wmakerconf 2.0 - en to fi translation catalogue (183 entries)

en: '%s': parse error.
fi: '%s': jäsennysvirhe.

en: (Re)start window manager
fi: (Uudelleen)käynnistä ikkunamanageri

en: About
fi: Info

en: Append
fi: Lisää perään

en: Append a new color after the last color.
fi: Lisää uusi väri viimeisen värin perään.

en: Application menu configuration requires that your menu file
fi: Sovellusvalikon muokkaus edellyttää, että valikkotiedostosi

en: Arrange miniwindows
fi: Järjestä mini-ikkunat

en: Attribute %s not yet supported.
fi: Ominaisuus %s ei ole vielä käytössä.

en: Backupfile `%s' generated.
fi: Varmuuskopio `%s' tehty.

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Can't display pixmap '%s`.
fi: Kuvan '%s` näyttäminen ei onnistu.

en: Can't execute dynamic menu command.
    Please check `stderr' for more details.
fi: Dynaamisen valikon komennon suoritus ei onnistu.
    `stderr' sisältää lisätietoja.

en: Can't find passwd entry to expand
    `~' in filename %s
fi: Salasanamerkintää, tilden `~' laventamiseksi
    tiedostonimessä %s, ei löytynyt

en: Can't find pixmap
    '%s`
    in PixmapPath. Please update
    your PixmapPath attribute.
fi: Kuva '%s`
    ei löydy kuvahakemisto-
    polustasi (PixmapPath).
    Päivitä ks. ominaisuus.

en: Can't generate configuration file `%s'.
fi: Asetustiedoston `%s' luonti epäonnistui.

en: Can't generate preview `%s'.
    Please check `stderr' for more details.
fi: `%s':n esikatselu ei onnistu.
    `stderr' sisältää lisätietoja.

en: Can't open global WindowMaker configuration file.
fi: Järjestelmänlaajuisen Window Maker -asetustiedoston avaus epäonnistui.

en: Can't open selected file.
fi: Valitun tiedoston avaus ei onnistu.

en: Can't open selected theme.
fi: Valitun teeman avaaminen epäonnistui.

en: Can't open temporary theme file.
    Please check `stderr' for more details.
fi: Tilapäisen teematiedoston avaus epäonnistui.
    `stderr' sisältää lisätietoja.

en: Can't parse generated menu file
    `%s'.
    Please check syntax of this file.
fi: En voi jäsentää luotua valikkotiedostoa
    `%s'.
    Tarkista tämän tiedoston syntaksi.

en: Can't read file '%s'
fi: Tiedoston '%s' luku epäonnistui

en: Can't revert to backupfile of `WMRootMenu'. Please manually revert from file WMRootMenu.bak.
fi: Tiedoston `WMRootMenu' palautus varmuuskopiosta epäonnistui. Palauta varmuuskopio manuaalisesti: tiedostosta WMRootMenu.bak.

en: Can't revert to backupfile of `WindowMaker'. Please manually revert from file WindowMaker.bak.
fi: Tiedoston `WindowMaker' palautus varmuuskopiosta epäonnistui. Palauta varmuuskopio manuaalisesti: tiedostosta WindowMaker.bak.

en: Can't revert to old theme.
    Please check `stderr' for more details.
fi: Paluu vanhaan teemaan ei onnistu.
    `stderr' sisältää lisätietoja.

en: Can't show preview of theme `%s'.
    Please check `stderr' for more details.
fi: Teema `%s' esikatselu ei onnistu.
    `stderr' sisältää lisätietoja.

en: Can't write backupfile `%s'.
fi: Varmuuskopion `%s' kirjoitus epäonnistui.

en: Can't write temporary theme file.
    Please check `stderr' for more details.
fi: Tilapäisen teematiedoston kirjoitus epäonnistui.
    `stderr' sisältää lisätietoja.

en: Can't write to Window Maker file
    `%s'.
fi: Window Maker -tiedoston `%s'
    talletus epäonnistui.

en: Can't write to menu file
    `%s'
fi: Valikkotiedostoon `%s'
    kirjoittaminen ei onnistu

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Centered: The pixmap will be shown centered.
    Tiled: The pixmap will be tiled in the destination.
    Scaled: The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size.
fi: Keskitetty: Kuva sijoitetaan kohdealueen keskelle.
    Mosaiikki: Kuva-alue piirretään täyteen ks. kuvaa.
    Venytetty: Kuva venytetään kohdealueen kokoiseksi.

