HexChat - en to sr@latin translation catalogue (952 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
sr@latin: 
    DCC GET <ime>                      - prihvati ponuđenu datoteku
    DCC SEND [-maxcps=#] <ime> <dat>   - pošalji nekome datoteku
    DCC PSEND [-maxcps=#] <ime> <dat>   - pošalji nekome datoteku, pasivan način
    DCC LIST                           - pokaži spisak za DCC
    DCC CHAT <ime>                     - ponudi razgovor preko DCC
    DCC PCHAT <ime>                     - ponudi razgovor preko DCC, pasivan način
    DCC CLOSE <tip> <ime> <dat>            primer:
             /dcc close send peraperić datoteka.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
sr@latin: 
    Za ovu naredbu pomoć nije dostupna.

en:   %-20s offline
sr@latin:   %-20s nije tu

en:   %-20s online
sr@latin:   %-20s na vezi

en: !Leave ports at zero for full range.
sr@latin: !Vrednost porta postaviti na nulu za puni opseg.

en: $ Number
sr@latin: $ broj

en: $tNotify list is empty.
sr@latin: $tSpisak posmatranih je prazan.

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
sr@latin: %C20*%O$tNe mogu da se priključim %C22$1%C (%C20Kanal je samo za pozvane%O)

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
sr@latin: %C20*%O$tIsključen (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tNo such DCC.
sr@latin: %C20*%O$tNema takvog DCC.

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
sr@latin: %C22*%O$t%C26$1%O postavlja ban na %C18$2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
sr@latin: %C22*%O$tTema za %C22$1%C je: $2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
sr@latin: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OKraj spiska za WHOIS.

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
sr@latin: %C24*$t$1 je otišao ($2)

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
sr@latin: %C24*%O$t%C18$1%O obrisan sa liste obaveštenja.

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
sr@latin: %C24*%O$t%C28$1%O je sada poznat kao %C18$2%O

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
sr@latin: %C24*%O$tPronašao Vaš IP: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
sr@latin: %C24*%O$tVi ste pozvani na %C22$1%O od %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
sr@latin: %C29*%O$t%C29MOTD preskočen%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
sr@latin: %O%C18$1%O dodat na listu ignorisanih.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
sr@latin: %O%C18$1%O obrisan sa liste ignorisanih.

en: %OIgnore list is empty.
sr@latin: %OLista ignorisanja je prazna.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
sr@latin: %OIgnorisanje na %C18$1%O je promenjeno.

en: %UChannel          Users   Topic
sr@latin: %UKanal            Br.kor. Tema

en: %d bytes
sr@latin: %d bajt(ov)(a)

en: %d minutes ago
sr@latin: pre %d minuta

en: %d nicks selected.
sr@latin: %d nadimaka odabrano.

en: %d ops, %d total
sr@latin: %d op., %d uk.

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
sr@latin: %s nudi „%s‟. Da li želite da prihvatite?

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
sr@latin: %s=server %c=kanal %n=mreža.

en: %u minutes ago
sr@latin: pre ovoliko minuta: %u

en: (Disabled)
sr@latin: (isključeno)

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
sr@latin: * Ne mogu da otvorim log datoteku (datoteke) za pisanje. Proverite
    dozvole %s

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
sr@latin: * Nije dobra ideja da koristite IRC kao
      administrator. Bolje je napraviti nalog.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
sr@latin: **** POČETAK ZAPISA U DNEVNIKU U %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
sr@latin: **** KRAJ ZAPISA U DNEVNIKU U %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
sr@latin: *UPOZORENJE*
    Automatsko prihvatanje DCC zahteva u kućnom
    direktorijumu je opasno i može se iskoristiti.
    Npr. neko može poslati datoteku .bash_profile

en: <b>Bold</b>
sr@latin: <b>Masno</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
sr@latin: <i>(nema predloga)</i>

en: <none>
sr@latin: <nema>

en: <u>Underline</u>
sr@latin: <u>Podvučeno</u>

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
sr@latin: ADDBUTTON <ime> <naredba>, dodaje dugme u korisničev spisak komandi

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
sr@latin: ALLCHAN <naredba>, šalje komandu na sve kanale gde ste povezani

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
sr@latin: ALLCHANL <komanda>, šalje komandu ka svim kanalima na trenutnom serveru

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
sr@latin: ALLSERV <komanda>, šalje komandu svim serverima gde ste povezani

en: Abort
sr@latin: Obustavi

en: Aborted
sr@latin: Prekinuto

en: Accept
sr@latin: Prihvati

en: Account
sr@latin: Nalog

en: Acknowledged Capabilities
sr@latin: Potvrđene mogućnosti

en: Action Upon Double Click
sr@latin: Šta izvršiti na dvostruki klik

en: Active
sr@latin: Aktivan

en: Add "%s" to Dictionary
sr@latin: Dodaje "%s" u rečnik

en: Add...
sr@latin: Dodaj...

en: Added server %s to network %s.
sr@latin: Dodat server %s na mrežu %s.

en: Address:
sr@latin: Adresa:

en: Adult Entertainment
sr@latin: Zabava za odrasle

en: Advanced
sr@latin: Napredna

en: Afghanistan
sr@latin: Avganistan

en: Afrikaans
sr@latin: Afrikans

en: Aland Islands
sr@latin: Alandska ostrva

en: Albania
sr@latin: Albanija

en: Albanian
sr@latin: Albanski

en: Alerts
sr@latin: Uzbune

en: Algeria
sr@latin: Alžir

en: All downloads combined:
sr@latin: Sva preuzimanja:

en: All uploads combined:
sr@latin: Sva slanja:

en: Already marked away: %s
sr@latin: Već označen odsutan: %s

en: Already marked back.
sr@latin: Već označen vraćen.

en: Alternative fonts:
sr@latin: Alternativni fontovi:

en: Always
sr@latin: Uvek

en: American Samoa
sr@latin: Američka Samoa

en: Amharic
sr@latin: Ahmarski

en: Andorra
sr@latin: Andora

en: Anguilla
sr@latin: Anguila

en: Antarctica
sr@latin: Antarktik

en: Antigua and Barbuda
sr@latin: Antigva i Barbuda

en: Appearance
sr@latin: Izgled

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
sr@latin: Da li ste sigurni da je ovo SSL server i port?

en: Are you sure you want to quit?
sr@latin: Da li ste sigurni da želite da izađete?

en: Armenia
sr@latin: Jermenija

en: Ascension Island
sr@latin: Ostrvo Uspenja

en: Asia-Pacific Region
sr@latin: Azija-Pacifik region

en: Ask for confirmation
sr@latin: Pitaj za potvrdu

en: Ask for download folder
sr@latin: Pitaj za fasciklu preuzimanja

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
sr@latin: Upitajte IRC server da saznate vašu adresu. Korisni ukoliko je prava adresa iz opsega 192.168.*.*!

en: Asturian
sr@latin: Asturijski

en: Australia
sr@latin: Australija

en: Austria
sr@latin: Austrija

en: Auto
sr@latin: Automatski

en: Auto Open DCC Windows
sr@latin: Neposredne akcije (DCC) u poseban prozor

en: Auto accept file offers:
sr@latin: Odmah prihvati ponuđene datoteke:

en: Auto reconnect delay:
sr@latin: Pauza pre novog povezivanja:

en: Automatically copy selected text
sr@latin: Automatski kopiraj odabran tekst

en: Automatically unmark away
sr@latin: Skloni AWAY kad se vratim

en: Aviation-Related Fields
sr@latin: Polja srodna avijaciji

en: Away
sr@latin: Odsutan

en: Away Msg:
sr@latin: Odsutan:

en: Away Tracking
sr@latin: Praćenje odsutnosti

en: Away reason
sr@latin: Razlog za odsustvo

en: Away user:
sr@latin: Odsutan korisnik:

en: Away:
sr@latin: Odsutan:

en: Azerbaijan
sr@latin: Azerbejdžan

en: Azerbaijani
sr@latin: Azerbejdžanski

en: BACK, sets you back (not away)
sr@latin: BACK, postavlja Vas vraćene (ne odsutne)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
sr@latin: BAN <šablon> [<vrsta>], zabrana za sve korisnike obuhvaćene šablonom od pristupa kanalu. Ako su već na kanalu, ne izbacuje ih (za to treba biti „op‟)

en: Background image:
sr@latin: Pozadina:

en: Background:
sr@latin: Pozadina:

en: Bad arguments for user command.
sr@latin: Pogrešni argumenti za korisničku naredbu.

