Enlightenment 0.17 - en to ru translation catalogue (1777 entries)

en: %'.0f KiB
ru: %'.0f КиБ

en: %'.0f bytes
ru: %'.0f байт

en: %'.1f GHz
ru: %'.1f ГГц

en: %'.1f GiB
ru: %'.1f ГиБ

en: %'.1f MiB
ru: %'.1f МиБ

en: %'.1f TiB
ru: %'.1f ТиБ

en: %.0f pixels
ru: %.0f пикселей

en: %.0f s
ru: %.0f с

en: %.1f seconds
ru: %.1f секунд

en: %.2f seconds
ru: %.2f секунд

en: %1.0f C
ru: %1.0f °С

en: %1.0f Chars
ru: %1.0f букв

en: %1.0f DPI
ru: %1.0f точек на дюйм

en: %1.0f MiB
ru: %1.0f Миб

en: %1.0f min
ru: %1.0f мин

en: %1.0f minutes
ru: %1.0f минут

en: %1.0f pixels
ru: %1.0f пикселей

en: %1.0f pixels/s
ru: %1.0f пикселей/с

en: %1.0f px
ru: %1.0f пикс.

en: %1.0f s
ru: %1.0f с

en: %1.0f second(s)
ru: %1.0f секунд

en: %1.0f seconds
ru: %1.0f секунд

en: %1.0f ticks
ru: %1.0f тиков

en: %1.1f s
ru: %1.1f с

en: %1.1f second(s)
ru: %1.1f секунд

en: %1.1f seconds
ru: %1.1f секунд

en: %1.2f Seconds
ru: %1.2f секунд

en: %1.2f s
ru: %1.2f с

en: %1.2f times
ru: %1.2f x

en: %2.0f pixels
ru: %2.0f пикселей

en: %2.2f s
ru: %2.2f с

en: %4.0f pixels/s
ru: %4.0f пикселей/с

en: %5.0f pixels/s
ru: %5.0f пикселей/с

en: %d file | %d files
ru[0]: %d файл
ru[1]: %d файла
ru[2]: %d файлов

en: %d item | %d items
ru[0]: %d элемент
ru[1]: %d элемента
ru[2]: %d элементов

en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксел
ru[1]: %d пикселя
ru[2]: %d пикселей

en: %i MHz
ru: %i МГц

en: %s Configuration Updated
ru: %s конфигурация обновлена

en: %s already exists!
ru: %s уже существует!

en: %s can't be written to!
ru: %s не может быть записан!

en: %s could not be renamed because it is protected
ru: %s не может быть переименован, так как он защищён

en: %s does not support disabling autoscrolling
ru: %s не поддерживает отключение автопрокрутки

en: %s doesn't exist.
ru: %s не существует.

en: %s stopped running unexpectedly.
ru: %s неожиданно закончил исполнение.

en: %s was interrupted by a Broken Pipe.
ru: %s было прервано ошибкой Broken Pipe.

en: %s was interrupted by a Bus Error.
ru: %s было прервано ошибкой Bus Error.

en: %s was interrupted by a Floating Point Error.
ru: %s было прервано ошибкой плавающей точки.

en: %s was interrupted by a Quit Signal.
ru: %s было прервано сигналом выхода.

en: %s was interrupted by a Segmentation Fault.
ru: %s было прервано ошибкой сегментации.

en: %s was interrupted by a Termination Signal.
ru: %s было прервано сигналом завершения.

en: %s was interrupted by an Abort Signal.
ru: %s было прервано сигналом аварийного прекращения работы.

en: %s was interrupted by an Interrupt Signal.
ru: %s было прервано сигналом прерывания.

en: %s was interrupted by an Uninterruptable Kill Signal.
ru: %s было прервано сигналом Uninterruptable Kill.

en: %s was interrupted by the signal number %i.
ru: %s было прервано сигналом номер %i.

en: %u file | %u files
ru[0]: %u файл
ru[1]: %u файла
ru[2]: %u файлов

en: 'cp+rm' instead of 'mv'
ru: 'cp+rm' вместо 'mv'

en: (clickable)
ru: (кликабельно)

en: (left clickable)
ru: (кликабельно левой)

en: * Your player must be configured to export the DBus interface MPRIS2.
ru: * Плеер должен предоставлять интерфейс MPRIS2 для DBus

en: ***The remaining output has been truncated. Save the output to view.***
ru: *** Остаток вывода был обрезан. Сохраните вывод для просмотра. ***

en: 12 h
ru: 12 ч

en: 24 h
ru: 24 ч

en: <None>
ru: <Пусто>

en: A link to the requested URL already exists!
ru: Ссылка на указанный URL уже существует!

en: A minute | %li Minutes
ru[0]: %li минута
ru[1]: %li минуты
ru[2]: %li минут

en: A minute ago | %li Minutes ago
ru[0]: %li минуту назад
ru[1]: %li минуты назад
ru[2]: %li минут назад

en: A previous instance of Enlightenment is still active
    on this screen. Aborting startup.
ru: Предыдущая копия Enlightenment ещё работает
    на этом экране. Запуск отменен.

en: A second | %li Seconds
ru[0]: %li секунда
ru[1]: %li секунды
ru[2]: %li секунд

en: A shelf with that name already exists!
ru: Полка с этим именем уже существует!

en: A shelf with that name and id already exists!
ru: Полка с этим именем и id уже существует!

en: AC Adapter Plugged
ru: Адаптер переменного тока подключен

en: AC Adapter Unplugged
ru: Адаптер переменного тока отключен

en: AC power is recommended.
ru: Рекомендуется запитаться от сети.

en: ACPI Binding
ru: Привязки ACPI

en: ACPI Bindings
ru: Привязки к ACPI

en: ACPI Bindings Settings
ru: Настройки привязок к ACPI

en: Abort
ru: Отменить

en: About
ru: О...

en: About Enlightenment
ru: Об Enlightenment

en: About Theme
ru: О теме

en: About Title
ru: Заголовок в «Об»

en: About Version
ru: Версия в «Об»

en: Above
ru: Над

en: Above Everything
ru: Над всем

en: Ac Adapter
ru: Адаптер переменного тока

en: Accelerate
ru: Ускорять

en: Accelerate, then decelerate
ru: Ускорение, затем замедление

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Accepts Focus
ru: Принимает фокус

en: Action
ru: Действие

en: Action Context
ru: Контекст исполнения

en: Action Params
ru: Параметры действия

en: Action Plugins
ru: Плагины действий

en: Actions
ru: Действия

en: Actions...
ru: Действия...

en: Activate if on visible desk
ru: Активировать если на видимом рабочем столе

en: Activate on hint
ru: Активировать при появлении подсказки

en: Active Window Hint Policy
ru: Политика подсказок для активных окон

en: Add
ru: Добавить

en: Add New Configuration
ru: Добавить новую конфигурацию

en: Add New Profile
ru: Добавить новый профиль

en: Add New Shelf
ru: Добавить новую полку

en: Add Quickaccess
ru: Добавить Быстрый доступ

en: Add Quickaccess For Current Window
ru: Добавить Быстрый доступ для текущего окна

en: Add Signal Binding
ru: Добавить привязку к сигналу

en: Add a Shelf
ru: Добавить полку

en: Add other gadgets
ru: Добавить другие гаджеты

en: Add to Favorites
ru: Добавить в избранное

en: Add to Favorites Menu
ru: Добавить в Избранное

en: Add to IBar
ru: Добавить в IBar

en: Add to bar
ru: Добавить на панель

en: Adding missing App files
ru: Добавление отсутствующих файлов приложений

en: Adjust windows on shelf hide
ru: Выравнивать окна при сокрытии полки

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Mode
ru: Расширенный режим

en: Alert
ru: Предупреждение

en: Alert when at:
ru: Предупреждать, когда осталось:

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All Applications
ru: Все приложения

en: All Desktops
ru: Все рабочие столы

en: All screens
ru: Все экраны

en: All windows
ru: Все окна

en: Allow Navigation On Desktop
ru: Разрешить навигацию на рабочем столе

en: Allow binding activation with fullscreen windows
ru: Разрешить вызов привязок при полноэкранных окнах

en: Allow binding activation with multiple screens (DANGEROUS!)
ru: Разрешить вызов привязок при наличии нескольких экранов (ОПАСНО!)

en: Allow manipulation of maximized windows
ru: Разрешить операции с полноэкранными окнами

en: Allow windows above fullscreen window
ru: Разрешить окна поверх полноэкранного окна

en: Allow windows completely out of visual screen limits
ru: Разрешить окнам находиться полностью за границей видимости экрана

en: Allow windows partly out of the visual screen limits
ru: Разрешить окнам находиться частично за границей видимости экрана

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Already creating a new file for this directory!
ru: Уже создается новый файл для этого каталога!

en: Always Below
ru: Всегда снизу

en: Always focus on start
ru: Автоматически фокусировать при запуске

en: Always on Top
ru: Всегда наверху

en: Always pass click events to programs
ru: Передавать программам полученные нажатия

en: Always show desktop names
ru: Всегда показывать имена рабочих столов

en: An exit code of %i was returned from %s.
ru: Код выхода %i был возвращен из %s.

en: An hour | %li Hours
ru[0]: %li час
ru[1]: %li часа
ru[2]: %li часов

en: An hour ago | %li Hours ago
ru[0]: %li час назад
ru[1]: %li часа назад
ru[2]: %li часов назад

en: Analog
ru: Аналоговые

en: Animate
ru: Оживлять

en: Animate on hint
ru: Анимировать при появлении подсказки

en: Animate scrolling
ru: Анимация прокрутки

en: Animation
ru: Анимация

en: Animations
ru: Анимация

en: Any
ru: Любой

en: Appearance
ru: Вид

en: Application
ru: Приложение

en: Application Execution Error
ru: Ошибка исполнения приложения

en: Application Menu
ru: Меню управления приложениями

en: Application Properties
ru: Свойства приложения

en: Application Theme
ru: Тема приложений

en: Application Theme Settings
ru: Настройки темы приложений

en: Application file or name (.desktop)
ru: Файл приложения или имя (.desktop)

en: Application priority
ru: Приоритет приложений

en: Application provided
ru: Предоставленный приложением

en: Application run error
ru: Ошибка запуска приложения

en: Applications
ru: Приложения

en: Applications Display
ru: Отображение приложений

en: Apply
ru: Применить

en: Apps
ru: Приложения

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ru: Вы действительно хотите удалить «%s»?

en: Are you sure you want to delete this bar source?
ru: Вы действительно хотите удалить источник этого пространства?

en: Are you sure you want to delete this profile?
ru: Вы действительно хотите удалить этот профиль?

en: Are you sure you want to delete this shelf?
ru: Вы действительно хотите удалить эту полку?

en: Are you sure you want to exit Enlightenment?
ru: Действительно хотите выйти из Enlightenment?

en: Are you sure you want to hibernate your computer?
ru: Действительно хотите перевести систему в спящий режим?

en: Are you sure you want to kill this window?
ru: Действительно хотите убить это окно?

en: Are you sure you want to logout?
ru: Действительно хотите завершить сессию?

en: Are you sure you want to power off your computer?
ru: Действительно хотите выключить компьютер?

en: Are you sure you want to reboot your computer?
ru: Действительно хотите перезагрузить компьютер?

en: Are you sure you want to suspend your computer?
ru: Действительно хотите перевести систему в ждущий режим?

