mate-desktop 1.25.0 - en to nds translation catalogue (238 entries)

en: "Deepness" of the color.
nds: »Deepde« vun de Farv.

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
nds: Eene mit »\n« trennte List vun »Naam:Farv«, as de »gtk-color-scheme«-Instellen 't fastleggt

en: About MATE
nds: Över MATE

en: Amount of blue light in the color.
nds: Andeel an blauem Lücht in de Farv.

en: Amount of green light in the color.
nds: Andeel an grönem Lücht in de Farv.

en: Amount of red light in the color.
nds: Andeel an rodem Lücht in de Farv.

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
nds: Dat Argument, waar Programmen in de Oorderrieg mit utföhrt worden, as de »exec«-Slötel dat defineert.

en: Bad command (Exec) to launch
nds: Ungültige Order (Exec) to'm starten

en: Basename of the default theme used by gtk+.
nds: Eenfacher Naam vun de normaalen Thema, wat gtk+ bruukt.

en: Beep when a modifier is pressed.
nds: Piepen, wenn een Ännerer drückt is.

en: Break time
nds: Middag

en: Brightness of the color.
nds: Helligheid vun de Farv.

en: Browser needs terminal
nds: Kieker brukt Terminal

en: Browser understands remote
nds: Kieker versteiht remote

en: Buttons Have Icons
nds: Knöppe hebben Billers

en: CRTC %d cannot drive output %s
nds: CRTC %d kann de Utgaav %s nich drieven

en: CRTC %d does not support rotation=%s
nds: CRTC %d unnerstütt Dreihung=%s nich

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
nds: CRTC %d: Versöök Aard %d×%d@%d Hz mit Utgaav na %d×%d@%d Hz (Pass %d)

en: Calculator application
nds: Rekner-Programm

en: Calculator program to use when starting applications that require one.
nds: Dat Programm tum Reknen, wat Programmen bruken düren

en: Calendar needs terminal
nds: kalenner brukt Terminal

en: Cancel Button
nds: Ofbreken-Knoop

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
nds: Künn keen Terminal finnen, dat xterm bruken deit, ook as dat nich geiht

en: Cannot find file '%s'
nds: Kann de Datei »%s« nich finnen

en: Choose colors from the palette or the screen
nds: Farven ut de Palett oder vum Billschirm utkören

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
nds: Klick up de Ogenknoop un dann up eene Farv enerwaar up'm Billschirm, um deese Farv uttokören.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
nds: Klick up deesen Palettenindraag, um 't as aktuelle Farv uttokören. Um deesen Indraag to ännern, treck een Farvfeld na hier oder klick daar mit de rechten Muustast up un köör »Farv hier sekern« ut.

en: Color Selection
nds: Farv Utkören

en: Color Shading Type
nds: Farv-Scheemten-Aard

en: Color Wheel
nds: Farvrad

en: Color _name:
nds: Klöör _naam:

en: Color selection dialog
nds: Farv-Utköör-Dialog

en: Current Alpha
nds: Aktuelles Alpha

en: Current Color
nds: Aktuelle Klöör

en: Cursor Blink
nds: Muuswieser blinkt

en: Cursor Blink Time
nds: Wieser-Blinktied

en: Default browser
nds: Standardnetkieker

en: Default browser for all URLs.
nds: Standardnetkieker för all URLs.

en: Default calendar
nds: Standardkalenner

en: Default calendar application
nds: Standardkalennerprogramm

en: Default font
nds: Standard Schriftart

en: Default mixer device
nds: Standardmischerlööpwark

en: Default tasks
nds: Stadardopgav

en: Default tasks application
nds: Stadardopgavprogramm

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
nds: Leggt fast, wo dat Bill, dat mit wallpaper_filename geven is, tekent word. Verlöövte Weerten sünd »wallpaper«, »centered«, »stretched«, »zoom« un »spanned«.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
nds: Utmaken, wenn twee Tasten togliek drückt sünd.

en: Disable lock screen
nds: Billschirm avsluten deaktiveren

en: Disable print setup
nds: Druckinstellen deaktiveren

en: Disable printing
nds: Drucken deaktiveren

en: Disable saving files to disk
nds: Dateien op de Rekner spiekern deaktiveren

en: Disable user switching
nds: Brukerwessel deaktiveren

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
nds: Tasten ignoreren, wat körter as @delay Millisekünnen drückt hollen worden.

