mate-utils 1.25.1 - en to mk translation catalogue (548 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
mk: 
    ... Премногу грешки за прикажување ...

en:  (another copy)
mk:  (друга копија)

en:  (copy)
mk:  (копија)

en:  (invalid Unicode)
mk:  (невалиден јуникод)

en:  - Browse and monitor logs
mk:  - Прелистувај и надгледувај логови

en:  - Look up words in dictionaries
mk:  - Пребарувај збор во речник

en: "%s" in %s
mk: "%s" во %s

en: "%s" is not a valid folder
mk: "%s" не е валидна папка

en: %d lines (%s) - %s
mk: %d линии (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
mk: %s (%d-ра копија)%s

en: %s (%drd copy)%s
mk: %s (%d-та копија)%s

en: %s (%dst copy)%s
mk: %s (%d-ва копија)%s

en: %s (%dth copy)%s
mk: %s (%d-та копија)%s

en: %s (another copy)%s
mk: %s (друга копија)%s

en: %s (copy)%s
mk: %s (копија)%s

en: %s - Dictionary
mk: %s - Речник

en: (stopped)
mk: (стопирано)

en: - the MATE Search Tool
mk: - алатка за пребарување во MATE

en: A locate database has probably not been created.
mk: Најверојатно е креирана база на податоци за locate.

en: A_vailable options:
mk: Опции на располагање

en: Add Dictionary Source
mk: Додај извор на сервер

en: Add a new dictionary source
mk: Додај нов извор на речник

en: Add search option
mk: Додај опции за пребарување

en: All Files
mk: Сите датотеки

en: All_ocated Space
mk: Дод_елен простор

en: An error occurred
mk: Се случи грешка

en: Another search is in progress
mk: Во тек е друго барање

en: Application does not accept documents on command line
mk: Апликацијата не прифаќа документи на командната линија

en: Apply _effect:
mk: Примени _ефект:

en: Automatically start a search
mk: Автоматски започни пребарување

en: Available
mk: Достапно

en: Available St_rategies
mk: Достапни ст_ратегии

en: Available _Databases
mk: Достапни _бази со податоци

en: Available dictionaries
mk: Достапни речници

en: Available options
mk: Достапни опции

en: Available strategies
mk: Достапни стратегии

en: Bad command '%s'
mk: Неточна команда '%s'

en: Bad parameters for command '%s'
mk: Неточни параметри за командата '%s'

en: Bigger text size
mk: Поголем текст

en: Border
mk: Рамка

en: Border Effect
mk: Ефект на границата

en: Browse
mk: Разгледај

en: C_opy to Clipboard
mk: К_опирај во таблата со исечоци

en: Calculating percentage bars...
mk: Ги пресметувам лентите за проценти...

en: Can't access source file
mk: Не можам пристапам до изворната датотека

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
mk: Не можам да пренесеам URl документи во desktop записи чиј што Тип=Врска

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
mk: Не можам да се поврзам со серверот. Морате да внесите име на серверот.

en: Cannot create pixbuf image!
mk: Не можам да создадам pixbuf слика!

en: Cannot scan location "%s"
mk: Не можам да ја скенирам локацијата „%s“

en: Changes to your home folder will not be monitored.
mk: Промените на домашната папка нема да бидат надгледувани.

en: Character set conversion failed for "%s"
mk: Конвертирањето на карактерите е неуспешно за "%s"

en: Chart model
mk: Модел на графикон

en: Chart root node
mk: Главен јазол на графиконот

en: Check folder sizes and available disk space
mk: Провери ја големината на папките и достапниот простор на дискот

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
mk: Пребарувај зборови во онлајн речник

en: Cl_ear
mk: Ис_чисти

en: Clear definition
mk: Исчисти ја дефиницијата

en: Clear the definitions found
mk: Исчисти ги пронајдените дефиниции

en: Clear the list of available databases
mk: Исчисти ја листата со достапни бази на податоци

en: Clear the list of available strategies
mk: Исчисти ја листата со достапни стратегии

en: Clear the list of similar words
mk: Исчисти ја листата со слични зборови

en: Clear the text of the definition
mk: Исчисти го текстот на дефиницијата

en: Click to add the selected available search option.
mk: Кликнете за да додадете опција за пребарување.

en: Click to close "Search for Files".
mk: Кликнете за да го затворите „Барај датотеки“.

en: Click to display the help manual.
mk: Кликнете за приказ на помошта.

en: Click to expand or collapse the list of available options.
mk: Кликнете за да ја отворите или затворите листата на достапни опции.

en: Click to perform a search.
mk: Кликнете за да пребарувате.

