enlightenment - en to fi translation catalogue (224 entries)

en: %'d lines
fi: %'d riviä

en: (C) 2012-%d Carsten Haitzler and others
fi: (C) 2012-%d Carsten Haitzler ja muut

en: <b>Author: </b>%s<br/><b>Website: </b>%s<br/><b>License: </b>%s
fi: <b>Tekijä: </b>%s<br/><b>Verkkosivu: </b>%s<br/><b>Lupa: </b>%s

en: <b>Terminology %s</b><br>Why should terminals be boring?<br><br>This terminal was written for Enlightenment, to use EFL and otherwise push the boundaries of what a modern terminal emulator should be. We hope you enjoy it.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s
fi: <b>Terminology %s</b><br>Miksi päätteiden tulisi olla tylsiä?<br><br>Tämä päätesovellus kirjoitettiin Enlightenmentia varten, käyttämään EFL:ää sekä näyttämään suuntaa siitä millainen modernin pääte-emulaattorin tulisi olla. Toivomme että nautit siitä.<br><br>Tekijänoikeudet 2012-%d:<br><br>%s<br><br>Jaetaan kahden ehdon BSD-lisenssin alaisuudessa joka on kokonaisuudessaan seuraava:<br><br>%s

en: <em>Terminology</em> uses the <hilight>elementary</hilight> toolkit.<br>The toolkit configuration settings can be accessed by running <keyword>%s</keyword>
fi: <em>Terminology</em> käyttää <hilight>elementary</hilight> työkaluja.<br>Työkaluasetuksia pääsee säätämään ajamalla <keyword>%s</keyword>

en: About
fi: Tietoja

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Active Links:
fi: Aktiiviset linkit:

en: Always open at size:
fi: Käynnistä aina koossa:

en: Always show miniview
fi: Näytä pienoisnäyttö aina

en: Always treat Emojis as double-width characters
fi: Käsittele hymiöt aina kaksoisleveyksisinä merkkeinä

en: Audio Support for key presses <failure>DISABLED</failure>!
fi: Näppäinpainallusten äänituki <failure>POIS</failure>!

en: Auto hide the mouse cursor when idle:
fi: Piilota hiiren osoitin automaattisesti kun joutilas:

en: BackArrow sends Del (instead of BackSpace)
fi: 'Nuoli takaisin'-näppäin lähettää Poista (Askelpalautuksen sijasta)

en: Background
fi: Tausta

en: Background file could not be read: %s
fi: Taustakuvatiedostoa ei voi lukea: %s

en: Based on escape codes
fi: Perustuen pakokoodeihin

en: Behavior
fi: Käytös

en: Bell rings
fi: Kellon sointi

en: Bitmap
fi: Bittikartta

en: Blinking Bar
fi: Vilkkuva palkki

en: Blinking Block
fi: Vilkkuva neliömöhkäle

en: Blinking Underline
fi: Vilkkuva alleviivaus

en: Bring up "tab" switcher
fi: Tuo esiin välilehtivalitsin

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Change title
fi: Muuta otsikko

en: Change to directory for execution of terminal command
fi: Vaihda hakemistoon päätekomentoajon ajaksi

en: Click on a picture to use it as background
fi: Kaksoisnapsauta kuvaa asettaaksesi sen taustakuvaksi

en: Close Terminal
fi: Sulje pääte

en: Close the focused terminal
fi: Sulje kohdistettu pääte

en: Color schemes
fi: Värirakenteet

en: Colors
fi: Värit

en: Command to execute. Defaults to $SHELL (or passwd shell or /bin/sh)
fi: Ajettava komento. Oletuksena $SHELL (tai passwd shell tai /bin/sh)

en: Controls
fi: Säätimet

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy '%s'
fi: Jäljennä '%s'

en: Copy full path
fi: Jäljennä koko polku

en: Copy relative path
fi: Jäljennä liittyvä polku

en: Copy selection to Clipboard buffer
fi: Kopioi valinta leikepöydän puskuriin

en: Copy selection to Primary buffer
fi: Kopioi valinta primääripuskuriin

en: Copy/Paste
fi: Kopioi/Liitä

en: Could not allocate termpty
fi: Ei voitu kohdentaa termptya

en: Could not change current directory to '%s': %s
fi: Ei voitu vaihtaa nykyistä hakemistoa kohteeseen '%s': %s

en: Could not create logging domain '%s'
fi: Kirjausikkunaa ei kyetty luomaan '%s'

en: Could not create terminal widget
fi: Päätevimpainta ei kyetty luomaan

en: Could not create window
fi: Ikkunaa ei kyetty luomaan

en: Could not find shell, falling back to %s
fi: Ohjelmakuorta ei löydetty, palataan malliin %s

en: Could not get working directory of pid %i: %s
fi: Ei voitu hakea työhakemistoa prosessille %i: %s

en: Could not initialize key bindings
fi: Näppäinsidoksia ei saatu käyttöön

en: Could not load any theme for group=%s: %s
fi: Yhtäkään teemaa ei saatu ladattua ryhmälle=%s: %s

en: Could not load working directory %s: %s
fi: Ei voitu hakea työhakemistoa %s: %s

en: Could not parse command line options
fi: Komentoriviasetteita ei saatu jäsennettyä

en: Could not write to file descriptor %d: %s
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostokahvaa %d: %s

en: Couldn't find terminology theme! Forgot 'ninja install'?
fi: Terminologyn teemaa ei löytynyt! Muistitko ajaa 'ninja install'?

