mate-utils 1.25.1 - en to el translation catalogue (645 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
el: 
    ...Πάρα πολλά λάθη για εμφάνιση...

en:  (another copy)
el: (και άλλο αντίγραφο)

en:  (copy)
el:  (αντίγραφο)

en:  (invalid Unicode)
el:  (μη έγκυρο Unicode)

en:  - Browse and monitor logs
el: - Εξερεύνηση και παρακολούθηση καταγραφών

en:  - Look up words in dictionaries
el: - Αναζήτηση λέξης στα λεξικά

en: "%s" in %s
el: "%s" σε %s

en: "%s" is not a valid folder
el: Το %s δεν είναι έγκυρος φάκελος

en: %d lines (%s) - %s
el: %d γραμμές (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (%drd copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (%dst copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (%dth copy)%s
el: %s (%dο αντίγραφο)%s

en: %s (another copy)%s
el: %s (και άλλο αντίγραφο)%s

en: %s (copy)%s
el: %s (αντίγραφο) %s

en: %s - Dictionary
el: %s - Λεξικό

en: (stopped)
el: (διακόπηκε)

en: - the MATE Search Tool
el: - το εργαλείο αναζήτησης του MATE

en: A dictionary for MATE Desktop
el: Ένα λεξικό για την επιφάνεια εργασίας MATE

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
el: Ένα εργαλείο ανάλυσης της χρήσης δίσκων για την επιφάνεια εργασίας MATE

en: A file searching tool for MATE Desktop
el: Ένα εργαλείο αναζήτησης για το MATE

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
el: Μια λίστα URI για κατατμήσεις που θα εξαιρούνται από τη σάρωση.

en: A locate database has probably not been created.
el: Πιθανόν να μην έχει δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων locate.

en: A screenshot utility for MATE Desktop
el: Μιαεφαρμογή για λήψη στιγμιοτύπου οθόνης για το MATE

en: A_vailable options:
el: Δια_θέσιμες επιλογές:

en: Active Chart
el: Ενεργό Διάγραμμα

en: Add Dictionary Source
el: Προσθήκης πηγής λεξικού

en: Add a new dictionary source
el: Προσθήκη μιας νέας πηγής λεξικού

en: Add new filter
el: Προσθήκη νέου φίλτρου

en: Add search option
el: Προσθήκη επιλογής αναζήτησης

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All_ocated Space
el: Εκχωρημένος _χώρος

en: An error occurred
el: Δημιουργήθηκε ένα σφάλμα

en: Another search is in progress
el: Μια άλλη αναζήτηση είναι σε εξέλιξη

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα από τη γραμμή εντολών

en: Apply _effect:
el: Εφαρμογή _εφέ:

en: Automatically start a search
el: Αυτόματη έναρξη μιας αναζήτησης

en: Available
el: Διαθέσιμα

en: Available St_rategies
el: Διαθέσιμες _στρατηγικές

en: Available _Databases
el: Διαθέσιμες _βάσεις δεδομένων

en: Available dictionaries
el: Διαθέσιμα λεξικά

en: Available options
el: Διαθέσιμες επιλογές:

en: Available strategies
el: Διαθέσιμες στρατηγικές

en: Background:
el: Παρασκήνιο:

en: Bad command '%s'
el: Εσφαλμένη εντολή '%s'

en: Bad parameters for command '%s'
el: Εσφαλμένες παράμετροι για την εντολή '%s'

en: Bigger text size
el: Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Border Effect
el: Εφέ περιγράμματος

en: Browse
el: Περιήγηση

en: C_opy to Clipboard
el: Αντι_γραφή στο πρόχειρο

en: Calculating percentage bars...
el: Υπολογισμός ποσοστιαίων μπαρών...

en: Can't access source file
el: Αδυναμία πρόσβασης στο αρχείο πηγής

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Δεν επιτρέπεται το πέρασμα διευθύνσεων (URI) εγγράφων σε εγγραφές της επιφάνειας εργασίας τύπου 'Type=Link'

en: Can't read from "%s"
el: Αδυναμία ανάγνωσης από «%s»

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον εξυπηρετητή. Θα πρέπει να εισάγετε ένα όνομα για αυτό τον εξυπηρετητή

en: Cannot check an excluded folder!
el: Δεν είναι δυνατός ο έλεγχος φακέλων που εξαιρούνται!

en: Cannot create pixbuf image!
el: Αδυναμία δημιουργίας εικόνας pixbuf!

en: Cannot scan location "%s"
el: Αδυναμία σάρωσης τοποθεσίας "%s"

en: Changes to your home folder will not be monitored.
el: Δεν θα παρακολουθείται για αλλαγές ο αρχικός σας κατάλογος.

en: Character set conversion failed for "%s"
el: Αποτυχία μετατροπής κωδικοποίησης χαρακτήρων για "%s"

en: Chart model
el: Μοντέλο διαγράμματος

en: Chart root node
el: Κόμβος root διαγράμματος

en: Check folder sizes and available disk space
el: Έλεγχος μεγέθους φακέλων και διαθέσιμου χώρου στο δίσκο

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
el: Έλεγχος ορισμών λέξεων και ορθογραφίας σε ένα λεξικό του Διαδικτύου

en: Cl_ear
el: Ε_κκαθάριση

en: Clear definition
el: Εκκαθάριση ορισμού λέξης

en: Clear the definitions found
el: Εκκαθάριση των ορισμών που βρέθηκαν

en: Clear the list of available databases
el: Καθαρισμός της λίστας των διαθέσιμων βάσεων δεδομένων

en: Clear the list of available strategies
el: Καθαρισμός της λίστας των διαθέσιμων στρατηγικών

en: Clear the list of similar words
el: Καθαρισμός λίστας παρόμοιων λέξεων

en: Clear the search string
el: Καθαρισμός του ζητούμενου αλφαριθμητικού

en: Clear the text of the definition
el: Εκκαθάριση του κειμένου του ορισμού

en: Click to add the selected available search option.
el: Πατήστε για προσθήκη της επιλεγμένης διαθέσιμης επιλογής αναζήτησης.

en: Click to close "Search for Files".
el: Πατήστε για κλείσιμο του "Αναζήτηση για αρχεία".

en: Click to display the help manual.
el: Πατήστε για εμφάνιση του εγχειριδίου βοήθειας.

en: Click to expand or collapse the list of available options.
el: Πατήστε για ανάπτυξη η σύμπτυξη μιας λίστας των διαθέσιμων επιλογών.

