wmakerconf-2.0 - en to sv translation catalogue (180 entries)

en: '%s': parse error.
sv: `%s': analyseringsfel.

en: (Re)start window manager
sv: Starta (om) fönsterhanteraren

en: About
sv: Om

en: Append
sv: Lägg till

en: Append a new color after the last color.
sv: Lägg till en ny färg efter den sista.

en: Application menu configuration requires that your menu file
sv: Konfigurering av programmenyn kräver att din menyfil

en: Arrange miniwindows
sv: Arrangera ikonerna

en: Attribute %s not yet supported.
sv: Attribut %s stödjs ännu inte.

en: Backupfile `%s' generated.
sv: Säkerhetskopia `%s' skapad.

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Can't display pixmap '%s`.
sv: Kan inte visa bilden `%s'.

en: Can't execute dynamic menu command.
    Please check `stderr' for more details.
sv: Kan inte köra kommando i dynamisk meny.
    Se `stderr´ för mer detaljer.

en: Can't find passwd entry to expand
    `~' in filename %s
sv: Kan inte hitta nödvändig data i passwd 
    för att ersätta `~´ i %s

en: Can't find pixmap
    '%s`
    in PixmapPath. Please update
    your PixmapPath attribute.
sv: Kan inte hitta bilden
    `%s'
    i bildsökvägen. Uppdatera
    din sökväg.

en: Can't generate configuration file `%s'.
sv: Kan inte skapa konfigurationsfilen `%s'.

en: Can't generate preview `%s'.
    Please check `stderr' for more details.
sv: Kan inte skapa förhandsvisning `%s'.
    Se `stderr' för mer detaljer.

en: Can't open global WindowMaker configuration file.
sv: Kan inte öppna WindowMaker's globala konfigurationsfil.

en: Can't open selected file.
sv: Kan inte öppna vald fil.

en: Can't open selected theme.
sv: Kan inte öppna valt tema.

en: Can't open temporary theme file.
    Please check `stderr' for more details.
sv: Kan inte öppna temporär tema-fil.
    Se `stderr' för mer detaljer.

en: Can't parse generated menu file
    `%s'.
    Please check syntax of this file.
sv: Kan inte analysera den genererade menyfilen
    `%s'.
    Kontrollera filens syntax.

en: Can't read file '%s'
sv: Kan inte läsa '%s'

en: Can't revert to backupfile of `WMRootMenu'. Please manually revert from file WMRootMenu.bak.
sv: Kan inte återgå till `WMRootMenu´'s säkerhetskopia. Du måste mauellt återställa filen WMRootMenu.bak.

en: Can't revert to backupfile of `WindowMaker'. Please manually revert from file WindowMaker.bak.
sv: Kan inte återgå till `WindowMaker´'s säkerhetskopia. Du måste mauellt återställa filen WindowMaker.bak.

en: Can't revert to old theme.
    Please check `stderr' for more details.
sv: Kan inte återgå till det gamla temat.
    Se `stderr' för mer detaljer.

en: Can't show preview of theme `%s'.
    Please check `stderr' for more details.
sv: Kan inte förhansvisa temat `%s'.
    Se `stderr' för mer detaljer.

en: Can't write backupfile `%s'.
sv: Kan inte skriva till säkerhetskopian `%s'.

en: Can't write temporary theme file.
    Please check `stderr' for more details.
sv: Kan inte skriva till temporär tema-fil.
    Se `stderr' för mer detaljer.

en: Can't write to Window Maker file
    `%s'.
sv: Kan inte skriva till WindowMaker-fil
    `%s'

en: Can't write to menu file
    `%s'
sv: Kan inte skriva till menyfilen
    `%s'

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Centered
sv: Centrerad

en: Centered: The pixmap will be shown centered.
    Tiled: The pixmap will be tiled in the destination.
    Scaled: The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size.
sv: Centrerad: Bilden visas centrerad.
    Staplad: Bilden staplas för att fylla ut bakgrunden.
    Skalad: Bilden skalas till bakgrundens storlek.

en: Centered: The pixmap will be shown centered.
    Tiled: The pixmap will be tiled in the destination.
    Scaled: The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size.
    Scaled (x:y): The pixmap will be scaled to adapt to the destination's size but will maintain aspect ratio.
sv: Centrerad: Bilden visas centrerad.
    Staplad: Bilden staplas för att fylla ut bakgrunden.
    Skalad: Bilden skalas till bakgrundens storlek.
    Skalas (x:y): Bilden skalas till bakgrundens storlek. men behåller formatet.

en: Choose directory
sv: Välj katalog

en: Choose themes to install
sv: Välj teman att installera

en: Close
sv: Stäng

en: Collapse submenus
sv: Dölj undermenyerna

en: Color 1:
sv: Färg 1:

en: Color 2:
sv: Färg 2:

en: Color selection
sv: Färgval

en: Colors
sv: Färger

en: Command
sv: Kommando

en: Command:
sv: Kommando:

en: Commandline of application to execute. A %s directive is replaced by the current selection, %w by the XID of the focused window, and %a(title[,prompt]) pops up an input box with specified title and optional prompt and substitutes with the typed text.
sv: Kommando som programmet ska köra. %s ersätts med det aktuella valet, %w med det fokuserade fönstrets XID, och %a(title[,prompt]) öppnar en dialog med given titel och valfri text och ersätts med den skrivna texten.

