gvfs 0.1.x - en to nn translation catalogue (251 entries)

en:  (invalid encoding)
nn:  (ugyldig koding)

en: %.1f GB Media
nn: %.1f GB medie

en: %.1f MB Media
nn: %.1f MB medie

en: %.1f kB Media
nn: %.1f kB medie

en: %s (in trash)
nn: %s (i papirkurv)

en: %s Audio Player
nn: %s lydspelar

en: %s Camera
nn: %s kamera

en: %s Drive
nn: %s-stasjon

en: %s Encrypted Data
nn: %s krypterte data

en: %s Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for %s

en: %s Media
nn: %s medie

en: %s on %s
nn: %s på %s

en: %s/%s Drive
nn: %s/%s-stasjon

en: %s: %s, error writing to stdout
nn: %s: %s, feil ved skriving til stdout

en: %s: %s: error launching application: %s
nn: %s: %s: feil under start av program: %s

en: %s: %s: error opening file: %s
nn: %s: %s feil ved opning av fil: %s

en: %s: %s: error opening location: %s
nn: %s: %s: feil under opning av stad: %s

en: %s: %s: error reading: %s
nn: %s: %s: feil ved lesing: %s

en: %s: %s:error closing: %s
nn: %s: %s: feil ved lukking: %s

en: %s: missing locations
nn: %s: manglar lokasjonar

en: / on %s
nn: / på %s

en: ATA Drive
nn: ATA-stasjon

en: Accounts are unsupported
nn: Kontoer er ikkje støtta

en: Audio CD Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for lyd-CD

en: Audio Disc
nn: Lyd-plate

en: Audio Player
nn: Lydspelar

en: Automount failed: %s
nn: Automatisk montering mislukkast: %s

en: Backup file creation failed
nn: Oppretting av sikkerhetskopi mislukkast

en: Backup file creation failed: %s
nn: Oppretting av sikkerhetskopi mislukkast: %s

en: Blank Blu-Ray Disc
nn: Tom Blu-Ray plate

en: Blank Blu-Ray R Disc
nn: Tom Blu-Ray R plate

en: Blank Blu-Ray RW Disc
nn: Tom Blu-Ray RW plate

en: Blank CD-R Disc
nn: Tom CD-R plate

en: Blank CD-ROM Disc
nn: Tom CD-ROM plate

en: Blank CD-RW Disc
nn: Tom CD-RW plate

en: Blank DVD+R DL Disc
nn: Tom DVD+R DL plate

en: Blank DVD+R Disc
nn: Tom DVD+R plate

en: Blank DVD+RW Disc
nn: Tom DVD+RW plate

en: Blank DVD-RAM Disc
nn: Tom DVD-RAM plate

en: Blank DVD-ROM Disc
nn: Tom DVD-ROM plate

en: Blank DVD-RW Disc
nn: Tom DVD-RW plate

en: Blank Disc
nn: Tom disk

en: Blank HD DVD Disc
nn: Tom HD-DVD plate

en: Blank HD DVD-R Disc
nn: Tom HD DVD-R plate

en: Blank HD DVD-RW Disc
nn: Tom HD DVD-RW plate

en: Blank MO Disc
nn: Tom MO plate

en: Blu-Ray Disc
nn: Blu-Ray plate

en: Blu-Ray R Disc
nn: Blu-Ray R plate

en: Blu-Ray RW Disc
nn: Blu-Ray RW plate

en: Burn
nn: Brenn

en: CD-R Disc
nn: CD-R plate

en: CD-ROM Disc
nn: CD-ROM-plate

en: CD-RW Disc
nn: CD-RW plate

en: CD/DVD Creator
nn: CD/DVD-oppretting

en: Camera
nn: Kamera

en: Can't copy directory over directory
nn: Kan ikkje kopiere mappe over mappe

en: Can't copy file over directory
nn: Kan ikkje kopiere fil over mappe

en: Can't delete trash
nn: Kan ikkje slette søppel

en: Can't eject file
nn: Kan ikkje lause ut fil

en: Can't monitor file or directory.
nn: Kan ikkje overvåke fil eller mappe.

en: Can't mount file
nn: Kan ikkje montere fil

en: Can't move directory over directory
nn: Kan ikkje flytta mappe over mappe

en: Can't open directory
nn: Kan ikkje opna mappe

en: Can't open mountable file
nn: Kan ikkje opna monterbar fil

en: Can't recursively copy directory
nn: Kan ikkje kopiere mappe rekursivt

en: Can't recursively move directory
nn: Kan ikkje flytta mappe rekursivt

en: Can't send host identity confirmation
nn: Kan ikkje sende bekreftelse på vertsidentifikasjon

en: Can't send password
nn: Kunne ikkje sende passord

en: Can't unmount file
nn: Kan ikkje avmontere fil

en: Cancel Login
nn: Avbryt pålogging

en: Cannot find drive %s
nn: Kan ikkje finna stasjon %s

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
nn: Kan ikkje opna datasamband. Kanskje ein brannmur forhindrer dette?

