mate-desktop 1.25.0 - en to sq translation catalogue (185 entries)

en: About MATE
sq: Rreth MATE

en: Allow postponing of breaks
sq: Lejo shtyrjen e pushimeve

en: Amount of blue light in the color.
sq: Sasia e dritës blu në ngjyrë.

en: Amount of green light in the color.
sq: Sasia e dritës jeshile në ngjyrë.

en: Amount of red light in the color.
sq: Sasia e dritës kuqë në ngjyrë.

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
sq: Argumenti i përdorur për të ndjekur programe në terminal i përcaktuar nga çelsi 'exec'.

en: Bad command (Exec) to launch
sq: Komandë për t'u zbatuar (Exec) e pavlefshme

en: Basename of the default theme used by gtk+.
sq: Emri bazë i temës së prezgjedhur të përdorur nga gtk+

en: Beep when a modifier is pressed.
sq: Sinjal akustik kur shtypet një ndryshues.

en: Break time
sq: Kohëzgjatja e pushimit

en: Brightness of the color.
sq: Ndriçimi i ngjyrës.

en: Browser needs terminal
sq: Shfletuesi ka nevojë për terminalin

en: Browser understands remote
sq: Shfletuesi trajton files remotë

en: Buttons Have Icons
sq: Butonat kan Ikona

en: Calendar needs terminal
sq: Kalendari ka nevojë për një terminal

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sq: Nuk arrij të gjej një terminal, po përdor xterm, ka mundësi të mos funksionojë

en: Color Shading Type
sq: Lloji i sfumimit të ngjyrave

en: Color Wheel
sq: Rreth Ngjyrash

en: Color _name:
sq: _Emri i ngjyrës:

en: Current Alpha
sq: Alpha Aktuale

en: Current Color
sq: Ngjyra aktuale

en: Cursor Blink
sq: Pulsimi i kursorit

en: Cursor Blink Time
sq: Intervali i pulsimit të kursorit

en: Default browser
sq: Shfletuesi i paracaktuar

en: Default browser for all URLs.
sq: Shfletuesi i paracaktuar për çdo URL.

en: Default calendar
sq: Kalendari i paracaktuar

en: Default calendar application
sq: Aplikativi i kalendarit të paracaktuar

en: Default font
sq: Gërmat e prezgjedhura

en: Default mixer device
sq: Dispozitivi i prezgjedhur mixer

en: Default mixer tracks
sq: Tracks e prezgjedhur të mixer

en: Default tasks
sq: Aktivitetet i paracaktuar

en: Default tasks application
sq: Aplikativi i aktiviteteve i paracaktuar

en: Disable URL and MIME type handlers
sq: Çaktivizon menazhuesit e URL dhe llojeve MIME

en: Disable all external thumbnailers
sq: Ç'aktivo të gjithë krijuesit e jashtëm të miniaturave

en: Disable command line
sq: Çaktivizo rreshtin e komandës

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
sq: Çaktivizo nëse shtypen njëkohësisht dy pulsante

en: Disable lock screen
sq: Çaktivizo bllokimin e ekranit

en: Disable print setup
sq: Çaktivizo konfigurimin e printimit

en: Disable printing
sq: Çaktivizo printimin

en: Disable saving files to disk
sq: Çaktivizo ruajtjen e files në disk

en: Disable user switching
sq: Çaktivizo kalimin nga një përdorues tek tjetri

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
sq: Mos prano një pulsant nëse nuk është mbajtur i shtypur për të paktën @delay milisekonda.

en: Document font
sq: Gërmat e dokumentit

en: Draw Desktop Background
sq: Vizato sfondin e desktop

en: Enable Accessibility
sq: Aktivizo hyrjen e lehtësuar

en: Enable Animations
sq: Aktivizo animacionet

en: Enable ESD
sq: Aktivizo ESD

en: Enable sound server startup.
sq: Aktivizo server-in e zërit gjatë nisjes.

en: Error reading file '%s': %s
sq: Gabim gjatë leximit të file '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
sq: Gabim në rimbështjelljen e file '%s': %s

en: Exec Arguments
sq: Argumente exec

en: File '%s' is not a regular file or directory.
sq: File '%s' nuk është një file i rregullt apo directory.

