pluma 1.25.3 - en to fi translation catalogue (1177 entries)

en:   Ln %d, Col %d
fi:   Rvi %d, Srke %d

en: "%s" not found
fi: ”%s” ei löytynyt

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: %s
    Suorita ”%s --help”, jos haluat nähdä kaikki mahdolliset komentorivivalitsimet.

en: %s is a directory.
fi: ”%s” on hakemisto.

en: %s is not a regular file.
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: %s is not a valid location.
fi: ”%s” ei ole kelvollinen sijainti.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: %s ei ole kelvollinen sijainti. Tarkista, että kirjoitit osoitteen oikein ja yritä uudelleen.

en: %s: invalid encoding.
fi: %s: virheellinen koodaus.

en: (Empty)
fi: [Tyhjä]

en: (correct spelling)
fi: (oikea kirjoitusasu)

en: (no suggested words)
fi: (ei suositeltavia sanoja)

en: - Edit text files
fi: - Muokkaa tekstitiedostoja

en: / on %s
fi: / levyjaossa %s

en: 01/11/2009 17:52:00
fi: 30.11.2010 17:52:00

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
fi: Tekstimuokkain MATE-työpöytäympäristölle

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
fi: Mukautettu fontti, jota käytetään muokkausalueella. Tämä on voimassa ainoastaan mikäli asetus ”Käytä oletusfonttia” ei ole päällä.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
fi: Samanniminen tiedosto on jo olemassa. Käytä toista nimeä.

en: A_dd Scheme
fi: _Lisää värimalli

en: A_vailable encodings:
fi: _Mahdolliset merkistöt:

en: Abbreviated form
fi: Lyhennetty muoto

en: Abbreviation
fi: Lyhenne

en: About Pluma
fi: Tietoja Plumasta

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: Above
fi: Yllä

en: Accessibility key character
fi: Esteettömyysnäppäin

en: Acronym
fi: Akronyymi

en: Activate '%s'
fi: Avaa ”%s”

en: Activate next document
fi: Valitse seuraava asiakirja

en: Activate previous document
fi: Valitse edellinen asiakirja

en: Activation
fi: Aktivointi

en: Active plugins
fi: Käytössä olevat liitännäiset

en: Add Scheme
fi: Lisää värimalli

en: Add a new snippet...
fi: Lisää uusi tekstikatkelma…

en: Add new empty file
fi: Lisää uusi tyhjä tiedosto

en: Add new empty folder
fi: Lisää uusi tyhjä kansio

en: Add or Remove...
fi: Lisää tai poista…

en: Add w_ord
fi: Lisää _sana

en: Align
fi: Tasaus

en: Alignment character
fi: Keskitysmerkki

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Languages
fi: Kaikki kielet

en: All Text Files
fi: Kaikki tekstitiedostot

en: All _Lower Case
fi: Kaikki _pieniä kirjaimia

en: All _Upper Case
fi: Kaikki _isoja kirjaimia

en: All documents
fi: Kaikki asiakirjat

en: All documents except untitled ones
fi: Kaikki asiakirjat lukuun ottamatta nimeämättömiä

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: All supported archives
fi: Kaikki tuetut arkistot

en: Alternative
fi: Vaihtoehtoinen

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: An error occurred while creating a new directory
fi: Virhe luotaessa uutta kansiota

en: An error occurred while creating a new file
fi: Virhe luotaessa uutta tiedostoa

en: An error occurred while deleting a file or directory
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa tai kansiota

en: An error occurred while loading a directory
fi: Virhe ladattaessa kansiota

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
fi: Virhe avattaessa kansiota tiedostonhalintaan

en: An error occurred while renaming a file or directory
fi: Virhe nimettäessä tiedostoa tai kansiota uudestaan

en: An error occurred while setting a root directory
fi: Virhe asetettaessa juurikansiota

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
fi: Käy läpi aktiivisen asiakirjan ja kertoo siinä olevien sanojen, rivien, merkkien ja ei-tyhjien merkkien määrät.

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Anchor URI
fi: Ankkuri URI

en: Append to current document
fi: Lisää nykyiseen asiakirjaan

en: Applet class file code
fi: Appletin luokkatiedoston koodi

en: Applet class file code (deprecated)
fi: Appletin luokkatiedoston koodi (vanhentunut)

en: Arabic
fi: Arabialaisia merkkejä

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi kohteen ”%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tiedostot pysyvästi?

en: Armenian
fi: Armenialaisia merkkejä

en: Array
fi: Muuttujaryhmä

en: Associated information
fi: Yhdistettävä tieto

en: Author info
fi: Tekijätiedot

en: Autocheck Type
fi: Autotarkistus tyyppi

en: Autocheck spelling on document load...
fi: Oikeinkirjoituksen automaattinen tarkistus asiakirjan latauksessa...

en: Automatic Indentation
fi: Automaattinen sisennys

en: Automatic indent
fi: Automaattisisennys

en: Automatically Detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Automatically Detected Encodings
fi: Tunnista merkistö automaattisesti

en: Automatically spell-check the current document
fi: Tarkista asiakirjan oikeinkirjoitus automaattisesti

en: Autosave
fi: Autotallennus

en: Autosave Interval
fi: Autotallennuksen väli

en: Available Tag Lists
fi: Käytettävissä olevat merkinnät

en: Available formats
fi: Käytettävissä olevat muodot

en: Axis related headers
fi: Akseliin liittyvät otsikkotiedot

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color (deprecated)
fi: Taustaväri (vanhentunut)

en: Background texture tile
fi: Taustan tekstuuritiedosto

en: Background texture tile (deprecated)
fi: Taustan tekstuuritiedosto (vanhentunut)

en: Baltic
fi: Baltialainen

en: Base URI
fi: Juuri URI

en: Base font
fi: Perusfontti

en: Base font (deprecated)
fi: Perusfontti (vanhentunut)

en: Bibliography (cite)
fi: Kirjallisuusluettelo (lainaus)

en: Bibliography (item)
fi: Kirjallisuusluettelo (kohta)

en: Bibliography (shortcite)
fi: Kirjallisuusluettelo (lyhyt lainaus)

en: Bibliography (thebibliography)
fi: Kirjallisuusluettelo (thebibliography)

en: Body Font for Printing
fi: Tekstin tulostusfontti

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Border
fi: Reuna

en: Border (deprecated)
fi: Reunus (vanhentunut)

en: Border color
fi: Reunuksen väri

en: Bottom Panel is Visible
fi: Alapaneeli näytetään

en: Brackets &lt;&gt;
fi: Sulkeet &lt;&gt;

en: Brackets ()
fi: Sulkeet ()

en: Brackets []
fi: Sulkeet []

en: Brackets {}
fi: Sulkeet {}

en: Build
fi: Käännös

en: Bytes
fi: tavua

en: Bzip2 compressed archive
fi: Bzip2-pakattu arkisto

en: C_hange Case
fi: _Vaihda kirjainkokoa

en: C_haracter Encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: C_ommand color:
fi: _Komennon väri:

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
fi: Tiedostoa ei voi siirtää roskakoriin.
    Haluatko poistaa sen pysyvästi?

en: Capitalize the first letter of each selected word
fi: Muuttaa jokaisen valitun sanan ensimmäisen merkin isoksi

en: Cell rowspan
fi: Solun riviväli

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Center
fi: Keskitetty

en: Center (deprecated)
fi: Keskitä (vanhentunut)

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Ch_aracter Encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: Cha_nge
fi: M_uuta

en: Change A_ll
fi: Ta_llenna kaikki

en: Change _to:
fi: Mihin _muutetaan:

en: Change selected text to lower case
fi: Muuta valittu teksti pieneen kirjainkokoon

en: Change selected text to upper case
fi: Muuta valittu teksti isoon kirjainkokoon

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
fi: Viimeisen tunnin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
fi: Viimeisen minuutin aikana asiakirjaan tehdyt muutokset menetetään lopullisesti.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
fi: Muutokset asiakirjaan ”%s” menetetään lopullisesti.

en: Character Encodings
fi: Merkistökoodaukset

en: Character encoding of linked resource
fi: Linkitetyn lähteen merkistön koodaustavat

en: Character encodings
fi: Merkistökoodaukset

en: Characters (no spaces)
fi: merkkiä (ei välilyöntejä)

en: Characters (with spaces)
fi: merkkiä (välilyöntien kanssa)

en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Check _Word
fi: Tarkista _sana

en: Check spelling
fi: Oikolue

en: Check the current document for incorrect spelling
fi: Tarkista aktiivinen asiakirja kirjoitusvirheiltä

en: Checked (state)
fi: Valittu (tila)

en: Checked state
fi: Valittu tila

en: Checks the spelling of the current document.
fi: Tarkista aktiivisen asiakirjan oikeinkirjoitus.

