mate-settings-daemon 1.26.0 - en to sv translation catalogue (286 entries)

en: 0 thru 3, 0 is inactive, 1-3 is button to emulate
sv: 0 genom 3, 0 är inaktivt, 1-3 är knapp för efterlikning

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
sv: Accelerationsförstärkare för musrörelse. Ett värde på -1 är systemets standardalternativ.

en: Acceleration multiplier for touchpad motion. A value of -1 is the system default.
sv: Accelerationsförstärkare för rörelse på tryckplatta. Ett värde på -1 är systemets standardalternativ.

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Accessibility Keyboard
sv: Hjälpmedelstangentbord

en: Accessibility keyboard plugin
sv: Insticksmodul för hjälpmedelstangentbord

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activation of this plugin
sv: Aktivering av denna insticksmodul

en: Airplane mode disabled
sv: Flygplansläge inaktiverat

en: Airplane mode enabled
sv: Flygplansläge aktiverat

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background plugin
sv: Insticksmodul för bakgrund

en: Binding to eject an optical disc.
sv: Bindning för att mata ut en optisk skiva.

en: Binding to enable or disable the touchpad.
sv: Bindning för att aktivera eller inaktivera pekplattan.

en: Binding to launch MATE settings.
sv: Bindning för att starta MATE inställningar

en: Binding to launch the calculator.
sv: Bindning för att starta miniräknaren.

en: Binding to launch the email client.
sv: Bindning för att starta e-postklienten.

en: Binding to launch the help browser.
sv: Bindning för att starta hjälpvisaren.

en: Binding to launch the media player.
sv: Bindning för att starta mediaspelaren.

en: Binding to launch the search tool.
sv: Bindning för att starta sökverktyget.

en: Binding to launch the web browser.
sv: Bindning för att starta webbläsaren.

en: Binding to lock the screen.
sv: Bindning för att låsa skärmen.

en: Binding to log out.
sv: Bindning för att logga ut.

en: Binding to lower the system volume.
sv: Bindning för att sänka ljudvolymen.

en: Binding to mute the system volume.
sv: Bindning för att tysta ner ljudet.

en: Binding to open the Home folder.
sv: Bindning för att öppna hemmappen.

en: Binding to pause playback.
sv: Bindning för att göra paus i uppspelningen.

en: Binding to raise the system volume.
sv: Bindning för att höja ljudvolymen.

en: Binding to show the on-screen keyboard
sv: Bindning för att visa skärmtangentbordet.

en: Binding to show the screen magnifier
sv: Bindning för att visa skärmförstoraren

en: Binding to shut down.
sv: Bindning för att stänga ner.

en: Binding to skip to next track.
sv: Bindning för att hoppa till nästa spår.

en: Binding to skip to previous track.
sv: Bindning för att hoppa till föregående spår.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
sv: Bindning för att starta uppspelningen (eller växla spela/pausa).

en: Binding to start the screen reader
sv: Bindning för att starta skärmläsaren

en: Binding to stop playback.
sv: Bindning för att stoppa uppspelningen.

en: Bluetooth disabled
sv: Bluetooth inaktiverat

en: Bluetooth enabled
sv: Bluetooth aktiverat

en: Cannot determine user's home directory
sv: Kan inte avgöra användarens hemkatalog

en: Change system time
sv: Ändra systemtiden

en: Change system time zone
sv: Ändra systemets tidszon

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Clipboard plugin
sv: Insticksmodul för urklipp

en: Configure display settings
sv: Konfigurera skärminställningar

en: Configure hardware clock
sv: Konfigurera maskinvaruklocka

en: Could not apply the stored configuration for monitors
sv: Kunde inte tillämpa lagrad konfiguration för skärmar

en: Could not enable mouse accessibility features
sv: Kunde inte aktivera mushjälpmedelsfunktioner

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
sv: Kunde inte hitta standardterminalen. Verifiera att kommandot för din standardterminal är inställt och pekar på ett giltigt program.