en: Bahamas
sr@latin: Bahami

en: Bahrain
sr@latin: Bahrein

en: Ban
sr@latin: Zabr.

en: Ban List
sr@latin: Spisak izbačenih

en: Ban time
sr@latin: Vreme zabrane

en: Bangladesh
sr@latin: Bangladeš

en: Banmask
sr@latin: Šablon zabrane

en: Basque
sr@latin: Baskijski

en: Belarus
sr@latin: Belorusija

en: Belarusian
sr@latin: Beloruski

en: Belgium
sr@latin: Belgija

en: Bhutan
sr@latin: Butan

en: Bind to:
sr@latin: Poveži se sa:

en: Bolivia
sr@latin: Bolivija

en: Bosnia and Herzegovina
sr@latin: Bosna i Hercegovina

en: Both
sr@latin: Oba

en: Botswana
sr@latin: Bocvana

en: Bottom
sr@latin: Dole

en: Bouvet Island
sr@latin: Ostrvo Buve

en: British Channel Isles
sr@latin: Britanska Kanalska ostrva

en: British Indian Ocean Territory
sr@latin: Britanska Indijska ostrva

en: British Virgin Islands
sr@latin: Britanska Devičanska ostrva

en: Browse...
sr@latin: Pregledaj...

en: Brunei Darussalam
sr@latin: Bruneji Dar-Es-Salam

en: Bulgaria
sr@latin: Bugarska

en: Bulgarian
sr@latin: Bugarski

en: Businesses
sr@latin: Komercijala

en: Bypass proxy server
sr@latin: Zaobiđi proxy server

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
sr@latin: CHANOPT [-quiet] <promenljiva> [<vrednost>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
sr@latin: CHARSET [<enkoding>], dobija ili podešava enkoding korišćen za trenutnu konekciju

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
sr@latin: COUNTRY [-s] <kod|šablon>, traži kod zemlje, npr: au = australija

en: CPS
sr@latin: zn./sek.

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
sr@latin: CTCP <ime> <poruka>, šalje CTCP poruku na dato ime, poput VERSION ili USERINFO

en: C_lear Text
sr@latin: O_čisti tekst

en: C_onnect
sr@latin: _Poveži se

en: Cambodia
sr@latin: Kambodža

en: Cameroon
sr@latin: Kamerun

en: Canada
sr@latin: Kanada

en: Cancel
sr@latin: Otkaži

en: Cannot access %s
sr@latin: Nema pristupa %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
sr@latin: Ne mogu da pristupim: %s
    %s.
    Nastavljanje nije moguće.

en: Cannot assign that address
sr@latin: Ne može se dodeliti ta adresa

en: Cannot read sound file:
    %s
sr@latin: Datoteka sa zvučnim zapisom „%s‟ se ne može očitati.

en: Cannot read that file.
sr@latin: Ova se datoteka ne može čitati.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
sr@latin: Računar %s naizgled ne postoji
    Proverite podešavanja za IP!

en: Cannot resume the same file from two people.
sr@latin: Ne može se nastaviti prenos iste datoteke od dve različite osobe.

en: Cannot write to that file.
sr@latin: Ne može se pisati u tu datoteku.

en: Cape Verde
sr@latin: Zelenortska ostrva

en: Catalan
sr@latin: Katalonski

en: Categories
sr@latin: Vrste

en: Cayman Islands
sr@latin: Kajmanska ostrva

en: Central African Republic
sr@latin: Centralnoafrička republika

en: Chad
sr@latin: Čad

en: Channel
sr@latin: Kanal

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
sr@latin: Pripadnost kanalu/"je IRC operator"

en: Channel Message
sr@latin: Poruka na kanalu

en: Channel Name
sr@latin: Ime kanala

en: Channel name
sr@latin: Ime kanala

en: Channel name too short, try again.
sr@latin: Ime kanala je prekratko, probajte ponovo.

en: Channel switcher
sr@latin: Prebacivač kanala

en: Channel:
sr@latin: Kanal:

en: Character Chart
sr@latin: Tabela znakova

en: Character set:
sr@latin: Skup znakova:

en: Chat
sr@latin: Priča

en: Chat window
sr@latin: Prozor za razgovor

en: Chatting
sr@latin: Razgovori

en: Chile
sr@latin: Čile

en: China
sr@latin: Kina

en: Chinese (Simplified)
sr@latin: Kineski (pojedenostavljen)

en: Chinese (Traditional)
sr@latin: Kineski (tradicionalni)

en: Christmas Island
sr@latin: Božićna ostrva

en: Claim you are at this address when offering files.
sr@latin: Prijavi ovu adresu pri nuđenju datoteka.

en: Clear
sr@latin: Obriši

en: Clear Raw Log
sr@latin: Obriši dnevnik

en: Clear list
sr@latin: Obriši spisak

en: Cocos Islands
sr@latin: Kokosova ostrva

en: Colombia
sr@latin: Kolumbija

en: Color Stripping
sr@latin: Skidanje boja:

en: Colored nick names
sr@latin: Oboji imena

en: Colors
sr@latin: Boje

en: Colors 0-7
sr@latin: Boje 0-7

en: Colors 8-15
sr@latin: Boje 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
sr@latin: Lista mreža razdvojena zarezima je dozvoljena.

en: Commands Available:
sr@latin: Dostupne naredbe:

en: Comoros
sr@latin: Komori

en: Company Jobs
sr@latin: Poslovi u kompaniji

en: Congo
sr@latin: Kongo

en: Connect
sr@latin: Poveži se

en: Connect to selected server only
sr@latin: Poveži se samo sa izabranim računarima

en: Connection refused
sr@latin: Veza odbijena

en: Connection reset by peer
sr@latin: Veza prekinuta na drugom kraju

en: Connection timed out
sr@latin: Vreme za povezivanje je isteklo

en: Connection to %s complete.
sr@latin: Povezivanje sa %s je uspelo.

en: Cook Islands
sr@latin: Kukova ostrva

en: Cooperatives
sr@latin: Zadruge

en: Copy
sr@latin: Preslikaj

en: Copy Selected Link
sr@latin: Umnoži izabranu vezu

en: Copy _Topic Text
sr@latin: Kopiraj tekst _teme

en: Copy selected URL
sr@latin: Preslikaj ovaj URL

en: Costa Rica
sr@latin: Kostarika

en: Cote d'Ivoire
sr@latin: Obala slonovače

en: Couldn't connect to session bus
sr@latin: Nije moguće povezati se sa magistralom sesije

en: Country:
sr@latin: Država:

en: Croatia
sr@latin: Hrvatska

en: Crop
sr@latin: Iseci

en: Cuba
sr@latin: Kuba

en: Cycle Channel
sr@latin: Ponovi pristup

en: Cycling to next server in %s...
sr@latin: Pokušavam vezu sa sledećim serverom u %s...

en: Cyprus
sr@latin: Kipar

en: Czech
sr@latin: Češki

en: Czech Republic
sr@latin: Republika Češka

en: DCC IP address:
sr@latin: DCC IP adresa:

en: DCC String
sr@latin: DCC tekst

en: DCC Type
sr@latin: Vrsta DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
sr@latin: DEHOP <ime>, sklanja polu-op zvanje za ime na trenutnom kanalu (potreban je„op)‟

