεινότητα ή φωτεινότητα του χρώματος από το εσωτερικό τρίγωνο.

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
el: Ορισμός σε true για την απενεργοποίηση όλων των εξωτερικών προγραμμάτων προεπισκόπησης ανεξάρτητα από το αν είναι απενεργοποιημένα ή ενεργοποιημένα.

en: Show Desktop Icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων επιφάνειας εργασίας

en: Show the 'Input Methods' menu
el: Εμφάνιση του μενού 'Μέθοδοι Εισαγωγής'

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
el: Προβολή του μενού 'Unicode Control Character'

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
el: Μέγεθος των εικονιδίων στις εργαλειοθήκες, είτε "small-toolbar" ή "large-toolbar".

en: Sound theme name
el: Όνομα θέματος ήχων

en: Sounds for events
el: Ήχοι για συμβάντα

en: Start preferred Mobility assistive technology application
el: Εκκίνηση της προτεινόμενης εφαρμογής βοηθητικής τεχνολογίας κινητικότητας

en: Start preferred Visual assistive technology application
el: Εκκίνηση της προτεινόμενης εφαρμογής βοηθητικής τεχνολογίας όρασης

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Startup Assistive Technology Applications
el: Εκκίνηση Εφαρμογών Βοηθητικής Τεχνολογίας

en: Status Bar on Right
el: Γραμμή κατάστασης στα δεξιά

en: Tasks needs terminal
el: Εργασίες που χρειάζονται τερματικό

en: Terminal application
el: Εφαρμογή τερματικού

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
el: Πρόγραμμα τερματικού που χρησιμοποιείται κατά την εκκίνηση εφαρμογών που το απαιτούν.

en: The OK button of the dialog.
el: Το πλήκτρο OK του διαλόγου.

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
el: Θέμα ήχων XDG για τους ήχους συμβάντων.

en: The cancel button of the dialog.
el: Το πλήκτρο ακύρωσης του διαλόγου.

en: The color selection embedded in the dialog.
el: Η επιλογή χρώματος ενσωματωμένη στο διάλογο.

en: The color you've chosen.
el: Το χρώμα που επιλέξατε.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
el: Το χρώμα που έχεις επιλέξει. Μπορείς να σύρεις αυτό το χρώμα σε μία καταχώριση παλέττας ώστε να το σώσεις για το μέλλον.

en: The current color
el: Τρέχον χρώμα

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
el: Η τρέχουσα τιμή αδιαφάνειας (0 πλήρης διαφάνεια, 65535 πλήρης αδιαφάνεια)

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
el: Η προεπιλεγμένη συσκευή μίξης ήχου για χρήση από τις συντομεύσεις πλήκτρων πολυμέσων.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
el: Τα προεπιλεγμένα track μίξης για χρήση από τις συντομεύσεις πλήκτρων πολυμέσων.

en: The help button of the dialog.
el: Το πλήκτρο βοήθειας του διαλόγου.

en: The hexadecimal string of current color
el: Η δεκαεξαδική αλφαριθμητική συμβολοσειρά του τρέχοντος χρώματος

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
el: Το όνομα "MATE" προέρχεται από το φυτό maté, ένα είδος της υποτροπικής Ν. Αμερικής.  Τα φύλλα του περιέχουν καφεΐνη και χρησιμοποιείται για την δημιουργία αφεψιμάτων με το όνομα mate.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
el: Το προηγουμένως επιλεγμένο χρώμα, για σύγκριση με το χρώμα που επιλέγεις τώρα.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
el: Το προηγουμένως επιλεγέν χρώμα για σύγκριση με το χρώμα που τώρα επιλέγετε. Μπορείτε να σύρετε αυτό το χρώμα σε κάποια θέση της παλέτας, είτε να επιλέξετε αυτό το χρώμα ως τρέχον σέρνοντάς το στο άλλο χρωματικό δείγμα παραδίπλα.

en: The selected color
el: Το επιλεγμένο χρώμα

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
el: Η επιλεγμένη τιμή αδιαφάνειας (0 πλήρης διαφάνεια, 65535 πλήρης αδιαφάνεια)

en: The title of the color selection dialog
el: Ο τίτλος του διαλόγου επιλογής χρώματος

en: Theme used for displaying file icons.
el: Θέμα που χρησιμοποιείται για την προβολή εικονιδίων αρχείων.

en: This setting determines where application menu will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.
el: Αυτή η ρύθμιση καθορίζει από πού εμφανίζεται το μενού εφαρμογών - σε ένα παράθυρο ή σε ένα πίνακα με το πρωτόκολλο του MenuModel. Δείτε το https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-app-menu.

en: This setting determines where window menubars will be displayed - in a window or on a panel with MenuModel protocol. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.
el: Αυτή η ρύθμιση καθορίζει το πού θα εμφανίζονται τα μενού παραθύρων - σε ένα παράθυρο ή σε ένα πλαίσιο με το πρωτόκολλο του MenuModel. Δείτε το https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-shell-shows-menubar.