en: Could not refresh the screen information: %s
sv: Kunde inte uppdatera skärminformationen: %s

en: Could not restore the display's configuration
sv: Kunde inte återställa skärmens konfiguration

en: Could not restore the display's configuration from a backup
sv: Kunde inte återställa skärmens konfiguration från en säkerhetskopia

en: Could not save monitor configuration
sv: Kunde inte spara skärmkonfigurationen

en: Could not switch the monitor configuration
sv: Kunde inte växla till skärmkonfigurationen

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
sv: Kunde inte köra kommandot: %s
    Verifiera att det här är ett giltigt kommando.

en: Cursor size
sv: Markörstorlek

en: Cursor theme
sv: Markörtema

en: Cursor theme name.
sv: Namn för Markörtema.

en: DPI
sv: PPT

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Disable touchpad while typing
sv: Inaktivera pekplatta under skrivning

en: Distance before a drag is started.
sv: Avstånd innan rörelse börjar.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
sv: Avstånd i bildpunkter som pekaren måste flyttas innan accelerererad musrörelse aktiveras. Ett värde på -1 är systemets standardalternativ.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated touchpad motion is activated. A value of -1 is the system default.
sv: Avstånd i bildpunkter som pekaren måste flyttas innan accelererad tryckplatta aktiveras. Ett värde på -1 är systemets standardalternativ.

en: Do not touch monitor configuration
sv: Rör inte skärmkonfigurationen

en: Do you want to activate Slow Keys?
sv: Vill du aktivera tröga tangenter?

en: Do you want to activate Sticky Keys?
sv: Vill du aktivera klistriga tangenter?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
sv: Vill du inaktivera tröga tangenter?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
sv: Vill du inaktivera klistriga tangenter?

en: Do_n't activate
sv: Aktivera _inte

en: Do_n't deactivate
sv: Inaktivera _inte

en: Does the display look OK?
sv: Ser skärmen bra ut?

en: Don't activate
sv: Aktivera inte

en: Don't become a daemon
sv: Bli inte en demon

en: Don't deactivate
sv: Inaktivera inte

en: Don't show any warnings again
sv: Visa inte några varningar igen

en: Don't show any warnings again for this file system
sv: Visa inte några varningar igen för detta filsystem

en: Double Click Time
sv: Tidsgräns för dubbelklick

en: Drag Threshold
sv: Tröskelvärde för rörelse

en: Dummy plugin
sv: Insticksmodul för dummy

en: Eject
sv: Mata ut

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Empty all of the items from the trash?
sv: Töm alla objekt i papperskorgen?

en: Emptying the trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Enable horizontal edge scrolling
sv: Aktivera horisontell kantrullning

en: Enable horizontal two-finger scrolling
sv: Aktivera horisontell tvåfingersrullning

en: Enable mouse clicks with touchpad
sv: Aktivera musklick med pekplatta

en: Enable three-finger button-click emulation
sv: Aktivera efterlikning av tre-fingers knapptryckning

en: Enable touchpad
sv: Aktivera pekplatta

en: Enable vertical edge scrolling
sv: Aktivera vertikal kantrullning

en: Enable vertical two-finger scrolling
sv: Aktivera vertikal tvåfingersrullning

en: Enabled two-finger button-click emulation
sv: Aktivera två-fingrars knapptrycks-efterlikning

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
sv: Aktiverar användningen av en emulerad mittenknapp när vänster och höger musknapp trycks ned samtidigt.

en: Enhance _contrast in colors
sv: Förbättra _kontrast i färger

en: Error activating XKB configuration.
    It can happen under various circumstances:
     • a bug in libxklavier library
     • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
     • X server with incompatible libxkbfile implementation
    
    X server version data:
    %s
    %d
    If you report this situation as a bug, please include:
     • The result of <b>%s</b>
     • The result of <b>%s</b>
sv: Fel vid aktivering av XKB-konfiguration.
    Detta kan hända under olika omständigheter:
     • ett fel i biblioteket libxklavier
     • ett fel i X-server (verktygen xkbcomp, xmodmap)
     • X-server med inkompatibel implementation av libxkbfile
    
