mate-panel 1.26.0 - en to fi translation catalogue (619 entries)

en: "%s" has quit unexpectedly
fi: ”%s” sulkeutui odottamatta

en: %A %B %d (%%s)
fi: %A %e. %Bta %Y (%%s)

en: %A, %B %d %Y
fi: %A %e. %Bta %Y

en: %H:%M
fi: %H.%M

en: %H:%M <small>(%A)</small>
fi: %H.%M <small>(%A)</small>

en: %H:%M:%S
fi: %H.%M.%S

en: %I:%M %p
fi: %I.%M %p

en: %I:%M:%S %p
fi: %I.%M.%S %p

en: %l:%M %p
fi: %l.%M %p

en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
fi: %l.%M <small>%p (%A)</small>

en: %l:%M <small>%p</small>
fi: %l.%M <small>%p</small>

en: %l:%M:%S %p
fi: %I.%M.%S %p

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
fi: %s ei sovi mihinkään käyttöön. Se ainoastaan vie tilaa kiintolevyltä ja pidentää käännösaikaa. Jos se ladataan paneeliin, se voi myös viedä arvokasta muistia sekä paneelitilaa. Jos joku tavataan käyttämästä tätä sovelmaa, hänet pitäisi pikaisesti lähettää asiantuntevaan hoitoon.

en: %s the Fish
fi: %s-kala

en: %s the Fish Says:
fi: %s-kala sanoo:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
fi: %s-kala, nykyaikainen oraakkeli

en: %s the Fish, the fortune teller
fi: %s-kala, ennustaja

en: %s, feels like %s
fi: %s, tuntuu %s

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: (with minor help from George)
fi: (Georgen pienoisella avustuksella)

en: - Edit .desktop files
fi: - Muokkaa .desktop-tiedostoja

en: <i>(optional)</i>
fi: <i>(valinnainen)</i>

en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
fi: <small><i>Syötä kaupunki, alue tai maan nimi ja valitse tarkempi valinta ponnahdusikkunasta.</i></small>

en: <small>Opaque</small>
fi: <small>Peittävä</small>

en: <small>Set...</small>
fi: <small>Aseta…</small>

en: <small>Set</small>
fi: <small>Aseta</small>

en: <small>Transparent</small>
fi: <small>Läpinäkyvä</small>

en: A compact menu
fi: Tiivis valikko

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
fi: Nimetön kala on varsin tylsä ilmestys. Nimeäpä siis kalasi.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Luettelo sovelmien IID:istä, jotka paneeli jättää huomiotta. Tällä tavoin voit estää tiettyjen sovelmien latautumisen tai valikoissa näkymisen. Jos esimerkiksi haluat poistaa sovelman ”mini-commander” käytöstä, lisää ”OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet” tähän luetteloon. Paneeli täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: A list of locations to display in the calendar window.
fi: Luettelo sijainneista, jotka näytetään kalenteri-ikkunassa.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
fi: Luettelo paneelien ID:istä. Jokainen ID kuvaa yksittäistä ylätason paneelia. Näiden paneelien asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
fi: Luettelo paneeliesineiden ID:istä. Jokainen ID kuvaa yksittäistä paneeliesinettä (esim. käynnistin, toimintopainike, valikkopainike tai -palkki). Näiden paneeliesineiden asetukset ovat sijainnissa /apps/panel/objects/$(id).

en: A pop out drawer to store other items in
fi: Ulos ponnahtava laatikko, johon voi siirtää esineitä

en: A separator to organize the panel items
fi: Erotin, joka auttaa järjestelmään paneelin esineitä

en: A simple applet for testing the MATE panel
fi: Yksinkertainen sovelma MATE-paneelin testaamiseen

en: A_bout Panels
fi: _Tietoja paneeleista

en: About Clock
fi: Tietoja kellosta

en: About Fish
fi: Tietoja Fish

en: About Notification Area
fi: Tietoja ilmoitusalueesta

en: About Show Desktop Button
fi: Näytä työpöytä -painikeen tiedot

en: About Window List
fi: Tietoja ikkunaluettelosta

en: About Window Selector
fi: Tietoja ikkunan valitsimesta

en: About Workspace Switcher
fi: Tietoja työtilan vaihtajasta

en: About the MATE Panel
fi: Tietoja MATEn paneelista

en: Access documents, folders and network places
fi: Avaa asiakirjoja, kansioita ja verkkosijainteja

en: Action button type
fi: Toimintopainikkeen tyyppi

en: Ad_just Date & Time
fi: _Aseta päiväys ja aika

en: Add this as _drawer to panel
fi: Lisää tämä _vetolaatikkona paneeliin

en: Add this as _menu to panel
fi: Lisää tämä _valikkona paneeliin

en: Add this launcher to _desktop
fi: Lisää tämä käynnistin _työpöydälle

en: Add this launcher to _panel
fi: Lisää tämä käynnistin _paneeliin

en: Add to Drawer
fi: Lisää laatikkoon

en: Add to Panel
fi: Lisää paneeliin

en: Allow workspace _wrap around in switcher
fi: Salli työtilan rivitys vaihtajassa

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
fi: Tapahtui tuntematon virhe avattaessa kohdetta ”%s”.

en: And many, many others…
fi: Ja monet, monet muut…

en: Animation
fi: Animaatio

en: Animation speed
fi: Animaationopeus

en: Applet IID
fi: Sovelman IID

en: Applet IIDs to disable from loading
fi: IID:t sovelmille, joiden lataus estetään

en: Application
fi: Sovellus

en: Application Launcher...
fi: Sovelluksen käynnistin…

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Application in Terminal
fi: Sovellus päätteessä

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Area where notification icons appear
fi: Alue, jossa ilmoitusten kuvakkeet näkyvät

en: Arro_ws on hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeiden n_uolet

en: Autoclose drawer
fi: Sulje laatikko itsestään

en: Automatically hide panel into corner
fi: Piilota paneeli itsestään nurkkaan

en: Background
fi: Tausta

en: Background _image:
fi: Tausta_kuva:

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color opacity
fi: Taustavärin peittävyys