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
sr@latin: DELBUTTON <ime>, briše dugme sa korisničnog spiska

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
sr@latin: DELBUTTON <ime>, uklanja zvanje operatora za ime na ovom kanalu

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
sr@latin: DEVOICE <ime>, oduzima reč za ime na ovom kanalu

en: DISCON, Disconnects from server
sr@latin: DISCON, isključuje sa servera

en: Danish
sr@latin: Danski

en: Date
sr@latin: Datum

en: DeOp
sr@latin: Deop

en: Default Messages
sr@latin: Podrazumevane poruke

en: Delete
sr@latin: Obriši

en: Democratic Republic of Congo
sr@latin: Demokratska republika Kongo

en: Denmark
sr@latin: Danska

en: Description
sr@latin: Opis

en: Destination filename
sr@latin: Ciljna datoteka

en: Details
sr@latin: Detalji

en: Dialog
sr@latin: Razgovor

en: Dialog with
sr@latin: Razgovor sa

en: Dictionaries to use:
sr@latin: Rečnici za korišćenje:

en: Display MODEs in raw form
sr@latin: Prikazuj pristupe u sirovom obliku

en: Display lists in compact mode
sr@latin: Prikaži liste u kompaktnom modu

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
sr@latin: Prikazujem %d/%d korisnika na %d/%d kanala.

en: Djibouti
sr@latin: Džibuti

en: Dominica
sr@latin: Dominika

en: Dominican Republic
sr@latin: Dominikanska republika

en: Don't ask next time.
sr@latin: Ne pitajte sledeći put.

en: Don't auto connect to servers
sr@latin: Ne povezuj se automatski sa serverima

en: Don't auto load any plugins
sr@latin: Ne učitavaj automatski dodatke

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
sr@latin: Ne ispituj sve računare u spisku kada povezivanje ne uspe.

en: Done
sr@latin: Gotovo

en: Download files to:
sr@latin: Snimaj datoteke u:

en: Downloads
sr@latin: Preuzimanja:

en: Dutch
sr@latin: Holandski

en: ECHO <text>, Prints text locally
sr@latin: ECHO <tekst>, ispisuje tekst

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
sr@latin: EXEC [-o] <naredba>, izvrši naredbu. Ako je data oznaka -o onda se ispisšalje na trenutni kanal, inače se ispisuje u okviru za tekst.

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
sr@latin: EXECCONT, šalje procesu SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
sr@latin: EXECKILL [-9], zaustavlja poziv exec u ovoj sesiji. Ako je dato i -9 procesu se šalje SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
sr@latin: EXECSTOP, šalje procesu SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
sr@latin: EXECWRITE, šalje podatke na standardni ulaz procesa

en: East Germany
sr@latin: Istočna Nemačka

en: East Timor
sr@latin: Istočni Timor

en: Ecuador
sr@latin: Ekvador

en: Edit Events
sr@latin: Uredi događaje

en: Educational Institution
sr@latin: Obrazovne ustanove

en: Egypt
sr@latin: Egipat

en: Enable logging of URLs to disk
sr@latin: Omogući logovanje URL-ova na disk

en: Enable logging of conversations to disk
sr@latin: Omogući logovanje konverzacija na disk

en: English
sr@latin: Engleski

en: English (British)
sr@latin: Engleski (britanski)

en: Enter Channel to Join:
sr@latin: Unesite ime kanala:

en: Enter mask to ignore:
sr@latin: Unesi šablon za ućutkivanje

en: Enter new nickname:
sr@latin: Unesite novo ime:

en: Enter nickname to add:
sr@latin: Unesite ime koje treba dodati:

en: Enter reason to kick %s:
sr@latin: Razlog da se izbaci %s:

en: Equatorial Guinea
sr@latin: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
sr@latin: Eritreja

en: Error
sr@latin: Greška

en: Estonia
sr@latin: Estonija

en: Estonian
sr@latin: Estonski

en: Ethiopia
sr@latin: Etiopija

en: European Union
sr@latin: Evropska Unija

en: Event
sr@latin: Događaj

en: Execute command:
sr@latin: Pošalji ovu komandu:

en: Extra Gadgets
sr@latin: Ekstra gedžeti

en: Extra words to highlight:
sr@latin: Ekstra reči za istačinjanje:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
sr@latin: FLUSHQ, prazni red za slanje na ovom serveru

en: Failed
sr@latin: Neuspelo

en: Failed to acquire %s: %s
sr@latin: Ne može se dobaviti %s: %s

en: Failed to complete Command
sr@latin: Neuspelo završavanje komande

en: Failed to open font:
    
    %s
sr@latin: Ne može se otvoriti font:
    
    %s

en: Falkland Islands
sr@latin: Foklendska ostrva

en: Faroe Islands
sr@latin: Farska ostrva

en: Fiji
sr@latin: Fidži

en: File
sr@latin: Datoteka

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
sr@latin: Datoteka koja je prethodno preuzeta je veća nego ponuđena. Zato nije moguće nastaviti prenos.

en: File transfers
sr@latin: Prenos datoteka

en: File:
sr@latin: Datoteka:

en: Filename
sr@latin: Datoteka

en: Files and Directories
sr@latin: Datoteke i direktorijumi

en: Find:
sr@latin: Nađi:

en: Finland
sr@latin: Finska

en: Finnish
sr@latin: Finski

en: Focus new tabs:
sr@latin: Fokusiraj nove jezičke:

en: Font:
sr@latin: Slova:

en: Foreground:
sr@latin: Prvi plan:

en: Former USSR
sr@latin: Bivši SSSR

en: France
sr@latin: Francuska

en: French
sr@latin: Francuski

en: French Guiana
sr@latin: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
sr@latin: Francuska Polinezija

en: French Southern Territories
sr@latin: Francuske južne teritorije

en: From
sr@latin: Od

en: Full name
sr@latin: Puno ime

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
sr@latin: GATE <rač.> [<port>], prosleđuje preko rač(unara), za port se uzima 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
sr@latin: GHOST <nadimak> [lozinka], ubija dupliran nadimak

en: Galician
sr@latin: Galicijski

en: Gambia
sr@latin: Gambija

en: General
sr@latin: Opšte

en: Georgia
sr@latin: Gruzija

en: German
sr@latin: Nemački

en: Germany
sr@latin: Nemačka

en: Get my address from the IRC server
sr@latin: Saznaj IP ovog računara od servera

en: Ghana
sr@latin: Gana

en: Give Ops
sr@latin: Daj opa

en: Give Voice
sr@latin: Daj reč

en: Give each person on IRC a different color
sr@latin: Dodeli svakoj osobi na IRC-u različitu boju

en: Government
sr@latin: Vladine ustanove

en: Graph
sr@latin: Grafičko

en: Graphical
sr@latin: Grafički

en: Great Britain
sr@latin: Velika Britanija

en: Greece
sr@latin: Grčka

en: Greek
sr@latin: Grčki

en: Greenland
sr@latin: Grenland

en: Guadeloupe
sr@latin: Gvadalupe

en: Guatemala
sr@latin: Gvatemala

en: Guinea
sr@latin: Gvineja

en: Guinea-Bissau
sr@latin: Gvineja Bisao

en: Gujarati
sr@latin: Gudžarati

en: Guyana
sr@latin: Gijana

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
sr@latin: HOP <ime>, daje zvanje polu-op ovom imenu (potreban je op)

en: Heard and McDonald Islands
sr@latin: Herdova i Makdonaldova ostrva

en: Hidden
sr@latin: Sakrij

en: Hide Version
sr@latin: Sakrij verziju

en: Hide join and part messages
sr@latin: Sakrij poruke o dolasku i odlasku

en: Highlight:
sr@latin: Isticanje:

en: Highlighted Message
sr@latin: Istaknuta poruka

en: Highlighted Messages
sr@latin: Istaknute poruke

en: Host
sr@latin: Računar

en: Host unknown
sr@latin: Nepoznat računar

en: Hostmask
sr@latin: Šablon rač.

