mate-panel 1.26.0 - en to mk translation catalogue (474 entries)

en: "%s" has quit unexpectedly
mk: "%s" се исклучи неочекувано

en: %A, %B %d %Y
mk: %A, %d %B %Y

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
mk: %s и онака не е корисен. Само завзема простор на дискот и троши време за компајлирање, и доколку е вчитан завзема скапоцено место на панелот и троши меморија. Доколку најдете некој што го користи овој аплет, веднаш испратете го на психијатриско испитување.

en: %s the Fish
mk: %s рибата

en: %s the Fish Says:
mk: MATE рибата %s вели:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
mk: MATE рибата %s, чудо на природата

en: %s the Fish, the fortune teller
mk: MATE Рибата %s, претскажувач на судбината

en: %s, feels like %s
mk: %s, чувството е како %s

en: (empty)
mk: (празно)

en: (with minor help from George)
mk: (со мала помош од Џорџ)

en: - Edit .desktop files
mk: - Уредувај .desktop датотеки

en: <i>(optional)</i>
mk: <i>(опционално)</i>

en: <small>Opaque</small>
mk: <small> Матно</small>

en: <small>Set...</small>
mk: <small>Постави...</small>

en: <small>Set</small>
mk: <small>Постави</small>

en: <small>Transparent</small>
mk: <small>Транспаренто</small>

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
mk: Риба без име е доста досадна риба. Оживејте си ја рибата давајќи ѝ име.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
mk: Листа на IID кои што ќе ги игнорира панелот. На овој начин можете да спречите одредени аплети да бидат вчитани или прикажани во менито. На пример, за да го оневозможите аплетот mini-commander, додадете 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' на листата. Панелот мора да се рестартира за да се применат промените.

en: A list of locations to display in the calendar window.
mk: Листа на локации кои ќе се прикажат во прозорецот на календарот.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
mk: Листа со ID-а на панели. Секоj ID идентификува панел на највисокото ниво. Поставувањата на секој од панелите се чуваат во /apps/panel/general/$(profile)/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
mk: Листа со ID-а на панел објекти. Секоj ID идентификува посебен панел објект(на пр. подигнувач, копче за акција, копче за мени). Поставувањата на секој од објекти се чуваат во /apps/panel/general/$(profile)/objects/$(id).

en: A pop out drawer to store other items in
mk: Скокачка фиока за складирање на други предмети

en: A separator to organize the panel items
mk: Разделувач за организирање на предметите на панелот

en: A_bout Panels
mk: За _панелите...

en: About the MATE Panel
mk: За панелот за MATE

en: Access documents, folders and network places
mk: Пристапете на документи, папки и мрежни места

en: Action button type
mk: Копче за тип на дејство

en: Ad_just Date & Time
mk: По_стави датум и време

en: Add this as _drawer to panel
mk: Додај го ова како _фиока на панелот

en: Add this as _menu to panel
mk: Додај го ова како _мени на панелот

en: Add this launcher to _desktop
mk: Додај го пуштачот на _работната површина

en: Add this launcher to _panel
mk: Додај го овој пуштач на _панелот

en: Add to Drawer
mk: Додај во фиока

en: Add to Panel
mk: Додај на панел

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
mk: Се јави непозната грешка при отворањето на "%s".

en: Animation speed
mk: Брзина на анимацијата

en: Applet IIDs to disable from loading
mk: ID на аплети кои што треба да бидат оневозможени при вчитување

en: Application
mk: Апликација

en: Application Launcher...
mk: Пуштач на апликации...

en: Application does not accept documents on command line
mk: Апликацијата не прифаќа документи на командната линија

en: Application in Terminal
mk: Апликација во терминал

en: Applications
mk: Апликации

en: Arro_ws on hide buttons
mk: Пок_ажувај стрелки на копчињата за криење

en: Autoclose drawer
mk: Фиока што се затвора автоматски

en: Automatically hide panel into corner
mk: Автоматски криј го панелот во ќошето.

en: Background
mk: Позадина

en: Background _image:
mk: Слика за _позадината:

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Background color opacity
mk: Густината на боја на позадина.

en: Background image
mk: _Слика за позадината

en: Background type
mk: _Тип на позадината

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
mk: Разгледај ги сите локални, далечни дискови и папки пристапливи од овој компјутер

en: Browse and run installed applications
mk: Разгледај и пушти инсталирани апликации

en: Browse bookmarked and local network locations
mk: Разгледај обележани и локални мрежни локации

en: C_lear
mk: Исчисти

en: Calendar
mk: Календар

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mk: Не можам да пренесеам URl документи во desktop записи чиј што Тип=Врска

en: Cannot delete this panel
mk: Не можам да го избришам овој панел

en: Cannot find an empty spot
mk: Не можам да најдам празно место

en: Center panel on x-axis
mk: Центрирај го панелот на х-оската

en: Center panel on y-axis
mk: Центрирај го панелот на y-оската.

