mate-settings-daemon 1.26.0 - en to el translation catalogue (272 entries)

en: 0 thru 3, 0 is inactive, 1-3 is button to emulate
el: ο έως 3, 0 είναι αδρανή, 1-3 είναι κουμπί προς εξομοίωση

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
el: Πολλαπλασιαστής συντομεύσεως για τη κίνηση του ποντικιού. Η τιμή -1 είναι η προεπιλεγμένη από το σύστημα.

en: Acceleration multiplier for touchpad motion. A value of -1 is the system default.
el: Πολλαπλασιαστής επιτάχυνσης για τη κίνηση του χειρισμού αφής. Η τιμή -1 είναι η προεπιλεγμένη από το σύστημα.

en: Accessibility
el: Προσιτότητα

en: Accessibility Keyboard
el: Προσιτότητα πληκτρολογίου

en: Accessibility keyboard plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία προσιτότητας πληκτρολογίου

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activation of this plugin
el: Ενεργοποίηση του πρόσθετου

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία παρασκηνίου

en: Binding to eject an optical disc.
el: Συνδυασμός για αποβολή ενός οπτικού δίσκου.

en: Binding to enable or disable the touchpad.
el: Συνδυασμός για την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση της πινακίδας αφής

en: Binding to launch the calculator.
el: Συνδυασμός για εκκίνηση αριθμομηχανής

en: Binding to launch the email client.
el: Συνδυασμός για την εκκίνηση της εφαρμογής ηλ.αλληλογραφίας

en: Binding to launch the help browser.
el: Συνδυασμός για εκκίνηση περιηγητή βοήθειας

en: Binding to launch the media player.
el: Συνδυασμός για την εκκίνηση του media player.

en: Binding to launch the search tool.
el: Συνδυασμός για την εκκίνηση του εργαλείου αναζήτησης

en: Binding to launch the web browser.
el: Συνδυασμός για εκκίνηση περιηγητή ιστοσελίδων

en: Binding to lock the screen.
el: Συνδυασμός για το κλείδωμα της οθόνης

en: Binding to log out.
el: Συνδυασμός για την αποσύνδεση χρήστη.

en: Binding to lower the system volume.
el: Συνδυασμός για την μείωση του ήχου συστήματος.

en: Binding to mute the system volume.
el: Συνδυασμός για την σίγαση του ήχου συστήματος.

en: Binding to open the Home folder.
el: Συνδυασμός για το άνοιγμα του Αρχικού καταλόγου

en: Binding to pause playback.
el: Συνδυασμός για την παύση αναπαραγωγής

en: Binding to raise the system volume.
el: Συνδυασμός για την αύξηση της έντασης του ήχου συστήματος

en: Binding to show the on-screen keyboard
el: Συνδυασμός εμφάνισης του πληκτρολογίου οθόνης.

en: Binding to show the screen magnifier
el: Συνδυασμός για εμφάνιση του μεγεθυντή.

en: Binding to shut down.
el: Συνδυασμός για τερματισμό λειτουργίας

en: Binding to skip to next track.
el: Συνδυασμός για παράκαμψη σε επόμενο κομμάτι

en: Binding to skip to previous track.
el: Συνδυασμός για παράκαμψη σε προηγούμενο κομμάτι

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
el: Συνδυασμός για την εκκίνηση της αναπαραγωγής (ή εναλλαγή ανάμεσα σε αναπαραγωγή/παύση).

en: Binding to start the screen reader
el: Συνδυασμός για εκκίνηση του αναγνώστη οθόνης.

en: Binding to stop playback.
el: Συνδυασμός για την παύση της αναπαραγωγής

en: Cannot determine user's home directory
el: Δεν είναι δυνατός ο εντοπισμός του αρχικού καταλόγου χρήστη

en: Change system time
el: Αλλαγή ώρας συστήματος

en: Change system time zone
el: Αλλαγή χρονικής ζώνης συστήματος

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Clipboard plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία προχείρου

en: Configure display settings
el: Ρύθμιση οθόνης

en: Configure hardware clock
el: Διαμόρφωση ρολογιού υπολογιστή

en: Could not apply the stored configuration for monitors
el: Αδυναμία εφαρμογής των αποθηκευμένων ρυθμίσεων για τις οθόνες

en: Could not enable mouse accessibility features
el: Αδυναμία ενεργοποίησης χαρακτηριστικών προσιτότητας ποντικιού

