HexChat - en to pt translation catalogue (1330 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
pt: 
    DCC GET <nick>                      - aceita um ficheiro oferecido
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - envia um ficheiro a nick
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - envia um ficheiro usando o modo passivo
    DCC LIST                            - mostra a lista de DCCs
    DCC CHAT <nick>                     - oferece uma conversa DCC a nick
    DCC PCHAT <nick>                    - oferece uma conversa DCC usando o modo passivo
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         exemplo:
             /dcc close send artur_pt ficheiro.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
pt: 
    Não existe ajuda para esse comando.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
pt: 
    ⏎ TRAY -f <limitetempo> <ficheiro1> [<ficheiro2>] Pisca tabuleiro entre dois ícones.⏎ TRAY -f <nomeficheiro> Definir tabuleiro para um ícone fixo.⏎ TRAY -i <número> Pisca tabuleiro com icóne interno.⏎ TRAY -t <texto> Define tabuleiro com dica.⏎ TRAY -b <titulo> <texto> Define tabuleiro balão.

en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
pt:  Ref#  Segundos  Repeticao  Comando 

en:   %-20s offline
pt:   %-20s não está ligado

en:   %-20s online
pt:   %-20s está ligado

en:  has been build without plugin support.
pt:  foi construído sem suporte para plugins.

en: !Leave ports at zero for full range.
pt: !Deixar portas a zero para alcance máximo.

en: $ Number
pt: $ Número

en: $tNotify list is empty.
pt: $tLista de notificações vazia.

en: %C16,17  Notify List
pt: %C16,17  Lista de notificaçoes

en: %C16,17 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
pt: %C16,17 Mascara                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %C16,17 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
pt: %C16,17 Tipo  Para/De    Estado  Tamanho    Posiçao     Ficheiro

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
pt: %C18*%O$t%C18$1%O foi adicionado à lista de notificações.

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
pt: %C19*%O$t%C19Eliminado por %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
pt: %C19*%O$tA conversar em %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
pt: %C19*%O$tTu foste expulso de %C22$2%C por %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
pt: %C19*%O$tSaiu do canal %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
pt: %C19*%O$tSaiu do canal %C22$3%O

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
pt: %C20*%O$tEntrada interdita %C22$1%C (%C20Canal só por convite%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
pt: %C20*%O$tEntrada interdita %C22$1%C (%C20Precisa de keyword%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
pt: %C20*%O$tEntrada interdita %C22$1%C (%C20Limite máximo de utilizadores%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
pt: %C20*%O$tLigação falhada (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
pt: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' a %C18$3%O parado, abortado.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
pt: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' a %C18$3%O limite, abortado.

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
pt: %C20*%O$tDCC $1 tentativa de ligação a %C18$2%O falhada (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
pt: %C20*%O$tDCC CHAT com %C18$1%O perdida (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
pt: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' de %C18$3%O falhado (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
pt: %C20*%O$tDCC RECV: Impossível abrir '%C23$1%C' para escrita (%C20$2%O)

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
pt: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' para %C18$2%C falhado (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
pt: %C20*%O$tDesligado (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
pt: %C20*%O$tO Nickname está errado ou já está em uso. Usa /NICK para tentar outro.

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
pt: %C20*%O$tResposta ping inexistente para %C24$1%O segundos, disconetar.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
pt: %C20*%O$tDCC inexistente.

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
pt: %C20*%O$tRecebido pedido mal-formado DCC de %C18$1%O.$a010%C23*%O$tConteúdo do pacote: %C23$2%O

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
pt: %C20*%O$tHost desconhecido. Talvez esteja mal escrito?

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
pt: %C20*%O$tAgora és conhecido como %C18$2%O

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
pt: %C20*%O$tFoi convidado %C18$1%O para %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
pt: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O em %C24$4%O por %C26$3%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%C alterou o tópico para: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
pt: %C22*%O$t%C26$1%C expulsou %C18$2%C de %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%C exenção em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%C define isentos de convite em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O canal estatuto half-operator a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O estatuto operador canal a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O deu voz a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O removeu o banimento em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O removeu o modo de semi-operator a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
pt: %C22*%O$t%C26$1%O remover channel keyword

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O removeu o modo de operator a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O remover isenção a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O remove a isenção de convite em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O remove o silêncio em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
pt: %C22*%O$t%C26$1%O remover limite utilizadores

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O remover voice de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O banido em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O definiu a keyword do canal a %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O definiu o limite do canal para %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O definiu o modo %C24$2$3%O em %C22$4%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
pt: %C22*%O$t%C26$1%O define o silêncio em %C18$2%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
pt: %C22*%O$tConexão negada %C22$1 %O(%C20Estás banido%O).

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
pt: %C22*%O$tCanal %C22$1%O criado em %C24$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
pt: %C22*%O$tModos do canal %C22$1%O: %C24$2

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
pt: %C22*%O$tCanal %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
pt: %C22*%O$tO tópico de %C22$1%C é: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
pt: %C22*%O$tTópico %C22$1%C por %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
pt: %C22*%O$tUtilizadores %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
pt: %C23*$t$1 ($3%C23) entrou

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
pt: %C23*%O$t%C23$1%O utilizadores na lista de notificações.

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
pt: %C23*%O$t%C28$1%C já está em uso. Tentando com %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
pt: %C23*%O$t%C28$1%C está errado. Tentando com %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
pt: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OFim da lista WHOIS.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
pt: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C ausente %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
pt: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inativo à %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
pt: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inativo à %C23$2%O, identificado em  %C23$3%O

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
pt: %C23*%O$tAutenticando via SASL como %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
pt: %C23*%O$tCapacidades solicitadas: %C29$1%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
pt: %C23*%O$tCapacidades suportadas: %C29$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
pt: %C23*%O$tLigado. A iniciar sessão.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
pt: %C23*%O$tLigando a %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
pt: %C23*%O$tDCC CHAT para %C18$1%O abortado.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
pt: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' para %C18$1%O abortado.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
pt: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' para %C18$1%O abortado.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
pt: %C23*%O$tSem processos a correr

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
pt: %C23*%O$tOferta inexistente DCC.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
pt: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C está ausente (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
pt: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C voltou

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
pt: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C saiu (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
pt: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C entrou (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
pt: %C23*%O$tRecebida '%C23$1%C' de %C18$2%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
pt: %C23*%O$tParada tentativa de ligação anterior (%C24$1%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
pt: %C23*%O$tFicheiro '%C24$1%C' já existe, a guardar como '%C23$2%O' em vez.

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
pt: %C24*$t$1 ($2%C24) saiu

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
pt: %C24*$t$1 ($2%C24) saiu ($4)

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
pt: %C24*$t$1 saiu ($2)

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
pt: %C24*%C$tRecebido CTCP %C24$1%C de %C18$2%C (to %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
pt: %C24*%O$t%C18$1%C ofereceu '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
pt: %C24*%O$t%C18$1%C pedido para resumir '%C23$2%C' de %C24$3%O.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
pt: %C24*%O$t%C18$1%O foi removido da lista de notificações.

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
pt: %C24*%O$t%C26$1%C definiu os modos %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
pt: %C24*%O$t%C28$1%O agora é %C18$2%O

en: %C24*%O$tA process is already running
pt: %C24*%O$tProcess já a correr

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
pt: %C24*%O$tCHAT enviado a %C18$1%O

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
pt: %C24*%O$tDCC CHAT ligação estabalecida com %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
pt: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' de %C18$3%O completo %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
pt: %C24*%O$tDCC RECV ligação estabelecida a %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
pt: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' a %C18$2%C completo %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
pt: %C24*%O$tDCC SEND ligação estabelecida a %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
pt: %C24*%O$tEncontrado IP: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
pt: %C24*%O$tPesquisando número IP para %C18$1%O...

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
pt: %C24*%O$tOferta '%C24$1%O' a %C18$2%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
pt: %C24*%O$tConvite DCC CHAT enviado a %C18$1%O

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
pt: %C24*%O$tPing devolvido de %C18$1%C: %C24$2%O segundo(s)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
pt: %C24*%O$tRecebido CTCP %C24$1%C de %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
pt: %C24*%O$tRecebido som CTCP %C24$1%C de %C18$2%C (to %C22$3%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
pt: %C24*%O$tRecebido som CTCP %C24$1%C de %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
pt: %C24*%O$tConvite DCC CHAT recebido de %C18$1%O

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
pt: %C24*%O$tFoi convidado para %C22$1%O por %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
pt: %C29*%O$t%C29MOTD Ignorado%O

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
pt: %C29*%O$tCapacidades reconhecidas: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
pt: %C29*%O$tRecursos removidos: %C29$2%O

en: %C29*%O$tConnected.
pt: %C29*%O$tLigado.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
pt: %C29*%O$tA procurar %C29$1%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
pt: %O%C18$1%O foi adicionado à lista de ignorados.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
pt: %O%C18$1%O remover da lista ignorados.

en: %OIgnore list is empty.
pt: %OLista ignorados vazia.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
pt: %OA Lista de Ignorados foi alterada em %C18$1%O.

en: %UChannel          Users   Topic
pt: %UCanal         Utilizadores   Tópico

en: %d hours ago
pt: %d horas atrás

en: %d minutes ago
pt: %d minutos atrás

en: %d nicks selected.
pt: %d nicks selecionados.