en: Create a new "tab"
fi: Luo uusi välilehti

en: Default cursor:
fi: Oletuksellinen kohdistin:

en: Display big font size
fi: Näytä iso fonttikoko

en: Display bold and italic in the terminal
fi: Näytä päätteessä lihavoituna sekä kursiivina

en: Display the command box
fi: Näytä komentolaatikko

en: Display the history miniview
fi: Näytä historian pienoisnäyttö

en: Do not display wizard on start up
fi: Älä näytä asetusvelhoa käynnistyksen yhteydessä

en: Do not exit when the command process exits
fi: Älä poistu kun komennon käsittely loppuu

en: Done
fi: Valmis

en: Drag & drop links
fi: Vedä ja pudota linkkejä

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: Ecore IMF failed
fi: Ecore IMF ei onnistunut

en: Enable escape codes manipulating selections
fi: Kytke pakokoodeja hyödyntävät valinnat päälle

en: Enable special Terminology escape codes
fi: Kytke päälle erityiset Terminology-pakokoodit

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Focus split under the Mouse
fi: Kohdista jako hiiriosoittimen kohdalle

en: Focus the next terminal
fi: Kohdista seuraavaan päätteeseen

en: Focus the previous terminal
fi: Kohdista edelliseen päätteeseen

en: Focus the terminal above
fi: Kohdista ylläolevaan päätteeseen

en: Focus the terminal below
fi: Kohdista alapuolella olevaan päätteeseen

en: Focus the terminal on the left
fi: Kohdista vasemmanpuoleiseen päätteeseen

en: Focus the terminal on the right
fi: Kohdista oikeanpuoleiseen päätteeseen

en: Focus-related visuals
fi: Huomiokeskeiset havaintotehosteet

en: Font
fi: Fontti

en: Font size
fi: Fonttikoko

en: Font size down 1
fi: Fonttikoko pienemmäksi

en: Font size up 1
fi: Fonttikoko isommaksi

en: Force single executable if multi-instance is enabled
fi: Pakota yksi ajoprosessi mikäli monitapahtuma-asetus on päällä

en: Function %s failed: %s
fi: Funktion %s suoritus epäonnistui: %s

en: Go into the fullscreen mode from the start
fi: Siirry täysruututilaan käynnistettäessä

en: Go to the top of the backlog
fi: Siirry rästitöiden päällimmäiseen osaan

en: Gravatar integration
fi: Gravatar-integraatio

en: Grouped input
fi: Ryhmitetty syöte

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Highlight links
fi: Korosta linkit

en: Inline if possible
fi: Näytä suoraan mikäli mahdollista

en: Key Bindings
fi: Näppäimistön toimintosidokset

en: Keys
fi: Näppäimet

en: Launch %s
fi: Käynnistä %s

en: Local (All):
fi: Paikallinen (kaikki):

en: Local (Images):
fi: Paikallinen (kuvat):

en: Local (Video):
fi: Paikallinen (video):

en: Media visualizing is not supported
fi: Mediavisualisointia ei tueta

en: Miniview
fi: Pienoisnäkymä

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Multiple instances, one process
fi: Usea instanssi, yksi prosessi

en: New
fi: Uusi

en: None
fi: Ei mikään

en: Ok
fi: Selvä

en: On URLs
fi: URL-osoitteissa

en: On colors
fi: Väreissä

en: On emails
fi: Sähköposteissa

en: On file paths
fi: Tiedostopoluissa

en: Opacity:
fi: Läpikuultavuus:

en: Open
fi: Avaa

en: Open a new terminal window
fi: Avaa uusi pääteikkuna

en: Open as URL
fi: Avaa URL-osoitteena

en: Open new terminals in current working directory
fi: Avaa uudet päätteet tämänhetkisessä työkansiossa

en: Open website
fi: Avaa verkkosivusto

en: Options
fi: Optiot

en: Other
fi: Muu

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Clipboard buffer (ctrl+c/v)
fi: Liitä leikepöydän puskuri (ctrl+c/v)

en: Paste Primary buffer (highlight)
fi: Liitä primääripuskuri (korostettu)

