mate-calc 1.25.0 - en to ru translation catalogue (448 entries)

en:  in
ru:  в

en: %d place | %d places
ru[0]: %d разряд
ru[1]: %d разрядов
ru[2]: %d разрядов
ru[3]: %d разрядов

en: 1.2566370614×10⁻⁶ N/A²
ru: 1,2566370614×10⁻⁶ Н/А²

en: 1.6021766208(98)×10⁻¹⁹ C
ru: 1,6021766208(98)×10⁻¹⁹ Кл

en: 1.672621898(21)×10⁻²⁷ kg
ru: 1,672621898(21)×10⁻²⁷ кг

en: 16-bit
ru: 16 бит

en: 299,792,458 m/s
ru: 299 792 458 м/с

en: 32-bit
ru: 32 бита

en: 6.02214086×10²³ mol⁻¹
ru: 6,02214086×10²³ моль⁻¹

en: 6.62607004×10⁻³⁴ m²kg/s
ru: 6,62607004×10⁻³⁴ м²кг/с

en: 6.67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)
ru: 6,67408×10⁻¹¹ м³/(с²кг)

en: 64-bit
ru: 64 бита

en: 8-bit
ru: 8 бит

en: 8.85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg
ru: 8,85418782×10⁻¹² с⁴A²/м³кг

en: 9.10938356×10⁻³¹ kg
ru: 9,10938356×10⁻³¹ кг

en: About MATE Calculator
ru: О приложении Калькулятор MATE

en: Absolute Value
ru: Модуль

en: Absolute value [|]
ru: Модуль [|]

en: Accuracy value
ru: Точность значения

en: Acres
ru: Акры

en: Add [+]
ru: Сложить [+]

en: Additional Functions
ru: Дополнительные функции

en: Additional constants
ru: Дополнительные константы

en: Algerian Dinar
ru: Алжирский динар

en: Angle
ru: Угол

en: Angle units
ru: Единицы измерения углов

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
ru: Параметры приложения:
      -s, --solve <выражение>          Вычислить заданное выражение

en: Area
ru: Площадь

en: Argument --solve requires an equation to solve
ru: Аргументу --solve требуется выражение  для вычисления

en: Argument not defined for zero
ru: Аргумент не определён для нуля

en: Astronomical Units
ru: Астрономические единицы

en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

en: Automatic
ru: Автоматический

en: Avogadro constant
ru: Число Авогадро

en: Bahraini Dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Binary
ru: Двоичная

en: Boolean AND
ru: Логическое побитовое И

en: Boolean AND is only defined for positive integers
ru: Логическое побитовое И определено только для положительных целых чисел

en: Boolean Exclusive OR
ru: Логическое исключающее ИЛИ

en: Boolean NOT
ru: Логическое побитовое НЕ

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ru: Логическое побитовое НЕ определено только для положительных целых чисел

en: Boolean OR
ru: Логическое побитовое ИЛИ

en: Boolean OR is only defined for positive integers
ru: Логическое побитовое ИЛИ определено только для положительных целых чисел

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ru: Логическое побитовое исключающее ИЛИ определено только для положительных целых чисел

en: Botswana Pula
ru: Ботсванская пула

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: Brunei Dollar
ru: Брунейский доллар

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

en: Button mode
ru: Кнопочный режим

en: CFA Franc
ru: Франк КФА

en: C_alculate
ru: В_ычислить

en: C_ost:
ru: _Цена:

