gvfs - en to ro translation catalogue (441 entries)

en:  (invalid encoding)
ro:  (codare nevalidă)

en:  <location> <attribute> <values> - set attribute
ro:  <locație> <atribut> <valori> - definire atribut

en: %.1f GB
ro: %.1f GO

en: %.1f MB
ro: %.1f MO

en: %.1f kB
ro: %.1f kO

en: %s Audio Player
ro: Player audio %s

en: %s Camera
ro: Cameră %s

en: %s Drive
ro: Unitate %s

en: %s Encrypted Data
ro: %s date criptate

en: %s Filesystem Service
ro: Serviciu sistem de fișiere %s

en: %s Media
ro: Mediu de stocare de %s

en: %s on %s
ro: %s pe %s

en: %s/%s Drive
ro: Unitate %s/%s

en: %s: %d: Directory or file exists
ro: %s: %d: Directorul sau fișierul există

en: %s: %d: Invalid filename
ro: %s: %d: Nume nevalid de fișier

en: %s: %d: No such file or directory
ro: %s: %d: Nu există un asemenea fișier sau director

en: %s: %d: Not Supported
ro: %s: %d: Nesuportat

en: %s: %s, error writing to stdout
ro: %s: %s, eroare scriere în ieșirea standard

en: %s: %s: error launching application: %s
ro: %s: %s: eroare la lansarea aplicației: %s

en: %s: %s: error opening file: %s
ro: %s: %s: eroare deschidere fișier: %s

en: %s: %s: error opening location: %s
ro: %s: %s: eroare la deschiderea locațiilor: %s

en: %s: %s: error reading: %s
ro: %s: %s: eroare citire: %s

en: %s: %s:error closing: %s
ro: %s: %s: eroare închidere: %s

en: %s: missing locations
ro: %s: lipsesc locațiile

en: - create directories
ro: - creare dosare

en: - delete files
ro: - ștergere fișiere

en: - list contents of directories in a tree-like format
ro: - afișează conținutul dosarelor într-un format ierarhic

en: - list files at <location>
ro: - afișare fișiere la <locație>

en: - mount <location>
ro: - montare <locație>

en: - move files to trash
ro: - mutare fișiere la coșul de gunoi

en: - rename file
ro: - redenimire fișier

en: - show info for <location>
ro: - afișare informații pentru <locație>

en: / on %s
ro: / pe %s

en: ATA Drive
ro: Unitate ATA

en: Accounts are unsupported
ro: Conturile nu sunt suportate

en: Append to end of file
ro: Adaugă la sfârșitul fișierului

en: Apple Mobile Device
ro: Dispozitiv mobil Apple

en: Attribute not specified
ro: Atribut nespecificat

en: Audio CD Filesystem Service
ro: Serviciu sistem de fișiere CD Audio

en: Audio Disc
ro: Disc audio

en: Audio Player
ro: Player audio

en: Automount failed: %s
ro: Montare automată eșuată: %s

en: Backup file creation failed
ro: Crearea fișierului de „backup” a eșuat

en: Backup file creation failed: %s
ro: Crearea fișierului copie de siguranță a eșuat: %s

en: Backups are not yet supported.
ro: Copiile de siguranță nu sunt încă suportate.