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background type
fi: Taustan tyyppi

en: Behaviour
fi: Käyttäytyminen

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bottom Panel
fi: Alapaneeli

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
fi: Selaa käytettävissä olevia paikallis- ja etäkansioita

en: Browse and run installed applications
fi: Selaa ja suorita asennettuja sovelluksia

en: Browse bookmarked and local network locations
fi: Selaa kirjanmerkittyjä ja paikallisia verkkosijainteja

en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirjojen URI:a ei voi antaa ”Type=Link”-muotoisille työpöytälinkeille

en: Cannot delete this panel
fi: Tätä paneelia ei voi poistaa

en: Cannot find an empty spot
fi: Tyhjää paikkaa ei löydy

en: Center panel on x-axis
fi: Keskitä paneeli x-akselilla

en: Center panel on y-axis
fi: Keskitä paneeli y-akselilla

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
fi: Muuta työpöydän ulkoasua ja toimintaa, etsi apua tai kirjaudu ulos

en: Choose Location
fi: Valitse sijainti

en: Choose a file to append to the command...
fi: Valitse komennon perään liitettävä tiedosto…

en: Choose a file...
fi: Valitse tiedosto…

en: Choose an application...
fi: Valitse sovellus…

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: City Name
fi: Kaupungin nimi

en: City Time Zone
fi: Kaupungin aikavyöhyke

en: Classic Menu
fi: Perinteinen valikko

en: Clear Recent Documents
fi: Unohda viimeisimmät asiakirjat

en: Clear Recent Documents...
fi: Unohda viimeisimmät asiakirjat…

en: Clear all items from the recent documents list
fi: Unohdetaanko viimeisimmät asiakirjat?

en: Clear the Recent Documents list?
fi: Unohdetaanko viimeisimmät asiakirjat?

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
fi: Piilota kaikki ikkunat ja näytä työpöytä napsauttamalla tätä.

en: Click here to restore hidden windows.
fi: Palauta piilotetut ikkunat napsauttamalla tätä

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
fi: Pakota sovellus sulkeutumaan napsauttamalla ikkunaa. Peru painamalla Escape.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
fi: Valitse tiedosto, jonka nimi liittyy komentomerkkijonon perään, napsauttamalla tätä painiketta.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
fi: Käynnistä valittu sovellus tai komentokenttään kirjoitettu komento napsauttamalla tätä painiketta.

en: Click to hide month calendar
fi: Piilota kuukauden kalenteri napsauttamalla tästä

en: Click to view month calendar
fi: Näytä kuukauden kalenteri napsauttamalla tästä

en: Clock
fi: Kello

en: Clock Applet Factory
fi: Kellosovelman tehdas

en: Clock Format
fi: Ajan muoto

en: Clock Preferences
fi: Kellon asetukset

en: Co_lor:
fi: _Väri:

en: Co_mmand to run when clicked:
fi: Napsauttamalla käynnistyvä _komento:

en: Co_mment:
fi: Ko_mmentti:

en: Comm_and:
fi: K_omento:

en: Command icon
fi: Komennon kuvake

en: Command to execute on click
fi: Napsauttamalla käynnistyvä komento

en: Compact Menu
fi: Tiivis valikko

en: Complete panel lockdown
fi: Täydellinen paneelin lukinta

en: Computer
fi: Tietokone

en: Computer Clock
fi: Tietokoneen kello

en: Confirm panel removal
fi: Varmista paneelista poisto

en: Connect to Server...
fi: Yhdistä palvelimeen…

en: Connect to a remote computer or shared disk
fi: Yhdistä etätietokoneeseen tai jaettuun levyyn

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
fi: Ohjaa "Suorita sovellus" -valintaikkunan historian enimmäiskokoa. Arvo 0 poistaa historian käytöstä.

en: Copy _Date
fi: Kopioi _päiväys

en: Copy _Time
fi: Kopioi _aika

en: Copy a launcher from the applications menu
fi: Kopioi käynnistin sovellusvalikosta

en: Could not connect to server
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä

en: Could not convert '%s' from UTF-8
fi: Tekstiä ”%s” ei voi muuntaa UTF-8:sta

en: Could not display help document
fi: Ohjetta ei voitu näyttää

en: Could not display help document '%s'
fi: Ohjetiedostoa ”%s” ei voi näyttää

en: Could not execute '%s'
fi: Komennon ”%s” suorittaminen epäonnistui

en: Could not launch '%s'
fi: Kohdetta ”%s” ei voi käynnistää

en: Could not launch application
fi: Ohjelmaa ei voi käynnistää

en: Could not open location '%s'
fi: Sijaintia ”%s” ei voi avata

en: Could not open recently used document "%s"
fi: Äskettäin käytettyä asiakirjaa ”%s” ei voi avata

en: Could not run command '%s'
fi: Komentoa ”%s” ei voi suorittaa

en: Could not save directory properties
fi: Kansion ominaisuuksia ei voi tallentaa

en: Could not save launcher
fi: Käynnistintä ei voi tallentaa

en: Could not show this URL
fi: Tätä URLia ei voi näyttää

en: Could not use dropped item
fi: Raahattua kohdetta ei voi käyttää

en: Create Launcher
fi: Luo käynnistin

en: Create _Launcher
fi: Luo _käynnistin

en: Create a new launcher
fi: Luo uusi käynnistin

en: Create new file in the given directory
fi: Luo uusi tiedosto annettuun kansioon

en: Current Time:
fi: Nykyinen aika:

en: Custom Application Launcher
fi: Muun sovelluksen käynnistin

en: Custom format of the clock
fi: Mukautettu ajan näyttömuoto

en: D_elete
fi: P_oista

en: D_on't Delete
fi: _Älä poista

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
fi: Määrittelee, milloin saman sovelluksen ikkunat ryhmittyvät ikkunaluettelossa. Käypiä arvoja ovat ”never” (ei koskaan), ”auto” (automaattisesti) ja ”always” (aina).

en: Default panel layout
fi: Oletuspaneelin asettelu

en: Delete this drawer?
fi: Poistetaanko tämä laatikko?

en: Delete this panel?
fi: Poistetaanko tämä paneeli?

[ctx: Desktop Folder]
en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Directory Properties
fi: Kansion ominaisuudet

en: Disable Force Quit
fi: Poista väkisin sulkeminen käytöstä

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Display
fi: Näyttö

en: Display a swimming fish or another animated creature
fi: Näytä uiva kala tai jokin muu animoitu olento

en: Display all workspaces
fi: Näytä kaikki työtilat

en: Display workspace names
fi: Näytä työtilojen nimet

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
fi: Näyttää historian tiedot käänteisenä. Tarjoaa yhdenmukaisen näkymän pääte käyttäjille, koska ylös-näppäin valitsee viimeisimmän merkinnän.

en: Do you want to create a launcher for it or use it as the panel's background?
fi: Haluatko luoda sille käynnistyksen tai käyttää sitä paneelin taustana?

