mate-utils 1.25.1 - en to sv translation catalogue (651 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
sv: 
    ...För många fel för att visa...

en:  (another copy)
sv:  (ytterligare kopia)

en:  (copy)
sv:  (kopia)

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en:  - Browse and monitor logs
sv:  - Bläddra och övervaka loggar

en:  - Look up words in dictionaries
sv:  - Slå upp ord i ordböcker

en: "%s" in %s
sv: "%s" i %s

en: "%s" is not a valid folder
sv: "%s" är inte en giltig mapp

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
sv: %A %-d %B %Y klockan %H.%M.%S

en: %A, %e %b
sv: %A,%e %b

en: %d lines (%s) - %s
sv: %d rader (%s) - %s

en: %s (%dnd copy)%s
sv: %s (%d:a kopian)%s

en: %s (%drd copy)%s
sv: %s (%d:e kopian)%s

en: %s (%dst copy)%s
sv: %s (%d:a kopian)%s

en: %s (%dth copy)%s
sv: %s (%d:e kopian)%s

en: %s (another copy)%s
sv: %s (ytterligare kopia)%s

en: %s (copy)%s
sv: %s (kopia)%s

en: %s - Dictionary
sv: %s - Ordbok

en: %s - Version %s
    Copyright (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi and others.
    Copyright (C) 2011-2021 MATE developers.
sv: %s - Version %s
    Copyright (C) 2004-2008 Vincent Noel, Cosimo Cecchi and others.
    Copyright (C) 2011-2021 MATE utvecklarna.

en: (stopped)
sv: (stoppad)

en: - the MATE Search Tool
sv: - MATE-sökverktyget

en: A dictionary for MATE Desktop
sv: Ett lexikon för MATE-skrivbordet

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
sv: Ett diskanvändning och analyseriingsverktyg för MATE-skrivbordet

en: A file searching tool for MATE Desktop
sv: Ett verktyg för filsökning för MATE-skrivbordet

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
sv: En lista över URI:er för partitioner som ska undantas från avsökning.

en: A locate database has probably not been created.
sv: En locate-databas har troligtvis inte skapats.

en: A screenshot utility for MATE Desktop
sv: Ett skärmbildsverktyg för MATE Skrivbord

en: A_vailable options:
sv: _Tillgängliga alternativ:

en: Active Chart
sv: Aktiv kartläggning

en: Add Dictionary Source
sv: Lägg till ordbokskälla

en: Add a new dictionary source
sv: Lägg till en ny ordbokskälla

en: Add new filter
sv: Lägg till nytt filter

en: Add search option
sv: Lägg till sökalternativet

en: All Files
sv: Alla filer

en: All_ocated Space
sv: All_okerat utrymme

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: Another search is in progress
sv: En annan sökning pågår

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Apply _effect:
sv: Tillämpa _effekt:

en: Automatically start a search
sv: Starta en sökning automatiskt

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Available St_rategies
sv: Tillgängliga st_rategier

en: Available _Databases
sv: Tillgängliga _databaser

en: Available dictionaries
sv: Tillgängliga ordböcker

en: Available options
sv: Tillgängliga alternativ

en: Available strategies
sv: Tillgängliga strategier

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Bad command '%s'
sv: Felaktigt kommando "%s"

en: Bad parameters for command '%s'
sv: Felaktiga parametrar till kommandot "%s"

en: Bigger text size
sv: Större textstorlek

en: Border
sv: Ram

en: Border Effect
sv: Rameffekt

en: Browse
sv: Bläddra

en: C_opy to Clipboard
sv: K_opiera till urklipp

en: Calculating percentage bars...
sv: Beräknar procentstaplar...

en: Can't access source file
sv: Kunde inte komma åt källfil

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Can't read from "%s"
sv: Kan inte läsa från "%s"

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
sv: Kan inte ansluta till servern. Du måste ange ett namn för servern.

en: Cannot check an excluded folder!
sv: Kan inte kontrollera en exkluderad mapp!

en: Cannot create pixbuf image!
sv: Kan inte skapa pixbuf-bild!

en: Cannot scan location "%s"
sv: Kan inte söka av platsen "%s"

en: Changes to your home folder will not be monitored.
sv: Ändringar i din hemmapp kommer inte att övervakas.

en: Character set conversion failed for "%s"
sv: Konvertering av teckentabell misslyckades för "%s"

en: Chart model
sv: Diagrammodell

en: Chart root node
sv: Rotnod för diagram

en: Check folder sizes and available disk space
sv: Kontrollera mappstorlekar och tillgängligt diskutrymme

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
sv: Kontrollera definitioner av ord och stavningar i en onlineordbok

en: Cl_ear
sv: Tö_m

en: Clear definition
sv: Töm definition

en: Clear the definitions found
sv: Rensa definitionerna som hittats

en: Clear the list of available databases
sv: Töm listan på tillgängliga databaser

en: Clear the list of available strategies
sv: Töm listan över tillgängliga strategier

en: Clear the list of similar words
sv: Töm listan på liknande ord

en: Clear the search string
sv: Töm söksträngen

en: Clear the text of the definition
sv: Rensa texten för definitionen

en: Click to add the selected available search option.
sv: Klicka för att lägga till det markerade tillgängliga sökalternativet.

