mate-terminal 1.25.0 - en to el translation catalogue (512 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
el: Το "%s" δεν είναι έγκυρος συντελεστής μεγέθυνσης

en: "%s" option given twice for the same window
el: Η επιλογή "%s" έχει δοθεί δύο φορές για το ίδιο παράθυρο

en: <b>Command</b>
el: <b>Εντολή</b>

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
el: <b>Προσκήνιο, παρασκήνιο, έντονο κείμενο και υπογράμμιση</b>

en: <b>Palette</b>
el: <b>Παλέτα</b>

en: <b>Title</b>
el: <b>Τίτλος</b>

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
el: <small><i><b>Σημείωση:</b> Αυτά τα χρώματα θα είναι διαθέσιμα για τις εφαρμογές τερματικού.</i></small>

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
el: <small><i><b>Σημείωση:</b> Αυτές οι επιλογές μπορεί να προκαλέσουν λανθασμένη συμπεριφορά σε ορισμένες εφαρμογές. Χρησιμεύουν μόνο για την παράκαμψη προβλημάτων σε εφαρμογές και λειτουργικά συστήματα που αναμένουν διαφορετική συμπεριφορά τερματικού.</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
el: <small><i>Μέγιστη</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
el: <small><i>Καμία</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
el: Στο υπομενού των κωδικοποιήσεων εμφανίζονται ορισμένες δυνατές κωδικοποιήσεις. Εδώ βλέπετε μια λίστα κωδικοποιήσεων που θα περιλαμβάνονται στο υπομενού αυτό. Το όνομα κωδικοποίησης "current" αντιστοιχεί στην κωδικοποίηση της τρέχουσας εντοπιότητας.

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
el: Προσομοιωτής τερματικού για το περιβάλλον εργασίας του MATE

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
el: Μια τιμή μεταξύ 0.0 και 1.0, που καθορίζει τη σκοτεινότητα της εικόνας παρασκηνίου. 0.0 σημαίνει καθόλου σκοτεινή, 1.0 σημαίνει μαύρη. Αυτή τη στιγμή υποστηρίζονται μόνο δυο επίπεδα σκοτεινότητας, με αποτέλεσμα η ρύθμιση να είναι δυαδική και το 0.0 να απενεργοποιεί το εφέ της σκοτεινότητας.

en: A_vailable encodings:
el: Δια_θέσιμες κωδικοποιήσεις:

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την απόσπαση της τρέχουσας καρτέλας. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στα αριστερά. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στα δεξιά. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Accelerator to detach current tab.
el: Συντόμευση για απόσπαση της τρέχουσας καρτέλας.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
el: Συντόμευση για μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στα αριστερά.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
el: Συντόμευση για μετακίνηση της τρέχουσας καρτέλας στα δεξιά.

en: Add or Remove Terminal Encodings
el: Προσθήκη ή αφαίρεση κωδικοποιήσεων τερματικού

en: Always blink
el: Να αναβοσβήνει πάντα

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
el: Ένα όνομα γραμματοσειράς Pango. Π.χ. "Sans 12" ή "Monospace Bold 14".

en: Append initial title
el: Προσθήκη αρχικού τίτλου

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
el: Το όρισμα του "%s" δεν είναι έγκυρη εντολή: %s

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Automatic
el: Αυτόματη

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Background image _scrolls
el: _Κύλιση εικόνας παρασκηνίου

en: Background type
el: Τύπος παρασκηνίου

en: Baltic
el: Βαλτικής

en: Black on light yellow
el: Μαύρο σε ανοιχτό κίτρινο

en: Black on white
el: Μαύρο σε λευκό

en: Bol_d color:
el: Χρώμα έ_ντονου κειμένου:

en: Built-in _schemes:
el: Ενσωματωμένα _θέματα:

en: Built-in sche_mes:
el: _Ενσωματωμένα θέματα:

en: C_all To…
el: _Κλήση…

en: C_lose Tab
el: Κ_λείσιμο καρτέλας

en: C_lose Terminal
el: Κλείσιμο τε_ρματικού

en: C_lose Window
el: _Κλείσιμο παραθύρου

en: C_reate
el: _Δημιουργία

en: Celtic
el: Κελτική

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Change _Profile
el: Αλλαγή _προφίλ

en: Characters that are considered "part of a word"
el: Χαρακτήρες που θεωρούνται "μέρος λέξης"

en: Chinese Simplified
el: Κινέζικη, απλοποιημένη

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικη, παραδοσιακή

en: Choose A Terminal Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς τερματικού

en: Choose Palette Color %d
el: Επιλογή χρώματος παλέτας %d

en: Choose Terminal Background Color
el: Επιλογή χρώματος παρασκηνίου τερματικού

en: Choose Terminal Text Color
el: Επιλογή χρώματος κειμένου τερματικού

en: Choose base profile
el: Επιλέξτε βασικό προφίλ

en: Click button to choose profile
el: Πατήστε το κουμπί για να επιλέξετε προφίλ

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Close tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close tabs with middle click
el: Κλείστε τις καρτέλες με μεσαίο κλικ

en: Close this terminal?
el: Κλείσιμο τερματικού;

en: Close this window?
el: Κλείσιμο παραθύρου;

en: Color p_alette:
el: Πα_λέτα χρωμάτων:

en: Colors
el: Χρώματα

en: Compatibility
el: Συμβατότητα

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Contributors:
el: Συντελεστές:

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy selected text into _clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

en: Copy selection to clipboard
el: Αντιγραφή της επιλογής στο πρόχειρο

en: Could not open the address “%s”
el: Αδυναμία ανοίγματος της διεύθυνσης “%s”

en: Could not save contents
el: Αδύνατη η αποθήκευση του περιεχομένου

en: Croatian
el: Κροατική

en: Current Locale
el: Τρέχουσα εντοπιότητα

en: Cursor _shape:
el: Σ_χήμα δρομέα:

en: Cursor blin_k:
el: Δρομέας αναβοσβήνει

en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Custom co_mmand:
el: Προσαρμοσμένη εντο_λή:

en: Custom command to use instead of the shell
el: Η προσαρμοσμένη εντολή που χρησιμοποιείται αντί για το κέλυφος

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλική/Ρωσική

en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλική/Ουκρανική

en: DIRNAME
el: ΟΝΟΜΑΚΑΤΑΛΟΓΟΥ

en: Default color of bold text in the terminal
el: Προεπιλεγμένο χρώμα έντονου κειμένου για το τερματικό

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα έντονου κειμένου για το τερματικό (μπορεί να είναι δεκαεξαδικό αριθμητικό τύπου HTML ή όνομα χρώματος όπως "red"). Το χρώμα παραβλέπεται αν το bold_color_same_as_fg είναι ορισμένο ως αληθές.

en: Default color of terminal background
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου τερματικού

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
el: Προεπιλεγμένο χρώμα παρασκηνίου τερματικού (μπορεί να είναι δεκαεξαδικό αριθμητικού τύπου HTML ή όνομα χρώματος όπως "red").

en: Default color of text in the terminal
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου για το τερματικό

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου για το τερματικό (μπορεί να είναι δεκαεξαδικό αριθμητικό τύπου HTML ή όνομα χρώματος όπως "red").

en: Default number of columns
el: Προεπιλεγμένος αριθμός στηλών

en: Default number of rows
el: Προεπιλεγμένος αριθμός γραμμών

en: Default size:
el: _Προεπιλεγμένο μέγεθος:

en: Delete Profile
el: Διαγραφή προφίλ

en: Delete profile “%s”?
el: Διαγραφή προφίλ “%s”;

en: Detach Tab
el: Απόσπαση καρτέλας

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
el: Να μη γίνεται εγγραφή στον activation nameserver, να μην επαναχρησιμοποιείται το ενεργό τερματικό

en: E_ncodings shown in menu:
el: Κω_δικοποιήσεις που εμφανίζονται στο μενού:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Editing Profile “%s”
el: Επεξεργασία προφίλ “%s”

en: Effect of the Backspace key
el: Ενέργεια του πλήκτρου Backspace

en: Effect of the Delete key
el: Ενέργεια του πλήκτρου Delete

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
el: Χρήση πλήκτρου συντόμευσης για τη γραμμή _μενού (προεπιλογή F10)

en: Error parsing command: %s
el: Σφάλμα ανάλυσης της εντολής: %s

en: Execute the argument to this option inside the terminal
el: Εκτέλεση του ορίσματος αυτής της επιλογής μέσα στο τερματικό

en: Exit the terminal
el: Έξοδος από το τερματικού

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Failed to parse arguments: %s
el: Απέτυχε η ανάλυση των ορισμάτων: %s

en: File
el: Αρχείο

en: Filename of a background image.
el: Όνομα αρχείου της εικόνας παρασκηνίου.

en: Find
el: Εύρεση

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση ε_πόμενου

en: Find Next
el: Εύρεση επόμενου

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση προη_γούμενου

en: Find Previous
el: Εύρεση προηγούμενου

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Full Screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Full-screen the window
el: Εμφάνιση του παραθύρου σε πλήρη οθόνη

en: GEOMETRY
el: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

en: General
el: Γενικά

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Go to _Line...
el: Μετά_βαση στη γραμμή…

en: Gray on black
el: Γκρι σε μαύρο

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Green on black
el: Πράσινο σε μαύρο

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew Visual
el: Εβραϊκή οπτική

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide and Show menubar
el: Απόκρυψη και προβολή γραμμής μενού

en: Highlight S/Key challenges
el: Επισήμανση των S/Key challenge

en: Hold the terminal open
el: Διατήρηση του τερματικού ανοικτού

en: How much to darken the background image
el: Πόσο σκοτεινή θα είναι η εικόνα παρασκηνίου

en: Human-readable name of the profile
el: Όνομα προφίλ προοριζόμενο για ανάγνωση από ανθρώπους

en: Human-readable name of the profile.
el: Όνομα προφίλ προοριζόμενο για ανάγνωση από ανθρώπους.

en: Icelandic
el: Ισλανδική

en: Icon for terminal window
el: Εικονίδιο για το παράθυρο τερματικού

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
el: Εικονίδιο για χρήση από καρτέλες/παράθυρα που χρησιμοποιούν αυτό το προφίλ.

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
el: Αν η εφαρμογή στο τερματικό ορίζει τον τίτλο του τερματικού (οι περισσότεροι χρήστες χρησιμοποιούν αυτή την επιλογή), ο δυναμικά ορισμένος τίτλος μπορεί να σβήσει τον αρχικό τίτλο, να εμφανιστεί πριν ή μετά από αυτόν, ή να τον αντικαταστήσει. Οι πιθανές τιμές είναι "replace", "before", "after", και"ignore".

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
el: Αν είναι αληθές, θα επιτρέπεται στις εφαρμογές να χρησιμοποιούν έντονο κείμενο.

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
el: Αν είναι αληθές, το έντονο κείμενο θα χρησιμοποιεί το ίδιο χρώμα με το κανονικό κείμενο.

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
el: Αν είναι αληθές, δεν θα αναπαράγεται ήχος όταν οι εφαρμογές στέλνουν την ακολουθία διαφυγής για το κουδούνι του τερματικού.