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
fi: Haluatko poistaa sovelman työpöydältäsi?

en: Do you want to use it as the panel's background?
fi: Haluatko käyttää sitä paneelin taustana?

en: Draw arrow in menu button
fi: Piirrä nuoli valikkopainikkeessa

en: Drawer
fi: Vetolaatikko

en: Drawer Properties
fi: Vetimen ominaisuudet

en: E_xpand
fi: _Laajenna

en: East
fi: Itäinen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia

en: Enable SNI support
fi: Ota SNI-tuki käyttöön

en: Enable animations
fi: Käytä animaatioita

en: Enable arrows on hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeiden nuolet

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
fi: Näytä automaattinen täydennys ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: Enable hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeet

en: Enable program list in "Run Application" dialog
fi: Näytä sovellusluettelo ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: Enable tooltips
fi: Käytä vinkkejä

en: Error
fi: Virhe

en: Error displaying help document
fi: Virhe näytettäessä ohjetiedostoa

en: Execute the run dialog
fi: Suorita käynnissä oleva valintaikkuna

en: Expand list of locations
fi: Laajenna luettelo sijainneista

en: Expand program list in "Run Application" dialog
fi: Avaa sovellusluettelo ”Suorita sovellus”-ikkunassa

en: Expand to occupy entire screen width
fi: Laajenna viemään koko ruudun leveys

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Factory for Test DBus Applet
fi: DBus-sovelman testaaminen

en: Factory for clock applet
fi: Tehdas kellosovelmalle

en: Factory for notification area
fi: Tuotannon ilmoitusalueelle

en: Factory for the window navigation related applets
fi: Tehdas selausikkunoihin liittyville sovelmille

en: Failed to load %s: %s
fi: Tiedoston ”%s” lataus epäonnistui: %s

en: Failed to load applet %s
fi: Sovelman ”%s” lataus epäonnistui

en: Failed to set the system time
fi: Tietokoneen aikaa ei voi asettaa

en: Failed to set the system timezone
fi: Järjestelmän aikavyöhykettä ei voi asettaa

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Find an _item to add to "%s":
fi: Etsi kohtaan ”%s” lisättävä _esine:

en: Find an _item to add to the drawer:
fi: Valitse laatikkoon lisättävä _esine:

en: Find an _item to add to the panel:
fi: Valitse paneeliin lisättävä _esine:

en: Fish
fi: Kala

en: Fish Preferences
fi: Kalan asetukset

en: Fit image to panel
fi: Sovita kuva paneeliin

en: Force Quit
fi: Sulje väkisin

en: Force a misbehaving application to quit
fi: Pakota väärin toimiva sovellus sulkeutumaan

en: Force this application to exit?
fi: Suljetaanko tämä sovellus väkisin?

en: Frames in fish's animation
fi: Kalan animaation ruutujen määrä

en: From Whence That Stupid Fish Came
fi: Sieltä Mistä Tuo Tyhmä Kala Tuli

en: General
fi: Yleiset

en: Get the current time and date
fi: Hanki nykyinen aika ja päivämäärä

en: Group windows when _space is limited
fi: Ryhmittele ikkunat, kun _tilaa on rajallisesti

en: Hide Panel
fi: Piilota paneeli

en: Hide application windows and show the desktop
fi: Piilota sovellusikkunat ja näytä työpöytä

en: Highlight launchers on mouseover
fi: Korosta käynnistimet kun hiiri on niiden päällä

en: History for "Run Application" dialog
fi: Historia "ajetut ohjelmat" -valintaikkunassa

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Hour format
fi: Tuntimuoto

en: Icon '%s' not found
fi: Kuvaketta "%s" ei löydy

en: Icon not found
fi: Kuvaketta ei löydy

en: Icon to show in menu bar
fi: Kuvake, joka näkyy valikkorivillä

en: Icon used for object's button
fi: Esineen painikkeessa näkyvä kuvake

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
fi: Jos tosi, ikkuna avautuu ja kysyy varmistusta, kun käyttäjä poistaa paneelin.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
fi: Jos tosi, laatikko sulkeutuu itsestään kun käyttäjä napsauttaa siinä olevaa käynnistintä.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
fi: Jos tosi, käynnistin korostuu kun käyttäjä siirtää hiiren sen ylle.

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
fi: Jos tosi, valikon painikkeen kuvakkeen päälle vedetään nuoli. Jos EPÄTOSI, valikkon painikkeessa on vain kuvake.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
fi: Jos tosi, piilotuspainikkeissa on nuolet. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”enable_buttons” arvo on tosi.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
fi: Jos tosi, ”Suorita sovellus”-ikkunassa on käytössä automaattinen täydennys.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
fi: Jos tosi, paneelin päihin tulee painikkeet, joilla paneelin voi siirtää ruudun laitaan siten, että vain painike näkyy.

en: If true, display a weather icon.
fi: Jos tosi, näytä sääkuvake.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
fi: Jos tosi, päiväys näkyy kellossa ajan lisäksi.

en: If true, display seconds in time.
fi: Jos tosi, sekunnit näkyvät ajassa.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
fi: Jos tosi, laajenna luettelo sijainneista kalenteri-ikkunassa.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
fi: Jos tosi, tämän paneelin piilottaminen ja ilmestyminen näkyvät animoituina sen sijaan että tapahtuisivat välittömästi.

en: If true, show applications item in menu bar.
fi: Jos tosi, näytä sovellusten kohteet valikkorivillä.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
fi: Jos tosi, päiväys näkyy vinkissä, kun hiiri on sovelman yllä

en: If true, show desktop item in menu bar.
fi: Jos tosi, näytä työpöydän kohteet valikkorivillä.

en: If true, show icon in menu bar.
fi: Jos tosi, kuvake näkyy valikkorivillä

en: If true, show places item in menu bar.
fi: Jos tosi, näytä kohteet valikkorivillä.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
fi: Jos tosi, näytä lämpötila sääkuvakkeen vieressä.

en: If true, show week numbers in the calendar.
fi: Jos tosi, näytä viikkonumerot kalenterissa.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
fi: Jos tosi, ”Tunnetut sovellukset”-luettelo ”Käynnistä sovellus”-ikkunassa on auki kun ikkuna avautuu. Tällä on vaikutusta vain jos ”enable_program_list” on tosi.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
fi: Jos tosi ”Tunnetut sovellukset”-luettelo ”Käynnistä sovellus”-ikkunassa on näkyvissä. Onko tämä luettelo auki kun ikkuna avautuessa, määräytyy avaimen ”show_program_list” arvon mukaan.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
fi: Jos tosi, taustakuva kiertyy kun paneeli on pystyasennossa.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
fi: Jos tosi, avain ”custom_icon” määrittelee painikkeen mukautetun kuvakkeen. Jos epätosi, avain ”custom_icon” jää huomiotta. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”menu-object” tai ”drawer-object”.