en: Click to close "Search for Files".
sv: Klicka för att stänga "Sök efter filer".

en: Click to display the help manual.
sv: Klicka för att visa hjälpmanualen.

en: Click to expand or collapse the list of available options.
sv: Klicka för att fälla ut eller fälla in listan med tillgängliga alternativ.

en: Click to perform a search.
sv: Klicka för att utföra en sökning.

en: Click to remove the "%s" search option.
sv: Klicka för att ta bort sökalternativet "%s".

en: Click to stop a search.
sv: Klicka för att stoppa en sökning.

en: Click to view the dictionary window
sv: Klicka för att se ordboksfönstret

en: Client Name
sv: Klientnamn

en: Close this log
sv: Stäng denna logg

en: Conflicting options: --clipboard and --interactive should not be used at the same time.
sv: Flaggor i konflikt: --clipboard och --interactive bör inte användas samtidigt.

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
sv: Flaggor i konflikt: --window och --area bör inte användas samtidigt.

en: Connect to Server
sv: Anslut till server

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
sv: Anslutning till ordboksservern misslyckades vid %s:%d

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
sv: Tidsgränsen överstegs för anslutning till ordboksservern "%s:%d"

en: Contains the _text
sv: Innehåller _texten

en: Contents
sv: Innehåll

en: Context
sv: Sammanhang

en: Copy _Path
sv: Kopiera _sökväg

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copyright © 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1998-2008 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2005-2006 Emmanuele Bassi
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2005-2010 Fabio Marzocca
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: Could not analyze disk usage.
sv: Kunde inte analysera diskanvändningen.

en: Could not delete "%s".
sv: Kunde inte ta bort "%s".

en: Could not detect any mount point.
sv: Kunde inte hitta någon monteringspunkt.

en: Could not initialize monitoring
sv: Kunde inte initiera övervakning

en: Could not move "%s" to the Trash
sv: Kunde inte flytta "%s" till papperskorgen

en: Could not move "%s" to trash.
sv: Kunde inte flytta "%s" till papperskorgen.

en: Could not move file to the Trash
sv: Kunde inte flytta filen till papperskorgen

en: Could not open document "%s".
sv: Kunde inte öppna dokumentet "%s".

en: Could not open folder "%s"
sv: Kunde inte öppna mappen "%s"

en: Could not open folder "%s".
sv: Kunde inte öppna mappen "%s".

en: Could not open help document.
sv: Kunde inte öppna hjälpdokument.

en: Could not open the following files:
sv: Kunde inte öppna följande filer:

en: Could not save "%s" document to "%s".
sv: Kunde inte spara dokumentet "%s" till "%s".

en: Could not save document.
sv: Kunde inte spara dokumentet.

en: Custom Location
sv: Anpassad plats

en: DAYS
sv: DAGAR

en: Database
sv: Databas

en: Database `%s' selected
sv: Databasen "%s" vald

en: Database to use
sv: Databas att använda

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: Date modified more than
sv: Ändringsdatum större än

en: Default
sv: Standard

en: Default Dictionary Server
sv: Standardordboksserver

en: Default Window Height
sv: Standard fönsterhöjd

en: Default Window Maximized
sv: Maximerat standardfönster

en: Default Window Width
sv: Standard fönsterbredd

en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
sv: Definition för "%s"
      Från "%s":
    
    %s

en: Deleting "%s" failed: %s.
sv: Borttagning av "%s" misslyckades: %s.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details: %s
sv: Detaljer: %s

en: Device
sv: Enhet

en: Dictionaries
sv: Ordböcker

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Dictionary Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet Ordbok

en: Dictionary Look up
sv: Ordboksuppslagning

en: Dictionary Preferences
sv: Inställningar för ordbok

en: Dictionary Sources
sv: Ordbokskällor

en: Dictionary entry
sv: Ordbokspost

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
sv: Ordbokskällan "%s" har en ogiltig transport "%s"

en: Dictionary source `%s' selected
sv: Ordbokskällan "%s" vald

en: Dictionary source does not have name
sv: Ordbokskällan har inget namn

en: Dictionary source to use
sv: Ordbokskälla att använda

en: Dictionary sources
sv: Ordbokskällor

en: Dictionary sources found
sv: Ordbokskällor hittade

en: Disable Quick Search
sv: Inaktivera snabbsökning

en: Disable Quick Search Second Scan
sv: Inaktivera andra genomsökning i snabbsökning

en: Disable _Quick Search
sv: Inaktivera _snabbsökning

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Disk Usage Analyzer
sv: Diskanvändningsanalysator

en: Disk Usage Analyzer Preferences
sv: Inställningar för diskanvändningsanalysator

en: Do you want to delete "%s" permanently?
sv: Vill du ta bort "%s" permanent?

