HexChat - en to hi translation catalogue (699 entries)

en: 
    No help available on that command.
hi: 
    उस समादेश पर कोई सहायता उपलब्ध है.

en:   %-20s offline
hi:   %-20s ऑफलाइन

en:   %-20s online
hi:   %-20s ऑनलाइन

en: $ Number
hi: $ संख्या

en: $tNotify list is empty.
hi: $tसूचना सूची खाली है.

en: %UChannel          Users   Topic
hi: %UChannel          उपयोक्ता    विषय

en: %d bytes
hi: %d बाइट्

en: %d ops, %d total
hi: %d ऑपरेटर, %d कुल

en: (Disabled)
hi: (निष्क्रिय)

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
hi: * बतौर रूट IRC चलाना वेबकूफी है! आपको एक उपयोक्ता 
      खाता बनाना चाहिये और उसे लॉगिन के लिये प्रयोग करना चाहिये.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
hi: **** इसपर लॉगिंग शुरू करें %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
hi: **** इसपर लॉगिंग समाप्त कर रहा है %s

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
hi: ADDBUTTON <name> <action>, उपयोक्ता सूची में बटन जोड़ें

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
hi: ALLCHAN <cmd>, आपके द्वारा शामिल सभी चैनल में समादेश भेजें

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
hi: ALLSERV <cmd>, आपके द्वारा शामिल सभी सर्वर में समादेश भेजें

en: Abort
hi: छोड़ें

en: Aborted
hi: छोड़ा गया

en: Accept
hi: स्वीकारें

en: Account
hi: खाता

en: Action Upon Double Click
hi: दोहरे क्लिक पर क्रिया

en: Active
hi: सक्रिय

en: Advanced
hi: विस्तृत

en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

en: Albania
hi: अलबानिया

en: Albanian
hi: अलबानिया

en: Alerts
hi: चेतावनी

en: Algeria
hi: अल्जीरिया

en: All downloads combined:
hi: सभी डाउनलोड संयुक्त रूप से:

en: All uploads combined:
hi: संयुक्त रूप से सभी अपलोड:

en: Always
hi: हमेशा

en: American Samoa
hi: अमेरिकन समोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंग्विला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

en: Antigua and Barbuda
hi: एंटिगुआ और बर्बुडा

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
hi: क्या आप निश्चित हैं कि यह एक SSL सक्षम सर्वर व पोर्ट है?

en: Argentina
hi: अर्जेन्टिना

en: Armenia
hi: आर्मेनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
hi: आपके वास्तविक पता के लिये IRC सर्वर से पूछता है. इसका उपयोग करें अगर आपके पास 192.168.*.* पता है!

en: Australia
hi: आस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: आस्ट्रिया

en: Auto Open DCC Windows
hi: स्वतः खोलें DCC विंडो

en: Auto reconnect delay:
hi: स्वतः रूप से फिर जुड़ने में विलंब:

en: Automatically unmark away
hi: बतौर दूर स्वतः अचिह्नित करें

en: Away
hi: दूर

en: Away reason
hi: दूर का कारण

en: Away user:
hi: दूर उपयोक्ता:

en: Away:
hi: दूर:

en: Azerbaijan
hi: अजरबैजान

en: Azerbaijani
hi: अजरबैजान

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
hi: BAN <mask> [<bantype>], मौजूदा चैनल से मास्क से मिलान करने वाले हर को प्रतिबंधित करता है. अगर वे पहले से चैनल पर हैं तो यह उनको किक नहीं करता है (chanop होना आवश्यक)

en: Background image:
hi: पृष्ठभूमि चित्र:

en: Background:
hi: पृष्ठभूमि:

en: Bad arguments for user command.
hi: उपयोक्ता समादेश के लिये गलत तर्क.

en: Bahamas
hi: बहामा

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Ban
hi: प्रतिबंध

en: Ban List
hi: प्रतिबंध सूची

en: Ban time
hi: प्रतिबंध समय

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Banmask
hi: बैनमास्क

en: Bans
hi: प्रतिबंध

en: Barbados
hi: बारबोडस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belarusian
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बेलाइज

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमुडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bind to:
hi: इससे जोड़ें:

en: Bolivia
hi: बोलिविया

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Both
hi: दोनों

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bottom
hi: नीचे

en: Bouvet Island
hi: बौभेट द्वीप

en: Brazil
hi: ब्राजील

en: British Channel Isles
hi: ब्रिटिश चैनल द्वीप

en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटिश इंडियन समुद्री क्षेत्र

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश बर्जिन द्वीप

en: Browse...
hi: ब्राउज़...