en: Document font
nds: Dokumenten-Schriftaard

en: Draw Desktop Background
nds: Schrievdiskachtergrund malen

en: Enable Accessibility
nds: Togangelikheid anmaken

en: Enable Animations
nds: Animatioonen anmaken

en: Enable ESD
nds: ESD aktiveren

en: Enable Gtk toolkit-wide animations
nds: Animatioonen för de ganzen Gtk-Warktüügkast bruken

en: Error reading file '%s': %s
nds: Problem bi'm Lesen vun de Datei '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
nds: Fehler torüggspeelende Datei '%s': %s

en: Exec Arguments
nds: Exec Argumente

en: Fade the background on change
nds: Achtergrund bi'm Ännern verbleken laten

en: File '%s' is not a regular file or directory.
nds: Datei '%s' is keen/e goode Datei or Verteeknis.

en: File Icon Theme
nds: Dateibillthema

en: File to use for the background image.
nds: Datei, de as Achtergrundbill brukt werrn schall.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
nds: GNOME 2 weer de believteste Linux-Schrievdisk, aver dat gifft 't nich mehr … MATE is daarför daar, dat du de sülven Schrievdisk kriegen kannst!

en: GTK IM Module
nds: GTK IM Modul

en: GTK IM Preedit Style
nds: GTL IM Preedit Utsehn

en: GTK IM Status Style
nds: GTK IM Tostand Utsehn

en: Gtk+ Theme
nds: Gtk+ Thema

en: HEX String
nds: HEX-Text

en: Has Opacity Control
nds: Hett Dörsichtigheids-Stüren

en: Has palette
nds: Hett Palett

en: Have MATE draw the desktop background.
nds: MATE de Schrievdiskachtergrund malen laten.

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
nds: De MATE-Dateiuppasser (Caja) sall de Schrievdisk-Tekens teken.

en: Help
nds: Hölp

en: Help Button
nds: Hülp-Knoop

en: How long to accelerate in milliseconds
nds: Wo lang dat in Millisekünnen anlöppt

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
nds: Wo völe Millisekünnen dat düürt, vun 0 tur hoogsten Gauheid to gahn.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
nds: Wo völe Millisekünnen dat wacht, ehr de Muusbewegenstasten to warken begünnen.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
nds: Wo völe Pixels pro Sekünn sik dat bi hoogster Gauheid verschuuvt.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
nds: Wo de Scheemten in de Achtergrund-Farv berekent worden. Verlöövte Weerten sünd »horizontal-gradient«, »vertical-gradient« un »solid«.

en: Icon Theme
nds: Billthema

en: Icon theme to use for the panel, Caja etc.
nds: Tekenthema för de Balken, Caja un so wieder.

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
nds: Wenn jau, ännert MATE de Schrievdisk-Achtergrund mit eenem Verbleken-Effekt.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
nds: Ignoreer dat, wenn de _sülvige_ Tast binnen @delay Millisekünnen mennig Maal drückt word.

en: Initial delay in milliseconds
nds: Anfangs-Vertreck in Millisekünnen

en: Instant Messaging application
nds: Stracksnarichtendeenst-Programm

en: Instant Messaging program to use when starting applications that require one.
nds: Dat Programm för Stracksnarichten, wat Programmen bruken düren

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
nds: Handigtast, um de Menübalken optomaken.

en: Laptop
nds: Klapprekner

en: Learn more about MATE
nds: Mehr över MATE rutkriegen

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
nds: De linke oder bovene Farv bi'm Teken vun Farv-Verlöpen, oder de faste Farv.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
nds: Wo lang dat Wieser-Blinken in Millisekünnen düürt.

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
nds: List vun Hülp-Technik-Programmen, wat bi'm Anmellen an de MATE-Schrievdisk start worden sallen.

en: List of symbolic names and color equivalents
nds: List vun symbolisken Namen un daartohören Farven

en: MATE Color Selection
nds: MATE Farv-Utkören

en: MATE Desktop Environment
nds: MATE-Schrievdisk

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
nds: MATE umfaat dat Meeste vun dat, wat du up dienem Reekner süchst, ok de Datei-Uppasser, Dokumenten-Ankieker, Biller-Ankieker, Menüs un völe annere Programmen.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
nds: MATE is eene freje, bruukbaare, stevige, togangelke Schrievdisk-Umgeven för de Famielje vun Unix-aardigen Bedrievssystemen.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
nds: MATE is dat Wiederföhren vun GNOME 2. Hunnerte Lüde hebben Quelltexten to GNOME bidragen, siet 't 1997 begünnen wurr; völe annere hebben daar up anner wichtige Aarden to bidragen, to'n Bispööl mit Översettens, Hülptexten un Qualität-Naprüfen.