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
pt: %n=Nick
    %p=Senha
    %r=Nome real
    %u=Nome de utilizador

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
pt: %s está a oferecer "%s". Aceitar?

en: %s on %s by %s
pt: %s em %s por %s

en: %s plugin loaded
pt: %s plugin carregado

en: %s plugin unloaded
pt: %s plugin descarregado

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
pt: %s=Servidor %c=Canal %n=rede.

en: %u channel messages. - %s
pt: %u mensagens de canal. - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
pt: %u ofertas de ficheiros, ultima de: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
pt: %umensagens com menções, ultima de %s (%s) - %s

en: %u minutes ago
pt: %u minutos atrás

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
pt: %u mensagens privadas, ultima de %s (%s) - %s

en: (Disabled)
pt: (Desligado)

en: *	Error starting identd server: %s
pt: *	Erro ao iniciar o servidor de identd: %s

en: *	Servicing ident request from %s as %s
pt: *	Respondendo ao pedido de ident de %s como %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
pt: * Impossivel abrir ficheiro(s) registo para escrita. Verifique as ⏎ permissões em %s

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
pt: * Correr o IRC como root é estúpido! Deve
      criar outro utilizador e usá-lo.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
pt: **** REGISTO INICIADO EM %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
pt: **** REGISTO TERMINADO EM %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
pt: *AVISO*
    Aceitar automaticamente DCC no diretório do utilizador pode ser perigoso. Por exemplo, uma pessoal mal intencionada pode enviar-te um .bash_profile

en: <b>Bold</b>
pt: <b>Negrito</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
pt: <i>(sem sugestões)</i>

en: <i>Italic</i>
pt: <i>Itálico</i>

en: <none>
pt: <nenhum>

en: <u>Underline</u>
pt: <u>Sublinhado</u>

en: A-Z, ops first
pt: A-Z, ops primeiro

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
pt: ADDBUTTON <nome> <ação>, adiciona um botão à lista de utilizadores

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
pt: ADDSERVER <NovaRede> <novoservidor/6667>, adiciona uma nova rede com um novo servidor à lista de redes

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
pt: ALLCHAN <cmd>, envia um comando para todos os canais onde está

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
pt: ALLCHANL <cmd>, envia comando a todos os canais no servidor corrente

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
pt: ALLSERV <cmd>, envia um comando para todos os servidores onde está

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
pt: AWAY [razao], marca-o como ausente (utilize /BACK para reverter)

en: Abort
pt: Cancelar

en: Aborted
pt: Cancelado

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accept invalid SSL certificates
pt: Aceitar certificados SSL inválidos

en: Account
pt: Conta

en: Account unknown
pt: Conta desconhecida

en: Account:
pt: Conta:

en: Acknowledged Capabilities
pt: Capacidades reconhecidas

en: Action Upon Double Click
pt: Ação de Duplo Clique

en: Active
pt: Activo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add "%s" to Dictionary
pt: Juntar "%s" a Dicionário

en: Add...
pt: Adicionar...

en: Added server %s to network %s.
pt: Adicionado servidor %s na rede %s.

en: Address:
pt: Endereço:

en: Advanced
pt: Avançadas

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Albanian
pt: Albanês

en: Alerts
pt: Alertas

en: Algeria
pt: Algéria

en: All connections
pt: Todas as conexões

en: All downloads combined:
pt: Todas as transfrências combinadas:

en: All uploads combined:
pt: Todas os envios combinados:

en: Already marked away: %s
pt: Já estás como ausente: %s⏎

en: Already marked back.
pt: Já estás como de volta.

en: Alternative fonts:
pt: Fontes Alternativas:

en: Always
pt: Sempre

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: An hour ago
pt: À uma hora atrás

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antartica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Appearance
pt: Aparência

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
pt: Tens a certeza que este servidor e/ou porta suportam SSL?

en: Are you sure you want to quit?
pt: Tens a certeza que pretendes sair?

en: Are you sure you want to remove all ignores?
pt: Tens a certeza que pretendes remover todos os ignorados?

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
pt: Tens a certeza que queres remover todos os banimentos de %s?

en: Armenia
pt: Arménia

en: Ascension Island
pt: Ilha da Ascenção

en: Asia-Pacific Region
pt: Asia-Região Pacifico

en: Ask for confirmation
pt: Pedir confirmação

en: Ask for download folder
pt: Pedir pasta de transferências

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
pt: Pergunta ao servidor de IRC o teu endereço real. Utiliza se tiveres um endereço 192.168.*.*!

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
pt: Tenta usar esta máscara de banimento para banir ou silenciar. (requer irc_who_join)

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Auto
pt: Automático

en: Auto Copy Behavior
pt: Comportamento de cópia automática

en: Auto Open DCC Windows
pt: Abrir Automaticamente Janelas de DCC

en: Auto Replace
pt: Auto substituiçao

en: Auto accept file offers:
pt: Aceitar automaticamente ficheiros:

en: Auto join delay:
pt: Período para ligar:

en: Auto reconnect delay:
pt: Período para re-ligar:

en: Autojoin Channel
pt: Entrar Automaticamente no Canal

en: Autojoin channels
pt: Entrar automaticamente nos canais

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatically change status when hiding to tray.
pt: Mudar automaticamente de status quando na bandeja.

en: Automatically copy selected text
pt: Copiar texto selecionado automaticamente

en: Automatically include color information
pt: Incluir informações de cor

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
pt: Incluir automaticamente informações de cor em linhas copiadas de texto. Caso contrário, inclui informações sobre cores apenas se a tecla Ctrl estiver pressionada durante a seleção.

en: Automatically include timestamps
pt: Incluir horas automaticamente

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
pt: Incluir automaticamente data e hora em linhas de texto copiadas. Caso contrário, inclui data e hora apenas se a tecla Shift estiver pressionada durante a seleção.

en: Automatically mark away/back
pt: Marcar como ausente/de volta automaticamente

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
pt: Reconectar automaticamente aos servidores após desconexão

en: Automatically unmark away
pt: Retirar ausência automaticamente

en: Away
pt: Ausente

en: Away Msg:
pt: Msg Ausência:

en: Away Reason
pt: Razão da Ausência

en: Away Tracking
pt: Controlar Ausência

en: Away reason
pt: Razão da ausência

en: Away user:
pt: Utilizador ausente:

en: Away:
pt: Ausente:

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: BACK, sets you back (not away)
pt: BACK, marca-o como de volta (não ausente)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
pt: BAN <máscara> [<tipo de ban>], bane do canal todos os utilizadores correspondentes à máscara. Se o utilizador estiver no canal este comando não o expulsa (necessita do estatuto operador)

en: Background image:
pt: Imagem de fundo:

en: Background:
pt: Fundo:

en: Bad arguments for user command.
pt: Opções incorrectas para comando de utilizador.

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Ban
pt: Banir

en: Ban List
pt: Lista de Banimentos

en: Ban List (%s) - %s
pt: Lista de Bans (%s) - %s

en: Ban Type:
pt: Tipo de Banimento:

en: Ban time
pt: Hora do Banimento

en: Bangladesh
pt: Bangladeche

en: Banmask
pt: Máscara de Banimento

en: Bans
pt: Ban

en: Basque
pt: Basco

en: Beep on _Message
pt: Som em _Mensagem

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
pt: iniciar minimizado. Nível 0=Normal 1=Minimizado 2=Barra de notificações

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belarusian
pt: Biela Russia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bind to:
pt: Ligar a:

en: Blink Task _Bar
pt: Piscar na _barra de _tarefas

en: Blink Tray _Icon
pt: Piscar na barra de not_ificações

en: Blink task bar on:
pt: Piscar na barra de tarefas em:

en: Blink tray icon on:
pt: Piscar o ícone de tarefas em:

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Both
pt: Ambos

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bottom
pt: Baixo

en: Bounce dock icon on:
pt: Piscar na barra de notificações em:

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt: Brasil

en: British Channel Isles
pt: Ilhas do Canal Inglês

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Browse...
pt: Selecionar...

en: Brunei Darussalam
pt: Brunei

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian
pt: Bulgaro

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Businesses
pt: Negócios

en: Bypass proxy server
pt: Ignorar servidor proxy

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
pt: CHANOPT [-quiet] <variável> [<valor>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
pt: CHARSET [<codificação>], obtêm ou ativa a codificação usada na corrente ligação

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
pt: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<quantidade>], Limpa a janela de texto atual ou histórico de comandos

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
pt: CLOSE [-m], Fecha a aba actual, fechando a janela se essa é a única aba aberta, ou com a opçao "-m", fecha todas as janelas.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
pt: COUNTRY [-s] <código|universal>, procura o código de pais, ex: au = austrália

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
pt: CTCP <nick> <mensagem>, envia uma mensagem CTCP para o nick. Mensagens comuns são VERSION e USERINFO

en: CTCP Replies
pt: Respostas CTCP

en: CTCP Replies - %s
pt: Respostas CTCP - %s

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
pt: Respostas CTCP - Códigos especiais:⏎ ⏎ %d = data (todo ctcp)⏎ %e = nome rede em uso⏎ %m = info máquina⏎ %s = nick do envio ctcp⏎ %t = hora/data⏎ %2 = palavra 2⏎ %3 = palavra 3⏎ &2 = palavra 2 no final da linha⏎ &3 = palavra 3 no final da linha⏎ ⏎

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
pt: CYCLE [<canal>], sair e imediatamente entrar no canal

en: C_lear Text
pt: _Limpar Texto

en: C_onnect
pt: _Ligar

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot access %s
pt: Não é possível aceder a %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
pt: Impossível aceder ao ficheiro: %s
    %s.
    Não é possível continuar.

en: Cannot assign that address
pt: Não é possível atribuir o endereço

en: Cannot read sound file:
    %s
pt: Não foi possível ler ficheiro de som:
    %s

en: Cannot read that file.
pt: Não foi possível ler ficheiro.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
pt: Não foi possível resolver o endereço %s
    Verifique as configurações de IP!

en: Cannot resume the same file from two people.
pt: Impossível continuar o mesmo ficheiro de dois utilizadores.

en: Cannot write to that file.
pt: Não foi possível gravar ficheiro.

