caja 1.25.3 - en to nn translation catalogue (1214 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
nn: 
    
    Legg til «Koble til tenar»-montering

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
nn: 
    
    Bla gjennom filsystemet med filhandsamaren

en:  (another copy)
nn:  (annan kopi)

en:  (copy)
nn:  (kopi)

en:  (invalid Unicode)
nn:  (ugyldig Unicode)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
nn: «%s» kan ikkje opna «%s», fordi «%s» ikkje kan opna filer på stader av typen «%s».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
nn: Klarte ikkje å finna «%s». Kanskje ho har vorte sletta nyleg.

en: "%s" is an executable text file.
nn: «%s» er ei køyrbar tekstfil.

en: "%s" selected
nn: «%s» vald

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
nn: «%s» vert kopiert dersom du vel å lima inn

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
nn: «%s» vert flytta dersom du vel å lima inn

en: %'dnd link to %s
nn: %'dre lenkja til %s

en: %'drd link to %s
nn: %'ddje lenkja til %s

en: %'dst link to %s
nn: %'dste lenkja til %s

en: %'dth link to %s
nn: %'dde lenkja til %s

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
nn: %A %-d. %B %Y, %-H.%M.%S

en: %S of %S
nn: %S av %S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
nn: %a, %-d. %b %Y kl. %-H.%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
nn: %a, %-d. %b %Y, %-H.%M.%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
nn: %-d. %b %Y, %-H.%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
nn: %-d.%m.%y kl. %-H.%M

en: %m/%d/%y
nn: %d.%m.%y

en: %s (%'dnd copy)%s
nn: %s (%'ddre kopi)%s

en: %s (%'drd copy)%s
nn: %s (%'ddje kopi)%s

en: %s (%'dst copy)%s
nn: %s (%'dste kopi)%s

en: %s (%'dth copy)%s
nn: %s (%'dde kopi)%s

en: %s (%s bytes)
nn: %s (%s byte)

en: %s (another copy)%s
nn: %s (ein annan kopi)%s

en: %s (copy)%s
nn: %s (kopi)%s

en: %s - File Browser
nn: %s - Filframvisar

en: %s Properties
nn: Eigenskapar for %s

en: %s Visible Columns
nn: %s synlege kolonner

en: %s document
nn: %s dokument

en: %s's Home
nn: %s sin heim

en: %s, Free space: %s
nn: %s, ledig plass: %s

en: (Empty)
nn: (Tomt)

en: (some contents unreadable)
nn: (noko uleseleg innhald)

en: 00/00/00, 00:00 PM
nn: 00.00.00, 00.00

en: 1 Year
nn: 1 år

en: 100 KB
nn: 100 KiB

en: 100%
nn: 100 %

en: 150%
nn: 150 %

en: 200%
nn: 200 %

en: 33%
nn: 33 %

en: 400%
nn: 400 %

en: 50%
nn: 50 %

en: 500 KB
nn: 500 KiB

en: 6 Months
nn: 6 månader

en: 66%
nn: 66 %

en: <b>Behavior</b>
nn: <b>Oppførsel</b>

en: <b>Date</b>
nn: <b>Dato</b>

en: <b>Default View</b>
nn: <b>Forvald vising</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
nn: <b>Kjørbare tekstfiler</b>

en: <b>Folders</b>
nn: <b>Mapper</b>

en: <b>Icon Captions</b>
nn: <b>Ikonsamandrag</b>

en: <b>List Columns</b>
nn: <b>Listekolonnar</b>

en: <b>Media Handling</b>
nn: <b>Mediumhandtering</b>

en: <b>Other Media</b>
nn: <b>Andre medium</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
nn: <b>Andre filer som kan førehandsvisast</b>

en: <b>Sound Files</b>
nn: <b>Lydfiler</b>

en: <b>Text Files</b>
nn: <b>Tekstfiler</b>

en: <b>Trash</b>
nn: <b>Papirkurv</b>

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
nn: <big><b>Feil ved automatisk køyring av program</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
nn: <big><b>Dette mediumet inneheld programvare som er skal køyrast automatisk. Vil du køyra programvaren?</b></big>

en: ? bytes
nn: ? byte

en: ? items
nn: ? oppføringar

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
nn: Ein streng som angjev korleis delar av for lange filnamn skal verta byta ut med ellipsar, avhengig av zoomnivået. Kvar av listelinjene er utforma som «Zoom Level:Integer» (Zoomnivå:Heiltal). For kvar angjevne zoomnivå vil ikkje filnamn overskrida valt heiltal så lenge det er over 0. Om heiltalet er 0 eller mindre vil det ikkje vere noko grense på det zoomnivået. Ei forvald linje på forma «Integer» utan valt zoomnivå er òg tillete. Døme: 0 - alltid visa for lange filnamn; 3 - kort ned filnamn om dei overskrid tre linjer; smallest:5,smaller:4,0 - kort ned filnamn om dei overskrid fem linjer på zoomnivå «smallest» og fire linjer på «smaller». Ikkje kort ned filnamn for andre zoomnivå. Tilgjengelege zoomnivå: «smallest» (mindst) (33 %), smaller (mindre) (50 %), small (liten) (66 %), standard (100 %), large (stor) (150 %), larger (større) (200 %), largest (størst) (400 %)

en: A_ll columns have the same width
nn: A_lle kolonner har same breidd

en: Access files
nn: Aksesser filer

en: Access was denied.
nn: Tilgang vart nekta.

en: Access:
nn: Tilgang:

en: Accessed:
nn: Aksessert:

en: Acti_on:
nn: Han_dling:

en: Activate next tab
nn: Aktiver neste fane

en: Activate previous tab
nn: Aktiver førre fane

en: Add Application
nn: Legg til program

en: Add Emblems...
nn: Legg til merker ...

en: Add _bookmark
nn: Legg til _bokmerke

en: Add a bookmark for the current location to this menu
nn: Legg til eit bokmerke for den gjeldande adressa i denne menyen

en: Add a new criterion to this search
nn: Legg til nytt kriterie for dette søkjet

en: Add new...
nn: Legg til ny …

en: All columns have same width
nn: Alle kolonner med samme breidd

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
nn: Alle køyrbare filer i denne mappa vert viste i Skript-menyen.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
nn: Alle køyrbare filer i denne mappa vil verta synlege i Skript-menyen. Å velja eit skript frå menyen vil køyra det skriptet.
    
    Når skriptet vert køyrt frå ei lokal mappe, vil skriptet få namna på dei merka filene som argument. Når skriptet vert køyrt frå ei ekstern mappe (t.d. ei vev- eller ftp-framsyning) får skriptet ingen argument.
    
    I alle tilfelle vert desse miljøvariablane som skripta kan bruka sett av Caja:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: stiar til valde filer, skilde med linjeskift (berre når lokalt)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI-ar til valde filer, skilde med linjeskift
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI til den aktive adressa
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: plassering av og storleik på det aktive vindauget
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: stiar for valde filer i inaktivt område av eit delt vindauge, skilde med linjeskift (berre når lokal)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URI-ar for valde filer i inaktivt område av eit delt vindauge, skilde med linjeskift
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI til gjeldande plassering i det inaktive område i eit delt vindauge

en: Allow _executing file as program
nn: Tillat _køyring av fila som eit program

en: Always
nn: Alltid

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
nn: Bruk alltid adresselinja, istedenfor stigelinja

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
nn: Eit heiltal som angjev korleis delar av for lange filnamn på skrivebordet skal verta byta ut med ellipsar. Om talet er større enn 0 vil ikkje filnamnet overskrida det gjeve talet. Om talet er 0 ellerm mindre er det inga grense på kor mange linjer filnamnet kan gå over.

en: An invalid drag type was used.
nn: Ein ugyldig dratype vart brukt.

en: Another link to %s
nn: Ein annan lenkje til %s

en: Any
nn: Kva som helst

en: Aperture Value
nn: Blendarverdi

en: Apparition
nn: Hildring

en: Application does not accept documents on command line
nn: Programmet tek ikkje inn dokument via kommandolinja

en: Apply Permissions to Enclosed Files
nn: Bruk rettar for underliggende filer

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
nn: Er du sikker på at du vil tømma lista over adresser du har vitja?

en: Are you sure you want to open all files?
nn: Er du sikker på at du vil opna alle filene?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
nn: Er du sikker på at du vil slette «%B» permanent frå papirkorga?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
nn: Er du sikker på at du vil slette «%B» permanent?

en: Arran_ge Items
nn: _Sorter oppføringar

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
nn: Spør før _papirkorga vert tømt eller filer vert sletta

en: Ask what to do
nn: Spør kva som skal gjerast

en: Autorun Prompt
nn: Dialog for automatisk køyring

en: B_rowse media when inserted
nn: Bla gjennom medium nå_r det vert sett inn

en: Back history
nn: Tilbakelogg

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Backgrounds and Emblems
nn: Bakgrunnar og merke

en: Basic
nn: Enkel

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
nn: Lag denne mappa, eller set opp løyva slik at Caja kan laga henne, før du køyrer Caja.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
nn: Lag desse mappene før du køyrer Caja, eller sett løyva slik at Caja kan laga dei.

en: Behavior
nn: Åtferd

en: Black
nn: Svart

en: Blue Ridge
nn: Blå kant

en: Blue Rough
nn: Røff blå

en: Blue Type
nn: Blå type

en: Bookmark for Nonexistent Location
nn: Bokmerke til adresse som ikkje finst

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nn: Bla gjennom alle lokale og eksterne diskar og mapper som kan nåast frå denne datamaskina

en: Browse bookmarked and local network locations
nn: Bla gjennom nettverkslokasjonar i bokmerke og lokalt

en: Browse in New _Tab
nn: Bla gjennom i ny _fane

en: Browse in New _Window
nn: Bla gjennom i nytt _vindauge

en: Browse the contents of the network
nn: Bla gjennom innhaldet på nettverket

en: Browse the file system with the file manager
nn: Bla gjennom filsystemet med filhandsamaren

en: Brushed Metal
nn: Børsta metall

en: Bubble Gum
nn: Tyggegummi

en: Burlap
nn: Vadmål

en: By Emblems
nn: Etter merke

en: By Extension
nn: Etter filetternamn

en: By Modification Date
nn: Etter endringstid

en: By Modification _Date
nn: Etter siste _endringstid

en: By Name
nn: Etter namn

en: By Size
nn: Etter storleik

en: By Type
nn: Etter type

en: By _Emblems
nn: Etter _merke

en: By _Name
nn: Etter _namn

en: By _Size
nn: Etter _storleik

en: By _Type
nn: Etter _type

en: CD _Audio:
nn: CD-_lyd:

en: C_ancel Remove
nn: _Avbryt fjern

en: C_olors
nn: F_argar

en: C_onnect
nn: K_opla til

en: Caja cannot handle "%s" locations.
nn: Caja kan ikkje handsama stader av typen «%s».

en: Caja cannot handle this kind of location.
nn: Caja ikkje kan handtera denne typen stader.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
nn: Caja klarte ikkje å laga desse mappene: %s

en: Caja could not create the required folder "%s".
nn: Caja klarte ikkje å laga den påkravde mappa «%s».