en: Click to perform a search.
el: Πατήστε για αναζήτηση.

en: Click to remove the "%s" search option.
el: Πατήστε για αφαίρεση της  επιλογή αναζήτησης  "%s"

en: Click to stop a search.
el: Πατήστε για να διακόψετε την αναζήτηση

en: Click to view the dictionary window
el: Κάντε κλικ για να δείτε το παράθυρο του λεξικού

en: Client Name
el: Όνομα πελάτη

en: Close this log
el: Κλείσιμο αυτού του αρχείου καταγραφής

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
el: Συγκρουόμενες επιλογές: Τα --windows και --area δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται την ίδια στιγμή.

en: Connect to Server
el: Σύνδεση στον εξυπηρετητή

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
el: Αποτυχία σύνδεσης στον εξυπηρετητή λεξικού σε %s:%d

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
el: Λήξη ορίου χρόνου σύνδεσης στον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s:%d'

en: Contains the _text
el: Περιέχει το _κείμενο

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Context
el: Περιεχόμενα

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: Could not analyze disk usage.
el: Αδυναμία ανάλυσης χρήσης του δίσκου

en: Could not delete "%s".
el: Αδυναμία διαγραφής "%s".

en: Could not detect any mount point.
el: Δεν εντοπίστηκε κάποιο σημείο προσάρτησης.

en: Could not initialize monitoring
el: Αδυναμία αρχικοποίησης παρακολούθησης

en: Could not move "%s" to the Trash
el: Αδυναμία μετακίνησης "%s" στα απορρίμματα

en: Could not move "%s" to trash.
el: Αδυναμία μετακίνησης "%s" στα απορρίμματα.

en: Could not move file to the Trash
el: Αδυναμία μετακίνησης αρχείου στα απορρίμματα

en: Could not open document "%s".
el: Αδυναμία ανοίγματος εγγράφου  "%s".

en: Could not open folder "%s"
el: Αδυναμία ανοίγματος φακέλου "%s".

en: Could not open folder "%s".
el: Αδυναμία ανοίγματος φακέλου "%s".

en: Could not open help document.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου βοήθειας.

en: Could not open the following files:
el: Αδυναμία ανοίγματος των ακόλουθων αρχείων:

en: Could not save "%s" document to "%s".
el: Αδυναμία αποθήκευσης εγγράφου   "%s" σε "%s".

en: Could not save document.
el: Αδυναμία αποθήκευσης εγγράφου.

en: Custom Location
el: Προσαρμοσμένη τοποθεσία

en: DAYS
el: ΗΜΕΡΕΣ

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Database `%s' selected
el: Επιλέχθηκε η βάση δεδομένων %s'

en: Database to use
el: Βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί

en: Date Modified
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Date modified more than
el: Ημερομηνία τροποποίησης μεγαλύτερη από

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default Dictionary Server
el: Προεπιλεγμένος εξυπηρετητής λεξικού

en: Default Window Height
el: Προεπιλεγμένο ύψος παραθύρου

en: Default Window Maximized
el: Μεγιστοποίηση προεπιλεγμένου παραθύρου

en: Default Window Width
el: Προεπιλεγμένο πλάτος παραθύρου

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
el: Ορισμός για '%s' 
      Από '%s':
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
el: Η διαγραφή του "%s" απέτυχε: %s.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Details: %s
el: Λεπτομέρειες: %s

en: Device
el: Συσκευή

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Dictionary Applet Factory
el: Μικροεφαρμογή Εργοστασίου Λεξικού

en: Dictionary Look up
el: Αναζήτηση Λεξικού

en: Dictionary Preferences
el: Προτιμήσεις λεξικού

en: Dictionary Sources
el: Πηγές λεξικού

en: Dictionary entry
el: Λήμμα λεξικού

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
el: Η πηγή λεξικού '%s' έχει μη έγκυρη μεταφορά '%s'

en: Dictionary source `%s' selected
el: Επιλέχθηκε`%s' πηγή λεξικού

en: Dictionary source does not have name
el: Η πηγή λεξικού δεν έχει όνομα

en: Dictionary source to use
el: Η πηγή λεξικού που θα χρησιμοποιηθεί

en: Dictionary sources
el: Πηγές λεξικού

en: Dictionary sources found
el: Βρέθηκαν πηγές λεξικού

en: Disable Quick Search
el: Απενεργοποίηση  γρήγορης αναζήτησης

en: Disable Quick Search Second Scan
el: Απενεργοποίηση γρήγορης αναζήτησης δευτερεύουσας σάρωσης

en: Disable _Quick Search
el: Απενεργοποίηση _γρήγορης αναζήτησης

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Disk Usage Analyzer
el: Ανάλυση χρήσης δίσκου

en: Disk Usage Analyzer Preferences
el: Προτιμήσεις ανάλυσης χρήσης δίσκου

en: Do you want to delete "%s" permanently?
el: Θέλετε την οριστική διαγραφή του "%s";

en: Double-click on the database to use
el: Διπλό κλικ στη βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί

en: Double-click on the matching strategy to use
el: Διπλό κλικ στη στρατηγική που θα χρησιμοποιηθεί

en: Double-click on the source to use
el: Διπλό κλικ στην πηγή που θα χρησιμοποιηθεί

en: Double-click on the word to look up
el: Διπλό κλικ στη λέξη που θέλετε να αναζητήσετε

en: Edit Dictionary Source
el: Επεξεργασία πηγής λεξικού

en: Edit filter
el: Επεξεργασία φίλτρου

en: Edit the currently selected dictionary source
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης πηγής λεξικού

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
el: Εφέ για προσθήκη στο περίγραμμα  (σκιά, περίγραμμα ή κανένα)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
el: Εφέ για προσθήκη στο εξωτερικό του περιγράμματος. Πιθανές τιμές είναι  "σκιά", "τίποτα", και "περίγραμμα".

en: Effect:
el: Εφέ:

en: Effects
el: Εφέ

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
el: Εισάγετε ένα όνομα αρχείου ή ένα μερικό όνομα αρχείου με ή χωρίς wildcards.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
el: Εισάγετε μια τιμή κειμένου για την επιλογή αναζήτησης "%s".

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
el: Εισάγετε μια τιμή σε %s για την επιλογή αναζήτησης  "%s"

en: Entry changed called for a non entry option!
el: Η αλλαγή εισαγωγής καλέστηκε για επιλογή που δεν επιτρέπει εισαγωγή!