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
el: Εάν είναι αληθές, επιτρέπει την δυνατότητα κλείσιμο καρτελών με μεσαίο κλικ.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
el: Αν είναι αληθές, επιτρέπει τη δυνατότητα εναλλαγής καρτελών χρησιμοποιώντας [Ctrl + Tab] και [Ctrl + Shift + Tab].

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
el: Αν είναι αληθές, τα καινούρια παράθυρα τερματικού θα έχουν προσαρμοσμένο μέγεθος που καθορίζεται από το default_size_columns και το default_size_rows.

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
el: Αν είναι αληθές, το πάτημα οποιουδήποτε πλήκτρου αναγκάζει τη γραμμή κύλισης να μεταβεί στο τέλος.

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
el: Αν είναι αληθές, θα γίνεται κύλιση της εικόνας παρασκηνίου μαζί με το κείμενο του προσκηνίου. Αν είναι ψευδές, η εικόνα θα διατηρείται σε μια σταθερή θέση και θα γίνεται κύλιση του κειμένου πάνω της.

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
el: Αν είναι αληθές, οι γραμμές που εμφανίζονται κατά την κύλιση προς τα πάνω δεν θα απορρίπτονται ποτέ. Το ιστορικό της κύλισης προς τα πίσω θα αποθηκεύεται προσωρινά στον δίσκο. Αυτό ίσως να κάνει το σύστημα να ξεμείνει από ελεύθερο χώρο στο δίσκο, αν υπάρχουν πολλά αποτελέσματα στο τερματικό.

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
el: Αν είναι αληθές, η επιλογή αντιγράφεται αυτόματα στο πρόχειρο ρυθμιστικό

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
el: Αν είναι αληθές, η εντολή στο τερματικό θα εκκινείται ως κέλυφος εισόδου. (το argv[0] θα έχει ένα ενωτικό (-) μπροστά του.)

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
el: Αν είναι αληθές, το τερματικό θα χρησιμοποιεί τη γραμματοσειρά της επιφάνειας εργασίας, εφόσον είναι monospace (διαφορετικά, την πιο κοντινή της).

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
el: Αν είναι αληθές, αντί για τα χρώματα που έχει ορίσει ο χρήστης, θα χρησιμοποιούνται τα χρώματα του θέματος που χρησιμοποιούνται και για τα πεδία εισαγωγής κειμένου.

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
el: Αν είναι αληθές, θα χρησιμοποιείται η τιμή του custom_command αντί να εκτελείται το κέλυφος.

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
el: Αν είναι αληθές, κάθε φορά που εμφανίζονται νέα αποτελέσματα στο τερματικό, θα γίνεται κύλιση στο τέλος του τερματικού.

en: Image _file:
el: Αρ_χείο εικόνας:

en: Images
el: Εικόνες

en: Incompatible terminal config file version.
el: Μη συμβατή έκδοση αρχείου ρυθμίσεων τερματικού.

en: Initial _title:
el: Αρχικός _τίτλος:

en: Invalid geometry string "%s"
el: Μη έγκυρο αλφαριθμητικό γεωμετρίας "%s"

en: Japanese
el: Ιαπωνική

en: Keep initial title
el: Διατήρηση αρχικού τίτλου

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την εμφάνιση του διαλόγου δημιουργίας προφίλ. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για το κλείσιμο καρτέλας. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για το κλείσιμο παραθύρου. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης πληκτρολογίου για την εύρεση της επόμενης εμφάνισης του όρου αναζήτησης στο τερματικό. Εκφράζεται ως συμβολοσειρά με την ίδια μορφή που χρησιμοποιείται για αρχεία πόρων GTK +. Αν ορίσετε την επιλογή με την ειδική συμβολοσειρά "απενεργοποιημένη", τότε δεν θα υπάρξει συντόμευση πληκτρολογίου για αυτήν την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης πληκτρολογίου για την εύρεση της προηγούμενης εμφάνισης του όρου αναζήτησης στο τερματικό. Εκφράζεται ως συμβολοσειρά με την ίδια μορφή που χρησιμοποιείται για αρχεία πόρων GTK +. Αν ορίσετε την επιλογή με την ειδική συμβολοσειρά "απενεργοποιημένη", τότε δεν θα υπάρξει συντόμευση πληκτρολογίου για αυτήν την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την εκκίνηση της βοήθειας. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για τη μεγέθυνση της γραμματοσειράς. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για τη σμίκρυνση της γραμματοσειράς. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την επαναφορά της γραμματοσειράς στο κανονικό μέγεθος. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για το άνοιγμα νέας καρτέλας. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για το άνοιγμα νέου παραθύρου. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την επικόλληση των περιεχομένων του προχείρου στο τερματικό. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης πληκτρολογίου για την επιλογή όλου του κειμένου στο τερματικό. Εκφράζεται ως συμβολοσειρά με την ίδια μορφή που χρησιμοποιείται για αρχεία πόρων GTK +. Αν ορίσετε την επιλογή με την ειδική συμβολοσειρά "απενεργοποιημένη", τότε δεν θα υπάρξει συντόμευση πληκτρολογίου για αυτήν την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης πληκτρολογίου για την εμφάνιση του διαλόγου εύρεσης. Εκφράζεται ως συμβολοσειρά με την ίδια μορφή που χρησιμοποιείται για αρχεία πόρων GTK +. Αν ορίσετε την επιλογή με την ειδική συμβολοσειρά "απενεργοποιημένη", τότε δεν θα υπάρξει συντόμευση πληκτρολογίου για αυτήν την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 1. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 10. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 11. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 12. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 2. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 3. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 4. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 5. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 6. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 7. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 8. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην καρτέλα 9. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για εναλλαγή της λειτουργίας πλήρους οθόνης. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την επαναφορά και τον καθαρισμό του τερματικού. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για τον καθαρισμό του τερματικού. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για την αποθήκευση του περιεχομένου της τρέχουσας καρτέλας σε ένα αρχείο . Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για τον ορισμό του τίτλου του τερματικού. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στο επόμενο προφίλ. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην επόμενη καρτέλα. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στο προηγούμενο προφίλ. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
el: Πλήκτρο συντόμευσης για εναλλαγή της προβολής της γραμμής μενού. Εκφράζεται ως αλφαριθμητικό της μορφής των αρχείων πηγής GTK+. Αν χρησιμοποιήσετε την τιμή "disabled", τότε δεν θα υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για αυτή την ενέργεια.