en: CompactFlash Drive
nn: Compact Flash-stasjon

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Concatenate files at locations and print to the standard output. Works just like the traditional cat utility, but using gvfs location instead local files: for example you can use something like smb://server/resource/file.txt as location to concatenate.
nn: Slå saman filer ved lokasjonar og skriv ut til standard utdata. Fungerer som det vanlege cat-verktøyet, men brukar gvfs lokasjonar i staden for lokale filer. Du kan til dømes bruka smb://tenar/ressurs/fil.txt som ein stad som skal vert viste.

en: Connection refused by server
nn: Tilkopling nekta av tenar

en: Could not connect to host
nn: Kunne ikkje kopla til vert

en: Could not create request
nn: Kan ikkje oppretta førespurnad

en: Could not find enclosing mount
nn: Kan ikkje finna omsluttende montering

en: Could not parse response
nn: Kan ikkje fortolke svar

en: Couldn't get stream file descriptor
nn: Kunne ikkje finna fildeskriptor for straum

en: DVD+R DL Disc
nn: DVD+R DL plate

en: DVD+R Disc
nn: DVD+R plate

en: DVD+RW Disc
nn: DVD+RW plate

en: DVD-RAM Disc
nn: DVD-RAM plate

en: DVD-ROM Disc
nn: DVD-ROM plate

en: DVD-RW Disc
nn: DVD-RW plate

en: Data connection closed
nn: Datasamband lukka

en: Didn't get stream file descriptor
nn: Fann ikkje fildeskriptor for straum

en: Digital Camera (%s)
nn: Digitalt kamera (%s)

en: Directory not empty
nn: Mappa er ikkje tom

en: Directory notification not supported
nn: Varsling for kataloger er ikkje støtta

en: Disc
nn: Disk

en: Don't start fuse.
nn: Ikkje start fuse.

en: Drive %s does not contain audio files
nn: Stasjon %s inneheld ikkje lydfiler

en: Empty response
nn: Tomt svar

en: End of stream
nn: Slutt på straummen

en: Enter passphrase for key
nn: Oppgi passord for nøkkel

en: Enter password
nn: Skriv inn passord

en: Enter password for %s
nn: Skriv inn passord for %s

en: Enter password for ftp on %s
nn: Skriv inn passord for ftp på %s

en: Error connecting to D-Bus: %s
nn: Feil under tilkopling til D-Bus: %s

en: Error connecting to daemon: %s
nn: Feil ved tilkopling til tenesten: %s

en: Error connecting to socket: %s
nn: Feil ved tilkopling til plugg: %s

en: Error creating backup file: %s
nn: Feil under oppretting av sikkerhetskopi: %s

en: Error creating socket: %s
nn: Feil ved oppretting av plugg: %s

en: Error deleting file: %s
nn: Feil under sletting av fil: %s

en: Error from 'paranoia' on drive %s
nn: Feil frå «paranoia» på stasjon %s

en: Error in stream protocol: %s
nn: Feil i protokoll for straum: %s

en: Error moving file: %s
nn: Feil under flytting av fil: %s

en: Error removing target file: %s
nn: Feil under fjerning av målfil: %s

en: Error seeking in stream on drive %s
nn: Feil ved søking i straum på stasjon %s

en: Error sending fd: %s
nn: Feil ved sending av fd: %s

en: Error while getting mount info: %s
nn: Feil ved henting av informasjon om monteringspunkt: %s

en: Error: %s
nn: Feil: %s

en: FILES... - open FILES with registered application.
nn: FILER ... - opna FILER med registrert program.