en: Chinese Simplified
fi: Kiinalainen (yksinkertaistettu)

en: Chinese Traditional
fi: Kiinalainen (perinteinen)

en: Citation
fi: Lainaus

en: Cite reason for change
fi: Syy muutokseen sitaattina

en: Class implementation ID
fi: Luokkatoteutuksen tunniste

en: Class list
fi: Luokkalista

en: Clear highlighting of search matches
fi: Poista hakuosumien korostus käytöstä

en: Clear text flow control
fi: Selväkielisen tekstin vuonohjaus

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
fi: Napsauta tästä valitaksesi editorissa käytettävän fontin

en: Close _without Saving
fi: Sulje _ilman tallennusta

en: Close all open files
fi: Sulje kaikki avoimet tiedostot

en: Close document
fi: Sulje asiakirja

en: Close print preview
fi: Sulje tulostuksen esikatselu

en: Close the current file
fi: Sulje nykyinen tiedosto

en: Code content type
fi: Koodin sisältötyyppi

en: Color Scheme
fi: Väriteema

en: Color Scheme Files
fi: Värimallitiedostot

en: Color of selected links
fi: Valittujen linkkien värit

en: Color of selected links (deprecated)
fi: Valittujen linkkien väri (vanhentunut)

en: Column span
fi: Sarakkeen leveys

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Comment
fi: Kommentti

en: Completed spell checking
fi: Oikoluku on valmis

en: Computer code fragment
fi: Tietokonemuotoinen koodin osa

en: Configure date/time plugin
fi: Muokkaa päiväys/aika -liitännäisen asetuksia

en: Configure the application
fi: Muokkaa ohjelman asetuksia

en: Connection timed out. Please try again.
fi: Yhteys aikakatkaistiin, yritä uudestaan.

en: Content scheme
fi: Sisältömalli

en: Content type
fi: Sisällön tyyppi

en: Content type (deprecated)
fi: Sisältötyyppi (vanhentunut)

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Could not create a backup file while saving %s
fi: Varmuuskopiointitiedostoa ei voitu luoda tallennettaessa tiedostoa %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
fi: Väliaikaista varmuuskopiointitiedostoa ei voitu luoda tallennettaessa tiedostoa %s

en: Could not execute command: %s
fi: Komentoa ei voitu suorittaa: %s

en: Could not find the file %s.
fi: Tiedostoa ”%s” ei löytynyt.

en: Could not mount volume: %s
fi: Taltiota ei voitu liittää: %s

en: Could not open media: %s
fi: Mediaa ei voitu avata: %s

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
fi: Tiedoston %s avaaminen käyttäen merkistökoodausta %s ei onnistunut.

en: Could not open the file %s.
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui.

en: Could not remove color scheme "%s".
fi: Värimallia ”%s” ei voitu poistaa

en: Could not revert the file %s.
fi: Tiedoston ”%s” palauttaminen levyltä epäonnistui

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
fi: Tiedoston %s tallennus käyttäen merkistökoodausta %s ei onnistunut.

en: Could not save the file %s.
fi: Tiedoston ”%s” tallentaminen epäonnistui.

en: Create Backup Copies
fi: Luo varmuuskopiot

en: Create a _backup copy of files before saving
fi: Luo tiedostoista _varmuuskopio ennen tallentamista

en: Create a new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: Create a new document in an existing instance of pluma
fi: Luo uusi asiakirja jo käynnissä olevaan plumaan

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
fi: Luo uusi täysleveä ikkuna olemassa olevaan pluma-instanssiin

en: Create new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: Create new snippet
fi: Luo uusi tekstikatkelma

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Current Locale (%s)
fi: Nykyiset maa-asetukset (%s)

en: Current document
fi: Nykyinen asiakirja

en: Current line
fi: Nykyinen rivi

en: Current page (Alt+P)
fi: Nykyinen sivu (Alt+P)

en: Current selection
fi: Nykyinen valinta

en: Current selection (default to document)
fi: Nykyinen valinta (asiakirjan oletus)

en: Current word
fi: Nykyinen sana

en: Custom format
fi: Mukautettu muotoilu

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Cyrillic
fi: Kyrillisiä merkkejä

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: DIV Style container
fi: DIV-tyylierotin

en: DIV container
fi: DIG-erotin

en: D_on't Edit
fi: Älä mu_okkaa

en: D_on't Save
fi: Älä Ta_llenna

en: Date and time of change
fi: Muutokset päiväys ja kellonaika

en: Declare flag
fi: Määrittelylippu

en: Defer attribute
fi: Defer-attribuutti

en: Definition description
fi: Määrittelyn kuvaus

en: Definition list
fi: Määrittelylista

en: Definition term
fi: Määrittelyn termi

en: Delete selected file or folder
fi: Poista valittu tiedosto tai kansio

en: Delete selected snippet
fi: Poista valittu tekstikatkelma

en: Delete the selected text
fi: Tyhjennä valittu teksti

en: Deleted text
fi: Poistettu teksti

en: Direction
fi: Suunta

en: Directionality
fi: Suunnallisuus

en: Directionality (deprecated)
fi: Suunta (vanhentunut)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
fi: Kansiota ”%s” ei voitu luoda, g_mkdir_with_parents() epäonnistui: %s

en: Directory list
fi: Hakemistolista

en: Disable syntax highlighting
fi: Älä käytä syntaksiväritystä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Display
fi: Näyttö

en: Display Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Display Right Margin
fi: Näytä oikea reunus

en: Display in bottom pane
fi: Näytä alapaneelissa

en: Display list of possible values for the encoding option
fi: Näytä luettelo mahdollisista arvoista koodausvalintaan

en: Do not _split words over two lines
fi: Älä jaa _sanoja kahdelle riville

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
fi: Haluatko hylätä muutoksesi ja ladata tiedoston uudestaan?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
fi: Haluatko viedä myös valitut <b>järjestelmän</b> tekstileikkeet?

en: Do you want to reload the file?
fi: Haluatko ladata tiedoston uudestaan?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
fi: Haluatko yrittää korvata sen tiedostolla jota olet tallentamassa?

en: Docum_ents with unsaved changes:
fi: Asia_kirjat, joissa on tallentamattomia muutoksia:

en: Document
fi: Asiakirja

en: Document Statistics
fi: Asiakirjan tilastot

en: Document base
fi: Asiakirjan perus URI

en: Document body
fi: Asiakirjan runko

en: Document head
fi: Asiakirjan otsikkotiedot

en: Document title
fi: Asiakirjan otsikko

en: Document type
fi: Asiakirjan tyyppi

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Done.
fi: Valmis.

en: ENCODING
fi: KOODAUS

en: E_ncodings shown in menu:
fi: _Valikossa näkyvät merkistöt:

en: Easy file access from the side pane
fi: Sivupaneelin tiedostoselain.

en: Edit Any_way
fi: _Muokkaa joka tapauksessa

en: Edit text files
fi: Muokkaa tekstitiedostoja

en: Edit text in fullscreen
fi: Muokkaa tekstiä kokoruututilassa

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor Font
fi: Muokkaimen fontti

en: Editor _font:
fi: Muokkaimen _fontti:

en: Element ID
fi: Elementtitunniste

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
fi: Tuki emacsin, katen ja vimin tilariveille.

en: Embedded object
fi: Upotettu olio

en: Emphasis
fi: Korostus

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Enable Restore of Remote Locations
fi: Ota käyttöön palautus etäsijainneissa

en: Enable Search Highlighting
fi: Käytä hakujen väritystä

en: Enable Syntax Highlighting
fi: Käytä syntaksiväritystä

en: Enable text _wrapping
fi: Käytä _rivitystä

en: Encode type
fi: Koodaustapa

en: Encoding:
fi: Koodaustapa:

en: Encodings shown in menu
fi: Valikossa näytettävät koodaustavat

en: Error opening file %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %s

en: Error reverting file %s
fi: Virhe palautettaessa tiedostoa %s

en: Error saving file %s
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %s

en: Execute a custom command and put its output in a new document
fi: Suorita oma komento ja laita sen tuloste uuteen asiakirjaan

en: Execute external commands and shell scripts.
fi: Suorita ulkoisia komentoja ja skriptejä.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
fi: Python-komennon (%s) suoritus ylitti suurimman sallitun ajan, joten suoritus keskeytettiin.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
fi: Python-komennon (%s) suoritus epäonnistui: %s

en: Exited
fi: Päättyi

en: Export selected snippets
fi: Vie valitut tekstikatkelmat

en: Export snippets
fi: Vie tekstileikkeitä

en: Export successfully completed
fi: Vienti valmistui onnistuneesti

en: External Tools
fi: Ulkoiset työkalut

en: External Tools Manager
fi: Ulkoisten työkalujen hallinta

en: External _Tools
fi: Ulkoiset _työkalut

en: External tools
fi: Ulkoiset työkalut

en: Figure
fi: Kaava

en: File "%s" does not exist
fi: Tiedostoa ”%s” ei ole olemassa

en: File "%s" is not a valid snippets archive
fi: Tiedosto ”%s” ei ole kelvollinen katkelma-arkisto

en: File "%s" is not a valid snippets file
fi: Tiedosto ”%s” ei ole kelvollinen katkelmatiedosto

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: File Browser Filter Mode
fi: Tiedostoselaimen suodatintila

en: File Browser Filter Pattern
fi: Tiedostoselaimen suodatinmalli

en: File Browser Pane
fi: Tiedostoselainpaneeli

en: File Browser Root Directory
fi: Tiedostoselaimen juurihakemisto

en: File Browser Virtual Root Directory
fi: Tiedostoselaimen virtuaalinen juurihakemisto

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: File Saving
fi: Tiedoston tallennus

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File input
fi: Tiedoston syöte

