mate-calc 1.25.0 - en to th translation catalogue (409 entries)

en:  in
th:  เป็น

en: 16-bit
th: 16 บิต

en: 32-bit
th: 32 บิต

en: 64-bit
th: 64 บิต

en: 8-bit
th: 8 บิต

en: Absolute Value
th: ค่าสัมบูรณ์

en: Absolute value [|]
th: ค่าสัมบูรณ์ [|]

en: Accuracy value
th: ความละเอียด

en: Acres
th: เอเคอร์

en: Add [+]
th: บวก [+]

en: Additional Functions
th: ฟังก์ชันเพิ่มเติม

en: Algerian Dinar
th: ดีนาร์ แอลจีเรีย

en: Angle
th: มุม

en: Angle units
th: หน่วยมุม

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
th: ตัวเลือกของโปรแกรม:
      -s, --solve <equation>          หาผลลัพธ์ของนิพจน์ที่กำหนด

en: Area
th: พื้นที่

en: Argument --solve requires an equation to solve
th: อาร์กิวเมนต์ --solve ต้องการนิพจน์ที่จะหาผลลัพธ์ด้วย

en: Argument not defined for zero
th: อาร์กิวเมนต์นี้ไม่นิยามสำหรับค่าศูนย์

en: Astronomical Units
th: หน่วยดาราศาสตร์

en: Australian Dollar
th: ดอลลาร์ ออสเตรเลีย

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Bahraini Dinar
th: ดีนาร์ บาห์เรน

en: Binary
th: ฐานสอง

en: Boolean AND
th: AND แบบบูลีน

en: Boolean AND is only defined for positive integers
th: AND แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มบวกเท่านั้น

en: Boolean Exclusive OR
th: Exclusive OR แบบบูลีน

en: Boolean NOT
th: NOT แบบบูลีน

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
th: NOT แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มบวกเท่านั้น

en: Boolean OR
th: OR แบบบูลีน

en: Boolean OR is only defined for positive integers
th: OR แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มบวกเท่านั้น

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
th: XOR แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มบวกเท่านั้น

en: Botswana Pula
th: พูลา บอตสวานา

en: Brazilian Real
th: เรียล บราซิล

en: Brunei Dollar
th: ดอลลาร์ บรูไน

en: Bulgarian Lev
th: เลฟ บัลแกเรีย

en: Button mode
th: โหมดปุ่ม

en: CFA Franc
th: ฟรังก์ ซีเอฟเอ

en: C_alculate
th: _คำนวณ

en: C_ost:
th: _ราคาทุน:

en: Cables
th: เคเบิล

en: Calculate Result
th: คำนวณผลลัพธ์

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
th: คำนวณปริมาณการผ่อนชำระหนี้แต่ละงวด โดยชำระเมื่อสิ้นสุดแต่ละรอบเวลาที่กำหนด

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
th: คำนวณค่าเสื่อมราคาของทรัพย์สินในระยะเวลาที่กำหนด โดยใช้วิธีผลรวมจำนวนปี วิธีคิดค่าเสื่อมราคาแบบนี้ อัตราการเสื่อมราคาจะสูงในช่วงแรกๆ และจะลดลงในช่วงหลังๆ อายุการใช้งานจะนับเป็นจำนวนรอบการคำนวณการเสื่อมราคาตลอดการใช้งานของทรัพย์สิน ซึ่งโดยปกติจะมีหน่วยเป็นปี

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
th: คำนวณค่าเสื่อมราคาของทรัพย์สินในระยะเวลาที่กำหนด โดยใช้วิธียอดลดลงทวีคูณ

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
th: คำนวณมูลค่าในอนาคตของการลงทุนที่ผ่อนส่งเป็นงวด งวดละเท่ากัน โดยให้ดอกเบี้ยในอัตราคงที่ เป็นจำนวนงวดที่กำหนด

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
th: คำนวณจำนวนงวดในการจ่ายดอกเบี้ยทบต้น เพื่อเพิ่มมูลค่าเงินลงทุนปัจจุบันให้เป็นค่าในอนาคตที่ต้องการ ที่อัตราดอกเบี้ยคงที่ที่กำหนด