en: Centered: The pixmap will be shown centered.
    Tiled: The pixmap will be tiled in the destination.
    Scaled: The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size.
    Scaled (x:y): The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size but will maintain aspect ratio.
fi: Keskitetty: Kuva sijoitetaan kohdealueen keskelle.
    Mosaiikki: Kuva-alue piirretään täyteen ks. kuvaa.
    Venytetty: Kuva venytetään kohdealueen kokoiseksi.
    Venytetty (x:y): Kuva venytetään kohdealueen kokoiseksi, mutta säilytetään samanmuotoisena.

en: Choose directory
fi: Valitse hakemisto

en: Choose themes to install
fi: Valitse asennettavat teemat

en: Close
fi: Sulje

en: Collapse submenus
fi: Piilota alivalikot

en: Color 1:
fi: Väri 1:

en: Color 2:
fi: Väri 2:

en: Color selection
fi: Värin valinta

en: Colors
fi: Värit

en: Command
fi: Komento

en: Command:
fi: Komento:

en: Commandline of application to execute. A %s directive is replaced by the current selection, %w by the XID of the focused window, and %a(title[,prompt]) pops up an input box with specified title and optional prompt and substitutes with the typed text.
fi: Komentorivi sovelluksen käynnistämiseen. %s korvautuu valitulla (maalatulla) tekstillä ja %w aktiivisen ikkunan XID:llä. %a(otsikko[,kehote]) avaa ikkunan, jossa on ks. otsikko ja kehote (kehote ei pakollinen). %a korvautuu käyttäjän kirjoittamalla tekstillä.

en: Commandline to generate dynamic menu.
fi: Komentorivi dynaamisen valikon muodostamiseksi.

en: Convert current menu
fi: Muunna nykyinen valikko

en: Convert current menu file to new format.
fi: Muunna nykyinen valikko uuteen formaattiin.

en: Cut item/submenu
fi: Leikkaa alkio/alivalikko

en: Default
fi: Oletus

en: Default color
fi: Oletusväri

en: Diagonal
fi: Vinosuuntainen

en: Directory list
fi: Hakemistolistaus

en: Discard session data
fi: Hylkää istunnon data

en: Documentation
fi: Dokumentointi

en: Error
fi: Virhe

en: Execute application
fi: Käynnistä sovellus

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit Window Maker
fi: Poistu Window Makerista

en: Exit session
fi: Lopeta istunto

en: Exit wmakerconf
fi: Sulje wmakerconf

en: Expand submenus
fi: Näytä alivalikot

en: File
fi: Tiedosto

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Filename of menu to include.
fi: Mukaan lisättävän valikon tiedostonimi.

en: Filename of the pixmap. <RETURN> checks if the pixmap filename is valid.
fi: Kuvatiedoston nimi. <RETURN> tarkistaa, että tiedostonimi on oikein.

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Font selection
fi: Fontin valinta

en: For each workspace a different texture can be specified. The texture of the default workspace is used if the texture type is set to 'default' for a specific workspace.
fi: Jokaiselle työtilalle voidaan valita erilainen kuva. Jos tietyn työtilan kuvaksi valitaan 'oletus', siinä käytetään oletustyötilan kuvaa.

en: Gradient
fi: Liukuväri

en: Help
fi: Apua

en: Hide other windows
fi: Piilota muut ikkunat

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Horizontal: A gradient going from left to right.
    Vertical: A gradient going from top to bottom.
    Diagonal: A gradient going from the top-left corner to the bottom-right corner.
    Always from color 1 to color 2
fi: Vaakasuuntainen: Värisävy muuttuu vasemmalta oikealle.
    Pystysuuntainen: Värisävy muuttuu ylhäältä alas.
    Vinosuuntainen: Värisävy muuttuu vasemmasta yläkulmasta oikeaan alakulmaan.
    Aina väristä 1 väriin 2.

en: Horizontal: A gradient going from left to right.
    Vertical: A gradient going from top to bottom.
    Diagonal: A gradient going from the top-left corner to the bottom-right corner.
    Always from the first to the last color.
fi: Vaakasuuntainen: Värisävy muuttuu vasemmalta oikealle.
    Pystysuuntainen: Värisävy muuttuu ylhäältä alas.
    Vinosuuntainen: Värisävy muuttuu vasemmasta yläkulmasta oikeaan alakulmaan.
    Aina ensimmäisestä viimeiseen värisävyyn.