en: Picture imported
fi: Kuva tuotu

en: Please press key sequence
fi: Ole hyvä ja syötä näppäinyhdistelmä

en: Preview
fi: Esikatsele

en: React to key presses (typing sounds and animations)
fi: Reagoi näppäinpainalluksiin (kirjoitusäänet ja animaatiot)

en: Reset bindings
fi: Nollaa näppäimistösidokset

en: Reset font size
fi: Aseta fonttikoko oletukseksi

en: Reset scroll
fi: Nollaa vieritys

en: Run the shell as a login shell
fi: Aja komentotulkki kirjautumiseen tarkoitettuna

en: Scale
fi: Mittakaava

en: Scroll one line down
fi: Vieritä yksi rivi alaspäin

en: Scroll one line up
fi: Vieritä yksi rivi ylöspäin

en: Scroll one page down
fi: Vieritä yksi sivu alaspäin

en: Scroll one page up
fi: Vieritä yksi sivu ylöspäin

en: Scroll to bottom on new content
fi: Vieritä alas uuden sisällön tullen

en: Scroll to bottom when a key is pressed
fi: Vieritä alas kun näppäintä painetaan

en: Scrollback (current memory usage: %'.2f%cB):
fi: Takaisinrullaus (muistinkäyttö on tällä hetkellä: %'.2f%cB):

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Search font
fi: Etsi kirjasinta

en: Select Path
fi: Valitse polku

en: Select preferred size so that this text is readable
fi: Valitse koko siten että tämä teksti on luettavissa

en: Set Current:
fi: Aseta tämänhetkinen:

en: Set TERM to 'xterm-256color' instead of 'xterm'
fi: Aseta TERM-komennoksi 'xterm-256color' komennon 'xterm' sijasta

en: Set TERM to xterm-256color
fi: Aseta TERM komennoksi xterm-256color

en: Set cursor blink mode
fi: Aseta kohdistimen vilkkumistila

en: Set font (NAME/SIZE for scalable, NAME for bitmap)
fi: Aseta kirjasin (NIMI/KOKO mittakaavoitettaville, NIMI kuvakartalle)

en: Set icon name
fi: Aseta kuvakkeen nimi

en: Set mute mode for video playback
fi: Aseta mykistystila videotoistolle

en: Set scaling factor
fi: Määritä mittakaava

en: Set the time of the animation that<br>takes places during tab switches,<br>be those done due to key bindings or <br>mouse wheel over the tabs panel
fi: Aseta animaation kesto joka<br>näytetään välilehtiä vaihdettaessa,<br>joko näppäimistötoiminnoilla, hiiren rullalla<br>taikka välilehtipaneelissa osoitinta siirtämällä

en: Set title
fi: Aseta ikkunan otsikko

en: Set visual bell mode
fi: Aseta visuaalisen kellon tila

en: Set window name
fi: Aseta ikkunalle nimi

en: Set window role
fi: Aseta ikkunan rooli

en: Set window title
fi: Aseta ikkunan otsikko

en: Settings
fi: Asetukset

en: Show tabs
fi: Näytä välilehdet

en: Size set ioctl failed: %s
fi: ioctl-koon asetus epäonnistui: %s

en: Source file is target file
fi: Lähdetiedosto on sama kuin kohdetiedosto

en: Split H
fi: Jaa vaaka

en: Split V
fi: Jaa pysty

en: Split horizontally (new below)
fi: Jaa vaakatasossa (uusi alla)

en: Split the terminal window. 'v' for vertical and 'h' for horizontal. Can be used multiple times. eg -S vhvv or --split hv More description available on the man page
fi: Jaa pääteikkuna kahtia. 'v' pystysuuntaisesti ja 'h' vaakasuuntaisesti. Voidaan käyttää useaan kertaan. esim. -S vhvv tai --split hv Lisätietoja löydät man-sivulta

en: Split vertically (new on right)
fi: Jaa pystytasossa (uusi oikealla)

en: Splits/Tabs
fi: Jaot/välilehdet

en: Standard
fi: Vakio

en: Start as a override-redirect window
fi: Käynnistä reunattomassa hallitun ikkunan muodossa