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
nn: Caja har ikkje installert nokon framvisarar som kan visa denne mappa.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nn: Caja vert distribuert i håp om at programmet er nyttig, men utan NOKON GARANTI, ikkje eingong implisitt garanti om at det er SALGBART eller PASSER EIT BESTEMT FORMÅL. Sjå GNU General Public License for detaljar.

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nn: Caja er fri programvare. Du kan redistribuera og/eller endra programmet under vilkåra gjeve i GNU General Public License som utgjeve av Free Software Foundation; anten versjon 2 av lisensen, eller (viss du ynskjer det) ein kvar seinare versjon.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
nn: Caja lèt deg organisere filer og mapper, både på di eiga datamaskin og over nettverk

en: Caja uses the users home folder as the desktop
nn: Caja bruker heimemappa til brukaren som skrivebord

en: Caja will exit when last window destroyed.
nn: Caja vil avsluttast når det siste vindauget er lukka.

en: Camera Brand
nn: Kameramerke

en: Camera Model
nn: Kameramodell

en: Camouflage
nn: Kamuflasje

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
nn: Kan ikkje senda dokument-URI-ar til ei skrivebordsoppføring med «Type=Link»

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cancel Group Change?
nn: Avbryt gruppeendring?

en: Cancel Owner Change?
nn: Avbryt eigarendring?

en: Cannot find the autorun program
nn: Kan ikkje finna program for automatisk køyring

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
nn: Kan ikkje flytta fila til papirkorga. Vil du sletta fila for godt?

en: Chalk
nn: Krit

en: Change Desktop _Background
nn: Endra skrivebords_bakgrunn

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
nn: Endra oppførsel og utsjåande for filhandterervindauge

en: Change the visibility of this window's location bar
nn: Endra om adresselinja vert vist i dette vindauget

en: Change the visibility of this window's main toolbar
nn: Endra om adresselinja vert vist i dette vindauget

en: Change the visibility of this window's side pane
nn: Endra synlegheten for dette vindaugets sidelinje

en: Change the visibility of this window's statusbar
nn: Endra om statuslinja vert vist i dette vindauget

en: Charcoal
nn: Koks

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
nn: Kontroller stavinga og mellomtenarinnstillingane.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
nn: Kontroller at du har dei løyva som trengst for å sletta merket.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
nn: Kontroller at du har dei løyva som trengst for å sletta mønsteret.

en: Choose a program with which to open the selected item
nn: Vel eit program til å opna den valde oppføringa med

en: Choose another application with which to open the selected item
nn: Vel eit anna program til å opna den valde oppføringa med

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
nn: Vel rekkefølgja informasjonen skal stå i under ikonnamna. Meir informasjon vil verta synleg etterkvart som du forstørrar.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
nn: Vel rekkjefølgja på informasjonen som skal visast i listeframsyninga.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
nn: Vel rekkefølgja på informasjonen som skal visast i denne mappa:

en: Choose what application to launch.
nn: Vel kva program som skal startast.

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
nn: Vel kva som skal skje når medium vert sette inn eller når einingar vert kopla til systemet

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
nn: Eit skript som vert vald frå menyen vert køyrt med alle merka filer som inndata.

en: Clea_r History
nn: Tøm _loggen

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
nn: Tøm innhaldet i Gå-menyen og fram/tilbake-listene

en: Click on a color to remove it
nn: Klikk på ein farge for å fjerna han.

en: Click on a pattern to remove it
nn: Klikk på eit mønster for å fjerna det.

en: Click on an emblem to remove it
nn: Klikk på eit merke for å fjerna det.

en: Clos_e All Folders
nn: Lukk alle m_appene

en: Close P_arent Folders
nn: Lukk forelderm_appene

en: Close _All Windows
nn: Lukk _alle vindauga

en: Close all Navigation windows
nn: Lukk alle navigeringsvindauga

en: Close all folder windows
nn: Lukk alle mappevindauga

en: Close tab
nn: Lukk arkfane

en: Close the side pane
nn: Lukk sidepanelet

en: Close this folder
nn: Lukk denne mappa

en: Close this folder's parents
nn: Lukk foreldra til denne mappa

en: Color _name:
nn: Farge_namn:

en: Color _value:
nn: Farge_verdi:

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
nn: Farge for forvald bakgrunn for ei mappe. Brukast berre viss background_set er sett til «true».

en: Colors:
nn: Fargar:

en: Command
nn: Kommando

en: Comment
nn: Kommentar

en: Compact View
nn: Kompakt visning

en: Compact _Layout
nn: Tett p_lassering

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Computer icon visible on desktop
nn: Datamaskinikon synleg på skrivebordet

en: Concrete
nn: Sement

en: Connect To This Server
nn: Kopla til denne tenaren

en: Connect to Server
nn: Kopla til tenar

en: Connect to Server %s
nn: Kopla til tenaren «%s»

en: Connect to _Server...
nn: Kopla til _tenar ....

en: Connect to a remote computer or shared disk
nn: Kopla til ein ekstern datamaskin eller delt disk

en: Connect to the drive associated with the open folder
nn: Kopla til lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Connect to the selected drive
nn: Kopla til den valde lagringseininga

en: Connecting...
nn: Koplar til…

en: Content View
nn: Innhaldsframvisar

en: Contents:
nn: Innhald:

en: Copy _Anyway
nn: Kopier _likevel

en: Copy the current selection to the desktop
nn: Kopier dei valde oppføringane til skrivebordet

en: Copy the current selection to the home folder
nn: Kopier dei valde oppføringane til heimemappa

en: Copy the selected text to the clipboard
nn: Kopierer merka tekst til utklippstavla

en: Copying "%B" to "%B"
nn: Kopierer «%B» til «%B»

en: Copying Files
nn: Kopierer filer

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Cork
nn: Kork

en: Could not add application
nn: Kunne ikkje leggje til program

en: Could not add application to the application database: %s
nn: Kunne ikkje leggje til program i programdatabasen: %s

en: Could not determine original location of "%s"
nn: Klarte ikkje å fastsetja orginal plassering av «%s»

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
nn: Kan ikkje visa «%s», fordi verten ikkje vart funne.

en: Could not display "%s".
nn: Klarte ikkje å visa «%s».

en: Could not find "%s".
nn: Klarte ikkje å finna «%s».

en: Could not find '%s'
nn: Kunne ikkje finna «%s»

en: Could not find application
nn: Kunne ikkje finna program

en: Could not remove application
nn: Kunne ikkje fjerna program

en: Could not remove emblem with name '%s'.
nn: Klarte ikkje å fjerna merket «%s».

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
nn: Kunne ikkje fjerna filer frå allereie eksisterande mappe %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
nn: Kunne ikkje fjerna allereie eksisterande fil %F.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
nn: Kunne ikkje fjerna eksisterande fil med same namn i %F.

en: Could not remove the folder %B.
nn: Kunne ikkje fjerna mappa %B.

en: Could not remove the source folder.
nn: Klarte ikkje fjerna kjeldemappa.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
nn: Klarte ikkje endra namn på merket «%s».

en: Could not run application
nn: Kunne ikkje køyra program

en: Could not set application as the default: %s
nn: Kunne ikkje setja program som forvald: %s

en: Could not set as default application
nn: Kunne ikkje setja som forvald program

en: Count _number of items:
nn: Tel kor ma_nge oppføringar:

en: Countertop
nn: Benkplate

en: Create Document from template "%s"
nn: Lag dokument frå malen «%s»

en: Create L_auncher...
nn: Lag _oppstartar ...

en: Create _Document
nn: Lag _dokument

en: Create _Folder
nn: Lag _mappe

en: Create a New Color:
nn: Lag ein ny farge:

en: Create a New Emblem
nn: Lag nytt merke

en: Create a new empty file inside this folder
nn: Lag ei ny tom fil i denne mappa

en: Create a new empty folder inside this folder
nn: Lag ei ny tom mappe inni denne mappa

en: Create a new launcher
nn: Lag ny oppstartar

en: Create a symbolic link for each selected item
nn: Lag ei symbolsk lenkje til alle dei valde oppføringane

en: Create and delete files
nn: Opprett og slett filer

en: Create the initial window with the given geometry.
nn: Lag det fyrste vindauget med den oppgjevne geometrien.

en: Created:
nn: Oppretta:

en: Creating Properties window.
nn: Lagar eigenskapar-vindauget.

en: Creating links in "%B"
nn: Opprettar lenkjer i «%B»

en: Creator
nn: Oppretta av

en: Cu_t
nn: Klipp u_t

en: Cursor Position
nn: Markørplassering

en: Custom Background
nn: Eigendefinert bakgrunn

en: Custom Side Pane Background Set
nn: Brukarvald bakgrunn satt i sidestolpen

en: Cut the selected text to the clipboard
nn: Klipp ut merka tekst og legg på utklippstavla

en: D_efault zoom level:
nn: Standard _forstørringsnivå:

en: D_uplicate
nn: _Lag kopi

en: Danube
nn: Donau

en: Dark Cork
nn: Mørk kork

en: Date Accessed
nn: Dato lest

en: Date Digitized
nn: Digitaliseringsdato

en: Date Format
nn: Datoformat

en: Date Modified
nn: Dato endra

en: Date Taken
nn: Teken dato

en: Decrease the view size
nn: Mindre visingsstorleik

en: Deep Teal
nn: Djup blågrøn

en: Default
nn: Standard

en: Default Background Color
nn: Standard bakgrunnsfarge

en: Default Background Filename
nn: Standard bakgrunnsfilnamn

en: Default Side Pane Background Color
nn: Standard bakgrunnsfarge på sidestolpe

en: Default Side Pane Background Filename
nn: Filnamn for standardbakgrunn i sidestolpen

en: Default Thumbnail Icon Size
nn: Forvald storleik for miniatyrikon

en: Default _zoom level:
nn: Standard _forstørringsnivå:

en: Default column order in the list view
nn: Standard kolonnerekkefølgje i listevisinga

en: Default column order in the list view.
nn: Standard kolonnerekkefølgje i listevisinga.

en: Default compact view zoom level
nn: Standard forstørringsnivå i kompakt-modus

en: Default folder viewer
nn: Standar mappeframsyning

en: Default icon zoom level
nn: Standard forstørringsnivå

en: Default list of columns visible in the list view
nn: Standard liste over synlege kolonner i listevisinga

en: Default list of columns visible in the list view.
nn: Standard liste over synlege kolonner i listevisinga.