en: Double-click on the database to use
sv: Dubbelklicka på databasen att använda

en: Double-click on the matching strategy to use
sv: Dubbelklicka på matchande strategi att använda

en: Double-click on the source to use
sv: Dubbelklicka på källan att använda

en: Double-click on the word to look up
sv: Dubbelklicka på ordet att slå upp

en: Drop shadow
sv: Skugga

en: Edit Dictionary Source
sv: Redigera ordbokskälla

en: Edit filter
sv: Redigera filter

en: Edit the currently selected dictionary source
sv: Ändra den markerade ordbokskällan

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
sv: Effekt att lägga till i ramen (skugga, ram eller ingen)

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
sv: Effekt att lägga till utsidan på ramen. Möjliga värden är "shadow", "none" och "border".

en: Effect:
sv: Effekt:

en: Effects
sv: Effekter

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
sv: Ange ett filnamn eller ett ofullständigt filnamn med eller utan jokertecken.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
sv: Ange ett textvärde för sökalternativet "%s".

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
sv: Ange ett värde i %s för sökalternativet "%s".

en: Entry changed called for a non entry option!
sv: Poständring anropades för ett alternativ som inte är en post!

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
sv: Fel vid laddning av definitionsfilen för användargränssnittet för skärmbildsprogrammet: 
    %s
    
    Vänligen kontrollera din installation av mate-utils.

en: Error loading the help page
sv: Fil vid inläsning av hjälpsidan

en: Error parsing the search command.
sv: Fel vid tolkning av sökkommandot.

en: Error running the search command.
sv: Fel vid körande av sökkommandot.

en: Error while looking up definition
sv: Fel vid uppslagning av definition

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
sv: Fel vid uppslag av definitionen för "%s":
    %s

en: Error while matching
sv: Fel vid matchning

en: Error while reading reply from server:
    %s
sv: Fel vid läsning av svar från server:
    %s

en: Error while retrieving the definition
sv: Fel vid hämtning av definitionen

en: Error while saving screenshot
sv: Fel vid sparande av skärmbild

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
sv: Fel vid uppackning av gzippad logg. Filen kan vara skadad.

en: Error while writing to '%s'
sv: Fel vid skrivning till "%s"

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Exclude other filesystems
sv: Exkludera andra filsystem

en: Excluded partitions URIs
sv: Undantagna partitions-URI:er

en: FILE
sv: FIL

en: FLAGS
sv: FLAGGOR

en: FTP (with login)
sv: FTP (med inloggning)

en: F_ind:
sv: Sö_k:

en: Factory for the dictionary applet
sv: Fabrik för panelprogrammet Ordbok

en: Failed to parse command line arguments: %s
sv: Misslyckades med att tolka kommandoradsargument: %s

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
sv: Misslyckades med att ställa in processgruppid för barn %d: %s.

en: File already exists
sv: Filen finns redan

en: File is empty
sv: Filen är tom

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filesystem Type
sv: Filsystemstyp

en: Filter name is empty!
sv: Filternamnet är tomt!

en: Filter name may not contain the ':' character
sv: Filternamn får inte innehålla tecknet ":"

en: Filters
sv: Filter

en: Find Ne_xt
sv: Sök _nästa

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Pre_vious
sv: Sök _föregående

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find a word or phrase in the document
sv: Sök ett ord eller en fras i dokumentet

en: Find a word or phrase in the log
sv: Sök ett ord eller fras i loggen

en: Find next occurrence of the search string
sv: Sök nästa förekomst av söksträngen

en: Find previous occurrence of the search string
sv: Sök föregående förekomst av söksträngen

en: Folder
sv: Mapp

en: Follow symbolic links
sv: Följ symboliska länkar

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: GDict Options
sv: GDict-alternativ

en: GDict debugging flags to set
sv: GDict-felsökningsflaggor att ställa in

en: GDict debugging flags to unset
sv: GDict-felsökningsflaggor att inaktivera

en: GROUP
sv: GRUPP

en: Go to the first definition
sv: Gå till den första definitionen

en: Go to the last definition
sv: Gå till den sista definitionen

en: Go to the next definition
sv: Gå till nästa definition

en: Go to the previous definition
sv: Gå till den föregående definitionen

en: Grab _after a delay of
sv: Fånga _efter en fördröjning på

en: Grab a window instead of the entire screen
sv: Fånga ett fönster istället för hela skärmen

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
sv: Fånga ett område av skärmen istället för hela skärmen

en: Grab the current _window
sv: Fånga aktuellt _fönster

en: Grab the whole _desktop
sv: Fånga hela s_krivbordet

en: H_ostname:
sv: Värd_namn:

en: Height of the main window in pixels
sv: Höjd på huvudfönstret i pixlar.

en: Hide
sv: Dölj

en: Highlight
sv: Markera

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sv: Om du ersätter en befintlig fil kommer dess innehåll att skrivas över.

en: Impossible to open the file %s
sv: Omöjligt att öppna filen %s

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
sv: Omöjligt att spara skärmbilden till %s.
     Felet var %s.
     Välj en annan plats och försök igen.