en: Cables
ru: Кабельтовы

en: Calculate Result
ru: Вычислить результат

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ru: Вычислить периодическую оплату займа, когда оплата производится в конце каждого периода.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ru: Вычислить амортизацию ресурса с помощью метода Сумма-Лет-Цифр за заданный период времени. Этот метод оценки старости учитывает ускорение амортизации, то есть стоимость в ранний период больше, чем в поздний. Полезная жизнь ресурса — это число периодов, обычно лет, в течение которых ресурс устаревает.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ru: Вычислить амортизацию ресурса за заданный период с использованием метода двойного уменьшения остатка.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ru: Вычислить объём инвестиций на основе серии периодических платежей по ставке в течение некоторого периода оплаты.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ru: Вычислить число периодов оплаты, необходимых, чтобы в течение периода периодической оплаты с фиксированной ставкой увеличить текущее значение до необходимого.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ru: Вычислить число периодов оплаты, необходимых, чтобы в течение периода периодической оплаты с фиксированной ставкой получить необходимое значение.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ru: Вычислить платёж, необходимый для увеличения инвестиций до некоторого значения в течение нескольких последовательных периодов.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ru: Вычислить объём инвестиций на основе серии равных периодических платежей в течение некоторого срока.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ru: Вычислить необходимую переоценку продукта, используя цену продукта и необходимый валовой доход.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ru: Вычислить прямолинейную амортизацию ресурса за один период. Прямой метод делит стоимость амортизации на весь период жизни ресурса. Полезная жизнь ресурса — это число периодов, обычно лет, в течение которых ресурс устаревает.

en: Calculating
ru: Вычисление

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

en: Ceiling
ru: Округление в меньшую сторону

en: Celsius
ru: Цельсий

en: Centimeters
ru: Сантиметры

en: Ch_aracter:
ru: С_имвол:

en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

en: Chinese Yuan
ru: Китайский юань

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Display [Escape]
ru: Очистить дисплей [Escape]

en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

en: Complex argument
ru: Комплексный аргумент

en: Complex conjugate
ru: Комплексное сопряжение

en: Compounding Term
ru: Составной период

en: Cosine
ru: Косинус

en: Croatian Kuna
ru: Хорватская куна

en: Cubic Meters
ru: Кубические метры

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency of the current calculation
ru: Валюта текущего вычисления

en: Currency to convert the current calculation into
ru: Преобразовать текущее вычисление в валюту

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Days
ru: Дни

en: Decimal
ru: Десятичная

en: Degrees
ru: Градусы

en: Displayed value not an integer
ru: Значение не является целым числом

en: Divide [/]
ru: Разделить [/]

en: Division by zero is undefined
ru: Деление на ноль не определено

en: Double Declining Depreciation
ru: Отброс двойного остатка

en: Double-Declining Depreciation
ru: Отброс двойного остатка

en: Duration
ru: Время

en: Electric constant
ru: Электрическая постоянная

en: Electron mass
ru: Масса электрона

en: Elementary charge
ru: Элементарный электрический заряд

en: End Group [)]
ru: Закончить блок [)]

en: Engineering
ru: Инженерный

en: Error: the number of periods must be positive
ru: Ошибка: количество периодов, должно быть положительным

en: Estonian Kroon
ru: Эстонская крона

en: Euler’s Number
ru: Число Эйлера

en: Euro
ru: Евро

en: Exponent
ru: Возвести в степень

en: Exponent [^ or **]
ru: Возвести в степень [^ или **]

en: Factorial
ru: Факториал

en: Factorial [!]
ru: Факториал [!]

en: Factorize
ru: Разложить на множители

en: Factorize [Ctrl+F]
ru: Разложить на множители [Ctrl+F]

en: Farenheit
ru: Фаренгейт

en: Fathoms
ru: Морские сажени

en: Feet
ru: Футы

en: Financial Term
ru: Финансовое условие

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Floor
ru: Округление в большую сторону

en: Fractional Component
ru: Дробная часть

en: Function '%s' is not defined
ru: Функция «%s» не определена

en: Future Value
ru: Будущая стоимость

en: Future _Value:
ru: Будущая _стоимость:

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
ru: Опции GTK+:
      --class=CLASS                   Класс программы, который используется менеджером окон
      --name=NAME                     Имя программы, которое используется менеджером окон
      --screen=SCREEN                 Экран, используемый графической средой X
      --sync                          Сделать вызовы от X синхронными
      --gtk-module=MODULES            Загрузить дополнительные GTK+ модули
      --g-fatal-warnings              Сделать все предупреждения фатальными

en: Gallons
ru: Галлоны

en: Gradians
ru: Грады

en: Grams
ru: Граммы

en: Gross Profit Margin
ru: Валовый доход

en: Hectares
ru: Гектары

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
ru: Опции помощи:
      -v, --version                   Показать версию выпуска
      -h, -?, --help                  Показать опции помощи
      --help-all                      Показать все опции помощи
      --help-gtk                      Показать опции GTK+

en: Hexadecimal
ru: Шестнадцатиричная

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hours
ru: Часы

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Hyperbolic Cosine
ru: Гиперболический косинус

en: Hyperbolic Sine
ru: Гиперболический синус

en: Hyperbolic Tangent
ru: Гиперболический тангенс

en: Icelandic Krona
ru: Исландская крона

en: Imaginary Component
ru: Мнимая часть

en: Inches
ru: Дюймы

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ru: Определяет, показываются ли незначащие нули после десятичной запятой.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ru: Определяет, показывать ли разделители тысяч в больших числах.

