gtk - en to pt translation catalogue (1540 entries)

en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: %d conics
pt: %d cónicas

en: %d contours
pt: %d contornos

en: %d cubics
pt: %d cúbicas

en: %d lines
pt: %d linhas

en: %d operations
pt: %d operações

en: %d quadratics
pt: %d quadráticas

en: %s / %s available | %s / %s available
pt[0]: %s/%s disponível
pt[1]: %s/%s disponíveis

en: %s already exists in the bookmarks list
pt: %s já existe na lista de marcadores

en: %s does not exist in the bookmarks list
pt: %s não existe na lista de marcadores

en: %s for %s %p
pt: %s para %s %p

en: %s job #%d
pt: %s processo #%d

en: %s only accepts one center child
pt: %s apenas aceita um dependente central

en: %s only accepts three children
pt: %s apenas aceita três dependentes

en: %s with type %s
pt: %s com tipo %s

en: %s with value "%s"
pt: %s com valor “%s”

en: %s with value type %s
pt: %s com tipo de valor %s

en: %s: error launching application: %s
pt: %s: erro ao iniciar a aplicação: %s

en: %s: missing application name
pt: %s: falta o nome da aplicação

en: %s: no such application %s
pt: %s: aplicação %s inexistente

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
pt: %s:%d: Não foi possível analisar o valor para a propriedade '%s': %s

en: (None)
pt: (nenhum)

en: A file cannot be called “..”
pt: Um ficheiro não se pode chamar ".."

en: A file cannot be called “.”
pt: Um ficheiro não se pode chamar "."

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
pt: Já existe um ficheiro chamado “%s”. Deseja substituí-lo?

en: A file with that name already exists
pt: Já existe um ficheiro com esse nome

en: A folder cannot be called “..”
pt: Uma pasta não se pode chamar ".."

en: A folder cannot be called “.”
pt: Uma pasta não se pode chamar "."

en: A folder with that name already exists
pt: Já existe um atalho com esse nome

en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
pt: APLICAÇÃO [URI…] — inicia uma APLICAÇÃO

en: A_t:
pt: À_s:

en: About
pt: Sobre

en: About %s
pt: Sobre %s

[ctx: Accelerator]
en: Disabled
pt: Inativo

[ctx: Accelerator]
en: Invalid
pt: Inválido

en: Accessed
pt: Acedido

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Accessibility Backend
pt: Backend de acessibilidade

en: Action
pt: Ação

en: Action from: %p (%s)
pt: Ação de: %p (%s)

en: Actions
pt: Ações

en: Activate
pt: Ativar

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Color
pt: Adicionar Cor

en: Add Cover Page
pt: Adicionar página de capa

en: Add a new bookmark
pt: Adicionar novo marcador

en: Add debug nodes
pt: Adicionar nodes de depuração

en: Add renderer to benchmark
pt: Adicionar renderizador à análise referencial

en: Address
pt: Endereço

en: Advanced
pt: Avançado

en: All sheets
pt: Todas as folhas

en: Allow conic Bézier curves
pt: Permite Curvas de Bézier Cónicas

en: Allow cubic Bézier curves
pt: Permite Curvas de Bézier Cúbicas

en: Allow quadratic Bézier curves
pt: Permite Curvas de Bézier Quadráticas

en: Alpha value
pt: Valor alfa

en: Animations
pt: Animações

en: Any Printer
pt: Qualquer impressora

en: Apache License, Version 2.0
pt: Licença Apache, versão 2.0

en: Application
pt: Aplicação

en: Application ID
pt: ID da aplicação

en: Application does not support %s API
pt: Aplicação não suporta API %s

en: Archive
pt: Arquivo

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
pt: Tem a certeza que quer eliminar permanentemente "%s"?

en: Artistic License 2.0
pt: Licença Artística 2.0

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute:
pt: Atributo:

en: Audio
pt: Áudio

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Authentication is required on %s
pt: É necessária autenticação em %s

en: Authentication is required to get a file from %s
pt: É necessária autenticação para obter um ficheiro de %s

en: Authentication is required to get attributes of a job
pt: É necessária autenticação para obter os atributos de um trabalho

en: Authentication is required to get attributes of a printer
pt: É necessária autenticação para obter os atributos de uma impressora

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
pt: É necessária autenticação para obter os atributos do trabalho "%s"

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
pt: É necessária autenticação para obter os atributos da impressora %s

en: Authentication is required to get default printer of %s
pt: É necessária autenticação para obter a impressora predefinida de %s

en: Authentication is required to get printers from %s
pt: É necessária autenticação para obter as impressoras de %s

en: Authentication is required to print a document on %s
pt: É necessária autenticação para imprimir um documento em %s

en: Authentication is required to print document “%s”
pt: É necessária autenticação para imprimir o documento "%s"

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
pt: É necessária autenticação para imprimir o documento "%s" na impressora %s

en: Authentication is required to print this document
pt: É necessária autenticação para imprimir este documento

en: Authentication is required to print this document on printer %s
pt: É necessária autenticação para imprimir este documento na impressora %s

en: Available Protocols
pt: Protocolos disponíveis

en: BSD 2-Clause License
pt: Licença BSD 2-Artigos

en: BSD 3-Clause License
pt: Licença BSD 3-Artigos

en: BSD Zero-Clause License
pt: Licença BSD Zero-Clausulas

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Baseline
pt: Linha base

en: Be verbose
pt: Ser detalhado

en: Be_fore:
pt: An_tes:

en: Beginning of segment
pt: Início do segmento

en: Benchmark rendering of a .node file.
pt: Renderização de referência de um ficheiro .node.

en: Billing Info
pt: Informação de faturação

en: Bottom to top
pt: Baixo para cima

en: Bottom to top, left to right
pt: Baixo para cima, esquerda para a direita

en: Bottom to top, right to left
pt: Baixo para cima, direita para a esquerda

en: Bounds
pt: Limites

en: Bounds:
pt: Limites:

en: Bourne Again Shell
pt: Consola Bourne Again

en: Bourne Shell
pt: Consola Bourne

en: Broadway display type not supported: %s
pt: Tipo de gráfica broadway não suportada: %s

en: Buildable ID
pt: ID a construir

en: CSS Border
pt: Borda CSS

en: CSS Margin
pt: Margem CSS

en: CSS Padding
pt: Preenchimento CSS

en: CSS Property
pt: Propriedade CSS

en: C_ollate
pt: _Juntar

en: C_urrent Page
pt: Página at_ual

en: Cache file created successfully.
pt: Ficheiro de cache criado com sucesso.

en: Calendar
pt: Calendário

en: Can only accept a single .node file
pt: Aceita apenas um único ficheiro .node

en: Can only accept a single image file
pt: Apenas pode aceitar um único ficheiro de imagem

en: Can only accept a single image file and output file
pt: Apenas pode aceitar um único ficheiro de imagem e um único ficheiro de saída

en: Can only accept two image files
pt: Apenas pode aceitar dois ficheiros de imagem

en: Can only benchmark a single .node file
pt: Apenas se pode fazer uma análise referencial de um único ficheiro .node

en: Can only preview a single .node file
pt: Pode apenas previsualizar um ficheiro .node individualmente

en: Can only preview a single .ui file
pt: Apenas pode pre-visualizar um ficheiro .ui

en: Can only render a single .node file to a single output file
pt: Apenas pode renderizar um ficheiro .node individual num ficheiro de resultado

en: Can only render a single .ui file to a single output file
pt: Apenas pode renderizar um único ficheiro .ui num ficheiro de output

en: Can only render a single path
pt: Apenas pode renderizar um único caminho

en: Can only show a single path
pt: Apenas pode pre-visualizar um caminho

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
pt: Apenas pode simplificar um único ficheiro .ui sem --replace

en: Can't specify both --color-state and --cicp
pt: Não é possível especificar ambos --color-state e --cicp

en: Cance_l
pt: Cance_lar

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
pt: Não foi possível reivindicar a propriedade da área de transferência. Outro processo reivindicou antes de nós.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível reivindicar a propriedade da área de transferência. EmptyClipboard() falhou: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível reivindicar a propriedade da área de transferência. OpenClipboard() falhou: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
pt: Não foi possível reivindicar a propriedade da área de transferência. OpenClipboard() expirou.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
pt: Impossível criar um ficheiro em %s por não ser uma pasta local

en: Cannot create file as the filename is too long
pt: Impossível criar ficheiro pois o seu nome é demasiado extenso

en: Cannot end process with PID %d: %s
pt: Impossível terminar o processo com o PID %d: %s

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
pt: Não foi possível obter dados de DnD. Falha ao atribuir %s bytes para armazenar os dados.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível obter dados de DnD. GlobalLock(0x%p) falhou: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível obter dados de DnD. GlobalSize(0x%p) falhou: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. Dados da área de transferência alterados antes que nós pudéssemos obtê-los.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. Propriedade da área de transferência alterada.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. Falha ao atribuir %s bytes para armazenar os dados.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. GetClipboardData() falhou: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. GlobalLock(0x%p) falhou: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. GlobalSize(0x%p) falhou: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. Nenhum formato de transferência compatível localizado.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. OpenClipboard() falhou: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
pt: Não foi possível obter dados da área de transferência. OpenClipboard() expirou.