en: Click to remove the "%s" search option.
mk: Кликнете за да ја отстраните "%s" опцијата за пребарување.

en: Click to stop a search.
mk: Кликнете за да го сопрете пребарувањето.

en: Click to view the dictionary window
mk: Кликни за прикажување на прозорецот за речник

en: Client Name
mk: Име на клиент

en: Close this log
mk: Затвори го логот

en: Connect to Server
mk: Поврзи се со сервер

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
mk: Поврзувањето со серверот за речници  %s:%d не успеа

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
mk: Поврзувањето со серверот за речници „%s:%d“ не успеа

en: Contains the _text
mk: Содржи _текст

en: Contents
mk: Содржина

en: Context
mk: Содржини

en: Copy the selection
mk: Копирај го избраното

en: Could not analyze disk usage.
mk: Не можам да ја анализирам употребата на дискот.

en: Could not delete "%s".
mk: Не можам да избришам "%s".

en: Could not detect any mount point.
mk: Не детектирав точки за монтирање.

en: Could not initialize monitoring
mk: Не можам да го иницијализирам надгледувањето

en: Could not move "%s" to the Trash
mk: Не можам да го преместам „%s“ во ѓубрето

en: Could not move "%s" to trash.
mk: Не можам да ја преместам "%s" во ѓубре.

en: Could not move file to the Trash
mk: Не можам да ја преместам датотеката во ѓубрето

en: Could not open document "%s".
mk: Не можам а го отворам документот "%s"

en: Could not open folder "%s"
mk: Не можам да ја отворам папката "%s"

en: Could not open folder "%s".
mk: Не можам да ја отворам папката "%s".

en: Could not open help document.
mk: Не можам да го отворам документот за помош.

en: Could not save "%s" document to "%s".
mk: Не можам да го зачувам документот "%s" во "%s".

en: Could not save document.
mk: Не можам да го зачувам документот.

en: Custom Location
mk: Посебна локација

en: Database
mk: База на податоци

en: Database `%s' selected
mk: Базата `%s' е избрана

en: Database to use
mk: Име на базата за употреба

en: Date Modified
mk: Дата на промена

en: Date modified more than
mk: Дата на промена повеќе од

en: Default
mk: Стандардно

en: Default Dictionary Server
mk: Стандарден сервер за речник

en: Default Window Height
mk: Стандардна висина на прозорец

en: Default Window Maximized
mk: Стандардно максимизиран прозорец

en: Default Window Width
mk: С_тандарднa ширина на прозорецот

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
mk: Дефиниција за '%s'
      Од '%s':
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
mk: Бришењето на "%s" е неуспешно: %s.

en: Description
mk: Опис

en: Details: %s
mk: Детали: %s

en: Device
mk: Уред

en: Dictionaries
mk: Речници

en: Dictionary
mk: Речник

en: Dictionary Look up
mk: Пребарување во речник

en: Dictionary Preferences
mk: Параметри на речник

en: Dictionary Sources
mk: Извори на речници

en: Dictionary entry
mk: Запис на збор во речник

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
mk: Изворот на речникот '%s' има невалиден транспорт - '%s'

en: Dictionary source `%s' selected
mk: Избран е изворот на речникот `%s'

en: Dictionary source does not have name
mk: Изворот на речникот нема име

en: Dictionary source to use
mk: Извор на речник за употреба

en: Dictionary sources
mk: Извори на речници

en: Dictionary sources found
mk: Пронајдени извори на речници

en: Disable Quick Search
mk: Исклучи брзо пребарување

en: Disable Quick Search Second Scan
mk: Исклучи брзо пребарување и скенирање

en: Disable _Quick Search
mk: Исклучи _брзо пребарување

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Disk Usage Analyzer
mk: Употребата на дискот

en: Disk Usage Analyzer Preferences
mk: Параметри на анализаторот на употреба на дискот

en: Do you want to delete "%s" permanently?
mk: Дали сакате перманетно да ја избришете "%s"?

en: Double-click on the database to use
mk: Двоен клик на базата со податоци за нејзино употребување

en: Double-click on the matching strategy to use
mk: Двоен клик на стратегијата за нејзино употребување

en: Double-click on the source to use
mk: Двоен клик на изворот за да го користите

en: Double-click on the word to look up
mk: Двоен клик на зборот за негово барање во речник

en: Drop shadow
mk: Фрлај сенка

en: Edit Dictionary Source
mk: Уреди извор на сервер

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
mk: Ефект кој што треба да биде додаден на рамката на прозорецот (сенка, рамка или ништо)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
mk: Ефекти за додавање на надворешната рамка. Можни вредности се "сенка", "ништо" и "рамка".

en: Effects
mk: Ефекти

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
mk: Внесете име на датотека или нецелосно име со или без знаци.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
mk: Внесете текстуална вредност за пребарувачката опција "%s".