    Versionsdata för X-server:
    %s
    %d
    Om du rapporterar denna situation som ett fel så inkludera:
     • Resultatet av <b>%s</b>
     • Resultatet av <b>%s</b>

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
sv: Fel vid försök att köra (%s)
    som är länkad till tangenten (%s)

en: Examine…
sv: Undersök...

en: Exit after a time (for debugging)
sv: Avsluta efter en stund (för felsökning)

en: File for default configuration for RandR
sv: Fil för standardkonfiguration för RandR

en: File name of the bell sound to be played.
sv: Filnamn för ljudsignalen som ska spelas upp.

en: Free percentage notify threshold
sv: Tröskelvärde för notifiering om ledigt utrymme (procent)

en: Free space no notify threshold
sv: Tröskelvärde för notifiering om ledigt utrymme (utrymme)

en: From:
sv: Från:

en: Hardware Airplane Mode
sv: Hårdvara Flygplansläge

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
sv: Markera den aktuella positionen för pekaren när control-tangenten trycks ned och släpps.

en: Hinting
sv: Hintning

en: Home folder
sv: Hemmapp

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
sv: Om du väljer att tömma papperskorgen kommer alla objekt i den att permanent gå förlorade. Observera att du även kan ta bort dem separat.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Key binding (%s) is incomplete
sv: Tangentbindningen (%s) är ofullständig

en: Key binding (%s) is invalid
sv: Tangentbindningen (%s) är ogiltig

en: Keybindings
sv: Tangentbindningar

en: Keybindings plugin
sv: Insticksmodul för tangentbindningar

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Bell Custom Filename
sv: Anpassat filnamn för tangentbordsljudsignal

en: Keyboard _Preferences
sv: Tangentbordsins_tällningar

en: Keyboard plugin
sv: Insticksmodul för tangentbord

en: Launch calculator
sv: Starta miniräknare

en: Launch email client
sv: Starta e-postklient

en: Launch help browser
sv: Starta hjälpvisare

en: Launch media player
sv: Starta mediaspelare

en: Launch settings
sv: Starta inställningar

en: Launch web browser
sv: Starta webbläsare

en: Left
sv: Vänster

en: Length of a double click.
sv: Längd på ett dubbelklick.

en: Locate Pointer
sv: Lokalisera pekare

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Log out
sv: Logga ut

en: Low Disk Space
sv: Lågt diskutrymme

en: MATE Settings Daemon
sv: MATE-inställningsdemon

en: Make _text larger and easier to read
sv: Gör _texten större och enklare att läsa

en: Manage X Settings
sv: Hantera X-inställningar

en: Manage the X resource database
sv: Hantera X-resursdatabasen

en: Media keys
sv: Mediatangenter

en: Media keys plugin
sv: Insticksmodul för mediatangenter

en: Middle button emulation
sv: Emulera en mittenknapp

en: Minimum notify period for repeated warnings
sv: Minsta notifieringsperioden för upprepade varningar

en: Mirroring outputs not supported
sv: Spegling av utgångar stöds inte

en: Module
sv: Modul

en: Module Path
sv: Modulsökväg

en: Motion Acceleration
sv: Rörelseacceleration

en: Motion Threshold
sv: Tröskelvärde för rörelse

en: Mount paths to ignore
sv: Monteringssökvägar att ignorera

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Preferences
sv: Musinställningar

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
sv: Mushjälpmedel kräver att Mousetweaks (Musjusteringar) är installerat på ditt system.

en: Mouse button orientation
sv: Ordning för musknappar

en: Mouse plugin
sv: Insticksmodul för mus

en: Mpris plugin
sv: Mpris insticksmodul

en: NSS security system could not be initialized
sv: NSS-säkerhetssystemet kunde inte initieras

en: Natural scrolling
sv: Naturlig rullning

en: Next track
sv: Nästa spår

en: NumLock state
sv: Numlock-läge

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: On-screen keyboard
sv: Skärmtangentbord

en: One finger tap button
sv: Ett finger knackningsknapp

en: Pause playback
sv: Gör paus i uppspelning

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
sv: Tröskelvärde för ledigt utrymme (procent) för initial varning för lågt diskutrymme. Om procentandelen ledigt utrymme sjunker under detta värde så kommer en varning att visas.

en: Play (or play/pause)
sv: Spela (eller spela/gör paus)

en: Preparing to empty trash…
sv: Förbereder att tömma papperskorgen...

