wmakerconf 2.5 - en to es translation catalogue (188 entries)

en: A single texture spanning the whole menu
es: Uma única textura para todo o menu

en: A single texture without bevels spanning the whole menu
es: Uma única textura para todo o menu e sem linhas de separação

en: Appearance
es: Apariencia

en: Appears in the screen center
es: no centro da tela

en: Appears in the top left corner of the screen
es: no canto superior esquerdo da tela

en: Attract a window by the borders of visible windows (or screen) when moved
es: Atrae una ventana por los bordes de las ventanas visibles (o pantalla) cuando movidas

en: Automatically arrange minimized windows if required
es: Reorganiza las ventanas minimizadas automáticamente si es necesario

en: Automatically give focus to a window when it is mapped
es: Enfoca automáticamente una ventana cuando se la detecta

en: Automatically save the session state when exiting Window Maker
es: Automaticamente grava o estado da sessão quando sair do Window Maker

en: Automatically switch to next/previous workspace when dragging a window to the screen edge
es: Cambiar automáticamente de área de trabaj al arrastrar una ventana hacia afuera de la pantalla

en: Background
es: Fundo

en: Background (highlight)
es: Fundo (destaque)

en: Background color of a menu highlight
es: Cor de fundo da entrada destacada do menu

en: Background color of an icon title
es: Cor do fundo de um título de ícone

en: Bottom left corner
es: Canto inferior esquerdo

en: Bottom of screen
es: Fundo da tela

en: Bottom right corner
es: Canto inferior direito

en: Center
es: Centro

en: Center of screen
es: Centro da tela

en: Center the titlebar of a menu at the clicked position even if it is partly shown outside of the screen
es: Centralizar a barra de título do menu na posição clicada mesmo estando  parcialmente fora da tela

en: Click on the window to focus it
es: Haga clic en la ventana para enfocarla

en: Close the focused window
es: Fecha a janela focada

en: Color of the workspace name and number on the clip's main icon
es: Cor do número e do nome da área de trabalho no ícone principal do clip

en: Color of the workspace name and number on the clip's main icon when clip is collapsed
es: Cor do número e do nome da área de trabalho no ícone do clip quando este estiver contraído

en: Delay in milliseconds before a newly focused window is raised:
es: Atraso en milisegundos antes que se levante una ventana enfocada:

en: Disable sound at runtime without the need of killing the sound server
es: Desabilita som em tempo de execução sem a necessidade de desligar o servidor de som

en: Dither gradients and pixmaps etc. when in low color mode (startup option)
es: Ativar opção de "dithering" quando em modo de poucas cores (opção de inicialização)

en: Dock and Clip
es: Dock y Clip

en: Enable save-under buffering mode for windows
es: Habilita modo de buffer "save-under" para as janelas

en: Fast
es: Rápida

en: Focused titlebar
es: Enfoca la barra de título

en: Font for the workspace name and number in the clip's main icon
es: Fonte para o número e nome da área de trabalho no ícone do clip

en: Generate a new workspace when trying to advance from the last workspace
es: Crea una nueva área de trabajo cuando intenta avanzar a partir de la última

en: Hide an application (if supported)
es: Oculta uma aplicação (se suportado)

en: Horizontal in the bottom left corner
es: Horizontal no canto inferior esquerdo

en: Horizontal in the bottom right corner
es: Horizontal no canto inferior direito

en: Horizontal in the top left corner
es: Horizontal en el extremo superior izquierdo

en: Horizontal in the top right corner
es: Horizontal no canto superior direito

en: How to place newly mapped windows:
es: Cómo colocar las nuevas ventanas registradas:

en: Icon search paths
es: Caminhos de procura para ícones

en: Icon title font
es: Fonte do título do ícone

en: Iconify a window
es: Transforma uma janela em ícone

en: Jump to the first workspace when trying to advance from the last workspace (and vice-versa)
es: Salta para la primera área de trabajo al intentar avanzar a partir de la última (y viceversa)

en: Justification of text in window title bars:
es: Justificação do texto em uma barra de título de janela:

en: Keeps with the window
es: No centro da janela

en: Left
es: Esquerda

en: Let application receive the mouse click that causes its window to focus
es: Permitir à aplicação receber o clique do mouse que causa o foco de sua janela

en: Let user place the window manually
es: El usuario coloca la ventana manualmente

en: Lower the clip
es: Abaixa o clip

en: Lower the focused window to the bottom
es: Move a janela focada para o fundo da tela

en: Maximize the focused window to its full size
es: Maximiza a janela focada para seu tamanho completo

en: Maximize the focused window to its full vertical size
es: Maximiza a janela focada para seu tamanho vertical completo

en: Maximum delay between the two clicks of a double click:
es: Atraso máximo entre dois cliques de um duplo clique:

en: Menu
es: Menú

en: Menu item font
es: Fonte do item do menu

en: Menu title font
es: Fonte do título do menu

en: Menuitem
es: Ìtem de menú

en: Menutitle
es: Título de menú

en: Miniwindows
es: Mini ventanas

en: Modifier to use as `Meta' key
es: Tecla para usar como 'Meta'

en: Mouse
es: Ratón

en: Move or resize the focused window
es: Move ou redimensiona a janela focada

en: No animation
es: Nenhuma animação

en: No box - use technical drawing like lines
es: usar linhas de desenho técnico

en: Not visible
es: Não visível

en: Offset (x, y) between windows in cascade placement mode:
es: Desplazamiento (x,y) entre ventanas en el modo de colocar en cascada:

en: One texture per item
es: Uma textura por item

en: Open application clip on startup (startup option)
es: Abre el clip de aplicaciones al iniciar (opción de iniciación)

en: Open application dock on startup (startup option)
es: Abre el dock de aplicaciones al iniciar (opción de iniciación)

en: Open dialog windows on the workspace of the owner rather than on the current workspace
es: Los cuadros de diálogo se deben abrir en el area de trabajo original en lugar de abrirlos en el área actual

en: Orientation and position of icon box:
es: Orientación y posición de la región de íconos:

en: Parent titlebar
es: Barra de título principal

en: Pass a root window mouse click on to a filemanager rather than to Window Maker
es: Passar o clique do mouse na área de trabalho para um gerenciador de arquivos e não para o WM

en: Paths
es: Caminos

en: Pixmap search paths
es: Caminhos de procura de arquivos pixmap

en: Place the titlebar of a submenu at exactly the same height as the titlebar of its parent
es: Colocar a barra de título de um submenu na mesma altura da barra de título de seu menu pai

en: Place window at a random position
es: Coloca la ventana en un lugar aleatório

en: Place window in the best free space
es: Coloca la ventana en el mejor espacio vacío

en: Place window in the free space
es: Coloca la ventana en el espacio vacío

en: Pop up the commands menu for the focused window
es: Mostra o menu de comandos para a janela focada

en: Pop up the root menu
es: Mostra o menu raiz

en: Pop up the window list
es: Mostra a lista de janelas

en: Popup the window list as you cycle through windows (only if Windoze cycling is enabled)
es: Muestra una lista de ventanas al circular a través de ellas (solo si el estilo Windoze está habilitado)

en: Position of workspace name indicator:
es: Posição do indicador de nome da área de trabalho:

en: Prevent windows from getting themselves under the dock when maximized
es: Evita que ventanas maximizadas queden bajo dock

en: Prevent windows from overlapping minimized windows when maximized
es: Evita que ventanas maximizadas queden sobre las ventanas minimizadas

en: Raise or lower the clip
es: Levanta ou abaixa o clip

en: Raise or lower the window under the mouse pointer
es: Move a janela sob o mouse para frente ou para trás

en: Raise the clip
es: Levanta o clip

en: Raise the focused window to the top
es: Traz a janela focada para a frente da tela

en: Raise windows as you cycle through them using the keyboard
es: Levante las ventanas cuando circule a través de ellas usando el teclado

en: Resistance against moving windows off the screen:
es: Resistencia al mover las ventanas hacia fuera de la pantalla:

en: Resizebar
es: Barra de cambio de tamaño

en: Right
es: Direita

en: Scroll a partly hidden menu back onto the screen as you move your mouse over it
es: Rolar um menu parcialmente escondido de volta à tela quando o mouse é movido sobre ele

en: Select a window
es: Seleciona uma janela

en: Shade the focused window
es: Sombreia a janela focada

en: Shortcuts
es: Atajos

en: Show animations such as the minimize and shade animation
es: Mostrar animações como as de minimizar e sombrear

en: Show balloons for application icons (docked or not)
es: Mostrar balões para ícones de aplicações (estando ou não no dock)

en: Show balloons for partly visible window titles
es: Mostrar balões para títulos de janelas parcialmente visíveis

en: Show balloons for title of minimized window
es: Mostrar balões para títulos de janelas minimizadas

en: Show confirmation panel for the window menu command `Kill'
es: Pede confirmação para o comando `Kill' do menu de janela

en: Show marching ants animation when minimized windows are selected
es: Muestra la animación de las hormigas marchando, cuando se seleccionan las ventanas minimizadas

en: Show minimized windows (startup option)
es: Muestra ventanas minimizadas (opción de iniciación)

en: Show minimized windows only on the workspace on which they have been minimized
es: Muestra las ventanas minimizadas solamente en el área de trabajo en donde ocurrió eso

en: Show several special effects that bloat and slow down Window Maker
es: Mostrar uma série de efeitos especiais que sobrecarregam e tornam o Window Maker mais lento

en: Show window contents rather than outline only when moving a window
es: Mostrar o conteúdo da janela ao invés da borda apenas ao movê-la

en: Size of dithering colormap in colors per channel (startup option):
es: Tamanho do mapa de cores de "dithering" em cores por canal (opção de inicialização):

en: Size of icons (startup option):
es: Tamanho dos ícones (opção de inicialização):

en: Slow
es: Lenta

en: Smooth workspace background images after scaling
es: Suavizar as imagens de fundo da área de trabalho após escalonamento

en: Special
    effects
es: Efectos
    Especiales

en: Speed of icon sliding:
es: Velocidade de deslizamento dos ícones:

en: Speed of menu scrolling:
es: Velocidade de rolagem do menu:

en: Speed of window shading:
es: Velocidade de sombreamento da janela:

en: Style of geometry box when moving the window:
es: Como mostrar a posição ao mover a janela:

en: Style of geometry box when resizing the window:
es: Como mostrar o tamanho ao redimensionar a janela:

en: Style of miniaturization animation:
es: Estilo da animação de miniaturização:

en: Style of the menu texture:
es: Estilo da textura do menu:

en: Switch input focus to the next window
es: Muda o foco para a próxima janela

en: Switch input focus to the previous window
es: Muda foco para a janela anterior

en: Switch to the next 10 workspace set
es: Muda para o conjunto das próximas 10 áreas de trabalho

en: Switch to the next workspace
es: Muda para a próxima área de trabalho

en: Switch to the previous 10 workspace set
es: Muda para as 10 áreas de trabalho anteriores

en: Switch to the previous workspace
es: Muda para a área de trabalho anterior

en: Switch to user defined window 1
es: Muda para a janela 1 definida pelo usuário

en: Switch to user defined window 2
es: Muda para a janela 2 definida pelo usuário

en: Switch to user defined window 3
es: Muda para a janela 3 definida pelo usuário

en: Switch to user defined window 4
es: Muda para a janela 4 definida pelo usuário

en: Switch to workspace 1
es: Muda para a área de trabalho 1

en: Switch to workspace 10
es: Muda para a área de trabalho 10

en: Switch to workspace 2
es: Muda para a área de trabalho 2

en: Switch to workspace 3
es: Muda para a área de trabalho 3

en: Switch to workspace 4
es: Muda para a área de trabalho 4

en: Switch to workspace 5
es: Muda para a área de trabalho 5

en: Switch to workspace 6
es: Muda para a área de trabalho 6

en: Switch to workspace 7
es: Muda para a área de trabalho 7

en: Switch to workspace 8.
es: Muda para a área de trabalho 8.