en: Default list zoom level
nn: Standard forstørringsnivå for listeframsyning

en: Default sort order
nn: Sandrd sortering

en: Default zoom level used by the compact view.
nn: Standard forstørring brukt i ikonframsyninga i kompakt modus.

en: Default zoom level used by the icon view.
nn: Standard forstørring brukt i ikonframsyninga.

en: Default zoom level used by the list view.
nn: Standard forstørring brukt i listeframsyninga.

en: Delete _All
nn: Slett _alle

en: Delete all items in the Trash
nn: Slett alle oppføringar i papirkorga

en: Delete all selected items permanently
nn: Slett alle dei valde oppføringane for godt

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
nn: Slett alle dei valde oppføringane utan å flytta dei til papirkorga.

en: Delete the open folder permanently
nn: Slett den opne mappa for godt

en: Delete this folder, without moving to the Trash
nn: Slett denne mappa, utan å flytta til papirkorga

en: Deleting Files
nn: Slettar filer

en: Deleting files
nn: Slettar filer

en: Description
nn: Skildring

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: Desktop computer icon name
nn: Namn på datamaskin-ikonet på skrivebordet

en: Desktop font
nn: Skrifttype på skrivebordet

en: Desktop home icon name
nn: Namn på heime-ikonet på skrivebordet

en: Desktop trash icon name
nn: Namn på papirkorg-ikonet på skrivebordet

en: Details:
nn: Detaljar:

en: Detect media in the selected drive
nn: Oppdag medium i vald lagringseining

en: Devices
nn: Einingar

en: Disable connection to session manager
nn: Bryt tilkopling til økthandsamaren

en: Disconnect the drive associated with the open folder
nn: Kopla frå lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Disconnect the selected drive
nn: Kopla frå den valde lagringseininga

en: Display
nn: Vising

en: Display Caja help
nn: Vis Caja-hjelp

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
nn: Vis eit vindauge som let deg redigera bokmerkene i denne menyen

en: Display credits for the creators of Caja
nn: Vis kven som laga Caja

en: Display icons in the opposite order
nn: Vis ikon i omvendt rekkefølge

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
nn: Vis fargar, mønster og merke som kan brukast til å endra utsjånaden

en: Display this location with the compact view.
nn: Vis denne adressa i kompakt visning.

en: Display this location with the icon view.
nn: Vis denne adressa med ikonframsyning.

en: Display this location with the list view.
nn: Vis denne adressa med listeframsyning.

en: Do Nothing
nn: Ikkje gjer noko

en: Do _not Empty Trash
nn: Ikkje tøm papirkorga

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
nn: Ikkje teikn opp skrivebordet (oversjå kva som er stilt inn i brukarvaldialogen).

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
nn: Vil du tømme papirkorga før du avmonterer?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
nn: Vil du fjerna alle bokmerkene til den ikkje-eksisterande adressa frå lista di?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
nn: Vil du køyra «%s» eller visa innhaldet?

en: Documents
nn: Dokument

en: Dots
nn: Prikkar

en: Download location?
nn: Last ned adresse?

en: Drag a color to an object to change it to that color
nn: Dra ein farge til eit objekt for å endra fargen på det

en: Drag a pattern tile to an object to change it
nn: Dra ei mønsterflis til eit objekt for å endra det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
nn: Dra eit merke til eit objekt for å merka det

en: Drag and drop is not supported.
nn: Dra-og-slepp er ikkje støtta.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
nn: Dra-og-slepp er berre støtta på lokale filsystem.

en: Duplicate each selected item
nn: Lag kopiar av alle dei valde oppføringane

en: Duplicating "%B"
nn: Dupliserer «%B»

en: E_mpty Trash
nn: _Tøm papirkorga

en: E_xecute
nn: _Køyra

en: Eclipse
nn: Formørking

en: Edit
nn: Endra

en: Edit Bookmarks
nn: Rediger bokmerke

en: Edit Caja preferences
nn: Endra Caja-innstillingar

en: Edit the saved search
nn: Endra det lagra søket

en: Eject the selected volume
nn: Løys ut det valde volumet

en: Eject the volume associated with the open folder
nn: Laus ut volum assosiert med den opna mappa

en: Eject the volume associated with this folder
nn: Løys ut lagrinseining assosiert med denne mappa

en: Emblems
nn: Merke

en: Emblems:
nn: Merke:

en: Empty Trash
nn: Tøm papirkorga

en: Empty _Trash
nn: _Tøm papirkorga

en: Emptying Trash
nn: Tøm papirkorga

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
nn: Brukar den klassiske Caja-åtferda, der alle vindauga er nettlesarar

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
nn: Skriv eit skildrande namn på kvart merke. Dette namnet vil brukast andre stader for å identifisera merka.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
nn: Skriv eit skildrande namn på merket. Dette namnet vil brukast andre stader for å identifisera merket.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
nn: Nytt namn på merket:

en: Envy
nn: Misunning

en: Erase
nn: Slett

en: Error starting autorun program: %s
nn: Feil ved oppstart av program for automatisk køyring: %s

en: Error while copying "%B".
nn: Feil under kopiering av «%B».

en: Error while copying to "%B".
nn: Feil under kopiering til «%B».

en: Error while copying.
nn: Feil under kopiering.

en: Error while creating directory %B.
nn: Feil under oppretting av mappe %B.

en: Error while creating file %B.
nn: Feil under oppretting av fil «%B».

en: Error while creating link to %B.
nn: Feil under oppretting av lenkja til «%B».

en: Error while deleting.
nn: Feil under sletting.

en: Error while moving "%B".
nn: Feil under flytting av «%B».

en: Error while moving files to trash.
nn: Feil under flytting av filer til papirkurv.

en: Error while moving.
nn: Feil under flytting

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
nn: Feil: %s
    Vennligst vel eit anna visingsprogram og prøv att.

en: Execute:
nn: Køyr:

en: Exposure Program
nn: Eksponeringsprogram

en: Exposure Time
nn: Lukkartid

en: FILE
nn: FIL

en: FTP (with login)
nn: FTP (med innlogging)

en: Failed to load image information
nn: Klarte ikkje å lasta informasjon om biletet

en: Fibers
nn: Fiber

en: File Browser
nn: Filvisar

en: File Management
nn: Filhandsaming

en: File Management Preferences
nn: Innstillingar for filhandsaming

en: File Manager
nn: Filhandsamar

en: File Operations
nn: Filhandlingar

en: File Permissions:
nn: Rettar for fil:

en: File System
nn: Filsystem

en: File Type
nn: Filtype

en: File access:
nn: Filtilgang:

en: File is not a valid .desktop file
nn: Fila er ikkje ei gyldig .desktop-fil

en: File not found
nn: Fann ikkje fila

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
nn: Filnamn for standard bakgrunn i sidestolpen. Berre brukt dersom «side_pane_background_set» er sann.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
nn: Filer i mappe «%B» kan ikkje kopierast fordi du ikkje har rettar til å sjå dei.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
nn: Filer i mappa «%B» kan ikkje slettast fordi du ikkje har rettar til å sjå dei.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
nn: Filer i mappe «%B» kan ikkje handterast fordi du ikkje har rettar til å sjå dei.

en: Filesystem type:
nn: Type filsystem:

en: Fire Engine
nn: Brannbil

en: Flash Fired
nn: Blitz brukt

en: Fleur De Lis
nn: Franske liljer

en: Floral
nn: Blomar

en: Focal Length
nn: Fokallengde

en: Folder Permissions:
nn: Rettar for mappe:

en: Folder access:
nn: Mappetilgang:

en: Folder:
nn: Mappe:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
nn: For brukarar som har mus med «Framover»- og «Tilbake»-knappar. Denne nøkkelen vil fastslå kva som hender når dei vert trykt på.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
nn: Denne nykelen er for brukarar med mus som har eigne knappar for «Framover» og «Tilbake» og vil definere kva for knapp som aktiverer «Tilbake»-kommandoen i lesarvindauget. Moglege verdiar er mellom 6 og 14.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
nn: Denne nykelen er for brukarar med mus som har eigne knappar for «Framover» og «Tilbake» og vil definere kva for knapp som aktiverer «Framover»-kommandoen i lesarvindauget. Moglege verdiar er mellom 6 og 14.

en: Format the selected volume
nn: Formater det valde volumet

en: Format the volume associated with the open folder
nn: Format volume assosiert med den opna mappa

en: Format the volume associated with this folder
nn: Formater lagringseining assosiert med denne mappa

en: Forward history
nn: Framoverlogg

en: Fossil
nn: Fossilt

en: Free space:
nn: Ledig plass:

en: GEOMETRY
nn: GEOMETRI

en: Go
nn: Gå

en: Go To:
nn: Gå til:

en: Go to the location specified by this bookmark
nn: Gå til adressa i dette bokmerket

en: Go to the next visited location
nn: Gå til den neste vitja staden

en: Go to the previous visited location
nn: Gå til den førre vitja staden

en: Go to the same location as in the extra pane
nn: Gå til same plassering som sidestolpen er i

en: Granite
nn: Granitt

en: Grapefruit
nn: Grapefrukt

en: Green Weave
nn: Grønn vev

en: Group
nn: Gruppe

en: Group:
nn: Gruppe:

en: History
nn: Logg

en: Home Folder
nn: Heimemappe

en: Home icon visible on desktop
nn: Heime-ikonet synleg på skrivebordet

en: ISO Speed Rating
nn: ISO-verdi

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
nn: Ta med ei_n slettekommando som ikkje går gjennom papirkorga

en: Ice
nn: Is

en: Icon
nn: Ikon

en: Icon View
nn: Vis som ikon

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
nn: Dersom sann, vil Caja berre visa mapper i treframsyninga i sidestolpen. Elles vil framsyninga visa både filer og mapper.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
nn: Dersom sann, vil nyopna vindauge ha adresselinja synleg.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
nn: Dersom sann, vil nyopna vindauge ha sidestolpen synleg.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
nn: Dersom sann, vil nyopna vindauge ha statuslinja synleg.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
nn: Dersom denne er satt til sann, vil nyopna vindauge ha synlege verktøylinjer.

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
nn: Viss nøkkelen setjes til «true» vil Caja lesarvindauge alltid bruka eit tekstfelt til adressefelt i staden for stilinja.

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
nn: Caja lèt deg rediger nokon av dei meir eksotiske eigenskapene ved ein fil i innstillingar-dialogen viss sett til «true».

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
nn: Dersom sann, vil Caja visa mapper før filer i liste- og ikonframsyningane.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
nn: Caja spør om bekreftelse ved sletting av filer eller tømming av papirkorga viss sett til «true».