en: Import
fi: Tuo

en: Import contents of selected menu file. The 'include menu file' item is removed afterwards.
fi: Lisää valitun tiedoston sisältö. Kohta 'sisällytä valikkotiedosto' poistetaan myöhemmin.

en: Import output of command. The 'include dynamic menu' item is removed afterwards.
fi: Tuo komennon tuloste. Kohta 'Sisällytä dynaaminen valikko' poistetaan myöhemmin.

en: Imported file '%s'
fi: Mukaan lisätty tiedosto '%s'

en: Include directory menu
fi: Sisällytä hakemistovalikko

en: Include dynamic menu
fi: Sisällytä dynaaminen valikko

en: Include menu file
fi: Sisällytä valikkotiedosto

en: Insert
fi: Lisää väliin

en: Insert Debian menu
fi: Lisää Debian-valikko

en: Insert GNOME menu
fi: Lisää GNOME-valikko

en: Insert KDE menu
fi: Lisää KDE-valikko

en: Insert RedHat menu
fi: Lisää RedHat-valikko

en: Insert a new color before current color.
fi: Lisää uusi väri ennen nykyistä väriä.

en: Insert default menu
fi: Lisää oletusvalikko

en: Insert new command
fi: Lisää uusi komento

en: Insert new directory.
fi: Lisää uusi hakemisto.

en: Insert new submenu
fi: Lisää uusi alivalikko

en: Insert...
fi: Lisää...

en: Install
fi: Asenna

en: Install themes
fi: Asenna teemat

en: Install...
fi: Asenna...

en: Leave preview mode
fi: Poistu esikatselutilasta.

en: List of themes
fi: Lista teemoista

en: Manual
fi: Käyttöohje

en: Menu file selection
fi: Valikkotiedoston valinta

en: Menu(item) label
fi: Valikkokohdan teksti

en: Messages
fi: Viestit

en: Name of window manager to start. If omitted, restart Window Maker.
fi: Käynnistettävän ikkunamanagerin nimi. Tyhjäksi jättäminen tarkoittaa, että Window Maker käynnistetään uudelleen.

en: Name:
fi: Nimi:

en: New WindowMaker configuration file `%s' created.
fi: Uusi Window Makerin asetustiedosto `%s' luotu.

en: No
fi: Ei

en: No installation prefix given.
fi: Asennuksen etuliite puuttuu.

en: None
fi: Ei mitään

en: Opacity of the pixmap. If set to zero, only the pixmap is visible (and vice versa).
fi: Kuvan peittävyys. Jos asetettu nollaan, vain kuva on näkyvissä (ja päinvastoin).

en: Opacity:
fi: Peittävyys:

en: Open
fi: Avaa

en: Open a style, theme, or WindowMaker file.
fi: Avaa tyyli, teema tai Window Maker -tiedosto

en: Open file browser to select include file.
fi: Avaa tiedostoselain sisällytettävän tiedoston valitsemiseksi.

en: Open...
fi: Avaa...

en: Out of memory!
fi: Muisti loppu!

en: Output of command '%s'
fi: Komennon '%s' tuloste

en: Paste item/submenu
fi: Liitä alkio/alivalikko

en: Pixmap
fi: Kuva

en: Pixmap Browser
fi: Kuvien selain

en: Pixmap file browser
fi: Kuvatiedostojen selain

en: Press this button to activate capture mode - then press the desired key sequence.
fi: Tästä painamalla saat sieppaustoiminnon päälle - paina sen jälkeen haluamasi näppäinyhdistelmä.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Previews...
fi: Esikatselu...

en: Question
fi: Kysymys

en: Recursively, a submenu with all files and subdirectories of the given directory list is generated - each file is then used as argument for `command'. If `command' is omitted, a submenu with all executable files is generated.
fi: Luodaan rekursiivisesti alivalikko, joka sisältää kaikki annetun hakemiston tiedostot ja alihakemistot - jokaista tiedostoa käytetään sitten `komennon' argumenttina. Jos `komento' jätetään tyhjäksi, luodaan alivalikko, joka sisältää kaikki tiedostot, jotka voidaan käynnistää.

en: Refresh screen
fi: Virkistä ruutu

en: Remove
fi: Poista

en: Remove selected color from gradient color list.
fi: Poista valittu väri liukuvärien listasta.