en: Include Border
sv: Inkludera ram

en: Include Pointer
sv: Inkludera pekare

en: Include _pointer
sv: Inkludera _pekare

en: Include the pointer in the screenshot
sv: Inkludera muspekaren i skärmbilden

en: Include the window _border
sv: Inkludera fönster_ramen

en: Include the window border with the screenshot
sv: Inkludera fönsterramen i skärmbilden

en: Include the window manager border along with the screenshot
sv: Inkludera fönsterhanterarens ram i skärmbilden

en: Interactively set options
sv: Ställ interaktivt in alternativ

en: Invalid database '%s'
sv: Ogiltig databas "%s"

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
sv: Ogiltigt alternativ skickat till sortby-kommandoradsargument.

en: Invalid strategy '%s'
sv: Ogiltig strategi "%s"

en: Invalid transport type '%d'
sv: Ogiltig transporttyp "%d"

en: KILOBYTES
sv: KILOBYTE

en: List View
sv: Listvy

en: List of saved filters
sv: Lista över sparade filter

en: List of saved regexp filters
sv: Lista över sparade regexp-filter

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Local Only
sv: Endast lokal

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
sv: Lokalisera dokument och mappar på denna dator efter namn eller innehåll

en: Log File Viewer
sv: Loggfilsvisare

en: Log Viewer
sv: Loggvisare

en: Log file to open up on startup
sv: Loggfil att öppna vid uppstart

en: Log files to open up on startup
sv: Loggfiler att öppna vid uppstart

en: Longdo Thai-English Dictionaries
sv: Longdo Thai-English-ordböcker

en: Look _up:
sv: Slå _upp:

en: Look in Folder
sv: Leta i mapp

en: Look in folder
sv: Leta i mappen

en: Look up words in a dictionary
sv: Slå upp ord i en ordbok

en: Look up words in dictionaries
sv: Slå upp ord i ordböcker

en: Lookup failed for host '%s': %s
sv: Uppslag misslyckades för värden "%s": %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
sv: Uppslagning misslyckades för värden "%s": värden hittades inte

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
sv: Uppslagning misslyckades för värdnamnet "%s": inga lämpliga resurser hittades

en: MATE Dictionary
sv: Lexikon för MATE

en: MATE Disk Usage Analyzer
sv: Diskanvändningsanalyseraren för MATE

en: MATE Search Tool
sv: MATE Sökverktyg

en: Manage Filters
sv: Hantera filter

en: Manage filters
sv: Hantera filter

en: Maximum depth
sv: Maximalt djup

en: Mo_ve to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: Monitor Home
sv: Hemskärm

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Move to parent folder
sv: Flytta till föräldramapp

en: Moving "%s" failed: %s.
sv: Flytt av "%s" misslyckades: %s.

en: Na_me does not contain
sv: Na_mnet innehåller inte

en: Name
sv: Namn

en: Name contains
sv: Namnet innehåller

en: Name matches regular e_xpression
sv: Filen matchar reguljärt u_ttryck

en: New look up
sv: Ny uppslagning

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
sv: Ingen "%s"-grupp hittades inom ordbokskällans definition

en: No Files Found
sv: Inga filer hittades

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
sv: Ingen anslutning till ordboksservern på "%s:%d"

en: No context available for source '%s'
sv: Inget sammanhang tillgängligt för källan "%s"

en: No databases found on dictionary server at '%s'
sv: Inga databaser hittades på ordboksservern på "%s"

en: No definitions found
sv: Inga definitioner hittades

en: No definitions found for '%s'
sv: Inga definitioner hittades för "%s"

en: No dictionary source available with name '%s'
sv: Ingen ordbokskälla tillgänglig med namnet "%s"

en: No files found
sv: Inga filer hittades

en: No hostname defined for the dictionary server
sv: Inget värdnamn definierat för ordboksservern

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
sv: Inga strategier hittades på ordboksservern på "%s"

en: None
sv: Ingen

en: Normal text size
sv: Normal textstorlek

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Only show lines that match one of the given filters
sv: Visa endast rader som matchar ett av de angivna filtren

en: Open Containing _Folder
sv: Öppna Innehållande _Katalog

en: Open Log
sv: Öppna logg

en: Open Wit_h
sv: Öppna m_ed

en: Open a log from file
sv: Öppna en logg från fil

en: Open the help contents for the log viewer
sv: Öppna loggvisarens hjälpinnehållssida

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

en: Optional information:
sv: Ytterligare information:

en: Owned by _group
sv: Ägs av _gruppen

en: Owned by _user
sv: Ägs av _användaren

en: Owner is unrecognized
sv: Ägaren är okänd

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: P_review...
sv: Fö_rhandsgranska...