en: Blank Blu-Ray Disc
ro: Disc Blu-Ray gol

en: Blank Blu-Ray R Disc
ro: Disc Blu-Ray R gol

en: Blank Blu-Ray RW Disc
ro: Disc Blu-Ray RW gol

en: Blank CD-R Disc
ro: Disc CD-R gol

en: Blank CD-ROM Disc
ro: Disc CD-ROM gol

en: Blank CD-RW Disc
ro: Disc CD-RW gol

en: Blank DVD+R DL Disc
ro: Disc DVD+R DL gol

en: Blank DVD+R Disc
ro: Disc DVD+R gol

en: Blank DVD+RW Disc
ro: Disc DVD+RW gol

en: Blank DVD-RAM Disc
ro: Disc DVD-RAM gol

en: Blank DVD-ROM Disc
ro: Disc DVD-ROM gol

en: Blank DVD-RW Disc
ro: Disc DVD-RW gol

en: Blank Disc
ro: Disc gol

en: Blank HD DVD Disc
ro: Disc HD DVD gol

en: Blank HD DVD-R Disc
ro: Disc HD DVD-R gol

en: Blank HD DVD-RW Disc
ro: Disc HD DVD-RW gol

en: Blank MO Disc
ro: Disc MO gol

en: Blu-Ray Disc
ro: Disc Blu-Ray

en: Blu-Ray R Disc
ro: Disc Blu-Ray R

en: Blu-Ray RW Disc
ro: Disc Blu-Ray RW

en: Burn
ro: Scrie

en: CD-R Disc
ro: Disc CD-R

en: CD-ROM Disc
ro: Disc CD-ROM

en: CD-RW Disc
ro: Disc CD-RW

en: CD/DVD Creator
ro: Creare CD/DVD

en: Camera
ro: Cameră

en: Can't contact session bus
ro: Nu s-a putut face conectarea la magistrala sesiunii

en: Can't copy directory over directory
ro: Nu se poate copia un director peste un alt director

en: Can't copy file over directory
ro: Nu se poate copia fișierul peste director

en: Can't eject file
ro: Nu se poate scoate fișierul

en: Can't find metadata file %s
ro: Nu s-a găsit fișierul metadata %s

en: Can't handle version %d of GVfsIcon encoding
ro: Nu se poate opera versiunea %d a codării GVfsIcon

en: Can't monitor file or directory.
ro: Nu se poate monitoriza fișierul sau directorul.

en: Can't mount file
ro: Nu s-a putut monta fișierul

en: Can't move directory over directory
ro: Nu se poate muta un director peste un alt director

en: Can't open directory
ro: Nu se poate deschide dosarul

en: Can't open mountable file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul montabil

en: Can't poll file
ro: Nu s-a putut sonda fișierul

en: Can't recursively copy directory
ro: Nu se poate copia recursiv directorul

en: Can't recursively move directory
ro: Directorul nu poate fi mutat recursiv

en: Can't send host identity confirmation
ro: Nu se poate trimite o confirmare de identificare gazdă

en: Can't send password
ro: Nu s-a putut trimite parola

en: Can't start file
ro: Nu s-a putut porni fișierul

en: Can't stop file
ro: Nu s-a putut opri fișierul

en: Can't unmount file
ro: Nu se poate demonta fișierul

en: Can't write to directory
ro: Nu se poate scrie în director

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel Login
ro: Renunță la autentificare

en: Cannot allocate new file to append to
ro: Nu s-a putut aloca fișierul nou pentru adăugarea la

en: Cannot connect to the system bus
ro: Nu s-a putut conecta la magistrala sistemului

en: Cannot create gphoto2 context
ro: Nu s-a putut crea contextul gphoto2

en: Cannot create gudev client
ro: Nu s-a putut crea clientul gudev

en: Cannot create libhal context
ro: Nu s-a putut crea contextul libhal

en: Cannot find drive %s
ro: Nu s-a găsit dispozitivul %s

en: Cannot get LUKS cleartext slave
ro: Nu s-a putut obține LUKS-ul în text clar dependent

en: Cannot get LUKS cleartext slave from path `%s'
ro: Nu s-a putut obține LUKS-ul în text clar dependent din calea „%s”

en: Cannot get data of file to append to
ro: Nu s-a putut obține datele fișierul pentru adăugarea la

en: Cannot initialize libhal
ro: Nu s-a putut inițializa libhal

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
ro: Nu se poate deschide conexiunea de date. Poate vă este blocată de firewall?

en: Cannot read file to append to
ro: Nu s-a putut citi fișierul pentru adăugarea la

en: CompactFlash Drive
ro: Unitate CompactFlash

en: Computer
ro: Calculator

en: Concatenate files at locations and print to the standard output. Works just like the traditional cat utility, but using gvfs location instead local files: for example you can use something like smb://server/resource/file.txt as location to concatenate.
ro: Concatenează fișiere la locații și afișează în ieșirea standard. Funcționează ca utilitarul tradițional „cat”, dar folosind locații gvfs în locul fișierelor locale: de exemplu puteți folosi smb://server/resoursă/fișier.txt ca locație pentru concatenare.