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Find
fi: Etsi

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Find Pre_vious
fi: Etsi edellinen

en: Font
fi: Fontti

en: Font & Colors
fi: Fontit & Värit

en: Font face
fi: Fonttityyli

en: Font face (deprecated)
fi: Fonttityyli (vanhentunut)

en: Font:
fi: Fontti:

en: Fonts
fi: Fontit

en: Footnote
fi: Alaviite

en: For label
fi: Otsikkoa varten

en: Forced line break
fi: Pakotettu rivinvaihto

en: Form
fi: Kaavake

en: Form action handler
fi: Lomakkeen tehtäväkäsittelijä

en: Form control group
fi: Lomakkeen ohjainryhmä

en: Form field label text
fi: Lomakkeen kentän nimiketeksti

en: Form input
fi: Lomakkeen syöte

en: Form input type
fi: Lomakkeen syötteen tyyppi

en: Form method
fi: Lomakkeen metodi

en: Forward link
fi: Linkki eteenpäin

en: Found and replaced one occurrence
fi: Löydetty ja korvattu yksi esiintymä

en: Frame
fi: Kehys

en: Frame border
fi: Kehysreunus

en: Frame render parts
fi: Raamin piirrettävät osat

en: Frame source
fi: Raamin lähde

en: Frame spacing
fi: Kehysvälistys

en: Frame target
fi: Raamin kohde

en: Frameborder
fi: Raamin reuna

en: Frameset
fi: Kehykset

en: Frameset columns
fi: Kehysjoukon sarakkeet

en: Frameset rows
fi: Kehysjoukon rivit

en: Framespacing
fi: Raamien välien koko

en: Function cosine
fi: Funktio kosini

en: Function e^
fi: Funktio e^

en: Function exp
fi: Funktio exp

en: Function log
fi: Funktio log

en: Function log10
fi: Funktio log10

en: Function sine
fi: Funktio sin

en: GNOME Documentation Team
fi: GNOME-dokumentointitiimi

en: Generic embedded object
fi: Yleinen upotettu objekti

en: Generic metainformation
fi: Yleinen metatieto

en: Generic span
fi: Yleinen alue

en: Georgian
fi: Kartvelilaisia merkkejä

en: Get statistical information on the current document
fi: Näytä tilastotietoja asiakirjasta

en: Global
fi: Kaikkialla

en: Go to _Line...
fi: Siirry _riville...

en: Go to a previously opened location
fi: Siirry edelliseen avattuun sijaintiin

en: Go to a specific line
fi: Siirry tietylle riville

en: Go to next location
fi: Siirry seuraavaan sijaintiin

en: Go to previous location
fi: Siirry edelliseen sijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavana käytyyn sijaintiin

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry viimeksi käytyyn sijaintiin

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Greek alpha
fi: Kreikkalainen alpha

en: Greek beta
fi: Kreikkalainen beta

en: Greek epsilon
fi: Kreikkalainen epsilon

en: Greek gamma
fi: Kreikkalainen gamma

en: Greek lambda
fi: Kreikkalainen lambda

en: Greek rho
fi: Kreikkalainen rho

en: Greek tau
fi: Kreikkalainen tau

en: Gzip compressed archive
fi: Gzip-pakattu arkisto

en: HTML - Special Characters
fi: HTML - Erikoismerkit

en: HTML - Tags
fi: HTML - Merkinnät

en: HTML root element
fi: HTML:n juurielementti

en: HTML version
fi: HTML-versio

en: HTTP header name
fi: HTTP-otsakkeen nimi

en: He_aders and footers:
fi: _Otsikot ja alatunnisteet:

en: Header 0 (chapter)
fi: Otsikko 0 (kappale)

en: Header 0 (chapter*)
fi: Otsikko 0 (kappale*)

en: Header 1 (section)
fi: Otsikko 1 (osa-alue)

en: Header 1 (section*)
fi: Otsikko 1 (osa-alue*)

en: Header 2 (subsection)
fi: Otsikko 2 (aliosa-alue)

en: Header 2 (subsection*)
fi: Otsikko 2 (aliosa-alue*)

en: Header 3 (subsubsection)
fi: Otsikko 3 (alialiosa-alue)

en: Header 3 (subsubsection*)
fi: Otsikko 3 (alialiosa-alue*)

en: Header 4 (paragraph)
fi: Otsikko 4 (kappale)

en: Header Font for Printing
fi: Otsikkotietojen tulostusfontti

en: Header appendix
fi: Otsikko liite

en: Header cell IDs
fi: Otsakesolun tunnisteet

en: Heading
fi: Otsikko

en: Heading 1
fi: Otsikko 1

en: Heading 2
fi: Otsikko 2

en: Heading 3
fi: Otsikko 3

en: Heading 4
fi: Otsikko 4

en: Heading 5
fi: Otsikko 5

en: Heading 6
fi: Otsikko 6

en: Hebrew
fi: Heprealaisia merkkejä

en: Hebrew Visual
fi: Heprealainen (visual)

en: Height
fi: Korkeus

en: Hide panel
fi: Piilota paneeli

en: Highlight Current Line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Highlight Matching Bracket
fi: Korosta vastaava sulku

en: Highlight current _line
fi: Korosta nykyinen _rivi

en: Highlight matching _bracket
fi: Korosta _vastaava sulku

en: History for "replace with" entries
fi: Historian "korvaaminen" hakusanoilla

en: History for "search for" entries
fi: Historia hakuja varten

en: Horizontal rule
fi: Vaakaviiva

en: Horizontal space
fi: Vaakasuuntainen tyhjä tila

en: Horizontal space (deprecated)
fi: Vaakasuuntainen tila (vanhentunut)

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
fi: Verkkonimeä %s ei löydy. Tarkista että välipalvelimesi asetukset ovat kunnossa ja yritä uudelleen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Kohdekoneen nimi ei ole kelvollinen. Tarkista kirjoittamasi osoite ja koeta uudelleen.

en: I18N BiDi override
fi: Kansainvälinen kaksisuuntaisen kirjoituksen ylikirjoitus

en: INS
fi: LISÄÄ

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
fi: Jos TOSI niin tiedostoselainliitännäinen näyttää ensin avatun asiakirjan hakemiston jos tiedostoselainta käytetään ensimmäistä kertaa. (Tämä siis käytännössä soveltuu tilanteisiin, joissa asiakirja on on avattu komentoriviltä tai Nautiluksesta jne.)

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
fi: Jos ei, se piilottaa ensimmäisen välilehden, jos siinä on vain yksi välilehti.

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
fi: Jos ei, pluma ei näytä välilehtiä kannettavassa, kun sivupaneeli on aktiivinen.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
fi: Jos tämän arvo on 0, rivinumeroita ei näytetä asiakirjoja tulostettaessa. Muutoin pluma tulostaa rivinumeron määrittämäsi riviluvun välein.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
fi: Jos tosi, se antaa mahdollisuuden vaihtaa välilehtiä [ctrl + tab] ja [ctrl + shift + tab].

en: If you delete an item, it is permanently lost.
fi: Jos poistat kohdan, se hukataan pysyvästi.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
fi: Mikäli et tallenna, kaikki tekemäsi muutokset menetetään lopullisesti.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
fi: Mikäli et tallenna, muutokset viimeisen tunnin ajalta menetetään pysyvästi.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
fi: Mikäli et tallenna, muutokset viimeisen minuutin ajalta menetetään pysyvästi.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
fi: Jos tallennat tiedoston, kaikki ulkopuoliset muutokset hukataan. Tallennetaanko silti?

en: Ignore _All
fi: Ohita k_aikki

en: Image
fi: Kuva

en: Image map
fi: Kuvakartta

en: Image map area
fi: Kuvakartan alue

en: Image map name
fi: Kuvakartan nimi

en: Image source
fi: Kuvan lähde

en: Import snippets
fi: Tuo tekstikatkelmia

en: Import successfully completed
fi: Tuonti valmistui onnistuneesti

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
fi: Tuotu tiedosto ”%s” ei ole kelvollinen katkelmatiedosto

en: In_sert Date and Time...
fi: Li_sää päiväys/aika…

en: Incrementally search for text
fi: Hae tekstistä tarkentaen hakua

en: Inline frame
fi: Sisäkkäinen kehys

en: Inline layer
fi: Sisäkkäinen kerros

en: Insert Date and Time
fi: Lisää päiväys ja aika

en: Insert Date/Time
fi: Lisää päiväys/aika

en: Insert _spaces instead of tabs
fi: Lisää _välilyöntejä sarkaimien sijaan

en: Insert at cursor position
fi: Lisää kohdistimen kohdalle

en: Insert current date and time at the cursor position
fi: Lisää päiväys ja aika kohdistimen kohdalle

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
fi: Lisää usein käytettyjä tekstikatkelmia nopealla tavalla

en: Insert spaces
fi: Lisää välilyöntejä

en: Inserted text
fi: Lisätty teksti

en: Inserts current date and time at the cursor position.
fi: Lisää päiväys ja aika kohdistimen kohdalle.

en: Instance definition
fi: Instanssin määritelmä

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
fi: Interaktiivinen Python-konsoli alapaneelissa

en: Invert the case of selected text
fi: Vaihda valittu teksti päinvastaiseen kirjainkokoon

en: It is not possible to detect the encoding automatically
fi: Merkistökoodauksen automaattinen tunnistaminen ei ole mahdollista

en: Italic text
fi: Kursivoitu teksti

en: Item
fi: Kohta

en: Item with label
fi: Kohta otsikolla

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Java applet
fi: Java-sovelma

en: Java applet (deprecated)
fi: Java-sovelma (vanhentunut)

en: Korean
fi: Korealainen

en: L_ine Ending:
fi: _Rivinloppu:

en: Label
fi: Nimi

en: Language
fi: Kieli

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Language:
fi: Kieli:

en: Languages
fi: Kielet

en: Large text style
fi: Iso tekstityyli

en: Latex - Tags
fi: Latex - merkinnät

en: Layer
fi: Kerros

en: Leave fullscreen mode
fi: Lopeta kokoruututila

en: Line Number Font for Printing
fi: Rivinumeroiden tulostusfontti

en: Line Numbers
fi: Rivinumerot

en: Line Wrapping Mode
fi: Rivitystapa

en: Line you want to move the cursor to
fi: Rivi, jolle haluat siirtää kursorin

en: Lines
fi: Rivejä

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Link color (deprecated)
fi: Linkin väri (vanhentunut)

en: List description
fi: Luettelon kuvaus

en: List enumerate
fi: Numeroitu lista

en: List item
fi: Luettelon kohta

en: List itemize
fi: Yksilöity lista

en: List of MIME types for file upload
fi: Sisään tuotavien tiedostojen MIME-tyypit

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
fi: Luettelo VFS-malleista, joille kirjoitusta pluma tukee. Malli ”file” on kirjoitettavissa oletuksena.