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
pt: Impossível matar o processo com o PID %d. A operação não está implementada.

en: Cannot provide contents as %s
pt: Não foi possível fornecer o conteúdo como %s

en: Cannot provide contents as “%s”
pt: Não foi possível fornecer o conteúdo como “%s”

en: Cannot read from empty clipboard.
pt: Não é possível ler de área de transferência vazia.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
pt: Não foi possível definir dados da área de transferência. Outro processo reivindicou a sua propriedade.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
pt: Não foi possível definir dados da área de transferência. OpenClipboard() falhou: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
pt: Não foi possível definir dados da área de transferência. OpenClipboard() expirou.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
pt: Não foi possível armazenar a área de transferência. Nenhum gestor está ativo.

en: Can’t close stream
pt: Não é possível fechar a transmissão

en: Can’t load file: %s
pt: Não é possível carregar o ficheiro: %s

en: Can’t load “%s”: %s
pt: Não é possível carregar “%s”: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
pt: Não é possível analisar “%s”: %s

en: Can’t save file %s: %s
pt: Não é possível guardar o ficheiro %s: %s

en: Can’t transmute a single handle
pt: Não é possível transmutar um único manipulador

en: Caps Lock is on
pt: Caps Lock está ativo

en: Cell property %s not found
pt: Propriedade de célula %s não encontrada

en: Change Font Features
pt: Alterar funcionalidades do tipo de letra

en: Change di_rection
pt: Mudar di_reção

en: Change the color state of the image without conversion.
pt: Altera o estado da cor da imagem sem conversão.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
pt: As alterações são aplicadas instantaneamente e globalmente, para toda a aplicação.

en: Character Variations
pt: Variações de caracteres

en: Child Visible
pt: Filho visível

en: Child object
pt: Objeto secundário

en: Clear Entry
pt: Limpar entrada

en: Clear recorded frames
pt: Limpar imagens gravadas

en: Clipboard
pt: Área de transferência

en: Clipboard manager could not store selection.
pt: O gestor da área de transferência não pôde armazenar a seleção.

en: Close
pt: Fechar

en: Close the infobar
pt: Fechar a barra de informação

en: Close the window
pt: Fecha a janela

en: Co_nnect
pt: _Ligar

en: Collect Statistics
pt: Colecionar estatísticas

en: Color
pt: Cor

[ctx: Color channel]
en: H
pt: M

en: Color management unavailable
pt: Gestão de cor indisponível

[ctx: Color name]
en: Black
pt: Preto

[ctx: Color name]
en: Blue
pt: Azul

[ctx: Color name]
en: Brown
pt: Castanho

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
pt: Azul escuro

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
pt: Castanho escuro

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
pt: Cinzento escuro 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
pt: Cinzento escuro 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
pt: Cinzento escuro 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
pt: Cinzento escuro 4

[ctx: Color name]
en: Dark Green
pt: Verde escuro

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
pt: Laranja escuro

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
pt: Roxo escuro

[ctx: Color name]
en: Dark Red
pt: Vermelho escuro

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
pt: Amarelo escuro

[ctx: Color name]
en: Green
pt: Verde

[ctx: Color name]
en: Light Blue
pt: Azul claro

[ctx: Color name]
en: Light Brown
pt: Castanho claro

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
pt: Cinzento claro 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
pt: Cinzento claro 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
pt: Cinzento claro 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
pt: Cinzento claro 4

[ctx: Color name]
en: Light Green
pt: Verde claro

[ctx: Color name]
en: Light Orange
pt: Laranja claro

[ctx: Color name]
en: Light Purple
pt: Roxo claro

[ctx: Color name]
en: Light Red
pt: Vermelho claro

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
pt: Amarelo claro

[ctx: Color name]
en: Orange
pt: Laranja

[ctx: Color name]
en: Purple
pt: Roxo

[ctx: Color name]
en: Red
pt: Vermelho

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
pt: Azul muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
pt: Castanho muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
pt: Verde muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
pt: Laranja muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
pt: Roxo muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
pt: Vermelho muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
pt: Amarelo muito escuro

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
pt: Azul muito claro

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
pt: Castanho muito claro

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
pt: Verde muito claro

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
pt: Laranja muito claro

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
pt: Roxo muito claro

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
pt: Vermelho muito claro

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
pt: Amarelo muito claro

[ctx: Color name]
en: White
pt: Branco

[ctx: Color name]
en: Yellow
pt: Amarelo

en: Color state
pt: Estado da cor

en: Color state to use
pt: Estado da cor a usar

en: Color state to use, as cicp tuple
pt: Estado da cor a utilizar, como tupla cicp

en: Color state:
pt: Estado da cor:

en: Color: %s
pt: Cor: %s

en: Column:
pt: Coluna:

en: Compare .node or .png files.
pt: Comparar ficheiros .node ou .png.

en: Compare two images
pt: Comparar duas imagens

en: Composited
pt: Composto

en: Computer
pt: Computador

en: Con_nect
pt: _Ligar

en: Connect As
pt: Ligar como

en: Connect to _Server
pt: Ligar ao _servidor

en: Contacts
pt: Contatos

en: Context menu
pt: Menu contextual

en: Controllers
pt: Controladores

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
pt: Converter de GTK 3 para GTK 4

en: Convert the image to a different format or color state.
pt: Converter a imagem para um formato ou estado de cor diferente.

en: Copie_s:
pt: Cópia_s:

en: Copies
pt: Cópias

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy _Link Address
pt: Copiar endereço da _ligação

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
pt: Copiar para a área de transferência como markdown do gitlab

en: Could not initialize EGL display
pt: Não foi possível iniciar o EGL display

en: Could not initialize windowing system
pt: Não foi possível iniciar o sistema visual

en: Could not initialize windowing system
pt: Não foi possível iniciar o sistema visual

en: Could not load TIFF data
pt: Não foi possível carregar os dados TIFF

en: Could not parse '%s' as color
pt: Falha na análise de '%s' como cor

en: Could not read the contents of %s
pt: Impossível ler o conteúdo de %s

en: Could not read the contents of the folder
pt: Impossível ler o conteúdo da pasta

en: Could not rename %s back to %s: %s.
pt: Impossível renomear %s de volta para %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
pt: Impossível renomear %s para %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
pt: Impossível renomear %s para %s: %s, alternativamente a remover %s.

en: Could not save diff image to %s
pt: Impossível gravar imagem diferencial para %s

en: Could not select file
pt: Não foi possível selecionar o ficheiro

en: Could not send the search request
pt: Não foi possível enviar o pedido de procura

en: Could not show link
pt: Impossível mostrar a ligação

en: Could not unescape string
pt: Não foi possível retirar escape da string

en: Count
pt: Contagem

en: Create Folder
pt: Criar pasta

en: Created by
pt: Criado por

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
pt: Não é suportado criar AppInfo a partir de id em sistemas operativos não Unix

en: Credits
pt: Créditos

en: Cu_t
pt: Cor_tar

en: Cumulative
pt: Cumulativo

en: Cumulative 1
pt: Cumulativo 1

en: Cumulative 2
pt: Cumulativo 2

en: Cursor Size
pt: Tamanho do cursor

en: Cursor Theme
pt: Tema de cursor

en: Custom
pt: Personalizada

en: Custom %s×%s
pt: %sx%s personalizado

en: Custom License
pt: Licença personalizada

en: Custom Size %d
pt: Tamanho personalizado %d

en: Custom color %d: %s
pt: Cor personalizada %d: %s

en: Custom size
pt: Tamanho personalizado

en: Customize
pt: Personalizar

en: Cut
pt: Cortar

en: Dark Variant
pt: Variante escura

en: Dash offset (number)
pt: Desvio do traço (número)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
pt: Padrão de traços (números separados por vírgulas)

en: Data
pt: Dados

en: Decompose a path.
pt: Decompor um caminho.

en: Default
pt: Predefinição

en: Default App
pt: Aplicação predefinida

en: Defined At
pt: Definido em

en: Delete
pt: Eliminar

en: Deprecated types:
pt: Tipos obsoletos:

en: Depth:
pt: Profundidade:

en: Description
pt: Descrição

en: Design by
pt: Design por

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
pt: O diálogo está trancado.
    Clique para realizar alterações

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
pt: O diálogo está destrancado.
    Clique para impedir alterações posteriores

en: Differences witten to %s.
pt: Differenças escritas para %s.

en: Direction
pt: Direção

en: Directory to use
pt: Diretório a usar

en: Disable this custom CSS
pt: Desativar esta CSS personalizada

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Display
pt: Ecrã

en: Display the path.
pt: Mostrar o caminho.

en: Do you want to use GTK Inspector?
pt: Deseja usar o Inspetor GTK?

en: Document
pt: Documentar

en: Documented by
pt: Documentado por

en: Domain:
pt: Domínio:

en: Don't add a titlebar
pt: Não adicionar uma barra de título

en: Don’t check for the existence of index.theme
pt: Não verificar a existência de index.theme

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
pt: Não descarregar o resultado/esperar que a GPU termine

en: Don’t include image data in the cache
pt: Não incluir dados da imagem no cache

en: Don’t show this message again
pt: Não mostrar esta mensagem novamente

en: Drag and hold here
pt: Arrastar e manter aqui

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
pt: Não há suporte a arrastar e largar de outras aplicações.

en: EGL Extensions
pt: Extensões EGL

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
pt[0]: Implementação da EGL com extensão %s em falta
pt[1]: Implementação da EGL está com %2$d extensões em falta: %1$s

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
pt: A versão EGL %d.%d é muito antiga. O GTK requer %d.%d

en: Element <%s> not allowed at toplevel
pt: Elemento <%s> não é permitido no nível de topo

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
pt: Elemento <%s> não é permitido dentro de <%s>

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
pt: Ativar estatísticas com GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Enabled
pt: Inativo

en: Encoding
pt: Codificação

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
pt: Árabe

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
pt: Arménio

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
pt: Detetado automaticamente

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
pt: Báltico

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
pt: Celta

[ctx: Encoding name]
en: Central European
pt: Europa Central

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
pt: Chinês simplificado

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
pt: Chinês Tradicional

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
pt: Cirílico

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
pt: Cirílico/Russo

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
pt: Cirílico/Ucraniano

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
pt: Georgiano

[ctx: Encoding name]
en: Greek
pt: Grego

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
pt: Hebraico

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
pt: Hebraico Visual

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
pt: Japonês

[ctx: Encoding name]
en: Korean
pt: Coreano

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
pt: Nórdico

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
pt: Romeno

[ctx: Encoding name]
en: South European
pt: Europa do Sul

[ctx: Encoding name]
en: Thai
pt: Tailandês

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
pt: Turco

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
pt: Vietnamita (VIQR)

[ctx: Encoding name]
en: Western
pt: Ocidental

en: End of segment
pt: Fim do segmento

en: Enter Location
pt: Insira a localização

en: Enter location or URL
pt: Insira localização

en: Enter server address…
pt: Insira endereço do servidor…

en: Environment
pt: Ambiente

en: Error at %s: %s
pt: Erro em %s: %s

en: Error creating print preview
pt: Erro ao criar a antevisão de impressão

en: Error from StartDoc
pt: Erro de StartDoc

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
pt: Erro na interpretação do ficheiro de imagem JPEG (%s)

en: Error parsing commandline options: %s
pt: Erro ao processar as opções de linha de comando: %s

en: Error reading from standard input: %s
pt: Erro na leitura da entrada padrão: %s

en: Error reading png (%s)
pt: Erro de leitura png (%s)

en: Error unlocking “%s”
pt: Erro ao desbloquear “%s”

en: Even sheets
pt: Folhas pares

en: Expand
pt: Expandir

en: Extract data urls from the render node.
pt: Extrai urls de dados do nó de renderização.