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
el: Αδυναμία λήψης προεπιλεγμένου τερματικού. Βεβαιωθείτε ότι έχει ορισθεί η εντολή προεπιλεγμένου τερματικού και ότι δείχνει σε έγκυρη εφαρμογή.

en: Could not refresh the screen information: %s
el: Αδυναμία ανανέωσης των πληροφοριών οθόνης: %s

en: Could not restore the display's configuration
el: Αδυναμία επαναφοράς των ρυθμίσεων της οθόνης

en: Could not restore the display's configuration from a backup
el: Αδυναμία επαναφοράς των ρυθμίσεων της οθόνης από αντίγραφο ασφαλείας

en: Could not save monitor configuration
el: Αδυναμία αποθήκευσης των ρυθμίσεων της οθόνης

en: Could not switch the monitor configuration
el: Αδυναμία αλλαγής των ρυθμίσεων της οθόνης

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
el: Αδυναμία εκτέλεσης εντολής: %s
    Βεβαιωθείτε ότι είναι μια έγκυρη εντολή.

en: Cursor size
el: Μέγεθος δρομέα

en: Cursor theme
el: Θέμα δρομέα

en: Cursor theme name.
el: Όνομα θέμα δρομέα

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Disable touchpad while typing
el: Απενεργοποίηση πινακίδας αφής κατά την πληκτρολόγηση

en: Distance before a drag is started.
el: Απόσταση πριν από την έναρξη συρσίματος.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
el: Απόσταση σε εικονοστοιχεία την οποία θα πρέπει να διανύσει ο δρομέας πριν να ενεργοποιηθεί η κίνηση συντόμευσης του ποντικιού. Η τιμή -1 είναι η προεπιλεγμένη από το σύστημα.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated touchpad motion is activated. A value of -1 is the system default.
el: Απόσταση σε εικονοστοιχεία την οποία θα πρέπει να διανύσει ο δρομέας πριν την επιτάχυνση της κίνησης του χειρισμού αφής. Η τιμή -1 είναι η προεπιλεγμένη από το σύστημα.

en: Do not touch monitor configuration
el: Μην πειράξετε τις ρυθμίσεις οθονών

en: Do you want to activate Slow Keys?
el: Θέλετε να ενεργοποίησετε τα Αργά πλήκτρα;

en: Do you want to activate Sticky Keys?
el: Θέλετε να ενεργοποιήσετε τα Sticky Keys;

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
el: Θέλετε να απενεργοποιήσετε τα Αργά πλήκτρα;

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
el: Θέλετε να απενεργοποιήσετε τα Sticky Keys;

en: Do_n't activate
el: Να _μην γίνει ενεργοποίηση

en: Do_n't deactivate
el: Να _μην γίνει απενεργοποίηση

en: Does the display look OK?
el: Είναι ικανοποιητική η εμφάνιση της οθόνης;

en: Don't activate
el: Να μην γίνει ενεργοποίηση

en: Don't become a daemon
el: Να μη γίνει daemon

en: Don't deactivate
el: Να μην γίνει απενεργοποίηση

en: Don't show any warnings again
el: Να μην εμφανιστούν ξανά προειδοποιήσεις

en: Don't show any warnings again for this file system
el: Να μην εμφανιστούν ξανά προειδοποιήσεις για αυτό το σύστημα αρχείων

en: Double Click Time
el: Χρόνος διπλού κλικ

en: Drag Threshold
el: Κατώφλι drag

en: Dummy
el: Ψεύτικη

en: Dummy plugin
el: Ψεύτικη πρόσθετη λειτουργία

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμάτων

en: Empty all of the items from the trash?
el: Άδειασμα όλων των αντικειμένων από τον κάδο;