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
nn: Viss denne vert sette til sann, så vil Caja montere medium som harddiskar og avtakbare medium ved oppstart og innsetjing av medium.

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
nn: Viss denne vert slått på vil Caja automatisk opna ei mappe når eit medium vert automatisk montert. Dette gjeld berre for medium som ikkje har ein kjend «x-content/*»-type; for medium med ein kjend «x-content»-type vil brukaroppsette handlingar verta utførd i staden for.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
nn: Dersom sann, vil Caja la deg sletta filer med ein gong, utan å flytta dei til papirkorga. Denne eigenskapen kan vera farleg, så ver varsam.

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
nn: Viss denne vert sette til «true» vil Caja aldri spørja eller køyra program automatisk når medium vert sette inn.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
nn: Dersom sann, vil Caja bruka heimemappa til brukaren som skrivebord. Elles vert ~/Desktop brukt som skrivebord.

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
nn: Dersom satt, vil linjer som vert for lange brytast.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
nn: Dersom sann, vil eit ikon med lenkje til nettverkstenar-framsyninga setjast på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
nn: Dersom denne er sann, vert eit ikon til «datamaskin» lagt på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
nn: Dersom sann, vil eit ikon med lenkje til heimemappa setjast på skrivebordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
nn: Dersom sann, vil eit ikon med lenkje til papirkorga setjast på skrivebordet.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
nn: Dersom sann, vil ikon med lenkjer til monterte datalager setjast på skrivebordet.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
nn: Viss denne instillinga er satt, vil alle kolonner i kompakt modus ha same breidd. Vis ikkje vil bredden verta kalkulert separat for kvar kolonne.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
nn: Dersom sann, vil filene i nye vindauge sorterast baklengs. Det vil seia at dersom dei vert sorterte på namn, vert dei sorterte frå «å» til «a» i staden for frå «a» til «å». Dersom filene vert sorterte på storleik, vert dei sorterte i minkande rekkefølgje i staden for i aukande.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
nn: Dersom sann, vert ikon plassert tettare i nye vindauge.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
nn: Dersom sann, vert merkelappar plassert attmed ikona i staden for under.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
nn: Dersom du slettar eit element, går det tapt for alltid.

en: Illustration
nn: Illustrasjon

en: Image
nn: Bilete

en: Image Type:
nn: Bilettype:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
nn: Bilete over denne storleiken (i byte) vil ikkje få miniatyrar. Formålet med denne innstillinga er å unngå å laga miniatyrar av store bilete som kan ta lang tid å lasta eller som brukar mykje minne.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
nn: Papirkorga må tømmes for å få tilbake ledig plass på dette volumet. Alle oppføringar i papirkorga vil verta borte permanent.

en: Increase the view size
nn: Auk visingsstorleiken

en: Information
nn: Informasjon

en: Justification
nn: Justering

en: Keep icons lined up on a grid
nn: Hald ikona justerte i eit rutenett

en: Keep icons sorted by emblems in rows
nn: Sorter ikona i rader etter merke

en: Keep icons sorted by modification date in rows
nn: Sorter ikona i rader etter siste endringstid

en: Keep icons sorted by name in rows
nn: Sorter ikona i rader etter namn

en: Keep icons sorted by size in rows
nn: Sorter ikona i rader etter storleik

en: Keep icons sorted by type in rows
nn: Sorter ikona i rader etter type

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Last changed:
nn: Sist endra:

en: Leaf
nn: Lauv

en: Leave icons wherever they are dropped
nn: Lat ikona liggja der dei vert sleppte

en: Lemon
nn: Sitron

en: Less common media formats can be configured here
nn: Mindre vanlege mediumformat kan konfigurerast her

en: Line wrap
nn: Linjebryting

en: Link _name:
nn: Lenkje_namn:

en: Link target:
nn: Lenkjemål:

en: Link to %s
nn: Lenkja til %s

en: List Columns
nn: Listekolonner

en: List View
nn: Listevising

en: List files only
nn: Vis berre filer

en: List of possible captions on icons
nn: Liste over moglege ikontekstar

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
nn: Liste av «x-content/*»-typar som brukaren har valt «Gjer ingenting» i innstillinga. Brukaren vil aldri spørjast og program vil aldri startast når medium av desse typane vert sette inn.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
nn: Liste over «x-content/*»-typaren som brukaren har vald «Opna mappe» i innstillinga. Ei mappevindauge vil opnast når medium av desse typane vert sette inn.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
nn: Liste over «x-content/*»-typaren som brukaren har vald å starta eit program i innstillinga. Det valde programmet vil starta når medium av desse typane vert sette inn.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
nn: Liste med «x-content/*»-typar set til

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
nn: Liste med «x-content/*»-typar set til «Opna mappe»

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
nn: Liste med x-content/*-typar der det føretrekte programmet vil verta starta

en: Loading...
nn: Lastar ...

en: Local Files Only
nn: Berre lokale filer

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
nn: Finn dokument og mapper på denne datamaskinen etter namn eller innhald

en: Location
nn: Plassering

en: Location _Bar
nn: A_dresselinje

en: Location:
nn: Plassering:

en: Lock the drive associated with the open folder
nn: Lås lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Lock the selected drive
nn: Lås den valde lagringseininga

en: MIME Type
nn: MIME-type

en: Make a _Link
nn: Lag len_kje

en: Make a permanent connection to this server
nn: Lag ei fast tilkopling til denne tenaren

en: Manila Paper
nn: Manilapapir

en: Mark as _Trusted
nn: Merk som _tiltrutt

en: Maximum image size for thumbnailing
nn: Største biletestorleik for miniatyrar

en: Media
nn: Medium

en: Merge _All
nn: Flett _alle

en: Metering Mode
nn: Målingsmodus

en: Mo_ve to Trash
nn: Fly_tt til papirkorga

en: Modified:
nn: Endra:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
nn: Mån 00. okt 0000 kl. 00.00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
nn: Mån 0. Okt 0000 kl. 00.00.00

en: Moss Ridge
nn: Mosekant

en: Mount and open %s
nn: Monter og opna %s

en: Mount the selected volume
nn: Monter det valde volumet

en: Mount the volume associated with the open folder
nn: Monter volum som er assosiert med den opna mappa

en: Mount the volume associated with this folder
nn: Monter volum som er assosiert med denne mappa

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
nn: Museknapp til å aktivera «Tilbake»-kommandoen i lesarvindauget

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
nn: Museknapp til å aktivera «Framover»-kommandoen i lesarvindauget

en: Move Dow_n
nn: Flytt _ned

en: Move Tab _Left
nn: Flytt fana til _venstre

en: Move Tab _Right
nn: Flytt fana til _høgre

en: Move _Up
nn: Flytt _opp

en: Move current tab to left
nn: Flytt aktiv fane til venstre

en: Move current tab to right
nn: Flytt aktiv fane til høgre

en: Move each selected item to the Trash
nn: Flytt kvar vald oppføring til papirkorga

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
nn: Flytt eller kopier filer som tidlegare har vorte flytta med ein klipp ut- eller kopierkommando

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
nn: Flytt eller kopier filer som tidlegare har vorte flytta med ein klipp ut- eller kopierkommando til den valde mappa

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
nn: Flytt eller kopier filer som tidlegare har vorte flytta med ein klipp ut- eller kopierkommando til denne mappa

en: Move the current selection to the desktop
nn: Flytt dei valde oppføringane til skrivebordet

en: Move the current selection to the home folder
nn: Flytt dei valde oppføringane til heimemappa

en: Move the current selection to the other pane in the window
nn: Flytt dei valde oppføringane til det andre området i vindauget

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
nn: Flytt den opna mappa ut av papirkorga og til «%s»Flyttar den opne mappa til papirkorga.

en: Move the open folder to the Trash
nn: Flyttar den opne mappa til papirkorga.

en: Move this folder to the Trash
nn: Flyttar denne mappa til papirkorga.

en: Move to _Trash
nn: Flytt til _papirkorga

en: Moving "%B" to "%B"
nn: Flytter «%B» til «%B»

en: Moving Files
nn: Flyttar filer

en: Moving files to trash
nn: Flytter filer til papirkurv

en: Mud
nn: Gjørme

en: Music
nn: Musikk

en: Name
nn: Namn

en: Network
nn: Nettverk

en: Network Servers
nn: Nettverkstenarar

en: Network Servers icon visible on the desktop
nn: Nettverkstenarar-ikonet synleg på skrivebordet

en: Network servers icon name
nn: Ikonnamn for nettverkstenarar

en: Never
nn: Aldri

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
nn: Aldri spør eller køyr program automatisk når medium vert sette inn

en: New _Tab
nn: Ny _fane

en: New _Window
nn: Nytt _vindauge

en: No applications found
nn: Inga program funne

en: No applications selected
nn: Inga program vald

en: No bookmarks defined
nn: Ingen bokmerke definerte

en: No templates installed
nn: Inga malar er installert

en: None
nn: Ingen

en: None of the files could be added as emblems.
nn: Ingen av filene kunne leggjast til som merke.

en: Normal Si_ze
nn: Normal _storleik

en: Not a launchable item
nn: Ikkje eit køyrbart element

en: Not allowed to set group
nn: Inga tilgang til å setja gruppe

en: Not allowed to set owner
nn: Har ikkje rettar til å setja eigar

en: Not allowed to set permissions
nn: Har ikkje lov til å setja rettar

en: Notes
nn: Notat

en: Numbers
nn: Tal

en: Ocean Strips
nn: Havstriper

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
nn: 00. okt 0000 kl. 00.00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
nn: 00. okt 0000, 00.00

en: Octal Permissions
nn: Oktale løyve

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
nn: Berre lag vindauge for eksplisitt oppgjevne URI-ar.

en: Only show folders in the tree side pane
nn: Vis berre mapper i treet i sidelinja

en: Open %s
nn: Opna %s

en: Open %s and other "%s" files with:
nn: Opna %s og andre filer med type «%s» med:

en: Open %s and other %s document with:
nn: Opna %s og andre %s dokument med:

en: Open %s with:
nn: Opna %s med:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
nn: Klarte ikkje å opna. Vil du velja ei anna handling?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
nn: Klarte ikkje å opna. Vil du velja eit anna program?

en: Open File and Close window
nn: Opna fil og lukk vindauge

en: Open Folder
nn: Opna mappe

en: Open Folder W_indow
nn: Opna mappev_indu

en: Open Location
nn: Opna adresse

en: Open Wit_h
nn: Opna _med

en: Open With
nn: Opna med

en: Open _Location...
nn: Opna _adresse ...