en: Connection refused by server
ro: Conexiune refuzată de server

en: Connection to the device lost
ro: S-a pierdut conexiunea la dispozitiv

en: Copy with file
ro: Copiază cu fișier

en: Could not create request
ro: Nu s-a putut crea cererea

en: Could not find enclosing mount
ro: Nu s-a putut găsi punctul de montare asociat

en: Could not parse response
ro: Nu se poate analiza răspunsul

en: Couldn't get stream file descriptor
ro: Nu s-a putut obține descriptorul de fișier pentru flux

en: Create backup
ro: Creează o copie de siguranță

en: DEST - read from standard input and save to DEST
ro: DESTINAȚIE - citește de la intrarea standard și salvează în DESTINAȚIE

en: DVD+R DL Disc
ro: Disc DVD+R DL

en: DVD+R Disc
ro: Disc DVD+R

en: DVD+RW Disc
ro: Disc DVD+RW

en: DVD-RAM Disc
ro: Disc DVD-RAM

en: DVD-ROM Disc
ro: Disc DVD-ROM

en: DVD-RW Disc
ro: Disc DVD-RW

en: Data connection closed
ro: Conexiune date închisă

en: Device '%s' is password protected. Enter the password on the device and click 'Try again'.
ro: Dispozitivul „%s” este protejat cu o parolă. Introduceți parola dispozitivului și apăsați pe „Reîncearcă”.

en: Device requires a software update
ro: Dispozitivul necesită o actualizare software

en: Didn't get stream file descriptor
ro: Nu s-a obținut descriptorul de fișier pentru flux

en: Digital Camera (%s)
ro: Cameră digitală (%s)

en: Directory '%s' is not empty
ro: Dosarul „%s” nu este gol

en: Directory not empty
ro: Directorul nu este gol

en: Directory notification not supported
ro: Nu suportă notificarile de tip director

en: Don't follow symlinks
ro: Nu urmări legăturile simbolice

en: Don't send single MOVED events.
ro: Nu trimite evenimente singulare MOVED

en: Don't start fuse.
ro: Nu porni fuse.

en: Drive %s does not contain audio files
ro: Dispozitivul %s nu conține fișiere audio

en: Empty response
ro: Răspuns gol

en: End of stream
ro: Sfârșit de flux

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data on partition %d.
ro: Introduceți o parolă pentru a debloca volumul
    Dispozitivul „%s” conține date criptate pe partiția %d.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data.
ro: Introduceți o parolă pentru a debloca volumul
    Dispozitivul „%s” conține date criptate.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device %s contains encrypted data.
ro: Introduceți o parolă pentru a debloca volumul
    Dispozitivul %s conține date criptate.

en: Enter passphrase for key for ssh as %s on %s
ro: Introduceți fraza secretă a cheii ssh pentru %s pe %s

en: Enter passphrase for key for ssh on %s
ro: Introduceți fraza secretă a cheii ssh pe %s

en: Enter password for %s
ro: Introduceți parola pentru %s

en: Enter password for ftp as %s on %s
ro: Introduceți parola ftp pentru %s pe %s

en: Enter password for ftp on %s
ro: Introduceți parola pentru ftp pe %s

en: Enter password for ssh as %s on %s
ro: Introduceți parola ssh pentru %s pe %s

en: Enter password for ssh on %s
ro: Introduceți parola ssh pe %s

en: Error closing: %s
ro: Eroare la închidere: %s

en: Error connecting to D-Bus: %s
ro: Eroare conectare la D-Bus: %s

en: Error connecting to daemon: %s
ro: Eroare conectare la serviciu: %s

en: Error connecting to socket: %s
ro: Eroare conectare la socket: %s

en: Error copying file %s: %s
ro: Eroare la copierea fișierului %s: %s

en: Error creating Avahi resolver: %s
ro: Eroare la crearea rezolvatorului Avahi: %s

en: Error creating backup file: %s
ro: Eroare la crearea fișierului copie de siguranță: %s

en: Error creating camera
ro: Eroare la crearea camerei

en: Error creating directory
ro: Eroare la crearea dosarului

en: Error creating directory: %s
ro: Eroare la crearea dosarului: %s

en: Error creating file object
ro: Eroare la crearea obiectului fișier

en: Error creating socket: %s
ro: Eroare creare socket: %s

en: Error deleting directory
ro: Eroare la ștergerea directorului

en: Error deleting file
ro: Eroare la ștergerea fișierului

en: Error deleting file: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului: %s