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
mk: Сменете го однесувањето и изгледот на работната површина, побарајте помош или одјавете се

en: Choose a file to append to the command...
mk: Изберете датотека за припојување со командата...

en: Choose a file...
mk: Одберете датотека...

en: Choose an application...
mk: Одберете апликација...

en: City Name
mk: Име на градот

en: City Time Zone
mk: Временска зона на градот

en: Clear Recent Documents
mk: Исчисти ги скорешните документи

en: Clear all items from the recent documents list
mk: Исчисти ја листата на неодамнешни документи

en: Clear the Recent Documents list?
mk: Да ја исчистам листата на скорешни документи?

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
mk: Кликнете овде за да ги сокриете сите прозорци и да стигнете до работната површина.

en: Click here to restore hidden windows.
mk: Кликнeте овде за да ги вратите скриените прозорци.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
mk: Притиснете на прозорецот за да предизвикате затворање на апликацијата. За да откажете<ESC>.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
mk: Кликнете на копчето за да побарате датотека чие име е припоено за командниот стринг.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
mk: Кликнете на копчето да ја извршите избраната апликација или командата во полето за извршување.

en: Click to hide month calendar
mk: Кликнете за да го скриете месечниот календар

en: Click to view month calendar
mk: Кликнете за да го видите календарот

en: Clock
mk: Часовник

en: Clock Preferences
mk: Параметри за часовникот

en: Co_lor:
mk: Бо_ја:

en: Co_mmand to run when clicked:
mk: Команда која ќе се изврши кога ќе кликнете:

en: Co_mment:
mk: Коментар:

en: Comm_and:
mk: Ком_анда:

en: Command icon
mk: Командна икона

en: Command to execute on click
mk: Команда што треба да се изврши при кликање

en: Complete panel lockdown
mk: Целосно заклучување на панелот

en: Computer
mk: Компјутер

en: Computer Clock
mk: Компјутерски часовник

en: Confirm panel removal
mk: Потврди го отстранувањето на панелот

en: Connect to Server...
mk: Поврзи се со сервер...

en: Connect to a remote computer or shared disk
mk: Врзете се за далечен компјутер или споделен диск

en: Copy _Date
mk: Копирај _датум

en: Copy _Time
mk: Копирај _време

en: Copy a launcher from the applications menu
mk: Копирај пуштач од менито со апликации

en: Could not connect to server
mk: Не можам да се поврзам со серверот

en: Could not convert '%s' from UTF-8
mk: Не можам да го конвертирам'%s' од UTF-8

en: Could not display help document
mk: Не можам да го прикажам документот за помош

en: Could not execute '%s'
mk: Не можам да извршам'%s'

en: Could not launch application
mk: Не можам да ја пуштам апликацијата

en: Could not open location '%s'
mk: Не можам да ја отворам локацијата '%s'

en: Could not open recently used document "%s"
mk: Не можам да го отворам скорешниот документ "%s"

en: Could not run command '%s'
mk: Не можам да ја извршам командата '%s'

en: Could not save directory properties
mk: Не можам да ги зачувам својствата на директориумот

en: Could not save launcher
mk: Не можам да го зачувам пуштачот

en: Could not show this URL
mk: Не можам да ја прикажам оваа адреса

en: Could not use dropped item
mk: Не можам да искористам пуштен предмет

en: Create Launcher
mk: Креирај пуштач

en: Create a new launcher
mk: Креирај нов пуштач на програми

en: Create new file in the given directory
mk: Креирајте нова датотека во дадениот директориум

en: Current Time:
mk: Моменталното време:

en: Custom Application Launcher
mk: Сопствен пуштач на апликации

en: Custom format of the clock
mk: Сопствен формат за часовникот

en: D_on't Delete
mk: Не бриши

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
mk: Одлучува дали да ги групира прозорците од иста апликација во листата на прозорци. Може да стои „никогаш“, „автоматски“ и „секогаш“.

en: Delete this drawer?
mk: Да ја избришам фиоката?

en: Delete this panel?
mk: Да го избришам овој панел?

[ctx: Desktop Folder]
en: Desktop
mk: Работна површина

en: Directory Properties
mk: Својства на директориумот

en: Disable Force Quit
mk: Оневозможи присилен излез

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Display
mk: Прикажи

en: Display all workspaces
mk: Прикажи ги сите работни простори

en: Display workspace names
mk: Прикажи имиња на работни простори

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
mk: Дали сакате да го отстраните аплетот од Вашата конфигурација?

en: Drawer
mk: Фиока

en: Drawer Properties
mk: Својства на фиоката

en: E_xpand
mk: З_големи

en: East
mk: Исток

en: Edit
mk: Уреди

en: Enable animations
mk: Вклучи анимација.

en: Enable arrows on hide buttons
mk: Вклучи ги стрелките на криечките копчињата.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
mk: Овозможете автоматско комплетирање во дијалогот „Изврши апликација“

en: Enable hide buttons
mk: Вклучи ги криечките копчињата.