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
fi: Lista aktiivisista liitännäisistä. Lista sisältää aktiivisen liitännäisen sijainnin. Katso tiedostoa .pluma-plugin, josta voit selvittää kunkin liitännäisen sijainnin kohdasta ”Location”.

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
fi: Luettelo merkistöistä, jotka näytetään merkistökoodausvalikossa avaa/tallenna tiedostoikkunassa. Vain tunnettuja merkistöjä käytetään.

en: List of entries in "replace with" textbox.
fi: Luettelo tekstikenttään "korvattavista" merkinnöistä.

en: List of entries in "search for" textbox.
fi: Luettelo teksteistä, "jotka hakevat" tekstikenttää.

en: List of supported character sets
fi: Lista tuetuista merkistöistä

en: Listing
fi: Listaus

en: Loading %s
fi: Ladataan %s

en: Loading %s from %s
fi: Ladataan %s hakemistosta %s

en: Loading file '%s'…
fi: Ladataan tiedostoa ”%s”…

en: Local change to font
fi: Paikallinen muutos fonttiin

en: Local files only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Log Out _without Saving
fi: Kirjaudu ulos _tallentamatta

en: Long description link
fi: Linkki pitkään kuvaukseen

en: Long quotation
fi: Pitkä lainaus

en: MATE Documentation Team
fi: MATE-dokumentointitiimi

en: MIME Type:
fi: MIME-tyyppi:

en: Mail link
fi: Sähköpostilinkki

en: Manage _External Tools...
fi: Hallinnoi _Ulkoisia työkaluja…

en: Manage _Snippets...
fi: Hallitse _tekstileikkeitä…

en: Manage snippets
fi: Hallitse tekstileikkeitä

en: Margin pixel height
fi: Reunuksen korkeus pikseleissä

en: Margin pixel width
fi: Reunuksen leveys pikseleissä

en: Match _Entire Word Only
fi: Täsmää vain _kokonaisia sanoja

en: Match _entire word only
fi: Etsi _kokonaista sanaa

en: Match _regular expression
fi: Yhteensopiva _säännöllinen lauseke

en: Maths (display)
fi: Matematiikka (näyttö)

en: Maths (inline)
fi: Matematiikka (sisäkkäinen)

en: Maximum Number of Undo Actions
fi: Kumoamistoimintojen enimmäismäärä

en: Maximum Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot -listan enimmäispituus

en: Maximum length of text field
fi: Tekstikentän enimmäisleveys

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
fi: Suurin määrä toimintoja, jotka pluma voi kumota tai tehdä uudestaan. Arvo ”-1” tarkoittaa rajatonta määrää.

en: Media-independent link
fi: Media-riippumaton linkki

en: Menu list
fi: Otsikkolista

en: Menu list (deprecated)
fi: Otsikkolista (vanhentunut)

en: Misspelled word:
fi: Väärinkirjoitettu sana:

en: Modelines
fi: Tilarivit

en: Move selected file or folder to trash
fi: Siirrä valittu tiedosto tai kansio roskakoriin

en: Move the current document to a new window
fi: Siirrä asiakirja uuteen ikkunaan

en: Multi-line text field
fi: Monirivinen tekstikenttä

en: Multicolumn
fi: Monisarakkeinen

en: Multiple
fi: Useita

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Named property value
fi: Nimetty ominaisuusarvo

en: New F_ile
fi: Uusi _tiedosto

en: New tool
fi: Uusi työkalu

en: Next ID
fi: Seuraava ID

en: Next location
fi: Seuraava sijainti

en: No URI
fi: Ei URI:tä

en: No embedded objects
fi: Ei upotettuja objekteja

en: No frames
fi: Ei kehyksiä

en: No layers
fi: Ei kerroksia

en: No line break
fi: Ei rivinvaihtoja

en: No misspelled words
fi: Ei väärinkirjoitettuja sanoja

en: No mount object for mounted volume: %s
fi: Liitetylle taltiolle ei löydy liitos-oliota: %s

en: No resize
fi: Ei koonmuutosta

en: No script
fi: Ei skriptiä

en: No shade
fi: Ei varjostusta

en: No shade (deprecated)
fi: Ei varjostusta (vanhentunut)

en: No word wrap
fi: Ei rivitystä

en: No word wrap (deprecated)
fi: Ei rivitystä (vanhentunut)

en: Non-breaking space
fi: Katkaisematon välilyönti

en: Nordic
fi: Skandinavialainen

en: Note
fi: Huomautus

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
fi: Minuuttimäärä, joka jälkeen pluma automaattisesti tallentaa muokatut tiedostot. Tämä on toiminnassa vain jos ”Autotallennus”-valinta on käytössä.

en: OVR
fi: YLI

en: Object applet file
fi: Oliosovelman tiedosto

en: Object applet file (deprecated)
fi: Oliosovelman tiedosto (vanhentunut)

en: Object data reference
fi: Oliotiedon viite

en: Offset for alignment character
fi: Sisennyskirjaimen siirtymä

en: OnBlur event
fi: OnBlur-tapahtuma

en: OnChange event
fi: OnChange-tapahtuma

en: OnClick event
fi: OnClick-tapahtuma

en: OnDblClick event
fi: OnDblClick-tapahtuma

en: OnFocus event
fi: OnFocus-tapahtuma

en: OnKeyDown event
fi: OnKeyDown-tapahtuma

en: OnKeyPress event
fi: OnKeyPress-tapahtuma

en: OnKeyUp event
fi: OnKeyUp-tapahtuma

en: OnLoad event
fi: OnLoad-tapahtuma

en: OnMouseDown event
fi: OnMouseDown-tapahtuma

en: OnMouseMove event
fi: OnMouseMove-tapahtuma

en: OnMouseOut event
fi: OnMouseOut-tapahtuma

en: OnMouseOver event
fi: OnMouseOver-tapahtuma

en: OnMouseUp event
fi: OnMouseUp-tapahtuma

en: OnReset event
fi: OnReset-tapahtuma

en: OnSelect event
fi: OnSelect-tapahtuma

en: OnSubmit event
fi: OnSubmit-tapahtuma

en: OnUnload event
fi: OnUnload-tapahtuma

en: Open
fi: Avaa

en: Open '%s'
fi: Avaa ”%s”

en: Open Files
fi: Avoimet tiedostot

en: Open With Tree View
fi: Avaa puunäkymä

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open a recently used file
fi: Avaa äskettäin käytetty tiedosto

en: Open a terminal at the currently opened directory
fi: Avaa pääte nyt valittuun kansioon

en: Open a terminal in the document location
fi: Avaa pääte asiakirjan kansiossa

en: Open selected file
fi: Avaa valittu tiedosto

en: Open terminal here
fi: Avaa pääte tähän

en: Open the parent folder
fi: Avaa yläkansio

en: Open the pluma manual
fi: Avaa pluman ohje

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
fi: Avaa puunäkymä kirjanmerkkinäkymän sijasta, kun tiedostoselain ladataan

en: Opens the External Tools Manager
fi: Avaa ulkoisten työkalujen hallinnan

en: Operator fraction
fi: Operaattori jakomäärä

en: Operator integral (display)
fi: Operaattori integraali (näyttö)

en: Operator integral (inline)
fi: Operaattori integraali (sisäkkäinen)

en: Operator sum (display)
fi: Operaattori summa (näyttö)

en: Operator sum (inline)
fi: Operaattori summa (sisäkkäinen)

en: Option group
fi: Valintaryhmä

en: Option selector
fi: Valinnan valitsin

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Output media
fi: Esitysmedia

en: Page %N of %Q
fi: Sivu %N / %Q

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Page Preview
fi: Sivun esikatselu

en: Page header
fi: Sivun otsake

en: Page total
fi: Sivuja kaikkiaan

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Paragraph class
fi: Kappaleen luokka

en: Paragraph style
fi: Kappaleen tyyli

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Pick the editor font
fi: Valitse muokkaimen fontti

en: Plain Text
fi: Raakateksti

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
fi: Tarkista, ettet yritä avata binääritiedostoa.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Tarkista, että kirjoitit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: Please check your installation.
fi: Tarkista asennuksesi.

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Pluma Preferences
fi: Pluman asetukset

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Pluma on jaettu siinä toivossa, että se on hyödyllinen, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; edes välillistä takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso lisätietoja GNU yleisestä julkisesta lisenssistä.