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Catalan
pt: Catalão

en: Categories
pt: Categorias

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Channel
pt: Canal

en: Channel List (%s) - %s
pt: Lista de Canais (%s) - %s

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
pt: Nível no Canal/"é um operador de IRC"

en: Channel Message
pt: Mensagem de Canal

en: Channel Name
pt: Nome do canal

en: Channel Tab
pt: Aba de canal

en: Channel Window
pt: Janela de canal

en: Channel _List
pt: _Lista de canais

en: Channel message from: %s (%s)
pt: Mensagem de canal de: %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s) - %s
pt: Mensagem de canal de: %s (%s) - %s

en: Channel name
pt: Nome canal

en: Channel name too short, try again.
pt: Nome do canal é demasiado pequeno, tenta outra vez.

en: Channel switcher
pt: Mudar de canal

en: Channel:
pt: Canal:

en: Character Chart
pt: Tabela de Caracteres

en: Character set:
pt: Conjunto de caracteres:

en: Chat
pt: Conversa

en: Chat window
pt: Janela de conversa

en: Chat with other people online
pt: Conversa com outras pessoas online

en: Chatting
pt: Conversar

en: Chinese (Simplified)
pt: Chinês (Simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt: Chinês (Tradicional)

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Claim you are at this address when offering files.
pt: Utilizar este endereço quando oferta ficheiros.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Raw Log
pt: Limpar registo Raw

en: Clear list
pt: Limpar lista

en: Close to tray
pt: Fecha para barra de notificações

en: Cocos Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Color Stripping
pt: Exclusão Cor

en: Color nicknames in userlist
pt: Nick em uso

en: Colored nick names
pt: Nicks coloridos

en: Colors
pt: Cores

en: Colors 0-7
pt: Cores 0-7

en: Colors 8-15
pt: Cores 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
pt: Lista separada por vírgula de redes permitida.

en: Commands Available:
pt: Comandos Disponíveis:

en: Comoros
pt: Comores

en: Company Jobs
pt: Emprego Empresa

en: Connect
pt: Ligar

en: Connect commands
pt: Comandos de ligação

en: Connect to selected server only
pt: Ligar apenas ao servidor seleccionado

en: Connect to this network automatically
pt: Conectar a esta rede automaticamente

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
pt: Ligado a %u redes e %u canais - %s

en: Connection Complete - %s
pt: Ligaçao completada - %s

en: Connection refused
pt: Ligação recusada

en: Connection reset by peer
pt: Ligação terminada no destino

en: Connection timed out
pt: Ligação excedeu o tempo limite

en: Connection to %s complete.
pt: Ligação a %s concluída.

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cooperatives
pt: Cooperativas

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Selected Link
pt: Copiar Link Selecionado

en: Copy _Topic Text
pt: Copiar Texto do _Tópico

en: Copy entry
pt: Copiar entrada

en: Copy mask
pt: Copiar máscara

en: Copy selected URL
pt: Copiar URL seleccionado

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
pt: Copie o texto selecionado para a área de transferência quando o botão esquerdo do rato é libertado. Caso contrário, Ctrl+Shift+C copiará o texto selecionado para a área de transferência.

en: Cote d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Couldn't connect to session bus
pt: Impossível ligar à sessão de bus

en: Couldn't connect to session bus: %s
pt: Impossível ligação a sessão de bus:%s ⏎

en: Country:
pt: País:

en: Croatia
pt: Croácia

en: Crop
pt: Marcar

en: Cycle Channel
pt: Alternar entre Canais

en: Cycling to next server in %s...
pt: A mudar para o servidor seguinte em %s...

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech
pt: Checo

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: DCC Chat List - %s
pt: Lista de DCC Chat - %s

en: DCC IP address:
pt: Endereço IP de DCC

en: DCC String
pt: Frase de DCC

en: DCC Type
pt: Tipo de DCC

en: DCC only
pt: Somente DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
pt: DEHOP <nick>, retira o modo semi-operador ao nick no canal atual (necessita do estatuto operador)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
pt: DELBUTTON <nome>, apaga um botão da lista de utilizador

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
pt: DEOP <nick>, retira o estatuto de operador ao nick dado no canal atual (necessita do estatuto operador)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
pt: DEVOICE <nick>, retira o estatuto voz do nick dado no canal atual (necessita do estatuto operador)

en: DISCON, Disconnects from server
pt: DISCON, Desliga-se do servidor atual

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
pt: DNS <nick|host|ip>, Resolve um IP ou hostname

en: DOAT <channel,list,/network> <command>
pt: DOAT <canal, lista, /rede> <comando>

en: Date
pt: Data

en: Default Messages
pt: Mensagens Padrão

en: Delete
pt: Apagar

en: Democratic Republic of Congo
pt: República Democrática do Congo

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Description
pt: Descrição

en: Destination filename
pt: Nome do ficheiro de destino

en: Details
pt: Detalhes

en: Dialog
pt: Diálogo

en: Dialog Buttons
pt: Botoes de dialogo

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
pt: Botões de diálogo - Códigos especiais:
    
    %a  = todos os nicks selecionados
    %c  =  nome do canal atual
    %e  =  nome da rede atual
    %h  =  hostname do nick selecionado
    %m  =  informação da máquina
    %n  =  teu nick
    %s  =  nick selecionado
    %t  =  tempo/data
    %u  =  conta dos utilizadores selecionados

en: Dialog buttons - %s
pt: Botoes de dialogo - %s

en: Dialog with
pt: Diálogo com

en: Dictionaries to use:
pt: Dicionários a utilizar:

en: Direct Chat
pt: Chat directo

en: Display MODEs in raw form
pt: Mostrar os MODOs na forma natural

en: Display lists in compact mode
pt: Ver listas compactadas

en: Display scrollback from previous session
pt: Ver scrollback da sessão anterior

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
pt: Mostrar data e hora obtidos do servidor se ele suportar a extensão time-server.

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
pt: Mostrando %d/%d utilizadores nos canais %d/%d.

en: Djibouti
pt: Jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Don't ask next time.
pt: Não pergunte próxima vez.

en: Don't auto connect to servers
pt: Não ligar aos servidores automaticamente

en: Don't auto load any plugins
pt: Não carregar nenhum plugin automaticamente

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
pt: Não testar todos os servidores quando a ligação falha.

en: Done
pt: Terminado

en: Download files to:
pt: Receber ficheiros para:

en: Downloads
pt: Transferências

en: Dutch
pt: Holandês

en: ECHO <text>, Prints text locally
pt: ECHO <texto>, Escreve na janela local o texto inserido

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
pt: EXEC [-o] <comando>, executa o comando de shell. Se a opção -o for usada o resultado é enviado para o canal atual, caso contrário é escrito na janela de texto atual

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
pt: EXECCONT, envia a um processo em execução o sinal CONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
pt: EXECKILL [-9], pára a execução de um processo da sessão atual. Se a opção -9 for usada é enviado o sinal KILL em vez do sinal TERM

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
pt: EXECSTOP, envia a um processo em execução o sinal STOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
pt: EXECWRITE, envia dados para o canal stdin do processo em execução

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
pt: EXPORTCONF, exporta preferências do HexChat

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit %s - %s
pt: Editar %s - %s

en: Edit Events
pt: Editar Eventos

en: Edit This Menu
pt: Editar este Menu

en: Educational Institution
pt: Instituição Educacional

en: Egypt
pt: Egipto

en: El Salvador
pt: Salvador

en: Enable URL grabber
pt: Ativar apanha URL

en: Enable logging of URLs to disk
pt: Ativar registro de URLs para o disco

en: Enable logging of conversations to disk
pt: Ativar registro de conversas para o disco

en: Enable system tray icon
pt: Ativar ícone na barra de notificações

en: Enable timestamps
pt: Activar horas

en: Enabled
pt: Activado

en: English (British)
pt: Inglês (UK)

en: Enter Channel to Join:
pt: Introduz o Canal a Entrar:

en: Enter mask to ignore:
pt: Introduzir máscara a ignorar:

en: Enter new nickname:
pt: Introduzir novo nick:

en: Enter nickname to add:
pt: Introduz o nick a adicionar:

en: Enter reason to kick %s:
pt: Introduz a razão da expulsão de %s:

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Error
pt: Erro

en: Estonia
pt: Estónia

en: Estonian
pt: Estónio

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: European Union
pt: União Europeia

en: Event
pt: Evento

en: Execute command:
pt: Executar comando:

en: Exempt
pt: Isento

en: Exempts
pt: Isentos

en: Extra Gadgets
pt: Gadgets Extra

en: Extra words to highlight:
pt: Palavras extra para marcar:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
pt: FLUSHQ, despeja a fila de dados a enviar do servidor atual

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed to acquire %s: %s
pt: Falha ao adquirir %s: %s⏎

en: Failed to complete Command
pt: Não conseguiu concluir Comando

en: Failed to complete NameHasOwner
pt: Não conseguiu concluir NomeComoDono

en: Failed to open font:
    
    %s
pt: Não foi possível abrir a fonte:
    
    %s

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt: Faroé

en: File
pt: Ficheiro

en: File Transfers
pt: Transferência de Ficheiros

en: File _Transfers
pt: _Transferencias de ficheiros

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
pt: Ficheiro da pasta de transferências é maior que o ficheiro oferecido. Impossível continuar.

en: File offer from: %s (%s)
pt: Oferta de ficheiro de: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s) - %s
pt: Oferta de ficheiro de: %s (%s) - %s

en: File transfers
pt: Transferência de ficheiros

en: File:
pt: Ficheiro:

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Files and Directories
pt: Ficheiros e Directorias

en: Filter Colors
pt: Filtrar Cores

en: Find:
pt: Procurar:

en: Finland
pt: Filândia

en: First DCC listen port:
pt: Primeira porta de escuta do DCC:

en: Focus new tabs:
pt: Focar separadores novos:

en: Font:
pt: Fonte:

en: Foreground:
pt: Frente:

en: Former USSR
pt: Antiga USSR

en: France
pt: França

en: French
pt: Francês

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Territórios Austrais Franceses

en: Friends List
pt: Lista de amigos

en: Friends List - %s
pt: Lista de amigos - %s

en: From
pt: De

en: Full name
pt: Nome completo

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
pt: GATE <endereço> [<porta>], utiliza o proxy dado para a comunicação, a porta é por omissão 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
pt: GHOST <nick> [palavrapasse], exclui um nick fantasma

en: Gabon
pt: Gabão

en: Galician
pt: Galego

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: General
pt: Geral

en: Georgia
pt: Geórgia

en: German
pt: Alemão

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get my address from the IRC server
pt: Obter endereço através do servidor de IRC

en: Ghana
pt: Gana

en: Give Ops
pt: Dar Ops

en: Give Voice
pt: Dar Voice

en: Give each person on IRC a different color
pt: Dar a cada utilizador no IRC uma cor diferente

en: Government
pt: Governo

en: Graph
pt: Imagem

en: Graphical
pt: Gráfico

en: Great Britain
pt: Grã Bretanha

en: Greece
pt: Grécia

en: Greek
pt: Grego

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
pt: HOP <nick>, dá o estatuto semi-operador ao nick(necessita do estatuto operador)

en: Heard and McDonald Islands
pt: Ilhas Heard e McDonald

en: HexChat Theme Manager
pt: Gestor de Temas do HexChat

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
pt: O HexChat é um Cliente de IRC fácil de usar, mas também fácil de expandir. Ele permite que te juntes de forma segura a várias redes e que fales com outros utilizadores em privado ou em canais através de uma interface personalizável. Se quiseres, podes até transferir ficheiros!

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
pt: O HexChat suporta funcionalidades como: DCC, SASL, proxies, verificação de erros ortográficos, alertas, registos, temas personalizados, e scripts em Python/Perl.

en: Hidden
pt: Escondido

en: Hide Version
pt: Ocultar Versão

en: Hide channel join/part messages by default.
pt: Ocultar mensagens de entrada/saída do canal por padrão.

en: Hide join and part messages
pt: Ocultar mensagens de entrada e saída de canal

en: Hide nick change messages
pt: Ocultar mensagens de alteração de nome de utilizador

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
pt: Marca todas as ocorrências, e sublinha a ocorrência atual.

en: Highlight:
pt: Marcar:

en: Highlighted Message
pt: Mensagem marcada

en: Highlighted Messages
pt: Mensagens marcadas

en: Highlighted message from: %s (%s)
pt: Mensagem marcada de: %s (%s)

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
pt: Mensagens com menções de: %s (%s) - %s

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
pt: Mensagens Marcadas onde seu nick é mencionado, mas também:

en: Hindi
pt: Hindu

en: Host
pt: Endereço

en: Host unknown
pt: Host desconhecido

en: Hostmask
pt: Máscara de Endereço

en: Hostname
pt: Endereço

en: Hostname:
pt: Host:

en: Hungarian
pt: Hungaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: I need /bin/sh to run!
pt: Preciso de /bin/sh para operar!

en: I'm busy
pt: Estou ocupado

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
pt: ID <palavrapasse>, identifica-te perante o nickserv

en: IDENTD <port> <username>
pt: IDENTD <porta> <nome de utilizador>

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
pt: IGNORE <máscara> <tipos..> <opções..>
        máscara - máscara a ser ignorada, ex: *!*@*.iol.pt
        tipos - tipos de dados a ignorar, um ou todos de:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        opções - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
pt: INVITE <nick> [<canal>], convida alguém para o canal, por defeito o canal atual (necessita do estatuto operador)

en: IP address
pt: Endereço IP

en: IRC Client
pt: Cliente de IRC

en: IRC server only
pt: Apenas servidor de IRC

en: Iceland
pt: Islândia

en: Identd
pt: Identidade

en: Identd Server
pt: Servidor de Identidade

en: Identified text
pt: Texto identificado

en: Idle time
pt: Tempo inativo

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
pt: Se sabes o nome do canal onde queres entrar, escreve-o aqui.

en: Ignore All
pt: Ignorar tudo

en: Ignore List
pt: Lista de ignorados

en: Ignore Stats:
pt: Estado:

en: Ignore list - %s
pt: Lista de ignorados - %s

en: In an extra tab
pt: Num separador extra

en: In the front tab
pt: No separador inicial

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
pt: Na janela da lista de servidores, nenhum canal (sala de chat) foi adicionado para entrada automatica nesta rede.

en: Indent nick names
pt: Indentar nicks

en: India
pt: Índia

en: Individual's Names
pt: Nomes Individuais

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Informational
pt: Informativo

en: Input Box
pt: Caixa Entrada

en: Input box
pt: Caixa de entrada

en: Insert Attribute or Color Code
pt: Inserir Código de Atributo ou Côr

en: Insert a red line after the last read text.
pt: Inserir linha vermelha após último texto lido.

en: Insert timestamps in logs
pt: Inserir hora das mensagens nos registos

en: Interface Colors
pt: Cores da Interface

en: International
pt: Internacional

en: Invite
pt: Convite

en: Invite Only
pt: Convite Apenas

en: Invite:
pt: Convite:

en: Invited to channel by: %s (%s)
pt: Convidado para o canal por: %s (%s)

en: Invites
pt: Convite

en: Iran
pt: Irão

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Italian
pt: Italiano

en: Italy
pt: Itália

en: JOIN <channel>, joins the channel
pt: JOIN <canal>, entra no canal

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese
pt: Japonês

en: Join Channel
pt: Entrar no Canal

en: Join Channel...
pt: Entrar num Canal...

en: Jordan
pt: Jordânia

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
pt: KICK <nick> [motivo], expulsa o nick do canal atual (necessita do estatuto operador)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
pt: KICKBAN <nick> [motivo], bane e expulsa o nick do canal atual (necessita do estatuto operador)

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Key (Password)
pt: Palavra Passe

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Keyboard Shortcuts - %s
pt: Atalhos de teclado - %s

en: Keyword
pt: Palavra Chave

en: Kick
pt: Expulsar

en: Kick/Ban
pt: Expulsar/Banir

en: KickBan
pt: Expulsar&Banir

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Korean
pt: Coreano

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: LAGCHECK, forces a new lag check
pt: LAGCHECK, força uma nova verificação de latência

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
pt: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, procura pela string na buffer⏎ Use -h para marcar o resultado da(s) procura⏎ Use -m para igual a⏎ Use -r quando a string for uma Expressão Regular⏎ Use -- (duplo hífen) para acabar com opções para procurar, por exemplo, a sequência de '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
pt: LOAD [-e] <ficheiro>, carrega o plugin ou script

en: Lag meter:
pt: Medidor atraso:

en: Language:
pt: Linguagem:

en: Last DCC listen port:
pt: Última porta de escuta do DCC:

en: Last Msg:
pt: Última Msg:

en: Last Seen
pt: Última vez visto

en: Last-spoke order
pt: Último utilizado

en: Latvia
pt: Letónia

en: Leave Channel
pt: Sair do Canal

en: Leave channel:
pt: Sair do canal:

en: Leaving
pt: Saindo

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left (lower)
pt: Esquerda (inferior)

en: Left (upper)
pt: Esquerda (superior)

en: Left message
pt: Mensagem da esquerda

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Load From...
pt: Carregar De...

en: Loaded log from
pt: Registo aberto de

en: Local colors:
pt: Cores locais:

en: Log filename:
pt: Nome do ficheiro de registos

en: Log timestamp format:
pt: Formato hora das mensagens do registo:

en: Logging
pt: Registos

en: Login method:
pt: Método de login:

en: Look in:
pt: Procurar em:

en: Looking up %s...
pt: Resolvendo %s...