en: Keyboard shortcut to close a tab
el: Συντόμευση για το κλείσιμο καρτέλας

en: Keyboard shortcut to close a window
el: Συντόμευση για το κλείσιμο παραθύρου

en: Keyboard shortcut to copy text
el: Συντόμευση για την αντιγραφή κειμένου

en: Keyboard shortcut to create a new profile
el: Συντόμευση για τη δημιουργία νέου προφίλ

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου για να βρείτε την επόμενη εμφάνιση του όρου αναζήτησης

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου για να βρείτε την προηγούμενη εμφάνιση του όρου αναζήτησης

en: Keyboard shortcut to launch help
el: Συντόμευση για την εκκίνηση της βοήθειας

en: Keyboard shortcut to make font larger
el: Συντόμευση για τη μεγέθυνση της γραμματοσειράς

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
el: Συντόμευση για την επαναφορά της γραμματοσειράς στο κανονικό μέγεθος

en: Keyboard shortcut to make font smaller
el: Συντόμευση για τη σμίκρυνση της γραμματοσειράς

en: Keyboard shortcut to open a new tab
el: Συντόμευση για το άνοιγμα νέας καρτέλας

en: Keyboard shortcut to open a new window
el: Συντόμευση για το άνοιγμα νέου παραθύρου

en: Keyboard shortcut to paste text
el: Συντόμευση για την επικόλληση κειμένου

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
el: Συντόμευση για την επαναφορά και τον καθαρισμό του τερματικού

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
el: Συντόμευση για την επαναφορά του τερματικού

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
el: Συντόμευση για την αποθήκευση του περιεχομένου της τρέχουσας καρτέλας σε αρχείο

en: Keyboard shortcut to select all text
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου για να επιλέξετε όλο το κείμενο

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
el: Συντόμευση για τον ορισμό του τίτλου του τερματικού

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
el: Συντόμευση πληκτρολογίου για να εμφανιστεί το παράθυρο διαλόγου εύρεσης

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 1

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 10

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 11

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 12

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 2

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 3

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 4

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 5

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 6

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 7

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 8

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
el: Συντόμευση για μετάβαση στην καρτέλα 9

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
el: Συντόμευση για μετάβαση στο επόμενο προφίλ

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
el: Συντόμευση για μετάβαση στην επόμενη καρτέλα

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
el: Συντόμευση για μετάβαση στο προηγούμενο προφίλ

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
el: Συντόμευση για μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
el: Συντόμευση για εναλλαγή της λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
el: Συντόμευση για εναλλαγή της προβολής της γραμμής μενού

en: Korean
el: Κορεατική

en: L_eave Full Screen
el: Έ_ξοδος από την πλήρη οθόνη

en: Linux console
el: Κονσόλα Linux

en: List of available encodings
el: Λίστα διαθέσιμων κωδικοποιήσεων

en: List of profiles
el: Λίστα από προφίλ

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
el: Λίστα προφίλ γνωστών στο τερματικό του mate. Η λίστα περιέχει αλφαριθμητικά που ονομάζουν υποκαταλόγους σε σχέση με το /org/mate/terminal/profiles.

en: Load a terminal configuration file
el: Φόρτωση αρχείου ρυθμίσεων τερματικού

en: MATE Terminal
el: Τερματικό MATE

en: MATE Terminal Emulator
el: Προσομοίωση τερματικού MATE

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το Τερματικό MATE διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ· χωρίς ακόμη και τη σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες ·την GNU General Public License.

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το MATE Terminal είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License) όπως αυτή δημοσιεύεται από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation) - είτε της έκδοσης 2 της άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: Match _entire word only
el: Ταίριασμα ο_λόκληρης λέξης μόνο

en: Match as _regular expression
el: Ταίριασμα ως _κανονική έκφραση

en: Maximize the window
el: Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: Move Tab _Left
el: Μετακίνηση καρτέλας στα α_ριστερά

en: Move Tab _Right
el: Μετακίνηση καρτέλας στα _δεξιά

en: Move Tab to the Left
el: Μετακίνηση καρτέλας στα αριστερά

en: Move Tab to the Right
el: Μετακίνηση καρτέλας στα δεξιά

en: Never blink
el: Να μην αναβοσβήνει ποτέ

en: New Profile
el: Νέο προφίλ

en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

en: New Window
el: Νέο παράθυρο

en: New _Profile…
el: Νέο _προφίλ…

en: No such profile "%s", using default profile
el: Δεν υπάρχει το προφίλ "%s". Θα χρησιμοποιηθεί το προεπιλεγμένο

en: Nordic
el: Βορείων χωρών

en: Normal Size
el: Κανονικό μέγεθος

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
el: Κανονικά, μπορείτε να εμφανίζετε τη γραμμή μενού με το F10. Αυτό μπορεί να προσαρμοστεί και μέσω του gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Αυτή η επιλογή επιτρέπει την απενεργοποίηση της κανονικής συντόμευσης.

en: Not a valid terminal config file.
el: Μη έγκυρο αρχείο ρυθμίσεων τερματικού.