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Please enter a name and try again.
sv: Ange ett namn och försök igen.

en: Please specify either foreground or background color!
sv: Ange antingen förgrund- eller bakgrundsfärg!

en: Please wait until the current search ends.
sv: Var god vänta tills den aktuella sökningen är klar.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preview this document
sv: Förhandsgranska detta dokument

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print definition
sv: Skriv ut definition

en: Print result to the console
sv: Skriv ut resultat till konsollen

en: Print the definitions found
sv: Skriv ut definitionerna som hittats

en: Print the text of the definition
sv: Skriv ut texten för definitionen

en: Print this document
sv: Skriv ut detta dokument

en: Print version information and exit
sv: Skriv version information och avsluta

en: Public FTP
sv: Publik FTP

en: Quick Search Excluded Paths
sv: Exkluderade sökvägar vid snabbsökning

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
sv: Exkluderade sökvägar vid andra genomsökningen i snabbsökning

en: Quit the log viewer
sv: Avsluta loggvisaren

en: Ready
sv: Klar

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Regular expression is empty!
sv: Reguljärt uttryck är tomt!

en: Regular expression is invalid: %s
sv: Reguljärt uttryck är ogiltigt: %s

en: Reload the list of available databases
sv: Läs om listan på tillgängliga databaser

en: Reload the list of available sources
sv: Läs om listan över tillgängliga källor

en: Reload the list of available strategies
sv: Läs om listan över tillgängliga strategier

en: Remove "%s"
sv: Ta bort "%s"

en: Remove "%s"?
sv: Ta bort "%s"?

en: Remove the currently selected dictionary source
sv: Ta bort den för tillfället markerade ordbokskällan

en: Remove the window border from the screenshot
sv: Ta bort fönsterramen från skärmbilden

en: Rescan your home folder?
sv: Sök av din hemmapp igen?

en: STRING
sv: STRÄNG

en: S_can Remote Folder...
sv: Sök av f_järrmapp...

en: S_earch results:
sv: S_ökresultat:

en: S_ize at least
sv: St_orleken är minst

en: S_tatusbar
sv: S_tatusrad

en: Save Screenshot
sv: Spara skärmbild

en: Save Search Results As...
sv: Spara sökresultat som...

en: Save Snapshot
sv: Spara skärmbild

en: Save a Copy
sv: Spara en kopia

en: Save definition
sv: Spara definition

en: Save images of your desktop or individual windows
sv: Spara bilder av ditt skrivbord eller individuella fönster

en: Save in _folder:
sv: Spara i _mappen:

en: Save screenshot
sv: Spara skärmbild

en: Save the definitions found
sv: Spara definitionerna som hittats

en: Save the text of the definition to a file
sv: Spara texten för definitionen i en fil

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Scan
sv: Sök av

en: Scan F_older...
sv: Sök av ma_pp...

en: Scan Filesystem
sv: Sök av filsystem

en: Scan Folder
sv: Sök av mapp

en: Scan Home
sv: Sök av hem

en: Scan Remote Folder
sv: Sök av fjärrmapp

en: Scan _Filesystem
sv: Sök av _filsystem

en: Scan _Home Folder
sv: Sök av _hemmapp

en: Scan a folder
sv: Sök av en mapp

en: Scan a remote folder
sv: Sök av en fjärrmapp

en: Scan filesystem
sv: Sök av filsystem

en: Scan home folder
sv: Sök av hemmapp

en: Scanning...
sv: Söker av...

en: Screenshot at %s - %d.png
sv: Skärmavbild vid %s - %d.png

en: Screenshot at %s.png
sv: Skärmavbild vid %s.png

en: Screenshot delay
sv: Fördröjning för skärmbild

en: Screenshot directory
sv: Katalog för skärmbilder

en: Screenshot taken
sv: Skärmbild tagen

en: Screenshot.png
sv: Skärmbild.png

en: Search Result Columns Order
sv: Ordning för sökresultatkolumner

en: Search for Files
sv: Sök efter filer

en: Search history
sv: Sökhistoria

en: Search paths used by this object
sv: Sökvägar som används av detta objekt

en: Searching for '%s'...
sv: Söker efter "%s"...

en: Searching...
sv: Söker...

en: Secure WebDAV (HTTPS)
sv: Säker WebDAV (HTTPS)

en: See mate-dictionary --help for usage
sv: Se mate-dictionary --help för information om användning

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select _area to grab
sv: Välj _område att fånga

en: Select _devices to include in filesystem scan:
sv: Välj _enheter som ska inkluderas vid filsystemavsökning:

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Select a search option from the drop-down list.
sv: Välj ett sökalternativ från rullgardinslistan.

en: Select and set the "%s" search option
sv: Markera och ställ in sökalternativet "%s"

en: Select more _options
sv: Välj fler _alternativ

en: Select more options
sv: Välj fler alternativ

en: Select the "%s" search option
sv: Markera sökalternativet "%s"

en: Select the entire log
sv: Markera hela loggen

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
sv: Välj den mapp eller enhet där du vill påbörja sökningen.

en: Send grabbed area directly to the clipboard
sv: Skicka fångat område direkt till urklippet

en: Service _type:
sv: Tjänste_typ:

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Set sort order to descending, the default is ascending
sv: Ställ in sorteringsordningen till fallande. Standardalternativet är stigande

en: Set the font used for printing the definitions
sv: Ställ in typsnittet som används för utskrift av definitioner

en: Set the model of the chart
sv: Ställ in modellen för diagrammet

en: Set the root node from the model
sv: Ställ in rotnoden från modellen

en: Set the text of "Look in folder" search option
sv: Ställ in texten för sökalternativet "Leta i mappen"

en: Set the text of "Name contains" search option
sv: Ställ in texten för sökalternativet "Namnet innehåller"

en: Show Additional Options
sv: Visa ytterligare alternativ

en: Show GDict Options
sv: Visa GDict-alternativ

en: Show Side Pane
sv: Visa sidopanel

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Show hidden and backup files
sv: Visa dolda filer och säkerhetskopior

en: Show matches only
sv: Visa endast sökträffar

en: Show more _details
sv: Visa fler _detaljer

en: Show or hide the definition window
sv: Visa eller dölj definitionsfönstret

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Show the about dialog for the log viewer
sv: Visa omdialogrutan för loggvisaren

en: Show the application's version
sv: Visa programmets versionsnummer

en: Show version
sv: Visa version

en: Show version of the application
sv: Visa programmets version

en: Si_ze at most
sv: Sto_rleken är som mest

en: Side _Pane
sv: Sido_panel

en: Similar _Words
sv: Liknande _ord

en: Similar words
sv: Liknande ord

en: Size
sv: Storlek

en: Size of the font used to display the log
sv: Storlek på typsnittet som används för att visa loggen

en: Smaller text size
sv: Mindre textstorlek

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
sv: Sortera filer efter ett av följande: namn, mapp, storlek, typ eller datum

en: Source
sv: Källa

en: Source Name
sv: Källnamn

en: Sources
sv: Källor

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
sv: Anger en lista på loggfiler som öppnas vid uppstart. En standardlista skapas genom att läsa /etc/syslog.conf.

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
sv: Anger höjden på loggvisarens huvudfönster i pixlar.

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
sv: Anger den loggfil som visas vid uppstart. Standard är antingen /var/adm/messages eller /var/log/messages, beroende på ditt operativsystem.

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
sv: Anger storleken på det typsnitt med fast breddsteg som används för att visa loggen i huvudträdvyn. Standarden är tagen från storleken för standardterminaltypsnittet.

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
sv: Anger bredden på loggvisarens huvudfönster i pixlar.

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: St_atusbar
sv: St_atusrad

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Statusbar is Visible
sv: Statusfältet är Synligt

en: Stop scanning
sv: Stoppa avsökning

en: Strategies
sv: Strategier

en: Strategy
sv: Strategi

en: Strategy `%s' selected
sv: Strategin "%s" vald

en: Subfolder tips visible
sv: Synliga tips för undermappar

en: System Log Viewer
sv: Systemloggvisare

en: Take Screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Take _Screenshot
sv: Ta en _skärmbild

en: Take a picture of the screen
sv: Ta en bild av skärmen

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
sv: Ta skärmbild efter angiven fördröjning [i sekunder]

en: Thai
sv: Thailändska

en: The GdictContext bound to this source
sv: Den GdictContext som är bunden till denna källa

en: The GdictContext object used to get the word definition
sv: GdictContext-objektet som används för att hämta orddefinitionen

en: The caja file manager is not running.
sv: Filhanteraren caja körs inte.

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
sv: Barnprocessen avslutades oväntat. Vi kan inte skriva skärmbilden till hårddisken.

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
sv: Innehållet i din hemmapp har ändrats. Välj att söka av igen för att uppdatera diskanvändningsdetaljerna.

en: The database used to query the GdictContext
sv: Databasen att använda för att fråga GdictContext

en: The default database of this dictionary source
sv: Standarddatabasen för denna ordbokskälla

en: The default database to use
sv: Standarddatabasen att använda

en: The default search strategy to use
sv: Standardsökstrategin att använda

en: The default strategy of this dictionary source
sv: Standardstrategin för denna ordbokskälla

en: The description of this dictionary source
sv: Beskrivningen av denna ordbokskälla

en: The directory the last screenshot was saved in.
sv: Katalogen som den senaste skärmbilden sparades i.

en: The display name of this dictionary source
sv: Visningsnamnet för denna ordbokskälla

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
sv: Dokumentet "%s" finns redan. Vill du ersätta det?

en: The document does not exist.
sv: Dokumentet finns inte.

en: The document name you selected is a folder.
sv: Dokumentnamnet du valde är en mapp.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
sv: Filen "%s" finns redan. Vill du ersätta den?

en: The file is not a regular file or is not a text file.
sv: Filen är inte en vanlig fil eller är inte en textfil.

en: The filename used by this dictionary source
sv: Filnamnet att använda av denna ordbokskälla

en: The folder does not exist.
sv: Mappen finns inte.

en: The font to be used when printing
sv: Typsnittet att användas vid utskrift

en: The font to be used when printing a definition.
sv: Typsnittet att användas vid utskrift av en definition

en: The hostname of the dictionary server to connect to
sv: Värdnamnet på ordboksservern att ansluta till

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
sv: Det maximala djupet ritat i diagrammet från roten

en: The name of the client of the context object
sv: Namnet på klienten för sammanhangsobjektet

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
sv: Namnet på den individuella standarddatabasen eller meta-databasen att använda på en ordbokskälla. Utropstecknet "!" betyder att alla databaser som finns i en ordbokskälla ska sökas

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
sv: Namnet på standardsökstrategin att använda på en ordbokskälla, om tillgänglig. Standardstrategin är "exact", alltså exakta ordmatchningar.

en: The name of the dictionary source used
sv: Namnet för ordbokskällan som används

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
sv: Namnet på ordbokskällan som används för att hämta definitioner av ord.