en: Hostname
sr@latin: Ime rač.

en: Hostname:
sr@latin: Ime rač.:

en: Hungarian
sr@latin: Mađarski

en: Hungary
sr@latin: Mađarska

en: I need /bin/sh to run!
sr@latin: Za pokretanje treba imati /bin/sh!

en: I'm busy
sr@latin: Zauzet sam

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
sr@latin: ID <lozinka>, prijavljuje Vas na nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
sr@latin: IGNORE <šablon> <tipovi...> <izbori...>
        šablon - šablon za ime računara, npr. *!*@.aol.com
        tipovi - šta zanemariti, jedan ili više iz skupa:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        izbori  - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
sr@latin: INVITE <ime> [<kanal>], poziva ime da se priključi kanalu, misli se na trenutni ako se ne navede (potreban je op)

en: IP address
sr@latin: IP adresa

en: Iceland
sr@latin: Island

en: Identified text
sr@latin: Prepoznat tekst

en: Idle time
sr@latin: Odsutan

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
sr@latin: Ako znate ime kanala kome se želite priključiti, unesite ga ovde.

en: Ignore All
sr@latin: Ignoriši sve

en: Ignore Stats:
sr@latin: Statistika za ućutkane:

en: Indent nick names
sr@latin: Uravnaj nadimke

en: India
sr@latin: Indija

en: Individual's Names
sr@latin: Imena pojedinaca

en: Indonesia
sr@latin: Indonezija

en: Indonesian
sr@latin: Indonežanski

en: Informational
sr@latin: Informacioni domen

en: Input Box
sr@latin: Polje za unos

en: Input box
sr@latin: Ulazni prozor

en: Insert Attribute or Color Code
sr@latin: Ubaci atribut ili kôd za boju

en: Insert a red line after the last read text.
sr@latin: Ubaci crvenu liniju posle poslednje pročitane linije teksta.

en: Insert timestamps in logs
sr@latin: Upisuj u dnevnike vreme kada su poruke stigle

en: Interface
sr@latin: Sučelje

en: Interface Colors
sr@latin: Boje sučelja

en: International
sr@latin: Međunarodni domeni

en: Internet Communication Services
sr@latin: Servisi internet komunikacije

en: Internic Commercial
sr@latin: Komercijalni domeni

en: Internic Network
sr@latin: Internik mreža

en: Internic Non-Profit Organization
sr@latin: Neprofitna organizacija internik

en: Invite
sr@latin: Pozovi

en: Invite Only
sr@latin: Po pozivu

en: Invite:
sr@latin: Poziv:

en: Iraq
sr@latin: Irak

en: Ireland
sr@latin: Irska

en: Isle of Man
sr@latin: Ostrvo Čoveka

en: Israel
sr@latin: Izrael

en: Italian
sr@latin: Italijanski

en: Italy
sr@latin: Italija

en: JOIN <channel>, joins the channel
sr@latin: JOIN <kanal>, priključuje se kanalu

en: Jamaica
sr@latin: Jamajka

en: Japanese
sr@latin: Japanski

en: Jersey
sr@latin: Džersi

en: Join Channel
sr@latin: Idi na kanal

en: Join Channel...
sr@latin: Priključi se...

en: Kannada
sr@latin: Kanađanski

en: Kazakhstan
sr@latin: Kazahstan

en: Kenya
sr@latin: Kenija

en: Key (Password)
sr@latin: Ključ (lozinka)

en: Keyword
sr@latin: Ključna reč

en: Kick
sr@latin: Šut

en: Kick/Ban
sr@latin: Šut/zabr.

en: KickBan
sr@latin: Šut i zabr.

en: Kinyarwanda
sr@latin: Kinjaruanda

en: Korean
sr@latin: Korejanski

en: Kuwait
sr@latin: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
sr@latin: Kirgistan

en: LAGCHECK, forces a new lag check
sr@latin: LAGCHECK, traži da se izmeri kašnjenje

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
sr@latin: LOAD [-e] <dat.>, učitava dodatak ili skriptu

en: Lag meter:
sr@latin: Merač zaostajanja:

en: Language:
sr@latin: Jezik:

en: Last Msg:
sr@latin: Posl. poruka:

en: Last Seen
sr@latin: Bio je tu

en: Latvia
sr@latin: Latvija

en: Latvian
sr@latin: Letonski

en: Leave Channel
sr@latin: Napusti kanal

en: Leave channel:
sr@latin: Napusti kanal:

en: Leaving
sr@latin: Odlazim

en: Lebanon
sr@latin: Liban

en: Left message
sr@latin: Poruka sleva

en: Lesotho
sr@latin: Lesoto

en: Liberia
sr@latin: Liberija

en: Libya
sr@latin: Libija

en: Liechtenstein
sr@latin: Lihtenštajn

en: Lithuania
sr@latin: Litvanija

en: Lithuanian
sr@latin: Litvanski

en: Load From...
sr@latin: Učitaj iz...

en: Loaded log from
sr@latin: Učitan log od

en: Local colors:
sr@latin: Lokalne boje:

en: Log filename:
sr@latin: Ime dnevnika:

en: Log timestamp format:
sr@latin: Format za zapis datuma u dnevnik:

en: Logging
sr@latin: Zapisivanje

en: Look in:
sr@latin: Pogledajte u:

en: Luxembourg
sr@latin: Luksemburg

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
sr@latin: MDEHOP, oduzima zvanje svim polu-operatorima na ovom kanalu (potreban je op)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
sr@latin: MDEOP, oduzima zvanje svim operatorima na ovom kanalu (potreban je op)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
sr@latin: ME <radnja>, šalje opis radnje na ovaj kanal (radnje se pišu u trećem licu, npr. /me skače

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sr@latin: MKICK, izbacuje sve druge sa kanala (potreban je op)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
sr@latin: MOP, svima na kanalu dodeljuje zvanje operatora (potreban je op)

en: M_ode Buttons
sr@latin: _Dugmeta za način pristupa

en: Macau
sr@latin: Makao

en: Macedonia
sr@latin: Makedonija

en: Macedonian
sr@latin: Makedonski

en: Madagascar
sr@latin: Madagaskar

en: Main font:
sr@latin: Glavni font:

en: Make nick names right-justified
sr@latin: Uravnaj nadimke po desnoj strani

en: Malawi
sr@latin: Malavi

en: Malay
sr@latin: Malajski

en: Malayalam
sr@latin: Malajalamski

en: Malaysia
sr@latin: Malezija

en: Maldives
sr@latin: Maldivi

en: Mark or unmark this network as a favorite.
sr@latin: Označite ili uklonite oznaku ove mreže kao omiljene.

en: Marker line:
sr@latin: Linija oznake:

en: Marshall Islands
sr@latin: Maršalska ostrva

en: Martinique
sr@latin: Martinik

en: Mask
sr@latin: Šablon

en: Mauritania
sr@latin: Mauritanija

en: Mauritius
sr@latin: Mauricijus

en: Maximum speed for all files
sr@latin: Maks. brzina saobraćaja za sve datoteke

en: Maximum speed for one transfer
sr@latin: Maks. brzina za jedan prenos

en: Mayotte
sr@latin: Majot

en: Message
sr@latin: Poruka

en: Messages
sr@latin: Poruke

en: Mexico
sr@latin: Meksiko

en: Micronesia
sr@latin: Mikronezija

en: Military
sr@latin: Vojni domeni

en: Mobile Devices
sr@latin: Mobilni uređaji

en: Mode char
sr@latin: Oznaka za pristup

en: Moderated
sr@latin: Nadgledan

en: Modes string
sr@latin: Prava pristupa

en: Monaco
sr@latin: Monako

en: Mongolia
sr@latin: Mongolija

en: Montenegro
sr@latin: Crna Gora

en: Montserrat
sr@latin: Monserat

en: More...
sr@latin: Više...