en: Remove selected directory.
fi: Poista valittu hakemisto.

en: Remove themes
fi: Poista teemat

en: Remove...
fi: Poista...

en: Replace current menu file with an empty one.
fi: Vaihda tyhjä valikkotiedosto nykyisen paikalle.

en: Revert to backupfile of `WindowMaker' 
    and `WMRootMenu' and exit wmakerconf?
fi: Palauta tiedostojen `WindowMaker' ja `WMRootMenu' 
    varmuuskopiot ja sulje wmakerconf?

en: Revert...
fi: Palauta alkuperäiset arvot...

en: Save
fi: Talleta

en: Save WindowMaker file
fi: Talleta Window Maker -tiedosto

en: Save a theme
fi: Talleta teema

en: Save before quitting?
fi: Talletetaanko ennen poistumista?

en: Save session
fi: Talleta istunto

en: Save...
fi: Talleta...

en: Scaled
fi: Venytetty

en: Scaled (x:y)
fi: Venytetty (x:y)

en: Select themes with a file selection dialog (or use drag and drop with your file manager and WWW browser).
fi: Valitse teemoja valintaikkunasta (tai käytä drag and dropia file managerista tai WWW-selaimesta).

en: Set
fi: Aseta

en: Shortcut
fi: Pikavalinta

en: Show all windows
fi: Näytä kaikki ikkunat

en: Show confirm panel
fi: Näytä vahvistuspaneeli

en: Show info panel
fi: Näytä infopaneeli

en: Show legal panel
fi: Näytä käyttö- ja tekijänoikeudet yms.

en: Show next preview
fi: Esikatsele seuraava

en: Skip
fi: Ohita

en: Solid color
fi: Yksivärinen

en: Some values are modified.
    Do you want to save them before quitting?
fi: Joitakin arvoja on muutettu.
    Talletetaanko muutokset ennen poistumista?

en: Start with empty menu
fi: Aloita tyhjällä valikolla

en: Strip suffix of filenames
fi: Piilota tiedostojen lopputunnisteet

en: Submenu
fi: Alivalikko

en: Texture
fi: Kuvio

en: Texture `%s' not yet supported or wrong number of arguments.
    Converting to (solid, black) ...
fi: Kuvio `%s' ei ole vielä tuettu tai argumenttien määrä on väärä.
    Muunnetaan yksiväriseksi mustaksi ...

en: Textured gradient
fi: Kuva ja liukuväri

en: Theme name
fi: Teeman nimi

en: This color is used as solid color, if a gradient can't be drawn, or during the pixmap scaling/tiling process.
fi: Tätä väriä käytetään vakiosävynä, jos liukuväriä ei voida piirtää, sekä kuvien muodostamisen aikana.

en: Tiled
fi: Mosaiikki

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unable to display pixmap
    '%s`
    (format not supported).
    See stderr for subsequent messages.
fi: Kuvan '%s`
    näyttäminen ei onnistu
    (formaatti ei ole tuettu).
    'stderr' sisältää seuranneita
    viestejä.

en: Undefined boolean value '%s' converted to true.
fi: Määrittelemätön boolean-arvo '%s' muutettu arvoksi tosi.

en: Update previews
fi: Päivitä esikatselutiedot

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Upgrade wmakerconf-data package via HTTP.
fi: Päivitä wmakerconf-data -paketti HTTP:llä

en: Use file browser to select pixmap.
fi: Valitse kuva tiedostoselaimella.

en: Use one of Window Maker's predefined menus as a starting point.
fi: Aloita valikon teko jostakin Window Makerin valmiiksimääritellystä valikosta

en: Use predefined menu
fi: Käytä ennaltamääriteltyä valikkoa

en: Use preview browser to select pixmap.
fi: Käytä esikatseluselainta kuvan valintaan.

en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

en: Warning
fi: Varoitus

en: Window Maker config file '%s' saved.
fi: Window Maker -asetustiedosto '%s' talletettu.

en: Window Maker root menu file '%s' saved.
fi: Window Makerin juurivalikkotiedosto '%s' talletettu.

en: Window Maker's searchpath for pixmaps
fi: Window Makerin kuvatiedostojen hakupolku

en: Wmakerconf homepage
fi: Wmakerconfin kotisivu

en: Workspace
fi: Työtila

en: Workspace menu
fi: Työtila-valikko

en: Yes
fi: Kyllä

en: is in the new format.
fi: on uudessa formaatissa.