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
fi: Jos tosi, kalan animaatio näkyy kiertyneenä pystypaneeleissa.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
fi: Jos tosi, kuva skaalautuu (säilyttäen sivusuhteensa) paneelin korkeuteen (jos vaakasuunnassa).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
fi: Jos tosi, kuva skaalautuu paneelin mittojen mukaan. Kuvan sivusuhde ei tällöin säily.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
fi: Jos tosi, avain ”menu_path” määrittelee polun, josta valikon sisältö rakentuu. Jos epätosi, ”menu_path” jää huomiotta. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”menu-object”.

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
fi: Jos tosi, paneeli piilottaa itsensä näytön nurkkaan, kun hiiri ei ole sen päällä. Hiiren osoittimen siirtäminen nurkkaan saa paneelin ilmestymään.

en: If true, the panel provides support for SNI.
fi: Jos tosi, tämä paneeli tukee SNI-tukea.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli käyttäjän sulkea ohjelmia väkisin, eli väkisinsulkemispainike poistuu käytöstä.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Jos tosi, paneeli ei salli muutoksia paneelin asetuksiin. Yksittäiset sovelmat kuitenkin täytynee lukita erikseen. Paneeli täytyy käynnistää uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
fi: Jos tosi, paneeli on koko ruudun leveyden kokoinen (tai korkeuden, jos paneeli on pystyssä). Tässä tilassa paneelin voi sijoittaa vain ruudun reunalle. Jos epätosi, paneeli on juuri tarpeeksi suuri, jotta kaikki sovelmat, käynnistimet ja painikkeet sopivat siihen.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
fi: Jos tosi, paneeliesineen sijainti tulkitaan annetuksi suhteessa paneelin oikeaan reunaan (tai alareunaan pystypaneeleissa).

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
fi: Jos tosi, käyttäjä ei voi siirtää sovelmaa avaamatta esineen lukitusta valitsemalla valikosta ”Avaa lukitus”.

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
fi: Jos tosi, niin kaikkien työtilojen ikkunat näkyvät ikkunaluettelossa, muulloin vain nykyisen työtilan ikkunat näkyvät.

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
fi: Jos tosi, työtilan vaihtaja sallii kiertämisen, mikä tarkoittaa siirtymistä ensimmäisestä viimeiseen työtilaan ja päinvastoin hiirtä vierittämällä.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
fi: Jos tämä on tosi, kaikki työtilat näkyvät työtilanvaihtimessa. Muulloin vain nykyinen työtila näkyy.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
fi: Jos tosi, työtilanvaihtimessa näkyville työtiloille näytetään nimet. Muutoin työtilat näyttävät työtilassa olevat ikkunat. Tämä toimii vain, jos ikkunointiohjelmana on marco.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
fi: Jos tosi, x- ja y-avaimet jätetään huomioimatta, ja paneeli sijoitetaan näytön x-akselilla keskelle. Jos paneelin kokoa muutetaan, se säilyy samassa paikassa, eli se kasvaa molemmilta sivuilta. Jos arvo on epätosi, x- ja y-avaimet määrittävät paneelin sijainnin.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
fi: Jos tosi, x- ja y-avaimet jätetään huomioimatta, ja paneeli sijoitetaan näytön y-akselilla keskelle. Jos paneelin kokoa muutetaan, se säilyy samassa paikassa, eli se kasvaa molemmilta sivuilta. Jos arvo on epätosi, x- ja y-avaimet määrittävät paneelin sijainnin.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
fi: Jos tosi, niin pienennetyn ikkunan palauttaminen siirtää sen nykyiseen työtilaan. Muulloin siirrytään ikkunan työtilaan.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
fi: Jos tosi, paneelien esineiden vinkit näkyvät.

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
fi: Jos suljet sovelluksen väkisin, saatetaan avoimissa asiakirjoissa olevat tallentamattomat muutokset menettää.

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
fi: Jos viimeisimpien asiakirjojen luettelo tyhjennetään, katoavat:
    • Kaikki kohdat valikosta Sijainnit → Viimeisimmät asiakirjat.
    • Kaikki kohdat sovellusten viimeisimmät asiakirjat -luetteloista.

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
fi: Jos lataat esineen uudelleen, se ilmestyy automaattisesti takaisin paneeliin.

en: Image Background Details
fi: Kuvan taustan lisätiedot

en: Images
fi: Kuvat

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
fi: Xinerama-asetuksissa paneeleita voi olla kaikilla näytöillä. Tämä avain määrittelee nykyisen näytön, jolla paneeli on.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
fi: Tulkitse sijainti suhteessa oikeaan reunaan tai alareunaan

en: Key %s is not set, cannot load launcher
fi: Avainta %s ei ole asetettu, joten käynnistintä ei voi ladata

en: L_atitude:
fi: _Leveyspiiri:

en: L_ongitude:
fi: _Pituuspiiri:

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
fi: Käynnistä muita ohjelmia, hallitse ikkunoita eri tavoilla, näytä aika jne.

en: Launcher Properties
fi: Käynnistimen ominaisuudet

en: Launcher location
fi: Käynnistimen sijainti

en: Left Panel
fi: Vasen paneeli

en: List of known applications
fi: Luettelo tunnetuista sovelluksista

en: List of locations
fi: Luettelo sijainneista

en: Loc_k To Panel
fi: _Lukitse paneeliin

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
fi: Etsi asiakirjoja tai kansioita tietokoneelta nimen tai sisällön perusteella

en: Location
fi: Sijainti

en: Locations
fi: Sijainnit

en: Lock Screen
fi: Lukitusnäyttö

en: Lock the object to the panel
fi: Lukitse esine paneeliin

en: Log Out %s...
fi: Kirjaa ulos käyttäjä %s…

en: Log Out...
fi: Kirjaudu ulos…

en: Log out %s of this session to log in as a different user
fi: Kirjaa ulos käyttäjä %s, jos haluat kirjautua sisään toisena käyttäjänä

en: Log out of this session to log in as a different user
fi: Kirjaudu ulos tästä istunnosta toisena käyttäjänä kirjautumista varten

en: Look at today's date!
fi: Katso päiväystä!