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
el: Σφάλμα φόρτωσης φακέλου ορισμού UI για το πρόγραμμα στιγμιοτύπων!
    %s
    
    Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση των εργαλείων-mate

en: Error loading the help page
el: Σφάλμα φόρτωσης της σελίδας βοήθειας

en: Error parsing the search command.
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση της εντολής αναζήτησης.

en: Error running the search command.
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση της εντολής αναζήτησης.

en: Error while looking up definition
el: Σφάλμα κατά την αναζήτηση ορισμού

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
el: Σφάλμα κατά την αναζήτηση του ορισμού του "%s":
    %s

en: Error while matching
el: Σφάλμα κατά το ταίριασμα

en: Error while reading reply from server:
    %s
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση απάντησης από εξυπηρετητή:
    %s

en: Error while retrieving the definition
el: Σφάλμα κατά τη λήψη του ορισμού

en: Error while saving screenshot
el: Σφάλμα κατά το αποθήκευση στιγμιοτύπου οθόνης

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
el: Σφάλμα κατά την αποσυμπίεση της καταγραφής σε μορφή GZip. Το αρχείο μπορεί να είναι κατεστραμμένο.

en: Error while writing to '%s'
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο '%s'

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Exclude other filesystems
el: Να μη συμπεριλαμβάνει άλλα συστήματα αρχείων.

en: Excluded partitions URIs
el: URI κατατμήσεων που εξαιρούνται

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: FLAGS
el: ΣΗΜΑΙΕΣ

en: FTP (with login)
el: FTP (με σύνδεση)

en: F_ind:
el: Εύ_ρεση:

en: Factory for the dictionary applet
el: Εργοστάσιο για τη μικροεφαρμογή λεξικού

en: Failed to parse command line arguments: %s
el: Αποτυχία ανάλυσης των ορισμάτων της γραμμής εντολής: %s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
el: Αποτυχία ορισμού process group id of child %d: %s.

en: File already exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: File is empty
el: Το αρχείο είναι κενό

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filesystem Type
el: Τύπος συστήματος αρχείων

en: Filter name is empty!
el: Το όνομα του φίλτρου είναι άδειο!

en: Filter name may not contain the ':' character
el: Το όνομα του φίλτρου δε μπορεί να περιέχει το χαρακτήρα ':'

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση ε_πόμενου

en: Find Next
el: Εύρεση επόμενου

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση προη_γούμενου

en: Find Previous
el: Εύρεση προηγούμενου

en: Find a word or phrase in the document
el: Εύρεση μίας λέξης ή μίας φράσης μέσα στη σελίδα

en: Find a word or phrase in the log
el: Εύρεση μια λέξης ή φράσης στην καταγραφή

en: Find next occurrence of the search string
el: Εύρεση της επόμενης εμφάνισης του αλφαριθμητικού αναζήτησης

en: Find previous occurrence of the search string
el: Εύρεση της προηγούμενης εμφάνισης του αλφαριθμητικού αναζήτησης

en: Folder
el: Φάκελος

en: Follow symbolic links
el: Ακολούθηση συμβολικών συνδέσμων

en: Foreground:
el: Προσκήνιο:

en: GDict Options
el: Επιλογές GDict

en: GDict debugging flags to set
el: Σημαίες αποσφαλμάτωσης GDict που θα οριστούν

en: GDict debugging flags to unset
el: Σημαίες αποσφαλμάτωσης GDict που θα ακυρωθούν

en: GROUP
el: ΟΜΑΔΑ

en: Go to the first definition
el: Μετάβαση στο πρώτο ορισμό

en: Go to the last definition
el: Μετάβαση στον τελευταίο ορισμό

en: Go to the next definition
el: Μετάβαση στον επόμενο ορισμό

en: Go to the previous definition
el: Μετάβαση στο προηγούμενο ορισμό

en: Grab _after a delay of
el: Λήψη _μετά από καθυστέρηση

en: Grab a window instead of the entire screen
el: Λήψη ενός παραθύρου αντί ολόκληρης της οθόνης

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
el: Λήψη μιας περιοχής της οθόνης αντί ολόκληρης της οθόνης

en: Grab the current _window
el: Λήψη του τρέχοντος παρα_θύρου

en: Grab the whole _desktop
el: Λήψη όλης της επι_φάνειας εργασίας

en: H_ostname:
el: Όνομα _συστήματος

en: Height of the main window in pixels
el: Το ύψος του κύριου παραθύρου σε εικονοστοιχεία

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Highlight
el: Επισήμανση

en: Hostname
el: Όνομα συστήματος

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
el: Αν αντικαταστήσετε ένα υπάρχον αρχείο, τα περιεχόμενα του θα αντικατασταθούν.

en: Impossible to open the file %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του στιγμιοτύπου στο %s.
     Το σφάλμα ήταν %s
     Παρακαλώ, επιλέξτε άλλη τοποθεσία και προσπαθήστε ξανά.

en: Include Border
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περίγραμμα

en: Include Pointer
el: Να συμπεριλαμβάνεται ο δείκτης

en: Include _pointer
el: Να συμπεριλαμβάνεται ο _δείκτης

en: Include the pointer in the screenshot
el: Να συμπεριλαμβάνεται ο δείκτης στο στιγμιότυπο οθόνης

en: Include the window _border
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περί_γραμμα παραθύρου

en: Include the window border with the screenshot
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περίγραμμα παραθύρου με το στιγμιότυπο οθόνης

en: Include the window manager border along with the screenshot
el: Να συμπεριλαμβάνεται το περίγραμμα του διαχειριστή παραθύρων μαζί με το στιγμιότυπο οθόνης

en: Interactively set options
el: Διαδραστικός ορισμός επιλογών

en: Invalid database '%s'
el: Μη έγκυρη βάση δεδομένων  '%s'

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
el: Πέρασε μη έγκυρη επιλογή στην εντολή ταξινόμησης κατά.