en: Error finding enclosing mount: %s
ro: Nu s-a găsit punctul de montare asociat :%s

en: Error from 'paranoia' on drive %s
ro: Eroare de la „paranoia” pentru unitatea %s

en: Error getting data from file
ro: Eroare la obținerea datelor din fișier

en: Error getting device information
ro: Eroare la obținerea informațiilor pentru dispozitiv

en: Error getting file
ro: Eroare la obținerea fișierului

en: Error getting writable attributes: %s
ro: Eroare la obținerea atributelor ce pot fi scrise: %s

en: Error in stream protocol: %s
ro: Eroare în protocol flux: %s

en: Error initializing Avahi: %s
ro: Eroare la inițializarea Avahi: %s

en: Error initializing camera
ro: Eroare la inițializarea camerei

en: Error loading device information
ro: Eroare la încărcarea informațiilor pentru dispozitiv

en: Error looking up device information
ro: Eroare la căutarea informațiilor pentru dispozitiv

en: Error mounting %s: %s
ro: Eroare la montare %s: %s

en: Error mounting location: %s
ro: Eroare la montarea locației: %s

en: Error moving file %s: %s
ro: Eroare la mutarea fișierului %s: %s

en: Error moving file: %s
ro: Eroare la mutarea fișierului: %s

en: Error opening file: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului: %s

en: Error parsing commandline options: %s
ro: Eroare la analizarea opțiunilor din linia de comandă: %s

en: Error reading stdin
ro: Eroare la citirea intrării standard

en: Error removing target file: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului destinație: %s

en: Error renaming dir
ro: Eroare la redenumirea dosarului

en: Error renaming file
ro: Eroare la redenumirea fișierului

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
ro: Eroare la rezolvarea „%s” serviciu „%s” în domeniul „%s”

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s". One or more TXT records are missing. Keys required: "%s".
ro: Eroare la rezolvarea „%s” serviciu „%s” în domeniul „%s”. Una sau mai multe intrări TXT lipsesc. Chei necesare: „%s”.

en: Error seeking in stream on camera %s
ro: Eroare la derularea în flux pe camera %s

en: Error seeking in stream on drive %s
ro: Eroare la derularea în flux pe unitatea %s

en: Error sending fd: %s
ro: Eroare trimitere fd: %s

en: Error setting attribute: %s
ro: Eroare la definirea atributului: %s

en: Error setting file metadata: %s
ro: Eroare la definirea fișierului metadata: %s

en: Error setting up camera communications port
ro: Eroare la inițializarea portului de comunicare cu camera

en: Error trashing file: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului: %s

en: Error unmounting mount: %s
ro: Eroare la demontarea locației: %s

en: Error while getting mount info: %s
ro: Eroare la obținerea informațiilor de montare: %s

en: Error writing file
ro: Eroare la scrierea fișierului

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Etag not available
ro: Etag nedisponibil

en: FILES... - open FILES with registered application.
ro: FIȘIERE... - deschide FIȘIERELE cu aplicațiile inregistrate.

en: Failed to create active FTP connection.
ro: Crearea conexiunii FTP active a eșuat.

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
ro: Nu s-a putut deschide conexiunea activă FTP. Poate ruterul nu vă permite astfel de conexiuni?

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
ro: Scoaterea mediului de stocare a eșuat, unul sau mai multe volume de pe acest mediu de stocare sunt ocupate.

en: Failed to get file list
ro: Obținerea listei fișierelor a eșuat

en: Failed to get folder list
ro: Obținerea listei dosarelor a eșuat

en: Failed to mount Windows share
ro: Montarea partajării Windows a eșuat

en: Failed to retrieve share list from server
ro: Obținerea listei de partajări de pe server a eșuat

en: Failure
ro: Eșuare

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: File does not exist
ro: Fișier inexistent

en: File doesn't exist
ro: Fișier inexistent

en: File exists
ro: Fișierul există

en: File is directory
ro: Fișierul este un director

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
ro[0]: Sistemul de fișiere este ocupat: %d fișier deschis
ro[1]: Sistemul de fișiere este ocupat: %d fișiere deschise
ro[2]: Sistemul de fișiere este ocupat: %d de fișiere deschise

en: Filename contains invalid characters.
ro: Numele de fișier conține caractere nevalide.