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
pt: MDEHOP, Retira o estatuto semi-operador a todos os utilizadores no canal actual (necessita do modo operador)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
pt: MDEOP, Retira o estatuto operador a todos os utilizadores no canal actual (necessita do modo operador)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
pt: ME <ação>, envia a ação para o canal atual (as ações devem ser escritas na 3ª pessoa, como  '/eu salta')

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
pt: MHOP, Da halfop a todos os utilizadores do canal actual (necessita ser operador de canal)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
pt: MKICK, Expulsa todo os utilizadores, excepto tu, do canal actual (necessita do modo operador)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
pt: MOP, Coloca o estatuto operador a todos os utilizadores do canal (necessita do modo operador)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
pt: MSG <nick> <mensagem>, envia uma mensagem privada, mensagem "." para enviar para o último nick ou prefixo com "=" para o dcc chat

en: M_ode Buttons
pt: Botões de M_odo

en: Macedonia
pt: Antiga República Jugoslava da Macedónia

en: Macedonian
pt: Macedonio

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Main Chat Window
pt: Janela de Chat Principal

en: Main font:
pt: Fonte principal:

en: Make a beep sound on:
pt: Som de beep em:

en: Make nick names right-justified
pt: Justificar nicks à direita.

en: Malawi
pt: Malavi

en: Malay
pt: Malaio

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Mark or unmark this network as a favorite.
pt: Marcar ou desmarcar esta rede como favorita

en: Marked _Away
pt: Marcado _Ausente

en: Marker line disabled.
pt: A linha de marcador foi desativada.

en: Marker line never set.
pt: A linha de marcador nunca foi definida.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
pt: A linha de marcador foi redefinida porque excedia o limite de retrocesso.

en: Marker line reset by CLEAR command.
pt: A linha de marcador foi redefinida pelo comando CLEAR.

en: Marker line reset manually.
pt: A linha de marcador foi redefinida manualmente.

en: Marker line state unknown.
pt: Estado da linha de marcador é desconhecido.

en: Marker line:
pt: Linha de marcador:

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mask
pt: Máscara

en: Mat_ch case
pt: _Correspondência

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
pt: Velocidades Máximas de Transferência de Arquivos (Byte por Segundo)

en: Maximum number of URLs to grab:
pt: Número máximo de URLs para apanhar:

en: Maximum speed for all files
pt: Velocidade máx. para todo o tráfego

en: Maximum speed for one transfer
pt: Velocidade máx. numa transferência

en: Mechanism
pt: Mecanismo

en: Message
pt: Mensagem

en: Messages
pt: Mensagens

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Middle click to close tab
pt: Clique no meio para fechar a guia

en: Military
pt: Militar

en: Minimize to tray
pt: Minimiza para barra de notificações

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Mobile Devices
pt: Equipamentos Moveis

en: Mode char
pt: Modo carácter

en: Moderated
pt: Moderado

en: Modes string
pt: Frase de modos

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: More...
pt: Mais...

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Move completed files to:
pt: Mover ficheiros concluídos para:

en: Move to Marker Line
pt: Mover para Linha de Marcador

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Museums
pt: Museus

en: Myanmar
pt: Mianmar

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
pt: NAMES [namal], Gera uma lista dos nicks no canal

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
pt: NCTCP <nick> <mensagem>, Envia a CTCP notificação

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
pt: NEWSERVER [-noconnect] <endereço> [<porta>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
pt: NICK <nick>, muda o nick atual

en: NO
pt: NÃO

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
pt: NOTICE <nick/canal> <mensagem>, envia uma notificação

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
pt: NOTIFY [-n rede1[,rede2,...]] [<nick>], mostra a lista de notificações ou adiciona alguém.

en: Name
pt: Nome

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Netherlands
pt: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Neerlandesas

en: Network
pt: Rede

en: Network Li_st
pt: _Lista de redes

en: Network List - %s
pt: Lista de redes - %s

en: Network send queue: %d bytes
pt: Fila de envio da rede: %d bytes

en: Network setup
pt: Configuração de Rede

en: Networks
pt: Redes

en: Never
pt: Nunca

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: New Filename
pt: Novo nome do ficheiro

en: New Network
pt: Nova Rede

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New data:
pt: Novos dados:

en: New message:
pt: Nova mensagem:

en: New nickname
pt: Novo nick

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nick Completion
pt: Completar Nick

en: Nick being tried
pt: Nick a ser tentado

en: Nick completion amount:
pt: Quant. da conclusão de Nick:

en: Nick completion sorted:
pt: Nick classificados por:

en: Nick completion suffix:
pt: Sufixo para completar nick:

en: Nick names not to highlight:
pt: Nick para nunca marcar:

en: Nick names to always highlight:
pt: Nick para marcar sempre:

en: Nick of person who changed the topic
pt: Nick do utilizador que mudou o tópico

en: Nick of person who have been invited
pt: Nick do utilizador que foi convidado

en: Nick of person who invited you
pt: Nick do utilizador que o convidou

en: Nickname
pt: Nick

en: Nickname in use
pt: Nick em uso

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéira

en: No active DCCs
pt: Sem DCCs ativos

en: No channel joined. Try /join #<channel>
pt: Não estás em nenhum canal. Usa /join #<canal>

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
pt: inexistent hexchat_plugin_init symbol; isto é realmente um plugin HexChat?

en: No outside messages
pt: Não recebe mensagens exteriores

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: No route to host
pt: Não existe caminho para o endereço

en: No such command.
pt: Comando inexistente.

en: No such plugin found.
pt: O plugin não foi encontrado.

en: No such ref number found.
pt: Nenhum numero de referencia encontrado.

en: No timers installed.
pt: Sem temporizadores instalados.

en: No topic is set
pt: Nenhum tópico introduzido

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian (Bokmal)
pt: Norueguês (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
pt: Norueguês (Nynorsk)

en: Not connected.
pt: Não está ligado.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
pt: Nao estas ligado. Tenta /servidor <endereço> [porta]

en: Not found
pt: Nao encontrado

en: Notice
pt: Noticia

en: Notice from: %s (%s)
pt: Notice de: %s (%s)

en: Notice:
pt: Noticia:

en: Notify on these networks:
pt: Notificar-me nestas redes:

en: Number of notify items
pt: Número de notificações

en: OFF
pt: DESLIGADO

en: ON
pt: LIGADO

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
pt: OP <nick>, adiciona o estatuto operador a nick (necessita do modo operador)

en: O_pen the channel list.
pt: _Abrir a lista de canais.

en: O_perator Actions
pt: Ações de O_perador

en: Off
pt: Desligado

en: Old Filename
pt: Antigo nome do ficheiro

en: Old nickname
pt: Nick antigo

en: Oman
pt: Omã

en: Omit alerts when marked as being away
pt: Omitir alertas quando ausente

en: Omit alerts while the window is focused
pt: Omitir alertas enquanto a janela está em foco

en: On channels smaller than:
pt: Em canais menores que:

en: One download:
pt: Uma transferência:

en: One upload:
pt: Um envio:

en: Only requested tabs
pt: Apenas separadores pedidos

en: Only show notifications when hidden or iconified
pt: Mostrar apenas notificações quando ocultas ou iconificadas

en: Only useful for computers with multiple addresses.
pt: Útil apenas para computadores com vários endereços.

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
pt: Abrir DCC, Ignorados, Notificações, etc, em separadores ou janelas?

en: Open Data Folder
pt: Abrir Pasta Data

en: Open Dialog
pt: Abrir Diálogo

en: Open Folder...
pt: Abrir Pasta...

en: Open Link in Browser
pt: Abrir Link no Browser

en: Open Safe Mode
pt: Abrir Modo Seguro

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
pt: Abra URL ou execute o comando em um HexChat existente

en: Open a new tab when you receive a private message
pt: Abrir nova guia quando receber mensagem privada

en: Open an extra tab for server messages
pt: Abrir separador para mensagens do servidor

en: Open an irc://server:port/channel URL
pt: Abrir um URL irc://servidor:porta/canal

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
pt: Abre um URL irc://servidor:porta/canal?chave

en: Open channels in:
pt: Abrir canais em:

en: Open dialogs in:
pt: Abrir diálogos em:

en: Open utilities in:
pt: Abrir utilitários em:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
pt: PART [<canal>] [<razão>], sai do canal, por omissão o canal atual

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
pt: PING <nick | canal>, envia um CTCP a nick ou canal

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt: Território Palestiano

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papuásia-Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Part Channel
pt: Sair do Canal

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
pt: Senha usada para o login. Se na dúvida, deixa em branco.

en: Password:
pt: Palavra passe:

en: Pathname
pt: Nome de diretoria

en: Pattern Match (Wildcards)
pt: Corresponde ao padrão (caracteres universais)

en: Perform a case-sensitive search.
pt: Realizar uma pesquisa sensível a maiúsculas.

en: Peru
pt: Perú

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Ping Server
pt: Ping ao Servidor

en: Placement of notices:
pt: Colocação de noticias:

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
pt: Tocar "message-new-instant" do tema de sons de freedesktop.org  mediante os eventos selecionados

en: Play a GTK beep upon the selected events
pt: Tocar um beep do GTK nos eventos selecionados

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
pt: Tocar o som do sistema "Notificação de Mensagem Instantânea" mediante os eventos selecionados

en: Plugin defined commands:
pt: Comandos definidos pelos plugins:

en: Plugins and Scripts - %s
pt: Plugins e Scripts - %s

en: Poland
pt: Polónia

en: Polish
pt: Polaco

en: Port
pt: Porta

en: Port:
pt: Porta:

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese (Brazilian)
pt: Português (Brasil)

en: Position
pt: Posição

en: Preferences - %s
pt: Preferências - %s

en: Print Texts File
pt: Escrever Ficheiro de Textos

en: Private
pt: Privado

en: Private Message
pt: Mensagem Privada

en: Private message from: %s (%s)
pt: Mensagem privada de: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s) - %s
pt: Mensagem privada de: %s (%s) - %s

en: Private:
pt: Privado:

en: Professions
pt: Profissões

en: Proxy Authentication
pt: Autenticação Proxy

en: Proxy Server
pt: Servidor Proxy:

en: Proxy traversal failed.
pt: A transferência através da proxy falhou.