en: Enable program list in "Run Application" dialog
mk: Овозможете ја листата на програми во дијалогот "Изврши апликација"

en: Enable tooltips
mk: Овозможи совети

en: Error
mk: Грешка

en: Expand list of locations
mk: Прошири ја листата со локација

en: Expand program list in "Run Application" dialog
mk: Рашири ја листата на програми во дијалогот "„Стартувај програма“"

en: Expand to occupy entire screen width
mk: Прошири низ целиот екран.

en: Failed to load %s: %s
mk: Не успеав да вчитам %s: %s

en: Failed to load applet %s
mk: Не успеав да го вчитам аплетот %s

en: Failed to set the system time
mk: Не успеав да го поставам системското време

en: Failed to set the system timezone
mk: Не успеав да ја поставам временската зона

en: File System
mk: Датотечен систем

en: File is not a valid .desktop file
mk: Датотеката не е валидна .desktop датотека

en: Find an _item to add to "%s":
mk: Одберете _предмет за додавање на "%s":

en: Find an _item to add to the drawer:
mk: Најдете _предмет за да го додавање во фиоката:

en: Find an _item to add to the panel:
mk: Изберете _предмет за да го додавање на панелот:

en: Fish
mk: Риба

en: Fish Preferences
mk: Параметри за рибата

en: Fit image to panel
mk: Принуди ја сликата да одговара на панелот

en: Force Quit
mk: Наметни излез

en: Force a misbehaving application to quit
mk: Наметни исклучување на апликација која што се однесува погрешно

en: Force this application to exit?
mk: Да ја присилам оваа апликација да се исклучи?

en: Frames in fish's animation
mk: Број на рамки во анимацијата на рибата

en: General
mk: Општо

en: Group windows when _space is limited
mk: Групирај прозорци кога _просторот е ограничен

en: Hide Panel
mk: Скриј панел

en: Highlight launchers on mouseover
mk: Осветлени пуштачи со глушецот врз нив

en: Home Folder
mk: Домашна папка

en: Hour format
mk: Формат на часот

en: Icon '%s' not found
mk: Иконата %s не е најдена

en: Icon not found
mk: Иконата не е најдена

en: Icon used for object's button
mk: Иконата користена за објектот на копчето

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
mk: Ако е точно, се покажува дијалог кој бара потврда за отстранување на панелот.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
mk: Ако е точно, фиоката ќе се затвори автоматски кога корисникот ќе кликне врз неа.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
mk: Ако е точно, пуштачот е осветлен кога корисникот ќе ја донесе стрелката врз него.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
mk: Ако е точно,стрелките ќе се сместат на сокривачките копчиња. Овие параметри ќе бидат важечки само ако вклучените копчиња се вистинити.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
mk: Ако е точно, автоматското комплетирање во дијалогот „Изврши апликација“ ќе биде достапно.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
mk: Ако е точно тогаш копчињата ќе бидат сместени на секоја страна од панлеот кој би можел да биде користен за поместување на панелот во работ на екранот притоа оставајќи видливо копче.

en: If true, display a weather icon.
mk: Ако е точно, прикажи икона за времето.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
mk: Прикажи го датумот во часовникот, веднаш до времето.

en: If true, display seconds in time.
mk: Прикажи ги секундите во времето.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
mk: Ако е true, прошири ја листата на локации во прозорецот на календарот.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
mk: Ако е точно тогаш криењето и откривањето на овој панел ќе биде анимиано наместо прикажано моментално.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
mk: Прикажи датум во објаснувањето кога глувчето е над часовникот.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
mk: Ако е обележано, прикажи ја температурата веднаш до иконата за времето.

en: If true, show week numbers in the calendar.
mk: Ако е обележано, прикажи ги бројките од неделата во календарот.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
mk: Ако е точно, "листата познати програми" во дијалогот "Изврши апликација" е отворена при отворање на дијалогот. Ова поДали листата ќе биде отворена или не зависи од тоа дали приказот на дијалогот е контролоран од show_program_list_settings. Апликации во изврши програм дијалог програма.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
mk: Ако е точно,листата познати програми во дијалогот "Изврши апликација" е достапна. Дали листата ќе биде отворена или не зависи од тоа дали приказот на дијалогот е контролоран од show_program_list_settings.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
mk: Ако е точно, позадинската слика ќе биде ротирана ако ориентацијата на панелот е вертикална.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
mk: Ако е точно, сопствена_икона поставката се користи како своја икона за копче, ако е неточно, сопствена_икона се игнорира. Оваа поставка се зема во предвид само ако типот на објект е "мени-објект"  или "фиока-објект".