en: Filesystem is busy
ro: Sistemul de fișiere este ocupat

en: FireWire Drive
ro: Unitate FireWire

en: Floppy Disk
ro: Unitate de dischetă

en: Floppy Drive
ro: Unitate dischetă

en: Follow symlinks, mounts and shortcuts like dirs
ro: Urmează legăturile simbolice, locații de montare și scurtături ca dosare

en: GVFS Daemon
ro: Serviciu GVFS

en: GVFS Metadata Daemon
ro: Serviciu metadate GVFS

en: GVfs GDU Volume Monitor
ro: Monitor volume GVfs GDU

en: Get filesystem info
ro: Detalii despre sistemul de fișiere

en: HD DVD Disc
ro: Disc HD DVD

en: HD DVD-R Disc
ro: Disc HD DVD-R

en: HD DVD-RW Disc
ro: Disc HD DVD-RW

en: HDDVD-r
ro: HDDVD-R

en: HTTP Client Error: %s
ro: Eroare de client HTTP: %s

en: HTTP Error: %s
ro: Eroare HTTP: %s

en: Host closed connection
ro: Conexiune închisă de gazdă

en: Host key verification failed
ro: Verificarea cheii gazdei a eșuat

en: Hostname not known
ro: Nume necunoscut de gazdă

en: Insufficient permissions
ro: Drepturi insuficiente

en: Internal Apple File Control error
ro: Eroare internă a Apple File Control

en: Internal Error (%s)
ro: Eroare internă (%s)

en: Internal error: %s
ro: Eroare internă: %s

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
ro: Locați AFC nevalidă: trebuie să aibă o formă de tipul afc://uuid:număr-port

en: Invalid Apple File Control data received
ro: S-au primit date nevalide de la Apple File Control

en: Invalid arguments from spawned child
ro: Argumente nevalide pentru procesul copil lansat

en: Invalid attribute info list content
ro: Atribut nevalid în conținut informații fișier

en: Invalid attribute type %s
ro: Atribut nevalid de tipul %s

en: Invalid backend type
ro: Tip nevalid de suport

en: Invalid dbus message
ro: Mesaj nevalid dbus

en: Invalid file info format
ro: Format nevalid informații fișier

en: Invalid filename
ro: Nume nevalid de fișier

en: Invalid filename %s
ro: Nume de fișier %s nevalid

en: Invalid icon_id '%s' in OpenIconForRead
ro: Icon_id „%s” nevalid în OpenIconForRead

en: Invalid mount spec
ro: Specificații de montare nevalide

en: Invalid reply
ro: Răspuns nevalid

en: Invalid reply received
ro: S-a primit un răspuns nevalid

en: Invalid return value from %s
ro: Valoare nevalidă întoarsă de %s

en: Invalid seek type
ro: Tip de deplasare nevalid

en: Items in the trash may not be modified
ro: Elementele din coșul de gunoi nu pot fi modificate

en: Jaz Drive
ro: Unitate Jaz

en: Keep with file when moved
ro: Păstrează cu fișierul când este mutat

en: LOCATION... - concatenate LOCATIONS to standard output.
ro: LOC... - concatenează LOCURI în ieșirea standard

en: List
ro: Listă

en: List writable attributes
ro: Afișează atributele ce pot fi scrise

en: Local Network
ro: Rețea locală

en: Location is already mounted
ro: Locația este deja montată

en: Location is not mountable
ro: Locația nu este montabilă

en: Location not specified
ro: Locație nespecificată

en: Lockdown Error: Invalid Argument
ro: Eroare Lockdown: argument nevalid

en: Log In Anyway
ro: Autentificare necondiționată

en: Login dialog cancelled
ro: Dialogul de autentificare a fost anulat

en: MO Disc
ro: Disc MO

en: Main daemon for GVFS
ro: Serviciul principal pentru GVFS

en: Malformed dns-sd encoded_triple '%s'
ro: Intrare dns-sd encoded_triple „%s” defectă

en: Malformed icon identifier '%s'
ro: Identificator defect de iconiță „%s”