en: Morocco
sr@latin: Maroko

en: Move completed files to:
sr@latin: Pomeri prenesene datoteke u dir.:

en: Mozambique
sr@latin: Mozambik

en: Museums
sr@latin: Muzeji

en: Myanmar
sr@latin: Mianmar

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
sr@latin: NCTCP <ime> <poruka>, šalje CTCP dojavu

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
sr@latin: NEWSERVER [-noconnect] <računar> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
sr@latin: NICK <ime>, uzimanje novog imena

en: NO
sr@latin: NE

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
sr@latin: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nadimak>], prikazuje Vašu listu obaveštenja ili dodaje nekoga na nju

en: Name
sr@latin: Ime

en: Namibia
sr@latin: Namibija

en: Nato Fiel
sr@latin: Nato teren

en: Netherlands
sr@latin: Holandija

en: Netherlands Antilles
sr@latin: Holandski antili

en: Network
sr@latin: Mreža

en: Network send queue: %d bytes
sr@latin: Mrežni red slanja: bajtova: %d

en: Network setup
sr@latin: Podešavanje mreže

en: Networks
sr@latin: Mreže

en: Never
sr@latin: Nikada

en: New Caledonia
sr@latin: Nova Kaledonija

en: New Filename
sr@latin: Nova datoteka

en: New Network
sr@latin: Nova mreža

en: New Zealand
sr@latin: Novi Zeland

en: New data:
sr@latin: Novi podaci:

en: New message:
sr@latin: Nova poruka:

en: New nickname
sr@latin: Novi nadimak

en: Nicaragua
sr@latin: Nikaragva

en: Nick
sr@latin: Ime

en: Nick Completion
sr@latin: Sufiks za dopunu imena:

en: Nick being tried
sr@latin: Isprobana imena

en: Nick completion suffix:
sr@latin: Sufiks za dopunu imena:

en: Nick names not to highlight:
sr@latin: Nadimci koji se ne ističu:

en: Nick names to always highlight:
sr@latin: Nadimci koji se uvek ističu:

en: Nick of person who changed the topic
sr@latin: Ime osobe koja je promenila temu

en: Nick of person who have been invited
sr@latin: Ime pozvane osobe

en: Nick of person who invited you
sr@latin: Ime osobe koja je pozvala

en: Nickname
sr@latin: Nadimak

en: Nickname in use
sr@latin: Imena u upotrebi

en: Nigeria
sr@latin: Nigerija

en: No active DCCs
sr@latin: Nema aktivnih DCC-ova

en: No channel joined. Try /join #<channel>
sr@latin: Niste na kanalu. Probajte sa /join #<kanal>

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
sr@latin: Nema hexchat_plugin_init simbola; da li je ovo stvarno HexChat dodatak?

en: No outside messages
sr@latin: Nema spoljašnjih poruka

en: No route to host
sr@latin: Nema putanje do računara

en: No such command.
sr@latin: Ne postoji naredba.

en: No such plugin found.
sr@latin: Dodatak nije pronađen.

en: No topic is set
sr@latin: Tema nije postavljena

en: Norfolk Island
sr@latin: Norfolška ostrva

en: Normal
sr@latin: Obično

en: North Korea
sr@latin: Severna Koreja

en: Northern Mariana Islands
sr@latin: Severna Marijanska ostrva

en: Norway
sr@latin: Norveška

en: Norwegian (Bokmal)
sr@latin: Norveški (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
sr@latin: Norveški (ninorsk)

en: Not connected.
sr@latin: Nije na vezi.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
sr@latin: Niste na vezi. Probajte sa /server <host> [<port>]

en: Notice
sr@latin: Vest

en: Notice:
sr@latin: Vesti:

en: Notify on these networks:
sr@latin: Obavesti me na ovim mrežama:

en: Number of notify items
sr@latin: Broj posmatranih ulaza

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
sr@latin: OP <ime>, daje zvanje operatora ovom imenu (potreban je op)

en: O_perator Actions
sr@latin: O_peratorove akcije

en: Off
sr@latin: Isključeno

en: Offline
sr@latin: Nije na vezi

en: Old Filename
sr@latin: Stara datoteka

en: Old School ARPAnet
sr@latin: Starovremski ARPAnet

en: Old nickname
sr@latin: Stari nadimak

en: On channels smaller than:
sr@latin: Prati odsutne na kanalima sa manje od:

en: One download:
sr@latin: Jedno preuzimanje:

en: One upload:
sr@latin: Jedno slanje:

en: Online
sr@latin: Na vezi

en: Only requested tabs
sr@latin: Samo željeni jezičci

en: Only useful for computers with multiple addresses.
sr@latin: Korisno samo za računare sa višestrukim adresama.

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
sr@latin: DCC, Ignore i Notify se otvaraju u jezičcima ili prozorima?

en: Open Data Folder
sr@latin: Otvori fasciklu podataka

en: Open Dialog
sr@latin: Otvori razgovor

en: Open Folder...
sr@latin: Otvori direktorijum...

en: Open Link in Browser
sr@latin: Otvori vezu u čitaču

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
sr@latin: Otvorite URL ili izvršite komandu u postojećem HexChat-u

en: Open a new tab when you receive a private message
sr@latin: Otvori novu karticu kada primiš privatnu poruku

en: Open an extra tab for server messages
sr@latin: Otvori poseban jezičak za poruke sa servera

en: Open an irc://server:port/channel URL
sr@latin: Otvori URL irc://server:port/kanal

en: Open channels in:
sr@latin: Mesto za prikaz novih kanala:

en: Open dialogs in:
sr@latin: Mesto za prikaѕ novih razgovora:

en: Open utilities in:
sr@latin: Mesto za prikaz pomoćnih poruka:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
sr@latin: PART [<kanal>] [<razlog>], napušta kanal, i to trenutni ako se ne navede

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
sr@latin: PING <ime | kanal>, ispituje ime ili kanal CTCP porukom

en: Palestinian Territory
sr@latin: Palestinska teritorija

en: Papua New Guinea
sr@latin: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
sr@latin: Paragvaj

en: Part Channel
sr@latin: Izađi sa kanala

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

en: Pathname
sr@latin: Putanja

en: Philippines
sr@latin: Filipini

en: Ping Server
sr@latin: Odziv servera

en: Pitcairn
sr@latin: Pitkairn

en: Plugin defined commands:
sr@latin: Naredbe opisane u dodacima:

en: Poland
sr@latin: Poljska

en: Polish
sr@latin: Poljski

en: Portuguese
sr@latin: Portugalski

en: Portuguese (Brazilian)
sr@latin: Portugalski (Brazilski)

en: Position
sr@latin: Mesto

en: Print Texts File
sr@latin: Štampaj datoteku tekstova

en: Private
sr@latin: Privatno

en: Private Message
sr@latin: Privatna poruka

en: Private:
sr@latin: Privatno:

en: Professions
sr@latin: Zanimanja

en: Proxy Authentication
sr@latin: Autentifikacija zastupnika

en: Proxy Server
sr@latin: Zastupnik (proxy):

en: Proxy traversal failed.
sr@latin: Neuspeo kontakt sa zastupnikom.

en: Puerto Rico
sr@latin: Portoriko

en: Punjabi
sr@latin: Pandžabski

en: Push input line into history but doesn't send to server
sr@latin: Ubacuje ulaznu liniju u prethodne komande, ali ne šalje serveru

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
sr@latin: QUIT [<reason>], isključuje sa ovog servera

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
sr@latin: QUOTE <tekst>, šalje sirovi tekst serveru

en: Qatar
sr@latin: Katar

en: Quit HexChat?
sr@latin: Izlazite iz HexChat-a?