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Pluma on vapaa ohjelmisto; voit jakaa sen uudelleen ja/tai muokata sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public License -sopimuksen ehtojen mukaisesti; joko lisenssin versio 2 tai myöhempi versio.

en: Pr_eferences
fi: As_etukset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preformatted listing
fi: Esimuotoiltu listaus

en: Preformatted text
fi: Esimuotoiltu teksti

en: Preparing...
fi: Valmistellaan…

en: Previous location
fi: Edellinen sijainti

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Header
fi: Tulosta otsikkotiedot

en: Print Line Numbers
fi: Tulosta rivinumerot

en: Print Previe_w
fi: Tulostuksen _esikatselu

en: Print Syntax Highlighting
fi: Tulosta syntaksiväritys

en: Print line nu_mbers
fi: Tu_losta rivinumerot

en: Print page _headers
fi: Tulosta sivujen _otsakkeet

en: Print preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Print synta_x highlighting
fi: Tulosta s_yntaksiväritys

en: Print the current page
fi: Tulosta tämänhetkinen sivu

en: Printing Line Wrapping Mode
fi: Tulostuksen rivitystapa

en: Profile metainfo dictionary
fi: Profiilin metatiedon sanakirja

en: Prompt message
fi: Kysymysviesti

en: Prompt type
fi: Kehotteen tyyppi

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
fi: Tarjoaa tavan lisätä helposti usein käytettyjä tageja/tekstejä asiakirjaan kirjoittamatta niitä.

en: Push button
fi: Painike

en: Python Console
fi: Python-konsoli

en: Question
fi: Kysymys

en: Quick Open
fi: Pika-avaus

en: Quick open
fi: Pika-avaus

en: Quickly open documents
fi: Avaa asiakirjoja nopeasti

en: Quickly open files
fi: Avaa tiedostoja nopeasti

en: Quit the program
fi: Lopeta ohjelma

en: Quote
fi: Lainaus

en: RO
fi: LUKU

en: R_emove duplicates
fi: _Poista kaksoiskappaleet

en: Range
fi: Alue

en: Re_fresh View
fi: _Päivitä näkymä

en: Read-Only
fi: Vain luku

en: ReadOnly text and password
fi: Vain luettava teksti ja salasanat

en: Redo the last undone action
fi: Tee viimeisin kumottu toiminto uudelleen

en: Reduced spacing
fi: Pienennetty välistys

en: Reduced spacing (deprecated)
fi: Pienennetty välistys (vanhentunut)

en: Reference label
fi: Viittaus (label)

en: Reference ref
fi: Viittaus (ref)

en: Refresh the view
fi: Päivitä näkymä

en: Remote files only
fi: Vain etätiedostot

en: Remove trailing spaces
fi: Poista ylimääräiset tyhjät

en: Remove useless trailing spaces in your file
fi: Poista turhat tyhjät merkkijonot tiedostosta

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
fi: Poistaa jälkimmäiset välilyönnit linjoista ennen tallennusta.

en: Rename selected file or folder
fi: Nimeä valittu tiedosto tai kansio uudestaan

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Replace _All
fi: Korvaa _Kaikki

en: Replace _with:
fi: Korvaava _merkkijono:

en: Replace current document
fi: Korvaa nykyinen asiakirja

en: Replace current selection
fi: Korvaa nykyinen valinta

en: Restore Previous Cursor Position
fi: Palaa edelliseen kohdistimen kohtaan

en: Reverse link
fi: Käänteinen linkki

en: Revert selected snippet
fi: Peru valittu tekstikatkelma

en: Revert to a saved version of the file
fi: Palauta tallennettu versio tiedostosta

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
fi: Peru tekemättömät muutokset asiakirjaan ”%s”?

en: Reverting %s
fi: Palautetaan %s

en: Reverting %s from %s
fi: Palautetaan %s hakemistosta %s

en: Reverting the document '%s'…
fi: Palautetaan asiakirjaa ”%s”…

en: Right Margin Position
fi: Oikean reunuksen sijainti

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Root
fi: Juuri

en: Rows
fi: Rivejä

en: Rulings between rows and columns
fi: Rivien ja sarakkeiden väliset viivat

en: Run "make" in the document directory
fi: Suorita ”make” asiakirjahakemistossa

en: Run command
fi: Suorita komento

en: Running tool:
fi: Suoritetaan työkalua:

en: S_ave Anyway
fi: T_allenna joka tapauksessa

en: S_elect the documents you want to save:
fi: Valits_e asiakirjat jotka haluat tallentaa:

en: S_hortcut key:
fi: P_ikanäppäin:

en: S_ort...
fi: _Lajittele…

en: S_tart at column:
fi: Aloi_ta sarakkeesta:

en: Sample program output, scripts
fi: Ohjelman tulosteen esimerkki ja skriptit

en: Save
fi: Tallenna

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Save Without Trailing Spaces
fi: Tallenna ilman tyhjiä

en: Save _As
fi: Tallenna nimellä

en: Save _As...
fi: _Tallenna nimellä…

en: Save all open files
fi: Tallenna kaikki avoimet tiedostot

en: Save changes to document "%s" before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan ”%s” ennen sulkemista?

en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Save the current file with a different name
fi: Tallenna nykyinen tiedosto eri tiedostonimellä

en: Saving %s
fi: Tallennetaan %s

en: Saving %s to %s
fi: Tallennetaan %s hakemistoon %s

en: Saving file '%s'…
fi: Tallennetaan tiedostoa ”%s”…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
fi: Ylläpitäjä on estänyt tiedostojen tallennuksen.

en: Scope covered by header cells
fi: Otsikkosolujen kohdealue

en: Script language name
fi: Skriptikielen nimi

en: Script statements
fi: Skriptilausekkeet

en: Scrollbar
fi: Vierityspalkki

en: Search
fi: Etsi

en: Search _backwards
fi: Etsi _taaksepäin

en: Search backwards for the same text
fi: Etsi taaksepäin samaa tekstiä

en: Search for and replace text
fi: Etsi ja korvaa tekstiä

en: Search for text
fi: Etsi tekstiä

en: Search forwards for the same text
fi: Etsi eteenpäin samaa tekstiä

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select a character encoding from the menu and try again.
fi: Valitse merkistökoodaus valikosta ja koeta uudelleen.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
fi: Valitse toinen merkistökoodaus valikosta ja koeta uudelleen.

en: Select the _language of the current document.
fi: Valitse _aktiivisen asiakirjan kieli.

en: Select the entire document
fi: Valitse koko asiakirjan sisältö

en: Select the group of tags you want to use
fi: Valitse käytettävä merkintäryhmä

en: Selectable option
fi: Valittavissa oleva vaihtoehto

en: Selected
fi: Valittu

en: Selected format
fi: Valittu muoto

en: Selection
fi: Valinta

en: Server-side image map
fi: Palvelimella oleva kuvakartta

en: Set Location to First Document
fi: Aseta sijainti ensimmäiselle asiakirjalle

en: Set _Language...
fi: Aseta _kieli…

en: Set language
fi: Aseta kieli

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
fi: Aseta merkistön koodaus jota haluat käyttää avatessasi komentorivillä luettelemiasi tiedostoja

en: Set the language of the current document
fi: Aseta aktiivisen asiakirjan kieli

en: Set the root to the active document location
fi: Aseta juurikansioksi aktiivisen asiakirjan sijainti

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
fi: Käytetäänkö etäsijaintien palautusta.

en: Shape
fi: Muoto

en: Shell Output
fi: Komentotulkin tuloste

en: Short inline quotation
fi: Lyhyt sisäkkäinen lainaus

en: Shortcut key with which the snippet is activated
fi: Pikanäppäin, jolla tekstikatkelma aktivoidaan

en: Show _Binary
fi: Näytä _binäärit

en: Show _Hidden
fi: Näytä _piilotetut

en: Show _tabs
fi: Näytä_välilehdet

en: Show binary files
fi: Näytä binääritiedostot

en: Show hidden files and folders
fi: Näytä piilotiedostot ja -kansiot

en: Show multiple pages
fi: Näytä useita sivuja

en: Show nbsp
fi: Näytä nbsp

en: Show newline
fi: Näytä uusirivi

en: Show or hide the bottom pane in the current window
fi: Näytä tai piilota alapaneeli nykyisessä ikkunassa

en: Show or hide the side pane in the current window
fi: Näytä tai piilot sivupaneeli nykyisessä ikkunassa

en: Show or hide the statusbar in the current window
fi: Näytä tai piilota tilarivi tässä ikkunassa

en: Show or hide the toolbar in the current window
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki tässä ikkunassa

en: Show save confirmation
fi: Näytä tallentamisvahvistus

en: Show save confirmation if the files have changes.
fi: Näytä tallentamisvahvistus, jos tiedostoissa on muutoksia.

en: Show spaces
fi: Näytä välilyönnit

en: Show tabs
fi: Näytä välilehdet

en: Show tabs with side pane
fi: Näytä sivupaneelin välilehdet

en: Show the application's version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: Show the first tab if there is only one tab
fi: Näytä ensimmäinen välilehti, jos siinä on vain yksi välilehti

en: Show the next page
fi: Näytä seuraava sivu

en: Show the previous page
fi: Näytä edellinen sivu

en: Side Pane is Visible
fi: Sivupaneeli näytetään

en: Side _Pane
fi: _Sivupaneeli

en: Single line prompt
fi: Yhden rivin kehote

en: Single snippets file
fi: Yksi tekstikatkelmatiedosto

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
fi: Yksi sana, joka aktivoi katkelman Tab-näppäimen painamisen jälkeen

en: Size
fi: Koko

en: Size (deprecated)
fi: Koko (vanhentunut)

en: Small text style
fi: Pienen tekstin tyyli

en: Smart Home End
fi: Älykkäät Home/End-näppäimet

en: Snippets
fi: Tekstileikkeet

en: Snippets Manager
fi: Tekstikatkelmien hallinta

en: Snippets archive
fi: Tekstikatkelmaarkisto

en: Soft hyphen­
fi: Pehmeä tavuviiva

en: Soft line break
fi: Pehmeä rivinvaihto

en: Sort
fi: Lajittelu

en: Sort the current document or selection
fi: Lajittele valittu asiakirja tai valinta