en: Open _Parent
nn: Opna _forelder

en: Open a folder window for the displayed location
nn: Opna eit mappevindauge for viste stad

en: Open all "%s" files with:
nn: Opna alle filer av type «%s» med:

en: Open all %s documents with:
nn: Opna alle dokument av type «%s» med:

en: Open all files of type "%s" with:
nn: Opna alle filer av type «%s» med:

en: Open an extra folder view side-by-side
nn: Opna ei ekstra mappevising side-ved-side

en: Open another Caja window for the displayed location
nn: Opna eit nytt Caja-vindauge for vist plassering

en: Open each selected item in a folder window
nn: Opna kvar vald oppføring i eit mappevindauge

en: Open each selected item in a navigation window
nn: Opna kvar vald oppføring i eit navigasjonsvindauge

en: Open each selected item in a new tab
nn: Opna kvar vald oppføring i ei ny fane

en: Open in Navigation Window
nn: Opna i navigasjonsvindauge

en: Open in New _Tab
nn: Opna i ny _fane

en: Open in New _Window
nn: Opna i nytt _vindauge

en: Open in _Folder Window
nn: Opna i _mappevindauge

en: Open the contents of the File System
nn: Opna innhaldet i filsystemet

en: Open the contents of your desktop in a folder
nn: Opna skrivebordet som ei mappe

en: Open the parent folder
nn: Opna foreldermappe

en: Open the selected item in this window
nn: Opna dei valde oppføringane i dette vindauget

en: Open the trash
nn: Opna papirkorga

en: Open this folder in a folder window
nn: Opna denne mappa i eit mappevindauge

en: Open this folder in a navigation window
nn: Opna denne mappa i eit navigasjonsvindauge

en: Open this folder in a new tab
nn: Opna denne mappa i ei ny fane

en: Open with other Application...
nn: Opna med eit _anna program ...

en: Open your personal folder
nn: Opna di personlige mappe

en: Open your personal templates folder
nn: Opna din personlige malmappe

en: Open your personal trash folder
nn: Opna din personlige papirkurv

en: Opening "%s".
nn: Opnar «%s»

en: Orange
nn: Oransje

en: Other Type...
nn: Annan type ...

en: Other _Application...
nn: Andre _program …

en: Others
nn: Andre

en: Others:
nn: Andre:

en: Owner
nn: Eigar

en: Owner:
nn: Eigar:

en: Pale Blue
nn: Lys blå

en: Password:
nn: Passord:

en: Paste the text stored on the clipboard
nn: Lim inn tekst lagra på utklippstavla

en: Patterns:
nn: Mønster:

en: Pdf / Postscript
nn: PDF/PostScript

en: Perform a quick set of self-check tests.
nn: Gjennomfør eit sett med raske sjølvtestar.

en: Perform or update the search
nn: Utfør eller oppdater søket

en: Permissions
nn: Løyve

en: Picture
nn: Bilete

en: Places
nn: Stader

en: Please check the spelling and try again.
nn: Kontroller stavinga og prøv igjen.

en: Please choose a different emblem name.
nn: Bruk eit anna namn på merket.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
nn: Dra berre eitt bilete for å setja sjølvvald ikon.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
nn: Moglege verdiar er «single», for å opna filer med eitt klikk, eller «double», for å opna filer med dobbeltklikk.

en: Prefere_nces
nn: _Brukarval

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
nn: Gjer del valde filene klare til å kopierast med ein Lim inn-kommando

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
nn: Gjer dei valde filene klare til å flyttast med ein Lim inn-kommando

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
nn: Gjer denne mappa klar til å kopierast med ein Lim inn-kommando

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
nn: Gjer denne mappa klar til å flyttast med ein Lim inn-kommando

en: Preparing
nn: Forbereder

en: Preparing to Move to "%B"
nn: Forbereder flytting til «%B»

en: Presentation
nn: Presentasjon

en: Preview
nn: Førehandsvisning

en: Preview _sound files:
nn: Førehandsvis lydfiler:

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Public FTP
nn: Offentlig FTP

en: Purple Marble
nn: Rosa marmor

en: Put labels beside icons
nn: Plasser etikettar attmed ikon

en: Quit Caja.
nn: Avslutt Caja.

en: Rating
nn: Poeng

en: Re_versed Order
nn: Om_vendt rekkefølgje

en: Read and write
nn: Skriv og les

en: Read-only
nn: Skriveverna

en: Redo the last undone action
nn: Gjer om den sist angra handlinga

en: Reload
nn: Les på nytt

en: Reload the current location
nn: Last aktiv stad på nytt

en: Remove
nn: Fjern

en: Remove this criterion from the search
nn: Fjern dette kriteriet frå søkjet

en: Rename
nn: Gje nytt namn

en: Rename Emblem
nn: Gje nytt namn til merke

en: Rename selected item
nn: Gje vald oppføring nytt namn

en: Rename...
nn: Endra namn …

en: Renaming "%s" to "%s".
nn: Byter namn på «%s» til «%s».

en: Replace
nn: Byt ut

en: Replace _All
nn: Byt ut _alle

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
nn: Flytt ikona slik at dei passar betre i vindauget og ikkje overlappar

en: Reset
nn: Nullstill

en: Reset View to _Defaults
nn: _Still framsyninga tilbake til standardinnstillingane

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
nn: Nullstill er eit spesielt bilete som ikkje kan erstattast.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
nn: Still sorteringsrekkefølgje og forstørring til dei ålmenne innstillingane til denne framvisinga

en: Restore Icon's Original Si_ze
nn: G_jenopprett opprinneleg storleik på ikonet

en: Restore Icons' Original Si_zes
nn: G_jenopprett opprinneleg storleik på ikona

en: Restore each selected icon to its original size
nn: Gjenopprett den opprinnelege storleiken til alle ikona

en: Reverse sort order in new windows
nn: Sorter i omvendt rekkefølgje i nye vindauge

en: Ridged Paper
nn: Kraftpapir

en: Rough Paper
nn: Grovt papir

en: Ruby
nn: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
nn: Køyr «%s» på alle valde oppføringar.

en: Run in _Terminal
nn: Køyr i _Terminal

en: Run or manage scripts from %s
nn: Køyr eller handsam skript frå %s

en: SELinux Context
nn: SELinux-kontekst

en: SELinux context:
nn: SELinux kontekst:

en: S_kip All
nn: H_opp over alt

en: Sa_ve Search
nn: L_agra søk

en: Sa_ve Search As...
nn: Lag_ra søk som ...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
nn: Fjern trygt lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Safely remove the selected drive
nn: Fjern vald lagringseining trygt

en: Save Search as
nn: Lagra søk som

en: Save the current search as a file
nn: Lagra det noverande søket som ei fil

en: Save the edited search
nn: Lagra redigert søk

en: Saved search
nn: Lagra søk

en: Sea Foam
nn: Sjøsprøyt

en: Search
nn: Søk

en: Search Folder
nn: Søk i mappe

en: Search _name:
nn: _Namn på søk:

en: Search documents and folders by name
nn: Finn dokument og mapper etter namn

en: Search for "%s"
nn: Søk etter «%s»

en: Search results
nn: Søkjeresultat

en: Search:
nn: Søk:

en: Secure WebDAV (HTTPS)
nn: Sikker WebDAV (HTTPS)

en: Select All
nn: Vel alt

en: Select Custom Icon
nn: Vel sjølvvald ikon

en: Select Folder to Save Search In
nn: Vel mappe å lagra søket i

en: Select I_tems Matching...
nn: Vel _like oppføringar …

en: Select Items Matching
nn: Vel

en: Select _All
nn: Merk _alt

en: Select a Category:
nn: Vel kategori:

en: Select a Color to Add
nn: Vel farge å leggje til

en: Select all and only the items that are not currently selected
nn: Velg alle og barr dei som ikkje allereie er vald

en: Select all items in this window
nn: Vel alle oppføringane i dette vindauget

en: Select all the text in a text field
nn: Merk all teksten i eit tekstfelt

en: Select an Application
nn: Vel eit program

en: Select an Image File for the New Emblem
nn: Vel ei biletefil tile det nye merket

en: Select an Image File to Add as a Pattern
nn: Vel ei biletefil å leggje til som eit mønster

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
nn: Vel eit program for å opna %s og andre filer av type «%s»

en: Select an application to view its description.
nn: Vel eit program for å lesa skildringa av det.

en: Select folder to search in
nn: Vel mappa du vil søkja i

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
nn: Vel korleis «%s» skal vert opna og om du vil ututføra denne hanglinga for medium av type «%s» i framtida.

en: Select items in this window matching a given pattern
nn: Vel dei oppføringane som stemmer med eit mønster i dette vindauget

en: Select the columns visible in this folder
nn: Vel kva for kolonner som er synlege i denne mappa

en: Select type
nn: Vel type

en: Selection Bound
nn: Merkegrense

en: Session management options:
nn: Innstillingar til økthandsaming:

en: Set _user ID
nn: Sett br_ukar-ID

en: Set as _Background
nn: Bruk til _bakgrunn

en: Set as background for _all folders
nn: Bruk til bakgrunn i _alle mapper

en: Set as background for _this folder
nn: Bruk til bakgrunn i _denne mappa

en: Set gro_up ID
nn: Settt gr_uppe-ID

en: Set the zoom level of the current view
nn: Sett forstørring/forminsking av den noverande framvisinga

en: Setting permissions
nn: Set rettar

en: Shale
nn: Skifer

en: Show Emblems
nn: Vis merke

en: Show History
nn: Vis logg

en: Show Information
nn: Vis informasjon

en: Show Notes
nn: Vis notat

en: Show Places
nn: Vis stader

en: Show Tree
nn: Vis tre

en: Show _Hidden Files
nn: Vis _gøymde filer

en: Show _only folders
nn: Vis _berre mapper

en: Show _thumbnails:
nn: Vis minia_tyrar:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
nn: Vis eit vindauge som let deg endra fargen eller mønsteret på skrivebordet.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
nn: Vis avanserte rettar i dialog for fileigenskapar

en: Show folders first in windows
nn: Vis mappene fyrst i vindauga

en: Show location bar in new windows
nn: Vis adresselinja i nye vindauge

en: Show more _details
nn: Vis fleire _detaljar

en: Show mounted volumes on the desktop
nn: Vis monterte datalager på skrivebordet

en: Show search
nn: Vis søk

en: Show session management options
nn: Vis innstillingar til økthandsaming

en: Show side pane in new windows
nn: Vis sidestolpen i nye vindauge

en: Show status bar in new windows
nn: Vis statuslinja i nye vindauge

en: Show te_xt in icons:
nn: Vis te_kst i ikon:

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
nn: Vis mappa som inneheld skripta som vert viste i denne menyen

en: Show the version of the program.
nn: Vis programversjon.

en: Show toolbar in new windows
nn: Vis verktøylinja i nye vindauge

en: Side pane view
nn: Sidepanelframsyning

en: Silver
nn: Sølv

en: Size
nn: Storleik

en: Size:
nn: Storleik:

en: Sky
nn: Himmel

en: Sky Ridge
nn: Himmelkant

en: Slashes are not allowed in filenames
nn: Skråstrek er ikkje tillatt i filnamn

en: Snow Ridge
nn: Snøkant

en: Software
nn: Programvare

en: Some of the files could not be added as emblems.
nn: Nokon av filene kunne ikkje leggjast til som merke.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
nn: «%s» er ikkje ei brukande biletefil.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
nn: Merket %s kunne ikkje slettast.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
nn: Nøkkelord for merke kan berre innehalda bokstavar, tal og mellomrom.