en: Switch to workspace 9
es: Muda para a área de trabalho 9

en: Text
es: Texto

en: Text (active)
es: Texto (ativo)

en: Text (collapsed)
es: Texto (contraído)

en: Text (disabled)
es: Texto (desabilitado)

en: Text (highlight)
es: Texto (destaque)

en: Text (normal)
es: Texto (normal)

en: Text color of a disabled menu item
es: Cor do texto de um item de menu desabilitado

en: Text color of a focused window title
es: Cor do texto do título de uma janela focada

en: Text color of a menu highlight
es: Cor do texto destacado do menu

en: Text color of a menu item
es: Cor do texto de um item de menu

en: Text color of a menu title
es: Cor do texto de um título de menu

en: Text color of an icon title
es: Cor do texto do título do ícone

en: Text color of an unfocused window title
es: Cor do texto do título de uma janela não focada

en: Text color of the title of the parent of the focused window
es: Cor do texto do título da janela pai da janela focada

en: The window clicked onto
es: La ventana que se ha presionado

en: The window currently being pointed to
es: La ventana señalada actualmente

en: The window currently being pointed to has focus (sloppy focus)
es: La ventana actualmente señalada tiene foco (foco descompuesto)

en: Theme search paths
es: Caminhos de procura para temas

en: Themes
es: Temas

en: Tiles
es: Íconos

en: Titlebuttons
es: Botones de título

en: Top left corner
es: Canto superior esquerdo

en: Top of screen
es: Topo da tela

en: Top right corner
es: Canto superior direito

en: Unfocused titlebar
es: Sin enfoque en la barra de título

en: Use a cascading effect
es: Usa el efecto cascada

en: Use new style titlebar buttons rather than original NeXT buttons (startup option)
es: Usar novo estilo de botões para a barra de título ao invés do botões originais do NeXT
    (opção de inicialização)

en: Use the Windoze style when cycling through windows with the `focus next window' shortcut
es: Use el estilo Windoze cuando circule por las ventanas utilizando el atajo `enfocque la próxima ventana`

en: Vertical in the bottom left corner
es: Vertical no canto inferior esquerdo

en: Vertical in the bottom right corner
es: Vertical no canto inferior direito

en: Vertical in the top left corner
es: Vertical no canto superior esquerdo

en: Vertical in the top right corner
es: Vertical no canto superior direito

en: Very fast
es: Muito rápida

en: Very slow
es: Muito lenta

en: Whenever WindowMaker is given a relative path to find a icon pixmap in, it searches each of these paths in order for that pixmap.
es: Sempre que é dado ao WindowMaker um caminho relativo para encontrar um arquivo de ícone, ele procura cada um destes caminhos em ordem para este arquivo.

en: Whenever WindowMaker is given a relative path to find a texture pixmap in, it searches each of these paths in order for that pixmap.
es: Semre que for dado ao WindowMaker um caminho relativo para encontrar um arquivo de textura, ele procura cada um destes caminhos em ordem para este arquivo.

en: Which application should get the most colors:
es: Cuál es la aplicación que debe obtener la mayoría de los colores:

en: Window
    handling
es: Manejo de 
    ventanas

en: Window Focus Mode:
es: Modo de foco de la ventana:

en: Window is flipped
es: A janela é virada

en: Window is twisted
es: A janela é girada

en: Window is zoomed
es: A janela é encolhida

en: Window is zoomed, twisted, or flipped (random choice)
es: A janela é encolhida, girada ou virada (aleatório)

en: Window title font
es: Fonte do título da janela

en: Windows
es: Ventanas

en: Wmakerconf searches each of these paths in order for the list of available themes.
es: Wmakerconf procura a lista de temas disponíveis em cada um destes caminhos, na ordem.

en: Workspace
es: Área de Trabajo

en: Workspace name indicator
es: Fonte para nome da área