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: Assume swapping method:
ru: Метод смены буферов:

en: Attention
ru: Внимание

en: Authenticating...
ru: Аутентификация...

en: Authentication System Error
ru: Ошибка системы аутентификации

en: Auto
ru: Автоматически

en: Auto Detect
ru: Автоопределение

en: Auto Hide
ru: Автоскрытие

en: Auto dismiss in...
ru: Автоматически скрыть через:

en: Auto-hide the shelf
ru: Скрывать полку автоматически

en: Autohide
ru: Автоскрытие

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic Interactive
ru: Автоматически интерактивно

en: Automatic powersaving
ru: Автоматическое энергосбережение

en: Automatically accept changes after:
ru: Автоматически принять изменения после:

en: Automatically scroll contents
ru: Автопрокрутка содержимого

en: Autoraise
ru: Автоподъём

en: Autoscroll
ru: Автопрокрутка

en: Available Gadgets
ru: Доступные гаджеты

en: Available Layers
ru: Доступные слои

en: Available Plugins
ru: Доступные плагины

en: Available Profiles
ru: Доступные профили

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фон

en: Background Change
ru: Изменить фон

en: Background Options
ru: Настройки фона

en: Backgrounds
ru: Фоновые изображения

en: Backlight
ru: Подсветка

en: Backlight Adjust
ru: Подстройка подсветки

en: Backlight Controls
ru: Управление подсветкой

en: Backlight Down
ru: Подсветка меньше

en: Backlight Max
ru: Подсветка макс.

en: Backlight Mid
ru: Подсветка средн.

en: Backlight Min
ru: Подсветка мин.

en: Backlight Set
ru: Подсветка установлена

en: Backlight Settings
ru: Настройка подсветки

en: Backlight Up
ru: Подсветка больше

en: Base DPI (Currently %i DPI)
ru: Базовое разрешение (Текущее %i DPI)

en: Base Size
ru: Начальный размер

en: Basic
ru: Базово

en: Basic Info
ru: Базовая информация

en: Basic Mode
ru: Базовый режим

en: Battery
ru: Батарея

en: Battery Button
ru: Кнопка аккумулятора

en: Battery Meter
ru: Индикатор батареи

en: Battery Monitor Settings
ru: Параметры монитора батареи

en: Begin Moving Gadgets
ru: Начать перемещение гаджетов

en: Begin move/resize
ru: Начать сдвиг/размер

en: Behavior
ru: Поведение

en: Behavior Locks
ru: Замки действий

en: Below
ru: Под

en: Below Everything
ru: Под всем

en: Below Windows
ru: Под окнами

en: Big
ru: Большой

en: Binding Key Error
ru: Ошибка привязки к клавишам

en: Blanking
ru: Гашение

en: Border
ru: Рамка

en: Border Icon
ru: Значок рамки

en: Border style
ru: Стиль рамки

en: Borderless
ru: Без рамки

en: Borders
ru: Рамки

en: Both
ru: Оба

en: Bother me later
ru: Напомнить позже

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom Edge
ru: Нижний край

en: Bottom Left
ru: Нижний левый

en: Bottom Left Edge
ru: Нижний левый край

en: Bottom Right
ru: Нижний правый

en: Bottom Right Edge
ru: Нижний правый край

en: Bottom left
ru: Нижний левый

en: Bottom right
ru: Нижний правый

en: Bottom-left Corner
ru: Нижний левый угол

en: Bottom-right Corner
ru: Нижний правый угол

en: Bounce
ru: Пружинить

en: Bounce more
ru: Сильно пружинить

en: Brightness
ru: Яркость

en: Brightness Down
ru: Увеличение подсветки

en: Brightness Up
ru: Уменьшение подсветки

en: Browse %s
ru: Просмотр %s

en: Browser
ru: Обозреватель

en: Button
ru: Кнопка

en: Button %i
ru: Кнопка %i

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Buttons
ru: Кнопки

en: By Desktop #...
ru: По номеру стола...

en: By usage
ru: По использованию

en: Bytecode
ru: Байткод

en: CPU Frequency
ru: Частота ЦПУ

en: Cache visited directories
ru: Кэшировать посещённые каталоги

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Can't eject device
ru: Не удалось извлечь устройство

en: Can't mount device
ru: Не удалось подключить устройство

en: Can't unmount device
ru: Не удалось отключить устройство

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Logout
ru: Отменить выход из сессии

en: Cannot change permissions: %s
ru: Не удалось изменить права доступа: %s

en: Cannot exit - immortal windows.
ru: Не могу выйти — бессмертные окна.

en: Cannot initialize network
ru: Не удалось инициализировать сеть

en: Cannot set relaunch for internal E dialog!
ru: Невозможно установить перезапуск для внутреннего диалога!

en: Cannot set relaunch for window without name and class!
ru: Невозможно установить перезапуск для окна без имени и класса!

en: Captions
ru: Заголовки

en: Cards
ru: Карты

en: Case Sensitive
ru: С учётом регистра

en: Categories
ru: Категории

en: Celsius
ru: Цельсий

en: Center
ru: По центру

en: Change Gadgets
ru: Изменить гаджеты

en: Change current window opacity
ru: Изменить прозрачность текущего окна

en: Check Buttons
ru: Кнопки чекбокс

en: Check Interval
ru: Интервал проверок

en: Check every:
ru: Проверять каждые:

en: Check for available updates
ru: Проверка доступных обновлений

en: Checking to see if Connman exists
ru: Идёт проверка наличия Connman

en: Clamp video size
ru: Ограничивать размер видео

en: Class
ru: Класс

en: Class:
ru: Класс:

en: Cleanup Windows
ru: Расчистить окна

en: Clear background
ru: Очистить фон

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Clear overlay
ru: Очистить перекрытие

en: Click
ru: Щелчок

en: Click Drag Timeout
ru: Тайм-аут щелчка перетаскивания

en: Click Window to Focus
ru: Щелчок на окно для фокусировки

en: Click focuses the window
ru: Щелчок фокусирует окно

en: Click raises the window
ru: Щелчок поднимает окно

en: Click to set
ru: Нажать для установки

en: Clickable edge
ru: Интерактивные края

en: Client Leader
ru: Лидер окна

en: Clock
ru: Часы

en: Clock Settings
ru: Настройки часов

en: Clone Window
ru: Клонировать окно

en: Close
ru: Закрыть

en: Closing the window
ru: Закрыть это окно

en: Color Selector
ru: Выбор цвета

en: Combo
ru: Комбо

en: Command
ru: Команда

en: Commands
ru: Команды

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comments
ru: Комментарии

en: Composite
ru: Композитный режим

en: Composite Match Settings
ru: Настройки соответствий для композитного режима

en: Composite Settings
ru: Настройки композитного режима

en: Composite Style Settings
ru: Настройки композитного режима

en: Compositing
ru: Композитный режим

en: Compositor
ru: Композитный менеджер

en: Compositor Warning
ru: Предупреждение композитного менеджера

en: Configuration Panel
ru: Конфигурационная панель

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure Layer
ru: Настроить слой

en: Configured Shelves: Display %d
ru: Настроенные полки: Дисплей %d

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm Delete
ru: Подтвердите удаление

en: Confirm Share
ru: Подтвердите отправку

en: Confirm Shelf Deletion
ru: Подтвердите удаление полки

en: Connection Manager
ru: Управление подключениями

en: Connman network service not found
ru: Не найден сетевой сервис Connman

en: Constraints
ru: Ограничения

en: Contents
ru: Содержимое

en: Continue
ru: Продолжить

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Path
ru: Копировать путь

en: Copy To ...
ru: Скопировать в...

en: Copy from back to front
ru: Копирование из вторичного в первичный

en: Copy of %s done
ru: Копирование %s завершено

en: Copy to Clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Copying %s (eta: %s)
ru: Копирование %s (рвп: %s)

en: Copying is aborted
ru: Копирование прервано

en: Core
ru: Ядро

en: Corner
ru: Угол

en: Could not create a directory!
ru: Не удалось создать каталог!

en: Could not create a file!
ru: Не удалось создать файл!

en: Could not determine command for starting this application!
ru: Не удалось определить команду для запуска этого приложения!

en: Cpu Frequency Control Settings
ru: Настройки монитора частоты ЦПУ

en: Cpufreq
ru: Частота ЦПУ

en: Create Application Launcher
ru: Создать ярлык программы

en: Create Icon
ru: Создать значок

en: Create Keyboard Shortcut
ru: Создать комбинацию клавиш

en: Create new IBar source
ru: Создать новый источник IBar

en: Create new Icon
ru: Создать новый значок

en: Critical
ru: Критический

en: Current Directory
ru: Текущий каталог

en: Current Screen
ru: Текущий экран

en: Current Wallpaper
ru: Текущие обои

en: Current screen
ru: Текущий экран

en: Cursor
ru: Курсор

en: Cursor Margin
ru: Край курсора

en: Custom
ru: Личные

en: Custom Browser Command
ru: Пользовательская команда обозревателя

en: Custom Color
ru: Пользовательский цвет

en: Custom Command
ru: Пользовательская команда

en: Custom Icons
ru: Пользовательские значки

en: Custom Image
ru: Пользовательское изображение

en: Custom scaling factor
ru: Пользовательский масштабный коэффициент

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cycle between Borders
ru: Переключиться между рамками

en: DANGEROUS
ru: ОПАСНО

en: DPI Scaling
ru: Согласно DPI

en: Daily
ru: Раз в день

en: Data
ru: Данные

en: Date
ru: Дата

en: Date Only
ru: Только дата

en: Days
ru: Количество дней

en: Debug
ru: Отладка

en: Decelerate
ru: Замедлять

en: Decrease Volume
ru: Убавить звук

en: Decryption failed.
ru: Расшифровка не удалось.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Action
ru: Действие по умолчанию

en: Default Applications
ru: Приложения по умолчанию

en: Default Border Style
ru: Стиль рамки по умолчанию

en: Default Dialog Mode
ru: Диалоги по умолчанию

en: Default Directories
ru: Каталоги по умолчанию

en: Default Settings Dialogs Mode
ru: Режим диалога настроек по умолчанию

en: Default Timeout
ru: Тайм-аут по умолчанию

en: Default View
ru: Вид по умолчанию

en: Del
ru: Удалить

en: Delay before raising:
ru: Задержка перед подъемом:

en: Delayed Action
ru: Отложенное выполнение

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete All
ru: Удалить все

en: Delete a Shelf
ru: Удалить полку

en: Delete done
ru: Удаление завершено

en: Deleting files...
ru: Идёт удаление файлов...

en: Deleting is aborted
ru: Удаление прервано

en: Desk
ru: Стол

en: Desk Change
ru: Смена стола

en: Desk Settings
ru: Настройки стола

en: Desklock Language Settings
ru: Настройки языка для блокировщика экрана

en: Desklock Password
ru: Пароль в «Запереть Экран»

en: Desklock Title
ru: Заголовок Desklock

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Desktop Entry Editor
ru: Редактор записей .desktop

en: Desktop Environments
ru: Среды рабочего стола

en: Desktop Gadgets
ru: Гаджеты рабочего стола

en: Desktop Icon
ru: Значок рабочего стола

en: Desktop Overlay
ru: Всплывающий слой

en: Desktop file
ru: Файл .desktop

en: Desktop gadgets
ru: Гаджеты рабочего стола

en: Desktops
ru: Рабочие столы

en: Detailed
ru: Подробно

en: Details
ru: Подробности

en: Device
ru: Устройства

en: Dialog
ru: Диалог

en: Dialog Error
ru: Диалог ошибки

en: Dialog Settings
ru: Настройки диалогов

en: Dialogs
ru: Диалоги

en: Digital
ru: Цифровые

en: Digital Clock
ru: Цифровые часы

en: Dim
ru: Темнее

en: Dim Backlight
ru: Слабая подсветка

en: Dimming
ru: Затемнение

en: Direction
ru: Направление

en: Directories First
ru: Каталоги в начале

en: Directories Last
ru: Каталоги в конце

en: Directory
ru: Каталог

en: Disable Confirmation Dialogs
ru: Отключить диалоги подтверждения

en: Disable Startup Tutorial
ru: Не показывать руководство при старте

en: Disable Warning Dialogs
ru: Отключить диалоги предупреждений

en: Disable blanking for Fullscreen Windows
ru: Отключить гашение для полноэкранных окон

en: Disable icons in menus
ru: Отключить значки в меню

en: Disable mouse warp on directional focus change
ru: Не сдвигать курсор при направленном переключении фокуса

en: Disable the named module
ru: Выключить указанный модуль

en: Display
ru: Отображение

en: Display Border Caption
ru: Показывать заголовок рамки

en: Display Class
ru: Показывать класс

en: Display Icon Name
ru: Показывать имя значка

en: Display Name
ru: Показывать имя

en: Display Title
ru: Показывать название

en: Display Units
ru: Градусная шкала

en: Display information
ru: Показывать информацию

en: Do default action after timeout
ru: Выполнить действие по умолчанию после тайм-аута

en: Do not allow the border to change on this window
ru: Не позволять изменений рамки этого окна

en: Do not apply any keyboard settings ever
ru: Никогда не применять никаких настроек клавиатуры

en: Dock
ru: Стыковка

en: Don't Scale
ru: Не масштабировать

en: Don't adjust windows when overlapping the shelf
ru: Не менять геометрию окон перекрывающих полку

en: Don't composite fullscreen windows
ru: Не использовать композитный режим для полноэкранных окон

en: Don't fade backlight
ru: Не гасить подсветку экрана

en: Don't hide Gadgets
ru: Не прятать гаджеты

en: Don't remember file manager windows by directory
ru: Не запоминать окна файлового менеджера для каждого каталога отдельно

en: Double buffered swaps
ru: Двойная буферизация

en: Down
ru: Вниз

en: Drag Icon...
ru: Тащить значок...