en: Brunei Darussalam
hi: ब्रुनेई दारूसलाम

en: Bulgaria
hi: बल्गारिया

en: Bulgarian
hi: बल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

en: Burundi
hi: बुरूंडी

en: Businesses
hi: व्यापार

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
hi: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, देश कोड प्राप्त करता है, उदाहरण के लिये: au = australia

en: CTCP
hi: सीटीसीपी

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
hi: CTCP <nick> <message>, CTCP संदेश निक को भेजें, सामान्य संदेश VERSION और USERINFO हैं

en: C_lear Text
hi: पाठ साफ करें

en: C_onnect
hi: जोड़ें (_o)

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cancel
hi: रद्द

en: Cannot access %s
hi: %s का अभिगम नहीं कर सकता

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
hi: फाइल अभिगम नहीं कर सकता: %s
    %s.
    पुनर्बहाली संभव नहीं.

en: Cannot assign that address
hi: वह पता नियत नहीं कर सकता है

en: Cannot read sound file:
    %s
hi: ध्वनि फाइल नहीं पढ़ सकता है:
    %s

en: Cannot read that file.
hi: उस फाइल को पढ़ नहीं सकता है

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
hi: %s मेजबाननाम हल नहीं कर सकता है
    अपना IP सेटिंग जांचें!

en: Cannot resume the same file from two people.
hi: दो व्यक्ति से समान फाइल नहीं ले सकता.

en: Cannot write to that file.
hi: उस फाइल में नहीं लिख सकता है

en: Cape Verde
hi: केप वर्डे

en: Categories
hi: श्रेणियां

en: Cayman Islands
hi: कैमन द्वीप

en: Central African Republic
hi: केंद्रीय अफ्रीकी गणतंत्र

en: Chad
hi: चाड

en: Channel
hi: चैनेल

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
hi: चैनल सदस्यता/"एक IRC ऑपरेटर है"

en: Channel Name
hi: चैनल नाम

en: Channel name
hi: चैनल नाम

en: Channel:
hi: चैनलः

en: Character Chart
hi: संप्रतीक चार्ट

en: Character set:
hi: संप्रतीक सेट:

en: Chat
hi: गपशप

en: Chat window
hi: बातचीत विंडो

en: Chatting
hi: बातचीत

en: Chile
hi: चिली

en: China
hi: चीन

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Claim you are at this address when offering files.
hi: दावा करें कि आप इस सूची पर हैं जब आप फाइल का प्रस्ताव भेज रहे हैं.

en: Clear
hi: खाली

en: Clear list
hi: सूची साफ करें

en: Cocos Islands
hi: कोकोस द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Colored nick names
hi: रंग किया गया उपनाम

en: Colors
hi: रंग

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Congo
hi: कांगो

en: Connect
hi: जोड़ें

en: Connect to selected server only
hi: चुने गये सर्वर से सिर्फ जुड़ें

en: Connection refused
hi: कनेक्शन अस्वीकृत

en: Connection reset by peer
hi: संबंधी द्वारा संबंधन फिर सेट

en: Connection timed out
hi: कनेक्शन टाइम आउट हो गया

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीप

en: Copy
hi: कॉपी

en: Copy selected URL
hi: चुनें गये URL को कॉपी करें

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cote d'Ivoire
hi: कोटे डि इवायर

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: Crop
hi: क्रॉप

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Cycle Channel
hi: चक्रीय चैनल

en: Cycling to next server in %s...
hi: %s में अगला सर्वर में चक्रीय कर रहा है...

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणतंत्र

en: DCC
hi: डीसीसी

en: DCC IP address:
hi: DCC IP पता:

en: DCC String
hi: DCC स्ट्रिंग

en: DCC Type
hi: डीसीसी क़िस्म

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
hi: DEHOP <nick>, मौजूदा चैनल पर उपनाम से चैनल आधा ऑपरेटर स्थिति हटाता है (chanop होना जरूरी)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
hi: DELBUTTON <name>, उपयोक्ता सूची के अंदर एक बटन मिटाता है

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
hi: DEOP <nick>, मौजूदा चैनल पर उपनाम से चैनल ऑपरेटर स्थिति हटाता है (chanop होना जरूरी)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
hi: DEVOICE <nick>, मौजूदा चैनल पर उपनाम से ध्वनि स्थिति हटाता है (chanop होना जरूरी)

en: DISCON, Disconnects from server
hi: DISCON, सर्वर से विसंबंधित करता है

en: Date
hi: तारीख़

en: Default Messages
hi: मूलभूत संदेश

en: Delete
hi: मिटाओ

en: Democratic Republic of Congo
hi: कांगो लोकतांत्रिक गणतंत्र

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Description
hi: वर्णन

en: Destination filename
hi: गंतव्य फाइलनाम

en: Dialog
hi: संवाद

en: Dialog with
hi: इसके साथ संवाद

en: Display MODEs in raw form
hi: MODEs कच्चे प्रारूप में दिखायें

en: Djibouti
hi: दिबॉती

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणतंत्र

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
hi: संबंधन विफल होने पर सभी सर्वर से चक्रीय न होयें.