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Push input line into history but doesn't send to server
pt: Coloca a linha de entrada para o historial mas não a envia para o servidor

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
pt: QUERY [-nofocus] <nick> [message], abre um novo chat privado com alguém e, opcionalmente, enviar uma mensagem

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
pt: QUIET <máscara> [<tipo_de_silêncio>], silência todos os que correspondem à máscara no canal atual se suportado pelo servidor.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
pt: QUIT [<razão>], desliga-se do servidor atual

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
pt: QUOTE <texto>, envia o texto diretamente ao servidor

en: Qatar
pt: Catar

en: Quiet
pt: Silencioso

en: Quiet is not supported by this server.
pt: Silêncio não é suportado por este servidor.

en: Quiets
pt: Calmo

en: Quit HexChat?
pt: Sair HexChat?

en: Quit:
pt: Desligar:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
pt: RECONNECT [-ssl] [<endereço>] [<porta>] [<palavrapasse>], Usado para reiniciar a ligação ao servidor dado, servidor atual por omissão, ou na forma /RECONNECT ALL para reiniciar a ligação a todos os servidores

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
pt: RECONNECT [<endereço>] [<porta>] [<palavrapasse>], Usado para reiniciar a ligação ao servidor dado, servidor atual por omissão, ou na forma /RECONNECT ALL para reiniciar a ligação a todos os servidores

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
pt: RECV <texto>, envio raw data para HexChat,como se fosse recebido do servidor de IRC

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
pt: RELOAD <nome>, recarrega um plugin ou script

en: Raw Log (%s) - %s
pt: Registo bruto (%s) - %s

en: Raw Numeric or Identifier
pt: Numérico primo ou Identificador

en: Rea_l name:
pt: Nome _Verdadeiro:

en: Real IP
pt: IP real

en: Real Name:
pt: Nome Real:

en: Real name:
pt: Nome _Verdadeiro:

en: Real user@host
pt: utilizador real@endereço

en: Really remove network "%s" and all its servers?
pt: Quer mesmo remover a rede "%s" e todos os seus servidores?

en: Reason
pt: Razão

en: Receive window
pt: Janela de Recepção

en: Receiver
pt: Receptor

en: Recv
pt: Recebido

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Regard search string as a regular expression.
pt: Respeitar texto a procurar como uma expressão regular.

en: Regular Expression
pt: Expressão Regular

en: Remote host closed socket
pt: Cliente remoto desligou

en: Remove
pt: Remover

en: Removed Capabilities
pt: Recursos removidos

en: Render colors and attributes
pt: Mostrar cores e atributos

en: Replace - %s
pt: Substituir - %s

en: Replace with
pt: Substituir por

en: Requested Capabilities
pt: Recursos Solicitados

en: Reset Marker Line
pt: Limpar Linha de Marcador

en: Resolved to %s
pt: Resolvido para %s

en: Resolved to:
pt: Resolvido para:

en: Resume
pt: Continuar

en: Retrieve channel list
pt: Mostrar a lista de canais

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
pt: A recuperação da lista de canais pode demorar um ou dois minutos.

en: Reunion
pt: Reunião

en: Reverse DNS
pt: DNS Inverso

en: Right (lower)
pt: Direita (inferior)

en: Right (upper)
pt: Direito (superior)

en: Right message
pt: Mensagem da direita

en: Romania
pt: Roménia

en: Russian
pt: Russo

en: Russian Federation
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
pt: SAY <texto>, envia o texto para o objecto da janela actual

en: SEND <nick> [<file>]
pt: SEND <nick> [<ficheiro>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
pt: SERVCHAN <endereço> <porta> <canal>, liga-se ao servidor entrando de seguida no canal

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
pt: SERVCHAN [-ssl] <endereço> <porta> <canal>, liga-se ao servidor entrando de seguida no canal

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
pt: SERVER <endereço> [<porta>] [<palavrapasse>], ligação ao servidor por omissão porta 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
pt: SERVER [-ssl] <endereço> [<porta>] [<palavrapasse>], ligação a servidor, por omissão porta 6667 usada em ligações normais, ligações por ssl 6697

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
pt: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variável> [<valor>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
pt: SETCURSOR [-|+]<posição>, reposiciona o cursor na caixa de entrada

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
pt: SETTAB <novo nome>, troca o nome do separador, tab_trunc limite ainda se aplica

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
pt: SETTEXT <novo texto>, troca o texto na caixa de entrada

en: S_ettings
pt: _Configurações

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: San Marino
pt: São Marino

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Salvar

en: Save As...
pt: Guardar como...

en: Save Text
pt: Salvar Texto

en: Save _List...
pt: Guardar _Lista...

en: Save list to a file
pt: Gravar lista para ficheiro

en: Save nick name in filenames
pt: Gravar nick no nome do ficheiro

en: Save without interaction
pt: Salvar sem interação

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
pt: Usa a roda do rato para mudar entre separadores

en: Scrollback lines:
pt: Scrollback linhas:

en: Search
pt: Procurar

en: Search Next
pt: Procurar Próximo

en: Search Previous
pt: Procurar Anterior

en: Search Text
pt: Procurar Texto

en: Search buffer is empty.
pt: Pesquisa de buffer vazia .⏎

en: Search hit end or not found.
pt: A pesquisa chegou ao fim ou nada foi encontrado.

en: Search type:
pt: Tipo de Procura:

en: Second choice:
pt: Segunda escolha:

en: Seconds
pt: Segundos

en: See the strftime MSDN article for details.
pt: Veja o artigo do MSDN strftime para mais detalhes.

en: See the strftime manpage for details.
pt: Veja a página de manual strftime para mais detalhes.

en: Select Download Folder
pt: Selecionar Pasta de Transferências

en: Select a Plugin or Script to load
pt: Seleccionar um Plugin ou Script para carregar

en: Select a row to get help information on its Action.
pt: Seleciona uma linha para obter ajuda sobre a sua Ação.

en: Select a sound file
pt: Seleccionar um ficheiro de som

en: Select an Image File
pt: Selecionar um Ficheiro de Imagem

en: Select an output filename
pt: Seleccionar o nome ficheiro de saída

en: Select color
pt: Seleccionar cor

en: Select font
pt: Selecionar fonte

en: Selected Text
pt: Texto Selecionado

en: Send
pt: Enviar

en: Send File
pt: Enviar Ficheiro

en: Send file to %s
pt: Enviar ficheiro para %s

en: Send window
pt: Janela de Envio

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
pt: Envia um /WHOIS quando um utilizador da tua lista de notificação ficar online.

en: Sent
pt: Enviado

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
pt: Separa múltiplas entradas com vírgulas e sem espaços antes ou depois.

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
pt: Separe múltiplas palavras com vírgulas. caracteres universais ⏎ são aceites.

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Server %s already exists on network %s.
pt: Servidor %s já existe na rede %s.

en: Server Capabilities
pt: Recursos do Servidor

en: Server Information
pt: Informação do servidor

en: Server Links
pt: Endereços de Servidor

en: Server Name
pt: Nome do Servidor

en: Server Tab
pt: Aba de servidor

en: Server Window
pt: Janela de servidor

en: Server will respond with the networks username
pt: O servidor responderá com o nome de utilizador da rede

en: Server:
pt: Servidor:

en: Servers
pt: Servidores

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Shorten tab labels to:
pt: Diminuir nome dos separadores para:

en: Show away once
pt: Mostrar ausências uma única vez

en: Show channel modes
pt: Ver modos do canal

en: Show channel switcher at:
pt: Mostrar alternador de canal em:

en: Show dotted lines in the channel tree
pt: Mostrar linhas pontilhadas na árvore de canal

en: Show favorites only
pt: Mostrar apenas favoritos

en: Show hostnames in user list
pt: Mostrar endereço na lista de utilizadores

en: Show icons for user modes
pt: Ver ícones para os modos de utilizador

en: Show icons in the channel tree
pt: Ver ícones na árvore do canal

en: Show identical away messages only once.
pt: Mostrar mensagens de ausência idênticas apenas uma vez.

en: Show marker line
pt: Mostrar linha de marcação

en: Show nick box
pt: Mostar caixa nick

en: Show notifications on:
pt: Mostrar notificações em:

en: Show number of users
pt: Mostrar número de utilizadores

en: Show only:
pt: Mostrar apenas:

en: Show plugin/script auto-load directory
pt: Ver plugin/script na pasta de auto-carregamento

en: Show user config directory
pt: Mostrar pasta de configuração do utilizador

en: Show user count in channels
pt: Mostrar contagem de utilizadores nos canais

en: Show user list at:
pt: Mostrar lista de utilizadores em:

en: Show user mode icon in nick box
pt: Ver ícone do modo de utilizador na caixa de nick

en: Show version information
pt: Mostrar informação de versão

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Signon time
pt: Hora de ligação

en: Simple Search
pt: Procura Simples

en: Singapore
pt: Singapura

en: Size
pt: Tamanho

en: Skip network list on startup
pt: Não mostrar lista de redes no arranque

en: Slovak Republic
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Smaller text
pt: Texto pequeno

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Sumália

en: Some file transfers are still active.
pt: Algumas transferências ainda estão ativas.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
pt: Algumas alterações necessitam que reinicie o programa.

en: Sort tabs in alphabetical order
pt: Ordenar separadores por ordem alfabética

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
pt: Classifica a lista de redes em ordem alfabética. Use as teclas Shift+Cima e Shift+Baixo para mover uma fila.

en: Sound file
pt: Ficheiro de som:

en: Sound file:
pt: Ficheiro de som:

en: Sounds
pt: Sons

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Spell checker:
pt: Corretor ortográfico:

en: Spell checking
pt: Corretor ortográfico

en: Spelling Suggestions
pt: Sugestões Ortografia

en: Sri Lanka
pt: Sri Lanca

en: St. Helena
pt: Santa Helena

en: St. Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Start Time
pt: Hora de Ínicio

en: Status
pt: Estado

en: Strip _Colors
pt: Excluir _Cores

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switcher type:
pt: Alternador tipo:

en: Switzerland
pt: Suiça

en: Syria
pt: Síria

en: Sysinfo: %s is set to: %d
pt: Sysinfo: %s definido como: %d

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
pt: Sysinfo: Falha ao obter informações. Não suportado ou erro.

en: Sysinfo: Invalid variable name
pt: Sysinfo: nome da variável inválido

en: Sysinfo: No info by that name
pt: Sysinfo: Nenhuma informação com esse nome

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
pt: Sysinfo: As configurações válidas são: announce e hide_ * para cada informação. por exemplo: hide_os. Sem um valor, ele mostrará a configuração atual (ou padrão).