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: FILE…
pt: FICHEIRO…

en: Failed to create EGL display
pt: Falha ao criar o EGL display

en: Failed to create an instance of the template type %s
pt: Falha na criação de uma instancia do modelao tipo %s

en: Failed to create renderer: %s
pt: Falha ao criar renderizador: %s

en: Failed to create the read file descriptor
pt: Falha ao criar o descritor do ficheiro de leitura

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
pt: Falha ao decodificar conteúdo com o tipo mime de '%s'

en: Failed to generate SVG: %s
pt: Falha ao gerar ficheiro SVG %s

en: Failed to get EGL configurations
pt: Falha ao obter configurações EGL

en: Failed to load %s: %s
pt: Falha ao carregar %s: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
pt: Falha no carregamento de dados RGB do ficheiro TIFF

en: Failed to load node file: %s
pt: Falha ao abrir o ficheiro .node: %s

en: Failed to lookup template parent type %s
pt: Falha ao procurar o tipo de modelo pai %s

en: Failed to open file %s : %s
pt: Falha ao abrir o ficheiro %s : %s

en: Failed to parse '%s' as %s.
pt: Falha na análise de '%s' como %s.

en: Failed to parse '%s' as number
pt: Falha na análise de '%s' como número

en: Failed to parse '%s' as path.
pt: Falha na análise de '%s' como caminho.

en: Failed to read from standard input: %s
pt: Falha na leitura da entrada padrão: %s

en: Failed to read “%s”: %s
pt: Falha ao ler “%s”: %s

en: Failed to rewrite header
pt: Falha ao reescrever o cabeçalho

en: Failed to save %s: %s
pt: Falha ao gravar %s : %s

en: Failed to start GNOME Software
pt: Falha ao iniciar o programa GNOME

en: Failed to take a screenshot
pt: Falha ao capturar ecrã

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
pt: Falha ao transmutar %zu bytes de dados de %s para %u

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
pt: Falha ao transmutar dados DnD W32 de formato 0x%x para %p (%s)

en: Failed to write %s
pt: Falha ao gravar %s

en: Failed to write cache file: %s
pt: Falha ao escrever o ficheiro de cache: %s

en: Failed to write folder index
pt: Falha ao escrever o índice da pasta

en: Failed to write hash table
pt: Falha ao escrever a tabela de hash

en: Failed to write header
pt: Falha ao escrever o cabeçalho

en: Failed to write “%s”: “%s”
pt: Falha ao gravar “%s”: “%s”

en: File
pt: Ficheiro

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
pt: Ficheiro %s já existe.
    Se pretende substituir, especifique o nome de ficheiro.

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
pt: Ficheiro %s existe.
    Use —force para sobreescrever.

en: File Transfer Protocol
pt: FTP (Protocolo de Transferência de Ficheiros)

en: File names cannot contain “/”
pt: Nomes de ficheiro não podem conter "/"

en: File names should not begin with a space
pt: Nomes de ficheiro não devem começar com um espaço

en: File names should not end with a space
pt: Nomes de ficheiro não devem terminar com um espaço

en: File names starting with a “.” are hidden
pt: Nomes de ficheiro começados por "." são ocultados

en: File not found: %s
pt: Ficheiro não encontrado: %s

en: Fill rule (winding, even-odd)
pt: Regra de preenchimento (sinuoso, par-ímpar)

en: Fill the path (the default)
pt: Encher o caminho (por defeito)

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Filters
pt: Filtros

en: Finishing
pt: Finalização

en: Folder Name
pt: Nome da pasta

en: Folder names cannot contain “/”
pt: Nomes de pastas não podem conter "/"

en: Folder names should not begin with a space
pt: Nomes de pastas não devem começar com um espaço

en: Folder names should not end with a space
pt: Nomes de pastas não devem terminar com um espaço

en: Folder names starting with a “.” are hidden
pt: Nomes de pastas começados por "." são ocultados

en: Font
pt: Letra

en: Font Features
pt: Funcionalidades do tipo de letra

en: Font Name
pt: Nome do tipo de letra

en: Font Variation Axes
pt: Eixos de variação do tipo de letra

[ctx: Font feature value]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: Font feature value]
en: Enable
pt: Ativar

[ctx: Font rendering]
en: Automatic
    Manual
pt: Automático
    Manual

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
pt: Tamanho ótico

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
pt: Inclinado

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
pt: Peso

[ctx: Font variation axis]
en: Width
pt: Largura

en: For portable documents
pt: Para documentos portáteis

en: Foreground color
pt: Cor de primeiro plano

en: Forget password _immediately
pt: _Esquecer a palavra-passe imediatamente

en: Format %s not supported
pt: O formato “%s” não é suportado

en: Format to use
pt: Formato a usar

en: Format:
pt: Formato:

en: Fractions
pt: Frações

en: Frame Clock
pt: Moldura do relógio

en: Frame Count
pt: Contagem de imagem

en: Frame Rate
pt: Taxa de atualização

en: Full Volume
pt: Volume máximo

en: GDK Backend
pt: Motor GDK

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
pt: Superfície GDK 0x%p não está registrada como um alvo de largar

en: GL Backend Vendor
pt: Fornecedor de backend GL

en: GL Backend Version
pt: Versão do backend GL

en: GL Extensions
pt: Extensões GL

en: GL Features
pt: Funcionalidades GL

en: GL Full Version
pt: Versão completa GL

en: GL Renderer
pt: Renderizador GL

en: GL Vendor
pt: Fornecedor de GL

en: GL Version
pt: Versão GL

en: GL implementation cannot share GL contexts
pt: A implementação GL não pode partilhar contextos GL

[ctx: GL renderer]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: GL version]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: GLSL Version
pt: Versão GLSL

en: GLX is not supported
pt: A GLX não é suportada

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
pt: GLib deve ser configurado com -Dbuildtype=debug

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
pt: Licença Pública Geral GNU Affero (GPL), apenas versão 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
pt: Licença Pública Geral GNU Affero (GPL), versão 3 ou posterior

en: GNU General Public License, version 2 only
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), só versão 2

en: GNU General Public License, version 2 or later
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), versão 2 ou posterior

en: GNU General Public License, version 3 only
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), só versão 3

en: GNU General Public License, version 3 or later
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), versão 3 ou posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), só versão 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), versão 2.1 ou posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), só versão 3

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), versão 3 ou posterior

en: GSK Renderer
pt: Renderizador GSK

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
pt: Inspetor GTK é um depurador interativo que permite que explore e modifique o estado interno de qualquer aplicação GTK. Usá-lo pode fazer que a aplicação se encerre ou falhe.

en: GTK Theme
pt: Tema do GTK

en: GTK Version
pt: Versão do GTK

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
pt: O GTK não conseguiu localizar um módulo de media. Verifique a instalação.

en: General
pt: Geral

en: Generate debug output
pt: Gera saída de depuração

en: Getting printer information failed
pt: Falha ao obter a informação da impressora

en: Getting printer information…
pt: A obter a informação da impressora…

en: GlobalAlloc() failed:
pt: GlobalAlloc() falhou:

en: GlobalLock() failed:
pt: GlobalLock() falhou:

en: GlobalReAlloc() failed:
pt: GlobalReAlloc() falhou:

en: Grid View
pt: Vista de grelha

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
pt: Aplicação

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
pt: Tema

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: GtkSettings source]
en: XSettings
pt: Definições X

en: Hexadecimal color or color name
pt: Cor hexadecimal ou nome da cor

en: Hide %s
pt: Ocultar %s

en: Hide Others
pt: Ocultar outras

en: Hide Text
pt: Ocultar texto

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Highlight event sequences
pt: Destacar sequências de eventos

en: Hold the job until it is explicitly released
pt: Colocar o trabalho em espera até que seja explicitamente libertado

en: Home
pt: Início

en: Hover to load
pt: Pairar para carregar

en: Hue
pt: Matiz

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
pt: IDataObject_GetData (0x%x) falhou, retornando 0x%lx

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
pt: O contexto IM está no código de GTK_IM_MODULE

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Theme
pt: Tema de ícones

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
pt: Se eliminar um item, estará permanentemente perdido.

en: Image
pt: Imagem

en: Image Quality
pt: Qualidade de imagem

en: Image stride too large for image size %ux%u
pt: Pegada de imagem demasiado grande para o tamanho da imagem %ux%u

en: Implements
pt: Implementa

en: Include image data in the cache
pt: Incluir dados de imagem na cache

en: Information
pt: Informação

en: Input Method
pt: Método de introdução

en: Insert Emoji
pt: Inserir emoji

en: Insert _Emoji
pt: Inserir _emoji

en: Inspect Inspector
pt: Inspetor de inspeção

en: Invalid URI
pt: URI inválido

en: Invalid argument to CreateDC
pt: Argumento inválido para CreateDC

en: Invalid argument to PrintDlgEx
pt: Argumento inválido para PrintDlgEx

en: Invalid byte sequence in conversion input
pt: Sequência de bytes inválida na conversão da entrada

en: Invalid file name
pt: Nome de ficheiro inválido

en: Invalid formats in compound text conversion.
pt: Formatos inválidos na conversão de texto composto.

en: Invalid handle to PrintDlgEx
pt: Gestor inválido para PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
pt: Ponteiro inválido para PrintDlgEx

en: Invalid size %s
pt: Tamanho inválido: %s

en: Is Toplevel
pt: É nível de topo

en: Job
pt: Trabalho

en: Job Details
pt: Detalhes do trabalho

en: Job Priority
pt: Prioridade do trabalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Language
pt: Idioma

en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
pt: Iniciar uma aplicação (especificada pelo seu nome do ficheiro no desktop).
    Opcionalmente pode ser passado um ou mais URIs como argumentos.

en: Layout
pt: Disposição

en: Layout property %s not found
pt: Propriedade de célula %s não encontrada

en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

en: Left to right, bottom to top
pt: Esquerda para a direita, baixo para cima

en: Left to right, top to bottom
pt: Esquerda para a direita, cima para baixo

en: Left-to-Right
    Right-to-Left
pt: Esquerda para a direita
    Direita para a esquerda

en: Letter Case
pt: Letra maiúscula/minúscula

en: License
pt: Licença

en: Ligatures
pt: Ligaduras

en: Line Ending
pt: Final de linha

en: Line cap (butt, round, square)
pt: Terminação da linha (butt, Redondo, quadrado)

[ctx: Line ending name]
en: Mac OS Classic
pt: Mac OS Clássico

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
pt: Sem alteração

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
pt: Junção de linha (esquadria, clip de esquadria, arredondamento, bisel, arcos)

en: Line width (number)
pt: Espesura da linha (número)

en: List Position
pt: Lista posição

en: List View
pt: Vista de lista

en: Location
pt: Localização

en: Lock
pt: Trancar

en: Logging
pt: A registar

en: Logo
pt: Logótipo

en: Magnifier
pt: Lupa

en: Malformed data: URL
pt: Dados malformados: URL

en: Manage Custom Sizes
pt: Gerir tamanhos personalizados

en: Manage Custom Sizes…
pt: Gerir tamanhos personalizados…

en: Manually enter a location
pt: Inserir a localização manualmente

en: Mapped
pt: Mapeado

en: Margins from Printer…
pt: Margens da impressora…

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
pt: Margens:
     Esquerda: %s %s
     Direita: %s %s
     Superior: %s %s
     Inferior: %s %s