en: Done
hi: सम्पन्न

en: Download files to:
hi: यहां फाइल डाउनलोड करें:

en: ECHO <text>, Prints text locally
hi: ECHO <text>, स्थानीय रूप से पाठ मुद्रित करता है

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
hi: EXEC [-o] <command>, समादेश चलाता है. अगर -o फ्लैग का प्रयोग होता है तो आउटपुट मौजूदा चैनल को जाता है, नहीं तो मौजूदा पाठ बॉक्स में मुद्रित हो जाता है

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
hi: EXECCONT, SIGCONT प्रक्रिया भेजता है

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
hi: EXECKILL [-9], मौजूदा सत्र में एक चलायमान निष्पादन को मारता है. अगर -9 दिया जाता है तो प्रक्रिया SIGKILL हो जाता है

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
hi: EXECSTOP, SIGSTOP प्रक्रिया भेजता है

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
hi: EXECWRITE, stdin प्रक्रिया को आंकड़ा भेजता है

en: East Timor
hi: पूर्वीय टाईमोर

en: Ecuador
hi: इक्वेडर

en: Edit Events
hi: घटना संपादित करें

en: Educational Institution
hi: शैक्षणिक संस्थायें

en: Egypt
hi: मिश्र

en: El Salvador
hi: अल सल्वाडोर

en: Enter Channel to Join:
hi: शामिल होने के लिये चैनल में दाखिल हों:

en: Enter mask to ignore:
hi: अनदेखा करने के लिये मास्क दें:

en: Enter new nickname:
hi: नया उपनाम दें:

en: Enter nickname to add:
hi: पता में उपनाम जोड़ें:

en: Enter reason to kick %s:
hi: किक करने का कारण दें %s:

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यरेखीय गायना

en: Eritrea
hi: इरीट्रिया

en: Error
hi: त्रुटि

en: Estonia
hi: इस्टोनिया

en: Estonian
hi: इस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Event
hi: घटना

en: Execute command:
hi: समादेस चलायें:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
hi: FLUSHQ, मौजूदा सर्वर के प्रेषण कतार को फ्लश करता है

en: Failed
hi: असफल

en: Failed to open font:
    
    %s
hi: पोर्ट खोलने में विफल:
    
    %s

en: Falkland Islands
hi: फाकलैंड द्वीप

en: Faroe Islands
hi: फैरो द्वीप

en: Fiji
hi: फिजी

en: File
hi: फाइल

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
hi: डाउनलोड निर्देशिका का फाइल दिये गये फाइल से बड़ा है. पुनर्बहाली संभव नहीं.

en: File transfers
hi: फाइल स्थानांतरण

en: Filename
hi: फ़ाइलनाम

en: Files and Directories
hi: फाइल और निर्देशिका

en: Find:
hi: ढूंढें:

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: Focus new tabs:
hi: नया टैब पर फोकस करें:

en: Font:
hi: फ़ॉन्टः

en: Foreground:
hi: अग्रभूमि:

en: Former USSR
hi: भूतपूर्व USSR

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गायना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पोलीनेशिया

en: French Southern Territories
hi: फ्रेंच दक्षिण परिक्षेत्र

en: From
hi: से

en: Full name
hi: पूरा नाम

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
hi: GATE <host> [<port>], मेजबान के द्वारा प्रॉक्सी करता है, 23 में मूलभूत पोर्ट करता है

en: Gabon
hi: गैबन

en: Gambia
hi: गैंबिया

en: General
hi: सामान्य

en: Georgia
hi: जार्जिया

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Get my address from the IRC server
hi: IRC सर्वर से मेरा पता लीजिये

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Give Ops
hi: ऑपरेटर दर्जा दें

en: Give Voice
hi: आवाज दें

en: Give each person on IRC a different color
hi: IRC पर हर आदमी को अलग रंग दें

en: Government
hi: सरकार

en: Graph
hi: ग्राफ

en: Great Britain
hi: ग्रेट ब्रिटेन

en: Greece
hi: ग्रीस

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनाडा

en: Guadeloupe
hi: गुआडेलोप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: गुआटेमाला

en: Guinea
hi: गायना

en: Guinea-Bissau
hi: गाइना बिसाउ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
hi: HOP <nick>, chanhalf-op स्थिति उपनाम को देता है (chanop होना जरूरत है)

en: Haiti
hi: हैती

en: Heard and McDonald Islands
hi: हर्ड व मैकडोनाल्ड द्वीप

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Hide Version
hi: संस्करण छुपायें

en: Hide join and part messages
hi: शामिल व अलग संदेश छुपायें

en: Highlight:
hi: उभारें:

en: Hindi
hi: भारत

en: Honduras
hi: होंडुरास

en: Hong Kong
hi: हांग कांग

en: Host
hi: होस्ट

en: Host unknown
hi: मेजबान नाम

en: Hostmask
hi: होस्टमास्क

en: Hostname
hi: मेजबाननाम

en: Hostname:
hi: मेजबाननाम:

en: Hungary
hi: हंगरी

en: I need /bin/sh to run!
hi: मुझे /bin/sh चलाने की जरूरत है!