en: Invalid strategy '%s'
el: Μη έγκυρη στρατηγική '%s'

en: Invalid transport type '%d'
el: Μη έγκυρος τύπος μεταφοράς '%d'

en: List View
el: Προβολή λίστας

en: List of saved filters
el: Λίστα αποθηκευμένων φίλτρων

en: List of saved regexp filters
el: Λίστα αποθηκευμένων φίλτρων regexp

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Local Only
el: Μόνο τοπικά

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
el: Εντοπισμός εγγράφων και φακέλων σε αυτό τον υπολογιστή με βάση το όνομα ή το περιεχόμενο

en: Log File Viewer
el: Παρακολούθηση αρχείων καταγραφών

en: Log Viewer
el: Παρακολούθηση Καταγραφών

en: Log file to open up on startup
el: Αρχείο καταγραφής για άνοιγμα κατά την εκκίνηση

en: Log files to open up on startup
el: Αρχείο καταγραφής για άνοιγμα κατά την εκκίνηση

en: Longdo Thai-English Dictionaries
el: Λεξικά Longdo Thai-English

en: Look _up:
el: _Αναζήτηση:

en: Look in Folder
el: Αναζήτηση σε φάκελο

en: Look in folder
el: Αναζήτηση σε φάκελο

en: Look up words in a dictionary
el: Αναζήτηση λέξης στο λεξικό

en: Look up words in dictionaries
el: Αναζήτηση λέξεων στα λεξικά

en: Lookup failed for host '%s': %s
el: Η αναζήτηση απέτυχε για το σύστημα '%s': %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
el: Η αναζήτηση απέτυχε για το σύστημα  '%s': το σύστημα δεν βρέθηκε

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
el: Η αναζήτηση απέτυχε για το όνομα συστήματος  '%s': δεν βρέθηκε κατάλληλοι πόροι

en: MATE Dictionary
el: Λεξικό MATE

en: MATE Disk Usage Analyzer
el: Ανάλυση χρήσης δίσκου του MATE

en: MATE Documentation Team
el: Ομάδα τεκμηρίωσης MATE

en: MATE Search Tool
el: Εργαλείο αναζήτησης MATE

en: Manage Filters
el: Διαχείριση φίλτρων

en: Manage filters
el: Διαχείριση φίλτρων

en: Maximum depth
el: Μέγιστο βάθος

en: Mo_ve to Trash
el: _Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Monitor Home
el: Αρχική οθόνη

en: Mount Point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Move to parent folder
el: Μετακίνηση σε γονικό φάκελο

en: Moving "%s" failed: %s.
el: Η μετακίνηση "%s" απέτυχε: %s.

en: Na_me does not contain
el: Το ό_νομα δεν περιέχει

en: Name
el: Όνομα

en: Name contains
el: Όνομα περιέχει

en: Name matches regular e_xpression
el: Ταίριασμα κανονικής έ_κφρασης

en: New look up
el: Νέα αναζήτηση

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
el: Δεν βρέθηκε ομάδα '%s' μέσα στον ορισμό πηγής λεξικού

en: No Files Found
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
el: Δεν υπάρχει σύνδεση  για τον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s:%d'

en: No context available for source '%s'
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο περιεχόμενο για τη πηγή '%s'

en: No databases found on dictionary server at '%s'
el: Δεν βρέθηκαν βάσεις δεδομένων στον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s'

en: No definitions found
el: Δε βρέθηκαν ορισμοί

en: No definitions found for '%s'
el: Δεν βρέθηκαν ορισμοί για '%s'

en: No dictionary source available with name '%s'
el: Δεν βρέθηκε διαθέσιμη πηγή λεξικού με το όνομα  '%s'

en: No files found
el: Δε βρέθηκαν αρχεία

en: No hostname defined for the dictionary server
el: Δεν ορίσθηκε όνομα συστήματος για τον εξυπηρετητή λεξικού

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
el: Δεν βρέθηκαν στρατηγικές στον εξυπηρετητή λεξικού στο '%s'

en: None
el: Καμία

en: Normal text size
el: Κανονικό μέγεθος κειμένου

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Only show lines that match one of the given filters
el: Να εμφανίζονται μόνο οι γραμμές που ταιριάζουν με ένα από τα φίλτρα που δίνονται

en: Open Containing _Folder
el: Ανοιχτός _Φάκελος που περιέχει

en: Open Log
el: Άνοιγμα αρχείου καταγραφής

en: Open Wit_h
el: Άνοιγμα _με

en: Open a log from file
el: Άνοιγμα καταγραφής από αρχείο

en: Open the help contents for the log viewer
el: Άνοιγμα των περιεχομένων βοήθειας για την εφαρμογή προβολής καταγραφών

en: Open with %s
el: Άνοιγμα με %s

en: Optional information:
el: Προαιρετικές πληροφορίες

en: Owned by _group
el: Ανήκει σε ο_μάδα

en: Owned by _user
el: Ανήκει σε _χρήστη

en: Owner is unrecognized
el: Μη αναγνωρίσιμος ιδιοκτήτης

en: PATH
el: ΔΙΑΔΡΟΜΗ

en: PATTERN
el: ΜΟΤΙΒΟ

en: P_review...
el: Π_ροεπισκόπηση...

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Please enter a name and try again.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα και προσπαθήστε ξανά.

en: Please specify either foreground or background color!
el: Παρακαλώ καθορίστε είτε το χρώμα του προσκηνίου είτε του παρασκηνίου!

en: Please wait until the current search ends.
el: Παρακαλώ περιμένετε μέχρι να τελειώσει η τρέχουσα αναζήτηση.

en: Port
el: Θύρα

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preview this document
el: Προεπισκόπηση του εγγράφου

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print definition
el: Εκτύπωση ορισμού λέξης

en: Print result to the console
el: Εκτύπωση αποτελέσματος στη κονσόλα

en: Print the definitions found
el: Εκτύπωση των ορισμών που βρέθηκαν

en: Print the text of the definition
el: Εκτύπωση του κειμένου του ορισμού

en: Print this document
el: Εκτύπωση αυτού του εγγράφου

en: Print version information and exit
el: Εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en: Public FTP
el: Δημόσιο FTP

en: Quick Search Excluded Paths
el: Γρήγορη αναζήτηση διαδρομών που έχουν εξαιρεθεί

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
el: Γρήγορη αναζήτηση αποκλεισμένων διαδρομών δεύτερης σάρωσης

en: Quit the log viewer
el: Κλείσιμο παρακολούθησης καταγραφών συστήματος

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Regular expression is empty!
el: Η κανονική έκφραση είναι άδεια!

en: Regular expression is invalid: %s
el: Η κανονική έκφραση είναι άκυρη: %s

en: Reload the list of available databases
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων βάσεων δεδομένων

en: Reload the list of available sources
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων πηγών

en: Reload the list of available strategies
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων στρατηγικών

en: Remove "%s"
el: Διαγραφή  "%s"

en: Remove "%s"?
el: Διαγραφή "%s";

en: Remove the currently selected dictionary source
el: Απομάκρυνση της επιλεγμένης πηγής λεξικού

en: Remove the window border from the screenshot
el: Αφαίρεση του περιγράμματος παραθύρου από το στιγμιότυπο οθόνης

en: Rescan your home folder?
el: Σάρωση ξανά του αρχικού σας κατάλογου;

en: STRING
el: ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ

en: S_can Remote Folder...
el: Σάρωση α_πομακρυσμένου φακέλου...