en: Indonesian Rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Insert Character
ru: Вставить символ

en: Insert Character Code
ru: Вставить код символа

en: Integer Component
ru: Целая часть

en: Inverse
ru: Инвертировать

en: Inverse Cosine
ru: Инвертировать косинус

en: Inverse Sine
ru: Инвертировать синус

en: Inverse Tangent
ru: Инвертировать тангенс

en: Inverse [Ctrl+I]
ru: Инвертировать [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ru: Обратный косинус не определён для значений вне диапазона [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ru: Обратный гиперболический косинус не определён для значений, меньших единицы

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ru: Обратный синус не определён для значений вне диапазона [-1, 1]

en: Iranian Rial
ru: Иранский реал

en: Israeli New Shekel
ru: Новый израильский шекель

en: Japanese Yen
ru: Японская иена

en: Kazakhstani Tenge
ru: Казахстанский тенге

en: Kelvin
ru: Кельвин

en: Kilograms
ru: Килограммы

en: Kilometers
ru: километры

en: Kuwaiti Dinar
ru: Кувейтский динар

en: Latvian Lats
ru: Латвийский лат

en: Length
ru: Длина

en: Libyan Dinar
ru: Ливийский динар

en: Light Years
ru: Световые годы

en: Lithuanian Litas
ru: Литовский лит

en: Litres
ru: Литры

en: Logarithm
ru: Логарифм

en: Logarithm of zero is undefined
ru: Логарифм нуля не определён

en: MATE Calc
ru: Калькулятор MATE

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
ru: Кальулятор MATE — это форк GNOME Calc и часть окружения рабочего стола MATE. Если вы хотите узнать больше о MATE и Калькуляторе MATE, пожалуйста, посетите домашнюю страницу проекта.

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
ru: Калькулятор MATE — это мощный графический калькулятор с денежным, логическим и научным режимами расчёта. Он использует пакет произвольной точности для высочайшей точности вычислений.

en: MATE Calculator
ru: Калькулятор MATE

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ru: MATE Calculator распространяется в надежде на то, что он может быть полезен, но БЕЗ КАКОГО-ЛИБО ВИДА ГАРАНТИЙ, ВЫРАЖЕННЫХ ЯВНО ИЛИ ПОДРАЗУМЕВАЕМЫХ, ВКЛЮЧАЯ, НО НЕ ОГРАНИЧИВАЯСЬ ПОДРАЗУМЕВАЕМЫМИ ГАРАНТИЯМИ КОММЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ И ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНОЙ ЦЕЛИ. Для получения дополнительных сведений обратитесь к лицензии GNU General Public License.

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: MATE Calculator — свободное программное обеспечение; вы можете распространять и/или изменять его на условиях лицензии GNU General Public License, опубликованной Фондом свободного программного обеспечения; либо версии 2 этой лицензии, либо (по вашему выбору) любой более поздней версии.

en: MATE Desktop calculator
ru: Калькулятор MATE

en: MATE Documentation Team
ru: Команда документирования MATE

en: Magnetic constant
ru: Магнитная постоянная

en: Malaysian Ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Malformed expression
ru: Некорректное выражение

en: Malformed expression at token '%s'
ru: Некорректное выражение: лексема «%s»

en: Mauritian Rupee
ru: Маврикийская рупия

en: Memory
ru: Память

en: Meters
ru: Метры

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Microlitres
ru: Микролитры

en: Micrometers
ru: Микрометры

en: Microseconds
ru: Микросекунды

en: Miles
ru: мили

en: Millilitres
ru: Миллилитры

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Milliseconds
ru: Миллисекунды

en: Minutes
ru: Минуты

en: Modulus divide
ru: Остаток от деления

en: Modulus division is only defined for integers
ru: Деление по модулю определено только для целых чисел