en: I'm busy
hi: मैं व्यस्त हूँ

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
hi: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        मास्क - अनदेखा करने के लिये मेजबान मास्क करें, उदा: *!*@*.aol.com
        प्रकार - अनदेखा करने के लिये आंकड़ा प्रकार, एक या सभी का:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        विकल्प - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
hi: INVITE <nick> [<channel>], किसी को चैनल में आमंत्रित करता है, मूलभूत रूप से मौजूदा चैनल में (chanop आवश्यक)

en: IP
hi: आईपी

en: IP address
hi: IP पता

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: Identified text
hi: पहचाना गया पाठ

en: Idle time
hi: सुस्त समय

en: Ignore Stats:
hi: अनदेखा स्थिति:

en: Indent nick names
hi: प्रमाणित उपनाम

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Informational
hi: जानकारीपरक

en: Input box
hi: इनपुट बॉक्स

en: Insert a red line after the last read text.
hi: अंतिम पढ़े गये पाठ के बाद लाल रेखा दें

en: Insert timestamps in logs
hi: लॉग में टाइमस्टैंप दाखिल करें

en: Interface
hi: अंतरफलक

en: Interface Colors
hi: अंतरफलक रंग

en: International
hi: अंतर्राष्ट्रीय

en: Internic Commercial
hi: इंटरनिक वाणिज्यिक

en: Internic Network
hi: इंटरनिक संजाल

en: Internic Non-Profit Organization
hi: इंटरनिक गैर लाभकारी संगठन

en: Invite
hi: निमंत्रित करें

en: Invite Only
hi: सिर्फ आमंत्रण

en: Invite:
hi: आमंत्रण करें:

en: Iran
hi: इरान

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Israel
hi: इज़राइल

en: Italy
hi: इटली

en: JOIN <channel>, joins the channel
hi: JOIN <channel>, चैनल से जोड़ता है

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Join Channel
hi: चैनल में शामिल हों

en: Join Channel...
hi: चैनल से जुड़ें...

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: कीनिया

en: Keyword
hi: कीवर्ड

en: Kick
hi: किक

en: Kick/Ban
hi: किक/प्रतिबंध

en: Kiribati
hi: किरीबाती

en: Kuwait
hi: कुवैत

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गीस्तान

en: LAGCHECK, forces a new lag check
hi: LAGCHECK, एक नये lag जांच के लिये दबाव डालता है

en: Laos
hi: लाओस

en: Last Seen
hi: पिछली बार देखा गया

en: Latvia
hi: लाटविया

en: Leave Channel
hi: चैनल छोड़ें

en: Leave channel:
hi: चैनल छोड़े:

en: Leaving
hi: छोड़ रहा है

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Left message
hi: बांया संदेश

en: Lesotho
hi: लेसोथो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Libya
hi: लीबिया

en: Liechtenstein
hi: लिचेंस्टाइन

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Log timestamp format:
hi: टाइमस्टैंप प्रारूप को लॉग करें:

en: Logging
hi: लॉगिंग

en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
hi: MDEHOP, मौजूदा चैनल में सभी चैनलहाफ ऑपरेटर की ऑपरेटर स्थिति लेना (chanop होना जरूरी है)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
hi: MDEOP, मौजूदा चैनल में सभी चैनल ऑपरेटर की ऑपरेटर स्थिति लेना (chanop होना जरूरी है)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
hi: ME <action>, मौजूदा चैनल में एक्शन भेजता है (एक्शन तृतीय पुरूष के रूप में लिखा जाता है, जैसे /me jumps)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
hi: MKICK, आपको छोड़ सभी को किक करता है चैनल में (chanop आवश्यक)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
hi: MOP, मौजूदा चैनल में सभी उपयोक्ता को मास ऑपरेटर (chanop आवश्यक)

en: Macau
hi: मकाउ

en: Macedonia
hi: मेसीडोनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Make nick names right-justified
hi: उपनाम को राइट जस्टीफाइड बनायें

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malay
hi: मलेशिया

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marker line:
hi: मार्कर पंक्ति:

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप

en: Martinique
hi: मार्टीनीक

en: Mask
hi: मास्क

en: Mauritania
hi: मारीटेनिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Maximum speed for all files
hi: सभी फाइल के लिये सर्वाधिक गति

en: Maximum speed for one transfer
hi: एक स्थानांतरण के लिये अधिकतम गति

en: Mayotte
hi: मयोटे

en: Message
hi: संदेश

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया

en: Military
hi: सैना

en: Mode char
hi: मोड चार

en: Modes string
hi: मोड स्ट्रिंग

en: Moldova
hi: माल्डोवा

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montserrat
hi: मोंट्सेराट

en: Morocco
hi: मोरोक्को

en: Move completed files to:
hi: यहां पूरी की गई फाइल भेजें:

en: Mozambique
hi: मोजांबिक

en: Myanmar
hi: म्यनमार

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
hi: NCTCP <nick> <message>, एक CTCP सूचना भेजता है

en: NICK <nickname>, sets your nick
hi: NICK <nickname>, आपका उपनाम सेट करता है

en: NO
hi: नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Nauru
hi: नौरू

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटीलेस

en: Network
hi: संजाल

en: Network setup
hi: संजाल सेटअप

en: Networks
hi: संजाल

en: Never
hi: कभी नहीं

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलिडोनिया

en: New Filename
hi: नया फाइलनाम

en: New Network
hi: नया संजाल

en: New Zealand
hi: न्यू जीलैंड

en: New data:
hi: नया आंकड़ा:

en: New message:
hi: नया संदेश:

en: New nickname
hi: नया उपनाम

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Nick
hi: उपनाम

en: Nick Completion
hi: उपनाम समाप्ति

en: Nick being tried
hi: उपनाम के लिये कोशिश की गई

en: Nick completion suffix:
hi: उपनाम समाप्ति प्रत्यय:

en: Nick of person who changed the topic
hi: विषय बदलने वाले का उपनाम

en: Nick of person who have been invited
hi: उपनाम जिसने आमंत्रण दिया है

en: Nick of person who invited you
hi: आपको आमंत्रित करने वाले का उपनाम

en: Nickname
hi: उपनाम

en: Nickname in use
hi: उपयोग में उपनाम

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: निवे

en: No active DCCs
hi: कोई सक्रिय DCC नहीं

en: No channel joined. Try /join #<channel>
hi: कोई चैनल से जुड़ा नहीं है. /join #<channel> की कोशिश करें

en: No outside messages
hi: कोई बाहरी संदेश नहीं

en: No route to host
hi: मेजबान में कोई रूट नहीं

en: No such command.
hi: ऐसा कोई समादेश नहीं.

en: No such plugin found.
hi: ऐसा कोई प्लगिन नहीं मिला.

en: No topic is set
hi: कोई टापिक सेच नहीं है

en: Norfolk Island
hi: नॉरफॉक द्वीप

en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मरियाना द्वीप

en: Norway
hi: नार्वे

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
hi: संबंधित नहीं. /server <host> [<port>] की कोशिश करें

en: Notice
hi: सूचना

en: Notice:
hi: सूचना:

en: Number of notify items
hi: सूचना मद की संख्या

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
hi: OP <nick>, उपनाम को चैनल ऑपरेटर स्थिति देता है (chanop की आवश्यकता है)

en: Off
hi: बंद

en: Offline
hi: ऑफ़लाइन

en: Old Filename
hi: पुराना फाइलनाम

en: Old School ARPAnet
hi: ओल्ड स्कूल ARPAnet

en: Old nickname
hi: पुराना उपनाम

en: Oman
hi: ओमान

en: On channels smaller than:
hi: इससे छोटे चैनल पर:

en: One download:
hi: एक डाउनलोड:

en: One upload:
hi: एक अपलोड:

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Only requested tabs
hi: सिर्प आग्रहित टैब

en: Open an extra tab for server messages
hi: सर्वर संदेश के लिये एक अलग टैब खोलें

en: Open channels in:
hi: इसमें चैनल खोलें:

en: Open dialogs in:
hi: इसमें संवाद खोलें:

en: Open utilities in:
hi: इसमें उपयोगिता खोलें:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
hi: PART [<channel>] [<reason>], चैनल छोड़ता है, मूलभूत रूप से मौजूदा चैनल को

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
hi: PING <nick | channel>, CTCP उपनाम या चैनल पिंग करता है

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Palestinian Territory
hi: फिलीस्तीनी क्षेत्र

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
hi: पराग्वे

en: Part Channel
hi: चैनल छोड़ें

en: Password:
hi: शब्दकूट:

en: Pathname
hi: पाथनेम

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपीन

en: Ping
hi: पिंग

en: Ping Server
hi: सर्वर पिंग करें

en: Pitcairn
hi: पिटकैर्न

en: Poland
hi: पोलेंड

en: Port
hi: पोर्ट

en: Port:
hi: पोर्टः

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Position
hi: स्थिति

en: Print Texts File
hi: पाठ फाइल मुद्रित करें

en: Private
hi: निजी

en: Private:
hi: निजी:

en: Proxy Server
hi: प्रॉक्सी सर्वर

en: Proxy traversal failed.
hi: प्रॉक्सी लेनदेन विफल.

en: Puerto Rico
hi: प्यूरिटो रिको

en: Push input line into history but doesn't send to server
hi: इतिहास में इनपुट लाइन डालें लेकिन सर्वर में मत भेजें