en: Emptying the trash
el: Άδειασμα των απορριμμάτων

en: Enable debugging code
el: Ενεργοποίηση κώδικα αποσφαλμάτωσης

en: Enable horizontal edge scrolling
el: Ενεργοποίηση οριζόντιας κύλισης ακρών

en: Enable horizontal two-finger scrolling
el: Ενεργοποίηση οριζόντιας κύλισης με δυο δάκτυλα

en: Enable mouse clicks with touchpad
el: Ενεργοποίηση κλικ ποντικιού με την πινακίδα αφής

en: Enable three-finger button-click emulation
el: Ενεργοποίηση κουμπιού εξομοίωσης τριών δακτύλων

en: Enable touchpad
el: Ενεργοποιήση πινακίδας αφής

en: Enable vertical edge scrolling
el: Ενεργοποίηση κάθετης κύλισης άκρών

en: Enable vertical two-finger scrolling
el: Ενεργοποίηση κάθετης κύλισης με δυο δάκτυλα

en: Enabled two-finger button-click emulation
el: Ενεργοποιήθηκε το κουμπί εξομοίωση δύο δακτύλων

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
el: Ενεργοποιεί την μίμηση του μεσαίου κουμπιού του ποντικού μέσω του ταυτόχρονου πατήματος του δεξιού και του αριστερού κουμπιού στο ποντίκι.

en: Enhance _contrast in colors
el: Αύξηση αντί_θεσης στα χρώματα

en: Error activating XKB configuration.
    It can happen under various circumstances:
     • a bug in libxklavier library
     • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
     • X server with incompatible libxkbfile implementation
    
    X server version data:
    %s
    %d
    If you report this situation as a bug, please include:
     • The result of <b>%s</b>
     • The result of <b>%s</b>
el: Σφάλμα στην ενεργοποίηση των ρυθμίσεων του XKB.
    Μπορεί να συμβεί κάτω από διάφορες περιστάσεις:
    - κάποιο σφάλμα στη βιβλιοθήκη libxklavier
    - κάποιο σφάλμα στον κώδικα διακομιστή X (xkbcomp, xmodmap utilities)
    - διακομιστής X με ασύμβατη υλοποίηση του libxkbfile
    
    στοιχεία έκδοσης του διακομιστή X:
    %s
    %d
    Εάν αναφέρεται αυτήν την κατάσταση ως σφάλμα κώδικα, παρακαλώ συμπεριλάβετε και τα εξής:
    - Το αποτέλεσμα του <b>%s</b>
    - Το αποτέλεσμα του <b>%s</b>

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
el: Σφάλμα κατα την προσπάθεια εκτέλεσης (%s)
    που συνδέεται με το κλειδί (%s)

en: Examine…
el: Εξέταση…

en: Exit after a time (for debugging)
el: Έξοδος μετά από ένα χρονικό διάστημα (για αποσφαλμάτωση)

en: File for default configuration for RandR
el: Αρχείο προεπιλεγμένης διαμόρφωσης του RandR

en: File name of the bell sound to be played.
el: Όνομα αρχείου του ήχου καμπάνας που θα αναπαράγεται.

en: Free percentage notify threshold
el: Κατώφλι ενημέρωσης για ελεύθερο χώρο σε ποσοστό

en: Free space no notify threshold
el: Κατώφλι μη ενημέρωσης για ελεύθερο χώρο

en: From:
el: Από:

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
el: Επισημαίνει την τρέχουσα θέση του δρομέα όταν έχει πατηθεί και απελευθερωθεί το πλήκτρο Control.

en: Hinting
el: Εξομάλυνση

en: Home folder
el: Αρχικός φάκελος

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
el: Αν αδειάσετε τα απορρίμματα, τα αντικείμενα θα διαγραφούν μόνιμα. Σημειώστε ότι μπορείτε να τα διαγράψετε και το καθένα ξεχωριστά.