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
mk: Внесете вредност во %s за опцијата за пребарување "%s".

en: Entry changed called for a non entry option!
mk: Промена на поле повикана за елемент кое не е поле!

en: Error loading the help page
mk: Грешка во вчитувањето на страницата за помош

en: Error parsing the search command.
mk: Грешка при парсирање на командата за пребарување

en: Error running the search command.
mk: Грешка при извршувањето на командата за пребарување

en: Error while looking up definition
mk: Грешка при барањето на дефиницијата: %s

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
mk: Грешка при барањето на дефиниција за "%s":
    %s

en: Error while matching
mk: Грешка при совпаѓањето

en: Error while reading reply from server:
    %s
mk: Грешка при читањето на одговорот од серверот:
    %s

en: Error while retrieving the definition
mk: Грешка при добивањето на дефиниција

en: Error while saving screenshot
mk: Грешка при зачувувањето на сликата од екранот

en: Error while writing to '%s'
mk: Грешка при запишувањето во '%s'

en: Error: %s
mk: Грешка:·%s

en: FLAGS
mk: ЗНАМИЊА

en: FTP (with login)
mk: FTP (со најавување)

en: F_ind:
mk: Н_ајди:

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
mk: Не успеав да поставам групна идентификација за процесот %d: %s.

en: File already exists
mk: Датотекате веќе постои

en: File is empty
mk: Датотеката е празна

en: File is not a valid .desktop file
mk: Датотеката не е валидна .desktop датотека

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Filesystem Type
mk: Тип на датотечен систем

en: Find Ne_xt
mk: Најди сл_едно

en: Find Pre_vious
mk: Најди пре_тходно

en: Find a word or phrase in the document
mk: Барај збор или фраза во документот

en: Find next occurrence of the search string
mk: Најди го следното појавување на низата од букви за барање

en: Find previous occurrence of the search string
mk: Најди го претходното појавување на низата од букви за барање

en: Folder
mk: Папка

en: Follow symbolic links
mk: Следи ги симболичките врски

en: GDict Options
mk: GDict опции

en: Go to the first definition
mk: Оди до првата дефиниција

en: Go to the last definition
mk: Оди до последната дефиниција

en: Go to the next definition
mk: Оди до следната дефиниција

en: Go to the previous definition
mk: Оди до претходната дефиниција

en: Grab _after a delay of
mk: Сними _после задоцнување од

en: Grab a window instead of the entire screen
mk: Сликај прозорец наместо целиот екран

en: Grab the current _window
mk: Сними го тековниот _прозорец

en: Grab the whole _desktop
mk: Сними ја целата _работна површина

en: H_ostname:
mk: И_ме на хост:

en: Height of the main window in pixels
mk: Висина во пиксели на главниот прозорец

en: Hostname
mk: Име на хост

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
mk: Ако замените постоечка датотека, нејзината содржина ќе биде преклопена.

en: Include Border
mk: Вклучи граница

en: Include Pointer
mk: Вклучи ја стрелката од глувчето

en: Include _pointer
mk: Сликај ја _стрелката

en: Include the pointer in the screenshot
mk: Сликај ја стрелката од глувчето

en: Include the window _border
mk: Вклучи ја _рамката на прозорецот во сликата

en: Include the window border with the screenshot
mk: Вклучи ја границата на прозорецот во сликата

en: Include the window manager border along with the screenshot
mk: Вклучи ја границата на менаџерот за прозорци заедно со сликата од екранот.

en: Interactively set options
mk: Интерактивно постави ги опциите

en: Invalid database '%s'
mk: Невалидна база на податоци '%s'

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
mk: Не валидна опција  додадена на сортирај по командата.

en: Invalid strategy '%s'
mk: Невалидна стратегија '%s'

en: Invalid transport type '%d'
mk: Невалиден тип за транспорт '%d'

en: List View
mk: Поглед како листа

en: Loading...
mk: Се вчитува...

en: Local Only
mk: Само локално

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
mk: Лоцирај ги документите и папките на овој компјутер по име или содржина

en: Log Viewer
mk: Лог прегледувач

en: Log file to open up on startup
mk: Лог датотека да се отвори при подигнување

en: Log files to open up on startup
mk: Лог датотеки кои ќе се отворат при подигнување

en: Longdo Thai-English Dictionaries
mk: Longdo Тајландско-Англиски Речници

en: Look _up:
mk: Преба_рај:

en: Look in folder
mk: _Види во папка

en: Look up words in a dictionary
mk: Пребарувај зборови во речник

en: Look up words in dictionaries
mk: Пребарувам зборови во речниците

en: Lookup failed for host '%s': %s
mk: Барањето не успеа за хостот '%s': %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
mk: Барањето не успеа за хостот '%s': хостот не е пронајден