en: Multiply [*]
ru: Умножить [*]

en: Nanometers
ru: Нанометры

en: Natural Logarithm
ru: Натуральный логарифм

en: Nautical Miles
ru: Морские мили

en: Need an integer to factorize
ru: Для разложения на простые множители необходимо целое число

en: Nepalese Rupee
ru: Непальская рупия

en: New Romanian Leu
ru: Новый румынский лей

en: New Turkish Lira
ru: Новая турецкая лира

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Newtonian constant of gravitation
ru: Гравитационная постоянная

en: No redo history
ru: Нет истории отмены изменений

en: No sane value to bitwise shift
ru: Отсутствует разумное значение для побитового сдвига

en: No sane value to store
ru: Отсутствует разумное значение для сохранения

en: No undo history
ru: Нет истории отмены изменений

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: Number _Format:
ru: _Формат числа:

en: Number format
ru: Формат чисел

en: Numeric Base
ru: Основание системы счисления

en: Octal
ru: Восьмеричная

en: Omani Rial
ru: Оманский риал

en: Ones' Complement
ru: Дополнение до единицы

en: Ounces
ru: Унции

en: Overflow. Try a bigger word size
ru: Переполнение. Попробуйте установить большее значение размера слова

en: Pakistani Rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Parsecs
ru: Парсеки

en: Payment Period
ru: Период оплаты

en: Percentage [%]
ru: Процент [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ru: Вычисления: арифметические, научные и финансовые

en: Periodic Interest Rate
ru: Периодическая процентная ставка

en: Periodic Interest _Rate:
ru: Периодическая проц_ентная ставка:

en: Periodic Payment
ru: Периодическая оплата

en: Peruvian Nuevo Sol
ru: Перуанский новый соль

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Pi [Ctrl+P]
ru: Число Пи [Ctrl+P]

en: Pints
ru: Пинты

en: Planck constant
ru: Постоянная Планка

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Pound Sterling
ru: Фунт стерлингов

en: Pounds
ru: Фунты

en: Preferences
ru: Параметры

en: Present Value
ru: Текущее значение

en: Present _Value:
ru: Текущее _значение:

en: Proton mass
ru: Масса протона

en: Qatari Riyal
ru: Катарский риял

en: Quarts
ru: Кварты

en: Radians
ru: Радианы

en: Rankine
ru: Ранкин

en: Real Component
ru: Действительная часть

en: Root [Ctrl+R]
ru: Корень [Ctrl+R]

en: Round
ru: Округлить

en: Russian Rouble
ru: Российский рубль

en: Saudi Riyal
ru: Саудовский риял

en: Scientific
ru: Научный

en: Scientific Exponent
ru: Экспоненциальная запись

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
ru: Экспоненциальная запись [Ctrl+E]

en: Seconds
ru: Секунды

en: Shift Left
ru: Сдвинуть влево

en: Shift Left [<<]
ru: Сдвинуть влево [<<]

en: Shift Right
ru: Сдвинуть вправо

en: Shift Right [>>]
ru: Сдвинуть вправо [>>]

en: Shift is only possible on integer values
ru: Сдвиг возможен только для целых чисел

en: Show %d decimal _places
ru: Показывать %d десятичных _разрядов

en: Show History
ru: Показать историю

en: Show Thousands Separators
ru: Показывать разделители тысяч

en: Show Trailing Zeroes
ru: Показывать незначащие нули после запятой

en: Show _thousands separators
ru: Показывать разделители _тысяч

en: Show trailing _zeroes
ru: Показывать незначащие _нули после запятой

en: Sign
ru: Знак

en: Sine
ru: Синус

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Source currency
ru: Исходная валюта

en: Source units
ru: Исходные единицы

en: South African Rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Korean Won
ru: Южнокорейская вона

en: Square Centimeters
ru: Квадратные сантиметры

en: Square Meters
ru: Квадратные метры

en: Square Millimeters
ru: Квадратные миллиметры

en: Square [Ctrl+2]
ru: Квадрат [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
ru: Квадратный корень [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
ru: Ланкийская рупия

en: Start Group [(]
ru: Начать блок [(]

en: Store
ru: X→П

en: Straight Line Depreciation
ru: Линейная амортизация

en: Straight-Line Depreciation
ru: Линейная амортизация

en: Subscript
ru: Подстрочный индекс

en: Subscript mode [Alt]
ru: Подстрочный режим [Alt]

en: Subtract [-]
ru: Вычесть [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ru: Амортизация Сумма-Лет-Цифр