en: S_earch results:
el: Αποτελέσματα α_ναζήτησης:

en: S_ize at least
el: Μέ_γεθος τουλάχιστον

en: S_tatusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Save Screenshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου οθόνης

en: Save Search Results As...
el: Αποθήκευση αποτελεσμάτων αναζήτησης ως...

en: Save Snapshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου οθόνης

en: Save a Copy
el: Αποθήκευση αντιγράφου

en: Save definition
el: Αποθήκευση ορισμού

en: Save images of your desktop or individual windows
el: Αποθήκευση εικόνων της επιφάνειας εργασίας σας ή ξεχωριστών παραθύρων

en: Save in _folder:
el: Αποθήκευση στο _φάκελο:

en: Save screenshot
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου οθόνης

en: Save the definitions found
el: Αποθήκευση των ορισμών που βρέθηκαν

en: Save the text of the definition to a file
el: Αποθήκευση του κειμένου του ορισμού σε αρχείο

en: Saving file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Scan
el: Σάρωση

en: Scan F_older...
el: Σάρωση _φακέλου...

en: Scan Filesystem
el: Σάρωση συστήματος αρχείων

en: Scan Folder
el: Σάρωση φακέλου

en: Scan Home
el: Σάρωση αρχικού καταλόγου

en: Scan Remote Folder
el: Σάρωση απομακρυσμένου φακέλου

en: Scan _Filesystem
el: Σάρωση σ_υστήματος αρχείων

en: Scan _Home Folder
el: Σάρωση αρ_χικού καταλόγου

en: Scan a folder
el: Σάρωση ενός φακέλου

en: Scan a remote folder
el: Σάρωση ενός απομακρυσμένου

en: Scan filesystem
el: Σάρωση συστήματος αρχείων

en: Scan home folder
el: Σάρωση ενός αρχικού καταλόγου

en: Scanning...
el: Σάρωση...

en: Screenshot at %s - %d.png
el: Στιγμιότυπο στο %s - %d.png

en: Screenshot at %s.png
el: Στιγμιότυπο στο %s.png

en: Screenshot delay
el: Καθυστέρηση στιγμιότυπου οθόνης

en: Screenshot directory
el: Κατάλογος στιγμιότυπου οθόνης

en: Screenshot taken
el: Λήφθηκε στιγμιότυπο οθόνης

en: Search Result Columns Order
el: Ταξινόμηση στηλών αποτελεσμάτων αναζήτησης:

en: Search for Files
el: Αναζήτηση για αρχεία

en: Search history
el: Ιστορικό αναζητήσεων

en: Search paths used by this object
el: Διαδρομές αναζήτησης που χρησιμοποιούνται από αυτό το αντικείμενο

en: Searching for '%s'...
el: Αναζήτηση για '%s'...

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: See mate-dictionary --help for usage
el: Βλέπε mate-dictionary --help για χρήση

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select _area to grab
el: Επιλογή _περιοχής για λήψη

en: Select _devices to include in filesystem scan:
el: Επιλέξτε τις _συσκευές που θα συμπεριλαμβάνονται κατά την σάρωση του συστήματος αρχείων:

en: Select a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Select a search option from the drop-down list.
el: Επιλέξτε μια επιλογή αναζήτησης από την κυλιόμενη λίστα

en: Select and set the "%s" search option
el: Επιλογή και ορισμός της επιλογής αναζήτησης "%s"

en: Select more _options
el: Περισσότερες _επιλογές

en: Select more options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Select the "%s" search option
el: Επιλογή της επιλογής αναζήτησης "%s"

en: Select the entire log
el: Επιλογή όλου του αρχείου καταγραφής

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
el: Επιλέξτε το φάκελο ή τη συσκευή  από όπου θέλετε να ξεκινήσει η αναζήτηση

en: Service _type:
el: Τύπος υ_πηρεσίας:

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Set sort order to descending, the default is ascending
el: Καθορισμός σειράς ταξινόμησης σε φθίνουσα, η εξ ορισμού είναι αύξουσα

en: Set the font used for printing the definitions
el: Ορισμός της γραμματοσειράς εκτύπωσης των ορισμών

en: Set the model of the chart
el: Ορισμός του μοντέλου για το διάγραμμα

en: Set the root node from the model
el: Ορισμός του κόμβου root από το μοντέλο

en: Set the text of "Look in folder" search option
el: Ορισμός του κειμένου της επιλογής αναζήτησης "αναζήτηση στο φάκελο"

en: Set the text of "Name contains" search option
el: Ορισμός του κειμένου της επιλογής αναζήτησης "'Όνομα περιέχει'"

en: Show Additional Options
el: Εμφάνιση πρόσθετων επιλογών

en: Show GDict Options
el: Εμφάνιση επιλογών GDict

en: Show Side Pane
el: Προβολή της πλευρικής στηλης

en: Show Status Bar
el: Προβολή γραμμής κατάστασης

en: Show hidden and backup files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων και αρχείων ασφαλείας.

en: Show matches only
el: Εμφάνιση μόνο ταιριασμάτων

en: Show more _details
el: Εμφάνιση περισσότερων _λεπτομερειών

en: Show or hide the definition window
el: Προβολή η απόκρυψη του παραθύρου του ορισμού