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
el: Με αυτή την επιλογή διαπιστώνεται ποια κουμπιά θα πρέπει να τοποθετηθούν στη γραμμή τίτλου, από την πλευρά της διακόσμησης παραθύρων του πελάτη, και εάν θα πρέπει να τοποθετηθούν αριστερά ή δεξιά. Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
el: Δεν θα δημιουργούνται μικρογραφίες για αρχεία των οποίων το mime-type περιέχεται στη λίστα.

en: Title
el: Τίτλος

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
el: Διαρρύθμιση για διακόσμηση παραθύρων με διάταξη του GTK3 client-side

en: Toolbar Detachable
el: Αποσπώμενη εργαλειοθήκη

en: Toolbar Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίου εργαλειοθήκης

en: Toolbar Style
el: Στυλ Εργαλειοθήκης

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
el: Στυλ εργαλειοθήκης. Οι έγκυρες τιμές είναι "both", "both_horiz", "icons", και "text"

en: Transparency of the color.
el: Διαφάνεια χρώματος

en: Trying modes for CRTC %d
el: Δοκιμή καταστάσεων λειτουργίας για το CRTC %d

en: Type time
el: Χρόνος πληκτρολόγησης

en: Unknown encoding of: %s
el: Άγνωστη κωδικοποίηση: %s

en: Unspecified
el: Ακαθόριστο

en: Use Custom Font
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς

en: Use GTK3 header bar
el: Χρησιμοποιήστε την μπάρα GTK3

en: Use GTK3 overlay scrolling
el: Χρησιμοποιήστε την κυλουμενη επικάλυψη GTK3

en: Use a global menubar for displaying application menus
el: Χρησιμοποιήστε ένα παγκόσμιο μενού για την εμφάνιση μενού εφαρμογών

en: Use a global menubar for displaying window menubars
el: Χρησιμοποιήστε ένα παγκόσμιο μενού για την εμφάνιση των μενού παραθύρων

en: Use alpha
el: Χρήση έκδοσης alpha

en: Whether Applications should have accessibility support.
el: Αν οι εφαρμογές θα υποστηρίζουν προσιτότητα.

en: Whether a palette should be used
el: Όταν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μία παλέττα

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
el: Αν θα εμφανίζονται οι κινούμενες εικόνες. Σημείωση: Αυτό είναι ένα γενικό κλειδί, αλλάζει τη συμπεριφορά του διαχειριστή παραθύρων, του πίνακα εφαρμογών κτλ.

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
el: Αν ενσωματωμένα κυλουμενα παράθυρα GTK+ θα χρησιμοποιήσουν επικαλυμμένη  κύλιση. Η επικαλυμμένη κύλιση κρύβει και μικραίνει το μέγεθος της μπάρας κύλισης μέχρι να επικεντρωθεί.

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
el: Είτε ενσωματωμένοι διάλογοι GTK+ όπως το πρόγραμμα επιλογής αρχείων, το πρόγραμμα επιλογής χρωμάτων ή το πρόγραμμα επιλογής γραμματοσειράς θα χρησιμοποιήσει την μπάρα εργαλείων στην κορυφή για να δείξει τις μικροεφαρμογές ενεργειών, ή μια περιοχή ενεργειών στο τέλος. Αυτή η επιλογή δεν επηρεάζει τους προσαρμοσμένους διαλόγους χρησιμοποιώντας το GtkDialog άμεσα, ή με μηνύματα διαλόγων.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
el: Αν τα κουμπιά θα εμφανίζουν εικονίδιο δίπλα στο κείμενό τους.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
el: Αν τα μενού θα εμφανίζουν ένα εικονίδιο δίπλα στην καταχώρηση μενού.

en: Whether menus should have a tearoff.
el: Αν τα μενού θα πρέπει να έχουν tearoff

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the Alt key.
el: Αν θα πρέπει μνημονικά να εμφανίζονται αυτόματα ή και να κρύβονται όταν ο χρήστης πατήσει το πλήκτρο Alt.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
el: Αν το κλείδωμα πληκτρολογίου θα είναι ενεργοποιημένο ή όχι

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
el: ν το κλείδωμα πληκτρολογίου θα είναι ενεργοποιημένο ή όχι.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
el: Αν θα αναβάλλεται ή όχι η οθόνη διαλείμματος πληκτρολόγησης.

en: Whether or not to give the color an alpha value
el: Εάν ή δεν θα δοθεί χρώμα στην τιμή άλφα

en: Whether the color selector should allow setting opacity
el: Εάν ο επιλογέας χρώματος θα επιτρέπει τον ορισμό της αδιαφάνειας