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
hi: QUIT [<reason>], मौजूदा सर्वर से विसंबंधित करता है

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
hi: QUOTE <text>, सर्वर में पाठ कच्चे रूप में भेजता है

en: Qatar
hi: कातार

en: Quit:
hi: छोड़ें:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
hi: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], मौजूदा सर्वर में पुनः जुड़ने के लिये /RECONNECT के रूप में लाया सकता है या /RECONNECT ALL से सभी खुले सर्वर से फिर से जोड़कर

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
hi: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], मौजूदा सर्वर में पुनः जुड़ने के लिये /RECONNECT के रूप में लाया सकता है या /RECONNECT ALL से सभी खुले सर्वर से फिर से जोड़कर

en: Rea_l name:
hi: वास्तविक नाम (_l):

en: Real IP
hi: वास्तविक IP

en: Real user@host
hi: वास्तविक user@host

en: Really remove network "%s" and all its servers?
hi: वास्तव में संजाल "%s" और इसके सारे सर्वर को हटाता है?

en: Reason
hi: कारण

en: Receive window
hi: विंडो पायें

en: Receiver
hi: पाने वाला

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

en: Remote host closed socket
hi: दूरस्थ मेजबान बंद सॉकेट

en: Remove
hi: हटाएं

en: Reset Marker Line
hi: मार्कर पंक्ति फिर सेट करें

en: Resume
hi: पुनरारंभ

en: Reunion
hi: रीयूनियन

en: Reverse DNS
hi: विलोम DNS

en: Right message
hi: दाहिना संदेश

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russian Federation
hi: रूस परिसंघ

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
hi: दक्षिणी ज्यार्जिया व दक्षिणी सैंडविच द्वीप

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
hi: SAY <text>, मौजूदा विंडो में वस्तु को पाठ भेजता है

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
hi: SERVCHAN <host> <port> <channel>, एक चैनल से संबंधित होता है औऱ शामिल होता है

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
hi: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, एक चैनल से संबंधित होता है औऱ शामिल होता है

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
hi: SERVER <host> [<port>] [<password>], एक सर्वर से जोड़ता है, मूलभूत पोर्ट 6667 है

en: S_ettings
hi: जमावट (_e)

en: Saint Lucia
hi: सेंट लुसिया

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मेरिनो

en: Sao Tome and Principe
hi: साओ टोम अने प्रिन्साईप

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Save
hi: सहेजें

en: Save list to a file
hi: फाइल में सूची सहेजें

en: Save nick name in filenames
hi: फाइलनाम में उपनाम सहेजें

en: Scrollback lines:
hi: स्क्रॉलबैक पंक्ति:

en: Search buffer is empty.
hi: ढूंढें बफर खाली है.

en: Second choice:
hi: दूसरा विकल्प:

en: Seconds
hi: सेकेंड

en: Select a Plugin or Script to load
hi: भारित करने के लिये प्लगिन या स्क्रिप्ट चुनें

en: Select a sound file
hi: ध्वनि फाइल चुनें

en: Select an Image File
hi: चित्र फाइल चुनें

en: Select an output filename
hi: एक आउटपुट फाइल नाम चुनें

en: Select color
hi: रंग चुनें

en: Select font
hi: फंट चुनें

en: Send
hi: भेजें

en: Send file to %s
hi: %s में फाइल भेजें

en: Send window
hi: भेजें विंडो

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sent
hi: भेजी-डाक

en: Serbia and Montenegro
hi: सर्बीया अने मोन्टेनेग्रो

en: Server Information
hi: सर्वर जानकारी

en: Server Links
hi: सर्वर लिंक

en: Server Name
hi: सर्वर नाम

en: Seychelles
hi: सिचेलीस

en: Shorten tab labels to:
hi: इसमें टैब लेबल का छोटा करें:

en: Show away once
hi: एकबार दूर दिखायें

en: Show hostnames in user list
hi: उपयोक्ता सूची में मेजबाननाम दिखायें

en: Show marker line
hi: मार्कर पंक्ति दिखायें

en: Sierra Leone
hi: सियरा लियोन

en: Signon time
hi: साइनऑन समय

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Size
hi: आकार

en: Slovak Republic
hi: स्लोवाक गणतंत्र

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: Sort tabs in alphabetical order
hi: अकारादि क्रम में सजायें

en: Sound file
hi: ध्वनि फाइल

en: Sound file:
hi: ध्वनि फाइल:

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

en: St. Helena
hi: सेंट हेलेना

en: St. Kitts and Nevis
hi: सेंट किट्स तथा नेविस

en: St. Pierre and Miquelon
hi: सेंट पियरे व मिकेलन

en: St. Vincent and the Grenadines
hi: सेंट विंसेंट तथा ग्रेनेडाइन्स

en: Status
hi: स्थिति

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सुरीनाम

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hi: स्वालबर्ड और जेन मयेन द्वीप