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
nn: Klarte ikkje å lause ut medie. Eitt eller fleire volum på mediet er opptatt.

en: Failed to mount Windows share
nn: Klarte ikkje å montere Windows-ressurs

en: Failure
nn: Feil

en: File doesn't exist
nn: Fila eksisterer ikkje

en: File exists
nn: Fila eksisterer

en: File is directory
nn: Fila er ei mappe

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
nn[0]: Filsystemet er opptatt: %d open fil
nn[1]: Filsystemet er opptatt: %d opna filer

en: File unavailable
nn: Fila er ikkje tilgjengeleg

en: Filesystem
nn: Filsystem

en: FireWire Drive
nn: Firewire-stasjon

en: Floppy Drive
nn: Diskettstasjon

en: GVFS Daemon
nn: GVFS-teneste

en: HD DVD Disc
nn: HD DVD plate

en: HD DVD-R Disc
nn: HD DVD-R plate

en: HD DVD-RW Disc
nn: HD DVD-RW plate

en: HTTP Client Error: %s
nn: HTTP-klientfeil: %s

en: HTTP Error: %s
nn: HTTP-feil: %s

en: Host closed connection
nn: Vert lukka forbindelsen

en: Host key verification failed
nn: Verifisering av vertsnøkkel mislukkast

en: Hostname not known
nn: Vertsnamn ikkje kjent

en: Internal Error (%s)
nn: Intern feil (%s)

en: Internal error: %s
nn: Intern feil: %s

en: Invalid arguments from spawned child
nn: Ugyldige argumenter frå starta underprosess

en: Invalid attribute info list content
nn: Ugyldig listeinnhald for attributtinformasjon

en: Invalid backend type
nn: Ugyldige type-motor

en: Invalid dbus message
nn: Ugyldig dbus-melding

en: Invalid destination filename
nn: Ugyldig filnamn for mål

en: Invalid file info format
nn: Ugyldig format for filinformasjon

en: Invalid filename
nn: Ugyldig filnamn

en: Invalid filename %s
nn: Ugyldig filnamn %s

en: Invalid mount spec
nn: Ugyldige monteringsspesifikasjon

en: Invalid reply
nn: Ugyldig svar

en: Invalid reply received
nn: Ugyldig svar motteken

en: Invalid return value from call
nn: Ugyldig returverdi frå kall

en: Invalid return value from get_filesystem_info
nn: Ugyldig returverdi frå get_filesystem_info

en: Invalid return value from get_info
nn: Ugyldig returverdi frå get_info

en: Invalid return value from monitor_dir
nn: Ugyldig returverdi frå monitor_dir

en: Invalid return value from monitor_file
nn: Ugyldig returverdi frå monitor_file

en: Invalid return value from open
nn: Ugyldig returverdi frå open

en: Invalid return value from query_filesystem_info
nn: Ugyldig returverdi frå query_filesystem_info

en: Invalid return value from query_info
nn: Ugyldig returverdi frå query_info

en: Jaz Drive
nn: Jaz-stasjon

en: LOCATION... - concatenate LOCATIONS to standard output.
nn: LOKASJON ... - slå saman LOKASJONER til standard utdata.

en: Local Network
nn: Lokalt nettverk

en: Location is already mounted
nn: Lokasjonen er allereie montert

en: Location is not mountable
nn: Lokasjonen kan ikkje monterast

en: Log In Anyway
nn: Logg inn likevel

en: Login dialog cancelled
nn: Påloggingsdialog avbrota

en: MO Disc
nn: MO-plate

en: Main daemon for GVFS
nn: Hovudteneste for GVFS

en: Mass Storage Drive
nn: Masselagringseining

en: MemoryStick Drive
nn: Minnepinne

en: Mixed Audio/Data Disc
nn: Blanda lyd- og dataplate

en: Network
nn: Nettverk

en: Network Location Monitor
nn: Vis nettverkslokasjonar

en: No drive specified
nn: Inga stasjon oppgjeven

en: No hostname specified
nn: Inga vertsnamn oppgjeven

en: No media in the drive
nn: Inga medie i stasjonen

en: No mount type specified
nn: Inga monteringstype oppgjeven

en: No route to host
nn: Inga rute til vert

en: No space left on server
nn: Ikkje meir plass på tenar

en: No such file
nn: Fila finst ikkje

en: No such file %s on drive %s
nn: Fil %s finst ikkje på lagar %s

en: No such file or directory
nn: Fila eller mappa finst ikkje

en: No such file or directory in target path
nn: Fil eller mappe finst ikkje i målstig

en: Not a WebDAV enabled share
nn: Ressursen støttar ikkje WebDAV

en: Not a directory
nn: Ikkje ei mappe

en: Not a mountable file
nn: Ikkje ein monterbar fil

en: Not a regular file
nn: Ikkje ein vanleg fil

en: Not supported
nn: Ikkje støtta

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting option like -n, -T or other.
nn: Merk: berre send dette gjennom cat viss du treng formateringsalternativa som -n -T eller anna.

en: Opens the file(s) with the default application registered to handle the type of the file.
nn: Opnar fila(e) med programmet som er registrert som forval for å handtere denne type fil.