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Key binding (%s) is incomplete
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων (%s) δεν είναι ολοκληρωμένος

en: Key binding (%s) is invalid
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων (%s) δεν είναι έγκυρος

en: Keybindings
el: Συνδυασμοί πλήκτρων

en: Keybindings plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία συνδυασμού πλήκτρων

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Keyboard Bell Custom Filename
el: Όνομα αρχείου προσαρμοσμένου ήχου πληκτρολογίου

en: Keyboard _Preferences
el: Προτιμήσεις πληκτρολογίου

en: Keyboard plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία πληκτρολογίου

en: Launch calculator
el: Εκκίνηση αριθμομηχανής

en: Launch email client
el: Εκκίνηση εφαρμογής ηλ.αλληλογραφίας

en: Launch help browser
el: Εκκίνηση περιηγητή βοήθειας

en: Launch media player
el: Εκκίνηση Media player

en: Launch web browser
el: Εκκίνηση περιηγητή ιστοσελίδων

en: Left
el: Αριστερά

en: Length of a double click.
el: Διάρκεια διπλού κλικ.

en: Locate Pointer
el: Εντοπισμός δείκτη

en: Lock screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Low Disk Space
el: Λίγος χώρος στο δίσκο

en: MATE Settings Daemon
el: Δαίμονας ρυθμίσεων MATE

en: Make _text larger and easier to read
el: Μεγέθυνση _κειμένου για εύκολη ανάγνωση

en: Manage X Settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων X

en: Manage the X resource database
el: Διαχείριση της βάσης δεδομένων πόρων X

en: Media keys
el: Πλήκτρα πολυμέσων

en: Media keys plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία πλήκτρων πολυμέσων

en: Middle button emulation
el: Μίμηση του μεσαίου κουμπιού

en: Minimum notify period for repeated warnings
el: Η ελάχιστη περίοδος ενημέρωσης για τις επαναλαμβανόμενες προειδοποιήσεις

en: Module
el: Άρθρωμα

en: Module Path
el: Διαδρομή αρθρώματος

en: Motion Acceleration
el: Επιτάχυνση κίνησης

en: Motion Threshold
el: Κατώφλι κίνησης

en: Mount paths to ignore
el: Διαδρομές προσάρτησης για παράλειψη

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Mouse Preferences
el: Προτιμήσεις ποντικιού

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
el: Η προσιτότητα ποντικιού απαιτεί το mousetweaks να είναι εγκατεστημένο στο σύστημα σας.

en: Mouse button orientation
el: Προσανατολισμός πλήκτρου ποντικιού

en: Mouse plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία ποντικιού

en: Mpris plugin
el: Πρόσθετο Mpris

en: NSS security system could not be initialized
el: Αδυναμία αρχικοποίησης του συστήματος ασφαλείας NSS

en: Natural scrolling
el: Φυσική κύλιση

en: Next track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Normal
el: Κανονική

en: NumLock state
el: Κατάσταση NumLock

en: On-screen keyboard
el: Πληκτρολόγιο Οθόνης

en: One finger tap button
el: Κουμπί πατήματος ενός δακτύλου

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
el: Το κατώτατο όριο του ποσοστού ελεύθερου χώρου στον δίσκο για την πρώτη προειδοποίηση εξάντλησης του χώρου στον δίσκο. Εάν το ποσοστό του ελεύθερου χώρου πέσει κάτω από αυτό, θα εμφανιστεί μια προειδοποίηση.

en: Play (or play/pause)
el: Αναπαραγωγή (ή αναπαραγωγή/παύση)

en: Preparing to empty trash…
el: Προετοιμασία για άδειασμα απορριμμάτων…

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
el: Πατήστε και _κρατήστε τα πλήκτρα πατημένα για αποδοχή (Αργά πλήκτρα)

en: Previous track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Priority to use for this plugin
el: Προτεραιότητα για αυτό το πρόσθετο

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
el: Προτεραιότητα για αυτό το πρόσθετο στην σειρά έναρξης στο mate-settings-daemon

en: Privileges are required to change the system time zone.
el: Απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για να αλλάξει η χρονική ζώνη του συστήματος.

en: Privileges are required to change the system time.
el: Απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για αλλαγή της ώρας του συστήματος.