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Maximize the window
pt: Maximizar a janela

en: Measure map
pt: Mapa de medida

en: Media Backend
pt: Backend de media

en: Menu bar
pt: Barra de menu

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Minimize the window
pt: Minimizar a janela

en: Miscellaneous
pt: Vários

en: Miter limit (number)
pt: Limite de esquadria (número)

en: Mnemonic Label
pt: Mnemónica

en: Mode
pt: Modo

en: Model
pt: Modelo

en: Modified
pt: Modificado

en: Monospace
pt: Monoespaçado

en: Mount and open “%s”
pt: Montar e abrir %s

en: Mozilla Public License 2.0
pt: Licença Pública Mozilla 2.0

en: Must specify two files
pt: Deve especificar dois ficheiros

en: Muted
pt: Silenciar

en: Name
pt: Nome

en: Name:
pt: Nome:

en: Need complete input to do conversion
pt: Entrada completa é necessária para fazer a conversão

en: Need user intervention
pt: Necessita de intervenção humana

en: Network File System
pt: Sistema de Ficheiros de Rede

en: Networks
pt: Redes

en: New accelerator…
pt: Novo atalho…

en: New bookmark
pt: Novo marcador

en: Next sibling
pt: Próximo irmão

en: Next tab
pt: Separador seguinte

en: No .node file specified
pt: Nenhum ficheiro .node especificado

en: No .ui file specified
pt: Nenhum ficheiro .ui especificado

en: No EGL configuration available
pt: Nenhuma configuração EGL disponível

en: No EGL configuration with required features found
pt: Não foi encontrada nenhuma configuração de EGL com as características necessárias

en: No Fonts Found
pt: Nenhum tipo de letra encontrado

en: No GL API allowed.
pt: Não é permitida a API GL.

en: No GL implementation is available
pt: Nenhuma implementação GL disponível

en: No GLX configuration with required features found
pt: Não foi encontrada nenhuma configuração de GLX com as características necessárias

en: No GLX configurations available
pt: Nenhuma configuração GLX disponível

en: No Results Found
pt: Sem resultados

en: No applications found for “%s”
pt: Nenhuma aplicação encontrada para “%s”

en: No applications found for “%s” files
pt: Nenhuma aplicação encontrada para ficheiros “%s”

en: No applications found.
pt: Nenhuma aplicação encontrada.

en: No apps found for “%s”.
pt: Nenhuma aplicação encontrada para “%s”.

en: No available configurations for the given pixel format
pt: Sem configurações disponíveis para o formato de pixel indicado

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
pt: Nenhum formato compatível para transferir conteúdo de área de transferência.

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
pt: Nenhum formato compatível para transferir conteúdo.

en: No compatible formats to transfer contents.
pt: Nenhum formato compatível para transferir conteúdo de transferência.

en: No compatible transfer format found
pt: Nenhum formato de transferência compatível localizado

en: No differences.
pt: Sem diferenças.

en: No image file specified
pt: Nenhum ficheiro de imagem especificado

en: No network locations found
pt: Sem localizações de rede

en: No object found
pt: Sem resultados encontrados

en: No object with ID '%s' found
pt: Nenhum objecto com o ID ‘%s’

en: No path specified
pt: Sem caminho especificado

en: No paths given.
pt: Sem caminhos indicados.

en: No perfect EGL configuration found
pt: Não foi encontrada nenhuma configuração de EGL perfeita

en: No previewable object found
pt: Nenhum objecto com previsualização encontrado

en: No printer found
pt: Nenhuma impressora encontrada

en: No profile available
pt: Nenhum perfil disponível

en: No recent servers found
pt: Nenhuns servidores recentes encontrados

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
pt: Não foi encontrado nenhuma aplicação registada com o nome “%s” para o item com URI “%s”

en: No results found
pt: Sem resultados encontrados

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
pt: Sem ficheiro de índice de tema em “%s”.
    Se realmente quiser criar um cache de ícones aqui, use --ignore-theme-index.

en: No theme index file.
pt: Nenhum ficheiro de índice de tema.

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
pt: Não é um estado de cor: %s
    Valores possíveis:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
pt: Não é um estado de cor: %s
    Valores possíveis: %s

en: Not a data: URL
pt: Não é um dado: URL

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
pt: Não é um formato de memória: %s
    Valores possíveis:
      %s

en: Not a supported cicp tuple: %s
pt: Não é uma tupla cicp suportada: %s

en: Not a valid icon cache: %s
pt: Cache de ícones inválida: %s

en: Not a valid page setup file
pt: Ficheiro de configuração de página inválido

en: Not available
pt: Indisponível

en: Not enough free memory
pt: Memória livre insuficiente

en: Not enough memory for image size %ux%u
pt: Memória insuficiente para o tamanho da imagem %ux%u

en: Not enough space in destination
pt: Espaço insuficiente no destino

en: Number Case
pt: Número maiúsculo/minúsculo

en: Number Spacing
pt: Espaçamento de número

en: Number of nodes:
pt: Número de nós:

en: Number of runs with each renderer
pt: Número de execuções com cada renderizador

en: Numeric Extras
pt: Extras Numéricos

en: Object Path
pt: Caminho do objeto

en: Objects
pt: Objetos

en: Objects of type %s can't be previewed
pt: Objectos do tipo %s não podem ser previsualizados

en: Objects of type %s can't be screenshot
pt: Objectos do tipo %s não podem ser alvo de captura de ecrã

en: Odd sheets
pt: Folhas ímpares

en: On This Computer
pt: Neste computador

en: On _hold
pt: _Em espera

en: Opaque part:
pt: Parte opaca:

en: Open %s
pt: Abrir %s

en: Open in New _Tab
pt: Abrir num novo _separador

en: Open in New _Window
pt: Abrir numa nova _janela

en: Open the contents of the file system
pt: Abrir o conteúdo do sistema de ficheiros

en: Open the contents of your desktop in a folder
pt: Abrir o conteúdo da sua área de trabalho numa pasta

en: Open the trash
pt: Abrir o lixo

en: Open your personal folder
pt: Abrir a sua pasta pessoal

en: OpenGL 3.3 required
pt: É necessário OpenGL 3.3

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
pt: API OpenGL desativada via GDK_DISABLE

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
pt: Este motor de renderização não suporta OpenGL ES 3.0.

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
pt: API de OpenGL ES desativada via GDK_DISABLE

en: OpenGL context creation failed
pt: Falha ao criar o contexto OpenGL

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
pt: Suporte OpenGL desativado via GDK_DISABLE

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
pt: Formulários acima da base

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
pt: Posicionamento acima da base da marca

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
pt: Substituições sobre a base

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
pt: Aceder a todas as alternativas

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
pt: Formas de anotação alternativas

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
pt: Alternativas em meia largura

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
pt: Meia medida vertical alternativa

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
pt: Medida vertical alternativa

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
pt: Frações alternativas

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
pt: Formas abaixo da base

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
pt: Posicionamento de marca abaixo da base

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
pt: Substituições abaixo da base

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
pt: Espaçamento para maiúsculas

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
pt: Formas Sensíveis a Maiúsculas

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
pt: Pontuação CJK centrada

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
pt: Forma conjunta após Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
pt: Formas conjuntas

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
pt: Alternativas contextuais

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
pt: Ligaduras contextuais

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
pt: Acrescento contextual

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
pt: Posicionamento Cursivo

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
pt: Denominadores

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
pt: Ligaduras discricionárias

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
pt: Distâncias

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
pt: Formas sem ponto

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
pt: Formas Expert

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
pt: Alternativas para o glifo final da linha

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
pt: Formas de acento achatado

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
pt: Frações

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
pt: Largura total

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
pt: Composição / Decomposição Glyph

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
pt: Formas Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
pt: Meia forma

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
pt: Meia largura

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
pt: Formas históricas

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
pt: Ligaduras históricas

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
pt: Formas Hojo Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
pt: Alternativas horizontais de Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
pt: Formas iniciais

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
pt: Formas isoladas

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
pt: Itálico

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
pt: Formas JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
pt: Formas JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
pt: Formas JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
pt: Formas JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
pt: Alternativas para justificação

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
pt: Formas de Jamo inicial

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
pt: Limites esquerdos

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
pt: Alternativas da esquerda para a direita

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
pt: Formas espelhadas da esquerda para a direita

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
pt: Figuras de revestimento

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
pt: Formas Localizadas

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
pt: Posicionamento de marca

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
pt: Posicionamento de marca por substituição

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
pt: Marca para posicionamento de marca

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
pt: Alternativas de estilo de escrita matemática

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
pt: Grego matemático

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
pt: Formas mediais

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
pt: Formas mediais #2

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
pt: Formas NLC Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
pt: Formas Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
pt: Numeradores

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
pt: Figuras estilo antigo

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
pt: Limites óticos

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
pt: Tamanho ótico

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
pt: Ordinais

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
pt: Ornamentos

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
pt: Maiúsculas pequenas

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
pt: Versaletes (petite) de maiúsculas

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
pt: Formas pós-base

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
pt: Substituições pós-base

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
pt: Formas pré-base

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
pt: Substituições pré-base

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
pt: Medida vertical alternativa proporcional

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
pt: Larguras proporcionais de alternativas

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
pt: Figuras proporcionais

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
pt: Kana proporcional

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
pt: Larguras proporcionais

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
pt: Um quarto da largura

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
pt: Formas Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
pt: Aleatorizar

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
pt: Formas Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
pt: Alternativas contextuais exigidas

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
pt: Ligaduras exigidas

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
pt: Alternativas de variação exigida

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
pt: Limites direitos

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
pt: Suplentes da direita para a esquerda

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
pt: Formas espelhadas da direita para a esquerda

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
pt: Formas de notação Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
pt: Inferiores científicos

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
pt: Formas simplificadas

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
pt: Zero traçado

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
pt: Maiúsculas pequenas

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
pt: Versaletes (small) de maiúsculas

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
pt: Ligaduras padrão

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
pt: Decomposição em alongamento de glifo

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
pt: Alternativas estilísticas

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
pt: Subscrito

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
pt: Figuras tabulares

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
pt: Formas de terminal

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
pt: Formas de terminal #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
pt: Formas de terminal #3