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
fi: "Ajetut sovellukset"-valinta ikkunan historian enimmäiskoko

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
fi: Valikkon kohteiden (eli kirjanmerkkien) enimmäismäärä, joka näytetään ilman, että se otetaan käyttöön alivalikossa.

en: Menu bar icon size
fi: Valikkorivin kuvakkeen koko

en: Menu content path
fi: Valikon sisällön polku

en: Menu items icon size
fi: Valikon kuvakkeiden koko

en: Minimum icon size
fi: Minimi kuvakeen koko:

en: Mount %s
fi: Liitä %s

en: Move windows to current workspace when unminimized
fi: Siirrä ikkunat nykyiseen työtilaan palautettaessa

en: Name to identify panel
fi: Nimi, jolla paneeli tunnetaan

en: Network
fi: Verkko

en: Network Places
fi: Verkkosijainnit

en: No URI provided for panel launcher desktop file
fi: Paneelikäynnistimen desktop-tiedoston URI puuttuu

en: No URL was specified.
fi: URLia ei ole määritelty.

en: No application to handle search folders is installed.
fi: Mitään sovellusta hakukansioiden käsittelyyn ei ole asennettu.

en: North
fi: Pohjoinen

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Not compatible with Wayland
fi: Ei yhteensopiva Waylandin kanssa

en: Not compatible with X11
fi: Ei yhteensopiva X11 kanssa

en: Notification Area
fi: Ilmoitusalue

en: Notification Area Factory
fi: Ilmoitusalueen tuotanto

en: Notification Area Preferences
fi: Ilmoitusalueen asetukset

en: Number of _workspaces:
fi: _Työtilojen lukumäärä:

en: Object's position on the panel
fi: Esineen sijainti paneelissa

en: Open '%s'
fi: Avaa ”%s”

en: Open URL: %s
fi: Avaa URL: %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
fi: Avaa työpöydän sisältö kansiona

en: Open your personal folder
fi: Avaa henkilökohtaisen kansiosi

[ctx: Orientation]
en: Bottom
fi: Alhaalla

[ctx: Orientation]
en: Left
fi: vasen

[ctx: Orientation]
en: Right
fi: oikea

[ctx: Orientation]
en: Top
fi: Ylhäällä

en: Panel
fi: Paneeli

en: Panel Display
fi: Paneelinäyttö

en: Panel ID list
fi: Paneelin ID-lista

en: Panel Notification Area
fi: Paneelin ilmoitusalue

en: Panel Properties
fi: Paneelin ominaisuudet

en: Panel attached to drawer
fi: Laatikkoon liittyvä paneeli

en: Panel autohide delay
fi: Paneelin piiloutumisviive

en: Panel autounhide delay
fi: Paneelin ilmestymisviive

en: Panel object ID list
fi: Paneeliesineiden ID-luettelo

en: Panel object has quit unexpectedly
fi: Paneelin esine on sulkeutunut odottamatta

en: Panel object type
fi: Paneeliesineen tyyppi

en: Panel orientation
fi: Paneelin suunta

en: Panel size
fi: Paneelin koko

en: Pause per frame
fi: Tauko ruutua kohden

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Places
fi: Sijainnit

en: Protect your computer from unauthorized use
fi: Lukitse tietokoneen näyttö ja estä luvaton käyttö

en: Recent Documents
fi: Viimeisimmät asiakirjat

en: Removable Media
fi: Irrotettavat asemat

en: Replace a currently running panel
fi: Korvaa käynnissä oleva paneeli

en: Rescan %s
fi: Tarkista %s

en: Reset all panels?
fi: Palauta kaikki paneelit?

en: Reset the panel configuration to default
fi: Palauta paneelin määritykset oletus asetuksiin

en: Restore to current _workspace
fi: Palauta nykyiseen _työtilaan

en: Restore to na_tive workspace
fi: Palauta _alkuperäiseen työtilaansa

en: Restoring Minimized Windows
fi: Palautettaessa pienennettyjä ikkunoita

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
fi: "Suorita sovellus"-valintaikkunan historian peruutus

en: Right Panel
fi: Oikea paneeli

en: Rotate image on vertical panels
fi: Kierrä kuvaa pystypaneeleissa

en: Rotate image when panel is _vertical
fi: Kierrä kuva p_ystypaneeleissa

en: Rotate on vertical panels
fi: Kierrä pystypaneeleissa

en: Rows in workspace switcher
fi: Rivejä työtilanvaihtimessa

en: Run Application
fi: Suorita sovellus

en: Run Application...
fi: Suorita sovellus…

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
fi: Käynnistä sovellus kirjoittamalla komento tai valitsemalla listasta

en: Run in _terminal
fi: Suorita p_äätteessä

en: Run with _file...
fi: Käynnistä _tiedoston kanssa…

en: S_tyle:
fi: _Tyyli:

en: Search
fi: Etsi

en: Search for Files...
fi: Etsi tiedostoja…

en: Select an animation
fi: Valitse animaatio

en: Select an application to view its description.
fi: Katsele sovelluksen kuvausta valitsemalla se.

en: Select background
fi: Valitse tausta

en: Select this box to run the command in a terminal window.
fi: Käynnistä komento päätteessä valitsemalla tämä.

en: Separator
fi: Erotin

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Set System Time
fi: Aseta tietokoneen aika

en: Set System Time...
fi: Aseta tietokoneen aika…

en: Set _Background Image
fi: Aseta _taustakuvaksi

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
fi: Aseta sijainti nykyiseksi sijainniksi ja käytä sitä tietokoneen aikavyöhykkeenä

en: Set the default panel layout
fi: Aseta paneelin oletusasetus

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Määritä valikkon rivillä käytettävän kuvakkeen koko. Paneeli on käynnistettävä uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
fi: Määritä valikossa käytettyjen kuvakkeiden koko. Paneeli on käynnistettävä uudelleen, jotta tämä tulee voimaan.

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
fi: Aseta teemakuvakkeen nimi valikkoriville.