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
el: Αν τα μενού περιεχομένων των προβολών καταχωρίσεων και κειμένου θα προσφέρουν τη δυνατότητα αλλαγής της μεθόδου εισαγωγής.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
el: Αν τα μενού περιεχομένων των προβολών καταχωρίσεων και κειμένου θα προσφέρουν τη δυνατότητα εισαγωγής control characters.

en: Whether the cursor should blink.
el: Αν θα πάλλεται ο δρομέας.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
el: Αν ο προεπιλεγμένος περιηγητής χρειάζεται τερματικό για να εκτελεσθεί.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
el: Αν ο προεπιλεγμένος περιηγητής κατανοεί το netscape remote.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
el: Αν η προεπιλεγμένη εφαρμογή ημερολογίου χρειάζεται ένα τερματικό για να εκτελεσθεί

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
el: Αν η προεπιλεγμένη εφαρμογή εργασιών χρειάζεται τερματικό για να εκτελεσθεί

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
el: Αν ο χρήστης θα  μπορεί να αποσπά τα μενού και να τα μετακινεί τριγύρω.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
el: Αν ο χρήστης θα  μπορεί να αποσπά τις εργαλειοθήκες και να τις μετακινεί τριγύρω.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
el: Αν θα εμφανίζεται στα δεξιά μετρητής γραμμής κατάστασης

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένες οι κινούμενες εικόνες σε όλη την εργαλειοθήκη.

en: Whether to play sounds on input events.
el: Αν θα αναπαράγονται ήχοι για συμβάντα εισόδου.

en: Whether to play sounds on user events.
el: Αν θα αναπαράγονται ήχοι στα γεγονότα χρήστη.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
el: Αν θα χρησιμοποιείται προσαρμοσμένη γραμματοσειρά από τις εφαρμογές gtk+.

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
el: Εισαγάγετε δεκαεξαδική τιμή χρώματος γραφής HTML, ή απλώς ένα όνομα χρώματος όπως για παράδειγμα 'πορτοκαλί' σε αυτή την καταχώριση.

en: _Blue:
el: _Μπλέ:

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Green:
el: _Πράσινο:

en: _Hue:
el: _Απόχρωση:

en: _Palette:
el: _Παλέτα:

en: _Red:
el: _Κόκκινο:

en: _Saturation:
el: _Κορεσμός:

en: _Save color here
el: _Αποθήκευσης χρώματος εδώ

en: _Value:
el: _Τιμή:

en: cannot clone to output %s
el: αδυναμία κλωνοποίησης στην έξοδο %s

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
el: αδύνατη η αντιστοίχιση CRTC σε εξόδους
    %s

en: could not get information about CRTC %d
el: Αδυναμία εύρεσης πληροφοριών για το CRTC %d

en: could not get information about output %d
el: Αδυναμία εύρεσης πληροφοριών για την έξοδο %d

en: could not get the range of screen sizes
el: αδύνατη η λήψη του εύρους των μεγεθών οθόνης

en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
el: αδυναμία λήψης των πηγών οθόνης (CRTCs, outputs, modes)

en: could not set the configuration for CRTC %d
el: αδύνατη η ρύθμιση του CRTC %d

en: minimum interval in milliseconds
el: ελάχιστο διάστημα σε χιλιοστά του δευτερολέπτου

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
el: καμία από τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις οθόνης δεν ταίριαζε με την ενεργή ρύθμιση

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
el: καμμία από τις επιλεγμένες καταστάσεις λειτουργίας δεν ήταν συμβατή με τις δυνατές καταστάσεις:
    %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
el: η έξοδος %s δεν έχει τις ίδιες παραμέτρους όπως μια άλλη κλωνοποιημένη έξοδος:
    υπάρχουσα κατάσταση = %d, νέα κατάσταση = %d
    υπάρχουσες συντεταγμένες =  (%d, %d), νέες συντεταγμένες = (%d, %d)
    υπάρχουσα περιστροφή = %s, νέα περιστροφή = %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
el: η έξοδος %s δεν υποστηρίζει την κατάσταση λειτουργίας %dx%d@%dHz

en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
el: η ζητούμενη θέση/μέγεθος για το CRTC %d είναι έξω από το επιτρεπτό όριο. θέση=(%d, %d), μέγεθος=(%d, %d), μέγιστο=(%d, %d)

en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
el: το απαιτούμενο εικονικό μέγεθος δεν ταιριάζει με το διαθέσιμο μέγεθος=(%d, %d), ελάχιστο=(%d, %d), μέγιστο=(%d, %d)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
el: Μη χειριζόμενο σφάλμα X κατά τη λήψη του εύρους οθόνης