en: Operation failed
nn: Operasjonen mislukkast

en: Operation not supported by backend
nn: Operasjonen ikkje tillatt av motoren

en: Operation not supported, files on different mounts
nn: Operasjonen er ikkje støtta. Filer på ulike monteringspunkt

en: Operation unsupported
nn: Operasjonen støttes ikkje

en: Operation was cancelled
nn: Operasjonen vart avbrota

en: Page type unknown
nn: Ukjend sidetype

en: Password dialog cancelled
nn: Passorddialog avbrota

en: Password required for share %s on %s
nn: Passord kreves for delt ressurs %s på %s

en: Permission denied
nn: Tilgang nekta

en: Please enter proxy password
nn: Skriv inn passord for mellomtenar

en: Protocol error
nn: Feil i protokoll

en: Replace old daemon.
nn: Byt ut køyrande teneste.

en: Response invalid
nn: Ugyldig svar

en: SCSI Drive
nn: SCSI-stasjon

en: SD/MMC Drive
nn: SD/MMC

en: Seek not supported on stream
nn: Søking ikkje støtta på straum

en: SmartMedia Drive
nn: SmartMedia-stasjon

en: Software RAID Drive
nn: Stasjon med programvare-RAID

en: Symlinks not supported by backend
nn: Symbolske lenkjer er ikkje støtta av motoren

en: Tape Drive
nn: Tape-stasjon

en: Target file already exists
nn: Målfila eksisterer allereie

en: Target file exists
nn: Målfila eksisterer

en: The file does not exist or isn't an audio track
nn: Fila eksisterer ikkje eller er ikkje eit lydspor

en: The file is not a directory
nn: Fila er ikkje ei mappe

en: The file is not a mountable
nn: Fila er ikkje monterbar

en: The file was externally modified
nn: Fila er endra eksternt

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
nn: Ekstern datamaskins identitet (%s) er ukjend.
    Dette skjer første gong du logger inn på ein datamaskin.
    
    Identiteten som oversendes av ekstern datamaskin er %s. Kontakt systemadministrator viss du vil vera helt sikker på at det er trygt å halda fram.

en: The query info operation is not supported
nn: Spørreoperasjonen er ikkje støtta

en: The specified location is not mounted
nn: Spesifisert stad er ikkje montert

en: The specified location is not supported
nn: Spesifisert stad er ikkje støtta

en: Thumb Drive
nn: Tommelstasjon

en: Timed out when logging in
nn: Tidsavbrudd ved innlogging

en: Trash
nn: Papirkurv

en: Trash directory notification not supported
nn: Varsling i papirkurv er ikkje støtta

en: Try "%s --help" for more information.
nn: Prøv «%s --help» for meir informasjon.

en: USB Drive
nn: USB-disk

en: Unable to create temporary directory
nn: Kan ikkje oppretta mellombels mappe

en: Unable to create temporary file
nn: Kan ikkje oppretta mellombels fil

en: Unable to find supported ssh command
nn: Kan ikkje finna støtta ssh-kommando

en: Unable to spawn ssh program
nn: Kan ikkje starta SSH-program

en: Unable to spawn ssh program: %s
nn: Kan ikkje starta ssh-program: %s

en: Unexpected reply from server
nn: Uventet svar frå tenar

en: Unsupported seek type
nn: Søkjetype ikkje støtta

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
nn: Bruk %s --spawner dbus-id objekt_stig

en: Usage: %s key=value key=value ...
nn: Bruk: %s key=verdi key=verdi ...

en: WebDAV on %s
nn: WebDAV på %s

en: WebDAV share
nn: WebDAV-ressurs

en: Windows Network
nn: Windows nettverk

en: Windows Network Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for Windows nettverk

en: Windows Shares Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for delte Windows-ressurser

en: Windows shares on %s
nn: Delt Windows-ressurs på %s

en: Zip Drive
nn: Zip-stasjon

en: backups not supported yet
nn: sikkerhetskopier er ikkje støtta ennå

en: broken transmission
nn: avbrota overføring

en: cdda mount on %s
nn: cdda montert på %s

en: error starting mount daemon
nn: feil under oppstart av monteringstenesten

en: filename too long
nn: for langt filnamn

en: ftp as %s on %s
nn: ftp som %s på %s

en: ftp on %s
nn: ftp på %s

en: gphoto2 mount on %s
nn: gphoto2 montert på %s

en: mountpoint for %s already running
nn: monteringspunkt for %s køyrer allereie

en: sftp on %s
nn: sftp på %s

en: ssh program unexpectedly exited
nn: SSH-program avslutta uventet