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
mk: Барањето не успеа за името на хостот '%s': не се пронајдени соодветни ресурси

en: Maximum depth
mk: Максимална длабочина

en: Mo_ve to Trash
mk: Премести в_о ѓубре

en: Mount Point
mk: Точка за монтирање

en: Move to parent folder
mk: Премести во матичната папка

en: Moving "%s" failed: %s.
mk: Преместувањето на "%s" е неуспешно: %s.

en: Na_me does not contain
mk: Им_ето не содржи

en: Name
mk: Име

en: Name contains
mk: Името содржи

en: Name matches regular e_xpression
mk: Името се совпаѓа со регуларниот израз

en: New look up
mk: Ново барање

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
mk: Не е пронајдена '%s' група во дефинирањето на изворот на речникот

en: No Files Found
mk: Не се пронајдени датотеки

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
mk: Не сум поврзан со серверот на речници на '%s:%d'

en: No context available for source '%s'
mk: Нема достапна содржина од изворот '%s'

en: No databases found on dictionary server at '%s'
mk: Нема бази на податоци на серверот за речници на '%s'

en: No definitions found
mk: Не се пронајдени дефиниции

en: No definitions found for '%s'
mk: Не се пронајдени дефиниции за '%s'

en: No dictionary source available with name '%s'
mk: Нема извор на речник со име '%s'

en: No files found
mk: Не се пронајдени датотеки

en: No hostname defined for the dictionary server
mk: Клиент за серверот за речници

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
mk: Не се пронајдени стратегии серверот за речници '%s'

en: None
mk: Ништо

en: Normal text size
mk: Нормален текст

en: Not a launchable item
mk: Предметот не може да се лансира

en: Not found
mk: Нема пронајдени совпаѓања

en: Open Log
mk: Отвори лог

en: Open Wit_h
mk: Отвори _со

en: Open a log from file
mk: Отвори лог од датотека

en: Open the help contents for the log viewer
mk: Отвори ја содржината со помоша за прегледувачот на логови

en: Optional information:
mk: Незадолжителни информации

en: Owned by _group
mk: Во сопственост на _групата

en: Owned by _user
mk: Во сопственост на _корисникот

en: Owner is unrecognized
mk: Сопственикот не е препознат

en: P_review...
mk: П_реглед...

en: Paths
mk: Патеки

en: Please enter a name and try again.
mk: Внесете име и пробајте повторно.

en: Please wait until the current search ends.
mk: Почекајте додека не заврши тековното барање.

en: Port
mk: Порта

en: Preferences
mk: Параметри

en: Preview this document
mk: Прегледај го овој документ

en: Print
mk: Отпечати

en: Print definition
mk: Отпечати ја дефиницијата за зборот

en: Print result to the console
mk: Испиши го резултатот во конзолата

en: Print the definitions found
mk: Отпечати ги пронајдените дефиниции

en: Print the text of the definition
mk: Отпечати ја тековната дефиниција

en: Print this document
mk: Отпечати го овој документ

en: Public FTP
mk: Јавно FTP

en: Quick Search Excluded Paths
mk: Брз пребарување во исклучените патеки

en: Quit the log viewer
mk: Излези од прегледувачот на логови

en: Ready
mk: Подготвен

en: Refresh
mk: Освежи

en: Reload the list of available databases
mk: Превчитај ја листата на достапни бази на податоци

en: Reload the list of available sources
mk: Освежи ја листата на достапни стратегии

en: Reload the list of available strategies
mk: Превчитај ја листата на достапни стратегии

en: Remove "%s"
mk: Отстрани "%s"

en: Remove "%s"?
mk: Отстрани "%s"?

en: Remove the currently selected dictionary source
mk: Отстрани го избраниот извор на речник

en: Rescan your home folder?
mk: Да ја скенирам одново Вашата домашна папка?

en: S_can Remote Folder...
mk: С_кенирај оддалечена папка...

en: S_earch results:
mk: Резултати од п_ребарувањето:

en: S_ize at least
mk: Г_олемина најмалку

en: S_tatusbar
mk: С_татусна лента

en: Save Screenshot
mk: Зачувај слика од екранот

en: Save Search Results As...
mk: Зачувај ги пребаруваните резултати како...