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Show the about dialog for the log viewer
el: Προβολή του διαλόγου Περί για τον επεξεργαστή mateconf

en: Show the application's version
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: Show version
el: Προβολή έκδοσης

en: Show version of the application
el: Προβολή της έκδοσης της εφαρμογής

en: Si_ze at most
el: Μέ_γεθος το μέγιστο

en: Side _Pane
el: Πλευρικό _ταμπλώ

en: Similar _Words
el: Παρόμοιες _λέξεις

en: Similar words
el: Παρόμοιες λέξεις

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of the font used to display the log
el: Το μέγεθος της γραμματοσειράς απεικόνισης της καταγραφής

en: Smaller text size
el: Μικρότερο μέγεθος κειμένου

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
el: Ταξινόμηση αρχείων σύμφωνα με τα ακόλουθα: όνομα, φάκελος. μέγεθος, τύπος, ή ημερομηνία

en: Source
el: Πηγή

en: Source Name
el: Όνομα πηγής

en: Sources
el: Πηγές

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
el: Καθορίζει μια λίστα αρχείων καταγραφής που θα ανοίγει κατά την εκκίνηση. Η προεπιλογή  είναι η ανάγνωση του /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
el: Καθορίζει το ύψος του κύριου παραθύρου προβολής καταγραφών σε εικοστοιχεία.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
el: Καθορίζει το αρχείο καταγραφής που θα ανοίγει κατά την εκκίνηση. Η προεπιλογή  είναι μηνύματα  /var/log/, ανάλογα με τη διανομή σας.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
el: Καθορίζει το μέγεθος της σταθερού πλάτους γραμματοσειράς που χρησιμοποιείται για την απεικόνισης της καταγραφής στη προβολή του κύριου δέντρου.Το προεπιλεγμένο μέγεθος είναι το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς τερματικού.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
el: Καθορίζει το πλάτος σε εικονοστοιχεία του κυρίου παραθύρου προβολής καταγραφών

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: St_atusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Status
el: Κατάσταση

en: Statusbar is Visible
el: Η γραμμή κατάστασης είναι ορατή

en: Stop scanning
el: Διακοπή σάρωσης

en: Strategies
el: Στρατηγικές

en: Strategy
el: Στρατηγική

en: Strategy `%s' selected
el: Επιλέχθηκε η στρατηγική `%s'

en: Subfolder tips visible
el: Ορατές συμβουλές υποφακέλου

en: System Log Viewer
el: Παρακολούθηση καταγραφών συστήματος

en: Take Screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης

en: Take _Screenshot
el: Λήψη _στιγμιότυπου οθόνης

en: Take a picture of the screen
el: Λήψη μιας φωτογραφίας της οθόνης

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης μετά από μια καθορισμένη καθυστέρηση (σε δευτερόλεπτα)

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: The GdictContext bound to this source
el: Το GdictContext που έχει συνδεθεί σε αυτή τη πηγή

en: The GdictContext object used to get the word definition
el: Το αντικείμενο GdictContext που χρησιμοποιείται για τη λήψη του ορισμού λέξης

en: The caja file manager is not running.
el: Ο διαχειριστής αρχείων του Ναυτίλου δεν εκτελείται.

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
el: Η θυγατρική διεργασία αποθήκευσης έκλεισε απρόσμενα.  Δεν είναι δυνατή η εγγραφή του στιγμιότυπου οθόνης στο δίσκο.

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
el: Τα περιεχόμενα του αρχικού σας καταλόγου άλλαξαν.Επιλέξτε να γίνει σάρωση ξανά για να ενημερωθούν οι λεπτομέρειες της χρήσης δίσκου

en: The database used to query the GdictContext
el: Η βάση δεδομένων που χρησιμοποιείται για την αναζήτηση GdictContext

en: The default database of this dictionary source
el: Η προεπιλεγμένη βάσης δεδομένων αυτής της πηγής λεξικού

en: The default database to use
el: Η προεπιλεγμένη βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί

en: The default search strategy to use
el: Η προεπιλεγμένη στρατηγική αναζήτησης που θα χρησιμοποιηθεί

en: The default strategy of this dictionary source
el: Η προεπιλεγμένη στρατηγική αυτής της πηγής λεξικού

en: The description of this dictionary source
el: Περιγραφή αυτής της πηγής λεξικού

en: The directory the last screenshot was saved in.
el: Ο κατάλογος που την προηγούμενη φορά αποθηκεύτηκε στιγμιότυπο οθόνης

en: The display name of this dictionary source
el: Το όνομα εμφάνισης αυτής της πηγής λεξικού.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
el: Το έγγραφο"%s" υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The document does not exist.
el: Το έγγραφο δεν υπάρχει.

en: The document name you selected is a folder.
el: Το όνομα εγγράφου που επιλέξατε είναι ένας φάκελος.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
el: Το αρχείο "%s" υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file is not a regular file or is not a text file.
el: Το αρχείο δεν είναι κανονικό αρχείο ή δεν είναι αρχείο κειμένου.

en: The filename used by this dictionary source
el: Το όνομα αρχείου που χρησιμοποιείται από αυτή τη πηγή λεξικού.

en: The folder does not exist.
el: Ο φάκελος δεν υπάρχει.

en: The font to be used when printing
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στην εκτύπωση

en: The font to be used when printing a definition.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στην εκτύπωση ενός ορισμού.

en: The hostname of the dictionary server to connect to
el: Το όνομα συστήματος που χρησιμοποιείται  για τη σύνδεση στον εξυπηρετητή λεξικού.

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
el: Το μέγιστος βάος που θα σχεδιάζεται στο διάγραμμα από το κατάλογο root

en: The name of the client of the context object
el: Το όνομα του πελάτη για το αντικείμενο περιεχομένου

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
el: Το όνομα της προεπιλεγμένης ανεξάρτητης βάσης δεδομένων για χρήση στο εξυπηρετητή λεξικού. Ένα θαυμαστικό  ("!") καθορίζει ότι το λεξικό του mate θα ψάχνει όλες τις βάσεις σε ένα δοσμένο εξυπηρετητή

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
el: Το όνομα της προεπιλεγμένης στρατηγικής αναζήτησης που θα χρησιμοποιείται σε μια πηγή λεξικού,αν είναι διαθέσιμη. Η προεπιλεγμένη στρατηγική είναι 'ακριβώς', που σημαίνει ότι θα ταιριάζει τις λέξεις με ακρίβεια.

en: The name of the dictionary source used
el: Το όνομα της πηγής λεξικού που χρησιμοποιείται

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
el: Το όνομα της προεπιλεγμένης πηγής λεξικού για την ανάκτηση των ορισμών των λέξεων.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων αναμονής πριν τη λήψη στιγμιοτύπου οθόνης

en: The port of the dictionary server to connect to
el: Η θύρα που χρησιμοποιείται για την σύνδεση στον εξυπηρετητή λεξικού.

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
el: Τα αποτελέσματα αναζήτησης μπορεί να μην είναι έγκυρα. Υπήρξαν σφάλματα κατα την εκτέλεση αυτής της αναζήτησης.