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
sv: Tryck och _håll ner tangenter för att acceptera dem (Tröga tangenter)

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Priority to use for this plugin
sv: Prioritering att användas för denna insticksmodul

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
sv: Prioritering att användas för denna insticksmodul i mate-settings-daemon uppstarts kö

en: Privileges are required to change the system time zone.
sv: Privilegier krävs för att ändra systemets tidszon.

en: Privileges are required to change the system time.
sv: Privilegier krävs för att ändra systemtiden.

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
sv: Privilegier krävs för att konfigurera maskinvaruklockan.

en: RGBA order
sv: RGBA-ordning

en: Remember NumLock state
sv: Kom ihåg numlock-läge

en: Removing item %lu of %lu
sv: Tar bort objekt %lu av %lu

en: Removing: %s
sv: Tar bort: %s

en: Replace the current daemon
sv: Ersätt den aktuella daemonen

en: Rfkill plugin
sv: Rfkill insticksmodul

en: Right
sv: Höger

en: Rotation not supported
sv: Rotering stöds inte

en: Screen magnifier
sv: Skärmförstorare

en: Screen reader
sv: Skärmläsare

en: Search
sv: Sök

en: Select the button mapping for one-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
sv: Välj en knapp för en-fingers tryckning. Tillåtna värden är: 1: vänster musknapp 2: mittenmusknapp 3: höger musknapp

en: Select the button mapping for three-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
sv: Välj en knapp för tree-fingrars tryckning. Tillåtna värden är: 1: vänster musknapp 2: mittenmusknapp 3: höger musknapp

en: Select the button mapping for two-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
sv: Välj en knapp för två-fingrars tryckning. Tillåtna värden är: 1: vänster musknapp 2: mittenmusknapp 3: höger musknapp

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
sv: Ställ in denna till TRUE om du har problem med oavsiktliga tryck på pekplattan när du skriver.

en: Set this to TRUE to allow horizontal edge scrolling
sv: Sätt till SANT för att tillåta horisontell kantrullning

en: Set this to TRUE to allow horizontal two-finger scrolling
sv: Sätt till SANT för att aktivera horisontell tvåfingersrullning

en: Set this to TRUE to allow vertical edge scrolling
sv: Sätt till SANT för att tillåta vertikal kantrullning

en: Set this to TRUE to allow vertical two-finger scrolling
sv: Sätt till SANT för att tillåta vertikal tvåfingersrullning

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
sv: Ställ in denna till TRUE för att kunna skicka musklick genom att trycka på pekplattan.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
sv: Ställ in denna till TRUE för att aktivera alla pekplattor.

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
sv: Ställ in denna till en av "none", "lock_screen" eller "force_logout". Åtgärden kommer att genomföras när smartkortet som används för att logga in matas ut.

en: Set this to true to enable natural (reverse) scrolling for touchpads
sv: Sätt till sant för att aktivera naturlig (omvänd) rullning för pekplattor

en: Set up screen size and rotation settings
sv: Konfigurera skärmstorlek och roteringsinställningar

en: Show Displays in Notification Area
sv: Visa skärmar i notifieringsytan

en: Show OSD notification
sv: Visa OSD avisering

en: Show _Current Layout
sv: Visa a_ktuell layout

en: Shut down
sv: Stäng ner

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
sv: Storlek på pekaren som refereras till av cursor_theme.