en: Save Snapshot
mk: Зачувај снимка

en: Save a Copy
mk: Зачувај копија

en: Save definition
mk: Зачувај ја дефиницијата за зборот

en: Save images of your desktop or individual windows
mk: Зачувај слики од работната површина или од одредени прозорци

en: Save in _folder:
mk: Зачувај во _папка:

en: Save the definitions found
mk: Зачувај ги пронајдените дефиниции

en: Save the text of the definition to a file
mk: Зачувај го текстот од дефиницијата во датотека

en: Saving file...
mk: Ја зачувувам датотеката...

en: Scan
mk: Скенирај

en: Scan F_older...
mk: Скенирај п_апка...

en: Scan Filesystem
mk: Скенирај го датотечниот систем

en: Scan Folder
mk: Скенирај папка

en: Scan Home
mk: Скенирај ја домашната папка

en: Scan Remote Folder
mk: Скенирај _оддалечена папка

en: Scan _Filesystem
mk: Скенирај го _датотечниот систем

en: Scan _Home Folder
mk: Скенирај ја _домашната папка

en: Scan a folder
mk: Скенирај папка

en: Scan a remote folder
mk: Скенирај оддалечена папка...

en: Scan filesystem
mk: Скенирај го датотечниот систем

en: Scan home folder
mk: Скенирај ја домашната папка

en: Scanning...
mk: Пребарувам...

en: Screenshot delay
mk: Задоцнето сликање

en: Screenshot directory
mk: Директориум за слики од екранот

en: Screenshot.png
mk: СликаОдЕкранот.png

en: Search Result Columns Order
mk: Резултати од пребарувањето:

en: Search for Files
mk: Барам датотеки

en: Search paths used by this object
mk: Патеки за барање употребени од овој предмет

en: Searching for '%s'...
mk: Барам '%s'...

en: Searching...
mk: Пребарувам...

en: Secure WebDAV (HTTPS)
mk: Безбедносно WebDAV (HTTPS)

en: See mate-dictionary --help for usage
mk: Видете mate-dictionary --help за упатство за употреба

en: Select Folder
mk: Одберете папка

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Select _devices to include in filesystem scan:
mk: Изберете _уреди кои ќе бидат вклучени во скенирањето на датотечниот систем:

en: Select a folder
mk: Одберете папка

en: Select a search option from the drop-down list.
mk: Изберете опција за пребарување од менито.

en: Select and set the "%s" search option
mk: Изберете и поставете "%s" опција за пребарување

en: Select more _options
mk: Одберете повеќе _опции

en: Select more options
mk: Одберете повеќе опции

en: Select the "%s" search option
mk: Изберете "%s" опција за пребарување

en: Select the entire log
mk: Избери го целиот лог

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
mk: Внесете го името на папката од каде што сакате да го започнете пребарувањето.

en: Service _type:
mk: Тип на _сервис:

en: Set sort order to descending, the default is ascending
mk: Постави го редоследот на сортирање  на опаѓање, стандардно е растење

en: Set the font used for printing the definitions
mk: Постави го фонтот кој е употребен за испишување на дефинициите

en: Set the model of the chart
mk: Постави го моделот на графиконот

en: Set the root node from the model
mk: Постави го главниот јазол од моделот

en: Set the text of "Look in folder" search option
mk: Поставете го текстот за опцијата „Барај во папката“

en: Set the text of "Name contains" search option
mk: Поставете го текстот за опцијата „Името содржи“

en: Show Additional Options
mk: Пoкажи додатни опции

en: Show GDict Options
mk: Пoкажи опции на GDict

en: Show Side Pane
mk: Покажи странична лента

en: Show Status Bar
mk: Прикажи статусна лента

en: Show hidden and backup files
mk: Покажи ги скриените и резервните датотеки

en: Show more _details
mk: Покажи повеќе _детали

en: Show or hide the definition window
mk: Прикажи го или скриј го прозорецот за дефиниции

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Show the about dialog for the log viewer
mk: Покажи го дијалогот „За“, за прегледувачот на логови

en: Show the application's version
mk: Прикажи ја верзијата на апликацијата

en: Si_ze at most
mk: Г_олемина најмногу

en: Side _Pane
mk: Странична _површина

en: Similar _Words
mk: Слични _зборови

en: Similar words
mk: Слични зборови

en: Size
mk: Големина

en: Size of the font used to display the log
mk: Големина на фонтот за приказ на логот

en: Smaller text size
mk: Помал текст

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
mk: Нареди ги датотеките според следново: име, папка, големина, тип, или дата

en: Source
mk: Извор

en: Source Name
mk: Име на хост

en: Sources
mk: Извори

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
mk: Одредува листа на лог датотеки кои треба да се отворат при подигнување. Стандардната листа е креирана со вчитување на /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
mk: Ја одредува висината во пиксели на главниот прозорец на прегледувачот на логови.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
mk: Ја одредува лог датотека која треба да се отвори при подигнување. Стандардна датотека или /var/adm/порака или /var/log/пораки, зависно од вашиот оперативен систем.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
mk: Ја одредува големината на фонтот со фиксна ширина употребен за приказ на логот во главниот преглед на дрвото. Стандардната големина е земена од големината на фонтот во терминалот.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
mk: Ја одредува големината во пиксели на прозорецот на прегледувачот на логови.