en: Drag and Drop
ru: Перетащить

en: Drag and Drop button
ru: Кнопка тащи-и-бросай

en: Drag only
ru: Только перетаскивание

en: Drag whole desktop
ru: Перетаскивание всего рабочего стола

en: E-Mail
ru: Почта

en: EEK! This should not happen
ru: Блиииин! Этого не должно случаться

en: EFM Navigation
ru: Навигация EFM

en: EFM Operation Info
ru: Информация о работе EFM

en: EFM Toolbar
ru: Панель инструментов EFM

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: East
ru: Восток

en: Edge Binding Error
ru: Ошибка привязки к краю

en: Edge Binding Sequence
ru: Последовательность привязок к краям

en: Edge Bindings
ru: Привязки к краям

en: Edge Bindings Settings
ru: Настройки привязок к краям

en: Edge Popup Size
ru: Размер рамки всплывающего окна

en: Edge of the screen
ru: На краю экрана

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Application Entry
ru: Редактировать запись о приложении

en: Edit E_Comp_Match
ru: Редактировать E_Comp_Match

en: Edit Icon
ru: Редактировать значок

en: Edit window matches
ru: Редактирование соответствий окон

en: Eject
ru: Извлечь

en: Eject Error
ru: Ошибка извлечения

en: Emacs style (ALT + n,p,f,b,m,i)
ru: Стиль Emacs (ALT + n,p,f,b,m,i)

en: Enable Custom Font Classes
ru: Включить пользовательские классы шрифтов

en: Enable Fallbacks
ru: Включить резервные шрифты

en: Enable Font Class
ru: Включить класс шрифтов

en: Enable Taskbar
ru: Включить панель задач

en: Enable Thumbscroll
ru: Включить прокрутку пальцем

en: Enable X Application Settings
ru: Включить настройки X приложений

en: Enable advanced compositing features
ru: Использовать «продвинутые» композитные эффекты

en: Enable floating split-mode
ru: Включить плавающий режим разделения

en: Enable icon theme for Enlightenment
ru: Использовать тему значков для Enlightenment

en: Enable icon theme for applications
ru: Использовать тему значков для приложений

en: Enable screen blanking
ru: Включить гашение экрана

en: Enable the named module
ru: Включить указанный модуль

en: Enable update checking
ru: Включить проверку обновлений

en: Enable/disable tiling per desktop.
ru: Мозаичный режим для отдельных рабочих столов

en: Enabled
ru: Включено

en: Encryption failed.
ru: Шифрование не удалось.

en: Engine
ru: Движок

en: English 012 #!? 日本語 にほんご ソフト 中文 華語 한국
ru: Пример: english 012 #!? ソフト 中文 華語 한국

en: Enlightenment %s Module
ru: Модуль %s для Enlightenment

en: Enlightenment : Module
ru: Enlightenment : Модуль

en: Enlightenment Default
ru: По умолчанию Enlightenment

en: Enlightenment Paths
ru: Пути Enlightenment

en: Enlightenment cannot configure the DPMS settings.
ru: Enlightenment не может настроить DPMS.

en: Enlightenment cannot configure the backlight.
ru: Enlightenment не может настроить подсветку.

en: Enlightenment cannot configure the mouse settings.
ru: Enlightenment не может настроить параметры мыши.

en: Enlightenment cannot create a compositor.
ru: Enlightenment не может создать композитный менеджер.

en: Enlightenment cannot create directories in your home directory.
    Perhaps you have no home directory or the disk is full?
ru: Enlightenment не может создавать каталоги в вашем домашнем каталоге.
    Возможно, у вас нет домашнего каталога или диск заполнен?

en: Enlightenment cannot initialize EIO!
ru: Enlightenment не может инициализировать EIO!

en: Enlightenment cannot initialize E_Intl!
ru: Enlightenment не может инициализировать E_Intl!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore!
ru: Enlightenment не может инициализировать Ecore!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Con!
ru: Enlightenment не может инициализировать Ecore_Con!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Evas!
ru: Enlightenment не может инициализировать Ecore_Evas!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_File!
ru: Enlightenment не может инициализировать Ecore_File!

en: Enlightenment cannot initialize Ecore_Ipc!
ru: Enlightenment не может инициализировать Ecore_Ipc!

en: Enlightenment cannot initialize Eet!
ru: Enlightenment не может инициализировать Eet!

en: Enlightenment cannot initialize Eina!
ru: Enlightenment не может инициализировать Eina!

en: Enlightenment cannot initialize Elementary!
ru: Enlightenment не может инициализировать Elementary!

en: Enlightenment cannot initialize Emotion!
ru: Enlightenment не может инициализировать Emotion!

en: Enlightenment cannot initialize its desktop environment.
ru: Enlightenment не может инициализировать окружение рабочего среды.

en: Enlightenment cannot initialize its emergency alert system.
    Have you set your DISPLAY variable?
ru: Enlightenment не может инициализировать систему аварийных сообщений.
    Вы задали переменную DISPLAY?

en: Enlightenment cannot initialize the FDO desktop system.
    Perhaps you lack permissions on ~/.cache/efreet or are
    out of memory or disk space?
ru: Enlightenment не может инициализировать FDO-систему.
    Возможно, у вас недостаточно прав на каталог ~/.cache/efreet,
    или недостаточно памяти, или дискового пространства?

en: Enlightenment cannot initialize the File manager.
ru: Enlightenment не может инициализировать файловый менеджер.

en: Enlightenment cannot initialize the Icon Cache system.
ru: Enlightenment не может настроить систему кэширования значков.

en: Enlightenment cannot initialize the System Command system.
ru: Enlightenment не может настроить систему системных команд.

en: Enlightenment cannot initialize the Thumbnailing system.
ru: Enlightenment не может настроить систему Thumbnailing.

en: Enlightenment cannot initialize the Update system.
ru: Enlightenment не может настроить систему обновлений.

en: Enlightenment cannot initialize the XSettings system.
ru: Enlightenment не может настроить систему XSettings.

en: Enlightenment cannot set up a HUP signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
ru: Enlightenment не может настроить указатель сигнала HUP.
    Возможно недостаточно памяти?

en: Enlightenment cannot set up a USER signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
ru: Enlightenment не может настроить указатель сигнала USER.
    Возможно недостаточно памяти?

en: Enlightenment cannot set up an exit signal handler.
    Perhaps you are out of memory?
ru: Enlightenment не может настроить указатель сигнала выхода.
    Возможно недостаточно памяти?

en: Enlightenment cannot set up its actions system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему действий.

en: Enlightenment cannot set up its bindings system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему привязок.

en: Enlightenment cannot set up its config system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему настроек.

en: Enlightenment cannot set up its desk locking system.
ru: Enlightenment не может настроить систему блокировки рабочего стола.

en: Enlightenment cannot set up its desktop background system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему фона рабочего стола.

en: Enlightenment cannot set up its dnd system.
ru: Enlightenment не может настроить свою DND-систему.

en: Enlightenment cannot set up its environment.
ru: Enlightenment не может настроить свою рабочую среду.

en: Enlightenment cannot set up its exec system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему запуска.

en: Enlightenment cannot set up its file registry system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему реестра файлов.

en: Enlightenment cannot set up its font system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему шрифтов.

en: Enlightenment cannot set up its gadget control system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему управления гаджетами.

en: Enlightenment cannot set up its grab input handling system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему захвата и обработки ввода.

en: Enlightenment cannot set up its init screen.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему заставки.

en: Enlightenment cannot set up its intl system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему интернационализации.

en: Enlightenment cannot set up its module system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему модулей.

en: Enlightenment cannot set up its msg system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему сообщений.

en: Enlightenment cannot set up its order file system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему очередей.

en: Enlightenment cannot set up its pointer system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему указателей.

en: Enlightenment cannot set up its powersave modes.
ru: Enlightenment не может настроить режим энергосбережения.

en: Enlightenment cannot set up its scale system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему масштабирования.

en: Enlightenment cannot set up its theme system.
ru: Enlightenment не может настроить свою систему тем.

en: Enlightenment cannot set up its toolbars.
ru: Enlightenment не может настроить свои панели инструментов.

en: Enlightenment cannot set up paths for finding files.
    Perhaps you are out of memory?
ru: Enlightenment не может настроить пути для поиска файлов.
    Возможно недостаточно памяти?

en: Enlightenment cannot setup remember settings.
ru: Enlightenment не может настроить запоминание настроек.

en: Enlightenment could not create a logging domain!
ru: Enlightenment не может создать лог домен!

en: Enlightenment crashed early on start and has been restarted
ru: Enlightenment дал сбой при старте и был перезапущен

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software Buffer
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software Buffer rendering engine.
ru: Enlightenment обнаружил, что ecore_evas не поддерживает отрисовку с помощью
    Software Buffer в Evas. Пожалуйста, проверьте правильно ли установлены Evas
    и Ecore и убедитесь, что они поддерживают отрисовку через Software Buffer.

en: Enlightenment found ecore_evas doesn't support the Software X11
    rendering in Evas. Please check your installation of Evas and
    Ecore and check they support the Software X11 rendering engine.
ru: Enlightenment обнаружил, что ecore_evas не поддерживает отрисовку с помощью
    Software X11 в Evas. Пожалуйста, проверьте правильно ли установлены Evas и
    Ecore и убедитесь, что они поддерживают отрисовку через Software X11.

en: Enlightenment is busy with another request
ru: Enlightenment занят другим обращением

en: Enlightenment set up window management for all the screens on your system
    failed. Perhaps another window manager is running?
ru: Настройка управления окнами для всех экранов на вашей системе не удалась.
    Возможно запущен другой менеджер окон?

en: Enlightenment was unable to get current directory
ru: Enlightenment не смог определить текущий каталог

en: Ensure initial placement of windows inside useful geometry
ru: Располагать новые окна внутри полезной области экрана

en: Ensure there's no other module acting as a server and that D-Bus is correctly installed and running
ru: Убедитесь, что нет другого модуля работающего в качестве сервера, и что D-Bus установлен и запущен.

en: Enter a name for this new source:
ru: Введите имя для нового источника:

en: Enter a unique name for this entry
ru: Введите уникальное имя для этой записи

en: Entries
ru: Записи

en: Entry
ru: Запись

en: Environment Variables
ru: Переменные окружения

en: Error
ru: Ошибка

en: Error - Upload Failed
ru: Ошибка — сбой при загрузке

en: Error - no PAM support
ru: Ошибка — нет поддержки PAM

en: Error Information
ru: Информация об ошибке

en: Error Logs
ru: Лог ошибки

en: Error Signal Information
ru: Информация о сигнале ошибки

en: Error creating directory
ru: Ошибка создания каталога

en: Error during notification server initialization
ru: Ошибка при инициализации сервера уведомлений

en: Error loading Module
ru: Ошибка загрузки модуля

en: Events
ru: События

en: Everything Applications
ru: Приложения Всё

en: Everything Collection
ru: Всё - Коллекция

en: Everything Configuration
ru: Конфигурация Всё

en: Everything Files
ru: Файлы Everything

en: Everything Gadgets
ru: Гаджеты для Всё

en: Everything Launcher
ru: Всё-запускатель

en: Everything Module
ru: Модуль Всё

en: Everything Plugin
ru: Плагин для Всё

en: Everything Settings
ru: Настройки Всё

en: Everything Starter
ru: Всё - Стартер

en: Exebuf Command
ru: Команда Exebuf

en: Execute Command
ru: Выполнить команду

en: Execution
ru: Запуск

en: Exit
ru: Выход

en: Exit Now
ru: Выйти сейчас

en: Expand When On Desktop
ru: Расширять при расположении на рабочем столе

en: Exported Environment Variables
ru: Экспортируемые переменные окружения

en: Extensions
ru: Расширения

en: Extra
ru: Дополнительный

en: Extra Wheel (%d) Down
ru: Дополнительное колёсико (%d) вниз

en: Extra Wheel (%d) Up
ru: Дополнительное колёсико (%d) вверх

en: Extra button (%d)
ru: Дополнительная кнопка (%d)

en: Extreme
ru: Экстремальный

en: Factor
ru: Множитель

en: Fade Time
ru: Продолжительность затухания

en: Fahrenheit
ru: Фаренгейт

en: Fallback Name
ru: Имя резервного шрифта

en: Fan
ru: Вентилятор

en: Fast (4 ticks)
ru: Быстро (4 тика)

en: Fast Mouse Move Threshold
ru: Порог скорости перемещения мыши

en: Favorite Applications
ru: Избранные приложения

en: Favorites
ru: Избранные

en: Feature not implemented.
ru: Функция не реализована

en: File
ru: Файл

en: File Extensions
ru: Расширения файлов

en: File Icon
ru: Значок файла

en: File Icon Settings
ru: Настройки значков файлов

en: File Icons
ru: Значки файлов

en: File Manager
ru: Файловый менеджер

en: File Manager Settings
ru: Настройки файлового менеджера

en: File Properties
ru: Свойства файла

en: File Quality
ru: Качество файла

en: File Type:
ru: Тип файла:

en: File Types
ru: Типы файлов

en: Fileman
ru: Файловый менеджер

en: Filemanager
ru: Файловый менеджер

en: Filemanager is idle
ru: Файловый менеджер бездействует

en: Files
ru: Файлы

en: Fill
ru: Заполнить

en: Fill Color
ru: Цвет заполнения

en: Fill and Stretch Options
ru: Опции заполнения и растягивания

en: Fill available space
ru: Заполнить доступное пространство

en: Flags
ru: Флаги

en: Flash Card—%s
ru: Флэш карта—%s

en: Flip Desktop By...
ru: Перенести рабочий стол через...