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
el: Απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για διαμόρφωση του ρολογιού του υπολογιστή.

en: RGBA order
el: Σειρά RGBA

en: Remember NumLock state
el: Απομνημόνευση κατάστασης NumLock

en: Removing item %lu of %lu
el: Διαγραφή αντικειμένου %lu από %lu

en: Removing: %s
el: Απομάκρυνση: %s

en: Replace the current daemon
el: Αντικατάσταση τρέχουσας υπηρεσίας

en: Right
el: Δεξιά

en: Rotation not supported
el: Η περιστροφή δεν υποστηρίζεται

en: Screen magnifier
el: Μεγεθυντής οθόνης

en: Screen reader
el: Αναγνώστης οθόνης

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Select the button mapping for one-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
el: Επιλέξτε το πλήκτρο χαρτογράφησης για πάτημα με ένα δάχτυλο. Υποστηριζόμενες τιμές είναι: 1: αριστερό πλήκτρο ποντικιού 2: μεσαίο πλήκτρο του ποντικιού 3: δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: Select the button mapping for three-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
el: Επιλέξτε το πλήκτρο χαρτογράφησης για πάτημα με τρία δάχτυλα. Υποστηριζόμενες τιμές είναι: 1: αριστερό πλήκτρο ποντικιού 2: μεσαίο πλήκτρο του ποντικιού 3: δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: Select the button mapping for two-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
el: Επιλέξτε το πλήκτρο χαρτογράφησης για πάτημα με δύο δάχτυλα. Υποστηριζόμενες τιμές είναι: 1: αριστερό πλήκτρο ποντικιού 2: μεσαίο πλήκτρο του ποντικιού 3: δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν πατάτε κατά λάθος το touchpad κατά την πληκτρολόγηση.

en: Set this to TRUE to allow horizontal edge scrolling
el: Ορίστε το σε αληθές για να επιτρέψετε την οριζόντια κύλιση ακρών

en: Set this to TRUE to allow horizontal two-finger scrolling
el: Ορίστε το σε αληθές για να επιτρέψετε την οριζόντια κύλιση με δύο δάκτηλα

en: Set this to TRUE to allow vertical edge scrolling
el: Ορίστε το σε αληθές για να επιτρέψετε την κάθετη κύλιση ακρών

en: Set this to TRUE to allow vertical two-finger scrolling
el: Ορίστε το σε αληθές για να επιτρέψετε την κάθετη κύλιση με δύο δάκτηλα

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να μπορείτε να κάνετε κλικ μέσω του touchpad.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
el: Ορίστε το σε ΑΛΗΘΗΣ για να ενεργοποιήσετε όλες της πινακίδες αφής

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
el: Ορίστε αυτό σε  "none", "lock_screen", or "force_logout". Η ενέργεια αυτή θα πραγματοποιηθεί όταν η κάρτα που χρησιμοποιήθηκε για τη σύνδεση αφαιρεθεί.

en: Set this to true to enable natural (reverse) scrolling for touchpads
el: Ορίστε το σε αληθές για να ενεργοποιήσετε τη φυσική (αντίστροφο) κύλιση για χειριστήρια αφής

en: Set up screen size and rotation settings
el: Ρύθμιση μεγέθους οθόνης και περιστροφής

en: Show Displays in Notification Area
el: Προβολή οθονών στην περιοχή ειδοποίησης

en: Show OSD notification
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων OSD

en: Show _Current Layout
el: Προβολή _τρέχουσας διάταξης

en: Shut down
el: Κλείσιμο

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
el: Μέγεθος του δρομέα που αναφέρεται από το cursor_theme.