en: Start as login shell
fi: Käynnistä kirjautumiskomentotulkkina

en: Start borderless
fi: Aloita ilman rajoja

en: Start iconified
fi: Aloita kuvakkeellistettuna

en: Start maximized
fi: Aloita enimmäiskoossa

en: Steady Bar
fi: Tasainen palkki

en: Steady Block
fi: Tasainen neliömöhkäle

en: Steady Underline
fi: Tasainen alleviivaus

en: Switch to terminal tab 1
fi: Siirry päätevälilehdelle yksi

en: Switch to terminal tab 10
fi: Siirry päätevälilehdelle kymmenen

en: Switch to terminal tab 2
fi: Siirry päätevälilehdelle kaksi

en: Switch to terminal tab 3
fi: Siirry päätevälilehdelle kolme

en: Switch to terminal tab 4
fi: Siirry päätevälilehdelle neljä

en: Switch to terminal tab 5
fi: Siirry päätevälilehdelle viisi

en: Switch to terminal tab 6
fi: Siirry päätevälilehdelle kuusi

en: Switch to terminal tab 7
fi: Siirry päätevälilehdelle seitsemän

en: Switch to terminal tab 8
fi: Siirry päätevälilehdelle kahdeksan

en: Switch to terminal tab 9
fi: Siirry päätevälilehdelle yhdeksän

en: System
fi: Järjestelmä

en: Tab zoom/switch animation time:
fi: Välilehden zoomauksen/vaihdon animaatiokesto:

en: Temporary
fi: Väliaikainen

en: Terminal emulator written with Enlightenment Foundation Libraries
fi: Pääte-emulaattori joka on kirjoitettu Enlightenment Foundation Libraries:ia käyttäen

en: Terminal geometry to use (eg 80x24 or 80x24+50+20 etc.)
fi: Geometria jota päätteessä käytetään (esim. 80x24 tai 80x24+50+20 jne.)

en: Terminology is run without a window manager
fi: Terminology ajetaan ilman ikkunoinninhallintaa

en: Terminology's developers
fi: Terminologyn kehittäjät

en: The scale configuration can also be changed through <hilight>elementary</hilight>'s configuration panel
fi: Mittakaava-asetuksia voidaan muuttaa myös <hilight>elementary</hilight>'n asetuspaneelin kautta

en: The scale configuration can be changed in the Settings (right click on the terminal) →  Toolkit, or by starting the command <keyword>elementary_config</keyword>
fi: Mittakaava-asetuksia voidaan muuttaa itse Asetuksissa (napsauta päätteessä oikealla hiiren napilla) →  Työkalut, tai käskyllä <keyword>elementary_config</keyword>

en: Theme
fi: Teema

en: Toggle Fullscreen of the window
fi: Kytke ikkunan täysruututila

en: Toggle whether input goes to all visible terminals
fi: Määritä meneekö syöte kaikkiin näkyvissä oleviin päätteisiin vaiko ei

en: Toolkit
fi: Työkalut

en: Translucent
fi: Läpikuultava

en: URL (All):
fi: Verkko-osoite (kaikki):

en: URL (Images):
fi: Verkko-osoite (kuvat):

en: URL (Video):
fi: Verkko-osoite (video):

en: Unknown command: %s
fi: Tuntematon komento: %s

en: Unknown font command: %s
fi: Tuntematon fonttikomento: %s

en: Unknown grid size command: %s
fi: Tuntematon ruudukkokomento: %s

en: Urgent Bell
fi: Kiireellinen kello

en: Use the named color scheme
fi: Käytä nimettyä värirakennetta

en: Use the named edje theme or path to theme file
fi: Käytä nimettyä edje-teemaa tai polkua teematiedostoon

en: Use the named file as a background wallpaper
fi: Käytä nimettyä tiedostoa taustakuvana

en: User
fi: Käyttäjä

en: Using colorscheme <hilight>%s</hilight>
fi: Käyttäessä värirakennetta <hilight>%s</hilight>

en: Using theme <hilight>%s</hilight>
fi: Käytetään teemaa <hilight>%s</hilight>

en: Visual Bell
fi: Näkyvä kello

en: When grouping input, do it on all terminals and not just the visible ones
fi: Syötettä ryhmitellessä, tee sama kaikissa päätteissä eikä vain niissä jotka ovat näkyvissä

en: Width:
fi: Leveys:

en: YouTube channel
fi: YouTube-kanava

en: fcntl() on pty '%s' failed: %s
fi: fcntl() pty:ssä '%s' epäonnistui: %s

en: invalid argument found for option -S/--split. See --help
fi: virheellinen argumentti löydetty vivulle -S/--split. Katso apuosio --help

en: invalid options found. See --help
fi: löydettiin virheellisiä asetusmääreitä. Katso apu --help

en: ioctl() on pty '%s' failed: %s
fi: ioctl() pty:ssä '%s' epäonnistui: %s

en: memerr: %s
fi: memerr-virhe: %s

en: open() of pty '%s' failed: %s
fi: pty:n() avaaminen '%s' epäonnistui: %s

en: option %s requires an argument!
fi: optio %s tarvitsee argumentin!

en: show copyright
fi: näytä tekijänoikeustiedot

en: show license
fi: näytä lupa

en: show program version
fi: näytä ohjelman julkaisuversio

en: show this message
fi: näytä tämä viesti

en: unsupported selection format '%s'
fi: valintamuotoa '%s' ei tueta