en: Malformed input data for GVfsIcon
ro: Date de intrare defecte pentru GVfsIcon

en: Mass Storage Drive
ro: Unitate de stocare în masă

en: MemoryStick Drive
ro: Unitate MemoryStick

en: Metadata daemon for GVFS
ro: Serviciul metadate pentru GVFS

en: Missing operand
ro: Operand lipsă

en: Mixed Audio/Data Disc
ro: Disc combinat audio/date

en: Monitor events
ro: Urmărire evenimente

en: Mount as mountable
ro: Montează ca montabil

en: Mount volume with device file
ro: Montează volumul cu fișierul dispozitiv

en: Mounted %s at %s
ro: Montat %s la %s

en: Name already exists
ro: Numele există deja

en: Network
ro: Rețea

en: Network Location Monitor
ro: Monitor de locații în rețea

en: New name too long
ro: Noul nume este prea lung

en: No camera specified
ro: Nu s-a specificat o cameră

en: No device specified
ro: Nu s-a specificat un dispozitiv

en: No drive specified
ro: Nu s-a specificat o unitate

en: No hostname specified
ro: Nu s-a specificat un nume de gazdă

en: No media in the drive
ro: Nu există mediu de stocare în unitate

en: No mount type specified
ro: Tip montare nespecificat

en: No route to host
ro: Nu există o rută către gazdă

en: No space left on server
ro: Nu a mai rămas spațiu pe server

en: No such file
ro: Nu există un asemenea fișier

en: No such file %s on drive %s
ro: Nu există un fișier %s pe unitatea %s

en: No such file or directory
ro: Nu există un asemenea fișier sau director

en: No such file or directory in target path
ro: Nu există un asemenea fișier sau director în calea specificată

en: No volume for device file %s
ro: Nu există volum pentru fișierul dispozitiv %s

en: Not a WebDAV enabled share
ro: Partajare fără activare WebDav

en: Not a directory
ro: Nu e un director

en: Not a mountable file
ro: Nu este un fișier montabil

en: Not a regular file
ro: Nu este un fișier obișnuit

en: Not supported
ro: Nu este suportat

en: Not supported (not same directory)
ro: Nesuportat (nu e același dosar)

en: Not supported (src is dir, dst is dir)
ro: Nesuportat (sursa e director, destinația e director)

en: Not supported (src is dir, dst is existing file)
ro: Nesuportat (sursa este director, destinația este un fișier existent)

en: Not supported (src is file, dst is dir)
ro: Nesuportat (sursa este fișier, destinația este director)

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting option like -n, -T or other.
ro: Notă: trimiteți prin „cat” în cazul în care aveți nevoie de opțiuni de formatare precum -n, -T sau altele.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
ro: Unul sau mai multe programe previn operațiunea de demontare.

en: Only create if not existing
ro: Creează doar dacă nu există

en: Opens the file(s) with the default application registered to handle the type of the file.
ro: Deschide fișierul (fișierele) cu aplicația implicită înregistrată pentru acest timp de fișier.

en: Operation failed
ro: Operațiune eșuată

en: Operation not supported by backend
ro: Operația nu este admisă de către suport

en: Operation not supported, files on different mounts
ro: Operație nesuportată, fișiere pe partiții diferite

en: Operation unsupported
ro: Operațiune nesuportată

en: Operation was cancelled
ro: Operațiunea a fost anulată

en: Page type unknown
ro: Tip necunoscut de pagină

en: Password dialog cancelled
ro: Dialog pentru introducerea parolei a fost anulat

en: Password required for %s
ro: Se cere parola pentru %s

en: Password required for share %s on %s
ro: Se cere parola pentru partajarea %s de pe %s

en: Permission denied
ro: Acces interzis

en: Please enter proxy password
ro: Introduceți parola de proxy

en: Print new etag at end
ro: Afișează etag nou la sfârșit

en: Protocol error
ro: Eroare de protocol

en: Rename successful. New uri: %s
ro: Redenumire reușită: Noul uri: %s

en: Replace old daemon.
ro: Înlocuiește serviciul vechi.