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
th: คำนวณจำนวนงวดที่ต้องผ่อนเป็นรายปีแบบปกติ เพื่อสะสมให้เป็นมูลค่าในอนาคตที่กำหนด ที่อัตราดอกเบี้ยคงที่

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
th: คำนวณอัตราดอกเบี้ยต่องวดที่ต้องใช้ในการเพิ่มมูลค่าเงินลงทุนให้เป็นค่าในอนาคตที่ต้องการ ในจำนวนงวดการทบต้นที่กำหนด

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
th: คำนวณมูลค่าปัจจุบันของการลงทุนที่ผ่อนชำระเป็นงวด งวดละเท่ากัน โดยหักดอกเบี้ยออกเป็นจำนวนงวดที่กำหนด

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
th: คำนวณราคาขายของสินค้า โดยคิดจากต้นทุนและอัตรากำไรสุทธิที่ต้องการ

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
th: คำนวณค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรงของทรัพย์สินในระยะเวลาที่กำหนด วิธีคำนวณค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง จะแบ่งราคาที่เสื่อมออกเป็นช่วงเท่าๆ กันตลอดอายุการใช้งานของทรัพย์สิน อายุการใช้งานจะนับเป็นจำนวนรอบการคำนวณการเสื่อมราคาตลอดการใช้งานของทรัพย์สิน ซึ่งโดยปกติจะมีหน่วยเป็นปี

en: Calculating
th: กำลังคำนวณ

en: Calculator
th: เครื่องคิดเลข

en: Canadian Dollar
th: ดอลลาร์ แคนาดา

en: Ceiling
th: ปัดเศษขึ้น

en: Celsius
th: องศาเซลเซียส

en: Centimeters
th: เซนติเมตร

en: Ch_aracter:
th: ตัว_อักษร:

en: Chilean Peso
th: เปโซ ชิลี

en: Chinese Yuan
th: หยวน จีน

en: Clear
th: ล้าง

en: Clear Display [Escape]
th: ล้างช่องแสดงผล [Escape]

en: Colombian Peso
th: เปโซ โคลอมเบีย

en: Complex argument
th: อาร์กิวเมนต์ของเลขเชิงซ้อน

en: Complex conjugate
th: สังยุคของเลขเชิงซ้อน

en: Compounding Term
th: จำนวนงวดทบต้น

en: Cosine
th: โคไซน์

en: Croatian Kuna
th: คูนา โครเอเชีย

en: Cubic Meters
th: ลูกบาศก์เมตร

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Currency of the current calculation
th: สกุลเงินของการคำนวณปัจจุบัน

en: Currency to convert the current calculation into
th: สกุลเงินปลายทางที่จะแปลงผลการคำนวณปัจจุบันไป

en: Czech Koruna
th: คราวน์ สาธารณรัฐเช็ก

en: Danish Krone
th: โครน เดนมาร์ก

en: Days
th: วัน

en: Decimal
th: ฐานสิบ

en: Degrees
th: องศา

en: Displayed value not an integer
th: ค่าที่แสดงอยู่ไม่ใช่จำนวนเต็ม

en: Divide [/]
th: หาร [/]

en: Division by zero is undefined
th: การหารด้วยศูนย์ไม่มีนิยาม

en: Double Declining Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบยอดลดลงทวีคูณ

en: Double-Declining Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบยอดลดลงทวีคูณ

en: Duration
th: เวลา

en: End Group [)]
th: จบกลุ่มคำนวณ [)]

en: Engineering
th: วิศวกรรม

en: Error: the number of periods must be positive
th: ผิดพลาด: จำนวนคาบต้องเป็นค่าบวก

en: Estonian Kroon
th: โครน เอสโตเนีย

en: Euler’s Number
th: ค่าคงที่ของออยเลอร์

en: Euro
th: ยูโร

en: Exponent
th: ยกกำลัง

en: Exponent [^ or **]
th: ยกกำลัง [^ หรือ **]

en: Factorial
th: แฟกทอเรียล

en: Factorial [!]
th: แฟกทอเรียล [!]