en: Commandline to generate dynamic menu.
sv: Kommando för att generera dynamisk meny.

en: Convert current menu
sv: Konvertera den nuvarande menyn

en: Convert current menu file to new format.
sv: Konvertera nuvarande menyfil till det nya formatet.

en: Cut item/submenu
sv: Klipp ut post/undermeny

en: Default
sv: Standard

en: Default color
sv: Standardfärg

en: Directory list
sv: Kataloglista

en: Discard session data
sv: Töm sessionsdata

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Error
sv: Fel

en: Execute application
sv: Kör program

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit Window Maker
sv: Avsluta WindowMaker

en: Exit session
sv: Avsluta sessionen

en: Exit wmakerconf
sv: Avsluta wmakerconf

en: Expand submenus
sv: Expandera undermenyerna

en: File
sv: Fil

en: File:
sv: Fil:

en: Filename of menu to include.
sv: Filnamnet på menyn som ska läggas till.

en: Filename of the pixmap. <RETURN> checks if the pixmap filename is valid.
sv: Bildens filnamn. <RETURN> kontrollerar om namnet är giltigt.

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Font selection
sv: Typsnittsval

en: For each workspace a different texture can be specified. The texture of the default workspace is used if the texture type is set to 'default' for a specific workspace.
sv: Olika texturer kan väljas för varje arbetsyta. Är texturtypen satt till 'default' för en arbetsyta används standardarbetsytans textur.

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide other windows
sv: Göm andra fönster

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal: A gradient going from left to right.
    Vertical: A gradient going from top to bottom.
    Diagonal: A gradient going from the top-left corner to the bottom-right corner.
    Always from color 1 to color 2
sv: Horisontell: En gradient från vänster till höger.
    Vertikal: En gradient uppifrån och ner.
    Diagonal: En gradient från övre, vänstra hörnet till nedre, högra.
    Alltid från färg 1 till färg 2

en: Horizontal: A gradient going from left to right.
    Vertical: A gradient going from top to bottom.
    Diagonal: A gradient going from the top-left corner to the bottom-right corner.
    Always from the first to the last color.
sv: Horisontell: En gradient från vänster till höger.
    Vertikal: En gradient uppifrån och ner.
    Diagonal: En gradient från övre, vänstra hörnet till nedre, högra.
    Alltid från den första till den sista färgen.

en: Import
sv: Importera

en: Import contents of selected menu file. The 'include menu file' item is removed afterwards.
sv: Importera vald menyfils innehåll. Efteråt tas ´inkludera dynamisk meny´ bort.

en: Import output of command. The 'include dynamic menu' item is removed afterwards.
sv: Importera ett kommandos utflöde (output). Efteråt tas ´inkludera dynamisk meny´ bort.

en: Imported file '%s'
sv: Importerad fil '%s'

en: Include directory menu
sv: Lägg till katalogmeny

en: Include dynamic menu
sv: Lägg till dynamisk menyfil

en: Include menu file
sv: Lägg till menyfil

en: Info
sv: Information

en: Insert
sv: Sätt in

en: Insert Debian menu
sv: Lägg till Debian-meny

en: Insert GNOME menu
sv: Lägg till GNOME-meny

en: Insert KDE menu
sv: Lägg till KDE-meny

en: Insert RedHat menu
sv: Lägg till RedHat-meny

en: Insert a new color before current color.
sv: Sätt in en ny färg före den nuvarande.

en: Insert default menu
sv: Lägg till standardmeny

en: Insert new command
sv: Lägg till nytt kommmando

en: Insert new directory.
sv: Lägg till en ny katalog.

en: Insert new submenu
sv: Lägg till ny undermeny

en: Insert...
sv: Lägg till...

en: Install
sv: Installera

en: Install themes
sv: Installera tema

en: Install...
sv: Installera...

en: Leave preview mode
sv: Återgå

en: List of themes
sv: Lista över teman

en: Menu file selection
sv: Menyfilsval

en: Menu(item) label
sv: Menytitel

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Name of window manager to start. If omitted, restart Window Maker.
sv: Namn på den fönsterhanterare som ska startas. Om inget anges startas WindowMaker om.

en: Name:
sv: Namn:

en: New WindowMaker configuration file `%s' created.
sv: Ny konfigurationsfil`%s' för WindowMaker skapad.

en: No
sv: Nej

en: No installation prefix given.
sv: Inget installationsprefix specifierat.

en: None
sv: Ingen

en: Opacity of the pixmap. If set to zero, only the pixmap is visible (and vice versa).
sv: Bildens synlighet. Om satt till noll syns bara bilden (och vice versa).

en: Opacity:
sv: Genomskinlighet:

en: Open
sv: Öppna

en: Open a style, theme, or WindowMaker file.
sv: Öppna en layout, tema eller WindowMaker-fil.

en: Open file browser to select include file.
sv: Öppna filhanteraren för att välja den fil som ska läggas till.

en: Open...
sv: Öppna...