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: St_atusbar
mk: Стат_усна лента

en: Starting %s
mk: Подигнувам %s

en: Status
mk: Статус

en: Stop scanning
mk: Прекини со скенирање

en: Strategies
mk: Стратегии

en: Strategy
mk: Стратегија

en: Strategy `%s' selected
mk: Избрана е стратегијата`%s'

en: System Log Viewer
mk: Системски лог прегледувач

en: Take Screenshot
mk: Зачувај слика од екранот

en: Take _Screenshot
mk: Зачувај _слика од екранот

en: Take a picture of the screen
mk: Сликај го екранот

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
mk: Сликај по одредено време [во секунди]

en: Thai
mk: Тајландски

en: The GdictContext bound to this source
mk: GdictContext поврзан за овој извор

en: The GdictContext object used to get the word definition
mk: GdictContext предметот употребен за добивање на дефиниција за зборот

en: The caja file manager is not running.
mk: Caja датотечен управувач не е активен.

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
mk: Подпроцесот се исклучи неочекувано.  Не можам да ја запишам сликата од екранот на дискот.

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
mk: Содржината на Вашата домашна папка е променета. Одберете скенирање одново за да ги освежите деталите за употребата на дискот.

en: The database used to query the GdictContext
mk: База на податоци користена за пополнување на GdictContext

en: The default database to use
mk: Стандардната база на податоци за употреба

en: The default search strategy to use
mk: Стандардната стратегија на пребарување

en: The description of this dictionary source
mk: Описот за овој извор на речник

en: The directory the last screenshot was saved in.
mk: Директориумот во кој што е снимано последниот пат.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
mk: Документот "%s" веќе постои.  Дали сакате да го замените?

en: The document does not exist.
mk: Документот не постои

en: The document name you selected is a folder.
mk: Името што го избравте за документот е папка.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
mk: Датотеката „%s“ веќе постои. Дали сакате да ја замените?

en: The filename used by this dictionary source
mk: Името на датотеката користено од овој извор на речник

en: The folder does not exist.
mk: Папката не постои.

en: The font to be used when printing
mk: Фонтот кој ќе биде употребен при печатење

en: The font to be used when printing a definition.
mk: Фонтот кој ќе биде употребен при печатење на дефиниција.

en: The hostname of the dictionary server to connect to
mk: База на податоци за користење од серверот на речници.

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
mk: Максималната длабочина исцртана на графиконот од коренот

en: The name of the client of the context object
mk: Името на клиентот на предметот од контекстот

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
mk: Име на базата на податоци за користење на серверот за речници! Дефинира дали mate речникот треба да ги пребарува сите бази на податоци на даден сервер. Извичникот ("!") значи дека сите бази на податоци  во изворот на речникот ќе бидат пребарани.

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
mk: Името на стандардната стратегија на пребарување кои ќе се употребат на изворот на речникот, ако е достапен. Стандардната стратегија е „исто“, односно ги наоѓа истите зборови.

en: The name of the dictionary source used
mk: База на податоци за користење од серверот на речници

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
mk: Името на изворот на речникот употребен за добивање на дефиниции за зборовите.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
mk: Бројот на секунди пред да се слика екранот.

en: The port of the dictionary server to connect to
mk: Портата за поврзување на серверот на речници.

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
mk: Резултатите од пребарувањето можеби се невалидни.  Се појавија грешки додека траеше пребарувањето.

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
mk: Резултатите од пребарувањето може да се стари или невалидни.  Дали сакате да ја исклучите опцијата за брзо пребарување?

en: The status code as returned by the dictionary server
mk: Статусен код од серверот на речникот.

en: The strategy used to query the GdictContext
mk: Стратегијата користена за пребарување на GdictContext

en: The transport mechanism used by this dictionary source
mk: Механизмот за транспорт користен од овој извор на речник

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
mk: Немате инсталирано погоден прегледувач кој овозможува преглед на документот.