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
el: Τα αποτελέσματα αναζήτησης μπορεί να μην είναι έγκυρα. Θέλετε να απενεργοποιήσετε την λειτουργία της γρήγορης αναζήτησης;

en: The status code as returned by the dictionary server
el: Ο κωδικός κατάστασης που επιστρέφει ο εξυπηρετητής λεξικού

en: The strategy used to query the GdictContext
el: Η στρατηγική που χρησιμοποιείται για την αναζήτηση GdictContext

en: The transport mechanism used by this dictionary source
el: Ο μηχανισμός μεταφοράς που χρησιμοποιείται από τη πηγή λεξικού.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένο πρόγραμμα παρουσίασης για την εμφάνιση του εγγράφου.

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένο πρόγραμμα παρουσίασης για την εμφάνιση του φακέλου.

en: There was an error displaying help.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας.

en: There was an error displaying help: %s
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας: %s

en: There was an error while displaying help
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εμφάνιση της βοήθειας

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει την προεπιλεγμένη τιμή της λειτουργίας "Αναζήτηση σε φάκελο".

en: This key defines the items which were searched for in the past.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τα αντικείμενα τα οποία αναζητήθηκαν στο παρελθόν.

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τη σειρά των στηλών στα αποτελέσματα αναζήτησης. Δεν πρέπει να τροποποιηθείαπό το χρήστη.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τις διαδρομές του εργαλείου αναζήτησης που θα εξαιρούνται από την γρήγορη αναζήτηση. Τα wildcards '*' και '?' υποστηρίζονται. Οι προεπιλεγμένες τιμές είναι  /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τις διαδρομές του εργαλείου αναζήτησης που θα εξαιρούνται από την δεύτερη σάρωση όταν γίνεται γρήγορη αναζήτηση. Η δεύτερη σάρωση χρησιμοποιεί την εντολή find για την αναζήτηση αρχείων και ο σκοπός της είναι να βρεθούν τα αρχεία που δεν έχουν ταξινομηθεί. Τα wildcards '*' και '?' υποστηρίζονται. Η προεπιλεγμένη τιμή είναι /.

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει το ύψος του παραθύρου, και χρησιμοποιείται για την απομνημόνευση τουμεγέθους του εργαλείου αναζήτησης ανάμεσα στις συνεδρίες. Ο ορισμός του σε -1 θα κάνει το εργαλείοαναζήτησης να χρησιμοποιεί το προεπιλεγμένο ύψος.

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει το πλάτος του παραθύρου, και χρησιμοποιείται για την απομνημόνευση τουμεγέθους του εργαλείου αναζήτησης ανάμεσα στις συνεδρίες. Ο ορισμός του σε -1 θα κάνει το εργαλείοαναζήτησης να χρησιμοποιεί το προεπιλεγμένο ύψος.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Περιέχει το κείμενο" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Ημερομηνία τροποποίησης μικρότερη από" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Ημερομηνία τροποποίησης μεγαλύτερη από" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Να μη συμπεριλαμβάνονται άλλα συστήματα αρχείων" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "Το αρχείο είναι κενό" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Ακολούθηση συμβολικών δεσμών" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Όνομα δεν περιέχει" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης  "'Ονομα ταιριάζει με κανονική έκφραση" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Ανήκει σε ομάδα" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Ανήκει σε χρήστη" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Μη αναγνωρίσιμος χρήστης" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Μέγεθος τουλάχιστον" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης "Μέγεθος το περισσότερο" είναι επιλεγμένη όταν εκκινείται το εργαλείο αναζήτησης.

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης απενεργοποιεί τη χρήση της εντολής find όταν εκτελεί μια γρήγορη αναζήτηση.

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν η επιλογή αναζήτησης απενεργοποιεί τη χρήση της εντολής locate όταν εκτελεί  αναζήτηση απλού ονόματος αρχείου.

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει αν το παράθυρο αναζήτησης θα ξεκινάει σε μεγιστοποίηση.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα οτι θα είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ -χωρίς ακόμη και την έμμεση εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες τη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License).

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και η τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GNU General Public License) όπως αυτή δημοσιεύεται από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (Free Software Foundation) -είτε της έκδοσης 2 της άδειας, είτε (κατ' επιλογήν) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
el: Αυτή η έκδοση του System Log δεν υποστηρίζει καταγραφές μορφής GZip.

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
el: Αυτό θα διαγράψει οριστικά την πηγή λεξικού από τη λίστα.

en: Toggle dictionary window
el: Εναλλαγή παραθύρου λεξικού

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
el: Πάρα πολλές επιλογές. Μόνο ένας κατάλογος μπορεί να οριστεί.

en: Toolbar is Visible
el: Η εργαλειοθήκη είναι ορατή

en: Total Size
el: Συνολικό μέγεθος

en: Total filesystem capacity
el: Συνολική χωρητικότητα συστήματος αρχείων

en: Total filesystem capacity:
el: Συνολική χωρητικότητα συστήματος αρχείων:

en: Total filesystem usage
el: Συνολική χρήση συστήματος αρχείων

en: Transport
el: Μεταφορά

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
el: Τα απορρίμματα δεν είναι προσβάσιμα. Αδυναμία μετακίνησης"%s" στα απορρίμματα.

en: Type
el: Τύπος

en: Type the word you want to look up
el: Εισάγετε τη λέξη που θέλετε να αναζητήσετε

en: USER
el: ΧΡΗΣΤΗΣ

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
el: Αδυναμία εκκαθάρισης του προσωρινού φακέλου:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
el: Αδυναμία σύνδεσης  στον εξυπηρετητή λεξικού σε  '%s:%d'

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον εξυπηρετητή λεξικού σε '%s:%d'. Ο εξυπηρετητής αποκρίθηκε με κωδικό %d (εκτός λειτουργίας)

en: Unable to create a context
el: Αδύνατη η δημιουργία περιεχομένου

en: Unable to create a source file
el: Αδύνατη η δημιουργία ενός αρχείου πηγής

en: Unable to create socket
el: Αδύνατη η δημιουργία socket

en: Unable to create the data directory '%s': %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου δεδομένων '%s': %s

en: Unable to display the preview: %s
el: Αδύνατη η προβολή της προεπισκόπησης: %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
el: Αδυναμία εύρεσης μια κατάλληλης πηγής λεξικού

en: Unable to find dictionary source
el: Αδυναμία εύρεσης πηγής λεξικού.