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Output of command '%s'
sv: Kommando '%s' utflöde (output)

en: Paste item/submenu
sv: Klistra in post/undermeny

en: Pixmap
sv: Bild

en: Pixmap Browser
sv: Bildbläddrare

en: Pixmap file browser
sv: Bildbläddrare

en: Press this button to activate capture mode - then press the desired key sequence.
sv: Klicka på den här knappen för att aktivera fångstläge - tryck sedan önskad tangentsekvens.

en: Preview
sv: Förhandstitt

en: Previews...
sv: Minibilder...

en: Question
sv: Fråga

en: Recursively, a submenu with all files and subdirectories of the given directory list is generated - each file is then used as argument for `command'. If `command' is omitted, a submenu with all executable files is generated.
sv: En underkatalog med alla filer och kataloger för den givna kataloglistan kommer skapas rekursivt - varje fil används sedan som argument för `kommando'. Om `kommado' utelämnas skapas en underkatalog med alla körbara filer.

en: Refresh screen
sv: Uppdatera skärmen

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove selected color from gradient color list.
sv: Ta bort den valda färgen ur gradientlistan.

en: Remove selected directory.
sv: Ta bort vald katalog.

en: Remove themes
sv: Ta bort teman

en: Remove...
sv: Ta bort...

en: Replace current menu file with an empty one.
sv: Ersätt den nuvarande menyfilen med en tom.

en: Revert to backupfile of `WindowMaker' 
    and `WMRootMenu' and exit wmakerconf?
sv: Återgå till WindowMaker's och `WMRootMenu´'s säkerhetskopior 
    och avsluta wmakerconf?

en: Revert...
sv: Återgå...

en: Save
sv: Spara

en: Save WindowMaker file
sv: Spara WindowMaker-fil

en: Save a theme
sv: Spara ett tema

en: Save before quitting?
sv: Spara innan avslut?

en: Save session
sv: Spara sessionen

en: Save...
sv: Spara...

en: Scaled
sv: Skalad

en: Scaled (x:y)
sv: Skalad (x:y)

en: Select themes with a file selection dialog (or use drag and drop with your file manager and WWW browser).
sv: Välj tema med en fildialog (eller använd drag-och-släpp med din filhanterare och WWW-läsare).

en: Set
sv: Layout

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Show all windows
sv: Visa alla fönster

en: Show confirm panel
sv: Visa bekräftelsefönstret

en: Show info panel
sv: Visa informationsfönstret

en: Show legal panel
sv: Visa licensavtal

en: Show next preview
sv: Visa nästa förhandstitt

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Solid color
sv: Solid färg

en: Some values are modified.
    Do you want to save them before quitting?
sv: Visa värden är modifierade.
    Vill du spara dem innan du avslutar?

en: Start with empty menu
sv: Starta med en tom meny

en: Strip suffix of filenames
sv: Ta bort filnamnsändelserna.

en: Submenu
sv: Undermeny

en: Texture
sv: Texturer

en: Texture `%s' not yet supported or wrong number of arguments.
    Converting to (solid, black) ...
sv: Texturn `%s' stödjs ännu inte, eller så har ett fel antal argument använts.
    Konverterar till (solid, svart)...

en: Textured gradient
sv: Gradient med textur

en: Theme name
sv: Temats namn

en: This color is used as solid color, if a gradient can't be drawn, or during the pixmap scaling/tiling process.
sv: Den här färgen används som bakgrundfärg om en gradient inte kan ritas, eller under tiden det tar att skala/stapla bilden.

en: Tiled
sv: Staplad

en: Type
sv: Typ

en: Unable to display pixmap
    '%s`
    (format not supported).
    See stderr for subsequent messages.
sv: Kan inte visa bilden
    `%s'
    (formatet stödjs inte).
    Se `stderr' för mer detaljer.

en: Undefined boolean value '%s' converted to true.
sv: Odefinierat booleanskt värde '%s' konverterat till sant.

en: Update previews
sv: Uppdatera minibilderna

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrade wmakerconf-data package via HTTP.
sv: Uppgradera wmakerconf-data-paket via HTTP.

en: Use file browser to select pixmap.
sv: Använd filhanteraren för att välja bild.

en: Use one of Window Maker's predefined menus as a starting point.
sv: Använd en av WindowMaker's fördefinierade menyer som mall.

en: Use predefined menu
sv: Avänd fördefinierad meny

en: Use preview browser to select pixmap.
sv: Använd minibildsbläddraren för att välja bild.

en: Warning
sv: Varning

en: Window Maker config file '%s' saved.
sv: WindowMaker's konfigurationsfil `%s' sparad.

en: Window Maker root menu file '%s' saved.
sv: WindowMaker's rootmeny '%s' sparad.

en: Window Maker's searchpath for pixmaps
sv: WindowMaker's sökväg för bilder

en: Wmakerconf homepage
sv: Wmakerconf's hemsida

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Workspace menu
sv: Arbetsytemeny

en: Yes
sv: Ja

en: is in the new format.
sv: är i det nya formatet.