en: Quit:
sr@latin: Kraj:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sr@latin: RECONNECT [-ssl] [<rač.>] [<port>] [<lozinka>], može se koristiti i samo /RECONNECT za ponovno spajanje na server ili kao /RECONNECT ALL za ponovno spajanje na sve otvorene servere

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sr@latin: RECONNECT [<rač.>] [<port>] [<lozinka>], može se koristiti i samo /RECONNECT za ponovno spajanje na server ili kao /RECONNECT ALL za ponovno spajanje na sve otvorene servere

en: Raw Numeric or Identifier
sr@latin: Sirov brojač ili identifikator

en: Rea_l name:
sr@latin: _Pravo ime:

en: Real IP
sr@latin: Pravi IP

en: Real Name:
sr@latin: Pravo ime:

en: Real user@host
sr@latin: Pravi user@host

en: Really remove network "%s" and all its servers?
sr@latin: Da li zaista treba brisati mrežu "%s" i sve servere u njoj?

en: Reason
sr@latin: Razlog

en: Receive window
sr@latin: Prozor za prijem

en: Receiver
sr@latin: Primalac

en: Recv
sr@latin: Prijem

en: Refresh
sr@latin: Osveži

en: Regular Expression
sr@latin: Redovan izraz

en: Remote host closed socket
sr@latin: Udaljeni računar je prekinuo vezu

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Replace with
sr@latin: Zameni sa

en: Requested Capabilities
sr@latin: Zatražene mogućnosti

en: Reset Marker Line
sr@latin: Postavi ovde oznaku

en: Resume
sr@latin: Nastavi

en: Reunion
sr@latin: Reinion

en: Reverse DNS
sr@latin: Obratni DNS

en: Right message
sr@latin: Poruka zdesna

en: Romania
sr@latin: Rumunija

en: Russian
sr@latin: Ruski

en: Russian Federation
sr@latin: Ruska federacija

en: Rwanda
sr@latin: Ruanda

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
sr@latin: S. Džordžija i S. Sendvička ostrva

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
sr@latin: SAY <tekst>, šalje tekst kao poruku objektu u ovom prozoru

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sr@latin: SERVCHAN <rač.> <port> <kanal>, povezuje se i učlani na kanal

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sr@latin: SERVCHAN [-ssl] <rač.> <port> <kanal>, povezuje se i učlani na kanal

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
sr@latin: SERVER <rač.> [<port>] [<lozinka>], povezuje se na server, uzima da je port 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
sr@latin: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<lozinka>], povezuje sa serverom, podrazumevani port je 6667 za normalne konekcije, i 6697 za ssl konekcije

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
sr@latin: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <promenljiva> [<vrednost>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
sr@latin: SETCURSOR [-|+]<pozicija>, repozicionira kursor u okviru za unos

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
sr@latin: SETTEXT <novi tekst>, zamenjuje tekst u okviru za unos

en: S_ettings
sr@latin: P_odešavanja

en: Saint Lucia
sr@latin: Sveta Lucija

en: Sao Tome and Principe
sr@latin: Sao Tome i Principe

en: Saudi Arabia
sr@latin: Saudijska Arabija

en: Save
sr@latin: Snimi

en: Save As...
sr@latin: Sačuvaj kao...

en: Save _List...
sr@latin: Sačuvaj _listu...

en: Save list to a file
sr@latin: Snimi spisak u datoteku

en: Save nick name in filenames
sr@latin: Zapamti nadimke u imenima datotekama

en: Save without interaction
sr@latin: Sačuvaj bez interakcije

en: Scrollback lines:
sr@latin: Pamti ovoliko linija:

en: Search
sr@latin: Pretraga

en: Search Next
sr@latin: Pretražite naredno

en: Search Previous
sr@latin: Pretražite prethodno

en: Search buffer is empty.
sr@latin: Zapis za pretragu je prazan.

en: Search type:
sr@latin: Tip pretrage:

en: Second choice:
sr@latin: Drugi izbor:

en: Seconds
sr@latin: Sekunde

en: Select Download Folder
sr@latin: Izbor direktorijuma za prijem

en: Select a Plugin or Script to load
sr@latin: Izbor dodatka ili skripta za učitavanje

en: Select a sound file
sr@latin: Izaberite ime zvučnog zapisa

en: Select an Image File
sr@latin: Odaberi sliku

en: Select an output filename
sr@latin: Izaberite ime datoteke za izlaz

en: Select color
sr@latin: Odaberi boju

en: Select font
sr@latin: Odaberi pismo

en: Selected Text
sr@latin: Odabran tekst

en: Send
sr@latin: Slanje

en: Send file to %s
sr@latin: Šalji datoteku za %s

en: Send window
sr@latin: Prozor za slanje

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
sr@latin: Šalje /WHOIS kada korisnik dođe na mrežu u Vašoj listi obaveštenja.

en: Sent
sr@latin: Poslato

en: Serbia
sr@latin: Srbija

en: Serbia and Montenegro
sr@latin: Srbija i Crna Gora

en: Serbian
sr@latin: Srpski

en: Server %s already exists on network %s.
sr@latin: Server %s već postoji na mreži %s.

en: Server Capabilities
sr@latin: Mogućnosti servera

en: Server Information
sr@latin: Podaci o serveru

en: Server Links
sr@latin: Veze sa serverima

en: Server Name
sr@latin: Ime servera

en: Server:
sr@latin: Računar:

en: Seychelles
sr@latin: Sejšeli

en: Shorten tab labels to:
sr@latin: Skrati jezičke na:

en: Show away once
sr@latin: Samo jednom objavi odsutnost

en: Show channel modes
sr@latin: Prikaži modove kanala

en: Show channel switcher at:
sr@latin: Prikaži prebacivač kanala na:

en: Show favorites only
sr@latin: Prikaži samo omiljene

en: Show hostnames in user list
sr@latin: Pokaži imena računara

en: Show icons for user modes
sr@latin: Prikaži ikonice za korisničke modove

en: Show icons in the channel tree
sr@latin: Prikaži ikonice na drvetu kanala

en: Show marker line
sr@latin: Prikaži liniju za obeležavanje

en: Show nick box
sr@latin: Prikaži polje za nadimke

en: Show only:
sr@latin: Prikaži samo:

en: Show plugin/script auto-load directory
sr@latin: Prikaži direktorijum za automatsko učitavanje dodataka

en: Show user config directory
sr@latin: Prikaži direktorijum sa korisnikovim podešavanjima

en: Show user count in channels
sr@latin: Prikaži broj korisnika na kanalima

en: Show user list at:
sr@latin: Prikaži listu korisnika na:

en: Show version information
sr@latin: Prikaži podatke o izdanju

en: Sierra Leone
sr@latin: Sijera Leone

en: Signon time
sr@latin: Vreme prijave

en: Simple Search
sr@latin: Jednostavna pretraga:

en: Singapore
sr@latin: Singapur

en: Size
sr@latin: Veličina

en: Skip network list on startup
sr@latin: Ne prikazuj spisak mreža pri pokretanju programa

en: Slovak
sr@latin: Slovački

en: Slovak Republic
sr@latin: Slovačka republika

en: Slovenia
sr@latin: Slovenija

en: Slovenian
sr@latin: Slovenački

en: Smaller text
sr@latin: Manji tekst

en: Solomon Islands
sr@latin: Solomonova ostrva

en: Somalia
sr@latin: Somalija

en: Some file transfers are still active.
sr@latin: Neki prenosi datoteka su i dalje aktivni.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
sr@latin: Neke izmene će postati vidljive tek kada sledeći put pokrenete program.