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
mk: Ако е точно, сликата во позадина ќе биде прокажана ротирана на вертикалнипанели.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
mk: Ако е точно, сликата ќе биде прилагодена (одржувајќи го односот на сликата) на на висината на панелот (ако е хоризонтално).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
mk: Ако е вистинито сликата ќе биде прилагодена со големината напанелот. Односот на сликата нема да биде одржан.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
mk: Ако е точно, копчето за патеката на менито се користи како патека од која се конструира менито. Ако е неточно копчето за патеката на менито се игнорира. Ова копче се зема во предвид само ако "типот-на-објект" е "мени-објект".

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
mk: Ако е вистинито тогаш кога покажувачот го напушти панелот ќе биде автоматски скриен во ќошот на екранот. Поместувајќи го покажувачот во тој ќош ќе предизвика панелот повторно да се покаже.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
mk: Ако е точно, панелот нема да му дозволи на корисникот да форсира исклучување на апликација со отстранување на пристапот до копчето за форсирање.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
mk: Ако е точно, панелот нема да дозволува никакви промени во неговата конфигурација.Како и да е, индивидуалните аплети можеби ќе мораат да бидат заклучувани посебно. За да работи ова, прво морате да го рестартирате панелот.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
mk: Ако е точно тогаш панелот да ја завземе цела ширина на еранот (висина ако е вертикален панел). Во овој режим панелот може само да биде сместен на работ од екранот. Доколку е невистинито тогаш панелотќе биде доволно голем да ги смести аплетите, вклучувачите и копчињата на панелот.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
mk: Ако е точно, позицијата на објектот се разгледува релативно од десниот (или долниот, ако е вертикален) раб на панелот.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
mk: Ако е точно, корисникот можеби нема да може да го помрдне аплетот без претходно да го отклучи објектот користејќи "Отклучи".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
mk: Ако ова е точно листата на прозорци ќе ги прикажува сите прозорци на сите екрани за работа, во спротивно ќе ги прикажува прозорците само на тековниот екран.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
mk: Ако е избрано ова, скокачот ќе ги прикаже сите простори за работа. Во спротивно ќе го прикажува само моменталниот простор.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
mk: Ако е точно, скокачот помеѓу работни простори ќе ги покажува имињата на просторите, во спротивно ќе ја прикажува содржината на просторот. Ова поставување работи само кога користите Marco.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
mk: Ако е штиклирано тогаш поставувањата за x и x_right_keys ќе бидат одбегнати и панелот ќе биде сместен на центарот на x-оската на екранот. Доколку големината на панелот е променета тој ќе остане на таа позиција - појаснето. панелот ќе се рашири од двете страни. Ако е исклучено тогаш поставувањата за х у x_right_keys ќе ја одредат локацијата на панелот.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
mk: Ако е вистинито тогаш поставувањата за y и y_bottom_keys ќе бидат одбегнати и панелот ќе биде сместен нацентарот на оската y на екранот. Доколку големината на панелот е променета тој ќе остане на таа позиција - појаснето. панелот ќе се рашири од двете страни. Ако е невистинито тогаш поставувањата за y и y y_bottom_keys  ќе ја одредат локацијата на панелот.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
mk: Ако е точно, кога ќе се зголемува прозорец од листата донеси го на моменталниот екран. Во спротивно префрли се на неговиот екран за работа.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
mk: Ако е точно, советите се прикажуваат како објекти на панелот.

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
mk: Со чистење на листата на скорешни документи, го чистите следново:
    • Сите предмети од менито Дејства → Скорешни документи.
    • Сите предмети од листата на скорешни документи за сите апликации.

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
mk: Ако вчитате објект од панелот повторно, тој автоматски ќе биде вратен на панелот.

en: Image Background Details
mk: Детали за сликата во позадина

en: Images
mk: Слики

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
mk: Во Xinerama подесувањето, можно е да ги имате панелите посебно на секој монитор. Ова копче го индентификува тековниот монитор на кој е прикажан панелот.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
mk: Интерпретирај ја позицијата релативно во однос на десниот-долен раб

en: Key %s is not set, cannot load launcher
mk: Копчето %s не е поставено, не можам да го вчитам пуштачот

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
mk: Пушти други апликации и овозможи разни услужни алатки за справување со прозорци, прикажување на време итн.

en: Launcher Properties
mk: Својства на пуштачот

en: Launcher location
mk: Локација на пуштачот

en: List of known applications
mk: Листа на познати апликации

en: List of locations
mk: Листа на локации

en: Loc_k To Panel
mk: Заклу_чи за панелот

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
mk: Лоцирај ги документите и папките на овој компјутер по име или содржина

en: Location
mk: Локација

en: Locations
mk: Локации

en: Lock Screen
mk: Заклучи екран

en: Lock the object to the panel
mk: Заклучи го објектот на панелот

en: Log Out %s...
mk: Одјави се %s...

en: Log Out...
mk: Одјави се...