en: Factorize
th: แยกตัวประกอบ

en: Factorize [Ctrl+F]
th: แยกตัวประกอบ [Ctrl+F]

en: Farenheit
th: องศาฟาเรนไฮต์

en: Fathoms
th: ฟาทอม

en: Feet
th: ฟุต

en: Financial Term
th: เทอมการเงิน

en: Fixed
th: ทศนิยมตายตัว

en: Floor
th: ปัดเศษลง

en: Fractional Component
th: ส่วนเศษทศนิยม

en: Function '%s' is not defined
th: ไม่รู้จักฟังก์ชัน '%s'

en: Future Value
th: มูลค่าในอนาคต

en: Future _Value:
th: มูลค่าใน_อนาคต:

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
th: ตัวเลือก GTK+:
      --class=CLASS                   คลาสของโปรแกรมตามที่ใช้โดยโปรแกรมจัดการหน้าต่าง
      --name=NAME                     ชื่อของโปรแกรมตามที่ใช้โดยโปรแกรมจัดการหน้าต่าง
      --screen=SCREEN                 สกรีน X ที่จะใช้
      --sync                          ทำให้การเรียก X เป็นแบบหยุดคอย (synchronous)
      --gtk-module=MODULES            โหลดมอดูล GTK+ เพิ่มเติม
      --g-fatal-warnings              ถือว่าคำเตือนต่างๆ ที่เกิดขึ้นเป็นความผิดพลาดร้ายแรง

en: Gallons
th: แกลลอน

en: Gradians
th: เกรเดียน

en: Grams
th: กรัม

en: Gross Profit Margin
th: อัตรากำไรสุทธิ

en: Hectares
th: เฮกแตร์

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
th: ตัวเลือก:
      -v, --version                   แสดงเลขรุ่น
      -h, -?, --help                  แสดงคำอธิบายตัวเลือกต่างๆ
      --help-all                      แสดงคำอธิบายของตัวเลือกทั้งหมด
      --help-gtk                      แสดงตัวเลือก GTK+

en: Hexadecimal
th: ฐานสิบหก

en: Hong Kong Dollar
th: ดอลลาร์ ฮ่องกง

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: Hungarian Forint
th: ฟอรินท์ ฮังการี

en: Hyperbolic Cosine
th: โคไซน์ไฮเพอร์โบลิก

en: Hyperbolic Sine
th: ไซน์ไฮเพอร์โบลิก

en: Hyperbolic Tangent
th: แทนเจนต์ไฮเพอร์โบลิก

en: Icelandic Krona
th: โครนา ไอซ์แลนด์

en: Imaginary Component
th: ส่วนจินตภาพ

en: Inches
th: นิ้ว

en: Indian Rupee
th: รูปี อินเดีย

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
th: กำหนดว่าจะแสดงเลขศูนย์เติมท้ายจุดทศนิยมในค่าที่แสดงหรือไม่

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
th: กำหนดว่าจะแสดงสัญลักษณ์แบ่งหลักพันในเลขจำนวนขนาดใหญ่หรือไม่

en: Indonesian Rupiah
th: รูเปีย อินโดนีเซีย

en: Insert Character
th: แทรกตัวอักษร

en: Insert Character Code
th: แทรกรหัสตัวอักษร

en: Integer Component
th: ส่วนจำนวนเต็ม

en: Inverse
th: ส่วนกลับ

en: Inverse Cosine
th: โคไซน์ผกผัน

en: Inverse Sine
th: ไซน์ผกผัน

en: Inverse Tangent
th: แทนเจนต์ผกผัน

en: Inverse [Ctrl+I]
th: ส่วนกลับ [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
th: โคไซน์ผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่อยู่นอกช่วง [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
th: โคไซน์ไฮเพอร์โบลิกผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่น้อยกว่าหนึ่ง

