libxfce4ui.xfce-4-20 - en to fi translation catalogue (202 entries)

en: %s already triggers this action.
fi: Pikänäppäin %s käynnistää jo tämän toiminnon.

en: %s; Build ID: %s
fi: %s; Koostustunniste: %s

en: 64-bit (32-bit userspace)
fi: 64-bit (32-bit käyttäjäavaruus)

en: A Menu Library
fi: Valikkokirjasto

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
fi: Tiedosto nimeltä "%s" on jo olemassa tässä hakemistossa, tiedostoa ei lisätty.

en: About
fi: Tietoja

en: About Xfce
fi: Tietoja Xfce:stä

en: About the Xfce Desktop Environment
fi: Tietoja Xfce-työpöytäympäristöstä

en: Active contributors
fi: Aktiiviset kehittäjät

en: Add adjacent workspace
fi: Lisää työtila vierelle

en: Add workspace
fi: Lisää työtila

en: Application Finder
fi: Sovellusten hakutyökalu

en: Bottom workspace
fi: Alempi työtila

en: CPU
fi: Suoritin

en: Cancel
fi: Peru

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear the shortcut
fi: Tyhjennä pikanäppäin

en: Close
fi: Sulje

en: Close T_ab
fi: Sulje v_älilehti

en: Close _Window
fi: Sulje _ikkuna

en: Close window
fi: Sulje

en: Close window with multiple tabs?
fi: Suljetaanko ikkuna, jossa on useita välilehtiä?

en: Command Shortcut
fi: Komennon pikanäppäin

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
fi: Määrittää ulkoasun, näytön, näppäimistön ja hiiren asetukset.

en: Conflicting actions for %s
fi: Ristiriita pikanäppäimellä %s

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Core developers
fi: Ydinkehittäjät

en: Could not grab the keyboard.
fi: Näppäimistöä ei voitu kaapata.

en: Credits
fi: Tekijät

en: Customize settings stored by Xfconf
fi: Mukauta Xfconfiin tallennettuja asetuksia

en: Cycle windows
fi: Selaa ikkunoita

en: Cycle windows (Reverse)
fi: Selaa ikkunoita (takaperin)

en: Delete active workspace
fi: Poista nykyinen työtila

en: Delete last workspace
fi: Poista viimeinen työtila

en: Desktop Manager
fi: Työpöydän hallinta

en: Device
fi: Laite

en: Directory separator illegal in file name
fi: Hakemistoerotin on kielletty tiedostonimessä

en: Disable session management
fi: Kytke istunnonhallinta pois päältä

en: Distributor
fi: Jakelija

en: Do _not ask me again
fi: _Muista valinta

en: Do you want to read the %s manual online?
fi: Avataanko ohjelmiston %s käyttöohje verkossa?

en: Do you want to read the manual online?
fi: Haluatko lukea käyttöohjetta verkossa?

en: Documentation supervision
fi: Dokumentaation ohjaus

en: Down
fi: Alas

en: Failed to connect to the session manager: %s
fi: Istunnonhallintaan yhdistäminen epäonnistui: %s

en: Failed to load interface
fi: Käyttöliittymän lataus epäonnistui.

en: Failed to migrate the old panel configuration
fi: Paneelin asetusten tuominen epäonnistui

en: Failed to open web browser for online documentation
fi: Verkkodokumentaation avaaminen selaimella epäonnistui

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Filename is too long
fi: Tiedostonimi on liian pitkä

en: Filenames should not start or end with a space
fi: Tiedostonimien ei tule alkaa tai päättyä välilyöntiin

en: Fill window
fi: Sovita ikkuna

en: Fill window horizontally
fi: Täytä vaakasuunnassa

en: Fill window vertically
fi: Täytä pystysuunnassa

en: GPU
fi: Näytönohjain

en: GPUs
fi: Näytönohjaimet

en: GTK Version
fi: GTK:n versio

en: Handles the placement of windows on the screen.
fi: Hallitsee ikkunoiden sijoittelua näytöllä.

en: Hide window
fi: Piilota ikkuna

en: ID
fi: Tunniste

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
fi: Jos tiedät jonkun puuttuvan listalta, älä epäröi tehdä vikaraporttia osoitteessa <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
fi: Toteuttaa GLib- ja GIO-kirjastoihin pohjautuvan valikon, joka on freedesktop.org-yhteensopiva.

en: Information about the Xfce Desktop Environment
fi: Tietoja Xfce-työpöytäympäristöstä

en: Keep '%s'
fi: Säilytä "%s"

en: Kernel Version
fi: Ytimen versio

en: Keyboard shortcut already in use
fi: Pikanäppäin on jo käytössä

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Left workspace
fi: Vasen työtila

en: License
fi: Lisenssi

en: Lower window
fi: Laske

en: Manages removable drives and media for Thunar.
fi: Hallitsee irrotettavia tallennuslaitteita Thunaria varten.