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
nds: MATE stellt för Linux-Brukers eenen licht to bruken un mojen Schrievdisk mit wennten Metaphers paraat.

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
nds: MATE start dat leevste Bewegelheids-Hülp-Technik-Programm bi'm Anmellen.

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
nds: MATE start dat leevste Sicht-Hülp-Technik-Programm bi'm Anmellen.

en: Menubar Detachable
nds: Menübalken kann ofnohmen worden

en: Menubar accelerator
nds: Menübalken-Handigtast

en: Menus Have Icons
nds: Menüs hebben Tekens

en: Menus Have Tearoff
nds: Menüs hebben Ofrietkanten

en: Minimum interval in milliseconds
nds: Minnster Ofstand in Millisekünnen

en: Mirror Screens
nds: Spegelbillschirms

en: Module for GtkFileChooser
nds: Moduul för GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
nds: Dat Moduul, wat as Dateisystem-Modell fär dat GtkFileChooser-programm bruukt worden sall. Verlöövte Weerten sünd »gio« un »gtk+«.

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Monospace font
nds: Monospace Schriftart

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
nds: Naam vun eener eenbreden(faste Brede)-Schriftaard, wat för Oorderriegen un so wat bruukt worden sall.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
nds: Naam vun de GTK+-Ingaav-Aard-Vörbewarkens-Aard, wat gtk+ bruukt.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
nds: Naam vun de GTK+-Ingaav-Aard-Tostands-Aard, wat gtk+ bruukt.

en: Name of the default font used by gtk+.
nds: Naam vun de Schriftaard, wat gtk+ normaal bruukt.

en: Name of the default font used for reading documents.
nds: Naam vun de Schriftaard, wat normaal tum Lesen vun Dokumenten bruukt word.

en: Name of the input method module used by GTK+.
nds: Naam vun de Ingaav-Aard-Moduul, wat GTK+ bruukt.

en: No URL to launch
nds: Keene URL to'm starten

en: No command (Exec) to launch
nds: Keene Order (Exec) to'm starten

en: No filename to save to
nds: Keen Dateinaam to'n spiekern

en: No name
nds: Keen Naam

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: OK Button
nds: Jau-Knoop

en: Op_acity:
nds: _Dörsichtigheid:

en: Opacity with which to draw the background picture.
nds: Dörsichtigheid, waar dat Achtergrund-Bill mit tekent word.

en: Pick a Color
nds: Wähl eene Klöör

en: Picture Filename
nds: Billdateinaam

en: Picture Opacity
nds: Billdöörschienen

en: Picture Options
nds: Billoptschoonen

en: Pixels per seconds
nds: Pixel per Sekunnen

en: Position on the color wheel.
nds: Stee up'm Farvrad.

en: Preferred Mobility assistive technology application
nds: Leevstes Bewegelheids-Hülp-Technik-Programm

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
nds: Dat leevste Bewegelheids-Hülp-Technik-Programm, wat bi'm Anmellen, im Menü oder up de Oorderrieg bruukt worden sall.

en: Preferred Visual assistive technology application
nds: Leevstes Sicht-Hülp-Technik-Programm

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
nds: Dat leevste Sicht-Hülp-Technik-Programm, wat bi'm Anmellen, im Menü oder up de Oorderrieg bruukt worden sall.

en: Primary Color
nds: Erste Klöör

en: RANDR extension is not present
nds: RANDR Tosatt is nich verfögbar

en: Received invalid color data
nds: Ungültige Farvweerten kregen

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
nds: De rechte oder unnere Farv bi'm Teken vun Farv-Verlöpen; för faste Farv nich bruukt.

en: Secondary Color
nds: Twejte Klöör

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
nds: Köör de Farv, wat du willst, ut de butersten Ring ut. Köör de Dunkelheid oder Helligheid vun deeser Farv mit de innern Dreekant ut.

en: Show Desktop Icons
nds: Wies Schrievdisk-Tekens

en: Show the 'Input Methods' menu
nds: Dat »Ingaav-Aarden«-Menü wiesen

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
nds: Dat »Unicode-Stüür-Bookstavens«-Menü wiesen

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
nds: Grött vun Tekens in Warktüügbalkens, of »small-toolbar« of »large-toolbar«.