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
pt: TOPIC [<tópico>], muda o tópico do canal atual, ou mostra o tópico atual

en: T_ree
pt: Á_rvore

en: Tabs
pt: Separadores

en: Tabs or Windows
pt: Separadores ou Janelas

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Take Ops
pt: Retirar Ops

en: Take Voice
pt: Retirar Voice

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Test All
pt: Testar todos

en: Text
pt: Texto

en: Text Box
pt: Caixa Texto

en: Text Colors
pt: Cores de Texto

en: Text Events
pt: Eventos de texto

en: Thailand
pt: Tailândia

en: That file is not resumable.
pt: Não é possível continuar este ficheiro.

en: That mask already exists.
pt: A máscara já existe.

en: That plugin is refusing to unload.
pt: O plugin recusa-se a desligar.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
pt: O comando Change Page alterna entre as páginas do notebook. Conjunto de data 1 para a página que desejas alterar. Se Data 2 estiver definido para qualquer coisa, então a opção será relativa à posição atual. Conjunto de dados de 1 para mudar automaticamente para a página com a atividade mais recente e importante (consultas primeiro, depois os canais com realçes, canais de diálogo ativos, canais com outros dados)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
pt: O comando Inserir no Buffer introduz o conteúdo de Dados 1 na posição atual do cursor da entrada onde a sequência de teclas foi pressionada

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
pt: Last Command comando define a entrada para conter o último comando inserido - o mesmo que pressionar Cima num shell

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
pt: Next Command comando define a entrada para conter o próximo comando  a inserir - o mesmo que pressionar Baixo num shell

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
pt: A ação do Comando Executar executa a informação em Data 1 como se tivesse sido escrita na caixa de entrada em que tenhas pressionado a sequência de teclas. Pode conter texto (que será enviado para o canal/pessoa), comandos ou comandos de utilizador. Os caracteres \n em Data 1 são usados para delimitar comandos separados, de forma a ser possível executar mais de um comando. Se quiseres adicionar um caracter \ literal ao texto, escreve \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
pt: O comando Scroll Page desloca o widget de texto para cima ou para baixo uma página ou uma linha. Define Data 1 para Top (Topo), Bottom (Fundo), Up (Cima), Down (Baixo), +1 ou -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
pt: Set Buffer comando define a entrada, com a sequência de teclas introduzida para o conteúdo Dados 1

en: The CTCP event
pt: O evento CTCP

en: The Channel it's going to
pt: O canal para onde vai

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
pt: A Barra de Menu está agora oculta. Podes mostra-la de novo pressionando Control+F9 ou clicando com o botão direito numa zona em branco da área de texto principal.

en: The Packet
pt: O pacote

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
pt: A opção Nome real não pode ser deixada em branco. Voltando a "realname".

en: The account of the person
pt: A conta da pessoa

en: The action
pt: A ação

en: The ban mask
pt: A máscara de banimento

en: The channel
pt: O canal

en: The channel being joined
pt: O canal em que vai entrar

en: The channel it's being set on
pt: O canal em que está a ser colocado

en: The creator
pt: O criador

en: The exempt mask
pt: A máscara da isenção

en: The host of the person
pt: O endereço do utilizador

en: The invite mask
pt: A máscara do convite

en: The key
pt: A chave

en: The limit
pt: O limite

en: The message
pt: A mensagem

en: The mode letter
pt: A letra do estatuto

en: The mode's sign (+/-)
pt: O sinal do modo (+/-)

en: The nick of the joining person
pt: O nick do utilizador que entra

en: The nick of the person
pt: O nick do utilizador

en: The nick of the person leaving
pt: O nick do utilizador a sair

en: The nick of the person removed the exempt
pt: O nick do utilizador que retirou a isenção

en: The nick of the person removed the invite
pt: O nick do utilizador que retirou o convite

en: The nick of the person setting the mode
pt: O nick do utilizador que colocou o estatuto

en: The nick of the person who did the banning
pt: O nick do utilizador que baniu

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
pt: O nick da pessoa que tirou o halfop

en: The nick of the person who did the deop'ing
pt: O nick da pessoa que tirou o op

en: The nick of the person who did the devoice'ing
pt: O nick da pessoa que tirou o voice

en: The nick of the person who did the exempt
pt: O nick do utilizador que criou a isenção

en: The nick of the person who did the halfop'ing
pt: O nick do utilizador que deu o estatuto semi-operador

en: The nick of the person who did the invite
pt: O nick do utilizador que efetuou o convite

en: The nick of the person who did the op'ing
pt: O nick do utilizador que deu o estatuto operador

en: The nick of the person who did the unban'ing
pt: O nick da pessoa que tirou o ban

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
pt: O nick da pessoa que removeu o silencio

en: The nick of the person who did the voice'ing
pt: O nick do utilizador que deu o estatuto voz

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
pt: O nick do utilizador a quem foi retirado o estatuto semi-operador

en: The nick of the person who has been deop'ed
pt: O nick do utilizador a quem foi retirado o estatuto operador

en: The nick of the person who has been devoice'ed
pt: O nick do utilizador a quem foi retirado o estatuto voz

en: The nick of the person who has been halfop'ed
pt: O nick do utilizador que recebeu o estatuto semi-operador

en: The nick of the person who has been op'ed
pt: O nick do utilizador que recebeu o estatuto operador

en: The nick of the person who has been voice'ed
pt: O nick do utilizador que recebeu o estatuto voz

en: The nick of the person who set the key
pt: O nick do utilizador que colocou a chave

en: The nick of the person who set the limit
pt: O nick do utilizador que colocou o limite

en: The nick who removed the key
pt: O nick do utilizador que retirou a chave

en: The nick who removed the limit
pt: O nick do utilizador que retirou o limite

en: The nickname of the kicker
pt: O nick de quem expulsou

en: The person being kicked
pt: O utilizador a ser expulso

en: The quiet mask
pt: A máscara de silêncio

en: The reason
pt: A razão

en: The sound
pt: O som

en: The text
pt: O texto

en: The time
pt: A hora

en: The time in x.x format (see below)
pt: A hora no formato x.x (ver em baixo)

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
pt: A forma como te identificas ao servidor. Para métodos de login personalizados usa os comandos de conexão.

en: There was an error loading key bindings configuration
pt: Erro durante o carregamento da configuração de atalhos de teclas

en: There was an error parsing the string
pt: Houve um erro ao processar a frase

en: Third choice:
pt: Terceira escolha:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
pt: Este comando altera o texto na entrada para completar um nick ou comando incompleto. Se Dados 1 está definido então ao carregar duas vezes na tecla TAB numa palavra irá seleccionar o último nick e não o próximo

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
pt: Este comando verifica a última palavra introduzida na entrada contra a lista de substituições e substitui-a se encontrar uma

en: This command moves the current tab family to the left
pt: Este comando move a família de separadores actual uma posição para a esquerda

en: This command moves the current tab family to the right
pt: Este comando move a família de separadores actual uma posição para a direita

en: This command moves the front tab left by one
pt: Este comando move o separador actual uma posição para a esquerda

en: This command moves the front tab right by one
pt: Este comando move o separador actual uma posição para a direita

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
pt: Este comando percorre a lista de nicks. Se Dados 1 está definido então a lista é percorrido para cima, caso contrário é percorrida para baixo

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
pt: Este servidor ainda tem %d canais ou diálogos associados. Fechar todos?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
pt: Este sinal apenas passa %d argumentos, $%d é inválido

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
pt: Limite de nicks em que começa a listar em vez de completar

en: Throttle meter:
pt: Medidor aceleração:

en: Timer %d deleted.
pt: Temporizador %d removido.

en: Timestamp format:
pt: Formato das horas:

en: Timestamps
pt: Horas

en: Title Bar
pt: Barra de título

en: Too many recursive usercommands, aborting.
pt: Excessiva recursividade de comandos de utilizador, cancelando.

en: Top
pt: Cima

en: Topic
pt: Tópico

en: Topic Protection
pt: Protecção do Tópico

en: Topic for %s is: %s
pt: Tópico para %s é: %s

en: Track the away status of users and mark them in a different color
pt: Acompanha o estado de ausência dos utilizadores e marca-os em uma cor diferente

en: Transparency Settings
pt: Configurações de Transparência

en: Tray Behavior
pt: Comportamento da barra de notificações

en: Tree
pt: Árvore

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish
pt: Turco

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Type
pt: Tipo:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
pt: Escreve /HELP <comando> para mais informações, ou /HELP -l

en: Type:
pt: Tipo:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
pt: UNBAN <máscara> [<máscara>...]>, reautoriza o acesso ao canal aos utilizadores que correspondem a/as máscara/s necessita estatuto operador

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
pt: UNIGNORE <máscara> [QUIET], deixa de ignorar a máscara dada

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
pt: UNLOAD <nome>, desliga o plugin ou script

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
pt: UNQUIET <máscara> [<mascara>...], de-silência as máscaras especificas se suportado pelo servidor.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
pt: URL <url>, abre o URL no teu browser

en: URL Grabber - %s
pt: Coletor de URLs - %s

en: URL Handlers
pt: Manipuladores de URL

en: URL Handlers - %s
pt: Manipuladores de URL - %s

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
pt: URL Manipuladores- Códigos especiais:
    
    %s  =  string URL 
    Inserir um! na frente do comando
    indica que deve ser enviado para uma
    shell em vez HexChat

en: US Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
pt: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, sublinha o(s) nick(s) na lista de utilizadores do canal

en: U_ser List Buttons
pt: _Lista de botoes de utilizador

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Unignore
pt: Não ignorar

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States of America
pt: Estados Unidos da América

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown Command %s. Try /help
pt: Comando desconhecido %s. Tenta /help

en: Unknown arg '%s' ignored.
pt: Argumento desconhecido '%s' ignorado.

en: Unmark yourself as away before sending messages.
pt: Desmarcar-se como ausente antes de enviar mensagens.

en: Unsorted
pt: Desordenado

en: Uploads
pt: Envios

en: Uploads and Downloads - %s
pt: Uploads e Downloads - %s

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Usage: %s
pt: Utilização: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
pt: Utilizar SSL para todos os servidores desta rede

en: Use a different config directory
pt: Usa outra pasta de configuração

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
pt: Use autenticação (somente HTTP ou SOCKS5)

en: Use global user information
pt: Usar informação global do utilizador

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
pt: Usar ícones gráficos em vez de símbolos de texto na lista de utilizadores.