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
fi: Hallitse tiedostojasi nykyaikaisella, helppokäyttöisellä ja nopealla tavalla.

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Maximize window horizontally
fi: Suurenna vaakasuunnassa

en: Maximize window vertically
fi: Suurenna pystysuunnassa

en: Memory
fi: Muisti

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Move window to bottom workspace
fi: Siirrä ikkuna alempaan työtilaan

en: Move window to left monitor
fi: Siirrä ikkuna vasemmalla olevaan näyttöön

en: Move window to left workspace
fi: Siirrä ikkuna vasempaan työtilaan

en: Move window to lower monitor
fi: Siirrä ikkuna alempana olevaan näyttöön

en: Move window to next workspace
fi: Siirrä ikkuna seuraavaan työtilaan

en: Move window to previous workspace
fi: Siirrä ikkuna edelliseen työtilaan

en: Move window to right monitor
fi: Siirrä ikkuna oikealla olevaan näyttöön

en: Move window to right workspace
fi: Siirrä ikkuna oikeaan työtilaan

en: Move window to upper monitor
fi: Siirrä ikkuna yläpuolella olevaan näyttöön

en: Move window to upper workspace
fi: Siirrä ikkuna ylempään työtilaan

en: Move window to workspace 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Move window to workspace 10
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 10

en: Move window to workspace 11
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 11

en: Move window to workspace 12
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 12

en: Move window to workspace 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Move window to workspace 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Move window to workspace 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Move window to workspace 5
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 5

en: Move window to workspace 6
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 6

en: Move window to workspace 7
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 7

en: Move window to workspace 8
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 8

en: Move window to workspace 9
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 9

en: Next workspace
fi: Seuraava työtila

en: No
fi: Ei

en: OS Name
fi: Käyttöjärjestelmän nimi

en: OS Type
fi: Käyttöjärjestelmän tyyppi

en: Panel
fi: Paneeli

en: Please press a key
fi: Paina näppäintä

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita vioista osoitteessa %s.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
fi: Lue <https://www.xfce.org/about/credits>

en: Please use another key combination.
fi: Käytä toista näppäinyhdistelmää.

en: Previous contributors
fi: Aiemmat kehittäjät

en: Previous workspace
fi: Edellinen työtila

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
fi: Tarjoaa sijainnin ikkunapainikkeille, käynnistyimille, sovellusvalikolle ja muulle.

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
fi: Löytää ja käynnistää järjestelmään asennettuja sovelluksia.

en: Raise or lower window
fi: Nosta tai laske

en: Raise window
fi: Nosta

en: Read the manual
fi: Lue käyttöohjetta

en: Resize window
fi: Muuta kokoa

en: Restore the default shortcut
fi: Palauta oletusarvoinen pikanäppäin

en: Right
fi: Oikealle

en: Right workspace
fi: Oikea työtila

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
fi: Tallentaa ja palauttaa istunnon, vastaa käynnistämisestä, automaattisesta käynnistymisestä ja sammuttamisesta.

en: Servers maintained by
fi: Palvelinten ylläpito

en: Session Manager
fi: Istunnonhallinta

en: Session management client ID
fi: Istunnonhallinnan asiakasohjeman ID

en: Session management options
fi: Istunnonhallinnan asetukset

en: Session manager did not return a valid client id
fi: Istunnonhallinta ei palauttanut kelvollista asiakastunnistetta

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
fi: Asettaa taustakuvan, käsittelee kuvakkeet ja muuta.

en: Settings Daemon
fi: Asetusdemoni

en: Settings Manager
fi: Asetustenhallinta

en: Shade window
fi: Varjosta ikkuna

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Shortcuts Editor
fi: Pikanäppäinten muokkain

en: Show desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinnan asetukset

en: Stick window
fi: Kiinnitä

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
fi: Tallettaa asetukset D-Bus-pohjaiseen asetusjärjestelmään.

en: Switch application
fi: Siirry toiseen sovellukseen

en: Switch window for same application
fi: Vaihda saman sovelluksen ikkunaa

en: System
fi: Järjestelmä

en: Thanks to all who helped making this software available!
fi: Kiitos kaikille, jotka auttoivat näiden ohjelmistojen kehitystyössä.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehitystiimi. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: The current shortcut. Click to edit...
fi: Nykyinen pikanäppäin. Napsauta muokataksesi...