en: Sound theme name
nds: Tonthemanaam

en: Sounds for events
nds: Töne för Ereegnisse

en: Start preferred Mobility assistive technology application
nds: Leevstes Bewegelheids-Hülp-Technik-Programm starten

en: Start preferred Visual assistive technology application
nds: Leevstes Sicht-Hülp-Technik-Programm starten

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Startup Assistive Technology Applications
nds: Hülp-Technik-Programmen bi'm Start

en: Status Bar on Right
nds: Tostandsbalken rechts

en: Tasks needs terminal
nds: Opgaven bruken dat Terminal

en: Terminal application
nds: Terminal Programm

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
nds: Dat Oorderrieg-Programm, wat Programmen bruken sallen, wat eene bruken.

en: The OK button of the dialog.
nds: De Jau-Knoop vum Fenster.

en: The cancel button of the dialog.
nds: De Ofbreken-Knoop vum Fenster.

en: The color selection embedded in the dialog.
nds: De Farv-Utkören, wat im Fenster liggt.

en: The color you've chosen.
nds: De Farv, wat du utköört hest.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
nds: De Farv, wat du utköört hest. Du kannst deese Farv up eenen Palettenindraag trecken, um se in Tokunft licht weer uttokören.

en: The current color
nds: De aktuelle Farv

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
nds: De aktuelle Dörsichtigheidsweert (0 is kumpleet dörsichtig, 65535 kumpleet fast)

en: The help button of the dialog.
nds: De Hülp-Knoop vum Fenster.

en: The hexadecimal string of current color
nds: De hexadezimale Text vun de aktuellen Farv

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
nds: De Naam »MATE« kummt vun Yerba maté, eener Steekpalm-Aard, wat im subtropisken Süüdamerika wasst. Siene Bladden enthollen Koffein un man maakt daar Tee un een Drank mit de Naam Mate ut.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
nds: De tolest utköört Farv tum Verglieken mit de Farv, wat du nu utköörst.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
nds: De tolest utköört Farv tum Verglieken mit de Farv, wat du nu utköörst. Du kannst deese Farv up eenen Palettenindraag trecken, oder 't as aktuelle Farv utkören, indeem du se up de anner Farvstee daartegen treckst.

en: The selected color
nds: De utköört Farv

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
nds: De utköört Dörsichtigheidsweert (0 is kumpleet dörsichtig, 65535 kumpleet fast)

en: The title of the color selection dialog
nds: De Titel vum Farv-Utköör-Fenster

en: Theme used for displaying file icons.
nds: Dat Thema, um Datei-Tekens to wiesen.

en: Title
nds: Titel

en: Toolbar Detachable
nds: Warktüügbalken kann ofnohmen worden

en: Toolbar Icon Size
nds: Warktüügbalken Icongröte

en: Toolbar Style
nds: Warktüügbalkenutsehn

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
nds: Warktüügbalken-Aard. Gültige Weerten sünd »both«, »both-horiz«, »icons« un »text«.

en: Transparency of the color.
nds: Dörsichtigheid vun de Farv.

en: Trying modes for CRTC %d
nds: Versöke Aarden för CRTC %d

en: Type time
nds: Typtied

en: Unknown encoding of: %s
nds: Unbekannte Koderen vun: %s

en: Unspecified
nds: Nich angeven

en: Use Custom Font
nds: Eegene Schriftaard bruken

en: Use GTK3 header bar
nds: GTK3-Koppriegen-Balken bruken

en: Use GTK3 overlay scrolling
nds: GTK3-Dröverleggen-Rollen bruken

en: Use alpha
nds: Alpha bruken

en: Whether Applications should have accessibility support.
nds: Of Programmen Togangelikheid unnerstütten sallen.

en: Whether a palette should be used
nds: Of eene Palett bruukt worden sall

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
nds: Of Animatioonen wiesen worden sallen. Wahrschau: Dat is een allgemeengültiger Slötel, 't ännert dat Verhollen vun de Fenster-Uppasser, de Balkens un so wieder.

en: Whether built-in GTK+ scrolled windows will use overlay scrolling. Overlay scrolling hides and reduces the size of the scrollbar until it gets focus.
nds: Of inbaute GTK+-Fensters tum Rollen Dröverleggen-Rollen bruken. Bi'm Dröverleggen-Rollen word de Rollbalken verstoken un verkleenert, bit 't Fokus kriggt.