en: Log out %s of this session to log in as a different user
mk: (%s) Одјавете се од оваа сесија за да се најавите како друг корисник

en: Log out of this session to log in as a different user
mk: Одјавете се од оваа сесија за да се најавите како друг корисник

en: Look at today's date!
mk: Погледнете го датумот!

en: Main Menu
mk: Главно мени

en: Menu content path
mk: Патека до содржината на менито

en: Mount %s
mk: Монтирај го %s

en: Move windows to current workspace when unminimized
mk: Преместувај ги прозорците до тековниот работен простор кога се минимизирани

en: Name to identify panel
mk: Име по кое ќе се распознава овој панел.

en: Network
mk: Мрежа

en: Network Places
mk: Мрежни места

en: No URI provided for panel launcher desktop file
mk: Нема адреса дадена за десктоп датотеката на Пуштачот на програми

en: No URL was specified.
mk: Нема одредена адреса.

en: No application to handle search folders is installed.
mk: Не е инсталирана апликација за справување со папки за пребарување.

en: North
mk: Север

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: Notification Area
mk: Место за известување

en: Number of _workspaces:
mk: Број на _работни простори:

en: Object's position on the panel
mk: Позицијата на објектот на панелот

en: Open '%s'
mk: Отвори '%s'

en: Open URL: %s
mk: Отвори URL: %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
mk: Отворете је содржината на Вашата работна површина

en: Open your personal folder
mk: Отворете ја Вашата лична папка

[ctx: Orientation]
en: Left
mk: Лево

[ctx: Orientation]
en: Right
mk: Десно

en: Panel
mk: Панел

en: Panel ID list
mk: Панел листа за идентификација

en: Panel Notification Area
mk: Место на панелот за известување

en: Panel Properties
mk: Својства на панелот

en: Panel attached to drawer
mk: Панелот прикачен на фиоката

en: Panel autohide delay
mk: Автоматско криење на доцнењето

en: Panel autounhide delay
mk: Автоматско откривање на доцнењето

en: Panel object ID list
mk: Листа со идентификации на панел објекти

en: Panel object has quit unexpectedly
mk: Објектот на панелот се исклучи неочекувано

en: Panel object type
mk: Тип на објект за панелот

en: Panel orientation
mk: Ориентација на панелот

en: Panel size
mk: Големина на панелот

en: Pause per frame
mk: Пауза по рамка(и):

en: Pick a color
mk: Одберете боја

en: Places
mk: Места

en: Protect your computer from unauthorized use
mk: Заштитете го Вашиот компјутер од неовластено користење

en: Recent Documents
mk: Скорешни документи

en: Removable Media
mk: Преносни уреди

en: Rescan %s
mk: Повторно скенирај го %s

en: Restore to current _workspace
mk: Врати на активниот работен простор

en: Restore to na_tive workspace
mk: Врати на нативниот работен простор

en: Rotate image on vertical panels
mk: Ротирај ја сликата на вертикалниот панел

en: Rotate image when panel is _vertical
mk: Ротирај ја сликата кога панелот е вертикален

en: Rotate on vertical panels
mk: _Ротирај на вертикални панели

en: Rows in workspace switcher
mk: Скокач помеѓу простори за работа

en: Run Application
mk: Изврши апликација

en: Run Application...
mk: Изврши апликација...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
mk: Извршете апликација со внесување на команда или избирање од листата

en: Run in _terminal
mk: Изврши во _терминал

en: Run with _file...
mk: Изврши со _датотека...

en: S_tyle:
mk: С_тил:

en: Search
mk: Пребарувај

en: Search for Files...
mk: Барај датотеки...

en: Select an animation
mk: Изберете анимација

en: Select an application to view its description.
mk: Изберете апликација за да го видите нејзиниот опис.

en: Select background
mk: Одберете позадина

en: Select this box to run the command in a terminal window.
mk: Изберете ја оваa кутија за да ја извршите командата во терминален прозорец.

en: Separator
mk: Разделувач

en: Set System Time
mk: Постави го системското време

en: Set System Time...
mk: Постави го системското време...

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
mk: Постави ја тековната локација како временска зона за овој компјутер

en: Sh_ow windows from current workspace
mk: По_кажи прозорци од активниот работен простор

en: Show Desktop Button
mk: Покажи копче за криење

en: Show _all workspaces in:
mk: Покажи ги _сите работни простори

en: Show _only the current workspace
mk: Покажи го само тековниот работен простор

en: Show _temperature
mk: Прикажи _температура

en: Show _weather
mk: Прикажи информации за _времето

en: Show date in clock
mk: Покажи датум во часовникот

en: Show date in tooltip
mk: Покажи датум

en: Show hide _buttons
mk: Покажи ги _копчињата за криење

en: Show list of known _applications
mk: Прикажи листа на познати апликации

en: Show seco_nds
mk: Покажи секу_нди

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Show temperature in clock
mk: Покажи температура во часовникот

en: Show the _date
mk: Покажи го _датумот

en: Show time with seconds
mk: Покажи секунди

en: Show weather in clock
mk: Покажи временска прогноза во часовникот

en: Show week numbers in calendar
mk: Покажи ги бројките на неделата во календарот

en: Show windows from a_ll workspaces
mk: Покажи прозорци од сите работни простори

en: Show windows from all workspaces
mk: Покажи прозорци од сите работни простори

en: Show workspace _names in switcher
mk: Покажи ги имињата на работните простори во скокачот

en: Shut Down...
mk: Исклучи...