en: Slot ID
sv: Kortplats-id

en: Slot Series
sv: Kortplatsserier

en: Slow Keys Alert
sv: Varning för tröga tangenter

en: Smartcard
sv: Smartkort

en: Smartcard removal action
sv: Åtgärd för utmatning av smartkort

en: Sound
sv: Ljud

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
sv: Ange en lista över monteringssökvägar att ignorera när de får lågt diskutrymme.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
sv: Ange en tid i minuter. Efterföljande varningar för en volym kommer inte att visas oftare än denna tidsperiod.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
sv: Ange en mängd i GB. Om mängden ledigt utrymme är mer än detta så kommer ingen varning att visas.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
sv: Ange procentandelen som det lediga diskutrymme ska minskas med innan en efterföljande varning ska visas.

en: Sticky Keys Alert
sv: Larm från Klistriga tangenter

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Subsequent free percentage notify threshold
sv: Tröskelvärde för efterföljande varning om lågt diskutrymme (procent)

en: Swap left and right buttons for left-handed touchpads with 'left', 'right' for right-handed, 'mouse' to follow the mouse setting.
sv: Byt vänster och höger knapp för vänsterhänta pekskärmar med "vänster", "höger" för högerhänt, "mus" för använda musinställningarna.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
sv: Byt vänster och höger musknapp för vänsterhänt mus.

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
sv: Insticksmodulen XRandR kommer att leta efter en standardkonfiguration i filen som anges av denna nyckel. Detta liknar ~/.config/monitors.xml som oftast lagras i användarens hemkataloger. Om en användare inte har en sådan fil, eller har en som inte matchar användarens skärmkonfiguration, så kommer filen som anges av denna nyckel att användas istället.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
sv: Ordningen för underbildpunktselementen på en LCD-skärm; används endast när kantutjämning är inställd till "rgba". Möjliga värden är: "rgb" - röd till vänster (vanligast), "bgr" - blå till vänster. "vrgb" - röd överst. "vbgr" - röd nederst.

en: The remembered state of the NumLock LED.
sv: Det lagrade läget för numlock.

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
sv: Upplösning som används för konvertering av typsnittsstorlekar till bildpunktsstorlekar, i punkter per tum.

en: The selected configuration for displays could not be applied
sv: Den valda konfigurationen för skärmar kunde inte tillämpas

en: The slot the card is in
sv: Kortplatsen som kortet är i

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
sv: Typen av kantutjämning att använda när typsnitt ritas ut. Möjliga värden är: "none" för ingen kantutjämning, "grayscale" för standardkantutjämning med gråskala samt "rgba" för underbildpunktsutjämning (endast LCD-skärmar).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
sv: Typen av hintning att använda när typsnitt ritas ut. Möjliga värden är: "none" för ingen hintning, "slight" för grundläggande, "medium" för medel samt "full" för maximal hintning (kan orsaka distortion av bokstavsformer).

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
sv: Volymen "%s" har endast %s diskutrymme kvar.

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: This computer has only %s disk space remaining.
sv: Denna dator har endast %s diskutrymme kvar.

en: Three finger tap button
sv: Tre-fingrars tryckknapp

en: Toggle magnifier
sv: Växla förstorare

en: Toggle on-screen keyboard
sv: Växla skärmtangentbord

en: Toggle screen reader
sv: Växla skärmläsare

en: Toggle touchpad
sv: Växla pekplatta

en: Touchpad button orientation
sv: Knapporientering för tryckplatta

en: Touchpad disabled
sv: Pekplatta inaktiverad

en: Touchpad enabled
sv: Pekplatta aktiverad

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
sv: Försöker att växla till skärmkonfigurationen ändå.

en: Turn on external monitor after system boot
sv: Aktivera extern skärm efter systemuppstart

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
sv: Aktivera extern skärm efter systemuppstart om användaren ansluter en extern skärm vid systemuppstart.

en: Turn on laptop monitor after system boot
sv: Aktivera bärbara datorns skärm efter systemuppstart

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
sv: Aktivera bärbara datorns skärm efter systemuppstart om användaren ansluter en extern skärm vid systemuppstart.