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
th: ไซน์ผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่อยู่นอกช่วง [-1, 1]

en: Iranian Rial
th: เรียล อิหร่าน

en: Israeli New Shekel
th: เชคเกิล อิสราเอล

en: Japanese Yen
th: เยน ญี่ปุ่น

en: Kazakhstani Tenge
th: เทงเก คาซัคสถาน

en: Kelvin
th: เคลวิน

en: Kilograms
th: กิโลกรัม

en: Kilometers
th: กิโลเมตร

en: Kuwaiti Dinar
th: ดีนาร์ คูเวต

en: Latvian Lats
th: ลัตส์ ลัตเวีย

en: Length
th: ความยาว

en: Libyan Dinar
th: ดีนาร์ ลิเบีย

en: Light Years
th: ปีแสง

en: Lithuanian Litas
th: ลีทาส ลิทัวเนีย

en: Litres
th: ลิตร

en: Logarithm
th: ลอการิทึม

en: Logarithm of zero is undefined
th: ลอการิทึมของศูนย์ไม่มีนิยาม

en: MATE Calculator
th: เครื่องคิดเลข MATE

en: Malaysian Ringgit
th: ริงกิต มาเลเซีย

en: Malformed expression
th: รูปแบบนิพจน์ไม่ถูกต้อง

en: Malformed expression at token '%s'
th: รูปแบบนิพจน์ไม่ถูกต้องที่โทเคน '%s'

en: Mauritian Rupee
th: รูปี มอริเชียส

en: Memory
th: หน่วยความจำ

en: Meters
th: เมตร

en: Mexican Peso
th: เปโซ เม็กซิโก

en: Microlitres
th: ไมโครลิตร

en: Micrometers
th: ไมโครเมตร

en: Microseconds
th: ไมโครวินาที

en: Miles
th: ไมล์

en: Millilitres
th: มิลลิลิตร

en: Millimeters
th: มิลลิเมตร

en: Milliseconds
th: มิลลิวินาที

en: Minutes
th: นาที

en: Modulus divide
th: หารเอาเศษ

en: Modulus division is only defined for integers
th: การหารเอาเศษมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Multiply [*]
th: คูณ [*]

en: Nanometers
th: นาโนเมตร

en: Natural Logarithm
th: ลอการิทึมธรรมชาติ

en: Nautical Miles
th: ไมล์ทะเล

en: Need an integer to factorize
th: การแยกตัวประกอบทำได้กับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Nepalese Rupee
th: รูปี เนปาล

en: New Romanian Leu
th: ลิว โรมาเนีย

en: New Turkish Lira
th: ลีร์ ตุรกี

en: New Zealand Dollar
th: ดอลลาร์ นิวซีแลนด์

en: No redo history
th: ไม่มีประวัติคำสั่งที่จะทำซ้ำ

en: No sane value to bitwise shift
th: ไม่มีค่าที่ใช้ได้ให้เลื่อนบิต

en: No sane value to store
th: ไม่มีค่าที่ใช้ได้ให้เก็บ

en: No undo history
th: ไม่มีประวัติคำสั่งที่จะเรียกคืน

en: Norwegian Krone
th: โครน นอร์เวย์

en: Number _Format:
th: รูปแ_บบตัวเลข:

en: Number format
th: รูปแบบตัวเลข

en: Numeric Base
th: ฐานเลข

en: Octal
th: ฐานแปด

en: Omani Rial
th: เรียล โอมาน

en: Ones' Complement
th: ส่วนเติมเต็มหนึ่ง

en: Ounces
th: ออนซ์

en: Overflow. Try a bigger word size
th: ค่าล้น กรุณาลองใช้ขนาดเวิร์ดที่ใหญ่กว่านี้

en: Pakistani Rupee
th: รูปี ปากีสถาน

en: Parsecs
th: พาร์เซก

en: Payment Period
th: จำนวนงวดผ่อนส่ง

en: Percentage [%]
th: อัตราร้อยละ [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
th: คำนวณเลขคณิต ฟังก์ชันวิทยาศาสตร์ หรือการเงิน

en: Periodic Interest Rate
th: อัตราดอกเบี้ยต่องวด

en: Periodic Interest _Rate:
th: อัตรา_ดอกเบี้ยต่องวด:

en: Periodic Payment
th: เงินผ่อนต่องวด

en: Peruvian Nuevo Sol
th: ซัล เปรู

en: Philippine Peso
th: เปโซ ฟิลิปปินส์

en: Pi [Ctrl+P]
th: พาย [Ctrl+P]

en: Pints
th: ไพนต์

en: Polish Zloty
th: สล็อตตี โปแลนด์

en: Pound Sterling
th: ปอนด์ สเตอร์ลิง

en: Pounds
th: ปอนด์

en: Preferences
th: การตั้งค่า

en: Present Value
th: มูลค่าปัจจุบัน

en: Present _Value:
th: มูลค่า_ปัจจุบัน:

en: Qatari Riyal
th: เรียล กาตาร์

en: Quarts
th: ควอร์ต

en: Radians
th: เรเดียน

en: Rankine
th: องศาแรงกิน

en: Rate
th: อัตรา

en: Real Component
th: ส่วนจริง

en: Root [Ctrl+R]
th: ราก [Ctrl+R]

en: Round
th: ปัดเศษ

en: Russian Rouble
th: รูเบิล รัสเซีย

en: Saudi Riyal
th: ริยัล ซาอุดีอาระเบีย

en: Scientific
th: วิทยาศาสตร์

en: Scientific Exponent
th: เลขชี้กำลังวิทยาศาสตร์

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
th: เลขชี้กำลังวิทยาศาสตร์ [Ctrl+E]

en: Seconds
th: วินาที

en: Shift Left
th: เลื่อนบิตไปทางซ้าย

en: Shift Right
th: เลื่อนบิตไปทางขวา

en: Shift is only possible on integer values
th: การเลื่อนบิตทำได้กับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Show %d decimal _places
th: แสดงจุดทศนิยม %d _ตำแหน่ง

en: Show History
th: แสดงประวัติ

en: Show Thousands Separators
th: แสดงสัญลักษณ์แบ่งหลักพัน

en: Show Trailing Zeroes
th: แสดงเลขศูนย์ต่อท้าย

en: Show _thousands separators
th: แสดงสัญลักษณ์แบ่งหลัก_พัน

en: Show trailing _zeroes
th: แสดงเลขศู_นย์ต่อท้าย

en: Sign
th: เครื่องหมาย

en: Sine
th: ไซน์

en: Singapore Dollar
th: ดอลลาร์ สิงคโปร์

en: Source currency
th: สกุลเงินต้นทาง

en: Source units
th: หน่วยต้นทาง

en: South African Rand
th: แรนด์ แอฟริกาใต้

en: South Korean Won
th: วอน เกาหลีใต้

en: Square Centimeters
th: ตารางเซนติเมตร

en: Square Meters
th: ตารางเมตร

en: Square Millimeters
th: ตารางมิลลิเมตร

en: Square [Ctrl+2]
th: กำลังสอง [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
th: รากที่สอง [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
th: รูปี ศรีลังกา

en: Start Group [(]
th: เริ่มกลุ่มคำนวณ [(]

en: Store
th: เก็บ

en: Straight Line Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง

en: Straight-Line Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง

en: Subscript
th: ตัวห้อย

en: Subscript mode [Alt]
th: โหมดเลขตัวห้อย [Alt]

en: Subtract [-]
th: ลบ [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบผลรวมจำนวนปี

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบผลรวมจำนวนปี

en: Sun Microsystems
th: ซัน ไมโครซิสเท็มส์

en: Superscript
th: ตัวยก

en: Superscript mode [Ctrl]
th: โหมดเลขตัวยก [Ctrl]

en: Swedish Krona
th: โครนา สวีเดน

en: Swiss Franc
th: ฟรังก์ สวิส

en: Switch conversion units
th: สลับหน่วยการแปลง

en: T&T Dollar (TTD)
th: ดอลลาร์ ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tangent
th: แทนเจนท์