en: Sort tabs in alphabetical order
sr@latin: Uredi jezičke leksikografski

en: Sound file
sr@latin: Zvučni zapis:

en: Sound file:
sr@latin: Zvučni zapis:

en: South Africa
sr@latin: Južna Afrika

en: South Korea
sr@latin: Južna Koreja

en: South Sudan
sr@latin: Južni Sudan

en: Spain
sr@latin: Španija

en: Spanish
sr@latin: Španski

en: Spell checker:
sr@latin: Provera pravopisa:

en: Spell checking
sr@latin: Provera pravopisa

en: Spelling Suggestions
sr@latin: Pravopisni predlozi

en: Sri Lanka
sr@latin: Šri Lanka

en: St. Helena
sr@latin: Sv. Jelena

en: St. Kitts and Nevis
sr@latin: Sv. Kits i Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
sr@latin: Sv. Pjer i Mikelon

en: St. Vincent and the Grenadines
sr@latin: Sv. Vinsent i Grenadini

en: Start Time
sr@latin: Poč. vreme

en: Status
sr@latin: Stanje

en: Suriname
sr@latin: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sr@latin: Svalbard i Jan Majen ostrva

en: Swaziland
sr@latin: Svazilend

en: Sweden
sr@latin: Švedska

en: Swedish
sr@latin: Švedski

en: Switcher type:
sr@latin: Tip prebacivača:

en: Switzerland
sr@latin: Švajcarska

en: Syria
sr@latin: Sirija

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
sr@latin: TOPIC [<tema>], postavlja temu ako je navedena, inače prikaže trenutnu temu

en: T_ree
sr@latin: _Drvo

en: Tabs
sr@latin: Jezičci

en: Tabs or Windows
sr@latin: Jezičci ili prozori

en: Taiwan
sr@latin: Tajvan

en: Tajikistan
sr@latin: Tadžikistan

en: Take Ops
sr@latin: Oduzmi opa

en: Take Voice
sr@latin: Oduzmi reč

en: Tanzania
sr@latin: Tanzanija

en: Test All
sr@latin: Probaj sve

en: Text
sr@latin: Tekst

en: Text Box
sr@latin: Okvir za tekst

en: Text Colors
sr@latin: Boje teksta

en: Thai
sr@latin: Tajlandski

en: Thailand
sr@latin: Tajland

en: That file is not resumable.
sr@latin: Datoteka se mora preuzeti izjedna.

en: That mask already exists.
sr@latin: Ovaj šablon već postoji.

en: That plugin is refusing to unload.
sr@latin: Ovaj dodatak se nije učitao.

en: The CTCP event
sr@latin: CTCP događaj

en: The Channel it's going to
sr@latin: Kanal na koji ide

en: The Packet
sr@latin: Paket

en: The action
sr@latin: Naredba

en: The ban mask
sr@latin: Šablon za zabranu

en: The channel
sr@latin: Kanal

en: The channel being joined
sr@latin: Kanal na koji se priključuje

en: The channel it's being set on
sr@latin: Kanal na kom stoji

en: The creator
sr@latin: Kreator

en: The exempt mask
sr@latin: Šablon za isključenje

en: The host of the person
sr@latin: Računar na kome radi

en: The invite mask
sr@latin: Šablon za poziv

en: The key
sr@latin: Ključ

en: The limit
sr@latin: Ograničenje

en: The message
sr@latin: Poruka

en: The mode letter
sr@latin: Oznaka pristupa

en: The mode's sign (+/-)
sr@latin: Znak pristupa (+/-)

en: The nick of the joining person
sr@latin: Ime osobe koja se priključuje

en: The nick of the person
sr@latin: Ime osobe

en: The nick of the person leaving
sr@latin: Ime osobe koja odlazi

en: The nick of the person removed the exempt
sr@latin: Ime osobe koja je uklonila isključenje

en: The nick of the person removed the invite
sr@latin: Ime osobe koja je uklonila poziv

en: The nick of the person setting the mode
sr@latin: Ime osobe koja je postavila pristup

en: The nick of the person who did the banning
sr@latin: Ime osobe koja je zabranila

en: The nick of the person who did the exempt
sr@latin: Ime osobe koja je postavila isključenje

en: The nick of the person who did the halfop'ing
sr@latin: Ime osobe koja je dodelila polu-opa

en: The nick of the person who did the invite
sr@latin: Ime osobe koja je pozvala

en: The nick of the person who did the op'ing
sr@latin: Ime osobe koja je dodelila opa

en: The nick of the person who did the voice'ing
sr@latin: Ime osobe koja je dala reč

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
sr@latin: Ime osobe kojoj je oduzet polu-op

en: The nick of the person who has been deop'ed
sr@latin: Ime osobe kojoj je oduzet op

en: The nick of the person who has been devoice'ed
sr@latin: Ime osobe kojoj je oduzeta reč

en: The nick of the person who has been halfop'ed
sr@latin: Ime osobe koja je dobila polu-opa

en: The nick of the person who has been op'ed
sr@latin: Ime osobe koja je dobila opa

en: The nick of the person who has been voice'ed
sr@latin: Ime osobe koja je dobila reč

en: The nick of the person who set the key
sr@latin: Ime osobe koja je postavila ključ

en: The nick of the person who set the limit
sr@latin: Ime osobe koja je postavila ograničenje

en: The nick who removed the key
sr@latin: Ime osobe koja je sklonila ključ

en: The nick who removed the limit
sr@latin: Ime osobe koja je uklonila ograničenje

en: The nickname of the kicker
sr@latin: Ime izbacivača

en: The person being kicked
sr@latin: Izbačena osoba

en: The reason
sr@latin: Razlog

en: The sound
sr@latin: Zvuk

en: The text
sr@latin: Tekst

en: The time
sr@latin: Vreme

en: The time in x.x format (see below)
sr@latin: Vreme u formatu x.x (videti ispod)

en: There was an error loading key bindings configuration
sr@latin: Greška pri učitavanju rasporeda tastera

en: There was an error parsing the string
sr@latin: Greška pri čitanju teksta

en: Third choice:
sr@latin: Treći izbor:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
sr@latin: Ova komanda menja tekst u liniji za unos tako što dovršava nepotpuno ime ili komandu. Ako je polje Data 1 popunjeno, dupli pritisak na tabulator bira poslednje ime, ne sledeće

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
sr@latin: Ova komanda proverava da li se poslednja uneta reč nalazi na spisku za zamene, i zamenjuje je ako je pronađe

en: This command moves the current tab family to the left
sr@latin: Ova komanda pomera aktivnu grupu jezičaka ulevo

en: This command moves the current tab family to the right
sr@latin: Ova komanda pomera aktivnu grupu jezičaka udesno

en: This command moves the front tab left by one
sr@latin: Ova komanda pomera trenutni jezičak za jedno mesto ulevo

en: This command moves the front tab right by one
sr@latin: Ova komanda pomera trenutni jezičak udesno

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
sr@latin: Ovom komandom se možete šetati gore-dole kroz listu imena. Ako je Data 1 postavljeno na bilo šta, kretaćete se na gore, inače na dole

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
sr@latin: Ovaj server ima ukupno ovoliko kanala: %d ili dijaloga. Da li želite da ih sve zatvorite?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
sr@latin: Ovaj signal je dopremio %d argumenata, $%d nije ispravan

en: Throttle meter:
sr@latin: Merač smanjenja protoka:

en: Title Bar
sr@latin: Naslovna traka

en: Too many recursive usercommands, aborting.
sr@latin: Suviše komandi se unakrsno poziva, obustavljam.

en: Top
sr@latin: Gore

en: Topic
sr@latin: Tema

en: Topic Protection
sr@latin: Zaštita teme

en: Topic for %s is: %s
sr@latin: Tema za %s je: %s

en: Transparency Settings
sr@latin: Podešavanja providnosti

en: Travel and Tourism
sr@latin: Putovanja i turizam

en: Tree
sr@latin: Drvo

en: Trinidad and Tobago
sr@latin: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
sr@latin: Tunis

en: Turkey
sr@latin: Turska

en: Turks and Caicos Islands
sr@latin: Turks i Kaikos ostrva

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sr@latin: Kucajte /HELP <naredba> za pomoć, ili /HELP -l

en: Type:
sr@latin: Vrsta:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
sr@latin: UNBAN <šablon> [<šablon>...], skida zabranu za ove šablone