en: Response invalid
ro: Răspuns nevalid

en: SCSI Drive
ro: Unitate SCSI

en: SD/MMC Drive
ro: Unitate SD/MMC

en: SOURCE... DEST - copy file(s) from SOURCE to DEST
ro: SURSĂ... DESTINAȚIE - copiază fișierele din SURSĂ în DESTINAȚIE

en: SOURCE... DEST - move file(s) from SOURCE to DEST
ro: SURSĂ... DESTINAȚIE - mută fișierele din SURSĂ în DESTINAȚIE

en: Seek not supported on stream
ro: Derularea în flux nu este suportată

en: Service %d on Apple Mobile Device
ro: Serviciul %d pe Dispozitiv mobil Apple

en: Settable attributes:
ro: Atribute ce pot fi definite:

en: Show completions
ro: Completează automat

en: Show extra information for List and Monitor
ro: Afișează informații suplimentare pentru Listă și Monitor

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: SmartMedia Drive
ro: Unitate SmartMedia

en: Software RAID Drive
ro: Unitate RAID software

en: Start Anyway
ro: Pornește oricum

en: Start drive in degraded mode?
    Starting a drive in degraded mode means that the drive is no longer tolerant to failures. Data on the drive may be irrevocably lost if a component fails.
ro: Pornește dispozitivul în mod degradat?
    Pornirea unui dispozitiv în mod degradat rezultă în anularea toleranței la erori. Datele de pe dispozitiv pot fi pierdute definitiv în cazul unor erori ale componentelor.

en: Symlinks not supported by backend
ro: Legătură simbolică nesuportată de suport

en: Tape Drive
ro: Unitate de casete

en: Target %s is not a directory
ro: Destinația %s nu este un dosar

en: Target file already exists
ro: Fișierul specificat există deja

en: Target file exists
ro: Fișierul destinație există deja

en: The FTP server is busy. Try again later
ro: Serverul FTP este ocupat. Încercați mai târziu

en: The attributes to get
ro: Atributul de obținut

en: The connection was interrupted
ro: Conexiunea a fost întreruptă

en: The device did not respond
ro: Dispozitivul nu a răspuns

en: The directory is not empty
ro: Directorul nu este gol

en: The etag of the file being overwritten
ro: Etag-ul fișierului ce va fi suprascris

en: The file does not exist or isn't an audio track
ro: Fișierul nu există sau nu este o pistă audio

en: The file is not a directory
ro: Fișierul nu este un director

en: The file is not a mountable
ro: Fișierul nu este montabil

en: The file was externally modified
ro: Fișierul a fost modificat de o aplicație externă

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
ro: Identitatea calculatorului de la distanță (%s) este necunoscută.
    Acest lucru se întâmplă când vă conectați pe acest calculator pentru prima oară.
    
    Identitatea trimisă de calculatorul de la distanță este %s. Dacă doriți să vă asigurați de validitatea identității, contactați administratorul de sistem.

en: The specified location is not mounted
ro: Locația specificată nu este montată

en: The specified location is not supported
ro: Locația specificată nu este suportată

en: The trash folder may not be deleted
ro: Coșul de gunoi nu poate fi șters

en: Thumb Drive
ro: Stick USB

en: Timed out resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
ro: Timp expirat la rezolvarea „%s” serviciu „%s” în domeniul „%s”

en: Timed out when logging in
ro: Timpul a expirat la autentificare

en: Too many arguments
ro: Prea multe argumente

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Try "%s --help" for more information.
ro: Încercați „%s --help” pentru mai multe informații

en: Try again
ro: Reîncearcă

en: USB Drive
ro: Unitate USB

en: USB support missing. Please contact your software vendor
ro: Suportul USB lipsește. Contactați furnizorul software

en: Unable to create temporary directory
ro: Nu s-a putut crea directorul temporar

en: Unable to create temporary file
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar

en: Unable to find supported ssh command
ro: Nu s-a găsit o comandă ssh suportată

en: Unable to move metadata keys
ro: Nu s-a putut muta cheia metadata

en: Unable to remove metadata keys
ro: Nu s-a putut elimina cheia metadata

en: Unable to set metadata key
ro: Nu s-a putut defini cheia metadata

en: Unable to spawn ssh program
ro: Nu s-a putut porni programul ssh

en: Unable to spawn ssh program: %s
ro: Nu s-a putut porni programul ssh: %s

en: Unable to unset metadata key
ro: Nu s-a putut șterge cheia metadata

en: Unexpected end of stream
ro: Sfârșit neașteptat al fluxului

en: Unexpected reply from server
ro: Răspuns neașteptat de la server

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
ro: Eroare Apple File Control netratată (%d)

en: Unhandled Lockdown error (%d)
ro: Eroare Lockdown netratată (%d)