en: File Icon Theme
sq: Tema e ikonave të file

en: File to use for the background image.
sq: File që duhet përdorur si figurë sfondi.

en: GTK IM Module
sq: Moduli GTK IM

en: GTK IM Preedit Style
sq: Stili i GTK IM Preedit

en: GTK IM Status Style
sq: Stili i GTK IM Status

en: Gtk+ Theme
sq: Tema e Gtk+

en: Has palette
sq: Ka palette

en: Have MATE draw the desktop background.
sq: Tregon nëse MATE duhet të vizatojë sfondin e desktop.

en: Help
sq: Ndihmë

en: How long to accelerate in milliseconds
sq: Kohëzgjatja e përshpejtimit në milisekonda

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
sq: Për sa milisekonda ka nevojë për të shkuar nga 0 në shpejtësinë maksimum

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
sq: Sa millisekonda duhet pritur përpara se pulsantët për lëvizjen e mouse të hyjnë në aksion.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
sq: Sa pixel për sekondë duhen lëvizur me shpejtësinë maksimum.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
sq: Tregon se si duhet sfumuar ngjyra e sfondit. Vlerat e mundëshme janë "horizontal-gradient", "vertical-gradient", dhe "solid".

en: Icon Theme
sq: Tema e ikonave

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
sq: Shpërfill shtypje shumëfishe për të _njëjtin_ pulsant nëse kryhen brenda @delay milisekonda.

en: Initial delay in milliseconds
sq: Vonesa fillestare në milisekonda

en: Input feedback sounds
sq: Tingujt përgjigjës të input

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
sq: Kombinimi i tastierës për të hapur panelët e menusë.

en: Laptop
sq: Kompjuter prehëri

en: Learn more about MATE
sq: Mëso më tepër mbi MATE

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
sq: Ngjyra sipër apo majtas kur vizatohet një i shkallëzuar, ose për ngjyrën e plotë.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
sq: Kohëzgjatja e ciklit të pulsimit të kursorit, në milisekonda.

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
sq: Lista e aplikativëve të teknollogjisë asistuese që duhen nisur kur kryhet hyrja në hapësirën e punës MATE.

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
sq: MATE siguron një desktop intuitiv dhe tërheqës për përdoruesit e Linux-it duke përdorur metaforat tradicionale.

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
sq: MATE për të nisur aplikativin e dëshiruar të teknollogjisë asistuese Mobility gjatë hyrjes.

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
sq: MATE për të nisur aplikativin e dëshiruar të teknollogjisë asistuese Visual gjatë hyrjes.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
sq: Mosha maksimum e ruajtjes së miniaturave në cache. Cakto në -1 për të çaktivizuar pastrimin.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
sq: Madhësia maksimum e cache të miniaturave, në megabyte. Cakto në -1 për të çaktivizuar pastrimin.

en: Menubar Detachable
sq: Paneli i menuve të shkëputshme

en: Menubar accelerator
sq: Përshpejues i panelit të menusë

en: Menus Have Icons
sq: Menu me ikona

en: Menus Have Tearoff
sq: Menu me shkëputës

en: Minimum interval in milliseconds
sq: Intervali minimum në millisekonda

en: Mirror Screens
sq: Pasqyra e ekranit

en: Module for GtkFileChooser
sq: Moduli për GtkFileChooser

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
sq: Panjohur

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
sq: Emri i një shkronje monospace (me gjërësi të fiksuar) për t'u përdorur në pozicionet si p.sh. terminalët

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
sq: Emri i metodës së input të GTK+ input method Preedit Style e përdorur.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
sq: Emri i metodës së input të GTK+ input method Status Style e përdorur.

en: Name of the default font used by gtk+.
sq: Emri i tipit të gërmave të përdorura si të prezgjedhura nga gtk+.

en: Name of the default font used for reading documents.
sq: Emri i gërmave të paracaktuar përdorur për leximin e dokumentëve.

en: Name of the input method module used by GTK+.
sq: Emri i modulit të metodës së input përdorur nga GTK+.