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
nn: Klarte ikkje sletta mønstret %s.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
nn: Klarte ikkje å installera mønsteret «%s».

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
nn: Det finst allereie eit merke som heiter «%s».

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
nn: Du kan ikkje køyra kommandoar frå ein ekstern tenar.

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
nn: Du kan ikkje erstatta nullstill-biletet.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
nn: Du må gje det nye merket eit nøkkelord.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
nn: Du må oppgje eit ikkje-tomt namn på den nye fargen

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
nn: Du må oppgje eit ubrukt fargenamn på den nye fargen.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
nn: Klarte ikkje endra gruppe for «%s»: %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
nn: Klarte ikkje endra eigar for «%s»: %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
nn: Klarte ikkje endra rettar for «%s»: %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
nn: Klarte ikkje visa alt innhaldet for «%s»: %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
nn: Klarte ikkje endra namnet på «%s» til «%s»: %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
nn: Klarte ikkje å lagra eigendefinert merkenamn

en: Sorry, unable to save custom emblem.
nn: Klarte ikkje lagra eigendefinert merke

en: Sort _folders before files
nn: Vis mapper _før filer

en: Special flags:
nn: Spesielle flagg:

en: Specified group '%s' doesn't exist
nn: Oppgjeven gruppe «%s» eksisterer ikkje

en: Specified owner '%s' doesn't exist
nn: Oppgjeven eigar, «%s», eksisterer ikkje

en: Specify a location to open
nn: Oppgi ei adresse som skal opnast

en: Specify file containing saved configuration
nn: Oppgje fil som inneheld lagra brukarval

en: Specify session management ID
nn: Oppgje økthandsamings-ID

en: Spreadsheet
nn: Rekneark

en: St_atusbar
nn: St_atuslinje

en: Start the drive associated with the open folder
nn: Start lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
nn: Start multidisk-lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Start the selected drive
nn: Start den valde lagringseininga

en: Start the selected multi-disk drive
nn: Start vald multidisk-lagringseining

en: Start the selected volume
nn: Start vald lagringseining

en: Start the volume associated with the open folder
nn: Start lagringseining som tilhøyrer opna mappe

en: Start the volume associated with this folder
nn: Start lagrinseining assosiert med denne mappa

en: Starting %s
nn: Startar %s

en: Stop loading the current location
nn: Stopp lasting av aktiv stad

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
nn: Stopp multidisk-lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Stop the selected drive
nn: Stopp den valde lagringseininga

en: Stop the selected multi-disk drive
nn: Stopp vald multidisk-lagringseining

en: Stop the selected volume
nn: Stopp vald lagringseining

en: Stop the volume associated with the open folder
nn: Stopp lagringseining som tilhøyrer opna mappe

en: Stop the volume associated with this folder
nn: Stopp lagrinseining som er assosiert med denne mappa

en: Stucco
nn: Gipskalk

en: Symbolic links only supported for local files
nn: Symbolske lenkjer er berre støtta for lokale filer.

en: T_emplates
nn: _Malar

en: Tags
nn: Merke

en: Tangerine
nn: Mandarin

en: Terracotta
nn: Terrakotta

en: Text
nn: Tekst

en: Text File
nn: Tekstfil

en: Text view:
nn: Tekstframvising:

en: The Link "%s" is Broken.
nn: Lenkja «%s» er broten.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
nn: Lenkja «%s» peikar på eit mål som ikkje finst. Vil du flytta henne til papirkorga?

en: The SELinux security context of the file.
nn: SELinux sikkerhetskontekst for fila.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
nn: Justeringa av tekstlinjene i merkelappen i høve til kvarandre. Dette påverkar IKKJE korleis merkelappen vert plassert på sin tilmålte plass. Sjå GtkMisc::xalign for dette.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
nn: Oppstartsfila «%s» er ikkje merka som tiltrutt. Om du ikkje kjenner til opphavet til fila så kan det vera utrygt å starta henne.

en: The color cannot be installed.
nn: Klarte ikkje å installera fargen

en: The compact view encountered an error while starting up.
nn: Ikonframsyninga støtte på ein feil under oppstart.

en: The compact view encountered an error.
nn: Ikonframsyninga støtte på ein feil.

en: The current position of the insertion cursor in chars.
nn: Plasseringa til innsetjingsmarkøren, i teikn.

en: The date the file was accessed.
nn: Datoen fila vart lest sist.

en: The date the file was modified.
nn: Datoen fila vart endra sist.

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
nn: Standardhandlinga kan ikkje opna «%s», fordi ho ikkje kan opna filer på stader av typen «%s».

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
nn: Forvald storleik på eit ikon for ein miniatyr i ikonvising.

en: The default width of the side pane in new windows.
nn: Breidda på sidestolpen i nye vindauge

en: The desktop view encountered an error while starting up.
nn: Skrivebordsframsyninga støtte på ein feil under oppstart.

en: The desktop view encountered an error.
nn: Skrivebordsframsyninga støtte på ein feil.

en: The destination folder is inside the source folder.
nn: Målmappa er inni kjeldemappa.

en: The destination is not a folder.
nn: Målet er ikkje ei mappe.

en: The destination is read-only.
nn: Målet er skriveverna.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
nn: Fila som vart dregen ser ikkje ut til å vera eit gyldig bilete.

en: The emblem cannot be added.
nn: Merket kan ikkje leggjast til.

en: The emblem cannot be installed.
nn: Merket kan ikkje leggjast inn.

en: The emblems do not appear to be valid images.
nn: Merkene ser ikkje ut til å vera gyldige bilete.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
nn: Fila «%B» kan ikkje handterast fordi du ikkje har rettar til å lesa den.

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
nn: Fil «%B» kan ikkje flyttast til papirkorga.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
nn: Fila «%s» ser ikkje ut til å vera eit gydlig bilete.

en: The file is not an image.
nn: Fila er ikkje eit bilete.

en: The file is of an unknown type
nn: Fila er av ein ukjend type

en: The file that you dropped is not an image.
nn: Fila du sleppte er ikkje eit bilete.

en: The file that you dropped is not local.
nn: Fila du sleppte er ikkje lokal.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
nn: Mappa «%B» kan ikkje kopierast fordi du ikkje har rettar til å oppretta den på målet.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
nn: Mappe «%B» kan ikkje kopierast fordi du ikkje har rettar til å lesa den.

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
nn: Mappa «%B» kan ikkje slettast fordi du ikkje har rettar til å lesa den.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
nn: Mappe «%B» kan ikkje handterast fordi du ikkje har rettar til å lesa den.

en: The folder contents could not be displayed.
nn: Innhaldet i mappa kunne ikkje visast.

en: The font description used for the icons on the desktop.
nn: Skildring av skrifttypen som vert brukt til ikona på skrivebordet.

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
nn: Formatet på fildatoar. Moglege verdiar er «locale», «iso» og «informal».

en: The group could not be changed.
nn: Klarte ikkje å endra gruppa.

en: The group of the file.
nn: Gruppa til fila.

en: The history location doesn't exist.
nn: Loggadressa finst ikkje.

en: The icon view encountered an error while starting up.
nn: Ikonframsyninga støtte på ein feil under oppstart.

en: The icon view encountered an error.
nn: Ikonframsyninga støtte på ein feil.

en: The item cannot be restored from trash
nn: Oppføringa kan ikkje gjenopprettast frå papirkorga

en: The item could not be renamed.
nn: Klarte ikkje å gje oppføringa nytt namn.

en: The list view encountered an error while starting up.
nn: Listeframsyninga støtte på ein feil under oppstart.

en: The list view encountered an error.
nn: Listeframsyninga støtte på ein feil.

en: The location "%s" does not exist.
nn: Adressa «%s» finst ikkje.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
nn: Adressa kan ikkje visast med denne framvisaren.

en: The location is not a folder.
nn: Adressa er ikkje ei mappe.

en: The media contains digital photos.
nn: Dette mediumet inneheld digitale bilete.

en: The media contains software.
nn: Dette mediumet inneheld programvare.

en: The media has been detected as "%s".
nn: Mediumet er gjenkjend som «%s».

en: The mime type of the file.
nn: MIME-typen til fila.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
nn: Namnet «%s» er allereie i bruk i denne mappa. Vel eit anna namn.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
nn: Namnet «%s» er ikkje gyldig. Det inneheld teiknet «/». Bruk eit anna namn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
nn: Namnet «%s» er ikkje gyldig. Bruk eit anna namn.

en: The name and icon of the file.
nn: Namnet og ikonet til fila.

en: The owner could not be changed.
nn: Klarte ikkje å endra eigar.

en: The owner of the file.
nn: Eigaren av fila.

en: The permissions could not be changed.
nn: Løyva kunne ikkje endrast.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
nn: Klarte ikkje å fastslå løyva til «%s»

en: The permissions of the file, in octal notation.
nn: Løyva til fila, i oktal notasjon.

en: The permissions of the file.
nn: Løyva til fila.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
nn: Klarte ikkje å fastslå løyva til den valde fila.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
nn: Avstanden frå den andre enden av merkinga til markøren, i teikn.

en: The selection rectangle
nn: Utvalsrektangelet

en: The side pane view to show in newly opened windows.
nn: Sidestolpevisinga som skal brukast i nye vindauge.

en: The size of the file.
nn: Storleiken på fila.

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
nn: Programvaren vil køyra direkte frå mediumet «%s». Du bør aldri køyra program du ikkje stoler på.
    