en: Flip Desktop By... (All Screens)
ru: Перенести стол через... (все экраны)

en: Flip Desktop Down
ru: Перейти на рабочий стол ниже

en: Flip Desktop Down (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол ниже (все экраны)

en: Flip Desktop In Direction...
ru: Перенести стол в направлении...

en: Flip Desktop Left
ru: Перейти на рабочий стол слева

en: Flip Desktop Left (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол слева (все экраны)

en: Flip Desktop Linearly...
ru: Перенести стол линейно...

en: Flip Desktop Linearly... (All Screens)
ru: Перенести стол линейно... (все экраны)

en: Flip Desktop Right
ru: Перейти на рабочий стол справа

en: Flip Desktop Right (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол справа (все экраны)

en: Flip Desktop To...
ru: Перенести стол на...

en: Flip Desktop To... (All Screens)
ru: Перенести стол на... (все экраны)

en: Flip Desktop Up
ru: Перейти на рабочий стол выше

en: Flip Desktop Up (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол выше (все экраны)

en: Flip To Previous Desktop
ru: Перейти на предыдущий стол

en: Flip desktop on mouse wheel
ru: Переключать рабочие столы колесом мыши

en: Flip when dragging objects to the screen edge
ru: Переход при перетаскивании объектов мышкой к краям экрана

en: Float
ru: Плавающе

en: Floating
ru: Плавающее

en: Focus
ru: Фокусирование

en: Focus IBar
ru: Фокусирование IBar

en: Focus Policy
ru: Поведение фокуса

en: Focus Settings
ru: Настройки фокусирования

en: Focus last focused window on lost focus
ru: При потере фокуса возвращать фокус предыдущему окну

en: Focus:
ru: Фокусирование:

en: Follow Desktop
ru: Следовать за раб. столом

en: Follow Iconify
ru: Следовать за уменьшением

en: Follow Layer
ru: Следовать за слоем

en: Follow Lower
ru: Следовать за опусканием

en: Follow Move
ru: Следовать за сдвигом

en: Follow Raise
ru: Следовать за поднятием

en: Follow Resize
ru: Следовать за размерами

en: Follows the window
ru: Следует за окном

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Classes
ru: Классы шрифтов

en: Font Fallbacks
ru: Резервные шрифты

en: Font Settings
ru: Настройки шрифтов

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Forbidden
ru: Запрещено

en: Force timeout for all notifications
ru: Применить тайм-аут ко всем уведомлениям

en: Forget/Unmap
ru: Забыть/Снять

en: Frame
ru: Рамка

en: Free
ru: Свободно

en: Friction slowdown
ru: Замедление трения

en: Full
ru: Полностью

en: Full Path In Title
ru: Полный путь в заголовке

en: Fullscreen
ru: На весь экран

en: Fullscreen Mode Enable
ru: Включить полноэкранный режим

en: Fullscreen Mode Toggle
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Fullscreen state
ru: Полноэкранное состояние

en: Fuzzy Mode
ru: Нечёткий режим

en: GTK Applications
ru: GTK-Приложения

en: GTK Bookmarks
ru: Закладки GTK

en: Gadget error
ru: Ошибка гаджета

en: Gadgets
ru: Гаджеты

en: General
ru: Общее

en: General Options
ru: Основные опции

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Generic
ru: Общее

en: Generic : Actions
ru: Общее : Действия

en: Generic Locks
ru: Стандартные замки

en: Generic Name
ru: Стандартное имя

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Go To Parent Directory
ru: Перейти в родительский каталог

en: Go up a Directory
ru: Каталог вверх

en: Go up a directory
ru: Каталог вверх

en: Grab Server during draw
ru: Захват сервера при прорисовке

en: Gravity
ru: Тяготение

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to hide it!
ru: Отлично! Снова активируйте комбинацию Быстрого доступа,<br>чтобы спрятать его!

en: Great! Activate the Quickaccess entry again to show it!
ru: Прекрасно! Активируйте комбинацию Быстрого доступа ещё раз,<br>чтобы показать его!

en: Grid Icons
ru: Сетка значков

en: Group By
ru: Группировать по

en: Group with current desktop
ru: Группировать с текущим столом

en: Group with owning desktop
ru: Группировать с родным столом

en: Group with windows of the same application
ru: Группировать окна одного приложения

en: Group:
ru: Группа:

en: Grouping
ru: Группировка

en: Hardware
ru: Устройства

en: Hardware Accelerated (OpenGL)
ru: Аппаратное ускорение (OpenGL)

en: Help
ru: Справка

en: Hibernate
ru: Спящий режим

en: Hibernate Now
ru: Перевести в спящий режим немедленно

en: Hibernate when below:
ru: Перейти в спящий режим при заряде менее:

en: Hidden
ru: Скрытое

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide If Focus Lost
ru: Прятать при потере фокуса

en: Hide Instead Of Raise
ru: Прятать, а не выводить на передний план

en: Hide Instead Of Raising
ru: Прятать вместо перемещения на передний план

en: Hide Logo
ru: Скрыть логотип

en: Hide duration
ru: Продолжительность скрытия

en: Hide input when inactive
ru: Скрывать ввод при бездействии

en: Hide list
ru: Скрывать список

en: Hide timeout
ru: Скрывать через

en: High
ru: Высокий

en: High Temperature
ru: Высокая температура

en: Hinting
ru: Хинтинг

en: Hinting / Fallbacks
ru: Хинтинг / Резерв

en: Hints
ru: Подсказки

en: Home
ru: Домашний каталог

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Hourly
ru: Раз в час

en: Huge
ru: Огромный

en: I know
ru: Я знаю

en: IBar Settings
ru: Параметры IBar

en: IBox Settings
ru: Параметры IBox

en: ICCCM Properties
ru: Свойства ICCCM

en: Icon
ru: Значок

en: Icon %s
ru: Значок %s

en: Icon Labels
ru: Метки значков

en: Icon Name
ru: Имя значка

en: Icon Preference
ru: Предпочтение значка

en: Icon Size
ru: Размер значков

en: Icon Size (%d)
ru: Размер значка (%d)

en: Icon Sizes
ru: Размеры значков

en: Iconic
ru: Портретный

en: Iconic Mode Enable
ru: Включить портретный режим

en: Iconic Mode Toggle
ru: Переключить портретный режим

en: Iconified
ru: Уменьшенные

en: Iconified Windows
ru: Уменьшенные окна

en: Iconified from other desks
ru: Уменьшенные с других столов

en: Iconified from other screens
ru: Уменьшенные с других экранов

en: Iconified state
ru: Уменьшенное состояние

en: Iconify
ru: Уменьшить

en: Icons
ru: Значки

en: Icons On Desktop
ru: Значки на рабочем столе

en: Identifiers
ru: Идентификаторы

en: Idle Fade Time
ru: Время до затухания при бездействии

en: Idle effects
ru: Эффекты при бездействии

en: Ignore all
ru: Пропустить все

en: Ignore hint
ru: Игнорировать подсказку

en: Ignore replace ID
ru: Запретить замещение уведомлений

en: Ignore this
ru: Пропустить это

en: Images
ru: Изображения

en: Import Error
ru: Ошибка импорта

en: Import Settings...
ru: Настройки импорта...

en: Import...
ru: Импорт...

en: In the future
ru: В будущем

en: In the last minute
ru: меньше минуты назад

en: Include windows from other screens
ru: Включая окна с других экранов

en: Incomplete Window Properties
ru: Неполные свойства окна

en: Increase Volume
ru: Прибавить звук

en: Information
ru: Информация

en: Inherit parent settings
ru: Наследовать родительские настройки

en: Initial State
ru: Начальное состояние

en: Initial draw timeout for newly mapped windows
ru: Начальный тайм-аут для отрисовки новых окон

en: Input
ru: Ввод

en: Input Method Config Import Error
ru: Ошибка импорта конфигурации метода ввода

en: Input Method Error
ru: Ошибка метода ввода

en: Input Method Parameters
ru: Параметры метода ввода

en: Input Method Selector
ru: Выбор метода ввода

en: Input Method Settings
ru: Настройки метода ввода

en: Input requested
ru: Запрошен ввод

en: Inset
ru: Вклад

en: Interaction Settings
ru: Настройки взаимодействия

en: Internal
ru: Встроенный

en: Internal filemanager error :(
ru: Внутренняя ошибка файлового менеджера :(

en: Invalidate (full redraw)
ru: Invalidate (полная перерисовка)

en: Item height
ru: Высота элементов

en: Item width
ru: Ширина элементов

en: Jump Mode
ru: Переключаться на окно

en: Jump to desk
ru: Перейти на рабочий стол

en: Jump to window...
ru: Перейти к окну...

en: Jump to window... or start...
ru: Перейти к окну... или запуск...

en: Keep
ru: Оставить

en: Keep current properties
ru: Сохранить текущие параметры

en: Keep windows within the visual screen limits
ru: Удерживать окна внутри видимой области экрана

en: Key Binding Combination
ru: Комбинация привязки к клавишам

en: Key Bindings
ru: Привязки к клавишам

en: Key Bindings Settings
ru: Настройки привязок к клавишам

en: Keybind Error
ru: Ошибка комбинации клавиш

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Keyboard Layout
ru: Раскладка клавиатуры

en: Keyboard Layouts
ru: Раскладки клавиатуры

en: Keyboard Settings
ru: Настройки клавиатуры

en: Kill
ru: Убить

en: Kill process if unclosable
ru: Убивать процесс, если он не закрывается

en: Kill process instead of client
ru: Убивать процесс вместо клиента

en: Kill timeout:
ru: Лимит времени до убийства:

en: Known Applications
ru: Известные приложения

en: Label
ru: Метка

en: Label only in gadgets
ru: Только метка в гаджетах

en: Language
ru: Язык

en: Language Selector
ru: Выбор языка

en: Language Settings
ru: Настройки языка

en: Large
ru: Большой

en: Large Styled
ru: Увеличенный стиль

en: Last Accessed:
ru: Последнее обращение:

en: Last Modified Permissions:
ru: Последнее изменение прав доступа:

en: Last Modified:
ru: Последнее изменение:

en: Last month | %li Months ago
ru[0]: %li месяц назад
ru[1]: %li месяца назад
ru[2]: %li месяцев назад

en: Last used
ru: Последние использованные

en: Last week | %li Weeks ago
ru[0]: %li неделю назад
ru[1]: %li недели назад
ru[2]: %li недель назад

en: Last year | %li Years ago
ru[0]: %li год назад
ru[1]: %li года назад
ru[2]: %li лет назад

en: Launch
ru: Запуск

en: Launcher
ru: Запуск

en: Layers
ru: Слои

en: Layout
ru: Расположение

en: Left
ru: Слева

en: Left Edge
ru: Левый край

en: Left button
ru: Левая кнопка

en: Left-bottom Corner
ru: Левый нижний угол

en: Left-top Corner
ru: Левый верхний угол

en: Length:
ru: Длина:

en: Level
ru: Уровень

en: Levels Allowed
ru: Разрешённые уровни

en: Levels of urgency to display:
ru: Отображать уровни срочности

en: Lid
ru: Крышка

en: Lid Closed
ru: Крышка закрыта

en: Lid Opened
ru: Крышка открыта

en: Lid Unknown
ru: Крышка в неизвестном состоянии

en: Limit caption length
ru: Ограничить длину надписи

en: Limit resize to useful geometry
ru: Ограничить размер доступной площадью

en: Linear
ru: Линейно

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Information
ru: Информация о ссылке

en: List
ru: Список

en: List Header
ru: Заголовок списка

en: List Item
ru: Пункт списка

en: Load
ru: Загрузить

en: Load X Modifier Map
ru: Загружать X Modifier Map

en: Load X Resources
ru: Загружать X resources

en: Loaded Gadgets
ru: Загруженные гаджеты

en: Loading Module: %s
ru: Загрузка модуля: %s

en: Locale
ru: Локаль

en: Locale Selected
ru: Выбранная локаль

en: Location:
ru: Расположение:

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Lock Failed
ru: Не удалось заблокировать

en: Lock icon move
ru: Запретить перемещение значков

en: Lock on Startup
ru: Блокировать при запуске

en: Lock on Suspend
ru: Блокировать при переходе в ждущий режим

en: Locking
ru: Блокировка

en: Locks
ru: Замки

en: Log Out
ru: Завершить сессию

en: Logging out while this window is open
ru: Завершить сессию когда это окно открыто

en: Login Box
ru: Окно входа в систему

en: Logout
ru: Завершить сессию

en: Logout now
ru: Выйти сейчас

en: Logout problems
ru: Проблемы с выходом из сессии

en: Look
ru: Вид

en: Lost Windows
ru: Потерянные окна

en: Low
ru: Низкий

en: Low Temperature
ru: Низкая температура

en: Lower
ru: Понизить

en: Lower Power Automatic
ru: Автоматически снижать частоту

en: Machine
ru: Машина

en: Main
ru: Главное

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Major Desktops
ru: Основные рабочие среды

en: Manager
ru: Менеджер

en: Manipulation
ru: Манипулирование

en: Manual
ru: Указать самому

en: Margin
ru: Край

en: Match Enlightenment theme if possible
ru: Соответствовать теме Enlightenment, если возможно

en: Match only one window
ru: Совпадает только одно окно

en: Max
ru: Макс.

en: Max File Size For Thumbnailing
ru: Максимальный размер файла для миниатюр

en: Maximization
ru: Увеличение

en: Maximize
ru: Увеличить

en: Maximize Fullscreen
ru: Увеличить на весь экран

en: Maximize Horizontally
ru: Увеличить горизонтально

en: Maximize Left
ru: Увеличить влево

en: Maximize Mode "Expand"
ru: Режим увеличения «Расширить»

en: Maximize Mode "Fill"
ru: Режим увеличения «Заполнить»

en: Maximize Mode "Smart"
ru: Режим увеличения «Умный»

en: Maximize Right
ru: Увеличить вправо

en: Maximize Vertically
ru: Увеличить вертикально

en: Maximized state
ru: Увеличеное состояние

en: Maximum
ru: Максимум

en: Maximum Power State
ru: Состояние максиальной мощности

en: Maximum Size
ru: Максимальный размер

en: Maximum Speed
ru: Максимальная скорость

en: Medium
ru: Средний

en: Medium (8 ticks)
ru: Умеренно (8 тиков)

en: Memory-mapping (mmap) of the file failed.
ru: Отображение файла в память (mmap) не удалось.

en: Menu
ru: Меню

en: Menu (Dropdown)
ru: Меню (выпадающее)

en: Menu (Popup)
ru: Меню (подсказка)

en: Menu Item
ru: Пункт меню

en: Menu Scroll Speed
ru: Скорость прокрутки меню

en: Menu Settings
ru: Настройки меню

en: Menu Title
ru: Заголовок меню

en: Menus
ru: Меню

en: Messages
ru: Сообщения

en: Middle button
ru: Средняя кнопка

en: Mime Types
ru: Mime-типы

en: Mime-type:
ru: Mime-тип:

en: Min
ru: Мин.

en: Minimum
ru: Минимум

en: Minimum Power State
ru: Состояние минимальной мощности

en: Minimum Size
ru: Минимальный размер

en: Minimum Speed
ru: Минимальная скорость

en: Minimum characters for search
ru: Минимальное количество символов для поиска

en: Misc
ru: Разное

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Missing Application
ru: Приложение не найдено

en: Mixer
ru: Микшер

en: Mobile
ru: Мобильные

en: Modal
ru: Модальное

en: Mode
ru: Режим

en: Model
ru: Модель

en: Modified:
ru: Модифицировался:

en: Modify
ru: Изменить

en: Module %s needs to support %s
ru: Модуль %s должен поддерживать %s

en: Module Settings
ru: Настройки модулей

en: Module does not contain all needed functions
ru: Модуль не содержит всех требуемых функций

en: Modules
ru: Модули

en: More Help
ru: Дополнительная справка

en: More than one module selected.
ru: Выбрано более одного модуля.

en: Most recent Window under the Mouse
ru: Последнее окно под указателем мыши

en: Most recently used
ru: Последние использованные

en: Most used
ru: Наиболее используемые

en: Mount
ru: Подключить

en: Mount Error
ru: Ошибка подключения

en: Mount status:
ru: Статус:

en: Mount volumes on insert
ru: Монтировать устройства при подключении

en: Mouse
ru: Мышь

en: Mouse Binding Combination
ru: Комбинация привязки к мыши

en: Mouse Binding Error
ru: Ошибка привязки к мыши

en: Mouse Bindings
ru: Привязки к мыши

en: Mouse Bindings Settings
ru: Настройки привязок к мыши

en: Mouse Button
ru: Кнопка мыши

en: Mouse Buttons
ru: Кнопки мыши

en: Mouse Hand
ru: Левша/Правша

en: Mouse Settings
ru: Настройки мыши

en: Mouse Wheel Down
ru: Колёсико мыши вниз

en: Mouse Wheel Up
ru: Колёсико мыши вверх

en: Mouse Wheels
ru: Колёсико мыши

en: Move
ru: Переместить

en: Move By Coordinate Offset...
ru: Перемещение по координате смещения...

en: Move Down
ru: Переместить вниз

en: Move Geometry
ru: Геометрия перемещения

en: Move Source
ru: Переместить источник

en: Move Text
ru: Текст при перемещении

en: Move To ...
ru: Переместить в...

en: Move To Center
ru: Сдвинуть в центр

en: Move To Coordinates...
ru: Сдвинуть по координате...

en: Move Up
ru: Переместить вверх

en: Move by
ru: Двигать по

en: Move of %s done
ru: Перемещение %s завершено

en: Move the focused window down
ru: Переместить фокусированное окно вниз

en: Move the focused window left
ru: Переместить фокусированное окно влево

en: Move the focused window right
ru: Переместить фокусированное окно вправо

en: Move the focused window up
ru: Переместить фокусированное окно вверх

en: Move to
ru: Переместить в

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Move to current desk after switch
ru: Переместить на текущий рабочий стол после переключения

en: Moving %s (eta: %s)
ru: Перемещение %s (рвп: %s)

en: Moving is aborted
ru: Перемещение прервано

en: Music Player
ru: Музыкальный проигрыватель

en: Music control Settings
ru: Настройки Контроля музыки

en: Music controller
ru: Контроль музыки

en: Mute
ru: Без звука

en: Mute Volume
ru: Без звука

en: N/A
ru: Н/Д

en: NONE
ru: НЕТ

en: Name
ru: Имя

en: Name:
ru: Имя:

en: Names
ru: Имена

en: Navigate
ru: Перейти

en: Navigate...
ru: Перейти...

en: NetWM Properties
ru: Свойства NetWM

en: Network Management
ru: Управление сетью

en: Never
ru: Никогда

en: Never tell me
ru: Никогда не напоминать

en: New
ru: Новый

en: New Application Entry
ru: Создать запись о приложении

en: New Directory
ru: Новый каталог

en: New File
ru: Новый файл

en: New Instance of Focused App
ru: Новый экземпляр приложения в фокусе

en: New Window Focus
ru: Фокусирование нового окна

en: New Windows
ru: Новые окна

en: New volume
ru: Новая громкость

en: New...
ru: Новый...

en: Next
ru: Далее

en: Next Window
ru: Следующее окно

en: Next keyboard layout
ru: Следующая раскладка

en: Next window class
ru: Следующий класс окна

en: Next window of same class
ru: Следующее окно одного класса

en: No
ru: Нет

en: No Sorting
ru: Без сортировки

en: No applications
ru: Нет приложений

en: No information available
ru: Информация недоступна

en: No listable items
ru: 0 элементов

en: No match properties set
ru: Не определены свойства совпадения

en: No modules selected.
ru: Не выбран ни один модуль.

en: No plugins loaded
ru: Не загружены плагины

en: No selection
ru: Ничего не выбрано

en: No to all
ru: Нет для всего

en: No window
ru: Выключено

en: No windows
ru: Нет окон

en: None
ru: Выкл.

en: Nonexistent path
ru: Несуществующий путь

en: Normal
ru: Нормально

en: Normal (32 ticks)
ru: Нормально (32 тика)

en: Normal Backlight
ru: Нормальная подсветка

en: Normal Styled
ru: Обычный стиль

en: Normal Windows
ru: Обычные окна

en: North
ru: Север

en: Northeast
ru: Северо-восток

en: Northwest
ru: Северо-запад

en: Not signed.
ru: Не подписано.

en: Nothing
ru: Ничего

en: Notification
ru: Уведомления

en: Notification Module
ru: Модуль уведомлений

en: Notification Settings
ru: Настройки уведомлений

en: Number of Desktops
ru: Количество рабочих столов

en: Numbers
ru: Цифрами

en: OK
ru: ОК

en: Object Plugins
ru: Плагины объектов

en: Objects
ru: Объекты

en: Occupied blocks on disk:
ru: Занятых блоков на диске:

en: Off
ru: Выкл.

en: Offer Resistance
ru: Предлагать сопротивление

en: Ok
ru: ОК

en: On
ru: Вкл.

en: One day | %li Days
ru[0]: %li день
ru[1]: %li дня
ru[2]: %li дней

en: One month | %li Months
ru[0]: %li месяц
ru[1]: %li месяца
ru[2]: %li месяцев

en: One update available | %d updates available
ru[0]: Доступно %d обновление
ru[1]: Доступны %d обновления
ru[2]: Доступно %d обновлений

en: One week | %li Weeks
ru[0]: %li неделя
ru[1]: %li недели
ru[2]: %li недель

en: One year | %li Years
ru[0]: %li год
ru[1]: %li года
ru[2]: %li лет

en: Only dialogs
ru: Только диалоги

en: Only dialogs with focused parent
ru: Только диалоги с фокусированным родителем

en: Only launch single instances
ru: Запускать только один экземпляр

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Open
ru: Открыть

en: Open Directory
ru: Открыть каталог

en: Open Dirs In Place
ru: Открывать каталоги на месте

en: Open File...
ru: Открыть файл...

en: Open Terminal here
ru: Открыть терминал здесь

en: Open filemanager on mount
ru: Открыть файловый менеджер при монтировании

en: Open with...
ru: Открыть с помощью...

en: OpenGL options:
ru: Параметры OpenGL:

en: Options
ru: Опции

en: Order
ru: Порядок

en: Orientation
ru: Расположение

en: Other Settings
ru: Другие настройки

en: Other application...
ru: Другое приложение...

en: Other windows
ru: Другие окна

en: Others:
ru: Прочие:

en: Output Data
ru: Выходные данные

en: Overlay (Action Toggle)
ru: Всплывающий слой (Переключается клавишами)

en: Overrides
ru: Независимые окна

en: Owner:
ru: Владелец:

en: PRNG was not seeded.
ru: Не удалось задать начальное значение для ГПСЧ.

en: Package Manager
ru: Пакетный менеджер

en: Package list
ru: Список пакетов

en: Padding between windows
ru: Зазор между окнами

en: Pager
ru: Пейджер

en: Pager Settings
ru: Параметры пейджера

en: Pager action popup height
ru: Высота всплывающего окна для действий пейджера

en: Pager module cannot be loaded at the same time as Pager Plain!
ru: Модуль Пейджер не может быть загружен, если уже загружен модуль Простой пейджер!