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
hi: TOPIC [<topic>], अगर एक दिया हुआ है तो टॉपिक सेट करता है, अन्यथा मौजूदा टॉपिक दिखाता है

en: Tabs
hi: टॉब्स

en: Tabs or Windows
hi: टैब या विंडो

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: ताजीकिस्तान

en: Take Ops
hi: ऑपरेटर दर्जा लें

en: Take Voice
hi: आवाज लें

en: Tanzania
hi: तान्झानीया

en: Test All
hi: सबको जांचें

en: Text
hi: पाठ

en: Text Colors
hi: पाठ रंग

en: Thai
hi: थाइलैंड

en: Thailand
hi: थाइलैंड

en: That file is not resumable.
hi: वह फाइल नहीं संभव है.

en: That mask already exists.
hi: वह मास्क पहले से मौजूद है

en: That plugin is refusing to unload.
hi: प्लगिन अनलोड होने से मना कर रहा है.

en: The CTCP event
hi: CTCP घटना

en: The Channel it's going to
hi: चैनल जिसमें यह जा रहा है

en: The Packet
hi: पैकेट

en: The action
hi: क्रिया

en: The ban mask
hi: प्रतिबंध मास्क

en: The channel
hi: चैनल

en: The channel being joined
hi: शामिल हुआ चैनल

en: The channel it's being set on
hi: चैनल जिसपर सेट है

en: The creator
hi: निर्माता

en: The exempt mask
hi: exempt मास्क

en: The host of the person
hi: व्यक्ति का मेजबान

en: The invite mask
hi: आमंत्रण मास्क

en: The key
hi: कुंजी

en: The limit
hi: सीमा

en: The message
hi: संदेश

en: The mode letter
hi: मोड पत्र

en: The mode's sign (+/-)
hi: मोड हस्ताक्षर (+/-)

en: The nick of the joining person
hi: शामिल व्यक्ति का नाम

en: The nick of the person
hi: व्यक्ति का नाम

en: The nick of the person leaving
hi: छोड़ रहे व्यक्ति का उपनाम

en: The nick of the person removed the exempt
hi: exempt हटाने वाले का उपनाम

en: The nick of the person removed the invite
hi: आमंत्रण हटाने वाले का उपनाम

en: The nick of the person setting the mode
hi: मोड सेट करने वाले का उपनाम

en: The nick of the person who did the banning
hi: प्रतिबंध लगाने वाले का उपनाम

en: The nick of the person who did the exempt
hi: उसका उपनाम जिसने exempt किया है

en: The nick of the person who did the halfop'ing
hi: उसका उपनाम जिसने आधा ऑपरेट किया है

en: The nick of the person who did the invite
hi: आमंत्रण देने वाले का उपनाम

en: The nick of the person who did the op'ing
hi: ऑपरेटिंग करने वाले का उपनाम

en: The nick of the person who did the voice'ing
hi: उसका उपनाम जिसने घ्वनि किया है

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
hi: उसका उपनाम जिसने डिहाफऑपरेटिंग किया है

en: The nick of the person who has been deop'ed
hi: उसका उपनाम जिसने डिऑपरेटिंग किया है

en: The nick of the person who has been devoice'ed
hi: उसका उपनाम जिसने डिव्यायसिंग किया गया है

en: The nick of the person who has been halfop'ed
hi: उसका उपनाम जिसन आधा ऑपरेट किया है

en: The nick of the person who has been op'ed
hi: उसका उपनाम जिसन ऑपरेट किया है

en: The nick of the person who has been voice'ed
hi: उसका उपनाम जिसने व्यायस्ड किया है

en: The nick of the person who set the key
hi: कुंजी सेट करने वाले का उपनाम

en: The nick of the person who set the limit
hi: सीमा सेट करने वाले का उपनाम

en: The nick who removed the key
hi: कुंजी हटाने वाले का उपनाम

en: The nick who removed the limit
hi: सीमा हटाने वाले का उपनाम

en: The nickname of the kicker
hi: किक किया गये का उपनाम

en: The person being kicked
hi: किक किया गया व्यक्ति

en: The reason
hi: तर्क

en: The sound
hi: ध्वनि

en: The text
hi: पाठ

en: The time
hi: समय

en: The time in x.x format (see below)
hi: x.x प्रारूप में समय (नीचे देखें)

en: There was an error loading key bindings configuration
hi: कुंजी बाइंडिंग विन्यास के भारण में त्रुटि थी.

en: There was an error parsing the string
hi: स्ट्रिंग की व्याख्या में त्रुटि थी

en: Third choice:
hi: तीसरा विकल्प:

en: This command moves the current tab family to the left
hi: मौजूदा टैब परिवार को यह समादेश बांयी ओर बढ़ाता है

en: This command moves the current tab family to the right
hi: मौजूदा टैब परिवार को यह समादेश दाहिनी ओर बढ़ाता है