    Trykk Avbryt viss du er i tvil.

en: The source file would be overwritten by the destination.
nn: Kjeldefila vil verta overskriven av målet.

en: The target doesn't support symbolic links.
nn: Målet støttar ikkje symbolske lenkjer.

en: The text of the label.
nn: Teksten på merkelappen.

en: The type of the file.
nn: Filtypen til fila.

en: There is %S available, but %S is required.
nn: %S tilgjengeleg, men %S kreves.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
nn: Det er ikkje nokon «%s» i denne mappa. Kanskje oppføringa nett vart flytta eller sletta?

en: There is no application installed for %s files
nn: Inga program er installert for %s filer

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
nn: Inga program er installert for %s filer.
    Vil du søkje etter eit program til å opna denne fila?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
nn: Ikkje nok plass på målet. Prøve å fjerna filer for å frigjera plass.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
nn: Det er ingenting å lima inn på utklippstavla.

en: There was an error copying the file into %F.
nn: Ein feil oppsto under kopiering av fila til %F.

en: There was an error creating the directory in %F.
nn: Det oppsto ein feil under oppretting av mappe i %F.

en: There was an error creating the folder "%B".
nn: Det oppsto ein feil under oppretting av mappe «%B».

en: There was an error creating the symlink in %F.
nn: Det oppsto ein feil ved oppretting av symbolsk lenkja i %F.

en: There was an error deleting %B.
nn: Det oppsto ein feil under sletting av %B.

en: There was an error displaying help.
nn: Det oppsto ein feil under vising av hjelp.

en: There was an error displaying help: 
    %s
nn: Det oppstod feil under vising av hjelp:
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
nn: Det oppsto ein feil under henting av informasjon om «%B».

en: There was an error getting information about the destination.
nn: Det oppsto ein feil under henting av informsjon om målet.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
nn: Det oppsto ein feil under henting av informasjon om filene i mappe «%B».

en: There was an error launching the application.
nn: Ein feil oppstod under oppstart av programmet.

en: There was an error moving the file into %F.
nn: Det oppsto ein feil ved flytting av fila til %F.

en: There was an error reading the folder "%B".
nn: Det oppsto ein feil under lesing av mappe «%B».

en: There was an internal error trying to search for applications:
nn: Ein intern feil oppstod under søkjing etter program:

en: These files are on a Photo CD.
nn: Desse filene ligg på ein Photo-CD.

en: These files are on a Picture CD.
nn: Desse bileta ligg på ein bilete-CD.

en: These files are on a Super Video CD.
nn: Desse filene ligg på ein Super Video-CD.

en: These files are on a Video CD.
nn: Desse filene ligg på ein Video-CD.

en: These files are on a Video DVD.
nn: Desse filene ligg på ein Video-DVD.

en: These files are on a digital audio player.
nn: Desse filene ligg på ein digital lydspelar.

en: These files are on an Audio CD.
nn: Desse filene ligg på ein lyd-CD.

en: These files are on an Audio DVD.
nn: Desse filene ligg på ein lyd-DVD.

en: This drop target only supports local files.
nn: Dette målet for slepping støttar berre lokale filer.

en: This file cannot be ejected
nn: Denne fila kan ikkje løyast ut

en: This file cannot be mounted
nn: Denne fila kan ikkje monterast

en: This file cannot be started
nn: Denne fila kan ikkje startast

en: This file cannot be stopped
nn: Denne fila kan ikkje stoppast

en: This file cannot be unmounted
nn: Denne fila kan ikkje avmonterast

en: This is disabled due to security considerations.
nn: Dette er kopla ut av omsyn til tryggleiken.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
nn: Det er truleg eit permanent merke, og ikkje eit du har lagt på sjølv.

en: This link cannot be used, because it has no target.
nn: Denne lenkja kan ikkje brukast. Ho har ikkje noko mål.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
nn: Lenkja kan ikkje brukast. Målet «%s» finst ikkje.

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
nn: Dette namnet kan setjast dersom du vil ha eit sjølvvald namn på datamaskinikonet på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
nn: Sjølvvald namn på heime-ikonet på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
nn: Dette namnet kan setjes viss du ynskjer eit tilpassa namn for ikonet for nettverkstenarar på skrivebordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
nn: Sjølvvald namn på papirkorg-ikonet på skrivebordet.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
nn: For å opna ikkje-lokale filer på du fyrst kopiera dei til ei lokal mappe og så sleppa dei på nytt.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
nn: For å opna ikkje-lokale filer på du fyrst kopiera dei til ei lokal mappe og så sleppa dei på nytt. Dei lokale filene du slepte har allereie vorte opna.

en: Toggle the display of hidden files in the current window
nn: Styrer om gøymde filer vert viste i det opne vindauget

en: Toggle using a tighter layout scheme
nn: Slå av/på bruk av tett plassering

en: Toplevel files cannot be renamed
nn: Kan ikkje endra namn for filer på toppnivå

en: Total capacity:
nn: Total kapasitet:

en: Trash
nn: Papirkorga

en: Trash icon visible on desktop
nn: Papirkorg-ikon på skrivebordet

en: Trashing Files
nn: Legg filer i papirkorga

en: Tree
nn: Tre

en: Type of click used to launch/open files
nn: Type klikk som opnar/køyrer filer

en: U_nlock Drive
nn: Lås opp lagri_ngseining

en: Unable to eject %V
nn: Kan ikkje løyse ut %V

en: Unable to eject %s
nn: Kan ikkje løyse ut %s

en: Unable to eject location
nn: Kan ikkje løysa ut plassering

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
nn: Klarte ikkje å markera oppstartar med som tiltrutt (køyrbar)

en: Unable to mount %s
nn: Klarte ikkje montera %s

en: Unable to mount location
nn: Kan ikkje montere stad

en: Unable to mount the location.
nn: Kan ikkje montere lokasjonen.

en: Unable to poll %s for media changes
nn: Kan ikkje sjekka %s for bytte av medium

en: Unable to rename desktop file
nn: Kan ikkje endra namn på skrivebordsfil

en: Unable to rename desktop icon
nn: Kan ikkje endra namn på skrivebordsikon

en: Unable to search for application
nn: Klarte ikkje søkje etter program

en: Unable to start %s
nn: Kan ikkje starta %s

en: Unable to start location
nn: Klarte ikkje starta lokasjon

en: Unable to stop %s
nn: Kan ikkje stoppa %s

en: Unable to stop drive
nn: Kan ikkje stoppa lagringseininga

en: Unable to unmount %V
nn: Kan ikkje avmontere %V

en: Unable to unmount location
nn: Kan ikkje avmontera plassering

en: Undo the last action
nn: Gjer om siste handling

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Unlock the drive associated with the open folder
nn: Lås opp lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: Unlock the selected drive
nn: Lås opp den valde lagringseininga

en: Unmount the selected volume
nn: Avmonter det valde datalageret

en: Unmount the volume associated with the open folder
nn: Avmonter volum som er assosiert med den opna mappa

en: Unmount the volume associated with this folder
nn: Avmonter volum som er assosiert med denne mappa

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nn: Kjende ikkje igjen versjonen til .desktop-fila «%s»

en: Unrecognized launch option: %d
nn: Ugjenkjent oppstartsval: %d

en: Untrusted application launcher
nn: Utiltrutt oppstartsfil

en: Use De_fault
nn: Bruk _standard

en: Use _Default Background
nn: Bruk _standardbakgrunn

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
nn: Bruk ekstra museknapp

en: Use the normal view size
nn: Bruk normal visingstorleik

en: Use tighter layout in new windows
nn: Bruk tettare plassering i nye vindauge

en: View _new folders using:
nn: Visa _nye mapper:

en: View of the current folder
nn: Framvising av noverande mappe

en: View or modify the properties of each selected item
nn: Vis eller endra eigenskapane til kvar vald oppføring

en: View or modify the properties of the open folder
nn: Vis eller endra eigenskapane til den opne mappa

en: View or modify the properties of this folder
nn: Vis eller endra eigenskapane til denne mappa

en: Views
nn: Framvisingar

en: Violet
nn: Fiolett

en: Visible _Columns...
nn: Synlege _kolonner ...

en: Volume:
nn: Lydstyrke:

en: Wavy White
nn: Bølgjande kvit

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
nn: Onsdag 0. september 0000 kl. 00.00.00

en: What to do with executable text files when activated
nn: Kva som skal gjerast med køyrbare tekstfiler som vert aktiverte

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
nn: Kva som skal gjerast med køyrbare tekstfiler når dei vert aktiverte (enkelt- eller dobbeltklikka). Moglege verdiar er «launch» for å køyra dei som program, «ask» for å spørja i ein dialog, og «display» for å visa dei som tekstfiler.

en: When to show number of items in a folder
nn: Om talet på element i ei mappe skal visast

en: When to show preview text in icons
nn: Om tekstfiler skal førehandsvisast som ikon

en: When to show thumbnails of image files
nn: Om biletefiler skal førehandsvisast som miniatyrar

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
nn: Kor nye opna faner skal plasserast i nettlesarvindauge

en: Whether a custom default folder background has been set.
nn: Om det er sjølvvald bakgrunn i mappevisinga.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
nn: Om det er sjølvvald bakgrunn i sidestolpen.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
nn: Om det skal spørres om bekreftelse ved sletting av filer eller tømming av papirkorga

en: Whether to automatically mount media
nn: Om medium skal monterast automatisk

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
nn: Om ei mappe skal vert opna automatisk for automatisk montert medium

en: Whether to enable immediate deletion
nn: Om filer skal slettast med ein gong, utan å spørja.

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
nn: Om lydfiler skal førehandsvisast når muspeikaren går over ikonet.

en: Whether to show backup files
nn: Om tryggleikskopiar skal visast

en: Whether to show hidden files
nn: Om skjulte filer skal visast

en: White
nn: Kvit

en: Width of the side pane
nn: Breidde på sidestolpen

en: Windows share
nn: Delt ressurs

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
nn: Du er ikkje eigaren, så du kan ikkje endra desse løyva.

en: You can choose another view or go to a different location.
nn: Du kan v velja ein anna framvisar eller gå til ei annadresse.a adress

en: You can download it or make a link to it.
nn: Du kan laste den ned eller lage ei lenke til den.

en: You can only use images as custom icons.
nn: Du kan berre bruka bilete som sjølvvalde ikon.

en: You can only use local images as custom icons.
nn: Du kan berre bruka lokale bilete som sjølvvalde ikon.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
nn: Du kan stoppa denne operasjonen ved å trykka avbryt.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
nn: Du kan ikkje ha meir enn eitt sjølvvalt ikon om gongen.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
nn: Du kan ikkje tileigna meir enn eitt sjølvvalt ikon om gongen.

en: You cannot copy a file over itself.
nn: Kan ikkje kopiera ei fil over seg sjølv.

en: You cannot copy a folder into itself.
nn: Du kan ikkje kopiera ei mappe inn i seg sjølv.

en: You cannot move a file over itself.
nn: Kan ikkje flytta ei fil over seg sjølv.

en: You cannot move a folder into itself.
nn: Du kan ikkje flytta ei mappe inn i seg sjølv.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
nn: Du har ikkje løyve til å ha tilgang til målmappa.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
nn: Du har ikkje løyve til å endra gruppa til «%s».