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
ru: Амортизация Сумма-Лет-Цифр

en: Superscript
ru: Надстрочный индекс

en: Superscript mode [Ctrl]
ru: Надстрочный режим [Ctrl]

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Switch conversion units
ru: Поменять местами конвертируемые единицы

en: T&T Dollar (TTD)
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Tangent
ru: Тангенс

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ru: Тангенс не определён для углов с периодом π (180°), начиная с π∕2 (90°)

en: Target currency
ru: Целевая валюта

en: Target units
ru: Единицы результата

en: Temperature
ru: Температура

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: The angle units to use
ru: Использовать ед. изм. углов

en: The button mode
ru: Кнопочный режим

en: The format to display numbers in
ru: Показывать числа в формате

en: The number of digits displayed after the numeric point
ru: Количество знаков после запятой

en: The numeric base
ru: Основание системы счисления

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ru: Функция возведения в степень нуля не определена для отрицательных показателей степени

en: The size of the words used in bitwise operations
ru: Размер слова, используемый в побитовых операциях

en: Tonnes
ru: Тонны

en: Tunisian Dinar
ru: Тунисский динар

en: Two's Complement
ru: Дополнение до двух

en: UAE Dirham
ru: Дирхам ОАЭ

en: US Dollar
ru: Доллар США

en: Unable to open help file
ru: Не удалось открыть файл справки

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo [Ctrl+Z]
ru: Отменить [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
ru: Единицы текущего вычисления

en: Units to convert the current calculation into
ru: Преобразовать текущее вычисление в единицы

en: Unknown argument '%s'
ru: Неизвестный аргумент «%s»

en: Unknown conversion
ru: Неизвестное преобразование

en: Unknown variable '%s'
ru: Неизвестная переменная «%s»

en: Uruguayan Peso
ru: Уругвайское песо

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
ru: Использование:
      %s — Произвести математические вычисления

en: Velocity of Light
ru: Скорость света

en: Venezuelan Bolívar
ru: Венесуэльский боливар фуэрте

en: Volume
ru: Громкость

en: Weight
ru: Вес

en: Word _size:
ru: Размер _слова:

en: Word size
ru: Размер слова

en: Yards
ru: Ярды

en: Years
ru: Годы

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ru: Вы должны были получить копию лицензии GNU General Public License c программой MATE Calculator. Если это этого не произошло, напишите в Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA.

en: _%d place | _%d places
ru[0]: _%d разряд
ru[1]: _%d разрядов
ru[2]: _%d разрядов
ru[3]: _%d разрядов

en: _About
ru: _Об апплете

en: _Advanced
ru: _Расширенный

en: _Angle units:
ru: Единицы измерения _углов:

en: _Basic
ru: _Простой

en: _Calculator
ru: _Калькулятор

en: _Cancel
ru: О_тмена

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Contents
ru: _Содержание

en: _Copy
ru: _Копировать

en: _Cost:
ru: Ц_ена:

en: _Financial
ru: _Финансовый

en: _Future Value:
ru: _Будущая стоимость:

en: _Help
ru: _Помощь

en: _Insert
ru: Вс_тавить

en: _Life:
ru: _Жизненный цикл:

en: _Margin:
ru: _Маржа:

en: _Mode
ru: _Режим

en: _Number of Periods:
ru: _Число периодов:

en: _Paste
ru: Вст_авить

en: _Period:
ru: _Период:

en: _Periodic Payment:
ru: Период_ическая оплата:

en: _Preferences
ru: Н_астройка

en: _Principal:
ru: _Основной капитал:

en: _Programming
ru: Пр_ограммирование

en: _Quit
ru: _Выход

en: _Redo
ru: Ве_рнуть

en: _Salvage:
ru: _Вторсырьё:

en: _Term:
ru: _Срок:

en: _Undo
ru: _Отменить

en: _View
ru: _Вид

en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
ru: калькулятор;MATE;научный;арифметика;финансовый;вычисления;

en: const
ru: константа

[ctx: unit-format]
en: %s L
ru: %s л

[ctx: unit-format]
en: %s T
ru: %s т

[ctx: unit-format]
en: %s acres
ru: %s акров

[ctx: unit-format]
en: %s au
ru: %s а. е.