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
fi: Lajiteltu luettelo merkistöistä, joita pluma yrittää automaattisesti tunnistaa tiedostoista. ”NYKYINEN” tarkoittaa nykyisen maa-asetuston mukaista. Vain tunnettuja merkistöjä käytetään.

en: Sorts a document or selected text.
fi: Lajittelee asiakirjan tai valitun tekstin.

en: Sound
fi: Ääni

en: Source
fi: Lähde

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Space-separated archive list
fi: Välilyönnein eroteltu arkistoluettelo

en: Spacer
fi: Välje

en: Spacing between cells
fi: Solujen välinen tila

en: Spacing within cells
fi: Solujen välinen tila

en: Span
fi: Peitetty

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
fi: Määrittää, kuinka kohdistin liikkuu, kun Home ja End-näppäimiä painetaan. Arvolla ”DISABLED” siirrytään aina rivin alkuun tai loppuun, arvolla ”AFTER” siirrytään ensikerralla rivin alkuun tai loppuun, ja toisen kerran painettaessa tekstin alkuun tai loppuun, jättäen tyhjä tila huomioimatta toista kertaa painettaessa, arvolla ”BEFORE” siirrytään aina ensin tekstin alkuun tai loppuun ennen rivin alkuun tai loppuun siirtymistä, ja arvolla ”ALWAYS” siirrytään aina tekstin alkuun tai loppuun rivin alun ja lopun sijasta.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
fi: Määrittää kuinka pitkät rivit rivitetään tulostusta varten. Käytä arvoa ”GTK_WRAP_NONE” jos et halua rivittää, ”GTK_WRAP_WORD” rivittääksesi sanan vaihtuessa, ja ”GTK_WRAP_CHAR” rivittääksesi yksittäisen merkin kohdalta. Huomaa että kirjainkoko merkitsee arvoissa, joten varmista että kirjoitat arvon täsmälleen kuten tässä on neuvottu.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
fi: Määrittää kuinka pitkät rivit rivitetään muokkausalueella. Käytä arvoa ”GTK_WRAP_NONE” jos et halua rivittää, ”GTK_WRAP_WORD” rivittääksesi sanan vaihtuessa, ja ”GTK_WRAP_CHAR” rivittääksesi yksittäisen merkin kohdalta. Huomaa että kirjainkoko merkitsee arvoissa, joten varmista että kirjoitat arvon täsmälleen kuten tässä on neuvottu.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
fi: Määrittää tulostettaessa käytettävän tekstifontin.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
fi: Määrittää tulostettaessa käytettävän rivinumeron fontin. Tämä on voimassa ainoastaan, mikäli asetuksen ”Tulosta rivinumerot” arvo on muu kuin nolla.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
fi: Määrittää tulostettaessa käytettävän otsikkotiedon fontin. Tämä on voimassa ainoastaan, mikäli asetus ”Tulosta otsikkotiedot” on päällä.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
fi: Määrittää kohdassa ”Viimeisimmät tiedostot” näytettävien äskettäin avattujen tiedostojen enimmäismäärän.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
fi: Määrittää sarkainmerkkien sijasta lisättävien välilyöntien lukumäärän.

en: Specifies the position of the right margin.
fi: Määrittää oikean reunuksen sijainnin.

en: Spell Checker
fi: Oikoluku

en: Square root
fi: Neliöjuuri

en: Standby load message
fi: Valmiustilan latausviesti

en: Starting sequence number
fi: Aloittava järjestysnumero

en: Starting sequence number (deprecated)
fi: Aloittava järjestysnumero (vanhentunut)

en: Status Bar is Visible
fi: Näytetäänkö tilapalkki

en: Stopped.
fi: Pysäytetty.

en: Strike-through text
fi: Lävistetty teksti

en: Strike-through text (deprecated)
fi: Yliviivattu tekstityyli (vanhentunut)

en: Strike-through text style
fi: Yliviivattu tekstityyli

en: Strike-through text style (deprecated)
fi: Yliviivattu tekstityyli (vanhentunut)

en: String you want to search for
fi: Etsittävä merkkijono

en: Strong emphasis
fi: Voimakas korostus

en: Style Scheme
fi: Tyylimalli

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
fi: Työkalupalkissa näytettävien painikkeiden tyyli. Mahdollisia arvoja on ”PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM” (käyttääksesi järjestelmän oletustyyliä), ”PLUMA_TOOLBAR_ICONS” (näyttääksesi sekä kuvakkeet että tekstin), ja ”PLUMA_TOOLBAR_INCONS_BOTH_HORIZ” (näyttääksesi tekstin tärkeiden kuvakkeiden vieressä). Huomaa että kirjainkoko merkitsee arvoissa, joten varmista että kirjoitat arvon täsmälleen kuten tässä on neuvottu.

en: Style info
fi: Tyylin tiedot

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Suggestions
fi: Ehdotukset

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Switch onto a file .c and .h
fi: Vaihda tiedostoon .c ja .h

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
fi: Vaihda välilehtiä käyttäen [ctrl] + [tab]

en: Symbol &gt;&gt;
fi: Symboli &gt;&gt;

en: Symbol &gt;=
fi: Symboli &gt;=

en: Symbol &lt;&lt;
fi: Symboli &lt;&lt;

en: Symbol &lt;=
fi: Symboli &lt;=

en: Symbol and
fi: Symboli ja

en: Symbol const
fi: Symboli vakio

en: Symbol d-by-dt
fi: Symboli d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
fi: Symboli d-by-dt-partial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
fi: Symboli d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
fi: Symboli risti

en: Symbol em-dash ---
fi: Symboli em-viiva ---

en: Symbol en-dash --
fi: Symboli en-viiva --

en: Symbol equiv
fi: Symboli yhtäkuin

en: Symbol infinity
fi: Symboli ääretön

en: Symbol mathspace ,
fi: Symboli matemaattinen ,

en: Symbol mathspace .
fi: Symboli matemaattinen .

en: Symbol mathspace _
fi: Symboli matemaattinen _

en: Symbol mathspace __
fi: Symboli matemaattinen __

en: Symbol simeq
fi: Symboli simeq

en: Symbol star
fi: Symboli tähti

en: Syntax Highlighting
fi: Syntaksiväritys

en: Tab Size
fi: Sarkaimen koko

en: Tab Stops
fi: Sarkainleveydet

en: Tab Width
fi: Sarkaimen leveys

en: Tab order position
fi: Tabulaattorijärjestys

en: Table
fi: Taulukko

en: Table body
fi: Taulukon runko

en: Table caption
fi: Taulukon erotin

en: Table column group properties
fi: Taulukon sarakeryhmän ominaisuudet

en: Table column properties
fi: Taulukon sarakkeen ominaisuudet

en: Table data cell
fi: Taulukon tietoalkio

en: Table footer
fi: Taulukon alatunniste

en: Table header
fi: Taulukon ylätunniste

en: Table header cell
fi: Taulukon otsikkoalkio

en: Table row
fi: Taulukon rivi

en: Table summary
fi: Taulukon kooste

en: Tag list
fi: Merkintälista

en: Tags
fi: Tageja

en: Target - Blank
fi: Kohde - Tyhjä

en: Target - Parent
fi: Kohde - Ylempi

en: Target - Self
fi: Kohde - Sama ikkuna

en: Target - Top
fi: Kohde - Ylin

en: Target directory "%s" does not exist
fi: Kohdehakemistoa ”%s” ei ole olemassa

en: Target directory "%s" is not a valid directory
fi: Kohdehakemisto ”%s” ei ole kelvollinen hakemisto

en: Teletype or monospace text style
fi: Tasavälinen tekstityyli

en: Text
fi: Teksti

en: Text Editor
fi: Tekstieditori

en: Text Wrapping
fi: Tekstin rivitys

en: Text color
fi: Tekstiväri

en: Text color (deprecated)
fi: Tekstiväri (vanhentunut)

en: Text entered by user
fi: Käyttäjän syöttämä teksti

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
fi: Tunniste GtkSourceView-tyyliskeemalle, jota käytetään tekstin väritykseen.

en: The archive "%s" could not be created
fi: Arkistoa ”%s” ei voitu luoda

en: The archive "%s" could not be extracted
fi: Arkistoa ”%s” ei voitu purkaa

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
fi: Levy, jonne olet tallentamassa tiedostoa on tiedostoilla kokorajoitus. Yritä tallentaa pienempi tiedosto tai tallenna se levylle, jolla ei ole tätä rajoitusta.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
fi: Levy, jolle yrität tallentaa tiedostoa, rajoittaa tiedostonimien pituutta. Valitse lyhyempi nimi.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
fi: Tiedosto sisältää yhden tai useamman fontin, joiden näyttäminen ei onnistu käyttäen valittua merkistökoodausta.

en: The document is empty.
fi: Asiakirja on tyhjä.

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi siirtää roskakoriin.

en: The file "%s" is read-only.
fi: Tiedostoa ”%s” voi vain lukea.

en: The file %s changed on disk.
fi: Tiedosto %s on muuttunut levyllä.

en: The file %s has been modified since reading it.
fi: Tiedostoa ”%s” on muokattu sen avaamisen jälkeen.