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
nn: Du har ikkje løyve til å endra namn på «%s».

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
nn: Du har ikkje løyve til å lesa fila «%s».

en: You have just inserted a Photo CD.
nn: Du har sett inn ein Photo-CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
nn: Du har sett inn ein bilete-CD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
nn: Du har sett inn ein Super Video-CD.

en: You have just inserted a Video CD.
nn: Du har sett inn ein Video-CD.

en: You have just inserted a Video DVD.
nn: Du har sett inn ein Video-DVD.c

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
nn: Du har sett inn ein tom Blu-Ray-plate.

en: You have just inserted a blank CD.
nn: Du har sett inn ein tom CD.

en: You have just inserted a blank DVD.
nn: Du har sett inn ein tom DVD.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
nn: Du har sett inn ein tom HD-DVD.

en: You have just inserted a digital audio player.
nn: Du har sett inn ein digital lydspelar.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
nn: Du har sett inn eit medium med digitale bilete.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
nn: Du har sett inn medium med programvare som skal startast automatisk.

en: You have just inserted a medium.
nn: Du har sett inn eit medium.

en: You have just inserted an Audio CD.
nn: Du har sett inn ein lyd-CD.

en: You have just inserted an Audio DVD.
nn: Du har sett inn ein lyd-DVD.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
nn: Du skal ha motteken ein kopi av GNU General Public License saman med Caja. Viss dette ikkje er tilfelle, kan du skriva til Free Software Foundation, Inc. 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA

en: Zoom In
nn: Zoom inn

en: Zoom Out
nn: Zoom ut

en: Zoom _In
nn: For_størr

en: Zoom _Out
nn: For_minsk

en: Zoom to Default
nn: Forvald forstørring

en: [URI...]
nn: [URI ...]

en: _About
nn: _Om

en: _Add
nn: _Legg til

en: _Add Bookmark
nn: _Legg til bokmerke

en: _Add a New Color...
nn: _Legg til ny farge ...

en: _Add a New Emblem...
nn: _Legg til nytt merke ...

en: _Add a New Pattern...
nn: _Legg til nytt mønster ...

en: _Always perform this action
nn: _Alltid utfør denne handlinga

en: _Arrange items:
nn: Pl_asser oppføringar:

en: _Ask each time
nn: _Spør kvar gong

en: _Back
nn: Til_bake

en: _Backgrounds and Emblems...
nn: _Bakgrunnar og merke ...

en: _Bookmarks
nn: _Bokmerke

en: _Browse...
nn: _Bla gjennom ...

en: _Cancel
nn: _Avbryt

en: _Close
nn: _Lukk

en: _Close Tab
nn: _Lukk fane

en: _Compact
nn: _Kompakt

en: _Computer
nn: _Datamaskin

en: _Connect
nn: K_opla til

en: _Connect Drive
nn: K_opla til lagringseining

en: _Contents
nn: _Innhald

en: _Copy
nn: _Kopier

en: _Copy Here
nn: _Kopier hit

en: _DVD Video:
nn: _DVD-video:

en: _Default zoom level:
nn: _Standard forstørringsnivå:

en: _Delete
nn: _Slett

en: _Delete Permanently
nn: _Slett for godt

en: _Desktop
nn: _Skrivebord

en: _Detect Media
nn: _Oppdag medium

en: _Disconnect
nn: _Kopla frå

en: _Disconnect Drive
nn: Kopla frå stasjon

en: _Display
nn: _Vis

en: _Double click to open items
nn: _Dobbeltklikk for å opna oppføringar

en: _Download
nn: _Last ned

en: _Edit
nn: R_ediger

en: _Edit Bookmarks...
nn: R_ediger bokmerke …

en: _Eject
nn: Løys _ut

en: _Emblems
nn: M_erker

en: _Empty File
nn: _Tom fil

en: _File
nn: _Fil

en: _Folder:
nn: _Mappe:

en: _Format
nn: Format

en: _Forward
nn: _Framover

en: _Go
nn: _Gå

en: _Group:
nn: _Gruppe:

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Home
nn: _Heim

en: _Home Folder
nn: _Heimemappe

en: _Icons
nn: _Ikon

en: _Image:
nn: B_ilete:

en: _Invert Selection
nn: _Inverter val

en: _Keep Aligned
nn: _Hald justert

en: _Keyword:
nn: Nø_kkelord:

en: _Launch Anyway
nn: _Køyr likevel

en: _Link Here
nn: _Lag lenkje hit

en: _List
nn: _Liste

en: _Location...
nn: _Adresse ...

en: _Location:
nn: _Plassering:

en: _Lock Drive
nn: _Lås lagringseining

en: _Main Toolbar
nn: _Hovudverktøylinje

en: _Manually
nn: _Manuell

en: _Mount
nn: _Monter

en: _Move Here
nn: _Flytt hit

en: _Music Player:
nn: _Musikkspeler:

en: _Network
nn: _Nettverk

en: _Never prompt or start programs on media insertion
nn: A_ldri spør eller start program ved innsetting av medium

en: _Next Tab
nn: _Neste arkfane

en: _Only for files smaller than:
nn: _Berre for filer mindre enn:

en: _Open
nn: _Opna

en: _Open Scripts Folder
nn: _Opna skriptmappe

en: _Other pane
nn: _Anna område

en: _Owner:
nn: _Eigar:

en: _Paste
nn: _Lim inn

en: _Paste Into Folder
nn: _Lim inn i mappe

en: _Pattern:
nn: _Mønster:

en: _Patterns
nn: _Mønster

en: _Photos:
nn: _Bileta:

en: _Places
nn: _Stader

en: _Power On
nn: _Slå på

en: _Previous Tab
nn: _Førre arkfane

en: _Properties
nn: Eigenska_per

en: _Read
nn: _Les:

en: _Redo
nn: Gje_r om

en: _Reload
nn: _Last om att

en: _Remember this application for "%s" files
nn: _Hus dette programmet for filer av typen «%s»

en: _Remember this application for %s documents
nn: _Hugs dette programmet for dokument av typen «%s»

en: _Remove
nn: _Fjern

en: _Remove a Color...
nn: Fje_rn ein farge ...

en: _Remove a Pattern...
nn: Fje_rn eit mønster ...

en: _Remove an Emblem...
nn: Fje_rn eit merke ...

en: _Remove...
nn: Fje_rn ...

en: _Rename...
nn: _Gje nytt namn …

en: _Restore
nn: _Gjenopprett

en: _Retry
nn: Prøv _omatt

en: _Revert
nn: _Gå tilbake

en: _Run
nn: Køy_r

en: _Run executable text files when they are opened
nn: K_jør kjørbare tekstfiler når dei vert opna

en: _Safely Remove Drive
nn: _Trygg fjerning av lagringseining

en: _Save
nn: _Lagra

en: _Scripts
nn: _Skript

en: _Search
nn: _Søk

en: _Search for Files...
nn: _Søk etter filer ...

en: _Search for:
nn: _Søk etter:

en: _Select Application
nn: _Vel eit program

en: _Server:
nn: _Tenar:

en: _Side Pane
nn: _Sidepanel

en: _Single click to open items
nn: _Enkeltklikk for å opna oppføringar

en: _Skip
nn: _Hopp over

en: _Skip files
nn: _Hopp over filer

en: _Software:
nn: _Programvare:

en: _Start Multi-disk Device
nn: _Start multidisk-eining

en: _Start Multi-disk Drive
nn: Start multidisk-lagringseining

en: _Sticky
nn: Kli_strande

en: _Stop
nn: _Stopp

en: _Stop Multi-disk Device
nn: _Stopp multidisk-eining

en: _Stop Multi-disk Drive
nn: _Stopp multidisk-lagringseining

en: _Stop the drive associated with the open folder
nn: _Stopp lagringeininga som er assosiert med den opne mappa

en: _Tabs
nn: _Faner

en: _Text beside icons
nn: _Tekst attmed ikon

en: _Trash
nn: _Papirkorg

en: _Undo
nn: _Angre

en: _Unlock Drive
nn: Lås _opp lagringseining

en: _Unmount
nn: _Avmonter

en: _Up
nn: _Opp

en: _Use a custom command
nn: Br_uk eigendefinert kommando

en: _Use compact layout
nn: _Bruk tett plassering

en: _View
nn: _Vis

en: _View As
nn: _Vis som

en: _View executable text files when they are opened
nn: _Vis kjørbare tekstfiler når dei vert opna

en: _Write
nn: _Skriv:

en: _Zoom
nn: _Vis større/mindre

en: access
nn: tilgang

en: by Modification _Date
nn: etter _siste endringstid

en: by _Emblems
nn: etter m_erke

en: by _Name
nn: etter _namn

en: by _Size
nn: etter _storleik

en: by _Type
nn: etter _type

en: create/delete
nn: opprett/slett

en: dropped data
nn: sloppe data

en: dropped text.txt
nn: slapp tekst.txt

en: free
nn: ledig

en: link
nn: lenkje

en: link (broken)
nn: lenkje (broten)

en: list
nn: liste

en: loading...
nn: Lastar ...

en: nd copy)
nn: . kopi)

en: new file
nn: ny fil

en: no
nn: nei

en: nothing
nn: ingenting

en: on the desktop
nn: på skrivebordet

en: pointing at "%s"
nn: peikar på «%s»

en: rd copy)
nn: . kopi)

en: read
nn: les

en: st copy)
nn: . kopi)

en: th copy)
nn: . kopi)

en: today
nn: i dag

en: today at %-I:%M %p
nn: i dag kl. %H.%M

en: today at %-I:%M:%S %p
nn: i dag kl. %H.%M.%S

en: today at 00:00 PM
nn: i dag kl. 00.00

en: today at 00:00:00 PM
nn: i dag kl. 00.00.00

en: today, %-I:%M %p
nn: i dag, %H.%M

en: today, 00:00 PM
nn: i dag, 00.00

en: unknown
nn: ukjend

en: unknown MIME type
nn: ukjend MIME-type

en: unknown type
nn: ukjend type

en: unreadable
nn: uleseleg

en: untitled folder
nn: mappe utan namn

en: used
nn: brukt

en: write
nn: skriv

en: yesterday
nn: i går

en: yesterday at %-I:%M %p
nn: i går kl. %H.%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
nn: i går kl. %H.%M.%S

en: yesterday at 00:00 PM
nn: i går kl. 00.00

en: yesterday at 00:00:00 PM
nn: i går kl. 00.00.00

en: yesterday, %-I:%M %p
nn: i går, %H.%M

en: yesterday, 00:00 PM
nn: i går kl. 00.00