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
sv: Antalet sekunder att vänta innan skärmbilden tas.

en: The port of the dictionary server to connect to
sv: Porten på ordboksservern att ansluta till

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
sv: Sökresultaten kan vara felaktiga. Det inträffade fel vid utförandet av denna sökning.

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
sv: Sökresultaten kan vara föråldrade eller ogiltiga. Vill du inaktivera snabbsökningsfunktionen?

en: The status code as returned by the dictionary server
sv: Statuskoden som returneras av ordboksservern

en: The strategy used to query the GdictContext
sv: Strategin att använda för att fråga GdictContext

en: The transport mechanism used by this dictionary source
sv: Transportmekanismen att använda för denna ordbokskälla

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
sv: Det finns ingen visare installerad som klarar visning av dokumentet.

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
sv: Det finns ingen visare installerad som klarar att visa mappen.

en: There was an error displaying help.
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp.

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: There was an error while displaying help
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
sv: Denna nyckel definierar standardvärdet för widgeten "Sök i mapp".

en: This key defines the items which were searched for in the past.
sv: Denna nyckel definierar de föremål som söktes efter tidigare.

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
sv: Denna nyckel definierar ordningen på kolumner i sökresultaten. Denna nyckel bör inte ändras av användaren.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
sv: Denna nyckel anger de sökvägar som sökverktyget kommer att undanta från en snabbsökning. Jokertecknen "*" och "?" stöds. Standardvärdena är /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/* och /var/*.

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
sv: Denna nyckel anger de sökvägar som sökverktyget kommer att undanta från en andra genomsökning då en snabbsökning genomförs. Den andra genomsökningen använder find-kommandot för att söka efter filer. Syftet med den andra genomsökningen är att hitta filer som inte har indexerats. Jokertecknen "*" och "?" stöds. Standardvärdet är /.

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
sv: Denna nyckel definierar fönstrets höjd och den används för att komma ihåg storleken på sökverktyget mellan sessioner. Ställa in det till -1 gör att sökverktyget använder standardhöjden.

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
sv: Denna nyckel definierar fönstrets bredd och den används för att komma ihåg storleken på sökverktyget mellan sessioner. Ställa in det till -1 gör att sökverktyget använder standardbredden.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Innehåller texten" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Ändringsdatum mindre än" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Ändringsdatum större än" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Exkludera andra filsystem" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Filen är tom" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Följ symboliska länkar" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Namnet innehåller inte" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Namnet matchar reguljärt uttryck" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Ägs av gruppen" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Ägs av användaren" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Ägaren är okänd" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Visa dolda filer och mappar" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Storleken är minst" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
sv: Denna nyckel avgör om sökalternativet "Storleken är som mest" är markerat då sökverktyget startas.

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
sv: Denna nyckel avgör om sökverktyget inaktiverar användningen av find-kommandot efter det att en snabbsökning genomförts.

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
sv: Denna nyckel avgör om sökverktyget inaktiverar användningen av locate-kommandot då enkla filnamnssökningar genomförs.

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
sv: Denna nyckel bestämmer om sökverktygsfönstret startar i ett maximerat läge.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
sv: Denna version av Systemlogg saknar stöd för gzippade loggar.

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
sv: Detta kommer att permanent ta bort ordbokskällan från listan.

en: Toggle dictionary window
sv: Växla ordboksfönster

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
sv: För många argument. Endast en katalog kan anges.

en: Toolbar is Visible
sv: Verktygsraden är synlig

en: Total Size
sv: Total storlek

en: Total filesystem capacity
sv: Total filsystemskapacitet

en: Total filesystem capacity:
sv: Total filsystemskapacitet:

en: Total filesystem usage
sv: Total filsystemsanvändning

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
sv: Papperskorgen är inte tillgänglig. Kunde inte flytta "%s" till papperskorgen.

en: Type
sv: Typ

en: Type the word you want to look up
sv: Skriv in ordet du vill slå upp

en: USER
sv: ANVÄNDARE

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
sv: Kunde inte tömma temporärmappen:
    %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
sv: Kunde inte ansluta till ordboksservern på "%s:%d"

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
sv: Kunde inte ansluta till ordboksservern på "%s:%d". Servern svarade med kod %d (servern är nere)

en: Unable to create a context
sv: Kunde inte skapa ett sammanhang

en: Unable to create a source file
sv: Kunde inte skapa en källfil

en: Unable to create socket
sv: Misslyckades med att skapa uttag

en: Unable to create the data directory '%s': %s
sv: Kunde inte skapa datakatalogen "%s": %s

en: Unable to display the preview: %s
sv: Kan inte visa förhandsgranskning: %s

en: Unable to find a suitable dictionary source
sv: Kunde inte hitta en lämplig ordbokskälla

en: Unable to find dictionary source
sv: Kunde inte hitta ordbokskällan

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
sv: Kunde inte hämta "%s"-nyckeln inom ordbokskällans definitionsfil: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
sv: Kunde inte hämta "%s"-nyckeln inom ordbokskällans definition: %s