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
ro: Eroare libimobiledevice netratată (%d)

en: Unmount
ro: Demontează

en: Unmount Anyway
ro: Demontează oricum

en: Unmount all mounts with the given scheme
ro: Demontează toate locațiile având schema dată

en: Unnamed Drive
ro: Unitate fără nume

en: Unnamed Drive (%s)
ro: Unitate fără nume (%s)

en: Unsupported network protocol
ro: Protocol nesuportat de rețea

en: Unsupported seek type
ro: Tip nesuportat de căutare

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
ro: Utilizare: %s --spawner dbus-id cale_obiect

en: Usage: %s key=value key=value ...
ro: Utilizare: %s cheie=valoare cheie=valoare ...

en: Use a long listing format
ro: Folosește un format de afișare lung

en: Value not specified
ro: Valoare nespecificată

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
ro: Volumul este ocupat
    Una sau mai multe aplicații mențin volumul ocupat.

en: WebDAV on %s
ro: WebDAV pe %s

en: WebDAV share
ro: Partajare WebDAV

en: When creating a file, restrict access to the current user only
ro: La crearea unui fișier, restrânge accesul doar la utilizatorul curent

en: Windows Network
ro: Rețea Windows

en: Windows Network Filesystem Service
ro: Serviciu sistem de fișiere rețea Windows

en: Windows Shares Filesystem Service
ro: Serviciu pentru partajările Windows

en: Windows shares on %s
ro: Partajare Windows pe %s

en: Writable attribute namespaces:
ro: Spații-nume pentru atributele ce pot fi scrise:

en: Zip Drive
ro: Unitate Zip

en: attribute type [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv, unset]
ro: tip atribut [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, unset]

en: attributes:
ro: atribute:

en: backup existing destination files
ro: fă o copie de siguranță fișierelor existente în destinație

en: backups not supported yet
ro: copiile de siguranță nu sunt încă suportate

en: cdda mount on %s
ro: cdda montat în %s

en: create parent directories
ro: creare dosare părinte

en: directory
ro: director

en: display name: %s
ro: nume afișat: %s

en: edit name: %s
ro: nume editat: %s

en: error starting mount daemon
ro: eroare la pornirea serviciului de montare

en: files
ro: fișiere

en: ftp as %s on %s
ro: ftp ca %s pe %s

en: ftp on %s
ro: ftp pe %s

en: gphoto2 mount on %s
ro: gphoto2 montat în %s

en: hidden
ro: ascuns

en: ignore nonexistent files, never prompt
ro: ignoră fișiere inexistente, nu cere niciodată confirmare

en: invalid type
ro: tip nevalid

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
ro: Eroare libimobiledevice: argument nevalid

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
ro: Eroare libimobiledevice: nu s-a găsit niciun dispozitiv. Asigurați-vă că usbmuxd este configurat corect.

en: locations
ro: locații

en: mountable
ro: montabil

en: mountpoint for %s already running
ro: punctul de montare pentru %s funcționează deja

en: name: %s
ro: nume: %s

en: never follow symbolic links
ro: nu urmări niciodată legăturile simbolice

en: no target directory
ro: nu există directorul de destinație

en: overwrite %s?
ro: suprascrieți %s?

en: preserve all attributes
ro: păstrează toate atributele

en: progress
ro: progres

en: prompt before overwrite
ro: confirmă înainte de suprascriere

en: regular
ro: normal

en: sftp for %s on %s
ro: sftp pentru %s pe %s

en: sftp on %s
ro: sftp pe %s

en: shortcut
ro: scurtătură

en: show progress
ro: afișează progres

en: size:
ro: mărime:

en: ssh program unexpectedly exited
ro: programul ssh s-a terminat neașteptat

en: type: %s
ro: tip: %s

en: unknown
ro: necunoscut

en: values must be string or list of strings
ro: valorile trebuie să fie caractere sau liste de caractere