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
sr@latin: UNIGNORE <šablon> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
sr@latin: UNLOAD <ime>, ukloni dodatak ili skript

en: URL <url>, opens a URL in your browser
sr@latin: URL <url>, otvara URL u pregledniku mreže

en: URLs
sr@latin: URL-ovi

en: US Virgin Islands
sr@latin: Američka Devičanska ostrva

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
sr@latin: USELECT [-a] [-s] <ime1> <ime2> itd, naglašava imena u spisku korisnika kanala

en: Ukraine
sr@latin: Ukrajina

en: Ukrainian
sr@latin: Ukrajinski

en: Unignore
sr@latin: Prihvati

en: United Arab Emirates
sr@latin: Ujedinjeni arapski emirati

en: United Kingdom
sr@latin: Velika Britanija

en: United States Medical
sr@latin: Američke medicinske ustanove

en: United States of America
sr@latin: Sjedinjene američke države

en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: Unknown arg '%s' ignored.
sr@latin: Nepoznat argument '%s' je zanemaren.

en: Unmark yourself as away before sending messages.
sr@latin: Sklonite oznaku odsutan sa sebe pre slanja poruka.

en: Unsorted
sr@latin: Neuređeno

en: Uploads
sr@latin: Slanja

en: Uruguay
sr@latin: Urugvaj

en: Usage: %s
sr@latin: Upotreba: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
sr@latin: Koristi SSL za sve računare u ovoj mreži

en: Use a different config directory
sr@latin: Koristi drugi direktorijum sa podešavanjima

en: Use global user information
sr@latin: Koristi glavne podatke o korisniku

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
sr@latin: Koristite kodove jezika. Odvajajte više unosa zarezima.

en: Use proxy for:
sr@latin: Koristi zastupnika (proxy) za:

en: Use the Text box font and colors
sr@latin: Koristi boje i pismo iz kućice za tekst

en: User Information
sr@latin: Podaci o korisniku

en: User Limit
sr@latin: Maks. ljudi

en: User List
sr@latin: Spisak imena

en: User defined commands:
sr@latin: Korisnikove naredbe:

en: User limit must be a number!
sr@latin: Maks. broj korisnika mora biti unet kao broj!

en: User list
sr@latin: Spisak korisnika

en: User list sorted by:
sr@latin: Uredi spisak korisnika prema:

en: User:
sr@latin: Korisnik:

en: Username
sr@latin: Kor. ime

en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

en: Users
sr@latin: Korisnici

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
sr@latin: VOICE <ime>, daje reč (potreban je op)

en: Vatican City State
sr@latin: Grad-država Vatikan

en: Venezuela
sr@latin: Venecuela

en: Version
sr@latin: Verzija

en: Vietnam
sr@latin: Vijetnam

en: Vietnamese
sr@latin: Vijetnamski

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
sr@latin: WALLCHAN <poruka>, šalje poruku na sve kanale

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
sr@latin: WALLCHOP <poruka>, šalje poruku svim operatorima na ovom kanalu

en: Waiting
sr@latin: Čekam

en: Wallis and Futuna Islands
sr@latin: Ostrvlje Valis i Fortuna

en: Walloon
sr@latin: Valonski

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
sr@latin: Upozorenje: Skup znakova „%s‟ nije poznat. Za mrežu %s se zato neće koristiti konverzija.

en: Western Sahara
sr@latin: Zapadna Sahara

en: What would you like to do next?
sr@latin: Šta biste želeli sledeće da uradite?

en: Who it's from
sr@latin: Od koga dolazi

en: Who set the ban
sr@latin: Ko je zabranio

en: Windows
sr@latin: Prozori

en: YES
sr@latin: DA

en: Yemen
sr@latin: Jemen

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
sr@latin: Korisnik %s vas zasipa CTCP zahtevima, ignorišem %s

en: You are connected to %i IRC networks.
sr@latin: Vi ste povezani na %i IRC mreža.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
sr@latin: Spisak ućutkanih se može otvoriti samo ako je otvoren jezičak za prikaz kanala

en: You must select some bans.
sr@latin: Morate izabrati zabrane

en: Your Address
sr@latin: Vaša adresa

en: Yugoslavia
sr@latin: Jugoslavija

en: Zambia
sr@latin: Zambija

en: Zimbabwe
sr@latin: Zimbabve

en: _About
sr@latin: _O programu

en: _Add to Friends List
sr@latin: _Dodaj u listu prijatelja

en: _Always show this dialog after connecting.
sr@latin: _Uvek prikazuj ovo prozorče posle povezivanja.

en: _Attach
sr@latin: _Zakači

en: _Away
sr@latin: _Odsutan

en: _Back
sr@latin: _Nazad

en: _Blink on
sr@latin: _Treperi

en: _Browse...
sr@latin: Pregledaj...

en: _Change status
sr@latin: _Promeni status

en: _Channel Switcher
sr@latin: _Prebacivač kanala

en: _Close
sr@latin: _Zatvori

en: _Contents
sr@latin: _Sadržaj

en: _Copy Channel Name
sr@latin: _Kopiraj ime kanala

en: _Copy Selection
sr@latin: _Kopiraj izbor

en: _Detach
sr@latin: _Odvoji

en: _Disconnect
sr@latin: _Isključi se

en: _Download List
sr@latin: _Lista preuzimanja

en: _Edit
sr@latin: _Uredi

en: _Edit...
sr@latin: _Uredi...

en: _Extra Alerts
sr@latin: _Ekstra upozorenja

en: _Favor
sr@latin: _Omiljeno

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: _Hide Window
sr@latin: _Sakrij prozor

en: _Highlight all
sr@latin: _Istakni sve

en: _Ignore
sr@latin: _Ignoriši

en: _Join Channel
sr@latin: _Priključi se kanalu

en: _Join this channel:
sr@latin: _Priključi se kanalu:

en: _Load...
sr@latin: _Učitaj...

en: _Log to Disk
sr@latin: _Loguj na disk

en: _Menu Bar
sr@latin: _Traka izbornika

en: _Network Meters
sr@latin: _Merenja mreže

en: _New
sr@latin: _Nov

en: _Nick name:
sr@latin: _Nadimak:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
sr@latin: _Ništa, priključiću se kanalu kasnije.

en: _Open Dialog Window
sr@latin: _Otvori prozor za razgovor

en: _Play
sr@latin: Pusti

en: _Preferences
sr@latin: _Postavke...

en: _Quit
sr@latin: _Kraj

en: _Reconnect
sr@latin: _Opet se poveži

en: _Restore Window
sr@latin: _Povrati prozor

en: _Search
sr@latin: _Pretraga

en: _Send a File
sr@latin: _Pošalji datoteku

en: _Settings
sr@latin: _Podešavanja

en: _Sort
sr@latin: Poređaj

en: _Tabs
sr@latin: _Jezičci

en: _Topic Bar
sr@latin: _Traka teme

en: _User Info (WhoIs)
sr@latin: _Informacije o korisniku (WhoIs)

en: _User List
sr@latin: _Lista korisnika

en: _User name:
sr@latin: _Korisničko ime:

en: _Usermenu
sr@latin: _Korisnikov meni

en: _View
sr@latin: _Pregled

en: _Window
sr@latin: _Prozor

en: bye
sr@latin: Ćao

en: channels with
sr@latin: kanali sa

en: letters.
sr@latin: slova

en: level
sr@latin: nivo

en: mIRC colors:
sr@latin: mIRC boje:

en: plugin for remote access using DBUS
sr@latin: dodatak za udaljen pristup pomoću DBUSa

en: remote access
sr@latin: daljinski pristup

en: to
sr@latin: za

en: users.
sr@latin: korisnici.