en: Slot ID
el: ID υποδοχής κάρτας

en: Slot Series
el: Σειρά υποδοχής

en: Slow Keys Alert
el: Ειδοποίηση Αργών πλήκτρων

en: Smartcard removal action
el: Ενέργεια κατά την αφαίρεση της έξυπνης κάρτας (smartcard)

en: Sound
el: Ήχος

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
el: Ορίστε μια λίστα διαδρομών προσάρτησης για παράλειψη όταν λιγοστεύει ο χώρος τους.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
el: Καθορίστε τον χρόνο σε λεπτά. Οι επόμενες προειδοποιήσεις για έναν τόμο δεν θα εμφανίζωνται συχνότερα από αυτήν την περίοδο.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
el: Ορίστε ένα μέγεθος σε GB. Αν το μέγεθος του ελεύθερου χώρου είναι μεγαλύτερο από αυτό, δεν θα εμφανιστεί καμία προειδοποίηση.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
el: Καθορίστε το ποσοστό που ο ελεύθερος χώρος του δίσκου θα πρέπει να μειωθεί πριν εκδοθεί η επόμενη προειδοποίηση.

en: Sticky Keys Alert
el: Ειδοποίηση Sticky Keys

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Subsequent free percentage notify threshold
el: Το επόμενο ελεύθερο όριο σε ποσοστό για ενημέρωση

en: Swap left and right buttons for left-handed touchpads with 'left', 'right' for right-handed, 'mouse' to follow the mouse setting.
el: Εναλλαγή αριστερών και δεξιών πλήκτρων για αριστερόχειρες χειρισμούς αφής με "αριστερό", "δεξί" για δεξιόχειρες, "ποντίκι" για να ακολουθήσει τη ρύθμιση του ποντικιού.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
el: Εναλλαγή αριστερού και δεξιού κουμπιού σε ποντίκια για αριστερόχειρες.

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
el: Το πρόσθετο XRandR θα ψάξει για προεπιλεγμνη διαμόρφωση στο αρχείο που καθορίζεται σε αυτό το κλειδί. Αυτό είναι παρόμοιο με το ~/.config/monitors.xml που κανονικά είναι αποθηκευμένο στους προσωπικούς καταλόγους του χρήστη. Αν κάποιος χρήστης δεν έχει τέτοιο αρχείο ή έχει ένα που δεν ταιριάζει με τη διαμόρφωση των οθονών του, τότε θα χρησιμοποιηθεί το αρχείο που καθορίζεται σε αυτό το κλειδί.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
el: Η σειρά των στοιχείων subpixel σε μια οθόνη LCD. Χρησιμοποιείται μόνο όταν η το antialiasing έχει ορισθεί σε "rgba". Οι πιθανές τιμές είναι: "rgb" για κόκκινο στα αριστερά (το πιο κοινό), "bgr" για μπλε στα αριστερά, "vrgb" για κόκκινο στο άνω μέρος, "vbgr" για κόκκινο κάτω.

en: The remembered state of the NumLock LED.
el: Η κατάσταση απομνημόνευσης του NumLock LED.

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
el: Η ανάλυση που χρησιμοποιείται για μετατροπή μεγεθών γραμματοσειράς σε μέγεθος εικονοστοιχείων, σε κουκίδες ανά ίντσα.

en: The selected configuration for displays could not be applied
el: Αδυναμία εφαρμογής των επιλεγμένων ρυθμίσεων στις οθόνες

en: The slot the card is in
el: Η υποδοχή στην οποία βρίσκεται η κάρτα

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
el: Ο τύπος του antialiasing που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των γραμματοσειρών. Οι πιθανές τιμές είναι: "none" για καθόλου antialiasing, "grayscale" για κανονική κλίμακα του γκρι, και "rgba" για subpixel antialiasing (μόνο για οθόνες LCD ).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
el: Ο τύπος του hinting που χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των γραμματοσειρών. Οι πιθανές τιμές είναι: "none" για καθόλου hinting,  "slight" για βασικό, "medium" για μέτριο, και "full" για μέγιστο hinting (πιθανόν να προκαλέσει παραμόρφωση στις φόρμες των γραμμάτων).