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
th: แทนเจนต์ไม่มีนิยามสำหรับมุมที่ห่างจาก π∕2 (90°) เป็นจำนวนเท่าของ π (180°)

en: Target currency
th: สกุลเงินปลายทาง

en: Target units
th: หน่วยปลายทาง

en: Temperature
th: อุณหภูมิ

en: Thai Baht
th: บาท ไทย

en: The angle units to use
th: หน่วยมุมที่ใช้

en: The button mode
th: โหมดของปุ่มกด

en: The format to display numbers in
th: รูปแบบตัวเลขที่แสดง

en: The number of digits displayed after the numeric point
th: จำนวนหลักของเลขหลังจุดทศนิยม

en: The numeric base
th: ฐานเลข

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
th: เลขยกกำลังของศูนย์ไม่มีนิยามสำหรับเลขชี้กำลังที่เป็นลบ

en: The size of the words used in bitwise operations
th: ขนาดของเวิร์ดที่ใช้ในการกระทำบิต

en: Tonnes
th: ตัน

en: Tunisian Dinar
th: ดีนาร์ ตูนิเซีย

en: Two's Complement
th: ส่วนเติมเต็มสอง

en: UAE Dirham
th: ดีแรห์ม สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: US Dollar
th: ดอลลาร์ สหรัฐ

en: Unable to open help file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มวิธีใช้

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Undo [Ctrl+Z]
th: เรียกคืน [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
th: หน่วยของการคำนวณปัจจุบัน

en: Units to convert the current calculation into
th: หน่วยที่จะแปลงผลการคำนวณปัจจุบันไป

en: Unknown argument '%s'
th: ไม่รู้จักอาร์กิวเมนต์ '%s'

en: Unknown conversion
th: ไม่มีข้อมูลสำหรับแปลงหน่วย

en: Unknown variable '%s'
th: ไม่รู้จักตัวแปร '%s'

en: Uruguayan Peso
th: เปโซ อุรุกวัย

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
th: วิธีใช้:
      %s — เครื่องคำนวณทางคณิตศาสตร์

en: Venezuelan Bolívar
th: โบลิวาร์ เวเนซุเอลา

en: Volume
th: ปริมาตร

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Word _size:
th: _ขนาดเวิร์ด:

en: Word size
th: ขนาดเวิร์ด

en: Yards
th: หลา

en: Years
th: ปี

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Advanced
th: พิ_เศษ

en: _Angle units:
th: หน่วยมุ_ม:

en: _Basic
th: _พื้นฐาน

en: _Calculator
th: เ_ครื่องคิดเลข

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Contents
th: เ_นื้อหา

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Cost:
th: _ราคาทุน:

en: _Financial
th: การเ_งิน

en: _Future Value:
th: มูลค่าใน_อนาคต:

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Insert
th: แ_ทรก

en: _Life:
th: _อายุใช้งาน:

en: _Margin:
th: อัตรา_กำไร:

en: _Mode
th: โห_มด

en: _Number of Periods:
th: _จำนวนงวด:

en: _Paste
th: _แปะ

en: _Period:
th: _ระยะเวลา:

en: _Periodic Payment:
th: เงิน_ผ่อนต่องวด:

en: _Preferences
th: _การกำหนดค่า

en: _Principal:
th: เงิน_ต้น:

en: _Programming
th: การเขียนโ_ปรแกรม

en: _Quit
th: _ออก

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: _Salvage:
th: ราคาซา_ก:

en: _Term:
th: _จำนวนงวด:

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: _View
th: มุม_มอง

[ctx: unit-format]
en: %s L
th: %s ล.

[ctx: unit-format]
en: %s T
th: %s ตัน

[ctx: unit-format]
en: %s acres
th: %s เอเคอร์

[ctx: unit-format]
en: %s cm
th: %s ซม.

[ctx: unit-format]
en: %s cm²
th: %s ซม²

[ctx: unit-format]
en: %s days
th: %s วัน

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
th: %s องศา

[ctx: unit-format]
en: %s ft
th: %s ฟุต

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
th: %s ฟาทอม

[ctx: unit-format]
en: %s g
th: %s ก.