en: Shut down the computer
mk: Исклучи го компјутерот

[ctx: Size]
en: Large
mk: Големи

[ctx: Size]
en: Small
mk: Мали

en: Solid c_olor
mk: Полна _боја

en: Some of these properties are locked down
mk: Некои од овие својства се заклучени

en: South
mk: Југ

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
mk: Ја одредува бојата на позадината од #RGB палетата.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
mk: Ја одредува датотеката која ќе биде користена како слика за позадина. Ако сликата содржи алфа канал ќе биде склопена на сликата на работната површина.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
mk: Го одредува бројот на милисекунди за кои ќе се одложува после влегувањето на покажувачот во панелот пред панелот да е автоматски пре-прокажан. Овие параметри ќе одговараат само ако автоматското_криење е вистинито.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
mk: Го одредува бројот на милисекунди за кои ќе се одложува после излегувањето на покажувачот во панелот пред панелот да е автоматски скриен. Овие параметри ќе одговараат само ако автоматското_криење е вистинито.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
mk: Го одредува бројот на видливи пиксели панелот е автоматски скриен во ќошот. Овие параметри ќе одговараат само ако автоматското_криење е вистинито.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
mk: Ја одредува густината на бојата на позадинската боја. Ако бојата не целосно матна (вредност помала од 65535), бојата ќе биде склопена на сликата на работната површина

en: Specify an applet IID to load
mk: Одредете име на профилот што треба да се вчита

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
mk: Ја одредува почетната орентација на аплетот (врв, дно, лево или десно)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
mk: Ја одредува почетната големина на аплетот (хх-мало, средно, големи итн.)

en: Speed unit
mk: Единица мерка за брзина

en: St_retch
mk: Ра_звлечи

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: Stretch image to panel
mk: Рашири ја сликата низ панелот

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
mk: Изгревање: %s / заоѓање: %s

en: System
mk: Систем

en: Temperature unit
mk: Единица мерка за температура

en: Test applet utility
mk: Алатка за тестирање на аплети

en: The Clock displays the current time and date
mk: Часовникот ги покажува моменталниот датум и време

en: The MATE Panel
mk: Панел за MATE

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
mk: Листата на прозорци покажува листа на сите прозорци прикажани преку копчиња и ви овозможува да ги разгледувате истите.

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
mk: Листата на прозорци покажува листа на сите прозорци во мени и ви овозможува да ги разгледувате истите.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
mk: Скокачот помеѓу просторите за работа ви прикажува минијатурна верзија на Вашите простори за работа за да можете полесно да се движите низ нив.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
mk: Типот на дејство што го извршува ова копче. Можни вредности се "lock", "logout", "run", "search" и "screenshot". Овие подесувања ќе одговараат само ако типот на објектот е "action-applet".

en: The command of the launcher is not set.
mk: Командата на пуштачот не е поставена.

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
mk: Конфигурираната команда не работи и е заменета со: %s

en: The fish's animation pixmap
mk: Сликата за анимација на рибата

en: The fish's name
mk: Името на рибата

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
mk: Висината (ширината за вертикален панел) на панелот. Панелот ќе одреди за време на работа минималната големина базирана на предната големина и други индикатори. Максималната големина е заклучена на една четвртина од висината на екранот (или ширина).

en: The icon of the command to be run.
mk: Иконата која укажува на командата за извршување.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
mk: Идентификаторот на панелот прикачен на овој цртач. Овие подесувања ќе одговараат само ако типот на објектот е "drawer-object".

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
mk: Идентификаторот на врвот од панелот кој содржи објект.

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
mk: Локацијата на датотеката на вклучувачот на работната површина. Овие подесувања ќе одговараат само ако типот на објектот е ж"вклучувачки објект"

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
mk: Локацијата на сликата е користена како икона на копчето. Овие подесувања ќе одговараат само ако типот на објектот е "цртачки-објект" или "мени-објект" и доколку користената_вобичаена _икона е вистинита.