en: No URL to launch
sq: Asnjë URL për të shfaqur

en: No command (Exec) to launch
sq: Asnjë komandë (Exec) për zbatim

en: No filename to save to
sq: Asnjë emër file ku të ruhet

en: No name
sq: Pa emër

en: Not a launchable item
sq: Nuk është një element i ekzekutueshëm

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
sq: Numri i minutave të shkrimit para modalitetit pushim

en: Number of minutes that the typing break should last.
sq: Kohëzgjatja në minuta e pushimit.

en: Op_acity:
sq: _Tejdukshmëria:

en: Opacity with which to draw the background picture.
sq: Tejdukshmëria me të cilën të vizatohet figura e sfondit.

en: Pick a Color
sq: Zgjidhni një ngjyrë

en: Picture Filename
sq: Emri i file të figurës

en: Picture Opacity
sq: Tejdukshëria e figurës

en: Picture Options
sq: Opcionet e figurës

en: Pixels per seconds
sq: Pixels në sekondë

en: Preferred Mobility assistive technology application
sq: Aplikativi i preferuar i teknollogjisë asistuese Mobility

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sq: Aplikativi Mobility i preferuar i teknollogjisë asistuese që duhet përdorur për identifikimin, menunë, ose rreshtin e komandave.

en: Preferred Visual assistive technology application
sq: Aplikativi i preferuar i teknollogjisë asistuese Visual

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
sq: Parandalo zbatimin e çfarëdolloj aplikativi që menazhon URL apo llojet MIME.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
sq: Bllokon mundësinë e përdorimit të terminalit nga ana e përdoruesit apo ekzekutimin e një komande në rresht. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek dritarja e dialogut "Zbato Programin" tek paneli.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
sq: Nuk lejon ndryshimin e rregullimeve të printerit nga ana e përdoruesit. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek të gjitha dritaret e dialogut "Rregullimi i Printerit" të programeve.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
sq: Nuk lejon printimin nga ana e përdoruesit. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek të gjitha dritaret e dialogut "Printo" të programeve.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
sq: Ndalon ruajtjen e files në disk nga ana e përdoruesve. Për shembull, do të ç'aktivojë hyrjen tek të gjitha dritaret e dialogut "Ruaje si" të programeve.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
sq: Nuk lejon përdoruesin të kalojë në një përdorues tjetër kur seanca e tij është aktive.

en: Primary Color
sq: Ngjyra kryesore

en: Received invalid color data
sq: Mora të dhëna të pavlefshme ngjyre

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
sq: Ngjyra djathtas apo poshtë kur vizatohet një i shkallëzuar, nuk përdoret për ngjyrën e plotë.

en: Secondary Color
sq: Ngjyra dytësore

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
sq: Vendose në «e vërtetë» që të disaktivohen të gjithë programet e jashtëm për të krijuar miniatura, pavarësisht nga rregullimi i tyre.

en: Show the 'Input Methods' menu
sq: Shfaq menunë e 'Metodave të Input'

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
sq: Shfaq menunë e 'Simbolit të kontrollit Unicode'

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
sq: Madhësia e ikonave në panelin e instrumentëve, zgjedhur midis "small-toolbar" ose "large-toolbar".

en: Sound theme name
sq: Emri i temës sonore

en: Sounds for events
sq: Tinguj për ndodhitë

en: Start preferred Mobility assistive technology application
sq: Nis aplikativin e preferuar të teknollogjisë asistuese Mobility

en: Start preferred Visual assistive technology application
sq: Nis aplikativin e preferuar të teknollogjisë asistuese Visual

en: Starting %s
sq: Fillo %s

en: Startup Assistive Technology Applications
sq: Nisja e programeve të teknollogjisë asistuese

en: Status Bar on Right
sq: Paneli i gjendjes djathtas

en: Tasks needs terminal
sq: Aktivitetet ka nevojë për një terminal

en: Terminal application
sq: Aplikimi i terminalit

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
sq: Programi i terminalit që duhet përdorur kur nisen aplikativë që kërkojnë një të tillë.