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
pt: Um terço da largura

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
pt: Mosaico

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
pt: Formas tradicionais

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
pt: Formas de nome tradicional

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
pt: Formas de Jamo ao final

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
pt: Variantes Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
pt: Alternativas verticais e rotação

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
pt: Alternativas verticais para rotação

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
pt: Alternativas verticais de Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
pt: Kerning vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
pt: Escrita vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
pt: Formas Jamo vogal

en: Opening %d Item | Opening %d Items
pt[0]: A abrir %d item
pt[1]: A abrir %d itens

en: Opening “%s”
pt: A abrir “%s”

en: Opening “%s” files.
pt: A abrir ficheiros “%s”.

en: Opening “%s”.
pt: A abrir “%s”.

en: Operating System
pt: Sistema Operativo

en: Options related to filling
pt: Opções relacionadas com o preenchimento

en: Options related to stroking
pt: Opções relacionadas com o limite

en: Or_ientation:
pt: Or_ientação:

en: Origin:
pt: Origem:

en: Other Apps
pt: Outras aplicações

en: Other Locations
pt: Outras localizações

en: Other app…
pt: Outra aplicação…

en: Out of paper
pt: Sem papel

en: Output a C header file
pt: Produzir um ficheiro de cabeçalho C

en: Output file
pt: Ficheiro de saída

en: Output t_ray:
pt: _Bandeja de saída:

en: Output to this directory instead of cwd
pt: Saída para esta pasta em vez de cwd

en: Output written to %s.
pt: Resultado escrito para %s.

en: Output written to '%s'.
pt: Resultado escrito para '%s'.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
pt: Sobrescrever uma cache existente, mesmo que atualizada

en: Overwrite existing file
pt: Sobregravar o ficheiro existente

en: Packing property %s not found
pt: Propriedade de pacote %s não encontrada

en: Pag_es:
pt: Pá_ginas:

en: Page %u
pt: Página %u

en: Page Ordering
pt: Ordem das páginas

en: Page Setup
pt: Configurar página

en: Page or_dering:
pt: _Ordenação das páginas:

en: Pages
pt: Páginas

en: Pages per _sheet:
pt: Páginas por _folha:

en: Pages per _side:
pt: Páginas por _lado:

en: Pango Fontmap
pt: Mapa de fontes Pango

en: Paper
pt: Papel

en: Paper Margins
pt: Margens do papel

en: Paper Size
pt: Tamanho do papel

en: Paper _source:
pt: _Origem do papel:

en: Paper _type:
pt: _Tipo de papel:

en: Parameter Type
pt: Tipo de parâmetro

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Paste
pt: Colar

en: Path
pt: Localização

en: Path Preview
pt: Antever caminho

en: Path is closed
pt: Caminho está fechado

en: Path is empty.
pt: O caminho está vazio.

en: Path length
pt: Cumprimento do caminho

en: Paused
pt: Pausada

en: Paused; Rejecting Jobs
pt: Em pausa ; a rejeitar trabalhos

en: Pick Files
pt: Escolher ficheiros

en: Pick a Color
pt: Escolha uma cor

en: Pick a File
pt: Escolha um ficheiro

en: Pick a Font
pt: Escolha um tipo de letra

en: Pick a color from the screen
pt: Escolha uma cor do ecrã

en: Play
pt: Reproduzir

en: Point color
pt: Cor dos pontos

en: Pointer: %p
pt: Ponteiro: %p

en: Portrait
pt: Retrato

en: Possible values:
pt: Valores possíveis:

en: Pre_view
pt: _Antever

en: Preferences
pt: Preferências

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Preparing
pt: A preparar

en: Preparing %d
pt: A preparar %d

en: Presentation
pt: Apresentação

en: Preview Font
pt: Pré-visualizar tipo de letra

en: Preview only the named object
pt: Pré-visualizar apenas o objeto nomeado

en: Preview the file.
pt: Pré-visualizar o ficheiro.

en: Previous object
pt: Objeto anterior

en: Previous sibling
pt: Irmão anterior

en: Previous tab
pt: Separador anterior

en: Pri_ority:
pt: Pri_oridade:

en: Primary
pt: Principal

en: Print
pt: Imprimir

en: Print Document
pt: Imprimir o documento

en: Print all named objects.
pt: Mostrar todos os objetos nomeados.

en: Print at
pt: Imprimir às

en: Print at time
pt: Imprimir na hora

en: Print information about a path.
pt: Dá informação sobre um caminho.

[ctx: Print job priority]
en: High
pt: Elevada

[ctx: Print job priority]
en: Low
pt: Baixa

[ctx: Print job priority]
en: Medium
pt: Média

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
pt: Urgente

en: Print to File
pt: Imprimir para ficheiro

en: Printer Default
pt: Predefinição da impressora

en: Printer offline
pt: Impressora desligada

en: Printer “%s” has no toner left.
pt: A impressora "%s" está sem toner.

en: Printer “%s” is currently offline.
pt: A impressora "%s" está atualmente inacessível.

en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
pt: A impressora "%s" tem o nível de pelo menos um tinteiro de cor em baixo.

en: Printer “%s” is low on developer.
pt: A impressora "%s" tem o nível de revelador em baixo.

en: Printer “%s” is low on paper.
pt: A impressora "%s" está com o nível de papel em baixo.

en: Printer “%s” is low on toner.
pt: A impressora "%s" tem o nível de toner em baixo.

en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
pt: A impressora "%s" tem pelo menos um tinteiro de cor vazio.

en: Printer “%s” is out of developer.
pt: A impressora "%s" está sem revelador.

en: Printer “%s” is out of paper.
pt: A impressora "%s" está sem papel.

en: Printing %d
pt: A imprimir %d

en: Program
pt: Programa

en: Properties
pt: Propriedades

en: Property
pt: Propriedade

en: Property %s not found
pt: Propriedade %s não encontrada

en: Protocols
pt: Protocolos

en: Provide information about the image.
pt: Fornece informações sobre a imagem.

en: Provide information about the render node.
pt: Dá informação sobre o nó de renderização.

en: Quit %s
pt: Sair de %s

en: RENDERER
pt: RENDERIZAÇÃO

en: RGBA Visual
pt: Visual RGBA

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
pt: Espaço no buffer esgotado (tamanho do buffer é fixo)

en: Range
pt: Intervalo

en: Reading data failed at row %d
pt: Dados de leitura falhados na fila %d

en: Realized
pt: Realizado

en: Reason not specified
pt: Razão não especificada

en: Recent
pt: Utilizados recentemente

en: Recent Servers
pt: Servidores recentes

en: Recent files
pt: Ficheiros recentes

en: Recommended Apps
pt: Aplicações recomendadas

en: Record events
pt: Eventos de registo

en: Record frames
pt: Imagens registadas

en: Recorder
pt: Gravador

en: Recording Options
pt: Opções de registo

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
pt: Vermelho %d%%, verde %d%%, azul %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
pt: Vermelho %d%%, verde %d%%, azul %d%%, alfa %d%%

en: Redo
pt: Refazer

en: Reference Count
pt: Número de referências

en: Refresh action state
pt: Atualizar estado de ação

en: Registered U_ser
pt: Utili_zador registado

en: Rejecting Jobs
pt: A rejeitar trabalhos

en: Related Apps
pt: Aplicações relacionadas

en: Remember _forever
pt: Recordar para _sempre

en: Remember password until you _logout
pt: Memorizar a palavra-passe até _terminar a sessão

en: Remote location — only searching the current folder
pt: Localização remota — procurar apenas na pasta atual

en: Remove %s
pt: Remover %s

en: Remove server
pt: Remover servidor

en: Render a .node file to an image.
pt: Renderizar um ficheiro .node numa imagem.

en: Render a .ui file to an image.
pt: Renderiza um ficheiro .ui numa imagem.

en: Render the path to a png image.
pt: Renderizar o caminho numa imagem PNG.

en: Renderer
pt: Renderizador

en: Renderer to use
pt: Renderizador a usar

en: Rendering
pt: Renderizador

en: Replace the file
pt: Substituir o ficheiro

en: Request Mode
pt: Modo de solicitação

en: Reset
pt: Repor

en: Resource Path
pt: Localização dos recursos

en: Resources
pt: Recursos

en: Restore
pt: Repor

en: Restrict a path to a segment.
pt: Restringir um caminho a um segmento.

en: Reverse a path.
pt: Inverter caminho.

en: Reverse landscape
pt: Paisagem invertida

en: Reverse portrait
pt: Retrato invertido

en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

en: Right to left, bottom to top
pt: Direita para a esquerda, baixo para cima

en: Right to left, top to bottom
pt: Direita para a esquerda, cima para baixo

en: Role
pt: Papel

en: Rotate clockwise
pt: Rodar à direita

en: Rotate counterclockwise
pt: Rodar à esquerda

en: SSH File Transfer Protocol
pt: Protocolo de Transferência de Ficheiros SSH

en: Saturation and value
pt: Saturação e valor

en: Save a File
pt: Guardar um ficheiro

en: Save as node file instead of png
pt: Guardar como ficheiro node em vez de png

en: Save selected node
pt: Guardar node selecionado

en: Save the current CSS
pt: Guardar a CSS atual

en: Saving CSS failed
pt: Falha ao gravar a CSS

en: Saving RenderNode failed
pt: Falha ao gravar RenderNode

en: Saving png to '%s' failed
pt: Gravar o png para '%s' falhou

en: Sc_ale:
pt: Esc_ala:

en: Scale
pt: Escala

en: Screenshot only the named object
pt: Captura de ecrã apenas o objeto nomeado

en: Se_lection
pt: Se_leção

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Results
pt: Procurar resultados

en: Search Shortcuts
pt: Procurar teclas de atalho

en: Search font name
pt: Procurar o nome do tipo de letra

en: Searching
pt: A procurar

en: Searching for network locations
pt: A procurar localizações de rede

en: Searching in %s
pt: A procurar em %s

en: Search…
pt: Procurar…

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select App
pt: Selecionar aplicação

en: Select Application
pt: Selecionar aplicação

en: Select Folders
pt: Selecionar pastas

en: Select Font
pt: Selecionar tipo de letra

en: Select _All
pt: Selecionar _tudo

en: Select a Color
pt: Selecionar uma cor

en: Select a Folder
pt: Selecionar uma pasta

en: Select a filename
pt: Selecione um ficheiro

en: Select an Object
pt: Selecionar um objeto

en: Select which types of files are shown
pt: Selecionar que tipos de ficheiros são mostrados

en: Self
pt: Próprio

en: Self 1
pt: Próprio 1

en: Self 2
pt: Próprio 2

en: Server Addresses
pt: Endereço do servidor

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
pt: Os endereços do servidor são constituídos  por um prefixo e um endereço. Exemplos:

en: Services
pt: Serviços

en: Set State
pt: Definir estado

en: Settings
pt: Definições

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Accessibility warnings
pt: Mostrar alarmes de Acessibilidade

en: Show All
pt: Mostrar todas

en: Show Baselines
pt: Mostrar linhas base

en: Show Cairo Rendering
pt: Mostrar renderização Cairo

en: Show Details
pt: Mostrar detalhes

en: Show Focus
pt: Mostrar foco

en: Show Framerate
pt: Mostrar Taxa de atualização

en: Show Graphic Updates
pt: Mostrar atualizações gráficas

en: Show Graphics Offload
pt: Mostrar descarga dos gráficos

en: Show Layout Borders
pt: Mostrar formato das bordas

en: Show Text
pt: Mostrar texto

en: Show _Hidden Files
pt: Mostrar os ficheiros _ocultos

en: Show all Objects
pt: Mostrar todos os objetos

en: Show all Resources
pt: Mostrar todos os recursos

en: Show control points
pt: Mostrar pontos de controlo

en: Show data
pt: Mostrar dados

en: Show deprecations
pt: Mostrar deprecados

en: Show help for fill options
pt: Mostrar ajuda para as opções de enchimento

en: Show help for stroke options
pt: Mostrar ajuda para as opções de linha

en: Show one or more images.
pt: Mostrar uma ou mais imagens.