en: The location of the launcher is not set.
mk: Локацијата на пуштачот не е поставена.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
mk: Локацијата на панелот на x-оската, почнувајќи од дното на екранот. Ако е поставено на -1, вредноста се игнорира и се користи вредноста на клучот за x. Ако вредноста е поголема од 0, тогаш вредноста на клучот x се игнорира. Овој клуч е релевантен во непроширен режим. Во проширен режим овој клуч се игнорира и панелог е поставен на рабовите на екранот одредено според ориентацијата на клучот.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
mk: Локацијата на панелите покрај х-оската. Оваа вредност има значење само во во не проширениот режим. Во проширениот режим вредноста е игнорирана и панеот е сместен во работ на екранот индицирано по орентацијата.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
mk: Локацијата на панелот на y-оската, почнувајќи од дното на екранот. Ако е поставено на -1, вредноста се игнорира и се користи вредноста на клучот за y. Ако вредноста е поголема од 0, тогаш вредноста на клучот y се игнорира. Овој клуч е релевантен во непроширен режим. Во проширен режим овој клуч се игнорира и панелог е поставен на рабовите на екранот одредено според ориентацијата на клучот.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
mk: Локацијата на панелите покрај -оската. Оваа вредност има значење само во во не проширениот режим. Во проширениот режим вредноста е игнорирана и панеот е сместен во работ на екранот индицирано по орентацијата.

en: The name of the directory is not set.
mk: Името на директориумот не е поставено.

en: The name of the launcher is not set.
mk: Името на пуштачот не е поставено.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
mk: Положба на панелот. Има четери можни вредности; "врв", "дно", "лево", "десно". Во проширениот режим вредноста специфира кој екрански раб на панелот е вклучен. Во не-проширениот режим разликите меѓу "врв" и "дно" е помалу важна - и двете  индицираат дека ова е хоризонтален панел  - но сеуште даваат корисна помош за однесувањето на панелите. На пример, на "врв" мени ќе излезе.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
mk: Панелот наиде на проблем додека се вчитуваше "%s".

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
mk: Патека од каде елементите на менито се создаваат. Оваа поставка се зема во предвид само ако use_menu_path е точно и object_type е мени-објект

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
mk: Позиција на панел објектот. Позицијата е одредена од бројот на пиксели од лево (или од горе ако е вертикален) од работ на панелот.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
mk: Бризината со кој анимациите би требало да се изведуваат. Има три можни вредности; "споро"; "средно" и "брзо". Овие параметри ќе одговараат само ако enable_animation е вистинито.

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
mk: Текст за приказ како совет во оваа фиока или мени. Ова подесување се зема во предвид само ако типот на објектот е "објект-фиока" "или објект-мени".

en: The unit to use when showing temperatures.
mk: Единицата што се користи за прикажување на температурата.

en: The unit to use when showing wind speed.
mk: Единицата што се користи за прикажување на брзината на ветерот.

en: The water needs changing
mk: Водата треба да се смени

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
mk: Ова копче Ви овозможува да ги сокриете сите прозорци и да се вратите на работната површина

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
mk: Ова е читливо име од кое може да се препознае панел. Неговата главна намена е да служи како прозорец наслов на панел кој е корисен кога се преминува од еден во друг.

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
mk: Ова копче одредува колку редови (за хоризонтално) и колку колони (за вертикално) ќе прикаже скокачот помеѓу работни простори.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
mk: Команда која ќе се _подигне кога ќе кликнете на рибата.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
mk: Ова копче го одредува името на датотеката на pixmap-от кој ќе биде користен за анимацијата прикажана во делот со рибата.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
mk: Ова копче го одредува форматот користен од страна на аплетот за часовник, кога копчето за формат е поставено на "сопствен". За да добиете одреден формат можете да користите одредувачи на конверзија кои се разбриливи од страна на strftime(). Проверете го упатството за strftime() за повеќе информации.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
mk: Копчето го одредува форматот на времето користен од страна на аплетот часовник. Можни вредности се "12-часа", "24-часа", "интернет", "јуникс" и "сопствено".

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
mk: Ова копче го одредува бројот на рамките во анимацијата на рибата.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
mk: Ова копче го одредува бројот на секунди меѓу кои ќе биде прикажана секоја рамка.

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
mk: Оваа програма е одоговорна за подигнување на други апликации и нуди корисни услужни алатки.

en: Time _Settings
mk: _Поставувања за времето

en: Tooltip displayed for drawer or menu
mk: Совети прикажани за фиоката или менито

en: Toplevel panel containing object
mk: Панел што го содржи објектот

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
mk: Листата на адреси падна пред дијалогот за извршување поради погрешен формат (%d) или поради должината (%d)

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
mk: Не успеав да се извршам %s
    
    Детали: %s

en: Unable to locate the command to execute
mk: Не можам да ја најдам командата која што треба да се изврши

en: Unable to mount %s
mk: Не можам да го монтирам %s

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
mk: Не можам да ја отворам датотеката %s од работната околина за пуштачот напанелот %s%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
mk: Не успеав да прочитам од '%s'
    
    Детали: %s

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
mk: Не успеав да го прочитам приказот од командата
    
    Детали: %s

en: Unable to scan %s for media changes
mk: Не можам да го скенирам %s за промени на медиумите

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mk: Непозната верзија на desktop датотеката %s

en: Unrecognized launch option: %d
mk: Непозната опција за лансирање: %d

en: Use custom icon for object's button
mk: Користи сопствена икона за ова копче

en: Use custom path for menu contents
mk: Користи сопствена патека за содржината на менијата

en: Visible pixels when hidden
mk: Број на видливи пиксели со сокриен панел

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
mk: Предупредување: Командата изгледа дека е нешто корисно.
    Бидејќи ова е бескорисен аплет, најверојатно не би сакале да го правите ова.
    Ве советуваме против користење на %s за било што што би го направило
    овој аплет „практичен“ или корисен.

en: Weather
mk: Време

en: West
mk: Запад

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
mk: Кога се отстранува фиока, фиоката и нејзините
    аплети и поставувања се губат.