[ctx: unit-format]
en: %s cb
ru: %s кабельтовых

[ctx: unit-format]
en: %s cm
ru: %s см

[ctx: unit-format]
en: %s cm²
ru: %s см²

[ctx: unit-format]
en: %s days
ru: %s дней

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ru: %s градусов

[ctx: unit-format]
en: %s ft
ru: %s футов

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
ru: %s мор. саженей

[ctx: unit-format]
en: %s g
ru: %s г

[ctx: unit-format]
en: %s gal
ru: %s галлонов

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
ru: %s град

[ctx: unit-format]
en: %s ha
ru: %s га

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ru: %s часов

[ctx: unit-format]
en: %s in
ru: %s дюймов

[ctx: unit-format]
en: %s kg
ru: %s кг

[ctx: unit-format]
en: %s km
ru: %s км

[ctx: unit-format]
en: %s lb
ru: %s фунтов

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ru: %s св. г.

[ctx: unit-format]
en: %s m
ru: %s м

[ctx: unit-format]
en: %s mL
ru: %s мл

[ctx: unit-format]
en: %s mi
ru: %s миль

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ru: %s минут

[ctx: unit-format]
en: %s mm
ru: %s мм

[ctx: unit-format]
en: %s mm²
ru: %s мм²

[ctx: unit-format]
en: %s ms
ru: %s мс

[ctx: unit-format]
en: %s m²
ru: %s м²

[ctx: unit-format]
en: %s m³
ru: %s м³

[ctx: unit-format]
en: %s nm
ru: %s нм

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
ru: %s морских миль

[ctx: unit-format]
en: %s oz
ru: %s унций

[ctx: unit-format]
en: %s pc
ru: %s пк

[ctx: unit-format]
en: %s pt
ru: %s пинт

[ctx: unit-format]
en: %s qt
ru: %s кварт

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ru: %s радиан

[ctx: unit-format]
en: %s s
ru: %s с

[ctx: unit-format]
en: %s yd
ru: %s ярдов

[ctx: unit-format]
en: %s μL
ru: %s мкл

[ctx: unit-format]
en: %s μm
ru: %s мкм

[ctx: unit-format]
en: %s μs
ru: %s мкс

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
ru: акр, акры

[ctx: unit-symbols]
en: au
ru: а. е.

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
ru: кабельтов, кабельтовы

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ru: сантиметр, сантиметры, см

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
ru: см²

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ru: день, дни

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
ru: градусы Цельсия, ˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
ru: градусы Фаренгейта, ˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
ru: градусы Ранкина, ˚R, ˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ru: градус, градусы, °

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ru: морская сажень, морские сажени

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ru: фут, футы

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ru: галлон, галлоны

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ru: град, грады, град

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ru: грамм, граммы, г

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ru: гектар, гектары, га

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ru: час, часы

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ru: дюйм, дюймы

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ru: килограмм, килограммы, кг

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ru: километр, километры, км

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ru: световой год, световые годы, св.г.

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ru: литр, литры, л

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ru: метр, метры, м

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ru: микрометр, микрометры, мкм

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ru: микросекунда, микросекунды, мкc

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ru: миля, мили

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ru: миллилитр, миллилитры, мл, см³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ru: миллиметр, миллиметры, мм

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ru: миллисекунда, миллисекунды, мс

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ru: минута, минуты

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
ru: мм²

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
ru: мм³, мкл

[ctx: unit-symbols]
en: m²
ru: м²

[ctx: unit-symbols]
en: m³
ru: м³

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ru: нанометр, нанометры, нм

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
ru: морская миля

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ru: унция, унции

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
ru: парсек, парсеки, пк

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ru: пинта, пинты

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
ru: фунт, фунты

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
ru: кварта, кварты

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ru: радиан, радианы, рад

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ru: секунда, секунды, с

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ru: тонна, тонны

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ru: ярд, ярды

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ru: год, годы