en: Show other locations
pt: Mostrar outras localizações

en: Show path points
pt: Mostrar pontos no caminho

en: Show program version
pt: Mostra a versão do programa

en: Show recent servers
pt: Mostrar servidores recentes

en: Show the render node.
pt: Mostra o nó de renderização.

en: Simplify the file.
pt: Simplificar o ficheiro.

en: Size
pt: Tamanho

en: Size Groups
pt: Grupos de tamanho

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Slowdown
pt: Desacelerar

en: Some of the settings in the dialog conflict
pt: Algumas das definições no diálogo estão em conflicto

en: Sort _Folders Before Files
pt: Ordenar pastas antes dos _ficheiros

en: Source:
pt: Origem:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
pt: Especifique um ou mais intervalos de páginas,
    por ex. 1-3, 7, 11

en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
pt: Especifica a hora da impressão,
     por ex: 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm

en: Spreadsheet
pt: Folha de cálculo

en: Starred
pt: Favorito

en: Starred files
pt: Ficheiros favoritos

en: Starting “%s”
pt: A iniciar ”%s”

en: State
pt: Estado

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Status
pt: Estado

en: Stroke the path
pt: Traçar o caminho

en: Style Classes
pt: Classes de estilo

en: Style Variations
pt: Variações de estilo

en: Surface
pt: Surpefície

en: Swipe left
pt: Deslizar para a esquerda

en: Swipe right
pt: Deslizar para a direita

en: System
pt: Sistema

en: System Information
pt: Informação do sistema

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
pt: A política de sistema impede alterações.
    Contacte o administrador do seu sistema

en: T_wo-sided:
pt: _Dois lados:

en: T_ype
pt: Tipo

en: Target
pt: Alvo

en: Target context record 0x%p has no data object
pt: Registro de contexto de alvo 0x%p possui nenhum objeto de dados

en: Terminal Pager
pt: Paginador de terminal

en: Text
pt: Texto

en: Text Direction
pt: Direção do texto

en: Text may not appear inside <%s>
pt: Não pode existir texto dentro de <%s>

en: That didn't work out.
pt: Isso não funcionou como esperado.

en: The MIT License (MIT)
pt: Licença MIT

en: The cover is open on printer “%s”.
pt: A impressora "%s" tem a tampa aberta.

en: The current backend does not support OpenGL
pt: O motor atual não suporta OpenGL

en: The current color
pt: A cor atual

en: The door is open on printer “%s”.
pt: A impressora "%s" tem o alimentador aberto.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
pt: O ficheiro já existe em “%s”. Substituí-lo irá sobrescrever o seu conteúdo.

en: The file could not be deleted
pt: O ficheiro não pôde ser eliminado

en: The file could not be moved to the Trash
pt: O ficheiro não pôde ser movido para o lixo

en: The file could not be renamed
pt: Não foi possível renomear o ficheiro

en: The folder contents could not be displayed
pt: Impossível mostrar o conteúdo da pasta

en: The folder could not be created
pt: Impossível criar a pasta

en: The generated cache was invalid.
pt: A cache gerada é inválida.

en: The images are different.
pt: As imagens são diferentes.

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
pt: O item que selecionou não é uma pasta; tente utilizar um item diferente.

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
pt: O motivo mais provável é o de que não foi possível criar um ficheiro temporário.

en: The output file
pt: Ficheiro de saída

en: The session bus is not available
pt: O bus de sessão não está disponível

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
pt: O tema está no código de GTK_THEME

en: There is a problem on printer “%s”.
pt: Existe um problema com a impressora "%s".

en: This clipboard cannot store data.
pt: Esta área de transferência não pode armazenar dados.

en: This name is already taken
pt: Etiqueta "%s" já se encontra definida

en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
pt: Esta aplicação vem SEM QUALQUER GARANTIA.
    Para detalhes, visite <a href="%s">%s</a>.

en: Tick Callback
pt: Retorno do tique

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
pt: Marca todos os locais onde o motor de renderização usa o Cairo em vez da GPU.

en: Toggle Sidebar
pt: Ativar/desativar barra lateral

en: Top Command
pt: Comando Top

en: Top to bottom
pt: Cima para baixo

en: Top to bottom, left to right
pt: Cima para baixo, esquerda para a direita

en: Top to bottom, right to left
pt: Cima para baixo, direita para a esquerda

en: Translated by
pt: Traduzido por

en: Trash
pt: Lixo

en: Trigger
pt: Acionador

en: Try a different search
pt: Tente uma procura diferente

en: Try using a shorter name.
pt: Tente utilizar um nome mais curto.

en: Try “%s --help” for more information.
pt: Tente “%s --help” para mais informação.

en: Trying to use %s, but %s is already in use
pt: A tentar usar %s, mas %s já está em uso

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
pt: A tentar usar %s, mas foi desativado via GDK_DISABLE

en: Turn off verbose output
pt: Desativar resultados extensos

en: Two finger pinch
pt: Encolher com dois dedos

en: Two finger stretch
pt: Esticar com dois dedos

en: Two finger swipe left
pt: Varrer à esquerda com dois dedos

en: Two finger swipe right
pt: Varrer à direita com dois dedos

en: Type
pt: Tipo

en: Type name of new folder
pt: Insira o nome da nova pasta

en: Type:
pt: Tipo:

en: Unable to access location
pt: Impossível aceder à localização

en: Unable to access “%s”
pt: Impossível aceder a “%s”

en: Unable to create a GL context
pt: Impossível criar um contexto GL

en: Unable to create temporary file: %s
pt: Falha ao criar ficheiro temporário: %s

en: Unable to eject %s
pt: Impossível ejetar %s

en: Unable to eject “%s”
pt: Impossível ejetar !%s!

en: Unable to end process
pt: Impossível terminar o processo

en: Unable to find an item with URI “%s”
pt: Não foi possível encontrar um item com o URI “%s”

en: Unable to get remote server location
pt: Impossível obter localização do servidor remoto

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
pt: Não foi possível mover o item com o URI “%s” para “%s”

en: Unable to poll “%s” for media changes
pt: Impossível consultar "%s" por alterações de suporte

en: Unable to start “%s”
pt: Impossível iniciar "%s"

en: Unable to stop “%s”
pt: Impossível parar "%s"

en: Unable to unmount volume
pt: Impossível desmontar o volume

en: Unable to unmount “%s”
pt: Impossível desmontar "%s"

en: Undo
pt: Desfazer

en: Uneditable property type: %s
pt: Tipo de propriedade não editável: %s

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown Application (PID %d)
pt: Aplicação desconhecida (PID %d)

en: Unknown image format.
pt: Formato de imagem desconhecido.

en: Unlock
pt: Destrancar

en: Unmount
pt: Desmontar

en: Unnamed section
pt: Secção sem nome

en: Unspecified
pt: Não especificado

en: Unspecified error
pt: Erro não especificado

en: Unspecified profile
pt: Perfil não especificado

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
pt: Espaço de cor JPEG não suportado (%d)

en: Unsupported color type %u in png image
pt: Tipo de cor não suportada %u em imagem png

en: Unsupported depth %u in png image
pt: Profundidade não suportada %u em imagem png

en: Unsupported encoding “%s”
pt: Codificação sem suporte “%s”

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
pt: Utilização:
      gtk4-builder-tool [COMANDO] [OPÇÃO…] FICHEIRO
    
    Efetua várias tarefas em ficheiros .ui do GtkBuilder.
    
    Comandos:
      validate       Valida o ficheiro
      simplify       Simplifica o ficheiro
      enumerate      Lista todos os objetos nomeados
      preview        Visualiza o ficheiro
      render        renderiza uma imagem do ficheiro
      screenshot   Tira uma captura de ecrã do ficheiro

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
pt: Utilização:
      gtk4-image-tool [COMANDO] [OPÇÃO...] FICHEIRO...
    
    Executa várias tarefas em imagens.
    
    Comandos:
      compare      Mostra as diferenças entre duas imagens
      convert      Converte a imagem para um formato ou estado de cor diferente
      info         Mostrar informações gerais sobre a imagem
      relabel      Alterar o estado de cor da imagem sem conversão
      show         Mostrar a imagem

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
pt: Uso:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Realiza várias tarefas num caminho.
    
    Commandos:
      decompose    Decompõe o caminho
      reverse      Inverte o caminho
      restrict     Restringe o caminho a um segmento
      show         Mostra o caminho numa janela
      render       Mostra o caminho como uma imagem
      info         Mostra informação sobre o caminho

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
pt: Utilização:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Realiza várias operações nos nós de renderização do GTK.
    