en: Pairable
ru: Доступно для сопряжения

en: Pan
ru: Панорамировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Pause music when screen is locked
ru: Ставить на паузу при блокировке экране

en: Performance
ru: Производительность

en: Performance Settings
ru: Настройки производительности

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Permissions:
ru: Права доступа:

en: Personal
ru: Личные

en: Personal Application Launchers
ru: Личные запускатели приложений

en: Personal Default
ru: По личным умолчаниям

en: Picture Import Error
ru: Ошибка импорта изображения

en: Pin to Desktop
ru: Прикрепить к столу

en: Ping clients
ru: Опрашивать клиентов

en: Ping interval:
ru: Интервал проверки:

en: Place at mouse pointer
ru: Располагать под указателем мыши

en: Place manually with the mouse
ru: Располагать вручную мышкой

en: Placement
ru: Расположение

en: Plain
ru: Гладко

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Please Wait...
ru: Пожалуйста подождите...

en: Please enter your PIN
ru: Пожалуйста, введите свой PIN

en: Please enter your unlock password
ru: Пожалуйста, введите пароль для разблокировки

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugin Trigger
ru: Срабатывание плагина

en: Plugin View
ru: Вид плагина

en: Plugins
ru: Плагины

en: Pointer
ru: Указатель

en: Policy
ru: Политика

en: Polling
ru: Полинг

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: Popup Align
ru: Выравнивание всплывающего окна

en: Popup Corner
ru: Угол появления уведомления

en: Popup Desk Down
ru: Перенестись на стол снизу

en: Popup Desk Left
ru: Перенестись на стол слева

en: Popup Desk Next
ru: Перенестись на след. стол

en: Popup Desk Previous
ru: Перенестись на пред. стол

en: Popup Desk Right
ru: Перенестись на стол справа

en: Popup Desk Up
ru: Перенестись на стол сверху

en: Popup Height
ru: Высота всплывающего окна

en: Popup Size
ru: Размер всплывающего окна

en: Popup Width
ru: Ширина всплывающего окна

en: Popup duration
ru: Продолжительность показа окна

en: Popup pager height
ru: Высота всплывающего окна пейджера

en: Popups
ru: Всплывающие окна

en: Position
ru: Позиция

en: Possible Locale problems
ru: Возможны проблемы с локализацией

en: Power Button
ru: Кнопка питания

en: Power Management
ru: Управление питанием

en: Power Management Settings
ru: Настройки управления энергопотреблением

en: Power Management Timing
ru: Тайминг управления питанием

en: Power Off
ru: Выключить

en: Power Off Now
ru: Выключить немедленно

en: Power State Max
ru: Состояние макс. мощности

en: Power State Min
ru: Состояние мин. мощности

en: Power off
ru: Выключить

en: Powersaving behavior
ru: Режим энергосбережения

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Prevent Changes In:
ru: Предотвратить изменения в:

en: Prevent all forms of pointer warping
ru: Предотвращать любые самовольные перемещения указателя мыши

en: Prevent this window from being changed by me
ru: Защитить это окно от изменения мною

en: Prevent this window from being closed
ru: Предотвращать закрытие этого окна

en: Prevent this window from moving on its own
ru: Запретить этому окну самостоятельно двигаться

en: Prevent:
ru: Предотвратить:

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Previous Window
ru: Предыдущее окно

en: Previous keyboard layout
ru: Предыдущая раскладка

en: Previous window class
ru: Предыдущий класс окна

en: Previous window of same class
ru: Предыдущее окно одного класса

en: Primary screen
ru: Основной экран

en: Processing %d operation | Processing %d operations
ru[0]: Выполняется %d операция
ru[1]: Выполняется %d операции
ru[2]: Выполняется %d операций

en: Processor
ru: Процессор

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile Selector
ru: Выбор профиля

en: Profiles
ru: Профили

en: Program Locks
ru: Программные замки

en: Pronounced accelerate
ru: Выраженное ускорение

en: Pronounced accelerate, then decelerate
ru: Выраженное ускорение, затем замедление

en: Pronounced decelerate
ru: Выраженное замедление

en: Properties
ru: Свойства

en: Protected
ru: Защищено

en: Push in Direction...
ru: Сдвиг в направлении...

en: Quality
ru: Уровень качества

en: Quick Navigation
ru: Быстрая навигация

en: Quickaccess
ru: Быстрый доступ

en: Quickaccess Demo
ru: Демонстрация модуля Быстрый доступ

en: Quickaccess Error
ru: Ошибка Быстрого доступа

en: Quickaccess Help
ru: Справка по Быстрому доступу

en: Quickaccess Settings
ru: Настройки Быстрого доступа

en: Quickaccess...
ru: Быстрый доступ...

en: Radio Buttons
ru: Кнопки радиобокс

en: Raise
ru: Повысить

en: Raise Window
ru: Поднять окно

en: Raise when reverting focus
ru: Поднимать при возврате фокуса

en: Raise when starting to move or resize
ru: Поднимать начиная перемещаться или изменять размеры

en: Raise windows on mouse over
ru: Поднимать окна при наведении указателя

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Read-Write
ru: Чтение-Запись

en: Really Big
ru: Очень большой

en: Reboot
ru: Перезагрузить

en: Recent Files
ru: Недавние файлы

en: Refocus last window on desktop switch
ru: При переключении столов фокус на последнем окне

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh Packages
ru: Обновлять пакеты

en: Refresh View
ru: Обновить вид

en: Relative
ru: Относительно

en: Relaunch When Closed
ru: Перезапустить если закрыто

en: Remember
ru: Запомнить

en: Remember Ordering
ru: Запомнить очередность

en: Remember file manager windows
ru: Запоминать окна файлового менеджера

en: Remember internal dialogs
ru: Запоминать внутренние диалоги

en: Remember size and position of dialogs
ru: Запоминать размер и позицию диалогов

en: Remember the locks for this window
ru: Запомнить замки для этого окна

en: Remember these Locks
ru: Запомнить эти замки

en: Remember this Border for this window next time it appears
ru: Запомнить рамку этого окна на будущее

en: Removable Device
ru: Съёмное устройство

en: Remove
ru: Убрать

en: Remove Quickaccess
ru: Убрать Быстрый доступ

en: Remove Quickaccess From Current Window
ru: Убрать Быстрый доступ с текущего окна

en: Remove from bar
ru: Удалить с панели

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename %s to:
ru: Переименовать %s в:

en: Rename File
ru: Переименовать файл

en: Rename Shelf
ru: Переименовать полку

en: Rendering
ru: Отрисовка

en: Request Delete
ru: Запрос удаления

en: Request Position
ru: Запрос позиции

en: Reserved:
ru: Зарезервировано:

en: Reset
ru: Перезапуск

en: Resist obstacles
ru: Сопротивление препятствиям

en: Resistance
ru: Сопротивление

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Resize By...
ru: Сменить размер на...

en: Resize Geometry
ru: Геометрия изменения размера

en: Resize Steps
ru: Шаг изменения размера

en: Resize Text
ru: Текст при смене размера

en: Resize by
ru: Изменять размер по

en: Resolution:
ru: Разрешение:

en: Restart
ru: Перезапустить

en: Restart Applications
ru: Приложения перезапуска

en: Restore CPU Power Policy
ru: Восстанавливать политику частоты ЦПУ

en: Restore Default Bindings
ru: Восстановить привязки по умолчанию

en: Retry
ru: Повторить

en: Right
ru: Справа

en: Right Edge
ru: Правый край

en: Right button
ru: Правая кнопка

en: Right-bottom Corner
ru: Правый нижний угол

en: Right-top Corner
ru: Правый верхний угол

en: Role
ru: Роль

en: Role:
ru: Роль:

en: Root
ru: Корневой каталог

en: Run
ru: Запустить

en: Run Error
ru: Ошибка запуска

en: Run Everything
ru: Запустить Всё

en: Run Executable
ru: Запустить исполняемый файл

en: Run in Terminal
ru: Запускать в терминале

en: Run with Sudo
ru: Запустить с помощью Sudo

en: Save
ru: Сохранить

en: Save This Message
ru: Сохранить это сообщение

en: Scale Settings
ru: Настройки масштаба

en: Scale relative to screen DPI
ru: Масштабировать относительно разрешения экрана

en: Scaling
ru: Масштаб

en: Scratch
ru: Заново

en: Screen
ru: Экран

en: Screen %d
ru: Экран %d

en: Screen Blank Settings
ru: Настройки гашения экрана

en: Screen Limits
ru: Границы экрана

en: Screen Lock
ru: Блокировка экрана

en: Screen Lock Applications
ru: Приложения блокировки экрана

en: Screen Lock Settings
ru: Настройки блокировки экрана

en: Screen Policy
ru: Стратегия расположения на экране

en: Screen Setup
ru: Настройка экрана

en: Screen Unlock Applications
ru: Приложения разблокировки экрана

en: Screenlock
ru: Блокировка экрана

en: Screenshot is available at this location:
ru: Снимок доступен по этому адресу:

en: Scroll Animation
ru: Анимация прокрутки

en: Scroll speed
ru: Скорость прокрутки

en: Search Directories
ru: Каталоги поиска

en: Search Path Settings
ru: Искать установки путей

en: Search cached files
ru: Поиск в кэшированных файлах

en: Search only when triggered
ru: Искать только при срабатывании

en: Search recent files
ru: Поиск в недавних файлах

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Seconds
ru: Секунды

en: Secure Deletion
ru: Безопасное удаление

en: Secure delete done
ru: Безопасное удаление завершено

en: Secure deletion is aborted
ru: Безопасное удаление прервано

en: Securely deleting files...
ru: Идёт безопасное удаление файлов...

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Border Style
ru: Выбор стиля рамки

en: Select Theme
ru: Выбор темы

en: Select a Background...
ru: Выбрать фон...

en: Select a Picture...
ru: Выберите изображение...

en: Select a Theme...
ru: Выбрать тему...

en: Select a profile
ru: Выбрать профиль

en: Select a window
ru: Выбор окна

en: Select an Edje file
ru: Выбрать файл Edje

en: Select an Executable
ru: Выбрать исполняемый файл

en: Select an Icon for '%s'
ru: Выбрать значок для '%s'

en: Select an Image
ru: Выбрать изображение

en: Select an Input Method Settings...
ru: Выберите параметры ввода...

en: Select an image
ru: Выбрать изображение

en: Select and Slide button
ru: Кнопка выбора и передвижения

en: Select default style
ru: Выберите стиль по умолчанию

en: Select one
ru: Выберите одно

en: Select preferred size
ru: Выберете предпочитаемый размер

en: Selected Application
ru: Выбранные приложения

en: Selected profile: %s
ru: Выбран профиль: %s

en: Selected source
ru: Выбранный источник

en: Selecting
ru: Выбор

en: Send Mouse Back 1 Screen
ru: Послать мышь 1 экран назад

en: Send Mouse Forward 1 Screen
ru: Послать мышь 1 экран вперёд

en: Send Mouse Forward/Back Screens...
ru: Послать мышь вперед/назад...

en: Send Mouse To Screen 0
ru: Послать мышь на экран 0

en: Send Mouse To Screen 1
ru: Послать мышь на экран 1

en: Send Mouse To Screen...
ru: Послать мышь на экран...

en: Send dump
ru: Послать dump

en: Send flush
ru: Послать flush

en: Send to Desktop
ru: Переслать на рабочий стол

en: Sensors
ru: Сенсоры

en: Separate Groups By
ru: Разделять группы

en: Separate group
ru: Отдельная группа

en: Set
ru: Установить

en: Set As Background
ru: Установить как фон

en: Set As Theme
ru: Установить как тему

en: Set Border
ru: Установить рамку

en: Set CPU Power Policy
ru: Политика частоты ЦПУ

en: Set CPU Speed
ru: Скорость ЦПУ

en: Set Shaded State
ru: Установить состояние свернуть в заголовок

en: Set Virtual Desktops
ru: Настройка виртуальных рабочих столов

en: Set background...
ru: Установить фон...

en: Set current window opacity
ru: Задать прозрачность текущего окна

en: Set overlay...
ru: Установить перекрытие...