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
el: Αριθμός στηλών σε νέα παράθυρα τερματικού. Δεν έχει αποτέλεσμα αν δεν είναι ενεργοποιημένο το use_custom_default_size.

en: Number of lines to keep in scrollback
el: Αριθμός γραμμών που εμφανίζονται κατά την κύλιση προς τα πάνω

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
el: Αριθμός γραμμών σε νέα παράθυρα τερματικού. Δεν έχει αποτέλεσμα αν δεν είναι ενεργοποιημένο το use_custom_default_size.

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
el: Αριθμός γραμμών που διατηρούνται στη μνήμη. Μπορείτε να κυλίσετε προς τα πάνω το τερματικό για τον συγκεκριμένο αριθμό γραμμών. Τυχόν επιπλέον γραμμές απαλείφονται από τη μνήμη. Εάν το scrollback_unlimited είναι αληθές, αυτή η τιμή παραβλέπεται.

en: On the left side
el: Στην αριστερή πλευρά

en: On the right side
el: Στην δεξιά πλευρά

en: Open Ta_b
el: Άνοιγμα _καρτέλας

en: Open _Terminal
el: Άνοιγμα _τερματικού

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας στο τελευταίο παράθυρο που ανοίχθηκε με το προεπιλεγμένο προφίλ

en: Open a new window containing a tab with the default profile
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου, που να περιλαμβάνει μία καρτέλα με το προεπιλεγμένο προφίλ

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
el: Η επιλογή "%s" δεν υποστηρίζεται πλέον από αυτή την έκδοση του mate-terminal. Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα προφίλ με την επιθυμητή ρύθμιση και να χρησιμοποιήσετε τη νέα επιλογή '--profile'

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
el: Η επιλογή "%s" απαιτεί να οριστεί η εντολή που θα εκτελεστεί στο υπόλοιπο της γραμμής εντολών

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
el: Επιλογές για το άνοιγμα νέων παραθύρων ή καρτελών τερματικού. Επιτρέπεται ο ορισμός πολλαπλών επιλογών:

en: PROFILE-NAME
el: ΟΝΟΜΑ-ΠΡΟΦΙΛ

en: P_rofiles
el: _Προφίλ

en: P_rofiles…
el: Π_ροφίλ…

en: Palette entry %d
el: Καταχώρηση παλέτας %d

en: Palette for terminal applications
el: Παλέτα για τις εφαρμογές τερματικού

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste _Filenames
el: Επικόλληση _ονομάτων αρχείων

en: Persian
el: Περσική

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
el: Ανάδυση διαλόγου όταν εντοπίζεται ένα αίτημα απόκρισης S/Key challenge και γίνεται κλικ πάνω του. Η πληκτρολόγηση συνθηματικού στο διάλογο το στέλνει στο τερματικό.

en: Position of the scrollbar
el: Θέση της γραμμής κύλισης

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
el: Οι πιθανές τιμές είναι "close" για κλείσιμο του τερματικού και "restart" για επανεκκίνηση της εντολής.

en: Pr_ofile Preferences
el: _Προτιμήσεις προφίλ

en: Prepend initial title
el: Προσθήκη στην αρχή του αρχικού τίτλου

en: Profile Editor
el: Επεξεργαστής προφίλ

en: Profile _name:
el: Ό_νομα προφίλ:

en: Profile list
el: Λίστα προφίλ

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
el: Προφίλ που χρησιμοποιείται όταν ανοίγει νέο παράθυρο ή καρτέλα. Πρέπει να περιλαμβάνεται στο profile_list.

en: Profile to use for new terminals
el: Προφίλ που χρησιμοποιείται για νέα τερματικά

en: Profiles
el: Προφίλ

en: ROLE
el: ΡΟΛΟΣ

en: Replace initial title
el: Αντικατάσταση αρχικού τίτλου

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset and C_lear
el: Επαναφορά και καθαρι_σμός

en: Reset and Clear
el: Αρχικοποίηση και καθαρισμός

en: Restart the command
el: Επανέναρξη της εντολής

en: Romanian
el: Ρουμανική

en: Ru_n a custom command instead of my shell
el: Εκτέλεση _προσαρμοσμένης εντολής αντί για το κέλυφος

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
el: Εκτέλεση αυτής της εντολής αντί του κελύφους, αν είναι αληθές το use_custom_command.

en: S/Key Challenge Response
el: Απόκριση S/Key challenge

en: S_hade transparent background:
el: _Σκίαση διάφανου παρασκηνίου:

en: S_hade transparent or image background:
el: _Σκίαση (εικόνας ή διάφανου παρασκηνίου):

en: Save Contents
el: Αποθήκευση περιεχομένου

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως…

en: Save the terminal configuration to a file
el: Αποθήκευση σε αρχείο των ρυθμίσεων του τερματικού

en: Scroll on _keystroke
el: Κύλιση προς τα _κάτω με οποιοδήποτε πλήκτρο

en: Scroll on _output
el: Κύλιση κατά την εμφάνιση _αποτελεσμάτων

en: Scroll_back:
el: Κύλιση προς τα _πάνω:

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search _backwards
el: Αναζήτηση προς τα _πίσω

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Background Image
el: Επιλογή εικόνας παρασκηνίου

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select-by-_word characters:
el: Χαρακτήρες για επιλογή κειμένου ανά _λέξη:

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Set Title
el: Ορισμός τίτλου

en: Set _Character Encoding
el: Ορισμός κωδικοποίησης _χαρακτήρων

en: Set the last specified tab as the active one in its window
el: Ορισμός της τελευταίας καθορισμένης καρτέλας ως ενεργής στο παράθυρό της

en: Set the terminal title
el: Ορισμός του τίτλου του τερματικού

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
el: Ορισμός του συντελεστή μεγέθυνσης τερματικού (1.0 = κανονικό μέγεθος)

en: Set the window role
el: Ορισμός του ρόλου του παραθύρου

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
el: Ορισμός μεγέθους παραθύρου. Για παράδειγμα: 80x24, ή 80x24+200+200 (ΧΡΩΜΑΤΑxΓΡΑΜΜΕΣ+X+Y)

en: Set the working directory
el: Ορισμός του καταλόγου εργασίας του τερματικού

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
el: Καθορίζει τον κωδικό που στέλνεται από το πλήκτρο Backspace. Οι δυνατές τιμές είναι: "ascii-del" για το χαρακτήρα ASCII DEL, "control-h" για Control-H (γνωστό και ως χαρακτήρα ASCII BS), "ακολουθία διαφυγής" για την ακολουθία εξόδου που συνήθως αντιστοιχεί στο backspace ή το delete. Συνήθως, το "ascii-del" θεωρείται η σωστή ρύθμιση για το πλήκτρο Backspace.

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
el: Καθορίζει τον κωδικό που στέλνεται από το πλήκτρο Delete. Οι δυνατές τιμές είναι: "ascii-del" για το χαρακτήρα ASCII DEL, "control-h" για Control-H (γνωστό και ως χαρακτήρα ASCII BS), "ακολουθία διαφυγής" για την ακολουθία εξόδου που συνήθως αντιστοιχεί στο backspace ή το delete. Συνήθως, η "ακολουθία διαφυγής" θεωρείται η σωστή ρύθμιση για το πλήκτρο Delete.

en: Shortcut _Key
el: _Πλήκτρο συντόμευσης

en: Show MATE Terminal options
el: Προβολή επιλογών τερματικού MATE

en: Show _Menubar
el: Εμφάνιση γραμμής _μενού

en: Show _menubar by default in new terminals
el: Εμφάνιση της γραμμής _μενού σε νέα τερματικά

en: Show per-terminal options
el: Προβολή επιλογών ανά τερματικό

en: Show per-window options
el: Προβολή επιλογών ανά παράθυρο

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Show terminal options
el: Προβολή επιλογών τερματικού

en: Solarized
el: Ηλιακό

en: Solarized dark
el: Ηλιακό σκούρο

en: Solarized light
el: Ηλιακό φως

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
el: Αλλάξτε τις καρτέλες με [Ctrl]+[Tab]

en: Switch to Next Profile
el: Μετάβαση στο Επόμενο Προφίλ

en: Switch to Next Tab
el: Mετάβαση στην επόμενη καρτέλα

en: Switch to Previous Profile
el: Μετάβαση στο Προηγούμενο Προφίλ

en: Switch to Previous Tab
el: Mετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

en: Switch to Tab 1
el: Μετάβαση στην καρτέλα 1

en: Switch to Tab 10
el: Μετάβαση στην καρτέλα 10

en: Switch to Tab 11
el: Μετάβαση στην καρτέλα 11

en: Switch to Tab 12
el: Μετάβαση στην καρτέλα 12

en: Switch to Tab 2
el: Μετάβαση στην καρτέλα 2

en: Switch to Tab 3
el: Μετάβαση στην καρτέλα 3

en: Switch to Tab 4
el: Μετάβαση στην καρτέλα 4

en: Switch to Tab 5
el: Μετάβαση στην καρτέλα 5

en: Switch to Tab 6
el: Μετάβαση στην καρτέλα 6

en: Switch to Tab 7
el: Μετάβαση στην καρτέλα 7

en: Switch to Tab 8
el: Μετάβαση στην καρτέλα 8

en: Switch to Tab 9
el: Μετάβαση στην καρτέλα 9

en: Switch to this tab
el: Μετάβαση σε αυτή την καρτέλα

en: TITLE
el: ΤΙΤΛΟΣ

en: TTY Erase
el: Διαγραφή ΤΤΥ

en: Ta_bs
el: _Καρτέλες

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Terminal _bell
el: Κουδούνι _τερματικού

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
el: Επιλογές τερματικών. Αν προηγούνται του πρώτου ορίσματος --window ή --tab, ορίζονται ως προεπιλογές για όλα τα τερματικά:

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
el: Τα τερματικά διαθέτουν παλέτα 16 χρωμάτων, που μπορούν να χρησιμοποιούν οι εφαρμογές μέσα στο τερματικό. Ακολουθεί αυτή η παλέτα, με τη μορφή ονομάτων χρωμάτων χωρισμένων με ερωτηματικά (;). Τα ονόματα χρωμάτων θα πρέπει να είναι σε μορφή hex, π.χ. "#FF00FF"

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: The child process exited normally with status %d.
el: Η θυγατρική διεργασία τερματίσθηκε κανονικά με κατάσταση %d.

en: The child process was terminated by signal %d.
el: Η θυγατρική διεργασία τερματίστηκε από το σήμα %d.

en: The child process was terminated.
el: Η θυγατρική διεργασία τερματίσθηκε.

en: The cursor appearance
el: Η εμφάνιση του δρομέα

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
el: Οι πιθανές τιμές είναι "block" για δρομέα σε σχήμα κύβου, "ibeam" για κατακόρυφη γραμμή, ή "underline" για χρήση υπογράμμισης.