    Comandos:
      benchmark    Análise referencial na renderização de um nó
      compare      Compara nós ou imagens
      extract      Extrai dados de urls
      info         Mostra informação sobre o nó
      show         Mostra o nó
      render       Tira uma captura de ecrã do nó

en: Use a dark background
pt: Usar um fundo escuro

en: Use style from CSS file
pt: Usar estilo do ficheiro CSS

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Validate existing icon cache
pt: Validar a cache de ícones existente

en: Validate the file.
pt: Validar o ficheiro.

en: Value
pt: Valor

en: Video
pt: Vídeo

en: Volume type
pt: Tipo de volume

en: Vulkan API Version
pt: Versão de API Vulkan

en: Vulkan Device
pt: Dispositivo Vulkan

en: Vulkan Driver Version
pt: Versão de controlador Vulkan

en: Vulkan Extensions
pt: Extensões Vulkan

en: Vulkan Features
pt: Funcionalidades Vulkan

en: Vulkan Layers
pt: Camadas Vulkan

[ctx: Vulkan device]
en: None
pt: Nenhum

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
pt: Suporte a Vulkan desativado via GDK_DISABLE

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
pt: A versão WGL %d.%d é muito baixa, requer no mínimo %d.%d

en: WebDAV
pt: WebDav

en: Website
pt: Página Web

en: Widget Margin
pt: Margem do componente

en: Yesterday
pt: Ontem

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
pt: Pode desativar temporariamente esta CSS personalizada clicando no botão "Pausa" acima.

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
pt: Pode digitar aqui qualquer regra CSS que o GTK reconheça.

en: You do not have access to the specified folder.
pt: Não tem acesso à pasta especificada.

en: You may only select folders
pt: Só pode selecionar pastas

en: You need to choose a valid filename.
pt: Tem de escolher um nome de ficheiro válido.

en: Z Shell
pt: Consola Z

en: _Add Bookmark
pt: _Adicionar marcador

en: _Add to Bookmarks
pt: _Adicionar aos marcadores

en: _After:
pt: A_pós:

en: _All Pages
pt: _Todas as páginas

en: _Anonymous
pt: _Anonimamente

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Back
pt: _Recuar

en: _Billing info:
pt: Informação de _faturação:

en: _Bottom:
pt: _Inferior:

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Connect
pt: _Ligar

en: _Connect Drive
pt: Ligar _dispositivo

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Copy Location
pt: Localização da _cópia

en: _Copy URL
pt: _Copiar URL

en: _Create
pt: _Criar

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: _Detect Media
pt: _Detetar suportes

en: _Disconnect
pt: _Desligar

en: _Disconnect Drive
pt: _Desligar dispositivo

en: _Domain
pt: _Domínio

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Eject
pt: _Ejetar

en: _End Process
pt: _Terminar o processo

en: _Find New Apps
pt: _Localizar novas aplicações

en: _Finish
pt: _Terminar

en: _Format for:
pt: _Formato para:

en: _Height:
pt: _Altura:

en: _Hidden
pt: _Oculto

en: _Left:
pt: _Esquerda:

en: _Lock Device
pt: _Trancar dispositivo

en: _Mount
pt: _Montar

en: _Move to Trash
pt: _Mover para o lixo

en: _Name
pt: _Nome

en: _Name:
pt: _Nome:

en: _Next
pt: _Seguinte

en: _No
pt: _Não

en: _Now
pt: _Agora

en: _OK
pt: _Aceitar

en: _Only print:
pt: _Só imprimir:

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Open Link
pt: _Abrir Ligação

en: _Open With File Manager
pt: _Abrir com o gestor de ficheiros

en: _Orientation:
pt: _Orientação:

en: _Output format
pt: _Formato de saída

en: _Paper size:
pt: Tamanho do _papel:

en: _Password
pt: _Palavra-passe

en: _Paste
pt: Co_lar

en: _Power On
pt: _Ligar

en: _Print
pt: Im_primir

en: _Redo
pt: _Refazer

en: _Remember password
pt: _Memorizar palavra-passe

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Rename
pt: _Renomear

en: _Replace
pt: _Substituir

en: _Reverse
pt: _Inverter

en: _Right:
pt: _Direita:

en: _Safely Remove Drive
pt: Remover dispositivo com _segurança

en: _Save
pt: _Guardar

en: _Select
pt: _Selecionar

en: _Show All
pt: _Mostrar tudo

en: _Show Text
pt: Mo_strar texto

en: _Size
pt: Dimen_são

en: _Start
pt: _Iniciar

en: _Start Multi-disk Device
pt: _Iniciar dispositivo multidisco

en: _Stop
pt: _Parar

en: _Stop Multi-disk Device
pt: _Parar dispositivo multidisco

en: _Time
pt: Horas

en: _Top:
pt: _Superior:

en: _Undo
pt: _Desfazer

en: _Unlock Device
pt: _Destrancar dispositivo

en: _Unmount
pt: _Desmontar

en: _Username
pt: _Utilizador

en: _View All Apps
pt: _Ver todas as aplicações

en: _Visit File
pt: _Visitar ficheiro

en: _Width:
pt: _Largura:

en: _Windows system
pt: Sistema _Windows

en: _Yes
pt: _Sim

[ctx: accessibility]
en: Activate
pt: Ativar

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
pt: Ativar ícone principal

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
pt: Ativar ícone secundário

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
pt: Ativa a cor

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
pt: Ativa a entrada

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
pt: Ativa o expansor

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
pt: Ativa o ícone principal da entrada

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
pt: Ativa o ícone secundário da entrada

[ctx: accessibility]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
pt: Limpa o conteúdo da entrada

[ctx: accessibility]
en: Click
pt: Clicar

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
pt: Clica no botão

[ctx: accessibility]
en: Customize
pt: Personalizar

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
pt: Personaliza a cor

[ctx: accessibility]
en: Select
pt: Selecionar

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
pt: Seleciona a cor

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
pt: Mostra o conteúdo da entrada de palavra-passe

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
pt: Barra lateral

[ctx: accessibility]
en: Toggle
pt: Alternar

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
pt: Alterna o interruptor

[ctx: accessibility]
en: alert
pt: alerta

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
pt: diálogo de alerta

[ctx: accessibility]
en: application
pt: aplicação

[ctx: accessibility]
en: article
pt: artigo

[ctx: accessibility]
en: banner
pt: faixa

[ctx: accessibility]
en: block quote
pt: citação

[ctx: accessibility]
en: button
pt: botão

[ctx: accessibility]
en: caption
pt: legenda

[ctx: accessibility]
en: cell
pt: célula

[ctx: accessibility]
en: checkbox
pt: caixa de seleção

[ctx: accessibility]
en: column header
pt: cabeçalho de coluna

[ctx: accessibility]
en: combo box
pt: caixa de combinação

[ctx: accessibility]
en: command
pt: comando

[ctx: accessibility]
en: comment
pt: comentário

[ctx: accessibility]
en: composite
pt: composto

[ctx: accessibility]
en: dialog
pt: diálogo

[ctx: accessibility]
en: document
pt: documento

[ctx: accessibility]
en: feed
pt: fonte

[ctx: accessibility]
en: generic
pt: genérico

[ctx: accessibility]
en: grid
pt: grelha

[ctx: accessibility]
en: grid cell
pt: célula de grelha

[ctx: accessibility]
en: group
pt: grupo

[ctx: accessibility]
en: heading
pt: cabeçalho

[ctx: accessibility]
en: image
pt: imagem

[ctx: accessibility]
en: input
pt: entrada

[ctx: accessibility]
en: label
pt: rótulo

[ctx: accessibility]
en: landmark
pt: marco

[ctx: accessibility]
en: legend
pt: legenda

[ctx: accessibility]
en: link
pt: ligação

[ctx: accessibility]
en: list
pt: lista

[ctx: accessibility]
en: list box
pt: caixa de lista

[ctx: accessibility]
en: list item
pt: item de lista

[ctx: accessibility]
en: log
pt: registo

[ctx: accessibility]
en: main
pt: principal

[ctx: accessibility]
en: marquee
pt: destaque

[ctx: accessibility]
en: math
pt: matemática

[ctx: accessibility]
en: menu bar
pt: barra de menu

[ctx: accessibility]
en: menu item
pt: item de menu

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
pt: caixa de seleção de item de menu

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
pt: opção de item de menu

[ctx: accessibility]
en: meter
pt: metro

[ctx: accessibility]
en: navigation
pt: navegação

[ctx: accessibility]
en: none
pt: nenhum

[ctx: accessibility]
en: note
pt: nota

[ctx: accessibility]
en: option
pt: opção

[ctx: accessibility]
en: paragraph
pt: paragrafo

[ctx: accessibility]
en: presentation
pt: apresentação

[ctx: accessibility]
en: progress bar
pt: barra de progresso

[ctx: accessibility]
en: radio
pt: botão

[ctx: accessibility]
en: radio group
pt: grupo de opções

[ctx: accessibility]
en: range
pt: intervalo

[ctx: accessibility]
en: region
pt: região

[ctx: accessibility]
en: row
pt: linha

[ctx: accessibility]
en: row group
pt: grupo de linhas

[ctx: accessibility]
en: row header
pt: cabeçalho de linha

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
pt: barra de rolar

[ctx: accessibility]
en: search
pt: procura

[ctx: accessibility]
en: search box
pt: caixa de pesquisa

[ctx: accessibility]
en: section
pt: secção

[ctx: accessibility]
en: section head
pt: cabeçalho de secção

[ctx: accessibility]
en: select
pt: selecionar

[ctx: accessibility]
en: separator
pt: separador

[ctx: accessibility]
en: slider
pt: deslizador

[ctx: accessibility]
en: spin button
pt: botão rotativo

[ctx: accessibility]
en: status
pt: estado

[ctx: accessibility]
en: structure
pt: estrutura

[ctx: accessibility]
en: switch
pt: mudar

[ctx: accessibility]
en: tab
pt: separador

[ctx: accessibility]
en: tab list
pt: lista de separadores

[ctx: accessibility]
en: tab panel
pt: painel de separadores

[ctx: accessibility]
en: table
pt: tabela

[ctx: accessibility]
en: text box
pt: caixa de texto

[ctx: accessibility]
en: time
pt: hora

[ctx: accessibility]
en: timer
pt: temporizador

[ctx: accessibility]
en: toggle button
pt: botão de alternar

[ctx: accessibility]
en: tool bar
pt: barra de ferramentas

[ctx: accessibility]
en: tool tip
pt: dica de ferramenta

[ctx: accessibility]
en: tree
pt: árvore

[ctx: accessibility]
en: tree grid
pt: grelha de árvore

[ctx: accessibility]
en: tree item
pt: item de árvore

[ctx: accessibility]
en: window
pt: janela

en: calendar:week_start:0
pt: calendar:week_start:1

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
pt: o cicp deve ter 4 números, separados por /

en: cicp: Color primaries %u not supported
pt: cicp: Primárias de cor %u não suportadas

en: cicp: Narrow range or YUV not supported
pt: cicp: Gama estreita ou YUV não suportado

en: cicp: Transfer function %u not supported
pt: cicp: Função de transferência %u não suportada

en: cicp: Unspecified parameters not supported
pt: cicp: Parâmetros não especificados não suportados

[ctx: clipboard]
en: empty
pt: vazio

[ctx: clipboard]
en: remote
pt: remoto

[ctx: column number]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: cover page]
en: Classified
pt: Classificada