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
mk: Немате инсталирано прегледувач кој способен за прикажување на папката.

en: There was an error displaying help.
mk: Се појави грешка при обидот за прикажување на помош.

en: There was an error displaying help: %s
mk: Се појави грешка при прикажување на помошта: %s

en: There was an error while displaying help
mk: Се појави грешка при обидот за прикажување на помош

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
mk: Овој клуч го дефинира редот на колоните на резултатите од барањето. Овој клуч не треба да биде менуван од корисникот.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
mk: Копчето ја одредува патеките кои што ќе ги исклучи алатката за пребарување. Знаците '*' и '?' се поддржани. Стандардните вредности се /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, и /var/*.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
mk: Ова копче ги одредува патеките кои што ќе бидат исклулени од пребарувањето со скенирање. Пребарувањето со скенирање ја користи командата find за да пребарува датотеки. Целта на ова пребарување е да се најдат датотеки кои што не биле индексирани. Знаците '*' и '?' се поддржани. Стандардната вредност е /.

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
mk: Овој клуч ја дефинира висината на прозорецот и користи за да ја запомни висината на прозорецот на алатката за барање низ сесиите.  Со поставување на -1 прозорецот за барање ќе ја користи стандардната висина.

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
mk: Овој клуч ја дефинира ширината на прозорецот и користи за да ја запомни ширината на прозорецот на алатката за барање низ сесиите.  Со поставување на -1 прозорецот за барање ќе ја користи стандардната ширина.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Го содржи текстот".

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Датум на промена порано од".

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Датум на промена подоцна од".

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Датотеката е празна".

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Следи симболички врски".

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Името не содржи".

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Името се совпаѓа со регуларниот израз".

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Во сопственост на групата".

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Во сопственост на".

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Сопственикот е непознат".

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Покажи скриени датотеки и папки"

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Најмалку"

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
mk: Ова копче одредува дали е избрана опцијата за пребарување "Највеќе".

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
mk: Ова копче одредува дали алатката за пребарување ја исклучува командата find откако ќе изврши брзо пребарување.

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
mk: Ова копче одредува дали алатката за пребарување ја исклучува командата locate кога извршува едноставни пребарувања.

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
mk: Ова копче одредува дали прозорецот на алатката за пребарување стартува максимизиран.

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
mk: Ова ќе го избриши изворот на речникот од листата.

en: Toggle dictionary window
mk: Пушти прозорец за речник

en: Toolbar is Visible
mk: Лентата со алатки е видлива

en: Total Size
mk: Вкупна големина

en: Total filesystem capacity:
mk: Вкупен капацитет на датотечниот систем:

en: Transport
mk: Транспорт

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
mk: Не можам да ја преместам "%s" во ѓубре.

en: Type
mk: Тип

en: Type the word you want to look up
mk: Внесете го зборот кој сакате да го побарате

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
mk: Не можам да направам привремена папка:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
mk: Не можам да се поврзам со серверот за речници на '%s:%d'

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
mk: Не можам да се поврзам со серверот на речникот '%s:%d'. Серверот одговори со код %d (Серверот не работи)

en: Unable to create a context
mk: Не можам да креирам содржина

en: Unable to create a source file
mk: Не можам да креирам изворна датотека

en: Unable to create socket
mk: Не можам да креирам сокет

en: Unable to create the data directory '%s': %s
mk: Не можам да го создадам директориумот за податоци '%s': %s

en: Unable to display the preview: %s
mk: Не успеав да го прикажам прегледот %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
mk: Не можам да најдам одговарачки извор на речник

en: Unable to find dictionary source
mk: Не можам да пронајдам сервер на речници.

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
mk: Не можам да го земам '%s' клучот во датотеката со дефиницијата на изворот на речникот: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
mk: Не можам да го земам '%s' клучот во дефиницијата на изворот на речникот: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
mk: Не можам да го анализирам одговорот од серверот за речници
    : '%s'

en: Unable to remove source '%s'
mk: Не можам да го остранам изворот '%s'

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
mk: Не можам да ја преименувам датотеката %s' во '%s': %s

en: Unable to save source file
mk: Не можам да ја зачувам изворната датотека

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
mk: Не можам да го поставам каналот како неблокирачки: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
mk: Не можам да направам слика од екранот од тековниот прозорец

en: Unknown error saving screenshot to disk
mk: Непозната грешка при зачувување на сликата на дискот

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
mk: Непозната верзија на desktop датотеката %s

en: Unrecognized launch option: %d
mk: Непозната опција за лансирање: %d

en: Untitled document
mk: Неименуван документ

en: Usage
mk: Употреба

en: Version:
mk: Верзија:

en: View as Rings Chart
mk: Прегледај како прстенест графикон

en: View as Treemap Chart
mk: Прегледај како графикон со мапа на дрво

en: View or monitor system log files
mk: Прегледај или набљудувај системски лог датотеки

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
mk: Дали било која промена на домашната папка да биде надгледувана.