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
sv: Kunde inte tolka ordboksserverns svar
    : "%s"

en: Unable to remove source '%s'
sv: Kunde inte ta bort källan "%s"

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
sv: Kunde inte byta namn på filen "%s" till "%s": %s

en: Unable to save source file
sv: Kunde inte spara källfil

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
sv: Kunde inte ställa in kanalen som icke-blockerande: %s

en: Unable to take a screenshot of the current window
sv: Kunde inte ta en skärmbild av det aktuella fönstret

en: Unknown error saving screenshot to disk
sv: Okänt fel vid sparandet av skärmbilden på hårddisken

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Untitled document
sv: Namnlöst dokument

en: Usage
sv: Användning

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: View as Rings Chart
sv: Visa som ringdiagram

en: View as Treemap Chart
sv: Visa som träddiagram

en: View or monitor system log files
sv: Visa eller övervaka systemloggfiler

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
sv: Huruvida ändringar i hemkatalogen ska övervakas.

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
sv: Huruvida sammanhanget använder endast lokala ordböcker eller inte

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
sv: Huruvida statusraden i nedre delen av huvudfönstret ska vara synlig.

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
sv: Huruvida verktygstips för undermappar för den markerade mappen ska visas.

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
sv: Huruvida verktygsraden ska vara synlig i huvudfönstret.

en: Which type of chart should be displayed.
sv: Vilken sorts diagram borde visas.

en: Width of the main window in pixels
sv: Bredd på huvudfönstret i pixlar

en: Windows share
sv: Windows-utdelning

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
sv: Utan monteringspunkter kan inte diskanvändningen analyseras.

en: Word `%s' selected
sv: Ordet "%s" markerat

en: Words to look up
sv: Ord att slå upp

en: Words to match
sv: Ord att matcha

en: Wrapped
sv: Radbruten

en: You did not select a document name.
sv: Du valde inte något namn på dokumentet.

en: You don't have enough permissions to read the file.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att läsa filen.

en: You may not have write permissions to the document.
sv: Du kanske inte har skrivrättigheter till dokumentet.

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: [DIRECTORY]
sv: [KATALOG]

en: [LOGFILE...]
sv: [LOGGFIL...]

en: _About
sv: _Om

en: _Analyzer
sv: _Analysator

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Collapse All
sv: _Fäll in alla

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Date modified less than
sv: _Ändringsdatum mindre än

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Domain Name:
sv: _Domännamn:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Expand All
sv: Fäll _ut alla

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Filters
sv: _Filter

en: _Find
sv: Sök

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Find:
sv: _Sök:

en: _First Definition
sv: _Första definitionen

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Image type:
sv: _Bildtyp:

en: _Last Definition
sv: _Sista definitionen

en: _Location (URI):
sv: _Plats (URI):

en: _Look Up Selected Text
sv: _Slå upp markerad text

en: _Look in folder:
sv: _Leta i mappen:

en: _Monitor changes to your home folder
sv: _Övervaka ändringar i din hemmapp

en: _Mount
sv: _Montera

en: _Name contains:
sv: _Namn innehåller:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New
sv: _Ny

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Next Definition
sv: _Nästa definition

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open Folder
sv: _Öppna mapp

en: _Open with %s
sv: _Öppna med %s

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Previous Definition
sv: _Föregående definition

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Print font:
sv: _Typsnitt för utskrift:

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Regular Expression:
sv: _Reguljärt uttryck:

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Rescan
sv: _Sök av igen

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save Results As...
sv: _Spara resultat som...

en: _Save a Copy...
sv: _Spara en kopia...

en: _Scan
sv: _Sök av

en: _Select a dictionary source for looking up words:
sv: _Välj en ordbokskälla för att slå upp ord:

en: _Share:
sv: Ut_delning:

en: _Show hidden folders
sv: _Visa dolda mappar

en: _Sidebar
sv: _Sidorad

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _User Name:
sv: _Användarnamn:

en: _View
sv: _Visa

en: available:
sv: tillgängligt:

en: contains hardlinks for:
sv: innehåller hårda länkar för:

en: days
sv: dagar

en: effect
sv: effekt

en: kilobytes
sv: kilobyte

en: last update: %s
sv: senast uppdaterad: %s

en: link (broken)
sv: länk (trasig)

en: link to %s
sv: länk till %s

en: nd copy)
sv: :a kopian)

en: rd copy)
sv: :e kopian)

en: seconds
sv: sekunder

en: source
sv: källa

en: st copy)
sv: :a kopian)

en: th copy)
sv: :e kopian)

en: today at %-I:%M %p
sv: idag klockan %H.%M

en: used:
sv: använt:

en: word
sv: ord

en: yesterday at %-I:%M %p
sv: igår klockan %H.%M