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
mk: Кога се отстранува панел, панелот и неговите 
    аплети и поставките се губат.

en: When to group windows
mk: Кога да групира прозорци

en: Will run command: '%s'
mk: Ќе ја стартува командата: '%s'

en: Window List
mk: Листа на прозорци

en: Window List Preferences
mk: Референци за листата на прозорци

en: Window Selector
mk: Одбирач на прозорци

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
mk: Со повеќе екранско подесување можно е да има панели на секој екран. Ова копче ги индетификува тековнио екран на кој панелот е прикажан.

en: Workspace Names
mk: Имиња на работни простори

en: Workspace Switcher
mk: Менувач на работно место

en: Workspace Switcher Preferences
mk: Параметри на скокачот на простори за работа

en: Workspace na_mes:
mk: Имиња на работни простори

en: X co-ordinate of panel
mk: Х-кординатата на панелот

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
mk: X координата на панелот, почнувајќи од десната страна на екранот

en: X screen where the panel is displayed
mk: X екран каде што е прикажан панелот

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
mk: Xinerama мониторот каде што е прикажан панелот

en: Y co-ordinate of panel
mk: Y-кординатата на панелот.

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
mk: Y координата на панелот, почнувајќи од дното на екранот

en: You must always have at least one panel.
mk: Секогаш мора да имате најмалку еден панел.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
mk: Вашиот менаџер на прозорци не поддржува пиказ на копчиња од работната површина или пак не користите менаџер на прозорци

en: [FILE...]
mk: [ДАТОТЕКА...]

en: _12 hour format
mk: _Формат 12 часа

en: _24 hour format
mk: _Формат 24 часа

en: _About
mk: _За

en: _Activate Screensaver
mk: _Активирај затишје

en: _Add
mk: _Додај

en: _Add to Drawer...
mk: _Додај во фиока...

en: _Always group windows
mk: _Секогаш групирај прозорци

en: _Applet:
mk: _Аплет:

en: _Autohide
mk: _Автоматско криење

en: _Back
mk: _Назад

en: _Browse...
mk: _Разгледај...

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Delete
mk: _Избриши

en: _Delete This Panel
mk: И_збриши го овој панел

en: _Don't Reload
mk: _Не освежувај

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Edit Menus
mk: _Уреди менија

en: _Entire menu
mk: _Цело мени

en: _File:
mk: _Датотека:

en: _Force quit
mk: _Наметни излез

en: _Help
mk: _Помош

en: _Icon:
mk: _Икона:

en: _Launch
mk: _Пушти

en: _Location:
mk: _Локација:

en: _Lock Screen
mk: _Заклучи екран

en: _Move
mk: _Помести

en: _Name of fish:
mk: _Име за MATE рибата:

en: _Name:
mk: _Име:

en: _Never group windows
mk: _Никогаш не групирај прозорци

en: _New Panel
mk: _Нов панел

en: _None (use system theme)
mk: _Ништо (користи системска тема)

en: _Open
mk: _Отвори

en: _Orientation:
mk: _Ориентација:

en: _Pause per frame:
mk: _Пауза по рамка(и):

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: _Pressure unit:
mk: _Единица мерка за притисок:

en: _Properties
mk: _Својства

en: _Reload
mk: _Освежи

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Remove From Panel
mk: О_тстрани од панелот

en: _Revert
mk: _Врати

en: _Rotate on vertical panels
mk: _Ротирај на вертикални панели

en: _Run
mk: _Изврши

en: _Scale
mk: _Скалирај

en: _Size:
mk: _Големина:

en: _Speak again
mk: _Зборувај пак

en: _Temperature unit:
mk: _Единица мерка за температура:

en: _Tile
mk: _Ситно

en: _Time:
mk: _Време:

en: _Total frames in animation:
mk: _Рамки во анимација:

en: _Type:
mk: _Тип:

en: _Visibility unit:
mk: _Единица мерка за видливост:

en: _Wind speed unit:
mk: _Единица мерка за брзина на ветарот:

en: columns
mk: колони

en: file
mk: датотека

en: frames
mk: рамки

en: pixels
mk: пиксели

en: rows
mk: редици

en: seconds
mk: секунди