[ctx: cover page]
en: Confidential
pt: Confidencial

[ctx: cover page]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: cover page]
en: Secret
pt: Secreta

[ctx: cover page]
en: Standard
pt: Padrão

[ctx: cover page]
en: Top Secret
pt: Altamente secreta

[ctx: cover page]
en: Unclassified
pt: Sem classificação

en: dav:// or davs://
pt: dav:// ou davs://

[ctx: emoji category]
en: Activities
pt: Atividades

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
pt: Animais e natureza

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
pt: Corpo e Moda

[ctx: emoji category]
en: Flags
pt: Bandeiras

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
pt: Comida e bebida

[ctx: emoji category]
en: Objects
pt: Objetos

[ctx: emoji category]
en: Recent
pt: Recentes

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
pt: Sorrisos e Pessoas

[ctx: emoji category]
en: Symbols
pt: Símbolos

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
pt: Viagem e Lugares

[ctx: event phase]
en: Bubble
pt: Bolha

[ctx: event phase]
en: Capture
pt: Captura

[ctx: event phase]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: event phase]
en: Target
pt: Alvo

en: fill rule
pt: regra de preenchimento

[ctx: font]
en: None
pt: Nenhuma

en: ftp:// or ftps://
pt: ftp:// ou ftps://

en: g_try_realloc () failed
pt: g_try_realloc () falhou

en: inch
pt: polegada

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
pt: Reduzir volume

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
pt: Media áudio

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
pt: Silenciar microfone

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
pt: Silenciar áudio

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
pt: Áudio seguinte

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
pt: Pausar áudio

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
pt: Reproduzir áudio

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
pt: Áudio anterior

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
pt: Aumentar volume

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
pt: Gravar áudio

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
pt: Rebobinar áudio

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
pt: Parar áudio

[ctx: keyboard label]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
pt: Barra atrás

[ctx: keyboard label]
en: Battery
pt: Bateria

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
pt: Calculadora

[ctx: keyboard label]
en: Display
pt: Ecrã

[ctx: keyboard label]
en: Down
pt: Seta abaixo

[ctx: keyboard label]
en: Eject
pt: Ejetar

[ctx: keyboard label]
en: Escape
pt: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
pt: Explorador

[ctx: keyboard label]
en: Forward
pt: Avançar

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
pt: Hibernar

[ctx: keyboard label]
en: KP
pt: TN

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
pt: Begin (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
pt: Delete (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
pt: Seta abaixo (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
pt: End (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
pt: Enter (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
pt: Home (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
pt: Insert (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
pt: Seta esquerda (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
pt: Seguinte (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
pt: Page Down (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
pt: Page Up (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
pt: Anterior (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
pt: Seta direita (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
pt: Espaço (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
pt: Tab (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
pt: Seta acima (numérico)

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
pt: Reduzir brilho

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
pt: Aumentar brilho

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
pt: Iniciar1

[ctx: keyboard label]
en: Left
pt: Seta esquerda

[ctx: keyboard label]
en: Mail
pt: Correio

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
pt: Reduzir brilho

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
pt: Aumentar brilho

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
pt: Multi tecla

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
pt: Num Lock

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
pt: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
pt: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Return
pt: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Right
pt: Seta direita

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
pt: Protetor ecrã

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
pt: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
pt: Suspender

[ctx: keyboard label]
en: Space
pt: Espaço

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
pt: Suspender

[ctx: keyboard label]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
pt: ComutadorTouchpad

[ctx: keyboard label]
en: Up
pt: Seta acima

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
pt: Acordar

[ctx: keyboard side marker]
en: L
pt: E

[ctx: keyboard side marker]
en: R
pt: D

en: libEGL not available
pt: libEGL não disponível

en: libEGL not available in this sandbox
pt: libEGL não disponível nesta sandbox

en: line cap
pt: terminação da linha

en: line join
pt: junção de linhas

[ctx: media controls]
en: Position
pt: Posição

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
pt: Parar

en: output
pt: saída

[ctx: output-bin]
en: Bottom Bin
pt: Caixa inferior

[ctx: output-bin]
en: Center Bin
pt: Caixa central

[ctx: output-bin]
en: Face Down Bin
pt: Caixa para baixo

[ctx: output-bin]
en: Face Up Bin
pt: Caixa para cima

[ctx: output-bin]
en: Large Capacity Bin
pt: Caixa de grande capacidade

[ctx: output-bin]
en: Left Bin
pt: Caixa esquerda

[ctx: output-bin]
en: Mailbox %d
pt: Caixa de correio %d

[ctx: output-bin]
en: Middle Bin
pt: Caixa do meio

[ctx: output-bin]
en: My Mailbox
pt: Minha caixa de correio

[ctx: output-bin]
en: Rear Bin
pt: Caixa traseira

[ctx: output-bin]
en: Right Bin
pt: Caixa direita

[ctx: output-bin]
en: Side Bin
pt: Caixa lateral

[ctx: output-bin]
en: Stacker %d
pt: Pilha %d

[ctx: output-bin]
en: Top Bin
pt: Caixa superior

[ctx: output-bin]
en: Tray %d
pt: Tabuleiro %d

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
pt: Envelope #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
pt: Envelope #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
pt: Envelope #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
pt: Envelope #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
pt: Envelope #9

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
pt: Envelope 6x9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
pt: Envelope 7x9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
pt: Envelope #10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
pt: Envelope 9x11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
pt: Envelope #12

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
pt: Envelope Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
pt: Envelope Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
pt: Envelope Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
pt: Envelope Choukei 4

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
pt: Envelope DL

[ctx: paper size]
en: European edp
pt: edp Europeu

[ctx: paper size]
en: Executive
pt: Executivo

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
pt: Desdobrável Europeu

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
pt: Desdobrável Legal Alemão

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
pt: Desdobrável Norte-Americano

[ctx: paper size]
en: Government Legal
pt: Legal Governamental

[ctx: paper size]
en: Government Letter
pt: Carta Governamental

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
pt: Índice 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
pt: Índice 4x6 (postal)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
pt: Índice 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
pt: Índice 5x8

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
pt: Envelope de Convite

[ctx: paper size]
en: Invoice
pt: Fatura

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
pt: Envelope Italiano

[ctx: paper size]
en: Large Photo
pt: Fotografia grande

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
pt: Fotografia média

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
pt: Envelope Monarca

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
pt: Envelope Pessoal

[ctx: paper size]
en: Photo L
pt: Fotografia L

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
pt: Envelope Postfix

[ctx: paper size]
en: RA3
pt: A3

[ctx: paper size]
en: RA4
pt: A4

[ctx: paper size]
en: Small Photo
pt: Fotografia pequena

[ctx: paper size]
en: Tabloid
pt: Tabloide

[ctx: paper size]
en: US Legal
pt: Legal Norte-Americano

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
pt: Legal Norte-Americano Extra

[ctx: paper size]
en: US Letter
pt: Carta Norte-Americana

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
pt: Carta Norte-Americana Extra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
pt: Carta Norte-Americana Plus

[ctx: paper size]
en: Wide Format
pt: Formato Largo

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
pt: Fotografia larga

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
pt: Envelope a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
pt: Envelope c5

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
pt: hagaki (postal)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
pt: Envelope kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
pt: Envelope kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
pt: Envelope kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
pt: Envelope kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
pt: Envelope kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
pt: Envelope kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
pt: Envelope kaku2

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
pt: oufuku (postal de resposta)

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
pt: Envelope prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
pt: Envelope prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
pt: Envelope prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
pt: Envelope prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
pt: Envelope prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
pt: Envelope prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
pt: Envelope prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
pt: Envelope prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
pt: Envelope prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
pt: Envelope prc9

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
pt: Envelope you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
pt: Envelope you4

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
pt: Bloqueada com um problema

[ctx: print operation status]
en: Finished
pt: Terminada

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
pt: Terminada com um erro

[ctx: print operation status]
en: Generating data
pt: A gerar os dados

[ctx: print operation status]
en: Initial state
pt: Estado inicial

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
pt: A preparar a impressão

[ctx: print operation status]
en: Printing
pt: A imprimir

[ctx: print operation status]
en: Sending data
pt: A enviar os dados

[ctx: print operation status]
en: Waiting
pt: A aguardar

[ctx: print option]
en: Borderless
pt: Sem bordas

[ctx: printer option]
en: After
pt: Após

[ctx: printer option]
en: Before
pt: Antes

[ctx: printer option]
en: Page Ordering
pt: Ordem das páginas

[ctx: printer option]
en: Pages per Sheet
pt: Páginas por folha

[ctx: printer option]
en: Print at
pt: Imprimir

[ctx: printer option]
en: Print at time
pt: Imprimir à hora

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
pt: Perfil da impressora

[ctx: printer option value]
en: Unavailable
pt: Indisponível

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
pt: Pré-filtragem GhostScript

[ctx: printing option]
en: Output Tray
pt: Bandeja de saída

[ctx: printing option]
en: Paper Source
pt: Origem do papel

[ctx: printing option]
en: Paper Type
pt: Tipo de papel

[ctx: printing option]
en: Resolution
pt: Resolução

[ctx: printing option]
en: Two Sided
pt: Dois lados

[ctx: printing option group]
en: Miscellaneous
pt: Miscelânea

[ctx: printing option value]
en: Auto Select
pt: Seleção automática

[ctx: printing option value]
en: Convert to PS level 1
pt: Converter para PS nível 1

[ctx: printing option value]
en: Convert to PS level 2
pt: Converter para PS nível 2

[ctx: printing option value]
en: Embed GhostScript fonts only
pt: Embutir só fontes GhostScript

[ctx: printing option value]
en: Long Edge (Standard)
pt: Margem longa (padrão)

[ctx: printing option value]
en: No pre-filtering
pt: Nenhuma pré-filtragem

[ctx: printing option value]
en: One Sided
pt: Um lado

[ctx: printing option value]
en: Printer Default
pt: Predefinição da impressora

[ctx: printing option value]
en: Short Edge (Flip)
pt: Margem curta (invertido)

[ctx: propagation limit]
en: Native
pt: Nativo

en: sftp:// or ssh://
pt: sftp:// ou ssh://

[ctx: sides]
en: Long Edge (Standard)
pt: Margem longa (padrão)

[ctx: sides]
en: One Sided
pt: Um lado

[ctx: sides]
en: Short Edge (Flip)
pt: Margem curta (invertido)

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
pt: Ambos

[ctx: sizegroup mode]
en: None
pt: Nenhum

en: unknown
pt: desconhecido

en: writing a closed stream
pt: a escrever um fluxo fechado