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
sq: Tema sonore XDG për tu përdorur për tingujt e eventeve.

en: The color you've chosen.
sq: Ngjyra që keni zgjedhur.

en: The current color
sq: Ngjyra aktuale

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
sq: Vlera aktuale e patejdukshmërisë (0 plotësisht i tejdukshëm, 65535 plotësisht i patejdukshëm)

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
sq: Dispozitivi i prezgjedhur mixer përdorur nga pulsantët multimedialë.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
sq: Tracks e prezgjedhur të mixer përdorur nga pulsantët multimedialë.

en: The selected color
sq: Ngjyra e zgjedhur

en: The title of the color selection dialog
sq: Titulli i dialogut per zgjedhjen e ngjyres

en: Theme used for displaying file icons.
sq: Tema e përdorur për të shfaqur ikonat e file.

en: Title
sq: Titulli

en: Toolbar Detachable
sq: Paneli i instrumentëve i shkëputshëm

en: Toolbar Icon Size
sq: Madhësia ikonave të panelit të instrumentëve

en: Toolbar Style
sq: Stili i panelit të instrumentëve

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
sq: Stili i panelit të instrumentëve. Vlera të vlefshme janë "both", "both-horiz", "icons", dhe "text".

en: Transparency of the color.
sq: Tejdukshmëria e ngjyrës.

en: Type time
sq: Kohëzgjatja e shkrimit

en: Unknown encoding of: %s
sq: Kodifikim i panjohur për: %s

en: Use Custom Font
sq: Përdor gërmat e personalizuara

en: Whether Applications should have accessibility support.
sq: Përcakton nëse aplikativët duhet të kenë suportin e açesibilitetit.

en: Whether a palette should be used
sq: Nëse një palette duhet të përdoret

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
sq: Përcakton nëse duhen shfaqur animimet. Shënim: Ky është një kyç global, lejon ndryshimin e sjelljes së manazhuesit të dritareve, panelit, etj.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
sq: Nëse butonat mund të shfaqin një ikonë përveç tekstit të butonit.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
sq: Përcakton nëse menutë duhet të shfaqin ikona krahas zërave të menusë.

en: Whether menus should have a tearoff.
sq: Përcakton nëse menutë duhet të kenë një shkëputës.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
sq: Tregon nëse bllokimi i tastierës është aktiv

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
sq: Tregon nëse bllokimi i tastierës është aktiv.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
sq: Tregon nëse ekrani i bllokimit të shkrimit mund të shtyhet.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
sq: Tregon nëse menutë e kontekstit të paraqitjes së elementëve apo tekstit duhet të afrojnë mundësinë e ndryshimit të metodës së input.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
sq: Tregon nëse menutë e kontekstit të paraqitjes së elementëve apo tekstit duhet të afrojnë mundësinë e futjes së simboleve të kontrollit.

en: Whether the cursor should blink.
sq: Përcakton nëse kursori duhet të pulsojë.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
sq: Tregon nëse shfletuesi i paracaktuar ka nevojë për një terminal që të zbatohet.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
sq: Tregon nëse shfletuesi i paracaktuar manazhon opsionin "remote" të netscape.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
sq: Tregon nëse aplikativi kalendar i paracaktuar ka nevojë për një terminal që të zbatohet

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
sq: Tregon nëse aplikativi i aktiviteteve i paracaktuar ka nevojë për një terminal që të zbatohet.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
sq: Përcakton nëse përdoruesit i jepet mundësia të shkëpusë panelët e menusë dhe t'i lëvizë sipas dëshirës.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
sq: Përcakton nëse përdoruesit i jepet mundësia të shkëpusë panelët e instrumentëve dhe t'i lëvizë sipas dëshirës.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
sq: Tregon nëse duhet shfaqur djathtas një tregues gjëndjeje.

en: Whether to play sounds on input events.
sq: Përcakton nëse duhen riprodhuar tinguj për eventet e input.

en: Whether to play sounds on user events.
sq: Përcakton nëse duhen përdorur tingujt për ndodhitë e përdoruesit

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
sq: Tregon nëse duhen përdorur gërmat e personalizuara tek programet gtk+

en: _Blue:
sq: _Blu:

en: _Cancel
sq: _Anulo

en: _Close
sq: _Mbyll

en: _Copy
sq: _Kopjo

en: _Green:
sq: _Jeshile:

en: _Palette:
sq: _Paleta:

en: _Red:
sq: _Kuqe:

en: _Value:
sq: _Vlera:

en: minimum interval in milliseconds
sq: intervali minimum në millisekonda