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Heading
ru: Заголовок настроек

en: Settings Panel
ru: Панель параметров

en: Settings Upgraded
ru: Настройки обновлены

en: Setup Command
ru: Настроить команду

en: Setup Selected Input Method
ru: Настроить выбранный метод ввода

en: Shade
ru: Свернуть

en: Shade Down Mode Toggle
ru: Переключить режим свернуть в заголовок вниз

en: Shade Left Mode Toggle
ru: Переключить режим свернуть в заголовок влево

en: Shade Mode Toggle
ru: Переключить свёрнутый заголовок

en: Shade Right Mode Toggle
ru: Переключить режим свернуть в заголовок вправо

en: Shade Up Mode Toggle
ru: Переключить режим свернуть в заголовок вверх

en: Shaded
ru: Свёрнутое в заголовок

en: Shaded state
ru: Состояние «свёрнут в заголовок»

en: Shading
ru: Затенение

en: Share
ru: Поделиться

en: Shelf #%d
ru: Полка №%d

en: Shelf %s
ru: Полка (%s)

en: Shelf Autohide Error
ru: Ошибка автоскрытия полки

en: Shelf Contents
ru: Содержимое полки

en: Shelf Error
ru: Ошибка полки

en: Shelf Settings
ru: Настройки полки

en: Shelves
ru: Полки

en: Shot Error
ru: Ошибка снимка

en: Show %s Plugin
ru: Показать плагин %s

en: Show All Applications Menu
ru: Показать «Все приложения»

en: Show Clients Menu
ru: Показать меню клиента

en: Show Cursor
ru: Показывать курсор

en: Show Dialog
ru: Показать диалог

en: Show Everything Launcher
ru: Показать Всё-запускатель

en: Show Favorites Menu
ru: Показать избранное меню

en: Show Framerate
ru: Показывать частоту кадров

en: Show Hidden Files
ru: Показывать скрытые файлы

en: Show Icon Label
ru: Показывать метку значка

en: Show Main Menu
ru: Показать главное меню

en: Show Menu
ru: Показать меню

en: Show Menu...
ru: Показать меню...

en: Show Pager Popup
ru: Показывать всплывающее окно пейджера

en: Show The Desktop
ru: Показать рабочий стол

en: Show The Shelf
ru: Показать полку

en: Show alert when battery is low
ru: Предупреждать при низком уровне заряда

en: Show configurations in menu
ru: Показать настройки в меню

en: Show device icons on desktop
ru: Показывать значки устройств на рабочем столе

en: Show gadget settings in top-level
ru: Показывать настройки гаджета в меню верхнего уровня

en: Show icon label
ru: Показывать метку значка

en: Show icon only
ru: Показывать только значки

en: Show in "All"
ru: Показывать в списке «Все»

en: Show in Menus
ru: Показывать в меню

en: Show in top-level
ru: Показывать в меню верхнего уровня

en: Show low battery alert
ru: Показывать предупреждение о низком заряде

en: Show on all Desktops
ru: Показывать на всех столах

en: Show on all screens
ru: Показывать на всех экранах

en: Show on current screen
ru: Показывать на текущем экране

en: Show on mouse click
ru: Показывать при щелчке мышью

en: Show on mouse in
ru: Показывать при подведении мыши

en: Show on screen #:
ru: Показывать на экране №:

en: Show on specified Desktops
ru: Показывать на указанных столах

en: Show password
ru: Показывать пароль

en: Show popup for focused windows
ru: Показывать всплывающее окно для фокусированных окон

en: Show popup for urgent window
ru: Показывать всплывающее окно для срочных окон

en: Show popup for urgent windows
ru: Показывать всплывающее окно для срочных окон

en: Show popup on desktop change
ru: Показывать всплывающее окно при смене рабочего стола

en: Show recent files
ru: Показывать недавние файлы

en: Show text only
ru: Показывать только текст

en: Show tooltip
ru: Показывать всплывающие подсказки

en: Show window titles
ru: Показывать заголовки окон

en: Show windows from active desktop
ru: Показывать окна с текущего стола

en: Show windows from all desktops
ru: Показывать окна со всех столов

en: Show windows from all screens
ru: Показывать окна со всех экранов

en: Show windows from current screen
ru: Показывать окна с текущего экрана

en: Show/Hide All Windows
ru: Показать/скрыть все окна

en: Show/hide gadgets
ru: Показать/скрыть гаджеты

en: Shrink to Content Width
ru: Ужимать под размер содержимого

en: Shutdown when below:
ru: Выключить при заряде менее:

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Signal Binding Error
ru: Ошибка привязки к сигналу

en: Signal Bindings
ru: Привязки к сигналам

en: Signal Bindings Settings
ru: Настройки привязок к сигналам

en: Signal and Source must NOT be blank!
ru: Сигнал и Источник не могут быть пустыми!

en: Signal:
ru: Сигнал:

en: Signature failed.
ru: Подпись ошибочна.

en: Single Click Activation
ru: Использовать одинарный щелчок

en: Single key
ru: Одиночная клавиша

en: Size
ru: Размер

en: Size and Position
ru: Размер и позицию

en: Size, Position and Locks
ru: Размер, позицию и замки

en: Size:
ru: Размер:

en: Sizing
ru: Размеры

en: Skip
ru: Игнорировать

en: Skip Pager
ru: Пропуск пейджера

en: Skip Taskbar
ru: Пропуск панели задач

en: Skip Window List
ru: Список пропуска окон

en: Sleep Button
ru: Кнопка сна

en: Slide pointer to a new window which is focused
ru: Перемещать указатель к новому фокусированному окну

en: Slider
ru: Ползунок

en: Slow (64 ticks)
ru: Медленно (64 тика)

en: Small
ru: Маленький

en: Small Styled
ru: Уменьшенный стиль

en: Smart Placement
ru: Умное расположение

en: Smart expansion
ru: Умное расширение

en: Smooth scaling
ru: Гладкое масштабирование

en: Smooth scaling of window content
ru: Гладкое масштабирование содержимого окон

en: Software
ru: Программная отрисовка

en: Sort By Extension
ru: Сортировать по расширению

en: Sort By Modification Time
ru: Сортировать по времени изменения

en: Sort By Size
ru: Сортировать по размеру

en: Sort Now
ru: Сортировать

en: Sort Order
ru: Порядок сортировки

en: Sort by Date
ru: Сортировать по дате

en: Sort by Name
ru: Сортировать по имени

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Source:
ru: Источник:

en: South
ru: Юг

en: Southeast
ru: Юго-восток

en: Southwest
ru: Юго-запад

en: Splash
ru: Заставка

en: Splash Text
ru: Текст заставки

en: Splash Title
ru: Заголовок заставки

en: Splash Version
ru: Версия заставки

en: Spring Delay
ru: Задержка пружины

en: Stacking
ru: Уровень

en: Start
ru: Начало

en: Start GNOME services on login
ru: Запускать сервисы GNOME при входе

en: Start KDE services on login
ru: Запускать сервисы KDE при входе

en: Start this program on login
ru: Запустить эту программу при логине

en: Startup
ru: Запуск

en: Startup Applications
ru: Приложения запуска

en: Startup Notify
ru: Уведомление о запуске

en: State
ru: Состояние

en: States
ru: Состояния

en: Static
ru: Неподвижный

en: Stickiness
ru: Липкость

en: Sticky
ru: Липкое

en: Sticky Mode Enable
ru: Включить «липкий» режим

en: Sticky Mode Toggle
ru: Переключить «липкий» режим

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop Moving Gadgets
ru: Закончить перемещение гаджетов

en: Stop moving
ru: Закончить сдвиг

en: Stretch
ru: Растянуть

en: Style
ru: Стиль

en: Style:
ru: Стиль:

en: Styles
ru: Стили

en: Subject Plugins
ru: Тематические плагины

en: Sudo GUI
ru: Графическая оболочка для Sudo

en: Suggested Applications
ru: Выбранные приложения

en: Suspend
ru: Ждущий режим

en: Suspend Now
ru: Перевести в ждущий режим немедленно

en: Suspend delay
ru: Время до перехода в ждущий режим

en: Suspend even if AC
ru: Переходить в ждущий режим даже при питании от сети

en: Suspend on blank
ru: Переходить в ждущий режим при погасшем экране

en: Suspend when below:
ru: Перейти в ждущий режим при заряде менее:

en: Swap window
ru: Поменять окна местами

en: Switch To Desktop 0
ru: Перейти на рабочий стол 0

en: Switch To Desktop 0 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 0 (все экраны)

en: Switch To Desktop 1
ru: Перейти на рабочий стол 1

en: Switch To Desktop 1 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 1 (все экраны)

en: Switch To Desktop 10
ru: Перейти на рабочий стол 10

en: Switch To Desktop 10 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 10 (все экраны)

en: Switch To Desktop 11
ru: Перейти на рабочий стол 11

en: Switch To Desktop 11 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 11 (все экраны)

en: Switch To Desktop 2
ru: Перейти на рабочий стол 2

en: Switch To Desktop 2 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 2 (все экраны)

en: Switch To Desktop 3
ru: Перейти на рабочий стол 3

en: Switch To Desktop 3 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 3 (все экраны)

en: Switch To Desktop 4
ru: Перейти на рабочий стол 4

en: Switch To Desktop 4 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 4 (все экраны)

en: Switch To Desktop 5
ru: Перейти на рабочий стол 5

en: Switch To Desktop 5 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 5 (все экраны)

en: Switch To Desktop 6
ru: Перейти на рабочий стол 6

en: Switch To Desktop 6 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 6 (все экраны)

en: Switch To Desktop 7
ru: Перейти на рабочий стол 7

en: Switch To Desktop 7 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 7 (все экраны)

en: Switch To Desktop 8
ru: Перейти на рабочий стол 8

en: Switch To Desktop 8 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 8 (все экраны)

en: Switch To Desktop 9
ru: Перейти на рабочий стол 9

en: Switch To Desktop 9 (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол 9 (все экраны)

en: Switch To Desktop...
ru: Перейти на рабочий стол...

en: Switch To Desktop... (All Screens)
ru: Перейти на рабочий стол... (все экраны)

en: Switch to Window
ru: Переключиться на окно

en: Switch to desktop of new window
ru: Перейти на рабочий стол нового окна

en: Sync
ru: Синхронизация

en: System
ru: Система

en: System Controls
ru: Управление системой

en: System Controls Settings
ru: Настройки Управления системой

en: System Default
ru: По умолчанию

en: System Updates
ru: Системные обновления

en: Systray
ru: Системный лоток

en: Systray Settings
ru: Настройки системного лотка

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tablet Disabled
ru: Планшет выключен

en: Tablet Enabled
ru: Планшет включен

en: Tablet Off
ru: Выключить планшет

en: Tablet On
ru: Включить планшет

en: Take Focus
ru: Забирает фокус

en: Take Screenshot
ru: Сделать снимок экрана

en: Take Shot
ru: Сделать снимок

en: Taskbar
ru: Панель задач

en: Tasks
ru: Задачи

en: Tasks Configuration
ru: Настройка задач

en: Tear-free updates (VSynced)
ru: Отрисовка без разрывов (VSync)

en: Temperature
ru: Температура

en: Temperature Settings
ru: Параметры температуры

en: Temperatures
ru: Температуры

en: Terminal
ru: Терминал

en: Terminal Command
ru: Команда вызова терминала

en: Text
ru: Текст

en: Text List Item
ru: Текст пункта списка

en: Textblock Big
ru: Большой блок текста

en: Textblock Light
ru: Малый блок текста

en: Textblock Plain
ru: Простой блок текста

en: Texture from pixmap
ru: Текстура из растрового изображения

en: The EET file handle is bad.
ru: Повреждённый указатель ЕЕТ файла.

en: The error is unknown to Enlightenment.
ru: Эта ошибка не известна Enlightenment.

en: The file data is empty.
ru: Файл данных пуст.

en: The file was closed while writing.
ru: Файл был закрыт во время записи.

en: The keybinding you have entered is already in use!
ru: Введённая комбинация клавиш уже используется!

en: The password you entered is invalid. Try again.
ru: Введён неправильный пароль. Попробуйте ещё раз.

en: The recent DND operation requested for '%s' has failed.
ru: Не удалось выполнить запрошенную для '%s' операцию перетаскивания.

en: The requested Quickaccess entry does not exist!
ru: Запрошенная запись Быстрого доступа не существует!

en: The signature was invalid.
ru: Подпись недействительна.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme Defined
ru: Указано темой

en: Theme File Error
ru: Ошибка в файле темы

en: Theme Import Error
ru: Ошибка импорта темы

en: Theme Selector
ru: Выбор темы

en: Theme Wallpaper
ru: Обои из темы

en: There was no error message.
ru: Не было сообщения ошибки.

en: There was no output.
ru: Не было данных.

en: Thermal
ru: Температура

en: This Desktop
ru: Этот рабочий стол

en: This Screen
ru: Этот экран

en: This error log will be saved as %s/%s.log
ru: Этот лог об ошибке будет сохранён как %s/%s.log

en: This is a demo dialog used in the Quickaccess tutorial
ru: Это демонстрационный диалог для руководства по Быстрому доступу

en: This is a generic error.
ru: Это стандартная ошибка.