en: Sh_ow windows from current workspace
fi: Näytä _nykyisen työtilan ikkunat

en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Show Desktop Button
fi: Näytä työpöytä -painike

en: Show _all workspaces in:
fi: Näytä _kaikki työtilat:

en: Show _only the current workspace
fi: Näytä vain _nykyinen työtila

en: Show _temperature
fi: _Näytä lämpötila

en: Show _thumbnails on hover
fi: Näytä _pienoiskuvat hiirellä

en: Show _weather
fi: _Näytä sää

en: Show applications menu
fi: Näytä sovellusvalikko

en: Show date in clock
fi: Näytä päiväys kellossa

en: Show date in tooltip
fi: Näytä päiväys vinkissä

en: Show desktop menu
fi: Näytä työpöydän valikko

en: Show hide _buttons
fi: Nä_ytä piilotuspainikkeet

en: Show icon
fi: Näytä kuvake

en: Show list of known _applications
fi: Näytä _luettelo tunnetuista sovelluksista

en: Show places menu
fi: Näytä sijainnit valikossa

en: Show seco_nds
fi: Näytä _sekunnit

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Show temperature in clock
fi: Näytä lämpötila kellossa

en: Show the _date
fi: _Näytä päiväys

en: Show time with seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Show weather in clock
fi: Näytä sää kellossa

en: Show wee_k numbers in calendar
fi: Näytä viikkonumerot kalenterissa

en: Show week numbers in calendar
fi: Näytä viikkonumerot kalenterissa

en: Show windows from a_ll workspaces
fi: Näytä k_aikkien työtilojen ikkunat

en: Show windows from all workspaces
fi: Näytä kaikkien työtilojen ikkunat

en: Show workspace _names in switcher
fi: Näytä _työtilojen nimet vaihtimessa

en: Shut Down...
fi: Sammuta…

en: Shut down the computer
fi: Sammuta tietokone

[ctx: Size]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: Size]
en: Medium
fi: Tavallinen

[ctx: Size]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: Size]
en: X Large
fi: Hyvin suuri

[ctx: Size]
en: X Small
fi: Hyvin pieni

[ctx: Size]
en: XX Large
fi: Erityisen suuri

[ctx: Size]
en: XX Small
fi: Erityisen pieni

en: Solid c_olor
fi: _Yhtenäinen väri

en: Some of these properties are locked down
fi: Jotkin ominaisuuksista on lukittu

en: South
fi: Eteläinen

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
fi: Määrittelee paneelin taustavärin #RGB-muodossa.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
fi: Määrittelee paneelin taustakuvan tiedoston. Jos tiedostossa on alfakanava, kuva sulautuu työpöydän taustakuvan päälle.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee viipeen (millisekunteina) osoittimen paneelin ylle tulemisen ja paneelin itsestään ilmestymisen välillä. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”auto_hide” arvo on tosi.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee viipeen (millisekunteina) osoittimen paneelin päältä pois siirtymisen ja paneelin itsensä piilottamisen välillä. Tällä on merkitystä vain jos avain ”auto_hide” on tosi.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
fi: Määrittelee paneelista näkyvien kuvapisteiden määrän, kun se on piilottanut itsensä nurkkaan. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”auto_hide” arvo on tosi.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
fi: Määrittelee taustavärimuodon peittävyyden. Jos väri ei ole täysin peittävä (arvo on pienempi kuin 65535), väri piirtyy työpöydän taustakuvan päälle.

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
fi: Määritä gsettings-polku, johon sovelman määritykset tallennetaan

en: Specify an applet IID to load
fi: Anna ladattavan sovelman IID

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
fi: Määrittele paneelin alkuasento (ylä, ala, vasen, oikea)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
fi: Määrittele paneelin alkukoko (xx-small, medium, large, jne.)

en: Speed unit
fi: Nopeuden yksikkö

en: St_retch
fi: _Venytä

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Stretch image to panel
fi: Venytä kuva paneeliin sopivaksi

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
fi: Aurinko nousee: %s / laskee: %s

en: Switch between open windows using a menu
fi: Vaihda avointen ikkunoiden välillä käyttäen valikkoa

en: Switch between open windows using buttons
fi: Vaihda avoimia ikkunoita painikkeiden avulla

en: Switch between workspaces
fi: Vaihda työtilojen välillä

en: Switcher
fi: Vaihdin

en: System
fi: Järjestelmä

en: Temperature unit
fi: Lämpötilan yksikkö

en: Test DBus Applet
fi: Testaa DBus-sovelma

en: Test DBus Applet Factory
fi: Testaa DBus-sovelma

en: Test applet utility
fi: Testisovelma-apuohjelma

en: The Clock displays the current time and date
fi: Kello näyttää nykyisen ajan ja päiväyksen

en: The MATE Panel
fi: MATEn paneeli

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
fi: Ikkunaluettelo näyttää kaikki ikkunat joukkona painikkeita joiden avulla ikkunoita voi vaihtaa.

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
fi: Ikkunavalitsin näyttää kaikki ikkunat valikkona josta ikkunoita voi vaihtaa.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
fi: Työtilanvaihdin näyttää työtilasi pienennettyinä ja helpottaa ikkunoiden hallintaa.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
fi: Toimintotyyppi, jota tämä painike vastaa. Mahdollisia arvoja ovat ”lock” (lukitse), ”logout” (kirjaudu ulos), ”search” (etsi) ja ”screenshot” (ota kuvakaappaus). Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”action-applet”.

en: The classic Applications, Places and System menu bar
fi: Perinteinen sovellukset, paikat ja järjestelmä -valikkopalkki

en: The command of the launcher is not set.
fi: Käynnistimestä suoritettavaa komentoa ei ole asetettu.

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
fi: Asetettu komento ei toimi, joten se on korjattu komennolla: %s

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
fi: Oletuspaneeliasetelma käytettäväksi, kun paneelit luodaan tai alustetaan.

en: The fish's animation pixmap
fi: Kalan animaatiokuva

en: The fish's name
fi: Kalan nimi

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
fi: Paneelin korkeus (tai pystypaneelin leveys). Paneelin minimikoko määrittyy ajonaikaisesti fonttikoon ja muiden merkkien perusteella. Maksimikoko on kiinteä yksi neljäsosa ruudun korkeudesta (tai leveydestä).

en: The icon of the command to be run.
fi: Suoritettavan komennon kuvake.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
fi: Tähän laatikkoon liittyvän paneelin tunniste. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”drawer-object”.

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
fi: Tämän esineen sisältävän ylätason paneelin tunniste.

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
fi: Sovelluksen tunnus - esim. "ClockAppletFactory::ClockApplet". Tämä avain on merkityksellinen vain, jos object_type -avain on "external-applet" (tai vanhentunut "matecomponent-applet").

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
fi: Käynnistintä kuvaavan .desktop-tiedoston sijainti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”launcher-object”.