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Ohjelmistot libxfce4ui, libxfce4util ja exo on julkaistu Free Software Foundationin julkaiseman GNU LGPL -lisenssin version 2 tai halutessasi uudemman ehdoilla.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Ohjelmistot thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop ja xfwm4 on julkaistu Free Software Foundationin julkaiseman GNU GPL -lisenssin version 2 tai halutessasi uudemman ehdoilla.

en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
fi: Tämä pikanäppäin on jo käytössä: '%s'

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
fi: Toiminto '%s' käyttää jo tätä pikanäppäintä. Kumpaa toimintoa haluat käyttää?

en: This shortcut is already being used for something else.
fi: Pikanäppäin on jo liitetty toiseen toimintoon.

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
fi: Tätä pikanäppäintä käytetään jo toiminnolle '%s'. Kumpaa toimintoa haluat käyttää?

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
fi: Pikanäppäin on jo liitetty komentoon "%s". Kumpaa toimintoa käytetään?

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
fi: Tässä ikkunassa on %d avoinna olevaa välilehteä. Ikkunan sulkeminen sulkee kaikki ikkunassa olevat välilehdet.

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
fi: Tässä ikkunassa on useita avoinna olevia välilehtiä. Ikkunan sulkeminen sulkee kaikki ikkunassa olevat välilehdet.

en: Thumbnails Service
fi: Esikatselupalvelu

en: Tile window to the bottom
fi: Järjestä alareunaan

en: Tile window to the bottom-left
fi: Järjestä vasempaan alareunaan

en: Tile window to the bottom-right
fi: Järjestä oikeaan alareunaan

en: Tile window to the left
fi: Järjestä vasempaan reunaan

en: Tile window to the right
fi: Järjestä oikeaan reunaan

en: Tile window to the top
fi: Järjestä yläreunaan

en: Tile window to the top-left
fi: Järjestä vasempaan yläreunaan

en: Tile window to the top-right
fi: Järjestä oikeaan yläreunaan

en: Toggle above
fi: Aina päällimmäisenä

en: Toggle fullscreen
fi: Koko näytön tila

en: Translations supervision
fi: Käännösten ohjaus

en: Translators
fi: Kääntäjät

en: Type '%s --help' for usage information.
fi: Kirjoita '%s --help' nähdäksesi käyttöohjeen.

en: Unable to initialize GTK+.
fi: GTK+:n alustus epäonnistui.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Up
fi: Ylös

en: Upper workspace
fi: Ylempi työtila

en: Use '%s'
fi: Valitse "%s"

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Volume Manager
fi: Taltionhallinta

en: Warning
fi: Varoitus

en: Window Manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: Window Manager Action Shortcut
fi: Ikkunointiohjelman toimintopikanäppäin

en: Window operations menu
fi: Ikkunan toimintovalikko

en: Windowing System
fi: Ikkunointijärjestelmä

en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
fi: Työkansiota "%s" ei ole olemassa. Sitä ei käytetä, kun prosessi "%s" luodaan.

en: Workspace 1
fi: Työtila 1

en: Workspace 10
fi: Työtila 10

en: Workspace 11
fi: Työtila 11

en: Workspace 12
fi: Työtila 12

en: Workspace 2
fi: Työtila 2

en: Workspace 3
fi: Työtila 3

en: Workspace 4
fi: Työtila 4

en: Workspace 5
fi: Työtila 5

en: Workspace 6
fi: Työtila 6

en: Workspace 7
fi: Työtila 7

en: Workspace 8
fi: Työtila 8

en: Workspace 9
fi: Työtila 9

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
fi: Xfce 4:n tekijänoikeuden omistaa Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). Sen osien tekijänoikeudet kuuluvat niiden kehittäjille.

en: Xfce Version
fi: Xfce:n versio

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
fi: Xfce on sovelluskokoelma, joka yhdessä muodostaa monipuolisen työpöytäjärjestelmän.
    Xfce:n ydin koostuu seuraavista ohjelmistoista:

en: Yes
fi: Kyllä

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
fi: Sinut ohjataan verkkosivuille, joilla ylläpidetään käyttöohjeita ja niiden käännöksiä.

en: _Always go directly to the online documentation
fi: _Avaa aina ohjesivut verkosta

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Read Online
fi: _Lue verkossa

en: action
fi: toiminto

en: command
fi: komento

en: label
fi: nimike