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
el: Ο τόμος "%s" έχει μόνο %s ελεύθερο χώρο.

en: There was an error displaying help: %s
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας: %s

en: This computer has only %s disk space remaining.
el: Αυτός ο υπολογιστής έχει μόνο %s ελεύθερο χώρο στο δίσκο.

en: Three finger tap button
el: Πλήκτρο πατήματος τριών δακτύλων

en: Toggle magnifier
el: Εναλλαγή μεγεθυντή

en: Toggle on-screen keyboard
el: Εναλλαγή πληκτρολογίου οθόνης

en: Toggle screen reader
el: Εναλλαγή αναγνώστη οθόνης

en: Toggle touchpad
el: Εναλλαγή  της πινακίδας αφής

en: Touchpad button orientation
el: Πλήκτρο προσανατολισμού χειρισμού αφής

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
el: Γίνεται παρόλα αυτά προσπάθεια αλλαγής των ρυθμίσεων της οθόνης.

en: Turn on external monitor after system boot
el: Ενεργοποίηση της εξωτερικής οθόνης μετά την εκκίνηση του συστήματος

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
el: Ενεργοποίηση της εξωτερικής οθόνης μετά την εκκίνηση του συστήματος αν ο χρήστης συνδέσει εξωτερική οθόνη κατά την εκκίνηση του συστήματος.

en: Turn on laptop monitor after system boot
el: Ενεργοποίηση της οθόνης του φορητού μετά την εκκίνηση του συστήματος

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
el: Ενεργοποίηση της οθόνης του φορητού μετά την εκκίνηση του συστήματος αν ο χρήστης συνδέσει εξωτερική οθόνη κατά την εκκίνηση του συστήματος.

en: Two finger tap button
el: Πλήκτρο πατήματος δύο δακτύλων

en: Typing Break
el: Διάλειμμα πληκτρολόγησης

en: Typing break plugin
el: Πρόσθετη λειτουργία διαλείμματος πληκτρολόγησης

en: Universal Access Preferences
el: Προτιμήσεις καθολικής πρόσβασης

en: Upside Down
el: Αναποδογύρισμα

en: Use on-screen _keyboard
el: Χρήση _πληκτρολογίου οθόνης

en: Use screen _magnifier
el: Χρήση μεγε_θυντή οθόνης

en: Use screen _reader
el: Χρήση _αναγνώστη οθόνης

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
el: Συνήθως, το mate-settings-daemon ρυθμίζει εσωτερικές και εξωτερικές οθόνες σύμφωνα με τις ρυθμίσεις των turn_on_external_monitors_at_startup και turn_on_laptop_monitor_at_startup και καθορίζει την κατάλληλη λειτουργία κλωνοποίηση/δίπλα-δίπλα. Εάν ορίσετε αυτό το κλειδί σε Αληθές, το απενεργοποιεί, και οι ρυθμίσεις οθόνης δεν αλλάζουν (εκτός εάν υπάρχουν σαφές ρυθμίσεις χρήστη).

en: Volume down
el: Μείωση έντασης

en: Volume mute
el: Σίγαση ήχου

en: Volume step
el: Βήμα ήχου

en: Volume step as percentage of volume.
el: Βήμα ήχου ως ποσοστό της έντασης.

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
el: Αν ορισθεί σε true, το MATE θα απομνημονεύει την κατάσταση του NumLock ανάμεσα σε συνεδρίες.

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
el: Αν ένα εικονίδιο ειδοποίησης με μηνύματα σχετικά με την οθόνη θα εμφανίζεται στο πίνακα εφαρμογών.

en: Whether an OSD notification is shown to notify about changes
el: Αν μια ειδοποίηση OSD εμφανιστεί για ειδοποίηση σχετικά με αλλαγές

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένο το πληκτρολόγιο οθόνης.

en: Whether the screen magnifier is turned on.
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένος ο μεγεθυντής οθόνης.

en: Whether the screen reader is turned on.
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένος ο αναγνώστης οθόνης.