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
mk: Дали контекстот употребува само локални речници или не

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
mk: Дали лентата за статус на дното на главниот прозорец да биде видлива.

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
mk: Дали лентата со алатки треба да биде видлива во главниот прозорец.

en: Width of the main window in pixels
mk: Ширина на главниот прозорец во пиксели

en: Windows share
mk: Делење со Windows

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
mk: Употребата на дискот не може да биде анализирана без монитрани точки.

en: Word `%s' selected
mk: Зборот `%s' е избран

en: Words to look up
mk: Зборови за пребарување

en: Words to match
mk: Зборови за совпаѓање

en: You did not select a document name.
mk: Не одбравте име за документот.

en: You may not have write permissions to the document.
mk: Најверојатно немате пермисии за запишување во документот.

en: Zoom _In
mk: Зголем_и

en: Zoom _Out
mk: Намали

en: Zoom in
mk: Зумирај

en: Zoom out
mk: Одзумирај

en: _About
mk: _За

en: _Analyzer
mk: _Анализатор

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Collapse All
mk: _Спушти сѐ

en: _Contents
mk: _Содржина

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Date modified less than
mk: _Дата на промена помалку од

en: _Description:
mk: _Опис:

en: _Domain Name:
mk: Име на _домен:

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Expand All
mk: _Прошири сѐ

en: _File
mk: _Датотека

en: _Find...
mk: Пронајди...

en: _Find:
mk: _Барај:

en: _First Definition
mk: _Прва дефиниција

en: _Folder:
mk: _Папка:

en: _Go
mk: _Оди

en: _Help
mk: _Помош

en: _Image type:
mk: _Тип на слика:

en: _Last Definition
mk: _Последна дефиниција

en: _Location (URI):
mk: _Локација (URI):

en: _Look Up Selected Text
mk: _Барај го избраниот текст

en: _Look in folder:
mk: _Погледни во папка:

en: _Monitor changes to your home folder
mk: _Надгледувајте ги промените на Вашата домашна папка

en: _Mount
mk: _Монтирај

en: _Name contains:
mk: _Името содржи:

en: _Name:
mk: _Име:

en: _New
mk: _Нов

en: _Next
mk: _Следно

en: _Next Definition
mk: _Следна дефиниција

en: _Normal Size
mk: _Нормална големина

en: _Open
mk: _Отвори

en: _Open Folder
mk: _Отвори папка

en: _Open...
mk: _Отвори...

en: _Port:
mk: _Портa:

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: _Previous
mk: _Претходно

en: _Previous Definition
mk: _Претходна дефиниција

en: _Print
mk: _Печати

en: _Print font:
mk: _Печати со фонт:

en: _Print...
mk: _Печати...

en: _Quit
mk: Излез

en: _Replace
mk: _Замени

en: _Rescan
mk: _Скенирај одново

en: _Save
mk: _Зачувај:

en: _Save Results As...
mk: _Запомни резултат како...

en: _Save a Copy...
mk: _Зачувај копија...

en: _Scan
mk: _Скенирај

en: _Select a dictionary source for looking up words:
mk: _Изберете извор на речникот за барање на зборови:

en: _Server:
mk: С_ервер:

en: _Share:
mk: Споделувањ_е:

en: _Show hidden folders
mk: _Покажи ги скриените папки

en: _Sidebar
mk: _Странична лента

en: _Statusbar
mk: _Лента за статус

en: _Toolbar
mk: _Лента со алатки

en: _Transport:
mk: _Транспорт:

en: _User Name:
mk: _Корисничко име:

en: _View
mk: _Поглед

en: available:
mk: достапно:

en: contains hardlinks for:
mk: содржи цврсти врски за:

en: days
mk: денови

en: effect
mk: ефект

en: kilobytes
mk: килобајти

en: last update: %s
mk: последно ажурирање: %s

en: link (broken)
mk: врска (скршена)

en: link to %s
mk: врска до %s

en: nd copy)
mk: -ра копија)

en: rd copy)
mk: -та копија)

en: seconds
mk: секунди

en: source
mk: извор

en: st copy)
mk: -ва копија)

en: th copy)
mk: -та копија)

en: today at %-I:%M %p
mk: денес во %-I:%M %p

en: used:
mk: употребено:

en: word
mk: збор

en: yesterday at %-I:%M %p
mk: вчера во %-I:%M %p