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
fi: Tiedostoselaimen juurikansiona käytettävä kansio, kun liitännäistä ladataan ja avain onload/tree_view on TOSI.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
fi: Tiedostoselaimen virtuaalisena juurikansiona käytettävä kansio, kun liitännäistä ladataan ja avain onload/tree_view on TOSI. Virtuaalisen kansion täytyy aina olla todellisen juurikansion alikansio.

en: The file is too big.
fi: Tiedosto on liian suuri.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
fi: Avatussa tiedostossa on epäkelvollisia merkkejä. Jos jatkat tiedoston muokkausta, tiedosto ei välttämättä toimi myöhemmin.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
fi: Tiedostoselaimen listan suodatuksessa käytetty suodatin. Tämä suodatin on käytössä avaimen filter_mode määrittelemällä tavalla.

en: The following error occurred while exporting: %s
fi: Seuraava virhe tapahtui vietäessä tekstileikkeitä: %s

en: The following error occurred while importing: %s
fi: Seuraava virhe tapahtui tuotaessa tekstileikkeitä: %s

en: The following files could not be imported: %s
fi: Seuraavia tiedostoja ei voitu tuoda: %s

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
fi: Tiedoston sijaintia ei voi avata, koska sitä ei ole liitetty.

en: The location of the file cannot be mounted.
fi: Tiedoston sijaintia ei voi liittää.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
fi: Uusi kansio on tällä hetkellä suodatettu pois. Sinun täytyy säätää suodatinasetuksiasi, jos haluat nähdä sen.

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
fi: Uusi tiedosto on tällä hetkellä suodatettu pois. Sinun täytyy säätää suodatinasetuksiasi, jos haluat nähdä sen.

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
fi: Seurattujen linkkien lukumäärä on rajoitettu, eikä todellista tiedostoa löytynyt tämän rajan puitteissa.

en: The preview of a page in the document to be printed
fi: Esikatselunäkymä tulostettavan asiakirjan sivusta

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
fi: Uudelleennimetty tiedosto on tällä hetkellä suodatettu pois. Sinun täytyy muuttaa suodatinasetuksiasi, jos haluat nähdä sen.

en: The selected color scheme cannot be installed.
fi: Valittua värimallia ei voi asentaa.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
fi: Valittuja tiedostoja ei voi siirtää roskakoriin.

en: The total number of pages in the document
fi: Sivujen kokonaislukumäärä asiakirjassa

en: There are no snippets selected to be exported
fi: Tekstileikkeitä ei ole valittu vietäväksi

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
fi: Levytila ei riitä tiedoston tallentamiseksi. Vapauta levytilaa ja yritä uudelleen.

en: There was a problem opening the file %s.
fi: Tiedostoa %s avatessa tapahtui virhe.

en: There was an error displaying the help.
fi: Ohjetta näyttäessä tapahtui virhe.

en: This accelerator is already bound to %s
fi: Tämä pikanäppäin on jo käytössä toiminnolle %s

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
fi: Tiedosto (%s) on jo auki toisessa pluman ikkunassa.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
fi: Tämä ei ole kelvollinen Tab-laukaisin. Laukaisimet voivat sisältää vain kirjaimia tai yksittäisiä (ei-aakkosnumerrisia) merkkejä kuten: {, [, jne.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
fi: Tämä avain määrittää, mitkä tiedostot suodatetaan tiedostoselaimessa. Kelvolliset arvot ovat: none (ei suodatusta), hidden (suodatetaan piilotiedostot), binary (suodatetaan binääritiedostot) sekä hidden_and_binary (suodatetaan piilo- ja binääritiedostot)

en: Title
fi: Otsikko

en: Toolbar Buttons Style
fi: Työkalupalkin painiketyyli

en: Toolbar is Visible
fi: Näytetäänkö työkalupalkki

en: Top margin in pixels
fi: Ylämarginaali pikseleinä

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Type a new accelerator
fi: Syötä uusi pikanäppäin

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
fi: Syötä uusi pikanäppäin tai tyhjennä arvo Backspacella

en: Type a new shortcut
fi: Syötä uusi pikanäppäin

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
fi: Syötä uusi pikanäppäin tai tyhjennä arvo Backspacella

en: Typeface bold
fi: Kirjaintyyli korostettu

en: Typeface italic
fi: Kirjaintyyli italic

en: Typeface slanted
fi: Kirjaintyyli slanted

en: Typeface type
fi: Kirjaintyyli type

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
fi: Kohdetta ”%s” ei löydy tiedostosta %s.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
fi: Ei voitu avata käyttöliittymätiedostoa %s. Virhe: %s

en: Unbreakable text
fi: Katkeamaton teksti

en: Underlined text style
fi: Alleviivattu tekstityyli

en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Unexpected error: %s
fi: Odottamaton virhe: %s

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unordered list
fi: Järjestelemätön luettelo

en: Unsaved Document %d
fi: Tallentamaton asiakirja %d

en: Untitled documents only
fi: Vain nimeämättömät asiakirjat

en: Up
fi: Ylös

en: Use %s highlight mode
fi: Käytä %s-väritystä

en: Use Default Font
fi: Käytä oletusfonttia

en: Use Spaces
fi: Käytä välilyöntejä

en: Use image map
fi: Käytä kuvakarttaa

en: Use system fixed width font
fi: Käytä järjestelmän tasalevyistä fonttia

en: Use the _selected format
fi: Käytä _valittua muotoilua

en: User dictionary:
fi: Käyttäjän sanakirja:

en: Value
fi: Arvo

en: Value interpretation
fi: Arvon tulkinta

en: Variable or program argument
fi: Muuttuva tai ohjelman argumentti

en: Vertical cell alignment
fi: Pystysuora alkioiden kohdistus

en: Vertical space
fi: Pystytyhje

en: Vertical space (deprecated)
fi: Vaakasuuntainen tyhjä tila (vanhentunut)

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: View
fi: Näytä

en: View folder in file manager
fi: Näytä kansio tiedostoselaimessa

en: Visited link color
fi: Vieraillun linkin väri

en: Visited link color (deprecated)
fi: Vieraillun linkin väri (vanhentunut)

en: Western
fi: Läntinen

en: When inserting date/time...
fi: Kun lisätään päivämäärää/kellonaikaa…

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
fi: Tallentaako pluma automaattisesti muokatut tiedostot tietyn ajan jälkeen. Haluttu aikaväli voidaan asettaa ”Autotallennus väli”-valintaan.

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
fi: Määrittää tekeekö pluma tallennettavista tiedostoista varmuuskopiot. Voit asettaa tiedostonimen laajennoksen asetuksella ”Varmuuskopion nimilaajenne”.

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
fi: Määrittää näyttääkö pluma rivinumerot muokkausalueella.

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
fi: Määrittää näyttääkö pluma oikean reunuksen muokkausalueella.

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
fi: Tekeekö pluma automaattista sisennystä.

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
fi: Määrittää käyttääkö pluma syntaksiväritystä.

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
fi: Määrittää korostaako pluma kaikki haetun tekstin osumat asiakirjasta.

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
fi: Korostaako pluma valittua sulkumerkkiä täsmäävän parin.

en: Whether pluma should highlight the current line.
fi: Määrittää korostaako pluma nykyistä riviä.

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
fi: Määrittää lisääkö pluma asiakirjojen otsikot tulosteisiin.

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
fi: Määrittää lisääkö pluma sarkaimien sijaan välilyöntejä.

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
fi: Määrittää käyttääkö pluma syntaksiväritystä tulostettaessa.

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
fi: Määrittää palauttaako pluma edellisen kohdistimen sijainnin avattaessa tiedostoa.

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
fi: Pitäisikö pluman näyttää uudet rivit editori-ikkunassa.

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
fi: Pitäisikö pluman näyttää ettei välilyöntejä näytetä muokkausikkunassa: "ei - mitään" ei näy; "näytä-jäljessä", joka näyttää vain jäljellä olevat välilyönnit; "näytä-kaikki" näyttää kaikki välilyönnit.

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
fi: Määrittää näytetäänkö muokkausikkunan alalaidassa oleva paneeli.

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
fi: Onko sivupaneeli muokkausikkunan vasemmalla puolella näkyvissä.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
fi: Määrittää näytetäänkö muokkausikkunan alalaidassa tilarivi.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
fi: Määrittää näytetäänkö muokkausikkunoissa työkalupalkki.

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
fi: Määrittää käytetäänkö tekstin muokkaukseen järjestelmän oletusfonttia plumassa määritellyn fontin sijasta. Jos tämä otetaan pois päältä, käytetään kohdassa ”Muokkaimen fontti” määriteltyä fonttia.

en: Width
fi: Leveys

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Words
fi: Sanoja

en: Writable VFS schemes
fi: Kirjoitettavat VFS-mallit

en: XHTML 1.0 - Tags
fi: XHTML 1.0 - merkinnät

en: XSLT - Axes
fi: XSLT - Akselit

en: XSLT - Elements
fi: XSLT - Elementit

en: XSLT - Functions
fi: XSLT - Funktiot

en: XUL - Tags
fi: XUL - merkinnät

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Yrität tallentaa tiedostoa levylle, jolta voi vain lukea. Tarkista, että kirjoitit osoitteen oikein ja yritä uudelleen.

en: You can also choose another character encoding and try again.
fi: Voit valita toisen merkistökoodauksen ja koettaa uudelleen.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tiedoston avaamiseksi.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedoston tallentamiseen. Tarkista, että annoit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: You must be inside a word to run this command
fi: Kohdistimen täytyy olla sanan kohdalla jotta komento voidaan suorittaa

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fi: GNU General Public Licence -lisenssin kopion tulisi olla toimitettuna Pluman mukana. Jos näin ei ole, kirjoita Free Software Foundationille,  51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom 1:1
fi: Suurennos 1:1

en: Zoom the page in
fi: Lähennä sivua

en: Zoom the page out
fi: Loitonna sivua

en: Zoom to fit the whole page
fi: Sovita ikkunan kokoiseksi

en: [FILE...]
fi: [TIEDOSTO…]

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add...
fi: _Lisää…

en: _Always autocheck
fi: _Aina automaattitarkistus

en: _Applicability:
fi: _Kohteet:

en: _Autocheck Spelling
fi: _Automaattinen oikoluku

en: _Autosave files every
fi: Tallenna tiedostot _automaattisesti

en: _Body:
fi: _Tekstiosa:

en: _Bottom Pane
fi: _Alapaneeli

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Cancel Logout
fi: _Peru uloskirjautuminen

en: _Check Spelling...
fi: _Tarkista oikeinkirjoitus…

en: _Clear Highlight
fi: Ä_lä korosta osumia

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close All
fi: _Sulje kaikki

en: _Close Preview
fi: _Sulje esikatselu

en: _Configure Spell Checker plugin...
fi: _Määritä oikeinkirjoituksen laajennus...