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
hi: यह संकेत सिर्फ भेजा गया %d args है, $%d अमान्य है

en: Togo
hi: टोगो

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tonga
hi: टोन्गा

en: Too many recursive usercommands, aborting.
hi: कई recursive उपयोक्ता समादेश, विफल कर रहा है.

en: Top
hi: ऊपर

en: Topic
hi: विषय

en: Topic Protection
hi: टॉपिक सुरक्षा

en: Topic for %s is: %s
hi: %s के लिये टॉपिक है: %s

en: Trinidad and Tobago
hi: ट्रिनीदाद अने टोबेगो

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क्स अने केईकोस द्वीपओ

en: Tuvalu
hi: तुवालू

en: Type:
hi: प्रकार:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
hi: UNBAN <mask> [<mask>...], निर्दिष्ट मास्क पर से प्रतिबंध हटाता है.

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
hi: UNLOAD <name>, एक प्लगिन या स्क्रिप्ट अनलोड करता है

en: URL <url>, opens a URL in your browser
hi: URL <url>, URL में ब्रॉउजर खोलता है

en: URLs
hi: URL

en: US Virgin Islands
hi: US वर्जिन द्वीप

en: Uganda
hi: यूगांडा

en: Ukraine
hi: उक्रेन

en: Unignore
hi: अनदेखा न करें

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States Medical
hi: संयुक्त राज्य मेडिकल

en: United States of America
hi: युनाइटेड स्टेट आफ अमेरिका

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unknown arg '%s' ignored.
hi: अज्ञात arg '%s' अनदेखा किया गया.

en: Unsorted
hi: बिना छांटा

en: Uruguay
hi: उरुगवे

en: Usage: %s
hi: उपयोग: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
hi: इस संजाल पर सभी सर्वर के लिये SSL का प्रयोग करें

en: Use global user information
hi: वैश्विक उपयोक्ता सूचना का प्रयोग करें

en: Use the Text box font and colors
hi: पाठ बॉक्स फंट व रंग का प्रयोग करें

en: User Information
hi: उपयोक्ता जानकारी

en: User Limit
hi: उपयोक्ता सीमा

en: User List
hi: उपयोक्ता सूची

en: User limit must be a number!
hi: उपयोक्ता सीमा अवश्य एक संख्या होनी चाहिये!

en: User list
hi: उपयोक्ता सूची

en: User list sorted by:
hi: इस रूप में उपयोक्ता सूची छांटी गई:

en: Username
hi: उपयोक्तानाम

en: Username:
hi: उपयोक्ता नाम:

en: Users
hi: उपयोक्ता

en: Uzbekistan
hi: उजबेकिस्तान

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
hi: VOICE <nick>, किसी को ध्वनि स्थिति देता है (chanop की आवश्यकता है)

en: Vanuatu
hi: वैनुआटु

en: Vatican City State
hi: वेटिकन सिटी स्टेट

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Version
hi: संस्करण

en: Vietnam
hi: विएतनाम

en: Vietnamese
hi: विएतनाम

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
hi: WALLCHAN <message>, सभी चैनल में संदेश लिखता है

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
hi: WALLCHOP <message>, सभी चैनल ऑपरेटर को मौजूदा चैनल पर संदेश भेजता है

en: Waiting
hi: प्रतीक्षारत

en: Wallis and Futuna Islands
hi: वेलिश और फुटूना द्वीप

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
hi: चेतावनी: "%s" संप्रतीक सेट अज्ञात है. %s संजाल के लिये कोई वार्तालाप लागू नहीं होगी.

en: Western Sahara
hi: पश्चिम सहारा

en: Who it's from
hi: यह कहां से है

en: Who set the ban
hi: किसने प्रतिबंध सेट किया है

en: Windows
hi: विंडोज़

en: YES
hi: हां

en: Yemen
hi: यमन

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
hi: %s से आप CTCP फ्लडेड हो रहे हैं, %s को नजरअंदाज कर रहा है

en: You must select some bans.
hi: आपको अवश्य कुछ प्रतिबंध चुनना चाहिये

en: Your Address
hi: आपका पता

en: Yugoslavia
hi: युगोस्लाविया

en: Zambia
hi: जांबिया

en: Zimbabwe
hi: जिंबाबवे

en: _About
hi: के बारे में (_A)

en: _Browse...
hi: ब्राउज...(_B)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _Edit...
hi: संपादित करें (_E)...

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Load...
hi: लोड (_L)...

en: _Nick name:
hi: उपनाम (_N):

en: _Play
hi: बजाएँ (_P)

en: _Server
hi: सर्वर (_S)

en: _Sort
hi: क्रमबद्ध करें (_S)

en: _User name:
hi: उपयोक्ता नाम (_U):

en: _Window
hi: विंडो (_W)

en: letters.
hi: अक्षर

en: mIRC colors:
hi: mIRC रंग:
