terminology - en to sv translation catalogue (221 entries)

en: %'d lines
sv: %'d rader

en: (C) 2012-%d Carsten Haitzler and others
sv: (C) 2012-%d Carsten Haitzler och övriga

en: <b>Author: </b>%s<br/><b>Website: </b>%s<br/><b>License: </b>%s
sv: <b>Skapare: </b>%s<br/><b>Webbsida: </b>%s<br/><b>Licens: </b>%s

en: <b>Terminology %s</b><br>Why should terminals be boring?<br><br>This terminal was written for Enlightenment, to use EFL and otherwise push the boundaries of what a modern terminal emulator should be. We hope you enjoy it.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s
sv: <b>Terminology %s</b><br>Varför ska en terminal behöva vara tråkig?<br><br>Denna terminal var skapad för Enlightenment, använder EFL och övervägande förflyttar gränserna för hur en modern terminal emulator ska vara. Vi hoppas du tycker om den.<br><br>Copyright © 2012-%d av:<br><br>%s<br><br>Distributerad under en 2-clause BSD licens detaljerad nedanför.<br><br>%s

en: <em>Terminology</em> uses the <hilight>elementary</hilight> toolkit.<br>The toolkit configuration settings can be accessed by running <keyword>%s</keyword>
sv: <em>Terminology</em> använder <hilight>elementary</hilight> som ramverk.<br>Ramverkets inställningar kan kommas åt genom att köra <keyword>%s</keyword>

en: About
sv: Om

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Active Links:
sv: Aktiva Länkar:

en: Always open at size:
sv: Öppna alltid med storlek:

en: Always show miniview
sv: Visa alltid minivyn

en: Always treat Emojis as double-width characters
sv: Behandla alltid Emojis som tecken med dubbel bredd

en: Audio Support for key presses <failure>DISABLED</failure>!
sv: Ljudstöd för tangentnedtryckning <failure>AVAKTIVERAD</failure>!

en: Auto hide the mouse cursor when idle:
sv: Dölj automatiskt pekaren när oanvänd:

en: BackArrow sends Del (instead of BackSpace)
sv: Backstegstangent sänder Del (istället för Backsteg)

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background file could not be read: %s
sv: Bakgrundsfil kunde inte läsas: %s

en: Based on escape codes
sv: Baserat på flyktkoder

en: Behavior
sv: Beteende

en: Bell rings
sv: Alarmljud

en: Bitmap
sv: Bitmapp

en: Blinking Bar
sv: Blinkande Ribba

en: Blinking Block
sv: Blinkande block

en: Blinking Underline
sv: Blinkande Underlinje

en: Bring up "tab" switcher
sv: Visa "flik" växlare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change title
sv: Ändra titel

en: Change to directory for execution of terminal command
sv: Ändra till katalog för exekvering av terminalkommando

en: Click on a picture to use it as background
sv: Klicka på en bild att använda som bakgrund

en: Close Terminal
sv: Stäng Terminal

en: Close the focused terminal
sv: Stäng fokuserad terminal

en: Color schemes
sv: Färgscheman

en: Colors
sv: Färger

en: Command to execute. Defaults to $SHELL (or passwd shell or /bin/sh)
sv: Kommando att köra. Normalt $SHELL (alternativt passwd shell eller /bin/sh)

en: Controls
sv: Kontroller

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy '%s'
sv: Kopiera '%s'

en: Copy full path
sv: Kopiera hel sökväg

en: Copy relative path
sv: Kopiera relativ sökväg

en: Copy selection to Clipboard buffer
sv: Kopiera markering till klippbord

en: Copy selection to Primary buffer
sv: Kopiera markering till primär buffert

en: Copy/Paste
sv: Klippa/Klistra

en: Could not allocate termpty
sv: Kunde inte hitta termpty

en: Could not change current directory to '%s': %s
sv: Kunde inte ändra nuvarande katalog till '%s': %s

en: Could not create logging domain '%s'
sv: Kunde inte skapa log domän '%s'

en: Could not create terminal widget
sv: Kunde inte skapa terminal-widget

en: Could not create window
sv: Kunde inte skapa fönster

en: Could not find shell, falling back to %s
sv: Kunde inte hitta skall, använder istället %s