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
el: Εάν αυτό το πρόσθετο θα ενεργοποιείται ή όχι από το mate-settings-daemon

en: X Resource Database
el: Βάση δεδομένων πόρων X

en: X Settings
el: Ρυθμίσεις X

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
el: Μπορείτε να ελευθερώσετε χώρο στον δίσκο αδειάζοντας τα Απορρίμματα, διαγράφοντας προγράμματα ή αρχεία που δεν χρησιμοποιείτε, ή μετακινώντας αρχεία σε έναν εξωτερικό δίσκο.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
el: Μπορείτε να ελευθερώσετε χώρο στον δίσκο αδειάζοντας τα Απορρίμματα, διαγράφοντας προγράμματα ή αρχεία που δεν χρησιμοποιείτε, ή μετακινώντας αρχεία σε έναν άλλο δίσκο ή κατάτμηση.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
el: Μπορείτε να ελευθερώσετε χώρο στον δίσκο διαγράφοντας προγράμματα ή αρχεία που δεν χρησιμοποιείτε, ή μετακινώντας αρχεία σε έναν εξωτερικό δίσκο.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
el: Μπορείτε να ελευθερώσετε χώρο στον δίσκο διαγράφοντας προγράμματα ή αρχεία που δεν χρησιμοποιείτε, ή μετακινώντας αρχεία σε έναν άλλο δίσκο ή κατάτμηση.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
el: Πατήσατε το πλήκτρο Shift για 8 δευτερόλεπτα. Αυτή είναι η συντόμευση για τη λειτουργία Αργά πλήκτρα, που επηρεάζει τον τρόπο λειτουργίας του πληκτρολογίου σας.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
el: Πατήσατε το πλήκτρο Shift 5 φορές στη σειρά. Αυτό είναι μια συντόμευση για τη λειτουργία Sticky Keys, που επηρεάζει τον τρόπο λειτουργίας του πληκτρολογίου σας.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
el: Πατήσατε 2 πλήκτρα με μιάς, ή πατήσατε το πλήκτρο Shift 5 φορές στη σειρά . Αυτό είναι μια συντόμευση για τη λειτουργία Sticky Keys, που επηρεάζει τον τρόπο λειτουργίας του πληκτρολογίου σας.

en: _Activate
el: Ενερ_γοποίηση

en: _Configure Display Settings…
el: _Ρύθμιση οθόνης…

en: _Deactivate
el: Α_πενεργοποίηση

en: _Empty Trash
el: Ά_δειασμα απορριμμάτων

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
el: Να α_γνοούνται τα διπλά πατήματα πλήκτρων:

en: _Keep This Configuration
el: _Διατήρηση αυτών των ρυθμίσεων

en: _Layouts
el: _Διατάξεις

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
el: _Πατήστε ένα πλήκτρο την φορά στις συντομεύσεις πληκτρολογίου (Κολλημένα πλήκτρα)

en: _Restore Previous Configuration
el: Επαναφο_ρά προηγούμενων ρυθμίσεων

en: could not watch for incoming card events - %s
el: αδυναμία παρακολούθησης εισερχομένων γεγονότων κάρτας - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
el: συνέβη μη αναμενόμενο σφάλμα κατά την αναμονή γεγονότων έξυπνης κάρτας

en: name
el: όνομα

en: no suitable smartcard driver could be found
el: δεν βρέθηκε κατάλληλος οδηγός έξυπνης κάρτας

en: path to smartcard PKCS #11 driver
el: διαδρομή για τον οδηγό έξυπνης κάρτας PKCS #11

en: per-slot card identifier
el: ταυτοποιητής κάρτας ανά υποδοχή

en: possible values are "on", "off", and "custom".
el: πιθανές τιμές είναι "ενεργό", "ανενεργό" και "προσαρμοσμένο".

en: received error or hang up from event source
el: ελήφθη σφάλμα ή αποσύνδεση από την πηγή του γεγονότος

en: smartcard driver
el: οδηγός έξυπνης κάρτας

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
el: αδυναμία φόρτωσης του οδηγού έξυπνης κάρτας «%s»