en: This link is broken.
ru: Это битый указатель.

en: Threshold
ru: Порог

en: Threshold for a thumb drag
ru: Порог чувствительности для перемещения пальцем

en: Threshold for applying drag momentum
ru: Порог срабатывания момента перетаскивания

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thumbscroll
ru: Прокрутка пальцем

en: Tile
ru: Замостить

en: Tile dialog windows
ru: Применять к диалогам

en: Tiling
ru: Мозаичный режим

en: Tiling Configuration
ru: Конфигурация мозаичного режима

en: Time Between Updates
ru: Время между обновлениями

en: Time to defer power-hungry tasks
ru: Время откладывания энергоёмких задач

en: Timeout
ru: Тайм-аут

en: Timers
ru: Таймеры

en: Tiny
ru: Крошечный

en: Title
ru: Заголовок

en: Title Bar
ru: Пространство заголовка

en: Title:
ru: Заголовок:

en: To Desktop...
ru: На стол...

en: To Next Desktop
ru: На следующий стол

en: To Next Screen
ru: На следующий экран

en: To Previous Desktop
ru: На предыдущий стол

en: To Previous Screen
ru: На предыдущий экран

en: Toggle Borderless State
ru: Переключить режим без рамки

en: Toggle Fullscreen
ru: На полный экран

en: Toggle Pinned State
ru: Переключить режим прикрепления

en: Toggle Visibility
ru: Переключить видимость

en: Toggle calendar
ru: Переключить календарь

en: Toggle floating
ru: Переключить плавающий режим

en: Toggle focused client's redirect state
ru: Переключить состояние перенаправления фокусированного клиента

en: Toggle the named module
ru: Переключить указанный модуль

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Toolbar Contents
ru: Содержимое панели инструментов

en: Toolbar Settings
ru: Настройки панели инструментов

en: Tooltip
ru: Подсказки

en: Tooltip delay
ru: Задержка подсказки

en: Tooltip size (Screen percentage)
ru: Размер подсказки (процент экрана)

en: Tooltips
ru: Подсказки

en: Top
ru: Сверху

en: Top Edge
ru: Верхний край

en: Top Left
ru: Верхний левый

en: Top Left Edge
ru: Верхний левый край

en: Top Right
ru: Верхний правый

en: Top Right Edge
ru: Верхний правый край

en: Top left
ru: Верхний левый

en: Top right
ru: Верхний правый

en: Top-left Corner
ru: Верхний левый угол

en: Top-right Corner
ru: Верхний правый угол

en: Touch
ru: Прикосновения

en: Track launch
ru: Отслеживать запуск

en: Transience
ru: Быстротечность

en: Transient
ru: Временно

en: Transient For
ru: Быстротечен для

en: Transients
ru: Переходы

en: Transition Settings
ru: Настройки перехода

en: Transitions
ru: Переходы

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Trash
ru: Корзина

en: Triple buffered swaps
ru: Тройная буферизация

en: Type:
ru: Тип:

en: Types
ru: Типы

en: Undim
ru: Светлее

en: Uniconify/Unshade
ru: Вернуть/Развернуть

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unknown Volume
ru: Неизвестный носитель

en: Unknown operation from slave %d
ru: Неизвестная операция от ведомого %d

en: Unknown operation from slave is aborted
ru: Неизвестная операция от ведомого прервана

en: Unload
ru: Выгрузить

en: Unmaximize
ru: Обычный размер

en: Unmount
ru: Отключить

en: Unmount Error
ru: Ошибка отключения

en: Unmounted
ru: Отключен

en: Unpin from Desktop
ru: Открепить от стола

en: Unredirected
ru: Неперенаправляемое

en: Unset
ru: Сбросить

en: Unstable module tainting
ru: Загаживание нестабильными модулями

en: Untitled window
ru: Окно без заголовка

en: Unused
ru: Не используется

en: Up
ru: Вверх

en: Up/Down select next item in icon view
ru: Вверх / Вниз выбирает следующий элемент в пиктограммах

en: Update Notice
ru: Доступно обновление

en: Update poll interval
ru: Интервал опроса

en: Updates
ru: Обновления

en: Uploading ...
ru: Загрузка...

en: Uploading screenshot
ru: Загрузка снимка экрана

en: Urgency
ru: Срочность

en: Urgent
ru: Срочное

en: Urgent Windows
ru: Срочные окна

en: Urgent popup duration
ru: Продолжительность показа срочного окна

en: Urgent popup sticks on screen
ru: Срочное всплыващее окно залипает на экране

en: Use
ru: Использовать

en: Use Alternate Selection Modifiers
ru: Использовать альтернативные модификаторы выделения

en: Use Application Provided Icon
ru: Использовать значок предоставленный приложением

en: Use Default
ru: По умолчанию

en: Use Edje File
ru: Использовать файл Edje

en: Use Enlightenment Default Icon Preference
ru: Значок по умолчанию от Enlightenment

en: Use Generated Thumbnail
ru: Использовать сгенерированную миниатюру

en: Use Image
ru: Использовать изображение

en: Use No Input Method
ru: Не использовать метод ввода

en: Use Single Click
ru: Использовать одинарный щелчок

en: Use System Authentication
ru: Использовать системную аутентификацию

en: Use Theme Icon
ru: Использовать тему значков

en: Use Theme Wallpaper
ru: Использовать обои из темы

en: Use User Defined Icon
ru: Использовать пользовательский значок

en: Use default
ru: По умолчанию

en: Use desktop notifications for alert
ru: Использовать уведомления рабочего стола для предупреждений

en: Use keyboard layout
ru: Использовать раскладку

en: Use this icon for all files of this type
ru: Использовать этот значок для всех файлов этого типа

en: Used:
ru: Использовано:

en: User Defined Directories
ru: Каталоги установленные пользователем

en: User Locks
ru: Пользовательские замки

en: User defined
ru: Определённый пользователем

en: Using menus
ru: Используя меню

en: Using separator bars
ru: Используя линии разделения

en: Utilities
ru: Вспомогательные

en: Utility
ru: Утилита

en: Variant
ru: Вариант

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Very Slow (256 ticks)
ru: Очень медленно (256 тиков)

en: Vi style (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)
ru: Стиль Vi (ALT + h,j,k,l,n,p,m,i)

en: Video
ru: Видео

en: View
ru: Вид

en: View Mode
ru: Режим отображения

en: Virtual
ru: Виртуальные

en: Virtual Desktop
ru: Виртуальный стол

en: Virtual Desktops
ru: Виртуальные рабочие столы

en: Virtual Desktops Settings
ru: Настройки виртуальных рабочих столов

en: Visible
ru: Видимый

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume Down
ru: Прибавить громкость

en: Volume Up
ru: Убавить громкость

en: Volume changed
ru: Громкость изменена

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: Wait longer
ru: Подождите ещё

en: Wake on notification
ru: Пробуждение при уведомлениях

en: Wake on urgency
ru: Пробуждение при срочности

en: Wakeups
ru: Пробуждение

en: Wallpaper
ru: Обои

en: Wallpaper Settings
ru: Настройки обоев

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warp mouse at end
ru: Сдвигать курсор при окончании выбора

en: Warp mouse while selecting
ru: Сдвигать курсор во время выбора

en: Warp speed
ru: Скорость движения мыши

en: Warp to owning desktop
ru: Перемещать на родной стол

en: Warping
ru: Сдвиг курсора

en: Week
ru: Неделя

en: Weekend
ru: Выходные

en: Weekly
ru: Раз в неделю

en: Welcome to Enlightenment
ru: Добро пожаловать в Enlightenment

en: West
ru: Запад

en: Whenever a window is clicked
ru: При клике в окне

en: Whenever the mouse enters a window
ru: При наведении указателя мыши на окно

en: Where to place the Wallpaper
ru: Где разместить обои

en: Widgets
ru: Визуальные элементы

en: Wifi On
ru: Wifi включен

en: Win List
ru: Список окон

en: Window
ru: Окно

en: Window : Actions
ru: Окно : Действия

en: Window : List
ru: Окно : Список

en: Window : Moving
ru: Окно : Передвижение

en: Window : State
ru: Окно : Состояние

en: Window Border Selection
ru: Выбор рамки окна

en: Window Class
ru: Класс окна

en: Window Display
ru: Отображение окон

en: Window Down
ru: Окно снизу

en: Window Focus
ru: Фокусировка окон

en: Window Geometry
ru: Размеры окон

en: Window Group
ru: Группа окна

en: Window ID
ru: ID Окна

en: Window List
ru: Список окон

en: Window List Menu
ru: Меню списка окон

en: Window List Menu Settings
ru: Настройки меню списка окон

en: Window Locks
ru: Замки окна

en: Window Menu
ru: Меню Окна

en: Window Process Management
ru: Управление процессами окон

en: Window Remember
ru: Запомнить окно

en: Window Remembers
ru: Запоминание окон

en: Window Role
ru: Роль окна

en: Window Switcher
ru: Переключение окон

en: Window Switcher Settings
ru: Настройки переключения окон

en: Window Up
ru: Окно сверху

en: Window class
ru: Класс окна

en: Window name
ru: Имя окна

en: Window on the Left
ru: Окно слева

en: Window on the Right
ru: Окно справа

en: Window properties are not a unique match
ru: Свойства этого окна не являются уникальными

en: Window stacking layer
ru: Уровень расположения окна

en: Window type
ru: Тип окна

en: Window under the Mouse
ru: Окно под указателем мыши

en: Windows
ru: Окна

en: Windows from other desks
ru: Окна с других рабочих столов

en: Windows from other screens
ru: Окна с других экранов

en: Winlist Error
ru: Ошибка Списка переключения окон

en: Winlist Title
ru: Заголовок списка окон

en: Winlist cannot be activated from a signal binding
ru: Список переключения окон не может быть активирован из привязки сигнала

en: Winlist cannot be activated from an ACPI binding
ru: Список переключения окон не может быть активирован из привязки для ACPI

en: Winlist cannot be activated from an edge binding
ru: Список переключения окон не может быть активирован из привязки к краю

en: Withdrawn
ru: Изъятый

en: Within
ru: Вложить

en: Wrap desktops around when flipping
ru: Непрерывный рабочий стол (циклический переход)

en: X Messages
ru: Сообщения для X

en: X11 Basics
ru: X11

en: X509 Encoding failed.
ru: Кодирование X509 не удалось.

en: Yes
ru: Да

en: Yes to all
ru: Да для всего

en: Yesterday | %li Days ago
ru[0]: %li день назад
ru[1]: %li дня назад
ru[2]: %li дней назад

en: You
ru: Вы

en: You are executing enlightenment directly. This is
    bad. Please do not execute the "enlightenment"
    binary. Use the "enlightenment_start" launcher. It
    will handle setting up environment variables, paths,
    and launching any other required services etc.
    before enlightenment itself begins running.
ru: Вы пытаетесь запустить enlightenment напрямую,
    что не рекомендуется. Пожалуйста, не запускайте
    бинарный «enlightenment», используйте «enlightenment_start».
    Это позволит произвести все необходимые настройки,
    запустить базовые службы прежде, чем стартует сам
    enlightenment.

en: You ran out of space while writing the file.
ru: Закончилось место во время записи файла.

en: Your battery is low!
ru: Низкий заряд батареи!

en: Your display server does not support XComposite, or Ecore-X was built without XComposite support. Note that for composite support you will also need XRender and XFixes support in X11 and Ecore.
ru: Ваш X-сервер не поддерживает расширение XComposite<br>или Ecore-X был собран без поддержки XComposite.<br>Заметьте, что для поддержки композитного режима<br>вам также понадобится поддержка XRender и XFixes<br>в X11 и Ecore.

en: Your display server does not support XDamage or Ecore was built without XDamage support.
ru: Ваш X-сервер не поддерживает расширение XDamage<br>или Ecore был собран без поддержки XDamage.

en: Your system is updated
ru: Система обновлена

en: Zone
ru: Зона

en: Zoom
ru: Увеличение

en: Zoom In
ru: Приближение изображения

en: Zoom Out
ru: Отдаление изображения

en: e.g. Saving to disk
ru: (например, сохранение на диск)

en: execute
ru: исполнение

en: quick access name/identifier
ru: имя/идентификатор быстрого доступа

en: read
ru: чтение

en: syntax: "(0|1) (up|down|left|right)"
ru: синтаксис: «(0|1) (верх|низ|лево|право)»

en: wildcard matches are allowed
ru: разрешить подстановочные совпадения

en: write
ru: запись