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
fi: Esineen painikkeen kuvakkeena toimivan kuvatiedoston sijainti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”drawer-object”.

en: The location of the launcher is not set.
fi: Käynnistimen sijaintia ei ole asetettu.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti x-akselilla, alkaen näytön oikeasta laidasta. Jos arvo on -1, arvoa ei käytetä ja käytetään arvoa avaimesta x. Jos arvo on suurempi kuin 0, jätetään avaimen x arvo huomioimatta. Tällä arvolla on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tätä avainta ei huomioida, ja paneeli asetetaan orientation-avaimen määräämän sijainnin mukaisesti näytön reunalle.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti x-akselilla. Tällä on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tämä avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu ruudun reunalle ”orientation”-avaimen (suunta) mukaisesti.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti y-akselilla, alkaen näytön alalaidasta. Jos arvo on -1, arvoa ei käytetä ja käytetään arvoa avaimesta y. Jos arvo on suurempi kuin 0, jätetään avaimen y arvo huomioimatta. Tällä arvolla on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tätä avainta ei huomioida, ja paneeli asetetaan orientation-avaimen määräämän sijainnin mukaisesti näytön reunalle.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
fi: Paneelin sijainti y-akselilla. Tällä on merkitystä vain laajentamattomassa tilassa. Laajennetussa tilassa tämä avain jää huomiotta ja paneeli sijoittuu ruudun reunalle ”orientation”-avaimen (suunta) mukaisesti.

en: The minimum size an icon can have.
fi: Kuvakkeen vähimmäiskoko.

en: The name of the directory is not set.
fi: Kansion namea ei ole asetettu.

en: The name of the launcher is not set.
fi: Käynnistimen nimeä ei ole asetettu.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
fi: Paneelin suunta. Mahdollisia arvoja ovat ”top” (yläreuna), ”bottom” (alareuna), ”left” (vasen reuna) ja ”right” (oikea reuna). Laajennetussa tilassa tämä määrittelee millä ruudun reunalla paneeli on. Laajentamattomassa tilassa ero arvojen ”top” ja ”bottom” välillä on vähemmän tärkeä, molemmat tarkoittavat, että paneeli on vaakasuuntainen, mutta antavat silti vihjeen eräille paneeliesineille miten niiden pitäisi toimia. Esimerkiksi yläpaneelissa valikkopainike avaa valikon paneelin alle, kun taas alapaneelissa valikko avautuu paneelin ylle.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
fi: Paneelilla oli ongelmia sovelman ”%s” lataamisessa.

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
fi: Polku, josta valikon sisältö rakentuu. Tällä on merkitystä vain jos ”use_menu_path” on tosi, ja avaimen ”object_type” arvo on ”menu-object”.

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
fi: Tämän paneeliesineen sijainti. Sijainti tulee antaa kuvapisteinä paneelin vasemmasta reunasta (tai pystypaneeleissa yläreunasta).

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
fi: Nopeus, jolla paneelianimaatiot näkyvät. Mahdollisia arvoja ovat ”slow” (hidas), ”medium” (keskinopea) ja ”fast” (nopea). Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”enable_animations” arvo on tosi.

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
fi: Tämän laatikon tai valikon vinkissä näkyvä teksti. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”object_type” arvo on ”drawer-object” tai ”menu-object”.

en: The type of this panel object.
fi: Tämän paneeli objektin tyyppi.

en: The unit to use when showing temperatures.
fi: Lämpötiloja näytettäessä käytettävä yksikkö.

en: The unit to use when showing wind speed.
fi: Tuulen nopeutta näytettäessä käytettävä yksikkö.

en: The water needs changing
fi: Vesi kaipaisi vaihtamista

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
fi: Tämä painike piilottaa kaikki ikkunat ja näyttää työpöydän.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
fi: Tämä on selväkielinen paneelin nimi. Tämän päätarkoitus on toimia paneeli-ikkunan otsikkona, mistä on hyötyä paneelien välisessä navigoinnissa.

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
fi: Tämä on komentojen luettelo, joita käytetään "ajetut ohjelmat" -valintaikkunassa. Komennot lajitellaan laskevasti (viimeisin komento tulee ensin).

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
fi: Kun kaikki työtilat näkyvät, tämä määrittää kuinka monessa rivissä (vaaka-asettelu) tai sarakkeessa (pystyasettelu) ne ovat työtilanvaihtimessa. Tällä on merkitystä vain jos avaimen ”display_all_workspaces” arvo on tosi.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
fi: Kalaa napsauttamalla käynnistyvä komento.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
fi: Tämä avain määrittelee kalasovelmassa näkyvässä animaatiossa käytettävän kuvan tiedostonimen suhteessa kuvakansioon.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
fi: Tämä avain määrittelee kellosovelman näyttämän ajan muodon, kun avaimen ”format” arvo on ”custom”. Voit käyttää kaikkia strftime()-kutsun ymmärtämiä aikamääreitä. Lue strftime-ohjesivulta lisätietoja.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
fi: Tämä avain määrittelee kellosovelman näyttämän ajan muodon. Mahdollisia arvoja ovat ”12-hour” (12-tuntinen), ”24-hour” (24-tuntinen), ”internet”, ”unix” ja ”custom” (mukautettu). Jos arvo on ”internet”, kello näyttää ”Internet-aikaa”, jossa päivä on jaettu tuhanteen ”.sykäykseen”. Aikavyöhykkeitä tässä järjestelmässä ei ole, joten aika on sama kaikkialla. Jos arvo on ”unix”, kello laskee sekunteja alkukohdasta (1.1.1970) alkaen. Jos arvo on ”custom”, kello näyttää ajan käyttäjän avaimessa ”custom_format” määrittelemässä muodossa.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
fi: Kalan animaation ruutujen määrä.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
fi: Tämä avain määrittelee ajan sekunteina, jonka verran kukin kehys näkyy.

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
fi: Tämä ohjelma käynnistää muita ohjelmia ja tarjoaa hyödyllisiä apuohjelmia.

en: Threshold of menu items before submenu is created
fi: Valikkon kohteiden kynnys arvo ennen alivalikon luomista

en: Thumbnail width in pixels. Window aspect ratio will be maintained.
fi: Pienoiskuvan leveys kuvapisteinä. Ikkunan kuvasuhde säilyy.

en: Thumbnail width:
fi: Pienoiskuvan leveys:

en: Time & Date
fi: Päiväys ja aika

en: Time _Settings
fi: Aika-a_setukset

en: Tooltip displayed for drawer or menu
fi: Laatikon tai valikon vinkki

en: Top Panel
fi: Yläpaneeli

en: Toplevel panel containing object
fi: Esineen sisältävä ylätason paneeli

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
fi: Suorita-ikkunaan pudotettu URI-luettelo on väärän muotoinen (%d) tai pituinen (%d)

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
fi: Komennon ”%s” suorittaminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: Unable to locate the command to execute
fi: Suoritettavan komennon paikannus epäonnistui

en: Unable to mount %s
fi: Ei voi liittää %s

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
fi: Paneelikäynnistimen desktop-tiedosto %s ei avautunut%s%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
fi: Tiedoston ”%s” lukeminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
fi: Komennon tulosteen lukeminen epäonnistui.
    