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
el: Οι πιθανές τιμές είναι "system" για χρήση των καθολικών ρυθμίσεων για το αναβόσβησμα του δρομέα, ή "on" και "off" για ρητό καθορισμό της λειτουργίας.

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
el: Το πλήκτρο συντόμευσης “%s” χρησιμοποιείται ήδη, για την ενέργεια “%s”

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
el: Το κείμενο στο οποίο κάνατε κλικ δεν φαίνεται να είναι έγκυρο OTP challenge.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
el: Το κείμενο στο οποίο κάνατε κλικ δεν φαίνεται να είναι έγκυρο S/Key challenge.

en: There was an error creating the child process for this terminal
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της θυγατρικής διεργασίας για αυτό το τερματικό

en: There was an error displaying help
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας

en: Title and Command
el: Τίτλος και εντολή

en: Title for terminal
el: Τίτλος για το τερματικό

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
el: Εμφανιζόμενος τίτλος για το παράθυρο ή την καρτέλα τερματικού. Αυτός ο τίτλος μπορεί να αντικατασταθεί ή να συνδυαστεί με τον τίτλο που ορίζεται από την εφαρμογή του τερματικού ανάλογα με τη ρύθμιση του title_mode.

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
el: Αληθές, αν επιθυμείτε η γραμμή μενού να εμφανίζεται στα νέα παράθυρα/καρτέλες αυτού του προφίλ.

en: Turkish
el: Τουρκική

en: Turn off the menubar
el: Απενεργοποίηση γραμμής μενού

en: Turn on the menubar
el: Ενεργοποίηση γραμμής μενού

en: Two roles given for one window
el: Δόθηκαν δύο ρόλοι στο ίδιο παράθυρο

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
el: Ο τύπος παρασκηνίου του τερματικού. Μπορεί να είναι "solid" για συμπαγές χρώμα, "image" για εικόνα, ή "transparent" για ψευδοδιαφάνεια.

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

en: Use custom default terminal si_ze
el: Χρήση προσαρμοσμένου με_γέθους τερματικού ως προεπιλογή

en: Use system settings
el: Χρήση ρυθμίσεων συστήματος

en: Use the command line
el: Χρήση γραμμής εντολών

en: Use the given profile instead of the default profile
el: Χρήση αυτού του προφίλ αντί του προεπιλεγμένου

en: User Defined
el: Καθορισμένη από το χρήστη

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικη

en: View
el: Προβολή

en: Western
el: Δυτική

en: What to do with dynamic title
el: Είδος ενέργειας όταν υπάρχει δυναμικός τίτλος

en: What to do with the terminal when the child command exits
el: Τι κάνει το τερματικό όταν γίνεται έξοδος της θυγατρικής εντολής

en: When command _exits:
el: Μετά την έ_ξοδο της εντολής:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
el: Όταν γίνεται επιλογή κειμένου ανά λέξη, οι ακολουθίες που περιέχουν αυτούς τους χαρακτήρες θεωρούνται ξεχωριστές λέξεις. Διατυπώσεις του τύπου "A-Z" υποδηλώνουν εύρος. Ο πρώτος χαρακτήρας που εισάγεται πρέπει να είναι το ενωτικό (-) (εδώ δεν εκφράζει εύρος).

en: When terminal commands set their o_wn titles:
el: Όταν η εντολή τερματικού ορίζει _δικό της τίτλο:

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
el: Που θα βρίσκεται η γραμμή κύλισης του τερματικού. Οι δυνατότητες είναι "left", "right" και "hidden".

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
el: Αν θα διατηρείται απεριόριστος αριθμός γραμμών που εμφανίζονται κατά την κύλιση προς τα πάνω

en: Whether bold text should use the same color as normal text
el: Αν το έντονο κείμενο θα χρησιμοποιεί το ίδιο χρώμα με το κανονικό κείμενο

en: Whether the menubar has access keys
el: Αν η γραμμή μενού θα διαθέτει πλήκτρα πρόσβασης

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
el: Αν θα είναι ενεργοποιημένη η κανονική συντόμευση του GTK+ για πρόσβαση στη γραμμή μενού

en: Whether to allow bold text
el: Αν θα επιτρέπεται έντονο κείμενο

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
el: Αν θα γίνεται ερώτηση επιβεβαίωσης όταν κλείνουν παράθυρα τερματικού

en: Whether to blink the cursor
el: Αν θα αναβοσβήνει ο δρομέας

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
el: Αν θα ισχύουν τα πλήκτρα πρόσβασης Alt+γράμμα για τη γραμμή μενού. Η απενεργοποίησή τους επιτρέπεται, γιατί υπάρχει κίνδυνος συγκρούσεων με εφαρμογές που εκτελούνται μέσα στο τερματικό.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
el: Αν η εντολή στο τερματικό θα εκκινείται ως κέλυφος εισόδου

en: Whether to run a custom command instead of the shell
el: Αν θα εκτελείται μια προσαρμοσμένη εντολή αντί για το κέλυφος

en: Whether to scroll background image
el: Αν θα γίνεται κύλιση της εικόνας παρασκηνίου

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
el: Αν θα γίνεται κύλιση μέχρι το τέλος όταν πατιέται ένα οποιοδήποτε πλήκτρο

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
el: Αν θα γίνεται κύλιση μέχρι το τέλος όταν εμφανίζονται νέα αποτελέσματα

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
el: Αν θα εμφανίζεται η γραμμή μενού στα νέα παράθυρα/καρτέλες

en: Whether to silence terminal bell
el: Αν θα απενεργοποιείται το κουδούνι τερματικού

en: Whether to use custom terminal size for new windows
el: Αν θα χρησιμοποιείται προσαρμοσμένο μέγεθος τερματικού για τα νέα παράθυρα