en: Two finger tap button
sv: Två fingrar knackningsknapp

en: Typing Break
sv: Paus i skrivande

en: Typing break plugin
sv: Insticksmodul för paus i skrivande

en: Universal Access Preferences
sv: Inställningar för Universell åtkomst

en: Upside Down
sv: Upp och ned

en: Use on-screen _keyboard
sv: Använd skärm_tangentbord

en: Use screen _magnifier
sv: Använd skärm_förstorare

en: Use screen _reader
sv: Använd skärm_läsare

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
sv: Vanligtvis konfigurerar mate-settings-daemon interna samt externa skärmar enligt turn_on_external_monitors_at_startup och turn_on_laptop_monitor_at_startup inställningarna och avgör ett lämpligt kloning/sida-vid-sida läge. Omställning av denna nyckeln till Sant inaktiverar detta, och skärminställningarna rörs inte alls (såvida det inte är en explicit användarkonfiguration).

en: Volume down
sv: Volym ned

en: Volume mute
sv: Tysta volym

en: Volume step
sv: Volymsteg

en: Volume step as percentage of volume.
sv: Volymsteg som procentandel av volymen.

en: Volume up
sv: Volym upp

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
sv: Vid detta val kommer MATE att komma ihåg läget för numlock mellan sessioner.

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
sv: Huruvida en notifieringsikon med skärmrelaterade saker ska visas i panelen.

en: Whether an OSD notification is shown to notify about changes
sv: Om ett OSD-meddelande ska visas för att meddela om förändringar

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
sv: Huruvida hjälpmedelsfunktionen Skärmtangentbord är påslagen.

en: Whether the screen magnifier is turned on.
sv: Huruvida hjälpmedelsfunktionen Skärmförstorare är påslagen.

en: Whether the screen reader is turned on.
sv: Huruvida hjälpmedelsfunktionen Skärmläsare är påslagen.

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
sv: Om denna insticksmodul skulle aktiveras av mate-settings-daemon eller ej

en: X Resource Database
sv: X-resursdatabas

en: X Settings
sv: X-inställningar

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att tömma papperskorgen, ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en extern disk.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att tömma papperskorgen, ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en annan disk eller partition.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en extern disk.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
sv: Du kan frigöra diskutrymme genom att ta bort oanvända program eller filer, eller flytta filer till en annan disk eller partition.

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du höll precis ned skifttangenten under 8 sekunder. Detta är genvägen för funktionen tröga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta är genvägen för funktionen klistriga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned två tangenter samtidigt, eller tryckte ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta stänger av funktionen tröga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: _Activate
sv: _Aktivera

en: _Configure Display Settings…
sv: _Konfigurera skärminställningar...

en: _Deactivate
sv: _Inaktivera

en: _Empty Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
sv: _Ignorera dubletta tangenttryckningar (Studsande tangenter)

en: _Keep This Configuration
sv: _Behåll denna konfiguration

en: _Layouts
sv: _Layouter

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
sv: _Tryck tangentbordsgenvägar en tangent åt gången (Klistriga tangenter)

en: _Restore Previous Configuration
sv: _Återställ tidigare konfiguration

en: could not watch for incoming card events - %s
sv: kunde inte bevaka inkommande korthändelser - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
sv: påträffade oväntat fel vid väntan på smartkorthändelser

en: name
sv: namn

en: no suitable smartcard driver could be found
sv: ingen lämplig smartkortdrivrutin hittades

en: path to smartcard PKCS #11 driver
sv: sökväg till smartkortsdrivrutin för PKCS #11

en: per-slot card identifier
sv: kortidentifierare per kortplats

en: possible values are "on", "off", and "custom".
sv: möjliga värden är "på", "av" och "anpassad".

en: received error or hang up from event source
sv: tog emot fel eller avstängning från händelsekälla

en: smartcard driver
sv: smartkortdrivrutin

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
sv: smartkortdrivrutinen "%s" kunde inte läsas in