    Lisätiedot: %s

en: Unable to scan %s for media changes
fi: Laitetta ”%s” ei voi tarkkailla mediamuutoksien varalta

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Use custom icon for object's button
fi: Käytä mukautettua kuvaketta esineen painikkeessa

en: Use custom path for menu contents
fi: Käytä mukautettua polkua valikon sisällölle

en: Visible pixels when hidden
fi: Piilossa olevasta paneelista näkyvien kuvapisteiden määrä

en: Wanda Factory
fi: Wanda tehdas

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
fi: Varoitus:  Komento vaikuttaa itse asiassa hyödylliseltä.
    Koska tämä on hyödytön sovelma, et varmaankaan halua tehdä
    tätä. Mielestämme %s ei sovi mihinkään, mikä tekisi siitä
    ”käytännöllisen” tai hyödyllisen.

en: Weather
fi: Sää

en: West
fi: Läntinen

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
fi: Kun laatikko poistetaan, se ja siihen liittyvät
    asetukset häviävät.

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
fi: Kun paneeli poistetaan, se ja sen asetukset
    häviävät.

en: When the panels are reset, all 
    custom settings are lost.
fi: Kun paneeli palautetaan, kaikki
    mukautetut asetukset menetetään.

en: When to group windows
fi: Milloin ikkunat ryhmittyvät

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
fi: Minkälainen tausta tällä paneelilla on. Mahdollisia arvoja ovat ”gtk” (GTK+ säädinten oletustausta), ”color” (”color”-avaimen määrittelemä taustaväri) tai ”image” (”image”-avaimen määrittelemä kuva).

en: Will run command: '%s'
fi: Suorittaa komennon ”%s”

en: Window Grouping
fi: Ikkunoiden ryhmittely

en: Window List
fi: Ikkunaluettelo

en: Window List Content
fi: Ikkunaluettelon sisältö

en: Window List Preferences
fi: Ikkunaluettelon asetukset

en: Window Navigation Applet Factory
fi: Selausikkunasovelma tehdas

en: Window Selector
fi: Ikkunanvalitsin

en: Window Thumbnails
fi: Ikkunoiden pienoiskuvat

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
fi: Moninäyttöisessä järjestelmässä paneeleita voi olla joka näytöllä. Tämä avain kertoo nykyisen näytön, jolla paneeli on.

en: Workspace Names
fi: Työtilojen nimet

en: Workspace Switcher
fi: Työtilanvaihtaja

en: Workspace Switcher Preferences
fi: Työtilanvaihtimen asetukset

en: Workspace na_mes:
fi: Työtilojen _nimet:

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Wrap around on scroll
fi: Vieritä työtilaa pyörittämällä rullaa

en: X co-ordinate of panel
fi: Paneelin x-koordinaatti

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
fi: Paneelin X-koordinaatti, alkaen näytön oikeasta laidasta

en: X screen where the panel is displayed
fi: X-ruutu, jolla paneeli on

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
fi: Xinerama-näyttöruutu, jolla paneeli on

en: Y co-ordinate of panel
fi: Paneelin y-koordinaatti

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
fi: Paneelin Y-koordinaatti, alkaen näytön alalaidasta

en: You dropped an image on the panel, what do you want to do?
fi: Pudotit kuvan paneeliin, mitä haluat tehdä?

en: You dropped the image "%s" on the panel.
fi: Pudotit kuvan "%s" paneeliin.

en: You must always have at least one panel.
fi: Vähintään yksi paneeli on aina oltava määritelty.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
fi: Ikkunointiohjelma ei tue työpöytäpainiketta tai se ei ole käynnissä.

en: [FILE...]
fi: [TIEDOSTO…]

en: _12 hour format
fi: _12-tuntinen muoto

en: _24 hour format
fi: _24-tuntinen muoto

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Activate Screensaver
fi: _Käynnistä näytönsäästäjä

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add to Drawer...
fi: _Lisää laatikkoon…

en: _Add to Panel…
fi: _Lisää paneeli...

en: _Always group windows
fi: Ryhmittele ikkunat _aina

en: _Applet:
fi: _Sovelma:

en: _Autohide
fi: _Piilota itsestään

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete This Panel
fi: _Poista tämä paneeli

en: _Don't Reload
fi: _Älä lataa uudelleen

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit Menus
fi: _Muokkaa valikoita

en: _Entire menu
fi: _Koko valikko

en: _Execute
fi: _Suorita

en: _File:
fi: _Tiedosto:

en: _Force quit
fi: Sulje _väkisin

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Icon:
fi: K_uvake:

en: _Launch
fi: _Käynnistä

en: _Location Name:
fi: _Sijainnin nimi:

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: _Lock Screen
fi: _Lukitse näyttö

en: _Minimum Icon Size:
fi: _Minimi kuvakekoko:

en: _Move
fi: S_iirrä

en: _Name of fish:
fi: Kalan _nimi:

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Never group windows
fi: _Älä ryhmittele ikkunoita

en: _New Panel
fi: _Uusi paneeli

en: _None (use system theme)
fi: _Ei mikään (käytä järjestelmän teemaa)

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Orientation:
fi: _Asento:

en: _Pause per frame:
fi: _Tauko ruutua kohden:

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Prefs Path:
fi: _Asetusten polku:

en: _Pressure unit:
fi: _Paineen yksikkö:

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Remove From Panel
fi: _Poista paneelista

en: _Reset All Panels
fi: _Palauta kaikki paneelit

en: _Reset Panels
fi: _Palauta paneelit

en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: _Rotate on vertical panels
fi: Ki_errä pystypaneeleissa

en: _Run
fi: _Suorita

en: _Scale
fi: _Sovita

en: _Set System Time
fi: _Aseta tietokoneen aika

en: _Size:
fi: _Koko:

en: _Speak again
fi: _Sano uudestaan

en: _System Monitor
fi: Järjestelmän _valvonta

en: _Temperature unit:
fi: _Lämpötilan yksikkö:

en: _Tile
fi: V_ierekkäin

en: _Time:
fi: _Aika:

en: _Timezone:
fi: _Aikavyöhyke:

en: _Total frames in animation:
fi: _Ruutuja animaatiossa yhteensä:

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: _Visibility unit:
fi: _Näkyvyyden yksikkö:

en: _Wind speed unit:
fi: _Tuulennopeuden yksikkö:

en: columns
fi: saraketta

en: file
fi: tiedosto

en: frames
fi: ruutua

en: pixels
fi: pikseliä

en: rows
fi: riviä

en: seconds
fi: sekuntia