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
el: Αν θα γίνεται χρήση των χρωμάτων του θέματος στο γραφικό συστατικό του τερματικού

en: Whether to use the system font
el: Αν θα χρησιμοποιείται η γραμματοσειρά συστήματος

en: White on black
el: Λευκό σε μαύρο

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
el: Επιλογές παραθύρων. Αν προηγούνται του πρώτου ορίσματος --window ή --tab, ορίζονται ως προεπιλογές για όλα τα παράθυρα:

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
el: Υπάρχει ήδη προφίλ με το όνομα “%s”. Θέλετε να δημιουργήσετε δεύτερο προφίλ με το ίδιο όνομα;

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της GNU General Public License μαζί με το Τερματικό MATE. Αν όχι, γράψτε στο Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: ZOOM
el: ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom _Out
el: Σ_μίκρυνση

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
el: Ο συντελεστής μεγέθυνσης "%g" είναι πολύ μεγάλος, θα χρησιμοποιηθεί το %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
el: Ο συντελεστής μεγέθυνσης "%g" είναι πολύ μικρός, θα χρησιμοποιηθεί το %g

en: _About
el: Πε_ρί

en: _Action
el: _Ενέργεια

en: _Add or Remove…
el: _Προσθήκη ή αφαίρεση…

en: _Allow bold text
el: _Να επιτρέπεται η χρήση έντονων χαρακτήρων

en: _Background color:
el: Χρώμα _παρασκηνίου:

en: _Background image
el: _Εικόνα παρασκηνίου

en: _Backspace key generates:
el: Συμπεριφορά πλήκτρου _Backspace:

en: _Base on:
el: _Βασίζεται στο:

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Clear Highlight
el: Εκκα_θάριση επισήμανσης

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Close Window
el: _Κλείσιμο παραθύρου

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Copy Call Address
el: _Αντιγραφή διεύθυνσης κλήσης

en: _Copy E-mail Address
el: Αντιγρα_φή ηλεκτρονικής διεύθυνσης

en: _Copy Link Address
el: Αντι_γραφή διεύθυνσης δεσμού

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Delete key generates:
el: Συμπεριφορά πλήκτρου _Delete:

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: _Detach tab
el: _Απόσπαση καρτέλας

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
el: Χρήση πλήκτρων π_ρόσβασης στα μενού (π.χ. το Alt+Α ανοίγει το μενού Αρχείο)

en: _Encoding
el: _Κωδικοποίηση

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Find
el: _Εύρεση

en: _Find...
el: Εύ_ρεση

en: _Font:
el: _Γραμματοσειρά:

en: _Full Screen
el: _Πλήρης οθόνη

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Incremental Search...
el: Αυ_ξητική αναζήτηση…

en: _Input Methods
el: Μέθοδοι ε_ισαγωγής

en: _Keyboard Shortcuts…
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου…

en: _Match case
el: _Διάκριση πεζών από κεφαλαία

en: _New
el: _Νέο

en: _Next Profile
el: _Επόμενο Προφίλ

en: _Next Tab
el: _Επόμενη καρτέλα

en: _Normal Size
el: Κα_νονικό μέγεθος

en: _Open Link
el: Ά_νοιγμα δεσμού

en: _Password:
el: _Κωδικός:

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: _Previous Profile
el: _Προηγούμενο Προφίλ

en: _Previous Tab
el: _Προηγούμενη καρτέλα

en: _Profile Preferences
el: _Προτιμήσεις προφίλ

en: _Profile name:
el: Όνομα _προφίλ:

en: _Profile used when launching a new terminal:
el: _Προφίλ κατά την εκκίνηση νέου τερματικού:

en: _Relaunch
el: Επα_νεκκίνηση

en: _Reset
el: Επαναφο_ρά

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
el: _Επαναφορά επιλογών συμβατότητας στις προεπιλεγμένες

en: _Run command as a login shell
el: _Εκτέλεση εντολής ως κελύφους εισόδου

en: _Same as text color
el: Ί_διο με χρώμα κειμένου

en: _Save Contents
el: _Αποθήκευση περιεχομένου

en: _Scrollbar is:
el: Η _γραμμή κύλισης είναι:

en: _Search
el: _Αναζήτηση

en: _Search for:
el: Α_ναζήτηση για:

en: _Send Mail To…
el: _Αποστολή μηνύματος προς…

en: _Set Title…
el: _Ορισμός τίτλου…

en: _Shortcut keys:
el: Πλήκτρα _συντομεύσεων:

en: _Solid color
el: _Συμπαγές χρώμα

en: _Terminal
el: _Τερματικό

en: _Text color:
el: Χρώμα _κειμένου:

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: _Transparent background
el: _Διάφανο παρασκήνιο

en: _Underline color:
el: Χρώμα _Υπογράμμισης:

en: _Unlimited
el: _Απεριόριστο

en: _Use colors from system theme
el: _Χρήση των χρωμάτων του θέματος συστήματος

en: _Use the system fixed width font
el: _Χρήση της γραμματοσειράς σταθερού πλάτους του συστήματος

en: _View
el: _Προβολή

en: _Wrap around
el: Αναδίπλ_ωση γύρω

[ctx: active-encodings]
en: [ 'UTF-8', 'current' ]
el: ['UTF-8', 'τρέχων']

en: columns
el: στήλες

en: lines
el: γραμμές

en: rows
el: γραμμές

[ctx: title]
en: 'Terminal'
el: 'Τερματικό'

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
el: 'Προεπιλογή'