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
th: %s เกรเดียน

[ctx: unit-format]
en: %s ha
th: %s เฮกแตร์

[ctx: unit-format]
en: %s hours
th: %s ชม.

[ctx: unit-format]
en: %s in
th: %s นิ้ว

[ctx: unit-format]
en: %s kg
th: %s กก.

[ctx: unit-format]
en: %s km
th: %s กม.

[ctx: unit-format]
en: %s lb
th: %s ปอนด์

[ctx: unit-format]
en: %s ly
th: %s ปีแสง

[ctx: unit-format]
en: %s m
th: %s ม.

[ctx: unit-format]
en: %s mL
th: %s มล.

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
th: %s นาที

[ctx: unit-format]
en: %s mm
th: %s มม.

[ctx: unit-format]
en: %s mm²
th: %s มม²

[ctx: unit-format]
en: %s m²
th: %s ม²

[ctx: unit-format]
en: %s m³
th: %s ม³

[ctx: unit-format]
en: %s oz
th: %s ออนซ์

[ctx: unit-format]
en: %s pc
th: %s พาร์เซก

[ctx: unit-format]
en: %s pt
th: %s ไพนต์

[ctx: unit-format]
en: %s qt
th: %s ควอร์ต

[ctx: unit-format]
en: %s radians
th: %s เรเดียน

[ctx: unit-format]
en: %s s
th: %s วินาที

[ctx: unit-format]
en: %s yd
th: %s หลา

[ctx: unit-format]
en: %s years
th: %s ปี

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
th: %s ˚ซ

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
th: %s ˚ฟ

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
th: เอเคอร์,acre,acres

[ctx: unit-symbols]
en: au
th: หน่วยดาราศาสตร์,au

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
th: เคเบิล,cable,cables,cb

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
th: เซนติเมตร,ซม.,centimeter,centimeters,cm,cms

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
th: ซม²,ตร.ซม.,cm²

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
th: วัน,day,days

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
th: ˚ซ,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
th: ˚ฟ,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
th: ˚R,˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
th: องศา,degree,degrees,deg

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
th: ฟาทอม,fathom,fathoms,ftm

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
th: ฟุต,foot,feet,ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
th: แกลลอน,gallon,gallons,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
th: เกรเดียน,gradian,gradians,grad

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
th: กรัม,ก.,gram,grams,gramme,grammes,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
th: เฮกแตร์,เฮกตาร์,hectare,hectares,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
th: ชั่วโมง,ชม.,hour,hours

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
th: นิ้ว,inch,inches,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
th: กิโลกรัม,กก.,kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
th: กิโลเมตร,กม.,kilometer,kilometers,km,kms

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
th: ปีแสง,lightyear,lightyears,ly

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
th: ลิตร,ล.,litre,litres,liter,liters,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
th: เมตร,meter,meters,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
th: ไมโครเมตร,ไมครอน,micrometer,micrometers,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
th: ไมโครวินาที,microsecond,microseconds,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
th: ไมล์,mile,miles,mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
th: มิลลิลิตร,มล.,ซม³,ลบ.ซม.millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
th: มิลลิเมตร,มม.,millimeter,millimeters,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
th: มิลลิวินาที,millisecond,milliseconds,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
th: นาที,minute,minutes

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
th: มม²,mm²

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
th: มม³,mm³,μL,uL

[ctx: unit-symbols]
en: m²
th: ม²,ตร.ม.,m²

[ctx: unit-symbols]
en: m³
th: ม³,ลบ.ม.,m³

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
th: นาโนเมตร,nanometer,nanometers,nm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
th: ไมล์ทะเล,nmi

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
th: ออนซ์,ounce,ounces,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
th: พาร์เซก,parsec,parsecs,pc

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
th: ไพนต์,pint,pints,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
th: ปอนด์,pound,pounds,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
th: ควอร์ต,quart,quarts,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
th: เรเดียน,radian,radians,rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
th: วินาที,second,seconds,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
th: ตัน,tonne,tonnes

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
th: หลา,yard,yards,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
th: ปี,year,years