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
el: Αδυναμία λήψης του κλειδιού '%s' μέσα στο αρχείο ορισμού πηγής λεξικού: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
el: Αδυναμία λήψης του κλειδιού '%s' μέσα στον ορισμό πηγής λεξικού: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
el: Αδυναμία ανάλυσης της απόκρισης του εξυπηρετητή λεξικού
    : '%s'

en: Unable to remove source '%s'
el: Αδύνατη η απομάκρυνση πηγής '%s'

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
el: Αδύνατη η μετονομασία του αρχείου '%s' σε '%s': %s

en: Unable to save source file
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου πηγής

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
el: Αδυναμία ορισμού του καναλιού ως μη-φραγμένο: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
el: Αδυναμία λήψης στιγμιότυπου οθόνης του τρέχοντος παραθύρου

en: Unknown error saving screenshot to disk
el: Άγνωστο σφάλμα αποθήκευσης στιγμιότυπου οθόνης στο δίσκο.

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου desktop '%s'

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Untitled document
el: Ανώνυμο έγγραφο

en: Usage
el: Χρήση

en: VALUE
el: ΤΙΜΗ

en: Version:
el: Έκδοση :

en: View as Rings Chart
el: Προβολή ως διάγραμμα δακτυλίων

en: View as Treemap Chart
el: Προβολή ως  δενδροειδές διάγραμμα

en: View or monitor system log files
el: Εμφάνιση ή παρακολούθηση των αρχείων καταγραφής συστήματος

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
el: Αν θα παρακολουθείται για αλλαγές ο αρχικός σας κατάλογος.

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
el: Αν θα χρησιμοποιούνται ή όχι μόνο τοπικά λεξικά

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
el: Αν θα είναι ορατή η γραμμή κατάστασης στο κάτω μέρος του κύριου παραθύρου.

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
el: Αν θα σχεδιάζονται συμβουλές οθόνης για τους υποφακέλους του επιλεγμένου φακέλου.

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
el: Αν η εργαλειοθήκη θα είναι ορατή στο κύριο παράθυρο.

en: Which type of chart should be displayed.
el: Ποιο είδος διαγράμματος θα πρέπει να εμφανίζεται.

en: Width of the main window in pixels
el: Πλάτος του κυρίου παραθύρου σε εικονοστοιχεία

en: Windows share
el: Κοινόχρηστο Windows

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
el: Χωρίς τα σημεία προσάρτησης δεν είναι δυνατή η ανάλυση χρήσης δίσκων.

en: Word `%s' selected
el: Επιλέχθηκε η λέξη `%s'

en: Words to look up
el: Λέξεις για αναζήτηση

en: Words to match
el: Λέξεις για ταίριασμα

en: Wrapped
el: Αναδιπλωμένο

en: You did not select a document name.
el: Δεν επιλέξατε ένα όνομα εγγράφου.

en: You don't have enough permissions to read the file.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για ανάγνωση του αρχείου.

en: You may not have write permissions to the document.
el: Μπορεί να μην έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα εγγραφής για το έγγραφο.

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom _Out
el: Σ_μίκρυνση

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: [DIRECTORY]
el: [ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ]

en: [LOGFILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ...]

en: _About
el: Πε_ρί

en: _Analyzer
el: _Αναλυτής

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Collapse All
el: Σύμπτυξη ό_λων

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Date modified less than
el: Ημερομηνία τ_ροποποίησης μικρότερη από

en: _Description:
el: _Περιγραφή:

en: _Domain Name:
el: Ό_νομα τομέα:

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Expand All
el: Α_νάπτυξη όλων

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Filters
el: _Φίλτρα

en: _Find
el: _Εύρεση

en: _Find...
el: Εύ_ρεση

en: _Find:
el: Εύ_ρεση:

en: _First Definition
el: Π_ρώτος ορισμός

en: _Folder:
el: _Φάκελος:

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Image type:
el: Τύπος ε_ικόνας:

en: _Last Definition
el: _Τελευταίος ορισμός

en: _Location (URI):
el: _Τοποθεσία (URI):

en: _Look Up Selected Text
el: Αναζήτηση επι_λεγμένου κειμένου

en: _Look in folder:
el: _Αναζήτηση στο φάκελο:

en: _Monitor changes to your home folder
el: _Παρακολούθηση αλλαγών στον αρχικό σας κατάλογο

en: _Mount
el: Π_ροσάρτηση

en: _Name contains:
el: Το ό_νομα περιέχει:

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: _New
el: _Νέο

en: _Next
el: Ε_πόμενο

en: _Next Definition
el: Επόμε_νος ορισμός

en: _Normal Size
el: Κα_νονικό μέγεθος

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Open Folder
el: Ά_νοιγμα φακέλου

en: _Open with %s
el: Άνοιγμα _με %s

en: _Open...
el: Άν_οιγμα...

en: _Port:
el: _Θύρα:

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Previous
el: Προη_γούμενο

en: _Previous Definition
el: _Προηγούμενος ορισμός

en: _Print
el: Εκτύ_πωση

en: _Print font:
el: Γραμματοσειρά εκτύ_πωσης:

en: _Print...
el: Εκτύ_πωση...

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Regular Expression:
el: _Κανονική έκφραση:

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: _Rescan
el: Σάρωση _ξανά

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Save Results As...
el: Αποθήκευ_ση αποτελεσμάτων ως...

en: _Save a Copy...
el: Απο_θήκευση ενός αντιγράφου...

en: _Scan
el: _Σάρωση

en: _Select a dictionary source for looking up words:
el: Επι_λέξτε μια πηγή λεξικού για την αναζήτηση λέξεων:

en: _Server:
el: _Εξυπηρετητής:

en: _Share:
el: _Κοινή χρήση:

en: _Show hidden folders
el: Εμ_φάνιση κρυφών φακέλων

en: _Sidebar
el: Πλευρική _στήλη

en: _Statusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: _Transport:
el: Μετα_φορά:

en: _User Name:
el: Όνομα χρήσ_τη:

en: _View
el: _Προβολή

en: available:
el: Διαθέσιμο:

en: contains hardlinks for:
el: περιέχει hardlinks για:

en: days
el: ημέρες

en: effect
el: Εφέ

en: last update: %s
el: τελευταία ενημέρωση: %s

en: link (broken)
el: σύνδεσμος (σπασμένος)

en: link to %s
el: σύνδεσμος στο %s

en: nd copy)
el: ο αντίγραφο)

en: rd copy)
el: ο αντίγραφο)

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: source
el: πηγή

en: st copy)
el: ο αντίγραφο

en: th copy)
el: ο αντίγραφο

en: today at %-I:%M %p
el: σήμερα στις %-I:%M %p

en: used:
el: σε χρήση:

en: word
el: λέξη

en: yesterday at %-I:%M %p
el: χθες στις %-I:%M %p