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
pt: Usa códigos de idioma (como em "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separa múltiplas entradas com vírgulas.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
pt: Usa códigos de idioma. Separa múltiplas entradas com vírgulas.

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
pt: Use menos espaçamento entre as linhas de lista utilizadores / árvores de canal.

en: Use proxy for:
pt: Utilizar proxy para:

en: Use server time if supported
pt: Usar tempo do servidor se suportado

en: Use the Text box font and colors
pt: Utilizar as fontes e cores da caixa de texto

en: Use the text box font and colors
pt: Use a fonte e as cores da caixa de texto

en: User Command for: %s
pt: Comandos de utilizador para: %s

en: User Commands
pt: Comandos de utilizador

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
pt: Comandos Utilizador - Códigos especiais:
    
    %c  =  canal em uso
    %e  =  rede em uso
    %m  =  info máquina
    %n  =  meu nick
    %t  =  hora/data
    %v  =  Versão HexChat
    %2  =  palavra 2
    %3  =  palavra 3
    &2  =  palavra 2 no final da linha
    &3  =  palavra 3 no final da linha
    
    ex:
    /cmd artur olá
    
    %2 será "artur"
    &2 será "artur olá".

en: User Defined Commands - %s
pt: Comandos definidos pelo utilizador - %s

en: User Information
pt: Informação do Utilizador

en: User Limit
pt: Limite de Utilizadores

en: User List
pt: Lista de Utilizadores

en: User List Buttons
pt: Lista de botoes de utilizador

en: User List Popup
pt: Lista de popup de utilizador

en: User defined commands:
pt: Comandos definidos pelo utilizador:

en: User limit must be a number!
pt: Limite de utilizadores deve ser um número!

en: User list
pt: Lista de utilizadores

en: User list sorted by:
pt: Lista de utilizadores ordenada por:

en: User menu - %s
pt: Menu de utilizador - %s

en: User name cannot be left blank.
pt: O nome de utilizador não pode ficar em branco.

en: User:
pt: Utilizador

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
pt: Botões da lista de utilizador - Códigos especiais:
    
    %a  = todos os nicks selecionados
    %c  =  nome do canal atual
    %e  =  nome da rede atual
    %h  =  hostname do nick selecionado
    %m  =  informação da máquina
    %n  =  teu nick
    %s  =  nick selecionado
    %t  =  tempo/data
    %u  =  conta dos utilizadores selecionados

en: Userlist Popup menu -  %s
pt: Menu pop-up da lista de utilizadores - %s

en: Userlist buttons - %s
pt: Botoes da lista de utilizadores - %s

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Users
pt: Utilizadores

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
pt: VOICE <nick>, coloca o modo voz a nick (necessita do estatuto operador)

en: Vatican City State
pt: Santa Sé

en: Version
pt: Versão

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Vietnamese
pt: Vietenamita

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
pt: WALLCHAN <mensagem>, escreve uma mensagem em todos os canais em que entraste

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
pt: WALLCHOP <mensagem>, envia uma mensagem a todos os utilizadores com estatuto operador no canal atual

en: WHOIS on notify
pt: WHOIS após notificação

en: Waiting
pt: À espera

en: Wallis and Futuna Islands
pt: Wallis e Futuna

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
pt: Aviso: o carácter "%s" é desconhecido. Não vai ser aplicada conversão à rede %s.

en: Western Sahara
pt: Sahara Oeste

en: What would you like to do next?
pt: Que queres fazer a seguir?

en: Who it's from
pt: De quem é

en: Who set the ban
pt: Quem baniu

en: WhoIs
pt: WHOIS

en: Will color nicknames the same as in chat.
pt: Deseja nicks da mesma cor como no chat.

en: Window opacity:
pt: Opacidade da janela:

en: Windows
pt: Janelas

en: YES
pt: SIM

en: Yemen
pt: Iémen

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
pt: Está a sofrer uma grande afluência de CTCP de %s, ignorando %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
pt: Estás a receber demasiadas mensagens de %s, a desligar as definições gui_autoopen_dialog.

en: You are connected to %i IRC networks.
pt: Está ligado a %i redes de IRC.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
pt: Só podes ver a Lista de banimentos enquanto estás num canal.

en: You cannot have an empty nick name.
pt: Você não pode ter uma alcunha vazia.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
pt: Você não pode colocar a árvore na parte superior ou inferior! ⏎ por favor mude para as <b>Guias</ b> disposição no <b>Ver</ b> primeiro menu.

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
pt: Não tens permissões de escrita para %s. Nada desta sessão poderá ser guardado.

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
pt: Você deve ter permissões para escutar nesta porta. Se não for 113 (o padrão é 0), você deverá configurar o reencaminhamento de porta.

en: You must have two unique nick names.
pt: Tens de ter dois nomes de utilizador únicos.

en: You must select some bans.
pt: Tem de selecionar alguns banimentos.

en: Your Address
pt: Seu Endereço IP

en: Yugoslavia
pt: Jugoslávia

en: Z-A, ops last
pt: Z-A, ops em ultimo

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

en: _About
pt: _Sobre

en: _Add to Friends List
pt: _Adicionar à Lista de Amigos

en: _Always show this dialog after connecting.
pt: _Sempre mostrar este diálogo depois de conetar.

en: _Attach
pt: _Anexar

en: _Auto-Connect
pt: Ligar _Automaticamente

en: _Autojoin
pt: Entrar _Automaticamente

en: _Away
pt: _Ausente

en: _Back
pt: _de Volta

en: _Ban List
pt: _Lista de bans

en: _Blink on
pt: _Piscar

en: _Browse...
pt: _Percorrer...

en: _Change status
pt: _Trocar estado

en: _Channel Switcher
pt: _Alternador Canal

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Contents
pt: _Conteúdos

en: _Copy Channel Name
pt: _Copiar Nome Canal

en: _Copy Selection
pt: _Copiar Selecionado

en: _Detach
pt: _Separar

en: _Disconnect
pt: _Desligar

en: _Download List
pt: _Lista de Transferências

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Edit...
pt: _Editar...

en: _Extra Alerts
pt: _Alertas Extras

en: _Favor
pt: _Favorecer

en: _Fullscreen
pt: _Ecrã inteiro

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Hide Join/Part Messages
pt: _Ocultar mensagens de entrada e saída

en: _Hide Window
pt: _Ocultar Janela

en: _Highlight all
pt: _Destacar tudo

en: _Ignore
pt: _Ignorar

en: _Join Channel
pt: _Entrar em Canal

en: _Join a Channel
pt: _Entrar num canal

en: _Join this channel:
pt: _Entrar neste canal:

en: _Load Plugin or Script
pt: _Carregar Plugin ou Script

en: _Load...
pt: _Carregar...

en: _Log to Disk
pt: _Guardar no Disco

en: _Menu Bar
pt: _Barra Menu

en: _Minimize to Tray
pt: _Minimizar para Tabuleiro

en: _Network Meters
pt: Medidores de _Rede

en: _New
pt: _Novo

en: _Nick name:
pt: _Nick:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
pt: _Nada, entro num canal mais tarde.

en: _Open Dialog Window
pt: _Abrir Janela de Diálogo

en: _Play
pt: _Tocar

en: _Plugins and Scripts
pt: _Plugins e Scripts

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Raw Log
pt: _Registo RAW

en: _Reconnect
pt: _Reconetar

en: _Regex
pt: Expressão _regular

en: _Reload
pt: _Recarregar

en: _Reload Scrollback
pt: _Atualizar Scrollback

en: _Restore Window
pt: _Restaurar Janela

en: _Search
pt: _Procurar

en: _Send a File
pt: _Enviar Ficheiro

en: _Server
pt: _Servidor

en: _Settings
pt: _Preferências

en: _Sort
pt: _Ordenar

en: _Tabs
pt: _Separadores

en: _Topic Bar
pt: Barra de _Tópico

en: _URL Grabber
pt: _Colector de URLs

en: _Unload
pt: _Terminar

en: _User Info (WhoIs)
pt: _Info. do Utilizador (WHOIS)

en: _User List
pt: _Lista Utilizador

en: _User name:
pt: Nome de _Utilizador:

en: _Usermenu
pt: Menu de _Utilizador

en: _View
pt: _Ver

en: _Window
pt: _Janela

en: bye
pt: adeus

en: channels with
pt: canais com

en: enchant error for language: %s
pt: encantar erro para a linguagem: %s

en: letters.
pt: letras.

en: level
pt: nivel

en: mIRC colors:
pt: Cores do mIRC:

en: plugin for remote access using DBUS
pt: extensão para acesso remoto utilizando DBUS

en: remote access
pt: acesso remoto

en: to
pt: para

en: users.
pt: utilizadores.

en: {unset}
pt: {nao colocado}