en: Could not get working directory of pid %i: %s
sv: Kunde inte hitta arbetskatalog för pid %i: %s

en: Could not initialize key bindings
sv: Kunde inte initialisera knappkombinationer

en: Could not load any theme for group=%s: %s
sv: Kunde inte ladda tema för grupp=%s: %s

en: Could not load working directory %s: %s
sv: Kunde inte ladda arbetskatalog %s: %s

en: Could not parse command line options
sv: Kunde inte läsa in kommandoradstillval

en: Could not write to file descriptor %d: %s
sv: Kunde inte skriva till fil beskrivning %d: %s

en: Couldn't find terminology theme! Forgot 'ninja install'?
sv: Kunde inte hitta terminology tema! Glömde 'ninja install'?

en: Create a new "tab"
sv: Skapa en ny "flik"

en: Default cursor:
sv: Standardpekare:

en: Display big font size
sv: Visa stor typsnittstorlek

en: Display bold and italic in the terminal
sv: Visa fet och kursiv i terminalen

en: Display the command box
sv: Visa kommandorad

en: Display the history miniview
sv: Visa historik i minivy

en: Do not display wizard on start up
sv: Visa inte installationsguide vid uppstart

en: Do not exit when the command process exits
sv: Stäng inte när kommandot slutförs

en: Done
sv: Färdig

en: Drag & drop links
sv: Dra & släpp länkar

en: E-mail:
sv: E-post:

en: Ecore IMF failed
sv: Ecore IMF misslyckades

en: Enable escape codes manipulating selections
sv: Aktivera escape koder som manipulerar val

en: Enable special Terminology escape codes
sv: Aktivera flyktkoder speciellt inbyggda för Terminology

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Focus split under the Mouse
sv: Fokusera splittring under Musen

en: Focus the next terminal
sv: Fokusera nästa terminal

en: Focus the previous terminal
sv: Fokusera föregående terminal

en: Focus the terminal above
sv: Fokusera terminal ovanför

en: Focus the terminal below
sv: Fokusera terminal nedanför

en: Focus the terminal on the left
sv: Fokusera terminal till vänster

en: Focus the terminal on the right
sv: Fokusera terminal till höger

en: Focus-related visuals
sv: Fokuserings-relaterade effekter

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font size
sv: Typsnittstorlek

en: Font size down 1
sv: Minska typsnittstorlek 1

en: Font size up 1
sv: Öka typsnittstorlek 1

en: Force single executable if multi-instance is enabled
sv: Tvinga enkel process även när multi-instans är aktiverad

en: Function %s failed: %s
sv: Funktion %s misslyckades: %s

en: Go into the fullscreen mode from the start
sv: Starta i fullskärmsläge

en: Go to the top of the backlog
sv: Gå till början av bakåtlog

en: Gravatar integration
sv: Gravatar integrering

en: Grouped input
sv: Grupperad inmatning

en: Height:
sv: Höjd:

en: Highlight links
sv: Lys upp länkar

en: Inline if possible
sv: Arrangera om möjligt

en: Key Bindings
sv: Knappkombinationer

en: Keys
sv: Tangenter

en: Launch %s
sv: Kör %s

en: Local (All):
sv: Lokalt (Alla):

en: Local (Images):
sv: Lokalt (bilder):

en: Local (Video):
sv: Lokalt (Video):

en: Media visualizing is not supported
sv: Media-visualisering stöds ej

en: Miniview
sv: Minivy

en: Mouse
sv: Mus

en: Multiple instances, one process
sv: Multipla instanser, en process

en: New
sv: Ny

en: None
sv: Ingen

en: On URLs
sv: På URLs

en: On colors
sv: På färger

en: On emails
sv: På epost

en: On file paths
sv: På sökvägar

en: Opacity:
sv: Opacitet:

en: Open
sv: Öppna

en: Open a new terminal window
sv: Öppna ett nytt terminalfönster

en: Open as URL
sv: Öppna som URL

en: Open new terminals in current working directory
sv: Öppna ny terminal i nuvarande arbetskatalog