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Display line numbers
fi: Näytä rivi_numerot

en: _Document Statistics
fi: A_siakirjan tilastot

en: _Documents
fi: A_siakirjat

en: _Drop targets:
fi: _Pudotuskohteet:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit:
fi: _Muokkaa:

en: _Enable automatic indentation
fi: Käytä auto_maattisisennystä

en: _Encoding
fi: _Merkistö

en: _Error color:
fi: _Virheen väri:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filter
fi: _Suodata

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Find...
fi: _Etsi...

en: _Fullscreen
fi: _Kokoruutu

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Highlight Mode
fi: _Väritystila

en: _Ignore
fi: _Ohita

en: _Ignore All
fi: _Ohita kaikki

en: _Ignore case
fi: _Jätä kirjainkoko huomiotta

en: _Incremental Search...
fi: _Tarkentava haku…

en: _Input:
fi: _Syöte:

en: _Insert
fi: _Lisää

en: _Invert Case
fi: _Käännä kirjainkoot päinvastaisiksi

en: _Leave Fullscreen
fi: _Lopeta kokoruutu

en: _Line numbers:
fi: _Rivinumerot:

en: _Match Case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _Match Filename
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _Match case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _More...
fi: _Lisää…

en: _Move to New Window
fi: _Siirrä uuteen ikkunaan

en: _Move to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: _Never autocheck
fi: _Ei automaattitatarkastusta

en: _New
fi: _Uusi

en: _New Folder
fi: Uusi kansio

en: _Next Document
fi: _Seuraava asiakirja

en: _Next Location
fi: _Seuraava sijainti

en: _Number every
fi: _Numeroinnin rivitystiheys:

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open terminal here
fi: _Avaa pääte tähän

en: _Open...
fi: _Avaa…

en: _Output:
fi: Tulosterivit:

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
fi: Tulkitse _ohjausmerkkejä (esim. 
    )

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
fi: Tulkitse _ohjausmerkkejä (esim. \n)

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: _Previous Document
fi: _Edellinen asiakirja

en: _Previous Location
fi: _Edellinen sijainti

en: _Print...
fi: T_ulosta…

en: _Prompt for a format
fi: _Kysy muotoilua

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Redo
fi: Tee _uudelleen

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: _Remember autocheck by document
fi: _Muista tarkistaa asiakirjan avulla

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Replace...
fi: Ko_rvaa…

en: _Restore Default Fonts
fi: _Palauta oletusfontit

en: _Retry
fi: _Yritä uudelleen

en: _Reverse order
fi: Käänteinen jä_rjestys

en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save All
fi: Tallenna k_aikki

en: _Save:
fi: _Tallenna_

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search for:
fi: _Etsittävä:

en: _Set root to active document
fi: _Aseta juuri aktiivinen asiakirjan sijaintiin

en: _Shortcut Key:
fi: _Pikanäppäin:

en: _Snippets:
fi: _Tekstikatkelmat:

en: _Sort
fi: _Lajittele

en: _Spelling Suggestions...
fi: _Kirjoitusehdotuksia…

en: _Statusbar
fi: _Tilarivi

en: _Suggestions:
fi: _Ehdotukset:

en: _Tab trigger:
fi: _Tab-liipaisu:

en: _Tab width:
fi: _Sarkainleveys:

en: _Title Case
fi: _Iso alkukirjain

en: _Toolbar
fi: Ty_ökalupalkki

en: _Tools
fi: Työ_kalut

en: _Tools:
fi: Työ_kalut:

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Update
fi: _Päivitä

en: _Use custom format
fi: _Käytä mukautettua muotoilua

en: _Use the system fixed width font (%s)
fi: _Käytä järjestelmän tasalevyistä fonttia (%s)

en: _View
fi: _Näytä

en: _View Folder
fi: _Näytä kansio

en: _Wrap Around
fi: _Rivitä

en: _Wrap around
fi: Jatka _alusta

en: _minutes
fi: _minuutin välein

en: action
fi: toiminto

en: ancestor
fi: kantaisä

en: ancestor-or-self
fi: kantaisä-tai-itse

en: attribute
fi: määre

en: binding
fi: sitova

en: bindings
fi: sitovat

en: boolean
fi: totuusarvo

en: box
fi: laatikko

en: browser
fi: selain

en: button
fi: painike

en: caption
fi: erotin

en: ceiling
fi: yläraja

en: checkbox
fi: valintaruutu

en: child
fi: lapsi

en: choose
fi: valitse

en: colorpicker
fi: värinvalitsija

en: column
fi: sarake

en: columns
fi: saraketta

en: command
fi: komento

en: commandset
fi: komentosarja

en: comment
fi: kommentti

en: conditions
fi: olosuhteet

en: contains
fi: sisältää

en: content
fi: sisältö

en: copy
fi: kopioi

en: copy-of
fi: kopio

en: count
fi: laskea

en: current
fi: nykyinen

en: deck
fi: kansi

en: descendant
fi: jälkeläinen

en: descendant-or-self
fi: jälkeläinen-tai-itse

en: description
fi: kuvaus

en: dialog
fi: valinta

en: directory
fi: kansio

en: document
fi: asiakirja

en: editor
fi: muokkain

en: element
fi: elementti

en: element-available
fi: elementti-käytettävissä

en: fallback
fi: varmistus

en: false
fi: epätosi

en: file
fi: tiedosto

en: floor
fi: pohja

en: following
fi: seuraava

en: following-sibling
fi: seuraava-sisarus

en: format-number
fi: alustus-numero

en: function-available
fi: toiminto-käytettävissä

en: generate-id
fi: arvo-id

en: grid
fi: ruudukko

en: if
fi: jos

en: import
fi: tuo

en: include
fi: sisältää

en: key
fi: avain

en: label
fi: otsikko

en: lang
fi: kieli

[ctx: language]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
fi: Tuntematon (%s)

en: last
fi: viimeisin

en: lines
fi: riviä

en: local-name
fi: paikallinen-nimi

en: menubar
fi: valikkopalkki

en: message
fi: viesti

en: name
fi: nimi

en: namespace
fi: nimiavaruus

en: namespace-alias
fi: nimiavaruus-kutsumanimi

en: namespace-uri
fi: nimiavaruus-uri

en: normalize-space
fi: normalisoi-tilaa

en: not
fi: ei

en: number
fi: numero

en: of
fi: /

en: otherwise
fi: muuten

en: output
fi: ulostulo

en: page
fi: sivu

en: parent
fi: vanhempi

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
fi: pluma ei löydä tiedostoa. Se on ehkä poistettu äskettäin.

en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Pluma ei osaa kirjoittaa ”%s”-sijainteihin. Tarkista, että annoit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: pluma cannot handle %s locations.
fi: pluma ei osaa käsitellä ”%s”-sijainteja.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
fi: Pluma ei osaa kirjoittaa tämän tyyppiseen sijaintiin. Tarkista, että annoit sijainnin oikein ja yritä uudelleen.

en: pluma cannot handle this location.
fi: pluma ei pysty käsittelemään tätä sijaintia.

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
fi: Pluma ei voinut varmuuskopioida vanhaa versiota tiedostosta ennen uuden tallentamista. Voit ohittaa tämän varoituksen ja tallentaa tästä huolimatta, mutta mikäli virhe tapahtuu tallennettaessa, saatat hävittää vanhan version tiedostosta. Tallenetaanko tästä huolimatta?

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
fi: pluma ei kyennyt havaitsemaan merkistökoodausta.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
fi: Tämä tiedoston näkymä on avattu vain luettavassa tilassa. Haluatko silti muokata sitä?

en: position
fi: sijainti

en: preceding
fi: edeltävä

en: preceding-sibling
fi: edeltävä sisarus

en: preserve-space
fi: säilytys-tila

en: processing-instruction
fi: käsittely-ohjeet

en: round
fi: pyöristää

en: rows
fi: riviä

en: self
fi: itse

en: sort
fi: lajittelu

en: statusbar
fi: tilarivi

en: stylesheet
fi: tyylisivu

en: sum
fi: summa

en: template
fi: malli

en: text
fi: teksti

en: toolbar
fi: työkalupalkki

en: translate
fi: Kääntäjä

en: true
fi: tosi

en: value-of
fi: jonkin-arvo

en: variable
fi: muuttuja

en: when
fi: kun

en: window1
fi: ikkuna1

en: word
fi: sana