en: Whether builtin GTK+ dialogs such as the file chooser, the color chooser or the font chooser will use a header bar at the top to show action widgets, or an action area at the bottom. This setting does not affect custom dialogs using GtkDialog directly, or message dialogs.
nds: Of inbaute GTK+-Dialogen as de Datei-Utkörer, de Farv-Utkörer un de Schriftaard-Utkörer boven eene Kopprieg bruken, um Aktioon-Programmen to wiesen, oder unnern een Aktioon-Rebeet. Deese Instellen word för eegene Dialogen, wat stracks mit GtkDialog maakt worden, un för Narichten-Dialogen ignoreert.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
nds: Of Knopen een Teken to de Knoop-Text daarto wiesen düren.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
nds: Of Menüs een Teken tegen eenem Menü-Indraag wiesen düren.

en: Whether menus should have a tearoff.
nds: Of Menüs eene Ofrietkant hebben sallen.

en: Whether or not to give the color an alpha value
nds: Of de Farv eenen Alpha-Weert hebben sall oder nich

en: Whether the color selector should allow setting opacity
nds: Of de Farv-Utkörer verlöven sall, de Dörsichtigheid to setten

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
nds: Of de Kontextmenüs vun Indragen un Textansichten anbeden sallen, de Ingaav-Aard to ännern.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
nds: Of de Kontextmenüs vun Indragen un Textansichten anbeden sallen, Stüür-Bookstavens intofögen.

en: Whether the cursor should blink.
nds: Of de Muuswieser blinken sall.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
nds: Of de normaale Nettkieker eene Oorderrieg tum Lopen bruukt.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
nds: Of de normaale Nettkieker mit netscape remote klaarkummt.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
nds: Of dat normaale Kalenner-Programm eene Oorderrieg tum Lopen bruukt.

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
nds: Of dat normaale Upgaven-Programm eene Oorderrieg tum Lopen bruukt.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
nds: Of de Bruker Menübalkens ofnehmen un verschuven kann.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
nds: Of de Bruker Warktüügbalkens ofnehmen un verschuven kann.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
nds: Of rechts een Tostandsbalken-Meter wiest worden sall.

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
nds: Of Animatioonen för de ganzen Gtk-Warktüügkast bruukt worden sallen.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
nds: Of gtk+-Programmen eene eegene Schriftaard bruken sallen.

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
nds: Du kannst hier eenen HTML-aardigen hexadezimalen Farvweert oder eenfach eenen Farvnaam, to'n Bispööl »orange«, ingeven.

en: _Blue:
nds: _Blau:

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: _Copy
nds: _Koperen

en: _Green:
nds: _Grön:

en: _Hue:
nds: _Klöör:

en: _OK
nds: _Jau

en: _Palette:
nds: _Palett:

en: _Red:
nds: _Rood:

en: _Saturation:
nds: _Sätte:

en: _Save color here
nds: Farv _hier sekern

en: _Value:
nds: _Weert:

en: cannot clone to output %s
nds: Kann nich na Utgaav %s kloneren

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
nds: Kunn deeser Utgaav keene CRTCs towiesen:
    %s

en: could not get information about CRTC %d
nds: künn keene Informatschoonen rutkregen för CRTC %d

en: could not get information about output %d
nds: künn keene Informatschoonen kreegen över Utgav %d

en: could not get the range of screen sizes
nds: künn de Billschirmgröte nich rutkregen

en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
nds: künn de Billschirmmiddel nich rutkregen (CRTCs, outputs, modes)

en: could not set the configuration for CRTC %d
nds: künn nich de akerate Konfiguratschoon setten för CRTC %d

en: minimum interval in milliseconds
nds: Minnster Ofstand in Millisekünnen

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
nds: keener vun de spiekerten Billschirmkonfiguratschoonen passt to de aktive Konfiguratschoon

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
nds: Keen utköört Aard weer mit de verföögbaaren Aarden verdragelk:
    %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
nds: Utgaav %s hett wull nich de sülven Parameters as een anner kloneert Utgaav:
    Olle Aard = %d, neje Aard = %d
    Olle Stee = (%d, %d), neje Stee = (%d, %d)
    Olle Dreihung = %s, neje Dreihung = %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
nds: Utgaav %s unnerstütt de Aard %d×%d@%d Hz nich

en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nds: avfragte Positschoon/Gröte för CRTC %d is buten vun de tolaten Grenz: Positschoon(%d, %d), Grote=(%d, %d), Maximum=(%d, %d)

en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nds: nödige virtuelle Gröte passt nich in verfögbare Gröte: nödig=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
nds: X Fehler bi'n Holen vun de Avmessen vun de Billschirmgröte, de nich handtohebben is