en: Open website
sv: Öppna webbsida

en: Options
sv: Alternativ

en: Other
sv: Övrig

en: Paste
sv: Klistra

en: Paste Clipboard buffer (ctrl+c/v)
sv: Klistra från klippbord (ctrl+c/v)

en: Paste Primary buffer (highlight)
sv: Klistra primär buffert (markerad)

en: Picture imported
sv: Bild importerad

en: Please press key sequence
sv: Var god tryck tangentsekvens

en: Preview
sv: Förslagsvy

en: React to key presses (typing sounds and animations)
sv: Reagera på knapptryckningar (tangentljud och animationer)

en: Reset bindings
sv: Återställ kombinationer

en: Reset font size
sv: Återställ typsnittstorlek

en: Reset scroll
sv: Återställ rullning

en: Run the shell as a login shell
sv: Kör skal som inloggnings skal

en: Scale
sv: Skala

en: Scroll one line down
sv: Rulla en rad ned

en: Scroll one line up
sv: Rulla en rad upp

en: Scroll one page down
sv: Rulla en sida ned

en: Scroll one page up
sv: Rulla en sida upp

en: Scroll to bottom on new content
sv: Rulla till botten vid nytt innehåll

en: Scroll to bottom when a key is pressed
sv: Rulla till botten när en tangent trycks ned

en: Scrollback (current memory usage: %'.2f%cB):
sv: Rullningsåtergång (nuvarande minnesanvändning: %'.2f%cB):

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Search font
sv: Sök typsnitt

en: Select Path
sv: Välj sökväg

en: Select preferred size so that this text is readable
sv: Välj storlek tills denna text är läsbar

en: Set Current:
sv: Nuvarande Storlek:

en: Set TERM to 'xterm-256color' instead of 'xterm'
sv: Ställ in TERM till 'xterm-256color' istället för 'xterm'

en: Set TERM to xterm-256color
sv: Ställ in TERM till xterm-256color

en: Set cursor blink mode
sv: Ändra pekarens blinkläge

en: Set font (NAME/SIZE for scalable, NAME for bitmap)
sv: Ändra typsnitt (NAMN/STORLEK för skalbar, NAMN för bitmapp)

en: Set icon name
sv: Ställ in ikonnamn

en: Set mute mode for video playback
sv: Tysta videoåterspelning

en: Set scaling factor
sv: Ställ in skalningsläge

en: Set the time of the animation that<br>takes places during tab switches,<br>be those done due to key bindings or <br>mouse wheel over the tabs panel
sv: Ställ in tidlängden för animationer<br>som händer under flikväxling,<br>vare sig dom sker under knappåtgärder<br>eller mushjulet över flikpanel

en: Set title
sv: Sätt titel

en: Set visual bell mode
sv: Ändra visuellt alarmläge

en: Set window name
sv: Ställ in fönsternamn

en: Set window role
sv: Ställ in fönsterroll

en: Set window title
sv: Ställ in fönstertitel

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shift+
sv: Skift+

en: Show tabs
sv: Visa flikar

en: Size set ioctl failed: %s
sv: Storleksval ioctl misslyckades: %s

en: Source file is target file
sv: Källfil är länkfil

en: Split H
sv: Splittra H

en: Split V
sv: Splittra V

en: Split horizontally (new below)
sv: Splittra horisontellt (ny nedanför)

en: Split the terminal window. 'v' for vertical and 'h' for horizontal. Can be used multiple times. eg -S vhvv or --split hv More description available on the man page
sv: Splittra terminalfönster. 'v' för vertikal och 'h' för horisontel. Kan upprepas flera gånger. ex -S vhvv eller --split hv Mer beskrivning återfinns i man sidorna

en: Split vertically (new on right)
sv: Splittra vertikalt (ny till höger)

en: Splits/Tabs
sv: Splittring/Flikar

en: Start as a override-redirect window
sv: Starta som överskriden eftersänt fönster

en: Start as login shell
sv: Starta som login skall

en: Start borderless
sv: Starta utan ram

en: Start iconified
sv: Starta ikonifierad

en: Start maximized
sv: Starta maximerad

en: Steady Bar
sv: Stadig Ribba

en: Steady Block
sv: Stadigt Block

en: Steady Underline
sv: Stadig Underlinje

en: Switch to terminal tab 1
sv: Växla till terminal-flik 1

en: Switch to terminal tab 10
sv: Växla till terminal-flik 10

en: Switch to terminal tab 2
sv: Växla till terminal-flik 2

en: Switch to terminal tab 3
sv: Växla till terminal-flik 3

en: Switch to terminal tab 4
sv: Växla till terminal-flik 4

en: Switch to terminal tab 5
sv: Växla till terminal-flik 5

en: Switch to terminal tab 6
sv: Växla till terminal-flik 6

en: Switch to terminal tab 7
sv: Växla till terminal-flik 7

en: Switch to terminal tab 8
sv: Växla till terminal-flik 8

en: Switch to terminal tab 9
sv: Växla till terminal-flik 9

en: Tab zoom/switch animation time:
sv: Flik zoom/växling animationens tidsåtgång:

en: Temporary
sv: Temporärt

en: Terminal emulator written with Enlightenment Foundation Libraries
sv: Terminalemulator skriven med Enlightenment Foundation Libraries

en: Terminal geometry to use (eg 80x24 or 80x24+50+20 etc.)
sv: Terminalens geometri att använda (ex. 80x24 eller 80x24+50+20 osv.)

en: Terminology is run without a window manager
sv: Terminology körs utan fönsterhanterare

en: Terminology's developers
sv: Terminology's programmerare

en: The scale configuration can also be changed through <hilight>elementary</hilight>'s configuration panel
sv: Skalning kan ändras genom <hilight>elementary</hilight>'s inställningspanel

en: The scale configuration can be changed in the Settings (right click on the terminal) →  Toolkit, or by starting the command <keyword>elementary_config</keyword>
sv: Skalans inställningar kan ändras i Inställningar (högerklicka på terminal) →  Ramverk, eller genom att köra <keyword>elementary_config</keyword>

en: Theme
sv: Tema

en: Toggle Fullscreen of the window
sv: Fullskärmsläge på fönster

en: Toggle whether input goes to all visible terminals
sv: Växla så inmatning går till alla synliga terminaler

en: Toolkit
sv: Ramverk

en: Translucent
sv: Genomskinlig

en: URL (All):
sv: URL (Alla):

en: URL (Images):
sv: URL (bilder):

en: Unknown command: %s
sv: Okänt kommando: %s

en: Unknown font command: %s
sv: Okänt typsnittskommando: %s

en: Unknown grid size command: %s
sv: Okänt storlekskommando för rutnät: %s

en: Urgent Bell
sv: Brådskande Alarm

en: Use the named color scheme
sv: Använd namngivet färgschema

en: Use the named edje theme or path to theme file
sv: Använd namngivet edje tema eller sökväg till tema-fil

en: Use the named file as a background wallpaper
sv: Använd nämnd fil som backgrundsbild

en: User
sv: Användare

en: Using colorscheme <hilight>%s</hilight>
sv: Använder färgschema <hilight>%s</hilight>

en: Using theme <hilight>%s</hilight>
sv: Använder tema <hilight>%s</hilight>

en: Visual Bell
sv: Visuellt Alarm

en: When grouping input, do it on all terminals and not just the visible ones
sv: När inmatning grupperas, gör det på alla terminaler inte enbart synliga

en: Width:
sv: Vidd:

en: YouTube channel
sv: YouTube kanal

en: fcntl() on pty '%s' failed: %s
sv: fcntl() av pty '%s' misslyckades: %s

en: invalid argument found for option -S/--split. See --help
sv: Ogiltigt argument för -S/--split. Se --help

en: invalid options found. See --help
sv: ogiltiga alternativ funna. Se --help

en: ioctl() on pty '%s' failed: %s
sv: ioctl() av pty '%s' misslyckades: %s

en: memerr: %s
sv: minnesfel: %s

en: open() of pty '%s' failed: %s
sv: open() av pty '%s' misslyckades: %s

en: option %s requires an argument!
sv: alternativ %s behöver en instruktion!

en: show copyright
sv: visa upphovsrätt

en: show license
sv: visa licenser

en: show program version
sv: visa programversion

en: show this message
sv: visa detta meddelande

en: unsupported selection format '%s'
sv: markeringsformat stöds ej '%s'
